Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 11
  1. #1

    Kriminelët e internetit dhe agjentura islamiste kundër bashkimit kombëtar



    Luis Benloew shkruan para një shekulli se shqiptarët janë kombi më i vjetër i kontinentit, ndërsa turkomanët e Internetit sot e kësaj dite mundohen të indoktrinojnë lexuesin shqiptar me propaganda antikatolike, edhepse disa prej tyre hanë bukën italiane, i bëjnë temena sulltanit dhe lehin kundër Vatikanit. Në veprën “Greqia përpara grekëve” (1877), Benloew thekson se “Duke filluar punën time, kam besuar se trajtoj thjesht një çështje gjuhësore dhe etnografike, gjithashtu më duket se kam prekur edhe një çështje të qenësishme, madje drithëruese, një çështje kombësie. Dhe çfarë kombësie! Kombësia më e vjetër e kontinentit tonë, së bashku me atë të Baskëve”. Se ç’bënë haxhiqamilët e Esad pashë Toptanit duke iu kundërvënë tentativës së Fuqive të Mëdha që Shqipëria ta ketë një mbret që do ta bënte Shqipërinë Mbretëri, flet historia. Nga letra që ia dërgon Visar Dodani Pandeli Evangjelit në Paris, më 12 Qershor 1919, kuptojmë se “Këta harruan 1914-tën, dhe nisnë të flasin. Edhe janë Z. Turtullis, Midati dhe tri veta të Llosanës me të cilët hikin dhe shtojnë pjesën dhe disa shqiptarë musulmanë miqt e Esadit, që s’dinë shqip fare dhe q’i pikasnë që duan Shqipëri Musulmane dhe nuku kombëtare... Shqipëria duhet të rronjë indipendente dh’e madhe gjer ku ka patur vendet e saj të vërteta” (Memorjet e mija, Shtypëshkronja Albania, Konstancë, 1930, fq.162/163).

    Pavarësia e Kosovës dhe ajo e Rumanisë janë dhurratë e Zotit dhe e gjakut të derdhur për liri. Fuqitë e mëdha ia dhanë Rumanisë një mbret të huaj (Carol I, princ Vidi duke qenë nip i gruas së tij, mbretëreshës Elisabeta). Mbreti i huaj e bëri të shkëlqejë Rumaninë (1877-1914), ndërsa mbreti rumun (Mihai) dhe mbreti shqiptar Zogu, e plaçkitën arin dhe patrimonin kombëtar, dhe i dhanë shkas palës pansllaviste dhe diktaturës komuniste t’i shkretërojnë këto vende. Si e konsideron Drini (një filoshqiptar), formën e qeverimit dhe çështjen e mbretit në Shqipëri, në revistën e e studentëve shqiptarë të Austrisë, Djalëria (nr. 17, prill, 1922):


    Çështja e formës së qeverimit q’ësht m’e mira, që mpron interesat e kombit Shqiptar dhe i siguron këtij themelë të shëndoshë për gjithë të pritmen, nuk duhet gjykuar mbas provave të bëra në njërin o tjetrin system, por para të gjithave duhen marë në vërejtje nevojat e kombit Shqiptar, cilësitë e karakterit, epshet e ndjenjat si dhe tradicioni i tij... Fqinjt që duan të keqen e Shqipërisë gjuajn pa reshtur të përfitojnë prej zihjeve të brëndshme dhe përpiqen si e si të ndihmojn këtë o atë parti q’ësht kundër Qeverisë dhe kështu një krizë partie në Shqipërië shkakëton më shumë se ç’do vend kurdoherë krizë shtetërore... Shqiptari me gjithë lirin ë vetiake që ka pasë, vullnetarisht është lënë kurdoherë të prihet prej nji njeriu të zoti, ose prej nji fisi të vietër; influenca e këtyre ka lojtur gjithënjë rol. Edhe më 1913, kur u vendos prej Fuqiëve të Mëdha të ngrihet një shtet shqiptar i pavarur, nuk u shfaq as një dëshirë a zë Shqiptari që të lypte një republikë në vend të mbretëriës. Edhe në riedhjen e ngjarjeve më 1914 kur disa qarqe ishin kundër princ Wilhelm de Wied, edhe pastaj si iku ky prej Shqipërië, u fol rallë për të thirur një mbret, po kurrë e asnjeri kërkoi prishjen e mbretëriës dhe ngrehjen e nji republike në vend të saj... Në kohën e luftës e të shkeljes së Shqipëriës u ndigjua shumë herë zë për mbret; e vëna e regencës pasi u ringreh Qeveria e pavarurë Shqiptare ësht provë e qartë e dëshirës së kombit Shqiptar për monarki”.

    Intrigat e huaja kundër kombit shqiptar kanë qenë dhe janë të panumërta. Dhe rastet kur shqiptari vret shqiptarin për interesa të huaja janë të panumërta. Kush ishin ata që e likuiduan Bajram Currin dhe Xhemë Hasin e Gostivarit, apo ata që likuiduan dhjetra shqiptarë në Kosovë e Maqedoni! Dihet se kush: shqiptarët e shitur. Si e prëshkruan gjendjen në Shqipëri (pas largimit të princ Wiedit), revista Diturija e Lumo Skëndos që delte në Bukuresht më 1916: “E shkelur prej tre shtete ballkanike, e copëtuarë dhe ndarë prej gjysmës së trupit, mbretëri më vehte dhe në prak të lumturisë, pastaj e djegur dhe përvëluarë prej armiqvet, e mbuluarë në tym e në hi prej kryengritjes, dhe në funt përsëri e shkelurë dhe e copëtuarë... Si iku mbreti nga Durrësi, më 3 Vjesht e parë (shtator) 1914, Shqipëria ra në dorë të anarhishisë, në një paqeveri të tmeruarë. Në krye u tha me të vërtet se, komisioni i kontrollit po mirte punën në dorë dhe do të mbante suhimin në emrë të mbretit; po Komisioni i Kontrollit s’ishte me një mëndje të vetëm, lufta europeane kishte krisurë, dhe rebelët po përparonin gjithënjë dhe po këmbëngulnin... Esat Tirana arriti në Durrës me anë të Selanikut, Nish dhe Dibrë; gjer sa ishte mbreti në Shqipëri, Esati kishte ndënjurë në Itali si mik dhe mysafir i asja mbretërije. Një herë në Durrës, Esati mer fren e punëvet në dorë, por rebelët që e kishin pasurë mik gjer më dje, sot ju bënë armiq dhe kryengritja që ishte kundrë mbretit, tani nisi kundra Esatit”.


    Në vend të konkluzionit, artikullshkruesi anonim kërkon të respektohet vullneti i shqiptarëve që është “i patundurë: për ne s’ka gjë tjatrë veçse një Shqipëri indipendente, ashtu siç u njoh tre vjet më parë... Dëshira jonë m’e madhe pas kësaj është që të shohim dhe drejtësinë të mbretërojë dhe të gejë vëndin e merituarë, duke parë kufit t’ona nga veriu dhe lindja si edhe nga juga të bëhenë me të drejta dhe më tepër afrë parimevet të kombësisë dhe të etnografisë, duke i dhënë Shqipërisë dhe ata vënde që janë të pandarë dhe të pashkëputurë prej trupit të saj, po që Konferenca e Londrës pati padrejtësinë që t’i lërë jashtë kufis sonë” (Diturija, nr. 1. Bukuresht, 1916, fq.15/16).

    Në qoftë se nuk e njeh historinë e popullit tënd, thekson Agim Curri (sociolog), nuk është aq turp i madh, por është turp shumë i madh nëqoftëse ti nuk përpiqesh që ta mësosh atë histori. Ajo që ka ngjarë më 1914, përpiqet të ringjallet sot përmes agjenturës serbo/turko/arabe të Tano Turkut, Artan Kristos, Abedin Rakipit, Hamdi Nuhijut, Behar Beqirit dhe fantomave tjera të xhihadit shqiptar që e kanë shndërruar revistën talibaniste cameria@yahoogroups.com në koshere islamiste me karakter antishqiptar/ antikristian dhe antiamerikan. Kjo u pa edhe gjatë këtij viti (2009) kur nga faqet e kësaj reviste talibaniste shpërtheu mllefi ballkanik dhe trillimet fantasmagorike kundër Mirela Bogdanit (kandidate për parlamentin britanik) e cila shprehu mendimin e saj të lirë në emisionin Déjà vu te M. Nanos. Në këtë kontekst, pos Mirela Bogdanit, vlen të potencohet edhe guximi shqiptar i Edlira Xhemos që na e përkujton Shote Galicën e Kosovës. Edlira Xhemo është trimëresha pariziane e cila din ti demaskojë kriminelët e internetit që tentojnë ta shndërrojnë Kosovën, Çamërinë dhe Shqipërinë në vatër të fundamentalizmit islamik.

    Nga Agim Curri kuptojmë se gjatë verës së vitit 1914 rebelët arritën ta pushtojnë Shqipërinë e Mesme dhe arritën në jug, gjër në Berat, Vlorë e Pogradec. Këta kryengritës ishin kundër mbretit "kaur", kundër shkronjave shqipe, kundër Flamurit të Shqipërisë dhe në përgjithësi, ishin kundër çdo gjeje shqiptare. Këta kërkonin bashkimin me Turqinë ose një mbret musliman nga shtëpia e Osmanlive. Kjo propagandë ishte kurdisur prej agjentve turq e që ishte përkrahur nga Esad Toptani, i cili vepronte për interesa të veta. Kjo lëvizje rebelësh udhëhiqej nga myftiu i Tiranës, Musa Qazimi, nga Mustafa Ndroqi si dhe nga një fanatik injorant, Haxhi Qamili i cili ishte edhe komandant i forcave të armatosura.

    shkruar nga Baki Ymeri (Bukuresht)
    zemra shqiptare.net

    Ndryshuar për herë të fundit nga gerrard73 : 28-12-2009 më 19:05

  2. #2
    Pasioni për shkencën Maska e Erlebnisse
    Anëtarësuar
    06-12-2007
    Postime
    3,438
    Nrysho shkrimin, te lutem, se ne kete ore, na i bere syte xixa.
    La vita è bella...

  3. #3
    Kur e lexova mu duk nje shkrim familjar me forumin tone.

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e daniel00
    Anëtarësuar
    05-06-2004
    Vendndodhja
    tr
    Postime
    2,836
    Per shtetasit kosovare e maqedonas nuk ka çfare ben Shqiperia .

    Duhet vete shteti i ketyre vendeve te veproje .

    Nga sllavet e Maqedonise kjo nuk pritet e as nga qeverite anemike te Kosoves , te cilat me ndikimin me te vogel ( nga brenda prej vehabisteve ) dhe nga jashte prej shteteve arabe e evropiane qe jane antishqiptare po mohon veten e saj ne kulm .

    Nuk ka ku te shkoje me gangrena islame , tani qe ka infektuar rende trupin e Shqiperise etnike dhe pergjigjia qe meritojne keta terroriste qe kemi mes nesh eshte shume sporadike dhe individuale . Vetem Shiku dhe Shishi shqiptar po e ben punen aty-ketu .
    I lumte per kete , paçim sa me shume te reja prej tyre sepse puna e tyre eshte , me rendesi jetesore ... per shqiptaret e Shqiperise te pakten .

    Se ata qe mbeten jashte Shqiperise besoj se flamurin me dhembe do ua shqyejne imamet e xhihadistet , umeti i tyre i shkretetires gjakesore , do tu kullojne edhe gjak duart , po jane ne belbezimet e para .

    Ne islam nuk niset lufta pa qene te sigurte per fitoren , te paduruarit jane ata qe bien ne sy , islami meson nje sulm tinezar kunder shtetit demokratik per ta permbysur ate me numer popullsie fillimisht dhe me indoktrinim terrorist .
    Me pas fillojne aktet barbare kur te ndjehen mjaftueshem te fuqishem dhe ta kene ne dore fitoren ne nje shoqeri demokratike te shkaterruar prej tyre , nepermjet vete dobesise se saj dhe te metave , nepermjet te drejtave e lirive qe i perdorin ne menyre kanibale .
    Kur te mos kete kunder kujt te luftohet me , pasi ta kene vrare shtetin , keta nepermjet sheriatit do te masakrojne e brutalizojne edhe vete popullin nga i cili jane bastarduar .

    Islamiket jane sida e nje shoqerie , shkaterrojne mbrojtjen dhe ne momentin e pare qe nje rrezik shfaqet , ata do jene aty per ta shumefishuar , ankesat e tyre populiste kunder te metave te shtetit , te shkollimit , te shoqerise jane shume me djallezore e dashakeqe .

    Duan te ndergjegjsojne se nje sulm ndaj tyre eshte i justifikuar ne te ardhmen , sheriati eshte shpetimi e prerjet e kokave e te gjymtyreve jane menyra qe nenshtron zoti i tyre allahu i fantazuar per nje rend , ku vrasja psikopatia dhe perversiteti mbreterojne nga nje njeri qe i pati ideuar e mesuar te gjitha keto shume shekuj me pare .
    Ndryshuar për herë të fundit nga daniel00 : 28-12-2009 më 19:56
    Ngjeshur me brezin e se vertetës,parzmoren e drejtësisë,mburojën e besimit dhe shpatën e Frymës.

  5. #5
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Islamiket mendojne ta bejne nje shtet islamik - kalifat ne te gjithe boten qe do te udhehiqet nga Sheriati. Fanatiket fetare jane bere shume te verber, pasi ata duan qe t'i sakrifikojne te gjitha per ta arrite kete. Ata e kane cak Allahun, pra e besojne se Allahu ka ato karakteristika qe ky liber ia jep, pra lufta kunder 'mohuesve' dhe atyre qe e kundershtojne ligjin e ketij perendie eshte kryesorja, se fundi profeti tha se ka fituar me terrorizem. Kjo nuk do te mund te vihet ne praktike se shtetet jo-myslimane jane superfuqi, megjithese edhe ne te ardhmen do te vriten shume qytetare te ketyre shteteve, megjithese 85% te viktimave te tyre do te jene vet myslimanet. E aq me pak qe ka qindra sektesh ne kete fe, ku secila ka verzionin e saj te interpretimit. Por edhe aty ku arrijne sukses vritet popullsia civile, si p.sh. ne Iran. pra populli shkon ne varrim te nje myslimani te moderuar, policia nderhyn dhe i rrah. Behen protesta paqesore, keta te mencurit shtiejne me arme, ende ne mesjete jane, pra dhuna mirret si baze per te arritur qellimet e tyre

    http://www.voanews.com/albanian/2009-12-29-voa2.cfm

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e Elonaa
    Anëtarësuar
    17-09-2005
    Postime
    1,661
    Lat nam me kto sherret fetare.Ku e gjeni kohen qe brithni kishave dhe xhamive.Ja u ka dhene pergjigjen Pashko Vasa me vargjet Feja e shqiptarit eshte Shqiptaria.
    Njerzit nuk i japin asgjeje rendesi me te madhe se asaj qe eshte qesharake.(Gete)

  7. #7
    LIVERPOOL FC Maska e geezer
    Anëtarësuar
    29-09-2007
    Vendndodhja
    Windy City Chicago.USA
    Postime
    836
    Klloashar Katolik A Qka Ka... Jeni
    LIVERPOOL
    you`ll never walk alone

  8. #8
    Citim Postuar më parë nga gerrard73 Lexo Postimin


    Luis Benloew shkruan para një shekulli se shqiptarët janë kombi më i vjetër i kontinentit, ndërsa turkomanët e Internetit sot e kësaj dite mundohen të indoktrinojnë lexuesin shqiptar me propaganda antikatolike, edhepse disa prej tyre hanë bukën italiane, i bëjnë temena sulltanit dhe lehin kundër Vatikanit. Në veprën “Greqia përpara grekëve” (1877), Benloew thekson se “Duke filluar punën time, kam besuar se trajtoj thjesht një çështje gjuhësore dhe etnografike, gjithashtu më duket se kam prekur edhe një çështje të qenësishme, madje drithëruese, një çështje kombësie. Dhe çfarë kombësie! Kombësia më e vjetër e kontinentit tonë, së bashku me atë të Baskëve”. Se ç’bënë haxhiqamilët e Esad pashë Toptanit duke iu kundërvënë tentativës së Fuqive të Mëdha që Shqipëria ta ketë një mbret që do ta bënte Shqipërinë Mbretëri, flet historia. Nga letra që ia dërgon Visar Dodani Pandeli Evangjelit në Paris, më 12 Qershor 1919, kuptojmë se “Këta harruan 1914-tën, dhe nisnë të flasin. Edhe janë Z. Turtullis, Midati dhe tri veta të Llosanës me të cilët hikin dhe shtojnë pjesën dhe disa shqiptarë musulmanë miqt e Esadit, që s’dinë shqip fare dhe q’i pikasnë që duan Shqipëri Musulmane dhe nuku kombëtare... Shqipëria duhet të rronjë indipendente dh’e madhe gjer ku ka patur vendet e saj të vërteta” (Memorjet e mija, Shtypëshkronja Albania, Konstancë, 1930, fq.162/163).

    Pavarësia e Kosovës dhe ajo e Rumanisë janë dhurratë e Zotit dhe e gjakut të derdhur për liri. Fuqitë e mëdha ia dhanë Rumanisë një mbret të huaj (Carol I, princ Vidi duke qenë nip i gruas së tij, mbretëreshës Elisabeta). Mbreti i huaj e bëri të shkëlqejë Rumaninë (1877-1914), ndërsa mbreti rumun (Mihai) dhe mbreti shqiptar Zogu, e plaçkitën arin dhe patrimonin kombëtar, dhe i dhanë shkas palës pansllaviste dhe diktaturës komuniste t’i shkretërojnë këto vende. Si e konsideron Drini (një filoshqiptar), formën e qeverimit dhe çështjen e mbretit në Shqipëri, në revistën e e studentëve shqiptarë të Austrisë, Djalëria (nr. 17, prill, 1922):


    Çështja e formës së qeverimit q’ësht m’e mira, që mpron interesat e kombit Shqiptar dhe i siguron këtij themelë të shëndoshë për gjithë të pritmen, nuk duhet gjykuar mbas provave të bëra në njërin o tjetrin system, por para të gjithave duhen marë në vërejtje nevojat e kombit Shqiptar, cilësitë e karakterit, epshet e ndjenjat si dhe tradicioni i tij... Fqinjt që duan të keqen e Shqipërisë gjuajn pa reshtur të përfitojnë prej zihjeve të brëndshme dhe përpiqen si e si të ndihmojn këtë o atë parti q’ësht kundër Qeverisë dhe kështu një krizë partie në Shqipërië shkakëton më shumë se ç’do vend kurdoherë krizë shtetërore... Shqiptari me gjithë lirin ë vetiake që ka pasë, vullnetarisht është lënë kurdoherë të prihet prej nji njeriu të zoti, ose prej nji fisi të vietër; influenca e këtyre ka lojtur gjithënjë rol. Edhe më 1913, kur u vendos prej Fuqiëve të Mëdha të ngrihet një shtet shqiptar i pavarur, nuk u shfaq as një dëshirë a zë Shqiptari që të lypte një republikë në vend të mbretëriës. Edhe në riedhjen e ngjarjeve më 1914 kur disa qarqe ishin kundër princ Wilhelm de Wied, edhe pastaj si iku ky prej Shqipërië, u fol rallë për të thirur një mbret, po kurrë e asnjeri kërkoi prishjen e mbretëriës dhe ngrehjen e nji republike në vend të saj... Në kohën e luftës e të shkeljes së Shqipëriës u ndigjua shumë herë zë për mbret; e vëna e regencës pasi u ringreh Qeveria e pavarurë Shqiptare ësht provë e qartë e dëshirës së kombit Shqiptar për monarki”.

    Intrigat e huaja kundër kombit shqiptar kanë qenë dhe janë të panumërta. Dhe rastet kur shqiptari vret shqiptarin për interesa të huaja janë të panumërta. Kush ishin ata që e likuiduan Bajram Currin dhe Xhemë Hasin e Gostivarit, apo ata që likuiduan dhjetra shqiptarë në Kosovë e Maqedoni! Dihet se kush: shqiptarët e shitur. Si e prëshkruan gjendjen në Shqipëri (pas largimit të princ Wiedit), revista Diturija e Lumo Skëndos që delte në Bukuresht më 1916: “E shkelur prej tre shtete ballkanike, e copëtuarë dhe ndarë prej gjysmës së trupit, mbretëri më vehte dhe në prak të lumturisë, pastaj e djegur dhe përvëluarë prej armiqvet, e mbuluarë në tym e në hi prej kryengritjes, dhe në funt përsëri e shkelurë dhe e copëtuarë... Si iku mbreti nga Durrësi, më 3 Vjesht e parë (shtator) 1914, Shqipëria ra në dorë të anarhishisë, në një paqeveri të tmeruarë. Në krye u tha me të vërtet se, komisioni i kontrollit po mirte punën në dorë dhe do të mbante suhimin në emrë të mbretit; po Komisioni i Kontrollit s’ishte me një mëndje të vetëm, lufta europeane kishte krisurë, dhe rebelët po përparonin gjithënjë dhe po këmbëngulnin... Esat Tirana arriti në Durrës me anë të Selanikut, Nish dhe Dibrë; gjer sa ishte mbreti në Shqipëri, Esati kishte ndënjurë në Itali si mik dhe mysafir i asja mbretërije. Një herë në Durrës, Esati mer fren e punëvet në dorë, por rebelët që e kishin pasurë mik gjer më dje, sot ju bënë armiq dhe kryengritja që ishte kundrë mbretit, tani nisi kundra Esatit”.


    Në vend të konkluzionit, artikullshkruesi anonim kërkon të respektohet vullneti i shqiptarëve që është “i patundurë: për ne s’ka gjë tjatrë veçse një Shqipëri indipendente, ashtu siç u njoh tre vjet më parë... Dëshira jonë m’e madhe pas kësaj është që të shohim dhe drejtësinë të mbretërojë dhe të gejë vëndin e merituarë, duke parë kufit t’ona nga veriu dhe lindja si edhe nga juga të bëhenë me të drejta dhe më tepër afrë parimevet të kombësisë dhe të etnografisë, duke i dhënë Shqipërisë dhe ata vënde që janë të pandarë dhe të pashkëputurë prej trupit të saj, po që Konferenca e Londrës pati padrejtësinë që t’i lërë jashtë kufis sonë” (Diturija, nr. 1. Bukuresht, 1916, fq.15/16).

    Në qoftë se nuk e njeh historinë e popullit tënd, thekson Agim Curri (sociolog), nuk është aq turp i madh, por është turp shumë i madh nëqoftëse ti nuk përpiqesh që ta mësosh atë histori. Ajo që ka ngjarë më 1914, përpiqet të ringjallet sot përmes agjenturës serbo/turko/arabe të Tano Turkut, Artan Kristos, Abedin Rakipit, Hamdi Nuhijut, Behar Beqirit dhe fantomave tjera të xhihadit shqiptar që e kanë shndërruar revistën talibaniste cameria@yahoogroups.com në koshere islamiste me karakter antishqiptar/ antikristian dhe antiamerikan. Kjo u pa edhe gjatë këtij viti (2009) kur nga faqet e kësaj reviste talibaniste shpërtheu mllefi ballkanik dhe trillimet fantasmagorike kundër Mirela Bogdanit (kandidate për parlamentin britanik) e cila shprehu mendimin e saj të lirë në emisionin Déjà vu te M. Nanos. Në këtë kontekst, pos Mirela Bogdanit, vlen të potencohet edhe guximi shqiptar i Edlira Xhemos që na e përkujton Shote Galicën e Kosovës. Edlira Xhemo është trimëresha pariziane e cila din ti demaskojë kriminelët e internetit që tentojnë ta shndërrojnë Kosovën, Çamërinë dhe Shqipërinë në vatër të fundamentalizmit islamik.

    Nga Agim Curri kuptojmë se gjatë verës së vitit 1914 rebelët arritën ta pushtojnë Shqipërinë e Mesme dhe arritën në jug, gjër në Berat, Vlorë e Pogradec. Këta kryengritës ishin kundër mbretit "kaur", kundër shkronjave shqipe, kundër Flamurit të Shqipërisë dhe në përgjithësi, ishin kundër çdo gjeje shqiptare. Këta kërkonin bashkimin me Turqinë ose një mbret musliman nga shtëpia e Osmanlive. Kjo propagandë ishte kurdisur prej agjentve turq e që ishte përkrahur nga Esad Toptani, i cili vepronte për interesa të veta. Kjo lëvizje rebelësh udhëhiqej nga myftiu i Tiranës, Musa Qazimi, nga Mustafa Ndroqi si dhe nga një fanatik injorant, Haxhi Qamili i cili ishte edhe komandant i forcave të armatosura.

    shkruar nga Baki Ymeri (Bukuresht)
    zemra shqiptare.net

    Ti shoku nuk dinke gjo tjeter me shkrujt ne ket forum! I kam lexu te gjitha postimet qe ti ke bo ne FORUM SHQIPTAR dhe ne 95% dhe te gjitha kan qene propogande ANTI'ISLAME nga ana jote.Me bej nje nder shko tek forumet katolike
    Revolution 1848

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e King_Arthur
    Anëtarësuar
    27-04-2006
    Vendndodhja
    Detroit U.S.A por me zemer dhe shpirt ne elbasanin tim.
    Postime
    2,411
    ore une nje gje nuk kuptoj ketu : pse kur shqiperia eshte nje nder vendet ku toleranca fetare eshte ne nivelet me te larta dhe ku nuk ka patur kurre debate te tilla pse nxirrni keto lloj shkrimesh ne forum dhe filloni debatoni kot. kush besim fetar eshte me i mire dhe kush me i keq .

  10. #10
    Skandinavien Maska e TetovaMas
    Anëtarësuar
    20-03-2008
    Vendndodhja
    Te vendi i xhenetit
    Postime
    2,664
    Citim Postuar më parë nga gerrard73 Lexo Postimin


    Luis Benloew shkruan para një shekulli se shqiptarët janë kombi më i vjetër i kontinentit, ndërsa turkomanët e Internetit sot e kësaj dite mundohen të indoktrinojnë lexuesin shqiptar me propaganda antikatolike, edhepse disa prej tyre hanë bukën italiane, i bëjnë temena sulltanit dhe lehin kundër Vatikanit. Në veprën “Greqia përpara grekëve” (1877), Benloew thekson se “Duke filluar punën time, kam besuar se trajtoj thjesht një çështje gjuhësore dhe etnografike, gjithashtu më duket se kam prekur edhe një çështje të qenësishme, madje drithëruese, një çështje kombësie. Dhe çfarë kombësie! Kombësia më e vjetër e kontinentit tonë, së bashku me atë të Baskëve”. Se ç’bënë haxhiqamilët e Esad pashë Toptanit duke iu kundërvënë tentativës së Fuqive të Mëdha që Shqipëria ta ketë një mbret që do ta bënte Shqipërinë Mbretëri, flet historia. Nga letra që ia dërgon Visar Dodani Pandeli Evangjelit në Paris, më 12 Qershor 1919, kuptojmë se “Këta harruan 1914-tën, dhe nisnë të flasin. Edhe janë Z. Turtullis, Midati dhe tri veta të Llosanës me të cilët hikin dhe shtojnë pjesën dhe disa shqiptarë musulmanë miqt e Esadit, që s’dinë shqip fare dhe q’i pikasnë që duan Shqipëri Musulmane dhe nuku kombëtare... Shqipëria duhet të rronjë indipendente dh’e madhe gjer ku ka patur vendet e saj të vërteta” (Memorjet e mija, Shtypëshkronja Albania, Konstancë, 1930, fq.162/163).

    Pavarësia e Kosovës dhe ajo e Rumanisë janë dhurratë e Zotit dhe e gjakut të derdhur për liri. Fuqitë e mëdha ia dhanë Rumanisë një mbret të huaj (Carol I, princ Vidi duke qenë nip i gruas së tij, mbretëreshës Elisabeta). Mbreti i huaj e bëri të shkëlqejë Rumaninë (1877-1914), ndërsa mbreti rumun (Mihai) dhe mbreti shqiptar Zogu, e plaçkitën arin dhe patrimonin kombëtar, dhe i dhanë shkas palës pansllaviste dhe diktaturës komuniste t’i shkretërojnë këto vende. Si e konsideron Drini (një filoshqiptar), formën e qeverimit dhe çështjen e mbretit në Shqipëri, në revistën e e studentëve shqiptarë të Austrisë, Djalëria (nr. 17, prill, 1922):


    Çështja e formës së qeverimit q’ësht m’e mira, që mpron interesat e kombit Shqiptar dhe i siguron këtij themelë të shëndoshë për gjithë të pritmen, nuk duhet gjykuar mbas provave të bëra në njërin o tjetrin system, por para të gjithave duhen marë në vërejtje nevojat e kombit Shqiptar, cilësitë e karakterit, epshet e ndjenjat si dhe tradicioni i tij... Fqinjt që duan të keqen e Shqipërisë gjuajn pa reshtur të përfitojnë prej zihjeve të brëndshme dhe përpiqen si e si të ndihmojn këtë o atë parti q’ësht kundër Qeverisë dhe kështu një krizë partie në Shqipërië shkakëton më shumë se ç’do vend kurdoherë krizë shtetërore... Shqiptari me gjithë lirin ë vetiake që ka pasë, vullnetarisht është lënë kurdoherë të prihet prej nji njeriu të zoti, ose prej nji fisi të vietër; influenca e këtyre ka lojtur gjithënjë rol. Edhe më 1913, kur u vendos prej Fuqiëve të Mëdha të ngrihet një shtet shqiptar i pavarur, nuk u shfaq as një dëshirë a zë Shqiptari që të lypte një republikë në vend të mbretëriës. Edhe në riedhjen e ngjarjeve më 1914 kur disa qarqe ishin kundër princ Wilhelm de Wied, edhe pastaj si iku ky prej Shqipërië, u fol rallë për të thirur një mbret, po kurrë e asnjeri kërkoi prishjen e mbretëriës dhe ngrehjen e nji republike në vend të saj... Në kohën e luftës e të shkeljes së Shqipëriës u ndigjua shumë herë zë për mbret; e vëna e regencës pasi u ringreh Qeveria e pavarurë Shqiptare ësht provë e qartë e dëshirës së kombit Shqiptar për monarki”.

    Intrigat e huaja kundër kombit shqiptar kanë qenë dhe janë të panumërta. Dhe rastet kur shqiptari vret shqiptarin për interesa të huaja janë të panumërta. Kush ishin ata që e likuiduan Bajram Currin dhe Xhemë Hasin e Gostivarit, apo ata që likuiduan dhjetra shqiptarë në Kosovë e Maqedoni! Dihet se kush: shqiptarët e shitur. Si e prëshkruan gjendjen në Shqipëri (pas largimit të princ Wiedit), revista Diturija e Lumo Skëndos që delte në Bukuresht më 1916: “E shkelur prej tre shtete ballkanike, e copëtuarë dhe ndarë prej gjysmës së trupit, mbretëri më vehte dhe në prak të lumturisë, pastaj e djegur dhe përvëluarë prej armiqvet, e mbuluarë në tym e në hi prej kryengritjes, dhe në funt përsëri e shkelurë dhe e copëtuarë... Si iku mbreti nga Durrësi, më 3 Vjesht e parë (shtator) 1914, Shqipëria ra në dorë të anarhishisë, në një paqeveri të tmeruarë. Në krye u tha me të vërtet se, komisioni i kontrollit po mirte punën në dorë dhe do të mbante suhimin në emrë të mbretit; po Komisioni i Kontrollit s’ishte me një mëndje të vetëm, lufta europeane kishte krisurë, dhe rebelët po përparonin gjithënjë dhe po këmbëngulnin... Esat Tirana arriti në Durrës me anë të Selanikut, Nish dhe Dibrë; gjer sa ishte mbreti në Shqipëri, Esati kishte ndënjurë në Itali si mik dhe mysafir i asja mbretërije. Një herë në Durrës, Esati mer fren e punëvet në dorë, por rebelët që e kishin pasurë mik gjer më dje, sot ju bënë armiq dhe kryengritja që ishte kundrë mbretit, tani nisi kundra Esatit”.


    Në vend të konkluzionit, artikullshkruesi anonim kërkon të respektohet vullneti i shqiptarëve që është “i patundurë: për ne s’ka gjë tjatrë veçse një Shqipëri indipendente, ashtu siç u njoh tre vjet më parë... Dëshira jonë m’e madhe pas kësaj është që të shohim dhe drejtësinë të mbretërojë dhe të gejë vëndin e merituarë, duke parë kufit t’ona nga veriu dhe lindja si edhe nga juga të bëhenë me të drejta dhe më tepër afrë parimevet të kombësisë dhe të etnografisë, duke i dhënë Shqipërisë dhe ata vënde që janë të pandarë dhe të pashkëputurë prej trupit të saj, po që Konferenca e Londrës pati padrejtësinë që t’i lërë jashtë kufis sonë” (Diturija, nr. 1. Bukuresht, 1916, fq.15/16).

    Në qoftë se nuk e njeh historinë e popullit tënd, thekson Agim Curri (sociolog), nuk është aq turp i madh, por është turp shumë i madh nëqoftëse ti nuk përpiqesh që ta mësosh atë histori. Ajo që ka ngjarë më 1914, përpiqet të ringjallet sot përmes agjenturës serbo/turko/arabe të Tano Turkut, Artan Kristos, Abedin Rakipit, Hamdi Nuhijut, Behar Beqirit dhe fantomave tjera të xhihadit shqiptar që e kanë shndërruar revistën talibaniste cameria@yahoogroups.com në koshere islamiste me karakter antishqiptar/ antikristian dhe antiamerikan. Kjo u pa edhe gjatë këtij viti (2009) kur nga faqet e kësaj reviste talibaniste shpërtheu mllefi ballkanik dhe trillimet fantasmagorike kundër Mirela Bogdanit (kandidate për parlamentin britanik) e cila shprehu mendimin e saj të lirë në emisionin Déjà vu te M. Nanos. Në këtë kontekst, pos Mirela Bogdanit, vlen të potencohet edhe guximi shqiptar i Edlira Xhemos që na e përkujton Shote Galicën e Kosovës. Edlira Xhemo është trimëresha pariziane e cila din ti demaskojë kriminelët e internetit që tentojnë ta shndërrojnë Kosovën, Çamërinë dhe Shqipërinë në vatër të fundamentalizmit islamik.

    Nga Agim Curri kuptojmë se gjatë verës së vitit 1914 rebelët arritën ta pushtojnë Shqipërinë e Mesme dhe arritën në jug, gjër në Berat, Vlorë e Pogradec. Këta kryengritës ishin kundër mbretit "kaur", kundër shkronjave shqipe, kundër Flamurit të Shqipërisë dhe në përgjithësi, ishin kundër çdo gjeje shqiptare. Këta kërkonin bashkimin me Turqinë ose një mbret musliman nga shtëpia e Osmanlive. Kjo propagandë ishte kurdisur prej agjentve turq e që ishte përkrahur nga Esad Toptani, i cili vepronte për interesa të veta. Kjo lëvizje rebelësh udhëhiqej nga myftiu i Tiranës, Musa Qazimi, nga Mustafa Ndroqi si dhe nga një fanatik injorant, Haxhi Qamili i cili ishte edhe komandant i forcave të armatosura.

    shkruar nga Baki Ymeri (Bukuresht)
    zemra shqiptare.net

    Rastet kure shqipetari vret shqipetarin ,per interesa te huaja .


    Popullit shqipetare i duhet intelegjence e mirefillte, e jo kacak qe lutojne me pushke te qe varen ne kraherore prej sixhimit .

    Nje histori e cila te bene te mendojshe ne te kunderten .

    Kure Xheme Gostivari ishte pregaditur te okupoj Shkupi , para se ti afrohet Xhema me grupin e tije Shkupit , del nje plake dhe e pyete Xhemen ??? Zoteri Xhema ku jeni nisur !! Xhema pergjigjet , se e kemi vendosur t'a marrim Shkupin.

    Plaku shqipetare i bene edhe nje pyetje Xhemes : Zoteri Xhema a keni ju njeres per t'a udhehequr Shkupin ???? Xheme Gostivari i rrudh krahet ,dhe thote :Nuk e dije ..... jo..jo.....!!.

    Nga kjo histori e shkurte ,nenkuptojme se lufta eshte obligim , pore lufta ne paqe ,per ta mbrojtur dhe udhehequr shtetin eshte pergjegjesi.

    Duhet te behemi te sinqerte dhe mos t'a hudhim fajin te te tjeret , pore fain duhet kerkuare ne mbredesine shqipetare.

    Nje popull qe jeton pa pergjegjesi per te ardhmen ai popull ose zhduket , ose sistemi i jeteses se tyre eshte gjithemone "GAZEPI "


    Besimi fetare ndershqipetare eshte shembullore qe duhet edhe kombet tjera te marrin shembull shqipetaret.

    Shqipetaret ne pergjithesi nuk i pengon feja, pore i pengon dhe do ti pengoje pa pergjegjesia.

  11. #11
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anëtarësuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Citim Postuar më parë nga King_Arthur Lexo Postimin
    ore une nje gje nuk kuptoj ketu
    Ajo nje gjeja qe s'kupton ti eshte pikerisht perkufizimi (i gabuar) qe ti i ben 1. tolerances se niveleve me te larta ne Shqiperi dhe 2. mos-pasjes se debateve te tilla.


    E verteta eshte se Shqiperia ka qene gjithnje ne periferi dhe jo ne qender te zhvillimit dhe perplasjes se feve, dhe pse ka qene pjese e vendbetejes dhe vitrine e saj.

    Eshte njesoj si me ideologjite moderne: komunizem dhe demokraci.

    Ne te dyja keto ideologji ne jemi periferia, jo qendra, edhe pse jemi nje vendbeteje e te dyjave duke perjetuar drama te njeres dhe tjetres.

    Megjithate, kalimi pa derdhje gjaku nga sistemi komunist ne ate demokratik nuk duhet pare si shenje e tolerances ideologjike nder ne, POR thjeshte si te qenit ne perfieri te ketij konflikti.

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •