Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 19 prej 19
 1. #1
  SHKOZA
  Antarsuar
  28-08-2004
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  44
  Postime
  595
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime

  T dhna mbi trevat e Kosovs

  [/B]Nuk jam i sigurt a ka ne forum ndonje teme qe pershkruan trevat ( krahinat ) gjeografike ose etnografike te trojeve shqiptare. Une vendosa ta hap kete teme ku do te mund te postoheshin materiale per trevat e ndryshme shqiptare, ku te gjithe anetaret ose vizitoret e Forumit Shqiptar do te mesonin me shume per trevat e ndryshme. Po ia filloj me treven e Llapushes qe shtrihet ne pjesen qendrore te Kosoves.

  Treva e Llapushes ( Llapushnikut ose Perkorupes)

  Llapusha sht nj trsi gjeografike dhe etnografike q prfshin pjesn perndimore t Kosovs qendrore dhe ka shtrirje VJ. N aspektin gjeografik krahina e Llapushs (Llapushnikut) bn pjes n makroregjonin kodrinoro-malor t Drenics. Lartsia mbidetare varion nga 400 - 1000 metra. sht trev e rrethuar me male t ulta 700-1060 metra, rrafshnalta dhe kodrina, si dhe gryka t thella. Kjo trev ka nj pozit shum t mir gjeografik pasi q gjendet n pjesn qendrore t Kosovs, prmes s cils kalojn rrugt kryesore q e lidhin Rrafshin e Dukagjinit dhe Fushn e Kosovs. Prmes Llapushs kalon magjistralja Prishtin - Pej (prkatsisht pjesa Llapushnik - Dollc). N pjesn jugore t Llapushs kalon magjistralja Prishtin - Prizren (prkatsisht pjesa Duhl - Suharek).

  Treva e Llapushs pr nga aspektet gjeografike dhe fizionomia e terrenit ndahet n Llapushn Lindore dhe Llapushn Perndimore.

  Treva e Llapushs prfshin fshatra m rreth 100 mij banor q gravitojn n komunn e Malishevs, Therands, Klins, Rahovecit, Drenasit dhe Istogut. Kjo trev kufizohet me Podgurin e Pejs n veri, me Dukagjinin n perndim, me Anadrinin dhe Podgurin e Prizrenit n jug dhe Drenicn n lindje.

  [redakto] Shtrirja
  Treva e Llapushs si trsi gjeografik dhe etnografik ka kufij shum t qart malesh e lumenjsh q e dallojn nga krahinat prreth. Megjithkt rreth kufijve t trevs s Llapushs ka pasur dhe ka mendime t ndryshme nga shum studiues t fushave t ndryshme. N kuptimin gjeografik Riza avolli n literaturn e Gjeografis fizik, trevn e Llapushs (Prekorups) e vendos n regjionin para malor t Rrafshit t Dukagjinit, ku kufirin verior t ksaj trev e prbn lumi Klina, at perndimor nj pjes e Drinit t Bardh - Vargmalet Kaznik-Zatriq-Shkoz (Millanovc). Kufirin jugor malet e Biraqs dhe Qafa e Duhls dhe at perndimor vargmalet Carralev-Drenic (Berish) dhe Kosmaq. Dr. R. Doqi trevn e Llapushs e vendos n nj territor shum m t vogl q prfshin kryesisht Rrafshnaltn e Llapushs n katrkndshin lumi Klina, Drini i Bardh-malet Koznik-Zatriq-lumi Mirusha dhe mali Kosmaq. Z. Cana kufijt e ksaj trev i jep n mnyr shum t prgjithsuar duke prmendur ann e majte t Drinit t Bardh dhe malet Koznik-Zatriq-Shkoze (Millanovc). L. Rushiti kur prmend lvizjen kaake ndr t tjera prmend kufijt e Llapushs q fillojn n fshatin Suhogerll dhe kufiri verior i ksaj trev del Lumi Kujavq. N prgjithsi shikuar n aspektet gjeografike si lartsia mbidetare, fizionomia e terrenit, klima, ujrat, vegjetacioni, llojet e toks, vendbanimet etj, si dhe etnografike t popullsis s ksaj trev, prfshir edhe mendimin e popullsis q identifikohen historikisht me kt trev kjo trev prfshin nj territor shum m t gjer. Treva e Llapushs n kuptim kufirin verior dhe veriperndimor t ksaj trev me Podgurin e Pejs (Anamalin e Pejs) dhe Lugu i Drinit e formon Lumi Kujavqe, ose s paku malet e Krrnins Stenjavec 671 m dhe Jashanics, pastaj kufirin perndimor me Lugun e Baranit dhe Dushkajn e formon Drini i Bardh deri tek Guri i Zi prej nga ky kufij shkon vijs shkarse t vargmaleve Kaznik-Zatriq-Shkoz (Millanovc) mbi Rahovec n drejtimi VP-JL deri n vendbashkimin e lumenjve Toplluha dhe Suhareka mbi Suharek, duke e ndar kt trev nga treva e Anadrinit (Podrimes). Nga ktu kufirin jugor dhe juglindor t Llapushs e bjn malet e Biraqs dhe t Carralevs deri n majn Bretanec 1044 m. N kt pjes treva e Llapushs kufizohet me Podgurin e Prizrenit (Anamalin e Prizrenit). Kufirin juglindore dhe lindor e formojn vargmalet Carraleve-Drenice (Berishe) dhe Kosmaq n drejtimi VP-JL dhe malet e ulta Resnik e Kerrnic (Stenjavec 671 m) e deri n lumin Kujavq. E prcaktuar n kta kufij treva e Llapushs (Llapushnikut ose Prekorupes), prfshin n vete tri trsi kryesore : Llapushn Veriore mes lumit Kujavq, Drini i bardh, lumi Klin dhe malet Resnik-Stenjavec, Llapushn qendrore ose rrafshnaltn e Llapushs mes Lumit Klina, Drinit t Bardh maleve Kaznik-Akavan-Gajark i Malishevs, Berish-Kosmaq, si dhe Llapusha jugore (e njohur n popull edhe si Bajraku i Astrazubit) mes maleve Zatriq-Shkoz-Grab, Biraq, Carralev -Berish. N aspektin e morfologjis dhe fizionomis s terrenit treva e Llapushs ndahet n Llapushn lindore dhe perndimor.

  [redakto] Relievi
  [redakto] Vargmalet Carralev - Drenic
  Malet prfshijn kryesisht zonat prreth trevs n jug t Llapushs dhe n lindje, kurse rrafshnaltat zn pjesn qendrore t ksaj trev. Malet n trevn e Llapushs kryesisht prfshijn sisteme t vargmaleve me drejtimin VP- JL dhe kto vargmale ndahen n tri trsi q mbulojn Llapushn Lindore dhe Llapushn Perndimore. N Llapushn Lindore gjenden edhe vargmalet m t larta t ksaj trev t quajtura vargmalet Carraleve-Drenic, ku n kt trsi malore dallohen malet e Luzhnics me majn Bretanec 1042 m, malet e Duhls dhe Bllacs me lartsi 940 m, malet e Javorit e Ngucatit me 1020 m, malet e Klqeks e Ladroviqit me majn m t lart t Llapushs, Gradin 1056 m, malet e Novosells dhe Lladrovcit me 1010 m dhe malet e Trpezs e Berishs me majn m t lart n Berish 1028 m. I gjith ky sistem malor q fillon nga Gryka e Carralevs dhe formon rrafshnalta n kurrizet malore me lartsi 700 -1000 m dhe zbret n Grykn e Llapushnikut, shtrihet rrpishem n t dy ant duke krijuar vijn shkarese t lugins s lumit Mirusha n trevn e Llapushs dhe grykat e thella dhe vijn shkarse t lumit Drenica n trevn e Drenics jugore. Kjo trsi malore bashk me malet e Kasmaqit e formon kufirin natyror ndars t trevs s Llapushs me trevn e Drenics.

  [redakto] Malet Kamaq-Gjurgjic
  Po n Llapushn lindore n pjesn verilindore t saj n nga Gryka e Llapushnikut e deri n gryken e lumit Klina n Murg vazhdon tresia e dyte malore e Maleve t Kosmaqit me majn Kosmaq 970 m, n t ciln prfshihen malet e Negrovcit, Vuqakut e Gjergjices.

  [redakto] Vargmalet Kaznik-Zatriq-Shkoz
  N Llapushn perndimore dhe jugore gjendet sistemi i dyte i rndsishm malore i njohur si Vargmalet Kaznik-Zatriq-Shkoze me drejtimin VP-JL me lartsin mesatare 700-1000 m. Kjo trsi malore fillon nga Gryka e lumit Mirusha n veri e prfundon n luginn e lumit Toplluha n Reshtan t Therands. N kt trsi malore dallohen malet e Mrasorit e t Llapqevs me lartsi 790 m, Kaznikut e t Panorcit me majn Bajrak 1007 m, malet e Zatriqit (Razhdollit, Akavanit) me lartsin m t madhe n Dell 1046 m, pastaj malet e Gurbardhit e Turjaks me lartson n Kike 9003 m deri n Bllat dhe Gryke t Zhdrlls. Nga Gryla e Zhdrells vazhdon trsia e madhe malore n drejtim t JL e vargmaleve t Shkozs (ish Millanovcit), me malet e Ostrozubit e Rahovecit me lartsin 870 m, malet e Shkozs me majn m t lart Kryeguri me lartsi 900 m, malet e Ceri i Shkozs, Pagarushs dhe Doberdelanit me lartsin m t madhe n Gumnishte 840 m, si dhe nga qafa e Pagarushs e deri n Reshtan malet e Grapit me lartsi 760 m. Ky sistem malore n mnyr t rrepishme lshohet n pjesn perndimore dhe jugore duke krijuar vijn shkarse t trevs s Llapushs me trevn e Anadrinise, kurse n pjesn lindore kto trsi malore lshohen n mnyr t valzuara n veri dhe lindje n luginn e lumit Mirusha dhe n jug n luginn e thelle t lumit t Breshancit. Poashtu kjo trsi malore e formon kufirin natyror ndars mes Llapushs dhe Anadrinis (Podrims).

  [redakto] Vargmalet Gajrak-Gallush-Biraq
  Po n Llapushn jugore paralel me vargmalet Kaznik-Zatriq-Shkoze dhe vargmalet Carraleve-Drenice shtrihen vargmalet e ulta Gajarak-Gollushe me lartsi mesatare 600-800 m. Ky sistem malor fillon mbi qytezn e Malishevs n VP dhe prfundon n Grykat e Dragaqins e Reqanit n JL. N kt trsi malore dallohen malet e Gajrakut me lartsin m t madhe Gajrak 793 m, pastaj Gajraku i Malishevs me 742 m, Gajraku i Kervasris, 720 m, Gajraku i Bellanics 730 m, Gajraku i Gariqit 700 m. Me n jug dallohet trsia malore e Gallushs me lartsin m t madhe 793 m mbi fshatin Nishor, ku dallohen malet e Nishorit dhe Kastercit, Semetishtit dhe Sllapuzhanit. Kurse nga fshati Sllapuzhan deri n grykat e lumit t Dragaqins vazhdojn kodrinat e Biraqs me lartsi mbidetare m t madhe 658 m.

  [redakto] Vargmalet Gremnik - Gjurgjevik
  Vargmalet Gremnik - Gjurgjevik kan shtrirje VJ dhe jan male kryesisht t ulta me majn m t lart 720 m mbi fshatin Perqeve. Kto vargmale fillojn nga lugina e thelle e lumit Klina n veri dhe vazhdojn drejt jugut deri n luginn e thelle t lumit Mirusha. N kt trsi malore dallohen pr nga lartsia malet e Sferrks e t Perqevs, malet e Gremnikut, malet e Dollcit e t Gjurgjevikut.

  [redakto] Vargmalet Resnik - Kerrnin- Vuqak
  Vargmalet Resnik-Kerrnine poashtu jan male t ulta q mbulojn pjesn m veriore t Llapushs nga lumi Kujavq deri n lumin Klina n jug dhe shikuar n aspektin e fizionomis s relievit ato jan kryesisht terrene kodrinore, ku dallohen kodra Stannjevac 671 m, kodrat e Resnikut 620 m etj.

  [redakto] Relievi kodrinoro- fushor
  N trevn e Llapushs relievi kodrinoro - fushor sht shum m prezent dhe at n form t pllajave t larta ose rrafshnaltave t thyera, kurse ai fushor paraqitet vetm n disa lugina t ngushta. N kt trev shikuar nga ky kndvshtrim n trevn e Llapushs dallohen si rajone m t rrafshta kto zona : Rrafshlarta e Llapushs, Lugina e Drinit t bardh dhe Lugina e Pagarushs.

  [redakto] Rrafshlarta e Llapushs dhe Lugina e Mirushs
  Kjo rrafshnalt prfshin pjesn qendrore t Llapushs mes lumit Klina n veri, maleve t Gremnikut n perndim, maleve Kaznik-Zatriq-Gajrak n jug dhe maleve Carraleve-Berishe-Kosmaq n lindje. Pr nga fizionomia e terrenit sht nj rrafshnalte shum e veante me lartsi mes 500-600 m q n prbrjen e vete ka lugina t cilat kryesisht kan drejtim L-P q lshohen posht duke formuar rrafshet e vogla aluviale t lumit Mirusha. N kt zon jan t vendosura mbi 60 % e vendbanimeve t Llapushs dhe npr t kalon magjistralja Peje-Prishtine si dhe rruga tjetre e rndsishme Kijeve-Malisheve-Duhel q lidhe shumicn e fshatrave t Llapushs. N kt zon nihen tri trsi kryesore : mali i madh n perndim, Dubrava n lindje dhe lugina e Mirushs n jug.

  [redakto] Lugina e Drinit t bardh
  Zona m e ulet dhe m fushore e trevs s Llapushs me lartsi mbidetare 350-450 m, sht pjesa perndimore e ksaj trev prgjat lumit Drini i bardh q njkohsisht sht e prbr me shtresa aluviale dhe m e prshtatshmja pr bujqsi dhe vijs shkarse t vargmaleve t Gjurgjevikut e Gremnikut. Kjo lugine ka drejti VJ dhe fillon nga venderdhja e lumit Kujavq n lumin Drini i bardh n veri dhe prfundon n venderdhjn e lumit Mirusha n jug. Kryesisht n popull nihet si fusha e Dresnikut dhe e Gremnikut.

  [redakto] Lugina e Pagarushs
  Lugina e Pagarushs sht nj lugine q n veri ka formn e rrafshnalts n veri me lartsi deri 650m dhe pastaj n jug shkon duke u thelluar dhe formon gryken e Semetishtit ku lartsia zbret deri n 400 m. Kjo lugine gjendet mes maleve vargmaleve Zatriq -Shkoze-Grab n perndim dhe jugperndim dhe maleve Gajrak dhe Gollushe n verilindje dhe juglindje. Prmes ksaj lugine kalon lumi Pagarushs q pastaj merr emrin lumi i Breshancit. Kjo lugine sht mjaft e thate dhe vetm n ojesen jugore sht zone m e but dhe aluviale.

  [redakto] Hidrografia
  Treva e Llapushs sht e pasur me lumenjt dhe prrenj. Rreth saj dhe npr t kalojn disa lumenj mjaft t rndsishm t Kosovs si Drini i bardh n perndim q e prshkon kufirin e Llapushs nga venderdhja e lumit Kujavq n veri e deri t venderdhja e lumit Mirusha n jug. Pastaj lumi Klina n veri nga fshati Murge e deri tek venderdhja e ktij lumi n Drinin e bardh tek qyteza e Klins. Lumi Kujavaq q vjen nga bjeshkt e Suhogerlls dhe kalon duje e formuar kufirin verior t Llapushs prgjat fshatit Kerrnine deri n venderdhjn n Drinin e bardh. Lumi Mirusha si lumi m i rndsishm i ksaj trev q prshkon prmes kt trev nga malet e Bllacs e deri n venderdhjn n Dri t bardh tek Guri i zi pran Volljaks. Lumi i Breshancit q i mbledh prrejte lugins s Pagarsushs deri n vendebashkimin me lumin e Suhareks pr t formuar lumin Toplluha n afrsi t Reshtanit. Megjithse kjo trev sht e pasur edhe me prrenjve shumica e prrenjve sidomos gjat vers kan prurje shum t vogla ose edhe thahen, kshtu q pjesa m e madhe e fushave t ksaj trev nuk mund t ujiten tokat. Fushat q mund t ujiten jan kryesisht fusha e Gremnikut dhe fusha aluviale nga Banja deri n Bubel, prgjat lumit Mirusha.

  [redakto] Klima
  Klima e trevs s Llapushs sht kryesisht klime subkontinentale. Megjithat kjo trev duke qen e hapur prmes luginave lumore dhe rrafsheve dhe duke qen pjese e basenit t Dukagjinit, pr disa nuanca ka klime m t but se krahinat n lindje. Krejt kjo fal Drinit t bardh q sjell nuanca t klims mesdhetare. Sasia e reshjeve kryesisht nuk dallon shum nga sasia e reshjeve mesatare t Rrafshit t Dukagjinit, megjithse pr disa nuanca mund t jen m t pakta. Shklqimi i diellit n kt trev duhet t jet shum m i gjat n koh se sa n viset m t ulta t Dukagjinit dhe Drenics dhe fal ksaj kjo trev dallohet pr sasin m t vogl t mjegullave q bien atje.

  [redakto] Demografia dhe Vendbanimet
  Treva e Llapushs sht nj rajon mjaft i populluar me prafrsisht 115 banore n 1 km. Kjo trev n vete prfshin komplet vendbanimet e komuns s Malishevs gjithsejt 43 fshatra, pastaj vendbanimet e pjess lindore t komuns s Klins, vendbanimet veriperndimore t komuns s Rahovecit, vendbanimet veriore t Komuns s Suhareks dhe disa vendbanime perndimore t Komuns s Drenasit, Istogut dhe Lipjanit. Qendra kryesore gravituese e ksaj trev sht qyteza e Malishevs, por pr pjese veriore dhe perndimore t ksaj trev sht edhe qyteza e Klins, pastaj Rahoveci dhe Suhareka.

  Pjesa kryesore e vendbanimeve t trevs s Llapushs kryesisht vendbanimet Malishevs, Rahovecit dhe Suhareks gravitojn n qendrn regjionale t Prizrenit, kurse vendbanimet e Klins n at t Pejs dhe disa vendbanime t Drenasit dhe Lipjanit n qendrn regjionale t Prishtins. N kt trev jan t dalluara kryesisht dy lloje vendbanimesh t tiput t grumbulluar dhe shprndare t cilat pr nga fizionomia e terrenit kan veqorit e tyre dhe dallohen ato t Llapushs perndimore nga ato t Llapushs lindore. Kryesisht n Llapushn perndimore si zone me krastike dhe me malore me zona fushore t pakta dominojn vendbanimet e tipit t grumbulluar, kurse n Llapushn lindore dhe veriore kryesisht ato t tipit t shprndare.

  Vendbanimet e Llapushs jan :

  Vendbanimet e Llapushs t komuns s Malishevs jan gjithsejt 44 : Gollubovci, Pllaqica, Mleqani, Balinca, Llazica, Vermica, Shkarashniku, Drenovci, Kijeva, Bubaveci, Burimi(Stapanica), Lumnishta (Lubizhda), Damaneku, Bubli, Panorci, Llapqeva, Garaqeva, Qypeva e Damanekut, Turjaka, Gurbardhi (Carravrana), Burimi (Joviqi), Mirusha, Malisheva, Carralluka, Terpeza, Lladrovci, Berisha, Fshati i ri, Seniku, Bardhi (Lladroviqi), Ngucati, Temeqina, Bellanica, Banja, Gajraku, Kervaseria, Goriqi, Pagarusha, Janqisti, Shkoza (Millanoviqi), Maxharra, Astrazubi (Ostrozubi), Dragobili dhe Maralia.

  Vendbanimet e Llapushes q i takojn komuns s Klins jan gjithsjt 26 fshatra : Sferrka e gashit, Perqeva, Gllareva, Rigjeva, Zabergja, Qabiqi, Doberdoli, Shtarica, Ceraviku, Ujmiri, Gjurgjeviku i madh, Qypeva e poshtme, Qypeva e Siprme, Volljaka, Gremniku, Dollci, Dresniku, Pograxha, Resniku, Jashanica poshtme, Jashanica e Eprme, Grabovci, Binxha, Siqeva, Jellovci dhe Kerrnica.

  Vendbanimet

  Vendbanimet e Llapushs t komuns s Suhareks jan gjithsejt 11 fshatra : Javori, Luzhnica, Bllaca, Duhela, Sllapuzhani, Nishori, Kasterci, Breshanci, Semetishti, Peqani dhe Ilironi (Doberdelani).

  Vendbanimet e Llapushs t komuns s Rahovecit jan gjithsejt 8 fshatra : Mrasori, Guri i Kuq (Petkoviqi), Kazniku, Potoku, Pastaseli, Senovci, Drenovci dhe Zatriqi.

  Vendbanimet e Llapushs q i takojn Komuns s Drenasit jan gjithsejt 4 fshatra : Arllati, Gjergjica, Negrovci, Vuqaku dhe Llapushniku. Tani me kto fshatra nihen si fshatrat t trevs s Drenics (nuk numrohen).

  Poashtu edhe fshatrat e komuns s Istogut deri n lumin Kujavq si : Shalinovci, Polani, Osojani, Tuqepi, Banja, shtupeli, Bellqa dhe Kerrnina, dikur jan njohur si pjese e trevs s Llapushs, por tani me shum pak njerz i njohin si pjese t ksaj trev (pra nuk numrohen).

  N baze t ksaj renditje del s treva e Llapushs i ka 89 fshatra t cilat edhe sot e kesja dit nihen si trev e Llapushs me rreth 100 mije banore.

  SHKOZA nga Prizreni
  ATDHEU MBI TE GJITHA

 2. #2
  SHKOZA
  Antarsuar
  28-08-2004
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  44
  Postime
  595
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Ndarja regjional e Kosoves:
  Kosova ne aspektin gjeografik ndahet ne dy regjione ( teresi ) te medha ( makroregjione ) : Rrafshi i Dukagjinit ne perendim, Fuasha e Kosoves ne lindje .
  Keto dy teresi te medha pastaj ndahen ne kater mezoregjione :
  1. Rrafshi i Dukagjinit ne perendim;
  2. Drenica ne qender,;
  3. Fusha e Kosoves ne lindje;
  4. Anamorava ne juglindje.
  Secili nga keto mezoregjione qe nderthurin ne shumicen e ratsve te njetat veqori gjeografike dhe etnografike pastaj ndahet ne regjione me te vogla ( krahina, treva ).
  Rrafshi i Dukagjinit perfshine pjesen kryesore te pellgut te Drnit te bardhe mes Bjeshkeve te Nemuna ne veri-perendim , maleve te ulta te Llapushes dhe Drenices ne lindje dhe maleve te Sharrit ne jug.
  Ky mezoregjion ne pellgun verior ( Regjioni i Pejes ) perfshine ne vete keto krahina:
  1. Rugova - ne pellgun e siperm te Lumbardhit te Pejes mes maleve te Haljes, Rusolise, e Gurit te Kuq; Kjo krahine ne aspektin etnografik bene pjese ne trevat e Malesise se madhe.
  2. Podguri i Pejes ( Anamali i Pejes )- perreth mave te Rusolise, Moknes dhe meleve te Thata deri ne bregoret qe ndajne kete zone me Lugun e Drinit dhe lumin Kujavq. Kjo zone graviton ne qytezen e Burimit dhe Pejes.
  3. Lugu i Drinit - grumbulli fshatrave ne te dy anet e siperme te Drinit te Bardhe deri ne qytezen e Klines. Keto fshatra gravitojne ne qytetin e Pejes , Burimit dhe Klines.
  4. Lugu i Leshanit - pergjate rrjedhes se poshtme te Lumbardhit te Pejes nga Peja deri ne venderdhjen e ketij lumi ne Drinin e bardhe. Keto fshatra gravitojne ne qytetin e Pejes dhe te Klines.
  5. Lugu i Baranit - ne pjesen e poshtme te Lumbardhit te Deqanit deri ne venderdhjen e ketij lumi ne Drinin e bardhe. keto fshtra gravitojne ne qytetin e Pejes.
  6. Dushkaja - grumbulli i fshatrave mes Lumbardhit te Deqanit, Drinit te bardhe , Erenikut , deri tek Suka e Hereqit. Keto fshtra gravitojne ne qytetin e Gjakoves dhe Deqanit.
  7. Reka e mire - nga lumi Erenik pergjate maleve te Junikut, Strellcit deri ne qytetin e Pejes. Keto fshatra te kesaj treve Gravitojne ne qytete e Gjakoves, Deqanit dhe Pejes.
  8. Reka e keqe - grumbulli i fshatrave nga rrezet e maleve te Junikut dhe Koshares, pergjate lumit Erenik deri qytetin e Gjakoves. Fshtrat e kesaj treve gravitojne ne qytetin e Gjakoves.
  9. Lugu i Carragojes - eshte nje treve me ngushte mes Rekes se keqe dhe Rekes se mire, te cilat gravitojne ne qytetine Gjakoves.

  vazhdon

  SHKOZA nga Prizreni
  ATDHEU MBI TE GJITHA

 3. #3
  SHKOZA
  Antarsuar
  28-08-2004
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  44
  Postime
  595
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Ndarja regjional e Kosoves:
  Kosova ne aspektin gjeografik ndahet ne dy regjione ( teresi ) te medha ( makroregjione ) : Rrafshi i Dukagjinit ne perendim, Fuasha e Kosoves ne lindje .
  Keto dy teresi te medha pastaj ndahen ne kater mezoregjione :
  1. Rrafshi i Dukagjinit ne perendim;
  2. Drenica ne qender,;
  3. Fusha e Kosoves ne lindje;
  4. Anamorava ne juglindje.

  Secili nga keto mezoregjione qe nderthurin ne shumicen e ratsve te njetat veqori gjeografike dhe etnografike pastaj ndahet ne regjione me te vogla ( krahina, treva ).
  Rrafshi i Dukagjinit perfshine pjesen kryesore te pellgut te Drnit te bardhe mes Bjeshkeve te Nemuna ne veri-perendim , maleve te ulta te Llapushes dhe Drenices ne lindje dhe maleve te Sharrit ne jug.
  Ky mezoregjion ne pellgun verior ( Regjioni i Pejes ) perfshine ne vete keto krahina:
  1. Rugova - ne pellgun e siperm te Lumbardhit te Pejes mes maleve te Haljes, Rusolise, e Gurit te Kuq; Kjo krahine ne aspektin etnografik bene pjese ne trevat e Malesise se madhe.
  2. Podguri i Pejes ( Anamali i Pejes )- perreth mave te Rusolise, Moknes dhe meleve te Thata deri ne bregoret qe ndajne kete zone me Lugun e Drinit dhe lumin Kujavq. Kjo zone graviton ne qytezen e Burimit dhe Pejes.
  3. Lugu i Drinit - grumbulli fshatrave ne te dy anet e siperme te Drinit te Bardhe deri ne qytezen e Klines. Keto fshatra gravitojne ne qytetin e Pejes , Burimit dhe Klines.
  4. Lugu i Leshanit - pergjate rrjedhes se poshtme te Lumbardhit te Pejes nga Peja deri ne venderdhjen e ketij lumi ne Drinin e bardhe. Keto fshatra gravitojne ne qytetin e Pejes dhe te Klines.
  5. Lugu i Baranit - ne pjesen e poshtme te Lumbardhit te Deqanit deri ne venderdhjen e ketij lumi ne Drinin e bardhe. keto fshtra gravitojne ne qytetin e Pejes.
  6. Dushkaja - grumbulli i fshatrave mes Lumbardhit te Deqanit, Drinit te bardhe , Erenikut , deri tek Suka e Hereqit. Keto fshtra gravitojne ne qytetin e Gjakoves dhe Deqanit.
  7. Reka e mire - nga lumi Erenik pergjate maleve te Junikut, Strellcit deri ne qytetin e Pejes. Keto fshatra te kesaj treve Gravitojne ne qytete e Gjakoves, Deqanit dhe Pejes.
  8. Reka e keqe - grumbulli i fshatrave nga rrezet e maleve te Junikut dhe Koshares, pergjate lumit Erenik deri qytetin e Gjakoves. Fshtrat e kesaj treve gravitojne ne qytetin e Gjakoves.
  9. Lugu i Carragojes - eshte nje treve me ngushte mes Rekes se keqe dhe Rekes se mire, te cilat gravitojne ne qytetine Gjakoves.
  10. Vokshi - grumbulli i fshatrave mbi Reken e keqe, Rekes e mire deri ne malet e Junikut.
  Te gjitha keto krahina se bashku perbejne treven qe ne populle nihet si Dukagjini.

  Pellgu jugor i Drinit te bardhe ( Regjioni i Prizrenit ):
  1. Anadrinia ( Podrimja ) - grumbulli i fshatrave mes te Drinit te bardhe nga Guri i zi deri ne vargmalet Kaznik-Zatriq-Shkoze ne lindje , lumit Toplluha dhe deri ne qytetin e Prizrenit. Kjo krahine i ka tri teresi me te vogla : Bajrakune Polluzhes, Podrimja qendrore dhe Fshatrat e fushes se Prizrenit. keto fshtra gravitojne ne Rahovec, Prizren dhe Suhareke.
  2. Hasi - grumbulli i fshtrave nen malet e Pashtrikut mes lumit Erenik, Drinit te bardhe dhe lumit dhe qafes se Zogjave. Treva e Hasit ndahet ne dy teresi me te vogla : Hasi i thate ( i gurit ) dhe Hasi i bute . Grumbulli i fshatrave te Hasit gravitojne ne qytetin e Prizrenit, Gjakoves,Krumes dhe Kukesit.
  3. Anamali i Prizrenit ( Podguri i Prizrenit ) - Kjo treve perfshin fshtrat pergjate rrezes se vargmaleve te Sharrit nga Prizreni( Kabashit, Dellovcit dhe Grejqevcit) deri ne Qafe te Duhles. keto fshtra gravitojne ne qytetete Prizrenit dhe Suharekes.
  4. Vrrini - grumbulli i fshtrave mes Prizrenit, maleve te Sharrit dhe Drinit te bardhe deri ne qafe te Zhurit.
  5. Luma - grumbulli i fshtrave mes maleve te Sharrit ( Koritnik, Gjallice ), Drinit te Zi dhe Drinit te bardhe. keto fshtra gravitojne kryesisht ne qytetin e Prizrenit dhe te Kukesit. ne territorin e Kosoves pjese te kesaj treve jane Zhuri, Dobrushti, Shkoza dhe Vermica.
  6. Opoja - grumbulli i fshtrave ne mes te maleve te Cvilenit, Koritnikut dhe atyre te Sharrit . Keto fshatra gravitojne ne qytezen e Dragashit.
  7. Gora - fshatrat mes Koritnikut, Rudokes dhe maleve te Sharrit. keto fshatra gravitojne ne qytezen e Dragashit.
  8. Zhupa - grumbulli i fshtrave ne pjesen e siperme te Lumbardhit te Prizrenit, mes maleve Oshllak, Cvilen dhe maleve te Sharrit. Keto fshatra gravitojne ne Prizren.

  Mezoregjioni i Drenices:
  Ky regjion ze pjesen qendrore kodrinoro-malore te Kosoves mes Rrafshit te Dukagjinit dhe Fushes se Kosoves.
  Ky regjion ndahet ne dy teresi te medha ne treven e Drenices dhe ate te Llapushes te peraferta nga aspekti gjeografik dhe etnografik:
  1. Drenica - kufizohet ne veri nga lumi Kujavq, Malet e Thata, ne lindje vargmalet e Qyqavices, Goleshit dhe Blinajes deri ne Gryken e Carraleves jug. Ne kufirin e formojne perendim vargmalet Carraleve- Berishe- Kosmaq dhe Kerrnine . Kjo teresi ndahet ne dy teresi me te vogla : Drenicen veriore ( Drenica e kuqe ) dhe Drenicen e siperme ( Drenica e pashes ). Grumbulli i ketyre fshatrave gravitojne ne qytezat Skenderaj, Drenas dhe Lipjan.
  2. Llapusha (Perkorupa , Llapushniku ) - Shtrihet mes trevave te Dukagjinit ne perendim dhe Drenices ne lindje. Ne veri nga lumi Kujavq dhe malet e ulta te Kerrnines, ne lindje vargmalet : Kasmaq-Berishe-Carraleve ndajne nga Drenica, ne jug malet e Biraqes nga Podguri i Prizrenit dhe ne perendim vargmalet : Drini i bardhe,vargmalet Kaznik-Zatriq-Shkoze me Anadrinine. Keto fshatra gravitojne ne qytezat e Malisheves, Klines, Suharekes dhe Rahovecit . Kjo treve ndahet ne tri teresi me te vogla : Llapusha veriore, Llapusha qendrore dhe Bajraku i Ostrozubit.

  SHKOZA nga Prizreni
  ATDHEU MBI TE GJITHA

 4. #4
  krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
  Antarsuar
  21-07-2005
  Vendndodhja
  diku neper bote
  Postime
  2,683
  Faleminderit
  12
  69 falenderime n 55 postime

  e ke bere pershesh shkoza...

  ke bere shume mire shkoza qe ke shkruar ketu per kete teme por me thene te drejten e ke bere krejt pershesh..nuk e di si e ben ndarjen keshtu por me thene te drejten kurgje nuk kuptova...nuk e di se si e keni mesuar gjeografine ju por nga sa di une krahinat nuk ndahen keshtu siq ke bere ti me nje mori ndarjesh...thjeshte shkoza mire do ishte te percaktoje nga ana gjeografike nje krahine te caktuar dhe te mos na e perzije me nendarje te njepasnjeshme...nga sa di une krahinat ne pergjithesi nuk pershkruhen ne librat e gjeografise shteterore si ndarje krahinore..ja psh nese sheh gjeografine e shqiperise do te shohesh se gjeografia fizike e saj ndahet ne kater krahina kryesore..1..krahina malore veriore ( alpet )..2.krahina malore qendrore..3.krahina malore jugore..dhe ultesira perendimore...kerkund nuk e ndesh ne gjeografine e shqiperise krahinen e Lumes psh...apo te zadrimes..apo ne gjeografine e kosoves krahinen e llapit apo karadakut..etj.
  nga sa di une shkoza pjesa dermuese e teritoreve shqiptare identifikohen me nje fshat apo qytet dhe grumbullimi i disa te tilleve perben nje krahine ...une po te pershkruaj pak ketu krahinen time qe quhet Lume..nuk e di se si ti e ke futur ne pelgun e drinit te bardhe kur pjesen me te madhe kjo krahine e ka anes se drinit te zi..po nejse..krahina e Lumes shtrihet midis dy lumenjeve te drinit te bardhe dhe drinit te zi...kryeqender e krahines se lumes eshte qyteti i kukesit ngritur ne afersi te vendit te quajtur Kulla e Lumes..nga sa di une kufiri verior i kesaj krahine eshte dalja jugore e qytetit te prizerenit dhe vazhdon pergjate bregut lindor te drinir drejt kukesit..pastaj rrjedhes se drinit te zi ne drejtim te dibres deri sa takohet me lumin Veleshica..ky lum eshte kufiri i saj nga ana juglindore...pergjate lumit Veleshica zgjatet kufiri deri ne majen e korabit...kufiri lindor vazhdon bjeshkeve te fushes se Korabit,Cajes,kroit te bardhe drejt majes se gjallices,koritnikut derisa bashkohet me pjesen jugore te qytetit te prizerenit..nga sa di une qyteti i prizerenit nuk ka te neje fare me krahinen e lumes...krahina e lumes ndahet ne fshatra te cilet jane zhuri,dobrusha,shkoza,vermica ne kosove,morini,bardhoci,gjegjani,pobregu,qyteti i kukesit me gjithe kullen e lumes,shticni,nange,bushat,bicaj me te gjitha lagjet e saj,kolosjani,tershena,gabrrica,lusna,bushtrica,ca ja,kalisi,dhe kalaja e dodes...ndoshta kam harruar ndonje gje persa i perket kesaj krahine por ate qe di e solla ketu...
  mendoj se te gjithe forumnistet mund te na e pershkruajne krahinen e tyre ne kete menyre..jo te stergjatur me histori partizanqe apo patriotike..eshte mire qe te dime gjeografikisht sejcilen krahine ne menyre qe kur te bisedojme me dike mos ti themi qe kurre nuk paskam degjuar per vendin e tij...

  gjithsesi me gjithe gabimet qe mendoj une se i ke bere ne pershkrimet e tua eshte teme e qelluar..ndoshta nuk ngelet ne harrese...

  mendoj gjithashtu qe ti nderrohet emri temes ne '' pershkruaj krahinen tende''..ndoshta administratoret mund te hapin nje teme te re apo nendarje ketu ne forum per kete gje...

  une do ti ftoja te gjithe forumnistet te japin kontributin e tyre ne mbajtjen gjalle te kesaj teme....
  Ndryshuar pr her t fundit nga _MALSORI_ : 14-01-2010 m 18:59

 5. #5
  SHKOZA
  Antarsuar
  28-08-2004
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  44
  Postime
  595
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Nuk e kuptoj pse te eshte dukur ashtu ty, mirepo une jame munduar te prezentoj ndarjen gjeografike e cila ne te shumten e rasteve eshte e perafert edhe me ndarjen etnografike te trevave te Kosoves. Jam bazuar ne Gjeografine fizike te Kosoves te Dr. R. Qavollit, pastaj ndarjen etnografike te Kosoves te M. Krasniqit e shume studiuesve te tjereve. Keto treva jane pjese te cilat e perbejne Kosoven.

  SHKOZA nga Prizreni
  ATDHEU MBI TE GJITHA

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Dardania antike
  Antarsuar
  02-02-2010
  Vendndodhja
  Dardani
  Postime
  203
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  a ke cak shkoza

  TI SHKOZA BENE MIRE TE LEXOSH ME SHUME GJEOGRAFI DHE STATISTIKA.
  Une nuk e dij se nga ajo qe shkrove a ke ndonji qellim apo cak qe e arsyeton shkrimin tend.
  Edhe nje leshim ,sa i perket te permendurit te fshatrave ,kur eshte ceshtja e llapushnikut i permend me emer nje nga nje fshatrat dhe disa nendarje te regjionit te kosoves dhe le anash fshatrat e anadrinis qe nuk behen te lihen te pa permendur per shkak te rendesis se tyre .Te anadrinia duhet te permendesh edhe keta fshatra te komunes se Rahovecit ,pa permendur te Gjakoves dhe prizrenit si psh. ,Kramavik,Dej,Ratkovc( ka 5000) ,Radoste,Gexhe,Xerxe,Celine
  ,Krushe e Madhe ( ka 6500 banor).
  Pastaj ka edhe shume fshatra te Prizrenit dhe Gjakoves qe duhet te permendish dhe qe bejene me numer banoreve sa dy her nahija jote e Llapushnikut apo thene shkinisht Prokuples.

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2008
  Postime
  1,283
  Faleminderit
  3
  4 falenderime n 3 postime
  Ka mundesi te kete ndonje gabim teknik,mirepo Shkoza ka dhene nje pershkrim shume te perpiket te nendarjes gjeografike-fizike te disa regjioneve te Kosoves -Qendrore.
  Jane ato fshatra qe i permend Shkoza,nje nga krahinat me te pasterta shqiptare...
  Shkoze, vazhdo !
  Ka shume bashkatdhetare tane ne vend ,Shqiperi e bote qe fare nuk e kane idene e shtrirjes gjeografike te krahinave tona.
  Ky eshte nje kontribut shume i cmueshem per njohjen e vendit tone...
  Do te isha mirenjohes,nese kete paraqitje te krahinave- t`a pasurosh edhe me te dhena etnografike,te toponomise,hidronomise e te dhena tjera te vlefshme, per sejcilin qe e done kete vend.
  Do ishte me interes te njohim edhe doke e zakone popullore te kesaj krahine etnike shume origjinale,sidomos rreth zakoneve te vdekjes,lindjes,kumarise,shkuesise,gjakmarrjes,zba timit te Kanunit e doke,zakone e bestytni te nje kraahine puro-shqiptare den-babaden.
  Flm.Shkoze !

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-07-2009
  Postime
  32
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Shkoza t lumt se ke filluar nje tem shum interesante dhe kjo ka nje debat ne vete ... te lumt
  krenari

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-07-2009
  Postime
  32
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Shkoza vazhdo te shkruash se keto tema jane te mireseardhura per forumistet . Populli thot kur nje njeri qe nuk din dhe flet esht ... dhe tjetri q din dhe nuk flet .... prandaj un q t njoh mir , juve ju takon te flisni per keto tema. vazhdo .
  krenari

 10. #10
  SHKOZA
  Antarsuar
  28-08-2004
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  44
  Postime
  595
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Citim Postuar m par nga Dardania antike Lexo Postimin
  TI SHKOZA BENE MIRE TE LEXOSH ME SHUME GJEOGRAFI DHE STATISTIKA.
  Une nuk e dij se nga ajo qe shkrove a ke ndonji qellim apo cak qe e arsyeton shkrimin tend.
  Edhe nje leshim ,sa i perket te permendurit te fshatrave ,kur eshte ceshtja e llapushnikut i permend me emer nje nga nje fshatrat dhe disa nendarje te regjionit te kosoves dhe le anash fshatrat e anadrinis qe nuk behen te lihen te pa permendur per shkak te rendesis se tyre .Te anadrinia duhet te permendesh edhe keta fshatra te komunes se Rahovecit ,pa permendur te Gjakoves dhe prizrenit si psh. ,Kramavik,Dej,Ratkovc( ka 5000) ,Radoste,Gexhe,Xerxe,Celine
  ,Krushe e Madhe ( ka 6500 banor).
  Pastaj ka edhe shume fshatra te Prizrenit dhe Gjakoves qe duhet te permendish dhe qe bejene me numer banoreve sa dy her nahija jote e Llapushnikut apo thene shkinisht Prokuples.
  Dardania Antike nuk ju kam kuptuar sakte se cfare keni dashur te thoni kur thoni se i kam lene anash shume fshatra te medha te Anadrinise. Ketu une kam prezantuar ndarjen krahinore dhe nuk kam permendur fshatra. Nese keni menduar se kur kam permendur Lugun e Baranit, Leshanit apo Vokshin , kam permendur fshatrat Baran, Leshan e Voksh , ju po tregoni se dini pak , sa qe i perzieni trevat me emra te tille me fshatrat po me ata emra. Lugu i Baranit nuk perbehet vetem nga fshati Baran, ose ai i Leshanit vetem me fshatin Leshan, por ne perberje te vete kane dhjetra fshatra, pra te lutem mos i perziej.
  Anadrinia eshte treva me e rendesishme e pellgut jugor te Dukagjinit si per nga pozita, poashtu edhe per nga popullesia dhe ajo eshte nje treve ne vete me veqorite gjeografike dhe etnografike. Ato fshatra qe i ke permendur jane pjese e Anadrinise dhe nuk jane treva ne vete. Egziston nje lloj nenndarje ne kuptimin etnografik, dialaketit gjuhesor te Anadrinise ne Anadrinin veriore qe per shume kohe eshtte njohur si Bajraku i Polluzhes qe kryesisht perfshine pjesen mes Drinit te Bardhe, bregoreve te Gradishit dhe vargut malor Koznik-Zatriq dhe Anadrinise qendrore dhe jugore.

  SHKOZA nga Prizreni
  ATDHEU MBI TE GJITHA

 11. #11
  SHKOZA
  Antarsuar
  28-08-2004
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  44
  Postime
  595
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Citim Postuar m par nga nexhat09 Lexo Postimin
  Shkoza vazhdo te shkruash se keto tema jane te mireseardhura per forumistet . Populli thot kur nje njeri qe nuk din dhe flet esht ... dhe tjetri q din dhe nuk flet .... prandaj un q t njoh mir , juve ju takon te flisni per keto tema. vazhdo .
  Te falenderoj shume Nexhat 09. ceshtja ketu eshte se dikush inatet e temave tjera vjen dhe i gjuane ketu. Megjithate edhe ata qe vijne me ate qellim ketu , sigurishte se kethehen me te ditur .

  SHKOZA nga Prizreni
  ATDHEU MBI TE GJITHA

 12. #12
  krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
  Antarsuar
  21-07-2005
  Vendndodhja
  diku neper bote
  Postime
  2,683
  Faleminderit
  12
  69 falenderime n 55 postime

  shkoza....

  Citim Postuar m par nga SHKOZA Lexo Postimin
  Te falenderoj shume Nexhat 09. ceshtja ketu eshte se dikush inatet e temave tjera vjen dhe i gjuane ketu. Megjithate edhe ata qe vijne me ate qellim ketu , sigurishte se kethehen me te ditur .

  SHKOZA nga Prizreni
  askush nuk u paraqit ketu me pershkrimin e krahines se tij nga ana fizike...une bera pak pershkrimin e krahines sime kurse ti nje pershkrim te pergjithshem te gjeografise se kosoves...

  te lutem a mundesh te na i pershkruash sejcilen krahine te kosoves veq e veq...jo ne nje shkrim te vetem...psh.te na pershkruash fizikisht krahinen e LAPIT...kam degjuar shume njerez qe thone jam LAPNJAN..jam DRENICAK ..jam HASNJAN....po kam degjuar edhe te thone se jam PRIZERENALI....por mendoj se ky prizerene nuk eshte krahine por eshte qytet dhe qe besoj eshte pjese e ndonje krahine....

  une e pershkrova krahinen time te lumes shume thjeshte...kufijt e saj fizik , ne cilen pjese te territorit shqiptar gjindet , fshatrat perberes...thjeshte dhe bukur...

  nuk e di por mendoj se keshtu do ishte me bukur...

 13. #13
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Anadrinia ose podrimja e vjeter nuk esht as njiher dhe nuk ishte rrafsh i dukagjinit
  por regjion ne vete
  tipik ne vete, ashtu siq esht hasi regjion ne vete tipik ne vete dhe nerodimja e ferizajt ,
  deri afer kaqanikut krahine ne vete tipike ne vete e dallueshme natyrisht
  e dallueshme ne veqori te saja dialektesh e nen dialektesh te shqipes
  ose siq quhej ndryshe podrimja podrime dhe podrimqak siq jan quajtur banorete podrimes


  gjat gjith historis dhe dhe kan pasur vallet veshjet folkorin te folurit e tyre te veqanta
  edhe tupani edhe defi kur ka rrahur kan thene krisja nji valle podrimqe krisja nji podrimqe
  dhe drenicasit e kan pas shum qef vallen podrimqe dhe ju kan thene podriqmak
  dhe kndohet kenga ne drenice
  neper shekuj qyky jam tha podrimqaku se bej dert pse derdhet gjaku kjo esht legjende neper shekuj


  e nuk kan thene krisja dukagjinqe por krisja podrimqe
  dhe kjo nuk mund te ndryshohet
  sepse esht veqori tipike e vendit natyrale neper shekuj gjithqka qe esht bime natyrale nuk mund te ndrrohet
  ashtu siq thuhet hasjanqe has hasi hasjanet
  pra te mos ngatrrojme veqorite karakteristikat e regjioneve

  ashtu siq ishte llapusha regjion ne vete qe zakonet dhe te gjitha tjerat veqori
  jashtzakonisht i kishte te ngjajshme me drenicen deri te bardhania ose belanica
  siq e quante administrata e dhunshme serbe vendin ,
  neper shekuj ishte kshtu qe dihet me histori dhe pa tjetersim pra vendi quuhej bardhana e serbet e shkruanin belanica sepse e kishin administraten ne duar ata
  po thuajse te gjitha adetet dhe mentalitetin me perjashtime tejet te vogla
  krahina e llapushes i ka si drenica
  ngjashmerite i mbante me drenicen edhe veshjet e zakonet popullore

  dikur neper shekujt e ma hershem ishte regjion i drenices si me artin si me muziken si me te gjitha tjerat veqori
  Sadik Rama i gjurgjevikut kieva e Ramadan Shabanit e te gjitha keto an
  neper shekujt jan mbajtur me adete me drenicen

  por disa karakteristika t e veqanta e kan b nn zon ose vet zone llapushen

  prap se prap si te veqant te veqant duke e quajtur llapush

  edhe pse me tabjatet adete zakonet e moqme te vjetra me te gjitha karakteristikat
  e vjetra mbahet dhe mbahej me drenicen ne gjuhen e vjeter gegnishte tabia
  ose fjala tabe quhej zakon
  megjithat zona u quajt llapush por kjo ndodhi ma vone ky emrim
  si duket ne kohen e turqve
  qe donin ta ndanin regjionin per ta sunduar ma leht me taksa e duke e kontrolluar
  sepse njihet si nje regjion qe mbahet me zakone me drenicen qe nuk paguanin taksa turkut
  neper shekuj


  pra neper shekujt e historise llapusha si me te folur si me te gjitha te tjerat veqori e specifika

  edhe me kengen edhe me dialektin qe shum pak dallon nga dialekti drenicas,
  por megjithat pikrisht keto veqori e lan si llapushe, por ishte edhe fisi i llabushve ,
  dhe drenajve qe ishin te nji kulle e vllazerie dihet kjo historikisht
  qe ishin te nje zjarri nji vendi
  nji kulle nji gjaku nji zjarri nji ogjaku
  dy fise te mdha shqiptare qe ishin te afert me gjak dhe rrejdhnin nga i njejti gjak
  por te ndare nga nji zjarr pra si duket emri labian dhe dren ishin emra shqiptaro ilir qe serbet donin ti pervetsonin e asimilonin
  ndrsa prapashtesa ush prapashtesa si fjala vjen zogush voglush jan pergdhelse ne gjuhen shqipe labushi ose emri ibo ibe qe sht emer i vjeter shqiptar
  qe quhej ibush ose ibe ibushe ose meta metush mani manush gjini gjinush
  kan karakteristika te veqorive te fjales perkdhelse te shqiptart edhe ne gjuhen ilire fusha esht quajtur faon faona por per shkak se syri i njeriut e ka perkdhelur me
  bukuri gjersi gjelbrimin e saj te gjere dhe dashuri emocionale
  s ht kthye ne emertimin fushe si perkdhelse qe perkdhel syri bukuri gjelbrimi
  si mallushe vendin e mollave por vend et ilire edhe quheshin mollatria
  ose vendet mollare mollatare qe pastaj te huajt i ua shtonin prapashtesen kastra
  qe ne gjuhen ilire ishte ngastra mollangastra mallakastra
  disa zona te disa fshatrave shqiptare i thonin molles malla ose mailla por ky esht dialekt
  prandaj esht quajtur mallusha mollusha pagarusha pagisa pakize emertim i vjeter ilir pogia pagania pagena pagra pagera pigra pigrima pagrusha pagarusha sepse ne disa zona nuk esht folur me fjalen qka po thue por qka pa thush qka pa thu

  legjenda te iliret flet se vetem pas pritjes s e gjate dhe lindjes se djalit
  ja mshefnin emrin e vertet djalit disa kohe ose ja shtremmbronin disa germa
  per shkak te msyshit dhe kjo ka te ngjare qe jan be edhe ne rastin e ksaj historie te ktryre fiseve
  sepse e dhe drenit e drenushes shqiptart i thrrasin me perkdhelje sepse ne rregulloren shqip do te ishte dren dhe drenia denika drenisa por jo drenusha
  dhe mandej ja tregonin pas sa kohe sepse djali ishte me aq vlera sa qe kaloj ne legjende te kujdesit te veqant ndersa per vajzat merziteshin kur lindnin
  si duket zakonet ishin te tilla mbi keto baza disa nga fiset ja kan ndrruar disa germa te emrit djalit per te mos marr msyhs syri i keq dhe ia kan perdhdredhur me prapashtesen ush
  sepse lidndja e djali ne trojet shqiptare ka qene gzim i veqant dhe sidomos nga msyshi disa besime teper te vjetra ia kan mshefur tri germat e fundit
  ose emrin e vertet
  besim ky shum i vjeter i iliro shqiptarve prandaj drenush labush
  dhe vet fjala ush paraqet prapashtese perkdhelse te fmiut te vogel
  te shqiptart sidomos te vegjelve ua kan vu emrat perkdhels
  dhe kan mbetur pastaj ashtu
  nuk dihet se sa vllezer do te ken qen te atyre fiseve
  por nuk ka dyshim se llapusha dhe drenica jan prej te njejtve vllezer te nji shpije
  te nji kulle te ndare nji zjarri te nje familje
  prandaj edhe jan aq te afert me zakone e veqori
  qe nga kohrat e lashta ne menyre krejt te natyrshme
  nuk dihet nese e ndau administrata turke regjionin per ta sunduar ma leht
  por drenajt dhe labajt ishin nji vlla drenushi dhe labushi nga e njejta kull
  djemt e nji babai e te nje nene te te njejt prindve nga ku u ndane ne fise
  dhe emrat i moren regjionet pastaj pjesa tjeter e drenajve nga drenica
  e drenushve te kti fisi kaloj ne llap por qe jan i njejti gjak kusheri fis kulle zjarr familje
  dhe i njejti dialekt e zakone pothtuajse me perjashtime te vogla
  ndersa nga fisete kuqit te drenices disa fise jan te dalura ne pej qe edhe esht ne hsitori e dokumentuar  apo admnistrata serbe ma vone i ndau poashtu per qellime te veta
  per ti sunduar e mbajtur nen kontroll
  por qe llapusha mbahet ma teper me drenicen dhe zakonet e saj
  ky esht fakt esht natyrale dhe diqka qe shifet natyralisht dhe kan ngjashmeri ne dialekte ne te folur ndersa drenica dhe llapi kan shum pak dallim ne te folur
  edhe pse mund te themi qe llpausha nuk esht tamam drenice tamam
  ashtu siq duhet sepse luhatet per shkak te disa veqorive te saja ne zakone por ngjashmeri te mdha kan
  dha ka mjaft tipare qe llapusha per te qen edhe me drenicen por edhe regjion ne vete mvaret se si vendoset kjo e si percaktohet por natyralisht mund te jet drenice per shkat te se kalueres ku ajo natyralisht rrejdh nga ai gjak nga ai fis nga po ajo kulle zjarri e ogjaku
  disa thone jemi drenic deri te belanica
  ish bardha dhe te reqaku e gryka e carraleves por jan nda amdinistrativisht as vet galica e drenices nuk ndejti ne administrate me skenderajn por shkoj me vushtrri dhe ndarjet administrative nuk luajn rrol shum por natyralja veqoria e qenshmja prej nga dhe kush je nga buron me gjak me kulal e me fis cilin ke kusheri me te afertin dhe farefis nga buron dhe eke rrenjen prej kur rrjedh me te verteten historike nga vjen dhe kush je ne te vertet
  kjo esht saktesia e adreses se secilit fis ose regjion siq dihet per shembull rugovasit qe jan i njeti fis me malsin e kelmendasve ne malsi ndersa drenica perbehet prej ma shum fisesh
  por kryesisht edhe ata jan fise malsoresh

  por drenica e vertet esht me ne veri te kosoves
  qe dikure ishte edhe kollashini e bernjaka pjes e saj
  por fiset e drenices ne ato kohra u perndjeken nga caret e vojvodet serb me dhune e gjak
  e perndjekje spastrime etnike
  dhe u shtyne me ne jug ne drenicen jugore kendej lumit iber deri afer bjeshkve te kotorrit e radisheves
  ne fakt drenica veriore ishte qe ne kohrat e lashta ilire shum me ne veri dhe regjioni quhej kleta dhe e kishte adhurim shqiponjen
  ne drenic deri von esht ruajtur thenja shqipe kleta
  qe do te thot shqipe t lehta lehta esht dialekt i jugut
  shqiperi e jugut ndersa gegnishtja e veriut nuk e ka perdorur bashktinglloren h
  por pa h te leta pra shqipe t leta neper djepat e drenices esht vizatuar gjithmone ne djep shqipja shqiponja dhe ka pasur shum ninulla te fmijve rreth saj
  zakonsiht dhe esht perkundur fmija nga nena me perkundje e kengen e trimerise
  gjumi gjumi mire se te gjeta rritmu bir si shqipe kleta
  deri sa un ne shkolle msoja fjalen te lehta sipas rregullore s se gjuhes shqipe
  populli thoshte nga njiher kleta dhe kur mora besh pastaj se nje regjion jo i vogel i drenices esht quajtur kleta
  dhe drenica u ngushtua me ne jug pastaj dikur ishte deri pertej bernjake
  dhe liqenit te gazivodes gia svau vau giases giasa ose ga ka ga i ngjashem
  giasa ka giase te rritet nga rrenja dhe toponimi ilire i quajtur ne gjuhen ilire giasa vau
  Pra shum fshatra te drenit dhe te leshakut e te anes se majt te ibrit e kollashinit e zubin potoku ribariqi ribariqi jan nga fisi nga fisi rribajt e drenices
  dihen mbiemrat shqiptar rribaj rrobaj rraboshta rrabani qe te huajt por edhe vet sllavet keshtu i quanin fiset ilire vendase pra kolsha kaloshaj kuqi kaqi berrnika dreni labajt ishin vllazri fisesh te drenices si regjion qe ma se tepermi u godit ne mesjeten e hershme dhe mu ne mes te drenices se sotme jan provuar asimilimet pastaj si ndrrimi i fiseve te emrave ne vojvod dobra
  prekiq turajt jan be turiq tarajt ternac rabaj radish sopajt zubq prekajt prekaz libajt labajt libovec ose lubavec likasjt dhe shanajt e drenices ne shtrembrim sllav ljikoshane mikalajt mikushnica deoba dubova ose dubovac bataj ilir beota beqiq kasana kozhica gardona gradica dashajt dehevac dardhana krushevac palatia polac polance shtushia shtutica
  boranika brinaka brikena pra brinaka ose bernjaka siq e quajn serbet ishte toke e shqiptarve te drenices zubqi dhe zubin potoku sopina nga fisi sopaj shqiptar drenicas te asimiluar
  qe ishin dikure shqiptare por ky regjion u vu ne shenjester heret nga serbet ardhacak
  dhe u synua qe te merret e te pervetsohet te serbizohet nga presionet e mdha ne ket regjion ne mesjete nji pjese e madhe e kti teritori te quajtur drenice jan ikur ne zona tjera te atdheut
  ne peje ne llap ne rrethet e gjilanit ne zheger ne gjakove prizren ferizaj prishtine mitrovice vushttri lipjan edhe ne tropoje ka fis mangjalli manaj qe jan nje fis me mangjollet e mikushnices s e drenices latinet i quanin magni te mdhej shtatgjat magnjallet manaj manjallet nuk dihet e sigurt se si jan quajtur dhe drejtshkruar por se kan lidhje farefisnie esht e sigurt kjo

  pra ikjet e drenicasve kan datuar neper histori n e rrethina tjera per shkak te persekutimeve te vazhdueshme
  sepse drenica ishte ne shenjester te armiqve neper shekuj
  per shkakte kryngritjeve te shpeshta kunder pushtuesve
  nuk kishte dite qe dikush nuk pergjakej e nuk vritej ose ngatrrohej me pushtuesin duke u munduar ti rezistoj te mos jap haraqin etj
  dhe popullata e saj perndiqej neper shekuj dhe pjese te mdh a te drenicasve kan ikur neper vende tjera dhe jan perndjekur edhe nga truku e serbia ka edhe ne mirdite qe jan loshet eikur nga drenica losh kemi ne fhsatin padalishte te drenices fshati quhej palisa ose polisa siq e quanin defteret e bizantit ne kohrat e vjetra pra iken s enuk deshten te behen ortodoks
  meqens e ishin katolik te kishes romake iken nga zullumi nga bizanti e nga serbia
  drenica si rrafshnalte tejet strategjike ne mes te kosoves
  synohej per tu marr nga te gjith pushtuesit dhe nga perndjekjet vazhduan neper shekuj
  deri ne kotorr dhe radishev ku erdhen serbet me shtyrje megjash
  ndersa fshatrat tiniq kerligat zubq stermc stermci ne kohrat ilire quhej stermisa e dreanises
  ose stremisa ndersa zubqi quhej buzq ose buzaj fshat i dreanises buze ibrit fshat i drenicasve i asimiluar ne serb ne kohen e stefan nemanjes
  dhe car dushanit te asimiluar dhunshem por qe ruajn shum zakone te shqiptarve drenicas
  dhe ato jan shum te dallueshme edhe pse ata mbahen si serb ne kto kohra
  shum fshatra tjera ju moren drenices veriore shqiptare nga serbet
  komplet ana e majt e lumit iber dhe kolshajt zubin potoku ribariqi kollashini dhe tutina kollashini tutina u quajt titana drenisa keshtu ne kohen romake ku vija e kufijve shkonte ne ane e majt deri te metrovia mitrovica
  titana dreanisa qe flet kjarte ne nje dokument te gjetur ne arkivat e romes
  se kujt i takonte regjioni pra tutini i drenices qe ne fakt perndjekjet e drenicasve shqiptar ne kohen e car dushanit ishin te tmerrshme
  duke ua pre buzet veshet dhe duart per mos kalim ne fe ortodokse
  nga katolicizmi dihet asimilimi serb ne drence qe marash kaoaj e beri millosh kopiliq dhe fisin e fhsatin kapaj e beri kopiliq qfar domethenje ka kjo kopiliq serbisht kurfare hiq por fshati quhej kapaj dhe milloshi ishte marashi i denices por serbet qdo gj e ndrronin ne toponimi dhe emertime dokumente e prrallat etyre me qellim per ti pervetsu trojet
  dhe tenedencat per asimilimin dhe shuarjen e ksaj treve iliro shqiptare qe ne kohrat sot duhet ti kushtohet rendesi e veqant nga i gjith kombi drenices presheves dhe mitrovices si zona teper te rendesishme te atdheut dhe ne rrezik te perhershem
  nga sulmet dhe shenjestrat serbe te serbise balli i ksaj shqiperie etnike duhet te ruhet ne veqanti me nje strategji te veqant duke i kushtuar rendesi maksimale te mos ndodhe perseri si me mitrovicen e te thone shqiptart pastaj jo nuk e paskemi ditur ,sepse zonat e atdheut ne veri jan shum ma teper ne rrezik nga thonjet grabitqare te serbve ardhacak ,prandaj shterpces graqanices presheves mitrovices drenices ne veri ti kushtohet rendesi e madhe dhe e veqant
  sepse jan zona tejet te ndjeshme dhe me strategji te madhe kombtare me rendesi tejet te madhe dhe ne rrezik te perhershem prej armikut serb per tu gjymtuar

  rekonstruime sipas kujtimeve te autorit xhelal ferizi punimet e te cilit i merrte nen kontrol me bastijsa dikur udb ja jugosllave kur autori perndiqej dhe merrte shenime neper fletore ne kushte teper te mjera te bllokadave emertimet e ktyre emrave autori i ka znerthyer neper hulumtime dhe i ka zberthyer se jan emra lir e jo sllav siq i ka shkruar administrata serbe
  e pushtuesit qe u imponua dhunshem neper shekuj me falsiifikime
  kunder shqiptarve per ti pervetsuar trojet shqiptare ja faktet qe sjell autori se si jan quajtur vendbanimet sipas vet hulumtimit te autoit dikure dhe pse ne kushte te mjerusme autori
  ne vite ehershme te rinise nxori toponimine e emrave te vendbanimeve shqiptare por shum fletore i jan marr nga e zeza udb sepse autori xhelal ferizi pecillej ne qdo hap
  dhe ishte krejtesisht i pa perkrahje ne te gjitha kohrat siq po shifet edhe ne keto kohra nuk perkrahet
  Ndryshuar pr her t fundit nga angert : 24-03-2010 m 05:56

 14. #14
  krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
  Antarsuar
  21-07-2005
  Vendndodhja
  diku neper bote
  Postime
  2,683
  Faleminderit
  12
  69 falenderime n 55 postime
  ANDERT te lutem shko e meso si te shkruash nje here more...uh cja ke fute kot me kete shkrimin e fundit...nje here thumbit e nje here potkoit..nje shkrim pa asnje kuptim... une per vehte nuk mora vesh kurgje...me duhet nje perkthyes me ma perkthy cka ka dashte me thane ky jarani....nuk e di cfae bejne administratoret ...

 15. #15
  Pasioni pr shkencn Maska e KILI MERTURI
  Antarsuar
  23-01-2008
  Vendndodhja
  evrop
  Postime
  1,848
  Faleminderit
  8
  14 falenderime n 10 postime
  Tem me vend dhe shum interesante.

  Mendoj se Shkoza nuk duhet ln vetm q t jap prshkrimet e rajoneve t Kosoves .

  T gjith ata q din dicka nga rrajoni - krahina e vet le t sjellin informata.

  Un si dukagjinas , mendoj se Shkoza ka br nj prshkrim t drejt t Dukagjinit .

  Vrejtjet se ky apo ai fshat nuk sht prmendur , mendoj se jan pavend. Kosova ka me mijra fshatra , dhe po u prmenden t gjitha duhet pun.

  Shkoza , vazhdoje me ato informata q ke , dhe edhe njhr ftoi edhe t tjer q din t japin kontributin e vet . Natyrish se Shkoza mund edhe t gaboi , dhe besoj se ajo do t marr parasysh kritikat nga ne.


  Kili
  SHQIPRIA ETNIKE SHT GJAKU IM Q NUK FALET!
  BAC , U KRYMB , E HASA PO LAVDROHET ME KRYMBJEN E KOSOVES!
  N dreq t mallkuar t gjith antishqiptart dhe tradhtart e kombit!

 16. #16
  Falko Maska e Falco115
  Antarsuar
  03-09-2009
  Postime
  620
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  .
  6. Dushkaja - grumbulli i fshatrave mes Lumbardhit te Deqanit, Drinit te bardhe , Erenikut , deri tek Suka e Hereqit. Keto fshtra gravitojne ne qytetin e Gjakoves dhe Deqanit.  Edhe un do te isha pajtu me shkozen per pershkrimin qe i ka bere Rrafshit te Dukagjinit,, dua vetem nje korrigjim te vogel, fshatrat e rajonit te Dushkajes nuk kan lidhje me lumin Erenik, Ereniku buron ne bjeshket e Junikut, vazhdon neper fshatrat e Rekes se Keqe , hyn ne Gjakove dhe vazhdon tutje ku bashkohet me Drinin e Bardhe

 17. #17
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Anadrinia ose podrimja e vjeter nuk sht as njiher dhe nuk ishte rrafsh i dukagjinit
  por regjion n vete pa dyshim

  tipik regjion i kosoves por me veqoiri te vetat ne vete,
  ashtu siq esht hasi regjion ne vete tipik ne vete dhe nerodimja e ferizajt ,
  pra secili regjion me dallimet e tij
  deri afer kaqanikut krahine ne vete tipike ne vete e dallueshme natyrisht
  e dallueshme esht edhe nerodimja

  ne veqori te saja dialektesh e nen dialektesh te shqipes

  ndersa anadrinia ose siq quhej ndryshe podrimja
  podrime dhe podrimqak siq jan quajtur banoret e podrimes


  gjat gjith historis

  dhe dhe kan pasur vallet veshjet folkorin te folurit e tyre te veqanta

  edhe tupani edhe defi kur ka rrahur,
  kan thene krisja nji valle podrimqe krisja nji podrimqe ,
  dhe drenicasit e kan pas shum qef vallen podrimqe, anadrini ,
  dhe ju kan thene podriqmak anadrinasve

  dhe kndohet kenga ne drenice kur thuhet

  neper shekuj


  qyky jam tha podrimqaku se bej dert pse derdhet gjaku


  ,kjo esht legjende neper shekuj qe podrimja kishte veqorite e saj ,  e nuk kan thn krisja valles dukagjinqe por krisja podrimqe
  dhe kjo nuk mund te ndryshohet

  sepse esht veqori tipike e vendit ,natyrale neper shekuj, gjithqka qe esht bime natyrale nuk mund te ndrrohet si veqori faktike .

  ashtu siq thuhet hasjanqe has hasi hasjanet .

  pra te mos ngatrrojme veqorite karakteristikat e regjioneve -

  -ashtu siq ishte llapusha regjion ne vete -qe zakonet dhe te gjitha tjerat veqori -
  llapusha zakonet i ka jashtzakonisht te ngjashme me drenicen dhe neper shekuj kshtu i kishte te ngjajshme zakonet me drenicen -
  deri ku esht kufiri bardhania te bardhania ose belanica
  siq e quante administrata e dhunshme serbe vendin ,nje qytet kur perfundon regjioni i drenices ne jug te kosoves
  neper shekuj ishte kshtu qe dihet me histori dhe pa tjetersim
  pra vendi ai qytet quhej bardhana e jo belanica
  e serbet e shkruanin belanica sepse e kishin administraten ne duar
  ,te tyre ata .
  Po thuajse te gjitha adetet dhe mentalitetin me perjashtime tejet te vogla
  krahina e llapushes i ka si drenica .

  Ngjashmerite llapusha i mbante me drenicen edhe veshjet e zakonet popullore

  dikur neper shekujt e ma hershem llapusha ishte regjion i drenices
  dhe pepruthej me te gjitha zakonet si me artin si me muziken si me te gjitha tjerat veqori
  Sadik Rama i gjurgjevikut kieva e Ramadan Shabanit
  e te gjitha keto an
  neper shekujt jan mbajtur me adete me drenicen

  por disa karakteristika t e veqanta e kan b nn zon ose vet zon llapushen

  prap se prap si te veqant te veqant duke e quajtur llapush

  edhe pse me tabjatet adete zakonet e moqme te vjetra me te gjitha karakteristikat
  e vjetra ,mbahet dhe mbahej me drenicen, ne gjuhen e vjeter gegnishte ,tabia ,
  ose fjala tabe quhej zakon ,
  megjithat zona u quajt llapush, por kjo ndodhi ma vone ky emrim
  si duket ne kohen e turqve ,
  qe donin ta ndanin regjionin per ta sunduar ma leht me taksa,
  e duke e kontrolluar sipas pushtimit e sundimit ,
  sepse njihet si nje regjion qe mbahet me zakone
  me drenicen ,qe nuk paguanin taksa turkut
  neper shekuj


  Neper shekujt e historise llapusha si me te folur si me te gjitha te tjerat veqori e specifika

  edhe me kengen edhe me dialektin qe shum pak dallon nga dialekti drenicas,
  mbahej me drenice por megjithat pikrisht keto veqori e lan si llapushe, por ishte edhe fisi i llabushve ,
  dhe drenajve qe ishin te nji kulle e vllazerie dihet kjo historikisht
  qe ishin te nje zjarri e nji vendi ,
  nji kulle nji gjaku nji zjarri nji ogjaku,
  dy fise te mdha shqiptare qe ishin te afert me gjak, dhe rrejdhnin nga i njejti gjak ,
  por te ndare nga nji zjarr ,pra si duket emri labian dhe dren ishin emra shqiptaro ilir ,
  qe serbet donin ti pervetsonin e asimilonin ,
  ndersa prapashtesa ush prapashtesa si fjala vjen zogush voglush,
  jan pergdhelse ne gjuhen shqipe, labushi ose emri ibo ibe qe esht emer i vjeter shqiptar,

  qe quhej ibush ose ibe ibushe, ose meta metush mani manush gjini gjinush ,
  kan karakteristika te veqorive te fjales perkdhelse te shqiptart ,
  edhe ne gjuhen ilire fusha sht quajtur faon faona ,
  por per shkak se syri i njeriut e ka perkdhelur me shikime te gjere e
  bukuri gjersi gjelbrimin e saj, te gjere dhe dashuri emocionale si e gjere dhe e bukur ,

  por sht kthye ne emertimin fushe si perkdhelse
  qe perkdhel syri bukuri gjelbrimi ,
  Edhe emri mallushe vend i mollave keshtu i esht shtuar prapashtesa ush
  por vend et ilire edhe quheshin mollatria

  ose vendet mollare mollatare qe pastaj te huajt i ua shtonin prapashtesen
  kastra ,
  qe ne gjuhen ilire ishte ngastra mollangastra mallakastra,

  disa zona te disa fshatrave shqiptare i thonin molles malla
  ose mailla por ky esht dialekt ,
  prandaj esht quajtur mallusha mollusha pagarusha me ush fjale perkdhelse shqipe
  . pagisa pakize emertim i vjeter ilir pogia pagania pagena pagra pagera pigra pigrima,
  pagrusha pagarusha sepse ne disa zona nuk esht folur me fjalen qka po thue por qka pa thush qka pa thu qa the ,

  Legjenda te iliret flet se vetem pas pritjes s e gjate dhe lindjes se djalit
  ja mshefnin emrin e vertet djalit disa kohe nuk ja tregonin ,
  ose ja shtremmbronin disa germa me qellim per shkak te msyshit

  per shkak te msyshit .
  dhe kjo ka te ngjare qe jan be edhe ne rastin e ksaj historie te ktyre fiseve

  sepse e dhe drenit e drenushes shqiptart i thrrasin me perkdhelje

  -sepse ne rregulloren shqip do te ishte dren dhe drenia denika drenisa -
  por jo drenusha
  dhe mandej ja tregonin pas sa kohe te lindjes se djalit ia tregonin emrin e vertet -

  sepse djali ishte me aq vlera -
  pranda j sjhum e rendeishme ishte me pas djal te shqiptart
  sa qe kaloj ne legjende te kujdesit te veqant kur linddte djali ,
  ndersa per vajzat merziteshin kur lindnin - zakone te vjetra te shqiptarve

  ,-
  si duket zakonet ishin te tilla
  mbi keto baza disa nga fiset ja kan ndrruar disa germa te emrit djalit
  per te mos marr msysh er te mos e pa syri i keq
  syri i keq dhe ia kan perdredhur me prapashtesen ush

  sepse lidndja e djali ne trojet shqiptare ka qene gzim i veqant
  dhe sidomos nga msyshi disa besime teper te vjetra ia kan mshefur tri germat
  e fundit
  ose emrin e vertet

  besim ky shum i vjeter i iliro shqiptarve prandaj drenush labush-


  dhe vet fjala ush paraqet prapashtese perkdhelse te fmiut te vogel -
  te shqiptart- sidomos te vegjelve ua kan vu emrat perkdhels -
  dhe kan mbetur pastaj ashtu -

  nuk dihet se sa vllezer do te ken qen te atyre fiseve-

  por nuk ka dyshim se llapusha dhe drenica jan prej te njejtve vllezer
  te nji shpije-

  te nji kulle te ndare nji zjarri te nje familje-

  prandaj edhe jan aq te afert me zakone e veqori -

  qe nga kohrat e lashta ne menyre krejt te natyrshme -


  nuk dihet nese e ndau administrata turke regjionin per ta sunduar ma leht -


  por drenajt dhe labajt ishin nji vlla mbiemra shqiptar dhe emra
  drenushi dhe labushi nga e njejta kull nga i njejti ogjak -


  djemt e nji babai e te nje nene te te njejt prindve nga ku u ndane ne fise


  dhe emrat i moren regjionet pastaj-

  pjesa tjeter e drenajve pastaj sipas kesaj u emertue regjioni drenica -


  nga fiset shqiptare te drenajve drenushve -
  nje pjese e kti fisi kaloj ne llap-

  por qe jan i njejti gjak kusheri fis kulle zjarr familje -


  dhe i njejti dialekt e zakone pothtuajse me perjashtime te vogla -


  ndersa nga fisete kuqit te drenices disa fise jan te dalura ne pej
  qe edhe esht ne histori e dokumentuar -
  apo admnistrata serbe ma vone i ndau poashtu per qellime te veta -


  per ti sunduar e mbajtur nen kontroll-


  por qe llapusha mbahet ma teper me drenicen dhe zakonet e saj -

  ky esht fakt esht natyrale dhe diqka qe shifet natyralisht-

  dhe kan ngjashmeri ne dialekte ne te folur -

  ndersa drenica dhe llapi kan shum pak dallim ne te folur por jo shum -


  edhe pse mund te themi qe llpausha nuk esht tamam drenice tamam
  ashtu siq duhet -

  sepse luhatet per shkak te disa veqorive te saja ne zakone -dhe ka disa thekse te veqanta -


  por ngjashmeri te mdha kan me denicen ne te folur e dialket sidomos me drenicen jugore -

  dha ka mjaft tipare qe llapusha per te qen edhe me drenicen-

  por edhe regjion ne vete -

  mvaret se si vendoset kjo-

  e si percaktohet por natyralisht mund te jet drenice -

  per shkat te se kalueres ku ajo natyralisht rrjedh nga ai gjak nga ai fis
  nga po ajo kulle zjarri e ogjaku -

  disa thone jemi drenic deri te belanica -

  ish bardha dhe te reqaku e gryka e carraleves - por jan nda amdinistrativisht -

  as vet galica e drenices nuk ndejti ne administrate me skenderajn -

  por shkoj me vushtrri -
  dhe ndarjet administrative nuk luajn rrol shum-
  por natyralja veqoria e qenshmja zakonet -
  prej nga dhe kush je nga buron me gjak me kulla e me fis -

  cilin ke kusheri me te afertin dhe farefis nga buron-
  dhe e ke rrenjen prej kur rrjedh me te verteten historike -

  nga vjen dhe kush je ne te vertet -


  kjo esht saktesia e adreses se secilit fis ose regjion -

  siq dihet per shembull rugovasit qe jan i njejti fis me malsin e kelmendasve ne malsi-

  ndersa drenica perbehet prej ma shum fisesh
  por kryesisht edhe ata jan fise malsoresh gash hot krasniq
  berishe kuq bytyq -


  por drenica e vertet esht me ne veri te kosoves -

  ndersa ne drenicen krejt veriore dikure ishte edhe kollashini e bernjaka
  -pjes e saj
  por fiset e drenices ne ato kohra u perndjeken nga caret e vojvodet serb
  me dhune e gjak dhe fiset u shtyne me ne jug -

  drenica perjetoj perndjekje spastrime etnike -


  dhe u shtyne me ne jug ne drenicen jugore kendej lumit iber
  - deri afer bjeshkve te kotorrit e radisheves -

  ne fakt drenica veriore ishte qe ne kohrat e lashta ilire shum me ne veri
  dhe regjioni quhej kleta dhe e kishte adhurim shqiponjen -

  ne drenic deri von esht ruajtur thenja shqipe kleta -


  qe do te thot shqipe t' lehta lehta esht dialekt i jugut -


  ndersa gegnishtja e veriut nuk e ka perdorur bashktinglloren h-

  por pa h te leta pra shqipe t leta-


  neper djepat e drenices esht vizatuar gjithmone ne djep shqipja shqiponja
  dhe ka pasur shum ninulla te fmijve rreth saj -


  zakonisht dhe esht perkundur fmija nga nena me perkundje e kengen e trimerise -


  gjumi gjumi mire se te gjeta rritmu bir si shqipe kleta -


  deri sa un ne shkolle msoja fjalen te lehta sipas rregullore s se gjuhes shqipe-


  populli thoshte nga njiher kleta
  dhe kur mora besh pastaj se nje regjion jo i vogel i drenices esht quajtur kleta -


  drenica gjat historise s e hershme u ngushtua me ne jug pastaj-

  dikur ishte deri pertej bernjake me teritor


  dhe liqenit te gazivodes qe quhej ne gjuhen e vjeter shqipe drenicase
  gia svau vau giases- giasa-
  ose ka- ga i ngjashem -giasi va qe serbet e pervetsuan dhe
  ia dhan merin gazvoda atij regjioni dhe e kan pushtuar  giasa ka giase te rritet
  nga rrenja dhe toponimi ilire i quajtur ne gjuhen ilire giasa vau
  vau i giases qe kishte gjasa

  Pra shum fshatra te drenit dhe te leshakut e te anes se majt te ibrit e kollashinit e zubin potoku ribariqi ribariqi jan nga fisi nga fisi rribajt e drenices

  dihen mbiemrat shqiptar rribaj rrobaj rraboshta rrabani

  qe te huajt por edhe vet sllavet keshtu i quanin fiset ilire jo arban por raban
  her arbanasi


  kolsha kaloshaj kuqi kaqi berrnika dreni labajt ishin vllazri fisesh te drenices

  si regjion qe ma se tepermi u godit ne mesjeten e hershme
  -nga invazioni serb ne mesjeten e hershme
  . dhe mu ne mes te drenices se sotme jan provuar asimilimet
  -pastaj si ndrrimi i fiseve te emrave ne vojvod dobra -
  prekaj
  prekiq turajt jan b turiq shkruar nga administrata serbe edhunshme pushtuese
  -
  tarajt terrnavci ternac rabaj rishajt grishajt jan shkruar radish sopajt zubq
  prekajt prekaz
  libajt labajt libovec ose lubavec likajt dhe shanajt e drenices

  jan shkruar me shtrembrime serbe si fshati ljikoshane likoshan

  mikushnica quhej mikelaj sipas gojdhana dikur mikushnica dikur esht
  quajtur kurgjegj edhe sot e ksaj dite esht ruajtur emri i vendbanimit te hershem qe quhet lugu i kurgjegjit emertim

  deoba dubova ose dubovac bataj dubofci fhsat i drenices qe quhej dikur bataj
  bata esht emer i vjeter ilir

  si dhe fshati beoti beta beqiq poashtu fshat i drenices
  beta esht emertim i bjeter ilir e kohrave te lashta

  ndersa poashtu fshati kozita ose kasana sipas gojdhanave te vjetra
  kozhica fshat ne drenice i shkruar sipas administrates s erbe i ndryshuar


  pastaj fshati gardona qe serbet e emertuan gradica dhe fhsati

  dashaj qe serbet e shkruan ne adminstraten e tyre si deshevac

  dardhana krushevac palatia polac polance shtushia shtutica
  fshatra keto te drenices te shkruara siaps administrates s e rbe  boranika brinaka brikena
  pra brinaka ose bernjaka brikena emer ilir pra serbet i kan ndryshuar emrate fhsatravbe sipas serbizmave per ti pervetsuar

  siq e quajn serbet
  ishte toke e shqiptarve te drenices
  zubqi dhe zubin potoku sopina ilire
  nga fisi sopaj shqiptar drenicas te asimiluar

  qe ishin dikure shqiptare-por ky regjion u vu ne shenjester heret nga serbet ardhacak -


  dhe u synua qe te merret e te pervetsohet te serbizohet-

  nga presionet e mdha ne ket regjion ne mesjete nji pjese e madhe e kti teritori te quajtur drenice jan ikur ne zona tjera te atdheut -


  ne peje ne llap ne rrethet e gjilanit ne zheger ne gjakove prizren ferizaj prishtine mitrovice vushttri lipjan-
  edhe ne tropoje ka fis mangjalli manaj

  qe jan nje fis me mangjollet e mikushnices s e drenices

  latinet i quanin magni te mdhej shtatgjat

  magnjallet manaj manjallet
  nuk dihet e sigurt se si jan quajtur dhe drejtshkruar

  por se kan lidhje farefisnie esht e sigurt kjo -  pra ikjet e drenicasve kan datuar neper histori n e rrethina tjera
  per shkak te persekutimeve te vazhdueshme dhe sidomos ne kohene car dushanit

  sepse drenica ishte ne shenjester te armiqve neper shekuj

  per shkakte kryngritjeve te shpeshta kunder pushtuesve


  nuk kishte dite qe dikush nuk pergjakej e nuk vritej ose ngatrrohej me pushtuesin-

  duke u munduar ti rezistoj te mos jap haraqin etj -

  dhe popullata e saj perndiqej neper shekuj
  dhe pjese te mdh a te drenicasve kan ikur neper vende tjera-


  dhe jan perndjekur edhe nga turku e
  serbia dhe ka te ikur edhe ne mirdite qe jan fisi i loshve

  ikur nga drenica
  losh kemi ne fshatin
  padalishte te drenices fshati quhej palisa ose polisa
  siq e quanin defteret e bizantit ne kohrat e vjetra
  pra iken s enuk deshten te behen ortodoks

  meqens e ishin katolik te kishes romake iken nga zullumi nga bizanti e nga serbia -


  drenica si rrafshnalte tejet strategjike ne mes te kosoves -


  synohej per tu marr nga te gjith pushtuesit

  dhe nga perndjekjet vazhduan neper shekuj -


  deri ne kotorr dhe radishev ku erdhen serbet me shtyrje megjash -


  ndersa fshatrat tiniq kerligat zubq stermc stermci suhagerla syrigana

  ne kohrat ilire quhej stermisa e dreanises

  ose stremisa
  ndersa zubqi quhej buzq ose buzaj fshat i dreanises buze ibrit

  fshat i drenicasve i asimiluar ne serb ne kohen e stefan nemanjes


  dhe car dushanit te asimiluar dhunshem

  por qe ruajn shum zakone te shqiptarve drenicas -


  dhe ato jan shum te dallueshme edhe pse ata mbahen si serb ne kto kohra -


  shum fshatra tjera ju moren drenices veriore shqiptare nga serbet .


  komplet ana e majt e lumit iber dhe kolshajt zubin potoku ribariqi kollashini dhe tutina-

  kollashini tutina u quajt titana
  drenisa keshtu ne kohen romake ku vija e kufijve shkonte ne ane e majt deri te metrovia mitrovica -

  titana dreanisa qe flet kjarte ne nje dokument te gjetur ne arkivat e romes -


  se kujt i takonte regjioni

  pra tutini i drenices qe ne fakt perndjekjet e drenicasve shqiptar ne kohen e car dushanit ishin te tmerrshme -


  duke ua pre buzet veshet dhe duart per mos kalim ne fe ortodokse -


  nga katolicizmi sepse shqiptaret ishin te fese latine katolike


  dihet asimilimi serb ne drenic qe

  marash kapaj qe quhej edhe millosh kopiliqi por kopiliqi quhej kapaj dhe milloshi ishte marash


  millosh kopiliq dhe fisin e fshtin kapaj e beri kopiliq
  qfar domethenje ka kjo kopiliq serbisht kurfare hiq
  por fshati quhej kapaj
  dhe milloshi ishte marashi i denices
  por serbet qdo gj e ndrronin ne toponimi dhe emertime dokumente e prrallat etyre
  me qellim per ti pervetsu trojet

  dhe tendencat per asimilimin dhe shuarjen e ksaj treve iliro shqiptare
  -
  qe ne kohrat sot duhet ti kushtohet rendesi e veqant-

  nga i gjith kombi drenices presheves dhe mitrovices si zona teper te rendesishme

  te atdheut dhe ne rrezik te perhershem-
  nga sulmet dhe shenjestrat serbe te serbise -

  alli i ksaj shqiperie etnike duhet te ruhet ne veqanti me nje strategji te veqant duke i kushtuar rendesi maksimale
  e mos ndodhe perseri si me mitrovicen
  e te thone shqiptart pastaj jo nuk e paskemi ditur ,
  sepse zonat e atdheut ne veri jan shum ma teper ne rrezik nga thonjet grabitqare te serbve ardhacak ,
  prandaj shterpces graqanices presheves mitrovices drenices ne veri ti kushtohet rendesi e madhe dhe e veqant -

  sepse jan zona tejet te ndjeshme dhe me strategji te madhe kombtare
  me rendesi tejet te madhe dhe ne rrezik te perhershem prej armikut
  serbijan me qellim per tu gjymtuar


  rekonstruime sipas kujtimeve te autorit xhelal ferizi punimet e te cilit i merrte nen kontroll
  me bastisje te vazhdueshme nga ish udb jugosllave kur autori perndiqej  dikur udb ja jugosllave kur autori perndiqej
  dhe merrte shenime neper fletore ne kushte teper te mjera te bllokadave

  emertimet e ktyre emrave autori i ka zbrthyer neper hulumtime
  dhe i ka zberthyer se jan emra
  ilir e jo sllav siq i ka shkruar
  administrata serbe
  e pushtuesit qe u imponua dhunshem neper shekuj me falsiifikime -

  kunder shqiptarve-
  per ti pervetsuar trojet shqiptare
  ja faktet qe sjell autori se si jan quajtur vendbanimet sipas vet hulumtimit te autorit
  dikure
  dhe pse ne kushte te mjerushme autori me mund te madh
  i ka nxjerur dikur keto toponime emertime ilire

  ne vite ehershme te rinise nxori toponimine e emrave te vendbanimeve shqiptare
  por shum fletore i jan marr nga e zeza udb
  sepse autori xhelal ferizi
  percillej qdo hap nga ish spiunet e udb ja e ish jugosllavise

  dhe ishte krejtesisht i pa perkrahje ne te gjitha kohrat
  siq po shifet edhe ne keto kohra nuk perkrahet

 18. #18
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  emertime te dikurshme fhsatra regjione shqiptare dhe ndrrime histori emrash toponomi
  veqori
  Ndryshuar pr her t fundit nga angert : 26-03-2010 m 00:25

 19. #19
  SHKOZA
  Antarsuar
  28-08-2004
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  44
  Postime
  595
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Citim Postuar m par nga Skifter Bjeshke Lexo Postimin
  .
  6. Dushkaja - grumbulli i fshatrave mes Lumbardhit te Deqanit, Drinit te bardhe , Erenikut , deri tek Suka e Hereqit. Keto fshtra gravitojne ne qytetin e Gjakoves dhe Deqanit.  Edhe un do te isha pajtu me shkozen per pershkrimin qe i ka bere Rrafshit te Dukagjinit,, dua vetem nje korrigjim te vogel, fshatrat e rajonit te Dushkajes nuk kan lidhje me lumin Erenik, Ereniku buron ne bjeshket e Junikut, vazhdon neper fshatrat e Rekes se Keqe , hyn ne Gjakove dhe vazhdon tutje ku bashkohet me Drinin e Bardhe
  Ju kerkoj falje qe spo kam mjaft kohe per te vazhduar postimin. Dua ta percaktoj edhe me saktesisht Dushkajen ashtu siq e di une se eshte. Dushkaja ne veri kufizohet me Lugun e Baranit dhe kete kufij e formojne kodra e Hereqit dhe nje pjese e Lumbardhit te Deqanit. Ne lindje Dushkaja kufizohet me Aandrinin ( Perdrinine) dhe kete kufije e formon Drini i bardhe. Ne jug Treva e Dushkajes kufizohet me treve e e Hasit dhe kete kufije e formon nje pjese e Lumit Erenik nga venderdhaj ne Drinin e bardhe deri ne dalje te qytetit te Gjakoves. Ne perendim kjo treve kufizohet me Reken e keqe dhe Reken e mire dhe kete kufije e formesojne kodrinat nga Gjakova deri ne suken e Hereqit.

  Kur te kem kohe do te filloj ti percaktoj te gjitha krahinat edhe me fshatra dhe per mua ka rendesi sidomos mendimi i juaj per disa fshatra kufitare mes trevave te ndryshme per te cilat kam dyshime se ciles treve i takojne.

  SHKOZA nga Prizreni
  ATDHEU MBI TE GJITHA

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •