Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 17
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e hasanhyseni
    Anëtarësuar
    22-12-2008
    Postime
    139

    Ngjashmëritë e gjuhëve të tjera me gjuhën shqipe

    Shikoni nje video qe e gjeta rastesisht ne youtube:



    Shikoni çfare ngjajshmerie me gjuhen shqipe ka gjuha gjermane ne shqiptimin e shkronjave!

    Intervali per te cilin e kam fjalen fillon ne kohen 01:50 dhe zgjat deri ne kohen 02:30 shikoni me vemendje!

    Mu duk shume interesante kjo.

    Pres mendimet tuaja!
    Ndryshuar për herë të fundit nga hasanhyseni : 28-12-2009 më 08:19
    Vetëm Zoti mund të më gjykojë!

  2. #2
    Citim Postuar më parë nga hasanhyseni Lexo Postimin
    Shikoni nje video qe e gjeta rastesisht ne youtube:

    http://www.youtube.com/watch?v=K3X3fWOXDhI

    Shikoni çfare ngjajshmerie me gjuhen shqipe ka gjuha gjermane ne shqiptimin e shkronjave!

    Intervali per te cilin e kam fjalen fillon ne kohen 01:50 dhe zgjat deri ne kohen 02:30 shikoni me vemendje!

    Mu duk shume interesante kjo.

    Pres mendimet tuaja!
    Pershendetje Hasan
    eshte e natyrshme qe gjuhet e ndryshme te kene ngjashmeri me njera tjetren, pasi edhe shkronjat e alfabetin jane pak a shume te njejta. nuk e pashe deri ne fund videon por po te shohesh gjysmat e germave te alfabetit shqiptohen pothuaj njelloj ne te gjitha gjuhet. fakti qe njeriu eshte ne gjendje te mesoje nje gjuhe qe nuk e njeh, do te thote se eshte dicka qe na perket edhe pse eshte e ndryshme...
    te studiosh ngjashmerite e ndryshimet e gjuheve eshte ndermarrje e veshtire...
    dhe e thjeshte ne te njejten kohe....
    - Frangar, non flectar

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Selami2006
    Anëtarësuar
    28-12-2005
    Vendndodhja
    Te ?
    Postime
    367
    As nje fjal nuk ka te perbashket me gjuhen shqipe.
    Shqiptaret mesojne gjuhet tjera me shpejt se kan alfabetin 36 shkronja.Kjo na ndihmon qe te mesojm me shpejt gjuhet e huaja dhe ti sqhiptojm me mir se sa te tjeret gjuhen shqipe.
    Mos lejoni që imtësitë t’ua prishin disponimin

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e extreme
    Anëtarësuar
    29-04-2005
    Postime
    1,272
    perveq rumanishtes qe tingellon ndonjeher me theksin e shqipes , as nje gjuh tjeter ne bot nuk eshte me UNIKE se shqipja .
    We are all Aliens

  5. #5
    Citim Postuar më parë nga extreme Lexo Postimin
    perveq rumanishtes qe tingellon ndonjeher me theksin e shqipes , as nje gjuh tjeter ne bot nuk eshte me UNIKE se shqipja .
    Edhe une e kam vene re kete gje
    Shqipja tingellon "unike"
    .................................................. ........................................

  6. #6
    Desert Eagle Maska e 'MAGNUM'
    Anëtarësuar
    22-05-2009
    Vendndodhja
    Gefangen in Raum und Zeit
    Postime
    124
    Citim Postuar më parë nga hasanhyseni Lexo Postimin
    Shikoni nje video qe e gjeta rastesisht ne youtube:

    http://www.youtube.com/watch?v=K3X3fWOXDhI

    Shikoni çfare ngjajshmerie me gjuhen shqipe ka gjuha gjermane ne shqiptimin e shkronjave!

    Intervali per te cilin e kam fjalen fillon ne kohen 01:50 dhe zgjat deri ne kohen 02:30 shikoni me vemendje!

    Mu duk shume interesante kjo.

    Pres mendimet tuaja!
    Kjo menyre e shqiptimit te shkronjave ne alfabet sikur na eshte e re (A, B, C e jo A, BE, CE) , se kur kam qene une ne shkolle (zvicer) nuk ekzistonte.

    Nese jemi ne te vetmit qe i shqiptojne shkronjat ne kete menyre (A, B, C e jo A, BE, CE) atehere eshte shum e mundur qe ne Shqiptaret i kemi sjellur ne ide qe te shqiptohen shkronjat ashtu, pasiqe ky ndryshim ka ndodhur ne kohen kur shqiptaret u perhapen neper europe e sidomos ne Zvicer e Gjermani. E kan ndegjuar nga ne dhe e kan pa qe eshte shum me mire e me kjarte per femijet.

    hasanhyseni, edhe kinezishtja te duket si shqip, po te shqiptojne kinezet shkronjat ne kete menyre.
    Kosova kurre nuk ka patur armik me te rrezikshem se PDK e Hashim Thaqit a.k.a. Hashim Kompromisit.

  7. #7
    Desert Eagle Maska e 'MAGNUM'
    Anëtarësuar
    22-05-2009
    Vendndodhja
    Gefangen in Raum und Zeit
    Postime
    124
    Citim Postuar më parë nga Selami2006 Lexo Postimin
    Shqiptaret mesojne gjuhet tjera me shpejt se kan alfabetin 36 shkronja.
    , gjermanishtja ka me teper shkronja se shqipja standarde.


    a, b, c, d, e, f, g, h, i, j, k, l, m, n, o, p, q, r, s, t, u, v, w, x, y, z

    [a, b, c, d, e, f, g, h, i, j, k, L (e kurrsesi LL), m, n, o, p, k, r, z, t, u, f, v, ks, y (dhe i), c]

    dhe

    ä, ö, ü, ß, ei, ie, eu, äu, ng, st, sp, ch, sch, tsch, dsch

    [æ (ae), ø, y, s (e gjate), i (e gjate), aj, oj, oj, ng, sht, shp, h, sh, ç, xh]


    °°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°

    Shqipes standarde i mungojne disa shkronja, ndersa ne dialektin geg ka me shum germa se sa ne shqipen standarde. si p.sh æ (ae), œ (oe), ø, i e shkurte, u e shkurte, ng, nd etj. etj.

    Shkronjat "gjermane" qe mungojne ne shqip jan x, w, ndersa i vetmi shqiptim gjerman qe mungon ne shqip eshte ch. Shqiptime shqipe qe mungojne ne gjermanisht jan dh, ë, gj, ll, nj, q, rr, th, x, zh
    Kosova kurre nuk ka patur armik me te rrezikshem se PDK e Hashim Thaqit a.k.a. Hashim Kompromisit.

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e kapllani
    Anëtarësuar
    11-06-2009
    Postime
    190
    Citim Postuar më parë nga 'MAGNUM' Lexo Postimin
    , gjermanishtja ka me teper shkronja se shqipja standarde.


    a, b, c, d, e, f, g, h, i, j, k, l, m, n, o, p, q, r, s, t, u, v, w, x, y, z

    [a, b, c, d, e, f, g, h, i, j, k, L (e kurrsesi LL), m, n, o, p, k, r, z, t, u, f, v, ks, y (dhe i), c]

    dhe

    ä, ö, ü, ß, ei, ie, eu, äu, ng, st, sp, ch, sch, tsch, dsch

    [æ (ae), ø, y, s (e gjate), i (e gjate), aj, oj, oj, ng, sht, shp, h, sh, ç, xh]


    °°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°

    Shqipes standarde i mungojne disa shkronja, ndersa ne dialektin geg ka me shum germa se sa ne shqipen standarde. si p.sh æ (ae), œ (oe), ø, i e shkurte, u e shkurte, ng, nd etj. etj.

    Shkronjat "gjermane" qe mungojne ne shqip jan x, w, ndersa i vetmi shqiptim gjerman qe mungon ne shqip eshte ch. Shqiptime shqipe qe mungojne ne gjermanisht jan dh, ë, gj, ll, nj, q, rr, th, x, zh
    gjermanishtja ka relativisht shum zanore, por pak bashketingllore.

    Tek shqipja standarde e kunderta na del, shum bashkedingllore dhe nji numer relativisht e vogel zanoresh.

    kurse gegnishtja pershak te zanoreve dhe bashketinglloreve hundore asht pak ma e pasun ne pikepamjen e tingujve, prandej i duhet ma shum shkronja.

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    13-09-2009
    Vendndodhja
    zürich.swiss
    Postime
    1,134
    Armenishtja tingellone shume ngjashem me shqipen

  10. #10
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-06-2005
    Postime
    639
    Citim Postuar më parë nga 'MAGNUM' Lexo Postimin
    , gjermanishtja ka me teper shkronja se shqipja standarde.


    a, b, c, d, e, f, g, h, i, j, k, l, m, n, o, p, q, r, s, t, u, v, w, x, y, z

    [a, b, c, d, e, f, g, h, i, j, k, L (e kurrsesi LL), m, n, o, p, k, r, z, t, u, f, v, ks, y (dhe i), c]

    dhe

    ä, ö, ü, ß, ei, ie, eu, äu, ng, st, sp, ch, sch, tsch, dsch

    [æ (ae), ø, y, s (e gjate), i (e gjate), aj, oj, oj, ng, sht, shp, h, sh, ç, xh]


    °°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°

    Shqipes standarde i mungojne disa shkronja, ndersa ne dialektin geg ka me shum germa se sa ne shqipen standarde. si p.sh æ (ae), œ (oe), ø, i e shkurte, u e shkurte, ng, nd etj. etj.

    Shkronjat "gjermane" qe mungojne ne shqip jan x, w, ndersa i vetmi shqiptim gjerman qe mungon ne shqip eshte ch. Shqiptime shqipe qe mungojne ne gjermanisht jan dh, ë, gj, ll, nj, q, rr, th, x, zh
    Ti Djal nuk po dishe Gjermanisht as je pike.

    Gjermanishtja nuk ka asnje shkronje me shuem se gjuha Shqipe.

    SHkronjat si eu=oj, ie, ei, jane kombinime te Zanoreve te ndryshme e jo shkronja, pastaj sp, st nuke jane shkronja po kombinim te shkronjave qelexohen si sh.

    GJuha Shqipe edhe ajo Gjermane skan as nje gje te perbashket perveq se perdorin te dyjat alfabetin Latin edhe eprdorin piken, presjen edhe pjeset tjera te pikesimit.
    JO NEGOCIATA - VETËVENDOSJE

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e kapllani
    Anëtarësuar
    11-06-2009
    Postime
    190
    Citim Postuar më parë nga drifilon Lexo Postimin
    Armenishtja tingellone shume ngjashem me shqipen
    kurr nuk e kam digjue armenishten ndonjihere per me dhane nji mendim, por per sa dij ta kujtoj me duket se kam lexue njihere se armenishtja asht njana prej gjuheve indogjermanike qi lidhet ma se shumit me shqipen.

  12. #12
    Desert Eagle Maska e 'MAGNUM'
    Anëtarësuar
    22-05-2009
    Vendndodhja
    Gefangen in Raum und Zeit
    Postime
    124
    Citim Postuar më parë nga dardani8 Lexo Postimin
    Ti Djal nuk po dishe Gjermanisht as je pike.

    Gjermanishtja nuk ka asnje shkronje me shuem se gjuha Shqipe.

    SHkronjat si eu=oj, ie, ei, jane kombinime te Zanoreve te ndryshme e jo shkronja, pastaj sp, st nuke jane shkronja po kombinim te shkronjave qelexohen si sh.

    GJuha Shqipe edhe ajo Gjermane skan as nje gje te perbashket perveq se perdorin te dyjat alfabetin Latin edhe eprdorin piken, presjen edhe pjeset tjera te pikesimit.
    Mire bre djale, ti ato far "shkronja" shqipe si dh, gj, ll, nj, rr, sh, th, xh, zh mundesh ti quash edhe laknuer nese don, veq tonaj duhet me i rujt se ban vaki i han noj kush.

    Por nese i llogaritim si shkronja ne vete, edhe kombinimet e zanoreve/bashktinglloreve, atehere gjermanishtja ka me shum "shkronja" se shqipja standarde.

    Se perndryshe shqipja i ka vetem keto shkronja:

    a,b,c,ç,d,e,e,f,g,h,i,j,k,l,m,n,o,p,q,r,s,t,u,v,x, y,z. (mungon w dhe x=iks)

    te tjerat jan kombinime shkronjash, pikerisht ashtu siç i quajte ti ato te gjuhes gjermane, dhe nuk po ke qef te jete e njejta edhe ne shqip.

    Kombinimet e shkronjave ne gjermanisht (e ne gjuhe te tjera) jan kombinime te shkronjave, ndersa kombinimet e shkronjave ne shqip nuk jan kombinime te shkronjave por shkronja. Perndryshe krejt n'rregull te ti po ?
    Ndryshuar për herë të fundit nga 'MAGNUM' : 15-01-2010 më 16:05
    Kosova kurre nuk ka patur armik me te rrezikshem se PDK e Hashim Thaqit a.k.a. Hashim Kompromisit.

  13. #13
    18 scudetti Maska e Gjinokastra
    Anëtarësuar
    29-08-2009
    Postime
    1,159
    Citim Postuar më parë nga drifilon Lexo Postimin
    Armenishtja tingellone shume ngjashem me shqipen
    Ku di ti ca eshte armenishtja mor ?

    Na kan mbyt minoritaret , qe mundohen te na nxjerrin nga kaukazi !

    Edhe sikur ne te flisnim armenisht puro , prap gjenetikisht jemi dorik , pra vendas ! edhe eshte ADN qe jep origjinat e nje populli edhe jo gjuha !
    [QUOTE =puroshkodran;2654864]Roma del kampion[ /QUOTE]

  14. #14
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    20-12-2009
    Postime
    306
    Citim Postuar më parë nga hasanhyseni Lexo Postimin
    Shikoni nje video qe e gjeta rastesisht ne youtube:

    http://www.youtube.com/watch?v=K3X3fWOXDhI

    Shikoni çfare ngjajshmerie me gjuhen shqipe ka gjuha gjermane ne shqiptimin e shkronjave!

    Intervali per te cilin e kam fjalen fillon ne kohen 01:50 dhe zgjat deri ne kohen 02:30 shikoni me vemendje!

    Mu duk shume interesante kjo.

    Pres mendimet tuaja!
    Po kjo po flet anglishte me gjithe se me shqypton nga nje gjuhe tjeter

  15. #15
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    20-12-2009
    Postime
    306
    Citim Postuar më parë nga kapllani Lexo Postimin
    kurr nuk e kam digjue armenishten ndonjihere per me dhane nji mendim, por per sa dij ta kujtoj me duket se kam lexue njihere se armenishtja asht njana prej gjuheve indogjermanike qi lidhet ma se shumit me shqipen.
    armenishtja i ngjan shume Turqishtes ,pamvarsisht se ka pak theksin e gjuheve sllave,kam nje shok qe flet me nanen e tij ne telefon dhe e nigjoj

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e kapllani
    Anëtarësuar
    11-06-2009
    Postime
    190
    Citim Postuar më parë nga SKENDER_BEU Lexo Postimin
    armenishtja i ngjan shume Turqishtes ,pamvarsisht se ka pak theksin e gjuheve sllave,kam nje shok qe flet me nanen e tij ne telefon dhe e nigjoj
    per armenishte nuk jam ekspert, por kam lexue se ne kete gjuhe indoevropiane gjinden shum fjale nga iranishtja, prandej nuk ma merr mendja se i perngjan turqishtes, nji gjuhe joindoevropiane.

  17. #17
    18 scudetti Maska e Gjinokastra
    Anëtarësuar
    29-08-2009
    Postime
    1,159
    Citim Postuar më parë nga SKENDER_BEU Lexo Postimin
    armenishtja i ngjan shume Turqishtes ,pamvarsisht se ka pak theksin e gjuheve sllave,kam nje shok qe flet me nanen e tij ne telefon dhe e nigjoj
    Teresisht gabim . Armenet flasin me theks Iranik . Turqit kane theksin e tyre Tartar .
    [QUOTE =puroshkodran;2654864]Roma del kampion[ /QUOTE]

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •