Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 14 prej 14

Tema: Lambia ?

 1. #1
  ų
  Anėtarėsuar
  19-05-2007
  Postime
  8,528
  Faleminderit
  5
  57 falenderime nė 46 postime

  Lambia ?

  Pershndetje te gjitheve.
  Kam nje pyetje.Dje degjova dike te thoshte kete fjali:
  Bera analizat dhe dola me "Lambia".
  A mund te me shpjegoje ndokush se cfare eshte ?
  "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

 2. #2
  HoneY-BunnY √
  Anėtarėsuar
  10-10-2009
  Vendndodhja
  Mbi re...
  Postime
  2,727
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Eshte semundje infektive qe merret me rrugen fekal-orale, zakonisht duke gelltitur cistet e parazitit. Mekanizmi i transmetimit mund te jete si direkt (kontakti i duarve te ndotura te nje te infektuari me ato te nje personi te painfektuar, qe nuk zbaton higjenen ushqimore) ashtu dhe indirekt ( kur njeriu infektohet duke pire uje apo ngrene ushqime te kontaminuara nga Lambia). Ne rastin e fundit faktor tansmetues mund te jete uji, qumeshti, zarzavatet e frutat apo produktet e ndryshme ushqimore te infektuara dhe te paperpunuara si duhet para ngrenies. Ne perhapjen e lambias kane rol dhe mizat si dhe praktikat homoseksuale. Uji konsiderohet nje faktor shume i rendesishem transmetues pasi klorinimi nuk i demton cistet e Lambias. Rreth 35-37 perqind e njerezve qe gelltitin cistet e Lambias nuk shfaqin shenja klinike; 30-35 perqind e tyre shfaqin diarre akute, dhe 5-15 perqind mbeten mbartes asimptomatike te cisteve. Forma me e njohur dhe e shpeshte e Lambias eshte enteriti akut qe zgjat mbi 7 dite dhe karakterizohet nga dhimbjet e barkut, nauzea. Diarreja e ujeshme, keqtretja, fryrja e barkut dhe astenia e shprehur. Vertetimi i diagnozes kryeht nepermjet ekzaminimit mikroskopik
  U come 2 love not by finding the perfect person,
  but by seeing an imperfect person perfectly.

 3. #3
  don't bother me Maska e Apollyon
  Anėtarėsuar
  07-11-2007
  Vendndodhja
  periferi
  Postime
  8,641
  Faleminderit
  0
  13 falenderime nė 13 postime
  Na trishtoi, ca eshte kjo semundje aman? Un mendova mos ishte ndonje semundje mendore!! Pahh na zuni vneri. lol
  There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

 4. #4
  ų
  Anėtarėsuar
  19-05-2007
  Postime
  8,528
  Faleminderit
  5
  57 falenderime nė 46 postime
  10x amle.
  Apollo,mos u bej merak ti,se dallohen simptomat e semundjeve mendore,dhe te siguroj qe po te ishte e tille do ta kisha kuptuar.
  "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

 5. #5
  HoneY-BunnY √
  Anėtarėsuar
  10-10-2009
  Vendndodhja
  Mbi re...
  Postime
  2,727
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga Apollyon Lexo Postimin
  Na trishtoi, ca eshte kjo semundje aman? Un mendova mos ishte ndonje semundje mendore!! Pahh na zuni vneri. lol
  Semundje mendore?
  Un e kisha degjuar me pare,por nje shpjegim te qarte me fjalet e mia smund ta jepja.Keshtu qe e vodha nga diku


  Citim Postuar mė parė nga BlooD_VenoM Lexo Postimin
  10x amle.
  Apollo,mos u bej merak ti,se dallohen simptomat e semundjeve mendore,dhe te siguroj qe po te ishte e tille do ta kisha kuptuar.
  Uu la la la!Mora 10!
  U come 2 love not by finding the perfect person,
  but by seeing an imperfect person perfectly.

 6. #6
  ų
  Anėtarėsuar
  19-05-2007
  Postime
  8,528
  Faleminderit
  5
  57 falenderime nė 46 postime
  Citim Postuar mė parė nga aMLe Lexo Postimin
  Semundje mendore? : D
  Un e kisha degjuar me pare,por nje shpjegim te qarte me fjalet e mia smund ta jepja.Keshtu qe e vodha nga diku  Uu la la la!Mora 10!
  Ne fakt nuk more 10,po te thash 10x.10= Ten+x.Tenx=Thanks.

  Une lexova ketu,po nuk isha i sigurte ishte kjo apo jo.

  http://www.healthblurbs.com/contagio...for-treatment/

  Leje apollon se ai mban shkop bejsbolli te karrigja mos e kundershto shume
  "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

 7. #7
  don't bother me Maska e Apollyon
  Anėtarėsuar
  07-11-2007
  Vendndodhja
  periferi
  Postime
  8,641
  Faleminderit
  0
  13 falenderime nė 13 postime
  Semundje mendore?
  Un e kisha degjuar me pare,por nje shpjegim te qarte me fjalet e mia smund ta jepja.Keshtu qe e vodha nga diku
  Nga emri ashu mu duk, se spara kisha degjuar per kte semundje ndonjeher

  Leje apollon se ai mban shkop bejsbolli te karrigja mos e kundershto shume
  haha jo or jo, se erdhen festat, sjemi te dhunshem deri me date 2 janar.. haha
  There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

 8. #8
  ų
  Anėtarėsuar
  19-05-2007
  Postime
  8,528
  Faleminderit
  5
  57 falenderime nė 46 postime
  Citim Postuar mė parė nga Apollyon Lexo Postimin
  Nga emri ashu mu duk, se spara kisha degjuar per kte semundje ndonjeher  haha jo or jo, se erdhen festat, sjemi te dhunshem deri me date 2 janar.. haha
  Na thuaj marken e monitorit,ti dergojme flete nderi per faktin se monitori i tyre zgjati me shume se nje dite ne hauzin tend .
  "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

 9. #9
  don't bother me Maska e Apollyon
  Anėtarėsuar
  07-11-2007
  Vendndodhja
  periferi
  Postime
  8,641
  Faleminderit
  0
  13 falenderime nė 13 postime
  Tani nese do me mallku ndonje i thua " te zente lambia"

  haha
  There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

 10. #10
  HoneY-BunnY √
  Anėtarėsuar
  10-10-2009
  Vendndodhja
  Mbi re...
  Postime
  2,727
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga BlooD_VenoM Lexo Postimin
  Ne fakt nuk more 10,po te thash 10x.10= Ten+x.Tenx=Thanks.

  Une lexova ketu,po nuk isha i sigurte ishte kjo apo jo.

  http://www.healthblurbs.com/contagio...for-treatment/

  Leje apollon se ai mban shkop bejsbolli te karrigja mos e kundershto shume
  Uuu!Nuk e kuptova fare.E mesova dhe nje "shkurtim"

  Citim Postuar mė parė nga Apollyon Lexo Postimin
  Nga emri ashu mu duk, se spara kisha degjuar per kte semundje ndonjeher : D  haha jo or jo, se erdhen festat, sjemi te dhunshem deri me date 2 janar.. haha
  Shtyje deri ne dt 4.Beje dhe te dielen pushim.
  Vit i ri,jave e re,"dhune" e re
  U come 2 love not by finding the perfect person,
  but by seeing an imperfect person perfectly.

 11. #11
  don't bother me Maska e Apollyon
  Anėtarėsuar
  07-11-2007
  Vendndodhja
  periferi
  Postime
  8,641
  Faleminderit
  0
  13 falenderime nė 13 postime
  aMLe si mund te jeme i dhunshem me ty moj lepurushe :d

  lere ca thote Blood se eshte mistrec ai. Sjam i dhunshem une.
  There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

 12. #12
  HoneY-BunnY √
  Anėtarėsuar
  10-10-2009
  Vendndodhja
  Mbi re...
  Postime
  2,727
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga Apollyon Lexo Postimin
  aMLe si mund te jeme i dhunshem me ty moj lepurushe :d

  lere ca thote Blood se eshte mistrec ai. Sjam i dhunshem une.
  Lol!
  Ja di per nder avatarit
  U come 2 love not by finding the perfect person,
  but by seeing an imperfect person perfectly.

 13. #13
  don't bother me Maska e Apollyon
  Anėtarėsuar
  07-11-2007
  Vendndodhja
  periferi
  Postime
  8,641
  Faleminderit
  0
  13 falenderime nė 13 postime
  Sic je vete ke dhe avatarin.
  There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

 14. #14
  ų
  Anėtarėsuar
  19-05-2007
  Postime
  8,528
  Faleminderit
  5
  57 falenderime nė 46 postime
  Citim Postuar mė parė nga Apollyon Lexo Postimin
  aMLe si mund te jeme i dhunshem me ty moj lepurushe :d

  lere ca thote Blood se eshte mistrec ai. Sjam i dhunshem une.
  Une s thash gje,ti e the .
  "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •