Close
Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 63

Tema: A.S.Pushkin

 1. #1
  instinkt i vetembrojtjes!
  Anėtarėsuar
  24-05-2002
  Vendndodhja
  ne bahcen e shtepise time
  Postime
  351
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pushkini

  Per kenaqesine e admiruesve te A.S.Pushkin, po hedh ketu disa nga poezite e tij.

  GOSTI GAZMORE

  Naten e kam qef gostine,
  Kryetar kur eshte gezimi,
  Dhe ligjevenes tavoline
  Eshte liria- idhull imi,
  Kur nga fjala e bukur pi !
  Kenget gjer ne agim shurdhohen,
  Kur vershojne miqt te rinj,
  Kurse shishet pakesohen.
  * * *

  Per ju s'trishtohem, vite te pranveres,
  Qe ju rrembeu dashuri e kote,-
  Per ju s'trishtohem, nete plot mistere,
  Qe u percolli fyelli me lote.

  Per ju s'trishtohem, miq, qe ne harrese
  Me late pa gosti e pa kurore,-
  Per ju s'trishtohem vajza te pabesa,-
  Nga argetimet vet une po heq dore.

  Por ku m'u zhduket, caste te gezimit,
  Te shpresave, te kohes krahe-ere?
  Ku jane lotet, zjarr' i frymezimit?..
  M'u kthe, m'u kthe serishmi, o pranvere!  SHALLI I ZI

  Veshtroj si i cmendur nje shall pis te zi
  Dhe shpirtin e ftohte ma mbyt nj'angushti.

  I ri kur kam qene, plot vrull, guximtar.
  Nje greke te bukur e desha me zjarr.

  Dhe puthjet e saja nuk kishte mbarim.
  Por ishte i shkruar i zi fati im.

  Nje nate po pinja me miq ne gosti,
  Kur portes trokiti nj'i lig jahudi.

  "Ti pi e defrehesh" cifuti me tha,
  "por grekja e bukur, te shkoi e te la"

  I dhashe te holla me lot e mallkim
  Dhe thirra tronditur te vij skllavi im.

  Dhe dolem. Vraponim mbi kuajt veri,
  Meshira me flinte ketu mu ne gji.

  Dhe porsa e pashe, oh, pragun e saj
  M'u erren krejt syte, m'u mbushen me vaj.

  Dalldisur shoh vajzen qe mua s'me ndjen.
  Ne krahe e pushtonte plot afsh nje armen.

  Prap syte m'u erren e thika gjemoi
  Ai as te puthuren dot s'e mbaroi.

  Kufomen e shtyva me kembe. Pastaj,
  Vajtova mbi vajzen, mbi gjoksin e saj.

  Kujtoj si po dridhej, si lutej ngadal...
  Me vdiq dhe kjo greke me shkoi dhe ky mall!

  Dhe shallin ja hoqa, s'iu desh ai me,
  Celikun e thikes e fshiva me te.

  Dhe skllavi kur nata gjith gjurmet i humb,
  Kufomat e tyre i hodh ne Danub.

  Q'ahere nuk puth sy te bukur me jo,
  Dhe nete gezimesh q'ahere nuk njoh.

  ...Veshtroj si i cmendur un' shallin e zi
  Dhe shpirtin e ftohte ma mbyt nj'angushti.
  KOKETES

  A mund, kaq verberisht dhe ju,
  Si dhe Anesja te besonit?
  Ne c'liber valle e gjetet, ku,
  Se vdes nga zjarri vagabondi?
  Degjoni: mbushet tridhjete vjet,
  Po, tridhjete vjet dhe pak me shume;
  Un' mbi njezete, por ne jete
  Kam qene zgjuar, jo ne gjume:
  S'me prek betimi qesharak
  Dhe djallezite m'u merziten;
  Por edhe juve jo me pak
  Besoj ju lodhen tradhetite;
  Te ftoht'u beme dhe te matur
  Dhe s'presim te na thot' njeri,
  Se e perjetshmja dashuri
  Tri jave e shumta mund te zgjatet.
  Si miq ne ishim pak me pare,
  Por ja: merzitja burr'i ashper....
  Un'u tregova si e marre
  Dhe ju si vajze e pafajshme;
  Betimin beme...por....medet!
  Pastaj betimin e harruam:
  Natashen dashurova vet,
  Ju me Kleonin u afruat.
  Keshtu u ndame; gjer me sot
  Jetojme ne te qet' te lire,
  Dhe mund , pa shqetesim te kote,
  Ende te ishim miq te mire.
  Por jo! qysh heret ne mengjes
  Nje flak' tragjike prap u ndes;
  Serish ju ngjallet lashtesine-
  Ju predikoni perseri
  Nje kalorsiake dashuri-
  Trishtimin, taktin, xhelozine,
  Per bese, s'mundem-jo, vertete.
  Un' s'jam femije ndonse poet.
  Kur jemi ne ne perendim,
  Te dashurise' tua leme rradhen-
  Ju vajzes suaj me te madhe,
  Un' me te voglit vllait tim:
  Eshte rradhe e tyre per te lozur
  Dhe lotet lume t'i leshojne
  Nga dashuria te marrosur,
  Dhe ne t'i marrim neper goje.  TE HUAJES

  Ne gjuhe per ty te pakuptuar,
  Te fundit vargje te kushtoj,
  Por kete cast te mjegulluar
  Vemendjen tende deshiroj:
  Gjersa i teri te venitem,
  GJersa te digjem larg nga ty,
  Ti do te jesh nje yll i ndritur,
  Qe do te kem gjithmon' nder sy.
  Nje tjeter kur te kesh perpara
  Vec zemres sime i beso,
  Si ke besuar dhe me pare
  Pa ditur se c'te thosh ajo.  * * *

  Gruziank' e bukur, mos kendo
  Ti kengen e vendit tend te qete,
  Se mua me kujton ajo,
  Nje tjeter vis, nje tjeter jete.

  Nder mend me solli me ngadale
  Kjo kenge e ashper malesore,
  Ndajnaten, henen permbi male
  Dhe nje fytyre engjellore.

  Kujtimet shpirti me s'i grish,
  Nga bukuria jote i dehur;
  Po ti kendon-edhe serish
  Ajo me cfaqe papandehur.

  Gruziank' e bukur, mos kendo
  Ti kengen e vendit tend te qete,
  Se mua me kujton ajo,
  Nje tjeter vis, nje tjeter jete....  PERGJERIM

  Oh, po te jete e vertete,
  Se naten kur gjithcka pushon,
  Kur rrezet heneza e zbete,
  permbi murrana i vershon,
  Shkretohen varret e nemitur
  Dhe hijet bredhin neper terr,-
  Do thirrnja miken e zhuritur:
  Tek une eja menjehere!

  M'u cfaq ashtu sic ishe ti
  Perpara ndarjes plot trishtim,
  E ftoht' e zbehte, si qiri,
  Ne prag te fundit gjith mundim.
  M'u cfaq porsi nje yll i ndritshem,
  Si ze i leht' apo si ere,
  Apo si nje vegim i frikshem,-
  S'ka gje: ti eja menjehere!...

  Spo te therras per te qortuar
  Me hijen tende, njerezine,
  S'po te therras per t'i zbuluar
  Territ te varrit fshehtesine,
  Dyshimet nuk me brejne mua;
  Po te therras me shpirtin vrer,
  Qe te te them me mall: te dua.
  Jam yti, eja menjehere!
  Ji Vetvetja!

 2. #2
  Unquestionable! Maska e Cupke_pe_Korce
  Anėtarėsuar
  24-06-2002
  Postime
  1,602
  Faleminderit
  0
  15 falenderime nė 15 postime

  'flashback'

  Per kenaqesine tuaj gjithashtu

  * * *

  Mos u ngrys prej deshperimit
  nese jeta te genjen
  Hesht ne driten e mundimit
  Rishmez dita e gazit vjen

  Zemra me te ardhmen rron
  Nga e sotmja shqetesohet
  Kur papritur gjithcka shkon
  Per te shkuaren mallohet

  * * *

  Ti mos me pyet pse kaq i menduar
  Ne mes defrimesh une rri gjithnje
  Perse veshtroj perqark i deshperuar
  Perse s'me josh as enderr e jetes me

  Ti mos me pyet pse posi i huaj
  Qendroj kur dashuria po me grish
  Edhe te dashur me asnjeren s'quaj
  Kush desh nje here, s'digjet me serish

  Kush qe i lumtur, prap nuk lumturohet
  Se vec nje here per ne gezimi ndrin
  Pastaj me tis te mallit na mbulohet
  Dhe shpirtin brenge e thelle na e nxin

  * * *

  Ancari

  Atje ku vap adjeg si zjarri
  ne trojet thare e bere prush
  I tmerrshem vigjelon ancari
  Ne shkretetiren e pafund

  Natyre e stepave pa jete
  E polli ne nje dite inati
  Me vdekje dhe farmak te shkrete
  Kuroren, rrenjet ja sperkati

  Kur dielli djeg permbi djerine
  Nga korrja rrjedh farmaku i shkrire
  Pastaj rreshira nis e ngrin
  Kur mbremja vjen me ftohtesire

  Atje as zogu s'fluturon
  As tigri s'shkon, tufan i zi
  Te peme e vdekjes sec gjemon
  Dhe iken larg me mort ne gji

  Kur rete udha ndodh ti shpjere
  Permbi kuroren e dremitur
  Nga deget helmi nis te bjere
  Si shi mby reren e zhuritur

  Njeriu urdheroi njerine
  Te vinte tek ancari plak
  Kur rrezet e agimit ndrine
  Ai u kthye me farmak

  Rreshire pru prej koreve
  Dhe nje degez te ronitur
  Dhe djerse e ftohte si rreke
  I rridhte ballit te venitur

  I pruri dhe u lig, u shtri
  Pa hyre ne kasolle dot
  Dhe vdiq i gjori skllav fatzi
  Atje nen kembet e te zot

  Rreshiren mori princi e shkoi
  Ne helm e ngjeu c'do shigjete
  Dhe fqinjeve vdekjen c'u dergoi
  Pertej kufireve te vet


  Loti

  Dje, per nje kupeze me vere
  Me nje husar qendrova
  I heshtur dhe me shpirtin vrer
  Ne rruge larg veshtrova.

  "Perse ne rruge-ai me thote,-
  Shikon e nuk ben ze?
  Ti s'ke percjellur gjer me sot
  Ndonje njeri ne te."

  E ula koken i nemitur
  Me duf i peshperita
  "Husar, e shtrenjta me ka ikur"
  Se thelli psheretita.

  Ne kupeze nje pike lot
  Prej syrit sec me ra
  "Per vajza qan ti foshnje kot?
  Mblidh veten"-trimi tha.

  "Husar, ti brenge s'pe ne jete
  Nga une pra mesoje:
  Mjafton nje pike lot medet
  Qe kupen ta helmoje."

  Kujtoj me mall nje cast gezimi

  Kujtoj me mall nje cast gezimi
  Perpara sysh mu shfaqe ti
  Si vezullim i nje vegimi
  Si engjell plot me bukuri.

  N'andralla jete zhurmekote
  Me dhimbje brengash e merzi
  Me grishte larg fytyra jote
  Dhe zeri yt plot embelsi.

  Nga shqote e koherave qe shkuan
  Keshtjell' e endrrave mu shemb
  Me mjegull vitet ma mbuluan
  Fytyren tende, zerin tend.

  C'i ngrysa ditet gjithe brenge
  I zymte dhe ne shkreteti
  Pa perendi, pa shprese e kenge
  Pa lote, jete e dashuri.

  Por ja! Me shkrepi prap agimi
  Se perseri u shfaqe ti
  Si vezullim i nje vegimi
  Si engjell plot me bukuri

  Dhe rreh me gaz kjo zemra ime
  Sepse ju kthyen perseri
  Dhe perendi, dhe frymezime
  Dhe lote, e jete, e dashuri.
  Summertime, and the livin' is easy...

 3. #3
  instinkt i vetembrojtjes!
  Anėtarėsuar
  24-05-2002
  Vendndodhja
  ne bahcen e shtepise time
  Postime
  351
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  ... .... Me shkurtove goxha pune. I kisha ruajtur keto per ne fund , si embelsirat... Ja dhe disa te tjera.


  KENGETORI

  A e degjuat valle neper pyll
  Djaloshin kengetor te dashuruar?
  Dhe fushes se braktisur, te shkretuar,
  Kur driten shojti dhe i fundit yll,
  Ju fyellin degjuat?

  A e takuat valle neper terr
  Djaloshin kengetor te dashuruar?
  Dhe lotet me buzeqeshjen te trazua.
  Veshtrimin e tij te mbushur helm e vrer,
  Ju valle e kuptuat?

  A pershperitet valle per ate,
  Djaloshin kengetor te dashururar?
  Kur pate ata syt' e tij te shuar
  Dhe kur degjuat pyllit ate ze,
  Ju valle'u ngasheruat?
  * * *

  Kush valle ju ndali ju, o vale,
  Vrapimn' e forte kush jua preu,
  Ne kete pellg te qete valle
  Rrekene rrebele kush e ktheu?

  Dhe mua kush mi daraviti
  Gezimet, shpresat dhembjet, kush
  Vall' shpirtin qe me djeg si prush
  Me qetesi keshtu ma mbyti?

  Shperthe o uje, eres priji,
  Digen mortore shkaterro!
  Ku je stuhi, simbol lirije?
  Shperthe mbi ujrat, i cliro!  LETRA E DJEGUR


  Oh, lamtumire, o leter! Ajo me porositi.....
  Sa po me dridhet dora tani prej dhembshurise!
  Si mund t'i djeg gezimet qe me kish patur shpirti?!
  Po mjaft, erdhi ora, digju, o letr' e dashurise!
  Jam gati, nuk me tundet me zemera ne gji.
  O flake, flak' e etur, cdo flete digje ti...
  U ndezen.... flakeruan.....i heshtur tym' i lehte,
  Perdridhet e me lutjet e mija larg humbet.
  As vuleza mbi zarf tani s'dallohet dot.
  Se dylli, ja po shkrin, po zjen....O Zot! O Zot!
  U dogj se fundi letra, u nxi ne te cdo flete!
  Te shtrenjtat shkronja zbardhin mbi shkrumbezen e lehte.
  Dhe zemra me rreh brinjet me vrull. I shtrenjt' o hi,
  O ngushellim i vetem i fatit tim te shkrete,
  Te pakten ti mos ik prej shpirtit tim te zi.....
  Ji Vetvetja!

 4. #4
  Unquestionable! Maska e Cupke_pe_Korce
  Anėtarėsuar
  24-06-2002
  Postime
  1,602
  Faleminderit
  0
  15 falenderime nė 15 postime

  Karroca e Jetes

  Karroca e jetes ecen shpejt
  Sido qe eshte e ngarkuar
  Dhe karrocjeri, koha vete
  S'qendron gjekund per te pushuar

  N'agim me gaz ne udhetojme
  Dhe koken s'pyesim se e leme
  Pertesen, dhelet i percmojme
  Bertasim:"Hey..jepi c'i..."

  Por ne mesdite te kapitur
  E mbledhim veten, kemi frike
  C'do proshke e grope e papritur
  Therrasim: "Me ngadale, or mik!"

  Karroca rend ne mbremje vone
  Mbi te dremisim ne te heshtur
  Gjersa arrijme strehen tone
  Dhe koha kuajt nget pareshtur
  Summertime, and the livin' is easy...

 5. #5
  Unquestionable! Maska e Cupke_pe_Korce
  Anėtarėsuar
  24-06-2002
  Postime
  1,602
  Faleminderit
  0
  15 falenderime nė 15 postime

  * * *

  Pse moj jete je dhurate
  Qe te bie rasti kot?
  Pse te dha i fshehti fat
  Nje ndeshkim me tmerr ne bote?

  C'eshte ai pushtet i nxirre
  Qe prej hicit te ka thire
  Qe ne shpirt me dha mundime
  Dhe dyshim ne zemren time?

  Pa nje drite, pa nje qellim
  Me rreh zemra ne shkreti,
  Me mbush plot me pikellim
  Jeta gjithe monotoni.
  Summertime, and the livin' is easy...

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e pelin
  Anėtarėsuar
  15-08-2002
  Postime
  214
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Nese me lejoni...


  Pranvere,o kohez dashurie,
  C'me mbushe plot me pikellim.
  Sa mall serish ti po me bie
  Ne shpirtin tim,ne gjakun tim..
  Per mua gazi eshte i huaj..
  Cdo ngazellim e cdo shkelqim
  Me sjell merzi, me ben te vuaj.

  Oh, nemni shqoten ,suferinen
  Dhe te pafundmen nate dimri
  Sa ju kam dashur!

  Sa ju kam dashur! Ndofta dashuria
  Nuk eshte shuar krejt ne shpirtin tim!
  Po s'dua qe prej dhembjeve te mia
  Te ngryseni serish ne deshperim.

  I heshtur e pa shprese u pervelova
  Me ndrojtje,xhelozi e mall per ju
  Po kaq me dliresi ju dashurova,
  Sa ,zot!ju dashte tjeter kush keshtu!

  ps-per poezine e pare eshte dhe nje perkthim tjeter ,me vjen nder mend,me i bukur.
  E bukura eshte ne syte qe e shikojne _Wilde

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-10-2002
  Vendndodhja
  Planeti "TOKE"
  Postime
  71
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Pushkini eshte poeti im me i preferuar...

  Poezite e mesiperme jane shkeputur nga vellimi "Vjersha dhe Poema te Pushkinit". Libri qe kam une i ka rezistuar koherave. Me ato faqe te zverdhura, duket si i vjeter por shpirtin e ka akoma te ri...Kushedi ne sa duar miqsh e kusherinjsh ka kaluar...

  Perkthyesit e tij jane:
  Jorgo Bllaci (qe ka perkthyer shumicen)
  Ismail Kadare
  Luan Rexhepi
  Petraq Kolevica
  Vedat Kokona
  Llazar Siliqi
  Jane edhe dy tre emra te tjere por nuk me kujtohen.

  Por ndonjehere poshte poezive te medha harrohet te vihen emrat e autoreve sepse emri i autorit eshte bere njesh me poezine.

  Sec m'u kujtua shkretetires
  Zakon i lashte i vendit tim
  Nje zog e lashe te ike i lire
  Ne mes te veres plot blerim...


  ****

  Ne kopesht ne vetmi
  Pranveres nate per nate
  kendon mbi trendafil
  sa mund bilbil i ngrate

  Por trendafili hesht
  e syte nuk ja shtie
  por tundet e dremit
  nen tinguj dashurie

  ***************

  Shpirti sec ju qeshi, puthja nuk ju nda
  plot dy jave ai e deshi, te treten e la

  ***************************

 8. #8
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Faleminderit
  0
  46 falenderime nė 46 postime
  He me ju lumte qe i keni sjelle ne forum keto poezi.
  Une po shtoj dy ne shqiperimin e Jorgo Bllacit

  Kaloresi i vrare


  Ne pyjet e largeta mbremja po iken.
  Te fundmet shkelqime te saj u veniten,
  Lugina e thelle ka heshtur;
  Zhurmon midis mjegulles lumi me vale.
  mes reve qe enden ne qeill ngadale.
  Ndrin henez e arte pareshtur.

  Korace e celikte dhe heshte e coptuar
  Te shtrira po prehen te kodr'e vetmuar,
  Mburoja prej ndryshkut po nxin,
  Mamuzet te shkreta ne myshk kane mbetur
  Dhe s'tunden nga vendi; dhe henez e mekur
  Mbi trup te pergjakur po ndrin.

  Rreth kodres vertitet besniku dori,
  dicka vezullon thelle syve te tij,
  Me kryet e unjur kalon;
  Luginen po rreh me patkonj gjithe zjarr,
  koracen veshtron edhe krejt vetmitar
  Po dridhet, se thelli gulcon.

  Nxiton neper terr vetmitari dori,
  Me shprese e me frike e me drojtje ne gji,
  Patkonjte i brengosur rreh shpejt;
  Po ngjitet me duf ne kodrine e veshtron
  E nxiton...e celiku ne terr tingellon,
  Ndene kemben e lodhur te vet.

  Afrohet te trup'i kalorsit te shkrete,
  Mundohet ta coje, po kocka kercet
  Edhe kafka perplaset per toke...
  Se thelli i gjori dori hingelliti
  Perqark n'erresire veshtrimin vertiti
  Dhe heshtaz pastaj uli koken.

  Shtegtari qe larg neper terr po kalon,
  mes heshtjes te ngjan se mbi kocka po shkon...
  Po ja dita zbardh perseri,
  Koraca dhe heshta e shkrete po ndrin.
  Kalorsi rri shtrire e s'leviz mbi kodrine.
  Doriu vec endet rreth tij.


  I burgosuri


  Lengoj pas kafazit te burgut te zi.
  Nje shkabez robinje perballe me rri;
  E ngrysur veshtrimin nder qiej vervit,
  Tund krahet, dhe gjellen e gjakte skermit,

  E shqyen,e flak, dhe me sheh me trishtim,
  Sikur kemi bashke te njejtin mendim.
  Me grish me veshtrime dhe zjen e kelthet,
  "te nisemi" - thote - "ku qjelli therret"

  Ne jemi dy zogj, pa liri s'rrojme dot!
  mbi male, vella, te versuelmi tok,
  Mbi detet e kalter, te cilter si lot,
  Ku era... dhe une baresim ngamot!..."  Brari ka te drejte. Keto poezi nuk jane postuar ne forumin e duhur. Do te ishte e pershtatshme te zhvendoseshin tek Enciklopedia letrare.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  Lum lumi me duket e ka librin e Lame Kodres e aty mund te jete shqiperimet e Lame Kodres i ANCARIT nga Pushkini...Mbreti i Tules nga Gėtja dhe Trik Trak ( puntoret e tezgjahut) e Hajnes.. te cilat Ai i ka qare.  Nejse ska rendsi se u botuan ketu. Pergezime juve !

 10. #10
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Faleminderit
  0
  46 falenderime nė 46 postime
  Te qeshesh a te qash,
  ne gaz te vdesesh a ne maraz,
  Mashtrim se eshte prej Pushkini,
  eshte vec prej gjenialit Brar.

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-12-2002
  Postime
  112
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Meqe e kam ne dore po hedh dicka nga romani ne vargje "Eugjen Onjegin" perkthyer kaq bukur nga Lasgush Poradeci.
  Eshte nje nderthurje e kendeshme e Pushkinit poet me Lasgushin perkthyes...

  Leter e Tatjanes, Onjeginit

  Po marr guximin qe t'ju shkruaj...
  C'do deshit me vec shpirtit tim?
  E di, se eshte e drejta juaj
  Te me denoni me percmim.
  Po ju qe e shihni si po vuaj
  Me pak meshire, sado pak,
  Nuk do me mprapsni zemerake!
  Me pare desha te rri qete
  Per turpin tim mbesomeni,
  Ju sdo te dinit kur se si,
  po te mund te shpresonja vete
  Qe, kur e kur me plot hare
  te kem t'ju shoh ketu tek ne
  Qe t'ju degjoj si kuvendoni,
  T'ju them nje fjale dhe pastaj
  Ne zemer vec nje mall te mbaj,
  Vec gjer sa rish te me takoni...
  Po thone se ju s'rrini dot
  Ne fshat te heshtur ju merziti
  E ne... ne rrojme me te kote
  Plot gas se vini e na aviti.
  Pse arthte vete ashtu ne fshat,
  Na gjette tek ky vend i qete?
  T'ju njoh s'do kisha kurre fat,
  S'do kisha turbullimn' e shkrete.
  Dhe afsh' i shpirtit tim ne jete
  Duke u qetuar (kushedi!).
  Nje mikut mund t'i behesha mike
  Dhe shoqe e jetes e besnike
  Dhe zonje e ndershme per shtepi.
  Nje tjeter... jo askujt ne jete
  Nuk do ti falnja dashuri!
  E ka vendosur Qielli vete ,
  jam e jotja ne perjetesi;
  Gjithe jeta ime me pat qene
  Nje peng se ty do te takoj
  Se Zoti jeten ma ka dhene
  Qe gjer ne varr te adhuroj...
  Perhera te kam enderruar
  te ndjenja felle thelle ne gjit
  me ate veshtrim qe me trondit
  Ne zemer shpesh ta kam degjuar
  ty zerin... jo s'ish enderim!
  Dhe sapo hyre, te kuptova
  Me preke fort u pervelova
  Thashe esht ai thesari im!
  S'eshte e vertete? Po, te kam ndjere
  Me flisnje kur me dhemshuri
  ndihmoja njerezit e mjere,
  Me sillte shpesh lutja qetesi,
  Edhe tashi, ndaj kesaj grime
  A nuk je ti o endra ime,
  Qe n'erresire po ndricon
  E vjen me prek me nur e hije?
  S'je ti qe plot prej dashurije
  Shpres' edhe gas me murmuron?
  Kush je ti? Engjelli me shprese,
  apo nje lajkatar pa bese?
  Ma hiq tashi kete dyshim
  Kjo mbase nj'enderr mund te jete
  Per zemren time nje zhgenjim
  E ndryshe krejt fat' i vertete...
  Po dhe keshtu jet dhe fat
  vec ty qe sot t'i kam besuar
  Me qan me lot shpirt i ngrate
  E mprojtje vij per te kerkuar.
  Mendo: jam vete s'kam ku flas
  askush nuk mund te me kuptoje
  Mendja fillon te me leshoje
  Ne heshtje duhet te humbas.
  Te pres ti eja sic ma k'enda
  Dhe shpresat ngjallm' i perseri,
  A ma prish endrren qe tashi
  Me te qortuara te renda!
  Mbarova! S'mund ta rilexoj...
  Po vdes nga frik' turperuar
  Po nderit tuaj i besoj
  Me plot guxim duke shpresuar....

 12. #12
  Unquestionable! Maska e Cupke_pe_Korce
  Anėtarėsuar
  24-06-2002
  Postime
  1,602
  Faleminderit
  0
  15 falenderime nė 15 postime

  Vallahi, nuk do ta vija doren ne zjarr...

  ...per poezitė e kohėve te fundit te Pushkinit:

  NJE I DJATHTE E NJE I MAJTE

  N'historinė shumėshekullore, kane ecur dorė pas dore.
  Nje i majtė e nje i djathtė, paskan qėnė tė leftajtė*
  Jo vetėm qe s'kishin frikė, por e kishin shumė te lehtė,
  Djathtanik e majtanik, qerren e tėrhiqnin qetė.

  Nje i djathtė e nje i majtė, ja! tėrheqin edhe kuajtė,
  Njėri tjetrin e ndihmon, dhe karroca fluturon.
  Dhe gomari u bė i shkathet kur pa shokun ne te djathtė,
  E dini c'na tha kopuku? "S'mė bėn pėrshtypje as plugu"

  Nje i majtė e nje i djathtė kane tėrhequr edhe buajtė.
  Qe te tėrė zoti i faltė, kurrė s'e lanė qerren ne baltė.

  Nje i majtė e nje i djathtė, ėshtė ne bot' dhe politika,
  Por tek ne, mė e leftajtė, ėshtė dreqi, vete karrig-ja
  Kush guxon ta rrokė i pari, shef partnerin qe tėrheq kundra,
  Me plot gojėn thotė gomari "Ma marcin te keqen ke thundra"

  Nje i majtė e nje i djathtė nuk tėrrheqin vec cakajtė,
  Nuk i le lakmia, smira; s'kane faj, jane egėrsirra.

  Te mbytur ne gjak e lot, po tė lutemi ty o Zot:
  Ti ke bėrė mrekullirat; na i zbut dhe egėrsirrat.
  Qe kėshtu: Nje i majtė e nje i djathtė,
  Te na bėhen te leftajtė.

  -------------
  *Tė cmuar
  Summertime, and the livin' is easy...

 13. #13
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Faleminderit
  0
  46 falenderime nė 46 postime
  Perseri ne shqiperimin e Jorgo Bllacit
  Lulja


  Nje lulez mes nje libri gjeta,
  Te thare edhe pa kundermim;
  Dhe per nje cast i shtangur mbeta
  E humba thelle n'enderrim.

  Kur lulezoi? C'pranvere thua?
  Kush e keputi edhe ku?
  Nje dore e njohur a e huaj?
  Dhe pse e vuri valle ketu?

  a per kujtim te nje takimi?
  Apo per ndarjen plot trishtim?
  A per nje endje pikellimi
  Ne heshtje fushash pa mbarim?

  Ai, ajo, jetojne valle?
  Ku thua jane, ku bredhin ku?
  Apo mos ndoshta jane thare,
  Si dhe kjo luleze ketu?

 14. #14
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Faleminderit
  0
  46 falenderime nė 46 postime
  DEMONI


  Ne ditet kur se pari nisa
  te gjeren jete ta kuptoja,
  Kur shihja vashezat e lisat,
  Bilbilin naten kur degjoja,
  Kur zulma, malli dhe liria,
  Dhe frymezimi, poezia
  Si zjarr e flake e patreguar,
  Ne shpirt me zjejne pa pushuar,
  Kur brenga dhe mundim'i heshtur,
  Me zuri vend ketu ne gji,
  Me vinte plot inat pareshtur,
  Ketu ne zemer, nje gjeni;
  Gjithnje me sillte shqetesim
  Cdo qeshje e tij e cdo veshtrim.
  Te fjale e tije plot me vrer
  Degjoja te pafundmin ferr.
  Ai me shpifje, pa pushim,
  cdo gje te shtrenjte e mbulonte;
  Te dlirin, t'emblin enderrim
  dhe frymezimin e percmonte;
  S'besonte dashuri, liri,
  Jeten ai gjithnje eprqeshte;
  Mbi dhe, per asnje bukuri,
  Te thurte lavd ai nuk deshte.

  MENGJEZ DIMRI


  Sa dite e bukur! Diell e bore!
  Dhe ti, mikeshez engjellore,
  Ende ben gjumin ledhatar.
  Oh, zgjohu, embel cil qepallat,
  Aurores dil e shfaqju ballas,
  Shkendrit mbi te si yll polar!

  A te kujtohet moti mbreme?
  Buciste shqota gjithe gjeme
  dhe erresire qe ngado,
  si njollez heneza zverdhonte
  Mes reve sterre e te trishtonte
  po sot, pa dil ne xham e shiko:

  Ne te pafundmen kaltersire,
  Qilimin madheshtor ka shtrire
  Debora, qe prej diellit ndrin,
  Vec pylli nxin, po thelle prej tij
  Blerojne bredhat e perbri,
  Nen akull, lumi vetetin.

  Me nje shkelqim prej qelibari
  Feks tere dhoma e te zjarri
  Lodrojne flaket gjithe gaz;
  Ti ndihesh ngrohte aty ne shtrat,
  Po shih ketu: doriun at
  Ta mbreh ne slite kete cas?

  E te rreshqasim neper bore,
  Kesaj hareje mengjezore,
  Mikeshe e shtreenjte, me revane
  Te rendim fushes mbetur shkrete
  Dhe pyjeve, gjer dje plot flete,
  Dhe bregut, qe ne shpirt e kam!

  AKUILONI


  Perse, o i rrepti Akuilon,
  Kallamet fort perkul kur fryn?
  Pse rete kaq me duf i shtyn?
  Prej horizontit c'i debon?

  Dikur, shtellunga resh te nxira
  Mbulonin qjellin pa mbarim,
  Dikur, plot hir, me lartesira
  Lekundej lisi pa pushim...
  Po ti u ngrite dhe gjemove,
  Me duf, me vrull e me lavdi -
  Nga qjelli rete i debove,
  Rrezove lisin gjeth-flori.
  S'ka gje, tani le te ndricoje
  Fytyre e djellit plot me gaz,
  Me rete flladi te lodroje
  Dhe me kallamet ne cdo cas.

 15. #15
  LIV
  Anėtarėsuar
  26-07-2002
  Postime
  490
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pjese e permendores se PUSHKIN-it

  Bashkekohesit sdonte ta njihnin aq sa do jua lejonte pasardhesve te tij....

  Me thoni dot pse?


  Ai qe mendonte se......."Forca dhe parate po te perdoren me mjeshteri, te japin cdo grua"....  por pjese e permendores se tij deshironte te ishin disa gjera......

  le te supozoje kush nga ju ka degjuar, lexuar per Pushkinin  ME

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e forever
  Anėtarėsuar
  24-05-2002
  Vendndodhja
  new york
  Postime
  396
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Postuar mė parė nga pelin
  Nese me lejoni...


  Pranvere,o kohez dashurie,
  C'me mbushe plot me pikellim.
  Sa mall serish ti po me bie
  Ne shpirtin tim,ne gjakun tim..
  Per mua gazi eshte i huaj..
  Cdo ngazellim e cdo shkelqim
  Me sjell merzi, me ben te vuaj.

  Oh, nemni shqoten ,suferinen
  Dhe te pafundmen nate dimri
  Sa ju kam dashur!

  Sa ju kam dashur! Ndofta dashuria
  Nuk eshte shuar krejt ne shpirtin tim!
  Po s'dua qe prej dhembjeve te mia
  Te ngryseni serish ne deshperim.

  I heshtur e pa shprese u pervelova
  Me ndrojtje,xhelozi e mall per ju
  Po kaq me dliresi ju dashurova,
  Sa ,zot!ju dashte tjeter kush keshtu!

  .
  pelin, kto jane favoritet e mia...te shkelqyera edhe kur i lexon ne frengjisht apo anglisht ..cdo here me tjeter vlere
  Liebe! liebe, lass mich los!

 17. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Vendndodhja
  Oslo , Norway
  Postime
  473
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  A. PUSHKINI : A. K. KERNES


  Kujtoj me mall njė cast gėzimi:
  Pėrpara sysh m'u shfaqe ti,
  Si vezullim i njė vegimi,
  Si engjėll plot me bukuri.

  N'andrralla jete zhurmėkote,
  Nė dhembje brengash e mėrzi,
  Mė grishte larg fytyra jote
  Dhe zėri yt plot ėmbėlsi.

  Nga shqotė e kohrave qė shkuan,
  Kėshtjell' e ėndrrave m'u shemb,
  Me mjegull vitet ma mbuluan
  Fytyrėn tėnde, zėrin tėnd.

  C'i ngrysa ditėt gjithė brengė.
  I zymtė dhe nė shkretėti,
  Pa perėndi, pa shpresė e kėngė,
  Pa lot, jetė, e dashuri.

  Po ja mė shkrepi prap agimi,
  Se pėrsėri m'u shfaqe ti,
  Si vezullim i njė vegimi,
  Si engjėll plot me bukuri.

  Dhe rreh me gas kjo zemra ime,
  Sepse iu kthyen pėrsėri,
  Dhe perėndi dhe frymėzime,
  Dhe lot, jetė e dashuri.
  ...........................( Pėrkthyer nga J. Bllaci)

 18. #18
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  113 falenderime nė 103 postime

  Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin (1799-1837)

  Disa muaj me pare, kur fillova te lexoj me imtesi mbi Pushkin me pelqeu jashte mase poezia "Te desha" dhe sikur provova ti beja nje perkthim nga nje version i anglishtes. Sot gjeta nje version tjeter po te kesaj poezie ne shqip, i cili me pelqeu shume (kuptohet shume here me shume se mundimi im).


  Tė desha
  (perktheu/pershtati Fiori)

  Te desha, dhe ndoshta akoma te dua
  e do te ndihem keshtu dhe per pak kohe
  por e dashur me te te shqetesoj nuk dua
  nuk dua ty, dhimbja te te mbuloje

  Te desha; dhe e dija pa shpresuar
  Xhelozia, ndrojtja – dhe pse me kote -
  Brishtesuan dashurine e paharruar
  Ashtu si dashte Zoti, nje tjeter te te doje!  Te desha
  (pershtati/perktheu - i/e panjohur)

  Te desha fort dhe ndoshta zjarr'i pare
  Ne shpirtin tim s'u shua pergjithnje
  Po ē'ta lendoj nje plage te perthare
  Nuk dua te sendisesh kurre me

  Te desha fort,i heshtur shpreseshuar,
  Me ndrojtje,me zili,pa hapur goje.
  Me ē'afsh e ē'zjarr te pata dashuruar,
  Nje tjeter,dhente Zoti te te doje.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 24-06-2008 mė 15:24

 19. #19
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  101 falenderime nė 92 postime
  Edhe njė variant tjetėr, i pėrkthyer nga Vangjush Ziko ( mė duket).

  * * *

  Ty tė kam dashur, mbase edhe tė dua,
  nuk ėshtė shuar zjarri, qė m'u ndez,
  por s'dua shqetėsim tė kesh pėr mua,
  nuk dua e trishtuar tė mė jesh.

  Pa fjale e pa shpresė ty tė desha,
  cfilitur nga zilia e nga ndrojtja,
  i ėmbėl e i ēiltėr me ty qeshė,
  i tillė , dhėntė zoti, tjetri qoftė.
  Where does a thought go when it's forgotten?

 20. #20
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  101 falenderime nė 92 postime
  PUSHKINI - Njeri , poet e dramaturg.

  Mė 6 qershor 1799 , sipas kalendarit tė ri, nė Moskė, nė familjen e Pushkinėve lindi njė djalė , qė ia vunė emrin Aleksandėr.Ai nuk ishte mė i madhi i fėmijėve , por u bė mė i madhi i tėrė Pushkinėve, para e pas tij, u bė mė i madhi bir i Rusisė. Jo vetėm nė rrethin familjar , por edhe nė Liceun e Carskoje Selos u skicuan qartė tiparet e veēanta tė karakterit tė tij jo tė zakonshėm.Ai kishte jo vetėm flokė tė zezė kacurrela negroide, qė me vėshtirėsi i shplekste dhe i shtronte krėhėri, por kishte dhe njė natyrė po aq tė vėshtirė pėr tu shtruar nga krėhėri i jetės. Nė familje ai i solli shqetėsime tė atit tė tij me pikėpamje konservatore. Nė lice u krijoi probleme mėsuesve pedantė , duke mos respektuar rregullat skolastike. Nė jetėn e pėrditshme shoqėrore , ai ishte sa i sinqertė dhe i dashur me shokėt e ngushtė tė penės dhe tė qejfeve , po aq shpėrthyes dhe i papėrmbajtur ndaj ēdo cėnimi tė personalitetit tė vet dhe tė tė tjerėve. Pushkini u lidh me njė miqėsi tė ngushtė me shtresėn e intelektualėve pėrparimtarė dekabristė dhe, nė tė njėjtėn kohė , u fut nė njė armiqėsi tė heshtur e tė vazhdueshme me pushtetin dhe hierarkinė cariste. Qė nė fillim , ai kishte thithur aromėn e letėrsisė franceze . Nga ana tjetėr , ndėrgjegja e tij u ndikua thellė qė nė moshėn adoleshente nė sfondin e luftės patriotike tė vitit 1812, kundėr Napoleonit dhe tė debateve tė ashpra politike tė kohės pėr emancipimin e jetės ruse. Dadoja e tij, qė nė fėmini, e mėkoi me aromėn e gjuhės dhe tė folklorit rus. Internimet e tij tė mėvonshme nė Besarabi, nė Odesė , nė Mikaillovsk, inkursionet nė Kaukaz e njohėn Pushkinin me panoramėn natyrore dhe shoqėrore ruse tė kohės. Pjesėmarrja e tij nė disa rrethe letrare ku zhvilloheshin debate tė zjarrta pėr letėrsinė dhe shoqėrinė ruse , edukuan ndėrgjegjen e tij tė thellė qytetare. Karakteri i tij impulsiv dhe pasionant i dha tonin dhe ngjyrimin krijimtarisė letrare.

  Pushkini , i lindur me njė talent tė rrallė, me njė natyrė thellėsisht lirike, me njė shpirt tė shqetėsuar dhe me njė karakter kėrkues, qė zhvillon individualitetin e vet nė ballafaqim tė vazhdueshėm dhe nė pėrplasje me mentalitetin bashkėkohor, u shfaq jo vetėm si njė krijues me interesa tė gjera letrare , por edhe si njė artist novator qė ēeli dhe themeloi njė epokė tė re nė letėrsinė ruse. Ngriti gjuhėn letrare kombėtare nė njė shkallė tė lartė pėrsosmėrie, krijoi letėrsinė klasike ruse, duke krijuar vepra madhore jo vetėm nė poezi, por edhe nė dramaturgji e nė prozė.Ai u bė pėrfaqėsuesi dhe personifikimi i denjė i kombit tė vet, brenda dhe jashtė Rusisė. Ai mbetet pėr rusėt mė rusi nga tė gjithė krijuesit kombėtarė , mburrja dhe krenaria e tyre. Ishte pikėrisht Pushkini qė me talentin e tij gjenial , finalizoi punėn e disa brezave tė krijuesve nė fushėn e poezisė , tė prozės dhe tė dramaturgjisė ruse. Pushkini skicoi me penelata tė sigurta jo vetem tablo tė sė kaluarės historike, por shtroi edhe probleme tė mėdha shqetėsuese mbi fatin e individit dhe rolin e popullit nė jetėn politike tė vendit , si dhe detyra tė mėdha kombėtare, qė i dilnin pėrpara Rusisė nė atė shekull.

  Ai dha njė panoramė tė gjerė artistike tė jetės ruse , rikrijoi artistikisht figurėn e njeriut bashkėkohor rus, ngriti nė njė nivel tė paparė deri atėhere poezinė ruse, hodhi themelet e njė proze realiste dhe e nxorri dramaturgjinė ruse nė rrugėn e dramaturgjisė europiane . Pushkini ėshtė njė artist novator me njė vizion modern pėr artin dhe letėrsinė. Pėr tė nuk ka kufinj tė gurtė , subjektet e veprės mund tė merren ngado dhe nė ēdo epokė. Pėr tė, zhvillimi i artit dhe i letėrsisė, nė veēanti, duhet tė mbėshtetet sa mbi trashėgiminė kombėtare , po aq edhe mbi idetė e arritjet mė tė pėrparuara tė letėrsisė botėrore.Pushkini , sipas vlerėsimit tė kritikut tė madh rus tė mesit tė shekullit XIX, V.Belinski , u bė "deti" qė mblodhi "lumenjtė e vegjėl e tė mėdhenj" tė poezisė ruse.

  Njė dėshmi tjetėr e kėsaj ėshtė krijimtaria e tij dramaturgjike , pėr tė cilėn , gati nuk ėshtė folur aspak tek ne dhe shumė pak nė kritikėn ruse tė kohės sė tij (me pėrjashtim tė Belinskit) dhe mė vonė. Dramaturgjia ėshtė njė nga majat e arritjeve tė talentit tė Pushkinit , krahas poezisė dhe prozės, majė tė cilėn sa e pushtoi, vdekja e parakohshme e fatale nuk e la te ndriēojė me tėrė intensitetin e gjenialitetit tė vet krijues. Pushkini krijoi vetėm gjashtė tragjedi:
  "Boris Gudunov" , "Kalorėsi koprac", "Moxarti e Salieri", "Mysafiri i gurtė", "Gosti nė kohė murtaje", "Rusallka".
  Nga kėto tė gjashta vetėm dy prej tyre, "Boris Gudunov"dhe "Rusallka" mbajnė "pasaportė" ruse, kurse tė tjerat e marrin pėrmbajtjen nga jeta europiane franceze, spanjolle, vjeneze. Pushkini, nė dramaturgji , eci nė gjurmėt e Shekspirit tė madh dhe arriti tė krijojė vepra tė tilla qė, siē pohon Belinski , "...ato ("Moxarti e Salieri", "Kalorėsi koprac", "Mysafiri i gurtė" ) janė kaq tė mira sa, pa asnjė teprim , mund tė thuash se janė tė denja pėr gjeninė e vetė Shekspirit".

  Nė tė njėjtėn kohė, Pushkini, duke shkruar tragjedi 200 vjet pas Shekspirit, bėn njė hap novator nė kėtė gjini, hap qė nuk u vlerėsua nga kritika bashkėkohore. Nė parathėnien e pėrgatitur nga vetė Pushkini pėr botimin e "Boris Gudunov" shprehte synimin e vet pėr shndėrrimin e skenės ruse. Por novatorizmi i tij e kalon kėtė cak. Tragjeditė e tij, pėr nga ndėrtimi kompozicional dhe intensiteti dramatik, nga vendi qė ze monologu tragjik, analiza dhe zbėrthimi dramatik qė i bėn botės sė brendshme tė personazhit dhe motiveve qė e levizėn atė , kėto vepra dramatike janė pararendėse tė dramės sė Ibsenit dhe tė Ēehovit, nė fillim tė shekullit XX dhe pse jo, edhe tharmi i dramės ekzistencialiste moderne , ku "egocentrizmi tragjik" zė vendin kryesor.
  Where does a thought go when it's forgotten?

Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •