Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 15 prej 15
 1. #1
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime

  Te burgosurit e te perndjekurit politik

  A ja bejne mire te burgosurit politik ne shqiperi qe bejne greva dhe kan be presoin te qeveria ne shqiperi .
  Duke dashur qe te anashkalohen te burgosurit politik ne shqiperi
  dhe duke e pa s e koha sot nuk ka kurfar rresoekti as karakteri njerzore as konsiderate as rend as radhe as rrespekt per njerzit te vuajturit ,
  te burgosurit politik ne shqiperi q e perjetuan tmerret ma te zeza duke u burgosur e internuar me nga tridhjet vite e duke humbur gjithqka ardhmeri profesiionin jeten .
  At U TREGUAN MA TE SHKATHT SE SA TE BURGOSURIT E KOSOVES qe kan mbetur si qyqet ku secili regjim secila parti qe erdhi ne pushtet i shkeli me qellim duke editur se ndergjegjja ete burgoasurve politik nuk pajtohet me korrupcionin dhe
  veprimet tjera te hijshme si sabotimi keqperdorimi i parase ne kurriz te popullit.
  Qellimisht edhe partia e hashim thaqit i anashkaloj te gjith se bashku me partine e ramish haradinajt qeveine e agim qekut qeverine e lidhjes demokratike te ibrahim riguves partine e ld d s dhe te gjith pa perjashtim .
  Anashkalimi i ligjit ne parlament per te burgosurit politik qe u provua disa her te dal enuk doli deshmon per nje pioshteris paftyrsie te pa shembullt dhe mos rrespekti jo vetem ndaj historise s e kombit por edhe ndaj martirve .
  Ne shqiperia nuk lejuan ket shkelje te te drejtave te njeriut ish te burgosurit
  ata engriten zerin ndersa ne kosove jo.
  Ne kosove jo sepse sa do kudo ata i kishin te afermit dhe e kishin nga nje kafshate buk e shtepi ku te fusnin koken ndersa ne shqiperi kishte nga ata qe as nuk kishin ma strehim as buk dhe kur dolen nga burgjet ishin krejtesisht
  te humbur disa silelshin pa strehe rrugve pas tridhjet vjet burgosje e intrenimi.
  NE SHQIPERI NUK ISHTE PUSHTUESI MBRENDA prandaj ata me te drejte kerkonin strehimin dhe buken familjete tyre me nga 50 vite kishin qene te diskriminuara ndersa ne kosove i dehu liria te burgosurit politik liria dhe qlirimi nga pushtieso shekullor serb i dehu ata ploteisisht dhe ata heshtin

  por a esht kjo zgjedhje qe ata te heshtind he te shlyhen nga e kaluara nga pjesa e historise vetem pse keshtu duan püartite politike ne kosove
  dhe televizioni qe e mediat e paraja qe ata e kan uzurpuar.
  Po te donin te burgosurit politik mund ta permbysnin ne kosove qdo qeveri mosmirnjohese qe sillet ashtu me ata me aq poshtersi .
  Se paku nuk doli nji ligj per pensionim te tyre si dhe nji ligj qe tu jepet nji kartele me qmim te lire qe te shkojne ne banja sheruese sepse shumica e tyre jan te demtuar ne shendet nga pasojat e burgjeve ,
  ndersa nuk u krijua nje liste per regjistrimine fmijve te tyre ne fakultet
  ose per punsime ,
  me nje fjalė ata te burgosurit politik mbeten krejtesisht te izoluar dhe te humbur nga shoqeria shqiptare ne kosove per shkak se te gjith politikanet
  me qellim i shmangeshin ketyre obligimeve ndaj tyre dhe se te burgosurit politik ne kosove nuk kerkuan asgjė as pronat qe ju jan marre ma pare as kurfar punsimi ata mbeten si te mjere njejt sikur te ishin kriminela te burgosur te izoluar nga shoqeria .
  Sjella e pa fytyrė e tille ndaj njerzve qe u shkatrruan qe ju moren pronat nga ish regjimi rankoviqist titist deshmon se ata jkan te interesuar per pervetsime pasurie vetem per vete per ti grabitur vet pronat e te burgosurve politik qe ua mori shteti baballarve te tyre me qellim anashkalohet problemi i te burgosurve politik pronat e te cilve jan marr nga ish pishtetit rankoviqisto titisto qetniko komunist pansllavis dikatatorė dhe kanibal njerz te krimeve zullumeve dhe perdnjekjeve te shqiptarve.
  Kur te burgosurit politik vuanin dhe parapregatisnin terenin per liri kunder okupatorve dhe perballeshin me tanket serbe duarthatė balle per
  , balle , keta profiteret e luftes ishin fmi dhe luanin akoma me balte nuk dinin se qka esht emri as fjala vatan as liri as atdhe nderssa sot me pronat e familjeve te diskriminuara sillen indiferent sepse i duan per vete te burgosurit politik heshtin edhe pse disa nga ata kan shum prona te humbura kan mbetur te semure dhe te varfruar ndersa pronat e tyre i moren profiteret e luftes atyre nuk ju mbeti tjeter vetem te kapin armet per pronat ose te heshtin siq po heshtin kjo esht ftyra e profiterve te luftes qe moren hektare toke te organizuar dhe te armatosur ndersa te burgosurit politik nuk jan te armatosur .
  Sjellja e tille paftyrsie te profiterve te luftes ka ulur per toke moralin e kombit
  dhe si pasoje kombi shqiptar esht zhgenjyer nga ky okupim i ri .
  OKuptim te ri e quaj sepse pronat u vodhen njerz qe nuk kan krufar meritash i moren pronat e ish te burgosruve politik i moren me tardhti dhe pa besi me pervetsime nuk i punsuan askund te burgosurti politik as fmijt e tyre ndersa popullin e lan ne mjerim mne varfri dhe papunsi qka deshmon se profiteret e luftes dolen po aq te pa intresuar per fatin epopullit njejt si millosheviqi qe i lente shqiptaret pa buk duke i lene pa pune dhe pa kafshaten e gojes ,
  Poshtersia e profiterve te luftes qe merrnin edhe materiale ndertimore ne emer te varferve ne emer te tjerve qe ishin demtuar po e them se as familjet e deshmorve u anashkaluan tmerrsisht pikrisht ata te burgosur politik qe viuajten neper kazamate me vite e disa dolen te shkatrruar nga mundimet familjet e
  tyre perjetuan po ashtu luften dhe tmerret e u demtuan edhe ne lufte por edhe para lufte ndersa matrpazet qe kurr nuk ekan kthyer koken prej atdheut perfituan ndersa te burgposurit politik mbeten perseri te mjerė te izoluar te humbur thue se nuk kan ekzistuar asnjiher mbi ket dhe as ne ket popull ndersa me kembngulje ne parlament anashkalohet ligji kompenzues per at a
  qe te ju dalin disa pensione dhe te ju jepen kartela me qmime te arsyeshme per te shkuar ne disa rehabilitime ku me uje te nxehte te sherojn dhimbjet e veshkave qe i kan nga pasojat eburgut ,
  kush e ben ket anashkalim te ligjit dhe e injron ligjin ne parlament
  dhe pse e ben ket veprim me qfar qellimi dhe prapavijash ,
  me sa shof ketu gjithqka shqiptare esht ne tendence qe te shuhet edhe ngjarjet edhe individet edhe historia e betejave falfikohet nuk ka shenime te duhura e te sakta dhe diskriminohet historia turp i madh qe askush nuk
  shkruan librat e hsitorise si duhet por anashkalohen me qellim te gjitha ngjarjet e ushtris qlirimitare dhe atyre te maparshme qeverisė dhe profiterve

  te luftes i intereson vetem paraja por kurfar norme tjeter njerzore e kombtare jo esht tmerr e kaluar tmerrit a hatase kjo sejllje banditeske.
  Ka njerz te aft qe do te mund te shkruanin historne kombtare pa e humbur as edhe nje imtesi te ngjarjeve por ata jan te varfer dhe nuk kan para ti botojne ato libra sepse shtypshkronjat kanibale jan te pa mshira qe per nje germe kerkojn para qe gjepi i shqiptarve nuk e duron.
  U ndertua sistem kanibal mibijetues i gjungles pa lufte dhe pikrisht nga profiteret e luftes me qellim q ete krijojne mjegullen per te grabitur e per te krijuar anarki per gjithqka e mjerim .

 2. #2
  I love god
  Anėtarėsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,129
  Faleminderit
  112
  64 falenderime nė 58 postime
  plotesisht dakort.

  nuk kam cfare te shtoj.a!! vetem dicka te vogel.

  edhe tek ne shume fasade e bukur eshte.

 3. #3
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Profiteret e luftes meritokratet nė vend se tė pėrpiqen tė ndikojnė sa do pak per zbutjen e varfrisė nė popull ,dhe tragjedisė qė i ndodhi kėtij populli,pasojat qe pati ky popull neper shekuj ,
  ata ndertuan nji sistem gjungle dhe anarkie me qellime perfitimi dhe rrjeti mafioz pervetsues me allishvereshe kalnore gjithqka per grupin e gjithqka per klanin prandaj doli edhe fjala ku je grup fjale mafioze qe e i ka rrnjet thell
  te hajduteria dhe dinakria ku populli esht i lanun anash nga qdo mundesi materiale ,jan pra keto pevetsime dhe hajduteri

  e dinakeri klanesh , qe pervetsuan pasuri te pa fare gjat luftes e pas luftes
  qe nuk e ndanė me askend ,

  per shkak te karakterit te tyre grabits lakmiqarė egoist ,

  ndersa krimin e madh e bėnė ndaj kultures dhe krijimtarise e librit ketu u tregua barbaria ma e madhe ndaj cilsise njerzore dhe kualitetit e ngritjes se njeriut
  ku nuk e krijuan nje shtypshkronjė humanitare
  te kombit ,ku mund te botohen librat pa pare falas ose me qmime te vogla
  per ata q e nuk kan mundsi per ti paguar shtypshkronjat.

  Duke qene se krimet dhunimet e femrave masakrat dhe vuajtjet e ketij populli jan te veqanta nga te gjith popujt tjerė do te duhej qe disa shtypshkronja te krijohen gjoja ne emer te ndonji personi humanist por te financohen fshehurazi nga qeveria ose nga dikush e nga ata q e kan para per botimin e librave ,por tragjedia kasaphanja barbare ndaj kultures u be me qellim te zi kriminal anashkalues per te shuar gjurmet e ngjarjeve shqiptare

  u krijua mjegull e anarkise se qdo gjeje te mundshme ku do te perfitonin ujq dhe qkaj kalnesh ne bashkpunime te quajtur profiteret .

  Profiteret e luftes nuk e bėnė shtypshkronjen humanitare pikrisht qellimisht
  vepruan keshtu me qellim ne menyre q e te shuhet gjithqka
  kombtare ,dhe historia e popullit shqiptarė e ngjarjet,
  per dhunimet e femrave shqiptare qe Luljeta Selimi autorja q eka hulumtuar mbi baza vullnetare ne kushte mizore te mugneses s e bazes materiale
  nuk u gjet as nji sponzor as nji shtyshkronje shqiptare per te njerr ne drite ato libra te ngjarjeve dhe detaleve qka deshmon se shtypshkronjat ose jan te
  agjenturave fetare ose te agjenturave te klanave te huaja dhe e te mbrendshme ose te profiterve jan te pa mshira nuk kam asgje kombtare as patriotike por vetem profitere dhe qe te rjepin ,pikrisht üer keto shkaqe
  nuk botohen librat e Luljeta Selimit dhe shum botuesve tjere qe dijn ngjarje e hollsi me qellim behen keto dukuri te shemtuara qe te shlyhet e kaluara dhe
  historia e popullit shqiptar askush ne historinė e popullit shqiptar nuk u tregua kaq mismornjohs dhe kaq anashkalues kaq shkels mizore indifernet mosperfills perbuzs kaq hileqearė ndrsa pronat ju dhan njerzve q ekurr ma par nuk i kanpasur ju dhan njerzve qe kan spiunuar komshiun kan spiunuar

  farefisin naten me maska ndersa me hile shfrytzuan rastine u bene patriot
  meritokrat

  Klane t e pa mshira te marrveshjeve tė mshefta qe pervetsuan pasuri
  ata per veq krimeve ne prapaskena pervetsuan mediat per propagandat
  e tyre partiake dhe me sjellje te tilla krijuan anashkalime

  dhe tradhti te pa shoqe ndaj kombit ku punuan vetem per klanet e tyre duke i qitur hi syve popullit e duke punuar vetem per klanet e tyre kriminale
  ,
  kombi pikrisht per keto sjellje te tyre esht i zhgenjyer dhe i thyer moralisht

  ,asnji regjim apo pushtues deri me sot neper shekuj nuk e kan thye moralisht
  nji popull si keta profiteret e ktyre kohrave ne te dy anet e kufirit shqiptar, ata vepruan keshtu pra profiteret e rremujave grabitsit e pasurive dhe pronave te huaja neper kohra dhe ngjarje ne te dy anet e kufrit andej nga shqiperia perfituan ish komunistet dhe te bijt e tyre

  spiunet zullumqarėt e kendej nga kosova perfituan profiterėt ish komunist

  dhe familjete ish komunsitve spiunet e kendej perfituan profiteret rankoviqst titist dhe profiteret e luftes kombinim ky i marrveshjeve merr sa te mundesh grabit vjedh pervetso gjithqka pasuri e merita dhe hesht aty ku mund te heshtet me marrveshje te grupeve profitere klanore te flliqura mafioze , qe ne e mer te patriotizmit e lirise e lan popullin n e mjerim .

 4. #4
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  A ja bejne mire te burgosurit politik ne shqiperi qe bejne greva dhe kan be presoin te qeveria ne shqiperi .
  Duke dashur qe te anashkalohen te burgosurit politik ne shqiperi
  dhe duke e pa s e koha sot nuk ka kurfar rrespekti as karakteri njerzor as konsiderate as rend as radhė as rrespekt per njerzit per te vuajturit ,
  te burgosurit politik ne shqiperi q e perjetuan tmerret ma te zeza duke u burgosur e internuar me nga tridhjet vite e duke humbur gjithqka ardhmeri profesiionin jeten .

  At U TREGUAN MA TE SHKATHT SE SA TE BURGOSURIT E KOSOVES qe kan mbetur si qyqet ku secili regjim secila parti qe erdhi ne pushtet i shkeli me qellim duke e ditur se ndergjegjja e te burgsurve politik nuk pajtohet me korrupcionin d
  dhe veprimet tjera te pa hijshme si sabotimi keqperdorimi i parasė ne kurriz te popullit pikrisht per keto shkaqe
  te burgosurit politik u anashkaluan sepse ata nuk pajtohen me flliqsirat e hajduterite ne popull prandaj populli gaboj qe nuk ua dha atyre pushtetitn ma ndershem do te kishin udhhequr ata .

  Qellimisht edhe partia e hashim thaqit dha parti tjera ne kosov i anashkaloj te gjith te burgosirit
  se bashku me partinė e e ramush haradinajt qe jan parti motra me partine e hashim thaqit por vetem luajn teater
  sepse jan te njejtat me te njejtin qellim , jan nda per te sunduar ma leht kosoven .
  poashtu veproi qeveia e agim qekut qeveria e bajram regjepit qeveria e lidhjes demokratike te ibrahim rugoves
  partia e ld d s dhe te gjith pa perjashtim .

  Anashkalimi i ligjit ne parlament per te burgosurit politik qe u provua disa her te dal e nuk doli deshmon per nje poshtersi paftyrsi e te pa shembullt dhe mos rrespekti jo vetem ndaj historise s e kombit por edhe ndaj martirve .
  Ne shqiperi nuk lejuan keto shkelje sa do pak te te drejtave te njeriut ish te burgosurve politik
  ata vetz e ngriten zerin ndersa ne kosove jo ne kosove te burgosurit politik heshten .

  Ne kosove nuk u ngrit ky zė jo por u hesht dhe pse u hesht pra ,sepse sa do kudo ata te burgosurit
  politik i kishin te afermit evet ne kosove dhe e kishin nga nje kafshate buke e shtepi ku te fusnin koken
  diku jetonin me hua e me borgje diku kishin fat dhe e kishinn bazen materiale

  , ndersa ne shqiperi kishte nga ata qe as nuk kishin ma strehim as buk , dhe kur dolen nga burgjet ishin krejtesisht
  te humbur te shkatrruar disa silleshin pa strehe pa buk rrigeve rrugve pas tridhjet vjet burgosje e intrenimi.

  NE SHQIPERI NUK ISHTE PUSHTUESI I HUAJ MBRENDA NE ATDHE por qeveria shqiptare prandaj ata me te drejte kerkonin strehimin dhe buken per vete dha kalamajt atyre ne mjerim qe silleshin posht e lart rrugeve ku njerzia tallej me ta

  familjet e tyre me nga 50 vite kishin qene te diskriminuara pa te drejta elementare
  ndersa ne kosove i dehu liria te burgosurit politik liria dhe qlirimi nga pushtuesi shekullorė
  serb py dyshim se i dehu ata i dehu ata ploteisisht dhe ata heshtin

  por a esht kjo zgjedhje qe ata te heshtin d he te shlyhen nga e kaluara nga pjesa e historise
  vetem pse keshtu duan partite katile te pa mshira politike ne kosove qe kan pervetsuar gjtihqka


  edhe televizionin shtypshkronjat e mediat e paraja qe ata e kan uzurpuar ku do e kan mberthyer .

  Po te donin te burgosurit politik mund ta permbysnin ne kosove qdo qeveri mosmirnjohese qe sillet ashtu me ata
  me aq poshtersi .

  Se paku nuk doli nji ligj per pensionim te tyre si dhe nji ligj qe tu jepet nji kartele me qmim te lire qe te shkojne ne banja sheruese sepse shumica e tyre jan te demtuar ne shendet nga pasojat e burgjeve ,disa vuajten gjat nga dhimbjet e veshkave per shkak te qelijave e betonit

  ndersa nuk u krijua nje liste per regjistrimine fmijve te tyre ne fakultet ose ne punsim ,
  me nje fjalė ata te burgosurit politik mbeten krejtesisht te izoluar nga kombi dhe atdheu
  , dhe te humbur nga shoqeria shqiptare ne kosove e ne shqiperi per shkak se te gjith politikanet

  me qellim i shmangeshin ketyre obligimeve ndaj tyre dhe se te burgosurit politik ne kosove nuk kerkuan asgjė,
  as pronat qe ju jan marre ma parė nga regjimi rankoviqist dhe jan bė ara shteti pasuri shteti
  te cilen epervetsuan profiteret kanibal as kurfar punsimi nuk ju ofrua as fmijve te tyre hiq

  ata mbeten si te mjere njejt sikur te ishin kriminela te burgosur te izoluar nga shoqeria .

  Sjella e pa fytyrė e tille ndaj njerzve te idealit te lirise qe u shkatrruan e u zhgymnjyen
  qe ju moren pronat nga ish regjimi rankoviqist titist enevrist deshmon se klanet
  profitere qe veprjn keshtu pamshirshem ndaj te burgosurve politik
  jan te interesuar per pervetsime pasurie vetem per vete per ti grabitur vet pronat e te burgosurve politik

  , qe ua mori shteti baballarve e gjysherve te tyre me qellim anashkalohet problemi i te burgosurve politik

  pronat e te cilve jan marr nga ish pushtetit rankoviqisto titisto qetniko komunisto enevrist pansllavist
  dikatatorė dhe kanibal njerz te krimeve zullumeve dhe perndjekjeve tė shqiptarve.
  Kur te burgosurit politik vuanin dhe parapregatisnin terenin per liri kunder okupatorve dhe perballeshin me tanket serbe duarthatė balle per balle ne kacafytje me armikun

  , , keta profiteret e luftes ishin fmi dhe luanin akoma me balte nuk dinin se qka esht emri as fjala vatan as liri ,as atdhe, nderssa sot me pronat e familjeve te diskriminuara sillen indiferent , sepse i duan per vete te burgosurit politik heshtin perseri kryeisht heshtin edhe pse disa nga ata kan shum prona te humbura kan mbetur te semure dhe te varfruar , ndersa pronat e tyre i moren profiteret e luftes ,ndersa andej kufiri ne shqiperine mėmė
  i mkren profiteret e ish familjeve komuniste dhe spiunve
  atyre nuk ju mbeti tjeter vetem te kapin armet per pronat ose te heshtin siq po heshtin ne kosove

  kjo esht fytyra e profiterve te luftes qe moren hektarė toke te organizuar dhe te armatosur

  ndersa te burgosurit politik nuk jan te armatosur por jan klasa ma e humbur dhe me e paperfillur ne atdhe tamam sikur te mos ishin bij te atdheut .

  Sjellja e tille paftyrsie te profiterve te luftes ka ulur per toke moralin e kombit

  dhe si pasoje kombi shqiptar esht zhgenjyer nga ky okupim i ri .

  OKupim te ri e quaj sepse pronat u vodhen njerz qe nuk kan krufar meritash i moren pronat e ish te burgosruve politik , i moren me tardhti dhe pa besi me pervetsime nuk i punsuan askund te burgosurti politik, as fmijt e tyre ndersa popullin e lan ne mjerim me varfri dhe papunsi qka deshmon se profiteret e luftes dolen po aq te pa intresuar, per fatin e popullit njejt si millosheviqi qe i lente shqiptaret pa buk ,duke i lene pa pune dhe pa kafshaten e gojes ,

  Poshtersia e profiterve te luftes qe merrnin edhe materiale ndertimore ne emer te varferve ,ne emer te tjerve qe ishin demtuar, po e them se as familjet e deshmorve dhe te burgosurve u anashkaluan tmerrsisht
  dhe nuk moren materiale ndertimore per ndertimine shtepive pikrisht ata te burgosur politik qe vuajten neper kazamate me vite e disa dolen te shkatrruar nga mundimet ,familjet e

  tyre perjetuan po ashtu luften dhe tmerret e u demtuan edhe ne lufte por edhe para lufte, ndersa matrpazet qe kurr nuk e kan kthyer koken prej atdheut perfituan ndersa te burgposurit politik mbeten perseri te mjerė te izoluar

  - te humbur thue se nuk kan ekzistuar asnjiher mbi ket dhe , as ne ket popull ndersa me kembngulje ne parlament anashkalohet ligji kompenzues per at a

  qe te ju dalin disa pensione dhe te ju jepen kartela me qmime te arsyeshme ,per te shkuar ne disa rehabilitime ku me uje te nxehte te sherojn dhimbjet e veshkave qe i kan nga pasojat e burgut ,


  kush e ben ket anashkalim te ligjit dhe e injoron ligjin ne parlament

  dhe pse e ben ket veprim me qfar qellimi dhe prapavijash ,

  me sa shof ketu gjithqka shqiptare esht ne tendence qe te shuhet edhe ngjarjet edhe individet edhe historia
  e betejave te uqk s falfsifikohet por edhe te heshtet ,
  ndersa te burgosurit politik dhe gnjarjet te heshten me qdo kusht kjo loje po luhet ,

  nuk ka shenime te duhura e te sakta me qellim dhe diskriminohet historia turp i madh qe askush nuk

  shkruan librat e hsitorise si duhet por anashkalohen me qellim te gjitha ngjarjet edhe ato te ushtris qlirimitare
  dhe atyre te maparshme per shkak se profiterve te luftes

  i intereson vetem paraja dhe klani fitimi por kurfar norme tjeter njerzore e kombtare jo ,

  esht tmerr e kaluar tmerrit kjo sjellje kjo hata ekohrave qe e solen profiteret
  kjo sejllje banditeske kriminale e pa kurfar fgejhe.
  Besoj se ne te ardhmen profiterve nuk do te ju ecin gjithnji matrapazlleqet
  sepse nji dit populli do te merzitet nga ata dhe do ti sulmoj ata me gjithqka kan
  sepse i kan kaluar kufijt e njrzores me sjelljet e tyre te pa mshira mizore sadiste ndaj te gjith te tjerve per veq ndaj prapaines se tyre sillen mirė e me kujdes maksimal .


  Ka njerz te aft qe do te mund te shkruanin historine kombtare pa e humbur as edhe nje imtesi te ngjarjeve jan talent gjenial ata dhe mjeshter te pendes

  por ata jan te varfer sepse driten e parane ua moren profiteret
  dhe ata nuk kan para ti botojnė ato libra sepse shtypshkronjat kanibale jan te pa mshira
  qe per nje germe kerkojn para qe gjepi i shqiptarve nuk e duron.

  U ndertua sistem kanibal mibijetues i ligjit te gjungles pas lufte dhe pikrisht nga profiteret e luftes
  u bė ky plan mjegullash varfrie e sabotimi me qellim q e te krijojne mjegullen profiteret qe ma leht ne keto rremuja e
  pshtjellime per te grabitur e per te krijuar anarki per gjithqka e mjerim ne poull ndersa perfitim per vete qfar maskash te krimit jan ata profiteret jan ushujza te pa mshira .

 5. #5
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Poshtersia e sjelljeve te tilla nuk po kan te ndalur nuk po kan kufij
  e njof njeriune ndyre qe ka perfituar nga lufta por para lufte ishte thjesht nji zgjebarak servil njjri kotesire njeri qe nuk ishte per hiq gjė dhe u bė dikushi

  ka edhe te atille qe kan spiunuar te afermit dhe komshijte qe jan bė brenda nate patriot me vlera meritore

  poshtersia tradhtare e shtypshkronjave ku luljeta selimi kerkoj sponzor ku do per botimin
  e lbrit qe shkruan per dhunen dhunen barbare serbe ndaj shqiptarve
  dhe dhunimin rrenqethes qe esht bė ndaj femrave shqiptare e nuk u gjet as sponzor
  qe flet shqip as shtypshkronje qe ja boton falas nji liber por qeshtje te tilla me kaq rendesi deshmon per shtypshkronjat e pa mshira qe jan prona te profiterve te luftes

  gjithqka ata moren ne duar pas lufte

  profiter te tille e kan zhgenjyer popullin si asnjiher ma pare ne histori ne e kombit shqiptarė asnjiher me i zhegnjyer nuk ka qen populli

  ,ata profiter ne bashkpunim me agjenturat e huaja te shteteteve tradhtare kirminale sadiste po ju them keshtu sepse ne shpine na e kan leshuar sadizmin e pa mshirshem agjenturesk por jo humanizmin dhe ndihmen

  pra ata qe bejn kso veprime te ndyra ndaj nji populli te pafejshem qe e varfrojne e mjerorjne e injorojne dhe bejne dallime fetare klanore duke e izoluar edhe me viza ne menyr q e te rrethohet e te mbetet pa kafshashten e gojes
  duke e varfruar shqiptarin ne qdo aspekt jan agjentura dhe klane kriminale qe bashkpunojne

 6. #6
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga drague Lexo Postimin
  plotesisht dakort.

  nuk kam cfare te shtoj.a!! vetem dicka te vogel.

  edhe tek ne shume fasade e bukur eshte.
  ------------------------


  nuk e di se q mendon ti me ket fasade e bukur sqaroje vet

 7. #7
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  ne keto rrethana populli ka kaluar komplet ne zhgenjim , zhgenjim i pa pare ne historine kombtare te sjelljeve, ma antinjerzore qe ka pa historia lenje e popullit ne varfri e mosperfillje te tilla nuk mund te akceptohet ne keto kohra te teknologjise dhe zhvillimit
  te tille qe ka bota por ata jan ma te zi se nejrzit e kohave parashpellore

  , se profiterve qe flasin per milionat e miliardat ku autorja luljeta selimi nuk ka para te botoj nje liber kaq te rendesishem -dikure kam menduar keq dhe neveritshem

  per kamgjikun sepse kamgjiku ishte dajaku dhe dhuna ,por po e them kamgjiku esht i mire per disa kafshe me fytyra njerzore dhe kamgjiku esht i mire nuk esht menduar kot esht menduar per ata njerz te till mendjemdhej te poshter dhe te pa ndergjegjshem -
  qe e njohin vetem kamgjikun sepse kan ego te te prisht q e vetem kamgjikun e ndegjojne
  sepse kamgjiu ju dhembe atyre dhe ata i nenshtrohen ati
  me rrespekt

  per ata duhet vetem kamgjiku atyre do te ua kisha marr pasurine qe e kan pa merita aty ne dajak kamgjiku ata duhet mbajtur ata me kamgjik dhe te denuar pa pasuri te vaerfer te jen ata por jo populli -
  sepse ato klane profiteresh jan pjell l e keqe e poshter te pa mashire
  qe elene gjithqka me vlera pas dore dhe i shkelin vlerat epopullit pa mshirshem pra
  duke u treguar egoist te pa skurpullt e te pa kurfar ndergjgjje

 8. #8
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Ja do te tregohen ne ket forum edhe vlerat dhe veprimet atdhetare te burgosurve politik biografite e te cilve na i paraqesin disa auotore shqiptar q e i kan mbledhur shenimet per ata
  te cilet pa mshirshem anashkalohen dhe shkelen perbuzen e mohohen nga profiteret e luftes
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga angert : 20-12-2009 mė 06:29

 9. #9
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Abdullah Tahiri u lind mė 2 .09.1956 nė Malishevė tė Gjilanit

  Pėr dėshmorin kombit Abdullah Tahiri ka ēka tė shkruhet sepse veprimtaria e tij patriotike ėshtė mjaft e begatė dhe me plotė sakrifica.

  Fillet patriotike tek Abdullahu datojnė qė nė fėmijėri sepse ai rrjedhė prej njė familje qė asnjėherė nuk e pranuan pushtetin serb por e kundėrshtuan me armė nė dorė. Kėshtu bėri gjyshi i tij Hajdar Tahiri i cili ishte luftėtar i Mbrojtjes Kombėtare tė Kosovės nėn udhėheqjen e Mulla Idrizit dhe tė cilin pėr kėtė shkak pushtuesit serb, mė 24 dhjetor 1944, nė vendin e quajtur “Ēeremindnik” e pushkatojnė dhe e groposin nė njė varr masiv bashke me shumė shqiptėtarė tė tjėrė tė fshatit e tė Anamoravės. Ndėrsa babai i Abdullahut ishte pjesmarrės i luftės sė Raincės, mė 10 e 11 nėntor 1944 kundėr brigadave partizano-ēetnike serbe.

  Simpatinė dhe dashurinė ndaj Kosovės dhe verprimtarinė ilegale atij ja shtoi dukshėm Rexhep Mala. Ashtu sikur pėr shumkė qė Rexha ishte njė shembull ai u bė dhe u fut edhe nė zemrėn e Abdullahut pėrgjithmonė. Veprimtarinė ilegale tė Grupit Revolucionar e mė pastaj tė OMLK-sė Abdullahu i ēmoi lartė dhe u kyq tėrthorazi pėrmes Bejtullah Tahirit nė veprimtarinė ilegale.

  Abdullahu shkollimin fillor e ndoqi ne Malishevė, tė mesmen e filloi nė Gjilanė dhe e pėrfundoi nė Bujanovc kurse ate tė lartė Fakultetin e Bujqėsisė nė Prishtinė. Fakultetin nuk e mbaroi sepse u pėrjashtu nga mėsimi sepse ishte njėri ndėr organizatorėt e Demonstratave tė Pranverės 1981.

  Nė mėsime ishte i shkėlqyer. Pėr rrethin ishte i dashur ndėrsa pėr armikun shumė i ashpėr.

  Abdullahu kryesisht pėr veprimet ilegale ka qenė i lidhur me Bejtullah Tahirin. Ai gjithmonė materjal ilegal ka marr prej Bejtullahut dhe pas ēdo libre qė e lexonte kėrkonte tė tjera pėr lexim. Ai vazhdimisht kėrkonte nga Bejtullahu qė tė ketė diēka praktike, qė te bėhet ndonjė aksion kundėr pushtuesve dhe pėr kte kurr nuk hezitonte. Por atėherė kur Abdullahu kėrkonte aksione praktike, radhėt ne OMLK ishin tė pakta dhe duhej tė kurseheshin shokėt. Nė radhė tė parė duhej tė shtohej numri e kjo nuk shkonte shpejt sepse sistemi i Titos i kishte trullosur shqiptarėt por me kalimin e kohės ata e kuptuan se ishin tė mashtruar.  Roli i Abdullahut nė Demonstratat e vitit 1981  Abdullahu ėshtė njėri prej organizatorėve tė Demonstratave tė vitit 1981. Pėr datėn e 11 marsit tė vitit 1f981, qė shumkush mendon se ka ndodh rastėsisht nuk ėshtė e vėrtet sepse pėr kėtė ditė ėshtė biseduar edhe mė parė nga Abdullahu, Riza Demaj, Ibrahim Nikqi, Bajram Kosumi e tė tjerė. Kjo ngjarje Abdullahun e gjeti nė Mensėn e studentėv ashtu siq e kishte planifikuar. Ai me pėrmbysjen e tavolinės fillon ta shpreh pakėnaqėsinė gjėja pėr ushqim tė pamjaftueshėm e jo kualitativ e pastaj fillon rrėmuja nė Mensė. Roli i Abdullahut padyshim ishte nė epiqendėr. Ai nga situata e krijuar kėrkon nga njė grup shokėsh tė dalin nė qytet dhe tė protestohet dhe kėrkesat tė artikulohen. Pra Abdullahu ėshtė njėri prej tė parėve qė ka kėrkuar qė studentėt tė mos mbesin vetėm nė kėrkesat ekonomike por tė artikulohen edhe nė politike.

  Marshimi nė qytet i prirė nga Abdullahu, Riza Demaj, Ibrahim Nikqi, Ali Lajēi, Bajram Kosumi dhe shumė studentė tjerė ishte i sukseshėm dhe u dha studentėv vullnet qė tė vazhdohet nė kėtė mėnyrė. Nė anėn tjetėr policia ishe e pamundur ta ndalte turmėn e studentėve ajo nuk ishte pėrgaditur pėr njė ngjarje tė tillė. Prandaj ajo planifikoi qė njė grup prej studentėve ta arrestonte. Abdullahu ishte nė shėnjestėr prandaj ate dhe grupin e tij e ndoēin dhe kur vie njė moment pėr ta arrestuar Ibrahim Nikqi shtin me revole mbi policinė duke e plagosur njėrin prej tyre dhe ky grup studentėsh atė ditė shpėton nga arrestimi.

  Pra protesta e 11 marsit ishte mjaft e sukseshme dhe ajo bėri kthesė nė mendjen e studentėve se tani e tutje ata i kishin hy njė rruge krejtėsisht tjetėr. Adullahu pėr njė kohė kaloi nė ilegalitet sepse ishte piketuar nga policia dhe me 25 mars sėrish takohet me shokėt student pėr ta vazhduar formėn e protestave. Atė ditė ai me Riza Demaj, Ali Lajēin, Bajram Kosumin, Ibrahim Nikqin e shumė studentė planifikojne demonstrata pėr ditėn 26 mars sepse nė tė njėjten ditė kalonte stafeta e famshme e Titos nėpėr Prishtinė. Nė konviktet e studentėve kishin ardhur hyzmeqarėt e policisė gjėja pėr tė biseduar me studentė e njėhėrit ata tentonin qė t`i mashtronin ata dhe nė kėtė formė t’i arrestonin. Abdullahu ka qenė njėri prej mė tė dalluarve ndaj tyre dhe u ka thėnė sė askush prej studentėve nuk guxon tė arrestohet.

  Por pėrgaditjet pėr datėn 26 marsit Abdullahu kėrkoi nga njė grup i studentėve qė tė ngushtohet rrethi me shokėt rreth organizimeve tė mėtutjeshme sepse policia kishte arrit qė tė fus njerėzit e vet nė mesin e studentėve. Kėshtu njė grup i studentėve si Abdullahu, Riza Demaj, Bajram Kosumi, Hamdi Hajdin e tė tjerė futen nė njė dhomė dhe planifikojnė veprimet organizative tė studentėve pėr ditėn 26 mar 1981. Pra kėto janė fakte dhe tani duhet tė bindet ēdo kush se ngjarjet e vitit 81 nuk ndodhėn as nga Beogradi, as nga Moska e as nga asnjė vend tjetėr por ato i organizoi rinia studenteske e Kosovės.

  Mė 26 mars 1981, pushteti atėhershėm kishte organizuar takim tradicional nė qendėr tė Prishtinės pėr stafetėn e Titos, nė anėn tjetėr kishte ftuar policė nga Beogradi qė tė shtypte me dhunė protestat e studentėve.

  Nė qendrėn e studentėve numri i protestuesve ishte rritė dhe po thuaj nuk mungonte asnjė studentė. Policia e frikėsuar nga kjo turmė studentėsh kishte vendosrur qė ata jo vetėm t`i shpėrndante por edhe tė shtypte me format mė mizore.  Policia e Beogradit sė bashku me ata tė Kosovės, sė pari kishtin rrethuar konviktet e studentėve nė mėnyrė qė ata tė lodhen dhe tė mos mundin tė manevrojnė me veprimet e tyre. Sėrish roli i Abdullahut ėshtė nė epiqendėr sepse ai shkon ne Restorantin e Konviktit Nr. 3 dhe bisedon me pergjegjėsin e Restorantit, Bacėn Mon dhe atij i kėrkon ushqim pėr studentėt. Ktė kėrkesė tė Abdullahut baca Mon e mirėpret dhe kėshtu studentėt atė ditė e kalojnė mirė. Por mė vonė kur kerkohet qė tė ēbllokohen konviktet Abdullahu kėrkon nga studentėt qė tė dalin prej konvikeve sepse tjeter rrugė nuk kishte mbet. Shumica e studentėve dalin nė formė tė qėte e dinjitoze prej konvikteve por Abdullahu me disa tė tjerė detyrohet qė tė dalė pėr dritare sepse atė ditė do tė ishte arrestuar. Kėshtu Adullahu largohet nga aty dhe sėrish kalon nė ilegalitet.

  Policia edhe pse u kishte premtuar studentėve se nuk do tė maltretoheshin ata u maltretuan nė atė formė sa qė nga ajo formė brutale e policisė tė iritohet i tėrė populli ynė dhe protestat tė marrin kahje gjithė popullore mė 1, 2 e 3 prill 1981.

  -------------------------------------------------------------------------

  Demonstratat e vitit 81 edhe pse ishin tė arėsyeshme e tėrėsisht demokratikė sepse demonstruesit kėrkonin nė mėnyrė paqėsore tė drejtat e tyre ato u shtypen me dhunė dhe shumica e demonstruesve ju nėnshtruan dhunės policore. Qė nga ajo koh e deri nė vitet 90 mbi 700.000 shqiptarė kaluan nėpėr duart e policisė duke u denuar me denime mė drakonike, duke u torturuar dhe mbytė nė forma tė ndryshme. Edhe Abdullahu nuk i shpėtoi dhunės policore i cili pas 3 muaj hetimesh u lirua si i pafajshėm sepse policia nuk kishte prova tė mjaftueshme pėr tė edhe pse ai sė bashku me Bejtullah Tahirin, Shaip Ismajlin dhe Ibrahim Tahirin kishin shkruar parolla nė Malishevė, dhe se shokėt e tij nuk kishin folur pėr te dhe kėshtu ai i shpėtoi njė denimi drakonik siē nuk i shpėtuan shokėt e tij Riza Demaj, Hamdi Hajdini, Bajram Kosumi e tė tjerėt.  Demonstratat e viteve 1990-ta  Rrugėtimet e shqiptarėve drejt Prishtinės pėr pėrkrahjetn e minatorėve dhe studentėve kanė nė vehte edhe kontributin e madhė tė Abdullahut.

  Ai nė njė formė ishte shpirti, shpresa dhe simboli i gadishmėrisė sė atyre kthesave tė mėdha. Abdullahun e gjejmė nė demonstrata gjithmonė me kobure nė brez. Tamam sikur bacėn Isė nė Londėr. Ai nė demonstrata nuk ishte vetėm pjesmarrės por ishte edhe frymzues i trimrisė dhe vendosmėrisė sė demonstruesve.  Ai edhe pse e kishte njė trup tė pashėm e muskuloz , bash sikur njė Vojo Kush i dytė, qė shumkush ja kishte lakminė, gjendja politike e e mjerė e Kosovės

  si syprimimi i autonomisė sė saj nga ana e serbve, mohimi i shqiptarėve pėr tė mėsuar nė shkollat e tyre, vendosja e pėrmendorėve tė carve serb nėpėr Kosovė, emėrtimi i shumė rrugėve e shkollave me emra serb, mohimi i historisė kombėtare, shkelja pėr ēdo ditė e dinjitetit shqiptarė dhe ēnderimi i tyre edhe nėpėr shtėpi tė tyre e bėri ate tė shqetsohej pa masė dhe tė ndikoi dukshėm edhe nė shėndetin e tij.

  Politika vendnumro e Kosovės e shėndrroi ate nga njė udhėheqės politikė nė njė drejtues tė aksioneve tė ndėrtimit tė rrugėve e pajtimeve tė gjaqeve. Jo se ai nuk i kreu edhe kėto detyra ashtu si duhet por shpirti i tij ishte brumosur qė energjinė e tij ta hargjoi nė luftė tė vazhdueshme e pakompromis me pushtuesit serb. Ashtu sikur te shumė shqiptarė qė politika e vajtimit dhe lutjeve i topiti shumė ndjenjat luftarake dhe gadishmėrinė pėr tu ballafaquar me armikun shekullor edhe tek Abdullahu ndikoi shumė ky pasivitet pothuaj disa vjeqar i politikės kosovare. Ai nuk ishte protagonist i mosprishjes sė status- kuos dhe pritjes sė pakufishme pėr tė ardhmen e Kosovės.

  Jo ai kėrkonte vazhdimisht qė tė dilet nga politika pacifiste. Pėr kte shumėkush mendonte se ai nuk ka tė drejtė sepse ishin mėsuar njerėsit tė bėnin njė jetė pa telashė anipse Kosova pėrditė rrėnohej. Por ai kėtė gjendje nuk mund ta pranonte se ishte brumosur me gjakun e tė parėve tanė qė kurrėn e kurrės nuk e pranuan robėrinė.

  Ishte brumosur me gjakun e bacės Isė, tė Rexhep Malės, tė Kadri Zekės e tė tjerė.

  Prandaj kjo gjendje ishte e padurueshme pėr te dhe kėrkonte rrugė tė tjera pėr lirinė e Kosovės.

  Roli i Abdullahut nė shėrbim tė UĒK-sė  Aksionet e ndryshme qė zhvilloheshin anė e mbanė tė Kosovės e mė sė tepėrmi nė zonėn e Drenicės ate e kishin bėrė kurreshtarė qė tė di mė tepėr dhe tė kyqej drejtė pėr drejtė mė ata qė i bėnin kėto veprime. Ishte diku maji i vitit 1997 kur erdhi pėr tu takuar me mua nė Shqipėri. Unė shftytėzova rastin qė ate ta takoi me Bekim Berishėn-Komandant Abejėn i cili mė vonė u bė njė lėjgendė. Takimin e organizuam sė bashku me Halit Krasniqin nga Komuna e Malishevės. Takimi u realizua pikėrishte nė pistėn e plazhit te Durresit. Nga fjalėt e ėmbėla tė Komandant Abejės dhe nga vendosmėria e tij pėr shkatrrimin e policisė serbe nga Kosova, Abdullahu i impresionua dhe mori forcė e shpresa mė tė mėdha se me ksi djem Kosova sė shpejti do tė sheh dritėn e lirisė. Bile tekstualisht ai pas atij takimi pat thėnė: “Nė secilėn Komunė tė Kosovės vetėm nga njė tė till me e pas nuk duhet mė tepėr”.

  Dalja nė skenė e UĒK-sė ate e kishte ringjallur dhe me 9 qershor 99 ate e gjejme nė Komunėn e Malishevės pėr tu takuar me Gani Krasniqin e pastaj nė Drenicė me Jakup Krasniqin. Nė Drenice ai nuk ndenji shumė sepse kishte marr instuksione nga Shtabi i Pėrgjithshėm i UĒK- sė pėr tė formuar edhe ne zonėn e Karadakut njėsitet e para tė UĒK-sė.

  Gjithashtu gjatė qėndrimit nė Drenicė ai u takua edhe me njerėz tė gjakut te tij, me Fatmir e Shqipe Mehmetin, luftėtarė lirie nga orėt e para

  Pėr detyrat qė kishte marrė nga SHP i UĒK- sė, sė pari nė Gjilan ai u takua me Amet Isufin, Ahmet Demirin dhe njėherit ai kishte formuar njė njėsi ne Fsh. Malishevė tė pėrbėrė nga Fatmir Halili, Skender Azemi, Bashkim Hamdiu e Shemsedin Halili. Kishte edhe tė tejrė qė e ndihmuan ate si Agron Tahiri, Shaban Halimi, baca Dem (Adem Arifi), Nuhi Asllani, e tėrė familja e Hajdar Krasniqit, Nehat e Nexhmedin Mustafa por kėta ishin tė paktė pėr Abdullahun dhe pėr lirinė e Kosovės qė tė ēlirohej kjo zonė nga prangat serbe. Abdullahu e dinte se liria nuk ju takon vetėm atyre qė i rrokin armėt pėr tė luftuar por tė gjithė shqiptarėve tė robruar prandaj pėrpiqej qė sa mė tepėr tė angazhohėshin nė rrugėn e lirisė..

  Abdullahu nuk ja kishte frikėn armikut. Ai edhe nuk ruhej shumė prej tij. Aq mė mė tepėr kur nė skenė doli UĒK-ja. Ai shpeshherė dilte nė fshat me rroba ushtarake dhe i armatosur pėr t`ju dhėnė fshatarėve kurajo e pėr t`ja u hjek atyre frikėn nga pushtusi serb. Se ai nuk ja kishte frikėn pushtetit tregon mė sė miri pjesmarrja e tij nė njė takim tė subjekteve politike nė Gjilan dhe diskutimi i tij krejtsisht i hapur para 500 pjesmarrėsve duke kėrkuar prej tyre qė tė bashkohen rreth UĒK-sė. Shumkush e admiroi ate dhe i duartrikiti por ēe do qė politika i kishte trulluar njerėsit dhe shumica mendonin se liria do tė vie nė mėnyrė paqėsore.

  Se ajo nuk erdhi me forma paqėsore tregoi koha se pa sakrificėn e atyre qė u fljuan si Adem Jashari e shumė dėshmorė tė tjerė, Kosova edhe sot dot tė kish mbet e pushtuar prej serbve.

  Veprimtarisė sė Abdullahut armiqtė i kishin ra nė gjurmė dhe ate mė 15 gusht 1998 e kishin arrestuar dhe pastaj nga burgu i Gjilanit e transferuan nė ate tė Dubravės nga i cili u kthy kufomė. Bombardimet e para nė burgun e Dubravės e kishin rrokur Abdullahun, Enver Topallin dhe njė tjetėr. Kte askush nuk e priste por kėshtu ndodhi sepse policia serbe kishin provokuar forcat e NATOS dhe ato si kundėrpėgjigje e kishin sulmuar repartin e burgut ku mendonin se aty ishin perqėndruar gardianėt e burgut. Nė tė vertetė ashtu ishte por gardianėt kishin bėrė rrokadė dhe nė atė pjese i kishin transferuar tė burgosurit mė tė piketuar, nė mesin e tė cilėve ishte edhe Abdullahu. Pra 19 maj 1999 ishte kur pushoi sė rrahuri zemra e Abdullah Tahirit. Zemra e kėtij kolosi tė madh qė brez pas brezi do tė kujtohet pėr tu mos u harruar kurrė.

  Sidoqoftė ai nuk i kishte hy kėsaj rruge me shpresė se do tė kthehet i gjallė por i bindur se brezat e ardhshėm do e gėzojnė lirinė.

  Pak ditė e ndanė ate kur nė Gjilanė hynė triumfalishtė shokėt e Abdullahut nė krye me Komandat Rėxhen tė cilėt krahas emocioneve tė fitores bortnin me vehte edhe ndjenjat e dhimjes pėr shokėt e rėnė nė fushė tė betejės. E rėndė ishte pėr gjilanasit qė ditėn e lirisė tė mos e shihnin Kadri Zekėn, Rexhep Malėn, Nuhi Berishėn, Abdullah Tahirin, Isa Kastratin, Agim Ramadanin e shumė tė tjerė. Por njėkohėsisht gjilanasit ishin krenarė me veprėn e bijve tė tyre i gėzoheshin kėsaj fitore kaq madhėshtore tė vetėdijshėm sė pa gjakun e atyre qė sakrifikuan jetėn e tyrė nuk do tė ishte ardh as kjo ditė .

  Shtabi u UĒK-sė pėr Zonėn e Karadakut nė krye me Komandan Rexhėn- Ahmet Isufin dhe zėvendėsin e tij Komandant Shaqėn- Shemsi Sylėn, ceremoninė e varrimit tė Abdullahut e kishte marrė pėr sipėr dhe ky ishte ceremoniali i parė qė bėri ky shtab nė formėn mė madhėshtore siq e kishte merituar dėshmori i kombit Abdullah Tahiri.

  I gjatė ishte vargu i njerėzvė qė ishin tuburar pėr ti bėrė nderimet e fundit Komandantit tė tyre. E dhimbshme ishte ndarja prej tij sepse tė gjithė e dinin se ai bėri shumė pėr lirinė e Kosovės dhe tani nuk po i pėrjetonte. Tė gjithe e dinin se liria e Kosovės pikėrisht rrėnjėt i kishte nė gjakun e atyre qė ranė pėr te. Nuk ishte e lehtė ndarja prej Komandantit sepse kjo ishte ndarja e fundit prej tij. Por krahas dhimbjes nė fytyrat e tė gjithėve shihej krenaria e tyre pėr Komandantin. Me sy tė pėrlotur, pėr te, ata sikur thonin, falemnderit Komandant, tė pėrulemi pėr jėtė veprės tėnde.

  Sot trupi i Abdullahut prehet i qetė, atje ku e kanė vendin ata qė Atdheun e kanė prioritet, nė varrezat e dėshmorėve nė Gjilan.

 10. #10
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  NAZMI HOXHA
  (03.12.1951- 03.08.2003)

  Nazmi Hoxha lindi mė 03.12.1951 nė fsh. Cernicė tė Gjilanit. Dmth dimėr ishte kur u lind Nazmiu dhe kohė tė vėshtira ishin ato. Kohė tė rėnda qė vetėm njė numėr i vogėl shqiptarėsh i dinin ato. I dinin tradhėtitė e shqiptarėve qė e kishin shitur Kosovėn dhe pabesitė e pushtuesve serb qė donin ta shfarosnin popullin tonė nga faqja e dheut.
  Familja e Nazmiut ishte njė familje e mesme ekonomike. Nė saje tė punės sė madhe tė prindėrve tė Nazmiut, Hasimit dhe Ferides ajo familje dallohej nga tė tjerat .
  Kėshtu Nazmiu shkollėn e mesme e kreu njė pjesė nė fshat e njė pjesė nė fshatin Partesh. Ndėrsa tė mesmen nė Gjilan. Kurse tė lartėn nė Gjakovė dhe pastaj ai diplomoi si historian. Ku dhe punoi njė vit nė vendlindje.
  Vlenė tė ceket se babai i Nazmiut me punėn e tij duke ngrirė e shitė duhan i siguroi atij kushte tė mjaftueshme pėr tu shkolluar.
  Nazmiu martohet si i ri me njė vajzė shumė tė bukur nga fshati i tij, me Ziaveren. Me Ziaveren pastaj atij i lindėn 5 fėmij. Arbeni, Arberita, Kushtrimi, Ngadhnjimi Festa. Vajza e tij Festa i lindi pas burgu dhe ky ishte njė qėzim i veqantė pėr te pas gjithė atyre vuajtjeve qė i kishte pėrjetuar. Arbeni dhe Arberita lindėn kur ai verponte ilegalisht kundėr pushtetit serb. Lindja e tyre u festua edhe nė celulė me shokė. Kushtrimi lindi atėherė kur OMLK-ja planifikonte Frontin Popullor dhmth pėrgaditej pėr njė kushtrim mbarshqiptarė. Ngadhnjimi i lidi sa ishte nė Burgun e Gjilanit dhe nga burgu ai e pagėzoi me njė emėr Ngadhnjim, mjaft domethėnės pėr kohėn dhe pėr aty qė e kishin burgosur ate dhe bėnin ēmos qė ta mposhtnin por jo se ai ngadhjneu mbi torturat. Ndėrsa Festa e ceka edhe mė lartė ishte gėzim i veqantė.
  Pėr Nazmi Hoxhėn formimi patriotik fillon qė nga rinia e tij. Babai i Nazmiut, Hasim Hoxha ishte njė bashkluftėtar i Mulla Idrizit. Ai ishte njėri prej luftėtareve mė tė dalluar sa qė gjate lufitmit ate e mbulonin gėzhojat e plunmbave. Nė familjen e Nazmiut gjithmonė ėshtė dėgjuar Radio Tirana. Babai i Nazmiut gjithmonė Nazmiut i ka dhėnė vullnet pėr tė punuar kundėr pushtuesve serb.

  Organizimi ilegal

  Nazmiu ėshtė organizuar nga viti 1974 me Rexhep Malėn. Pra organizimin ilegal ai e fillon qysh nė moshė tė re. Ai kishte njė dashuri dhe respekt tė veēantė pėr Rexhep Malėn. Burgosja e Rexhepit e brengosi pėr sė tepėrmi por ai nuk u ndal se punuari sepse kjo ishte rruga e vetme pėr ta mundur pushtetin serbosllav.
  Kėshtu ai u organizua me Bejtullah Tahirin dhe pastaj me Hydajet Hysenin.
  Nė kėtė celulė ai kishte pseudonimin Mato, kurse Hydajeti – Dreni, ndėrsa Bejtullahu- Bashkimi.
  Nė kėtė celulė ai punoi njė kohė tė gjatė dhe pastaj ai u zgjerua edhe me shokė tė tjerė si me Shemsedin Hoxhėn, tė vėllain Sami Hoxha, Sabit Rexhepin, Xhymshit Osmanin, Xhezide Osmanin, Sadri Sherifin e tė tjerė. Ndėrsa simpatizantėt e tij ishin Skender Rama, Jakup Rama e disa tė tjerė.
  Vlenė tė ceket se ai gjatė periudhės 1978-1981, kur OMLK-ja kishte pak anėtarė, nė Komunėn e Gjilanit punoi shumė dhe puna e tij reflektoi gjithmonė pozitivisht nė zgjerimin e radhėve. Nazmiu ishte njė shok i palodhshėm dhe i sakrificės. Ai nuk kurseu asnjėherė qė organizata e jonė tė shkoi pėrpara. Ai i shiti edhe arin e gruas sė tij Ziaveres, pėr ēėshtje kombėtare. Njėherit Ziaverja nuk ishte vetėm shoqe e jetės pėr Nazmiun por ajo ishte edhe shoqe e punės. Ajo kurrė nuk e pengoi ate gjatė punės por e ndihmoi. Njėherit ajo gjithmonė lexonte literaturė ilegale dhe nga ajo qė lexonte gjithmonė morali i saj shtohej se edhe gratė duhet luftojnė kundėr pushtuesit serbosllav. Ktu qėndron edhe morali i fortė i saj qė edhe gjat vuajtjes sė burgut tė Nazmiut ajo tė jetė krenare dhe ta ruaj ate me besnikėri.
  Nazmi Hoxha ishe nje shok i palodhur. Ai mori pjesė nė disa aksione nė tė cilat doli shumė i sukseshėm. Ai mori pjesė nė shpėrndarjen e traktit me rastin e vizitės sė Titos nė Kosovė. Traktin ai e shpėrndau me Shaip Ismailin ne Gjakovė. Pastaj gjithatu me Shaipin nga Prizreni deri nė Gjakovė prishėn shumė parolla qė i dedikoheshin Titos e “Bashkim Vėllaznimit”. Ai sė bashku me Bejtullah Tahrin dhe Ilmi Ramadanin shtypėn njė trakt dhe e rregulluan njė kopjues tė thjesht.
  Gjatė punės ilegale Nazmiu dallohej me pėrkushtimin e tij nė kryerjen e detyrave tė celulės. Ai brenda njė kohė tė shkurtėr lexoi shumė literaturė sa qė dallohej nė ngritjen e tij teorike dhe praktike.
  Bashkimi me Hydajet Hysenin ate e gėzoi shumė nga se e dinte se Hydajeti kishte qenė i organizuar me Rexhep Malėn. Rrespekti dhe dashuria pėr Hydajetin dhe anasjelltas ishte i pakufishėm.
  Celula treshe nga Nazmiu, Hydajeti dhe Bejtullahu ishte pėr te njė diēka qė kishte ndryshuar rrėnjėsisht punėn organizative. Pėrvoja e Hydajetit dhe gadishmėria e dy anėtarėve tjerė bėri qė nga kjo celulė tė dalin shumė mė tė pėrgaditur dhe mė me pėrvojė pėr tu zgjeruar me anėtarė tė tjerė tė cilėt u dėshmuan nė tė ardhmen.

  Por sado qė Nazmiu e tė tjėrėt ishin tė pėrgatirur armiku nuk pushonte qė anėtarėt e OMLKS-sė ti ndiēte e ti burgoste. Kėshtu ndodhi edhe me Nazmiun i cili u zbulua dhe u arrestua me 4.12. 1981 dhe u denua nė Grupin e Gjilanit.

  Gjykimi filloi mė 8 korrik 1981 dhe mbaroi mė 13 korrik 1981 nė Gjilan.
  Gjykata e Qarkut tė Gjilanit P.nr.31/82, aktakuzėn e titulloi:

  NĖ EMĖR TĖ POPULLIT

  Kolegji i gjyqit ishte i pėrbėrė nga:
  Sabit Sylaj – kryetarė
  Hasan Hotit – gjyqtarė
  Shyqeri Qerimi- gjyqtarė porotė
  Muatafė Rexhepi- anėtarė
  Januz Emini – anėtarė
  Alije Sadiku – procesmbajtėsė.

  Tė gjithė tė akuzuarit ishim shpallė armiq pėr vepra tė ndryshme dhe me nene tė ndryshme. Nazmiu u akuzova dhe u denua nga neni 136 al.1 lidhur me nenin 114 tė LPJ-sė.
  Nė gjykim Nazmiu mbajti qėndrim tė mirė. Ndėrsa mbas komunikimit tė gjykimit vlenė tė ceket qėndrimi i babait tė Nazmiut i cili ju drejtua tė gjithė shokėve me kėto fjalė: “ Mbahuni tė fortė. Me dekė si burrat sė fitorja ėshtė e jona”. Edhe pse disa herė gjykatėsi i tėrhoqi vėrejtjen ai nuk u ndal duke u dhėne forcė e moral ta denuarve. Nga qėndrimi i tė denuarve kolėgji i gjykatės u tmerrua dhe u shqiptoi atyre denimet drakonike sa vijojnė:

  Nazmi Hoxha 15 vjet
  Bejtullah Tahire 13 vjet
  Basri Musėmurati 11 vjet
  Naim Salihu 7 vjet
  Shemsedin Hoxha 4 vjet
  Shaip Ismajli 8 vjet
  Ilmi Ramadani 9 vjet
  Sadri Sherifi 6 vjet
  Xhevat Ajvazi 6 vjet
  Sabit Rexhepi 6 vjet
  Nijazi Idrizi 7 vjet
  Xhymshit Osmani 4 vjet
  Selim Ahmeti 5 vjet
  Farush Mjaku 2 vjet
  Hysen Demelezi 1 vit dhe
  Tahir Lubishtani 1 vit

  Pra siē po shihet ky grup u denuam me 105 vjet burg.
  Nazmiu e vuajti burgun nėpėr burgje tė ndryshme sa vijon:
  • Nė Gjilan , Leskovc dhe Pozharevcė.


  Nazmiu i mbajti 9 vjet burg.
  Nė burgun e Gjilanit ai vuajti sė bashku me shokėt tjerė si Shaip Ismailii, si dhe me anėtarė tė PKMLSHJ-sė. ( Partia Komuniste Marksisite-Leniniste tė sshqiptarėve tė Jugosllavisė).
  Nė burgun e Leskovcit ai ishte vetum dhe u maltretua shumė. Ndėrsa nė burgun e Pozharevcit njė kohė tė gjatė ishte i izoluar dhe nė kushte mizore. Nė kėtė burg ai qėndroi sė bashku me Nezir Myrten, Taip Zekėn, Ramadan Avdiun, Halil Alidemen, Sami Kurteshin e shumė shokė tė tjėrė.
  -------------------------------------------
  Gjatė qėndrimit nė burg ai pati qėndrim dhe moral tė fortė. Ai ishte i pėrgaditur pėr burg dhe i bindur ne fitore prandaj edhe ishte shembull pėr shokėt. Dashuria e tij pėr shokėt ishte e madhe.
  Nga burgu i Pozharevcit ai u lėshua sė bashku me Merxhan Avdylin.
  Ditėn e lėshimit ai nuk shkoi ta vizitoi sė pari familjen e tij por tė Rexhep Malės e tė Kadri Zekės. Kte e bėjne njerzit e rrallė sikur Nazmi Hoxha.

  Periudha pas burgut

  Nė periudhėn pas burgut Nazmiu u angazhua nė Shoqatėn “Nėnė Tereza “ ku dhe kontribuoi nė ndėrtimin e njė shtėpie tė njė fshatari tė varfėr. Ai shumė shpejtė i bindi fshatarėt pėr kėtė aksion dhe me kėte Nazmiu edhe njė herė tregoi se kishte shpirtė tė madh dhe sė gjithmonė hallet shtresave tė ulta e brengosnin.
  Mė pastaj ai u angazhua nė LPK pėr ēka dhe kontribuoi n ė themelimin e Kėshillave tė rrethit pėr Komunėn e Gjilanit. Ndėrsa ai ishte edhe pjesmarrės nė Kuvendin e LPK tė vtit 1991/92 qė u mbajė nė Komogllavė.
  Pas aktivitetit politik ai u mor edhe me biznes si ne Kosovė ashtu edhe nė Shqipėri. Nė Kosovė nuk pati sukses sepse gjendja e popullit ishte e rėndė dhe ai ipte shumė mall me huazim dhe u detyrua qė tė largohet nga Kosova pėr tė kaluar nė Shqipėri. Nė Shqipėri kaloi sė bashku me Xhevat Qerimin, anėrar i devotshėm i LPK-sė. Ata u pėrqėndruan nė Rrogozhinė duke e marr udhėheqjen e Fabrikės sė Vaj Sapunit. Ata e mėkėmbėn kėtė fabrikė dhe i kthyen tė gjithė punėtorėt qė ishin nė asistencė. Vetėm brenda njė kohe tė shkurtėr Nazmiu u bė njeriu mė i dashur dhe mė i rrespektuar jo vetėm nė rrethin e Rrogozhinės por tė Kavajės, Durrėsit, Fierit, Lushnjės, Vlorės, Tiranės e rrethe tė tjera. Nga rrespekti qė ai krijoi askush nuk e thrriste nė emėr por DAJA. Pra sjelljet e tija tė mira bėne pėr vete njė numėr tė madhė tė shqiptarėve tė cilėt nuk do ta harrojnė kurrėn e kurrėn DAJEN apo Nazmi Hoxhėn.

  Gjatė kohės qė ai qėndroi nė Shqipėri ndihmoi shume kosovarė. Nuk ka kosovarė po thuaj qė ka shkuar nė Shqipėri e nuk kanė kėrkuar ndihmėn e Nazmiut. Ai i ndihmoi njerėzit si finansiarisht ashtu edhe moralisht. Kėshtu e ndihmoi Berat Luzhėn nė shtrimin e tij nė spital tė Tiranės. Ndihmoi edhe vajzėn e Taip Zekes si dhe shumė tė tjerė qė numri i tyre ėshtė i gjatė.
  Kohėn kur UĒK- doli nė skenė Nazmiu nuk mundi tė shkoi vullnetarė sepse ishte i smure nga diabeti. Por edhe pse ishte i smurė ai kontribuoi finansiarisht dhe materjalisht duke mbajt kosovarė nė atė banesė ku ishte.
  Nazmiu pas lufte u kthye nga Shqipėria nė Kosovė por nuk e pėrjetoi shumė kėnaqėsine e Kosovės gjysmė tė lirė sepse vdiq mė 03.08. 2003.
  Vdekja e tij e parakohsheme i preku jo vetėm tė afėrmit por tė gjithė miqtė, shokėt e dashamirėt qė e njohėn e nuk e njohėn.
  Nazmi Hoxha nuk do tė harrohet kurrė. Vepra e tij ėshtė kapitale dhe do tė jetoi pėrgjithmonė.

  --------------------------------------------

  mė 2.12.07 Shkruar nga: Bejtullah Tahiri

 11. #11
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Quhem Musah Bllaca nga fshati Cerrnic komuna e Gjilanit i lindur me 23.04.1954 nė Cerrnicė.
  4 klasė tė shkollės fillore i kam tė kryera nė Cerrnic fshat me 400 shtepi kurse 4 vite tjera nė Partesh fshat me popullatė serbe qe nuk kishte mbi 150 shtėpi .
  Mbas mbarimit tė shkollės fillore kam ushtruar zanatin e Automekanikut. Nė pėrfundim tė marrjes sė kėtij zanati, mė ėshtė bėrė thirrja pėr shėrbim ushtarak nė Tivar tė malit tė zi nė vitin 1976 .
  Qė nga kjo kohė kanė filluar problemet mes meje dhe ushtrisė serbo-jugosllave.
  Kishte provokime tė mėdha ndaj ushtarėve shqiptarė dhe pasi e verejtėn se une mund edhe ti kundershtoja,ne transferim nuk me derguan ne vazhdim te sherbimit ne mbrojtje te kufirit mes Shqiperise dhe Jugosllavise.
  Pas mbarimit tė shėrbimit ushtarak nė vitin 1978 martohem, dhe mbas pak kohe e ndėrrojė profesionin nga automekanik, dhe bėhem Argjendar.
  Nė vitin 1979 e kam hapur njė shitore Ari nė Gjilan me emrin “Shote Galica” pas njė viti i hapa edhe dy tė tjera njė nė Gjilan dhe tjetrėn nė Dardan (Kamenicė) .
  Punėt nė shitore mė kanė shkuar mirė.
  Nė vitin 1981 filluan demonstratė nė Prishtinė kah mesi i keti viti shoqėrohem me njė polic shqiptarė nga Vushtrria Islam Mulaku dhe gjetėm njė mirėkuptim nė idetė pėr ēėshtjen kombėtare dhe vendosem qė dhe ne tė bėjmė diēka nė tė mirė tė shqiptarėve.
  Duke zgjeruar rrethin edhe filluam aktivitetin tonė ilegal.
  Kah mesi i vitit 1982 na arrestojnė tė gjithė shokėt qė ishim nė atė grup, si dhe babain tim dhe vėllaun tim Shabanin ,Babau e denuan me 2 muaj, kurse vllaun Shabanin me 18 muj burg?
  Kryeshef i sigurimit shtetėror tė asaj kohe ishte Selim Brosha zėvendėsi Refik Thaqi, kurse nė pyetje na kanė marrė shumė inspektor , por maltretimet mė tė mėdha ishin nga inspektorėt shqiptarė.
  Aty mė dėnuan me 5 vite burg, si arsyetim qė jemi marr me shkrime tė parullave, shpėrndarjen e pamfleteve dhe armėmbajtje .
  Isha nė burgun e Gjilanit pas gjykimit mė transferuan nė Gjyrakovcė e mė vonė nė Smrekovnicė.
  Nė vitin 1987 e kam kryer burgimin .
  Nė Vitin 1989 me urdhrin e Rahman Morinės dhe tė tjerė shqipfolsėve prapė mė arrestojnė dhe mė dėnojnė me 3 vite, deri nė gjykim pas nja katėr muajve mė lirojnė qė tė mbrohesha nė liri .
  Unė prapė fillova tė merrem me ēdo iniciative qė shkonte nė funksion tė aspairatave tė popullit shqiptarė dhe qė ishte kundėr vullnetit tė pushtuesit.
  Nė fillim te daljes ne skene tė Shoqates Bamirese “Nena Tereze”,u bera anėtarė i saj,dhe grumbulluam ndihma pėr punėtorėt shqiptarė tė perjashtuar nga puna .
  Pastaj nė Gjilan njė nder tė paret me njė shokė nga Velekinca e Gjilanit tė ndjerin Dalip Dalipi vendosem pėr formimin e LDK’s. Asaj kohe mendonim se kjo parti do tė lufton edhe me arme kur tė vijė koha kundėr okupatorit serb .
  Me formimin e degės sė LDK’s nė Gjilan , aty u futen edhe njerėz tė regjimit dhe ish UDB’ash e titistė.
  Nė njė mbledhje tė kryesisė sė Deges sė LDK-sė te mbajtur nė fshatin Perlepnicė, unė dhash dorėheqje nga ajo kryesi qė as hijen e demokracisė nuk e kishte,dhe vazhdova aktivitetin tim ku isha anėtarė i kėshillit pėr pajtimin e gjaqeve dhe ngatėrresave pėr rrethin e Cerrnicės .
  Me njė solemnitet tė faljeve tė gjaqeve dhe ngatėrresave nė fshatin Selishtė komunė e Gjilanit , na rrethojnė policia serbe dhe nuk na lejuan qė tė mbahet ajo festė e pajtimit te shqiptareve,me atė rast mua mė arrestojnė dhe mė dėrgojnė nė gjykatė pėr kundėrvajtje , po gjykatėsi ishte njė shqiptarė (emrin nuk mė kujtohet ) dhe u ēudit se nuk kishte pėr ēfarė tė mė dėnonte dhe me liroi.
  Qė nga ajo kohe kam jetuar gjysme ilegal nė Kosovė deri nė vitin 1993, ku arrestohen vllėzrit e mi Shabani, Naimi dhe Njazia , dhe ishin nė kėrkim timin, akuzat ishin pėr furnizim me armatim.
  Pas largimt nga Kosova nje kohe kemi qendruar ne Shqiperi,derisa kemi kaluar
  pėrkohėsisht nė Zvicer ku kėrkuam strehim politik.
  Gjatė kohės sė luftės nė Kosovė isha i angazhuar nė fondin Vendlindja thėrret.
  Gjitha tė mirave materiale u kamė mėshuar shqelm me vendosmeri te madhe,vetėm qė tė bėhet mirė pėr popullin tim te shumė,vuajtur e patriot,dhe unė tė jetoj i lirė me ato aftėsi dhe mundėsi qė kamė.
  Jetoj dhe punoj me familjen time 6 anėtarėsh ne Llozane te Zvicrės.

 12. #12
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Halil Alidemaj me 11 vjet burg tė rėndė;

  - Ukshin Hoti me 9 vjet burg tė rėndė;

  - Ekrem Kryeziu me 8 vjet burg tė rėndė;

  - Mentor Kaēi me 7 vjet burg tė rėndė;

  - Halil Ratkoceri me 3 vjet burg tė rėndė;

  - Ali Kryeziu me 5 vjet burg tė rėndė;

  - Nezir Haliti me 2 vjet burg tė rėndė;

  - Shemsi Reēica me 7 vjet burg tė rėndė; dhe

  - Muharrem Fetiu me gjashtė muaj burg tė rėndė.

  denime perndjekje gjith jeten te burgosurve politik ata jan viktima te perjestshme
  sepse nga jeta e tyre nuk mbeti ma asgje per tu ringritur ne nje sukses kohrat ata i degsisen kahdo dolen te vjeter nga burgu shumica nga kurimet e gjata neper me barba e ne spitale nuk arriten ma te kthehen ne aftesi per jeten dhe keta jan viktima te popullit
  qe u shkatrruan per se gjalli per shkak se edhe baballarve e gjysherve te tyre ju shkaktuan keso veshtirsi perndjekjesh dhe humbje pronash

 13. #13
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  burgje te rnda do te thot me lloj lloj maltrtimesh qe nuk durohen nje dit se le ma per dit
  siq i perjetonin ata ishin perpjkje te armiqve sllav per ti thyer e per te ua shkatrruar sistemin nervore le ta dijn pra profiteret se si shkatrroheshin te burgosurit politik e sa e tmerrshme ishte jeta etyre nje ferr i verttete

  nepr kazamatet e armikut shekullore
  nese dikush perjetoj ferrin per se gjalli jan ata qe u masakruan dhe u dhunuan te burgosurti politik qe ua merrnin shpirtin me maltretime te perditshme me vite te tėra burgjeve me ushtrim sadizmi ne nerva
  dhe populli qe perjetoj eksodin ata qe i perjetuan keto vuajtje jan vuajtje te ferrit vet mbi dhe

  me vuajtjet e te cilve tallen profiteret hajdut dhe meritokracia
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga angert : 20-12-2009 mė 06:54

 14. #14
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  te gjith ju qe dini per te burgosurit politik diqka ma shum shkruani ne ket faqe ju lutem

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-04-2010
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  deshta te dij tash me ligjin ri qe asht miratu shqipri per burgosrit qysh asht pagu sa lek asht llogarit nata ne burg

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •