Close
Faqja 47 prej 49 FillimFillim ... 374546474849 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 921 deri 940 prej 979
  1. #921
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-10-2009
    Postime
    2,629
    NE SHBA;

    Ne SHBA Qytetet publikojn ne internet emrat e Pedofileve ,Dhunuesve te Femijeve ose Vrasesve ...
    Qytetaret kan mundesi te informohen se ne lagjen e tyre a jeton ndonje Pedofil...Qytetari Amerikan ka mundesi te mbroj Femijet e ti dhe vetveten.

    -NE GJERMANI;

    Ne Gjermani mbas renjes se Murit te Berlinit u mrren Dosjet e STASTIT ku din Gjermanet kush ishte Viktim dhe kush Kryesit e Vepres...

    -NE KOSOVE;
    Mbas ikjes se Serbeve nga Kosova ,ku morren edhe Dosjet e puntoreve te tyre u krijua nje boshllek.

    Qe te ket mundesi te njet, te mbroj edhe Shqiptari Femijen e tij dhe vetveten nga UDB-ashi/et, propozoj te hapet nje DOSJE !
    Pse?
    a)Udbashi i Kosoves shkon ne Gjami te ndigjon qka flitet e jo te lutet...
    b)Udbashi i Kosoves shkon ne UCK, jo te lufton, por per Spiunazh...
    c) Udbashi i Kosoves shkon ne parti politke dhe bene shantazh...
    Nje shembull:

    Nje Udbash ne vitin 1989 e ngre gishtin per supirmim te Autonomis se Kosoves edhe pse ska qen Deputet...
    Disa dit mbas perfundimit te luftes e dergon djalin e tij me tesha te UCK-es edhe pse kurri ska qen ne UQK-e te nxe nje Banes te Shkive ne Prishtin...Vet ia mesyn Fabrikes etj.
    Demi qe perjetoi Kosova ishte i madhe, imzhi i UCK-es u zbeh edhe pse veprat i bente UDB-eja.

    DOSJA DBASHI I KOSOVES KA EMER E MBIEMER !

    Udbashet e Kosoves kan vepruar dhe veprojn ne menyre te rafinuar...ku kan demtuar Shqiptaret dhe Kosoven.

    Pirroja disa dit me pare tha nje mendim interesant !
    Arkivat jan ne Popull... secili nga ne njeh nje UDBASH ose ma shume...
    Propozimi im:
    Ne ket Dosje te i renditim nje nga nje UDBASHET.
    Ne sistem rendor...
    Mundesisht sa me precize te jen te dhenat. Jo ne ngjarje-histori te gjata ,por me disa fjal te shkurta te thuhet e tera.

    Vrejtje; te dhenat e publikuara te shtypen per qdo rast edhe ne leter ne rast se atakohet Forumi te mos zhduken te dhenat...

    Secili qe publikon te dhenat e UDBASHIAT Shqiptar duhet te ket keto te dhena ose shumicen , si:
    -EMRI
    -MBIEMRI
    -PROFESIONI
    -VENDBANIMI I TASHEM DHE I DIKURSHEM (PASI DISA I KAN NDERRUAR ME QELLIM VENDBANIMET)
    -FOTOJA
    -VENDI I PUNES (I TASHEM DHE I DIKURSHEM)
    -E TE NDRYSHME

  2. #922
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-10-2009
    Postime
    2,629
    UDB-ja ISHTE E NDERTUAR NE SISTEM PRIAMIDE; DHE E NJEjTA ENDE VEPRON!
    1.Sektori i Politikes dhe Propagandes !
    a)Politikan Aktiv...
    b)Personel i cili punonte ne Media...

    2.Sektori i Mbrojtjes dhe Reparti Rezerv!
    a)Oficer Aktiv te APJ dhe Oficer Aktiv te Mbrojtjes Territoriale...
    b)Personel i cili punonte ne Sektorin e Mbrjtjes Popullore neper Komuna...
    b)Oficer Rezerv te Mbrojtjes Territoriale...

    3.Sektori i Puneve te mbrendshem!
    a)Puntor Aktiv ne UDB
    b)Puntor Aktiv si Agjent te UDB-es
    c)Policet
    d)Informantet...

    4.Sektori i Administrates
    a)Puntor ne Adminstraten Shtetrore...

    5.Sektori i Gjyqesis
    a)Prokurorit
    b)Gjyqtaret
    c)Avokatet...

    6.Sektori i Botes se Jashtme
    a)Pesononeli i Ambasadave dhe Konzulatave
    b)Personeli i Klubeve...

    Ne princip secili sektor e ka ndimuar sektorin tjeter...

  3. #923
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-10-2009
    Postime
    2,629
    UDBASHËT E DJESHËM… JANË DHE SOT, …ME SA DUKET DO TË JENË …EDHE NESËR?!

    ...Udb-a, përherë ka qenë e interesuar dhe ka punuar që t’i ketë në grusht të gjithë shqiptarët, të cilët jetonin në trojet e tyre në ish-Jugosllavi...
    Përherë kam pasur dëshirë të bëj një analizë për veprimtarinë e bashkatdhetarëve tanë në mërgim. Ndaj nisa të shkruaj e të hedh në letër, ashtu thjesht, sipas gjykimit e arsyetimit tim, disa nga ato aktivitete e veprimtari, që i kemi bërë në vite e vite… por që ndiqeshim e spiunoheshim nga udbashët!!!
    Këtu, në Gjermani, ku unë punoj dhe jetoj, tashmë prej më se tridhjetë vitesh, ka shqiptarë nga Kosova, dhe viset e tjera shqiptare të ish-Jugosllavisë.
    Kam filluar veprimtarinë, që nga vitet e gjashtëdhjeta, në vendlindje, në kohën e regjimit të ish-Jugosllavisë dhe për ta vazhduar më tej këtu në Gjermani, ashtu si e kam thënë dhe në shkrime të tjera. Në mërgim, gjeta një fushëveprimi më të hapur, nga ajo që kisha në vendlindje, më shumë liri, për të vepruar e për ta vazhduar aktivitetin tim pa ndërprerje, për Çështjen Kombëtare... Por kur bashkëkombësit e mi e kuptuan, se me çfarë veprimtarie merresha unë, në atë kohë, shumë prej tyre, nuk më afroheshin...!? E konsideronin, si një veprimtari me „rreziqe“... kishin frikë... të kyçeshin në çështjen “politike” ...mendonin se dëmtoheshin po të binin në sy të spiunëve shqipfolës, të cilët i shërbenin shkjaut serbosllav?! Kjo ishte e vërtetë, sepse i maltretonin e i mundonin mërgimtarët, duke i sorollatur nëpër zyrat e udbashëve shqipfolës e shkja, sa here që shkonin në vendlindje për pushime, si në verë apo në dimër. Shumë nga ata i merrnin ende pa u parë e pa u përshëndetur me fëmijët dhe të afërmit. I pyesnin... - me kë rri..?! - me kë shoqërohesh..!? - cilin e ke më afër..?! - me kë takohesh...!? - I pyesnin në imtësia, duke qenë të sigurt, se me provokimet, që ju bënin, ata diku do të binin në kurthet e tyre! Kur këta (mërgimtarët), nuk tregonin ndonjë nga emrat e “irredentistëve”... “separatistëve” a “terroristëve” (kështu na quanin udbashët, ne, veprimtarët e luftës për liri!?!) atëherë kalonin në pyetje konkrete... - a... takohesh... bashkëpunon... bashkëvepron... a shoqërohesh... me Fat Lumbardhin... me Sokol Bardhin... me.!!!. - Euu, këto po m’i tregojnë tash pas shkatërrimit të Jugosllavisë!!! -Tash m’i thonë më lirshëm dhe më në detaje...!
    Pas çlirimit të Kosovës, nga okupatorët serbosllavë, më kanë thënë, se Asllan Skënderi, nga fshati Jabllanicë i komunës së Prizrenit, një udbash me damkë, i dorës së parë, paska ardhur enkas në Nagold (atje banoja unë në atë kohë), për të më gjurmuar, për të më “vizituar”!? Udba, përherë ka qenë e interesuar dhe ka punuar, që t’i ketë në grusht, të gjithë shqiptarët, të cilët jetonin në trojet e veta në ish-Jugosllavi!?
    Ajo i ka përcjellë veprimtaritë e tyre në mënyrën më intensive, duke ju kushtuar shumë-shumë rëndësi... Madje mund të them, që bashkëfshatarët e mi, kanë qenë të ndjekur pothuajse kokë për kokë!!!... I tërë fshati është marrë në pyetje si ata brenda ashtu dhe ata jashtë, me punë në perëndim sa herë që kanë shkuar në pushime, dhe janë torturuar psikikisht dhe fizikisht!!! Shumë nga bashkëfshatarët e mi kanë kaluar nëpër dorën e torturave të milicisë të udbashëve shkja dhe të shërbëtorëve të tyre shqipfolës!?... E çfarë mund të them për familjen time, për njerëzit e mi të afërt !?... Nuk ju kanë lënë asnjë vrimë miu pa i kontrolluar! I kanë maltretuar anëtarët e familjes sime, sa herë që kanë dyshuar…sa herë që kanë dashur...!?
    Disa prej tyre i kanë munduar aq shumë, sa që i çonin herë në stacionin e milicisë në Sreckë e herë në SUP të Prizrenit. Të gjitha këto janë bërë nga «njerëzit tanë» me dashje a pa dashje, me dhunë a për qejf... duke shkuar dhe vullnetarisht, për të dëshmuar, duke dhënë informata madje edhe të rrejshme!!!
    Pra kishte prej tyre, udbashë e shërbëtorë të shkjaut, që shoqëroheshin me mua... flisnim e bisedonim...dhe... ia çonin udbës informatat?!... Merreni me mend... më kanë spiunuar se unë jam kundër shkjaut... kundër Jugosllavisë së Tito shkjaut !!!...Eu, po ky ishte nder i madh për mua e turp për ata shpirtzinj, për ata të shitur e të poshtër!!!...
    ... Ata mërgimtarë, të cilët unë i kam pasur shokë e që në një mënyrë apo në një tjetër më kanë mbështetur, për veprimtarinë time, përherë e kanë pasur derën time të hapur... Por për të pabesët shqipfolës të shkjaut, kjo derë ka qenë e mbyllur... Këtyre mostrave, kurrë nuk ju është besuar!!!... Ata e detyronin vëllanë të spiunonte vëllanë… mikun të spiunonte mikun.. Dhe këto spiunime të ultë, të paskrupullta kanë ndodhur !... E tmerrshme!!!. Me disa nga bashkëkombësit e mi, të cilët kanë qenë me familje këtu, kishim dhe hyrje e dalje, si për raste urimesh a ngushëllimesh.
    Udba ka punuar me të afërmit tanë, jo vetëm për të nxjerrë diçka, informata prej tyre, por në anën tjetër të na fuste në dyshime e në grindje me njëri tjetrin...!!! Kështu ishte rasti i kushëririt tim. R. Tafallarit dhe bashkëfshatarit tim, Z. Pirecit. Të dy këta i ka munduar shumë vetë kryeudbashi Vesel Krasniqi, i cili ishte për komunën e Prizrenit dhe disa bashki komunash të tjera. Sa herë që shkonin në pushim i ka marrë në pyetje, i ka pyetur për mua!? Dhe këta... pa tjetër i kanë treguar diçka... se për ndryshe jua merrte pasaportën… ju kërkonte ndonjë dhuratë... para... besa edhe i torturonte fizikisht!? Ndaj duke i ditur maltretimet që ushtroheshin ndaj tyre dhe duke e njohur taktikën e udbës, unë ju kisha thënë, që për mua, si person, mos ngurroni për asgjë!!! Tregoni ashtu si është realiteti... se nuk ju hidhërohem... i tillë jam dhe nuk kam aspak frikë nga askush dhe nuk tutem për asgjë!!! Unë dua, që atdheun tim ta shoh të lirë dhe të bashkuar me Shqipërinë Amë!!!
    Nuk i munduan e i torturuan vetëm bashkëfshatarët e mi, por dhe shqiptarë të komunave të tjera të Kosovës dhe të viseve shqiptare në ish-Jugosllavi, që punonin e jetonin, në Nagold e rrethinë apo në qytete të tjera të Gjermanisë, për të cilët dyshonin se mund të kontaktonin me mua!!! Jo vetëm kaq, ata i merrnin në pyetje edhe ata që punonin e jetonin në shtete të tjera, si në Zvicër dhe ata në Austri. Bashkëvendësit e mi në Austri e kanë përjetuar një tmerr të tillë, nga se unë i kam vizituar disa herë, por pa menduar kurrë, se do t’i fusja, pa dashje, në telashe!!! Koha ishte e tillë dhe unë me shokët H. Gagicën, H. Berishën, dhe Q. Haxhillarin, nga Gjermania kemi shkuar, kemi marr me vete edhe disa video filma për ti parë dhe letërsinë nga Shqipëria për t`ua lënë atyre. Ata filma ishin shumë edukativ dhe të afronin shumë me atdheun e dashur!!! Më kujtohet si sot, se u mblodhën pothuajse të gjithë bashkëvendësit e mi, por dhe të tjerë, në një odë të madhe, e cila ishte si një sallë, për të parë së bashku filmat shqiptarë. Kur dolëm nga salla, shumë prej tyre ishin me lot në sy, ishin të mbushur me emocione...! Para se të ndaheshim, ju lamë dhe letërsinë shqipe, që në atë kohë, e merrja nga ambasada e Shqipërisë në Vjenë, nga Engjëll Kolaneci, për t`jua shpërnda bashkatdhetarëve tanë. Por ç’ndodhi?! Në vjeshtë, sa ata shkuan me pushime në vendlindje, të gjithë u morën në pyetje... se spiunët e kishin kryer “detyrën” e tyre... i kishin çuar informatat, bash “aty ku duheshin”!? Pra çdo gjë që lëvizte, çdo gjë, që ju binte mërgimtarëve në dorë nga Shqipëria Amë quhej e rrezikshme... armiqësore!!! Madje disa prej tyre, në këtë rast e pësuan mjaft rëndë!
    Një dhëndrin tim, Sitki Belallarin, e maltretoi po Vesel Krasniqi, udbashi më i poshtër i shkijeve. Sitki Belallari e pësoi më keq, i cili na ndihmoi për organizimn e atij tubimi, na ndihmuan edhe Maxhun Tafallari, Milazim Tafallari, Nuhi Braha, Mursel Karanezi, dhe të tjerë, të cilët punojnë dhe sot e kësaj dite në Wineurstadt!? Sitkiu njeri tepër besnik, u bë shumë aktiv për shpërndarjen e letërsisë shqipe, që merrnim nga atdheu amë, nëpërmjet ambasadës shqiptare në Vjenë. Por Sitkiu u spiunua nga bashkëfshatarët tanë, dhe pikërisht nga...? Hoqi të zitë e ullirit, por nga të gjitha ato maltretime kurrë nuk u dëshpërua, nuk u thye, qëndroi burrërisht para udbashëve të fëlliqur..!!!
    Muharrem Ajgeraj, nga fshati Malësia e Vërrinit (ish Lybeqevë) punonte në Zvicër, gjegjësisht në Lihtenstain, me disa bashkëvendës të tij. Tek Muharremi, të cilin e kam shok, por njëkohësisht është dhe djali i tezes sime (motrës së nënës sime) shkuam me H. Gagicën dhe Q. Haxhillarin, për të shfaqur filma shqiptarë, që posa i kishim marrë nga shteti amë Shqipëria. Ndërkohë dhe bagazhin e makinës e kishim mbushur plot me letërsi shqipe, të marrë po nga Shqipëria, me qëllim për t’jua shpërndarë bashkëkombësve tanë. Muharrem Ajgeraj na priti shumë mirë. Në fytyrën e tij shihej një farë gëzimi... ndihej një kënaqësi e veçantë tek ai! Në odën e madhe, të mbushur plot e përplot me bashkëkombës, filmat shqiptarë u ndoqën me interesim të madh... Dhe për këtë veprimtari, kur Muharremi do të nisej për pushimet e fundvitit, do ta ndalonin në kufirin slloven (atëherë ish-Jugosllavi)... ra në kurth nga udbashët shqipfolës, që e spiunuan... Kështu Muharremi bëri gati 2 vjet burg dhe për këtë shkak e humbi punën dhe të drejtën e kthimit në Zvicër?! Dhe pas daljes nga burgu mbeti rrugëve, pa punë e pa të ardhura, si për vete ashtu dhe për familjen e tij e njerëzit më të afërt...
    Aq shumë punonte udba me këlyshët e saj, sa ata i “njihnin” më mirë se ne banesat tona!? E dinin çdo gjë në pëllëmbë të dorës... Për mua e kanë ditur, se ku e mbaja Flamurin Kombëtar, portretin e Skënderbeut, të Ismail Qemalit, të Enver Hoxhës, të Jusuf e Bardhosh Gërvallës, të Kadri Zekës, të Azem e Shote Galicës, të Isa Boletinit, Bajram Currit etj...!!!
    Kështu këlyshët e udb-ës “regjistronin” me sy e me veshë, çdo gjë, duke tradhtuar shokët, bashkatdhetarët!!!


    marre nga, Albania Press

  4. #924
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-10-2009
    Postime
    2,629
    Kërcënimet dhe rrezikshmëritë ndaj Kosovës

    Kërcënimet dhe rreziqet në Kosovë janë të shumëllojshme. Mirëpo ende mungon një
    mekanizëm që i përcepton këto lloje të rreziqeve në baza periodike. Në nivel strategjik,
    legjislacioni aktual përcakton rolin e KSK-së në disktumin dhe identifikimin e kërcënimeve
    dhe rreziqeve ndaj Kosovës. Kuptohet se edhe ndihmesa e mbledhjes së informacioneve dhe
    vlerësimi i kërcënimeve dhe rreziqeve nga disa organe në Kosovë do ta ndihmonin punën e
    KSK-së.17
    Për ta thjeshtëzuar, duke i pasur parasysh kërcënimet ndaj Kosovës nevoja për konsolidimin
    e KSK-së është shumë e rëndësishme. Për ta demonstruar domosdoshmërinë e konsolidimit
    të KSK-së ia vlen që së paku shkurtimisht të i cekim disa kërcënime dhe rreziqe ndaj
    Kosovës, që nga shpallja e pavarësisë së Kosovës.
    Cenimi i integritetit territorial të Republikës së Kosovës paraqet një ndër rrezikshmëritë te nivelit të
    lartë. Aktiviteti i strukturave paralele serbe në veri të lumit Ibër si dhe mungesa e qasjes së
    institucioneve të Kosovës në 18% të territorit shtron nevojën e analizimit të situatës në baza
    periodike. Kjo sidomos kur merret parasysh fakti i kontrabandës së gjerë në këtë pjesë të
    territorit e që po dëmton buxhetin e Kosovës.
    Cenimi i sigurisë njerëzore në përgjithësi paraqet një nga rreziqet më të mëdha ndaj qytetarëve të
    Kosovës. Niveli i lartë i korrupsionit, papunësia e moszhvillimi ekonomik, niveli i lartë i
    krimit etj, shtrojnë poashtu nevojën e shqyrtimit nga ana e KSK-së.
    Rreziqet nga fatkeqësitë natyrore dhe faktori njeri janë evidente. Rasti i zjarreve sidomos vitet e
    kaluara, rrëshqitjet e dheut (në Kaçanik), tërmetet, vërshimet, epidemitë e ndryshme
    paraqesin kërcënime permanent për qytetarët e Kosovës. Rasti i fundit ishte hyrja e
    substancave kimike shumë të rrezikshme në territorin e Kosovës.
    Kërcënimet dhe rreziqet e lartëcekura shtojnë edhe më shumë nevojën e konsolidimit të
    KSK-së.

  5. #925
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-10-2009
    Postime
    2,629
    Millosheviqi ne vitin 1990, helmoj foshnjet dhe rinine shqiptare ne Kosove.


    Dr. Besnik R.Bardhi,
    ( Gjakovë. Shkurt, 2010 )

    Kur është publikuar raporti i prof. Radovanoviç dhe çfarë është përfshirë në te?

    Dr.BARDHI: Helmimet e rinisë shqiptare në Kosovë në pranverën e vitit 1990, të shkaktuara nga agjenturat sekrete të okupatorit serb, përbëjnë një ndër periudhat më të dhembshme që ka përjetuar populli shqiptar gjatë okupimit të gjatë 100 vjeçar serb.

    Ne botë dihen disa raste identike ku okupatoret dhe diktatorët vepruan me popullatën e nënshtruar njëlloj si në Kosovë. Rasti me eklatant është helmimi i disa fshatrave me popullatë kurde në Irak, nga ana e diktatorit Sadam Hyssein.

    Qendrimi zyrtar i okupatorve serb lidhur më këtë krim të bërë nga qarqet kriminale të Qeverisë serbe ka qenë shumë cinik dhe ofendues. Të gjithë mjekët shqiptarë që dhanë ndihmën fëmijëve të helmuar u quajtën dhe u akuzuan nga kolegët serbë ta pa aftë dhe në shërbim të strukturave nacionaliste dhe iredentiste shqiptare në Kosovë.
    Fëmijët e helmuar u quajtën “ aktorë të Kanës “.
    Kjo tragjedi e rëndë që e goditi pjesën më vitale të popullit shqiptar në Kosovë u pregaditë një kohë të gjatë nga ana e kriminelve serbë. Së pari u bë segregacioni në shkolla, fëmijët e nacionalitetit serb vijonin mësimin paradite ndërsa ata shqiptarë mbasdite. Kjo është pëgjegja ndaj akuzave serbe pse ndodhi “helmim një nacional”.
    Situata politike ne fillim të vitit 1990 në Kosovë ishte shumë e tendosur dhe e rëndë, okupatorët serb punonin në bazë të platformës të cilën e kishin përpunuar mirë njerëzit nga Akademia Shkencës dhe Artit Serb. Në fakt kjo platformë vetëm u plotësua dhe u përshtat rrethanave të reja, nga ajo e mëhershmja e antishqiptarit Qubrilloviq.

    Si rezultat i kësaj ngjarje, pushteti okupator serb ndërmori masa drastike ndaj mjekëve shqiptarë. Pjesa dërmuese e personelit mjekësorë u largua me dhunë nga vendpunimet e tyre. Këto ishin përfitimet e tyre politike, mirë të paramenduara dhe të kalkuluara, nga helmimet që i bënë në Kosovë.
    Me një veprim të kryer ata pëfituan në shumë fusha:

    1.Të komprometohej shëndetsia kosovare si e pa aftë të menagjoj situatën e rëndë të krijuar gjatë helmimeve. Kolegët serbë, në kuadër të Shoqatës së Mjekëve të Serbisë, nënshkruan peticion të turpshëm ku kolegët shqiptarë i akuzuan për jo profesionalizëm si dhe të manipuluar për interesa të nacionalistëve dhe iredentistëve shqiptarë.

    Ky raport i nënshkruar nga ana e Kryetarit të Kryesisë së Shoqatës së Mjekëve të Serbisë, Akademik prof.dr.Vojin Shuloviq, në Prokuplje me dt. 30 mars 1990, mes konkluzioneve tjera kërkon:

    “ Kërkojmë dorëheqjen e menjëhershme të dekanit të Fakultetit të Mjekësisë në Prishtinë, prof.dr.Alush Gashi… “ dhe ajo çka pason dhe është më e rënda, ky raport përfundon me këtë urdhër të prerë:

    “ Fakulteti i Mjekësië në Prishtinë, duke marrë parasysh të gjitha ngjarjet, nuk është në gjendje të kryej funksionin e vetë edukativ dhe arsimor dhe për këtë arsye propozojmë që menjëherë të fillohet riorganizimi dhe aftësimi i parashikuar me Ligj “.

    Menjëherë pas kësaj shkrese, Fakulteti i Mjekësisë në Prishtinë u mbyll me dhunë nga forca të mëdha të policisë serbe. Me dhunë u nxorrën profesorët, asistentet, studentët dhe doajenët e mjekësisë kosovare nga zyrat e klinikave te QKUK.

    2. Interesi tjetër final i pushtetit serb, padyshim dhe më tragjik për shqiptarët, ishte pregaditja e terenit për luftën që pasoj më 1998/99. Rrënimi i shëndetësisë kosovare nga okupatori serb në vitin 1990, menjëherë pas helmimeve, gjithësesi pat pasoja të rënda për popullatën shqiptare, sidomos të plagosurit gjatë luftës në Kosovë.

    Prof.dr,Radovanoviç, i dirigjuar nga Qeveria serbe përpiloj një raport lidhur më çështjen e helmimeve të rinisë shqiptare në Kosovë në pranverën e vitit 1990.
    Raporti ose më mirë të themi pamfleti politik i prof.dr.Radovanoviqit është një shkrim jo shkencor, tendencioz, jo human, i pa bazuar në të dhenat e bollshme shkencore që ekzistojnë si dhe i demantuar me gjuhën e argumenteve dhe shkencës së mirëfillt.


    Rezultati i tij nga “ hulumtimet ” e bëra përshkruhet në këtë formë:
    “Një histeri masive i goditi 4000 të rinjë shqiptarë, që për tre javë shkaktoi mosbesim ndaj serbëve. Një gyp i ajrosjes në të vetmën klasë në Podujevë, shkaktoi dyshim se serbët kishin shpërndarë helm. Rritja dramatike e numrit të rasteve me 22 mars u përputh me akivizimin e një plani katastrofal, me ç’rast shqiptarët morën kontrollin mbi shëndetësinë”.


    Prof.dr.Radovanoviç, mohon helmimet dhe këto ngjarje i quan histeri kolektive të rinisë shqiptare. Ai tallet me tragjedinë kosovare, duke shkelur rëndë etikën dhe kodeksin mjekësor.
    Punimi i tij për helmimet e e rinisë shqiptare u publikua në vitet e para luftës në European Journal of Epidemiology ...
    Prof.dr. Radovanoviç, arriti te manipuloje opinionin nderkombetar me të pa vërteta. Ne shqiptarët e Kosoves edhe pse jemi viktima dhe kemi argumente të bollshme nuk arritëm edhe pas 20 viteve t’a prezantojmë të vertetën karshi faktorit ndërkombëtar.
    Është koha e fundit që me forcën e argumentit ti tregojmë botës të vërtetën shumë të hidhur dhe tragjike për krimet monstruoze serbe qe i shkaktoi rinisë shqiptare në pranverën e vitit 1990, ngjarje kjo e cila i parapriu më vonë etnocidit të pa parë serb ndaj shqiptarve gjatë luftës së viteve 1998/99.


    ilat janë të dhënat tuaja që i keni në dispozicion dhe që kundërshtojnë raportet e Radovanoviç?

    Dr.BARDHI: Raporti i prof.dr.Radovanoviç bie në tokë dhe si i tillë shpallet si gënjeshtër e kulluar dhe antishkencor nga këto fakte:

    Ne simposiumin me karakter ndërkombëtar, të organizuar enkas për helmimet në Kosovë, të mbajtur më 09.06.1990 në Zagreb, me titull
    “ Kosova, Sprovë e Ndërgjegjës Mjekësore “ u debatua me gjuhën dhe forcën e argumenteve.
    Në këtë simposium ishte dhe delegacioni serb në krye me prof.dr.Ljubomir Eriq, kolegë i prof.dr.Radovanoviç.

    Ai prezantoj në këtë tubim punimin e tij lidhur me INDUKSIONIN PSIKIK KOLEKTIV , kinse të ndodhur me rininë kosovare në mars te vitit 1990. Mes tjerash theksoi se këtij induksioni psikik i nënshtrohet vetëm mosha mbi 11 vjeç.
    Në pyetjen e anëtarit të Kryesisë së punës, prof.dr.Anton Dolenc , nga Fakulteti i Mjekësisë në Lubjanë, që i drejtoi prof.Eriqit , se cili është komenti i juaj për rastet e foshnjeve të helmuara në institucionet parashkollore në Gjakovë, pra nën moshën 11 vjeçare,
    Prof.Eriq, u mendua për pak sekonda dhe tha: Më duhet të sajoj diçka !!!
    Uli kokën dhe asnjeherë më nuk morri fjalën.
    Pra, prof.dr.Lubomir Eriq demanton pa dashje tezen e histerise kolektive kolegën e tij prof.dr.Radovanoviç.
    E vërteta shkencore është vetëm një. Në Kosovë, në mars të vitit 1990, nuk pat induksion psikik kolektiv.

    Argumenti tjeter i cili u publikua për herë të parë në Simposiumin e mbajtur në Zagreb, është dhe gjetja e agjentit toksik DIMETILPHOSPHODITIONAT ( DMPP ), në 7 -të epruvetat e mostres së urinës nga fëmijët e helmuar në Kosovë. Ky insekticid u zbulua nga prof.dr.Franjo Pllavshiq, ekspert i Biokimisë në Zagreb.

    Një dëshmitar shumë autoritativ dhe ish kryetar i Jugosllavisë dhe së fundi ish kryetar i Kroacisë, z. Stjepan Mesiq, gjatë një vizite në SHBA, prezantoi raportin e tij “ The participation of Yugoslavia in chemical armament ” (Pjesëmarrja e ish Jugosllavisë në armatimin kimik). Sipas gazetës “Borba” të dt. 26.09.1991 ai ka deklaruar: “ Gazra të rrezikshme luftarake u përdorën kundër popullatës shqiptare në Kosovë “.


    A mendoni se ka dobësi të autoriteteve të Kosovës në këtë drejtim dhe nëse po, cilat janë ato?

    Dr.BARDHI: Fakti që Kosova në dokumentacionin e dëshmive në GJND nuk bashkangjiti dhe akuzën ndaj Sërbisë për helmimin e popullatës së saj, në mars të vitit 1990, tregon qartë për një lëshim të pafalshëm. Shumë shpesh kam shkruar për helmimet dhe i kam bërë apel lidershipit kosovar për të punuar në këtë drejtim, mirëpo kurr nuk kam marrë përgjegje pozitive.
    Kam shkruar edhe nje letër të hapur vitin e kaluar drejtuar kryetarit Sejdiu, kryeministrit Thaqi dhe kryeparlamentarit Krasniqi, ku sugjeroj që kjo temë te riaktualizohet dhe te ngrejmë padi ndaj shtetit serb për krimin e bërë si dhe te futet në dokumantacionin e Kosovës për GJND në Hagë. Edhe kësaj rradhe nuk kam marr asnjë përgjegje.
    Të gjithë dokumentacionin faktografik ( video xhirime, dokumente ...) lidhur më këto ngjarje i kam ruajtë me kujdes të madh gjatë djegieve dhe luftës së përgjakshme te vitit 1999 në Gjakovë.
    Jemi treguar të pa aftë në prezantimin dhe sistemimin e fakteve mbi krimet serbe të bëra ndaj popullit shqiptar në Kosovë. Një pjesë të madhe të fajit e kan dhe mediat të cilat shumë pak i kan kushtuar hapësirë kësaj tagjedie.
    Serbet çdo ditë sajojnë gënjeshtra në dëm të shqiptarve dhe zhvillojnë luftë speciale propagandistike, kurse ne kemi fakte dhe heshtim !!!

    Lidhur më këtë ngjarje është shkruar edhe një liber shume interesant nga suedezi Joran Wassenius, i cili është përkthyer edhe në gjuhen shqipe dhe promovimi i librit është bërë në maj të vitit të kaluar. Autori Wassenius , një periudhë të gjatë ka hulumtuar dhe ka zbuluar shumë argumente në favor të tezës së helmimeve. Kam pas fatin të jem bashkpunëtor i tij i ngushtë gjatë shkruarjës së librit.


    Cfarë hapash mendoni të merrni për këtë çështje?

    Dr.Bardhi: Në mars, të këtij viti, bëhen 20 vite nga ngjarja tragjike e helmimeve në Kosovë. Unë nuk do të ndalem në asnjë moment nga rruga që kam zgjedhur deri në sensibilizimin dhe ndriçimin e plotë të kësaj çështje.
    Jam thellë i bindur në të vërtetën shkencore të helmimeve në Kosovë, shteti i Serbisë duhet të jap llogari dhe përgjegjësi edhe për këtë krim monstruoz që ka bërë ndaj shqiptarve të Kosovës.
    Pres përkrahje institucionale dhe bashkpunim serioz te shtetit të Kosovës për veprimet e mëtejme.
    Në nivel shteti duhet krijohet një komision me ekspert të fushave të ndryshme, të cilët duke u bazuar në materialet faktografike, do të sajojne një kumtesë zyrtare ku do të thuhet e vërteta e plotë për helmimet në Kosovë dhe do të demantohet raporti i turpshëm i prof.dr.Radovanoviq.
    Jemi shtet i pavarur dhe duhet të veprojmë me arsye të shëndoshë për hirë të gjaneratave që vijnë dhe shkruarjës së drejt të historisë.


    Linku i video klipeve te helmimeve dhe simposiumit te Zagrebit.
    www.youtube.com/user/iliroalbani

  6. #926
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-10-2009
    Postime
    2,629
    Letër kërcënuese, drejtuar trupave daneze të KFOR-it

    MITROVICE-Një qendër banimi e paqeruajtësve danezë në veri të Kosovë është sulmuar, dje në mbrëmje, kanë njoftuar burimet e NATO-s. Të njëjtat burime njoftojnë se nuk ka njoftime për të plagosur.

    Majori Majkëll Koting, zëdhënës i KFOR-it, tha se një dritare është thyer dhe ka disa dëme të tjera materiale. Ai shtoi se sulmi “ishte drejtuar kundër shtëpisë që strehon ekipin mbikqyrës e ndërlidhës të trupave daneze”.

    Ekipi patrullon në zonat në veri të Kosovës për të ruajtur kontaktet me pakicën serbe.

    Policia e Kosovës ka pohuar për agjencinë e lajmeve AP se një letër kërcënuese, drejtuar trupave daneze të KFOR-it është gjetur në shtëpi. Kontigjenti danez akuzohej se “po mban anën e shqiptarëve”.

    Danimarka është në mesin e 68 shteteve që kanë njohur pavarësinë e Kosovës.

  7. #927
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    25-02-2010
    Postime
    82
    ARSIM SHARKU ( djali i Hasan Sharkut kryedbashit me te rrrezikshem te Rahovecit)

    jurist

    RAHOVEC

    Drejtor i Drejtorise per kultur ne Rahovec .( aktivist i AKR-se ne Rahovec ,si drejtorne bashkqeverisje me PDK-ne Ka punuar deri me 2004 si kontroll interne ne NSH.IMBB,,Silosi "ne Xerxe,komuna e Rahovecit.
    Per te bemat e tij dine krejt komuna e Rahovecit 70 mije banor.

    -------------------
    Disa te dhena shkurt dhe fakte flesh.

    Ne zgjedhjet e fundit lokale ka mbushur kutit me vota per kryetarin e PDK-se Qazim Qeska ne pjesen e eperme te Rahovecit dhe ne Hoqe te Madhe qe banohet me serb.
    Eshte aktiv ne sherbimet sekrete serbe .Deshmi eshte edhe frekuentimi ne mbremje i lokaleve te nates ne pjesen e Rahovecit e banuar me serb dhe ne Hoqe te Madhe.
    Shkone mjaft shpesh ne Serbi dhe dihet pse.
    Tradicionalisht kane qene ne sherbim te UDB ,me familje ,vellazen dhe kusherinje.
    Se si ka depertuar edhe ne pushtetin e Republikes se Kosoves ,konkretisht drejtor i Drejtorise komunale ne Rahovec ,pergjigjen e gjejme ne UDB,por edhe te zedhenesi i PDK-se Blerand Stavileci.
    Kete nuk e dine Nahit Hasani se do te turperohej me Kosoven e hashim Thaqit.

  8. #928
    Kurre me,ne kete FORUM Maska e woodstock
    Anëtarësuar
    13-04-2004
    Postime
    560
    Duhet shfaqet edhe lista e UDB-shave te forumit,se edhe ketu jane shume aktiv e duhet te din forumistat se kush jane kete....ndoshta me emer nuk i dime? edhe nese teknologjia ka perparuar..por spaku me Nik
    I vetmi hero i kombit Adem Jashari

  9. #929
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-10-2009
    Postime
    2,629
    Lufta, jo vetëm virtuale e Qeverisë së Serbisë kundër UÇK-së dhe kundër pavarësisë së Kosovës

    As pas kapitullimit dhe humbjes së turpshme të luftës në Kosovë, në Qershor të vitit 1999, as tani 10 vjet pas asaj humbje të përjetshme, Serbia nuk heq dorë nga lufta speciale, jo vetëm mediale dhe virtuale kundër Kosovës. Paralajmërimet e kreut politik, institucional dhe fetar të Serbisë se Beogradi zyrtar kurrë nuk do ta njohë Kosovën, po manifestohen me shantazhe të shumta dhe në forma e metoda agresive, ndër më të ndryshmet.


    Mentaliteti i indoktrinuar serb me historinë e falsifikuar, pretendimet gjenetike të kësaj race për pushtim dhe hegjemoni, urrejtja e egër pse jo edhe barbare kundër të gjithë fqinjëve, e sidomos kundër shqiptarëve, myslimanëve boshnjakë, kroatëve, (në të kaluarën edhe kundër bullgarëve, hungarezëve e rumunëve), jep për të kuptuar se serbet nuk hanë bukë për të jetuar, por jetojnë për të pushtuar, përgjakur dhe masakruar të gjithë ata që nuk janë serbë dhe që nuk duan dhe nuk kanë kurrfarë arsye të jenë të tillë.
    Ditë më parë, gjykata ndërkombëtare e Hagës shpalli fajtor dhe dënoi dy serbë, të cilit kishin djegur në zjarr 115 myslimanë gjatë kohës së luftës në Bosnje e Hercegovinë. Ky është vetëm njëri nga qindra e mijëra rastet e tilla, ku tregohet fytyra e vërtetë e serbëve të çoroditur dhe të edukuar për krime, dominim mbi të tjerët dhe pushtim. Nuk mjafton të përmendim krimet e shëmtuara në Srebernicë, në prani të ushtarëve paqeruajtës, kryqëzatorë, të Evropës, pastaj krimet sidomos në Vukovar të Kroacisë, ku serbët rrafshuan për tokë qytetin, duke vrarë madje edhe të sëmurët dhe mjekët e spitalit, krimet në Kosovë, (Reçak, Abri, Meje, Krushë, Izbicë dhe në më shumë vende të tjera), të cilat popullata liridashëse e kësaj ane nuk i ka harruar, as do t’i harrojë ndonjëherë, ashtu sikur dhe krimet e shumta e të panumërta që kanë kryer serbët gjatë më shumë se 80 vjet të sundimit të tyre barbar në Kosovë.
    Do të gjendet dikush madje edhe në vendin tonë që, në emër të një humanizmi deklarativ do të thoshte se nuk duhet të identifikohen të gjithë serbët me krimet e tyre.
    Natyrisht, jo qind për qind e serbëve janë vrastarë e kriminelë, por nuk duhet harruar faktin se populli serbë ka përkrahur dhe ka mbështetur unanimisht krerët që kanë nxitur dhe kanë luftuar për pushtim e dominim. Nuk duhet harruar faktin se Milosheviqi ishte zgjedhur kryetar me votat e shumicës dërrmuese, ndërsa politikën e tij kundër Bosnjës, Kroacisë dhe kundër Kosovës, e kishin përkrahur 95 për qind e serbëve, ashtu sikur dikur e kishin përkrahur dikur gjermanët, Adolf Hitlerin.
    Serbët, pa dyshim se janë popull i inkriminuar në shumicën e tyre dërrmuese dhe ata ende nuk po arrijnë ta kuptojnë se pretendimet e tyre për pushtim dhe dominim kanë marrë fund njëherë e përgjithmonë. Ata, nuk po arrijnë të mësohen se nuk ka më Serbi të madhe, që do të shtrihej nga Vjena në Stamboll, se nuk ka më as Jugosllavi të popujve sllavë e jo sllavë, të cilët kishin jetuar nën sundimin barbar të serbëve, se nuk ka më as union të Serbisë me Malin e Zi, se Kosova është shkëputur përgjithmonë nga sundimi dhe pushtimi serb, se do të shkëputen në ardhmen edhe Sanxhaku e Vojvodina dhe nuk do të ketë më Serbi të ndërtuar mbi gjakun e popujve të tjerë.
    Vetëm kur Serbia të kthehet në Pashallëkun e Beogradit, vetëm kur serbët të tubohen të territorin e tyre etnik, Nish-Beograd, atëherë ata do ta kuptojnë jerminë dhe ëndrrën e tyre shekullore.
    Aktualisht, serbët, sidomos regjimi në Beograd, ndodhet i traumatizuar nga humbjet që konsiderohen tejet fatale, sikur është humbja e “djepit” të tyre. Dhe fajtorin kryesor për humbjen më të madhe në historinë e tyre skëterrë e konsiderojnë UÇK-në dhe Qeverinë aktuale të Kosovës, që shpalli pavarësinë, të cilën deri tani e kanë njohur 62 shtete të botës demokratike, në mesin e tyre edhe fuqia më e madhe e botës, Amerika. Pikërisht sepse UÇK-ja u shkaktoi serbëve plagë të tilla të pashërueshme mu në zemrat dhe në mitologjinë e tyre të delirit të jermisë, Serbia nuk e ndalon dot luftën, qoftë edhe virtuale kundër kreut të luftës së UÇK-së.
    Afishimi, në disa gazeta i emrave të disa eprorëve dhe ushtarëve të UÇK-së, të anatemuar nga Beogradi ( afishime këto të pranishme në portalet serbe dhe proserbe në internet qysh nga viti 2000), akuzat për gjoja krime lufte të mbështetura në paditë e kohës së regjimit të Milosheviqit, riaktualizimi i këtyre dosjeve edhe nga segmente proserbe të EULEX-it “për sundimin e ligjit në Kosovë”, përkrahja që po merr kjo fushatë nga forcat antishqiptare projugosllve, të ringjallura në Kosovë dhe shumë të si bashkëpunëtorë të përjetshëm të të huajve, ka krijuar një situatë tensioni në vend, e cila fare lehtë mund të marrë kahe të rrezikshme. Regjimi i Beogradit, i cili sa i përket UÇK-së dhe Kosovës nuk ka ndërruar aspak, do të mundohet që përmes nëntokës e mbitokës së vet në Kosovë ta tensionojë edhe më tej gjendjen, sidomos në veri të vendit dhe në tri komunat shqiptare të Kosovës Lindore.
    Lufta e Serbisë kundër UÇK-së nuk ka të ndalur, ashtu sikur nuk do të ndalet kurrë edhe lufta e UÇK-së kundër pretendimeve barbare, pushtuese dhe hegjemoniste serbe.

  10. #930
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-10-2009
    Postime
    2,629
    Fushata serbe në Mitrovicë: Spastrim etnik nga shqiptarët

    MITROVICE- Spastrim etnik nga shqiptarët. Është ky premtimi elektoral që po bëjnë ish kryeministri serb Koshtunica dhe ish lideri radikal Sheshel të cilët kanë paralajmëruar se programi i tyre për qeverisjen e Mitrovicës nënkupton edhe blerjen e tokave të shqiptarëve në veri për të siguruar kontroll dhe ndikim të plotë serb në këtë pjesë të Kosovës.
    Sipas mediave kosovare, spastrimi etnik i veriut të Kosovës është shndërruar në temën kryesore të zgjedhjeve lokale të Serbisë që do të mbahen këtë të dielë në Mitrovicë, edhe pse janë shpallur të jashtëligjshme nga qeveria e Kosovës ndërsa prania ndërkombëtare ka thënë se rezultatet e tyre nuk do të njihen.
    Mediat në vend thonë se Koshtunica i bëri këto premtime gjatë takimeve zgjedhore që mbajti të dielën ndërsa Sheshel u ka dërguar një letër qytetarëve të Mitrovicës e cila thuhet të jetë shpërndarë nëpër qytet ditët e fundit.
    Vec tyre në garën zgjedhore është edhe ish bashkëpunëtori i ngushtë i Sheshelit, tani një prej rivalëve më të mëdhenj të tij Nikolic me Partinë Progresive të Serbisë.

  11. #931
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-10-2009
    Postime
    2,629
    Kurthi serb i luftes fetare

    Xhavit Shala

    Ne bashkesine nderkombetare po rritet dyshimi se Beogradi po perpiqet t’i zgjase bisedimet per statusin e Kosoves, me shpresen qe te shkohet ne dhune, qe do te ishte fatkeqesi e madhe”, do te deklaronte disa dite me pare, ne nje emision te ”Zeri Amerikes” ne gjuhen serbe, Daniel Server, analist i Institutit Amerikan te Paqes.

    Dhe zhvillimet ne terren, ne kete prag statusi, po tregojne se nuk kemi te bejme thjesht me dyshime, por me veprime te mirorganizuara te serbeve. Kete here, ata po pergatiten seriozisht dhe kane ndertuar “infrastrukturen” e nevojshme per te provokuar dhune, per ta pergjakur qe ne lindje Shtetin e Pavarur te Kosoves. Afersisht, po ndiqet skema e konfliktit ne Bosnje. Per te mos ekspozuar politiken zyrtare serbe perballe faktorit nderkombetar, ne loje kane futur struktura gjoja paraushtarake.

    Pergjakjen qe po pergatisin ne kete rast, serbet duan t’ia shesin opinionit jo si nje lufte per te mbrojtur nje kauze tashme te humbur ne Kosove, por si nje ”detyrim historik” te tyre per ”mbrojtjen e krishterimit evropian” nga ”invazioni i islamit”, te perfaqesuar nga shqiptaret e Kosoves. Pra, serbet po tentojne qe ne shekullin e XXI, te fusin rajonin e Ballkanit ne kurthin e nje lufte te re fetare.

    Planin e publikoi deputeti socialist i parlamentit serb, Zheljko Vasiljevic. Ai njoftoi opinionin vendas dhe ate nderkombetar, per krijimin e Gardes se Vullnetareve te Mbretit te Shenjte, Car Llazar dhe per shpalljen me 5 maj, ne Manastirin e Llazarices te ”Cetes se pare te milicise se krishtere me uniforme, e cila perbehet nga veterane me pervoje lufte nga 30 qytete te Serbise”. Ne promovimin e ketij formacioni paramilitar pritej te ishin 100 persona, ndonese deputeti serb, qe lancoi lajmin, deklaroi perreth pesemije vullnetare te gatshem, te rekrutuar ne te gjithe vendin.

    Ne vitin 2007, jo shume larg Brukselit, kryeqytetit te Evropes se Bashkuar, endrres se gjithe ballkanasve, me dijenine e Presidentit ”properendimor”, Tadic, serbet promovojne formacione ushtarake me profil te qarte fetar. Njelloj si ne mesjete, kur grumbulloheshin ushtare per te luftuar nen flamurin e kishes. Per te treguar qe kjo nuk eshte nje ndermarrje e disa nacionalisteve ekstremiste, deputeti socialist deklaron se tashme ”kane ndertuar strukturen organizative ushtarake dhe jane pergatitur planet operative per levizjet e sulmet” dhe se me keto pergatitje ”jane marre disa gjenerale dhe kolonele ne pension”.

    Serbet, ne planin e tyre per te provokuar nje lufte tjeter fetare ne Ballkan, nuk llogarisin fare prezencen e forcave te NATO-s ne Kosove. Ata mendojne se ato nuk do te reagojne dhe do t’i lejojne te veprojne si ne Srebrenice. ”Nuk besoj se ata do te perfshihen, por ne kemi pervoje dhe dime se si t’i perballojme”, do te deklaronte per keto forca, ne intervisten e dhene ne datat 28 dhe 29 prill per gazeten ”Danas”, deputeti socialist serb, Zheljko Vasiljevic.

    Kurthi serb per te futur ne nje lufte fetare rajonin i shkon per shtat vetem Al Kaedes, e cila eshte e interesuar te hape nje front te ri ne zemer te Evropes. Edhe pa kete mundesi qe serbet po i ofrojne Al Kaedes, organizata terroriste ka planet e saj afatgjata per rajonin e Ballkanit. Serbet, me provokimin e luftes fetare, vetem se po i krijojne mundesine asaj per te zbatuar me shpejt keto plane. Sipas keshilltarit te Kongresit Amerikan, Joseph Bodanski, Al Kaeda ka planin e saj "Ballkani 2020”, te perbere nga dy faza dhe lidhet me Sanxhakun, Kosoven, Bosnje-Hercegovinen e Kroacine. Plani eshte punuar ne perputhje me rolin e “Ballkanit si njera nder qendrat per zgjerimin e terrorizmit islamik ne Evropen Perendimore”. Ne kete moment - thote ai - te pakten pese sherbime sekrete boterore, insistojne qe plani “Ballkani 2020” i Al Kaedes, te mos realizohet.

    Ne te vertete, sinjale per nje pozicionim fetar, me konkretisht te nje blloku ortodoks, te pozicionuar kunder pavaresise se Kosoves, jane vene re edhe ne disa shtete, anetare te BE-se. Perpjekjet e Qipros, Greqise, Rumanise e Sllovakise, per te percare frontin unik evropian pro planit te Ahtisarit per Kosoven, pa permendur rolin e hapur te Rusise, duket se, pervec te tjerave, ka nje frymezim te paster fetar. Qendrime te tilla jane nje inkurajim per politiken nacionaliste serbe dhe gardistet e Car Llazarit. Keto qendrime vecse i shtojne pengesat per vendosjen e paqes aktive ne Rajonin e Ballkanit.

    Por a do ta toleroje perseri BE-ja nje dhune te re ne Ballkan? ”Shume shpesh ne vitet ‘90, Brukseli eshte krehur, ndersa Ballkani digjej. Ne nuk duhet te lejojme qe kjo te ndodhe perseri”, do te shkruante kohe me pare, ne nje editorial per gazeten ”Financial Times”, Olli Ren, komisioner i Bashkimit Evropian per Zhvillim. Dhe rajoni nuk mund te perparoje, nese nuk zgjidhet statusi i Kosoves, ceshtja madhore e fundit, qe lidhet me renien e ish-Jugosllavise.

    Ndryshe nga evropianet, SHBA eshte teper e qarte dhe e vendosur ne politiken e saj per Kosoven. Por edhe amerikanet i druhen shperthimit te dhunes. Ata e mbeshtesin plotesisht dhe jane te bindur se pavaresia e kontrolluar per Kosoven eshte opsioni i vetem perpara. Pas shperberjes se dhunshme te Jugosllavise dhe spastrimit etnik qe zbatoi Sllobodan Milloshevici ne Kosove, ”cdo rezultat tjeter do te coje ne administrim jofunksional, ne forcimin e ndikimit te ekstremisteve dhe do te conte direkt ne luftera te reja”, deklaroi dite me pare para Komitetit te Marredhenieve Nderkombetare te Dhomes se Perfaqesuesve te Kongresit Amerikan, Nikolas Berns, zevendessekretar amerikan i Shtetit.

    Perfundimisht, kurthi serb per nje lufte fetare ne Ballkan, nuk do te arrije te jetesohet per sa kohe qe do te ruhet kompaktesia midis BE-se dhe SHBA-se, per mbeshtetjen e Planit te Ahtisarit per Kosoven dhe per njohjen e Pavaresise se Kosoves, edhe nese Rusia do te vendose veton ne Keshillin e Sigurimit te Organizates se Kombeve te Bashkuara.

    Perndryshe, Brukseli kete here nuk do te kete kohe te krihet, nese do lejoje perseri qe Ballkani te digjet. Atij do t’i duhet te pergatitet per te pritur valen e refugjateve ballkanas si pasoje e shperthimit zinxhir te dhunes etnike e fetare.

  12. #932
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-10-2009
    Postime
    2,629
    Të bëhen hetime speciale të trafikimit me organet e shqiptarëve

    Institucionet e Kosovës, opozita, familjet e të zhdukurve dhe ekspertët kërkojnë që të kryhen hetime speciale nga institucionet përkatëse të krimeve monstruoze serbe, të trafikimit të organeve të viktimave shqiptare, nga serbët.

    Dyshimet e fundit se gjatë luftës në Kosovë 1998-1999, serbët përmes Maqedonisë kanë bërë tregti me organe e shqiptarëve të vrarë të Kosovës. Këto dyshime të përfolura në disa media vënë në vëmendjen e institucioneve të Kosovës se krahas kërkimit të kthimit të të zhdukurve gjatë luftës , duhen bërë hetime edhe për dyshimet e trafikimit me organet e shqiptarëve nga serbët dhe në vërtetësi të këtij dyshimi Kosova duhet të ngre padi në të gjitha nivelet. Zyrtarët institucional dhe spektri politik në Kosovë mendojnë që dyshimet duhen verifikuar dhe vërtetësia e tyre duhet të identifikojë edhe përgjegjësit e më pastaj të ngritët padia shtese për krimet dhe gjenocidin serb të ushtruar në Kosovë.

    Krimet dhe gjenocidin serb institucionet e Kosovës e kanë dënuar dhe e dënojnë në vazhdimësi duke kërkuar në rrugë institucionale ndriçimin e të gjitha krimeve, por me këtë edhe kthimin e të zhdukurve gjatë luftës.

    Hetim special rreth dyshimeve për tregti me organet e shqiptarëve

    Xhavit Beqiri thotë se nëse ekzistojnë argumentet për trafikim të organeve të qenieve njerëzore, patjetër këto dyshime duhet të hetohen.

    Prenkë Gjetaj, kryetar i Komisionit Qeveritar për të Pagjeturit, tha se nuk ekziston nja akuzë zyrtare, por derisa ata janë marrë të gjallë mbase edhe të vdekur, ne kërkojmë trupat e tyre. Ai shfaq shqetësimin se në këto rrethana që kanë vepruar serbët ekziston dyshimi për një veprim të tillë. “Ne kërkojmë të zbulohet fati i të pagjeturve dhe çdo gjë që është e dyshimtë duhet të nxitë organet kompetente të merren me atë çështje, qoftë në formën e ngritjes së padisë apo edhe forma të tjera ligjore”, thotë Gjetaj, duke shtuar se derisa ekzistojnë dyshimet çështja duhet të hetohet nga të gjitha nivelet në mënyrë zyrtare.

    Ismet Beqiri, kryetar i Komisionit Kuvendar për të Drejtat e Njeriut, shprehet se dyshimet për një krim të tillë, siç është edhe trafikimi me organet e të vdekurve ka ekzistuar edhe më herët i sforcuar tashmë edhe më shumë dhe se ndaj dyshimeve të tilla duhet të kërkojmë nga organet kompetente ndërkombëtare që të ketë një hetim special rreth mundësisë dhe dyshimeve për tregti me organet e shqiptarëve të vrarë. “Është obligim i institucioneve tona që të kërkojnë hetim rreth kësaj çështje, sepse ne jemi ata të cilët do të duhej të kërkojmë hetime e jo Serbia, siç pretendojnë serbët se ne i kemi bërë ato krime dhe mendoj se ky është pretendim i tyre për të mbuluar tërë atë që kanë bërë ndaj shqiptarëve të Kosovës”, thotë Beqiri.

    Bajram Kosumi, anëtar i AAK-së, tha se Qeveria e Kosovës duhet të merret më parë për vërtetësinë e këtij dyshimi, atëherë në rast të verifikimit ajo duhet të autorizojë gjykatat e Kosovës që të bëjnë hetime dhe të kërkojë nga Gjykata Ndërkombëtare për Krime të Luftës që të bëjë hetime të veçanta.

    Obligim kushtetues të ndriçohen rastet e krimeve ndaj shqiptarëve

    Naser Rugova, anëtar i LDD-së, konsideron se është e drejtë e çdo shteti demokratik që të kërkohet drejtësia. “Qeveria e Kosovës duhet të kërkoj sqarime zyrtare nga mekanizmat kompetent ndërkombëtarë, por edhe nga institucionet serbe, sepse çdo gjë në atë kohë është bërë në mënyrë institucionale, me urdhra të prerë dhe me hierarki shtetërore”, tha Rugova, duke shtuar se institucionet tona kanë obligim kushtetues të ndriçojnë rastet e kur janë dëmtuar shqiptarët e Kosovës.

    Sa i përket dyshimeve të fundit se serbët kanë trafikuar organet e shqiptarëve të vrarë gjatë luftës avokati Tomë Gashi tha se duhet të krijohet një njësi për hetime speciale sa i përket dyshimeve për trafikim me organe të shqiptarëve. “Ky dyshim mund të jetë i besueshëm duke pasur parasysh se kemi të bëjmë me një ushtri të rregullt serbe dhe njësi të policisë së rregullt. Po ashtu edhe institucionet shëndetësore që kanë funksionuar në kuadër të ish- Jugosllavisë kanë qenë në gjendje që eventualisht të kryejnë transplantime të tilla dhe që organet njerëzore të viktimave shqiptarëve t’i shesin nëpër vende të tjera”, tha Gashi. Edhe pse nuk është lehtë që dyshimet e tilla të vërtetohen, ai konsideron se duhet të ketë një hetim serioz që të eliminohet edhe kjo dilemë. ”Nuk dihet fati i 3 mijë të zhdukurve, mund të jetë që një pjesë e tyre kanë përfunduar në duart e këtyre kriminelëve të cilët eventualisht kanë hequr pjesët e trupit të tyre për t’i shitur ato”, është shprehur Gashi.

  13. #933
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-10-2009
    Postime
    2,629
    Trafiku i organeve, Gjetaj: Kemi të tjera dëshmi

    Prishtinë -Trafiku i organeve të kosovarëve të vrarë, duke se po kthehet pak e nga pak në realitet. Gjithsesi, përveç deklaratave në media, nuk kanë nisur hetimet, apo që të jetë zbuluar ndonjë fakt i veçantë, që dëshmon për ekzistencën e këtyre krimeve. Prenkë Gjetaj, kryetar i Komisionit Qeveritar për të Pagjeturit në qeverinë e Kosovës, thotë për gazetën “Lajm” se këto informata që plasohen edhe në media, por edhe nga familjarët lënë vend për dyshime. “Përderisa kemi ende të zhdukur, lë vend për dyshime”. Gjetaj qëndron prapa asaj që ka thënë më herët se ekzistojnë fakte të bollshme se në varrezat e Shkupit janë të varrosur rreth 20 shqiptarë nga Kosova, të cilët forcat serbe, pasi i kanë vrarë, i kanë hedhur në lumin Lepenc.

    “Ne kemi informata të sakta për këto, por edhe kemi dëshmitarë që kanë shkuar aty dhe i kanë fotografuar dhe incizuar këto varreza. Ne jemi në gjendje që palës maqedonase këto dyshime tona t’ia dokumentojmë me fakte dhe dëshmi”-thotë Gjetaj. Sipas tij, lidhur me këto dyshime ka edhe dëshmitarë të gjallë, të cilët i kanë varrosur ata trupa, që i kanë gjetur në breg të lumit gjatë luftës. Këta dëshmitarë, sipas Gjetajt, janë shqiptarë të Maqedonisë dhe ata, sipas tij, janë të gatshëm ta dëshmojnë këtë.

    Për këto njohuri është njoftuar edhe ministri i Jashtëm, Skënder Hyseni, i cili pret të fillojë bisedimet me homologun e tij nga Maqedonia. Antonio Miloshovski, në mënyrë që të dyja shtetet ta hapin rrugën e fillimit të hulumtimit rreth kësaj çështjeje shqetësuese. “Ne jemi duke punuar me fakte dhe posa të merren vesh dy ministritë jemi të gatshëm që të bëhet fillimisht verifikimi, e më pas edhe zhvarrimi i kufomave, në mënyrë që t’u bëhen analizat e mëtutjeshme”-thotë Gjetaj, i cili shpreson se të dyja ministritë do ta gjejnë momentin e volitshëm që të bisedojnë edhe rreth kësaj çështjeje, pasi që, sipas tij, Kosova dhe Maqedonia, përveç kësaj, kanë edhe prioritete tjera, siç është çështja e kufijve etj.

    “Kam informata se kjo çështje do të trajtohet në momente të volitshme politike të dy shteteve”, tha Gjetaj. Përveç kësaj, ai e sheh të vështirë edhe dialogun me palën serbe, por tha se kjo mënyrë është e vetmja alternativë për ta zbardhur fatin e të zhdukurve. “Dialogu me palën serbe është gjithnjë e më i vështirë, por kjo është e vetmja dritare dhe ne nuk mund ta mbyllim, sepse adresa për t’i kërkuar të pagjeturit është Beogradi dhe Qeveria e Serbisë. Prandaj, si e vetmja dritare mbetet kjo, edhe pse kohën e fundit ka fare pak rezultate, por kjo është e vetmja mundësi”.

    Gjetaj mendon se pa ndonjë presion ndërkombëtar mbi Serbinë nuk do të ketë ndonjë rezultat. Sipas tij, është vështirë që të marrim informata nga Serbia, për faktin se ata kanë pasur institucione dhe në mënyrë institucionale janë bërë të gjitha ato krime.

    “Dyshimet ekzistojnë se ka ende varreza masive në Serbi, por ata duhet të tregojnë se ku gjenden, sepse ne për to edhe kemi fakte. Për shembull, në rastin e masakrës së Kralanit. Është e ditur se në atë kohë operacionin e ka udhëhequr një oficer serb me mbiemrin Grujic. Në Kralan janë marrë 86 veta, 30 prej tyre janë identifikuar, ndërsa 56 të tjerë ende nuk dihet se ku janë. Gjithë këta janë gjetur në varreza të ndryshme nëpër Serbi, prandaj shtrohet pyetja, ku janë të tjerët? Ata që kanë udhëhequr me këto operacione e dinë këtë. Ne kemi dyshime se kanë mundur të përdoren edhe furrat për t’u asgjësuar edhe gjurmët, e gjithashtu edhe për ekzistimin e burgjeve sekrete, gjë që mohohet nga pala serbe”.

  14. #934
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-10-2009
    Postime
    2,629
    Gjenden dy pengje lufte të kidnapuara nga Serbia

    KMDLNJ: Në jetimoren e Novi Pazarit jetojnë, që nga lufta dy vajza shqiptare
    Qendra Rajonale e KMDLNJ-së në Mitrovicë ka njoftuar se dy vajza shqiptare që nga koha e luftës gjenden në një jetimore në Qytetin e Novi Pazarit në Serbi. Drejtuesi i kësaj qendre, Halit Barani tha se vajzat shqiptare nuk kanë njohuri se ku i kanë familjet, pasi që ato janë të njoftuara se familjet e tyre gjatë luftës janë likuiduar nga ushtria serbe. Sipas informatës së dërguar nga Barani, njëra vajza quhet Kreshnike Rrustemi, emri i nënës së saj është Safete, e lindur, më 15.VIII.1983 në Gjilan dhe ka këtë numër të telefonit: 064-9833-837. Ndërsa, vajza tjetër quhet Bukurije Ajeti, emri i nënës saj është Minire, e lindur, më 15.VIII.1979 në Podujevë dhe ka këtë numër të telefonit: 064-553-2577, Bukurija është me aftësi të kufizuara (në karrocë). “Këtë njoftim, përkatësisht këto të dhëna për KMDLNJ, Qendra Rajonale në Mitrovicë, i ka ofruar Salem Omeroviç nga Novi Pazari, me këta numra të telefonit: 063-7425-809 dhe 020-449-086.

    Nuk dinë asgjë për familjet e tyre

    Sipas deklaratës së Salemit, një vajzë e tij është duke u shoqëruar me këto dy vajza, të cilat kanë deklaruar se nuk din asgjë për fatin e familjeve të tyre dhe se ato kishin dëgjuar se gjatë luftës më 1998/99 në Kosovë, familjet e tyre janë pushkatuar nga forcat ushtarake serbe dhe se asnjë prej familjarëve nuk janë në jetë”, tha Barani. Vajzat e lartë përmendura nuk janë në dijeni se si kanë ardhur deri në Novi Pazar dhe sipas deklaratës së Salem Omeroviçit dhënë në QRKMDLNJ në Mitrovicë, ato tani janë banore të jetimores në Novi Pazar. “Omeroviq thotë se Kreshnikja e fol mirë gjuhën shqipe, ndërsa Bukurija shumë me vështirësi flet shqip dhe atë vetëm ndonjë fjalë”, thotë Barani. KMDLNJ, Qendra Rajonale në Mitrovicë, ju bënë thirrje familjarëve të këtyre dy vajzave që të shkojnë në Novi Pazar e t’i marrin fëmijët e tyre. KMDLNJ, Qendra rajonale në Mitrovicë, posedon fotografit e këtyre dy vajzave.

    Dyshimet se ekzistojnë burgje nuk konfirmohen nga Beogradi

    Ndërkaq, zyrtarë të qeverisë së Kosovës dyshojnë se në Serbi mund të ketë edhe persona të tjerë të marrë si pengje të luftës dhe qëndrojnë diku nëpër jetimore apo strehimore të ndryshme. Prenk Gjetaj, kryetar i komisionit për të pagjeturit, tha se pas këtij rasti ne si institucione të Kosovës do të kërkojmë që të bëhen hulumtime më të thukta nëpër jetimore të Serbisë, mbase mund të ketë edhe shumë pengje të tjera. “Sigurisht se pas rastit të këtyre dy vajzave ne duhet t’i shtojmë kërkesat tona për hulumtime në jetimoret në Serbi, sepse dyshimet na dërgojnë drejt jetimoreve”, tha z. Gjetaj. Gjetaj me tej thekson se patjetër se mund të ketë shumë njerëz që janë marrë peng gjatë udhëtimeve të tyre gjatë viteve ‘90 e këtej. “Të gjithë ata që janë zhdukur dhe vazhdojnë të mbeten të pagjetur, dyshimet tona vazhdojnë se ata gjenden diku në Serbi”, tha ai. Ai shpreh gatishmërinë e qeverisë së Kosovës në vazhdimësi për të zbardhur fatin e të pagjeturve gjatë viteve të represionit të luftës, duke vënë në pah kështu se deri më tash janë gjetur nëpër varreza masive mijëra mbetje mortore, derisa disa prej tyre edhe janë identifikuar në bazë të analizave të ADN-së dhe u janë dorëzuar familjarëve.

    Dyshimet se në Serbi ekzistojnë burgje ku mbahen të pagjeturit shqiptarë, të kidnapuar gjatë luftës së fundit në Kosovë janë hedhur kohë më parë edhe nga familjarët e të pagjeturve, por që ato dyshime vazhdimisht janë kundërshtuar nga zyrtarë ndërkombëtarë. Përkitazi më ketë edhe z. Gjetaj, deklaron se derisa nuk ka asgjë konkrete, derisa nuk konfirmohen se ka burgje ku mbahen të pagjeturit shqiptarë, atëherë këto mbeten vetëm dyshime. Ai ka përmendur se në takimin e fundit me përfaqësues të Beogradit janë shprehur edhe dyshimet tona për ekzistencën e burgjeve në Serbi ku mbahen shqiptarët. Kryetari i Komisionit për të pagjeturit, premton angazhimin e shtuar të institucioneve të Kosovës në bashkërenditje me organizmat ndërkombëtarë që të insistoj te Beogradi zyrtarë që të tregoj vendndodhjen qoftë të burgjeve, apo edhe të varrezave masive.

    Çështja e të zhdukurve tash e dhjetë vjet pas luftës mbetet brengë e shoqërisë, e në veçanti familjarët e të zhdukurve. Edhe sot e 10 vite pas luftës ende nuk dihet edhe më shumë se një mijë të zhdukur. Familjarët disa herë kanë ngritur zërin për neglizhencën e institucioneve për zbardhjen e të pagjeturve, në veçanti shprehin indinjatë për mos identifikimin e 435 mbetjeve mortore, që ende presin të identifikohen në morgun e Institutit të Mjekësisë Ligjore në Prishtinë. E nga ana tjetër, duke e mos ia lënë fajin vetës, institucionet qeveritare këtë ngecje e arsyetojnë me faktin se nuk po përputhën mostrat e gjakut të familjarëve me eshtrat e mbetjeve mortore.

    Derisa qeveria vazhdimisht shprehet e përkushtuar për zbardhjen e fatit edhe të 1900 të pagjeturve, ajo megjithatë pranon se nuk ka autoritet që të ndikoj tek institucionet e Beogradit që të zgjidhjet kjo çështje dhe në vazhdimësi paraqet kërkesën te institucionet ndërkombëtarë, që këto t fundit të shtojnë presionet mbi Beogradin zyrtar që të identifikohen varrezat masive dhe kthimi i të pagjeturve të bëhet sa më shpejtë.

  15. #935
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-10-2009
    Postime
    2,629
    Skandali, shërbimi sekret ka burgje të fshehta

    Maqedoni, të burgosurit politikë shqiptarë akuzojnë qeverinë
    Banesat e fshehta dhe shtëpitë e boshatisura nëpër lokacione të ndryshme në Maqedoni dyshohet se shfrytëzohen nga shërbimi sekret në Maqedoni, për biseda informative dhe përpunim të të dyshuarve. Këtë fakt e konfirmon kryetari i Shoqatës së të Burgosurve Politikë Shqiptarë (SHBPSH), Shpëtim Pollozhani. Zëdhënësi i MPB-së, Ivo Kotevski, e mohon këtë çështje, që sipas tij bazohet vetëm në spekulime të mediave. Në Maqedoni ekzistojnë pista dyshimi për ekzistimin e banesave private dhe shtëpive që shfrytëzohen nga ana e Drejtorisë së Sigurimit dhe Kundërzbulimit (DSK) të Ministrisë së Punëve të Brendshme. Ky realitet pranohet nga Shoqata e të Burgosurve Politikë Shqiptarë në Maqedoni.

    “Ne kemi informata si shoqatë prej vetë njerëzve apo viktimave që pas burgosjeve janë shëtitur nëpër vila, banesa dhe kazerma ushtarake, ku atje janë marrë në pyetje dhe janë përpunuar për qëllimet e shërbimit sekret. Rastet janë të ndryshme dhe së fundi kemi rastin e Sopotit, ku njëri nga të akuzuarit ishte mbajtur me ditë të tëra nëpër lokacione të ndryshme private në Maqedoninë Lindore, nëpër shtëpi private. Kjo dukuri është e pranishme që nga fillimi i tranzicionit”, ka theksuar kryetari i shoqatës, Shpëtim Pollozhani. Të arrestuarit kryesisht merren nga shtëpitë e tyre, zhduken për disa ditë nëpër lokacionet sekrete, ku merren në pyetje, ndërsa më pas ata pas disa ditëve lejojnë që klienti i tyre të paraqitet para gjykatësit hetues, edhe pse procedurat ligjore janë që të akuzuarit të paraqiten para gjykatës brenda afatit 24 orësh. Pollozhani thekson se lokacione të dyshimta ka në Manastir, Vodno, Mavrovë, ku shfrytëzohen vila dhe lokalitete të ndryshme. SHBPSHM vlerëson se kjo situatë mbetet mister dhe një sekret i ndjeshëm për shqiptarët, pasi që ata nuk janë të përfaqësuar në nivelet e larta të institucioneve dhe shërbimeve sekrete në Maqedoni. Incidenti që ndodhi disa javë më parë në një banesë në kompleksin “Mavrovka” në Shkup dhe që shfrytëzohej siç thuhej nga shërbimi sekret, ka zgjuar interesin për ekzistimin e këtyre lokacioneve. Lidhur me këtë incident ku rezultoi i plagosur një shtetas i Kosovës, identiteti i të cilit nuk publikohet, kanë lindur dyshimet e tilla se në të vërtetë në Maqedoni ka lokacione alternative policore. Zëdhënësi i MPB-së, Ivo Kotevski, ka mohuar çdo gjë lidhur me pohimet që dalin nëpër media se Maqedoni shfrytëzohen lokacione sekrete. Zv/ministri i Punëve të Brendshme, Xhevat Buçi ka theksuar se nuk është në kompetencë të tij të komentojë informacione që nuk janë të verifikuara dhe që janë pjesë e spekulimeve. Edhe ekspertët dhe avokatët pohojnë se në Maqedoni ekzistojnë burgje apo dhoma alternative që shfrytëzohen për marrje në pyetje të personave të dyshuar nga ana e pjesëtarëve të DSK-së. Një numër i madh i aktivistëve dhe veprimtarëve shqiptarë kanë pësuar trajtime të tilla. Edhe gjatë konfliktit të vitit 2001, dhjetëra shqiptarë u mbajtën nëpër lokacione alternative, në mesin e të cilëve tanimë ka edhe të zhdukur. Rasti i “Vreshtave të Rashtakut”, “Sopoti” dhe shumë raste të tjera konfirmohen se pjesëtarët e shërbimit sekret i mbanin të arrestuar nëpër lokacione alternative personat e arrestuar dhe të dyshuar. Deri tani asgjë nuk është konfirmuar se në emër të kujt mbahen këto lokalitete, kush qëndron pas tyre dhe a janë të evidentuara për mirëmbajtje në organet e Ministrisë së Punëve të Brendshme.

    Gazeta Shqip

  16. #936
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-10-2009
    Postime
    2,629
    Belgjika ekstradoi vrasësin e Enver Hadrit

    Vrasësi Veselin Vukotiq, i cili akuzohet për vrasjen e veprimtarit kosovar, Enver Hadri, në Bruksel, më 1990, me urdhër të Shërbimit të Sigurimit të shtetit (DB) të Serbisë, pas qëndrimit dyvjeçar në një burg në Belgjikë, mbrëmë i është ekstraduar autoriteteve serbe në Beograd. Sipas gazetës “Blic” të Beogradit, nën masa speciale të sigurisë, Vukotiq është transferuar mbrëmë me linjën e rregullt ajrore nga Brukseli. Vrasësi Vukotiq, i cili me pranga në duar është dërguar në burgun e qarkut në Beograd, ka qenë bashkëpunëtor i policisë sekrete serbe, për të cilën në Evropë ka kryer detyra me “interes më të lartë shtetëror”. Vukotiq në burgun e Belgjikës ka qenë nga shkurti i vitit 2006, pas arrestimit në Aeroportin e Madridit, kur po kthehej nga Parisi. Nga Spanja është transferuar menjëherë në Belgjikë, e cila kundër tij po e zhvillon procedimin për shkak të vrasjes së Enver Hadrit, ish-drejtues i Komitetit për Mbrojtjen e të Drejtave të Njeriut në Bruksel.

  17. #937
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-10-2009
    Postime
    2,629
    Enver Hadri





    • Ten things you didn't know about images on Wikipedia •





    Enver Hadri (1941- 25 janar 1990) ishte veprimtar për të drejtat njerëzore dhe politike të shqiptareve të Kosovës. Në fillim të vitit '72 ai u vendos në Bruksel, ku vazhdoi veprimtarinë politike nëpërmjet Organizatës 'Rezistenca Kombëtare e Shqiptarëve të Kosovës' në të cilën bashkëvepronin Enver Hadri, Ramadan Gashi, Riza Kadrija, Agim Rodoniqi etj.. Organ i kësaj organizate ishte revista Zëri i Kosovës në gjuhën shqipe dhe frënge, përmes të cilës bëhej thirrje për bashkimin e trojeve shqiptare në përgjithësi, sidomos punohej që çështja e Kosovës të futej në agjendat e diplomacisë ndërkombëtare, si Unioni Evropian, NATO, etj,. Në Bruksel ai formoi dhe drejtoi Komitetin Shqiptar për Mbrojtjen e të Drejtave të Njeriut.
    Vrasja


    Më 25 shkurt, 1990, në moshën 49 vjeçare, Enver Hadri u plagos dhe më vonë vdiq në spital nga një atentat në Sent Xhiles (origj. Saint Gilles), Bruksel, i porositur nga Shërbimi Sekret Serb (UDBA). Atentatorët, Veselin Vukotiç (Veshko)[1], Andria Lakoniç, dhe Darko Asanin, e qëlluan me dy plumba në kokë deri sa kishte ndaluar ne një semafor. Hadri kishte me vete listën e 23 shqiptarëve të vrarë në Kosovë nga Serbia të cilën do t'ia dorëzonte të nesërmen Komisionit të të Drejtave të Njeriut të Parlamentin Evropian.
    Andria Lakoniç u vra një muaj më vonë nga bashkëatentatori i tij V. Vukotiç në një diskotekë në Beograd. Darko Asanin u arrestua në Greqi më 1995, me ç’rast një gjykatë greke urdhëroi ekstradimin e tij në Belgjikë për gjykim, por me ndërhyrjen e Ministrit Grek te Drejtësisë Janis Potakis ai u dërgua në Serbi ku u vra më 1995. Veselin Vukotic është arrestuar në Spanjë në vitin 2006 dhe ka qenë në burg në Belgjikë deri me 19 dhjetor 2008 kur i është dorëzuar autoriteteve serbe.
    Sipas policisë spanjolle, Vukotic, përpos vrasjes së Enver Hadrit ai kishte edhe dokumente paditëse për kryetarin e Jugosllavisë Slobodan Milosevic në lidhje me vrasje të shumëta. Në vitin 2003, një dëshmitar i mbrojtur në gjykimin e Milosevic ka dëshmuar se zotëri Vukotic ka pranuar vrasjen e Hadrit. Dëshmitari i mbrojtur ka dëshmuar prapa xhamit me ngjyrë duke thënë se: Vukotic ‘më ka treguar për likuidimin e shqiptarëve në gjithë Evropën. Ai e bërë këtë më urdhrin e shërbimit sekret jugosllav. Të fundin që e ai e ka vrarë ka qenë Hadri.

  18. #938
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-10-2009
    Postime
    2,629
    Syjimi i Serbisë me heronjtë e vet

    Shkruan: Bardh DEMA

    Ka të paktën 20 vjet që dihet publikisht dhe pranohet zyrtarisht se aksionet më delikate e më të besueshme për mbrojtjen e interesave të shtetit serb u janë besuar personazheve më të errta të botës serbe të krimit.

    Në vitet tetëdhjetë shumë kundërshtarë të regjimit sidomos në mërgim janë vrarë në atentate spektakolare apo edhe janë kidnapuar me pjesëmarrjen aktive të kriminelëve serbë, të cilët më parë ishin dënuar dhe mbajtur nëpër burgje për dhunime, plaçkitje, vrasje etj. Kriminelë që nuk kishin lënë të zezë pa bërë jo vetëm në ish-Yu por edhe nëpër Evropë si Arkani, Zemunci, Beli, Ashanini, Legija e shumë të tjerë, u kthyen në yje të policisë, ushtrisë dhe të politikës serbe.

    Me shpërthimin e luftës në ish-Yu, shefat e nëntokës serbe e komandantët e eskadroneve të fshehta të UDB-së u bënë saora komandantë të njësive ushtarake me të cilat udhëhiqte publikisht shtatmadhoria e ushtrisë federale. Kudo që kanë shkuar këto njësi, në Kroaci, në Bosnje e Hercegovinë, në Kosovë, në Luginën e Preshevës etj., kanë lënë nam të zi për krimet e përgjakshme që kanë kryer.

    Prej personazheve të botës së krimit depërtimin më të thellë në strukturat e shtetit serb krahas Arkanit e ka bërë edhe Milorad Ulemek, i njohur me nofkën Legija, i cili aktualisht po akuzohet nga qeveria serbe si organizator i atentatit mbi kryeministrin, Zoran Gjingjiç.

    Togeri i legjionit të të huajve

    Milorad Ulemeku, u lind më 1965 në Beograd. Në fillimvitet tetëdhjetë kishte nofkën Cema dhe njihej si shef i një bande të rinjsh. Pasi plaçkiti një shitore të njohur të sportit në Beograd dhe rrahu keqas rojtarin e saj, Ulemek u arratis në Francë. Atje mbyti një person dhe për t'u ikur dënimit u lajmërua në legjionin e të huajve, ku qëndroi rreth 7 vjet.
    Me shpërthimin e luftës u kthye në Serbi dhe u angazhua në njësitë që komandonte Arkani, e që njiheshin si Srpska dobrovoljaçka garda (Garda vullnetare serbe). Aso kohe të gjithë liderët serbë të opozitës si Drashkoviqi, Shesheli etj, kishin në front njësitë e veta paraushtarake, të cilat armatoseshin nga komanda federale dhe komandoheshin drejtpërdrejt nga oficerët e ushtrisë ose UDB-së. Shumica prej këtyre 'vullnetarëve' vinin në bazat stërvitore drejt e nga burgu, ku vuanin dënimet për krime të rënda.
    Me kohën, dora e djathtë e Millosheviçit, shefi i shërbimeve sekrete serbe, Jovica Stanishiç vendosi ta formojë elitën e njësive speciale të policisë serbe që njiheshin si "beretat e kuqe". Këto njësi kishin për detyrë të kryejnë punët më të pista të luftës: eliminimet, masakrat, përdhunimet, plaçkitjet etj. Me këto njësi udhëheqite drejtpërdrejt Franki Simatoviq, "Frenki" funksionar i lartë i shërbimit serb të sigurimit. Njëri prej ndihmësve të Frenkit ishte Milorad Ulemek, i cili në luftë mori nofkën "Legija".
    'Beretat e kuqe' kishin mbledhur kriminelët më të dëshmuar në luftë në të gjitha njësitë policore, ushtarake e paraushtarake serbe. Kudo që kanë shkuar "beretat e kuqe" kanë bërë masakra rrënqethëse mbi popullsinë civile dhe kanë shkaktuar ekzod masiv të popullsisë.
    Pas Deytonit, Stanishiç vendosi ta formojë publikisht krahun ushtarak të Sigurimit të Shtetit që njihej si JSO, njësitë për operacione speciale, e të cilat në rast nevoje do të mund të mateshin edhe me ushtrinë serbe. Këto njësi kanë qenë ndër të parat që janë angazhuar në luftimet në Kosovë, me ç'rast kanë kryer shumë krime mbi popullsinë civile. Ato, veç të tjerash, kanë kryer masakrën e Likoshanit e Qirezit, kanë masakruar familjen Jashari në Prekaz etj.
    Franki Simatoviq, ka punuar edhe në shërbimin ushtarak të zbulimit. Burime të informuara në Beograd pohojnë se ai në fundvitet nëntëdhjetë në kuadër të këtij shërbimi ka punuar në Kosovë, duke udhëhequr një njësi speciale të vëzhgimit në një operacion special të koduar "Sheshiriçi".
    Në tetor të vitit 1998, Millosheviçi shkarkoi nga detyra njerëzit e tij më të besueshëm Stanishiçin e më të edhe Frenki Simatoviçin.
    Në krye të njësive për operacione speciale Frenkin e zëvendësoi Milorad Ulemek, Legija, i cili kishte arritur gradën e kolonelit dhe kishte stolisur gjoksin me dekoratat më të larta.

    Sipas burimeve serbe, Legija ka qenë ndër njerëzit më të besueshëm të Millosheviçit. Atë ndryshe e kanë quajtur edhe pretoriani i Sllobos.
    Legija dhe JSO-të nuk janë përdor vetëm kundër popujve joserbë. Këto njësi, konkretisht Legija, kanë marrë pjesë edhe në likuidimin e personaliteteve serbe, siç është atentati në magjistralën e Ibrit, kur në përpjekje për të likuiduar Vuk Drashkoviçin në një incident të inskenuar u mbytën 4 bashkëpunëtorë të ngushtë të tij.
    Pastaj kidnapimi dhe ekzekutimi i ish-presidentit serb, Ivan Stamboliç, aksion i kryer më 25 maj 2000, dhe shumë vrasje të tjera në qërimin e hesapeve mes klaneve mafioze e politike në Serbi.

    Në anën e demokratëve?

    Më 5 tetor 2000, pas disfatës elektorale të Millosheviçit e sidomos për shkak të këmbënguljes së këtij për të lëshuar pushtetin, shpërthyen trazira të mëdha në Beograd. Atë ditë pritej intervenimi i njësive speciale të policisë që komandoheshin nga Legija. Por këtë e ka takuar Zoran Gjingjiç, i cili më vonë ka pohuar publikisht se Legija me atë rast ia ka dhënë fjalën se njësitë që komandoheshin prej tij nuk do të intervenonin kundër opozitës. Kryeministri i ndjerë serb ka pranuar gjithashtu publikisht se edhe ky ia ka dhënë besën Legisë. Për çfarë bese është fjala nuk dihet, por sigurisht për të mos e dërguar në Hagë legjionarin serb.
    Mirëpo Legija, dhe shokët e tij, të mësuar të bëjnë çka të duan dhe të mos i japin llogari askujt, shpejt ranë në kurthin e pasioneve të tyre: më 2001 Legija shkaktoi një skandal në një diskotekë në Kullë, afër bazës së njësive speciale. Ai dogji me rafale diskotekën që kushtonte rreth një milion euro.
    Disa muaj më vonë në Beograd, në një bar, duke festuar ditëlindjen e vejushës së Arkanit, Legija shtini me armë dhe ra në konflikt me policinë, duke u thënë: "Unë jam Legija, unë jam Zoti!" E arrestuan dhe pastaj e pushuan nga puna.
    Prej atëherë Legija u vu hapur në krye të klanit të Zemunit, një krah i fuqishëm i mafias serbe, i cili, sipas ministrit serb të policisë, trafikon për çdo muaj rreth 100 (njëqind) kilogramë drogë! Eshtë vendi të përmendet këtu se shërbimet serbe të zbulimit një pjesë të mirë të veprimtarisë së tyre e kanë finansuar përmes trafikimit të narkotikëve. Pas rrëzimit të Millosheviçit qeveritarët e rinj kanë pohuar para gazetarëve se në sefat e UDB-së kishin gjetur 600 kilogramë heroinë të pastër të përgatitur, pra të dromëcuar për t'u shpërndarë.
    Krah i djathtë e Legisë në veprimtarinë mafioze edhe tash së fundit vazhdonte të jetë Dushan Spasojeviç i njohur me nofkën "Shiptar". Nuk dihet nëse ka marrë këtë nofkë pse është me origjinë nga Medvegjja apo ndoshta pse ka kryer krime kundër shqiptarëve. Sidoqoftë, Spasojeviç dhe banda e tij, krahas atentateve, është marrë edhe me kidnapimin e serbëve të pasur, për t'i detyruar familjet e tyre të paguajn miliona euro, për të shpëtuar kokën e pengut. Kidnapimet në Serbi, këto dhjetë vitet e fundit janë kthyer në industri të levërdishme për mafian serbe.

    Prishja e paktit

    Duke forcuar pozitat pushtetore, Gjingjiç filloi edhe pastrimin e shërbimeve të zbulimit, duke emëruar në krye të shërbimeve kuadro të rinj si dhe duke formuar e institucionin e prokurorit special me autorizime të plotfuqishme për luftë kundër krimit të organizuar. Kjo e shqetësoi mafian serbe, sepse shihej se bashkëjetimit të saj me pushtetin në emër të patriotizmit po i afrohej fundi. Lufta kishte marrë fund e edhe konfliktet në Luginën e Preshevës, ku Legija dhe shokët e tij, sipas zëvendëskryeministrit serb Koraç, kishin luajtur rol të rëndësishëm, tashmë kishin përfunduar.
    Veç kësaj edhe Haga u rrinte heronjve serbë si shpatë e Damokleut mbi qafë, sepse Carla del Ponte në të gjitha takimet zyrtare kërkonte me inssistim edhe kokën e tetovuar të Ulemekut.
    Me krijimin e bashkësisë shtetërore të Serbisë e Malit të Zi, pritej të bëheshin ndryshime të mëdha edhe në kreun e ushtrisë, në kreun i cili po vazhdon ta strehojë gjeneralin famëkeq, Mladiç dhe të kërkuar të tjerë nga Tribunali i Hagës. Me formimin e këshillit të ministrave të Serbisë dhe Malit të Zi do të rrëzohej edhe bastioni tjetër i fuqishëm i Millosheviçit, ushtria.
    Këto rrethana çuan deri te vrasja e kryeministrit serb, Zoran Gjingjiç. Prandaj është vështirë të dihet se cilat struktura a vranë kryeministrin: Legija e Spasojeviçi, strukturat e paprekura të Milosheviçit, Stanishiçit etj., apo shërbimet sekrete ushtarake. Apo ndoshta të gjitha bashkë.
    Këto rrethana gjithashtu detyruan autoritetet serbe, që pas atentatit të shpallin gjendjen e jashtëzakonshme në vend, sepse duhet besuar se formacionet e ushtrisë, policisë dhe mafias jo vetëm mund të bëjnë rrezistencë, por edhe mund të përpiqen ta marrin pushtetin.

    "Arkani", "Legija", "shiptari", "budalla", "mashtruesi", "miu" etj., janë emra që kanë dominuar në Serbi të paktën tash e 15 vjet. Ata në Beograd, Nish, Pozharevc, kudo nëpër Serbi, janë ngritur në heronj të gjallë të kombit serb. Për ta janë kënduar këngë, janë shkruar mijëra artikuj e dhjetëra libra, janë incizuar dhe filma e emisione televizive. Dhe të paktë kanë qenë ata që kanë guxuar apo që kanë dashur të vënë në dyshim këtë fakt.

    Vetëm tash, me vrasjen e Gjingjiçit, Serbia do të detyrohet të përballet sy me sy me heronjtë e saj kriminelë që kanë bërë masakra të papërshkrueshme kudo nëpër ish-Yu, e që kanë vrarë edhe jo pak serbë.
    Syjimi është i pashmangshëm, por athua a do të mund t'i çelë sytë Serbia, sepse, fundja, syjimi nuk mund të bëhet me sy mëshelë
    PASQYRA

  19. #939
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-10-2009
    Postime
    2,629
    Milosheviçi dhe spiunët e serbisë në Kosovë

    Analistë të mediave dhe të situatave në përgjithësi kanë konstatuar se kërcënimet ndaj serbëve në Kosovë janë veprime të vet Beogradit për ta destabilizuar Kosovën, e në këtë kontest kanë ndodhur një varg ngjarjesh e sulmesh. Lidhur me këto pohime kanë ndodhur një sërë vrasjesh, një sërë sulmesh terroriste, një sërë sulmesh ndaj serbëve e që identiteti i akterëve nuk është zbuluar ende. Ç?është më keq kanë ndodhur një varg paraburgimesh të njerëzve me autoritet të veçantë të cilët janë mbajtur në burg pa fakte e prova të mjaftueshme, të cilët më pastaj janë liruar në mungesë provash. Të gjitha arrestimet dhe burgosjet janë bërë në bazë të dyshimeve që i kanë pasë linjat e shërbimeve sekrete serbe, të cilët përmes avokatëve, prokurorëve e ngjashëm i kanë propozuar policisë, hetuesisë, gjyqit, etj., për t?i futur burgjeve.Këto forca edhe më

    tutje janë duke e paraqitur nacionalizmin si forcë dhe shteg fitimtar, kurse politikën e bashkëpunimit si dështim.Vlen të ceket se dy ditë para se të arrestohet Millosheviqi, ushtria serbe kishte shkuar për ta ruajtur shtëpinë e tij. Millosheviqin, një kohë të gjatë e ka mbrojtur pa e dorëzuar tek organet e Tribunalit të Hagës, komandanti i shtabit të përgjithshëm të UJ-së, Nebojsha Pavkoviq.Mirëpo, në këtë rast, që të mos shkaktohen thyerje dhe gjakderdhje të mëdha në Serbi ? ngase opozita dhe reformatorët ishin këmbëngulës për rrëzimin e Millosheviqit nga pushteti. Gruaja dhe vajza e Millosheviqit kanë konto të veçanta në Zvicër. Siç është bërë e ditur, e njëjta gjë vlenë edhe për ish kryeministrin jugosllav Mirko Marjonoviq i cili kishte nën mbikqyrje tregtinë dhe eksportin në drithëra për në Rusi në vitet ?90-ta. Po ashtu edhe Dragan Tomiq ndihmës i Millosheviqit dhe ish kryetar parlamenti. Edhe dy përkrahësit kyq të Millosheviqit, Nikolla Shainoviq, ish zëvendës kryeministër i cili kishte nën kontroll tregtinë me materiale të çmueshme dhe, Dushan Markoviq, ish zëvendës i partisë socialiste, të cilët i kanë kontot bankare në Bejrut. Kuptohet edhe Nikolla Shainoviq është ndër ata që kanë bërë krime në Kosovë.Millosheviqi kishte nën kontroll, përkatësisht kishte monopol të plotë edhe në doganat e vendit. Ai bashkë me klanin e tij, pesë vitet e fundit i kishin liruar nga doganat të gjithë të afërmit e linjës së tyre, të cilët një përqindje e kanë derdhur në fondet sekrete të Millosheviqit.Banka e Beogradit e zonjës Vuçiq ishte urdhëruar të paguante para për kompaninë televizive të vajzës të Millosheviqit, Marias, dhe për kompaninë tregtare të djalit të Millosheviqit, Markos. Kjo do të thotë që klika shtetërore e Millosheviqit kishte arritur t?i fshehë fondet qeveritare për t?i siguruar ato nga sanksionet, me ç?rast është manipuluar edhe me Bankën Evropiane.Siç dihet, para sanksioneve, Millosheviqi kishte ndërtuar infrastrukturë të fshehtë përmes shërbimeve greke në Qipro, dhe banka e cila do t?i thente sanksionet ishte ajo e Qipros.Qiproja ishte vendi ku deponoheshin mijëra miliona dollarë nga Serbia. Këto fonde shpërndaheshin pastaj nëpër vende të tjera, apo në emër të kompanive anonime të regjistruara në Qipro. Branka Vuçiq, si drejtuese e Bankës së Beogradit, ishte ideatore dhe realizatore kryesore e realizimit të këtyre projekteve. S?do mend se kontot private të Shainoviqit dhe Markoviqit në Bejrut i kontrollon djali i Shainoviqit, i cili është tregtar atje.Shainoviqi, Markoviqi dhe zonja Vuqiq shumë shpesh kishin shkuar si turistë në Bejrut. Me një fjalë, klani i Millosheviqit është shumë i pasur dhe njerëzit e tij edhe më tutje kanë ndikim dhe mbajnë pozita me rëndësi në Serbi, si në qeverinë serbe, në ushtri, polici, gjykata ashtu edhe në ekonominë e vendit. Ata kanë miq edhe përkrahës edhe në arenën ndërkombëtare.Gjykata serbe ua ngriti aktakuzën për spiunazhë tek shërbimet franceze pesë pjesëtarëve të policisë serbe të cilët ishin të ngarkuar nga

    shërbimet sekrete franceze për ta destabilizuar Federatën Socialiste të Jugosllavisë. (Ato kishin formuar organizatën ilegale ?PAUK" (Marimanga). Ky grup, sipas informatave, ka përgatitur edhe vrasjen e Sllobodan Millosheviqit. Pesë të akuzuarit: Jugosllav Petrushiq (38), Millorad Pelenis

    (36), Sllobodan Orosllanin (47), Petroviq (26), ishin akuzuar si spiunë të Francës, në periudhën e bombardimeve të NATO-s mbi Jugosllavinë gjatë vitit 1999. Petrushiq, Pelenis dhe Petroviq ishin akuzuar edhe për vrasjen e tre shqiptarëve të pafajshëm. Petrushiq, sipas dokumentacionit zyrtar, është nënshtetas francez.Grupi ilegal ?Pauk" (?Marimanga") ishte formuar në vitin 1999 nga një grup klandestin. Këta sipas aktakuzës së gjykatësit hetues dhe prokurorit Nebojsha Maras kishin përgatitur projektin për vrasjen e Millosheviqit, sipas planeve të shërbimeve të kundërzbulimit francez.Po ashtu zyrtarët e policisë së fshehtë të linjës së Millosheviqit kohë pas

    kohe kishin arrestuar një numër të konsiderueshëm të aktivistëve të ?Otporit". Vetëm gjatë dy muajve janë arrestuar 400 aktivistë të kësaj organizate studentore, të cilët policia i ka marrë në biseda informative dhe pastaj i ka liruar. Shumica e akuzave dhe denoncimeve të bëra ndaj ?Otporit" ishin se ata financoheshin nga Perëndimi për rrëzimin e regjimit të Millosheviqit. Ky grup ishte specializuar për të likuiduar udhëheqësit përmes ndeshjeve të inskenuara me kamionë me zallë. Njerëzit e këtij grupi kishin përgatitur një njësi prej 180 vetësh të cilët i kishin dërguar si mercenarë dhe kishin luftuar në anën e MOBUTAS kundër KOBILES. Gjithmonë sipas aktakuzës një pjesë e këtij grupi thuhej se gjendej në Mal të Zi, ku po formonin njësinë speciale të MUP-it të Malit të Zi. Mirëpo një akuzë të tillë MUP-i i Malit të Zi e kishte hudhur poshtë.Faktet dhe analizat që janë bërë rreth grupit ?Pauk" tregojnë se ata ishin pjesëtarë të shërbimit sekret

    serb të cilët i kanë përdorur për të ngritur afera dhe për të shkaktuar probleme në dobi të politikës serbe (panserbe).Shërbime të veçanta, përmes mediave, grupit klanor të Millosheviqit i ka kryer edhe sekretari federativ për informata Goran Matiç.Një rëndësi të veçantë kishte operacioni i quajtur ?Patkoi", që përkonte më shuarjen e kryengritjes dhe ndërrimin e strukturës

    etnike në Kosovë. Lidhur me këtë, për zbulim sekreti, i është marrë grada kolonelit rezervë Dragutin Vuksiq (54), për dëmtim të reputacionit të shtetit dhe dëmtim të nderit e reputacionit të ushtrisë. Vuksiq është anëtar i Lëvizjes për Serbi Demokratike të cilën e kryeson ish komandanti Momqillo Perishiq, i cili ishte suspenduar në vitin 1998. Edhe këtij të fundit iu

    kishte marrë grada nga gjyqi ushtarak për mospërfillje totale të detyrave dhe përgjegjësisë së oficerit.Duhet kujtuar se gjatë periudhës së suprimimit të autonomisë së Kosovës, pushtetarët serbë paralelisht kanë shkatërruar (pezulluar) shumë kuadra dhe institucione. Zhvillimi i sistemit pluralist në Kosovë, shërbimeve sekrete serbe u kishte çitur nga dora (nga kontrolli) shumë segmente, edhe pse këto shërbime edhe më tutje tentonin t?ua jipnin kahjen e nevojshme. Partitë politike shqiptare, institucionet e brishta të asaj kohe, personalitetet e veçanta dhe në tërësi Lëvizja Popullore ishin objekt i përcjelljes dhe i përpunimit sistematik. Gjatë vitit 1990 kreu i shërbimeve informative serbe ? Jovica Stanishiq ka pasur një varg takimesh të fshehta me drejtues të caktuar të jetës politike në Kosovë. Gjatë tërë kohës shërbimet serbe kanë tentuar të infiltrojnë në radhët e partive pluraliste në Kosovë agjentë efikas serbë të cilët janë orvatur t?i mbajnë nën kontroll këto linja që ishin të fuqishme në atë periudhë, dhe ecnin me hapa të matur drejt përforcimit dhe përvetësimit të sistemit demokratik. Një segment tjetër, ku shërbimet sekrete serbe kishin investuar e përgatitur rrjete të tëra, ishte edhe tendenca për ta vënë nën kontroll lëvizjen ilegale të Kosovës. Për këto projekte e ka vënë në shërbim klasën naive dhe të papërgjegjshme ndaj politikës së Kosovës. Në këtë diagonale forcat serbe të sigurimit tërhiqnin edhe vijën e përçarjeve dhe vëllavrasjeve. Në këtë kontekst u tentua të bëhet edhe copëzimi i faktorit politik e financiar, por edhe ndarja në dy krah e faktorit ushtarak shqiptar. Këto shërbime Kosovën tentonin ta shndërronin në një teatër kukullash.Në vatrat e luftës në Bosnjë dhe Kroaci, njësitë paraushtarake Serbia i dërgonte bashkë me formacionet ushtarake të të ashtuquajturës ushtri jugosllave. Këto formacione njëkohësisht edhe bënin kontrollimin e grupeve, njësive dhe reparteve më të gjëra të UJ-së për të mos dezertuar. Kjo praktikë është aplikuar më vonë edhe gjatë luftës në Kosovë.

    Gazeta NDRYSHE

  20. #940
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-10-2009
    Postime
    2,629
    Satelit përgjues për Kosovën, hetim ish - ministrit serb

    BEOGRAD- Prokuroria e Beogradit akuzon ish ministrin e Mbrojtjes të Federatës serbo malazeze Prvoslav Davinic për abuzime me detyrën. Ai akuzohet në lidhje me një kontratë që ka firmosur në Paris në 2005 me një firmë izraelite për përdorimin e një sateliti përgjues, me vlerë 45 milionë euroshe.

    Davicin, në atë kohë ish ministër i Mbrojtjes i feredarët serbo malazeze, ( e cila u zhduk pas shpalljes së pavarësisë nga Mali i Zi në 2006) akuzohet se ka nënshkruar një kontratë me shoqërinë izraelite ImageSat pa autorizimin e nevojshëm.

    Marrëveshja kishte të bënte me përdorimin e një sateliti përgjues që do të mbikqyrte kufijtë mes Serbisë dhe Kosovës, e cila në atë kohë ende nuk kishte shpallur pavarësinë.
    Kontrata për shkak të shpërbërjes së federatës serbo- malazeze nuk u realizua asnjëherë, dhe për këtë ImageSat ndërmori një nismë ligjore kundër Serbisë. ( si trashëgimtarja e federatës) duke e akuzuar atë për dhunim të marrëveshjes.

    Beogradi ndërmori proces gjyqësor në gjykatën ndërkombëtare të arbitrazhit në Paris në 2008, por padia u rrëzua dhe Serbia është dënuar për të paguar 36 milionë euro kompanisë Image Sat.

    Ish-ministri Davinic ka tetë ditë kohë për të prezantuar mbrotjen e tij kundër akuzës për abuzim.
    (s.g/ANSA/BalkanWeb)

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •