Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 64
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826

    Qeveria i fal shkrimtarit Ismail Kadare truallin mbi të cilën ka ngritur një banesë

    nje lajm i gezuar..

    shkrimtarit e atdhetarit te madh kadare shteti ja fal nje cop truall.
    i takon..
    i lumte qeverise..

    -----------

    AKTUALITET

    Qeveria i fal shkrimtarit Ismail Kadare truallin mbi të cilën ka ngritur një banesë verore në bregdet

    23-12-2009 / Gazeta 55


    Këshilli i Ministrave ka vendosur sot t’i kalojë në pronësi një sipërfaqe toke shkrimtarit, Ismail Kadare. “Qeveria vendos që shkrimtarit tonë të shquar Ismail Kadare t’i kalojë në pronësi pa shpërblim një sipërfaqe toke, ku ai ka një banesë verore. Jam i bindur se çdo shqiptar e mbështet e këtë vendim, por dua të theksoj këto se Ismail Kadare, i ka falur qytetit të Gjirokastrës dhe mbarë Shqipërisë, shtëpinë e tij, ku ka lindur, ku është rritur në Gjirokastër dhe që është bërë absolutisht pika kryesore e referencës së këtij qyteti të lashtë. Gjirokastra ka pasuri të mëdha, për t’u paraqitur vizitorëve, por në krye të tyre me distancë, për turistët që vijnë nga mbarë bota është shtëpia e shkrimtarit të madh Ismail Kadare dhe Ministria e Kulturës në bashkëpunim me autoritet vendore, po bën restaurimin e saj të plotë, ku do të jetë biblioteka, do të jenë një seri mjedisesh që do paraqesin jetën e shkrimtarit, si dhe të familjes” tha sot kryeministri, Sali Berisha. Sipas shefit të ekzekutivit, shkrimtari e ka bërë dhuratën e tij kohë më parë, por natyrisht kjo është më e pakta që qeveria shqiptare mund të bënte si një akt vlerësimi për një personalitet botëror të letrave, një shkrimtar siç do të theksonte Princi i Asturias, ndër më të mëdhenjtë e kohërave.

    ...

  2. #2
    Kalorës i Lirisë Maska e BlueBaron
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Vendndodhja
    Në Tironën e Ondrrave
    Postime
    5,046
    He Sala, bo t'bukrin me paret e popllit. Jepi nai cop tok Molit nga ajo e kalamojve te tuj Sale, jo ka pjesa atyne qe hapin syte hala me mor nai rryp toke qi ja ka lon baba e gjyshi ...


    (Letrare - Sala perpiqet te beje figure te mire me parate e popullit. Jepi ndonje cope toke Ismailit, nga ajo e femijeve te tu, jo nga pjesa e atyre qe hapin akoma syte per te marre ndonje rrip toke qe ja ka lene trashegimi babai apo gjyshi ...)
    Mund të shkëpusësh Çunat nga TIRONA, por kurrë nuk mund të shkëpusësh TIRONËN nga zemra e Çunave !!!

  3. #3
    Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
    Anëtarësuar
    09-09-2007
    Postime
    3,698
    do me mbulu m_tin me shurre, shoki salis ... eshte ky qe i ka minuar me kohe kadares marrjen e nobelit ... me ane te atyre ambasadorve lapangjoze ... dhe letrat anonime ...

    arsyeja, do thoni juvej ...

    nuk mund te shohe salis nje nobelist ne Shqiperi, veç vetes se tij ... ia ka friken nje kadareje nobelist ... se fjala e nje nobelist peshon me shume se fjala e nje krieministri si puna e salis ...

    ndaj diten i ofron llokume ... naten ia ben te zezen ...

    eh mer kadare ...

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e davidd
    Anëtarësuar
    02-09-2009
    Postime
    2,016
    Kulmi, po ky Salibei token e babait e ka?
    krishti, mesija eshte afer duke ardh,duani dhe ndihmoni njeri tjetrin,faluni qe tju falan mekatet

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e King_Arthur
    Anëtarësuar
    27-04-2006
    Vendndodhja
    Detroit U.S.A por me zemer dhe shpirt ne elbasanin tim.
    Postime
    2,411
    Vendim i mire

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e skampin
    Anëtarësuar
    12-01-2003
    Vendndodhja
    Spanjë
    Postime
    947
    Kadare eshte me i madhi dhe Berisha duhet te ishte kujtuar me pare per te dhe per disa te tjere si puna Kadarese.
    Shume mire e ka bere.
    Kujdes nga shkjau
    Kujdes nga greku
    Kujdes nga ata qe harruan ATDHEUN
    AT GJERGJ FISHTA

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    22-12-2005
    Postime
    538
    Citim Postuar më parë nga Duaje Siveten Lexo Postimin
    do me mbulu m_tin me shurre, shoki salis ... eshte ky qe i ka minuar me kohe kadares marrjen e nobelit ... me ane te atyre ambasadorve lapangjoze ... dhe letrat anonime ...

    arsyeja, do thoni juvej ...

    nuk mund te shohe salis nje nobelist ne Shqiperi, veç vetes se tij ... ia ka friken nje kadareje nobelist ... se fjala e nje nobelist peshon me shume se fjala e nje krieministri si puna e salis ...

    ndaj diten i ofron llokume ... naten ia ben te zezen ...

    eh mer kadare ...
    Ku asht Nobeli mer Duj? Nobel i enderuar nga kadareja i hutuar qe nuk ja japin.
    E di zotrote cfare tha njehere nje coban nga lazarati: Ah, tha. Skam buke, se po te kesha dhe qumesht..do beja nje pershesh. Keshtu edhe nobelisti yt tha njehere: tani? edhe te ma japin sdo ta doja. Te ma kishin dhene ne kohen e Enverit do beja skandal. Do me detyronin ta refuzoja..une sdo pranoja. Tani mo? Tani eshte kot.
    Sa per token e dhuruar, degjo mua ti. Para ca kohesh ky kadareja si gjirokastrit qe eshte , beri ca hesape per ca "borxhe"qe i ka shteti shqiptar qe nga koha e Dulles per veprat e botuar jashte... nejse. Si duket ky Sala yt qe ngahere nxiton te jete i pari, i ka kthyer borxhin ketij kadarese per sa ai hamendeson si matrapaz. Pune e tyre. Po Nobeli ku eshte se sma the.
    Heeej
    Shqipëria është e Bukur
    Shqipëria është më e Madhe.....

  8. #8
    Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
    Anëtarësuar
    09-09-2007
    Postime
    3,698
    Citim Postuar më parë nga djaliepirotas Lexo Postimin
    Ku asht Nobeli mer Duj? Nobel i enderuar nga kadareja i hutuar qe nuk ja japin.
    ... Po Nobeli ku eshte se sma the.
    nobelli duhet te jete diku ne vendet nordike ... aty ku salis yt ka que letrat anonime kunder kadares ...

  9. #9
    LIVERPOOL FC Maska e geezer
    Anëtarësuar
    29-09-2007
    Vendndodhja
    Windy City Chicago.USA
    Postime
    836
    une mednoj qe plotsisht e meriton ket gje Kadare , ndoshta eshte dashur shum me heret
    LIVERPOOL
    you`ll never walk alone

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    dujsuv..

    me genjeshtra po e mbush cdo postim tendin..
    asnje pengese nuk i ka bere saliu kadarese per nobelin..
    perkundrazi gjithmone e ka nderuar e lavderuar..
    sigurisht qe ps me njerzit e vet gjithmon i ka fryre ne vesh kadarese kunder saliut.. por kjo eshte ceshtje e tyre.
    kurre saliu nuk i ka sulmuar artistet pamvaresisht se me cilen parti ata i kan pipzat mire..
    kishte pasur nje hall nje here kadri roshi e megjithse ishte militant i flakte i selise roze.. saliu ja zgidhi hallin e kadriu kish mbetur pa goje.. e u kish then miqve te vet.. sma morri mendja qe berisha te ma bej kte nder..

    edhe se kadare nuk ka treguar kurre ndonje simpati per saliun bile dhe ka hedhur spica kunder tije.. kurre nga goja e saliut nuk doli gjysem fjale kunder kadarese.. perkundrazi e ka ngritur ne qiell..
    kurse mejdanet e ps-se e kan fyer kadarene disa here me nofka te ulta..

    mos shpif or djal se nuk te ben mire per shendetin shpifja.. te cperfytyron surratnë..

    e merr a jo kadare nobelin eshte ceshtje e shijeve dhe e orientimeve politike te akademise suedeze e ska te beje me saliun..

    sa per dijeni ambasadori i dikurshem i shqiperis ne suedi .. kokolari.. qe u perfol per kte ceshtjen nobel.. ( kushedi ckan gjirokastritet mes veti) . u hoq nga saliu.. per ceshtje normale qe ndrrohen ambasadoret.. dhe kokolari kerkoj strehim politik ne suedi ..kinse e ndjek saliu..
    edhe kjo nje pallaver.. se kerkush nuk e ndoqi..
    as agolli nuk e do saliun.. e din te gjithe .. por kurre saliu gjys fjale nuk e tha kunder tij..

    e ne fund.. mir ka bere saliu qe ja fali kadares at truall.. sepse ska mbetur zorrraxhi pa u bere pronar trojesh..

    .

  11. #11
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    shume mire e ka bere...eshte shqiptari me madheshtor qe egziston.

  12. #12

    Anëtarësuar
    08-02-2003
    Postime
    1,792
    Eros,pls.

    Mire kane bere pyetjen me lart,pse nuk ja japin novelin Kadarese?Dikur mbaj mend kohe kohe me pare nje diskutim me italiane mos gaboj mbi nobelin e Kadarese,qe te marresh nobelin nuk duhet te dish vetem te shkruash bukur por te kesh saktifikuar edhe per atdheun.
    Une e vleresoj si shkrimtar por si personazh kur do te hyje ne ca aspekte politike e urrej,ben me mire ta qepi.

    Ju siguroj qe Gjirokastra e bukur,ka mjaft shtepi me me vlere se ajo qe ka tashme shoku Kadare,dhe qe meritonin para saj te ishin rikonstruktuar,na shkojne na i japin edhe toke tjeter,cuna e goca prona ne vetvete trashegon mund e djerse,e jo llafe te bukura.

  13. #13
    I love god
    Anëtarësuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    Citim Postuar më parë nga La_Lune Lexo Postimin
    Eros,pls.

    Mire kane bere pyetjen me lart,pse nuk ja japin novelin Kadarese?Dikur mbaj mend kohe kohe me pare nje diskutim me italiane mos gaboj mbi nobelin e Kadarese,qe te marresh nobelin nuk duhet te dish vetem te shkruash bukur por te kesh saktifikuar edhe per atdheun.
    Une e vleresoj si shkrimtar por si personazh kur do te hyje ne ca aspekte politike e urrej,ben me mire ta qepi.

    Ju siguroj qe Gjirokastra e bukur,ka mjaft shtepi me me vlere se ajo qe ka tashme shoku Kadare,dhe qe meritonin para saj te ishin rikonstruktuar,na shkojne na i japin edhe toke tjeter,cuna e goca prona ne vetvete trashegon mund e djerse,e jo llafe te bukura.
    iiiiiiiiisa raciste kjo.

  14. #14
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-01-2004
    Postime
    2,378
    e dini si perkthehet ky lajm ne evropiance?

    ia falem hajdutit pulen e vjedhur. kush del me mend ne kete mesele une nuk besoj se e gjej dot vallaj.
    imagine there's no countries...
    nje fjale, nje kuptim...
    :))))

  15. #15

    Anëtarësuar
    08-02-2003
    Postime
    1,792
    Citim Postuar më parë nga drague Lexo Postimin
    iiiiiiiiisa raciste kjo.
    Drague futju dhe ti poezise si lirikku se ndoshta te japin ndonje cope toke me kullot andej nga rri
    Drague,te pershendes,s'jam raciste ndoshta realiste me shume sec duhet me keta njerez.

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    oj lalune pakez brune..

    dhe italianet kan marre nobel per letersi po nuku kan bere asnje sakrific per atdheun.. sepse ska pas nevoj italia per sakrifica sepse ka 65 vjet ne demokraci..
    edhe shum te tjere nobeliste qe e kan marre skan bere asnje sakrific pervec lodhjes se te shkruarit letersi..

    ne nuk dime se cfar kriteresh kan nobel-dhensit kur zgedhin dike as ay italiani yt sdi gje..
    shpesh nobel-marresit jan krejt te panjohur per lexuesin e letersise..

    pra nuk matet kadare me .. e morri a nuk e morri at cmim .. qe e jep nji akademi qe ska asnje lidhje me kauzen e kombit tone as historikisht as shpirterisht.. e qe as e di se cdo te thote sakrific.. sepse eshte nje akademi e nji vendi qe ka 300 vjet qe sdi ceshte roberia apo lufta apo diktatura etj..

    eshte si ti thuash sot nje mbeses se koco kokdhimes ose ndonje bosi tjeter..e di ti te keqen teta se gjyshja jote ka pas shkuar ne pazar ne kembe.. e se kerciste fasulja e po.rdha.. etj.. nuk e kuptojn ato.. uaa thot ca thot kjo budallaqja..
    ua thot pse nuku kini ngrene ju tek restauranti i xhaxhi bosit ne ujftonet.. apo te ajo teta ne sheraton..

    jemi bot te tjera si ne me kalamaqerit sot si suedezet me shkrimtaret shqiptare..
    nuk kuptohen pik..

    tregoja nje barsalet shkodrane anti parti nga ato te kohes dulles sot nji freshisti apo disko bordellisti te ri..
    nuk qesh me te sepse nuk ndjen asgje aty..

    pra cmimi nobel nuk ka vlere per ne shqiptaret.. sepse ajo cka eshte letersi per ne nuk eshte asgje per ata..

    ne kemi kriteret tona qe e vleresojme nje shkrimtar..

    e ti lalun pse harron.. se me ikjen ne paris kadare i shkuli themelin.. ppsh-se..

    ajo ishte super bomba per ate regjim..

    lalun fola me ty ne se e di se cfar ish koha e dulles..ne se jo..kam grire kot..




    ..

  17. #17
    I love god
    Anëtarësuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    Brar mos e ngaterrojm penen me karakterin.

    e kemi sterdiskutu ketu ne forum.

  18. #18
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-01-2004
    Postime
    2,378
    -nobelistet letrare or brar nuk kane vjedhur pula. as kane internuar me sigurimin e shtetit te dashurin e vajzes me gjithe familje sepse beri gjene me te bukur ne bote: dashuroi.

    -nje kriter i cmimit nobel eshte: cfare sinjali i japim ne njerezimit me kete cmim? qe dekorojme nje hajdut? apo nje sigurims?

    -pse cmimi nobel i dhene Nene Terezes ka vlere per shqiptaret? dhe jo vetem per shqiptaret por per te tere boten.

    -kur iku kadareja ne paris? para apo pasi iku ramizi ne new york?
    imagine there's no countries...
    nje fjale, nje kuptim...
    :))))

  19. #19

    Anëtarësuar
    08-02-2003
    Postime
    1,792
    Brar,qe ke grire sallate kote ne kete kontekst po,ne pergjithesi,mbi dullen flasim here tjeter.

    Kriteret tona qe vleresojme nje shkrimtar thua ti?
    Qe kur me copa tokash o brar?
    Kishim prite deri sa te kthente topin edhe i kishim ngritur nje lapidar andej nga deshmoret e kombit,e i thurnim lavde,ndoshta ja ka pergatitur vete vetes ai,se gjirokastriten s'ja ha qeni shkopin.

    Sa per punen ci shkuli PPSh-se,pune per te,ose me mire i kam fjalet e arta per kete forum ti shpenzoj kot,ne kete kontekst ketu,eshte teper banalizuar si figure,do benin mire mos ta publikonin fare si lajme.

    Ato krahasimet me bene te qesh,me krenari isha dhe jam shktresa punetore,qe tallin sot menderen e bejne qef "mendjendriturit e te moralshmit"

    Do te kisha treguar dhe une nje ndodhi me Kadarene ne France tek rruget me drita te kuqe por ndoshta do bjere njehere tjeter rasti.

    P.s Lexo mire,une skam me te gje si shkrimtar,por gjesti me siper eshte banal.

  20. #20

    Anëtarësuar
    08-02-2003
    Postime
    1,792
    Citim Postuar më parë nga uj me gaz Lexo Postimin
    -nobelistet letrare or brar nuk kane vjedhur pula. as kane internuar me sigurimin e shtetit te dashurin e vajzes me gjithe familje sepse beri gjene me te bukur ne bote: dashuroi.

    -nje kriter i cmimit nobel eshte: cfare sinjali i japim ne njerezimit me kete cmim? qe dekorojme nje hajdut? apo nje sigurims?

    -pse cmimi nobel i dhene Nene Terezes ka vlere per shqiptaret? dhe jo vetem per shqiptaret por per te tere boten.

    -kur iku kadareja ne paris? para apo pasi iku ramizi ne new york?
    Nuk do kuptonte gjithsesi.

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •