Close
Faqja 6 prej 27 FillimFillim ... 4567816 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 120 prej 540
 1. #101
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  20-02-2007
  Postime
  440
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ky plaku qenka pisi i psiave koka kunder komunizmit e ne anenntjeter e levdon lidhjenkomuniste te kosoves dhe liferin e tij historik ibrahim rugoviqin,e thot qe gani geci ka deklaru qe qe Uck ka luftu kunder ibrahimrugoviqit,fakt UCKkaluftu kunder shkive magjupve turqve sllavomuslimanve e edhe rugoviqit njerit te serbis qe ju qehste ftyra kur u takonte me milloshin shefin e tij,po e perseris kurgja skavra shiku qkakisha vra une pas shkive magjupve slavomuslimanve e turqve,po pak kan ba kta te shikut se tishin kan ma te tmershem skishi guxu me fol e me shkru as ne neper forume
  Rnoft kobi shqiptar dhe poshte marksistat komunistat jugoturkokosovar

 2. #102
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,830
  Faleminderit
  12
  31 falenderime nė 22 postime

  Talking

  Citim Postuar mė parė nga Arb Lexo Postimin
  Kosomagjup,

  Sa te ka magjup si puna jote perbihen shpifjet e ciftit te Kadri SHIK-ovcit, e SHIK-istave te tjere qe kane punu ne kabinetin e tadicit, asi deshta me thane qe kane punu me siguru materiale ne kabinetin e tadicit.

  Hajt si kosogabel, masi po mbron keta supermena, cka paskan bo keta sipas teje?
  kata kan luftue kundra serbis dhe argatve te shkaut keshtu qyshe qenke ti nese ke qef te gjith me emra ti jap edhe me foto
  hahahahahaaaa
  ti as pleh nuk je se me kon ple kishe pas dobi edhe toka
  por nje shkretan
  qe i ka ik vozi i akropolisit hahahahahaaa
  moskow-beligrad-athin
  hahahahahhaahahahahaaaaa

 3. #103
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,830
  Faleminderit
  12
  31 falenderime nė 22 postime

  Talking

  Citim Postuar mė parė nga veli44 Lexo Postimin
  Po u bijne maskat dhe i ka kape paniku tash dalin e deftehen per tu shperlare po do te flliqen edhe ma shume dhe gjaku nuk i le te qete sepse si qenje njerzore duhet te tregojne dhe te paguajne per ato ēka kan bere e mos te ua lejne ngarkese femijeve te tyre te pafajshem.
  SHIK nuk eshte asgje tjeter eshte banda e hashimit dhe atyre qe e instaluan ate per qellime te ditura dhe kane pas marrveshje me stanishiqin permes baton haxhise me vepru te lire dmth me vra dhe likuidu personalitetet e shquara qe serbia nuk ishte e gatshme qe te i vras nga frika e nje reaksioni te fuqishem nderkombetare dhe shik ju sherbeu si mjet dhe tash pasi ka kryer pune i lene te vriten ne mes veti,
  kjo eshte e verteta e ketyre krimineleve qe nje roberi na e zavendesuan me nje roberi tjeter po aq e ndyte sa e para
  mjerani qi koke
  po ti o shkretan qe je bo bande e vegel e serbis a nuk te vi pak marr qe je tu shkrue ne nje forum shqiptar
  kurr mos mendon se keni me kthye beligradin e as komunizmin ne Kosove se qy ky Hashimi me UCK dhe SHIK jau ka shkurtue jeten njeher e pergjithmon
  hahahahhaaaaa
  vajton edhe veq vajtoni se tjeter nuk ju ka mbet
  se qifti yte ka ber krime , dhe eshte ka bon krim ende por kurr mos mendo se do te beni ne te ardhmen
  hahhahaahaaaa

 4. #104
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,830
  Faleminderit
  12
  31 falenderime nė 22 postime

  Talking

  Citim Postuar mė parė nga veli44 Lexo Postimin
  Po u bijne maskat dhe i ka kape paniku tash dalin e deftehen per tu shperlare po do te flliqen edhe ma shume dhe gjaku nuk i le te qete sepse si qenje njerzore duhet te tregojne dhe te paguajne per ato ēka kan bere e mos te ua lejne ngarkese femijeve te tyre te pafajshem.
  SHIK nuk eshte asgje tjeter eshte banda e hashimit dhe atyre qe e instaluan ate per qellime te ditura dhe kane pas marrveshje me stanishiqin permes baton haxhise me vepru te lire dmth me vra dhe likuidu personalitetet e shquara qe serbia nuk ishte e gatshme qe te i vras nga frika e nje reaksioni te fuqishem nderkombetare dhe shik ju sherbeu si mjet dhe tash pasi ka kryer pune i lene te vriten ne mes veti,
  kjo eshte e verteta e ketyre krimineleve qe nje roberi na e zavendesuan me nje roberi tjeter po aq e ndyte sa e para
  keta ju kan sos juve shkive ja kon bo bajat luften e tash ti po vajton he ti iqsha viktimat e ekspresit
  e ta bombardovsha shkollen e kumrovecit
  ta qkulsha shokun tito
  hahahahhahahahaha

 5. #105
  i/e regjistruar Maska e drenicaku
  Anėtarėsuar
  06-05-2003
  Postime
  3,878
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga Kosovelli Lexo Postimin
  keta ju kan sos juve shkive ja kon bo bajat luften e tash ti po vajton he ti iqsha viktimat e ekspresit
  e ta bombardovsha shkollen e kumrovecit
  ta qkulsha shokun tito
  hahahahhahahahaha
  Sipas teje ketu ne forum te gjith qenkan te serbis perveq teje,ec e beso.
  Se pari te keshilloj merre edhe dy te forumit,dajen sheq edhe llapin e vizitone ndonje psikolog se keni arsye te medhaja.
  Ata qe nuk mendojn si ju,na qenkan tradhetar,luja mac kryt e bullit

 6. #106
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,830
  Faleminderit
  12
  31 falenderime nė 22 postime
  Citim Postuar mė parė nga drenicaku Lexo Postimin
  Sipas teje ketu ne forum te gjith qenkan te serbis perveq teje,ec e beso.
  Se pari te keshilloj merre edhe dy te forumit,dajen sheq edhe llapin e vizitone ndonje psikolog se keni arsye te medhaja.
  Ata qe nuk mendojn si ju,na qenkan tradhetar,luja mac kryt e bullit
  por o terrnakopi i drenices kush e pat qeverin para dy viteve pse ata nuk ben zbardhjen e vrasjeve politike qe ju gjithmon pretendoni se krahu i luftes i ka krye a e patet presidentin "historik" a pate edhe qeverin me UNMIK edhe sherbim te UDB pse nuk i zbardhet ju.
  SHIK-u diqka eshte munduer me ber ne lidhje me zbardhjen e rasteve te vrasjeve politike ato jan ne precedura hetimor ne EULEX dhe une e di qe ju e dini mire se me ato hetime ju shumica qe keni bertit se po na vrasin dhe qe jeni paraqit si viktima ne nje te ardhme te after do te delni ne shehs jo me spektakle jo me zhurma te mediave por me procese te rregullta gjyqesore e hetimore dhe te dyshimtet do te dalin dostat e juve ata do te sqarohen para opinjonit apo edhe do te vdesin pa u saqrue kurr.
  mire po rrjeti i juve i krijuar me decenje nga UDB-ja dhe i riparuar nga UNMIK-u po shkatrrohet ky eshte ai zori qe juve po ju mundon dhe nje qe ka kontribuar qe juve si bande dhe rrjet te ju shkatrron esht kontribut i UCK dhe i SHIK-ut te lavdishem

 7. #107
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  06-03-2009
  Postime
  400
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Kosovelli Lexo Postimin
  mjerani qi koke
  po ti o shkretan qe je bo bande e vegel e serbis a nuk te vi pak marr qe je tu shkrue ne nje forum shqiptar
  kurr mos mendon se keni me kthye beligradin e as komunizmin ne Kosove se qy ky Hashimi me UCK dhe SHIK jau ka shkurtue jeten njeher e pergjithmon
  hahahahhaaaaa
  vajton edhe veq vajtoni se tjeter nuk ju ka mbet
  se qifti yte ka ber krime , dhe eshte ka bon krim ende por kurr mos mendo se do te beni ne te ardhmen
  hahhahaahaaaa

  -----------------------------------------------------------------------------------
  Kosmetshkavelli je shtaze

 8. #108
  Mire ėshte puna mire Maska e PLAKU
  Anėtarėsuar
  19-05-2002
  Postime
  2,585
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Pse o i nerumi veli i ofendon gjallesen e pa fajsheme shtazen me keto horra te kuq mbeturina ruso-serbe, kete fare te piset si ky sneqa e sovellat i kemi dhurat nga miladin popoviqat e enver hoxhe tites.

 9. #109
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,184
  Faleminderit
  37
  212 falenderime nė 206 postime


  Rrėfimi pėr SHIK’un


  SHIK’u u themelua nė kohėn e Qeverisė sė Pėrkohshme. Vazhduam veprimtarinė nė dijeni tė plotė tė institucioneve ndėrkombėtare. Kemi bashkėpunuar me njė numėr tė madh shėrbimesh inteligjente tė vendeve perėndimore. Nė punėn tonė na kanė ndihmuar edhe ish-agjentėt e UDB’sė. Nga Kabineti i Tadicit dhe Koshtunicės, kemi marrė dokumente me thasė. Kjo ėshtė pjesa e dytė e intervistės sė Ish Shefit tė SHIK’ut, Kadri Veseli, dhėnė pėr emisionin Zona e Debatit, nė Klan Kosova.

  Nga Express mė 04.01.2010 nė ora 8:35
  Klan Kosova: Na thoni historikun e SHIK’ut. A nis me NATO’n, nis mė herėt apo nis me UĒK’nė?
  Kadri Veseli: Themelimin zyrtar SHIK’u e ka nė kohėn e Qeverisė sė Pėrkohshme. Duhet pasur parasysh se nė tė gjitha rrethanat qė kemi vepruar, ne kemi pasur nevojė pėr informacione, pėr arsye se pėrmes informacioneve, ne kemi bėrė veprimet tona dhe njėkohėsisht edhe mbrojtjen tonė.

  Klan Kosova: Por ėshtė dashur tė keni njerėz tė shkolluar, z. Veseli...
  Kadri Veseli: Besoj se kanė qenė njerėz, sė pari tė pėrkushtuar pėr vendin e vet, por edhe tė shkolluar. Ata janė shkolluar nė shkollat tė cilat i kanė shėrbyer interesit tė atdheut, nga tė gjithė ata qė kanė qenė nė pėrkrahje tė kauzės sonė kombėtare.

  Klan Kosova: Kur fillon historiku i SHIK’ut?
  Kadri Veseli: Ju thashė, qysh nga themelimi i UĒK’sė ne kemi pasur nevojė pėr informacione. Pastaj me kalimin e kohės...

  Klan Kosova: Kur Kadri Veseli ėshtė bėrė Shef i SHIK’ut?
  Kadri Veseli: Pėrgjegjėsitė ne nė fakt i kemi pasur gjatė kohės sė luftės, nė periudhėn 92-98. Ne kemi pasur Shtabin e Pėrgjithshėm dhe Shtabin Operativ tė UĒK’sė. Specifikisht me informacione nuk e kemi pasur atė ndarjen, por jemi marrė tė gjithė me gjithēka. Jemi marrė me lidership, me logjistikė dhe me informacione, pėr arsye se rrethanat kanė qenė tė atilla. Pastaj me kalimin e kohės, pas masivizimit tė UĒK’sė - po flas pėr periudhėn pas rėnies sė Komandantin Legjendar. Nė atė kohė pjesa mė e madhe e kombit ishte e gatshme pėr luftė. Kurse ne kemi pasur kapacitete shumė tė kufizuara pėr ta armatosur popullin. Unė e di, kanė ardhur studentė nga UP’ja, kanė qėndruar me ne pėr javė tė tėra dhe ne nuk kemi mundur t’i armatosim dhe ata janė kthyer nė shtėpitė e tyre duke qarė. Nė kėtė kontekst, pra masivizimi i luftės, shtroi nevojėn e specifikimit tė detyrave, pra po flas pėr periudhėn 98, mos gabofsha diku nė muajin maj tė atij viti, pas bisedave qė kishim pasur edhe mė herėt me Agim Ēekun, filluam ta bėjmė mė profesionale strukturėn e UĒK’sė. Atėherė Agim Ēeku - pėr tė mos e harruar as rolin e jashtėzakonshėm tė Bislim Zyrapit, i cili si Shef i Shtabit tė Pėrgjithshėm ka arritur ta strukturojė ushtrinė - kanė filluar tė ndėrtohen strukturat specifike tė UĒK’sė, nė bazė edhe tė strukturės sė NATO’s, siē ka qenė G1 dhe G2.

  Klan Kosova: Ēka ėshtė G1 dhe G2?
  Kadri Veseli: G2 ka qenė Drejtoria e Shėrbimit Informativ tė Kosovės. Ky vendim ėshtė marrė nė qershor tė vitit ‘98...

  Klan Kosova: Kur ju kam takuar unė, nė maj tė vitit ‘98, a keni qenė ju nė atė kohė Shef i SHIK’ut?
  Kadri Veseli: Jo, zyrtarisht, atėherė kam qenė anėtar i Shtabit tė Pėrgjithshėm. Por pastaj ne kemi marrė detyra specifike nė kuadėr tė organizimit tė ri qė kemi bėrė.

  Klan Kosova: Cilat kanė qenė pėrgjegjėsitė e SHIK’ut dhe qėllimet e SHIK’ut nė atė kohė?
  Kadri Veseli: Qėllimi i G2’sė ka qenė marrja e informacioneve nga lėvizjet e armikut. Njėkohėsisht G2’ja ka pasur strukturėn e vet tė ndarė nė njėsi, brigada, batalione, kompani e deri te njėsitė zbuluese, tė cilat kanė pasur pėr detyrė qė tė marrin informacione pėr lėvizjet e armikut, kanė pasur pėr detyrė qė tė bėjnė veprime konkrete nė shėrbim tė luftės ēlirimtare, siē ėshtė mbrojtja, por edhe atakimi.

  Klan Kosova: Ju thatė qė nė njė kohė keni punuar tė gjithė gjithēka. Por a ka pasur trajnime dhe kurse pėr detyra specifike. P.sh. ju a keni bėrė kurs pėr inteligjencė?
  Kadri Veseli: Tė gjithė ne jemi shkolluar, tė gjithė jemi pėrgatitur me kalimin e kohės. Po flas pėr shumicėn e njerėzve qė kanė qenė nė strukturat inteligjente, kanė kaluar nėpėr trajnime dhe edukime mė tė avancuara tė mundshme, duke filluar nga trajnimet bazike.

  Klan Kosova: Kur e keni bėrė trajnimin e parė?
  Kadri Veseli: Trajnimet kanė qenė permanente, por nė mėnyrė mė zyrtare e kemi bėrė nė gusht apo shtator tė vitit 98 - nuk po specifikoj nė cilin vend, kur kemi filluar trajnimin e rreth 20 djemve tė rinj...

  Klan Kosova: Vend europian, besoj...
  Kadri Veseli: Shumica e atyre tė rinjve kanė qenė studentė ose intelektualė tė rinj, pjesa dėrrmuese e tyre kanė qenė udhėheqės tė lėvizjes studentore.

  Klan Kosova: A e keni ruajtur kėtė bėrthamė mė vonė?
  Kadri Veseli: Kjo nė fakt ka qenė bėrthama e Shėrbimit Informativ tė Kosovės.

  Klan Kosova: A e keni vazhduar mė vonė shkollimin e oficerėve tė SHIK’ut?
  Kadri Veseli: Shkollimi ka vazhduar nė mėnyrė permanente me specifika tė caktuara. Pėr tė mos e ngarkuar opinionin publik, ato janė trajnime tė veēanta pėr specifika tė caktuara.

  Klan Kosova: E di se ndoshta ėshtė e vėshtirė tė merren shumė informata nga ju, duke pasur parasysh detyrėn qė keni ushtruar...
  Kadri Veseli: Unė do tė jem aq transparent sa mė lejon puna qė kam bėrė.

  Klan Kosova: Atėherė, a ka pasur grupe tė tjera dhe ku janė trajnuar ato?
  Kadri Veseli: Trajnime dhe edukime ka pasur nė mėnyrė permanente. Nuk d tė ishte fer sikurse tash tė pėrmend vendet ku janė bėrė trajnimet.

  Klan Kosova: Nė vitin ‘99, a keni kontaktuar ju me shėrbimet inteligjente tė vendeve tė NATO’s?
  Kadri Veseli: Ne kemi kontaktuar me njė pjesė tė madhe tė shėrbimeve inteligjente tė vendeve tė ndryshme. Pastaj, me kalimin e kohės, edhe me vetė NATO’n.

  Klan Kosova: Gjatė kohės sė luftės, a keni pasur kontakte me shefa tė shėrbimeve inteligjente nėpėr male apo nė vendet e tjera?
  Kadri Veseli: Duhet pasur parasysh se ne kemi kaluar - siē thotė populli – nėpėr birė tė gjilpėrės. Legjitimimi i luftės sonė nuk ka qenė aq i lehtė. Ne kemi kontaktuar me tė gjithė ata qė kemi mundur tė kontaktojmė. Fatmirėsisht ka pasur interesim shumė tė madh edhe nga partnerėt, tė cilėt na kanė ndihmuar, na kanė kėshilluar dhe na janė gjendur afėr nė momentet mė tė veēanta.

  Klan Kosova: Nėse mė kujtohet mua, diēka pak para pėrfundimit tė luftės, ju keni qenė nė Francė?
  Kadri Veseli: Specifikisht unė kam lėvizur anekėnd vendeve europiane. Unė kam qenė njeri i hapur dhe kam dėshiruar partneritet me shumicėn e shėrbimeve.

  Klan Kosova: Sa ka zgjatur trajnimi i oficerėve tė SHIK’ut?
  Kadri Veseli: Trajnimet bazike zakonisht janė gjashtėmujore. Pastaj janė specifikat pėr secilin aspekt tė punės pėr tė qenė profesional. Po flas pėr oficerė tė vėrtetė tė shėrbimeve inteligjente, pėr njerėz qė i trajtojnė me seriozitet tė gjitha informatat qė vijnė. Nėse gjatė luftės dikush do tė na jepte ndonjė informatė qė tė targetohet njė objekt i caktuar dhe ne mos ta kishim trajtuar atė informatė, ēfarė do tė ndodhte nėse nė atė objekt do tė kishte civilė? Pra, ēdo informatė duhet trajtuar.

  Klan Kosova: Dėshiroj tė di pėr veprimtarinė e SHIK’ut nė rajon? Pra nė Maqedoni, Mal tė Zi, Serbi dhe Shqipėri...
  Kadri Veseli: Interesi ynė ka qenė pėr tė pasur raporte tė mira. Propaganda mė e madhe, posaēėrisht nė periudhėn 1999-2003, ka qenė se ne pretendojmė ta bėjmė Shqipėrinė e Madhe. Dhe luftėrat qė janė zhvilluar pėr tė drejtat e shqiptarėve nė Maqedoni dhe nė Luginėn e Preshevės, kanė tentuar tė interpretohen si pretendime tona nga Kosova, por edhe nga Shqipėria, si pėrpjekje pėr destabilizimin e rajonit dhe krijimin e Shqipėrisė sė Madhe. Besoj se kėto do tė na dėmtonin shumė. Ne gjithherė e kemi potencuar tė kundėrtėn, ne gjithmonė kemi thėnė se Kosova e ka tė ardhmen e vet dhe drejtimin e vet, por shqiptarėt nė ato vise ku jetojnė, e kanė pėrcaktimin e vet pėrmes pėrfaqėsuesve legjitimė tė tyre. Beogradi ėshtė munduar, pėrmes kėtij aduti, qė ta bindė bashkėsinė ndėrkombėtare se po i hapet rrugė shkatėrrimit tė disa shteteve, siē ka qenė Mali i Zi, si njė shtet pak mė specifik, ose Maqedonisė.

  Klan Kosova: Tė kthehemi te viti ‘99. Kur ju, jozyrtarisht, keni deklaruar se askush nuk mban mė pėrgjegjėsi pėr veprimet individuale tė njerėzve...
  Kadri Veseli: Ne kemi pasur ndėr luftėrat mė tė pastra nė kuptimin e pastėrtisė ēlirimtare. Individėt duhet tė jenė tė pėrgjegjshėm ēdoherė pėr veprimet qė i bėjnė. Pėrgjegjėsinė e mban secili ēka vepron, nėse vepron krye mė vete. Ndėrkaq, aspektin e pėrgjegjėsisė komanduese, e mban pėrgjegjėsia komanduese.

  Klan Kosova: Tė shkojmė nė vitin ‘99. Ju nė Lansdowne dhe Erly House, ku kemi qenė bashkė nė njė konferencė goxha tė rėndė, keni qenė si pėrfaqėsues i SHIK’ut apo i cilės strukturė?
  Kadri Veseli: Mė vjen keq, nuk mund tė flasim mė shumė pėr kėtė pyetje. Ju thashė edhe mė herėt, pėr vizitat e mia jashtė vendit ose bashkėpunimin qė e kam ndėrtuar, nuk mund tė flas specifikisht, por vetėm nė mėnyrė tė pėrgjithshme. Ajo ėshtė pjesė e njė historie qė i takon Shėrbimit Informativ tė Kosovės dhe njerėzit pėrgjegjės qė duhet t’i dinė, i dinė. Thjesht e kemi njė obligim edhe tė korrektėsisė profesionale nė raport me partnerėt.

  Klan Kosova: Nėse mund ta dimė, ku i ka pasur zyrat SHIK’u?
  Kadri Veseli: Ėshtė pyetje interesante edhe e nevojshme pėr mua qė tė pėrgjigjem si Shef i atij institucioni. Pėrgjegjėsinė pėr t’i marrė ato zyra, mu nė qendėr tė Prishtinės, ka qenė pėrgjegjėsi normalisht e imja. Shumė me vetėdije e kemi ndėrmarrė atė hap.

  Klan Kosova: Pse e zgjodhėt pikėrisht qendrėn e Prishtinės, pėrballė Grandit?
  Kadri Veseli: Ndoshta edhe e ardhmja e ka treguar se ka qenė vendimi mė i menēur qė e kemi ndėrmarrė. Unė kam mundur tė kem zyrė jashtė Prishtinės, nė paralagje... Nuk ka qenė ajo problem. Ne kemi vepruar pėr interes tė vendit tonė dhe nuk kemi pasur nevojė tė fshehim prej njerėzve tė vendit tonė. Pėr korrektėsi, zyrat kryesore kanė qenė te Fakulteti i Arteve, kanė qenė zyra tė cilat mė herėt i kanė takuar Kombinatit Trepēa dhe tė cilat i kemi shfrytėzuar qė nga paslufta e deri nė pėrfundim tė misionit.

  Klan Kosova: Njė zyrė e keni pasur edhe nė njė kat tė ndėrtesės ku gjendet sot Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės?
  Kadri Veseli: Rajoni i Prishtinės nė fakt ka qenė i vendosur aty, tė cilin, me ristrukturimet dhe riorganizimet qė i kam zhvilluar si shėrbim, kemi vendosur qė tė tėrhiqemi nga aty. Do tė thotė nuk ka asgjė spekulative nė kėtė ēėshtje.

  Klan Kosova: Desha t’ju pyes rreth vizitave. A ka pasur zyrtarė tė shėrbimeve tė tjera qė ju kanė vizituar nė zyrat tuaja?
  Kadri Veseli: Ne kemi pasur bashkėpunim, partneritet institucional, me shumicėn e faktorėve, tė cilėt kanė qenė prezentė nė Kosovė. Kemi pasur partneritet nė baza tė reciprocitetit dhe respektit tė ndėrsjellė me shumicėn e shėrbimeve inteligjente. Kur e kam pėrfunduar misionin, kemi pasur bashkėpunim me afėrsisht 25 shėrbime inteligjente tė vendeve tė ndryshme. Kontaktet kanė qenė tė drejtpėrdrejta nė baza tė shpeshta dhe kontakte nė baza periodike qė mund tė jenė tremujore, gjashtėmujore... varėsisht nga prezenca e tyre. Unė e ndaj kohėn mė tė mirė nga ajo periudhė, nga ai bashkėpunim dhe jam shumė falėnderues pėr tė gjithė ato tė mira qė i kanė bėrė ata vendit tonė.

  Klan Kosova: T’jua bėj njė pyetje hipotetike. Sikur tė donin KFOR’i dhe bashkėsia ndėrkombėtare, nuk do tė lejonin tė funksionojė SHIK’u...
  Kadri Veseli: Mė vjen keq se janė zhvilluar shumė spekulime rreth kėsaj teme. Unė do t’ju pyesja juve - A mendoni ju se ne do tė sfidonim bashkėsinė ndėrkombėtare, KFOR’in me 48 mijė veta? Ose UNMIK’un? E them edhe njė herė, ne nė asnjė rrethanė nuk kemi vepruar pa njė bashkėkoordinim. Gjatė gjithė kohės, SHIK’u ka vepruar me emrin dhe siglėn e vet zyrtare, nė zyrat e veta dhe me lejen e faktorėve vendimmarrės. Asnjėherė, as edhe njė ditė, nuk do tė lejoja tė vazhdoj veprimtarinė time nė kundėrshtim me faktorėt vendimmarrės tė bashkėsisė ndėrkombėtare apo ata vendorė. Ėshtė shumė me rėndėsi aspekti i veprimtarisė sonė - nė ēdo kohė kemi vepruar legalisht dhe zyrtarisht.

  Klan Kosovė: Na thoni pra se cili ėshtė legaliteti dhe legjitimiteti i SHIK’ut?
  Kadri Veseli: Legjitimiteti nė fakt rrjedh nga misioni qė ke. Duhet bėrė njė dallim mes legalitetit dhe legjitimitetit. Dua ta marr njė shembull ndoshta tė keq. Legalitet ka pasur Millosheviqi gjatė viteve ’90 kėtu. Por ne nė bazėn e legjitimitetit kemi vepruar dhe e kemi mundur atė. Rrethana tė tjera kanė qenė pas vitit 99. Ne e kemi pasur misionin tonė, qė ka qenė po ai i UĒK’sė - krijimi i Shtetit tė Kosovės. Unė, nė Kosovėn pėr tė cilėn kam luftuar, nuk do tė lejoja qė tė isha ilegal.

  Klan Kosova: A mund tė flisni pėr financimin e SHIK’ut. Edhe pėr kėtė ēėshtje ėshtė bėrė debat...
  Kadri Veseli: Kjo ėshtė pjesa me e ndjeshme, pasi qė janė munduar tė ndėrtohen spekulime rreth kėsaj. Ne kemi pasur financim mė tė rregullt - mė vjen keq qė duhet ta them - sesa qė ndoshta kanė sot disa institucione. Mė vjen keq se nuk mund tė flas mė shumė rreth kėsaj ēėshtjeje tash, por kemi pasur financim tė rregullt. Ne nuk jemi varur fare nga donacionet si mendon dikush.

  Klan Kosova: Nėse guxoj tė spekuloj, a kanė mundur t’ju financojnė shėrbimet simotra, pėr shkak se kanė pasur interes tė bashkėpunojnė me juve?
  Kadri Veseli: Ne kemi vepruar pėr interesin e vendit tonė. Ky ka qenė qėllimi primar. Ne nuk do tė lejonim tė shndėrroheshim nė servis tė ndonjė shėrbimi tjetėr. Por ne kemi pasur partneritet me shėrbimet e tjera.

  Klan Kosova: A keni vepruar vetėm nė Kosovė apo edhe jashtė Kosovės?
  Kadri Veseli: Nė Kosovė kemi vepruar, por edhe atje ku janė dėmtuar interesat e Kosovės.

  Klan Kosova: Cilat kanė qenė departamentet e juaja?
  Kadri Veseli: Ne kemi pasur kapacitete tė kufizuara, pėr hir tė korrektėsisė. Ne kemi pasur numėr tė kufizuar tė njerėzve. Edhe nė shėrbimet inteligjente tė cilat krijohen tash, nuk ėshtė pėrcaktuese pėr suksesin e tyre numri i oficerėve. Nuk ėshtė i rėndėsishėm kuantiteti, por kualiteti. Njė shėrbim inteligjent duhet tė ofrojė kapacitete morale dhe intelektuale pėr tė thithur informacione pėr tė cilat ka interes vendi. Nė kėtė mėnyrė, ne kemi pasur numėr tė kufizuar njerėzish. Kemi pasur katėr drejtori - ka qenė Drejtoria e Informacionit dhe Analizės, Drejtoria e Antiterrorit, Drejtoria Kundėr Krimit tė Organizuar dhe Drejtoria e Counterintelligences, e cila ka pasur mė tepėr karakter mbrojtės. Kemi punuar nė mėnyrė permanente, sistematike, me njerėz tė cilėt kanė qenė shumė transparentė, emrat e tė cilėve mund t’i pėrmend edhe kėtu, nuk ėshtė fare problem.

  Klan Kosova: Pėrmendėt Drejtorinė e Counterintelligences. Ka tė bėjė kjo me njerėzit qė kanė punuar nė shėrbime...
  Kadri Veseli: Kjo ka tė bėjė me mbrojtjen qė i bėn vendit tėnd, mbrojtjen rreth depėrtimeve apo influencimeve negative tė veprimtarisė. Por nė tė njėjtėn kohė, duke pasur parasysh edhe pėrvojėn qė e kemi pasur, nė kuadėr tė kėtij departamenti janė trajtuar edhe njerėzit qė kanė punuar nė ish-strukturat inteligjente.

  Klan Kosova: A i keni trajtuar njerėzit e ish-UDB’sė dhe sa prej tyre janė thirrur nė informim? Gjithnjė nėse janė trajtuar...
  Kadri Veseli: Po, janė trajtuar.

  Klan Kosova: Pra, kėtė po e pranoni, mund tė flisni pėr kėtė temė?
  Kadri Veseli: Unė do tė pranoj gjithė atė qė nuk e dėmton interesin qytetar. Unė mund tė flas se janė trajtuar, mund tė flas se kemi pasur njė punė jashtėzakonisht tė leverdishme me ta dhe se kėta njerėz - tė cilėt nė njė kohė i kanė shėrbyer njė regjimi tė caktuar pėr shkak tė momentit kohor - askush nuk mund t’i fajėsojė. Koha ka kaluar. Ata janė njė thesar, njė thesar nacional, i cili duhet trajtohet dhe i cili ėshtė trajtuar besoj shumė mirė nga ne.

  Klan Kosova: Personalisht, ju e keni marrė dikė nė pyetje?
  Kadri Veseli: Jo. Por diku 200 veta qė kanė punuar nė Shėrbimin Inteligjent Jugosllav, pjesa dėrrmuese e tyre shqiptarė, por edhe turq, boshnjakė e serbė, i kemi trajtuar. Ata njerėz kanė dhėnė informacione shumė interesante, informacione qė i kanė shėrbyer kėtij vendi. Askush nuk ka tė drejtė - bėj thirrje edhe publike - qė t’i trajtojė ata nė mėnyrė jodinjitoze. Nuk po them pėr t’i bėrė heronj, nuk po them t’iu jepet medalje, por po them tė trajtohen nė mėnyrė njerėzore, e jo tė fajėsohen pėr diēka qė ka kaluar.

  Klan Kosova: A ju kanė ndihmuar kėta njerėz qė tė keni informacione tė duhura pėr shėrbimin inteligjent serb dhe pėr veprimet e tyre?
  Kadri Veseli: Mund tė them se kanė ndihmuar jashtėzakonisht shumė. Duhet thėnė se shumica e problemeve nė Kosovė vijnė nga shėrbimet sekrete serbe. Po flasė “nė shumės”, pėr arsye se nuk po flas vetėm pėr BIA’n - trashėgimtaren e UDB’sė, apo pėr KOS’in - shėrbimi ushtarak jugosllav. Nė rrethanat e mėvonshme, ne kemi konstatuar se nė Kosovė kanė vepruar edhe organizatat paramilitare ose i ashtuquajturi Sigurim Publik.

  Klan Kosova: A iu keni besuar informatave qė keni marrė? Dhe, a kanė pasur mundėsi ata qė ta dėmtojnė dikė?
  Kadri Veseli: E thashė edhe njė herė - varet shumė nga njerėzit tė cilėt kanė informacione, ata tė parėt duhet qė mos t’i pėrdorin ato informacione pėr ta dėmtuar dikė. Aspekti i dytė ėshtė se nuk paravlen ēfarė informacionesh ju jepni, pasi qė nė shėrbimet inteligjente profesionale ato informata i nėnshtrohen procedurės sė verifikimit. Ne kemi bashkėpunuar me ata nė baza vullnetare. Ata janė lajmėruar te ne ose iu jemi afruar pėrmes miqve tė tyre. Ka pasur raste kur nuk kanė pranuar dhe ne kemi thėnė OK. Ka raste kur fillimisht nuk kanė pranuar, por mė vonė kanė ardhur vetė. Por duhet thėnė se ata na kanė ndihmuar shumė, posaēėrisht pėr t’i neutralizuar veprimet e shėrbimeve inteligjente serbe.

  Klan Kosova: Po, shėrbimet e tjera ju kanė ndihmuar nė punėn tuaj? Bie fjala, a keni marrė ju informacione nga Beogradi, nga Maqedonia, Mali i Zi...
  Kadri Veseli: Ndoshta bėre shaka pėr Beogradin. Shyqyr, se nuk kemi marrė bomba nga ata.

  Klan Kosova: Po ju i keni pasur njerėzit tuaj atje...
  Kadri Veseli: Unė do ta them fare qartė - ne kemi arritur, si Shėrbim Informativ i Kosovės, me sukses tė plotė qė tė depėrtojmė nė kabinetet mė tė larta tė lidershipit serb, po flas pėr Kabinetin e Presidentit dhe Kryeministrit.

  Klan Kosova: Tė cilėve?
  Kadri Veseli: Kemi depėrtuar nė Kabinetin e Koshtunicės, nė kohėn kur ka qenė nė atė post, dhe nė Kabinetin e Tadicit.

  Klan Kosova: Kjo intervistė do tė pėrkthehet, z. Veseli...
  Kadri Veseli: Jam shumė i sigurt se burimet e informacionit janė shumė tė sigurta.

  Klan Kosova: Ju po thoni se keni marrė materiale nga Serbia?
  Kadri Veseli: Ne kemi marrė materiale edhe nga Serbia, me thasė. Ata e kanė pasur njė krizė dhe ne kemi depėrtuar deri te kokat mė tė larta. Nėse ata duan, unė kėtė mund edhe t’ua dėshmoj. Ne jemi futur nė ēdo skutė tė tyre. Veēanėrisht gjatė periudhės 2003-2006, ata kanė pasur krizė tė madhe, luftė tė madhe mes vete dhe kanė pasur njė mosbesueshmėri tė madhe mes vete, tė cilėn ne e kemi shfrytėzuar jashtėzakonisht mirė. Por nė asnjė rast dhe nė asnjė moment nuk i kemi shfrytėzuar ato informata pėr rrethana tė caktuara qė nuk kanė qenė nė interesin nacional.

  Klan Kosova: A do tė skuqet dikush pėr tė bėrat e tij nė Kosovė? Pasi qė ju po thoni se janė marrė informacione me thasė...
  Kadri Veseli: Pėr tė skuqjen ose pėrgjegjėsinė, mund tė them se ėshtė nė tė mirėn e atyre njerėzve qė kanė gabuar nė jetė qė t’iu afrohen institucioneve kosovare pėr t’i ndihmuar ato dhe pėr mos ta mbajtur barrė tė kaluarėn.

  Klan Kosova: Ēfarė ka nė ato dokumente? Nuk po kėrkoj specifika...
  Kadri Veseli: Ēdoherė pėr ēdo vend e rėndėsishme ėshtė qė tė ndalet veprimtaria e dėmshme e njerėzve. Kjo ėshtė kryesore. Nuk merren informacione qė dikush ka bėrė njė tė keqe, e hajde tash tė shkojmė ta shantazhojmė. Kjo ėshtė e turpshme dhe e dėnueshme. Unė po i inkurajoj tė gjithė ata njerėz qė ta vazhdojnė bashkėpunimin me institucionet e reja, sepse kanė edhe kushte mė tė mira, kanė mbrojtje edhe mė tė mirė institucionale. Ata duhet tė skuqen vetėm nėse nuk e tregojnė atė realitet qė ka ndodhur.

  Shėnim:
  Nė numrin e ardhshėm, ish-Shefi i SHIK’ut flet pėr vrasjet politike tė pasluftės, bashkėpunimin e kėsaj organizate me institucionet ndėrkombėtare dhe vendore, rastin Bllaca dhe tė armėn e tij politike.
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 10. #110
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  19,547
  Faleminderit
  51
  114 falenderime nė 104 postime
  llap .. flmn per artikullin qe ke sjell..
  e lexojm kur te kemi koh..po nji sy po ja hedh tash..

  ja dhe botasoti cfar thot..

  --

  Tri pyetje pėr shefin e SHIK-ut, Kadri Veselin
  Bajrush Morina
  A janė trajnuar oficerėt e parė tė SHIK-ut nga ish-shefi i SHIK-it tė Shqipėrisė, Fatos Klosi? A janė shfrytėzuar pėr sigurinė nė Kosovė “thasėt” me dokumente tė “vjedhura” nga zyrat e presidentėve serbė Koshtunica e Tadiq dhe a keni bėrė hetime pėr vrasjet politike tė pasluftės nė Kosovė?
  Pas njė heshtjeje pothuaj dhjetėvjeēare mė nė fund foli njeriu i parė i Shėrbimit Informativ tė Kosovės- SHIK-ut, Kadri Veseli. Ky shėrbim dhe ky emėr deri vonė kanė qenė konspirativė, qė shfaqej vetėm nė opinion nėpėrmjet ndonjė deklarimi a shkrimi gazetaresk, por gjithmonė “i panjohur” publikisht dhe me emėr konspirativ “Luli!”. Kadri Veseli pėr herė tė parė foli nė njė medium televiziv dhe u transmetua nga njė gazetė ditore.

  I vonuar, por mė mirė vonė se kurrė!

  Kadri Veseli, i njohur me pseudonimin Luli, ka dalė pėr herė tė parė nė opinion duke lexuar njė letėr nė mbrėmjen e 15 qershorit tė vitit 2008. Nė fillim tė lajmeve qendrore tė Radio Televizionit tė Kosovės, opinioni pėr herė tė parė ka parė “fotografinė” e gjallė tė Kadri Veselit dhe pėr herė tė parė ėshtė informuar publikisht pėr ekzistimin deri atėherė tė Shėrbimit Informativ tė Kosovės dhe pėr pėrfundimin e misionit tė kėtij shėrbimi, me hyrjen nė fuqi tė Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės. Por, mė nė fund, Kadri Veseli foli jashtė protokollit zyrtar dhe nė njė medium privat. Shumėkush do tė thoshte se ai foli tepėr vonė. Megjithatė arsyetimi i kėsaj vonese ka njė pėrgjigje: mė mirė vonė se kurrė!

  Takim me Kadri Veselin

  Mė shumė Shėrbimin Informativ tė Kosovės, e herė pas here edhe shefin e kėtij shėrbimi qė deri vonė ishte “emėr i panjohur” - misterioz, qė nuk pėrmendej dhe nuk deklarohej askund, e kam lakuar shumė herė nė shkrimet e mia nė gazetėn “Bota sot”. Kanė qenė edhe kolegė tė tjerė gazetarė qė kanė shkruar pėr SHIK-un. Ē’ėshtė e vėrteta disa vjet ka qenė vetėm gazeta “Bota sot” qė ka pasur guximin tė shkruajė, aq sa ka dėgjuar dhe aq sa ka arritur tė sigurojė burime tė informatave, pėr SHIK-un, pėr veprimtarinė e SHIK-ut dhe pėr “kupolėn” e SHIK-ut nė Kosovė. Por as atėherė e as sot SHIK-u nuk ka dėrguar ndonjė reagim kundėr kėtyre shkrimeve. Sė paku jo nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė, qoftė edhe zyrtarisht. SHIK-u ka heshtur, por “Bota sot” ka vazhduar tė shkruajė...

  (Tekstin e plotė mund ta lexoni nė numrin e nesėrm tė gazetės, “Bota sot”)

  --------------

 11. #111
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  19,547
  Faleminderit
  51
  114 falenderime nė 104 postime
  bota sot

  --

  Tri pyetje pėr shefin e SHIK-ut, Kadri Veselin


  Bajrush Morina


  A janė trajnuar oficerėt e parė tė SHIK-ut nga ish-shefi i SHIK-it tė Shqipėrisė, Fatos Klosi? A janė shfrytėzuar pėr sigurinė nė Kosovė “thasėt” me dokumente tė “vjedhura” nga zyrat e presidentėve serbė Koshtunica e Tadiq dhe a keni bėrė hetime pėr vrasjet politike tė pasluftės nė Kosovė?
  Pas njė heshtjeje pothuaj dhjetėvjeēare mė nė fund foli njeriu i parė i Shėrbimit Informativ tė Kosovės- SHIK-ut, Kadri Veseli. Ky shėrbim dhe ky emėr deri vonė kanė qenė konspirativė, qė shfaqej vetėm nė opinion nėpėrmjet ndonjė deklarimi a shkrimi gazetaresk, por gjithmonė “i panjohur” publikisht dhe me emėr konspirativ “Luli!”. Kadri Veseli pėr herė tė parė foli nė njė medium televiziv dhe u transmetua nga njė gazetė ditore.

  I vonuar, por mė mirė vonė se kurrė!

  Kadri Veseli, i njohur me pseudonimin Luli, ka dalė pėr herė tė parė nė opinion duke lexuar njė letėr nė mbrėmjen e 15 qershorit tė vitit 2008. Nė fillim tė lajmeve qendrore tė Radio Televizionit tė Kosovės, opinioni pėr herė tė parė ka parė “fotografinė” e gjallė tė Kadri Veselit dhe pėr herė tė parė ėshtė informuar publikisht pėr ekzistimin deri atėherė tė Shėrbimit Informativ tė Kosovės dhe pėr pėrfundimin e misionit tė kėtij shėrbimi, me hyrjen nė fuqi tė Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės. Por, mė nė fund, Kadri Veseli foli jashtė protokollit zyrtar dhe nė njė medium privat. Shumėkush do tė thoshte se ai foli tepėr vonė. Megjithatė arsyetimi i kėsaj vonese ka njė pėrgjigje: mė mirė vonė se kurrė!

  Takim me Kadri Veselin

  Mė shumė Shėrbimin Informativ tė Kosovės, e herė pas here edhe shefin e kėtij shėrbimi qė deri vonė ishte “emėr i panjohur” - misterioz, qė nuk pėrmendej dhe nuk deklarohej askund, e kam lakuar shumė herė nė shkrimet e mia nė gazetėn “Bota sot”. Kanė qenė edhe kolegė tė tjerė gazetarė qė kanė shkruar pėr SHIK-un. Ē’ėshtė e vėrteta disa vjet ka qenė vetėm gazeta “Bota sot” qė ka pasur guximin tė shkruajė, aq sa ka dėgjuar dhe aq sa ka arritur tė sigurojė burime tė informatave, pėr SHIK-un, pėr veprimtarinė e SHIK-ut dhe pėr “kupolėn” e SHIK-ut nė Kosovė. Por as atėherė e as sot SHIK-u nuk ka dėrguar ndonjė reagim kundėr kėtyre shkrimeve. Sė paku jo nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė, qoftė edhe zyrtarisht. SHIK-u ka heshtur, por “Bota sot” ka vazhduar tė shkruajė.

  Me Kadri Veselin jam takuar dhe pėrshėndetur fare rastėsisht nė njė nga lokalet nė qendėr tė Prishtinės, nė pikė tė ditės. Ai ishte nė shoqėri me elitėn politike tė PDK-sė, pėrkatėsisht me elitėn e pushtetit qeveritar nė Kosovė, ndėrkaq unė fikall vetėm, me duar nė xhepa. Kur mė ka zgjatur dorėn dhe mė ka pėrmendur emrin, pėr njė moment nuk i kam besuar realitetit. Megjithatė ka qenė ēiltėria e madje edhe buzėqeshja e tij qė mė kanė bindur se megjithatė ai para meje ishte shefi i SHIK-ut dhe “dora vetė” Kadri Veseli. Ndėr tė tjera e di se i kam thėnė se nė ato momente “... e ndieja veten si njeriu mė i sigurt nė Kosovė, meqenėse kisha pranė elitėn qeveritare, e mbi tė gjitha shefin e Shėrbimit Informativ tė Kosovės”. Njė takim fare pak minutash, pėrveē pyetjeve tė zakonshme “A jeni mirė, si jeni?....” zakonisht pėrfundon me “mirupafshim!’.

  Mė pas kam bluar nė mendje kėtė takim. Edhe sot e ēmoj sjelljen e tij nė relacion ndaj meje, nė mos pėr asgjė pėr faktin se ai i ka lexuar fare mirė tė gjitha shkrimet e mia pėr SHIK-un dhe pėr shefin e SHIK-ut, madje sigurisht se i ka rilexuar disa herė kėto dhe shkrimet e tjera tė “Botė sot”, por ai e mbajti veten, e ruajti gjakftohtėsinė e madje u tregua edhe xhentėlmen dhe mė zgjati dorėn i pari me buzėqeshje. Nė relacione tė kundėrta, pra sikur tė kisha qenė unė nė vend tė tij, nga “kokėfortėsia” ime dhe “inati” nuk do tė mund tė gjeja forcė qė tė pėrshėndetsha dhe aq mė pak t’i buzėqeshja njė njeriu qė ma ka “lakuar” ermin nė “rasa” e “forma” tė ndryshme. Sidoqoftė duket se Kadri Veseli, falė njė pėrvoje gati dhjetėvjeēare, kishte formuar karakterin e njeriut tė duhur nė profesionin e duhur.

  A ju ka “trajnuar” Fatos Klosi?

  Tashti kam tri pyetje pėr ju, z.Kadri Veseli!

  Duke dėgjuar rrėfimin tuaj tė parė publik, ju vetė, z.Veseli, thoni se pjesėtarėt e parė tė SHIK-ut kanė filluar tė trajnohen nė gusht tė vitit 1998. Po nė kėtė muaj ka marrė detyrėn edhe shefi i SHIK-ut tė Shqipėrisė, i famshmi Fatos Klosi. Duke e pasur parasysh, pak a shumė, shtrirjen e aktivitetit tuaj nė atė kohė dhe nė atė vit, a do tė thotė kjo se ju, ose oficerėt tuaj, mėsimet e para tė kėtij “zanati” i keni marrė nga shefi i atėhershėm i SHIK-ut tė Shqipėrisė? Ē’ėshtė e vėrteta nuk ka asgjė kontestuese nėse vėrtet keni marrė mėsimet e para nga SHIK-u i Shqipėrisė, por duke e pasur parasysh ngjyrimin politik tė Fatos Klosit, por edhe zhvillimet dramatike tė Shqipėrisė sė vitit 1998 (vrasja e Azem Hajdarit, vrasja e kolonel Ahmet Krasniqit) e mbi tė gjitha prapavija e kėtyre vrasjeve, atėherė ėshtė shumė e dyshimtė pėrgatitja profesionale e oficerėve tuaj nga “shkolla” profesionale e Fatos Klosit. Ju, mbase, mund ta keni mik tė ngushtė Fatos Klosin, por emri i tij as nė Shqipėri nuk ėshtė aq i “lėvdueshėm”! Por nėse oficerėt tuaj janė trajnuar nga ndonjė shėrbim jashtė shtetit shqiptar, atėherė kjo ėshtė pėr t’u lėvduar, por ju e latė misterioz vendin e trajnimit.

  Ku janė “thasėt” me dokumente qė i keni marrė nga zyrat e zyrtarėve serbė?

  Nė shumėsinė e deklarimeve tuaja pėr aktivitetin patriotik e kombėtar tuajin dhe tė bashkėpunėtorėve tuaj, ju dhatė njė deklaratė bukur serioze, e cila, po tė jetė e vėrtetė, do tė duhej tė shkaktonte njė “tėrmet” politik e institucional nė Serbi. Ndėr tė tjera duke lėvduar aktivitetin e SHIK-ut ju thatė se nga zyrat e kryeministrit serb Vojislav Koshtunica e presidentit serb Borsi Tadiq keni arritur tė merrni dokumente “me thasė”, ndėr tė tjera falė edhe ish-bashkėpunėtorėve tė UDB-sė serbe, tė cilėt mė pas kanė pranuar tė bashkėpunojnė me ju e tė cilėt ishin ish-bashkėpunėtorė tė UDB-sė, ju disa herė i quajtėt si “thesar” i shoqėrisė tonė. Duke mos u pajtuar me kėtė epitet tuajin pėr kėta ish-UDB-istė, njė ēėshtje qė mė intereson tė di ėshtė fakti se a i keni shfrytėzuar pėr sigurinė e vendit kėto dokumente? A keni ndėrmarrė ndonjė kundėrveprim ndaj regjimit paralel serb nė Kosovė, falė njohurive qė i keni marrė nga kėta “thasė” me dokumente? A ėshtė shkruar nė kėto dokumente diēka pėr funksionimin dhe financimin e strukturave paralele serbe nė Kosovė? Pse nuk keni ndėrmarrė diēka pėr pengimin e funksionimit tė kėtyre strukturave paralele serbe, tė cilat nė veri tė vendit dhe nė enklava edhe mė tutje funksionojnė. Mbase ju do tė thoni se keni ndėrmarrė veprime me interes pėr sigurinė e vendit, por realiteti ėshtė se kėto struktura paralele serbe nė Kosovė ēdo vit e mė shumė janė forcuar dhe kanė vepruar duke injoruar realitetin e ri nė Kosovė dhe duke ndėrprerė ēdo bashkėpunim me institucionet shtetėrore tė Kosovės. Pra, ēka keni bėrė me kėta “thasė” tė dokumenteve qė “keni arritur” t’i merrni nga zyrat e zyrtarėve tė lartė serbė Koshtunica e Tadiq? Ku janė sot kėta “thasė” me dokumente?

  Kur jemi te “thasėt” me dokumente, njė nėnpyetje z.Veseli: Sa “thasė” me dokumente janė marrė prej zyrave tuaja pėrballė hotelit “Grand” nė Prishtinė nga njėsitet speciale tė policisė sė UNMIK-ut e tė KFOR-it kur ju bastisėn nė pikė tė ditės? Ju vetė e dini datėn e kėsaj bastisjeje? Nejse!

  A keni bėrė hetime pėr vrasjet politike tė pasluftės nė Kosovė?

  Njė ēėshtje qė e hapėt nė debat, por pėr tė cilėn nuk dhatė ndonjė pėrgjigje tė qartė, ishte vrasjet politike tė pasluftės nė Kosovė. Ju, mė shumė sesa njė shef i njė shėrbimi qė merret me mbledhjen e informatave tė sakta e tė rėndėsishme, u treguat shumė human duke u solidarizuar me dhembjen e atyre familjarėve tė cilėve ua vranė mė tė dashurit e tyre dhe apeluat si njė politikan i kohės qė t’i lihet drejtėsisė ta thotė fjalėn e fundit pėr kėto vrasje. Mirė, solidarizimi me familjet e tė vrarėve ėshtė njė gjest human juaji, gjė qė ėshtė pėr ēdo respekt, por pėrgjigjja juaj ngjante me njė deklaratė tė njė politikani e jo tė njė shefi tė njė shėrbimi aq tė rėndėsishėm siē e vlerėsoni ju SHIK-un. A keni mbledhur informata ju pėr kėto vrasje nė Kosovė? Ku janė tė deponuara ato informata? A i keni dhėnė kėto informata drejtėsisė apo policisė? A janė ato informata pjesė e dosjeve, tė cilat u zhdukėn nė dhomėn e dėshmive nė vendin mė tė sigurt, nė Policinė e Kosovės? Pra, ēka keni bėrė ju dhe shėrbimi i juaj qė, e para: tė largoni nga vetja “pėrgjegjėsinė” e paragjykuar pėr pjesėmarrje nė kėto vrasje, dhe e dyta, qė t’i zbuloni vrasėsit dhe t’i parandaloni kėto vrasje politike tė disa prej figurave tė njohura politike nė Kosovė, shumica prej tė cilave kanė qenė zyrtarė tė lartė tė LDK-sė, deputetė, kryetarė komunash, kėshilltarė tė presidentit Ibrahim Rugova? Me njė fjalė, nė qoftė se mund tė pranojmė arsyetimin tuaj se SHIK-u nuk ka gisht nė kėto vrasje, atėherė pse nuk i keni hetuar kriminelėt e kėtyre akteve kriminale dhe pėrse nuk i keni parandaluar kėto vrasje, pasi qė vetė e pranoni se SHIK-u ka pasur nė radhė tė parė qėllimin e sigurisė kombėtare tė vendit!

  Sidoqoftė, z.Kadri Veseli, unė do t’ju shtroja edhe disa pyetje tė tjera, por ėshtė vendim Juaji qė tė zgjidhni mediat dhe bashkėbiseduesit tuaj gazetarė. Pėr kėtė nuk kam asgjė kundėr. Shpresoj se herėn tjetėr do tė zgjidhni njė medium dhe njė gazetar tjetėr pėr intervistė.

 12. #112
  i/e regjistruar Maska e drenicaku
  Anėtarėsuar
  06-05-2003
  Postime
  3,878
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga Brari Lexo Postimin
  bota sot

  --

  Tri pyetje pėr shefin e SHIK-ut, Kadri Veselin


  Bajrush Morina


  A janė trajnuar oficerėt e parė tė SHIK-ut nga ish-shefi i SHIK-it tė Shqipėrisė, Fatos Klosi? A janė shfrytėzuar pėr sigurinė nė Kosovė “thasėt” me dokumente tė “vjedhura” nga zyrat e presidentėve serbė Koshtunica e Tadiq dhe a keni bėrė hetime pėr vrasjet politike tė pasluftės nė Kosovė?
  Pas njė heshtjeje pothuaj dhjetėvjeēare mė nė fund foli njeriu i parė i Shėrbimit Informativ tė Kosovės- SHIK-ut, Kadri Veseli. Ky shėrbim dhe ky emėr deri vonė kanė qenė konspirativė, qė shfaqej vetėm nė opinion nėpėrmjet ndonjė deklarimi a shkrimi gazetaresk, por gjithmonė “i panjohur” publikisht dhe me emėr konspirativ “Luli!”. Kadri Veseli pėr herė tė parė foli nė njė medium televiziv dhe u transmetua nga njė gazetė ditore.

  I vonuar, por mė mirė vonė se kurrė!

  Kadri Veseli, i njohur me pseudonimin Luli, ka dalė pėr herė tė parė nė opinion duke lexuar njė letėr nė mbrėmjen e 15 qershorit tė vitit 2008. Nė fillim tė lajmeve qendrore tė Radio Televizionit tė Kosovės, opinioni pėr herė tė parė ka parė “fotografinė” e gjallė tė Kadri Veselit dhe pėr herė tė parė ėshtė informuar publikisht pėr ekzistimin deri atėherė tė Shėrbimit Informativ tė Kosovės dhe pėr pėrfundimin e misionit tė kėtij shėrbimi, me hyrjen nė fuqi tė Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės. Por, mė nė fund, Kadri Veseli foli jashtė protokollit zyrtar dhe nė njė medium privat. Shumėkush do tė thoshte se ai foli tepėr vonė. Megjithatė arsyetimi i kėsaj vonese ka njė pėrgjigje: mė mirė vonė se kurrė!

  Takim me Kadri Veselin

  Mė shumė Shėrbimin Informativ tė Kosovės, e herė pas here edhe shefin e kėtij shėrbimi qė deri vonė ishte “emėr i panjohur” - misterioz, qė nuk pėrmendej dhe nuk deklarohej askund, e kam lakuar shumė herė nė shkrimet e mia nė gazetėn “Bota sot”. Kanė qenė edhe kolegė tė tjerė gazetarė qė kanė shkruar pėr SHIK-un. Ē’ėshtė e vėrteta disa vjet ka qenė vetėm gazeta “Bota sot” qė ka pasur guximin tė shkruajė, aq sa ka dėgjuar dhe aq sa ka arritur tė sigurojė burime tė informatave, pėr SHIK-un, pėr veprimtarinė e SHIK-ut dhe pėr “kupolėn” e SHIK-ut nė Kosovė. Por as atėherė e as sot SHIK-u nuk ka dėrguar ndonjė reagim kundėr kėtyre shkrimeve. Sė paku jo nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė, qoftė edhe zyrtarisht. SHIK-u ka heshtur, por “Bota sot” ka vazhduar tė shkruajė.

  Me Kadri Veselin jam takuar dhe pėrshėndetur fare rastėsisht nė njė nga lokalet nė qendėr tė Prishtinės, nė pikė tė ditės. Ai ishte nė shoqėri me elitėn politike tė PDK-sė, pėrkatėsisht me elitėn e pushtetit qeveritar nė Kosovė, ndėrkaq unė fikall vetėm, me duar nė xhepa. Kur mė ka zgjatur dorėn dhe mė ka pėrmendur emrin, pėr njė moment nuk i kam besuar realitetit. Megjithatė ka qenė ēiltėria e madje edhe buzėqeshja e tij qė mė kanė bindur se megjithatė ai para meje ishte shefi i SHIK-ut dhe “dora vetė” Kadri Veseli. Ndėr tė tjera e di se i kam thėnė se nė ato momente “... e ndieja veten si njeriu mė i sigurt nė Kosovė, meqenėse kisha pranė elitėn qeveritare, e mbi tė gjitha shefin e Shėrbimit Informativ tė Kosovės”. Njė takim fare pak minutash, pėrveē pyetjeve tė zakonshme “A jeni mirė, si jeni?....” zakonisht pėrfundon me “mirupafshim!’.

  Mė pas kam bluar nė mendje kėtė takim. Edhe sot e ēmoj sjelljen e tij nė relacion ndaj meje, nė mos pėr asgjė pėr faktin se ai i ka lexuar fare mirė tė gjitha shkrimet e mia pėr SHIK-un dhe pėr shefin e SHIK-ut, madje sigurisht se i ka rilexuar disa herė kėto dhe shkrimet e tjera tė “Botė sot”, por ai e mbajti veten, e ruajti gjakftohtėsinė e madje u tregua edhe xhentėlmen dhe mė zgjati dorėn i pari me buzėqeshje. Nė relacione tė kundėrta, pra sikur tė kisha qenė unė nė vend tė tij, nga “kokėfortėsia” ime dhe “inati” nuk do tė mund tė gjeja forcė qė tė pėrshėndetsha dhe aq mė pak t’i buzėqeshja njė njeriu qė ma ka “lakuar” ermin nė “rasa” e “forma” tė ndryshme. Sidoqoftė duket se Kadri Veseli, falė njė pėrvoje gati dhjetėvjeēare, kishte formuar karakterin e njeriut tė duhur nė profesionin e duhur.

  A ju ka “trajnuar” Fatos Klosi?

  Tashti kam tri pyetje pėr ju, z.Kadri Veseli!

  Duke dėgjuar rrėfimin tuaj tė parė publik, ju vetė, z.Veseli, thoni se pjesėtarėt e parė tė SHIK-ut kanė filluar tė trajnohen nė gusht tė vitit 1998. Po nė kėtė muaj ka marrė detyrėn edhe shefi i SHIK-ut tė Shqipėrisė, i famshmi Fatos Klosi. Duke e pasur parasysh, pak a shumė, shtrirjen e aktivitetit tuaj nė atė kohė dhe nė atė vit, a do tė thotė kjo se ju, ose oficerėt tuaj, mėsimet e para tė kėtij “zanati” i keni marrė nga shefi i atėhershėm i SHIK-ut tė Shqipėrisė? Ē’ėshtė e vėrteta nuk ka asgjė kontestuese nėse vėrtet keni marrė mėsimet e para nga SHIK-u i Shqipėrisė, por duke e pasur parasysh ngjyrimin politik tė Fatos Klosit, por edhe zhvillimet dramatike tė Shqipėrisė sė vitit 1998 (vrasja e Azem Hajdarit, vrasja e kolonel Ahmet Krasniqit) e mbi tė gjitha prapavija e kėtyre vrasjeve, atėherė ėshtė shumė e dyshimtė pėrgatitja profesionale e oficerėve tuaj nga “shkolla” profesionale e Fatos Klosit. Ju, mbase, mund ta keni mik tė ngushtė Fatos Klosin, por emri i tij as nė Shqipėri nuk ėshtė aq i “lėvdueshėm”! Por nėse oficerėt tuaj janė trajnuar nga ndonjė shėrbim jashtė shtetit shqiptar, atėherė kjo ėshtė pėr t’u lėvduar, por ju e latė misterioz vendin e trajnimit.

  Ku janė “thasėt” me dokumente qė i keni marrė nga zyrat e zyrtarėve serbė?

  Nė shumėsinė e deklarimeve tuaja pėr aktivitetin patriotik e kombėtar tuajin dhe tė bashkėpunėtorėve tuaj, ju dhatė njė deklaratė bukur serioze, e cila, po tė jetė e vėrtetė, do tė duhej tė shkaktonte njė “tėrmet” politik e institucional nė Serbi. Ndėr tė tjera duke lėvduar aktivitetin e SHIK-ut ju thatė se nga zyrat e kryeministrit serb Vojislav Koshtunica e presidentit serb Borsi Tadiq keni arritur tė merrni dokumente “me thasė”, ndėr tė tjera falė edhe ish-bashkėpunėtorėve tė UDB-sė serbe, tė cilėt mė pas kanė pranuar tė bashkėpunojnė me ju e tė cilėt ishin ish-bashkėpunėtorė tė UDB-sė, ju disa herė i quajtėt si “thesar” i shoqėrisė tonė. Duke mos u pajtuar me kėtė epitet tuajin pėr kėta ish-UDB-istė, njė ēėshtje qė mė intereson tė di ėshtė fakti se a i keni shfrytėzuar pėr sigurinė e vendit kėto dokumente? A keni ndėrmarrė ndonjė kundėrveprim ndaj regjimit paralel serb nė Kosovė, falė njohurive qė i keni marrė nga kėta “thasė” me dokumente? A ėshtė shkruar nė kėto dokumente diēka pėr funksionimin dhe financimin e strukturave paralele serbe nė Kosovė? Pse nuk keni ndėrmarrė diēka pėr pengimin e funksionimit tė kėtyre strukturave paralele serbe, tė cilat nė veri tė vendit dhe nė enklava edhe mė tutje funksionojnė. Mbase ju do tė thoni se keni ndėrmarrė veprime me interes pėr sigurinė e vendit, por realiteti ėshtė se kėto struktura paralele serbe nė Kosovė ēdo vit e mė shumė janė forcuar dhe kanė vepruar duke injoruar realitetin e ri nė Kosovė dhe duke ndėrprerė ēdo bashkėpunim me institucionet shtetėrore tė Kosovės. Pra, ēka keni bėrė me kėta “thasė” tė dokumenteve qė “keni arritur” t’i merrni nga zyrat e zyrtarėve tė lartė serbė Koshtunica e Tadiq? Ku janė sot kėta “thasė” me dokumente?

  Kur jemi te “thasėt” me dokumente, njė nėnpyetje z.Veseli: Sa “thasė” me dokumente janė marrė prej zyrave tuaja pėrballė hotelit “Grand” nė Prishtinė nga njėsitet speciale tė policisė sė UNMIK-ut e tė KFOR-it kur ju bastisėn nė pikė tė ditės? Ju vetė e dini datėn e kėsaj bastisjeje? Nejse!

  A keni bėrė hetime pėr vrasjet politike tė pasluftės nė Kosovė?

  Njė ēėshtje qė e hapėt nė debat, por pėr tė cilėn nuk dhatė ndonjė pėrgjigje tė qartė, ishte vrasjet politike tė pasluftės nė Kosovė. Ju, mė shumė sesa njė shef i njė shėrbimi qė merret me mbledhjen e informatave tė sakta e tė rėndėsishme, u treguat shumė human duke u solidarizuar me dhembjen e atyre familjarėve tė cilėve ua vranė mė tė dashurit e tyre dhe apeluat si njė politikan i kohės qė t’i lihet drejtėsisė ta thotė fjalėn e fundit pėr kėto vrasje. Mirė, solidarizimi me familjet e tė vrarėve ėshtė njė gjest human juaji, gjė qė ėshtė pėr ēdo respekt, por pėrgjigjja juaj ngjante me njė deklaratė tė njė politikani e jo tė njė shefi tė njė shėrbimi aq tė rėndėsishėm siē e vlerėsoni ju SHIK-un. A keni mbledhur informata ju pėr kėto vrasje nė Kosovė? Ku janė tė deponuara ato informata? A i keni dhėnė kėto informata drejtėsisė apo policisė? A janė ato informata pjesė e dosjeve, tė cilat u zhdukėn nė dhomėn e dėshmive nė vendin mė tė sigurt, nė Policinė e Kosovės? Pra, ēka keni bėrė ju dhe shėrbimi i juaj qė, e para: tė largoni nga vetja “pėrgjegjėsinė” e paragjykuar pėr pjesėmarrje nė kėto vrasje, dhe e dyta, qė t’i zbuloni vrasėsit dhe t’i parandaloni kėto vrasje politike tė disa prej figurave tė njohura politike nė Kosovė, shumica prej tė cilave kanė qenė zyrtarė tė lartė tė LDK-sė, deputetė, kryetarė komunash, kėshilltarė tė presidentit Ibrahim Rugova? Me njė fjalė, nė qoftė se mund tė pranojmė arsyetimin tuaj se SHIK-u nuk ka gisht nė kėto vrasje, atėherė pse nuk i keni hetuar kriminelėt e kėtyre akteve kriminale dhe pėrse nuk i keni parandaluar kėto vrasje, pasi qė vetė e pranoni se SHIK-u ka pasur nė radhė tė parė qėllimin e sigurisė kombėtare tė vendit!

  Sidoqoftė, z.Kadri Veseli, unė do t’ju shtroja edhe disa pyetje tė tjera, por ėshtė vendim Juaji qė tė zgjidhni mediat dhe bashkėbiseduesit tuaj gazetarė. Pėr kėtė nuk kam asgjė kundėr. Shpresoj se herėn tjetėr do tė zgjidhni njė medium dhe njė gazetar tjetėr pėr intervistė.
  E ka zgjedh batonin patriotin me te madhe te javica stanishiqit,po une me pas intervistu e kisha ban pak me ne mynyr profesionale,ai nuk ish ardh me analizu rastin bllaca po ish ardh me genjy sikur populli han bari.

 13. #113
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,184
  Faleminderit
  37
  212 falenderime nė 206 postime  Sytė kah politika
  Organet e drejtėsisė i dinė pistat ku duhet kėrkuar autorėt e vrasjeve politike tė pasluftės. Ne ishim duke e trajtuar Selim Broshėn dhe Ibush Kllokoqin, por dikush i vrau. Nazim Bllaca nuk ka qenė kurrė pjesėtar i SHIK’ut. Nuk pėrjashtohet mundėsia qė tė inkuadrohem nė politikė. Kjo ėshtė pjesa e fundit e intervistės sė Ish-Shefit tė SHIK’ut, Kadri Veseli, dhėnė pėr Klan Kosovėn.

  Nga Express mė 05.01.2010 nė ora 8:36
  Klan Kosova: Megjithatė, menjėherė pas luftės kemi pasur dy vrasje publike - Selim Broshėn dhe Ibush Kllokoqin. Ju po thoni se kėta njerėz janė thesare. Si ėshtė e mundur qė ju nuk keni pasur mundėsi qė ata njerėz t’i ruani?
  Kadri Veseli: Jemi duke folur pėr rrethana tė tranzicionit tė rėndė qė e kemi kaluar. Fatmirėsisht, duke iu falėnderuar pjekurisė sė kėtij populli, kemi tejkaluar faza tė rėnda. Ėshtė e vėrtetė. Ne e kemi pasur nė trajtim edhe Selim Broshėn. Kemi punuar edhe me Ibushin. Nuk janė vetėm kėta dy qė janė vrarė. Njerėzit e kėtij kontingjenti tė madh qė kanė punuar me ne, kanė pasur gjithnjė shqetėsim “frikohemi nga ata tė ashtuquajturit patriotė qė e dimė ne se ēfarė kanė bėrė”. Kėtė e kanė pasur frikėn mė tė madhe.

  Klan Kosova: Kjo ėshtė njė sentencė interesante. Ju po mė thoni se njerėzit qė bėhen shumė patriotė pas luftės janė mė tė rrezikshėm.
  Kadri Veseli: Nuk e them atė. Por ka njė rregull natyrore se ai qė i jep zor mė sė shumti, e ka mizėn pas veshi. Unė nuk dua ta pėrgjithėsoj kėtė. Por, realisht, shqetėsimi i atyre njerėzve ka qenė qė njerėz tė cilėt kanė pasur njė implikim tė caktuar dhe shoqėria qė i njeh si patriotė, mund t’i rrezikojnė. Unė nuk e kuptoj pse ėshtė dashur tė vriten. Ata qė e kanė bėrė kėtė, kanė gabuar dhe do tė gabojė kushdo qė i ngacmon. Ata janė mė kriminelė, pavarėsisht se ēfarė arsyeje kanė. Ne kemi informacione pėr njerėz qė jetojnė nė Kosovė, tė cilėt kanė bėrė shumė sende tė kėqija.

  Klan Kosova: Po kthehemi te vrasjet e pasluftės. Unė personalisht kam kontaktuar me ju pas luftės pėr dy ēėshtje. Pėr murin e Mitrovicės, qė ka qenė njė prej punėve tuaja mė tė suksesshme qė unė e konsideroj, por gjithashtu kam kontaktuar edhe pėr vrasjet. tė cilat qė mund tė konsiderohen politike. Pse nuk zbardhen kėto vrasje dhe ēka janė realisht kėto vrasje, sepse nganjėherė nė mėnyrė tė qėllimshme implikohet SHIK’u.
  Kadri Vesili: Nuk mendoj se muri ka qenė pjesa mė e suksesshme. Mendoj se vendosja e Kosovės nė pėrkrahje globale nė luftė kundėr sė keqes ėshtė suksesi mė i madh i Kosovės. Nuk e bėj kėtė pėr tė lavdėruar institucionin tė cilin e kam udhėhequr, por ajo besoj se ua ka dhėnė goditjen mė tė madhe atyre qė kanė pretenduar, posaēėrisht shtetit serb, ta shndėrrojnė Kosovėn nė ēerdhe tė terrorizmit. Duhet pasur parasysh se kemi kaluar nėpėr njė transicion shumė tė rėndė. Jemi me fat qė jemi duke kaluar pa trauma tė rėnda, tė cilat kanė ndodhur nė shumėn e rasteve gjatė transicionit. Edhe nė regjion, duke pėrfshirė Shqipėrinė, Maqedoninė. Sulmi ndaj Presidentit maqedonas dhe vrasja e Kryeministrit serb. Por do tė rikthehem tė vrasjet tė cilat kanė ndodhur si njė pjesė e shėmtuar e kėsaj historie tė transicionit. E di se ka shumė spekulime. E di se ka shumė manipulime. Por, jam i vetėdijshėm pėr atė dhe do ta them publikisht. Puna mė e menēur e cila mund tė bėhet nė kėtė drejtim ėshtė qė ky aspekt shumė sensitiv qė ka tė bėjė me jetėn e njerėzve, janė shkatėrruar familjet, janė goditur pabesisht, thjesht tė zbardhen nė mėnyrė ligjore. T’iu jepet mundėsia organeve profesionale tė investigimit dhe gjyqėsisė qė t’i trajtojnė dhe t’i ēojnė deri nė fund. E kuptoj qė ka vonesa shumė tė mėdha, por assesi nuk do t’ia lejoj vetes qė tė luajnė me kėto akte tė rėnda tė krimit. Tė luajnė pingpong. Ta akuzojmė njėri-tjetrin dhe tė shndėrrohemi nė njė shoqėri akuzuesish dhe tė akuzuarish. E, nė fund, pas njė interesi momental tė cilin mund ta kemi, ta harrojmė atė punė. Ka dhjetė vjet qė kanė ndodhur kėto raste shumė tė rėnda dhe ende nuk kemi zbardhje tė tyre.

  Klan Kosova: A keni marrė informacione periferike ose tė faktuara pėr kėto vrasje dhe a keni shėnime se ēfarė ka ndodhur?
  Kadri Veseli: Nuk dėshiroj tė spekuloj. Ėshtė e njė natyre komplekse e qėllimeve prapa tė cilave kanė mundur tė ndodhin dhe tė individėve tė cilėt i kanė kryer. Por mund tė them njė gjė - le tė mos gėzohet askush se e ka marrė nė qafė dikė dhe nuk do tė zbulohet. Ka pasur spekulime edhe nė emėr tė institucionit tim, por nuk dėshiroj tė futem nė lojėn e manipulimeve. Ata tė cilėt pretendojnė pėr tė udhėhequr kėtė vend, ata tė cilėt pretendojnė tė bartin primatin nė politikė, po flas pėr tė gjitha strukturat, me respekt shumė tė madh ndaj tyre, ata duhet t’u japin ndihmė organeve investiguese dhe gjyqėsore. Unė besoj shumė, por edhe e di se ka shumė informacione, ka prova materiale, ka pista tė cilat identifikojnė aktin, kryesit e aktit tė krimit dhe bartėsit e tyre. Vetėm duhet t’u jepet kohė dhe hapėsirė organeve profesionale hetuese dhe gjyqėsore dhe nė tė njėjtėn kohė vullneti politik duhet tė jetė qė tė shkohet deri nė fund. Nuk ėshtė diēka e madhe tė nxirret ligji i veēantė. Nė Itali e kemi ligjin anti-mafi, i cili i ndihmon edhe dėshmitarėt qė kanė mundur tė jenė edhe tė implikuar nė raste, t’u japė njėlloj imuniteti. Kėto mund tė shndėrrohen nė kancer tė shoqėrisė kosovare. Ēdoherė nė kėto dhjetė vjet janė pėrdorur dhe pėrdoren si kanosės i njė konflikti.

  Klan Kosova: Ju thatė se ka pista, ka informacione. Kėto informacione kujt ia keni dhėnė?
  Kadri Veseli: Dėgjo! Unė jam duke folur dhe nuk di tė spekuloj. Unė po flas pėr informacionet e institucioneve zyrtare, tė cilat e kanė pėrgjegjėsinė tė investigojnė dhe t’i zbardhin kėto raste. Edhe diēka. Nuk ėshtė mirė, pėr hir tė atyre familjeve qė kanė pėsuar dhe tė atyre njerėzve, tė spekulohet me kėto raste. Nuk fiton askush prej kėsaj. E rėndėsishme ėshtė qė ato tė zbardhen dhe fajtori tė dalė para drejtėsisė. Por, ėshtė gabim shumė i madh nėse mendohet se dikush mund tė linēohet vetėm me spekulime tė tilla.

  Klan Kosova: Atėherė tė kthehemi te njė rast shumė i veēantė, daljes sė njė njeriu, njė pretenduesi se ka qenė anėtar i SHIK’ut - Nazim Bllaca. A ka qenė ky njeri anėtar i SHIK’ut?
  Kadri Veseli: Jo, nuk ka qenė kurrė. As ai, as njerėz pėrreth tij. Personalisht kam qenė edhe i prekur edhe i befasuar kur dalin nėpėr televizione dhe aty dhe po e shfrytėzoj kėtė moment t’i pyes pse nuk kanė treguar mė herėt se kanė dashur tė mė vrasin shėrbimet sekrete serbe. Nuk dua tė spekuloj a ėshtė psikopat, a ėshtė kriminel apo ka probleme tė borxheve, kjo pėr mua ka pak rėndėsi. Me rėndėsi ėshtė qė ai trajtohet seriozisht nga organet hetuese. Ėshtė me rėndėsi se nuk ėshtė mirė tė manipulohet me gjėra tė tilla, pėr arsye se e shqetėson njė komb tė tėrė. Me rėndėsi ėshtė qė ai tė tregojė tė vėrtetėn. Nėse e ka marrė nė qafė dikė, nuk do tė mund t’i ndihmojė askush. Ka njė dėnim qė vjen nga ligji, po njė dėnim ėshtė edhe mė i madh qė kėta njerėz do tė jetojnė me kėto sende qė i kanė bėrė, gjithė jetėn. Mos tė mendojnė se do tė mund tė jetojnė njė jetė tė qetė.
  Rasti “Bllaca” asnjėherė nuk ka qenė nė Shėrbimin Informativ tė Kosovės. Ata qė e kanė mėsuar, realisht janė munduar tė jenė profesionistė por nuk kanė mundur tė jenė shumė profesionalė dhe besoj se e kanė marrė rezultatin e vet.


  Klan Kosova: A ka pasur njėsit ekzekutues nė SHIK?
  Kadri Veseli: Nuk ka pasur kurrė. Shėrbimi Informativ i Kosovės ka qenė njė institucion informativo-gjurmues. Qė nga themelimi, e kemi pasur tė sanksionuar tė mos kemi element ekzekutiv. Kanė pasur dėshirė disa tė paraqiten, tė mundohen tė keqpėrdorin. Asnjėherė, nė asnjė rrethanė, njerėzit qė kanė punuar nė institucionin tė cilin unė e kam udhėhequr, nuk kanė pasur tė drejtė tė thonė unė jam nė SHIK. Nėse ti deklarohesh se je punėtor i Shėrbimit – ti je out. Nuk mund tė jesh nė shėrbim dhe tė demonstrosh transparencė, as tė bėsh marketing politik. E ka njė ēmim kjo punė.

  Klan Kosova: Pėrmenden dy njerėz aty. Azem Syla dhe Xhavit Haliti si njerėz tė SHIK’ut, nė hierarkinė e lartė.
  Kadri Veseli: Azem Syla dhe Xhavit Haliti e kanė jetėrrefimin e vet. E kanė punėn e vet. Po e them me pėrgjegjėsi. Nė asnjė moment, nė asnjė rrethanė nuk kanė qenė punėtor tė SHIK’ut. As si punėtor, e as tė implikuar. Vetėm nėse dikush mund tė ndodhė t’i keqpėrdor relatat qė i kemi pasur gjatė luftės. Ata kanė qenė anėtarė tė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UĒK’sė. Rasti “Bllaca” duhet tė trajtohet nė mėnyrė shumė serioze. Nuk duhet lejuar qė nė rrethana tė krizave tė cilat i kemi nė procesin e njohjes sė Kosovės ta destabilizojmė atė ose tė kalojmė nė konflikt.

  Klan Kosova: A ju ka thirrur dikush, z. Veseli, qė tė jepni mendim pėr kėtė rast?
  Kadri Veseli: Jo. Unė e ndiej veten tė fyer njėjtė, edhe pse nuk ma ka pėrmendur emrin. Nė aspektin e investigimit zakonisht shkohet kur pėrmenden personat. Realisht, kėto janė gjėra tė dėmshme.

  Klan Kosova: A ju ka ndodhur tė dėgjoni pėr individė pas luftės qė thirren nė emėr tė SHIK’ut, qė flasin nė emėr tė SHIK’ut, por nuk kanė qenė pjesėtarė tė tij?
  Kadri Veseli: Natyra e njerėzve tė tillė, spekulative, njerėz tė dobėt nga morali, kanė nevojė pėr njė forcė. Gjithmonė ka kėsi njerėzish. Ata e gjejnė njė moment. Kur s’ka qenė Shėrbimi, pas luftės janė thirrur si polici sekrete, polici ushtarake, pastaj Shėrbimi. Tash Zoti e di ēfarė do tė pėrdorin. Ajo ēka ėshtė kryesore, si nė tė kaluarėn, si tani, njerėz tė tillė duhet tė denoncohen tek organet e rendit. Njerėz tė tillė janė njerėz qė manipulojnė, njerėz tė kėqij, njerėz tė pasjellshėm dhe tė pamoralshėm.

  Klan Kosova: Atėherė, tė flasim pėr komunikimin tuaj me njerėz tė institucioneve. Sa kam unė informacione, ju menjėherė pas luftės keni pasur kontakte me Demelion, shefin e parė tė UNMIK’ut, pastaj me Kouchner’in, gjeneralin Jackson, me Reindardin, Menzisin e tė tjerė. A e kanė shtuar kėta njerėz ndonjėherė legjitimitetin dhe legalitetin e SHIK’ut?
  Kadri Veseli: Sė pari, dėshiroj tė jem i kujdesshėm, posaēėrisht gjatė pėrmendjes sė emrave. Unė si bartės i atij institucioni nuk e shoh tė nevojshme qė ta konsideroj punėn time si legale dhe legjitime vetėm duke pėrmendur emra. Natyrisht, kemi pasur bashkėpunim nė kuadėr tė atyre pėrgjegjėsive gjithmonė nė rrethana dhe kontekstin kohor nė tė cilin kemi vepruar me shumicėn e faktorėve vendorė dhe ndėrkombėtarė. Duhet tė kihet parasysh se Rezoluta 1244 ka krijuar disa kufizime tė cilat kanė qenė lidhur me qenėsinė e Kosovės nė kuptimin e ndėrtimit tė institucioneve. Edhe policia njė kohė ka qenė shumė e kufizuar nė kuadėr tė ombrellės sė UNMIK’ut. Pastaj TMK’ja si forcė, organizatė civile. Ose, pėr shembull, pėr SHIK’un. Ne kemi pasur kontakte, po flas prej qershorit tė vitit 1999 e deri nė periudhėn e fundit, kur e kemi materializuar Projektligjin e Agjencisė Kosovare tė Inteligjencės. Kemi pasur kontakte, kemi pasur bashkėpunim, bashkėveprim. Kemi pasur marrėveshje me tė gjithė faktorėt vendimmarrės vendorė dhe ndėrkombėtarė. Ka pasur njė tentativė nė vitin 1999, posaēėrisht me z. Kouchner, ministrin e Jashtėm francez, qė tė mendohet se a lejon hapėsira legale e Rezolutės 1244 pėr t’u bėrė ndėrtimi i njė strukture tė shėrbimit inteligjent. Realisht, mė erdhi pėrgjigje negative. Pas mbajtjes sė zgjedhjeve nacionale nė Kosovė nė vitin 2001, ne kemi bėrė edhe njė pėrpjekje, por flas pėr SHIK’un, dhe s’dua tė spekuloj, secili e mban pėrgjegjėsinė e veprimit tė shėrbimit, por edhe me partnerėt vendorė, po flas pėr shėrbime vendore, tė cilat kanė ekzistuar faktikisht. Kemi biseduar. Pėr kėtė ka qenė i njoftuar presidenti, kryeparlamentari dhe kryeministri.

  Klan Kosova: Ju jeni takuar me tė gjithė kryeministrat?
  Kadri Veseli: Jo. Dėgjo! Unė e kam parė debatin tuaj. Mė ka ardhur keq! Personi im nuk ka nevojė tė pėrdorė mbrojtės ose avokat pėr veprimtarinė time. Unė i kam takuar pėr interesa nacionale. Nuk dėshiroj tė spekulohet me kontaktet. E kemi pasur partneritetin, i cili ka qenė shumė serioz dhe shumė i sinqertė. Po filloj nė mėnyrė kronologjike. Pas zgjedhjeve tė pėrgjithshme kemi filluar, ndėrsa nė vitin 2003 kemi bėrė njė marrėveshje, e cila ka treguar unifikimin e strukturave inteligjente vendore pėr tė krijuar njė shėrbim.

  Klan Kosova: Kur po i pėrmendni ju strukturat vendore, nga ajo qė kam njohuri, strukturat vendore kanė vepruar gati nė tė gjitha partitė politike. Shėrbimi i Ramė Marajt, pastaj Hysen Gashit, pastaj i Bislim Zyrapit dhe Naim Malokut, shėrbimi i Fadil Lepajės, Albatros Rexhės, Sali Mustafės. A janė kėta njerėz qė kanė hyrė nė proces tė unifikimit tė inteligjencės?
  Kadri Veseli: Unė do tė flas vetėm pėr shėrbimin tim. Shėrbimi im ka qenė legal. Tė tjerėt duhet tė deklarojnė veten. Unė nuk dua tė pretendoj se a kanė qenė legal apo jo. Unė e kam pasur njė mision, tė cilit i kam qėndruar besnik deri nė fund. Nė vitin 2003, kemi pasur njė marrėveshje, por kemi dėshtuar prapė pėr arsye tė kufizimeve tė cilat kanė lidhje edhe me statusin e Kosovės. Pas zgjedhjeve nacionale tė vitit 2004, prapė kemi filluar kontaktet. Pėr rreth dy vjet, flas me pėrgjegjėsi tė madhe, kemi kontaktuar, kemi bashkėpunuar, kemi vepruar me institucionet mė tė larta vendore vendimmarrėse dhe ndėrkombėtare pėr krijimin e projektligjit dhe ndėrtimin e bazave legale pėr shėrbimin e ardhshėm inteligjent tė Kosovės.

  Klan Kosova: Me cilat institucione keni punuar? Kush ka qenė bashkė me juve?
  Kadri Veseli: Kanė qenė shėrbimet, partnerėt vendorė. Kanė qenė kryeministrat e vendit, pėrfaqėsuesit ndėrkombėtarė, grupet parlamentare. Nė kėtė projektligj kemi punuar intensivisht. Kanė punuar edhe komisionet parlamentare, konkretisht pėrgjegjėsit e Komisionit pėr siguri nė atė kohė, Emin Krasniqi nga PDK’ja, Agim Krasniqi nga LDK’ja, Ylber Hysa nga ORA, Naim Maloku nga AAK’ja. Nuk duhet tė krijojmė spekulime. Ėshtė gjynah tė manipulohet me njerėzit.

  Klan Kosova: Pse pėrfunduat nė vitin 2008, e nuk e pėrfunduat mė herėt?
  Kadri Veseli: Ka qenė ēėshtja e statusit. Fatkeqėsisht, Kosovės nuk ka mundur t’i lejohet tė ndėrtojė njė strukturė tė veten informative mė herėt. Nė qershor tė vitit 2008, me hyrjen nė fuqi tė Kushtetutės sė Kosovės, nė atė moment e kam konsideruar, edhe sot e konsideroj, se s’ka qenė e sinqertė, s’ka qenė e rregullt tė vazhdohet me veprimtarinė inteligjente pas krijimit tė bazės ligjore, pas hapjes sė procesit tė ndėrtimit tė strukturės sė Shėrbimit Inteligjent.

  Klan Kosova: Pse vendosėt ta shpallni tė pėrfunduar misionin tuaj?
  Kadri Veseli: S’ka pasur mė bazė juridike, legale ose legjitimitet moral tė vazhdojmė kėshtu. Ne kemi punuar gjatė gjithė asaj periudhe qė tė ndėrtojmė njė strukturė, e nė fund ne tė mos e njohim atė.

  Klan Kosova: Kur vendosėt ju ta shuani SHIK’un, e keni gjetur momentin e legalitetit dhe legjitimitetit dhe SHIK’u ėshtė shndėrruar nė AIK.
  Kadri Veseli: Nuk ėshtė shndėrruar SHIK’u nė AIK. Tė kemi kujdes. Kemi shkuar nė principin e ndėrtimit tė bazės ligjore. Hapjes sė perspektivės sė cilitdo. Ėshtė e njėjta situatė, e cila ėshtė zhvilluar edhe nė Trupat Mbrojtėse tė Kosovės. Aty iu nėnshtruan konkursit dhe rekrutimit. Secili qytetar ka tė drejtė, edhe ata qė kanė vepruar, edhe ata qė nuk kanė vepruar, t’i nėnshtrohen konkursit dhe pastaj tė futen nė rekrutim. Kjo ka qenė marrėveshje, tė cilėn e kemi bėrė ne atėherė. Nuk dua tė spekuloj, por kemi pasur mundėsi tė bėjmė edhe formėn e transformimit.

  Klan Kosova: Po, kush e ka penguar?
  Kadri Veseli: Nuk e ka penguar askush, por edhe vetė kam qenė kundėr. Edhe sot jam kundėr dhe besoj se nuk kemi qenė gabim. Gjithmonė kishin vazhduar spekulime pėr interesa tė dikujt. Kur do ta kishte punėn nė zor, ose kur do tė kishte pasur interesa pėr tė mbuluar njė send tė vetin, menjėherė do tė kishte thėnė aty kanė vepruar kėta ose ata. Mė mirė tė jetė starti i mirė qė nga fillimi.

  Klan Kosova: Ku ėshtė stafi juaj?
  Kadri Veseli: Stafi im shumica janė qytetarė tė vendit. Jetojnė dhe punojnė me nder. Shumica e tyre kanė qenė tė pėrgatitur nė aspektin e edukimit nė mėnyrė profesionale. Ēdo veprim qė e kam bėrė, kam biseduar edhe me ta. Qėllimi im ka qenė qė menaxhimi tė bėhet pėrmes delegimit, pėrmes konsultimit. E dinė ata mirė kur kemi qenė nė proces tė negociatave, bisedave, aty kam pėrfshirė numrin mė tė madh tė njerėzve. Kam dashur qė ata tė jenė pjesė e procesit, tė mos e ndiejnė veten se shefi po merr njė vendim tė caktuar. Ata i kanė tė drejtat e veta. Mund tė jenė pjesė e strukturės, por mund edhe tė mos jenė.

  Klan Kosova: Pse ju nuk u bėtė pjesė e AIK’ut?
  Kadri Veseli: Pyetje qė pak a shumė ndėrlidhet individualisht. Nuk dua tė spekuloj, edhe pse ka njerėz qė thonė se ka dashur tė bėhet por s’ka mundur. Besoj se i kam shėrbyer atdheut tim me ndershmėri deri nė kėtė moment dhe do t’i shėrbej edhe mė gjatė. Ka qenė njė vendim qė ėshtė marrė mė herėt se misioni im pėrfundon nė ditėn kur krijohet struktura e re. Ky vendim nuk ėshtė marrė nė qershor tė vitit 2008. Partnerėt e mi, bashkėpunėtorėt e mi e kanė ditur shumė mė herėt.

  Klan Kosova: Ju thatė se keni bėrė njė veprim tjetėr tash dhe keni hyrė nė njė rrugė tė edukimit?
  Kadri Veseli: Ēdo njeri ka nevojė nganjėherė tė ndalet pėr tė bėrė njė pauzė dhe njė reflektim. Dhe, pėr tė bėrė edhe njė pushim, nėse mund tė them kėshtu.

  Klan Kosova: Jeni duke pushuar?
  Kadri Veseli: Jam i kėnaqur me atė ēka jam. Me atė ēfarė bėj. Unė aktualisht studioj, pa ndėrprerė. Punoj nė pėrgatitjen time.

  Klan Kosova: Nuk jeni lidhur nga informatat?
  Kadri Veseli: Ka qenė pjesa mė sensitive dhe mė krenare e jetės sime. Por ajo periudhė ka kaluar, pėrfundimisht. Mos e dhėntė Zoti tė jemi nė ndonjė rrethanė lufte, nuk di a tė vazhdoja mė tutje. Jo pėr shkak tė pėrshtypjes. Ajo ka qenė shumė e mirė. Por njeriu ėshtė mirė ta lėrė njė punė, kur ėshtė mirė.

  Klan Kosova: Nuk mė thatė ēfarė punoni aktualisht?
  Kadri Veseli: Aktualisht jam nė pėrfundim tė njė studimi postdiplomik nė njė universitet evropian. Jam duke pėrfunduar disertacionin pėr reformat ekonomike dhe transicionin nė Kosovė. Kjo ėshtė ajo ēfarė mund tė them. Po merrem me familjen time. Natyrisht, shumė i relaksuar.

  Klan Kosova: Atėherė, duke e ditur qė je baba i tre fėmijėve, besoj qė fėmijėt nuk do tė kishin dėshirė qė t’i kthehesh profesionit tė dikurshėm, por nga pėrvojat e vendeve qė ne i dimė, shumica e njerėzve qė kanė udhėhequr shėrbime inteligjence kanė qenė tė suksesshėm nė politikė dhe goxha tė fortė. Kėtė disertacion a e keni linjė pėr tė hyrė nė politikė apo ēka?
  Kadri Veseli: Jo. Populli thotė shkolla ėshtė zanat, e mendjen duhet ta kesh. Mirė ėshtė tė pėrgatitesh, tė studiosh. Njeriu mėson ēdo ditė. Unė tėrė jetėn time kam punuar pėr tė mirėn e vendit tim, njerėzit dhe popullin tim dhe nuk besoj se do tė ndalem.

  Klan Kosova: Kjo i bie qė tė ėshtė hapur dera politike?
  Kadri Veseli: Dera politike ka qenė e hapur ēdoherė dhe ėshtė e hapur pėr secilin qytetar tė Kosovės. Shyqyr Zotit jemi duke jetuar nė shtetin tonė sovran. Kemi punuar pėr tė dhe po e gėzojmė. Normalisht qė kemi dėshirė qė gjėrat tė lėvizin mė mirė pėr arsye se njė pjesė e madhe e popullatės jeton nė rrethana jo tė kėnaqshme sociale, por megjithatė... Edhe politika ėshtė opsion.

  Klan Kosova: Besoj se e dinė tė gjithė qė e keni mik Hashim Thaēin. Veprimet e juaja politike a janė tė lidhura me personalitetin tuaj e tė tij, apo ju lidh diēka mė shumė sesa politika?
  Kadri Veseli: Ėshtė e vėrtetė qė e kam mik Hashim Thaēin, por do t’ju them diēka nė lidhje me kėto relacionet tona. Kėto i tejkalojnė interesat e ngushta qė mund tė jenė qoftė politike, apo tė kufizuara, apo tė njė aspekti tė gjerė. Ne e kemi njė vazhdimėsi tė jetės sė pėrbashkėt. Asnjėherė nuk kemi menduar tė bėjmė diēka tė keqe pėr kėtė vend, por vetėm diēka tė mirė. Hashim Thaēi si njė djalė i ri, tani kryeministėr i Kosovės, gjatė jetės sė tij ka marrė shumė pėrgjegjėsi tė mėdha. Jam krenar qė ka arritur qė nė mėnyrėn mė dinjitoze tė mundshme tė ballafaqohet me sukses me ato vėshtirėsi qė nuk kanė qenė tė lehta. Po e pėrmend vetėm periudhėn e Rambouillet. Pastaj periudhėn e transicionit tė cilin jemi duke e kaluar ende.

  Klan Kosova: Nuk do t’ju lejoj tė flisni mė gjatė pėr Hashim Thaēin. Mjafton qė thatė qė e keni mik, por nuk besoj qė ndonjė spekulim i mundshėm thotė qė ju do tė regjistroheni nė LDK?
  Kadri Veseli: Lidhja Demokratike e Kosovės e ka kontributin e vet tė jashtėzakonshėm, historik.

  Klan Kosova: Nuk do tė jeni pjesė e kėsaj partie?
  Kadri Veseli: Unė do tė vazhdoj punėn time, aktivitetin tim edhe nė politikė, nėse na jep Zoti fuqi dhe shėndet. E, besoj qė po. Do tė vazhdoj pėr tė mirėn e vendit tim.

  Klan Kosova: Dhe, krejt nė fund, a keni bėri ndonjė mėkat gjatė punės tuaj, z. Veseli? A keni gabuar diku dhe i keni rėnė pishman?
  Kadri Veseli: Njeriu nė jetė edhe gabon. Por ėshtė shumė me rėndėsi nė jetė qė gabimet tė mos bėhen me vetėdije. Tė mos veprohet nė dėm tė shumicės dhe interesit tė vendit. Jam shumė i bindur qė krejt atė qė kam bėrė, e kam bėrė pėr tė mirėn e kėtij vendi dhe popullit tim. Nėse mė pyet nė anėn tjetėr se a do tė pendohesha pėr diēka? Pėr asnjė gjė. Jam shumė krenar pėr atė qė kam bėrė. Po tė mundja, do ta bėja edhe mė mirė dhe ēdoherė do tė mundohem qė tė punoj edhe mė mirė.
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 14. #114
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,184
  Faleminderit
  37
  212 falenderime nė 206 postime
  ketu eshte komplet intervista e ishe shefit te SHIK-ut z.Kadri Veselit


  Citim Postuar mė parė nga Llapi Lexo Postimin

  Kadri Veseli

  Kadri Veseli, para jush
  Njeriu mė i pėrfolur nė dekadėn e fundit, ka larguar perden qė e ndante nga opinioni publik. Ish Shefi i SHIK’ut, Kadri Veseli, ėshtė rrėfyer nė Televizionin Klan Kosova. Ai ka folur pėr jetėn e tij, veprimtarinė e SHIK’ut, si dhe pėr tė ardhmen qė e pret nė politikė. Express ka ekskluzivitetin tė sjellė fragmente nga kjo intervistė, e cila do tė transmetohet tė martėn nė mbrėmje, nė Zonėn e Debatit tė Baton Haxhiut.

  Nga Leonard Kerquki mė 28.12.2009 nė ora 8:44
  Ish-Shefi i Shėrbimit Informativ tė Kosovės e ka larguar perden qė e ndante atė nga opinioni publik, tash e disa vjet.

  Mė nė fund, ka pranuar tė rrėfehet.

  Pasditen e sė dielės, Kadri Veseli ėshtė ulur pėrballė gazetarit Baton Haxhiu, nė emisionit “Zona e Debatit” tė televizionit Klan Kosova.

  Nė intervistėn qė ka zgjatur dy orė, ai ka pranuar tė pėrgjigjet pėr jetėn e tij, veprimtarinė e tij nė krye tė SHIK’ut, si dhe pėr tė ardhmen e tij publike.

  Intervista e plotė do tė transmetohet nė Klan Kosova tė martėn, nga ora 20:45, ndėrsa tė mėrkurėn do tė botohet e plotė nė Gazetėn Express.

  Kadri Veseli ėshtė njė prej figurave mė enigmatike nė Kosovė. Pėr shkak tė veprimtarisė sė tij, ai ka mbajtur distancė me kamerat televizive dhe blicet e aparateve. Ndėrkohė, nė opinion shpeshherė ėshtė lakuar emri i tij, pėr tė keq ose pėr tė mirė. Njerėz tė kampit opozitar kanė hedhur shumė akuza nė drejtim tė SHIK’ut, duke e quajtur atė organizatė kriminale dhe nė shėrbim tė njė partie politike. Derisa zyrtarėt e PDK’sė gjithmonė kanė tentuar ta mbrojnė kėtė shėrbim, i cili, sipas tyre, ka kontribuar shumė pėr tė mirėn e Kosovės.

  Sido qė tė jetė, njė gjė ėshtė mė se e sigurt - Kadri Veseli ka qenė pėr kohė tė gjatė njė prej lojtarėve tė besueshėm tė qendrave tė vendosjes.

  Express ka ekskluzivitetin tė sjellė fragmente nga kjo intervistė.

  Fillimisht ai ka dhėnė arsyet pse ka qėndruar larg kamerave televizive.

  “Jam mundur tė jem i kujdesshėm. Duhet thėnė se puna e shėrbimeve inteligjente nuk ėshtė aq transparente”, ka thėnė ai.

  Veseli, mė pas, ka folur gjatė pėr themelimin e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, pėrgatitjet pėr luftė tė armatosur dhe kontaktet me pėrfaqėsuesit e lėvizjes paqėsore, nė krye tė sė cilės ishte Presidenti i ndjerė, Ibrahim Rugova.

  “Trajnimet e para profesionale i kemi filluar nė gusht tė vitit 98. Aty janė stėrvitur 20 tė rinj, nė njė vend qė nuk mund t’ia pėrmend emrin”, ka thėnė ai, duke folur pėr trajnimet e para tė oficerėve tė SHIK’ut.

  Sipas tij, SHIK’u ka vepruar qysh nė themelimin e UĒK’sė, por ky shėrbim ėshtė institucionalizuar gjatė periudhės sė Qeverisė sė Pėrkohshme, nė krye tė sė cilės ishte Hashim Thaēi.

  Pas konstituimit tė Institucioneve tė Pėrkohshme Vetėqeverisėse tė Kosovės, SHIK’u vazhdon veprimtarinė e tij, por jo nė kuadėr tė institucioneve. Gjatė kėsaj kohe, e deri nė shuarjen e tij nė qershor tė vitit 2008, Kadri Veselit thotė se SHIK’u ka vepruar plotėsisht nė dijeni tė institucioneve ndėrkombėtare dhe vendore.

  “Madje, ne zgjodhėm qėllimisht qė zyrat tona tė ndodhėn nė qendėr tė Prishtinės, pėrballė Hotel Grand”, ka thėnė Veseli.

  Duke dashur tė argumentojė se veprimtaria e SHIK’ut ka qenė nė dijeni tė plotė tė pranisė ndėrkombėtare, Veseli ka thėnė se kurrė nuk i ka shkuar ndėrmend qė ta sfidojė KFOR’in dhe UNMIK’un.

  “A keni menduar ju se ne dėshirojmė ta sfidojmė praninė ndėrkombėtare?”, ka pyetur Veseli.
  “Jo. Ne kemi funksionuar me lejen e organeve pėrkatėse”, ka thėnė ai.
  Njė prej deklaratave mė tė forta tė ish-Shefit tė SHIK’ut ka qenė ajo rreth veprimtarisė sė kėtij shėrbimi nė vendet e rajonit.

  “Ne si shėrbim kemi depėrtuar edhe nė Kabinetin e ish-Kryeministrit serb Vojslav Kostunica dhe nė Kabinetin e Presidentit aktual serb, Boris Tadic... Ne kemi marrė dokumente me thasė nga Beogradi. Nėse duan ata, kėto mund edhe t’ua dėshmoj”.

  Njė prej pyetjeve tė pashmangshme ka qenė edhe akuzat se SHIK’u ėshtė i implikuar nė vrasjet politike qė janė bėrė pasluftės.

  Veseli i ka mohuar plotėsisht kėto akuza, derisa ka kėrkuar hetim tė hollėsishėm nga organet e drejtėsisė.

  “Puna mė e menēur qė mund tė bėhet pėr vrasjet politike, ėshtė zbardhja e tyre”, ka thėnė ish-Shefi i SHIK’ut.

  Sipas tij, organet kompetente tashmė e kanė tė qartė se ku duhet kėrkuar autorėt e kėtyre vrasjeve.

  “Mos tė gėzohet askush se ka vrarė dikė, e qė nuk do tė zbulohet”, ka paralajmėruar ai.
  Veseli ka mohuar kategorikisht se Nazim Bllaca, njeriu qė pretendon se ka marrė pjesė nė disa vrasje, tė ketė qenė pjesėtar i SHIK’ut.

  “Ai nuk ka qenė pjesėtar i SHIK’ut. Ky ėshtė njė rast shumė i rėndė. Institucionet pėrgjegjėse duhet gjithsesi qė ta sqarojnė nė tėrėsi Ēėshtjen Bllaca”.

  Kadri Veseli ka folur edhe rreth tė ardhmes sė tij publike.

  Ai, pėr herė tė parė, ka pranuar se po mendon tė hyjė nė politikė.

  “Do ta vazhdoj aktivitetin tim nė politikė, nėse mė jep Zoti fuqi”, ka thėnė ai.

  Citim Postuar mė parė nga Llapi Lexo Postimin

  Kadri Veseli, Historia ime

  Nga Express mė 31.12.2009 nė ora 8:25
  Nė LPRK hyra nė mesin e viteve ‘80. Isha ndėr pjesėmarrėsit dhe organizatorėt e demonstratave tė asaj kohe. Lidhja ime me Hashim Thaēin ėshtė jashtė kontekstit politik. Nuk kemi dashur kurrė ta sfidojmė lėvizjen paqėsore. Nė Rambouillet, koordinoja kėshilltarėt e Delegacionit tė Kosovės. Mė 1999, targetoja caqet qė duhej tė goditeshin nga NATO. Kėshtu e pėrshkruan veprimtarinė e tij nė luftė Kadri Veseli, nė intervistėn e parė, nė Zonėn e Debatit me Baton Haxhiun, nė TV Klan Kosova. Express ka ekskuzivitetin e botimit tė saj

  Klan Kosova: Pse nuk keni bėrė jetė publike, meqenėse ishit njeriu i parė i njė institucioni kaq tė rėndėsishėm dhe kaq tė pėrfolur?
  Kadri Veseli: Kam pasur fatin tė jetoj si shumica e pjesėtarėve tė vendit tim nė rrethana shumė tė vėshtira. Duke pasur parasysh pėrgjegjėsinė qė kam mbajtur, e cila ka qenė e ndjeshme, gjithmonė jam munduar tė jem i kujdesshėm pėr veprimet dhe deklaratat e mia. Megjithatė, nė parim, puna qė e kam bėrė unė si Shef i SHIK’ut, ashtu sikurse puna e ēdonjėrit qė punon nė shėrbimet inteligjente, nuk ėshtė aq transparente. Por, po e theksoj, kam qenė jashtėzakonisht afėr me tė gjithė ata njerėz qė i kanė krijuar mediet publike, kam pasur bashkėpunim jashtėzakonisht tė mirė - duke ju pėrfshirė edhe juve - ashtu sikurse edhe shoqėrinė civile, pėr ē’gjė i falėnderoj tė gjithė. Ndoshta tė gjithė sė bashku kemi arritur kėtu ku jemi sot.

  Klan Kosova: Nuk besoj se gjithė ata kanė qenė pjesėtarė tė SHIK’ut...
  Kadri Veseli: Asgjė mė krenare nuk ėshtė sesa t’i shėrbesh vendit tėnd. Por, kryesore ėshtė qė duhet tė jemi tė vetėdijshėm dhe tė pėrgjegjshėm pėr atė qė e bėjmė.

  Klan Kosova: Nė njėfarė mėnyre, njerėzit nė Kosovė kanė paragjykime pėr shėrbimet inteligjente. Kjo edhe pėr faktin qė kanė jetuar shumė keq nėn UDB’nė, KOS’in... Pikėrisht kjo ka ndikuar qė ju tė mos bėni jetė publike?
  Kadri Veseli: Pėrjetimet e tė gjitha vendeve, veēanėrisht ato tė vendeve tė Europės Juglindore, nė raport me shėrbimet inteligjente kanė qenė negative. Pėr arsye se kanė pėrjetuar rrethana tė ndryshme, tė cilat shpesh u kanė kushtuar me jetėn e anėtarėve tė familjeve. Edhe nė popullin tonė ka qenė njė rrethanė e tillė, duke pasur parasysh karvanin qė kemi kaluar. Kėtu po flas pėr periudhėn para ’45, pas ’45, e veēanėrisht gjatė viteve tė aparteidit. Gjatė kėsaj kohe, roli i kėtyre shėrbimeve, tė cilat kanė qenė tė fshehta dhe ekzekutive, shpesh ka qenė fatal pėr jetėn e njeriut. Ndoshta kjo mund tė jetė edhe njė pėrvojė pėr institucionet tona, qė tė jenė tė kujdesshme dhe ta dinė rolin e atyre njerėzve qė i shėrbejnė vendit.

  Klan Kosova: Atėherė do tė ishte mirė qė t’u tregonit shikuesve diēka nga biografia juaj. Nė fillim, paralajmėrova se ju vini nga njė familje, ku tre pjesėtarė tė familjes kanė qenė tė burgosur nė vitin 81...
  Kadri Veseli: Janė persekutime qė i ka kaluar gjithė popullata e Kosovės dhe nuk ka qenė vetėm njė familje specifike. Ėshtė e vėrtetė se gjatė viteve ’80 ka pasur shumė burgosje, mes tė cilave edhe dy vėllezėrit e mi dhe njė djalė i axhės, i cili ka mbajtur afėrsisht 7 vjet burg.

  Klan Kosova: A keni qenė i motivuar nga ky rast pėr njė jetė tjetėr?
  Kadri Veseli: Motivimi gjithmonė vjen nga ajo se ēka kėrkon populli im. Populli im ka qenė i pakėnaqur me situatėn qė e ka pasur nė ato rrethana. Ndoshta ai ka qenė motivi kryesor. Ėshtė pak e vėshtirė tė flas pėr vetėn dhe familjen time. E them prapė, personalisht, por edhe si familje, ashtu sikurse i gjithė populli i Kosovės, e kemi dhėnė provimin pėr tė dhėnė diēka tė mirė pėr vendin tonė.

  Klan Kosova: Ju keni bėrė jetė tė mbyllur dhe shumė njerėz nuk ju njohin. Pėr t’ua pėrkujtuar, unė kam mėsuar se ju keni qenė anėtar i LPRK’sė qė nė vitin ‘86...
  Kadri Veseli: Nuk kam bėrė jetė tė mbyllur. Kam pasur relacione me shumicėn e medieve publike, me tė cilat kemi bashkėpunuar, nė kuptim profesional, pėr tė mirėn e vendit. Por, unė qysh i ri, nė mesin e viteve ’80, jam angazhuar nė organizatat atdhetare, siē ka qenė Lėvizja Popullore pėr Republikėn e Kosovės, e cila ka lindur si kėrkesė popullore pėr luftė ēlirimtare me mjete tė armatosura.

  Klan Kosova: Atje do tė vijmė mė vonė. Unė dua tė rikujtoj se ju keni qenė mik i mirė me Afrim Zhitinė dhe qysh nė atė kohė ju njiheni edhe me Kryeministrin aktual, Hashim Thaēin...
  Kadri Veseli: Ėshtė e vėrtetė se kemi pasur bashkėpunim tė plotė me dėshmorin e madh Afrim Zhitinė, ose Faik Fazliun... Ne kemi qenė bashkė, sidomos pas rrethanave qė u krijuan pas protestės sė 31 majit ‘89 nė Besianė, kur njė grup yni u konfrontua me forcat serbe, siē quhej Ēeta e Llapit, dhe ata dolėn nė ilegalitet. Pastaj, secili prej nesh ka marrė pjesė nė procesin e mbajtjes sė kėtyre njerėzve nė ilegalitet, nė kuptim tė strehimit dhe sigurimit. Njė pjesė e tyre kanė arritur me sukses tė strehohen. Nė pėrgjegjėsinė time dhe tė Hashim Thaēit ka qenė qė ta strehojmė Hasan Ramadanin dhe Bedri Blakqorin.

  Klan Kosova: Nė njė intervistė tė gjatė, qė Hashim Thaēi i ka dhėnė emisionit “Opinion”, ka thėnė se ju e keni ftuar atė qė tė jetė pjesėtar i LPRK’sė...
  Kadri Veseli: Njeriu, sė pari, personalisht i pėrgjigjet thirrjes pėr atdhe, e gjen vetė rrugėn. Unė kam pasur fatin jetėsor qė tė kem bashkėpunim me Z. Thaēi. Ėshtė njė bashkėpunim jashtė kontekstit aktual politik, ėshtė bashkėveprim qė na lidh shumė mė shumė sesa aktualitetet politike. Ėshtė njė jetesė, ėshtė njė pėrjetim qė e kemi kaluar sė bashku nė momentet mė tė mira dhe mė tė vėshtira tė jetės sonė.

  Klan Kosova: Tė kthehemi te periudha e fundviteve ’80. LPRK ka qenė nismėtare dhe organizatore e demonstratave tė vitit ‘88-‘89. A ėshtė e vėrtetė se ju jeni infiltruar nė kėto protesta?
  Kadri Veseli: Ne, secili, kemi pasur pėrgjegjėsinė tonė nė organizimin e demonstratave.

  Klan Kosova: Pėrveē Hashim Thaēit nė kėtė proces, kush ka qenė i implikuar? Fisnik Cukaj...?
  Kadri Veseli: Ėshtė periudhė e mėvonshme, veēanėrisht nė Unionin e Studentėve ka qenė Fisnik Cukaj, Skėnder Sallaukaj... Por, pėr tė mos ju mbetur borxh, kanė qenė edhe shumė e shumė tė tjerė.

  Klan Kosova: Mė kujtohet fjalia qė ma patėt thėnė nė vitin ’90: “Po shkojmė nė Shqipėri qė ta organizojmė luftėn”. Vėrtet shkuat pėr ta organizuar luftėn dhe a kishit besim nė kėtė luftė?
  Kadri Veseli: Populli i Kosovės ka pasur besim nė ēlirimin e vet. Alternativa e vetme nė ato rrethana, e qė mė vonė u vėrtetua si e drejtė, ka qenė lufta e armatosur. Lufta nė Kosovė ėshtė bėrė nė Kosovė, ka aktivitetin nė Kosovė, burimin nė Kosovė dhe ėshtė zhvilluar nė Kosovė. Pastaj, secili prej nesh i ka marrė pėrgjegjėsitė e veta. Nė kėtė kontekst, Shqipėria ka qenė vendi amė, ka qenė vendstrehim, vendtrajnim, vendfurnizim, ka qenė vendtakim. Shteti shqiptar, nė tė gjitha rrethanat, e ka ndihmuar luftėn e popullit tė Kosovės.

  Klan Kosova: Kur keni shkuar nė Shqipėri pėr herė tė parė?
  Kadri Veseli: Herėn e parė kam shkuar nė vitin 1991, mė duket.

  Klan Kosovė: Sa mė kujtohet, nė biografinė tuaj shkruan se ju keni shkuar pėr herė tė parė nė Shqipėri nė janar tė vitit ‘92...
  Kadri Veseli: Pastaj ka qenė qėndrim mė permanent nė Shqipėri.

  Klan Kosova: Normalisht, ju keni kaluar ilegalisht nė Shqipėri, asnjėherė me pasaportė tuajėn?
  Kadri Veseli: Ēdoherė kam kaluar ilegalisht. Dokumenti im zyrtar ka qenė Kadri Veseli.

  Klan Kosova: Me cilėt njerėz ju shkuat nė Shqipėri?
  Kadri Veseli: Varet nga rrethanat kohore, kur kemi udhėtuar. Kam udhėtuar me mijėra njerėz. Nėse flasim pėr vitin ‘91, atėherė kam shkuar me Skėnder Sallaukėn, i cili ka qenė Sekretar i Unionit (tė Studentėve tė UP’sė) nė atė kohė dhe me Sinan Aliun. Pastaj nė ‘92 me Naser Krasniqin...

  Klan Kosova: Atje e keni takuar edhe Grupin e Prekazit?
  Kadri Veseli: Nė fakt, Grupi i Prekazit, i udhėhequr nga Komandanti Legjendar, ka ardhur nė shtator tė vitit 1992.

  Klan Kosova: Nė librin e tij, Mehmet Kraja e pėrshkruan shumė mirė se ku ka qenė i vendosur Grupi i Prekazit. Sipas tij, ka qenė i vendosur nė Hotelin Ushtarak...
  Kadri Veseli: Po, ka qenė i vendosur nė Hotelin Ushtarak, normalisht ka qenė nė mėnyrė zyrtare i vendosur aty. Kemi qėndruar aty, diku, gjashtė muaj. Pas njė muaji, unė sė bashku me Sami Lushtakun, Iliaz Kodrėn, Sahit Jasharin - me vendim tė Komandantit Legjendar - jemi kthyer nė Kosovė, pėr arsye se e kishim ndėrmend ta vazhdonim luftėn ēlirimtare. Kjo ka ndodhur pas kryerjes sė aksionit tė parė nė Stacion tė Autobusėve tė Drenasit. Grupi i parė kemi kaluar nė ‘92 nė Kosovė.

  Klan Kosova: Mehmet Kraja thotė se kemi qenė nė pėrgatitje tė pasaportave pėr djemtė qė kishin ardhur nė Tiranė, pėr t’i dėrguar nė Zvicėr. Por, sipas tij, shumica e tyre, pėrfshirė edhe Adem Jasharin, nuk pranuan...
  Kadri Veseli: Nė vitin 1991 filluan goditjet e grupeve qė kishin ushtruar nė Shqipėri. Ishte njė fat i keq se ato u zbuluan dhe u goditėn. Mes kėtyre grupeve ishte edhe ai i Adem Jasharit. Atėherė nė vitin ‘91’ familja e tij u sulmua, ku ai sė bashku me familjen dhe shokėt rezistuan me sukses. Nė vitin ‘92, ne ishim tė interesuar qė ta vazhdonim luftėn, e jo ta lėshonim Kosovėn.

  Klan Kosova: Gjatė kėsaj kohe, a keni pasur kontakte me organet zyrtare tė Shtetit Shqiptar?
  Kadri Veseli: Ka pasur kontakte. Me vetė faktin qė kemi qenė tė vendosur nė Hotelin Ushtarak, dėshmon se kemi pasur kontakte me Shtetin Shqiptar. Ai nuk ka qenė hotel komercial, por hotel i Shtetit Shqiptar.

  Klan Kosova: Nė Shqipėri, ju e keni pėrjetuar edhe ndarjen e LPRK’sė?
  Kadri Veseli: Organizimet ilegale e kanė pasur njė tė metė. Pasi qė janė krijuar disa situata kur njerėzit pėr gjėra shumė tė vogla janė pėrēarė dhe janė ndarė. Dhe, kėto na kanė kushtuar. Ndarja ndodh nė vitin ‘93. Atėherė krijohet LKĒK dhe LPRK transformohet nė LPK.

  Klan Kosova: Ju mbetėt nė LPK apo nė LKĒK?
  Kadri Veseli: Njė nga themeluesit e LKĒK’sė ka qenė bashkėpunėtori im mė i afėrt, Raif Qela, i cili ka qenė nga Mitrovica. Njė djalė shumė i zgjuar dhe i shkathėt. Unė kam mbajtur relacione shumė tė mira me tė dyja grupet.

  Klan Kosova: Cilit krah i keni takuar? Unė kam informacione se nė vitin ‘93 nuk i keni takuar Lėvizjes...
  Kadri Veseli: Jemi duke folur pėr periudhėn ‘92, atėherė kur ka ndodhur aksioni i parė, pėr tė mos harruar kontributin e Xhavit Hazirit, i cili ka qenė ndėr udhėheqėsit e Lėvizjes nė atė kohė. Ne kemi pasur njė vendim, i cili forcohet nė Kėrēovė mė pas, qė tė vazhdohet me luftėn e armatosur. I kishte humbur kuptimi luftės vetėm politike. Populli largohej me tė madhe nga vendi, rrezikohej “Spastrimi i Bardhė” i Kosovės. Pra, rrezikoheshim ta humbnim vendin pa dinjitet.

  Klan Kosova: Kur shkuat ju nė Zvicėr?
  Kadri Veseli: Pas goditjes, kur u arrestuan njė pjesė e madhe e shokėve tonė. Fillimisht u arrestua Raif Qela, pastaj Avni Klinaku. Pastaj, nė korrik-gusht ’93, goditemi shumė rėndė, kur familjet tona pėrjetuan ngjarje tė rėnda.

  Klan Kosova: Prej asaj kohe, ju kaluat nė ilegalitet?
  Kadri Veseli: Nė fakt, edhe mė herėt ishim nė ilegalitet, por pas gushtit ‘93 kemi qenė nė ilegalitet tė thellė pėr pushtuesin.

  Klan Kosova: Vjen njė periudhė e rėndė, periudha e Dejtonit, kur iu dha goditja Kosovės pėr tė mos qenė pjesė e projektit tė bisedimeve. Pėr Kadri Veselin dhe grupin tuaj, ēfarė domethėnie ka pasur kjo?
  Kadri Veseli: Ne tė gjithė jemi munduar tė bėjmė diēka, si popull. Realisht, Dejtoni i ka goditur pėrpjekjet e deriatėhershme paqėsore. Nė fakt, Dejtoni dhe pėrjashtimi i Kosovės nga ajo marrėveshje dhe nga bisedimet, pastaj fakti qė Delegacioni i Kosovės nuk u lejua as tė merrte pjesė nė korridore tė ndėrtesės ku zhvilloheshin bisedimet.... Kjo tregoi edhe njė herė drejtėshmėrinė e rrugės sonė tė armatosur.

  Klan Kosova: Atėherė u mor vendimin pėr formimin e UĒK’sė?
  Kadri Veseli: Jo, ka qenė themeluar mė herėt.

  Klan Kosova: Mos thoni, Z. Veseli, se UĒK ėshtė themeluar gjatė viteve ‘92, ‘93 gjatė takimeve me Grupin e Prekazit?
  Kadri Veseli: Do tė mundohem tė jem shumė i qartė dhe shumė i shkurtėr. Shpesh bėhen gabime nga ata qė mundohen t’i paraqesin rrethanat e asaj kohe nga konteksti aktual. Atėherė ne kemi jetuar nė rrethana tė vėshtira. UĒK ėshtė krijuar si produkt i rrethanave nacionale tė asaj kohe. Nė fund tė vitit ‘91 dhe nė fillim tė vitit ‘92, ne i kemi marrė aksionet e para tė armatosura...

  Klan Kosova: Kėto kanė qenė aksione individuale...
  Kadri Veseli: Jo, nuk kanė qenė individuale, por kanė qenė jashtėzakonisht mirė tė organizuara. Pastaj, nė vitin ‘93, diku nė mars, kur u kthyem nga Shqipėria, sė bashku edhe mė Komandantin Legjendar dhe me Jakup Nurėn, kemi mbajtur njė takim i cili mund tė konsiderohet faktikisht si themelim zyrtar i UĒK’sė, po flas pėr marsin e vitit ‘93. Takimi ėshtė mbajtur nė Odėn e Jasharajve, odė kjo qė tash ėshtė muze.

  Klan Kosova: Tash nuk po hyjmė t’i pėrmendim emrat e atyre njerėzve, sepse mund ta harrojmė dikė dhe hidhėrohen...
  Kadri Veseli: Ka qenė vendosmėria, ka qenė pėrcaktimi i tė gjithėve neve, duke pasur parasysh njė flamur qė kemi pasur, pra qė ka qenė Adem Jashari.

  Klan Kosova: Si janė zhvilluar ngjarjet mė pastaj? Hashim Thaēi thotė se mė pas keni kaluar kufirin me Shqipėrinė pėr dhjetėra herė...
  Kadri Veseli: Nė fakt, ne nė luftė ishim qė nga momenti kur kemi goditur Stacionin e Drenasit.

  Klan Kosova: Kėto kanė qenė aksione guerile, unė po flas pėr aksione ushtarake...
  Kadri Veseli: Koncept mė ushtarak nuk mund tė konsiderohet sesa njė aksion i organizuar pėr kohė tė gjatė, me informacione shumė tė sigurta pėr vendndodhjet e armikut dhe pa pasoja anėsore.

  Klan Kosovė: Kur realisht ju vendosėt t’i shpėrndani tė gjithė kėta njerėz tė armatosur nėpėr Kosovė dhe tė filloni luftėn?
  Kadri Veseli: Unė thashė, kjo ka filluar qė nga viti ‘92 dhe pastaj masovizimet kanė filluar nė vitin ‘96. Mos tė harrojmė se edhe nė vitin ‘94, nė ’95, ka pasur aksione tona, aksione kėto shumė tė suksesshme dhe shumė mirė tė organizuara. Unė e kuptoj pyetjen tuaj, pasi qė aksionet tona qė janė kryer nė tė njėjtėn ditė dhe nė tė njėjtėn orė nė lokalitete tė ndryshme, konsiderohen si fillim i luftės sė armatosur. Ēdoherė aksioni ynė ushtarak ka qenė i ndėrthurur me aksionin politik, sepse kemi dashur tė tregojmė se populli i Kosovės nuk e duron mė kėtė gjendje.

  Klan Kosova: Pastaj ka qenė njė periudhė e rėndė, kur shumė udhėheqės tė lėvizjes sė armatosur u goditen...
  Kadri Veseli: Ka qenė janari i vitit ‘97, pra kur u vra Zahir Pajaziti. Kjo ka qenė ndėr goditjet mė tė rėnda, duke pasur parasysh se Zahir Pajaziti ka qenė njė ndėr motorėt e lėvizjes ēlirimtare dhe kjo ka qenė humbje e madhe pėr ushtrinė tonė. Por, edhe kemi pasur fat, pasi qė kėto humbje na fuqizuan. Nė kėtė kontekst ka ndikuar edhe burrėria e atyre tri familjeve, tė cilat na lejuan neve si Shtab i Pėrgjithshėm tė themi se ata njerėz janė vrarė si pjesėtarė tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Kjo pėr ne kishte domethėnie tė madhe, duke pasur parasysh rrethanat absurde qė na pėrcillnin.

  Klan Kosova: Njė pjesė e udhėheqėsve edhe u burgosėn nė atė kohė...
  Kadri Veseli: U burgos njė nga shtyllat e UĒK’sė, Nait Hasani, ashtu sikurse edhe shumė djem tjetėr.

  Klan Kosova: Nait Hasani ka qenė Komandat i UĒK’sė pėr Kosovė?
  Kadri Veseli: Ai ka qenė njė nga njerėzit kryesorė tė UĒK’sė, nuk mund tė them Komandat.

  Klan Kosova: Kur u shqiptuan dėnimet nė qershor tė vitit ‘97, ju vendoset t’i intensifikonit sulmet. Ndodhėn luftimet mė 26 nėntor 1997 dhe mė 28 nėntor 1997, UĒK doli publikisht...
  Kadri Veseli: Edhe pas rėnies sė kėtyre dėshmorėve, ne kemi vazhduar aktivitetin tonė. Dua tė them se pas shkurtit ’97 ka qenė njė periudhė tragjike, thyerja e depove nė Shqipėri, ajo kriza nacionale. Por, nė tė njėjtėn kohė u arrit tė merret njė pjesė e atij armatimi qė ishte i domosdoshėm pėr luftėn e armatosur.

  Klan Kosova: I keni blerė ato armė apo ju janė dhuruar?
  Kadri Veseli: Do tė flas fare hapur. Nė ēdo mėnyrė ne kemi dashur ta zhvillojmė luftėn. Shteti Shqiptar ka ndihmuar, por edhe kur ka pasur nevojė, i kemi blerė. Po kthehem te dalja publike e UĒK’sė. Ajo ka qenė njė dalje shumė natyrale, pasi qė nė atė kohė njerėzit tonė kishte 2-3 muaj qė dilnin publikisht nė atė rajon dhe popullata i njihte.

  Klan Kosova: Mos harroni se partitė politike kėtu ju konsideronin njerėz tė UDB’sė...
  Kadri Veseli: Nuk dua tė futem nė rrethanat e deklarimeve qė janė bėrė. Le tė jetė nė ndėrgjegjen e secilit se si na ka quajtur. Ne kemi qenė pjesė e popullit. Nganjėherė kemi mirėkuptim, se, ndoshta, nga frika e asaj kohe kanė dalė ato deklarime. Ata e kanė ditur shumė mirė se kush jemi ne, po flas pėr kontaktet jashtėzakonisht institucionale me institucionet e Kosovės pėr kėtė periudhė. Liderėt e rezistencės paqėsore nė atė kohė e kanė ditur shumė mirė se kush jemi ne, pėr shkak se kanė pasur kontakte me ne.

  Klan Kosova: Ka pasur kontakte edhe ish-Kryeministri Bukoshi...
  Kadri Veseli: Jo, ai pėrmendet me qenien e Komandantit Legjendar nė Shqipėri. Ju pėrmendėt Mehmet Krajėn, i cili ka qenė Pėrfaqėsues i Qeverisė sė Kosovės nė Tiranė. Pastaj takimi i Adem Jasharit me Rugovėn... Shiko, nuk duhet tė futemi nė spekulime, po flas pėr njė takim nė vitin ‘92, ndoshta mund tė jetė edhe ‘93, mund tė gaboj... Por, kush ka dashur ta dijė, e ka ditur se kush jemi ne.

  Klan Kosova: Dalja e UĒK’sė krijoi njė atmosferė tjetėr nė Kosovė. Tabori i paqes, nė njė mėnyrė apo tjetėr, e pėrfundoi misionin. Por, ajo goditja mė e madhe UĒK’sė i vjen nė janar dhe mars tė vitit ‘98. A keni besuar se Serbia do tė jetė aq e ashpėr dhe aq gjenocidale me Familjen Jashari dhe ēfarė domethėnieje ka pasur pėr ju atėherė?
  Kadri Veseli: Sė pari, me lejoni t’ju korrigjoj. Asnjėherė, nė asnjė rast, veprimtaria jonė nuk ka pasur pėr qėllim ta sfidojė lėvizjen e rezistencės paqėsore. Ne, nė fakt, e kemi pasur njė mision: ēlirimin e Kosovės. Historianėt do ta tregojnė mė sė miri kėtė.
  Po dalim te janari dhe marsi ‘98, kur sulmohet Familja Jashari dhe nė mes tė janarit dhe marsit, ėshtė shkurti kur bėhet njė masakėr shumė e rėndė nė Likoshan. Ne kemi qenė tė vetėdijshėm pėr rrethanat dhe rrezikshmėrinė qė kemi pasur. Ėshtė gabim tė mendojė dikush se e kemi bėrė vetėm pse kemi pasur dėshirė. Por, ka qenė njė ēmim qė ėshtė dashur tė paguhet. Ka qenė njė ēmim qė dikush ėshtė dashur tė tregojė se kėtu ėshtė dikush qė i thotė Serbisė: “Mjaft dhe Ndal”. Ky ēmim ėshtė paguar me njė sakrificė shumė tė madhe tė tė gjithė atyre familjeve, duke specifikuar Familjen Jashari. Por, askush mos tė mendojė se dikush e sakrifikon me dėshirė familjen e tij, por me vetėdije futet nė rezistencė tė njė tė keqeje, kundėr dikujt qė dėshironte tė tjetėrsonte dhe tė zhdukte nga toka jote.

  Klan Kosova: Kemi njė masivizim tė UĒK’sė. Dihet se ēfarė ka ndodhur, por nuk e dinė se Kadri Veseli ka qenė njė prej njerėzve kryesorė tė UĒK’sė dhe qė ka qenė zyrtarisht pjesė e delegacionit tė Kosovės nė Rambouillet...
  Kadri Veseli: Unė kam qenė Kėshilltar pėr Siguri i Delegacionit tė Kosovės nė Rambouillet. Nė fakt, unė kam koordinuar njė grup tė kėshilltarėve qė kemi pasur, tė cilėt kanė qenė vendorė dhe nga Shtetet e Bashkuara e nga Shqipėria... Kanė qenė Dino Hasanaj, Shinasi Rama, por nuk duhet harruar edhe njė burrė jashtėzakonisht meritor qė ėshtė Vladimir Prela, qė mė pas ka qenė edhe Ambasador nė Prishtinė. Pastaj ka qenė njė vajzė, ja kam harrur mbiemrin. Ajo vinte nga SHBA dhe quhej Afėrdita, mė duket. Pastaj edhe Agim Ēekun e kemi marrė nė Paris.

  Klan Kosova: Agim Ēeku ka qenė kontakti juaj personal edhe mė herėt?
  Kadri Veseli: Ėshtė e vėrtetė, pas kontakteve qė kemi pasur me vėllain e tij, i cili ka qenė njė nga aktivistėt tanė nė Zvicėr, biem nė kontakt me Agim Ēekun. Nė mos gabofsha, ai vjen nė korrik ose gusht ‘98 nė Shqipėri dhe takohemi me tė. Me Ēekun, unė dhe Hashim Thaēi kemi mbajtur takime tė shpeshta. Jemi takuar nė Zvicėr, nė Itali, nė Slloveni... Ai ėshtė shprehur i gatshėm t’i bashkohet luftės, pasi qė ne kishim nevojė pėr njerėz profesionistė, pėr njerėz tė cilėt kishin dijeni dhe guxim pėr tė luftuar. Ai ka qenė i gatshėm tė vijė shumė mė herėt, po flas pėr periudhėn tetor-nėntor, por kishte disa probleme individuale tė cilat ia shtynė ardhjen nė Kosovė.

  Klan Kosova: Pra, delegacionit nė Rambouillet iu bashkua edhe Agim Ēeku?
  Kadri Veseli: Po, unė thashė se ne kemi qenė shumė herė nė kontakt me Agim Ēekun. Bisedimet nė Rambouillet janė zhvilluar nė rrethana shumė tė vėshtira...

  Klan Kosova: Ju keni qenė shumė i ashpėr edhe ndaj dokumentit tė sigurisė qė ju ėshtė ofruar nė Rambouillet...
  Kadri Veseli: Jo, do tė flas nga konteksti kohor nė tė cilin kemi qenė. Refuzim nuk ka qenė, se po tė ishte ashtu, ashtu do tė mbetej. Ne kemi pasur shqetėsimin se tė trumbetosh pėr njė Kosovė tė pavarur dhe nė tė njėjtėn kohė tė pranosh qė nė Kosovė tė lejohet sovraniteti i tė ashtuquajturės Jugosllavi ka qenė shqetėsim pėr ne. Ne jemi futur nė Kosovė, kemi pasur njė barrė tė madhe, nė ‘98 dhe ‘99 janė vrarė me qindra njerėz, kanė pėsuar mė mijėra familje.

  Klan Kosova: A e keni pasur parasysh se sa e fortė ka qenė Serbia?
  Kadri Veseli: Mė i fortė ēdoherė nė luftė ėshtė vullneti i popullit. Ky ka qenė gabim i shumė njerėzve qė i kanė llogaritur numrat e tankeve dhe armatimin e Serbisė. Mė i fortė se ēdo tank ka qenė vullneti i ushtarėve tanė. Po e them njė fakt. Jam shumė i sigurt se kur na kanė mėsyrė nė Llapushnik, mė shumė ka pasur tanke tė pushtuesit sesa qė kemi pasur ne predha tė ashtuquajtura 500’she.

  Klan Kosova: Tė kthemi te fundi i Rambouillet. Ju keni qenė tė bindur se dokumentet qė po nėnshkruanit do tė mirėpriteshin edhe nė terren?
  Kadri Veseli: Kjo ka qenė edhe arsyeja qė tentohet tė krijohen keqkuptime. Ne kemi kėrkuar dy javė. Unė po e them publikisht, kėtė e ka thėnė edhe Hashim Thaēi, nuk do tė pranonim qė tė mbeteshin disa bashkėluftėtarė tonė nėpėr male nė emėr tė vazhdimit tė kauzės, dhe ne tė pranonim njė marrėveshje. Ne kemi thėnė se i duam dy javė kohė pėr tė biseduar me njerėzit tanė nė terren. Ne i kemi pasur njerėzit jashtėzakonisht tė kuptueshėm. Kur jemi kthyer, jemi takuar nė Obri me tre komandantė zonash, nuk do t’i pėrmend me emėr. Dhe, a e dini se ēka na ka thėnė njėri prej tyre? Kur kemi dalė nga takimi, ai ka thėnė: “Nėse ju nuk do ta pranonit, as ne nuk do ta pranojmė marrėveshjen, por nėse ju e pranoni, edhe ne do ta pranojmė. Jemi futur bashkė nė luftė dhe bashkė do tė dalim”. Ky ka qenė vendim unanim i tė gjithė komandantėve tė zonave dhe atėherė pėr ne ka qenė mė e lehtė. Nuk ėshtė e lehtė tė luftosh njė jetė tė tėrė dhe nė fund ta pėrfundosh me turp. Atė nuk do ta pranonim kurrė. Mė parė do ta pranonim vdekjen sesa fundin me turp.

  Klan Kosova: Pas Rambouillet filluan bombardimet e NATO’s. Ju keni qenė njeriu kryesor i UĒK’sė pėr t’i dhėnė NATO’sė shėnjestrat qė duhej tė goditeshin...
  Kadri Veseli: Ne fakt, nė atė kohė kemi pasur njė partneritet shumė tė mirė me shėrbimet inteligjente tė vendeve perėndimore. Kemi vazhduar atė bashkėpunim posaēėrisht nė targetimin e caqeve tė armikut, tė cilat kanė qenė vendimtare pėr shpėtimin e dhjetėra njerėzve. Ai targetim qė e kemi bėrė ne, ka ndihmuar tė goditet armiku dhe nė tė njėjtėn kohė tė mos shkatėrrohen caqet vitale ekonomike tė vendit.

  Klan Kosova: E keni harruar ndonjė target... Ose ēfarė do tė donit tė shkatėrrohej, po ta kishe fuqinė?
  Kadri Veseli: Ēdoherė njeriu mė pas mendon se disa gjėra do tė mund t’i kryente mė mirė. Mirėpo, pėr asgjė nuk jemi penduar. Pėrkundrazi, jemi krenarė.

  (Shėnim: Nė numrin e ardhshėm, i cili del mė 4 janar, Express boton pjesėn e dytė tė intervistės sė Ish-Shefit tė SHIK’ut, Kadri Veseli, dhėnė pėr Klan Kosova. Aty, ai flet pėr periudhėn e pasluftės, aktivitetin e SHIK’ut, kontaktet me institucionet vendore e ndėrkombėtare.)
  Citim Postuar mė parė nga Llapi Lexo Postimin
  Rrėfimi pėr SHIK’un


  SHIK’u u themelua nė kohėn e Qeverisė sė Pėrkohshme. Vazhduam veprimtarinė nė dijeni tė plotė tė institucioneve ndėrkombėtare. Kemi bashkėpunuar me njė numėr tė madh shėrbimesh inteligjente tė vendeve perėndimore. Nė punėn tonė na kanė ndihmuar edhe ish-agjentėt e UDB’sė. Nga Kabineti i Tadicit dhe Koshtunicės, kemi marrė dokumente me thasė. Kjo ėshtė pjesa e dytė e intervistės sė Ish Shefit tė SHIK’ut, Kadri Veseli, dhėnė pėr emisionin Zona e Debatit, nė Klan Kosova.

  Nga Express mė 04.01.2010 nė ora 8:35
  Klan Kosova: Na thoni historikun e SHIK’ut. A nis me NATO’n, nis mė herėt apo nis me UĒK’nė?
  Kadri Veseli: Themelimin zyrtar SHIK’u e ka nė kohėn e Qeverisė sė Pėrkohshme. Duhet pasur parasysh se nė tė gjitha rrethanat qė kemi vepruar, ne kemi pasur nevojė pėr informacione, pėr arsye se pėrmes informacioneve, ne kemi bėrė veprimet tona dhe njėkohėsisht edhe mbrojtjen tonė.

  Klan Kosova: Por ėshtė dashur tė keni njerėz tė shkolluar, z. Veseli...
  Kadri Veseli: Besoj se kanė qenė njerėz, sė pari tė pėrkushtuar pėr vendin e vet, por edhe tė shkolluar. Ata janė shkolluar nė shkollat tė cilat i kanė shėrbyer interesit tė atdheut, nga tė gjithė ata qė kanė qenė nė pėrkrahje tė kauzės sonė kombėtare.

  Klan Kosova: Kur fillon historiku i SHIK’ut?
  Kadri Veseli: Ju thashė, qysh nga themelimi i UĒK’sė ne kemi pasur nevojė pėr informacione. Pastaj me kalimin e kohės...

  Klan Kosova: Kur Kadri Veseli ėshtė bėrė Shef i SHIK’ut?
  Kadri Veseli: Pėrgjegjėsitė ne nė fakt i kemi pasur gjatė kohės sė luftės, nė periudhėn 92-98. Ne kemi pasur Shtabin e Pėrgjithshėm dhe Shtabin Operativ tė UĒK’sė. Specifikisht me informacione nuk e kemi pasur atė ndarjen, por jemi marrė tė gjithė me gjithēka. Jemi marrė me lidership, me logjistikė dhe me informacione, pėr arsye se rrethanat kanė qenė tė atilla. Pastaj me kalimin e kohės, pas masivizimit tė UĒK’sė - po flas pėr periudhėn pas rėnies sė Komandantin Legjendar. Nė atė kohė pjesa mė e madhe e kombit ishte e gatshme pėr luftė. Kurse ne kemi pasur kapacitete shumė tė kufizuara pėr ta armatosur popullin. Unė e di, kanė ardhur studentė nga UP’ja, kanė qėndruar me ne pėr javė tė tėra dhe ne nuk kemi mundur t’i armatosim dhe ata janė kthyer nė shtėpitė e tyre duke qarė. Nė kėtė kontekst, pra masivizimi i luftės, shtroi nevojėn e specifikimit tė detyrave, pra po flas pėr periudhėn 98, mos gabofsha diku nė muajin maj tė atij viti, pas bisedave qė kishim pasur edhe mė herėt me Agim Ēekun, filluam ta bėjmė mė profesionale strukturėn e UĒK’sė. Atėherė Agim Ēeku - pėr tė mos e harruar as rolin e jashtėzakonshėm tė Bislim Zyrapit, i cili si Shef i Shtabit tė Pėrgjithshėm ka arritur ta strukturojė ushtrinė - kanė filluar tė ndėrtohen strukturat specifike tė UĒK’sė, nė bazė edhe tė strukturės sė NATO’s, siē ka qenė G1 dhe G2.

  Klan Kosova: Ēka ėshtė G1 dhe G2?
  Kadri Veseli: G2 ka qenė Drejtoria e Shėrbimit Informativ tė Kosovės. Ky vendim ėshtė marrė nė qershor tė vitit ‘98...

  Klan Kosova: Kur ju kam takuar unė, nė maj tė vitit ‘98, a keni qenė ju nė atė kohė Shef i SHIK’ut?
  Kadri Veseli: Jo, zyrtarisht, atėherė kam qenė anėtar i Shtabit tė Pėrgjithshėm. Por pastaj ne kemi marrė detyra specifike nė kuadėr tė organizimit tė ri qė kemi bėrė.

  Klan Kosova: Cilat kanė qenė pėrgjegjėsitė e SHIK’ut dhe qėllimet e SHIK’ut nė atė kohė?
  Kadri Veseli: Qėllimi i G2’sė ka qenė marrja e informacioneve nga lėvizjet e armikut. Njėkohėsisht G2’ja ka pasur strukturėn e vet tė ndarė nė njėsi, brigada, batalione, kompani e deri te njėsitė zbuluese, tė cilat kanė pasur pėr detyrė qė tė marrin informacione pėr lėvizjet e armikut, kanė pasur pėr detyrė qė tė bėjnė veprime konkrete nė shėrbim tė luftės ēlirimtare, siē ėshtė mbrojtja, por edhe atakimi.

  Klan Kosova: Ju thatė qė nė njė kohė keni punuar tė gjithė gjithēka. Por a ka pasur trajnime dhe kurse pėr detyra specifike. P.sh. ju a keni bėrė kurs pėr inteligjencė?
  Kadri Veseli: Tė gjithė ne jemi shkolluar, tė gjithė jemi pėrgatitur me kalimin e kohės. Po flas pėr shumicėn e njerėzve qė kanė qenė nė strukturat inteligjente, kanė kaluar nėpėr trajnime dhe edukime mė tė avancuara tė mundshme, duke filluar nga trajnimet bazike.

  Klan Kosova: Kur e keni bėrė trajnimin e parė?
  Kadri Veseli: Trajnimet kanė qenė permanente, por nė mėnyrė mė zyrtare e kemi bėrė nė gusht apo shtator tė vitit 98 - nuk po specifikoj nė cilin vend, kur kemi filluar trajnimin e rreth 20 djemve tė rinj...

  Klan Kosova: Vend europian, besoj...
  Kadri Veseli: Shumica e atyre tė rinjve kanė qenė studentė ose intelektualė tė rinj, pjesa dėrrmuese e tyre kanė qenė udhėheqės tė lėvizjes studentore.

  Klan Kosova: A e keni ruajtur kėtė bėrthamė mė vonė?
  Kadri Veseli: Kjo nė fakt ka qenė bėrthama e Shėrbimit Informativ tė Kosovės.

  Klan Kosova: A e keni vazhduar mė vonė shkollimin e oficerėve tė SHIK’ut?
  Kadri Veseli: Shkollimi ka vazhduar nė mėnyrė permanente me specifika tė caktuara. Pėr tė mos e ngarkuar opinionin publik, ato janė trajnime tė veēanta pėr specifika tė caktuara.

  Klan Kosova: E di se ndoshta ėshtė e vėshtirė tė merren shumė informata nga ju, duke pasur parasysh detyrėn qė keni ushtruar...
  Kadri Veseli: Unė do tė jem aq transparent sa mė lejon puna qė kam bėrė.

  Klan Kosova: Atėherė, a ka pasur grupe tė tjera dhe ku janė trajnuar ato?
  Kadri Veseli: Trajnime dhe edukime ka pasur nė mėnyrė permanente. Nuk d tė ishte fer sikurse tash tė pėrmend vendet ku janė bėrė trajnimet.

  Klan Kosova: Nė vitin ‘99, a keni kontaktuar ju me shėrbimet inteligjente tė vendeve tė NATO’s?
  Kadri Veseli: Ne kemi kontaktuar me njė pjesė tė madhe tė shėrbimeve inteligjente tė vendeve tė ndryshme. Pastaj, me kalimin e kohės, edhe me vetė NATO’n.

  Klan Kosova: Gjatė kohės sė luftės, a keni pasur kontakte me shefa tė shėrbimeve inteligjente nėpėr male apo nė vendet e tjera?
  Kadri Veseli: Duhet pasur parasysh se ne kemi kaluar - siē thotė populli – nėpėr birė tė gjilpėrės. Legjitimimi i luftės sonė nuk ka qenė aq i lehtė. Ne kemi kontaktuar me tė gjithė ata qė kemi mundur tė kontaktojmė. Fatmirėsisht ka pasur interesim shumė tė madh edhe nga partnerėt, tė cilėt na kanė ndihmuar, na kanė kėshilluar dhe na janė gjendur afėr nė momentet mė tė veēanta.

  Klan Kosova: Nėse mė kujtohet mua, diēka pak para pėrfundimit tė luftės, ju keni qenė nė Francė?
  Kadri Veseli: Specifikisht unė kam lėvizur anekėnd vendeve europiane. Unė kam qenė njeri i hapur dhe kam dėshiruar partneritet me shumicėn e shėrbimeve.

  Klan Kosova: Sa ka zgjatur trajnimi i oficerėve tė SHIK’ut?
  Kadri Veseli: Trajnimet bazike zakonisht janė gjashtėmujore. Pastaj janė specifikat pėr secilin aspekt tė punės pėr tė qenė profesional. Po flas pėr oficerė tė vėrtetė tė shėrbimeve inteligjente, pėr njerėz qė i trajtojnė me seriozitet tė gjitha informatat qė vijnė. Nėse gjatė luftės dikush do tė na jepte ndonjė informatė qė tė targetohet njė objekt i caktuar dhe ne mos ta kishim trajtuar atė informatė, ēfarė do tė ndodhte nėse nė atė objekt do tė kishte civilė? Pra, ēdo informatė duhet trajtuar.

  Klan Kosova: Dėshiroj tė di pėr veprimtarinė e SHIK’ut nė rajon? Pra nė Maqedoni, Mal tė Zi, Serbi dhe Shqipėri...
  Kadri Veseli: Interesi ynė ka qenė pėr tė pasur raporte tė mira. Propaganda mė e madhe, posaēėrisht nė periudhėn 1999-2003, ka qenė se ne pretendojmė ta bėjmė Shqipėrinė e Madhe. Dhe luftėrat qė janė zhvilluar pėr tė drejtat e shqiptarėve nė Maqedoni dhe nė Luginėn e Preshevės, kanė tentuar tė interpretohen si pretendime tona nga Kosova, por edhe nga Shqipėria, si pėrpjekje pėr destabilizimin e rajonit dhe krijimin e Shqipėrisė sė Madhe. Besoj se kėto do tė na dėmtonin shumė. Ne gjithherė e kemi potencuar tė kundėrtėn, ne gjithmonė kemi thėnė se Kosova e ka tė ardhmen e vet dhe drejtimin e vet, por shqiptarėt nė ato vise ku jetojnė, e kanė pėrcaktimin e vet pėrmes pėrfaqėsuesve legjitimė tė tyre. Beogradi ėshtė munduar, pėrmes kėtij aduti, qė ta bindė bashkėsinė ndėrkombėtare se po i hapet rrugė shkatėrrimit tė disa shteteve, siē ka qenė Mali i Zi, si njė shtet pak mė specifik, ose Maqedonisė.

  Klan Kosova: Tė kthehemi te viti ‘99. Kur ju, jozyrtarisht, keni deklaruar se askush nuk mban mė pėrgjegjėsi pėr veprimet individuale tė njerėzve...
  Kadri Veseli: Ne kemi pasur ndėr luftėrat mė tė pastra nė kuptimin e pastėrtisė ēlirimtare. Individėt duhet tė jenė tė pėrgjegjshėm ēdoherė pėr veprimet qė i bėjnė. Pėrgjegjėsinė e mban secili ēka vepron, nėse vepron krye mė vete. Ndėrkaq, aspektin e pėrgjegjėsisė komanduese, e mban pėrgjegjėsia komanduese.

  Klan Kosova: Tė shkojmė nė vitin ‘99. Ju nė Lansdowne dhe Erly House, ku kemi qenė bashkė nė njė konferencė goxha tė rėndė, keni qenė si pėrfaqėsues i SHIK’ut apo i cilės strukturė?
  Kadri Veseli: Mė vjen keq, nuk mund tė flasim mė shumė pėr kėtė pyetje. Ju thashė edhe mė herėt, pėr vizitat e mia jashtė vendit ose bashkėpunimin qė e kam ndėrtuar, nuk mund tė flas specifikisht, por vetėm nė mėnyrė tė pėrgjithshme. Ajo ėshtė pjesė e njė historie qė i takon Shėrbimit Informativ tė Kosovės dhe njerėzit pėrgjegjės qė duhet t’i dinė, i dinė. Thjesht e kemi njė obligim edhe tė korrektėsisė profesionale nė raport me partnerėt.

  Klan Kosova: Nėse mund ta dimė, ku i ka pasur zyrat SHIK’u?
  Kadri Veseli: Ėshtė pyetje interesante edhe e nevojshme pėr mua qė tė pėrgjigjem si Shef i atij institucioni. Pėrgjegjėsinė pėr t’i marrė ato zyra, mu nė qendėr tė Prishtinės, ka qenė pėrgjegjėsi normalisht e imja. Shumė me vetėdije e kemi ndėrmarrė atė hap.

  Klan Kosova: Pse e zgjodhėt pikėrisht qendrėn e Prishtinės, pėrballė Grandit?
  Kadri Veseli: Ndoshta edhe e ardhmja e ka treguar se ka qenė vendimi mė i menēur qė e kemi ndėrmarrė. Unė kam mundur tė kem zyrė jashtė Prishtinės, nė paralagje... Nuk ka qenė ajo problem. Ne kemi vepruar pėr interes tė vendit tonė dhe nuk kemi pasur nevojė tė fshehim prej njerėzve tė vendit tonė. Pėr korrektėsi, zyrat kryesore kanė qenė te Fakulteti i Arteve, kanė qenė zyra tė cilat mė herėt i kanė takuar Kombinatit Trepēa dhe tė cilat i kemi shfrytėzuar qė nga paslufta e deri nė pėrfundim tė misionit.

  Klan Kosova: Njė zyrė e keni pasur edhe nė njė kat tė ndėrtesės ku gjendet sot Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės?
  Kadri Veseli: Rajoni i Prishtinės nė fakt ka qenė i vendosur aty, tė cilin, me ristrukturimet dhe riorganizimet qė i kam zhvilluar si shėrbim, kemi vendosur qė tė tėrhiqemi nga aty. Do tė thotė nuk ka asgjė spekulative nė kėtė ēėshtje.

  Klan Kosova: Desha t’ju pyes rreth vizitave. A ka pasur zyrtarė tė shėrbimeve tė tjera qė ju kanė vizituar nė zyrat tuaja?
  Kadri Veseli: Ne kemi pasur bashkėpunim, partneritet institucional, me shumicėn e faktorėve, tė cilėt kanė qenė prezentė nė Kosovė. Kemi pasur partneritet nė baza tė reciprocitetit dhe respektit tė ndėrsjellė me shumicėn e shėrbimeve inteligjente. Kur e kam pėrfunduar misionin, kemi pasur bashkėpunim me afėrsisht 25 shėrbime inteligjente tė vendeve tė ndryshme. Kontaktet kanė qenė tė drejtpėrdrejta nė baza tė shpeshta dhe kontakte nė baza periodike qė mund tė jenė tremujore, gjashtėmujore... varėsisht nga prezenca e tyre. Unė e ndaj kohėn mė tė mirė nga ajo periudhė, nga ai bashkėpunim dhe jam shumė falėnderues pėr tė gjithė ato tė mira qė i kanė bėrė ata vendit tonė.

  Klan Kosova: T’jua bėj njė pyetje hipotetike. Sikur tė donin KFOR’i dhe bashkėsia ndėrkombėtare, nuk do tė lejonin tė funksionojė SHIK’u...
  Kadri Veseli: Mė vjen keq se janė zhvilluar shumė spekulime rreth kėsaj teme. Unė do t’ju pyesja juve - A mendoni ju se ne do tė sfidonim bashkėsinė ndėrkombėtare, KFOR’in me 48 mijė veta? Ose UNMIK’un? E them edhe njė herė, ne nė asnjė rrethanė nuk kemi vepruar pa njė bashkėkoordinim. Gjatė gjithė kohės, SHIK’u ka vepruar me emrin dhe siglėn e vet zyrtare, nė zyrat e veta dhe me lejen e faktorėve vendimmarrės. Asnjėherė, as edhe njė ditė, nuk do tė lejoja tė vazhdoj veprimtarinė time nė kundėrshtim me faktorėt vendimmarrės tė bashkėsisė ndėrkombėtare apo ata vendorė. Ėshtė shumė me rėndėsi aspekti i veprimtarisė sonė - nė ēdo kohė kemi vepruar legalisht dhe zyrtarisht.

  Klan Kosovė: Na thoni pra se cili ėshtė legaliteti dhe legjitimiteti i SHIK’ut?
  Kadri Veseli: Legjitimiteti nė fakt rrjedh nga misioni qė ke. Duhet bėrė njė dallim mes legalitetit dhe legjitimitetit. Dua ta marr njė shembull ndoshta tė keq. Legalitet ka pasur Millosheviqi gjatė viteve ’90 kėtu. Por ne nė bazėn e legjitimitetit kemi vepruar dhe e kemi mundur atė. Rrethana tė tjera kanė qenė pas vitit 99. Ne e kemi pasur misionin tonė, qė ka qenė po ai i UĒK’sė - krijimi i Shtetit tė Kosovės. Unė, nė Kosovėn pėr tė cilėn kam luftuar, nuk do tė lejoja qė tė isha ilegal.

  Klan Kosova: A mund tė flisni pėr financimin e SHIK’ut. Edhe pėr kėtė ēėshtje ėshtė bėrė debat...
  Kadri Veseli: Kjo ėshtė pjesa me e ndjeshme, pasi qė janė munduar tė ndėrtohen spekulime rreth kėsaj. Ne kemi pasur financim mė tė rregullt - mė vjen keq qė duhet ta them - sesa qė ndoshta kanė sot disa institucione. Mė vjen keq se nuk mund tė flas mė shumė rreth kėsaj ēėshtjeje tash, por kemi pasur financim tė rregullt. Ne nuk jemi varur fare nga donacionet si mendon dikush.

  Klan Kosova: Nėse guxoj tė spekuloj, a kanė mundur t’ju financojnė shėrbimet simotra, pėr shkak se kanė pasur interes tė bashkėpunojnė me juve?
  Kadri Veseli: Ne kemi vepruar pėr interesin e vendit tonė. Ky ka qenė qėllimi primar. Ne nuk do tė lejonim tė shndėrroheshim nė servis tė ndonjė shėrbimi tjetėr. Por ne kemi pasur partneritet me shėrbimet e tjera.

  Klan Kosova: A keni vepruar vetėm nė Kosovė apo edhe jashtė Kosovės?
  Kadri Veseli: Nė Kosovė kemi vepruar, por edhe atje ku janė dėmtuar interesat e Kosovės.

  Klan Kosova: Cilat kanė qenė departamentet e juaja?
  Kadri Veseli: Ne kemi pasur kapacitete tė kufizuara, pėr hir tė korrektėsisė. Ne kemi pasur numėr tė kufizuar tė njerėzve. Edhe nė shėrbimet inteligjente tė cilat krijohen tash, nuk ėshtė pėrcaktuese pėr suksesin e tyre numri i oficerėve. Nuk ėshtė i rėndėsishėm kuantiteti, por kualiteti. Njė shėrbim inteligjent duhet tė ofrojė kapacitete morale dhe intelektuale pėr tė thithur informacione pėr tė cilat ka interes vendi. Nė kėtė mėnyrė, ne kemi pasur numėr tė kufizuar njerėzish. Kemi pasur katėr drejtori - ka qenė Drejtoria e Informacionit dhe Analizės, Drejtoria e Antiterrorit, Drejtoria Kundėr Krimit tė Organizuar dhe Drejtoria e Counterintelligences, e cila ka pasur mė tepėr karakter mbrojtės. Kemi punuar nė mėnyrė permanente, sistematike, me njerėz tė cilėt kanė qenė shumė transparentė, emrat e tė cilėve mund t’i pėrmend edhe kėtu, nuk ėshtė fare problem.

  Klan Kosova: Pėrmendėt Drejtorinė e Counterintelligences. Ka tė bėjė kjo me njerėzit qė kanė punuar nė shėrbime...
  Kadri Veseli: Kjo ka tė bėjė me mbrojtjen qė i bėn vendit tėnd, mbrojtjen rreth depėrtimeve apo influencimeve negative tė veprimtarisė. Por nė tė njėjtėn kohė, duke pasur parasysh edhe pėrvojėn qė e kemi pasur, nė kuadėr tė kėtij departamenti janė trajtuar edhe njerėzit qė kanė punuar nė ish-strukturat inteligjente.

  Klan Kosova: A i keni trajtuar njerėzit e ish-UDB’sė dhe sa prej tyre janė thirrur nė informim? Gjithnjė nėse janė trajtuar...
  Kadri Veseli: Po, janė trajtuar.

  Klan Kosova: Pra, kėtė po e pranoni, mund tė flisni pėr kėtė temė?
  Kadri Veseli: Unė do tė pranoj gjithė atė qė nuk e dėmton interesin qytetar. Unė mund tė flas se janė trajtuar, mund tė flas se kemi pasur njė punė jashtėzakonisht tė leverdishme me ta dhe se kėta njerėz - tė cilėt nė njė kohė i kanė shėrbyer njė regjimi tė caktuar pėr shkak tė momentit kohor - askush nuk mund t’i fajėsojė. Koha ka kaluar. Ata janė njė thesar, njė thesar nacional, i cili duhet trajtohet dhe i cili ėshtė trajtuar besoj shumė mirė nga ne.

  Klan Kosova: Personalisht, ju e keni marrė dikė nė pyetje?
  Kadri Veseli: Jo. Por diku 200 veta qė kanė punuar nė Shėrbimin Inteligjent Jugosllav, pjesa dėrrmuese e tyre shqiptarė, por edhe turq, boshnjakė e serbė, i kemi trajtuar. Ata njerėz kanė dhėnė informacione shumė interesante, informacione qė i kanė shėrbyer kėtij vendi. Askush nuk ka tė drejtė - bėj thirrje edhe publike - qė t’i trajtojė ata nė mėnyrė jodinjitoze. Nuk po them pėr t’i bėrė heronj, nuk po them t’iu jepet medalje, por po them tė trajtohen nė mėnyrė njerėzore, e jo tė fajėsohen pėr diēka qė ka kaluar.

  Klan Kosova: A ju kanė ndihmuar kėta njerėz qė tė keni informacione tė duhura pėr shėrbimin inteligjent serb dhe pėr veprimet e tyre?
  Kadri Veseli: Mund tė them se kanė ndihmuar jashtėzakonisht shumė. Duhet thėnė se shumica e problemeve nė Kosovė vijnė nga shėrbimet sekrete serbe. Po flasė “nė shumės”, pėr arsye se nuk po flas vetėm pėr BIA’n - trashėgimtaren e UDB’sė, apo pėr KOS’in - shėrbimi ushtarak jugosllav. Nė rrethanat e mėvonshme, ne kemi konstatuar se nė Kosovė kanė vepruar edhe organizatat paramilitare ose i ashtuquajturi Sigurim Publik.

  Klan Kosova: A iu keni besuar informatave qė keni marrė? Dhe, a kanė pasur mundėsi ata qė ta dėmtojnė dikė?
  Kadri Veseli: E thashė edhe njė herė - varet shumė nga njerėzit tė cilėt kanė informacione, ata tė parėt duhet qė mos t’i pėrdorin ato informacione pėr ta dėmtuar dikė. Aspekti i dytė ėshtė se nuk paravlen ēfarė informacionesh ju jepni, pasi qė nė shėrbimet inteligjente profesionale ato informata i nėnshtrohen procedurės sė verifikimit. Ne kemi bashkėpunuar me ata nė baza vullnetare. Ata janė lajmėruar te ne ose iu jemi afruar pėrmes miqve tė tyre. Ka pasur raste kur nuk kanė pranuar dhe ne kemi thėnė OK. Ka raste kur fillimisht nuk kanė pranuar, por mė vonė kanė ardhur vetė. Por duhet thėnė se ata na kanė ndihmuar shumė, posaēėrisht pėr t’i neutralizuar veprimet e shėrbimeve inteligjente serbe.

  Klan Kosova: Po, shėrbimet e tjera ju kanė ndihmuar nė punėn tuaj? Bie fjala, a keni marrė ju informacione nga Beogradi, nga Maqedonia, Mali i Zi...
  Kadri Veseli: Ndoshta bėre shaka pėr Beogradin. Shyqyr, se nuk kemi marrė bomba nga ata.

  Klan Kosova: Po ju i keni pasur njerėzit tuaj atje...
  Kadri Veseli: Unė do ta them fare qartė - ne kemi arritur, si Shėrbim Informativ i Kosovės, me sukses tė plotė qė tė depėrtojmė nė kabinetet mė tė larta tė lidershipit serb, po flas pėr Kabinetin e Presidentit dhe Kryeministrit.

  Klan Kosova: Tė cilėve?
  Kadri Veseli: Kemi depėrtuar nė Kabinetin e Koshtunicės, nė kohėn kur ka qenė nė atė post, dhe nė Kabinetin e Tadicit.

  Klan Kosova: Kjo intervistė do tė pėrkthehet, z. Veseli...
  Kadri Veseli: Jam shumė i sigurt se burimet e informacionit janė shumė tė sigurta.

  Klan Kosova: Ju po thoni se keni marrė materiale nga Serbia?
  Kadri Veseli: Ne kemi marrė materiale edhe nga Serbia, me thasė. Ata e kanė pasur njė krizė dhe ne kemi depėrtuar deri te kokat mė tė larta. Nėse ata duan, unė kėtė mund edhe t’ua dėshmoj. Ne jemi futur nė ēdo skutė tė tyre. Veēanėrisht gjatė periudhės 2003-2006, ata kanė pasur krizė tė madhe, luftė tė madhe mes vete dhe kanė pasur njė mosbesueshmėri tė madhe mes vete, tė cilėn ne e kemi shfrytėzuar jashtėzakonisht mirė. Por nė asnjė rast dhe nė asnjė moment nuk i kemi shfrytėzuar ato informata pėr rrethana tė caktuara qė nuk kanė qenė nė interesin nacional.

  Klan Kosova: A do tė skuqet dikush pėr tė bėrat e tij nė Kosovė? Pasi qė ju po thoni se janė marrė informacione me thasė...
  Kadri Veseli: Pėr tė skuqjen ose pėrgjegjėsinė, mund tė them se ėshtė nė tė mirėn e atyre njerėzve qė kanė gabuar nė jetė qė t’iu afrohen institucioneve kosovare pėr t’i ndihmuar ato dhe pėr mos ta mbajtur barrė tė kaluarėn.

  Klan Kosova: Ēfarė ka nė ato dokumente? Nuk po kėrkoj specifika...
  Kadri Veseli: Ēdoherė pėr ēdo vend e rėndėsishme ėshtė qė tė ndalet veprimtaria e dėmshme e njerėzve. Kjo ėshtė kryesore. Nuk merren informacione qė dikush ka bėrė njė tė keqe, e hajde tash tė shkojmė ta shantazhojmė. Kjo ėshtė e turpshme dhe e dėnueshme. Unė po i inkurajoj tė gjithė ata njerėz qė ta vazhdojnė bashkėpunimin me institucionet e reja, sepse kanė edhe kushte mė tė mira, kanė mbrojtje edhe mė tė mirė institucionale. Ata duhet tė skuqen vetėm nėse nuk e tregojnė atė realitet qė ka ndodhur.

  Shėnim:
  Nė numrin e ardhshėm, ish-Shefi i SHIK’ut flet pėr vrasjet politike tė pasluftės, bashkėpunimin e kėsaj organizate me institucionet ndėrkombėtare dhe vendore, rastin Bllaca dhe tė armėn e tij politike.

  Citim Postuar mė parė nga Llapi Lexo Postimin
  Sytė kah politika
  Organet e drejtėsisė i dinė pistat ku duhet kėrkuar autorėt e vrasjeve politike tė pasluftės. Ne ishim duke e trajtuar Selim Broshėn dhe Ibush Kllokoqin, por dikush i vrau. Nazim Bllaca nuk ka qenė kurrė pjesėtar i SHIK’ut. Nuk pėrjashtohet mundėsia qė tė inkuadrohem nė politikė. Kjo ėshtė pjesa e fundit e intervistės sė Ish-Shefit tė SHIK’ut, Kadri Veseli, dhėnė pėr Klan Kosovėn.

  Nga Express mė 05.01.2010 nė ora 8:36
  Klan Kosova: Megjithatė, menjėherė pas luftės kemi pasur dy vrasje publike - Selim Broshėn dhe Ibush Kllokoqin. Ju po thoni se kėta njerėz janė thesare. Si ėshtė e mundur qė ju nuk keni pasur mundėsi qė ata njerėz t’i ruani?
  Kadri Veseli: Jemi duke folur pėr rrethana tė tranzicionit tė rėndė qė e kemi kaluar. Fatmirėsisht, duke iu falėnderuar pjekurisė sė kėtij populli, kemi tejkaluar faza tė rėnda. Ėshtė e vėrtetė. Ne e kemi pasur nė trajtim edhe Selim Broshėn. Kemi punuar edhe me Ibushin. Nuk janė vetėm kėta dy qė janė vrarė. Njerėzit e kėtij kontingjenti tė madh qė kanė punuar me ne, kanė pasur gjithnjė shqetėsim “frikohemi nga ata tė ashtuquajturit patriotė qė e dimė ne se ēfarė kanė bėrė”. Kėtė e kanė pasur frikėn mė tė madhe.

  Klan Kosova: Kjo ėshtė njė sentencė interesante. Ju po mė thoni se njerėzit qė bėhen shumė patriotė pas luftės janė mė tė rrezikshėm.
  Kadri Veseli: Nuk e them atė. Por ka njė rregull natyrore se ai qė i jep zor mė sė shumti, e ka mizėn pas veshi. Unė nuk dua ta pėrgjithėsoj kėtė. Por, realisht, shqetėsimi i atyre njerėzve ka qenė qė njerėz tė cilėt kanė pasur njė implikim tė caktuar dhe shoqėria qė i njeh si patriotė, mund t’i rrezikojnė. Unė nuk e kuptoj pse ėshtė dashur tė vriten. Ata qė e kanė bėrė kėtė, kanė gabuar dhe do tė gabojė kushdo qė i ngacmon. Ata janė mė kriminelė, pavarėsisht se ēfarė arsyeje kanė. Ne kemi informacione pėr njerėz qė jetojnė nė Kosovė, tė cilėt kanė bėrė shumė sende tė kėqija.

  Klan Kosova: Po kthehemi te vrasjet e pasluftės. Unė personalisht kam kontaktuar me ju pas luftės pėr dy ēėshtje. Pėr murin e Mitrovicės, qė ka qenė njė prej punėve tuaja mė tė suksesshme qė unė e konsideroj, por gjithashtu kam kontaktuar edhe pėr vrasjet. tė cilat qė mund tė konsiderohen politike. Pse nuk zbardhen kėto vrasje dhe ēka janė realisht kėto vrasje, sepse nganjėherė nė mėnyrė tė qėllimshme implikohet SHIK’u.
  Kadri Vesili: Nuk mendoj se muri ka qenė pjesa mė e suksesshme. Mendoj se vendosja e Kosovės nė pėrkrahje globale nė luftė kundėr sė keqes ėshtė suksesi mė i madh i Kosovės. Nuk e bėj kėtė pėr tė lavdėruar institucionin tė cilin e kam udhėhequr, por ajo besoj se ua ka dhėnė goditjen mė tė madhe atyre qė kanė pretenduar, posaēėrisht shtetit serb, ta shndėrrojnė Kosovėn nė ēerdhe tė terrorizmit. Duhet pasur parasysh se kemi kaluar nėpėr njė transicion shumė tė rėndė. Jemi me fat qė jemi duke kaluar pa trauma tė rėnda, tė cilat kanė ndodhur nė shumėn e rasteve gjatė transicionit. Edhe nė regjion, duke pėrfshirė Shqipėrinė, Maqedoninė. Sulmi ndaj Presidentit maqedonas dhe vrasja e Kryeministrit serb. Por do tė rikthehem tė vrasjet tė cilat kanė ndodhur si njė pjesė e shėmtuar e kėsaj historie tė transicionit. E di se ka shumė spekulime. E di se ka shumė manipulime. Por, jam i vetėdijshėm pėr atė dhe do ta them publikisht. Puna mė e menēur e cila mund tė bėhet nė kėtė drejtim ėshtė qė ky aspekt shumė sensitiv qė ka tė bėjė me jetėn e njerėzve, janė shkatėrruar familjet, janė goditur pabesisht, thjesht tė zbardhen nė mėnyrė ligjore. T’iu jepet mundėsia organeve profesionale tė investigimit dhe gjyqėsisė qė t’i trajtojnė dhe t’i ēojnė deri nė fund. E kuptoj qė ka vonesa shumė tė mėdha, por assesi nuk do t’ia lejoj vetes qė tė luajnė me kėto akte tė rėnda tė krimit. Tė luajnė pingpong. Ta akuzojmė njėri-tjetrin dhe tė shndėrrohemi nė njė shoqėri akuzuesish dhe tė akuzuarish. E, nė fund, pas njė interesi momental tė cilin mund ta kemi, ta harrojmė atė punė. Ka dhjetė vjet qė kanė ndodhur kėto raste shumė tė rėnda dhe ende nuk kemi zbardhje tė tyre.

  Klan Kosova: A keni marrė informacione periferike ose tė faktuara pėr kėto vrasje dhe a keni shėnime se ēfarė ka ndodhur?
  Kadri Veseli: Nuk dėshiroj tė spekuloj. Ėshtė e njė natyre komplekse e qėllimeve prapa tė cilave kanė mundur tė ndodhin dhe tė individėve tė cilėt i kanė kryer. Por mund tė them njė gjė - le tė mos gėzohet askush se e ka marrė nė qafė dikė dhe nuk do tė zbulohet. Ka pasur spekulime edhe nė emėr tė institucionit tim, por nuk dėshiroj tė futem nė lojėn e manipulimeve. Ata tė cilėt pretendojnė pėr tė udhėhequr kėtė vend, ata tė cilėt pretendojnė tė bartin primatin nė politikė, po flas pėr tė gjitha strukturat, me respekt shumė tė madh ndaj tyre, ata duhet t’u japin ndihmė organeve investiguese dhe gjyqėsore. Unė besoj shumė, por edhe e di se ka shumė informacione, ka prova materiale, ka pista tė cilat identifikojnė aktin, kryesit e aktit tė krimit dhe bartėsit e tyre. Vetėm duhet t’u jepet kohė dhe hapėsirė organeve profesionale hetuese dhe gjyqėsore dhe nė tė njėjtėn kohė vullneti politik duhet tė jetė qė tė shkohet deri nė fund. Nuk ėshtė diēka e madhe tė nxirret ligji i veēantė. Nė Itali e kemi ligjin anti-mafi, i cili i ndihmon edhe dėshmitarėt qė kanė mundur tė jenė edhe tė implikuar nė raste, t’u japė njėlloj imuniteti. Kėto mund tė shndėrrohen nė kancer tė shoqėrisė kosovare. Ēdoherė nė kėto dhjetė vjet janė pėrdorur dhe pėrdoren si kanosės i njė konflikti.

  Klan Kosova: Ju thatė se ka pista, ka informacione. Kėto informacione kujt ia keni dhėnė?
  Kadri Veseli: Dėgjo! Unė jam duke folur dhe nuk di tė spekuloj. Unė po flas pėr informacionet e institucioneve zyrtare, tė cilat e kanė pėrgjegjėsinė tė investigojnė dhe t’i zbardhin kėto raste. Edhe diēka. Nuk ėshtė mirė, pėr hir tė atyre familjeve qė kanė pėsuar dhe tė atyre njerėzve, tė spekulohet me kėto raste. Nuk fiton askush prej kėsaj. E rėndėsishme ėshtė qė ato tė zbardhen dhe fajtori tė dalė para drejtėsisė. Por, ėshtė gabim shumė i madh nėse mendohet se dikush mund tė linēohet vetėm me spekulime tė tilla.

  Klan Kosova: Atėherė tė kthehemi te njė rast shumė i veēantė, daljes sė njė njeriu, njė pretenduesi se ka qenė anėtar i SHIK’ut - Nazim Bllaca. A ka qenė ky njeri anėtar i SHIK’ut?
  Kadri Veseli: Jo, nuk ka qenė kurrė. As ai, as njerėz pėrreth tij. Personalisht kam qenė edhe i prekur edhe i befasuar kur dalin nėpėr televizione dhe aty dhe po e shfrytėzoj kėtė moment t’i pyes pse nuk kanė treguar mė herėt se kanė dashur tė mė vrasin shėrbimet sekrete serbe. Nuk dua tė spekuloj a ėshtė psikopat, a ėshtė kriminel apo ka probleme tė borxheve, kjo pėr mua ka pak rėndėsi. Me rėndėsi ėshtė qė ai trajtohet seriozisht nga organet hetuese. Ėshtė me rėndėsi se nuk ėshtė mirė tė manipulohet me gjėra tė tilla, pėr arsye se e shqetėson njė komb tė tėrė. Me rėndėsi ėshtė qė ai tė tregojė tė vėrtetėn. Nėse e ka marrė nė qafė dikė, nuk do tė mund t’i ndihmojė askush. Ka njė dėnim qė vjen nga ligji, po njė dėnim ėshtė edhe mė i madh qė kėta njerėz do tė jetojnė me kėto sende qė i kanė bėrė, gjithė jetėn. Mos tė mendojnė se do tė mund tė jetojnė njė jetė tė qetė.
  Rasti “Bllaca” asnjėherė nuk ka qenė nė Shėrbimin Informativ tė Kosovės. Ata qė e kanė mėsuar, realisht janė munduar tė jenė profesionistė por nuk kanė mundur tė jenė shumė profesionalė dhe besoj se e kanė marrė rezultatin e vet.


  Klan Kosova: A ka pasur njėsit ekzekutues nė SHIK?
  Kadri Veseli: Nuk ka pasur kurrė. Shėrbimi Informativ i Kosovės ka qenė njė institucion informativo-gjurmues. Qė nga themelimi, e kemi pasur tė sanksionuar tė mos kemi element ekzekutiv. Kanė pasur dėshirė disa tė paraqiten, tė mundohen tė keqpėrdorin. Asnjėherė, nė asnjė rrethanė, njerėzit qė kanė punuar nė institucionin tė cilin unė e kam udhėhequr, nuk kanė pasur tė drejtė tė thonė unė jam nė SHIK. Nėse ti deklarohesh se je punėtor i Shėrbimit – ti je out. Nuk mund tė jesh nė shėrbim dhe tė demonstrosh transparencė, as tė bėsh marketing politik. E ka njė ēmim kjo punė.

  Klan Kosova: Pėrmenden dy njerėz aty. Azem Syla dhe Xhavit Haliti si njerėz tė SHIK’ut, nė hierarkinė e lartė.
  Kadri Veseli: Azem Syla dhe Xhavit Haliti e kanė jetėrrefimin e vet. E kanė punėn e vet. Po e them me pėrgjegjėsi. Nė asnjė moment, nė asnjė rrethanė nuk kanė qenė punėtor tė SHIK’ut. As si punėtor, e as tė implikuar. Vetėm nėse dikush mund tė ndodhė t’i keqpėrdor relatat qė i kemi pasur gjatė luftės. Ata kanė qenė anėtarė tė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UĒK’sė. Rasti “Bllaca” duhet tė trajtohet nė mėnyrė shumė serioze. Nuk duhet lejuar qė nė rrethana tė krizave tė cilat i kemi nė procesin e njohjes sė Kosovės ta destabilizojmė atė ose tė kalojmė nė konflikt.

  Klan Kosova: A ju ka thirrur dikush, z. Veseli, qė tė jepni mendim pėr kėtė rast?
  Kadri Veseli: Jo. Unė e ndiej veten tė fyer njėjtė, edhe pse nuk ma ka pėrmendur emrin. Nė aspektin e investigimit zakonisht shkohet kur pėrmenden personat. Realisht, kėto janė gjėra tė dėmshme.

  Klan Kosova: A ju ka ndodhur tė dėgjoni pėr individė pas luftės qė thirren nė emėr tė SHIK’ut, qė flasin nė emėr tė SHIK’ut, por nuk kanė qenė pjesėtarė tė tij?
  Kadri Veseli: Natyra e njerėzve tė tillė, spekulative, njerėz tė dobėt nga morali, kanė nevojė pėr njė forcė. Gjithmonė ka kėsi njerėzish. Ata e gjejnė njė moment. Kur s’ka qenė Shėrbimi, pas luftės janė thirrur si polici sekrete, polici ushtarake, pastaj Shėrbimi. Tash Zoti e di ēfarė do tė pėrdorin. Ajo ēka ėshtė kryesore, si nė tė kaluarėn, si tani, njerėz tė tillė duhet tė denoncohen tek organet e rendit. Njerėz tė tillė janė njerėz qė manipulojnė, njerėz tė kėqij, njerėz tė pasjellshėm dhe tė pamoralshėm.

  Klan Kosova: Atėherė, tė flasim pėr komunikimin tuaj me njerėz tė institucioneve. Sa kam unė informacione, ju menjėherė pas luftės keni pasur kontakte me Demelion, shefin e parė tė UNMIK’ut, pastaj me Kouchner’in, gjeneralin Jackson, me Reindardin, Menzisin e tė tjerė. A e kanė shtuar kėta njerėz ndonjėherė legjitimitetin dhe legalitetin e SHIK’ut?
  Kadri Veseli: Sė pari, dėshiroj tė jem i kujdesshėm, posaēėrisht gjatė pėrmendjes sė emrave. Unė si bartės i atij institucioni nuk e shoh tė nevojshme qė ta konsideroj punėn time si legale dhe legjitime vetėm duke pėrmendur emra. Natyrisht, kemi pasur bashkėpunim nė kuadėr tė atyre pėrgjegjėsive gjithmonė nė rrethana dhe kontekstin kohor nė tė cilin kemi vepruar me shumicėn e faktorėve vendorė dhe ndėrkombėtarė. Duhet tė kihet parasysh se Rezoluta 1244 ka krijuar disa kufizime tė cilat kanė qenė lidhur me qenėsinė e Kosovės nė kuptimin e ndėrtimit tė institucioneve. Edhe policia njė kohė ka qenė shumė e kufizuar nė kuadėr tė ombrellės sė UNMIK’ut. Pastaj TMK’ja si forcė, organizatė civile. Ose, pėr shembull, pėr SHIK’un. Ne kemi pasur kontakte, po flas prej qershorit tė vitit 1999 e deri nė periudhėn e fundit, kur e kemi materializuar Projektligjin e Agjencisė Kosovare tė Inteligjencės. Kemi pasur kontakte, kemi pasur bashkėpunim, bashkėveprim. Kemi pasur marrėveshje me tė gjithė faktorėt vendimmarrės vendorė dhe ndėrkombėtarė. Ka pasur njė tentativė nė vitin 1999, posaēėrisht me z. Kouchner, ministrin e Jashtėm francez, qė tė mendohet se a lejon hapėsira legale e Rezolutės 1244 pėr t’u bėrė ndėrtimi i njė strukture tė shėrbimit inteligjent. Realisht, mė erdhi pėrgjigje negative. Pas mbajtjes sė zgjedhjeve nacionale nė Kosovė nė vitin 2001, ne kemi bėrė edhe njė pėrpjekje, por flas pėr SHIK’un, dhe s’dua tė spekuloj, secili e mban pėrgjegjėsinė e veprimit tė shėrbimit, por edhe me partnerėt vendorė, po flas pėr shėrbime vendore, tė cilat kanė ekzistuar faktikisht. Kemi biseduar. Pėr kėtė ka qenė i njoftuar presidenti, kryeparlamentari dhe kryeministri.

  Klan Kosova: Ju jeni takuar me tė gjithė kryeministrat?
  Kadri Veseli: Jo. Dėgjo! Unė e kam parė debatin tuaj. Mė ka ardhur keq! Personi im nuk ka nevojė tė pėrdorė mbrojtės ose avokat pėr veprimtarinė time. Unė i kam takuar pėr interesa nacionale. Nuk dėshiroj tė spekulohet me kontaktet. E kemi pasur partneritetin, i cili ka qenė shumė serioz dhe shumė i sinqertė. Po filloj nė mėnyrė kronologjike. Pas zgjedhjeve tė pėrgjithshme kemi filluar, ndėrsa nė vitin 2003 kemi bėrė njė marrėveshje, e cila ka treguar unifikimin e strukturave inteligjente vendore pėr tė krijuar njė shėrbim.

  Klan Kosova: Kur po i pėrmendni ju strukturat vendore, nga ajo qė kam njohuri, strukturat vendore kanė vepruar gati nė tė gjitha partitė politike. Shėrbimi i Ramė Marajt, pastaj Hysen Gashit, pastaj i Bislim Zyrapit dhe Naim Malokut, shėrbimi i Fadil Lepajės, Albatros Rexhės, Sali Mustafės. A janė kėta njerėz qė kanė hyrė nė proces tė unifikimit tė inteligjencės?
  Kadri Veseli: Unė do tė flas vetėm pėr shėrbimin tim. Shėrbimi im ka qenė legal. Tė tjerėt duhet tė deklarojnė veten. Unė nuk dua tė pretendoj se a kanė qenė legal apo jo. Unė e kam pasur njė mision, tė cilit i kam qėndruar besnik deri nė fund. Nė vitin 2003, kemi pasur njė marrėveshje, por kemi dėshtuar prapė pėr arsye tė kufizimeve tė cilat kanė lidhje edhe me statusin e Kosovės. Pas zgjedhjeve nacionale tė vitit 2004, prapė kemi filluar kontaktet. Pėr rreth dy vjet, flas me pėrgjegjėsi tė madhe, kemi kontaktuar, kemi bashkėpunuar, kemi vepruar me institucionet mė tė larta vendore vendimmarrėse dhe ndėrkombėtare pėr krijimin e projektligjit dhe ndėrtimin e bazave legale pėr shėrbimin e ardhshėm inteligjent tė Kosovės.

  Klan Kosova: Me cilat institucione keni punuar? Kush ka qenė bashkė me juve?
  Kadri Veseli: Kanė qenė shėrbimet, partnerėt vendorė. Kanė qenė kryeministrat e vendit, pėrfaqėsuesit ndėrkombėtarė, grupet parlamentare. Nė kėtė projektligj kemi punuar intensivisht. Kanė punuar edhe komisionet parlamentare, konkretisht pėrgjegjėsit e Komisionit pėr siguri nė atė kohė, Emin Krasniqi nga PDK’ja, Agim Krasniqi nga LDK’ja, Ylber Hysa nga ORA, Naim Maloku nga AAK’ja. Nuk duhet tė krijojmė spekulime. Ėshtė gjynah tė manipulohet me njerėzit.

  Klan Kosova: Pse pėrfunduat nė vitin 2008, e nuk e pėrfunduat mė herėt?
  Kadri Veseli: Ka qenė ēėshtja e statusit. Fatkeqėsisht, Kosovės nuk ka mundur t’i lejohet tė ndėrtojė njė strukturė tė veten informative mė herėt. Nė qershor tė vitit 2008, me hyrjen nė fuqi tė Kushtetutės sė Kosovės, nė atė moment e kam konsideruar, edhe sot e konsideroj, se s’ka qenė e sinqertė, s’ka qenė e rregullt tė vazhdohet me veprimtarinė inteligjente pas krijimit tė bazės ligjore, pas hapjes sė procesit tė ndėrtimit tė strukturės sė Shėrbimit Inteligjent.

  Klan Kosova: Pse vendosėt ta shpallni tė pėrfunduar misionin tuaj?
  Kadri Veseli: S’ka pasur mė bazė juridike, legale ose legjitimitet moral tė vazhdojmė kėshtu. Ne kemi punuar gjatė gjithė asaj periudhe qė tė ndėrtojmė njė strukturė, e nė fund ne tė mos e njohim atė.

  Klan Kosova: Kur vendosėt ju ta shuani SHIK’un, e keni gjetur momentin e legalitetit dhe legjitimitetit dhe SHIK’u ėshtė shndėrruar nė AIK.
  Kadri Veseli: Nuk ėshtė shndėrruar SHIK’u nė AIK. Tė kemi kujdes. Kemi shkuar nė principin e ndėrtimit tė bazės ligjore. Hapjes sė perspektivės sė cilitdo. Ėshtė e njėjta situatė, e cila ėshtė zhvilluar edhe nė Trupat Mbrojtėse tė Kosovės. Aty iu nėnshtruan konkursit dhe rekrutimit. Secili qytetar ka tė drejtė, edhe ata qė kanė vepruar, edhe ata qė nuk kanė vepruar, t’i nėnshtrohen konkursit dhe pastaj tė futen nė rekrutim. Kjo ka qenė marrėveshje, tė cilėn e kemi bėrė ne atėherė. Nuk dua tė spekuloj, por kemi pasur mundėsi tė bėjmė edhe formėn e transformimit.

  Klan Kosova: Po, kush e ka penguar?
  Kadri Veseli: Nuk e ka penguar askush, por edhe vetė kam qenė kundėr. Edhe sot jam kundėr dhe besoj se nuk kemi qenė gabim. Gjithmonė kishin vazhduar spekulime pėr interesa tė dikujt. Kur do ta kishte punėn nė zor, ose kur do tė kishte pasur interesa pėr tė mbuluar njė send tė vetin, menjėherė do tė kishte thėnė aty kanė vepruar kėta ose ata. Mė mirė tė jetė starti i mirė qė nga fillimi.

  Klan Kosova: Ku ėshtė stafi juaj?
  Kadri Veseli: Stafi im shumica janė qytetarė tė vendit. Jetojnė dhe punojnė me nder. Shumica e tyre kanė qenė tė pėrgatitur nė aspektin e edukimit nė mėnyrė profesionale. Ēdo veprim qė e kam bėrė, kam biseduar edhe me ta. Qėllimi im ka qenė qė menaxhimi tė bėhet pėrmes delegimit, pėrmes konsultimit. E dinė ata mirė kur kemi qenė nė proces tė negociatave, bisedave, aty kam pėrfshirė numrin mė tė madh tė njerėzve. Kam dashur qė ata tė jenė pjesė e procesit, tė mos e ndiejnė veten se shefi po merr njė vendim tė caktuar. Ata i kanė tė drejtat e veta. Mund tė jenė pjesė e strukturės, por mund edhe tė mos jenė.

  Klan Kosova: Pse ju nuk u bėtė pjesė e AIK’ut?
  Kadri Veseli: Pyetje qė pak a shumė ndėrlidhet individualisht. Nuk dua tė spekuloj, edhe pse ka njerėz qė thonė se ka dashur tė bėhet por s’ka mundur. Besoj se i kam shėrbyer atdheut tim me ndershmėri deri nė kėtė moment dhe do t’i shėrbej edhe mė gjatė. Ka qenė njė vendim qė ėshtė marrė mė herėt se misioni im pėrfundon nė ditėn kur krijohet struktura e re. Ky vendim nuk ėshtė marrė nė qershor tė vitit 2008. Partnerėt e mi, bashkėpunėtorėt e mi e kanė ditur shumė mė herėt.

  Klan Kosova: Ju thatė se keni bėrė njė veprim tjetėr tash dhe keni hyrė nė njė rrugė tė edukimit?
  Kadri Veseli: Ēdo njeri ka nevojė nganjėherė tė ndalet pėr tė bėrė njė pauzė dhe njė reflektim. Dhe, pėr tė bėrė edhe njė pushim, nėse mund tė them kėshtu.

  Klan Kosova: Jeni duke pushuar?
  Kadri Veseli: Jam i kėnaqur me atė ēka jam. Me atė ēfarė bėj. Unė aktualisht studioj, pa ndėrprerė. Punoj nė pėrgatitjen time.

  Klan Kosova: Nuk jeni lidhur nga informatat?
  Kadri Veseli: Ka qenė pjesa mė sensitive dhe mė krenare e jetės sime. Por ajo periudhė ka kaluar, pėrfundimisht. Mos e dhėntė Zoti tė jemi nė ndonjė rrethanė lufte, nuk di a tė vazhdoja mė tutje. Jo pėr shkak tė pėrshtypjes. Ajo ka qenė shumė e mirė. Por njeriu ėshtė mirė ta lėrė njė punė, kur ėshtė mirė.

  Klan Kosova: Nuk mė thatė ēfarė punoni aktualisht?
  Kadri Veseli: Aktualisht jam nė pėrfundim tė njė studimi postdiplomik nė njė universitet evropian. Jam duke pėrfunduar disertacionin pėr reformat ekonomike dhe transicionin nė Kosovė. Kjo ėshtė ajo ēfarė mund tė them. Po merrem me familjen time. Natyrisht, shumė i relaksuar.

  Klan Kosova: Atėherė, duke e ditur qė je baba i tre fėmijėve, besoj qė fėmijėt nuk do tė kishin dėshirė qė t’i kthehesh profesionit tė dikurshėm, por nga pėrvojat e vendeve qė ne i dimė, shumica e njerėzve qė kanė udhėhequr shėrbime inteligjence kanė qenė tė suksesshėm nė politikė dhe goxha tė fortė. Kėtė disertacion a e keni linjė pėr tė hyrė nė politikė apo ēka?
  Kadri Veseli: Jo. Populli thotė shkolla ėshtė zanat, e mendjen duhet ta kesh. Mirė ėshtė tė pėrgatitesh, tė studiosh. Njeriu mėson ēdo ditė. Unė tėrė jetėn time kam punuar pėr tė mirėn e vendit tim, njerėzit dhe popullin tim dhe nuk besoj se do tė ndalem.

  Klan Kosova: Kjo i bie qė tė ėshtė hapur dera politike?
  Kadri Veseli: Dera politike ka qenė e hapur ēdoherė dhe ėshtė e hapur pėr secilin qytetar tė Kosovės. Shyqyr Zotit jemi duke jetuar nė shtetin tonė sovran. Kemi punuar pėr tė dhe po e gėzojmė. Normalisht qė kemi dėshirė qė gjėrat tė lėvizin mė mirė pėr arsye se njė pjesė e madhe e popullatės jeton nė rrethana jo tė kėnaqshme sociale, por megjithatė... Edhe politika ėshtė opsion.

  Klan Kosova: Besoj se e dinė tė gjithė qė e keni mik Hashim Thaēin. Veprimet e juaja politike a janė tė lidhura me personalitetin tuaj e tė tij, apo ju lidh diēka mė shumė sesa politika?
  Kadri Veseli: Ėshtė e vėrtetė qė e kam mik Hashim Thaēin, por do t’ju them diēka nė lidhje me kėto relacionet tona. Kėto i tejkalojnė interesat e ngushta qė mund tė jenė qoftė politike, apo tė kufizuara, apo tė njė aspekti tė gjerė. Ne e kemi njė vazhdimėsi tė jetės sė pėrbashkėt. Asnjėherė nuk kemi menduar tė bėjmė diēka tė keqe pėr kėtė vend, por vetėm diēka tė mirė. Hashim Thaēi si njė djalė i ri, tani kryeministėr i Kosovės, gjatė jetės sė tij ka marrė shumė pėrgjegjėsi tė mėdha. Jam krenar qė ka arritur qė nė mėnyrėn mė dinjitoze tė mundshme tė ballafaqohet me sukses me ato vėshtirėsi qė nuk kanė qenė tė lehta. Po e pėrmend vetėm periudhėn e Rambouillet. Pastaj periudhėn e transicionit tė cilin jemi duke e kaluar ende.

  Klan Kosova: Nuk do t’ju lejoj tė flisni mė gjatė pėr Hashim Thaēin. Mjafton qė thatė qė e keni mik, por nuk besoj qė ndonjė spekulim i mundshėm thotė qė ju do tė regjistroheni nė LDK?
  Kadri Veseli: Lidhja Demokratike e Kosovės e ka kontributin e vet tė jashtėzakonshėm, historik.

  Klan Kosova: Nuk do tė jeni pjesė e kėsaj partie?
  Kadri Veseli: Unė do tė vazhdoj punėn time, aktivitetin tim edhe nė politikė, nėse na jep Zoti fuqi dhe shėndet. E, besoj qė po. Do tė vazhdoj pėr tė mirėn e vendit tim.

  Klan Kosova: Dhe, krejt nė fund, a keni bėri ndonjė mėkat gjatė punės tuaj, z. Veseli? A keni gabuar diku dhe i keni rėnė pishman?
  Kadri Veseli: Njeriu nė jetė edhe gabon. Por ėshtė shumė me rėndėsi nė jetė qė gabimet tė mos bėhen me vetėdije. Tė mos veprohet nė dėm tė shumicės dhe interesit tė vendit. Jam shumė i bindur qė krejt atė qė kam bėrė, e kam bėrė pėr tė mirėn e kėtij vendi dhe popullit tim. Nėse mė pyet nė anėn tjetėr se a do tė pendohesha pėr diēka? Pėr asnjė gjė. Jam shumė krenar pėr atė qė kam bėrė. Po tė mundja, do ta bėja edhe mė mirė dhe ēdoherė do tė mundohem qė tė punoj edhe mė mirė.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Llapi : 05-01-2010 mė 07:38
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 15. #115
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  19,547
  Faleminderit
  51
  114 falenderime nė 104 postime
  tash.. sipas kadriut vesel ne mikrofon te batonit te vetonit.. shiki ska pas njesite ekzekutuese..
  pra ska vra kend..
  as udb-asha tha skemi vra.. sepse i kem afrue me na ndihmue.. rrjetin serb per me zbulue..

  mirpo.. te vrare kemi.. sepse sjan fantazi por njerez real te vramet..

  pra del se eshte dikush tjeter qe po vret..


  rasim shala .. kur tregon vrasjen e drinit.. nuk permend shik as kadri vesel.. por tmk e sali vesel.. ningj te pagum bedel.. me dojcmark euro opel..
  kurse bllaca djal o i ri.. thot se hini ne qat shik-i.. e kish shef qat azem sylen.. e ka punu me faruk kal-ftyren..

  kurse nji far katane prej tirane.. thot diku se bani karte.. per dautat me myt farke..
  kurse tjer per 15 katsh.. thojn u mbledhshin uck e lpk-ash.. e atje lart ne kat tarrac.. banin plane.. me klos mejdane.. e njidit qaj ilir mergimi.. bani fjal me do far trimi.. e u nis per kuks tropoj.. mirpo maskat pa i fol me goj.. e kan vra te mirin trim.. edhe sot askush s'piptin.. se kush ishin ata pisa qe u ngect ne fyt.. buka e gjiza..

  shum mistere pra kosova..


  ..


  si thoni ju shoka te shikut se i dini do sene ma mir se ne..  ..

 16. #116
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,184
  Faleminderit
  37
  212 falenderime nė 206 postime
  Spiunomania, nė interesin e vendit


  Paraqitja para kamerave televizive e ish-shefit tė ish-SHIK-ut, Kadri Veseli, nė mėnyrė tė shkėlqyer ka hequr mjaft dilema tė ngritura padrejtėsisht, gjithsesi edhe tė motivuara politikisht  Bahri Bivolaku  I ndėrtuar gjatė luftės apo formimit tė UĒK-sė dhe vazhduar sė funksionuari gjerė nė vitin 2008, SHIK-u, pėrkatėsisht veprimtaria e tij, ka mbetur njė segment i pazbuluar nė njė pjesė tė popullit. Janė ngritur pėr tė mjaft spekulime nė opinion, si organizatė qė ndėrlidhet me vrasjet politike, kriminalitet ekonomik, shantazhe dhe shumė tė kėqijave tė tjera qė ndėrlidhen me jetėn nė Kosovė. Si organizatė e cila i shėrben njė partie politike e shumė, e shumė akuza tjera, tė cilat me paraqitjen para kamerave televizive tė ish-shefit tė ish-SHIK-ut, Kadri Veseli nė mėnyrė tė shkėlqyer arriti qė qytetarėve tė Kosovės t'iu ofrojė pasqyrėn e vėrtetė tė kėtij mekanizmi, aq tė nevojshėm pėr shtetin. Veseli me urtėsinė dhe profesionalizmin e tij arriti qė tek opinioni ta pėrēojė mesazhin e duhur, se para gjithash nė kėtė organizatė militonin djemtė mė atdhetarė tė mundshėm, ish tė burgosur dhe pjesėtarėt mė tė devotshėm tė UĒK-sė. Idealistėt, tė cilėt nė radhė tė parė kishin interesin e vendit e jo tė bėnin dėm me veprimet e tyre. Kėta djem idealist tė kalitur nė shkollat kombėtare, dhe tė trajnuar profesionalisht pėr tė ushtruar profesionin pragmatik tė tyre, nga ekspertėt e mekanizmat relevantė tė sigurisė, janė hallka mė e dobishme pėr ekzistencėn e shtetit tė ri-Kosovės.  Nevoja pėr informacion, baza e shėrbimit dhe e shtetit  Nė luftė njė spiun mund tė ketė tė dhėna aq tė vlefshme saqė mund ta pėrcaktojė rezultatin e njė beteje, apo edhe vetė luftės, ndėrsa nė paqe spiuni mund tė ketė tė dhėna aq tė rėndėsishme pėr tė ruajtur stabilitetin e vendit. Veseli edhe nevojėn e krijimit tė kėtij shėrbimi e arsyetoi po nga nevoja pėr informacionin e lėvizjeve tė armikut gjatė luftės, duke arritur qė forcat ushtarake potencialin e tyre nė pikėn kulmore targetimin e caqeve tė forcave armike pėr bombardime tė forcave aleate tė kryera me suksesin mė tė madh tė mundshėm. Pas mbarimit tė luftės, informacione tė veēanta ky mekanizėm ka arritur tė sigurojė nga ish-udbashėt, tė cilėt edhe janė trajtuar nga ky mekanizėm i sigurisė. " Informatat e dhėna nga mbi 200 ish- pjesėtarė tė shėrbimeve tė ish-shtetit jugosllav kanė qenė mjaft dobiprurėse pėr vendin", thotė Veseli. Duke i trajtuar kėta agjentė, kėtu edhe vėrehet profesionalizmi dhe pragmatizmi i pjesėtarėve tė kėtij shėrbimi, ku i pari i tij kėrkon qė kėta agjentė tė trajtohen mirė e jo t'u rrezikohet jeta e tė fajėsohen. Ky profesionalizėm vėrehet edhe nė qasjen e vrasjeve tė agjentėve serbė, Selim Broshit e Ibush Kllokoēit, duke pranuar se i kanė trajtuar ata mirė, por ata qė i kanė vrarė kanė gabuar. Pasi ata kanė pasur gjithsesi edhe mjaft informacione tė dobishme pėr vendin. Sipas profesionalizmit tė Veselit, edhe kėta dy tė vrarėt tė kenė potencuar frikėn "patriotėt", pėr tė cilėt Veseli thekson: "Ai qė i jep zor mė sė shumti e ka mizėn pas veshit".  Partneriteti i SHIK-ut me institucionet homologe tė vendeve perėndimore, e arritur kolosale  Nga paraqitja e Veselit mėsojmė se drejtoria e kėtij shėrbimi, pas zyrtarizmit tė saj nė gusht-shtator tė vitit 1998, tė ketė nė trajnime 20 djem tė rinj dhe kėto trajnime pėr oficerė tė kėtij shėrbimi tė kenė zgjatur nė fillim 6 muaj. Ndėrkaq, e arritura qė pėr mua ėshtė bashkėpunimi dhe vendosja e partneritetit me strukturat homologe tė shumicės sė vendeve kryesore perėndimore, pėr tė cilat opinioni ka qenė fare pak i informuar. Mendoj se kjo bazė e arritur e bashkėpunimit dhe komunikimit tė ndėrsjellė t'u ketė shėrbyer strukturave tjera tė sigurisė tė ndėrtuara nė Kosovė, tani pėr tė ecur tutje nga aty e jo nga zeroja. Opinioni, gjithashtu, nga paraqitja e Kadri Veselit kuptoi se SHIK-u ka pasur bashkėpunim dhe takime me tė gjitha strukturat vendimmarrėse nė Kosovė, duke filluar nga administratorėt ndėrkombėtarė tė saj, nga viti 2000 e tutje si dhe komandantėt e KFOR-it. Deklaratat e tij se qė nga gushti i vitit 1999 e deri kur ėshtė materializuar projekti i agjencisė sė Kosovės tė inteligjencės (nė hartimin e sė cilės ka marrė pjesė Veseli) tė jetė takuar nė vazhdimėsi me krerėt e pushtetit vendor e ndėrkombėtar zbardhė mjaft veprimtarinė e SHIK-ut nė interes tė vendit dhe institucioneve tė tij.  SHIK-u pa strukturė ekzekutive  Veseli nė paraqitjen e tij bėri publike edhe drejtoritė e shėrbimit, me tė cilat edhe ka funksionuar dhe arriti me paraqitjen e tij tė tregojė se veprimtaria e SHIK-ut kishte karakterin informativo-gjurmues e jo edhe ekzekutiv. Departamenti i informacionit dhe analizės, antiterrorit, e luftės kundėr krimit tė organizuar dhe departamentit kontra inteligjencės ka qenė infrastruktura e kėtij mekanizmi tė sigurisė, nė kėto vite tė ekzistencės sė saj. Nga ky shkak edhe akuzat e ngritura nga individėt e qarqet e motivuara edhe politikisht, sikur rasti Bllaca e tjera, janė tė pa bazuara. Marrė pėrgjithėsisht, paraqitja publike e Veselit dhe zbardhja e veprimtarisė sė SHIK-ut, pėr sa edhe lejohet nė veprimtaritė e tilla duke treguar edhe pėr detajet rreth mėnyrės sė financimit tė tij dhe dhėnia e mesazhit tė qartė. "Se askush mos t'u gėzohet moszbardhjeve tė vrasjeve tė kryera, pasi ka prova tė pista qė identifikohen edhe kryerėsit ".Kjo paraqitje edhe pse nė TV, ku nuk mund tė pėrcillet nga pjesa e madhe e popullatės, veēanėrisht asaj urbane, ka kryer misionin e saj. Veseli gjithsesi zbardhi mjaft veprimtarinė e kėtij shėrbimi dhe shpresoj se hoqi mjaft dilema tė ngritura nė popull padrejtėsisht. Qytetarėt para ekranit panė njė personazh krejt tjetėr nga ato qė kishin dėgjuar, panė njė intelektual e atdhetar tė pėrkushtuar pėr tė mirėn e atdheut, njė njeri tė urtė dhe mjaft tė pėrgjegjshėm. Defekti i vetėm mendoj se ishte se kjo paraqitje e Kadri Veselit e shkėlqyer ishte pak si e vonė. Ka mundur tė jetė para organizimit tė zgjedhjeve lokale pasi edhe sulmet e motivuara politikisht ishin po atėherė.
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 17. #117
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-12-2009
  Postime
  1,801
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  kadri veseli eshte munduar te manipuloi opinionin publik te fsheh krimet e shikut!!

  Kadri veseli genjeu,sa mundi,foli pa mbulese se edhe nje femije nuk u beson perrallave te ti!!

  kadri veseli nuk e tha te verteten as per nje minute!!

  kadri veseli me gjithe injorancen qe posedon mentoret e tij i beri se kinse nuk kane lidhje me shikun!!

  kadri veseli tha se ai i cili eshte deklaruar si agjent i shikut nuk mund te jete agjent i shikut!!

  kadri veseli ka harruar se fatmir xhelili eshte deklaruar si pjestar i tij!!

  kadri veseli gjithe ate fushate fshehjesh te gjurmve dhe genjeshtrash e shperfaqi ne menyren me te paster se shiku eshte organizate kriminale!!

  kadri veseli kurr nuk tregoi sesi ne janar te 2003 ne zyren e tij afer grandit iu konfiskuan me kilo dokumenta!!

  kadri veseli nuk e tha pse pjesetaret e shikut nazif mehmeti ,latif gashi,naim kadriu u arrestuan me at rast!!

  kadri veseli tha se shiku nuk ka ber krime por keta tre pjestar te tij jan arrestuar dhe denuar per krime!!

  kadri veseli tha se i ka trajnuar pjestaret e kesaj organizate por ku dhe kush i ka trajnuar nuk tregoi!!

  kadri veseli nese ka bashkpunuar me agjenci tjera intelegjente ai keto nese te de ishte profesionalisht i ngritur nuk do ti thonte ne nje tv publike!!

  kadri veseli nese ka bashkpunuar me bia serbe pra po del se ai fshihet prapa dergimit te fatmir limajt ne hage!!

  kadri veseli nese ka bashkepunuar me bia ai fshihet prapa dergimit te ramush haradinajt ne hage!!

  kadri veseli nese ka bashkepunuar me sherbimin gjerman ai pra fshihet pas raportit te ketij sherbimi te vitit 2005!!

  kadri veseli si "shef" i ketij "sherbimi" e duhet ta dij se parimi numer nje ne sherbime sekrete eshte te vrojtojn ,gjurmojn, hetojn se cilat sherbime jan ne kosove dhe ne menyren me profesionale ti monitorojne ato dhe jo te bashkepunojn me to ne dem te shtetit !!

  kadri veseli as financimin e shikut nuk e beri transparente sepse dihet qe shiku ka jetuar nga haraqi,reketi droga ,mishi i bardh etj!!

  qdo sherbim sekret e ka transparent bugjetin nga i cili burim ose ministri financohet kurse ky sherbimi i kadrise kete gje nuk e ben te njohur athua mendon kadri veseli se 2 milion njerz han bar dhe ky sherbim eshte ufo!!

  kadri veseli nuk e tha se rremujat e 2004 ishin te organizuara nga shiku!!

  kadri veseli nuk e tha se ato rremuja ishin puq kunder rugoves!!

  kadri veseli nuk e tha se a ka informata per atentatet kunde presidentit rugova ngaqe paska informata me thas nga kabinetet e presidentve serb!!

  kadri veseli duhet te jet me i qart kur flet ne publik se ndryshe shiku ka arsytuar
  se prapa ka nje shef qe i shkon pershtati veprimtaris se tij prej zanafilles se tij e deri sot!!

  e them me bindje dhe fakte se kadri veseli eshte ne dijeni er organizimin,kercenimin,shantazhimin,ekzekutimin e oponentve politik duke filluar prej Ali Uka e deri te viktima e fundit e shikut!!

  vrasja e agim ramadanit komandant i uck


  vrasja e bajram kelmendit me djem (avokat dhe antar i kryesise se ldk)


  vrasja e abaz thaqit komandant i uck

  vrasja e adrian krasniqit (ushtar i uck)

  vrasja e Salih Qekut ( komandant i uck dhe antar i ldk)

  vrasjet qe ka ber shiku; vrasja e ali ukes,(gazetar)!

  vrasja e ahmet krasniqit(ushtarak i karrieres)!

  vrasja e ilir konushevcit,(komandant i uck)!

  vrasja hazir males ( mjek nga shqiperia)!

  vrasja e enver malokut(shefi i QIKUT gazetar)

  vrasja e smajil berbatovcit(profesor i gjuhes shqipe)

  vrasja e rexhep lucit(arkitektit te prishtines)

  vrasja e haki imerit (profesor i gjuhes angleze ,antar i kryesise se ldk per skenderaj)

  vrasja e shefki popoves(gazetar)

  vrasja e shaban manajt(avokat, antar i kyesise se ldk per istog)

  vrasja e xhemajil mustafes (keshilltar i presidendit rugova)

  vrasja e fehmi aganit (akademikut dhe themeluesit te ldk)

  vrasja e smajl hajdarajt (komandant i uqk dhe deputet i ldk)

  vrasja e ismet racit (kryetar komune nga ldk)

  vrasja e azem deliut(antar i ldk skenderaj)

  vrasja e bekim kastratit(gazetar i botes sot)

  vrasja e besim dajakut ushtar i uqk dhe truproje e rugoves)

  vrasja e ekrem rexhes (komandan i zones se pashtrikut)

  vrasja e tahit zemajt(komandant i uqk dhe ushtarak i karrires)

  vrasja e hasan zemajt (anatr i kryesise se ldk per deqan dhe ish ushtar i uck)

  vrasja e enis zemajt ish student(djalit te tahir zemajt)

  vrasja ilir selimajt(ish ushtar i uck i njesitit shqiponjat e zeza)

  vrasja e nihazi lohajt ( komandant i uck ferizaj)

  vrasja e bardhyl ajetit ( gazetarit te botes sot)

  vrasja e sabahate tolajt(ish ushtarake dhe police hetuese e shpk)

  vrasja e isuf haklajt (ish polici ushtarake dhe police hetues)

  vrasja e enver haradinajt(ish luftetar i uck)

  ___________________________________________

  atentati ndaj ismet arifit antar i ldk ku rezultoj i pasukseshem fal gjeturise se tij

  tenim atentati ndaj adem salihajt( antar i kryesise se ldk dhe kryetar i ldk per ferizaj)

  atentati ndaj ejup visokes ku rezultoi me plagosjen e tij(antar i ldk per podujeve)

  atentati ndaj agim veliut( antar i kryesise se ldk ku rezultoi plagosje)

  atentati ndaj sabri hamitit (antar i kryesise se ldk ku rezultoi i plagosur)

  atentati ndaj gani gecit( ku rezultoi i plagosur)

  tri atentatet ndaj presidentit rugova te cilat deshtuan fal Zotit dhe sigurimit te tij


  arrestimi i parlamentarve te kosoves gjat luftes qe ju be ne qirez 1998:

  ishin te arrestuar nekibe kelmendi gjergj dedaj agim krasniqi e shum tjeter.....!!

  per te gjitha keto vrasje e plagosje kercenime e shantazhime eshte ne dijeni kabineti e maskve te kadri veselit:

  Njerzit kyq te ketyre organizimeve kriminale jane :

  Azem Syla

  Xhavit Haliti

  Adem Grabivci

  Kadri Vesel

  Shukri Buja

  Fatmir Xhelili

  Sabit Geci

  Latif Gashi

  Naim Kadriu

  Rexhep Selimi

  Hisni Kilaj

  Nazif Mehmeti

  Sami Lushtaku

  Ekrem Jashari

  Kadri Arifi

  Emin Beqiri

  Fatmir Kilaj

  Fatmir Shurdha etj etj ...........!!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga G-2 : 06-01-2010 mė 05:19

 18. #118
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,872
  Faleminderit
  0
  35 falenderime nė 35 postime
  Citim Postuar mė parė nga G-2 Lexo Postimin
  kadri veseli eshte munduar te manipuloi opinionin publik te fsheh krimet e shikut!!

  Kadri veseli genjeu,sa mundi,foli pa mbulese se edhe nje femije nuk u beson perrallave te ti!!

  kadri veseli nuk e tha te verteten as per nje minute!!

  kadri veseli me gjithe injorancen qe posedon mentoret e tij i beri se kinse nuk kane lidhje me shikun!!

  kadri veseli tha se ai i cili eshte deklaruar si agjent i shikut nuk mund te jete agjent i shikut!!

  kadri veseli ka harruar se fatmir xhelili eshte deklaruar si pjestar i tij!!

  kadri veseli gjithe ate fushate fshehjesh te gjurmve dhe genjeshtrash e shperfaqi ne menyren me te paster se shiku eshte organizate kriminale!!

  kadri veseli kurr nuk tregoi sesi ne janar te 2003 ne zyren e tij afer grandit iu konfiskuan me kilo dokumenta!!

  kadri veseli nuk e tha pse pjesetaret e shikut nazif mehmeti ,latif gashi,naim kadriu u arrestuan me at rast!!

  kadri veseli tha se shiku nuk ka ber krime por keta tre pjestar te tij jan arrestuar dhe denuar per krime!!

  kadri veseli tha se i ka trajnuar pjestaret e kesaj organizate por ku dhe kush i ka trajnuar nuk tregoi!!

  kadri veseli nese ka bashkpunuar me agjenci tjera intelegjente ai keto nese te de ishte profesionalisht i ngritur nuk do ti thonte ne nje tv publike!!

  kadri veseli nese ka bashkpunuar me bia serbe pra po del se ai fshihet prapa dergimit te fatmir limajt ne hage!!

  kadri veseli nese ka bashkepunuar me bia ai fshihet prapa dergimit te ramush haradinajt ne hage!!

  kadri veseli nese ka bashkepunuar me sherbimin gjerman ai pra fshihet pas raportit te ketij sherbimi te vitit 2005!!

  kadri veseli si "shef" i ketij "sherbimi" e duhet ta dij se parimi numer nje ne sherbime sekrete eshte te vrojtojn ,gjurmojn, hetojn se cilat sherbime jan ne kosove dhe ne menyren me profesionale ti monitorojne ato dhe jo te bashkepunojn me to ne dem te shtetit !!

  kadri veseli as financimin e shikut nuk e beri transparente sepse dihet qe shiku ka jetuar nga haraqi,reketi droga ,mishi i bardh etj!!

  qdo sherbim sekret e ka transparent bugjetin nga i cili burim ose ministri financohet kurse ky sherbimi i kadrise kete gje nuk e ben te njohur athua mendon kadri veseli se 2 milion njerz han bar dhe ky sherbim eshte ufo!!

  kadri veseli nuk e tha se rremujat e 2004 ishin te organizuara nga shiku!!

  kadri veseli nuk e tha se ato rremuja ishin puq kunder rugoves!!

  kadri veseli nuk e tha se a ka informata per atentatet kunde presidentit rugova ngaqe paska informata me thas nga kabinetet e presidentve serb!!

  kadri veseli duhet te jet me i qart kur flet ne publik se ndryshe shiku ka arsytuar
  se prapa ka nje shef qe i shkon pershtati veprimtaris se tij prej zanafilles se tij e deri sot!!

  e them me bindje dhe fakte se kadri veseli eshte ne dijeni er organizimin,kercenimin,shantazhimin,ekzekutimin e oponentve politik duke filluar prej Ali Uka e deri te viktima e fundit e shikut!!

  vrasja e agim ramadanit komandant i uck


  vrasja e bajram kelmendit me djem (avokat dhe antar i kryesise se ldk)


  vrasja e abaz thaqit komandant i uck

  vrasja e adrian krasniqit (ushtar i uck)

  vrasja e Salih Qekut ( komandant i uck dhe antar i ldk)

  vrasjet qe ka ber shiku; vrasja e ali ukes,(gazetar)!

  vrasja e ahmet krasniqit(ushtarak i karrieres)!

  vrasja e ilir konushevcit,(komandant i uck)!

  vrasja hazir males ( mjek nga shqiperia)!

  vrasja e enver malokut(shefi i QIKUT gazetar)

  vrasja e smajil berbatovcit(profesor i gjuhes shqipe)

  vrasja e rexhep lucit(arkitektit te prishtines)

  vrasja e haki imerit (profesor i gjuhes angleze ,antar i kryesise se ldk per skenderaj)

  vrasja e shefki popoves(gazetar)

  vrasja e shaban manajt(avokat, antar i kyesise se ldk per istog)

  vrasja e xhemajil mustafes (keshilltar i presidendit rugova)

  vrasja e fehmi aganit (akademikut dhe themeluesit te ldk)

  vrasja e smajl hajdarajt (komandant i uqk dhe deputet i ldk)

  vrasja e ismet racit (kryetar komune nga ldk)

  vrasja e azem deliut(antar i ldk skenderaj)

  vrasja e bekim kastratit(gazetar i botes sot)

  vrasja e besim dajakut ushtar i uqk dhe truproje e rugoves)

  vrasja e ekrem rexhes (komandan i zones se pashtrikut)

  vrasja e tahit zemajt(komandant i uqk dhe ushtarak i karrires)

  vrasja e hasan zemajt (anatr i kryesise se ldk per deqan dhe ish ushtar i uck)

  vrasja e enis zemajt ish student(djalit te tahir zemajt)

  vrasja ilir selimajt(ish ushtar i uck i njesitit shqiponjat e zeza)

  vrasja e nihazi lohajt ( komandant i uck ferizaj)

  vrasja e bardhyl ajetit ( gazetarit te botes sot)

  vrasja e sabahate tolajt(ish ushtarake dhe police hetuese e shpk)

  vrasja e isuf haklajt (ish polici ushtarake dhe police hetues)

  vrasja e enver haradinajt(ish luftetar i uck)

  ___________________________________________

  atentati ndaj ismet arifit antar i ldk ku rezultoj i pasukseshem fal gjeturise se tij

  tenim atentati ndaj adem salihajt( antar i kryesise se ldk dhe kryetar i ldk per ferizaj)

  atentati ndaj ejup visokes ku rezultoi me plagosjen e tij(antar i ldk per podujeve)

  atentati ndaj agim veliut( antar i kryesise se ldk ku rezultoi plagosje)

  atentati ndaj sabri hamitit (antar i kryesise se ldk ku rezultoi i plagosur)

  atentati ndaj gani gecit( ku rezultoi i plagosur)

  tri atentatet ndaj presidentit rugova te cilat deshtuan fal Zotit dhe sigurimit te tij


  arrestimi i parlamentarve te kosoves gjat luftes qe ju be ne qirez 1998:

  ishin te arrestuar nekibe kelmendi gjergj dedaj agim krasniqi e shum tjeter.....!!

  per te gjitha keto vrasje e plagosje kercenime e shantazhime eshte ne dijeni kabineti e maskve te kadri veselit:

  Njerzit kyq te ketyre organizimeve kriminale jane :

  Azem Syla

  Xhavit Haliti

  Adem Grabivci

  Kadri Vesel

  Shukri Buja

  Fatmir Xhelili

  Sabit Geci

  Latif Gashi

  Naim Kadriu

  Rexhep Selimi

  Hisni Kilaj

  Nazif Mehmeti

  Sami Lushtaku

  Ekrem Jashari

  Kadri Arifi

  Emin Beqiri

  Fatmir Kilaj

  Fatmir Shurdha etj etj ...........!!
  Edhe Shukri Buja ika vra dy vete te fshatit Gaqke te Ferizajite

 19. #119
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  19,547
  Faleminderit
  51
  114 falenderime nė 104 postime
  cfar jan kta dy vete o feg.. a shqiptar a serb a bullgar a rus a cfare..

  sqaroni gjerat ..si qysh tek..

  a po ju kushtojn fjalet a?

  ai bre..  ..

 20. #120
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,872
  Faleminderit
  0
  35 falenderime nė 35 postime
  Citim Postuar mė parė nga Brari Lexo Postimin
  cfar jan kta dy vete o feg.. a shqiptar a serb a bullgar a rus a cfare..

  sqaroni gjerat ..si qysh tek..

  a po ju kushtojn fjalet a?

  ai bre..  ..
  Shqiptar jane me mbiemrin Sejdiu

Faqja 6 prej 27 FillimFillim ... 4567816 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •