Close
Faqja 8 prej 49 FillimFillim ... 67891018 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 141 deri 160 prej 979
 1. #141
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Respekt. Perkulem para veprave qe ka bere SHIK-u. Ju lumte Kadri Veseli. Populli do ta kuptoje qe keni punuar per te miren e vendit.

 2. #142
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  T hapen dosjet, t dihen gjakpirsit e shqiptarve!

  Shkruan: Hajrullah Gorani * - Prishtin, 13. 01. 2009

  _________________________


  Pej. 17 prill 1941. Armata gjermane hyn n qytet. Kureshtja e paprmbajtur m shtyn rrugs s Podgorsokakut, pr ta par „ushtrin e Allamanit“. N sheshin e vogl t Shushtermahalls dikush nxjerr nj plhur t kuqe me shqiponj t zez n t. Flamuri, thoshin. Nuk vonoi, krisi pushka. Disa fqinj tan, serb e malazias, qllojn me pushk mbi turmn. Vriten 13 t rinj, t gjith t paarmatosur. Mes tyre edhe kushriri im, Avdushi. Ishte 20-vje. As at dit, as m von, askush nuk krkoi vrassit. Madje, as nazistt dhe Gestapoja e tyre. Ata u amnistuan, n mjegulln e friks dhe harress. N vern e po atij viti hapen kurset pr nxns t shkolls fillore, pr fmijt shqiptar: t msojn se si shkruhet „shqipja shqip“. Merit t madhe pr kto kishte Ernest Koliqi - m von i prndjekur dhe i akuzuar si ministr i shkollave fashiste. Flitet se kishte deklaruar njher: “E kuptoj urrejtjen e komunistve t Shqipnis pr mua, por uditem pse ktyre n Kosov u pengon hapja e shkollave n gjuhn shqipe.”


  Tutje, nuk kam par ndonjher q historiant kndej e andej kufirit t’i ken shnuar demonstratat prkrahse pr Italin fashiste q u organizuan n Pej nga fqinjt serb dhe malazias. Ende mbaj mend brohoritjet: “Rroft Italia, Rroft Perandori dhe Mbreti Vktor Emanuel - dhndri yn!”


  M 1943, msa mbaj mend, vritet Federali i Federats fashiste. T nesrmen i vihet zjarri qytetit. Digjet xhamia e Shushtermahalls n mes t sheshit, me gjith dyqanet e zanatlinjve e bakallhanet; digjet i tr sheshi me vler t pamueshme historike. U zhdukn dyqanet posht „te kujunxhit”, te „potoku i Serovis“. Zjarrvnsit, italian, shoqroheshin nga miqt (duke qen tashm dhndr malazias) q plakitnin dyqanet para se t’u futnin flakn. Kush nuk bzajti pr kt. Me sa mbaj mend, kjo u cilsua hakmarrje kundr shqiptarve pr vrasjen e Federalit fashist. Nuk kam par gjkundi q kjo tragjedi t jet ndriuar ndonjher nga historiant tan. Madje, as komunistt shqiptar t Kosovs nuk e prmendn ndonjher. Prkundrazi. Sa pr ta, populli shqiptar i Kosovs n prgjithsi kishte kolaboruar me okupatorin italian e gjerman. M von, e gjith kjo do t’i shrbente akademikut serb ubriloviq pr ta hartuar elaboratin e tij m 1945 ku akuzon shqiptart e Kosovs si aleat t okupatorit nazifashist dhe krkon trajtim t njjt pr ta si pr folksdojert e Vojvodins.


  Narodna Vlast


  Pej. 17 nntor, 1944. Partizant komunist hyjn n qytet. Populli i mbledhur n shesh nuk e din nse duhet t gzohet apo t tmerrohet. Po thon se erdhi Liria. Vrtet, me ta jan edhe partizant e Shqipris (Brigada e Tret dhe e Pest). Ata na than se s’ka kthim prapa; se liria kishte ardhur pr t gjith. Na than kt dhe vajtn t’i lirojn “pjest e tjera t Jugosllavis s okupuar” - pr t mos shkuar m larg se Tivari. Mbaj mend mitingjet e atyre ditve t „paslirimit“ kundr okupatorit fashist i cili tashm kishte braktisur Ballkanin; kundr bashkpuntorve dhe hyzmeqarve t tij. Nuk m dukej se e kuptonim krejtsisht se pr far bhej fjal. Por, nuk vonoi shum.


  N nj miting t till ku ishin mbledhur i madh e i vogl, te ‘Vorret e Gata’, tashm fush sporti socialist, flet Shoku Fadil Hoxha. Edhe sot m tingllojn fjalt e tij: “Do t’i biem satr n krye bashkpuntorve t fashizmit!” Fliste t vrtetn. Po at nat i mblodhn disa tregtar, zanatlinj e npuns pr t’i drguar n shtpin e Xhevat Begut ku ishte vendosur selia e OZNA-s (serbisht: Organ Zastite Naroda, pararendse e UDB’s ).
  Me dit t tra, familjart e tyre i luteshin partizanve nse mund t drgojn ushqim e veshmbathje pr t burgosurit. Patjetr, u prgjigjeshin. Dhe, derisa vinin pitet dhe orapet e leshta, baballart dhe kushrinjt e tyre “hanin dh mbas Tabjeve”, sintagm pejane pr pushkatimet e t burgosurve t OZNA-s gjat viteve t ‘paslirimit’.


  Kush ishin ata q vendosnin pr pushkatime? Ishin t ashtuquajturit komunist jugosllav: ishin serb e shqiptar. A thua u dihen emrat? Me pak mundim, po. Ose, ta prdori nj shprehje t politiks ditore me pedigre komuniste: me pak vullnet politik. Por, ja q ky vullnet politik mungon tash e 65 vjet - pa marr parasysh se kush u b pushtet, president, ministr e kryeministr n Kosov.

 3. #143
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Kulla e Sheremetit dhe Mulla Sejfa


  M 1947, me sa m kujtohet, thyhet Kulla e Sheremetit, burgut famkeq. N pik t dits. Fqinjve tan serb e malazias rastsisht u gjenden n dor pushkt t cilat, rastsisht, i prdorn si ndihm UDB-s pr t’i vrar, rastsisht, t gjith t burgosurit. Qoft ata q kishin tentuar t ikin, qoft ata q ndodheshin brenda. Masakr e vrtet n pik t dits. Nga pijeteti do ta prmendi vetm nj viktim: Xhelal Preveza, nj administrator i urt q kishte ardhur pr ta mbarshtruar administatn e qytetit.


  Prsri, asgj. Komunistt shqiptar n Kosov as q e zun ngoj ndonjher kt cikrrim. Tashm ishin n vlug t lufts kundr bashkpuntorve t okupatorit.
  Edhe nj rast nuk mund ta l pa e prmendur, meq e kam amanet. N vjeshtn e vitit 1962 shkova me t shoqen n Gjilan, ku deri para nj viti kisha punuar profesor n shkolln ekonomike. Shkas ishte lindja e djalit t nj kolegu me t cilin u bm miq: Muharrem Latifit. Nj profesor i aft dhe burr i ndershm. Kur n bised na zuri mesi i nats, Muharremi m tregoi nj amanet prej babait t tij, Mulla Sejfs.


  Mulla Sejfa kishte qen pjestar i njsiteve partizane gjat lufts, n krye t nj njsiti t vogl. Me t’u kthyer me t pas luftimeve, shkon ta prshndet Komandantin e ushtris partizane n Kosov, shokun Fadil Hoxha, n zyrn e tij n Prishtin. Kishte shkuar pr t’i raportuar pr aktivitetin e njsitit. Duke dal nga ndrtesa kishte harruar torbn ushtarake n zyr. Kur kthehet pr ta marr, nga dera gjysm e hapur e zyrs dgjon bisedn e komandantit n telefon. Me shpin kah dera, n serbishte, Fadil Hoxha jepte instruksione: “Keni kujdes, Mulla Sejfa i armatosur dhe me ushtar po kthehet n Gjilan dhe do t’i bie ksaj rruge. i dilni n prit”. Mulla Sejfa, megjithat, i kishte ra tjetrkah. Deri n braktisje t vendit. Babai im, m rrfeu at nat Muharremi, ma tha kt para vdekjes. “Mua ma la amanet, e un po ta l ty se nuk dihet qysh do t bhet, jemi bijt e deks.” Sot Muharremi ka ndrrue jet, e un me kt po e drgoj amanetin n vend.

 4. #144
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Shi n’kollomoq?


  Viti 1956. Dimr i madh. Mbledhja e armve. Kudo tmerr n Kosov. Komunistt, n ball t aksionit. Rrahje, vrasje, dhunime n t katr ant. Komunistt shqiptar kishin detyr t veant: gjithkush le ta pastroj oborrin e vet. Kt, ata e bnin me prkushtim t madh: me fshis t hekurt. Ishte kjo koha e jetsimit t Marrveshjes Xhentllmene mes J.B. Titos dhe autoriteteve turke; pr shpnguljen masive t shqiptarve n Turqi.
  Nj dekad m von, konflikti i klaneve komuniste - t gjitha pa dallim bartse t terrorit shtetror - shkakton Plenumin e Brioneve m 1966. Aty, pr arsye pragmatike vendoset se aksioni i mbledhjes s armve pasksh qen nj gabim. Porse, kjo nuk guxonte t nnkuptonte se “armiqve t popullit dhe bijve tyre do t’i bie shi n kollomoq.”


  Vrtetsimi i ktij sllogani famkeq nga arsenali i LKJ nuk vonoi shum: u shfaq me terrorin ndaj studentve n demonstratat e vitit 1968. N sken tashm ishte nj eshalon i ri i komunistve kosovar: bijt e bijat, familjet e ngushta dhe t gjra t tyre, q t gjith t mobilizuar n luft kundr nacionalizmit dhe irrendentizmit shqiptar. Egrsohet edhe pr nj hallk terrori i denoncimeve, arrestimeve, propagands. Komunistt shqiptar t Kosovs dhe familjet e tyre mobilizojn intelektual e pseudointelektual q t shkruajn, t denoncojn me emr e mbiemr njerz q kualifikohen pr armiq t Socializmit Vetqeveriss. Npr shkolla, fakultete, e m von n Universitet e Akademi t Shkencave dhe Arteve t Kosovs. T gjith n luft kundr nacionalizmit e irrendentizmit shqiptar. N sken del nj form m e sofistikuar e denoncimit: ”E dim ne kush je ti; e dim ne se i biri apo e bija e kujt je!” Masivizohen burgosjet. menduria shkon larg: posa t hetohet se nj nxns ka shkruar inicialet “KR” n fletore, do t denuncohet dhe burgoset. Parreshtur vazhdon rekrutimi i denuncuesve: mes nxnsve, studentve e msuesve. ‘Diferencimi ideo-politik’ bhet tem kryesore pr Rilindje, Radio e m von edhe Televizion t Prishtins. Barts kryesor t ktyre diferencimeve ishin komunistt: ata me detyr t pastrimit t oborrit t vet.

 5. #145
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Dy fjal pr Ekonomin e Zhvilluar Vetqeverisse


  Ekonomia kosovare n Jugosllavi kurr nuk ka qen n kmb t veta, por gjithnj n kolaps. Nj koh ky kolaps nuk hetohej meq mbulohej nga Fondi pr Zhvillim t Rajoneve t Pazhvilluara i cili kurr nuk u prdor pr zhvillim por vetm pr mbulim t humbjeve t ndrmarrjeve t kota. Rritja e konsumit dhe ruajtja e standardit t jetess bhej me para t huaja. Komunistt kosovar, ndonjher edhe udhheqs t ktij fondi, nuk anin kokn pr zhvillim t ekonomis; vetm pr sigurim t luksit personal dhe kontroll t qetsis publike.


  M 1985, ekonomia e Kosovs nuk kishte asnj dinar n fondin neto-xhirues. E tr ekonomia financohej nga burimet afatshkurtra t mjeteve - me norm t lart t kamats dhe me afat t shkurtr t kthimit. Natyrisht nga bankat e Beogradit ( pr skeptikt, m gjresisht: Dr Hajrullah Gorani, Analiza Ekonomiko-Financiare e Ndrmarrjeve n Kushtet e i Inflacionit, Prishtin 1990, Kapitulli Analiza e Situats Financiare, fq 98.) Ishte kjo nj ndr format brutale t eksploatimit q shkonte tutje; mjetet pr zhvillimin e Kosovs q grumbulloheshin nga republikat e zhvilluara si Sllovenia, Kroacia, madje edhe krahina e Vojvodins, prdoreshin pr financim t qejfeve t oligarkis komuniste n Kosov. Kaq.


  N fund, nuk mund ta l pa prmendur nj anekdot t errt pas mbledhjes famkeqe t Kuvendit t Kosovs m 1989, kur u miratuan amandamentet pr heqjen e autonomis.
  T nesrmen e mbledhjes e takoj arktarin e Kuvendit t athershm. E pyes nse ka pas ndonj prej deputetve shqiptar q kishte marr edhe mditje pr pjesmarrje n at turp.
  “- A ka pas, po m pyet!? - Jo q ka pas, por kan pritur n rresht pr ta marr. Madje, i tregonin shaka njri-tjetrit pr t’i kaluar koha deri te pagesa!”


  <!--[if !supportLists]--> <!--[endif]-->Autori sht i ish-burgosur politik, profesor universiteti dhe ndr themeluesit e Bashkimit t Sindikatave t Pavarura t Kosovs.

 6. #146
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Citim Postuar m par nga Brari Lexo Postimin
  kosovell..

  per cfare arsye e kini vra kolonel ahmet krasniqin?
  a din gja ti si i afert me shtabin?
  a e moret lejen per vrasje ne shtetin shqiptar me qe at kohe i ndjeri ahmeti jetonte ne shqiperi dhe vrasja u krye ne tirane?
  per Ahmet Krsaniqin ti e ke te aferme duhet te interesohesh me te vertet por pisten e hetimve lype ma mire te kabineti kriminal i Bujar Bukoshit
  ti e din mire se Zotri Ahmet Krasniqi ka qen ne dorheqje kur eshte vra konfliktet brenda bandes se Bukoshit ende nu i keni publikue edhe pse ato dihen dhe ti i din
  por ti si te aferm qe e ke Ahmet Krasniqin lype te vertet mos bo politik me gjakun tende se ata qe kan qen afer ti munde te jen ......

 7. #147
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Citim Postuar m par nga drenicaku Lexo Postimin
  asgje e re
  Te gjith e din qe ka struktura te organizuara serbe ne kosove,por qfar ben qeveria jon ndaj tyre,nuk eshte e mjaftushme vetem me identifiku nje te keqe por si eleminohet e keqja.
  Pastaj perveq strukturave serbe ka edhe struktura shqiptare qe luftoin njeri tjetrin per interesa partiake siq eshte rasti i shikut.
  Kjo eshte shume me e demshme se sa strukturat serbe sepse prej serbve ka menyra si te ruhemi por kur humb besimi ne mes shqiptarve ateher eshte me e dhimbeshme.
  Prandaj nese deshiroim te ecim duhet te pastroim oborrin ton njeher e mir nga strukturat partiake te cilesdo parti dhe keta vrases te dalin para drejtesis.
  Qeveris nuk i konvenon ta ndihmoi ndriqimin e ketyre vrasjeve sepse eshte vet e implikuar,prandaj ne si shqipetar duhet te kerkoim me ngulm drejtesi,sepse nese deshiroim qe femijt tan te ken nje te ardhme me te ndritur se pari duhet shteti te jet shtet i se drejtes ku askush nuk do jet mbi ligjin,e jo si sot mjafton te thuash se je militant i partis ne pushtet dhe ben qfar te duash ky eshte mjerimi.
  por kush e pat qeverin para dy viteve pse ata nuk ben zbardhjen e vrasjeve politike qe ju gjithmon pretendoni se krahu i luftes i ka krye a e patet presidentin "historik" a pate edhe qeverin me UNMIK edhe sherbim te UDB pse nuk i zbardhet ju.
  SHIK-u diqka eshte munduer me ber ne lidhje me zbardhjen e rasteve te vrasjeve politike ato jan ne precedura hetimor ne EULEX dhe une e di qe ju e dini mire se me ato hetime ju shumica qe keni bertit se po na vrasin dhe qe jeni paraqit si viktima ne nje te ardhme te after do te delni ne shehs jo me spektakle jo me zhurma te mediave por me procese te rregullta gjyqesore e hetimore dhe te dyshimtet do te dalin dostat e juve ata do te sqarohen para opinjonit apo edhe do te vdesin pa u saqrue kurr.
  mire po rrjeti i juve i krijuar me decenje nga UDB-ja dhe i riparuar nga UNMIK-u po shkatrrohet ky eshte ai zori qe juve po ju mundon dhe nje qe ka kontribuar qe juve si bande dhe rrjet te ju shkatrron esht kontribut i UCK dhe i SHIK-ut te lavdishem
  Ndryshuar pr her t fundit nga Edvin83 : 04-01-2010 m 15:10

 8. #148
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Jan nj shpure qyqesh qe krijojne nj kor sa injorant aq edhe fatkeq... Tamam nj kor qyqesh qe jan gati te japin edhe jetn pr ":nnn parti" . E heqin veten te djathte pa pasur asgj ne xhep prve dashuris pr "liderin e pavdekshem" Lehin dit e nate pr antikomunizem duke harruar shprehjen lapidare te disidentit te sprovuar Vaclav Havel se "nuk ka komunist me te keq se komunistin antikomunist". Me nj mentalitet tipik komunist japin mesime morali kur imoraliteti sht "virtyti" me i lart i tyre... Flasin pr demokraci kur shpirti i tyre sht prangosur pas nj partie dhe lideri qe prve emrit asgj nuk kan te perbashket me demokracine... Perbetohen pr liri kur prve servilit, sherbetorit dhe skllavit politik nuk dijn te bjn pune tjetr. Clironi shpirtin dhe mendjen tuaj nga prangat o fatkeqsi e vetvetes dhe e Berishs, qe po e demaskoni edhe me keq me genjeshtrat tuaja. Nuk e kuptoj si Berisha pranon te paguaje mercenare te till qe po ia marrin krejt fytyren... ( !? ) Nse jeni "vullnetare me zor " te 97-es coni prpara akrepat e ors edhe plot 11 vjet se nuk u shpeton dot as Berisha Genjeshtrat tuaja i kan kembet edhe me te shkurtera se mendja juaj xhuxhe o "Skuadronet e Vdekjes" se Ajatollah Ruhollah Gazidedes me emrrin e vetzgjedhur "Fatkeqesia Kombtare...." Genjeshtrat tuaja i kan kembet shum me te shkrutera se numri i syzeve tuaja qe u kthen permbys jo vetm shikimin e bots por edhe te vrtetat! A e keni informuar akoma Berishen se ku ndodhet Gerdeci !? Po se ku ndodhet Vicidoli!? Ka shum e shum vite pa e shkelur.... Po ..... Po far kuptimi ka shifra e UDB, e KGB-se dhe sherbimit sekret francez 28, qe ia permendi deputeti Spartak Braho ne Komisionin e Ligjeve te Kuvendit Popullor!? Si dhe pse e spiunoi tek Beogradi Xhelil Gjonin, te vetmin qe nuk e arrestoi dot bashke me bllokmenet e tjer !? Cili e rekrutoi i pari dhe sa u sh*t tek tjetri!? Me shqetsojn seriozisht kto pyetje !? Nuk bhet fjale pr nj hafije a spiun ordiner a kaskete 80 lekeshe te ish- Sigurimit te Shtetit komunist. Behet fjale pr nj udhheqs partie politike ne pushtet dhe pr Kryeministrin e Republiks se Shqipris qe ka ne dor fatet e vendit ! E di pse?! S pari, sa here lexoj lajme nga Shqipria sot me kujtohen mallkimet e nenes sime te viteve 70 pr " perbindeshin e asaj kohe qe "sht ka e drejton vendin sikur t'ia kt inat popullit te vet" S dyti, as UDB serbe, as KGB-ja ruse nuk do ta drejtonin kaq mbrapsht Shqiprin qeveria e korruptuar e sotme ... S treti emerimi i Bashkim Gazidedes, nipit te shefit te UDB-se pr Kosovn ne at kohe, si kryetar i sherbimit sekret shqiptar - SHIK, te cilin lideri dhe heroi i demokacise Z. Azem Hajdari e ka akuzuar mse njher pr shitjen e t gjitha dosjeve tepr sekrete te paraardhesve te tij... S katrti kontrabanda e naftes dhe hapja e rubinetave te saj pr makinen serbe te lufts dhe terrorit ne Bosnje, Kosov, ka perben nj shkelje flagrante jo vetm te ligjeve shqiptare, por edhe t atyre ndrkombtare!? S pesti, ftohja dhe acarimi i marredhenieve me Kryetarin e LDK-se dhe te Kosoves njekohesisht , Zotin Ibrahim Rugova ne vitet 1993- 1997, kur ai asnjher nuk e vizitoi Tiranen. S gjashti, arrestimi i kryeheroit te Kosoves Adem Jashari dhe liderve te tjer te rezistences ilegale ne Kosov ne vitet 94-96 ndrsa takohej me Milloshevicin Se shtati , rrembimi , torturimi, ekzekutimi ne tortura dhe zhdukja e kufomes se atdhetarit kosovar Remzi Hoxha nga SHIK-ui i Gazidedes dhe mbrojtja me t gjitha mjetet e rrembysve dhe torturuesve t tyre Sefgjini e kompani nga dretesia shqiptare nene pretekstin me absurd te mundshem " pr t mos paguar demshperblime pr dnim te gabuar" duke i dhn evetes edhe rolin e krye-krye gjykatesit te Shqipris e duke penguar organin e akuzes shqiptare me ermerimin e tij si Drejtor i Tatimeve te Shqipris, burimi kryesor i te ardhurave te shtetit shqiptar Se teti, akuzat e befta dhe te pabesa kundr UK-s dhe rezistences se armatosur ne kohe si "organizate terroriste.... markisste- leniniste.... si dor e zgjatur e Beogradit" ne kulmin e saj pr te dekurajuar luftetaret e liris. Se nenti, organizimi i katrahures 97 qe shkaktoi mbi 10 000 viktima, mbi 2 miliarde dollare deme ekonomike e financiare popullit dhe e shkermoqi krejt shtetin shqiptar duke e futur ne trazira Se dhjeti, organizimi i Grushtit klasik te shtetit te 14 shtatorit 1998, qe po t mos ishin paralajmerimet e Uashingtonit do ta kishte futur Shqiprin ne nj katrahure te re... duke perdorur edhe mercenare te UDB-se serbe ne castet me vendimtare pr Luften Clirimtare te Kosoves, Se 11-ti, rekomandimet e mbrapshta pr Delegacionin e Kosoves ne Konferencen e Rrambujese pr t mos nenshkruar at marrveshje, ka i solli fitim kohe dhe i sherbeu vetm Beogradit dhe Milloshevicit.... Se 12-ti , sht br gati nj muaj nga deklarata e deputetit Braho ne nj forum ligjor te Kuvendit Popullor dhe as Kryeministri e as nj zedhenes i tij nuk ka hedhur ose pergenjeshtruar akuzat shum te renda te tij ndaj Berishs Se 13-ti, nj akuze gjithnj quhet e vrtet prsa kohe ajo nuk sht pergenjeshtruar me fakte apo nuk sht provuar e kundrta e saj ne gjykaten e drejtesise .....! Prsa i prket cmires sime pr Berishen, do ta jepja gjysmen e pasurise sime pr t mos patur mbi supe barren e rekordin e tij te zi te shkeljes se te drejtave te njeriut ne raportet tepr kritik te Departmentit amerikan te Shtetit dhe te dhjetera organizatave ndrkombtare si Helsinki Watch, Amnesty International..... qysh nga Maji i vitit 1996 e deri sot..... Si Tropojan pr Berishen ndjej vetm keqardhje se u fut ne historin shqiptare si hero i demokracise e po del prej saj si antihero e dhunues i eger i saj. Katrahura 97 me mbi 10 00 viktima, grushti i shtetit i 14 shtatorit 1998 ku ishte implikuar drejtepersedrejti Arkanji, UDB-ja serbe dhe vete Milloshevici... , Gerdeci 2008 dhe s fundi skenat tragji-komike te Kuvendit Popullor te Shqipris do t ishin te mjaftueshme pr ta br Berishen disa here "President te Bences" apo "Kryeministr te Burrelit" me afat te gjat.... Kjo sht aresyeja qe ai nuk ka fytyre as guxim te shkoje ne vendlindjen e tij, Tropoje, se cils me politikn e tij ia ka nxire fytyren. Si mjek, si kardiolog qe m ka shpetuar dy here jetn e babait tim te nderuar i perkulem me nderim ne do kohe... Shpetoi me mijra shqiptare si kardiolog e mjek human pr ti vrar dhjetera mijra me politikn e tij te mbrapsht, me piramidat, me Gazidedet e Arkanjet, me Gerdecet... Ndaj, para se te na jepni leksione demokracie, para se te na bni moral , para se te na kukatni pr komunizmin , ... ju kori i qyqeve dhe "Fatkeqesia Kombtare" e vetshpallur clirojeni me fakte Kryeministrin e Shqipris prej akuzave te renda dhe vetveten prej dares se sherbetorit te tij ! Fakte e jo pallavra ! Zoti e shpetofte kombin shqiptar nga do "fatkeqsi kombtare" me ose pa emr qoft ajo ! Amen !

 9. #149
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Eshte nje "Big Conspiracy" "Komplot i Madh" qe po luhet ne Kosove. Nazim Bllaca eshte nje cirak i manipuluar, nje cironke qesharake me idiotesine e tij. Cka thote ne fjaline para e ben cope e therrime vetem tri fjale mbrapa. Flet shume. Nuk thote asgje te besueshme. Mendoja se nuk do te mund te gjenim nje idiot me te madh ne te gjithe boten shqiptare per nje komplot me te vertete te madh ne keto kohe historike per Kosoven. Po sic do te shohim me poshte ka edhe me keq se ai!
  Mos mendoni se ustallaret e vertete te ketij komploti jane dy nga figurat me te vetdemaskuara ne Kosove Adem Salihaj dhe Gani Geci... Ata jane aq te pafytyre sa pafytyresine e thone ashiqare para kamerave. Qeshin, ngazellehen me idiotesirat e Nazim Bllaces qe edhe pamjen e ka te nje pederi tipik serb si Martinovici, kamikazi serb i viteve 90-te qe eshte mirenjohur ne krejt Ballkanin per atentatin kunder vetvetes me shishen e birres ne prapanicen e tij, qe e keqperdori UDB-a gjakatare serbe vetem per te fajesuar e lincuar shqiptaret!  Ciraket dhe ustallaret


  Si Geci edhe Salihaj ngazellehen, fryhen, gajasen para kemerave. U duket sikur po rishpallin pavaresine Kosoves kur nga goja e shpirti katran i zi nxjerrin helm te zi kunder lirise dhe pavaresise se Kosoves.


  Ashtu si ciraku me i keq qe mund te gjindet ne krejt Kosoven e ndofta nder shqiptaret kudo ne Bote, Nazim Bllaca, ata nuk dine cfare thone.


  E heqin veten si zbuluesit e Amerikes kur zbulimi me i madh qe ata vertet bejne eshte lakuriqesia e lojes se kurdisur jo vetem ne zyrat e ish- UDB-es te BIA-s ne Beograd, por edhe ne sarajet e dugajat e korrupsionit ne Prishtine e deri ne Dubai.


  Nderkohe ustallaret e tyre ne Beograd ferkojne barkun nga kenaqesia kur shikojne shqiptaret kunder shqiptareve, kur shikojne se si per te nxjerre gurin e tyre te hedhur djallezisht ne lumin e trazuar shqiptar jane versulur qindra mijera shqiptare. Hedh nje i marre nje gur ne lume hidhen njeqint te mencur e se nxjerrin dot! Loja e hershme dhe e perhershme e Beogradit kunder shqiptareve!


  Pse !? Sepse historikisht Beogradi ka mbjelle faren e percarjes ndershqiptare. Sepse historikisht Beogradit ka zbatuar kunder shqiptareve taktiken perca e sundo!  Albanus adversus albanus!


  Ndersa politika serbe i ka perqendruar te gjitha baterite e saj ne Hage per te fituar me cdo kusht gjyqin absurd e pa asnje vlere zbatuese kunder pavaresise se Kosoves, politikanet, gazetaret, analistet, krejt politika shqiptare duhet te kishin syte, zemrat, shpirtin e mendjet ne Hage e te zienin me argumente pa fund per krimet monstruoze serbe ne Kosove jane perfshire ne katrahuren tragjike shqiptaret kunder shqiptareve, albanues adversus albanus, sic thonin latinet !


  Dicka e rastit!? Mos valle vetem tre te marre ne sherbim te Beogradit e bene kete baterdi qe detyron deri edhe Kuvendin e Kosoves te zhvilloje sancen e se shtunes per kete beteje absurde!?


  Jo vellezer!? Nuk ka asnje rastesti ne kete mes. Le ti referohemi historise se njeqint vjeteve te fundit ! Beogradi zyrtar, qofte ai monarkist i kraleve , qofte ai i komunisteve me Tito- Rankovicin ne krye, qofte ai i terrorit dhe genocidit masiv antishqiptar te Miloshevic e Stanishicit, qofte ky e demokrateve Tadic- Jeremic, ka zbatuar strategjine e mendjeve me te cmendura e me te terbuara antishqiptare te Serbise qe nga akademiku Cubrilovici e deri tek kryeakademiku i genocidit serb Dobrica Qosiq sot. Barbare ne shpirt, por shume djallezore ne praktike. Brutale ne praktike, por shkencore ne antishkencen e tyre antishqiptare, qe i ka shtrire degezimet deri edhe ne Shkup me enciklopedine e fundit ala serbe te Maqedonise.


  Jo vetem me mendesine dhe tezat e tyre qe shkonin deri aty sa vinin ne dyshim aftesite “veteqerisese te shqiptareve“, sipas babait te nacional- shovinizmit serb Cubrilovic.  Provat e medha dhe akrepat e Beogradit


  Sapo Kosova dhe shqiptaret atje kaluan me shume sukses proven e trete serioze te aftesive te tyre vetqeverisese pas lirise dhe pavaresise se saj historike, sic ishin zgjedhjet lokale te 15 Nentorit 2009, te organizuara e kurorezuara me sukses te plote nga vete shqiptaret, qe mori notat me te larta dhe vleresimet me te mira edhe te aleateve nderkombetare , ne skenen shqiptare u shfaqen akrepat helmatises te Beogradit: Perca e sundo!


  E njejta taktike! Te njejtit regjizore! Te njejtit ustallare te kacafytjeve ndershqiptare. Te njejtit cirake, qe i dhane shenjat e para qe me provokacionin e Decanit kunder deklaruesit te pavaresise se Kosoves. U doli huq skenari atje. Menjehere krijuan vet- atentatin e vet-sajuar te Mitrovices. U plasi bomba ne dore dhe u demaskuan keq. Ciraket nuk ndaluan aty. Qelluan me arme edhe ndertesen e Kuvendit te Gjakoves!


  Pa u shuar ende jehona e deshtimit te ketyre akteve ala- paramilitare ne Kosove, u sajua, u keqintepretua dhe u fry tej mase edhe ndonje deklarate foshnjarake pas-mesnates e ndonje lideri te PDK-se, i vet- dehur pa aresye ndofta edhe nga rezultatet e kesaj partie ne zgjedhjet lokale te 15 Nentorit, per zgjerimin e koalicionit qeverises ne Kosove. Pabesise se aleatit te tyre bashkeqeverises LDK-se per aleanca me kundershtaret politike , u jepet pergjigje prej femije inatcor qe fillojne e gjuajne me gure shtepine perbashket per inat te gjyshes sherrxhie.


  Vendime pas mesnate klubesh qe u ndreqen sapo celi dita e re dhe u shfaqen rrezet e para te Diellit, natyrisht edhe me ndihmen e aleateve tane te natyrshem perendimore!  Terri pjell terr…. Drita drite!


  Ore politikane dhe jo politikane shqiptare kurre mos merrni vendime te rendesishme pasi bie nata! Nuk ka keshilltar me te keq per mendjen njerezore se terri! Kujtoni ate legjenden filozofike shqiptare, qe i shpetoi jeten djalit e bashkeshortes se vet vetem se priti sa te dilte drita e nuk veproi ne terr! Duroi priti driten. Shpetoi nga tragjedia dhe gjeti lumturine … Terri pjell terr! Drita pjell drite!


  Ka edhe nje shprehje tjeter te arte populli yne i mencur: “Puna e nates gazi i dites”


  Prandaj si LDK-ja dhe PDK-ja duhet te ndjekin shembullin e liderve te tyre ne krye te qeverisjes se Kosoves Fatmir Sejdiu e Hashim Thaci qe aq mire komunikojne e merren vesh me njeri- tjetrin, mesa kam vene re e kam pa me syte e mi disa here edhe ketu ne Nju Jork!


  Tamam kur te zotet e ligjshem te shtepise se perbashket Sajdiu- Thaci e moren situaten ne dore dhe i vune gjerat ne vendin e vet, tamam kur politika e Kosoves u perqendrua ne dy detyrat me urgjente, perfaqesimin dinjitoz ne GJND dhe permbylljen me fitore historike te raundit te dyte te zgjedhjeve, parapolitika dhe ciraket e hapur dhe te fshehte te Beogradit ne Kosove shperthyen minat e Bllaces, Gecit dhe Salihajt. Kjo treshe eshte vetem maja e dukshme e asjbergut te komplotit te madh ne Kosove. Pjesa e padukshme eshte Beogradi por edhe Mafia e sarajeve dhe dugajave, venies se gjobave dhe racketingut, larjes se parave dhe qerimit te hesapeve, qe akoma nuk i ka mbyllur hesapet me Hagen!


  E diskretituar keq nga incidentet e Decanit, Mitrovices dhe Gjakoves, ajo nxorri ne skalionin e pare tre musketieret mjerane te Beogradit Bllaca, Geci dhe Salihaj nderkohe qe Beogradi zyrtar komandonte fijet e kopmlotit te madh nga prapaskena e parapolitikes kosovare.  Hajduti therret “kapeni hajdutin”!


  Askush me shume se kjo Mafie nuk ka shprehur frike e panik, nuk ka sulmuar me egersisht te ashquajturin SHIK te Kosoves, sikur ky SHIK te ishte UDB-a e BIA e Beogradit e jo nje gogol i mendjeve te frikesuara te kryehajdutit qe therret ne kupe te qiellit “Kapeni hajdutin!”.


  Pse!? Sepse askush me shume se Beogradi dhe argatet e tij ne Kosove nuk i tremben me shume nje sherbimi sigurie e zbulimi ne Kosove!


  Pse!? Sepse askush me shume se nje sherbim sigurie dhe zbulimi i fshehte nuk i njeh fijet e Beogradit dhe lidhjet e tij me parapolitiken e politiken ne Kosove, sidomos pas kapjes prej tij te agjenteve te Beogradit me presh ne duar e dokumente te pakundershtushme komplotuese kunder pavaresise se saj!?


  Pse!? Sepse askush me shume se nje zbulim e sherbim i tille nuk i njeh dhe zbulon komplotet dhe lidhjet e nendheshme te Beogradit me mafian e korrupsionit ne Kosove.


  Pse !? Sepse korrupsioni, sic e ka deklaruar disa here Kryeministri i Kosoves Hashim Thaci eshte nje kancer per Kosoven qe duhet luftuar me cdo mjet e pa kompromis!?


  Sapo EULEX-i dhe qeveria e Kosoves njoftuan per nje vale arrestimesh te bujshme te kokave te korrupsionit ne Kosove, mafia korrupsionit e komanduar nga Beogradi dhe dora e zgjatur e tij aty shperthyen bomben e cirakeve te tij Bllaca- Geci- Salihaj, tre cironkave, tre sardeleve te tij per te shpetuar dhe dhene kohe peshkaqeneve dhe kapove te kesaj mafieje te rrezikshme ne Kosove!  Ikonat e Kosoves dhe qyqet e Beogradit


  Si nje kor qyqesh e korbash qe ndjellin zi ata zgjodhen disa nga figurat me te shquara , disa nga simbolet e luftes per liri te Kosoves me ne krye ish- liderin e UCK-se Azem Syla si objektiv te sulmit te tyre. Me sajime krejt kontradiktore e te arnuara shume keq, me rrena qe bejne mu ne mes te nates e jo me ne mes te dites, me disa CD-turpi te incizuara ne kuzhinat e pista te UDB- BIA-s serbe qe te bejne te vjellish me rrenat e tyre, ata filluan komplotin me te madh te pasluftes ne Kosoven e pavarur!


  Shihni vellezer e motra vetem nje fakt shume domethenes: nderkohe qe mbi 90 per qind e shqiptareve brenda e jashte Kosoves perkrahen, vleresuan dhe cmuan lart kontributin e Azem Syles dhe luftetareve te lirise se Kosoves, nje grusht mercenaresh te paguar ose vullnetare dhe gazetat e Beogradit parlajmeronin pardje arrestimin e Azem Syles! Pse !? Ky ishte synimi i tyre: te hidhnin benzine dhe te zgjeronin zjarrin e percarjes e pse deri edhe ne vellavrasjen ndershqiptare. Pike per pike politika e ish- UDB-es, BIA-s se sotme : perca e sundo!


  Jo vetem aq por Beogradi zyrtar i vetcorri maskat e fijeve te veta ne Kosove kur doli hapur dhe ekrkoi mbrojtjen e Bllaces dhe musketierve te vet ne Kosove !


  A mos valle eshte hera e pare qe ndodhe nje gje te tille!? Shihni historine e ikonave dhe simboleve te luftes per liri ne Kosove qe nga Ali Pashe Gucia e Bajram Curri, Isa Boletini e Hasan Prishtina, Shote e Azem Galica e Shaban Polluzha, Tahir Mehja, Jusf e Bardhos Gervalla, Ukshin Hoti … e deri sot. Ne shumicen dermuese te restave vendimet per vrasjen e tyre jane marre ne Beograd. Dorasi ka qene shqiptar i urdheruar, i armatosur dhe i paguar me dinaret e Beogradit!


  Duke pare tek Agjencia e Sigurise se Kosoves, nje institucion krejt i ligjshem i ngritur ne baze te Kushtetues, i miratuar nga Qeveria dhe Kuvendi dhe i dekretuar nga Presidenti legjitim i Kosoves, qe akoma keto qyqe e kukavjka te Beogradit vazhdojne ta quajne SHIK , syrin dhe veshin e Kosoves se pavarur e te lire, nje nga shtyllat kryesore te shtetit sovran te Kosoves, Beogradi zyrtar dhe para-politika kosovare ne sherbim te tij tremben prej tij si shejtani prej temjani!


  Me gjeni nje shtet demokratik bashkekohor ne Boten e sotme qe nuk ka sherbimin e tij sekret !? Ndaj vjellin vrere, shpifin, intrigojne, komplotojne me te gjitha mjetet e me te gjithe menyrat duke perdorur ciraket me te keqinj e me te diskretituar si tre mosketieret e siperpermendur, ndersa ruan asat nen menge per goditjen finale.  Perca e sundo!


  Qellimi eshte shumefish i mbrapshte: destabilizimi i situates politike ne Kosove, venia ne dyshim e aftesive vetqeverisese te shqiptareve, duke i hedhur ata kunder njeri- tjetrit sipas taktikes perca e sundo !


  Jo rastesisht pikerisht keta ustallare jane ne vijen e pare te thirrjeve per percarje te reja , per larje te hesapeve, per vellevrasje te reja ndershqipqtare. Shkurt : perca e sundo!


  A nuk ishin pikerisht ky Gani Geci ddhe ky Adem Salihaj te paret qe thyen karriket dhe goditen me kembet e tyre vellezerit e tyre te LDK-se ne Kuvendin e saj pa u mbushur mire viti nga vdekja e kryetarit te saj Ibrahim Rugova!? A nuk ishin pikerisht keta dy mosketire qe ia vune minat dhe e percane ate duke krijuar LDD-ne!?


  A nuk eshte po ky Adem Salihaj qe para dy ditesh, tamam kur hapej procesi ne GJND e Hages, doli me thirrje per po ate LDK qe te rishikonte qendrimin e saj dhe te prishte koalicionin me PDK-ne per te sigurar nje karrike per prapanicen e tij e jo per te miren e Kosoves dhe popullit te saj .


  A ka ku te shkoje me tej poshtersia dhe dyfytyresia e politkes perca e sundo te Beogradit ne Kosove !?


  A nuk ishte po ky Adem Salihaj qe kur pa se i doli krejt kallaji kolegut te tij mjeran Nazim Bllaca perballe reagimit te mencur, atdhetar te pothuajse krejt shqiptareve jo vetem ne Kosovo, por ne mbare Boten, dje me pafytyresi tipike ala serbe deklaroi se “une jam kercenuar “.  Zot ruajna mendte e krese!


  Duke ia kaluar edhe Bllaces ne marrezine e tij ai theksoi se “Nuk ka pasur nj krcnim t drejtprdrejt, por krcnimi sht permanent, sepse dihen arsyet e gjith ksaj dhe dihen efektet e gjith ktyre dshmive. Prandaj jam njri prej atyre q mund t ndihem i rrezikuar vazhdimisht. Po, jam i rrezikuar prej strukturave t njjta t SHIK-ut, sepse nuk ka kush tjetr t m rrezikoj”


  O zot ruajna mendte e krese, thote populli yne i mencur! “Nuk ka pasur kercenim te drejteperdrejte, por kercenimi eshte permanent “ tha ky mosketier i mjere . Cfare mund te themi per nje qyqar psikopatik si Nazmi Bllaca, kur ish- kryetari i nje komune te Kosoves, kur ish Zevendeskryeministri i Kosoves, kur deputeti i Kuvendit te Kosoves Salihaj flet me kete gjuhe prej …. Zot ruajna mendte e krese !!!


  Mu kujtuan fjalet e Presidentit amerikan Barack Obama diten e varrimit te Senatorit Kenedi: “ Askush prej nesh nuk e di se cfare ka shkruajtur Zoti per ne sot “. E kush eshte Adem Salihaj … O Zot ruajna mendte e kokes ! Amen !


  Ndaj eshte detyre e Kuvendit, e Presidentit, e Qeverise, e te gjitha institucioneve te ligjshme te Kosoves , eshte detyre e gjithe politikes shqiptare ne Kosove, e mas - medias dhe intelektualeve, ne menyre te vecante e drejtesise se EULEX-it dhe organeve ligjzbatuese ne Kosove te denoncojne dhe te godasin me forcen e ligjit jo vetem cironkat mjerane e te vet- diskretituara te ketij komploti te madh, por ne radhe te pare te peshkaqeneve te tij.


  Eshte detyre e tyre e nguteshme te zbulojne dhe godasin me gjithe forcen e ligjit fijet e fshehta dhe politiken e hapur antishqiptare te Beogradit “Perca e sundo” ne Kosove!


  Para ligjit te gjithe jane te barabarte! Secili duhet te pergjigjet njesoj e pa asnje dallim para tij!  Nga Hamdi Dega, Nju Jork

 10. #150
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  “Sovraniteti” i udbashve shtrihet n t gjitha hallkat pushtetore… n Kosov!

  Kosova, disidentt dhe spiunt e saj t UDB’s…!  Shkruan: Mon Zhubi - Prishtin, 11. 01. 2009

  ______________________  Deshn apo nuk deshn bijt e shokve Maliqi, Haxhiu etj., Kuvendi i Kosovs e ka pr detyr q hert a von ta miratoj ligjin pr hapjen e dosjeve n Kosov. Dit m par, gazetari i t prditshmes kosovare, “Express”, Ilir Mirena, n nj shkrim, t cilin e ka botuar edhe gazeta “TemA”, kishte shtruar nj problem, me t cilin gjer m sot askush nuk sht marr n Kosov, shtjen e lustrimit n Kosov, duke krkuar prgjigje n pyetjet se

  - “A duhen pastruar t gjitha postet publike nga nomenklatura e kaluar apo t prmbyllet n heshtje nj periudh gjysmshekullore pa asnj debat?”

  Kto dilema n Kosov nuk jan shtruar kurr, si e cek edhe z. Mirena, dhe si rrjedhoj shtrohet pyetja:

  - Pse bashkpuntort e UDB’s dhe OZN’s famkeqe jugosllave n Kosov duhet t jen t privilegjuar, pr dallim nga kolegt e tyre t ish-shteteve komuniste?

  Por nuk duhet harruar se ksaj kategorie njerzish u duhet shtuar edhe nj numr i konsiderueshm i komunistve shqiptar n Kosov, t cilt me devotshmrin m t madhe i shrbyen “Vllaznim-Bashkimit” jugosllav, n shumicn e rasteve n dm t popullit t vet.

  Reagimet pr kt problematik pro dhe kundr nuk vonuan dhe pr udi erdhn kryesisht nga kolegt e z. Mirena, pra, nga gazeta “Express” ku ai punon. Fillimisht kolegu i tij Petrit Selimi, duke kundrshtuar iden e hapjes s dosjeve, shkrimin e kolegut Ilir Mirena, e konsideron si “ast i lodhjes s z. Mirena nga presionet e ritmit monoton n punn e nj t prditshmeje”, e kjo, sipas z. Selimi, na jep me kuptu se z. Mirena, sipas t gjitha gjasave i pavetdijshm pr problemin, e paska shkruar vetm pr sensacion kt artikull, nj tem e cila, sipas tij, nuk duhet hapur n Kosov!

  Un e kuptoj z. Selimi, ngaq pr moshn e re q ka me siguri nuk ka paragjykime pr ish-nomenklaturn shqiptare t shrbyesve komunist jugosllav dhe mir sht q nuk ka, por ama irritohem pa mas, kur rolin mbrojts t ksaj nomenklature e marrin prsipr bijt e komunistve, duke na servirur nj varg argumentesh t pavrteta.

  M datn 22 dhjetor t vitit t kaluar gazeta “Express” n faqen 2 dhe 3 kishte dy kolumne t autorve Shklzen Maliqi “Dosja e Komunizmit” dhe e Baton Haxhiut, t ciln e ka botuar edhe e prditshmja “TemA” me titull “Emrat e prvem n lustrn kosovare”. Si duket autort nuk ishin koordinuar mes veti, ngaq pr dosjet e shrbyesve komunist n Kosov jepnin fakte kontradiktore.

  Z. Maliqi n shkrimin e tij na bri me dije se “dosjet e shrbimeve sekrete komuniste nuk kan qen edhe as sot nuk jan n arkivat e Kosovs, por n Beograd”. Z. Haxhiu ndrkaq thot se nga arkivat, nuk e saktson se cilat, “prej vitit 1956 e ktej e gjer n vitin 2008” paska lexuar me mijra faqe pr t par se “ka kan qen shqiptart e pushtetshm t kohs s komunizmit”.

  Dikush ktu po gnjen, z. Maliqi tha se dosjet jan n Beograd, ndrsa z. Haxhiu deklaron se ka lexuar me mijra faqe t ktyre dosjeve!

  - A mos vall, ndoshta z. Haxhiu sht i vetmi kosovar q ka ekskluzivitetin nga Beogradi pr t’i lexuar dosjet e ish-shrbyesve komunist kosovar apo ato me t vrtet jan n Kosov dhe priten t hapen?

  Kto dilema presim t na qartsojn zotrinjt e lartprmendur n t ardhmen e afrt.
  Sidoqoft puna e dosjeve, besoj se koha do ta dshmoj se cili prej tyre ka thn t vrtetn, por sht kuptimplot fakti se, si njeri, si tjetri, mundohen t na sjellin fakte dhe argumente t bollshme, me disa prej t cilave ndoshta edhe mund t pajtohem, ku mundoheshin me t gjitha mjetet t arsyetonin veprimet e komunistve t athershm dhe t sotm, t cilt, jo n mas t vogl, edhe sot i kan zn vendet udhheqse n shum institucione t rndsishme t Kosovs. E nj prej ktyre institucioneve, konkretisht Radiotelevizioni i Kosovs, i udhhequr nga nj ish-komunist, (sht fjala pr Agim Zatriqin - Sh.B) n mnyrn m t pamoralshme dhe hipokrite n dokumentarin pr Rexhai Surroin, nj ish-ambasador i Jugosllavis n Spanj, i cili vdiq aksidentalisht po n Spanj, u krahasua me eruditin dhe intelektualin m t madh kosovar Jusuf Grvalla, t cilin, si dihet, e vran bashkpuntort e UDB jugosllave.

  Prandaj nuk e kuptoj, pse z. Maliqi dhe z. Haxhiu morn mundimin dhe reaguan kaq shpejt ndaj shkrimit t z. Mirena, kur q t dy kta, n qoft se jo personalisht, ather kan nj hipotek familjare, ngaq baballart e tyre me devotshmri i shrbyen sistemit komunist jugosllav. Ndoshta edhe kt radh vlen fjala e urt popullore “I djeg atij q e ka mizn n ksul”.

  Ndryshe krejt sht me shkrimin “Pr Dosjet” e z. Halil Matoshi, po n gazetn “Express”, i cili flet n emr t vet, pr, si e quan, “ hijen e vet” Tahir Veselin, t cilin ai e fal, por distancohet nga krkesa e z. Haxhiu se duhet t fal t gjith ata, t cilt n forma t ndryshme kan kontribuar n burgosjen e qindra-mijra shqiptarve n Kosov dhe masakrimin e mijra t tjerve.

  Autori i ktyre rreshtave ka qen antar i nj familjeje t prndjekur politikisht, e cilsuar nga regjimi i athershm komunist jugosllav si “familje reaksionare nacionaliste”, duke ma burgosur baban n procesin e t ashtuquajturve t shehler n vitin 1954, n Prizren, me 11 vjet heqje lirie.

  Nuk dua t’i kujtoj ato vite, t shkuara dhe t kaluara, por e di nj gj se baban tim (kur ai u burgos, un isha vetm 2 vje dhe nuk e njihja), e pash pr her t par n vitin e tret t shkolls fillore. Kalvari yn familjar nuk mbaroi me kaq, ngaq, pr shkak t presioneve t formave t ndryshme, q un nuk i kuptoja se isha i vogl, u desh t emigronim n Sarajev.
  Dhe sa pr dijenin tuaj z. Maliqi e Haxhiu, presionet nuk na i bnin serbt, por zyrtart shqiptar t institucioneve t athershme komuniste. Hipokrizia e radhs ndodhi n vitin 1979, kur pasi kisha kryer shrbimin ushtarak t APJ s athershme dhe pasi nj vit m par isha diplomuar n fakultetin e Shkencave Politike n Sarajev, me shum entuziazm u ktheva n Kosov. Pr ballafaqimin me realitetin nuk m’u desh shum koh, n nj konkurs t shpallur pr nj gazetar n Radio Gjakova, u paraqita edhe un. Natyrisht q nuk u pranova, edhe pse isha i vetmi i diplomuar dhe i atij profili. Si mora vesh m von nga disa miq, Komiteti i athershm i Lidhjes Komuniste t Jugosllavis nuk m kishte dhn dritn e gjelbr pr punsim n nj institucion shtetror, si e quanin ata Radio Gjakovn, me arsyetim, i paprshtatshm politikisht, “familje reaksionare”, dhe pranuan nj student t dshtuar t mjeksis si djal i nj kuadri komunist.

  T njjtt persona, zotrinj t nderuar, vendosin edhe sot pr punsimin tim dhe t fmijve t mi, sepse kan zn postet udhheqse. Prandaj nuk mund t fshihemi nga referenca historike. Dosjet jan hapur n t gjitha shtetet e ish-bllokut, por historia shqiptare nuk ka t ngjar me popujt q vetm prkohsisht kan qen t okupuar, e jo si shqiptart, gjithmon. Kshtu q, ata t tjert mund t’i klasifikojn si tradhtar n varsi t kualiteteve t pushteteve q iu kan shrbyer.

 11. #151
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Qerim Kelmendi: Motra e vllezr t Shqipris londineze!


  ka koh q e prsris, dhe shpesh kam menduar se duke e prsritur nj t vrtet t hidhur pr Ne, mos jam br edhe monoton (bajat) tek qytetart e Shqipris, pastaj edhe tek shum qytetar shqiptar q jetojn n viset tjera?
  Ajo, far duhet t them tani, dhe q, m besoni kur e them nuk ndjehem i lumtur dhe nuk m ngjall asgj t mir n shpirt, sepse nj lajm i keq, n fardo pjese t Kombit tim, pavarsisht natyrn e tij, sht njkohsisht edhe nj prjetim dhe nj dhembje e madhe edhe pr Mua.
  Megjithat, ka ardhur koha q ti vm gishtin koks, dhe t mendojm, por edhe t analizojm, si erdhi puna deri ktu, dhe a thua vrtet Serbia paska pas qen aq e zonja, sa n krye t ndryshimeve t mdha, q ndodhn n fillim t viteve 90-ta, na i solli njerzit e vet!?.
  Sot pr dik, e shum vite pr Mua, dhe pr shume shok si puna ime, q kemi qen antar t ilegales shqiptare, ka qen e ditur dhe ka qen e njohur se Sali Berisha sht nj njeri i dyshimt. Pse sht i ktill kemi mundur ta msojm dhe ta prjetojm edhe fizikisht, sepse shum nga Ne, q dikur ishim pjestar t Lvizjes Popullore t Kosovs, dhe q ishim nisur n drejtim t Nns Shqipri, n fund t vitit 1991 (kupto: prmes Maleve me dbor), dhe q m von, pas themelimit t UK-s, n fund t vitit 1994, shumicn e Kshillave t rrethit, dhe t Kshillave Popullore q vepronin dhe operonin n kuadr t LPK-s, i shndrruam n njsi t UK-s, meq Organizata jon, pra LPK Dega jasht vendit, ishte edhe themeluesja e UK-s. E prmenda dhe e theksova kt fakt me lart, se shumica e ilegalve q kishim marr drejtimin e Maleve pr t par, prekur dhe m pastaj edhe pr t br dika n Shipri, dhe atje, gjetm, takuam e hasm shum bashkpuntor t SPB’s (lexo: UDB’S), t cilt n Shqiprin ton Londineze kishin ardhur me makina dhe me Autobus t shumt, dhe kishin realizuar gjithka q ishin porositur, duke filluar nga gjrat me t shmtuara, me qllim t vetm q t krijohej, qysh n fillim t njohjes, nj ftohje dhe nj urrejtje e ndrsjell.
  Dhe, pr udi, ishte shkatrruar Shrbimi Sekret i Shqipris, me arsyetim se paska pas qen shrbim sekret, t cilin e paska ngritur i pavdekshmi, Xhaxhi Enver. Pas qndrimit ton, disa mujor, na ran n sy, menjher lidhjet e Drejtuesve t PD me kto elemente t UDB-s, t cilat n fillim prpiqeshim t’i kuptonim si koincidenc e rastsishme, por duke kaluar muajt, pam dhe kuptuam qart, se Partia e Sali Berishs kishte koincidenc jo rastsisht me elementet e UDB-s s Kosovs, dhe se kto dirigjoheshin dhe komandoheshin prej nj qendre t prbashkt.
  Me pastaj, me krijimin e Zyrs s Kosovs, u b edhe m e qart, se tash e tutje n Shqiprin e Sali Berishs, njerzit q vinin nga Kosova, dhe q ishin bashkpuntor t UDB-s, do t jen t prkdhelurit e Shqipris, ndrsa Ata q ishin pjestar t Organizatave ilegale, duhej t kishin kujdes, sepse asgj nuk kishte t sigurt pr ta. Me kalimin e Kohs, pas vitit 1993, n Shqipri u konsoliduan radht e ekstremit t UDB-s, q njiheshin si pjestar t Klanit t Zemunit. Ky Klan i Zemunit kishte nj vij t drejtprdrejt n Shqipri, dhe direktivat m sekrete mbuloheshin dhe mbaheshin prmes Dy shqiptarve q vinin nga vise tjera t banuara me shqiptar, dhe q, njri nga kta ishte puntor i rndsishm n Zyrn e Kosovs.
  Kto fakte ather i kishim t njohura, disa nga Ne ilegalt, ndrsa nga distanca e kohs, dhe kur mes ksaj distance, kan ndodhur shum zhvillime radikale, e kemi shum m leht, jo vetm Ne, por edhe shum qytetar t Organizuar t Shqipris, Maqedonis, Malit t Zi, Preshevs, t ken njohuri, dhe n ndrkoh t ken msuar, si rezultat i ndryshimeve dhe organizimeve t mdha, pr BMAT e Klanit t Zemunit n Shqipri dhe gjetiu.
  Nuk duhet harruar:
  1. Ardhjen e Sali Berishs n Pushtet, me ndihmn e strukturave t SPB (UDB) s Kosovs - Maqedonis - Malit t Zi, q ather ishin pjes t Okupuar t Jugosllavis.
  2. Bashkpuja e Sali Berishs me Zyrn e Kosovs, q nuk ishte di tjetr, pos njra nga Bazat Legale t UDB-s, n Shqipri.
  3. Lidhjet e Sali Berishs, Gazideds, Safet Zhulalit me Armatn e Jugosllavis, dhe marrveshjen sekrete pr furnizimin e ksaj Armate, dhe t Paramilitarve t Serbis, me Karburante, n kohn e Embargos, q OKB i bnte ish Jugosllavis.
  4. Krijimin e Firmave Piramidale n Shqipri, nga ekspertt e Klanit t Zemunit, dhe pasurimi i ktij Klani, pr qllime kriminale, dhe pr prfitime shtetrore t Beogradit, sepse akoma, shumica e shqiptarve nuk e kan t njohur, se sa Lek t shqiptarve, prmes ekipit special t SHIK’ut t Gazideds, dhe q kan qen pjes e Klanit t Zemunit, pra akoma nuk e din shqiptart se sa Lek t tyre kan prfunduar n duart e Klanit t Zemunit, dhe tek t afrmit e MILICS - vjehrrs s Salos, n Serbi e Mal t Zi.
  5. Urdhri q i sht dhn Sali Berishs pr ta Graduar Gazidedn, dhe pr t`ia ln n dor, mbarvajtjen e vrasjeve, shkatrrimit dhe djegies s Shqipris, n vitin 1997, urdhr q ka qen Top-sekret.
  6. Bashkpujen e Sali Berishs me forcat proserbe, t cilat ishin bashkuar rrethe FARK-ut, nj krijes q ishte organizuar me urdhr t Beogradit, dhe me bekimin e Dy agjenteve: Ibrahim Rugova dhe Bujar Bukoshi, t cilt, duke ardhur n majat e politiks (si i quanin Ata, kosovare) me Kalkulimet e Beogradit, natyrisht se edhe, urdhrat qe vinin nga SPB, Ata i zbatonin me prpikri.
  7. Prpjekjen e skajshme dhe t prbashkt t Sali Berishs dhe FARK-ut, pr ta sabotuara, penguar dhe pamundsuar mbarvajtjen e Lufts n Kosov, duke inskenuar Luft Civile ndrmjet shqiptarve, dhe ky Kurban i ktij skenari u b, i ndjeri Azem Hajdari.
  8. Bashkveprimi reciprok i Sali Berishs, me nj tjetr figur t madhe t politiks s Shqipris, pra t Z.Fatos Nano, bashkpunim dhe bashkrendim q bhej dhe sinkronizohej prmes Rusis-Athins dhe Beogradit, bashkpunim i cili rezultoj me nj trmet t madh n kuadr t strukturave drejtuese t LPK-s dhe UK-s, t cilat kishin nj Trup e nj Frym.
  9. Pasurimi i radhve t UDB-s n Shqipri, si dhe shprblimi i aktorve shqiptar nga Shqipria (Lulzim Bashs, Edit Harxhit, etj,...etj), t cilt n Kosov kishin operuar n kuadr t UNMIK-ut, dhe q ishin punsuar n Administratn e UNMIK-ut, me intervenimin e UDB-s s Beogradit, dhe q t gjith kta individ, q me von na bhen ministra dhe zvends ministra, ishin pjes e Stafit q dirigjoheshin nga Beogradi, prmes Milics s RE, pra Znj.Argita Berisha, e cila konsiderohet si dora m e fort dhe m e suksesshme e Beogradit, n Shqipri, pas Sali Berishs e Gazideds.
  10. Krimet e shumta q bn Klani i Zemunit n Shqipri, duke filluar nga prndjekjet e ish Ilegalve t Kosovs, vrasjes s Remzi Hoxhs, vrasjeve masive n vitin 1997, vrasjes s disa ushtarve t UK-s, n vitet 1998, vrasjet enigmatike dhe t sofistikuara t Artan Hoxhs, Kosta Trebicks, pastaj ngjarjeve tragjike, si t Grdecit, dhe shum akteve tjera kriminale, t cilat kan pr tu zbardhur n ditt q do vijn.
  11. Investimet q ka br politika berishjane n bashkpunim me tradhtart e Kombit, z.Ibrahim Rugova, Bujar Bukoshi, Ahmet Krasniqi, n minimin e Lufts, dhe m pastaj edhe n kriminalizimin e Lufts s pastr t UK-s, nprmes, Argita Berishs-pasardhses s denje t Oficeres se OZNA-s, s ndjers - gjyshes Milica (Vera), q ishte edhe gjyshja e Argits, dhe Nna e Sllobodanks (Lirije Berishs, s m vonshme), q sht gruaja e Sali Berishs.
  12. Ka edhe shume detaje m t imta, q jan m rrqethse, q nuk merren me mend, por q nuk jan t panjohura, kur dihet tash m, se cila ishte fytyra e vrtet e Begradit n katr Luftrat e saja, q i bri prej fillimit t vitit 1993, e gjer n fund t vitit 1999, Luftra t cilat prfunduan n Gjenocid dhe Masakra t papara, pra Gjenocid dhe Masakra, q nuk e len pa hise dhe pa gjynahe, edhe nj figur t turpshme t Historis s Shqipris, nj antikombtar i prbetuar t Shqipris, Sali Berisha, i cili pr bashkpuje, ishte mik i ngusht i Ibrahim Rugovs, Bujar Bukoshit, Fatos Nanos, Bashkim Gazideds dhe shum figurave t tjera tragjike t Kombit dhe Historis son.
  Autori i ktij shkrimi sht nga Peja . N ilegalen e hershme ka pas nofkn “Shpirtmadh”, ndrsa gjat lufts “Dema”. Ishte njri nga bashklufttart e Adem Jasharit, Zahir Pajazitit dhe shum lufttarve tjer t liris.

 12. #152
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  UDB-a dhe shqiptart 02/12/2009 21:35:45


  Nga Nafi egrani


  ... Me kujtohet n nj raport t SDB federative t atyre viteve t cilin e lexova gjat qndrimit tim n kursin pr kuadro t zgjedhur t ktij Shrbimi n nivel federativ me Qendr n Batajnic afr Beogradit, n t cilin thuhej se vetm gjat dhjet viteve t fundit n Jugosllavi ishin t vzhguar me metoda operative dhe t evidentuar n kartotekat pr pun n vazhdimsi afro l800 persona, e nj pjes prej tyre jan vn si informator t disa Shrbimeve t huaja, si p.sh. afro 246 persona jan t angazhuar n rrjetin agjenturor t Bullgaris, mbi 38o vet pr KGB ruse, 152 veprojn si agjent t BND gjermane, kurse mbi 216 persona nga mbar Jugosllavia (pjesa m e madhe jan nga Kosova) t cilt m s shumti n baza ideologjike dhe patriotike jan mjaft aktiv dhe n mnyre shum konspirative veprojn pr interesa t AOS- (Albanska obavestajna Sluzba) n gjuhn serbe, ose ARS (Albanska Razuznavacka Sluzba) e quanin Shkupi me maqedonishten e tyre - Sigurimin shqiptar… Gjersa pr CIA amerikane nga trojet e Jugosllavis jan t evidentuar 320 informator (pjesa m e madhe jan kroat dhe shqiptar). Por ktu duhet t theksojm se nj numr i konsiderueshm i personave nga Jugosllavia (sidomos myslimane nga Bosnja e Hercegovina, por edhe nga Sanxhaku) jan duke vepruar n linjat agjenturore dhe t spiunazhit pr interesa t Teheranit dhe disa vendeve t tjera t Arabis dhe Shrbimeve sekrete t Afriks s Jugut, por ka ca t cilt jan dshmuar si informator t MOSSADIT izraelit ose t ndonj shteti tjetr si ai grek ose Sigurittatin rumun, Italian dhe pr Britanin e Madhe etj.

  Dhe t gjitha informacionet, raportet dhe analizat t cilat bheshin dhe e tr e verifikuar nga tereni nn ombrelln e nj hijerarhije rigoroze drgoheshin n forma analizash dhe ne shumtn e rasteve depeshe t shifruara pr raste urgjente dhe me post speciale pr mes linjave ajrore, organeve dhe sektorve t fushave t veanta t nivelit federativ dhe anasjelltas tek kryeshefat e Shrbimeve t UDB dhe KOS-it, t cilt mbulonin republikat dhe krahinat autonome,vemas pr Kosov (ku gjendeshin Mehmet Shoshi, Selim Brosha, Medenica, Muharem Dana, Xhevdet Hamza, Jusuf Karakushi, Bashkim Hisari, Danush Luri, dhe nj list e gjat e atyre t cilt ishin betuar dhe se do t udhhiqnin me devotshmri operacionet sekrete t UDB dhe KOS jugosllav n tr territorin e Kosovs dhe jasht saj, sidomos n radht e emigracionit shqiptar ne disa shtete te Evrops perndimore gjer n Amerik, e paralelisht n kt front dhe linj krahas shqiptarve ishin t angazhuar edhe ekspert t UDB-s nga Shkupi dhe Beogradi, t nivelit federativ jugosllav (duke mbajtur n “linj” edhe shum persona nga radht e emigracionit kroat).

  Nj numr i madh operativistsh t UDB dhe KOS-it punonin edhe nn petkun diplomatik, si atashe ushtarak, kultur ose ekonomi, dhe n mnyr t perfeksionuar informonin prmes Sektorit t Informacionit q gjendej pran prfaqsive diplomatike jugosllave n shum vende t bots… Kshtu agjentura jugosllave kishte t infiltruar informator dhe spiun t vrtetuar nga radht e shqiptarve vet brenda pr brenda radhve t emigracionit shqiptar si n Amerik, Belgjik, Franc, Itali, Gjermani, Spanj dhe gjer n Kanada e Australi, pr ka do t bjm fjal m gjersisht n faqet e librit n dorshkrim me titull “UDB-a DHE SHQIPTARET”.

  Dhe pr t gjitha kto operacione t fshehta t sektorve pr zbulim dhe kundrzbulim si n nivel t SDB republika e krahinore dhe asaj federative kishin hapur disa dosje t veanta ku grumbulloheshin materiale dhe raporte operative brenda dhe jasht vendit nga t gjitha meridiant e globit ku mbuloheshin nga rrjeti agjenturor nn aksionin e koduar “Stuhia ballkanike” etj. Prandaj, mu pr kt u shkruajt edhe libri “Crveni horizonti” (Horizonti i kuq) kurse Milan Obradoviq, nj kuadr federativ i UDB-s n Beograd shkroi librin me titul “Tajni frontovi na Kosovo” (Frontet e fshehta n Kosov), t cilt ruhen npr arkivat e UDB-s dhe KOS-it jugosllav pr nevoja interne t shrbimeve n fjal, sidomos kur sht nevoja pr mnyra dhe prvoj metodash n survejimin e shqiptarve n shtigjet e errta t brengs ballkanike udbashiane… Po kshtu pr nj plan afatgjat operativ n fushn e spiunazhit dhe t kundrspiunazhit jugosllav n kto anale i v n funksion edhe dy projekte aksionesh t koduara “Tenis 1” dhe “Tenis 2” n radht e t cilve u angazhuan mbi 160 operativist eminent t SDB-s federative, por merrnin pjes edhe dhjetra e dhjetra t tjer nga SDB e republikave dhe krahinat autonome t Jugosllavis, sepse tanim me ardhjen e Lluka Banoviqit, pastaj t Franjo Herleviqit, Petar Gracaninit dhe Stane Dollancit, e sidomos pas rnies s Rankoviqit n SDB dhe n radht e KOS-it ishin br disa transformime t reja dhe shkrirje sektorsh, vnie n funksion t disa metodave t tjera m ndryshe, por q nuk dallonin shum nga ato t mhershmet, t cilat ishin kryekput t stilit dhe shablloneve t KGB ruse. Ktu me duhet t prmendi se n krye t Shrbimit pr informacion dhe dokumentim, i cili vepronte n analet e diplomacis jugosllave ishte Maksimilijan Bace me nofken Maksi, gjersa shef i KOS (Kontra obavestajna Sluzba JNA) ishte gjenerali Jefto Shashiq, i cili direkt i referonte Titos. Por kishte edhe nj hordhi tjetr e njerezve t rangut m t lart, disa prej tyre vepronin edhe n stilin e Xhems Bondit, si n filmat ,,007,, etj. Por tejet t bazuar n baza t teoris s fsheht dhe t nj konspiracioni t papar, duke br edhe sfida kombinimesh operative, plane dhe projekte mahnitse t nj prvoje, njkohsisht edhe t nj tmerri t uditshm, psh si vepronin operativistt e SDB s Shkupit n bashkpunim me ata SDB pr Kosov gjat zhvillimit t aksionit “Kosova trans”, ose t asaj “Kacanicka krisura” apo t asaj “Bugarska vrska”, kur vitet l969-72 mbaheshin n vzhgim dhe prcjellje t vazhdueshme profesori i drejtsis n Shkup, Gaber, ku merrja pjes edhe un si operativ pr prcjellje dhe ndjekje t tij deri n Sofje dhe ca vende t tjera t Bullgaris…

 13. #153
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Likuidimet nga UDB-a‏
  Mumin Kastrati nga Hogoshti, djal i Salih Fejz Kastrati - t, i takon plejads s par t misionarve t Arsimit Shqip n fshatin Hogosht, kreu edhe Fakultetin por pr shkaqe t regjimit fashisto-komunist dhe bindjeve t tij atdhetare kaloi jetn duke u perball me pun t rnda jasht profesionit t tij...


  Si pasoj e bindjeve politike u denua nga sistemi mse i ndyt komunisto-fashist jugosllav me 12 vite burgim.

  Prndjekjet, keqtrajtimet dhe burgosjet e msimdhnsve shqiptar nga UDB-a n vitet 1945 - 1952 ishin n shifra shum t mdha n tr Kosovn t cilat vazhduan edhe pas vitit 1952 e deri me rrezimin e sistemit famkeq komunist . UDB-a kt veprimtari antishqiptare e kryente padyshim, n koordinim me strukturat m t larta partiake e shtetrore t regjimit komunist duke pasur n mesin e saj edhe shum bashkpuntor shqiptar!

  Shumica nga kta msues u larguan nga procesi edukativo-arsimorpor disa prej tyre kan prfunduar npr burgje t regjimit komunisto-fashist.

  Komuna e Dardans( atbot Kamenic,ndonse pr kryetarin e komuns Begzad Sinani edhe sot Kamenica sht emrtimi i duhur q ai e prezanton para musafirve dhe medijave n prgjidhsi!)

  Adem Kastrati
  Ahmet Avdyl Avdimetaj
  Babush Tali
  Bajram Spahiu
  Faik Jakupi
  Gani Gashi
  Hajdin Hasani
  Ilaz Jasharaj
  Jahi Sylejmani
  Hamit Hasani
  Mumin Kastrati
  Metush Krasniqi
  Murat Nezir Shkodra
  Ndue Nekaj
  Sknder Kastrati
  Tahir Aliku
  Metush Krasniqi ka lindur m 19 gusht 1928 n fshatin Dajkoc t Komunes s Kamenics(Dardans). Shkolln fillore (4 klasat e para)e kreu n gjuhn serbe n fshatin Hodanoc, ndrsa katr klast tjera 1942-1946 i kreu n Gjilan n gjuhn shqipe.

  Metush Krasniqi
  Metush Krasniqi


  N vitet 1947-49 kreu nj kurs pedagogjik n Pej e n Gjakov, ndrsa n vitin 1950 merr diplomn e msuesis n Shkolln Normale t Gjakovs. N vitin 1950-51, filloi punn si msues n shkolln fillore n Shipashnic t Eprme. I frymzuar nga veprimtart e LNDSH, n Shipashnic s bashku me kolegt e vet themelon orgnaizatn ilegale "Partia Revolucionare pr Bashkimin e Tokave Shqiptare me Shtetin Am". Autoritetet e arsimit, vetm nj vit m von Metush Krasniqin e transferojn n shkolln e Strezovcit. Aty punoi nj vit dhe u transferua n Hogosht, ku e gjeti arsimtarin e gjuhs shqipe Ndue Nekajn dhe Hogoshti e mirpriti ngrohtsisht ardhjen e tij. Pas nj viti Metush Krasniqin e transferuan n shkolln fillore t Muivercit dhe n vitin shkollor 1955/56 me vendimin e organeve arsimore t Rrethit t Dardanes(ish-Kamenic), shkolla 8 klasshe e Muivercit me gjith arsimtart e mjetet msimore u bart n Rogan dhe pr udi po me at vendim Metush Krasniqi u emrua drejtor i shkolls n kt fshat shkoll e cila sot mban emrin e ktij dshmori.
  N vitin 1957 pas ndjekjeve dhe burgosjeve detyrohet t shprngulet n Shkup. Atje krahas puns n arsim me prkushtim vepron n organizatn "Partia Revolucionare..." N nntor 1958 Metush Krasniqi burgoset dhe dnohet me 18 vjet burg t rnd, prej t cilave i mban vetm 8 vite. Pas daljes nga burgu Metush Krasniqi i kaloi disa vjet n fshatin e lindjes n Dajkoc ku i kryente t gjitha punt e fshatit. I entuziazmuar nga hovi q kishte marr shkollimi, Metushi m pas regjistrohet n Fakultetin Juridik n Prishtin, dhe n vitin 1970 u punsua n shkolln e mesme teknike "19 Nntori" n Prishtin. Mirpo, at nuk e lan t punoj qet. Me vendim t Dushan Ristiqit - Kryetar i KK t LKJ t Prishtins dhe t kryeudbashit n Gjilan Aleksandar Cana Periq, Metush Krasniqi u largua nga arsimi.
  Metush Krasniqi meq gzonte nj autoritet t madh n mesin e rinis shkollore dhe universitare n Kosov por edhe n Maqedoni, ai kishte formuar nj rreth t gjer shoksh besnik,ishin ata si: Hasan Dermaku, Rexhep Mala e Skender Kastrati nga Hogoshti; Njazi Kora nga Gmica, Kadri Zeka nga Polika, Ethem e Fehmi Bajrami nga Malisheva e Gjilanit; Rexhep Elmazi e Rafet Bajrami nga Gjilani; Jusuf Grvalla, Zeqir Grvalln e Sabri Novoselln n Prishtin e shum t tjer.
  N vitin 1976 Metush Krasniqi vihet n krye t Organizats "Lvizja Nacional-lirimtare e Kosovs dhe e Viseve tjera Shqiptare n Jugosllavi" LNKVSHJ. Gjat atyre viteve bn prpjekje pr bashkimin e t gjitha grupeve ilegale n nj organizat t fuqishme. Metush Krasniqi gjat viteve t 80-ta punoi n ilegalitet t thell, por megjithat UDB-a permes informatoreve shqiptar,dinte pr aktivitetin e Metushit dhe m 4 nntor 1981 burgoset, torturohet rnd nga udbashi Selim Brosha e shume t tjer. Pas katr muaj lirohet n gjendje t rnd shndetsore.
  M 4 nntor 1985 Metush Krasniqi srish burgoset dhe gjat shtat muaj e pesmbdhjet ditve sa e mbajtn n burgjet e Prishtins e t Mitrovics, rrahet e torturohet n mnyrat m mizore. Pasi ishte i drmuar pr vdekje UDB-a m 16 qershor 1986 e liron nga burgu dhe m 15 tetor 1986 ky atdhetar i devotshm duke mos pasur shrim ndrroi jet. Varrimi i tij u b n fshatin e lindjes n Dajkoc.
  Burimi i t dhnave
  Ish shoqata atdhetare "Metush Krasniqi" me seli n Dortmund
  (prpiloi-Kryesia;Shaip Thaqi,Ramadan Latifaj,Ramiz Drmaku,Asllan Krasniqi,Bajram Kallaba).1998 Gjermani.

  Kadrush Sylejmani,"Metush Krasniqi,simbol i qndress shqiptare" 1999 Prishtin.
  Nezir Ibish GASHI i lindur me 21 Prill 1934 n Mamurras t Shqipris, sht veprimtar i kauzs s shnjt kombtare.Ish i burgosur politik n vitet: 1964, 1981, 1984 dhe 1997. Deputet i Parlamentit t Republiks s Kosovs gjat viteve 1998-2001.

  ]Rrethanat historike
  Si shum familje shqiptare edhe familja liridashse e Ibish GASHIT nga Grabovci i Pejs u detyrua t'i braktis vatrat shekullore n vitin1926 dhe t vendoset n Shqipri.Prej vitit 1926 deri n vitin 1942, kjo familje jetoi n Mamurras t Shqipris. N vitin 1942familja e Ibish GASHIT srish kthehet n trojet strgjyshore n Grabovc t Pejs - Kosov. Kjo familje ishte e njohur si nj familje me tradita patriotike dhe prparimtare jo vetm n Rrafshin e Dukagjinit por edhe m gjr. Ibish GASHI, ishte 27 vjet kaak dhe i ndjekur pr shkak se kishte vrar nj oficer te ish-Jugosllavise se vjeter, i cili ishte i njohur pr mizorit,krimet,torturat,q i bente kundr popullit shqiptar.


  ]Biografia
  Nezir GASHI, shkolln fillore e kreu n Pej, kurse at t mesmen n Kaanik. Diplomoi n Universitetin e Shkupit Republika e Maqedonis. N vitin1957 kishte filluar t punonte si msimdhns n fshatin Drenovc t komunes s Klins, dhe n fshatin Gorazhdevc t komunes s Pejs. Pikrisht, gjat atyre viteve dallohet pr veprimtarin patriotike, edhe pse rreziku ishte tepr i madh. Neziri nuk kishte nguruar s afirmuari vlerat letrare, kulturore dhe padrejtsit historike kundr popullit t shum vuajtur t tij, duke i dal zot atdheut. Meq kishte kundrshtuar disa her, madje hapur pushtetin e athershem ,shpejt i bie n sy organeve t athershme t pushtetit. N pranvern e vitit1964 duke mbajtur orn e msimit para nxnsve burgoset. Nezir GASHI bnte pjes n grupin e t burgosurve politik, i njohur si grupi i Adem DEMAIT - LRBSH-s, si sekretar i Komitetit t Pejs, n krye t t cilit ishte atdhetari Ramadan SHALA.

  N Gjykatn e Pejs dnohet me 5 vite burg, t cilat i mbajti n burgun famkeq t Nishit. Gjat burgut, Nezir GASHI asnjher nuk e kishte humbur besimin te populli i tij dhe rruga pr t ciln ishte prcaktuar, madje as pr ata 18 muaj q i kaloi n qeli, si denim brnda denimit. Pas lirimit nga burgu nuk kishte t drejt te punsohej askund, do levizje e tij prcillej nga organet e sigurimit shtetror UDB-s dhe bashkpuntorve t tyre. Ishte njri ndr t burgosurit politik, i cili nga UDB-a trajtohej si armik shum i rrezikshm i Jugosllavise - i till edhe ishte. Gjat ksaj kohe shtpia e tij ishte br poligon bastisjsh. Demonstratat e studentve n vitin 1981 ishin nj shkas tjetr i pushtetit q ta arrestojn, meq gzonte nj autoritet n mesin e rinis shkollore dhe universitare. Poashtu, n vitin1984 srish arrestohet. Hern u fundit u arrestua n vitin 1997 gjat protestave gjith popullore, pr lirimin e shkollave shqipe n Pej. Gjate luftes ka qen n istikame si ushtari m i moshuar i UK-se n ato an. N popull dhe opinion njiht me emrin- Babushi i djalris kosovare, emr ky t cilin ia dhan rinia ne shnj respekti ndaj personalitetit t tij.

  Ka qen deputet i Ansambles Komunale n Pej prej vitit 2000 deri n vitin2007

  Nezir GASHI, ishte dhe u mbeti besnik idealeve t veta dhe idealit madhor kombtar pr jetsimin e pavarsis s Kosovs. sht i njohur si humanist, atdhetar, politikan, i cili nuk kursej asgj pr kauzn kombtare. Thuhet se: nuk ka njrz t jashtzakonshm, por ns ka ekzistuar s paku nj, ai duhet t jet Nezir GASHI. Mbase, mund t jet gjetur njri m trim se Ai, mund t ket pasur edhe m t dijshm, por t permblidhn t gjitha keto veti n nj person te vetm, kjo mund t ishte dhurat vetm e Nezir GASHIT. Jeta familjare: i martuar ne vitin 1963 sht baba i shtat fmijev pes djemve dhe dy vajzave. Vendbanimi: Grabovc dhe Pej- Republika e Kosovs.

  Bilall Syla ka lindur m 14 mars 1965 n fshatin Gerbavc t komuns s Medvegjs.
  N vitin 1973 familja e tij shprngulet n Prishtin dhe Bilalli aty do ta kryen shkolln fillore me sukses t shklqyeshm.

  Ndonse kishte interesim t madh pr artin ushtarak,n vitet 1980-1988 n Beograd e kryen gjimnazin dhe akademin ushtarake.Nga viti 1988 deri n vitin 1991 shrbeu n Vrrnik t Sllovenis n brigadn tankiste,ndrsa pas shprthimit t konfliktit n Slloveni,m 16 gusht 1991 dezerton nga APJ-ja dhe kthehet n Kosov.
  Nga vjeshta e vitit 1991 deri ne vitin 1993 si ushtarak merr pjes n prgatitjen teorike dhe ushtarake t t rinjve pr luft.N shtator t vitit 1993 arrestohet nga UDB-a serbe dhe pas dhjet muajve “lirohet “nga burgu,por jo edhe nga akuza. Pr t mos rn srish n duart e UDB-s,z.Syla largohet nga Kosova dhe emigron n Gjermani.Atje bjen n kontakt me veprimtar t Lvizjes Popullore t Kosovs dhe fillimisht do t angazhohet n grumbullimin e mjeteve financiare pr Ushtris lirimtare t Kosovs.
  N mars t vitit 1999 edhe fizikisht do ti bashkohet radhve t UK-s.Merr pjes aktivisht n strvitjen e vullnetarve t rinj q vinin nga diaspora,ndrsa n maj-qershor 1999 si komandant Brigade, prfshihet n operacionin ”Shigjeta” t prgatitur nga SHP i UK-s.
  Shaqir (Halil) Visoka alias Hoxh Visoka (1881-1945). Intelektual dhe atdhetar i shquar. U lind dhe jetoi n fshatin Ballovc t Podjevs. Kreu mejtepin dhe vazhdoi sudimet n Stamboll dhe n Kajro por nuk u b hoxh. U ndoq dhe u arrestua nga organet e pushtetit okupues serb (m 1914, 1935, 1939-1941) n kazamatt e ktij pushtuesi. Ishte i vetmi deputet shqiptar n parlamentin e Mbretris jugosllave m 1934. N nj seanc parlamentare kishte deklaruar: “Un dhe populli im nuk jemi turq. Ne n pazar nuk ka mundur t na qes Evropa e lere m Bogolub Jeftiqi”. Organet e pushtetit serb penguan rizgjedhjen e tij n zgjedhjet parlamentare t vitit 1935. Krahas aktivitetit politik legal, ilegalisht ishte veprimtar i Komitetit t Kosovs M 21 prill t vitit 1941 mori pjes n takimin e krerve shqiptar t Mitrovics, Podjevs, Vushtrris, Pazarit t Ri, Drenics dhe t Podgurit me komandantin gjerman t Divizionit 60-t t kmbsoris, Fridrih Gregor Eberhard. U zgjodh nnprefekt i Podjevs (1941-1943) dhe deputet i Kuvendit t Shqipris edhepse Podujeva ishte jasht kufijve politik t shtetit shqiptar, e cila i takonte zons gjermane t pushtimit. Antar i Kshillit t Pajtimit t Gjaqeve (Islihatit) pr Nnprefekturn e Podjevs. U angazhua pr shkolln shqipe duke sjellur rreth 50-60 msues nga Shqipria. Veprimtar dhe delegat n Kuvendin Themelues t Lidhjes s Dyt t Prizrenit dhe komandant i zons verilindore t kufirit etnik shqiptar me Serbin. Mbas vitit 1944 mbeti n Podjev, por n janar t vitit 1945 OZN-a* e arrestoi dhe e mbyti pa gjurm t varrit.

  OZN-a-Odeljenje za zastitu naroda-Dega e Mbrojtjes s Popullit (Sigurimi i Shtetit ) u formua m 14 maj 1944. Ajo veproi n kuadrin e Seksionit t Mbrojtjes Popullore t Kshillit Antifshasist Nacionallirimtar t Juhgosllavis (KANJ), e cila kishte t drejtat dhe detyrat e Qeveris. OZN-a ishte e organizuar n parime ushtarake. Pas formimit t t ashtuquajturs Qeveri e Jugosllavis Demokratike, n mars t vitit 1945, OZN-a hyri n prbrjen e Ministris s Punve t Brendshme, kurse m 1946 u shndrrua n UDB-a (Uprava drzavne bezbednosti-Drejtoria e Sigurimit t Shtetit), q tani quhet DB (Drzavna bezbednost-Sigurimi i Shtetit ). OZN-a qe dhe mbeti nj mekanizm monstruoz pr luftimin e veprimtarve liridashs t t gjith popujve t Jugosllavis pa prjashtim, por n mnyr t veant kundr atyre shqiptar...

  Salih Fejz Kastrati
  Lindi ne Hogosht ne vitin 1892.
  • N fund te vitit 1915 internohet ne Varna te Bullgaris


  • Pas kthimit filloj te merret me politik. Ishte tregtar e bujk me profesion, analfabet poliglot, perve gjuhes shqipe fliste turqishten dhe gjuhet sllave.


  • Me 1922 e emrojn kshilkltar ndersa me 1924 e zgjedhin kryetar te Komunes se Hogoshtit dhe ne ket post qendroj deri ne vitin 1936(me nje nderprerje nga viti 1929-1931).


  • Gjat ketij mandati si kryetar me parin e Anamoravs mori pjese ne pritje qe iu ban e Gjilan me 1927 mbretit Aleksander Karagjorgjeviq ku ate takim ishin shtruar kerkesat sociale e politike tejet te guximshme per shqip-tart, pas kerkesave te tyre mbreti Aleksander i zemeruar u thot te pranishmeve: “ NESE DONI SHQIPTARI, SHKONI NE SHQIPRI, E NE DAQI FE, SHKONI NE TURQI DHE ME HUMBNI NGA SYT SA M PAR“!!!.
  (Per me shume hollesi kliko mbi foto)
  • Po te njejtin vit me 1927 pas ketij incidenti e sygjerimin e Toma Popoviqit, per ta permiresuar pershtypjen, mbreti e thrret parin e Gjilanit ne andienc ne Beograd kunder shume te tjere ishte present edhe Salih Fejz Kastrati (deshmia ne vepren“Mulla Idriz Gjilani dhe mbrojtja kombtare 1941-1951, fq.170).


  • Ishte anetar i organizates politike kombtare „Xhemiet“(bashkimi) te ferat be Drags dhe bashkepunetor i ngusht i Ilaz H.Agushit si dhe kishte lidhje e kontakte edhe me Hasan Prishtinen permes Aqif Tetoves.

  • Me 28 qershor dhe 26 korrik te 1944 morri pjese ne Luften e Kiks.


  • Konaku i Salih Fejzs kete koh ishe shendrruar ne Ambulanc ku ishin sheruar te plagosurit e sherbimin e kryente mjeku dr.Avram Keckaravski te cilin e kishin zene rob gjate luftimeve.
  • Pas vrasjes se patriotit e luftetarit Muharrem S.Fejzs me 02.05.1945, familja e Salih Fejz Kastratit vihet ne shenjester nga UDB-a, per ta shpallur „kollak“ edhe e ngarkojne me Tatime dhe teprica te drithit etj.

  • Veprimtaria e Sali Fejzez verehet edhe me rastin e reformave agrare dhe vendosjes se kolonve serb e malazez, pasi qe me par bejne ndarjen e merave dhe malit te fshatit dhe keshtu e bejne te pamundur vendosjen e kolonve sllav ne Hogosht.
  • Ne vitet 1955/1965 1955/1965 gjat grumbullimit te armeve akcion fakmeq, kishte pas malltretime bashk me te birib Sabitin, si rrjedhoj e akcionit famkeq, pasojne pergaditjet per shperngulje ne turqi, por pas konsulltimeve te tij me bashkefshataret, ndalon shpernguljen dhe si deshmi nga fshati me i madh siq ishte Hogoshti per ne turqi u largua vetem 1 familje.  • Familja Kastrati panderprere ishte ne shenjester te armiqeve dhe okupatoreve me qrast edhe te gjithe djemt e salih fejzes u burgosen dhe keqtrajtuan , Muharrem Fejza ishte nenprefekt ne Kaanik (nepunes ne Zhur e Kamenic) dhe luftetar i denj i etave vullnetare ne mbrojtje te Kufirit te Kosoves Lindore, anetar i NDSH-s, Rexhepi e Mumini te denuar per organizim e bashkim kombtar,Sabiti; i denuar dhe „ther ne sy“ per sllavet dhe regjimin e ndyt komunist, Kemajli; i burgosur politik, pjesmarres ne UK(bashk me vajzen Shyhreten’Gzimen“, u kerkua per pushkatim, iu djeg shtepia nga hordhit etnike, Ismail Kastratihemelues i Odes Ekonomike te Kosovs, i denuar me 1 vit burg, e ndihmoj me prezencen e tij UK-n ne forma te ndryshme, Skenderi me djalin Luanin e ndihmoj dhe ishte pjesmarres ne UK, nipat: Isa Kastrati (deshmori i Kombit) luftetar i UK-s, i denuar me mbi nje dekad burg, Abdullah Kastrati i cili ploot 4 dite ruajti flamurin dhe e ngriti n Kamenic me 15 tetor 1968, Salih Kemajl Kastrati i denuar me 13 vite burgim etj..etj

  Vdes ne vitin 1977.

 14. #154
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  UDB-ja serbe dhe udbasht shqipfols kosovar  KOHA SHT, DUHET HAPUR DOSJET E KRIMINELVE


  Se ka pas shtypje, represion, dhun, prndjekje, krime...mbi popullin shqiptar t Kosovs, kjo s’ka diskutim. Kush i bri ato, kjo s’do vu n pikpyetje, por se duhet shikuar e hulumtuar m thell, kjo do pun he guxim. Kush ishin udbasht kriminel, kjo pyetje mbetet pa prgjigje. S’sht aspak e kndshme pr ata e pr kta q e din dhe po heshtin.

  Nse rrugtimi t qo deri t vend rnia e Komandant Muj Krasniqit n Gorozhub, atje ku iu kishte zn prita m 14 dhjetor 1998, n nj lis t gjat q edhe sot ekziston, do t’i gjesh t gdhendur emrat e shum policve kriminel serb. N at dit t kobshme dhjetori, kur ishin gdhendur emra kriminelsh, pr t mbetur dshmi e krimit, patn rn n prit 140 lirimtar t prir nga Komandant Muja e t bindur se nj dit do t vij liria ashtu si e patn br betimin kur ishin radhitur n rreshtat e UK-s.

  Nj emr q t bie n sy dhe q lidhet me ngjarjet e m hershme, me dhunn e m keqtrajtimet e tij ndaj popullit shqiptar, sht ai i LAZA-KLINA. Kshtu sht gdhendur ky emr n lisin e gjat q edhe sot po i ndalon rriten. Sipas dshmive, ky emr krimineli sht i Laza Drashkoviqit nga Stupa e Klins dhe Laza Zhivkoviqit nga Krusheva e madhe e Klins. Kt me bindje t plot e dshmon Pren Palushi, i cili ndr t tjera thot: “...ky ka qen kauboji i Klins, kriminel ma t madh nuk ka pas Klina...”.

  N ann tjetr t nj tavoline n nj kafiteri t ksaj qyteze t bukur t buzdrinit qndron nj burr me plis t bardh n kok. Ai, tek po dgjonte kt emr, kontrollonte portofolin e vet dhe nxjerr nj letr ku po shkruante emri i Lazes. Plisbardhi sht babai i Komandant Kapuqit, Halil Krasniqi, i cili po sa mori frym thell filloi rrfimin: “Un sa her q shkoi n at vend nuk mund ta shikoj at lis ku sht gdhendur ky emr krimineli. Aty afr lisit ather ka qen e shtruar nj batanije dhe ca drunj t ndrtuar si istikam prite e zez...eh, eh...m kujtohet dhe nuk me hiqet nga mendja viti 1994, kur vet ky Laza me mur n pyetje n stacionin famkeq t Klins. M pat pyetur pr Mujn me or t tera. Me thoshte; A sht ai Muja me ifteli djali yt ?, po i thosha un dhe pas disa orve me liruan, por t nesrmen, bashk me Hajdarpashiqin erdhen n Qabiq, prap e krkonin Mujn. Muja ia therri, ai pr t gjall nuk iu binte n dor hyqymetit. Kur u ktheva n oborr ishin t nervozuar dhe nga inati me rrahn n mes t oborrit dhe at para fmijve dhe para familjes. Kurr n jet nuk kam pr ta harruar at moment. Nuk kishte m vshtir. Pastaj me morn me vete n stacionin e policis n Klin. Aty dihet tani, derisa u lodhn he n..., por aty nuk e kisha dert se nuk me shihnin fmijt e as familja...”
  N ann tjetr t tavolins ishte ulur Hysniu, ai her skuqej e her bnte pr t’u ngritur n kmb dhe me nj buzqeshje ironike vazhdoi tregimin pr kriminelt q ai i quante gjakpirs e t pa ngopur me gjak shqiptari. Hysniu u ngrit n kmb dhe iu drejtua plisbardhit: “Po pse nuk po flisni drejt o burra. Laza e Hajdarpashiqi jan kan t pandar me Dervish Krasniqin, me Qazim Berishn, me Adem Hitajn e me shum tjer q nuk na kan lan vend mbi tok. E sot ku jan kta kriminel ?! aiiiiih...”

  Nse duam t flasim drejt e pa rrotulla, kta kriminel sot po shtisin lirshm npr Kosov, bile bile edhe t shoqruar me shum knd q nuk do t’ua merrte mendja. Un do thosha, sht koha q t hapn dosjet e kriminelve, sepse kt e din t gjith. E din edhe organet e drejtsis, e m s miri e din populli q e ka vuajtur me shpin. Pse heshtin, sht pyetje q krkon prgjigje !? ata q din pr krime. Ata q i njohin kriminelt e heshtin, turpi le t bie mbi ta. Pse nuk ka ose sht numr i vogl i akuzave pr kriminelt ? A nuk sht prov e mjaftueshme kur dihet kush i dboi me dhun nga shtpit e tyre, i rrahu, i plakiti, i djegu dhe s fundi i masakroi ?! Eh pra, kta ishin serbet vendor bashk me udbasht shqipfols q i njohim t gjith, por ...s’ka akuza. Un do e prmbylli shkrimin tim kshtu sepse nuk di t shprehem ndryshe e as t shkruaj shkrimin q do t’i shkonte pr shtati ksaj shoqrie q po merr frym lirie n shekullin e mbrapsht....

 15. #155
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  "Si u likuiduan nga UDB-ja tri personalitetet e lufts s Kosovs"


  Ka pak dit q npr librarit e Kosovs, Maqedonis
  dhe Tirans, ka dal libri m i ri i publicistit,
  gazetarit dhe shkrimtarit t njohur Bedri Islami,
  ish-gazetar i "Zri i Popullit" deri n fillimin e
  viteve ‘90, i cili q prej asaj periudhe sht
  vendosur familjarisht n Gjermani. Botimi i atij
  libri, me titull "Enigma e nj vrasje t trefisht",
  ka ngjallur nj interes t madh jo vetm pr temn q
  trajtohet n faqet e tij, pra misterin e likuidimit t
  tri prej figurave t njohura t lufts n Kosov, si:
  Zahir Pajaziti, Hakif Zejnullahu e Edmond Hoxha, por
  edhe pr vet faktin se autori i librit n fjal,
  Bedri Islami, pr vite me radh q para fillimit t
  ngjarjeve t Kosovs, ka shrbyer si nj nga
  udhheqsit m t lart t organizats Lidhja
  Popullore e Kosovs, e cila konsiderohet si
  pararendsja e Ushtris Clirimtare t Kosovs. Nisur
  nga ky fakt, pra funksionet q ka pasur autori i
  librit n ngjarjet e Kosovs, si dhe miqsit e tij t
  ngushta me shum nga figurat udhheqse dhe
  personazhet kryesore t asaj lufte si: Hashim Thaci,
  Xhavit Haliti, Ramush Haradinaj, Adem Jashari, Zahir
  Pajaziti, Hakif Zejnullau etj., i kan dhn atij
  rastin pr t‘u njohur m shum me ant e errta t
  asaj lufte dhe njkohsisht pr t pasur m shum
  informacion se cfar ka ndodhur realisht n ngjarjet e
  atyre viteve. Gj t cilat, sic shprehet vet Islami
  n intervistn ekskluzive pr gazetn "Shqip", q po
  botojm m posht n kt shkrim, i ka hedhur n libr
  t gjitha ashtu sikur kan ndodhur. Por n kt
  intervist (ku nuk pretendojm t marrim prsipr
  vrtetsin e ngjarjeve dhe fakteve q shtjellohen n
  libr, dhe gazeta "Shqip" mbetet gjithnj e hapur), ne
  jemi ndalur vetm n trajtimin q i bn z. Bedri
  Islami "Enigms" s vrasjes s tri prej figurave t
  njohura t lufts s Kosovs si: Zahir Pajaziti, Hakif
  Zejnullahu dhe Edmond Hoxha, t cilt n janarin e
  vitit 1997 u eliminuan n mnyr t papritur nga
  organet e Ministris s Punve t Brendshme t
  Serbis, natyrisht pasi m par ndiqeshin nga
  strukturat e shrbimeve t fshehta t Beogradit
  (UDB-ja), q sipas autorit t librit fatkeqsisht
  kishin mundur t penetronin deri n radht e
  lufttarve t Kosovs.

  Zoti Islami, libri juaj i ri, "Enigma e nj vrasje t
  trefisht", tashm gjendet n duart e lexuesve. sht
  nj titull q t zgjon kureshtjen, mirpo e
  rndsishme sht t dihet se cfar sht ky libr,
  cila sht e fshehta e tij?
  N janarin e vitit 1997, afr Prishtins, n nj prit
  t mirorganizuar dhe t prgatitur mjeshtrisht nga
  shrbimi i fsheht serb, vriten tre nga pjestart e
  par t Ushtris Clirimtare t Kosovs, tashm
  emblematik: Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif
  Zejnullahu. E gjith ajo q ka ndodhur n dit-natn e
  fundit t janarit, ka qen pr mua e jo vetm pr mua
  nj enigm prher tunduese dhe asnjher e zbardhur
  si duhet.
  Prse mendoni se ishte apo se vazhdon t jet nj
  enigm?
  N pritat e policis s fsheht serbe jo rrall kan
  rn militant t ndryshm dhe kjo, deri diku, sht
  edhe e kuptueshme, sidomos kur je n luft ose n prag
  t lufts, ashtu sic ishte Kosova n vitin 1997.
  Mirpo, krejt ndryshe nga ajo q mund t ndodh
  zakonisht, pra krejt ndryshe nga nj prit e
  zakonshme, ajo q ka ndodhur m 31 janar t vitit 1997
  ka pasur n vete gjithnj misterin e ngjarjes, t
  fshehtn e saj, ka pasur brenda vetes nj fill t
  mundimshm pr t gjetur fillesn e tij. T jem m i
  qart. Tre heronjt e njohur t Kosovs jan vrar n
  orn 16 e 30 minuta t 31 janarit 1997. Dy or e
  gjysm pas vrasjes, n t gjitha emisionet e lajmeve
  n gjuhn serbe ose n ndihm t saj, sht dhn
  kumtesa e Ministris s Punve t Brendshme serbe.
  Megjithse ajo n thelb ka qen e prgatitur,
  shpejtsia n t ciln sht plotsuar ka br t
  dalin disa nga pikpyetjet e enigms.
  Cilat jan konkretisht pikpyetjet q keni pasur q
  nga leximi i par i ksaj kumtese dhe q kan vazhduar
  t‘ju ndjekin edhe m tej, deri sa shkruat librin tuaj?
  N kumtesn e 31 janarit 1997, n ort e vona t
  mbrmjes kur ajo sht thn, sht prcaktuar qart
  identiteti i Zahir Pajazitit dhe Hakif Zejnullahut, dy
  nga t vrart, megjithse ata udhtonin me dokumente
  t rreme. Por nuk sht vetm kjo. N at kumtes jan
  dhn qart e sakt edhe detyrat e prgjegjsit q
  kishte Zahir Pajaziti si antar i Shtabit t
  Prgjithshm t UCK-s. Por edhe m tej se kaq. Jan
  dhn, po ashtu sakt, sic u qartsua m pas, edhe
  aksionet n t cilat kishte marr pjes ai dhe grupi i
  drejtuar prej tij. Ndrsa identiteti i t tretit,
  studentit 22-vjecar Edmond Hoxha, megjithse sht
  dhn zyrtarisht m 2 shkurt, sht ditur q nj dit
  prpara dhe mbi foton e tij sht vn shnimi
  "likuiduar". Pra, q prej asaj nate t kobshme, ose q
  shum koh para saj jan ditur gjra t cilat ishin
  tabu dhe nj e fsheht e madhe.
  Ndoshta nuk ka qen e vshtir t dihet se kush ishte
  Zahir Pajaziti dhe cfar ka br ai, prandaj ndoshta
  edhe prcaktimi i tij nuk do t ishte kaq i vshtir
  dhe t prbnte nj enigm?
  Normalisht do t duhej t ishte e kundrta. Zahir
  Pajazitin me kt emr e kan njohur fare pak veta
  edhe brenda Shtabit t Prgjithshm. Ai sht njohur
  me emrin Ismet dhe shum bashkpuntor t tij t
  afrt e kan njohur me kt emr. S dyti, edhe
  drejtuesit e organizats q kan pasur rol vendimtar
  n krijimin e UCK-s, pra Lvizja Popullore e Kosovs,
  nuk i kan ditur mbartsit e aksioneve, emrat e
  antarve t Shtabit t Prgjithshm e aq m pak e
  kan ditur se cilt dhe n cilat aksione kan marr
  pjes. Normalisht kan qen vetm tri ose katr veta
  n strukturat e larta drejtuese q kan ditur
  shumcka.
  Dhe n kumtesn e Ministris s Punve t Brendshme t
  Serbis t gjitha kto prcaktoheshin qart?
  Krejt qart, dhe kjo zgjoi fillesn e enigms, e cila
  pr disa koh qndroi e mbyllur tek un, pasi edhe
  vet pozicioni im politik n at koh nuk m lejonte
  nj prfshirje m t gjer.
  Kush ishin tri personazhet e librit tuaj: njerz t
  zakonshm, q sapo ishin prfshir n luft, ilegal,
  pjestar t njsiteve guerile, apo dicka tjetr?
  Njri nga tre t rnt ishte Zahir Pajaziti (Ismeti),
  antar i Shtabit Qendror t Ushtris Clirimtare t
  Kosovs (m pas Shtabi i Prgjithshm) dhe
  njkohsisht antar i Shtabit Qendror Operativ t saj.
  Figur madhore e rezistencs s armatosur. Komandanti
  i par i Zons Operative t Llapit, njri ndr
  atentatort dhe organizatort m t mdhenj t lufts.
  Kishte ngritur nga prgjakimet e mparshme ngrehinn e
  re t lufts n Llap dhe kishte marr me vete gjithcka
  t mir q kishte pasur lvizja ilegale e pas viteve
  ‘70. Zahiri ishte i vetmi nga antart e Shtabit t
  Prgjithshm t UCK-s q nuk bnte pjes n Lvizjen
  Popullore t Kosovs, megjithse kishte lidhje t
  ndrsjella me shum struktura t saj. Po ashtu nuk
  mund t mohohet se n prbrjen e formacioneve t
  drejtuara prej tij kishte mjaft antar t
  organizats. Filozofia politike dhe mendimi ushtarak i
  tij, jashtzakonisht vizionar dhe idealist, ishte n
  bashkimin e t gjitha forcave dhe energjive dhe n
  krijimin e nj fronti t prbashkt. Lvizjet e
  Zahirit, nganjher t drejtprdrejta dhe her pas
  here t ndrmjetsuara, jo rrall t vetmuara,
  sigurisht do t kishin prmasa m t ndjeshme nse ai
  do t arrinte edhe nj koh m t vonshme jetsore.
  Ndrprerja e jets s tij shkputi nj hallk, q do
  t ishte shum e rndsishme.
  Po Edmond Hoxha, sic that ju me pseudonimin e lufts,
  Shpati, cili ishte?
  Edmondi ishte studenti mes dshirs pr t‘u br
  ushtarak dhe njeri i shkencave politike. Ai kishte
  zgjedhur t bnte nj jet ndryshe, e megjithat tepr
  rinore (mjafton t kujtojm se n varrin e tij sht
  vendosur edhe nj kuror n emr t nj vajze).
  Edmond Hoxha lindi n Junik, m 10 tetor 1975, nj
  dit t premte. Do t vritej ende pa i br t 22
  vitet, po ashtu n nj dit t premte, 31 janar 1997.
  Rrugtimi i tij drejt lvizjes ilegale fillimisht u b
  prmes vllait t tij t madh, Xhavid Hoxha, ish i
  burgosur politik, n t njjtn organizat me Jusuf
  Grvalln.
  Edmondi ishte student i Fakultetit Juridik. Bnte
  pjes n lvizjen ilegale, LPK, dhe n fillim
  bashkpunonte me Luan Haradinaj dhe Ramush Haradinajn
  n sektorin e logjistiks. N marsin e vitit 1996,
  pasi ishte tashm student n Prishtin, kaloi n
  "Linjn e Llapit", sic quhej ather zona operative e
  Llapit, nn drejtimin e Zahir Pajazitit, ku mori
  pseudonimin Shpati. N t njjtn koh u b pjes e
  njsitit gueril t Prishtins, s bashku me Ilir
  Konushevcin, Rustem Mustafn "komandant Remi", pa
  ndrprer veprimtarin n sektorin e logjistiks.
  Ndrkoh kishte vendosur lidhjet me Xhavit Halitin dhe
  Azem Sylen, dy nga drejtuesit kryesor t Ushtris
  Clirimtare t Kosovs. Edmondi ishte nj nga
  pjesmarrsit n aksionin ndaj rektorit serb t
  Universitetit t Prishtins, i njohur si
  ultranacionalist dhe antishqiptar. Gjithashtu ai ishte
  ndr organizatort e rndsishm t lvizjes
  studentore, s bashku me Driton Lajcin, Albin Kurtin,
  Bujar Dugollin dhe Muhamet Mavrajn. Ndoshta m shum
  se gjithcka ai do t niste nj rrug q njerzit e tij
  e kishin hapur, me gjith dhimbjen q kishte mbartur
  ajo, me gjith gjakimin q kishin prjetuar e do t
  prjetonin. Duke qen m i vogli nga fmijt, djali i
  pas shtat motrave, ai do t ishte krejt natyrshm
  thelbi i zemrs s tyre, dritsim nga jeta e prindrve
  t tij. E megjithat, kjo nuk e bri at, dhe mendoj
  se nuk kishte se si ta bnte, nj djal t ri, por t
  plakur q n moshn njzetvjecare, pra nj djal plak
  njzetvjecar. N t kundrt, e gjith ajo q kishte
  lidhje me prkujdesjen ndaj Edit, me thelbzimin e
  zemrs s motrave dhe dritsimin e prindrve, ishte e
  lidhur me Kosovn.
  Po Hakif Zejnullahu?
  Hakif Zejnullahu sht nj nga figurat m t pabujshme
  t lufts. Si duket, edhe natyra e tij njerzore ka
  qen e till, e pabujshme. Ka nj kontradikt mes
  heshtjes s tij dhe puns s br prej tij. Nse
  heshtjen e ka pasur t jashtzakonshme, punn e ka
  pasur po ashtu, t jashtzakonshme. sht nj nga
  rastet m t vecanta t lufts, ku nj figur e
  rndsishme si ai t ket qndruar me nj natyrshmri
  t thell n vendin q i ishte caktuar, si zvends i
  Zahir Pajazitit dhe ndihms i tij, dhe e gjith kjo t
  ishte shum e heshtur. Hakifi dhe Zahiri ishin jo
  thjesht nip e daj, por kishin t prbashkt gjithcka
  t virtytshme. Ai kishte virtytin e lufts dhe t
  guximit, t mosthyerjes dhe mosfjalve t mdha,
  kishte identitetin e tij t pashoq dhe njkohsisht
  merakun e gjithkundshm pr shokt, i pafjal e
  gjithsesi nj ur lidhse mes komandantit t zons dhe
  lufttarve. Pra sht fjala pr tri nga figurat m t
  njohura t lufts n Kosov. Kjo do t thot se edhe
  roli i tyre ka qen shum i ndjeshm.
  Si erdht ju deri tek enigma e vrasjes s tyre, m
  sakt, prse menduat se ishte nj ngjarje enigm?
  Sepse, duke u nisur vetm nga nj komunikat e
  Ministris s Punve t Brendshme t Serbis, mund t
  krijohen dyshime, por nuk mund t nxirren konkluzione
  apo t bhen prcaktime.
  Ka qen rrug e gjat, e cila her pas here sht
  ndrprer, pastaj ka vazhduar srish, pr t pasur
  ndalesa t tjera, t cilat nganjher vinin nga
  angazhimi im diku tjetr si kryetar i Lvizjes
  Popullore t Kosovs, e po ashtu her pas here edhe
  nga mungesa e t dhnave q duheshin plotsuar.
  Gjithcka e ka nj nisje, kjo do t thot se edhe
  anketimi juaj ose zbulimi i enigms e ka nj nisje? Si
  ndodhi kjo?
  Pr her t par, hapur, dyshimin se mos gjith kjo
  ngjarje ka mundur t jet shum m tepr se nj
  rastsi e zakonshme, pra thn krejt qart se pas
  ksaj ngjarjeje mund t ket nj ose disa denoncime
  apo infiltrime dhe pas tyre qndrojn denonciator, e
  kam dgjuar nga Hashim Thaci n njrn nga mbledhjet e
  Kshillit t Prgjithshm t Lidhjes Popullore t
  Kosovs, n maj t vitit 1998.
  Prse dyshonte Hashim Thaci?
  Dyshimi i tij bhej n nj koh kur sapo kishte
  shprthyer lufta dhe krkohej t gjendej e vrteta ose
  pjes t saj, pr t mos lejuar q n strukturat e
  UCK-s t kishim bashkpuntor t shrbimit t
  fsheht serb.
  A ka qen e mundur t ndodh nj gj e till, pra q
  n radht e UCK-s t ket pasur infiltrime t
  shrbimit t fsheht serb?
  Ka qen plotsisht e mundshme. Ju do t ishit ndjer i
  habitur n se do t merrnit vesh t vrtetn se sa
  shum ka qen i shtrir rrjeti i UDB-s n Kosov dhe
  n Perndim. Mendoj se edhe kalimi i ktij rrjeti
  sht nj ndr meritat e mdha t strukturave
  drejtuese t lufts.
  Po n lvizjet ilegale ka pasur raste t tilla
  infiltrimi?
  Ka pasur, mjerisht ka pasur. Sic sht thn edhe n
  librin tim, dmet q i jan br organizats n vitin
  1993 kan ardhur edhe nga infiltrimet e brendshme.
  Dhe Hashim Thaci dyshonte se kjo mund t prsritej?
  Nuk ishte fjala vetm te dyshimi i tij. Her pas here
  organizata ishte goditur rnd. T gjith drejtuesit e
  saj politik, deri n vitin 1998, jan vrar nga
  shrbimi i fsheht serb, duke filluar q nga Jusuf
  Grvalla; i cili u vra n natn e themelimit, Rexhep
  Mala, apo Afrim Zhitija, i cili kishte si pseudonim t
  tij emrin e Ismail Kadares, si nderim pr
  shkrimtarin, pra Ismaili dhe nipit ia kishte vn
  emrin Dritro.
  T kthehemi m konkretisht te rasti i "Enigms" suaj.
  Si ect m tej?
  Sic thash, n majin e vitit 1998 u b i domosdoshm
  verifikimi i ksaj ngjarjeje. Nuk mund t ecej
  ndryshe. Ishin hedhur dyshime mbi shok t ndryshm,
  t cilt kishin role t rndsishm n luft, por edhe
  ishte krijuar nj perde qorrimi ndaj shrbimeve t
  tjera t fshehta n Kosov, sidomos t atyre q
  lidheshin me "strukturat legale". Pr verifikimin e
  ngjarjeve u ngrit nj komision i posacm. Pr
  rndsin q kishte ky komision, kryetar i tij u
  caktua drejtuesi politik i organizats, Bedri Islami.
  Pra u caktova un. S bashku me mua u caktuan
  fillimisht edhe dy shok, t cilt ishin prej vitesh
  t organizuar dhe i njihnin mir rrjedhat e lufts.
  Ata ishin: Sejdi Gega, antar i kryesis dhe Naser
  Idrizi, antar i Kshillit t Prgjithshm t Lidhjes
  Popullore t Kosovs.
  Cfar bri ky Komision i Posacm? Cila ishte mundsia
  e tij pr t br verifikimin e ngjarjes, t asaj q
  prbn enigmn e saj?
  "Buka" e librit tim sht gatuar pikrisht nga
  verifikimet, prcaktimet dhe konkluzionet e ktij
  komisioni. N bashkpunim me t shkuan figurat m t
  spikatura t lufts. Q t gjith, pa prjashtim, bn
  dshmit e tyre, u intervistuan, u bn ballafaqimet e
  duhura, u shkua m tej n lidhjet q ishin n Kosov
  dhe t gjitha kto jan t dokumentuara dhe t
  ruajtura n arkivin e organizats. Pjes t ktij
  arkivi jan dhn pr her t par n kt libr.
  Cila ishte ajo q e bnte m t vecant kt ngjarje,
  apo m sakt cfar qndronte n thelbin e ksaj
  enigme?
  Po kthehem edhe nj her te nata e 31 janarit 1997.
  Tre djemt, q n momentin e daljes nga Prishtina,
  rreth ors 16 e 10 minuta, kan qen t ndjekur nga
  ajo q quhet "prcjellje japoneze". Rrethimi i tyre
  sht br prgjat rrugs n t ciln do t shkonin,
  pas tyre lviznin dy mjete me njerz t armatosur, nj
  mjet tjetr lvizte para tyre, ndrsa n qiell kishte
  nj helikopter ushtarak. N rrug ishin vendosur mjete
  t blinduara, mes tyre edhe dy tanke. E mendoni dot se
  cfar rrethimi ishte ky dhe njkohsisht do t jeni t
  bindur se asgj nuk ishte e rastsishme.
  Le t vazhdojm me librin tuaj dhe enigmn e tij.
  That se ka pasur akuza ose dyshime edhe brenda
  radhve tuaja. Ato ishin konkrete pr njerz konkret,
  apo t prgjithshme, sic jemi msuar t bjm jo
  rrall?
  Dyshimet apo akuzat kan qen konkrete, pr njerz
  konkret, t cilt ishin n hierarkin e lart t
  lufts, prandaj edhe sqarimi i tyre ishte m se i
  domosdoshm.
  Kan emra kta njerz, apo n librin tuaj jan dhn
  t fshehur pas pseudonimeve?
  N libr ata jan dhn me emrat e tyre t vrtet, e
  njkohsisht edhe me pseudonimet e tyre. T gjith
  emrat n libr jan t sakt, cdo citim sht i sakt,
  sht prdorur arkivi i organizats Lidhja Popullore e
  Kosovs e dokumente t tjera dhe theksoj se gjithcka
  sht e ruajtur fare mir. T gjitha kto jan n
  libr. Ka pasur edhe nj arsye m shum pr ta br
  kt: konkluzioni i Komisionit t Posacm ka qen se
  "brenda oborrit", pra brenda radhve, ka pasur gabime,
  por nuk ka pasur denoncime.
  Pasi pastruat "oborrin e brendshm", sic that ju,
  enigma juaj shkon edhe n "oborre" t tjer, apo sht
  ndalur deri ktu?
  Ka qen e domosdoshme t futem edhe prtej "gardheve"
  t tjer. Shrbimi i fsheht serb ka pasur shtrirje t
  gjer dhe ka qen tejet i sofistikuar. UDB-ja n
  Perndim, thuajse n cdo qytet t rndsishm, kishte
  bashkpuntort e saj. Afrmendsh q do t kishte
  shum m tepr n Kosov dhe n Tiran. UDB-ja nuk do
  t ishte ajo q ishte, nse nj struktur t till si
  Lidhja Popullore e Kosovs, ose UCK-ja, do e linte
  jasht vmendjes.
  Sic e kam prcaktuar edhe n libr, ajo ka arritur t
  deprtoj prmes lidhjeve familjare edhe aty ku nuk ka
  ndrruar se mund t arrinte. Prmes rrjetit t saj n
  Tiran ajo ka pasur informacione pr lvizjen e
  sektorit t logjistiks dhe bartsve t saj. Mjerisht
  perversiteti i saj u b m i thell pasi udbasht m
  t njohur zun streh nn selit e partive politike
  legale. N libr jan dhn, mendoj krejt sakt,
  njerzit q i morn prsipr kto "detyra" dhe
  rrezikshmria e tyre. Mjerisht ata vazhdojn ende t
  strehohen aty. Kjo e bri edhe m t domosdoshme
  zbardhjen e enigms, ashtu sic ishte e nevojshme edhe
  pr ata q vazhdojn t rrahin gjoksin se ishin
  gjithcka. Sepse, t jem i sinqert, ideja e enigms m
  ka shrbyer edhe pr t ndricuar aspekte t reja t
  lufts n Kosov, sidomos prmes tri figurave t
  njohura, personazhe t librit tim.
  Prse ishte i nevojshm apo i domosdoshm ky libr?
  Kan kaluar dhjet vjet, nj koh disi e gjat, sht
  tani momenti t risillen gjra t tilla?
  N memorien e njerzve kjo sht nj ngjarje q rri
  gjithmon, duam apo nuk duam ne. Pastaj ka t bj
  edhe me kohn q po kalojm, sado q mund t duket e
  cuditshme. Kosova sht n nj faz ku po vendoset pr
  fatin e saj, njkohsisht edhe pr fatin e kombit.
  Shmblltyra t tilla, si tre personazhet e ktij
  libri, jan t vyera gjithnj. Jan, si t thuash,
  fillesa nga ku jemi nisur dhe jan po ashtu rojtart e
  asaj q duhet t kemi. Pr t mos i dhn Kosovs
  pavarsin, n radh t par duhet t heqsh shtatoren
  e Zahir Pajazitit nga mesi i Prishtins, duhet t
  heqsh shtatoren e Adem Jasharit nga mesi i Drenics,
  duhet t heqsh shtatoren e Edmond Hoxhs nga mesi i
  Junikut.
  Mendoni se ka njerz t till, t cilve mund t‘u
  shkoj ndr mend t heqin kto shtatore dhe t ln
  piedestale t zbrazura?
  Prandaj, edhe nga ky fakt, e gjykova t domosdoshm
  botimin e nj libri t till.

 16. #156
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Antarsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,492
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Citim Postuar m par nga Kosovelli Lexo Postimin
  "Besohet se IHPSO apo SIA (Sigurimi i Atdheut) ka rreth 300 bashkpuntor, gjysma e t cilve marrin rrog nga 200 euro n muaj. Gjysma tjetr e bashkpuntorve jan punsuar n organet e autoriteteve lokale apo n shrbime tjera publike. N pozicione drejtuese t IHPSO-s jan persona q kan punuar pr ish-Sekretariatin e Punve t Brendshme (SPB) si dhe pr Sigurin Shtetrore dhe Kundzbuluese (SSHK)", shkruan BIRN, duke shtuar se nj nga detyrat kryesore e IHPSO-s sht t parandalohet ardhja e Hashim Thait n pushtet.
  Nuk jemi ne shqiptaret te zote te bejme sherbime intelegjencs,Edhe nese mundohemi ta bejme ndonje me perpara e merr vesh serbia sesa ne vet.Edhe ato sherbime qe po thuani qe egzistojne ne kosove,e kam fjalen per sherbimet shqiptare jo serbe,me shume jane te krijuara per te ruajtur pushtet sesa per ti sherbyer kosoves ne teresi.Kjo shihet qarte.A mendon qe ka ardhur sherbimi sekret nga serbia pas lufte dhe ka vrare njerez eminent ne kosove.te jau permendi nje rast.Avni Elezaj eshte djaloshi qe e vrau kriminelin me te madh ne rajonin e pejes me rrethine Vidomir Shalipur-in,dhe pas luftes u vra ne kosove,e me pas tij edhe babai i tij piken e dites ne Peje,ne prani te deshmitareve,e shume e shume tjere....
  P.S.Rreziku me i madh i shqiptareve jane vet shqiptaret

 17. #157
  i ktyne herit Maska e Dardhan
  Antarsuar
  29-10-2009
  Vendndodhja
  n'Toke t'Zotit (Dardhanii)
  Postime
  98
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Shrbimet Sekrete Serbe n Kosov
  Nuk ka kurrfar nevoje serbia me que agjent sekret ne Kosove.

  Serbet vetem duhet te terhiqen anash e te shikojne se si "Shqiptaret" i kajne nanen shtetit te te vet dhe e shkatrrojne popullin e vet.

  Une kurre nuk besoj qe Serbia ka UDB-asha ma te rrezikshem se Hashim Tadiqi dhe dy partite e tije PDK e LDK.
  Either win or die. I hope for nothing. I fear nothing. Fate has brought me here.

 18. #158
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Citim Postuar m par nga Dardhan Lexo Postimin
  Nuk ka kurrfar nevoje serbia me que agjent sekret ne Kosove.

  Serbet vetem duhet te terhiqen anash e te shikojne se si "Shqiptaret" i kajne nanen shtetit te te vet dhe e shkatrrojne popullin e vet.

  Une kurre nuk besoj qe Serbia ka UDB-asha ma te rrezikshem se Hashim Tadiqi dhe dy partite e tije PDK e LDK.
  serbia nuk qone agjente ne kosove se me shume se 100 vjete a ka ndertue sherbimin e vete intelegjent ketu dhe 10 vite UNMIK-u e ka riparuar pas luftes se lavdishme te UCK-se me Hashim Thaqin ne krye dhe me SHIK-un e lavdishem.

 19. #159
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-01-2010
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Fjale Vetm Fjale Kan Shqiptaret

  Po Ato Ta Kan Ne Dore Or Kosoven Kush Mendon Qe Ne Dore E Kan Kosoven Shqiptaret Sheh Enderr Ne Pik Te Dites ,shkit Ta Bllokojn Cilen Pjes Te Dojn Ne Kosove,rasti Me I Fresket I Tadiqit, Pse Rrin Ne Pushtet Ato Kukulla Ne Prishtin Po Nuk Largohen Po Vetem Jan Kah E Vjedhin Popullin ,e Kan Degjeneru Popullin E Kan Ba Edhe Kete Budall Se E Sht Pajtu Me Ket Mjerim Qe E Ka Kaplu

 20. #160
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Citim Postuar m par nga nuss Lexo Postimin
  Po Ato Ta Kan Ne Dore Or Kosoven Kush Mendon Qe Ne Dore E Kan Kosoven Shqiptaret Sheh Enderr Ne Pik Te Dites ,shkit Ta Bllokojn Cilen Pjes Te Dojn Ne Kosove,rasti Me I Fresket I Tadiqit, Pse Rrin Ne Pushtet Ato Kukulla Ne Prishtin Po Nuk Largohen Po Vetem Jan Kah E Vjedhin Popullin ,e Kan Degjeneru Popullin E Kan Ba Edhe Kete Budall Se E Sht Pajtu Me Ket Mjerim Qe E Ka Kaplu
  nuse mesohu njeher te shkruesh pastaj te merresh me politik.

Faqja 8 prej 49 FillimFillim ... 67891018 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •