Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 55
 1. #21
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-04-2009
  Postime
  1,470
  Faleminderit
  169
  180 falenderime nė 148 postime
  Siq e thone shpesh(porse kurr nuk mesohen),askund nuk perpiqen Shqiptaret,nuk i dihet ndoshta do te takohen ne ferr hahah,sepse kesaj punet po i bejme me shume hyzmet.

 2. #22
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,656
  Faleminderit
  633
  177 falenderime nė 162 postime
  Citim Postuar mė parė nga Brari Lexo Postimin
  system..

  a e di ti pse ti e urren berishen e pse un e dua?

  ta thom u..

  sepse ti sojerisht ke adhuruar perbindeshin qe ka pushkatuar e burgosur at zef pllumbat ..
  kurse une e dua berishen sepse ju a solli lirin e dinjitetin at zef pllumbave.. qe ata te mos ishin me objekt i qejfit (tortura e dajak eposhterime) te gjysherve tuaj neper birucat.. por vlera te kombit te kultures e fese..

  pra lerini thejatrot ju polpotistet..

  nuk ju shkon me brarin asnje maske..
  Ti burri i kurves prinderit e mi mos i ze ne goje me ate gojen tende te qelbur.
  Ngaqe At Pellumbin ti e vlereson jepi ate qe i takon,por s'ke ***** se qelbaruc je o kerme.Pol Potin e zgjedh vetem per ty,te zhduki si fare e ndyre SERBE.
  BAZA ime: flas shqip.Mor mish i kalbur.
  Ptuhhhhhhhhhhhhhh.

 3. #23
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,656
  Faleminderit
  633
  177 falenderime nė 162 postime
  Citim Postuar mė parė nga Brari Lexo Postimin
  system..

  a e di ti pse ti e urren berishen e pse un e dua?

  ta thom u..

  sepse ti sojerisht ke adhuruar perbindeshin qe ka pushkatuar e burgosur at zef pllumbat ..
  kurse une e dua berishen sepse ju a solli lirin e dinjitetin at zef pllumbave.. qe ata te mos ishin me objekt i qejfit (tortura e dajak eposhterime) te gjysherve tuaj neper birucat.. por vlera te kombit te kultures e fese..

  pra lerini thejatrot ju polpotistet..

  nuk ju shkon me brarin asnje maske..
  Dhe ti mor fshataruc tipik derr katunari,kur Systemi dhe te tjeret degjonin Rock apo Pop.ose Porno oder Toto Calcio,ti masturboje ne zyre apo koperative,ndoshta komune.

 4. #24
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-12-2009
  Postime
  333
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Kush eshte ky at Zef Pllumi!!?

 5. #25
  gazetar
  Anėtarėsuar
  06-06-2009
  Postime
  735
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga SKENDER_BEU Lexo Postimin
  Kush eshte ky at Zef Pllumi!!?
  Nje prift katolik qe ka kaluar gjithe jeten e tije ne burgjet komuniste. Nje nder te paktet intelektual te viteve te fundit ne Shqiperi. Fatkeqesisht jane gjithmone me te miret qe shkojne te paret. Ndersa Nena e idiote eshte gjithmone shtatezene, mjafton te shikosh ketu ne forum.

 6. #26
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-04-2009
  Postime
  131
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Seminarist Lexo Postimin
  Kush e ka lexu me vemendje librin me te bukur ne shqip 'Rrno per me tregue', ka nje pjese aty kur at Zefi ishte mos gaboj ne denimin e tij ne keneten e Maliqit e aty del muabeti nder te burgosur se cilin sistem politik do kishin dashur te drejtonte Shqiperine.
  Te gjithe pjesemarresit, thote At Zefi, ishin 'militante' te nje sistemi te caktuar, ndersa At Zefi i la pa mend kur u shpreh se ai ne bindje dhe natyre te vete ishte anarkist.

  Po jua them kete qe tju ndihmoj ta kuptoni tamam ose sadopak At Zefin!
  Ashtu edhe do mund ta interpretoni ne kontekst!
  At zefi tek ajo pjese ka prasysh Kanunin.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Adavid : 05-01-2010 mė 16:48

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e Maars
  Anėtarėsuar
  31-03-2008
  Postime
  179
  Faleminderit
  2
  7 falenderime nė 6 postime

  zef pllumi duket qe nuk i ka kuptuar mire gjerat..
  ai do duhej me shum se tjeret te ndriconte madheshtin e berishes.. njeriut qe ja hoqi zinxhiret nga kycet e kembeve klerikve te shquaR .. QE I KALBI NE BURGJE .. SOJI I KEQ ENVERIST..
  ..

  Nuk ja hoqi zinxhiret nga kycet e kembes at Zef Pellumbit as mjeku i byrose Saliu qe jo e jo por as Shefi i tij Ramizi or taj.
  Berisha ishte pjese e asaj nomenklature qe e plasi ne burgje At Zefin. Kaq per Berishen.

  Komunizmi ra se ishte nje sistem idiot qe eshte i bukur ne teori por ne praktike arriti der atje sa s'mund te ushqeheshin me njerezit me buke, ndaj edhe ra vete si nje ndertese e kalbur jo vetem ne Shqiperi por ne gjithe lindjen. Arkitektet kryesore qe i dhane shkelmin e fundit komunizmin dhe qe projektuan renien e murit te Berlinit e bashkimin e Gjermanise (per ata qe i kane qejf emrat) kane qene Kohl Gorbatchev dhe Papa Gjon Pali II.

  Ndersa ne Shqiperi komunizmi s'ekziston me por komunistet jane akoma ne pushtet dhe akoma po vazhdojne te na e shkaterrojne atdheun, akoma po vazhdojne te na i shkaterrojne veshet e syte me ate KULTIN E INDIVIDIT te tyre idiot.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Maars : 05-01-2010 mė 17:41

 8. #28
  i/e regjistruar Maska e Maars
  Anėtarėsuar
  31-03-2008
  Postime
  179
  Faleminderit
  2
  7 falenderime nė 6 postime
  45 vjet na i kane care veshet komunistet me parullen " Enveri na cliroi nga Pushtuesit" .


  45 vjet te tjere kane per te na i care prape me parrullen tjeter "Saliu na cliroi nga Enveri".

  Si nuk u lodhet njehere mor ...

 9. #29
  ^ Maska e baaroar
  Anėtarėsuar
  18-03-2005
  Postime
  1,626
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Nuk e kam lexuar librin e at Zef Pėllumit, por ajo qė paska shkruajtur mbi ngjarjet e kėsaj periudhe ėshtė ajo qė ne vetė e kemi pėrjetuar.
  Ajo qė ka arritur Shqipėria sot ėshtė meritė vetėm e njerėzve qė kanė punuar dhe e duan kėtė vend.
  Fatkeqėsia e madhe ėshtė qė shqiptarėt punojnė shumė mė tepėr se nė sistemin komunist por vazhdojnė tė jetojnė po me ato norma e mendėsi, dhe duan nė mos po ata shtetarė, tė tjerė tė kallupeve tė tyre, por tashmė nė skenė tjetėr.
  Ndėrkohė qė po pėrfitojnė nga ky sistem i ekonomisė sė lirė, shumė mė pak se minimumi nė raport me ekonomitė e tjera perėndimore tė rajonit.
  Pėr sa kohė shifrat makro flasin se pjesa dėrrmuese e produktit kombėtar pėrbėhet nga konsumi, dhe investimet qeveritare zėnė peshė shumė tė ulėt, mund tė themi se meritėn mė tė madhe e ka populli qė punon, dhe jo politikat ekonomike a reformat e qeverisė, apo edhe investimet e pakta qė dėshmojnė paaftėsinė e qeverive qė kanė kaluar pėr vjeljen e taksave dhe administrimin e fondeve publike.
  Tė lartėsosh figurėn e Sali Berishės a tė dikujt tjetri qė mund tė ishte nė vend tė tij, e tė nėpėrkėmbėsh mundin e njerėzve (kur ata meritojnė shumė mė tepėr se ēfarė kanė marrė nga kjo ekonomi), ėshtė njėlloj si njėherė e njė kohė, "ēthotė populli bėn Partia (Sali Berisha), ..."
  Atėherė njerėzit kishin frikė tė kėrkonin, ndėrsa tani nuk kanė, por vazhdojnė tė hajnė bar pėr inerci, se barinjtė dinė t'i kullosin mirė si nė kohėn e Dullės.

 10. #30
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-04-2009
  Postime
  131
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ne viton1913,kur kje njofte Shqipnia e pamvarunnga Konferenca e Ambasadoreve ne Londer,Fuqite e Medha menduen me i gjete shtetit te porsakrijuem nje mbret .Mbas shume keshillimesh e bisedimesh,prune princ wiedin.
  ,nga nje dinasti e njohun EuropIANE .Ky mbret ,per rrethana te turbullta te Shqipnise ,por edhe te Europes,nuk e pati mbreterimin e gjate ne vend te vet.
  Per arsye te traktateve te fshehtate fqinjeve tane,mbas luftes se pare boterore.,pamvaresia e shqipenise u shtrue perseri ne tryezen e bisedimeve nderkombetare.Si perfundim,iu njoft edhe nje here pmvaresia e iu caktuen edhe kufijt nder te gjithe cepat..Me drejtesi e pa drejtesi,fuqite e medha deri sot,nuk i jane pergjegje kurrkuj ,e aq me pak shqiptareve.
  Kungresi i Lushnjes ,dashte e pa dashte ,u gjet para problemit te kushtetutes ose ,sic quhej ,te Statutit.,dmth te ligjit themelor te shtetit shqiptar.
  .Mbreti ,sic thame ,kishte ike dhe nuk ja shifte gjasen me u kthyperseri,ndonese vetem ai kishte legjimitet nderkombetar..Ateher e shqipetaret e ndanembretin katersh,sipas besimeve fetare.:nje myslyman,ortodoks,katolike baktashian e e thirren keshilli i Nalte.
  .Kje nje Zgjidhje mjaft praktike per kohen.
  Mbas kongresit te lushnjes u thirr Asambleja Kushtetuese ,e cila nuk e pushoi shamaten as mbrende e as jasht;kush thumbit e kush patkoit deri sa u polarizuen dy rryma.opullore e opozite;dy parti si ato qe motit thirreshin Tarafe.
  Ateher u bane zgjedhjet politike ,mbas te cilave shamata u ndez edhe ma zi..per me krijue nje kushtetute te vetme shqiptaret nuk rane kurr ne nje mendje.Dikush thonte se vetem ajo e Turkise se vjeter e ban terbejeet Shqiptarin .Te tjeret ,demek me te holle ne politike ,thonin se,mos me i ra ne sy per keq Europes edhe fqinjeve ,duhej nji kushtetute “Frenge”,sa me antiklerikale,D,m,TH masonike.Kishte te tjer qe thonin a nje kushtetute shqiptare ,qe te jete as turke e as Frenge.Thonin se doket tona i kemi pase sikur t ishim shtet pa kene shtet ;ato nuk na i hoq turku per peseqind vjet e populli i mban e i nderon,prandaj ato ti perpunojme e ti shqyrtojme me ligjet Europiane ne dacim me ece para.
  Por kryesorja ,qe ndizte urat e zjarrin e shamaten e intrigave ,ishte se secili taraf mendonte me zane kolltuqet e nalta shtetnore ,ato qe bijshin shume te ardhuna ne Kulete..
  Padyshim se kje perfitimi personal nga kalsa shtetnore ai krymb ,ajo teje qe e brejti e shkaterroi gjithe lamshin e politikes Shqiptare qe ne fillimet e saj e deri sot.
  Sa here te fillosh me e zhdervjelle kete lamsh ,peni del i keputun ,aq i shkurt e i grime ,sa nuk del me thure copen e nje flamuri kombetar e jo nje shtet.
  Shqipnia ajo e pa mvaruna ,ajo e lira ,ajo e perparumja ,ende sot ,mbas 85 vjetsh te shpalljes se pamvaresise,nuk ashte ba ende ideal kryesor i ndonji lideri te politikes shqiptare ,por ashte perdore vetem si parulle demagogjike.
  Tue vazhdue ne permbledhjen e historise se kushtetutes shqiptare ,erdh puna qe Asamblea Kombetare e ma vone parlamenti shqiptar,qe nga viti 1921 deri ne 1925 ,perpos statutit dhe statutit me baze te zgjerume ,nuk ja duelen me qite ne drite nje kushtetute te vertete.
  Vtem kur kthej nga mergimi ne Serbi,Ahmet Zogu imponoi “Kushtetuten me president”,post te cilin e xuni ai vete .Ky themeloi shtetin e pare shqiptar..Ma vone u kujtue se presidentat nukjane pergjithnji ,prandaj ne vitin 1928 perpiloi kushtetuten e dyte apo t e trete me monarki kostitucionale e u shpall “mbret i shqiptareve ,Zog I”.Popullin e shkrete nuk e pyeti kush as per osh e as per balosh.,por bertiti “rrnofte”.megjithketa,regjimi i tij mund ta quejme me te mirin nder te keqij.
  Zogu ma shume se mbret kje nje diktator,i cili popullit i dha rregull ,siguri e qetesi,megjithese nenpunesat ishin te padijtun e vendi i mbrapambetun.Populi shqiptar vazhdonte te jetonte

  me shume doke te veta dhe si nen za mund te fliste pa frike se e shtjen kush ne burg..Mbas nje periudhe 15 vjecare ai iku me 7 prill 1939 e nuk u kthye ma.
  Pushtimi prej ushtrive Italiane nuk u kerkue prej qeverise Shqiptare ,as prej popullit..Kushtetuta e re e Shqipnise nuk e nderroi sistemin monarkik ,por nderroi dinastine :ate te Zagollit me Savoien italiane.me thumjen e ushtrive okupatore ne shtator 1943 ,perseri posti i mbretit u nda nder 4 regjenta .Nder te gjitha keto popullin nuk e pveti njeri as per osh e as per balosh ,por gjithmone bertite “rrnofte”
  Me 24 maj 1944 kongresi i partizaneve ne permet deklaroi se ndrojshin formen kryesore kushtetuese.

 11. #31
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-04-2009
  Postime
  131
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  At Zef Pellumbi

 12. #32
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-04-2009
  Postime
  1,470
  Faleminderit
  169
  180 falenderime nė 148 postime
  SKENDER BEU ,citimeseqindvjet kralat kan than,ruju fort ku ka shaljan.
  ......Brahim ags ja dhash njat hak,porrrrr po mka met pashaaaa marak more heeee.
  Me kujtove nje keng te madhe.

 13. #33
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  07-01-2010
  Vendndodhja
  Ne malet e Laberise atje ku Dielli dhe Shqiponja rrine bashke
  Postime
  1,073
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Brari Lexo Postimin
  system..

  a e di ti pse ti e urren berishen e pse un e dua?

  ta thom u..

  sepse ti sojerisht ke adhuruar perbindeshin qe ka pushkatuar e burgosur at zef pllumbat ..
  kurse une e dua berishen sepse ju a solli lirin e dinjitetin at zef pllumbave.. qe ata te mos ishin me objekt i qejfit (tortura e dajak eposhterime) te gjysherve tuaj neper birucat.. por vlera te kombit te kultures e fese..

  pra lerini thejatrot ju polpotistet..

  nuk ju shkon me brarin asnje maske..
  "Fjale e madhe " kjo Brari e dale nga nje mendje e vogel !

  As Skenderbeu nuk pretendoi se u solli lirine shqiptareve !

  Oratoria e tij e pare ishte : "Lirine nuk ua solla une por e gjeta ketu midis jush " sic duket edhe ai ne 1443 e kuptonte dallimin e "pronarit te lirise " . Ndoshta per kete populli e deshi , e mbeshteti dhe kurre s'e harroi !

 14. #34
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  07-01-2010
  Vendndodhja
  Ne malet e Laberise atje ku Dielli dhe Shqiponja rrine bashke
  Postime
  1,073
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Brari Lexo Postimin
  adavid..

  nuk di qe ne forum te kete zyrtar te shtetit qe shkruajn..
  mesa di ketu debatojn per politik ata qe jan jashte.. pra qe jetojn punojn e rroge-zojne.. jasht shqiperise..
  dhe un jam nje i tille..
  ata qe jetojn ne shqiperi nuk kan nge per forume sepse e tille eshte menyra jeteses atje..
  ja te pyes un ty.. sikur te ishe tani ne shkoder a do shkoje me shok ne nji kafene buz liqenit a do mbylleshe ne dhom para kompjuterit..
  sigurisht qe ne shirok do shkoje me shok e shoqe..
  dhe un kur jam ne shqiperi e harroj kompjuterin e internetin.. sepse ka atje gjera me interesante..
  ti thash keto qe te mos fantazosh ato qe ke fantazuar me lart..

  shoku jani...

  per ju besniket e system a-se e kisha ate fjalen thejatro.. pra per edvinistet e enverit te rucit..
  pse o jani shkruan gjera qe nuk i beson as vete..
  sikur ti te besoje se brari ka qen sigurims.. ti do ishe miku im me i dashur.. e do me mbeshtetje ne cdo llaf..
  mirpo ti e di se cfar lloji eshte brari e si enverist qe je.. e urren..
  nejse..nema probllema..

  ti spiro... sdi cke thene.. kshu qe spo te cys.. kur thon elbasanset..
  lol

  dalim tani tek shkrimi i at zef pllumit..

  qe thua ti adavid.. .. e pe besoj se kush u ngazellye nga ky shkrim..
  u ngazellyen xhemal selimet..
  pra ppsh-istet .. enveroiste.. sepse ne kte shkrim ndjejne.. "se bjen pak shi ne kallamoq te tyre"..
  e kupton kte shprehje o adaeus..
  po nuk e kuptove pyet kta shoket nga kosova..

  pra enveroistet e kan pikasur lajthitjen e te gjorit at zef pllumb dhe e kan trumbetuar kte pjese te librit te at zef pllumit kudo..

  cka eshte ne ate shkrim pjesa qe u intereson enveroistave..
  eshte ajo fraza..per mjeket..

  kjo fraze u vjen mu sipas oreksit perbindshave te PPSH-se e jo kujdo.. ppsh-isti.. por pikerisht asaj pjeses me te felliqur te nomenklatures enveroiste.. asaj qe e urren per vdekje sali berishen.. asaj pjese qe u a ka bere kurthin zef pllumave ne kuvendin franceskan.. e pastaj i kan grire kleriket e shquar katolik shtazerishto-stalinisht-envero- barbarisht.. pa u nginjur kurre me vuajtjet e tyre e qe do ta vazhdonin kte menxyre ndaj zef pllumave ne pafundesi.. ne se nuk do ti ndalonte kush..

  i kupton ti adavid kto gjera apo jo..

  per cilet mjeke ironizon i ngrati zef pllumb e qe u a ka sjelle bash per 7 pal qejfe kte xhevahir.. atyre qe tash 20 vjet 24 or nat e dit shpikin shpifin ulerijne e gumezhijne mbi rrogoz e nen rrogoz.. kunder njerit.. atij mjekut.. qe duan ta grijne ne makin mishi ..
  e pra jan disa mjeke qe historia do ti kujtoje per humanizmin e tyre ne profesion por dhe ne ate cka bene per ta mbyllur kapitullin e turpshem ppsh-isto-enverist..
  dhe kta mjeke jane..
  sali berisha.. ferit hoti.. ali spahia.. alfred serreqi etj..

  cte keqe pa at zef pllumbi nga keta mjeke..
  asnji te keqe..

  po kush i urren keta mjeke..

  nuk te ka then babi ty o adavid.. ?

  po ti them une..

  klanet kriminale polpotiste punisto enveriste kanibalo caushiste edvino m.utaviste.. dade lesko k.urv.iste e miljardero arapoiste..

  keta e urrejne kte ajke te mjekve tane.. sepse keta mjeke ishin shtylla te levizjes demokratike e burrshtetas te shquar te epokes demokratike.. te epokes ku at zefi me shoke ben meshe pa frike nga ramizi.. apo zylyftar orizi.. nga burreli apo gjemb gardho teli.. spaci e hekur skuq kovaci.. ne trup e jo ne m.ut.. nga litari e kalvari.. nga hetuesia tortura e poshtersia..

  pra at zefi .. me ate fraze ka bere "purteken" qe shkund dardha per mafien qe genocidoj katoliket me te shquar..
  prandaj e kan trumbetuar kte lajthitje te at zefit e prandaj kercyen edvinsto enveristet kunder brarit..

  a kuptove gja o adaus..
  ne se jo.. shko hidhu ne bun..

  se ma qart ska si behet..

  shoku jani psh me kto systemet polpotiste me kuptojne mire..

  pra kujdes ju shkodranet.. qe lekundeni.. se ju fut ne qillota te vetat edvini e ju ben nard ndok.. e tako vangjel.. pra bedel..  ..
  O ti qeke semur o ti lum miku !

 15. #35
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-04-2009
  Postime
  131
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Bamatat ,eshte i mrekullueshem krahasimi qe ke bere.
  Te gjithe pas Skenderbeut, qe qeverisen(u tallen) me Shqiptaret thone se ishin ata qe e sollen lirine.
  Tek libri nga kam marre keto pjese ,kam kuptuar se ,sipas at Zefit eshte e njejta bande rrrugaqesh mason qe qeveris shqiperine prej 90 vitesh .Jo me ket asnje gazetar ose historian nuk e permend faktin se kryetar i parlamentit te pare komunist ishte Omer bej Nishani.Per tu quditur ,sepse ishte i njejti njeri qe kryesoi delegacionin shqiptar qe dergoi kuroren shqiptare ne Itali tek Savoia.

 16. #36
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  adavid..

  nuk ka qen sekret asnjihere qe omer nishani ka qen president i shqiperise mbas luftes se dyt boterore.

  edhe nder librat historis se kohes enverit eshte thene kjo..

  at zefin duhet me e respektue por jo cdo fjal qe ai ka thene duhet marre si aksiome..

  mosha e vuajtjet bejne te veten tek nji person.. e shpesh i ben dhe te pa sakte ne gjykime..

  megjithate mir beni me e lexue at zef pllumbin sepse ka qen njeri i dijshem..

  mirpo historia nuk permblidhet me dy fjale.. dhe kur at zefi ndoj epok te historis e permbledh me dy fjal.. nuk ka mendue se.. kaq mjafton me ja vnue vulen asaj epoke.. e ju ta merrni si te mbarume at pune..

  cdo kohe ka ca gjera te vecanta qe nuk mund ti permbledhi askush me nji fraz a nji hipoteze.

  ti ne se do me mesue ma gjane ne se mundesh lexo koleksionet e hyllit e drites.. prej fillimit..e der ne vitet 40 ta..

  aty ka shum artikuj per kohen..

  besoj se biblioteka e shkodres i ka kto koleksione..

  ..

 17. #37
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-04-2009
  Postime
  131
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Zoti Brari, nuk eshte puna qe nuk thuhet se Omer Nishani ka qene kryetar parlamenit ,ose qe femijet e bejlereve u bene te paret komunista . Kush eshte i apasionuar pas historise mund te gjej material sa te doja .Sepse fatemiresisht Burrat intelektual kane egzistuar .Por proble eshte se Shqiptaret historin e Shqiperise duhet ta mesojne ne shkoll ,dhe pas shkolles te merren me pune te tjera.
  Po kush jane autoret e librave shkollor so?.Janee te njejtet njerez qe i kenduan per pesedhjete vjet Enver Hoxhes.Kurse sot i kendojne ketij tjetrit.Keto budallalleqe mesojne shqiptaret ne shkolle sot.
  Jo me kot Komunistat ju turren klerit katolik, dhe malsive shqiptare.
  Zoti brari me vjen vertet keq qe ve ne dyshim fjalen dhe punen e At Zefit.
  Jam kurioz te di graden tuaj shkencore ,por jam kurioz te di edhe biografine e autoreve te librave te historis se Shqiperise qe lexoni ju.

 18. #38
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-04-2009
  Postime
  131
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  At Zef pellimbi

 19. #39
  i/e regjistruar Maska e Reschen
  Anėtarėsuar
  07-12-2008
  Postime
  450
  Faleminderit
  25
  3 falenderime nė 2 postime
  Une kur kam lexuar librin "histori kurre e shkrueme" te At Zef Pllumit jam elektrizu por ne disa fragmente kur permendej nje ngjarje ne krahinen e Mirdites po te ketij libri, kam qajte si femije. At Zef pllumi ishte pasuri fizike dhe eshte pasuri trasheguese e franceskaneve te Gjuhadolit ne ato cfare ka shkruajtur per franceskanet dhe te tjerat gjera qe mori persiper te zbuloje me shkrimet e veta duke i botuar per lexuesin shqiptar.

  Brar ne vitin 1997 e kam urryer Sali Berishen pasi ishte njerezore ai revoltim dhe me gershere i kam gjuajtuar televizorit. Por sot mbas 13 vjetesh mendoj e besoj se Sali Berisha eshte i rralle per kombin shqiptar. Ai eshte mjek i shqiptareve, din ku u dhemb shqiptareve, cfare kane nevoje te hane, te pijne dhe cfare duhet te bejne me ane te punes per tu zhvilluar dhe per tu integruar ne shoqerine evropiane

 20. #40
  i/e regjistruar Maska e Zoti Basha
  Anėtarėsuar
  25-01-2010
  Postime
  863
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga Adavid Lexo Postimin
  ndersa buletinet statistikore te anuarevenderkombetar raportonin se Shqipnia xente vendin e pare ne progresin ekonomik mes shteteve ish-komuniste.
  Ndofta nuk e pane te gjithe, lejomeni ta perseris.

  Citim Postuar mė parė nga Adavid Lexo Postimin
  ndersa buletinet statistikore te anuarevenderkombetar raportonin se Shqipnia xente vendin e pare ne progresin ekonomik mes shteteve ish-komuniste.
  Pra, te dashurit At te mos i mbetet fare qejfi qe Shqiperia nuk ra ne orbiten jezuite ne 1991-shin, duke rikthyer diktaturen, kete here fashiste, por i gezoi 5 vjet liri (qe NUK ishin merite e Berishes). Fundja deshira e tij po realizohet sot. “Ce do populli kaq shume liri” (gjithnje nese kjo e sotmja mund te quhet “liri”)?

  Sa per deklaraten e tij qe qenka anarksit, kam dyshime shume te theksuara qe Ati i nderuar te kete lexuar Rothbard-in, Hoppe-in, fundja dhe Mises-in. Pra, do ishte mire te mos i shtonte analizes se tij tejet te manget llagapin “anarkist”, pasi edhe ben vaki ta lexoje njeri qe nuk e njeh kuptimin e fjales, dhe asocion keto ide me anarkizmin.

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •