Close
Faqja 47 prej 49 FillimFillim ... 374546474849 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 921 deri 940 prej 979
 1. #921
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  NE SHBA;

  Ne SHBA Qytetet publikojn ne internet emrat e Pedofileve ,Dhunuesve te Femijeve ose Vrasesve ...
  Qytetaret kan mundesi te informohen se ne lagjen e tyre a jeton ndonje Pedofil...Qytetari Amerikan ka mundesi te mbroj Femijet e ti dhe vetveten.

  -NE GJERMANI;

  Ne Gjermani mbas renjes se Murit te Berlinit u mrren Dosjet e STASTIT ku din Gjermanet kush ishte Viktim dhe kush Kryesit e Vepres...

  -NE KOSOVE;
  Mbas ikjes se Serbeve nga Kosova ,ku morren edhe Dosjet e puntoreve te tyre u krijua nje boshllek.

  Qe te ket mundesi te njet, te mbroj edhe Shqiptari Femijen e tij dhe vetveten nga UDB-ashi/et, propozoj te hapet nje DOSJE !
  Pse?
  a)Udbashi i Kosoves shkon ne Gjami te ndigjon qka flitet e jo te lutet...
  b)Udbashi i Kosoves shkon ne UCK, jo te lufton, por per Spiunazh...
  c) Udbashi i Kosoves shkon ne parti politke dhe bene shantazh...
  Nje shembull:

  Nje Udbash ne vitin 1989 e ngre gishtin per supirmim te Autonomis se Kosoves edhe pse ska qen Deputet...
  Disa dit mbas perfundimit te luftes e dergon djalin e tij me tesha te UCK-es edhe pse kurri ska qen ne UQK-e te nxe nje Banes te Shkive ne Prishtin...Vet ia mesyn Fabrikes etj.
  Demi qe perjetoi Kosova ishte i madhe, imzhi i UCK-es u zbeh edhe pse veprat i bente UDB-eja.

  DOSJA DBASHI I KOSOVES KA EMER E MBIEMER !

  Udbashet e Kosoves kan vepruar dhe veprojn ne menyre te rafinuar...ku kan demtuar Shqiptaret dhe Kosoven.

  Pirroja disa dit me pare tha nje mendim interesant !
  Arkivat jan ne Popull... secili nga ne njeh nje UDBASH ose ma shume...
  Propozimi im:
  Ne ket Dosje te i renditim nje nga nje UDBASHET.
  Ne sistem rendor...
  Mundesisht sa me precize te jen te dhenat. Jo ne ngjarje-histori te gjata ,por me disa fjal te shkurta te thuhet e tera.

  Vrejtje; te dhenat e publikuara te shtypen per qdo rast edhe ne leter ne rast se atakohet Forumi te mos zhduken te dhenat...

  Secili qe publikon te dhenat e UDBASHIAT Shqiptar duhet te ket keto te dhena ose shumicen , si:
  -EMRI
  -MBIEMRI
  -PROFESIONI
  -VENDBANIMI I TASHEM DHE I DIKURSHEM (PASI DISA I KAN NDERRUAR ME QELLIM VENDBANIMET)
  -FOTOJA
  -VENDI I PUNES (I TASHEM DHE I DIKURSHEM)
  -E TE NDRYSHME

 2. #922
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  UDB-ja ISHTE E NDERTUAR NE SISTEM PRIAMIDE; DHE E NJEjTA ENDE VEPRON!
  1.Sektori i Politikes dhe Propagandes !
  a)Politikan Aktiv...
  b)Personel i cili punonte ne Media...

  2.Sektori i Mbrojtjes dhe Reparti Rezerv!
  a)Oficer Aktiv te APJ dhe Oficer Aktiv te Mbrojtjes Territoriale...
  b)Personel i cili punonte ne Sektorin e Mbrjtjes Popullore neper Komuna...
  b)Oficer Rezerv te Mbrojtjes Territoriale...

  3.Sektori i Puneve te mbrendshem!
  a)Puntor Aktiv ne UDB
  b)Puntor Aktiv si Agjent te UDB-es
  c)Policet
  d)Informantet...

  4.Sektori i Administrates
  a)Puntor ne Adminstraten Shtetrore...

  5.Sektori i Gjyqesis
  a)Prokurorit
  b)Gjyqtaret
  c)Avokatet...

  6.Sektori i Botes se Jashtme
  a)Pesononeli i Ambasadave dhe Konzulatave
  b)Personeli i Klubeve...

  Ne princip secili sektor e ka ndimuar sektorin tjeter...

 3. #923
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  UDBASHT E DJESHM… JAN DHE SOT, …ME SA DUKET DO T JEN …EDHE NESR?!

  ...Udb-a, prher ka qen e interesuar dhe ka punuar q t’i ket n grusht t gjith shqiptart, t cilt jetonin n trojet e tyre n ish-Jugosllavi...
  Prher kam pasur dshir t bj nj analiz pr veprimtarin e bashkatdhetarve tan n mrgim. Ndaj nisa t shkruaj e t hedh n letr, ashtu thjesht, sipas gjykimit e arsyetimit tim, disa nga ato aktivitete e veprimtari, q i kemi br n vite e vite… por q ndiqeshim e spiunoheshim nga udbasht!!!
  Ktu, n Gjermani, ku un punoj dhe jetoj, tashm prej m se tridhjet vitesh, ka shqiptar nga Kosova, dhe viset e tjera shqiptare t ish-Jugosllavis.
  Kam filluar veprimtarin, q nga vitet e gjashtdhjeta, n vendlindje, n kohn e regjimit t ish-Jugosllavis dhe pr ta vazhduar m tej ktu n Gjermani, ashtu si e kam thn dhe n shkrime t tjera. N mrgim, gjeta nj fushveprimi m t hapur, nga ajo q kisha n vendlindje, m shum liri, pr t vepruar e pr ta vazhduar aktivitetin tim pa ndrprerje, pr shtjen Kombtare... Por kur bashkkombsit e mi e kuptuan, se me far veprimtarie merresha un, n at koh, shum prej tyre, nuk m afroheshin...!? E konsideronin, si nj veprimtari me „rreziqe“... kishin frik... t kyeshin n shtjen “politike” ...mendonin se dmtoheshin po t binin n sy t spiunve shqipfols, t cilt i shrbenin shkjaut serbosllav?! Kjo ishte e vrtet, sepse i maltretonin e i mundonin mrgimtart, duke i sorollatur npr zyrat e udbashve shqipfols e shkja, sa here q shkonin n vendlindje pr pushime, si n ver apo n dimr. Shum nga ata i merrnin ende pa u par e pa u prshndetur me fmijt dhe t afrmit. I pyesnin... - me k rri..?! - me k shoqrohesh..!? - cilin e ke m afr..?! - me k takohesh...!? - I pyesnin n imtsia, duke qen t sigurt, se me provokimet, q ju bnin, ata diku do t binin n kurthet e tyre! Kur kta (mrgimtart), nuk tregonin ndonj nga emrat e “irredentistve”... “separatistve” a “terroristve” (kshtu na quanin udbasht, ne, veprimtart e lufts pr liri!?!) ather kalonin n pyetje konkrete... - a... takohesh... bashkpunon... bashkvepron... a shoqrohesh... me Fat Lumbardhin... me Sokol Bardhin... me.!!!. - Euu, kto po m’i tregojn tash pas shkatrrimit t Jugosllavis!!! -Tash m’i thon m lirshm dhe m n detaje...!
  Pas lirimit t Kosovs, nga okupatort serbosllav, m kan thn, se Asllan Sknderi, nga fshati Jabllanic i komuns s Prizrenit, nj udbash me damk, i dors s par, paska ardhur enkas n Nagold (atje banoja un n at koh), pr t m gjurmuar, pr t m “vizituar”!? Udba, prher ka qen e interesuar dhe ka punuar, q t’i ket n grusht, t gjith shqiptart, t cilt jetonin n trojet e veta n ish-Jugosllavi!?
  Ajo i ka prcjell veprimtarit e tyre n mnyrn m intensive, duke ju kushtuar shum-shum rndsi... Madje mund t them, q bashkfshatart e mi, kan qen t ndjekur pothuajse kok pr kok!!!... I tr fshati sht marr n pyetje si ata brenda ashtu dhe ata jasht, me pun n perndim sa her q kan shkuar n pushime, dhe jan torturuar psikikisht dhe fizikisht!!! Shum nga bashkfshatart e mi kan kaluar npr dorn e torturave t milicis t udbashve shkja dhe t shrbtorve t tyre shqipfols!?... E far mund t them pr familjen time, pr njerzit e mi t afrt !?... Nuk ju kan ln asnj vrim miu pa i kontrolluar! I kan maltretuar antart e familjes sime, sa her q kan dyshuar…sa her q kan dashur...!?
  Disa prej tyre i kan munduar aq shum, sa q i onin her n stacionin e milicis n Sreck e her n SUP t Prizrenit. T gjitha kto jan br nga njerzit tan me dashje a pa dashje, me dhun a pr qejf... duke shkuar dhe vullnetarisht, pr t dshmuar, duke dhn informata madje edhe t rrejshme!!!
  Pra kishte prej tyre, udbash e shrbtor t shkjaut, q shoqroheshin me mua... flisnim e bisedonim...dhe... ia onin udbs informatat?!... Merreni me mend... m kan spiunuar se un jam kundr shkjaut... kundr Jugosllavis s Tito shkjaut !!!...Eu, po ky ishte nder i madh pr mua e turp pr ata shpirtzinj, pr ata t shitur e t poshtr!!!...
  ... Ata mrgimtar, t cilt un i kam pasur shok e q n nj mnyr apo n nj tjetr m kan mbshtetur, pr veprimtarin time, prher e kan pasur dern time t hapur... Por pr t pabest shqipfols t shkjaut, kjo der ka qen e mbyllur... Ktyre mostrave, kurr nuk ju sht besuar!!!... Ata e detyronin vllan t spiunonte vllan… mikun t spiunonte mikun.. Dhe kto spiunime t ult, t paskrupullta kan ndodhur !... E tmerrshme!!!. Me disa nga bashkkombsit e mi, t cilt kan qen me familje ktu, kishim dhe hyrje e dalje, si pr raste urimesh a ngushllimesh.
  Udba ka punuar me t afrmit tan, jo vetm pr t nxjerr dika, informata prej tyre, por n ann tjetr t na fuste n dyshime e n grindje me njri tjetrin...!!! Kshtu ishte rasti i kushririt tim. R. Tafallarit dhe bashkfshatarit tim, Z. Pirecit. T dy kta i ka munduar shum vet kryeudbashi Vesel Krasniqi, i cili ishte pr komunn e Prizrenit dhe disa bashki komunash t tjera. Sa her q shkonin n pushim i ka marr n pyetje, i ka pyetur pr mua!? Dhe kta... pa tjetr i kan treguar dika... se pr ndryshe jua merrte pasaportn… ju krkonte ndonj dhurat... para... besa edhe i torturonte fizikisht!? Ndaj duke i ditur maltretimet q ushtroheshin ndaj tyre dhe duke e njohur taktikn e udbs, un ju kisha thn, q pr mua, si person, mos ngurroni pr asgj!!! Tregoni ashtu si sht realiteti... se nuk ju hidhrohem... i till jam dhe nuk kam aspak frik nga askush dhe nuk tutem pr asgj!!! Un dua, q atdheun tim ta shoh t lir dhe t bashkuar me Shqiprin Am!!!
  Nuk i munduan e i torturuan vetm bashkfshatart e mi, por dhe shqiptar t komunave t tjera t Kosovs dhe t viseve shqiptare n ish-Jugosllavi, q punonin e jetonin, n Nagold e rrethin apo n qytete t tjera t Gjermanis, pr t cilt dyshonin se mund t kontaktonin me mua!!! Jo vetm kaq, ata i merrnin n pyetje edhe ata q punonin e jetonin n shtete t tjera, si n Zvicr dhe ata n Austri. Bashkvendsit e mi n Austri e kan prjetuar nj tmerr t till, nga se un i kam vizituar disa her, por pa menduar kurr, se do t’i fusja, pa dashje, n telashe!!! Koha ishte e till dhe un me shokt H. Gagicn, H. Berishn, dhe Q. Haxhillarin, nga Gjermania kemi shkuar, kemi marr me vete edhe disa video filma pr ti par dhe letrsin nga Shqipria pr t`ua ln atyre. Ata filma ishin shum edukativ dhe t afronin shum me atdheun e dashur!!! M kujtohet si sot, se u mblodhn pothuajse t gjith bashkvendsit e mi, por dhe t tjer, n nj od t madhe, e cila ishte si nj sall, pr t par s bashku filmat shqiptar. Kur dolm nga salla, shum prej tyre ishin me lot n sy, ishin t mbushur me emocione...! Para se t ndaheshim, ju lam dhe letrsin shqipe, q n at koh, e merrja nga ambasada e Shqipris n Vjen, nga Engjll Kolaneci, pr t`jua shprnda bashkatdhetarve tan. Por ’ndodhi?! N vjesht, sa ata shkuan me pushime n vendlindje, t gjith u morn n pyetje... se spiunt e kishin kryer “detyrn” e tyre... i kishin uar informatat, bash “aty ku duheshin”!? Pra do gj q lvizte, do gj, q ju binte mrgimtarve n dor nga Shqipria Am quhej e rrezikshme... armiqsore!!! Madje disa prej tyre, n kt rast e psuan mjaft rnd!
  Nj dhndrin tim, Sitki Belallarin, e maltretoi po Vesel Krasniqi, udbashi m i poshtr i shkijeve. Sitki Belallari e psoi m keq, i cili na ndihmoi pr organizimn e atij tubimi, na ndihmuan edhe Maxhun Tafallari, Milazim Tafallari, Nuhi Braha, Mursel Karanezi, dhe t tjer, t cilt punojn dhe sot e ksaj dite n Wineurstadt!? Sitkiu njeri tepr besnik, u b shum aktiv pr shprndarjen e letrsis shqipe, q merrnim nga atdheu am, nprmjet ambasads shqiptare n Vjen. Por Sitkiu u spiunua nga bashkfshatart tan, dhe pikrisht nga...? Hoqi t zit e ullirit, por nga t gjitha ato maltretime kurr nuk u dshprua, nuk u thye, qndroi burrrisht para udbashve t flliqur..!!!
  Muharrem Ajgeraj, nga fshati Malsia e Vrrinit (ish Lybeqev) punonte n Zvicr, gjegjsisht n Lihtenstain, me disa bashkvends t tij. Tek Muharremi, t cilin e kam shok, por njkohsisht sht dhe djali i tezes sime (motrs s nns sime) shkuam me H. Gagicn dhe Q. Haxhillarin, pr t shfaqur filma shqiptar, q posa i kishim marr nga shteti am Shqipria. Ndrkoh dhe bagazhin e makins e kishim mbushur plot me letrsi shqipe, t marr po nga Shqipria, me qllim pr t’jua shprndar bashkkombsve tan. Muharrem Ajgeraj na priti shum mir. N fytyrn e tij shihej nj far gzimi... ndihej nj knaqsi e veant tek ai! N odn e madhe, t mbushur plot e prplot me bashkkombs, filmat shqiptar u ndoqn me interesim t madh... Dhe pr kt veprimtari, kur Muharremi do t nisej pr pushimet e fundvitit, do ta ndalonin n kufirin slloven (ather ish-Jugosllavi)... ra n kurth nga udbasht shqipfols, q e spiunuan... Kshtu Muharremi bri gati 2 vjet burg dhe pr kt shkak e humbi punn dhe t drejtn e kthimit n Zvicr?! Dhe pas daljes nga burgu mbeti rrugve, pa pun e pa t ardhura, si pr vete ashtu dhe pr familjen e tij e njerzit m t afrt...
  Aq shum punonte udba me klysht e saj, sa ata i “njihnin” m mir se ne banesat tona!? E dinin do gj n pllmb t dors... Pr mua e kan ditur, se ku e mbaja Flamurin Kombtar, portretin e Sknderbeut, t Ismail Qemalit, t Enver Hoxhs, t Jusuf e Bardhosh Grvalls, t Kadri Zeks, t Azem e Shote Galics, t Isa Boletinit, Bajram Currit etj...!!!
  Kshtu klysht e udb-s “regjistronin” me sy e me vesh, do gj, duke tradhtuar shokt, bashkatdhetart!!!


  marre nga, Albania Press

 4. #924
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Krcnimet dhe rrezikshmrit ndaj Kosovs

  Krcnimet dhe rreziqet n Kosov jan t shumllojshme. Mirpo ende mungon nj
  mekanizm q i prcepton kto lloje t rreziqeve n baza periodike. N nivel strategjik,
  legjislacioni aktual prcakton rolin e KSK-s n disktumin dhe identifikimin e krcnimeve
  dhe rreziqeve ndaj Kosovs. Kuptohet se edhe ndihmesa e mbledhjes s informacioneve dhe
  vlersimi i krcnimeve dhe rreziqeve nga disa organe n Kosov do ta ndihmonin punn e
  KSK-s.17
  Pr ta thjeshtzuar, duke i pasur parasysh krcnimet ndaj Kosovs nevoja pr konsolidimin
  e KSK-s sht shum e rndsishme. Pr ta demonstruar domosdoshmrin e konsolidimit
  t KSK-s ia vlen q s paku shkurtimisht t i cekim disa krcnime dhe rreziqe ndaj
  Kosovs, q nga shpallja e pavarsis s Kosovs.
  Cenimi i integritetit territorial t Republiks s Kosovs paraqet nj ndr rrezikshmrit te nivelit t
  lart. Aktiviteti i strukturave paralele serbe n veri t lumit Ibr si dhe mungesa e qasjes s
  institucioneve t Kosovs n 18% t territorit shtron nevojn e analizimit t situats n baza
  periodike. Kjo sidomos kur merret parasysh fakti i kontrabands s gjer n kt pjes t
  territorit e q po dmton buxhetin e Kosovs.
  Cenimi i siguris njerzore n prgjithsi paraqet nj nga rreziqet m t mdha ndaj qytetarve t
  Kosovs. Niveli i lart i korrupsionit, papunsia e moszhvillimi ekonomik, niveli i lart i
  krimit etj, shtrojn poashtu nevojn e shqyrtimit nga ana e KSK-s.
  Rreziqet nga fatkeqsit natyrore dhe faktori njeri jan evidente. Rasti i zjarreve sidomos vitet e
  kaluara, rrshqitjet e dheut (n Kaanik), trmetet, vrshimet, epidemit e ndryshme
  paraqesin krcnime permanent pr qytetart e Kosovs. Rasti i fundit ishte hyrja e
  substancave kimike shum t rrezikshme n territorin e Kosovs.
  Krcnimet dhe rreziqet e lartcekura shtojn edhe m shum nevojn e konsolidimit t
  KSK-s.

 5. #925
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Millosheviqi ne vitin 1990, helmoj foshnjet dhe rinine shqiptare ne Kosove.


  Dr. Besnik R.Bardhi,
  ( Gjakov. Shkurt, 2010 )

  Kur sht publikuar raporti i prof. Radovanovi dhe far sht prfshir n te?

  Dr.BARDHI: Helmimet e rinis shqiptare n Kosov n pranvern e vitit 1990, t shkaktuara nga agjenturat sekrete t okupatorit serb, prbjn nj ndr periudhat m t dhembshme q ka prjetuar populli shqiptar gjat okupimit t gjat 100 vjear serb.

  Ne bot dihen disa raste identike ku okupatoret dhe diktatort vepruan me popullatn e nnshtruar njlloj si n Kosov. Rasti me eklatant sht helmimi i disa fshatrave me popullat kurde n Irak, nga ana e diktatorit Sadam Hyssein.

  Qendrimi zyrtar i okupatorve serb lidhur m kt krim t br nga qarqet kriminale t Qeveris serbe ka qen shum cinik dhe ofendues. T gjith mjekt shqiptar q dhan ndihmn fmijve t helmuar u quajtn dhe u akuzuan nga kolegt serb ta pa aft dhe n shrbim t strukturave nacionaliste dhe iredentiste shqiptare n Kosov.
  Fmijt e helmuar u quajtn “ aktor t Kans “.
  Kjo tragjedi e rnd q e goditi pjesn m vitale t popullit shqiptar n Kosov u pregadit nj koh t gjat nga ana e kriminelve serb. S pari u b segregacioni n shkolla, fmijt e nacionalitetit serb vijonin msimin paradite ndrsa ata shqiptar mbasdite. Kjo sht pgjegja ndaj akuzave serbe pse ndodhi “helmim nj nacional”.
  Situata politike ne fillim t vitit 1990 n Kosov ishte shum e tendosur dhe e rnd, okupatort serb punonin n baz t platforms t ciln e kishin prpunuar mir njerzit nga Akademia Shkencs dhe Artit Serb. N fakt kjo platform vetm u plotsua dhe u prshtat rrethanave t reja, nga ajo e mhershmja e antishqiptarit Qubrilloviq.

  Si rezultat i ksaj ngjarje, pushteti okupator serb ndrmori masa drastike ndaj mjekve shqiptar. Pjesa drmuese e personelit mjeksor u largua me dhun nga vendpunimet e tyre. Kto ishin prfitimet e tyre politike, mir t paramenduara dhe t kalkuluara, nga helmimet q i bn n Kosov.
  Me nj veprim t kryer ata pfituan n shum fusha:

  1.T komprometohej shndetsia kosovare si e pa aft t menagjoj situatn e rnd t krijuar gjat helmimeve. Kolegt serb, n kuadr t Shoqats s Mjekve t Serbis, nnshkruan peticion t turpshm ku kolegt shqiptar i akuzuan pr jo profesionalizm si dhe t manipuluar pr interesa t nacionalistve dhe iredentistve shqiptar.

  Ky raport i nnshkruar nga ana e Kryetarit t Kryesis s Shoqats s Mjekve t Serbis, Akademik prof.dr.Vojin Shuloviq, n Prokuplje me dt. 30 mars 1990, mes konkluzioneve tjera krkon:

  “ Krkojm dorheqjen e menjhershme t dekanit t Fakultetit t Mjeksis n Prishtin, prof.dr.Alush Gashi… “ dhe ajo ka pason dhe sht m e rnda, ky raport prfundon me kt urdhr t prer:

  “ Fakulteti i Mjeksi n Prishtin, duke marr parasysh t gjitha ngjarjet, nuk sht n gjendje t kryej funksionin e vet edukativ dhe arsimor dhe pr kt arsye propozojm q menjher t fillohet riorganizimi dhe aftsimi i parashikuar me Ligj “.

  Menjher pas ksaj shkrese, Fakulteti i Mjeksis n Prishtin u mbyll me dhun nga forca t mdha t policis serbe. Me dhun u nxorrn profesort, asistentet, studentt dhe doajent e mjeksis kosovare nga zyrat e klinikave te QKUK.

  2. Interesi tjetr final i pushtetit serb, padyshim dhe m tragjik pr shqiptart, ishte pregaditja e terenit pr luftn q pasoj m 1998/99. Rrnimi i shndetsis kosovare nga okupatori serb n vitin 1990, menjher pas helmimeve, gjithsesi pat pasoja t rnda pr popullatn shqiptare, sidomos t plagosurit gjat lufts n Kosov.

  Prof.dr,Radovanovi, i dirigjuar nga Qeveria serbe prpiloj nj raport lidhur m shtjen e helmimeve t rinis shqiptare n Kosov n pranvern e vitit 1990.
  Raporti ose m mir t themi pamfleti politik i prof.dr.Radovanoviqit sht nj shkrim jo shkencor, tendencioz, jo human, i pa bazuar n t dhenat e bollshme shkencore q ekzistojn si dhe i demantuar me gjuhn e argumenteve dhe shkencs s mirfillt.


  Rezultati i tij nga “ hulumtimet ” e bra prshkruhet n kt form:
  “Nj histeri masive i goditi 4000 t rinj shqiptar, q pr tre jav shkaktoi mosbesim ndaj serbve. Nj gyp i ajrosjes n t vetmn klas n Podujev, shkaktoi dyshim se serbt kishin shprndar helm. Rritja dramatike e numrit t rasteve me 22 mars u prputh me akivizimin e nj plani katastrofal, me ’rast shqiptart morn kontrollin mbi shndetsin”.


  Prof.dr.Radovanovi, mohon helmimet dhe kto ngjarje i quan histeri kolektive t rinis shqiptare. Ai tallet me tragjedin kosovare, duke shkelur rnd etikn dhe kodeksin mjeksor.
  Punimi i tij pr helmimet e e rinis shqiptare u publikua n vitet e para lufts n European Journal of Epidemiology ...
  Prof.dr. Radovanovi, arriti te manipuloje opinionin nderkombetar me t pa vrteta. Ne shqiptart e Kosoves edhe pse jemi viktima dhe kemi argumente t bollshme nuk arritm edhe pas 20 viteve t’a prezantojm t vertetn karshi faktorit ndrkombtar.
  sht koha e fundit q me forcn e argumentit ti tregojm bots t vrtetn shum t hidhur dhe tragjike pr krimet monstruoze serbe qe i shkaktoi rinis shqiptare n pranvern e vitit 1990, ngjarje kjo e cila i parapriu m von etnocidit t pa par serb ndaj shqiptarve gjat lufts s viteve 1998/99.


  ilat jan t dhnat tuaja q i keni n dispozicion dhe q kundrshtojn raportet e Radovanovi?

  Dr.BARDHI: Raporti i prof.dr.Radovanovi bie n tok dhe si i till shpallet si gnjeshtr e kulluar dhe antishkencor nga kto fakte:

  Ne simposiumin me karakter ndrkombtar, t organizuar enkas pr helmimet n Kosov, t mbajtur m 09.06.1990 n Zagreb, me titull
  “ Kosova, Sprov e Ndrgjegjs Mjeksore “ u debatua me gjuhn dhe forcn e argumenteve.
  N kt simposium ishte dhe delegacioni serb n krye me prof.dr.Ljubomir Eriq, koleg i prof.dr.Radovanovi.

  Ai prezantoj n kt tubim punimin e tij lidhur me INDUKSIONIN PSIKIK KOLEKTIV , kinse t ndodhur me rinin kosovare n mars te vitit 1990. Mes tjerash theksoi se ktij induksioni psikik i nnshtrohet vetm mosha mbi 11 vje.
  N pyetjen e antarit t Kryesis s puns, prof.dr.Anton Dolenc , nga Fakulteti i Mjeksis n Lubjan, q i drejtoi prof.Eriqit , se cili sht komenti i juaj pr rastet e foshnjeve t helmuara n institucionet parashkollore n Gjakov, pra nn moshn 11 vjeare,
  Prof.Eriq, u mendua pr pak sekonda dhe tha: M duhet t sajoj dika !!!
  Uli kokn dhe asnjeher m nuk morri fjaln.
  Pra, prof.dr.Lubomir Eriq demanton pa dashje tezen e histerise kolektive kolegn e tij prof.dr.Radovanovi.
  E vrteta shkencore sht vetm nj. N Kosov, n mars t vitit 1990, nuk pat induksion psikik kolektiv.

  Argumenti tjeter i cili u publikua pr her t par n Simposiumin e mbajtur n Zagreb, sht dhe gjetja e agjentit toksik DIMETILPHOSPHODITIONAT ( DMPP ), n 7 -t epruvetat e mostres s urins nga fmijt e helmuar n Kosov. Ky insekticid u zbulua nga prof.dr.Franjo Pllavshiq, ekspert i Biokimis n Zagreb.

  Nj dshmitar shum autoritativ dhe ish kryetar i Jugosllavis dhe s fundi ish kryetar i Kroacis, z. Stjepan Mesiq, gjat nj vizite n SHBA, prezantoi raportin e tij “ The participation of Yugoslavia in chemical armament ” (Pjesmarrja e ish Jugosllavis n armatimin kimik). Sipas gazets “Borba” t dt. 26.09.1991 ai ka deklaruar: “ Gazra t rrezikshme luftarake u prdorn kundr popullats shqiptare n Kosov “.


  A mendoni se ka dobsi t autoriteteve t Kosovs n kt drejtim dhe nse po, cilat jan ato?

  Dr.BARDHI: Fakti q Kosova n dokumentacionin e dshmive n GJND nuk bashkangjiti dhe akuzn ndaj Srbis pr helmimin e popullats s saj, n mars t vitit 1990, tregon qart pr nj lshim t pafalshm. Shum shpesh kam shkruar pr helmimet dhe i kam br apel lidershipit kosovar pr t punuar n kt drejtim, mirpo kurr nuk kam marr prgjegje pozitive.
  Kam shkruar edhe nje letr t hapur vitin e kaluar drejtuar kryetarit Sejdiu, kryeministrit Thaqi dhe kryeparlamentarit Krasniqi, ku sugjeroj q kjo tem te riaktualizohet dhe te ngrejm padi ndaj shtetit serb pr krimin e br si dhe te futet n dokumantacionin e Kosovs pr GJND n Hag. Edhe ksaj rradhe nuk kam marr asnj prgjegje.
  T gjith dokumentacionin faktografik ( video xhirime, dokumente ...) lidhur m kto ngjarje i kam ruajt me kujdes t madh gjat djegieve dhe lufts s prgjakshme te vitit 1999 n Gjakov.
  Jemi treguar t pa aft n prezantimin dhe sistemimin e fakteve mbi krimet serbe t bra ndaj popullit shqiptar n Kosov. Nj pjes t madhe t fajit e kan dhe mediat t cilat shum pak i kan kushtuar hapsir ksaj tagjedie.
  Serbet do dit sajojn gnjeshtra n dm t shqiptarve dhe zhvillojn luft speciale propagandistike, kurse ne kemi fakte dhe heshtim !!!

  Lidhur m kt ngjarje sht shkruar edhe nj liber shume interesant nga suedezi Joran Wassenius, i cili sht prkthyer edhe n gjuhen shqipe dhe promovimi i librit sht br n maj t vitit t kaluar. Autori Wassenius , nj periudh t gjat ka hulumtuar dhe ka zbuluar shum argumente n favor t tezs s helmimeve. Kam pas fatin t jem bashkpuntor i tij i ngusht gjat shkruarjs s librit.


  Cfar hapash mendoni t merrni pr kt shtje?

  Dr.Bardhi: N mars, t ktij viti, bhen 20 vite nga ngjarja tragjike e helmimeve n Kosov. Un nuk do t ndalem n asnj moment nga rruga q kam zgjedhur deri n sensibilizimin dhe ndriimin e plot t ksaj shtje.
  Jam thell i bindur n t vrtetn shkencore t helmimeve n Kosov, shteti i Serbis duhet t jap llogari dhe prgjegjsi edhe pr kt krim monstruoz q ka br ndaj shqiptarve t Kosovs.
  Pres prkrahje institucionale dhe bashkpunim serioz te shtetit t Kosovs pr veprimet e mtejme.
  N nivel shteti duhet krijohet nj komision me ekspert t fushave t ndryshme, t cilt duke u bazuar n materialet faktografike, do t sajojne nj kumtes zyrtare ku do t thuhet e vrteta e plot pr helmimet n Kosov dhe do t demantohet raporti i turpshm i prof.dr.Radovanoviq.
  Jemi shtet i pavarur dhe duhet t veprojm me arsye t shndosh pr hir t gjaneratave q vijn dhe shkruarjs s drejt t historis.


  Linku i video klipeve te helmimeve dhe simposiumit te Zagrebit.
  www.youtube.com/user/iliroalbani

 6. #926
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Letr krcnuese, drejtuar trupave daneze t KFOR-it

  MITROVICE-Nj qendr banimi e paqeruajtsve danez n veri t Kosov sht sulmuar, dje n mbrmje, kan njoftuar burimet e NATO-s. T njjtat burime njoftojn se nuk ka njoftime pr t plagosur.

  Majori Majkll Koting, zdhns i KFOR-it, tha se nj dritare sht thyer dhe ka disa dme t tjera materiale. Ai shtoi se sulmi “ishte drejtuar kundr shtpis q strehon ekipin mbikqyrs e ndrlidhs t trupave daneze”.

  Ekipi patrullon n zonat n veri t Kosovs pr t ruajtur kontaktet me pakicn serbe.

  Policia e Kosovs ka pohuar pr agjencin e lajmeve AP se nj letr krcnuese, drejtuar trupave daneze t KFOR-it sht gjetur n shtpi. Kontigjenti danez akuzohej se “po mban ann e shqiptarve”.

  Danimarka sht n mesin e 68 shteteve q kan njohur pavarsin e Kosovs.

 7. #927
  Perjashtuar
  Antarsuar
  25-02-2010
  Postime
  82
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  ARSIM SHARKU ( djali i Hasan Sharkut kryedbashit me te rrrezikshem te Rahovecit)

  jurist

  RAHOVEC

  Drejtor i Drejtorise per kultur ne Rahovec .( aktivist i AKR-se ne Rahovec ,si drejtorne bashkqeverisje me PDK-ne Ka punuar deri me 2004 si kontroll interne ne NSH.IMBB,,Silosi "ne Xerxe,komuna e Rahovecit.
  Per te bemat e tij dine krejt komuna e Rahovecit 70 mije banor.

  -------------------
  Disa te dhena shkurt dhe fakte flesh.

  Ne zgjedhjet e fundit lokale ka mbushur kutit me vota per kryetarin e PDK-se Qazim Qeska ne pjesen e eperme te Rahovecit dhe ne Hoqe te Madhe qe banohet me serb.
  Eshte aktiv ne sherbimet sekrete serbe .Deshmi eshte edhe frekuentimi ne mbremje i lokaleve te nates ne pjesen e Rahovecit e banuar me serb dhe ne Hoqe te Madhe.
  Shkone mjaft shpesh ne Serbi dhe dihet pse.
  Tradicionalisht kane qene ne sherbim te UDB ,me familje ,vellazen dhe kusherinje.
  Se si ka depertuar edhe ne pushtetin e Republikes se Kosoves ,konkretisht drejtor i Drejtorise komunale ne Rahovec ,pergjigjen e gjejme ne UDB,por edhe te zedhenesi i PDK-se Blerand Stavileci.
  Kete nuk e dine Nahit Hasani se do te turperohej me Kosoven e hashim Thaqit.

 8. #928
  Kurre me,ne kete FORUM Maska e woodstock
  Antarsuar
  13-04-2004
  Postime
  569
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Duhet shfaqet edhe lista e UDB-shave te forumit,se edhe ketu jane shume aktiv e duhet te din forumistat se kush jane kete....ndoshta me emer nuk i dime? edhe nese teknologjia ka perparuar..por spaku me Nik
  I vetmi hero i kombit Adem Jashari

 9. #929
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Lufta, jo vetm virtuale e Qeveris s Serbis kundr UK-s dhe kundr pavarsis s Kosovs

  As pas kapitullimit dhe humbjes s turpshme t lufts n Kosov, n Qershor t vitit 1999, as tani 10 vjet pas asaj humbje t prjetshme, Serbia nuk heq dor nga lufta speciale, jo vetm mediale dhe virtuale kundr Kosovs. Paralajmrimet e kreut politik, institucional dhe fetar t Serbis se Beogradi zyrtar kurr nuk do ta njoh Kosovn, po manifestohen me shantazhe t shumta dhe n forma e metoda agresive, ndr m t ndryshmet.


  Mentaliteti i indoktrinuar serb me historin e falsifikuar, pretendimet gjenetike t ksaj race pr pushtim dhe hegjemoni, urrejtja e egr pse jo edhe barbare kundr t gjith fqinjve, e sidomos kundr shqiptarve, myslimanve boshnjak, kroatve, (n t kaluarn edhe kundr bullgarve, hungarezve e rumunve), jep pr t kuptuar se serbet nuk han buk pr t jetuar, por jetojn pr t pushtuar, prgjakur dhe masakruar t gjith ata q nuk jan serb dhe q nuk duan dhe nuk kan kurrfar arsye t jen t till.
  Dit m par, gjykata ndrkombtare e Hags shpalli fajtor dhe dnoi dy serb, t cilit kishin djegur n zjarr 115 mysliman gjat kohs s lufts n Bosnje e Hercegovin. Ky sht vetm njri nga qindra e mijra rastet e tilla, ku tregohet fytyra e vrtet e serbve t oroditur dhe t edukuar pr krime, dominim mbi t tjert dhe pushtim. Nuk mjafton t prmendim krimet e shmtuara n Srebernic, n prani t ushtarve paqeruajts, kryqzator, t Evrops, pastaj krimet sidomos n Vukovar t Kroacis, ku serbt rrafshuan pr tok qytetin, duke vrar madje edhe t smurt dhe mjekt e spitalit, krimet n Kosov, (Reak, Abri, Meje, Krush, Izbic dhe n m shum vende t tjera), t cilat popullata liridashse e ksaj ane nuk i ka harruar, as do t’i harroj ndonjher, ashtu sikur dhe krimet e shumta e t panumrta q kan kryer serbt gjat m shum se 80 vjet t sundimit t tyre barbar n Kosov.
  Do t gjendet dikush madje edhe n vendin ton q, n emr t nj humanizmi deklarativ do t thoshte se nuk duhet t identifikohen t gjith serbt me krimet e tyre.
  Natyrisht, jo qind pr qind e serbve jan vrastar e kriminel, por nuk duhet harruar faktin se populli serb ka prkrahur dhe ka mbshtetur unanimisht krert q kan nxitur dhe kan luftuar pr pushtim e dominim. Nuk duhet harruar faktin se Milosheviqi ishte zgjedhur kryetar me votat e shumics drrmuese, ndrsa politikn e tij kundr Bosnjs, Kroacis dhe kundr Kosovs, e kishin prkrahur 95 pr qind e serbve, ashtu sikur dikur e kishin prkrahur dikur gjermant, Adolf Hitlerin.
  Serbt, pa dyshim se jan popull i inkriminuar n shumicn e tyre drrmuese dhe ata ende nuk po arrijn ta kuptojn se pretendimet e tyre pr pushtim dhe dominim kan marr fund njher e prgjithmon. Ata, nuk po arrijn t msohen se nuk ka m Serbi t madhe, q do t shtrihej nga Vjena n Stamboll, se nuk ka m as Jugosllavi t popujve sllav e jo sllav, t cilt kishin jetuar nn sundimin barbar t serbve, se nuk ka m as union t Serbis me Malin e Zi, se Kosova sht shkputur prgjithmon nga sundimi dhe pushtimi serb, se do t shkputen n ardhmen edhe Sanxhaku e Vojvodina dhe nuk do t ket m Serbi t ndrtuar mbi gjakun e popujve t tjer.
  Vetm kur Serbia t kthehet n Pashallkun e Beogradit, vetm kur serbt t tubohen t territorin e tyre etnik, Nish-Beograd, ather ata do ta kuptojn jermin dhe ndrrn e tyre shekullore.
  Aktualisht, serbt, sidomos regjimi n Beograd, ndodhet i traumatizuar nga humbjet q konsiderohen tejet fatale, sikur sht humbja e “djepit” t tyre. Dhe fajtorin kryesor pr humbjen m t madhe n historin e tyre skterr e konsiderojn UK-n dhe Qeverin aktuale t Kosovs, q shpalli pavarsin, t ciln deri tani e kan njohur 62 shtete t bots demokratike, n mesin e tyre edhe fuqia m e madhe e bots, Amerika. Pikrisht sepse UK-ja u shkaktoi serbve plag t tilla t pashrueshme mu n zemrat dhe n mitologjin e tyre t delirit t jermis, Serbia nuk e ndalon dot luftn, qoft edhe virtuale kundr kreut t lufts s UK-s.
  Afishimi, n disa gazeta i emrave t disa eprorve dhe ushtarve t UK-s, t anatemuar nga Beogradi ( afishime kto t pranishme n portalet serbe dhe proserbe n internet qysh nga viti 2000), akuzat pr gjoja krime lufte t mbshtetura n padit e kohs s regjimit t Milosheviqit, riaktualizimi i ktyre dosjeve edhe nga segmente proserbe t EULEX-it “pr sundimin e ligjit n Kosov”, prkrahja q po merr kjo fushat nga forcat antishqiptare projugosllve, t ringjallura n Kosov dhe shum t si bashkpuntor t prjetshm t t huajve, ka krijuar nj situat tensioni n vend, e cila fare leht mund t marr kahe t rrezikshme. Regjimi i Beogradit, i cili sa i prket UK-s dhe Kosovs nuk ka ndrruar aspak, do t mundohet q prmes nntoks e mbitoks s vet n Kosov ta tensionoj edhe m tej gjendjen, sidomos n veri t vendit dhe n tri komunat shqiptare t Kosovs Lindore.
  Lufta e Serbis kundr UK-s nuk ka t ndalur, ashtu sikur nuk do t ndalet kurr edhe lufta e UK-s kundr pretendimeve barbare, pushtuese dhe hegjemoniste serbe.

 10. #930
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Fushata serbe n Mitrovic: Spastrim etnik nga shqiptart

  MITROVICE- Spastrim etnik nga shqiptart. sht ky premtimi elektoral q po bjn ish kryeministri serb Koshtunica dhe ish lideri radikal Sheshel t cilt kan paralajmruar se programi i tyre pr qeverisjen e Mitrovics nnkupton edhe blerjen e tokave t shqiptarve n veri pr t siguruar kontroll dhe ndikim t plot serb n kt pjes t Kosovs.
  Sipas mediave kosovare, spastrimi etnik i veriut t Kosovs sht shndrruar n temn kryesore t zgjedhjeve lokale t Serbis q do t mbahen kt t diel n Mitrovic, edhe pse jan shpallur t jashtligjshme nga qeveria e Kosovs ndrsa prania ndrkombtare ka thn se rezultatet e tyre nuk do t njihen.
  Mediat n vend thon se Koshtunica i bri kto premtime gjat takimeve zgjedhore q mbajti t dieln ndrsa Sheshel u ka drguar nj letr qytetarve t Mitrovics e cila thuhet t jet shprndar npr qytet ditt e fundit.
  Vec tyre n garn zgjedhore sht edhe ish bashkpuntori i ngusht i Sheshelit, tani nj prej rivalve m t mdhenj t tij Nikolic me Partin Progresive t Serbis.

 11. #931
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Kurthi serb i luftes fetare

  Xhavit Shala

  Ne bashkesine nderkombetare po rritet dyshimi se Beogradi po perpiqet t’i zgjase bisedimet per statusin e Kosoves, me shpresen qe te shkohet ne dhune, qe do te ishte fatkeqesi e madhe”, do te deklaronte disa dite me pare, ne nje emision te ”Zeri Amerikes” ne gjuhen serbe, Daniel Server, analist i Institutit Amerikan te Paqes.

  Dhe zhvillimet ne terren, ne kete prag statusi, po tregojne se nuk kemi te bejme thjesht me dyshime, por me veprime te mirorganizuara te serbeve. Kete here, ata po pergatiten seriozisht dhe kane ndertuar “infrastrukturen” e nevojshme per te provokuar dhune, per ta pergjakur qe ne lindje Shtetin e Pavarur te Kosoves. Afersisht, po ndiqet skema e konfliktit ne Bosnje. Per te mos ekspozuar politiken zyrtare serbe perballe faktorit nderkombetar, ne loje kane futur struktura gjoja paraushtarake.

  Pergjakjen qe po pergatisin ne kete rast, serbet duan t’ia shesin opinionit jo si nje lufte per te mbrojtur nje kauze tashme te humbur ne Kosove, por si nje ”detyrim historik” te tyre per ”mbrojtjen e krishterimit evropian” nga ”invazioni i islamit”, te perfaqesuar nga shqiptaret e Kosoves. Pra, serbet po tentojne qe ne shekullin e XXI, te fusin rajonin e Ballkanit ne kurthin e nje lufte te re fetare.

  Planin e publikoi deputeti socialist i parlamentit serb, Zheljko Vasiljevic. Ai njoftoi opinionin vendas dhe ate nderkombetar, per krijimin e Gardes se Vullnetareve te Mbretit te Shenjte, Car Llazar dhe per shpalljen me 5 maj, ne Manastirin e Llazarices te ”Cetes se pare te milicise se krishtere me uniforme, e cila perbehet nga veterane me pervoje lufte nga 30 qytete te Serbise”. Ne promovimin e ketij formacioni paramilitar pritej te ishin 100 persona, ndonese deputeti serb, qe lancoi lajmin, deklaroi perreth pesemije vullnetare te gatshem, te rekrutuar ne te gjithe vendin.

  Ne vitin 2007, jo shume larg Brukselit, kryeqytetit te Evropes se Bashkuar, endrres se gjithe ballkanasve, me dijenine e Presidentit ”properendimor”, Tadic, serbet promovojne formacione ushtarake me profil te qarte fetar. Njelloj si ne mesjete, kur grumbulloheshin ushtare per te luftuar nen flamurin e kishes. Per te treguar qe kjo nuk eshte nje ndermarrje e disa nacionalisteve ekstremiste, deputeti socialist deklaron se tashme ”kane ndertuar strukturen organizative ushtarake dhe jane pergatitur planet operative per levizjet e sulmet” dhe se me keto pergatitje ”jane marre disa gjenerale dhe kolonele ne pension”.

  Serbet, ne planin e tyre per te provokuar nje lufte tjeter fetare ne Ballkan, nuk llogarisin fare prezencen e forcave te NATO-s ne Kosove. Ata mendojne se ato nuk do te reagojne dhe do t’i lejojne te veprojne si ne Srebrenice. ”Nuk besoj se ata do te perfshihen, por ne kemi pervoje dhe dime se si t’i perballojme”, do te deklaronte per keto forca, ne intervisten e dhene ne datat 28 dhe 29 prill per gazeten ”Danas”, deputeti socialist serb, Zheljko Vasiljevic.

  Kurthi serb per te futur ne nje lufte fetare rajonin i shkon per shtat vetem Al Kaedes, e cila eshte e interesuar te hape nje front te ri ne zemer te Evropes. Edhe pa kete mundesi qe serbet po i ofrojne Al Kaedes, organizata terroriste ka planet e saj afatgjata per rajonin e Ballkanit. Serbet, me provokimin e luftes fetare, vetem se po i krijojne mundesine asaj per te zbatuar me shpejt keto plane. Sipas keshilltarit te Kongresit Amerikan, Joseph Bodanski, Al Kaeda ka planin e saj "Ballkani 2020”, te perbere nga dy faza dhe lidhet me Sanxhakun, Kosoven, Bosnje-Hercegovinen e Kroacine. Plani eshte punuar ne perputhje me rolin e “Ballkanit si njera nder qendrat per zgjerimin e terrorizmit islamik ne Evropen Perendimore”. Ne kete moment - thote ai - te pakten pese sherbime sekrete boterore, insistojne qe plani “Ballkani 2020” i Al Kaedes, te mos realizohet.

  Ne te vertete, sinjale per nje pozicionim fetar, me konkretisht te nje blloku ortodoks, te pozicionuar kunder pavaresise se Kosoves, jane vene re edhe ne disa shtete, anetare te BE-se. Perpjekjet e Qipros, Greqise, Rumanise e Sllovakise, per te percare frontin unik evropian pro planit te Ahtisarit per Kosoven, pa permendur rolin e hapur te Rusise, duket se, pervec te tjerave, ka nje frymezim te paster fetar. Qendrime te tilla jane nje inkurajim per politiken nacionaliste serbe dhe gardistet e Car Llazarit. Keto qendrime vecse i shtojne pengesat per vendosjen e paqes aktive ne Rajonin e Ballkanit.

  Por a do ta toleroje perseri BE-ja nje dhune te re ne Ballkan? ”Shume shpesh ne vitet ‘90, Brukseli eshte krehur, ndersa Ballkani digjej. Ne nuk duhet te lejojme qe kjo te ndodhe perseri”, do te shkruante kohe me pare, ne nje editorial per gazeten ”Financial Times”, Olli Ren, komisioner i Bashkimit Evropian per Zhvillim. Dhe rajoni nuk mund te perparoje, nese nuk zgjidhet statusi i Kosoves, ceshtja madhore e fundit, qe lidhet me renien e ish-Jugosllavise.

  Ndryshe nga evropianet, SHBA eshte teper e qarte dhe e vendosur ne politiken e saj per Kosoven. Por edhe amerikanet i druhen shperthimit te dhunes. Ata e mbeshtesin plotesisht dhe jane te bindur se pavaresia e kontrolluar per Kosoven eshte opsioni i vetem perpara. Pas shperberjes se dhunshme te Jugosllavise dhe spastrimit etnik qe zbatoi Sllobodan Milloshevici ne Kosove, ”cdo rezultat tjeter do te coje ne administrim jofunksional, ne forcimin e ndikimit te ekstremisteve dhe do te conte direkt ne luftera te reja”, deklaroi dite me pare para Komitetit te Marredhenieve Nderkombetare te Dhomes se Perfaqesuesve te Kongresit Amerikan, Nikolas Berns, zevendessekretar amerikan i Shtetit.

  Perfundimisht, kurthi serb per nje lufte fetare ne Ballkan, nuk do te arrije te jetesohet per sa kohe qe do te ruhet kompaktesia midis BE-se dhe SHBA-se, per mbeshtetjen e Planit te Ahtisarit per Kosoven dhe per njohjen e Pavaresise se Kosoves, edhe nese Rusia do te vendose veton ne Keshillin e Sigurimit te Organizates se Kombeve te Bashkuara.

  Perndryshe, Brukseli kete here nuk do te kete kohe te krihet, nese do lejoje perseri qe Ballkani te digjet. Atij do t’i duhet te pergatitet per te pritur valen e refugjateve ballkanas si pasoje e shperthimit zinxhir te dhunes etnike e fetare.

 12. #932
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  T bhen hetime speciale t trafikimit me organet e shqiptarve

  Institucionet e Kosovs, opozita, familjet e t zhdukurve dhe ekspertt krkojn q t kryhen hetime speciale nga institucionet prkatse t krimeve monstruoze serbe, t trafikimit t organeve t viktimave shqiptare, nga serbt.

  Dyshimet e fundit se gjat lufts n Kosov 1998-1999, serbt prmes Maqedonis kan br tregti me organe e shqiptarve t vrar t Kosovs. Kto dyshime t prfolura n disa media vn n vmendjen e institucioneve t Kosovs se krahas krkimit t kthimit t t zhdukurve gjat lufts , duhen br hetime edhe pr dyshimet e trafikimit me organet e shqiptarve nga serbt dhe n vrtetsi t ktij dyshimi Kosova duhet t ngre padi n t gjitha nivelet. Zyrtart institucional dhe spektri politik n Kosov mendojn q dyshimet duhen verifikuar dhe vrtetsia e tyre duhet t identifikoj edhe prgjegjsit e m pastaj t ngritt padia shtese pr krimet dhe gjenocidin serb t ushtruar n Kosov.

  Krimet dhe gjenocidin serb institucionet e Kosovs e kan dnuar dhe e dnojn n vazhdimsi duke krkuar n rrug institucionale ndriimin e t gjitha krimeve, por me kt edhe kthimin e t zhdukurve gjat lufts.

  Hetim special rreth dyshimeve pr tregti me organet e shqiptarve

  Xhavit Beqiri thot se nse ekzistojn argumentet pr trafikim t organeve t qenieve njerzore, patjetr kto dyshime duhet t hetohen.

  Prenk Gjetaj, kryetar i Komisionit Qeveritar pr t Pagjeturit, tha se nuk ekziston nja akuz zyrtare, por derisa ata jan marr t gjall mbase edhe t vdekur, ne krkojm trupat e tyre. Ai shfaq shqetsimin se n kto rrethana q kan vepruar serbt ekziston dyshimi pr nj veprim t till. “Ne krkojm t zbulohet fati i t pagjeturve dhe do gj q sht e dyshimt duhet t nxit organet kompetente t merren me at shtje, qoft n formn e ngritjes s padis apo edhe forma t tjera ligjore”, thot Gjetaj, duke shtuar se derisa ekzistojn dyshimet shtja duhet t hetohet nga t gjitha nivelet n mnyr zyrtare.

  Ismet Beqiri, kryetar i Komisionit Kuvendar pr t Drejtat e Njeriut, shprehet se dyshimet pr nj krim t till, si sht edhe trafikimi me organet e t vdekurve ka ekzistuar edhe m hert i sforcuar tashm edhe m shum dhe se ndaj dyshimeve t tilla duhet t krkojm nga organet kompetente ndrkombtare q t ket nj hetim special rreth mundsis dhe dyshimeve pr tregti me organet e shqiptarve t vrar. “sht obligim i institucioneve tona q t krkojn hetim rreth ksaj shtje, sepse ne jemi ata t cilt do t duhej t krkojm hetime e jo Serbia, si pretendojn serbt se ne i kemi br ato krime dhe mendoj se ky sht pretendim i tyre pr t mbuluar tr at q kan br ndaj shqiptarve t Kosovs”, thot Beqiri.

  Bajram Kosumi, antar i AAK-s, tha se Qeveria e Kosovs duhet t merret m par pr vrtetsin e ktij dyshimi, ather n rast t verifikimit ajo duhet t autorizoj gjykatat e Kosovs q t bjn hetime dhe t krkoj nga Gjykata Ndrkombtare pr Krime t Lufts q t bj hetime t veanta.

  Obligim kushtetues t ndriohen rastet e krimeve ndaj shqiptarve

  Naser Rugova, antar i LDD-s, konsideron se sht e drejt e do shteti demokratik q t krkohet drejtsia. “Qeveria e Kosovs duhet t krkoj sqarime zyrtare nga mekanizmat kompetent ndrkombtar, por edhe nga institucionet serbe, sepse do gj n at koh sht br n mnyr institucionale, me urdhra t prer dhe me hierarki shtetrore”, tha Rugova, duke shtuar se institucionet tona kan obligim kushtetues t ndriojn rastet e kur jan dmtuar shqiptart e Kosovs.

  Sa i prket dyshimeve t fundit se serbt kan trafikuar organet e shqiptarve t vrar gjat lufts avokati Tom Gashi tha se duhet t krijohet nj njsi pr hetime speciale sa i prket dyshimeve pr trafikim me organe t shqiptarve. “Ky dyshim mund t jet i besueshm duke pasur parasysh se kemi t bjm me nj ushtri t rregullt serbe dhe njsi t policis s rregullt. Po ashtu edhe institucionet shndetsore q kan funksionuar n kuadr t ish- Jugosllavis kan qen n gjendje q eventualisht t kryejn transplantime t tilla dhe q organet njerzore t viktimave shqiptarve t’i shesin npr vende t tjera”, tha Gashi. Edhe pse nuk sht leht q dyshimet e tilla t vrtetohen, ai konsideron se duhet t ket nj hetim serioz q t eliminohet edhe kjo dilem. ”Nuk dihet fati i 3 mij t zhdukurve, mund t jet q nj pjes e tyre kan prfunduar n duart e ktyre kriminelve t cilt eventualisht kan hequr pjest e trupit t tyre pr t’i shitur ato”, sht shprehur Gashi.

 13. #933
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Trafiku i organeve, Gjetaj: Kemi t tjera dshmi

  Prishtin -Trafiku i organeve t kosovarve t vrar, duke se po kthehet pak e nga pak n realitet. Gjithsesi, prve deklaratave n media, nuk kan nisur hetimet, apo q t jet zbuluar ndonj fakt i veant, q dshmon pr ekzistencn e ktyre krimeve. Prenk Gjetaj, kryetar i Komisionit Qeveritar pr t Pagjeturit n qeverin e Kosovs, thot pr gazetn “Lajm” se kto informata q plasohen edhe n media, por edhe nga familjart ln vend pr dyshime. “Prderisa kemi ende t zhdukur, l vend pr dyshime”. Gjetaj qndron prapa asaj q ka thn m hert se ekzistojn fakte t bollshme se n varrezat e Shkupit jan t varrosur rreth 20 shqiptar nga Kosova, t cilt forcat serbe, pasi i kan vrar, i kan hedhur n lumin Lepenc.

  “Ne kemi informata t sakta pr kto, por edhe kemi dshmitar q kan shkuar aty dhe i kan fotografuar dhe incizuar kto varreza. Ne jemi n gjendje q pals maqedonase kto dyshime tona t’ia dokumentojm me fakte dhe dshmi”-thot Gjetaj. Sipas tij, lidhur me kto dyshime ka edhe dshmitar t gjall, t cilt i kan varrosur ata trupa, q i kan gjetur n breg t lumit gjat lufts. Kta dshmitar, sipas Gjetajt, jan shqiptar t Maqedonis dhe ata, sipas tij, jan t gatshm ta dshmojn kt.

  Pr kto njohuri sht njoftuar edhe ministri i Jashtm, Sknder Hyseni, i cili pret t filloj bisedimet me homologun e tij nga Maqedonia. Antonio Miloshovski, n mnyr q t dyja shtetet ta hapin rrugn e fillimit t hulumtimit rreth ksaj shtjeje shqetsuese. “Ne jemi duke punuar me fakte dhe posa t merren vesh dy ministrit jemi t gatshm q t bhet fillimisht verifikimi, e m pas edhe zhvarrimi i kufomave, n mnyr q t’u bhen analizat e mtutjeshme”-thot Gjetaj, i cili shpreson se t dyja ministrit do ta gjejn momentin e volitshm q t bisedojn edhe rreth ksaj shtjeje, pasi q, sipas tij, Kosova dhe Maqedonia, prve ksaj, kan edhe prioritete tjera, si sht shtja e kufijve etj.

  “Kam informata se kjo shtje do t trajtohet n momente t volitshme politike t dy shteteve”, tha Gjetaj. Prve ksaj, ai e sheh t vshtir edhe dialogun me paln serbe, por tha se kjo mnyr sht e vetmja alternativ pr ta zbardhur fatin e t zhdukurve. “Dialogu me paln serbe sht gjithnj e m i vshtir, por kjo sht e vetmja dritare dhe ne nuk mund ta mbyllim, sepse adresa pr t’i krkuar t pagjeturit sht Beogradi dhe Qeveria e Serbis. Prandaj, si e vetmja dritare mbetet kjo, edhe pse kohn e fundit ka fare pak rezultate, por kjo sht e vetmja mundsi”.

  Gjetaj mendon se pa ndonj presion ndrkombtar mbi Serbin nuk do t ket ndonj rezultat. Sipas tij, sht vshtir q t marrim informata nga Serbia, pr faktin se ata kan pasur institucione dhe n mnyr institucionale jan br t gjitha ato krime.

  “Dyshimet ekzistojn se ka ende varreza masive n Serbi, por ata duhet t tregojn se ku gjenden, sepse ne pr to edhe kemi fakte. Pr shembull, n rastin e masakrs s Kralanit. sht e ditur se n at koh operacionin e ka udhhequr nj oficer serb me mbiemrin Grujic. N Kralan jan marr 86 veta, 30 prej tyre jan identifikuar, ndrsa 56 t tjer ende nuk dihet se ku jan. Gjith kta jan gjetur n varreza t ndryshme npr Serbi, prandaj shtrohet pyetja, ku jan t tjert? Ata q kan udhhequr me kto operacione e din kt. Ne kemi dyshime se kan mundur t prdoren edhe furrat pr t’u asgjsuar edhe gjurmt, e gjithashtu edhe pr ekzistimin e burgjeve sekrete, gj q mohohet nga pala serbe”.

 14. #934
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Gjenden dy pengje lufte t kidnapuara nga Serbia

  KMDLNJ: N jetimoren e Novi Pazarit jetojn, q nga lufta dy vajza shqiptare
  Qendra Rajonale e KMDLNJ-s n Mitrovic ka njoftuar se dy vajza shqiptare q nga koha e lufts gjenden n nj jetimore n Qytetin e Novi Pazarit n Serbi. Drejtuesi i ksaj qendre, Halit Barani tha se vajzat shqiptare nuk kan njohuri se ku i kan familjet, pasi q ato jan t njoftuara se familjet e tyre gjat lufts jan likuiduar nga ushtria serbe. Sipas informats s drguar nga Barani, njra vajza quhet Kreshnike Rrustemi, emri i nns s saj sht Safete, e lindur, m 15.VIII.1983 n Gjilan dhe ka kt numr t telefonit: 064-9833-837. Ndrsa, vajza tjetr quhet Bukurije Ajeti, emri i nns saj sht Minire, e lindur, m 15.VIII.1979 n Podujev dhe ka kt numr t telefonit: 064-553-2577, Bukurija sht me aftsi t kufizuara (n karroc). “Kt njoftim, prkatsisht kto t dhna pr KMDLNJ, Qendra Rajonale n Mitrovic, i ka ofruar Salem Omerovi nga Novi Pazari, me kta numra t telefonit: 063-7425-809 dhe 020-449-086.

  Nuk din asgj pr familjet e tyre

  Sipas deklarats s Salemit, nj vajz e tij sht duke u shoqruar me kto dy vajza, t cilat kan deklaruar se nuk din asgj pr fatin e familjeve t tyre dhe se ato kishin dgjuar se gjat lufts m 1998/99 n Kosov, familjet e tyre jan pushkatuar nga forcat ushtarake serbe dhe se asnj prej familjarve nuk jan n jet”, tha Barani. Vajzat e lart prmendura nuk jan n dijeni se si kan ardhur deri n Novi Pazar dhe sipas deklarats s Salem Omeroviit dhn n QRKMDLNJ n Mitrovic, ato tani jan banore t jetimores n Novi Pazar. “Omeroviq thot se Kreshnikja e fol mir gjuhn shqipe, ndrsa Bukurija shum me vshtirsi flet shqip dhe at vetm ndonj fjal”, thot Barani. KMDLNJ, Qendra Rajonale n Mitrovic, ju bn thirrje familjarve t ktyre dy vajzave q t shkojn n Novi Pazar e t’i marrin fmijt e tyre. KMDLNJ, Qendra rajonale n Mitrovic, posedon fotografit e ktyre dy vajzave.

  Dyshimet se ekzistojn burgje nuk konfirmohen nga Beogradi

  Ndrkaq, zyrtar t qeveris s Kosovs dyshojn se n Serbi mund t ket edhe persona t tjer t marr si pengje t lufts dhe qndrojn diku npr jetimore apo strehimore t ndryshme. Prenk Gjetaj, kryetar i komisionit pr t pagjeturit, tha se pas ktij rasti ne si institucione t Kosovs do t krkojm q t bhen hulumtime m t thukta npr jetimore t Serbis, mbase mund t ket edhe shum pengje t tjera. “Sigurisht se pas rastit t ktyre dy vajzave ne duhet t’i shtojm krkesat tona pr hulumtime n jetimoret n Serbi, sepse dyshimet na drgojn drejt jetimoreve”, tha z. Gjetaj. Gjetaj me tej thekson se patjetr se mund t ket shum njerz q jan marr peng gjat udhtimeve t tyre gjat viteve ‘90 e ktej. “T gjith ata q jan zhdukur dhe vazhdojn t mbeten t pagjetur, dyshimet tona vazhdojn se ata gjenden diku n Serbi”, tha ai. Ai shpreh gatishmrin e qeveris s Kosovs n vazhdimsi pr t zbardhur fatin e t pagjeturve gjat viteve t represionit t lufts, duke vn n pah kshtu se deri m tash jan gjetur npr varreza masive mijra mbetje mortore, derisa disa prej tyre edhe jan identifikuar n baz t analizave t ADN-s dhe u jan dorzuar familjarve.

  Dyshimet se n Serbi ekzistojn burgje ku mbahen t pagjeturit shqiptar, t kidnapuar gjat lufts s fundit n Kosov jan hedhur koh m par edhe nga familjart e t pagjeturve, por q ato dyshime vazhdimisht jan kundrshtuar nga zyrtar ndrkombtar. Prkitazi m ket edhe z. Gjetaj, deklaron se derisa nuk ka asgj konkrete, derisa nuk konfirmohen se ka burgje ku mbahen t pagjeturit shqiptar, ather kto mbeten vetm dyshime. Ai ka prmendur se n takimin e fundit me prfaqsues t Beogradit jan shprehur edhe dyshimet tona pr ekzistencn e burgjeve n Serbi ku mbahen shqiptart. Kryetari i Komisionit pr t pagjeturit, premton angazhimin e shtuar t institucioneve t Kosovs n bashkrenditje me organizmat ndrkombtar q t insistoj te Beogradi zyrtar q t tregoj vendndodhjen qoft t burgjeve, apo edhe t varrezave masive.

  shtja e t zhdukurve tash e dhjet vjet pas lufts mbetet breng e shoqris, e n veanti familjart e t zhdukurve. Edhe sot e 10 vite pas lufts ende nuk dihet edhe m shum se nj mij t zhdukur. Familjart disa her kan ngritur zrin pr neglizhencn e institucioneve pr zbardhjen e t pagjeturve, n veanti shprehin indinjat pr mos identifikimin e 435 mbetjeve mortore, q ende presin t identifikohen n morgun e Institutit t Mjeksis Ligjore n Prishtin. E nga ana tjetr, duke e mos ia ln fajin vets, institucionet qeveritare kt ngecje e arsyetojn me faktin se nuk po prputhn mostrat e gjakut t familjarve me eshtrat e mbetjeve mortore.

  Derisa qeveria vazhdimisht shprehet e prkushtuar pr zbardhjen e fatit edhe t 1900 t pagjeturve, ajo megjithat pranon se nuk ka autoritet q t ndikoj tek institucionet e Beogradit q t zgjidhjet kjo shtje dhe n vazhdimsi paraqet krkesn te institucionet ndrkombtar, q kto t fundit t shtojn presionet mbi Beogradin zyrtar q t identifikohen varrezat masive dhe kthimi i t pagjeturve t bhet sa m shpejt.

 15. #935
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Skandali, shrbimi sekret ka burgje t fshehta

  Maqedoni, t burgosurit politik shqiptar akuzojn qeverin
  Banesat e fshehta dhe shtpit e boshatisura npr lokacione t ndryshme n Maqedoni dyshohet se shfrytzohen nga shrbimi sekret n Maqedoni, pr biseda informative dhe prpunim t t dyshuarve. Kt fakt e konfirmon kryetari i Shoqats s t Burgosurve Politik Shqiptar (SHBPSH), Shptim Pollozhani. Zdhnsi i MPB-s, Ivo Kotevski, e mohon kt shtje, q sipas tij bazohet vetm n spekulime t mediave. N Maqedoni ekzistojn pista dyshimi pr ekzistimin e banesave private dhe shtpive q shfrytzohen nga ana e Drejtoris s Sigurimit dhe Kundrzbulimit (DSK) t Ministris s Punve t Brendshme. Ky realitet pranohet nga Shoqata e t Burgosurve Politik Shqiptar n Maqedoni.

  “Ne kemi informata si shoqat prej vet njerzve apo viktimave q pas burgosjeve jan shtitur npr vila, banesa dhe kazerma ushtarake, ku atje jan marr n pyetje dhe jan prpunuar pr qllimet e shrbimit sekret. Rastet jan t ndryshme dhe s fundi kemi rastin e Sopotit, ku njri nga t akuzuarit ishte mbajtur me dit t tra npr lokacione t ndryshme private n Maqedonin Lindore, npr shtpi private. Kjo dukuri sht e pranishme q nga fillimi i tranzicionit”, ka theksuar kryetari i shoqats, Shptim Pollozhani. T arrestuarit kryesisht merren nga shtpit e tyre, zhduken pr disa dit npr lokacionet sekrete, ku merren n pyetje, ndrsa m pas ata pas disa ditve lejojn q klienti i tyre t paraqitet para gjykatsit hetues, edhe pse procedurat ligjore jan q t akuzuarit t paraqiten para gjykats brenda afatit 24 orsh. Pollozhani thekson se lokacione t dyshimta ka n Manastir, Vodno, Mavrov, ku shfrytzohen vila dhe lokalitete t ndryshme. SHBPSHM vlerson se kjo situat mbetet mister dhe nj sekret i ndjeshm pr shqiptart, pasi q ata nuk jan t prfaqsuar n nivelet e larta t institucioneve dhe shrbimeve sekrete n Maqedoni. Incidenti q ndodhi disa jav m par n nj banes n kompleksin “Mavrovka” n Shkup dhe q shfrytzohej si thuhej nga shrbimi sekret, ka zgjuar interesin pr ekzistimin e ktyre lokacioneve. Lidhur me kt incident ku rezultoi i plagosur nj shtetas i Kosovs, identiteti i t cilit nuk publikohet, kan lindur dyshimet e tilla se n t vrtet n Maqedoni ka lokacione alternative policore. Zdhnsi i MPB-s, Ivo Kotevski, ka mohuar do gj lidhur me pohimet q dalin npr media se Maqedoni shfrytzohen lokacione sekrete. Zv/ministri i Punve t Brendshme, Xhevat Bui ka theksuar se nuk sht n kompetenc t tij t komentoj informacione q nuk jan t verifikuara dhe q jan pjes e spekulimeve. Edhe ekspertt dhe avokatt pohojn se n Maqedoni ekzistojn burgje apo dhoma alternative q shfrytzohen pr marrje n pyetje t personave t dyshuar nga ana e pjestarve t DSK-s. Nj numr i madh i aktivistve dhe veprimtarve shqiptar kan psuar trajtime t tilla. Edhe gjat konfliktit t vitit 2001, dhjetra shqiptar u mbajtn npr lokacione alternative, n mesin e t cilve tanim ka edhe t zhdukur. Rasti i “Vreshtave t Rashtakut”, “Sopoti” dhe shum raste t tjera konfirmohen se pjestart e shrbimit sekret i mbanin t arrestuar npr lokacione alternative personat e arrestuar dhe t dyshuar. Deri tani asgj nuk sht konfirmuar se n emr t kujt mbahen kto lokalitete, kush qndron pas tyre dhe a jan t evidentuara pr mirmbajtje n organet e Ministris s Punve t Brendshme.

  Gazeta Shqip

 16. #936
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Belgjika ekstradoi vrassin e Enver Hadrit

  Vrassi Veselin Vukotiq, i cili akuzohet pr vrasjen e veprimtarit kosovar, Enver Hadri, n Bruksel, m 1990, me urdhr t Shrbimit t Sigurimit t shtetit (DB) t Serbis, pas qndrimit dyvjear n nj burg n Belgjik, mbrm i sht ekstraduar autoriteteve serbe n Beograd. Sipas gazets “Blic” t Beogradit, nn masa speciale t siguris, Vukotiq sht transferuar mbrm me linjn e rregullt ajrore nga Brukseli. Vrassi Vukotiq, i cili me pranga n duar sht drguar n burgun e qarkut n Beograd, ka qen bashkpuntor i policis sekrete serbe, pr t ciln n Evrop ka kryer detyra me “interes m t lart shtetror”. Vukotiq n burgun e Belgjiks ka qen nga shkurti i vitit 2006, pas arrestimit n Aeroportin e Madridit, kur po kthehej nga Parisi. Nga Spanja sht transferuar menjher n Belgjik, e cila kundr tij po e zhvillon procedimin pr shkak t vrasjes s Enver Hadrit, ish-drejtues i Komitetit pr Mbrojtjen e t Drejtave t Njeriut n Bruksel.

 17. #937
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Enver Hadri

  • Ten things you didn't know about images on Wikipedia •

  Enver Hadri (1941- 25 janar 1990) ishte veprimtar pr t drejtat njerzore dhe politike t shqiptareve t Kosovs. N fillim t vitit '72 ai u vendos n Bruksel, ku vazhdoi veprimtarin politike nprmjet Organizats 'Rezistenca Kombtare e Shqiptarve t Kosovs' n t ciln bashkvepronin Enver Hadri, Ramadan Gashi, Riza Kadrija, Agim Rodoniqi etj.. Organ i ksaj organizate ishte revista Zri i Kosovs n gjuhn shqipe dhe frnge, prmes t cils bhej thirrje pr bashkimin e trojeve shqiptare n prgjithsi, sidomos punohej q shtja e Kosovs t futej n agjendat e diplomacis ndrkombtare, si Unioni Evropian, NATO, etj,. N Bruksel ai formoi dhe drejtoi Komitetin Shqiptar pr Mbrojtjen e t Drejtave t Njeriut.
  Vrasja


  M 25 shkurt, 1990, n moshn 49 vjeare, Enver Hadri u plagos dhe m von vdiq n spital nga nj atentat n Sent Xhiles (origj. Saint Gilles), Bruksel, i porositur nga Shrbimi Sekret Serb (UDBA). Atentatort, Veselin Vukoti (Veshko)[1], Andria Lakoni, dhe Darko Asanin, e qlluan me dy plumba n kok deri sa kishte ndaluar ne nj semafor. Hadri kishte me vete listn e 23 shqiptarve t vrar n Kosov nga Serbia t ciln do t'ia dorzonte t nesrmen Komisionit t t Drejtave t Njeriut t Parlamentin Evropian.
  Andria Lakoni u vra nj muaj m von nga bashkatentatori i tij V. Vukoti n nj diskotek n Beograd. Darko Asanin u arrestua n Greqi m 1995, me ’rast nj gjykat greke urdhroi ekstradimin e tij n Belgjik pr gjykim, por me ndrhyrjen e Ministrit Grek te Drejtsis Janis Potakis ai u drgua n Serbi ku u vra m 1995. Veselin Vukotic sht arrestuar n Spanj n vitin 2006 dhe ka qen n burg n Belgjik deri me 19 dhjetor 2008 kur i sht dorzuar autoriteteve serbe.
  Sipas policis spanjolle, Vukotic, prpos vrasjes s Enver Hadrit ai kishte edhe dokumente paditse pr kryetarin e Jugosllavis Slobodan Milosevic n lidhje me vrasje t shumta. N vitin 2003, nj dshmitar i mbrojtur n gjykimin e Milosevic ka dshmuar se zotri Vukotic ka pranuar vrasjen e Hadrit. Dshmitari i mbrojtur ka dshmuar prapa xhamit me ngjyr duke thn se: Vukotic ‘m ka treguar pr likuidimin e shqiptarve n gjith Evropn. Ai e br kt m urdhrin e shrbimit sekret jugosllav. T fundin q e ai e ka vrar ka qen Hadri.

 18. #938
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Syjimi i Serbis me heronjt e vet

  Shkruan: Bardh DEMA

  Ka t paktn 20 vjet q dihet publikisht dhe pranohet zyrtarisht se aksionet m delikate e m t besueshme pr mbrojtjen e interesave t shtetit serb u jan besuar personazheve m t errta t bots serbe t krimit.

  N vitet tetdhjet shum kundrshtar t regjimit sidomos n mrgim jan vrar n atentate spektakolare apo edhe jan kidnapuar me pjesmarrjen aktive t kriminelve serb, t cilt m par ishin dnuar dhe mbajtur npr burgje pr dhunime, plakitje, vrasje etj. Kriminel q nuk kishin ln t zez pa br jo vetm n ish-Yu por edhe npr Evrop si Arkani, Zemunci, Beli, Ashanini, Legija e shum t tjer, u kthyen n yje t policis, ushtris dhe t politiks serbe.

  Me shprthimin e lufts n ish-Yu, shefat e nntoks serbe e komandantt e eskadroneve t fshehta t UDB-s u bn saora komandant t njsive ushtarake me t cilat udhhiqte publikisht shtatmadhoria e ushtris federale. Kudo q kan shkuar kto njsi, n Kroaci, n Bosnje e Hercegovin, n Kosov, n Luginn e Preshevs etj., kan ln nam t zi pr krimet e prgjakshme q kan kryer.

  Prej personazheve t bots s krimit deprtimin m t thell n strukturat e shtetit serb krahas Arkanit e ka br edhe Milorad Ulemek, i njohur me nofkn Legija, i cili aktualisht po akuzohet nga qeveria serbe si organizator i atentatit mbi kryeministrin, Zoran Gjingji.

  Togeri i legjionit t t huajve

  Milorad Ulemeku, u lind m 1965 n Beograd. N fillimvitet tetdhjet kishte nofkn Cema dhe njihej si shef i nj bande t rinjsh. Pasi plakiti nj shitore t njohur t sportit n Beograd dhe rrahu keqas rojtarin e saj, Ulemek u arratis n Franc. Atje mbyti nj person dhe pr t'u ikur dnimit u lajmrua n legjionin e t huajve, ku qndroi rreth 7 vjet.
  Me shprthimin e lufts u kthye n Serbi dhe u angazhua n njsit q komandonte Arkani, e q njiheshin si Srpska dobrovoljaka garda (Garda vullnetare serbe). Aso kohe t gjith lidert serb t opozits si Drashkoviqi, Shesheli etj, kishin n front njsit e veta paraushtarake, t cilat armatoseshin nga komanda federale dhe komandoheshin drejtprdrejt nga oficert e ushtris ose UDB-s. Shumica prej ktyre 'vullnetarve' vinin n bazat strvitore drejt e nga burgu, ku vuanin dnimet pr krime t rnda.
  Me kohn, dora e djatht e Millosheviit, shefi i shrbimeve sekrete serbe, Jovica Stanishi vendosi ta formoj elitn e njsive speciale t policis serbe q njiheshin si "beretat e kuqe". Kto njsi kishin pr detyr t kryejn punt m t pista t lufts: eliminimet, masakrat, prdhunimet, plakitjet etj. Me kto njsi udhheqite drejtprdrejt Franki Simatoviq, "Frenki" funksionar i lart i shrbimit serb t sigurimit. Njri prej ndihmsve t Frenkit ishte Milorad Ulemek, i cili n luft mori nofkn "Legija".
  'Beretat e kuqe' kishin mbledhur kriminelt m t dshmuar n luft n t gjitha njsit policore, ushtarake e paraushtarake serbe. Kudo q kan shkuar "beretat e kuqe" kan br masakra rrnqethse mbi popullsin civile dhe kan shkaktuar ekzod masiv t popullsis.
  Pas Deytonit, Stanishi vendosi ta formoj publikisht krahun ushtarak t Sigurimit t Shtetit q njihej si JSO, njsit pr operacione speciale, e t cilat n rast nevoje do t mund t mateshin edhe me ushtrin serbe. Kto njsi kan qen ndr t parat q jan angazhuar n luftimet n Kosov, me 'rast kan kryer shum krime mbi popullsin civile. Ato, ve t tjerash, kan kryer masakrn e Likoshanit e Qirezit, kan masakruar familjen Jashari n Prekaz etj.
  Franki Simatoviq, ka punuar edhe n shrbimin ushtarak t zbulimit. Burime t informuara n Beograd pohojn se ai n fundvitet nntdhjet n kuadr t ktij shrbimi ka punuar n Kosov, duke udhhequr nj njsi speciale t vzhgimit n nj operacion special t koduar "Sheshirii".
  N tetor t vitit 1998, Milloshevii shkarkoi nga detyra njerzit e tij m t besueshm Stanishiin e m t edhe Frenki Simatoviin.
  N krye t njsive pr operacione speciale Frenkin e zvendsoi Milorad Ulemek, Legija, i cili kishte arritur gradn e kolonelit dhe kishte stolisur gjoksin me dekoratat m t larta.

  Sipas burimeve serbe, Legija ka qen ndr njerzit m t besueshm t Millosheviit. At ndryshe e kan quajtur edhe pretoriani i Sllobos.
  Legija dhe JSO-t nuk jan prdor vetm kundr popujve joserb. Kto njsi, konkretisht Legija, kan marr pjes edhe n likuidimin e personaliteteve serbe, si sht atentati n magjistraln e Ibrit, kur n prpjekje pr t likuiduar Vuk Drashkoviin n nj incident t inskenuar u mbytn 4 bashkpuntor t ngusht t tij.
  Pastaj kidnapimi dhe ekzekutimi i ish-presidentit serb, Ivan Stamboli, aksion i kryer m 25 maj 2000, dhe shum vrasje t tjera n qrimin e hesapeve mes klaneve mafioze e politike n Serbi.

  N ann e demokratve?

  M 5 tetor 2000, pas disfats elektorale t Millosheviit e sidomos pr shkak t kmbnguljes s ktij pr t lshuar pushtetin, shprthyen trazira t mdha n Beograd. At dit pritej intervenimi i njsive speciale t policis q komandoheshin nga Legija. Por kt e ka takuar Zoran Gjingji, i cili m von ka pohuar publikisht se Legija me at rast ia ka dhn fjaln se njsit q komandoheshin prej tij nuk do t intervenonin kundr opozits. Kryeministri i ndjer serb ka pranuar gjithashtu publikisht se edhe ky ia ka dhn besn Legis. Pr far bese sht fjala nuk dihet, por sigurisht pr t mos e drguar n Hag legjionarin serb.
  Mirpo Legija, dhe shokt e tij, t msuar t bjn ka t duan dhe t mos i japin llogari askujt, shpejt ran n kurthin e pasioneve t tyre: m 2001 Legija shkaktoi nj skandal n nj diskotek n Kull, afr bazs s njsive speciale. Ai dogji me rafale diskotekn q kushtonte rreth nj milion euro.
  Disa muaj m von n Beograd, n nj bar, duke festuar ditlindjen e vejushs s Arkanit, Legija shtini me arm dhe ra n konflikt me policin, duke u thn: "Un jam Legija, un jam Zoti!" E arrestuan dhe pastaj e pushuan nga puna.
  Prej ather Legija u vu hapur n krye t klanit t Zemunit, nj krah i fuqishm i mafias serbe, i cili, sipas ministrit serb t policis, trafikon pr do muaj rreth 100 (njqind) kilogram drog! Esht vendi t prmendet ktu se shrbimet serbe t zbulimit nj pjes t mir t veprimtaris s tyre e kan finansuar prmes trafikimit t narkotikve. Pas rrzimit t Millosheviit qeveritart e rinj kan pohuar para gazetarve se n sefat e UDB-s kishin gjetur 600 kilogram heroin t pastr t prgatitur, pra t dromcuar pr t'u shprndar.
  Krah i djatht e Legis n veprimtarin mafioze edhe tash s fundit vazhdonte t jet Dushan Spasojevi i njohur me nofkn "Shiptar". Nuk dihet nse ka marr kt nofk pse sht me origjin nga Medvegjja apo ndoshta pse ka kryer krime kundr shqiptarve. Sidoqoft, Spasojevi dhe banda e tij, krahas atentateve, sht marr edhe me kidnapimin e serbve t pasur, pr t'i detyruar familjet e tyre t paguajn miliona euro, pr t shptuar kokn e pengut. Kidnapimet n Serbi, kto dhjet vitet e fundit jan kthyer n industri t levrdishme pr mafian serbe.

  Prishja e paktit

  Duke forcuar pozitat pushtetore, Gjingji filloi edhe pastrimin e shrbimeve t zbulimit, duke emruar n krye t shrbimeve kuadro t rinj si dhe duke formuar e institucionin e prokurorit special me autorizime t plotfuqishme pr luft kundr krimit t organizuar. Kjo e shqetsoi mafian serbe, sepse shihej se bashkjetimit t saj me pushtetin n emr t patriotizmit po i afrohej fundi. Lufta kishte marr fund e edhe konfliktet n Luginn e Preshevs, ku Legija dhe shokt e tij, sipas zvendskryeministrit serb Kora, kishin luajtur rol t rndsishm, tashm kishin prfunduar.
  Ve ksaj edhe Haga u rrinte heronjve serb si shpat e Damokleut mbi qaf, sepse Carla del Ponte n t gjitha takimet zyrtare krkonte me inssistim edhe kokn e tetovuar t Ulemekut.
  Me krijimin e bashksis shtetrore t Serbis e Malit t Zi, pritej t bheshin ndryshime t mdha edhe n kreun e ushtris, n kreun i cili po vazhdon ta strehoj gjeneralin famkeq, Mladi dhe t krkuar t tjer nga Tribunali i Hags. Me formimin e kshillit t ministrave t Serbis dhe Malit t Zi do t rrzohej edhe bastioni tjetr i fuqishm i Millosheviit, ushtria.
  Kto rrethana uan deri te vrasja e kryeministrit serb, Zoran Gjingji. Prandaj sht vshtir t dihet se cilat struktura a vran kryeministrin: Legija e Spasojevii, strukturat e paprekura t Milosheviit, Stanishiit etj., apo shrbimet sekrete ushtarake. Apo ndoshta t gjitha bashk.
  Kto rrethana gjithashtu detyruan autoritetet serbe, q pas atentatit t shpallin gjendjen e jashtzakonshme n vend, sepse duhet besuar se formacionet e ushtris, policis dhe mafias jo vetm mund t bjn rrezistenc, por edhe mund t prpiqen ta marrin pushtetin.

  "Arkani", "Legija", "shiptari", "budalla", "mashtruesi", "miu" etj., jan emra q kan dominuar n Serbi t paktn tash e 15 vjet. Ata n Beograd, Nish, Pozharevc, kudo npr Serbi, jan ngritur n heronj t gjall t kombit serb. Pr ta jan knduar kng, jan shkruar mijra artikuj e dhjetra libra, jan incizuar dhe filma e emisione televizive. Dhe t pakt kan qen ata q kan guxuar apo q kan dashur t vn n dyshim kt fakt.

  Vetm tash, me vrasjen e Gjingjiit, Serbia do t detyrohet t prballet sy me sy me heronjt e saj kriminel q kan br masakra t paprshkrueshme kudo npr ish-Yu, e q kan vrar edhe jo pak serb.
  Syjimi sht i pashmangshm, por athua a do t mund t'i el syt Serbia, sepse, fundja, syjimi nuk mund t bhet me sy mshel
  PASQYRA

 19. #939
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Miloshevii dhe spiunt e serbis n Kosov

  Analist t mediave dhe t situatave n prgjithsi kan konstatuar se krcnimet ndaj serbve n Kosov jan veprime t vet Beogradit pr ta destabilizuar Kosovn, e n kt kontest kan ndodhur nj varg ngjarjesh e sulmesh. Lidhur me kto pohime kan ndodhur nj sr vrasjesh, nj sr sulmesh terroriste, nj sr sulmesh ndaj serbve e q identiteti i akterve nuk sht zbuluar ende. ?sht m keq kan ndodhur nj varg paraburgimesh t njerzve me autoritet t veant t cilt jan mbajtur n burg pa fakte e prova t mjaftueshme, t cilt m pastaj jan liruar n munges provash. T gjitha arrestimet dhe burgosjet jan br n baz t dyshimeve q i kan pas linjat e shrbimeve sekrete serbe, t cilt prmes avokatve, prokurorve e ngjashm i kan propozuar policis, hetuesis, gjyqit, etj., pr t?i futur burgjeve.Kto forca edhe m

  tutje jan duke e paraqitur nacionalizmin si forc dhe shteg fitimtar, kurse politikn e bashkpunimit si dshtim.Vlen t ceket se dy dit para se t arrestohet Millosheviqi, ushtria serbe kishte shkuar pr ta ruajtur shtpin e tij. Millosheviqin, nj koh t gjat e ka mbrojtur pa e dorzuar tek organet e Tribunalit t Hags, komandanti i shtabit t prgjithshm t UJ-s, Nebojsha Pavkoviq.Mirpo, n kt rast, q t mos shkaktohen thyerje dhe gjakderdhje t mdha n Serbi ? ngase opozita dhe reformatort ishin kmbnguls pr rrzimin e Millosheviqit nga pushteti. Gruaja dhe vajza e Millosheviqit kan konto t veanta n Zvicr. Si sht br e ditur, e njjta gj vlen edhe pr ish kryeministrin jugosllav Mirko Marjonoviq i cili kishte nn mbikqyrje tregtin dhe eksportin n drithra pr n Rusi n vitet ?90-ta. Po ashtu edhe Dragan Tomiq ndihms i Millosheviqit dhe ish kryetar parlamenti. Edhe dy prkrahsit kyq t Millosheviqit, Nikolla Shainoviq, ish zvends kryeministr i cili kishte nn kontroll tregtin me materiale t mueshme dhe, Dushan Markoviq, ish zvends i partis socialiste, t cilt i kan kontot bankare n Bejrut. Kuptohet edhe Nikolla Shainoviq sht ndr ata q kan br krime n Kosov.Millosheviqi kishte nn kontroll, prkatsisht kishte monopol t plot edhe n doganat e vendit. Ai bashk me klanin e tij, pes vitet e fundit i kishin liruar nga doganat t gjith t afrmit e linjs s tyre, t cilt nj prqindje e kan derdhur n fondet sekrete t Millosheviqit.Banka e Beogradit e zonjs Vuiq ishte urdhruar t paguante para pr kompanin televizive t vajzs t Millosheviqit, Marias, dhe pr kompanin tregtare t djalit t Millosheviqit, Markos. Kjo do t thot q klika shtetrore e Millosheviqit kishte arritur t?i fsheh fondet qeveritare pr t?i siguruar ato nga sanksionet, me ?rast sht manipuluar edhe me Bankn Evropiane.Si dihet, para sanksioneve, Millosheviqi kishte ndrtuar infrastruktur t fsheht prmes shrbimeve greke n Qipro, dhe banka e cila do t?i thente sanksionet ishte ajo e Qipros.Qiproja ishte vendi ku deponoheshin mijra miliona dollar nga Serbia. Kto fonde shprndaheshin pastaj npr vende t tjera, apo n emr t kompanive anonime t regjistruara n Qipro. Branka Vuiq, si drejtuese e Banks s Beogradit, ishte ideatore dhe realizatore kryesore e realizimit t ktyre projekteve. S?do mend se kontot private t Shainoviqit dhe Markoviqit n Bejrut i kontrollon djali i Shainoviqit, i cili sht tregtar atje.Shainoviqi, Markoviqi dhe zonja Vuqiq shum shpesh kishin shkuar si turist n Bejrut. Me nj fjal, klani i Millosheviqit sht shum i pasur dhe njerzit e tij edhe m tutje kan ndikim dhe mbajn pozita me rndsi n Serbi, si n qeverin serbe, n ushtri, polici, gjykata ashtu edhe n ekonomin e vendit. Ata kan miq edhe prkrahs edhe n arenn ndrkombtare.Gjykata serbe ua ngriti aktakuzn pr spiunazh tek shrbimet franceze pes pjestarve t policis serbe t cilt ishin t ngarkuar nga

  shrbimet sekrete franceze pr ta destabilizuar Federatn Socialiste t Jugosllavis. (Ato kishin formuar organizatn ilegale ?PAUK" (Marimanga). Ky grup, sipas informatave, ka prgatitur edhe vrasjen e Sllobodan Millosheviqit. Pes t akuzuarit: Jugosllav Petrushiq (38), Millorad Pelenis

  (36), Sllobodan Orosllanin (47), Petroviq (26), ishin akuzuar si spiun t Francs, n periudhn e bombardimeve t NATO-s mbi Jugosllavin gjat vitit 1999. Petrushiq, Pelenis dhe Petroviq ishin akuzuar edhe pr vrasjen e tre shqiptarve t pafajshm. Petrushiq, sipas dokumentacionit zyrtar, sht nnshtetas francez.Grupi ilegal ?Pauk" (?Marimanga") ishte formuar n vitin 1999 nga nj grup klandestin. Kta sipas aktakuzs s gjykatsit hetues dhe prokurorit Nebojsha Maras kishin prgatitur projektin pr vrasjen e Millosheviqit, sipas planeve t shrbimeve t kundrzbulimit francez.Po ashtu zyrtart e policis s fsheht t linjs s Millosheviqit koh pas

  kohe kishin arrestuar nj numr t konsiderueshm t aktivistve t ?Otporit". Vetm gjat dy muajve jan arrestuar 400 aktivist t ksaj organizate studentore, t cilt policia i ka marr n biseda informative dhe pastaj i ka liruar. Shumica e akuzave dhe denoncimeve t bra ndaj ?Otporit" ishin se ata financoheshin nga Perndimi pr rrzimin e regjimit t Millosheviqit. Ky grup ishte specializuar pr t likuiduar udhheqsit prmes ndeshjeve t inskenuara me kamion me zall. Njerzit e ktij grupi kishin prgatitur nj njsi prej 180 vetsh t cilt i kishin drguar si mercenar dhe kishin luftuar n ann e MOBUTAS kundr KOBILES. Gjithmon sipas aktakuzs nj pjes e ktij grupi thuhej se gjendej n Mal t Zi, ku po formonin njsin speciale t MUP-it t Malit t Zi. Mirpo nj akuz t till MUP-i i Malit t Zi e kishte hudhur posht.Faktet dhe analizat q jan br rreth grupit ?Pauk" tregojn se ata ishin pjestar t shrbimit sekret

  serb t cilt i kan prdorur pr t ngritur afera dhe pr t shkaktuar probleme n dobi t politiks serbe (panserbe).Shrbime t veanta, prmes mediave, grupit klanor t Millosheviqit i ka kryer edhe sekretari federativ pr informata Goran Mati.Nj rndsi t veant kishte operacioni i quajtur ?Patkoi", q prkonte m shuarjen e kryengritjes dhe ndrrimin e strukturs

  etnike n Kosov. Lidhur me kt, pr zbulim sekreti, i sht marr grada kolonelit rezerv Dragutin Vuksiq (54), pr dmtim t reputacionit t shtetit dhe dmtim t nderit e reputacionit t ushtris. Vuksiq sht antar i Lvizjes pr Serbi Demokratike t ciln e kryeson ish komandanti Momqillo Perishiq, i cili ishte suspenduar n vitin 1998. Edhe ktij t fundit iu

  kishte marr grada nga gjyqi ushtarak pr mosprfillje totale t detyrave dhe prgjegjsis s oficerit.Duhet kujtuar se gjat periudhs s suprimimit t autonomis s Kosovs, pushtetart serb paralelisht kan shkatrruar (pezulluar) shum kuadra dhe institucione. Zhvillimi i sistemit pluralist n Kosov, shrbimeve sekrete serbe u kishte itur nga dora (nga kontrolli) shum segmente, edhe pse kto shrbime edhe m tutje tentonin t?ua jipnin kahjen e nevojshme. Partit politike shqiptare, institucionet e brishta t asaj kohe, personalitetet e veanta dhe n trsi Lvizja Popullore ishin objekt i prcjelljes dhe i prpunimit sistematik. Gjat vitit 1990 kreu i shrbimeve informative serbe ? Jovica Stanishiq ka pasur nj varg takimesh t fshehta me drejtues t caktuar t jets politike n Kosov. Gjat tr kohs shrbimet serbe kan tentuar t infiltrojn n radht e partive pluraliste n Kosov agjent efikas serb t cilt jan orvatur t?i mbajn nn kontroll kto linja q ishin t fuqishme n at periudh, dhe ecnin me hapa t matur drejt prforcimit dhe prvetsimit t sistemit demokratik. Nj segment tjetr, ku shrbimet sekrete serbe kishin investuar e prgatitur rrjete t tra, ishte edhe tendenca pr ta vn nn kontroll lvizjen ilegale t Kosovs. Pr kto projekte e ka vn n shrbim klasn naive dhe t paprgjegjshme ndaj politiks s Kosovs. N kt diagonale forcat serbe t sigurimit trhiqnin edhe vijn e prarjeve dhe vllavrasjeve. N kt kontekst u tentua t bhet edhe copzimi i faktorit politik e financiar, por edhe ndarja n dy krah e faktorit ushtarak shqiptar. Kto shrbime Kosovn tentonin ta shndrronin n nj teatr kukullash.N vatrat e lufts n Bosnj dhe Kroaci, njsit paraushtarake Serbia i drgonte bashk me formacionet ushtarake t t ashtuquajturs ushtri jugosllave. Kto formacione njkohsisht edhe bnin kontrollimin e grupeve, njsive dhe reparteve m t gjra t UJ-s pr t mos dezertuar. Kjo praktik sht aplikuar m von edhe gjat lufts n Kosov.

  Gazeta NDRYSHE

 20. #940
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Satelit prgjues pr Kosovn, hetim ish - ministrit serb

  BEOGRAD- Prokuroria e Beogradit akuzon ish ministrin e Mbrojtjes t Federats serbo malazeze Prvoslav Davinic pr abuzime me detyrn. Ai akuzohet n lidhje me nj kontrat q ka firmosur n Paris n 2005 me nj firm izraelite pr prdorimin e nj sateliti prgjues, me vler 45 milion euroshe.

  Davicin, n at koh ish ministr i Mbrojtjes i feredart serbo malazeze, ( e cila u zhduk pas shpalljes s pavarsis nga Mali i Zi n 2006) akuzohet se ka nnshkruar nj kontrat me shoqrin izraelite ImageSat pa autorizimin e nevojshm.

  Marrveshja kishte t bnte me prdorimin e nj sateliti prgjues q do t mbikqyrte kufijt mes Serbis dhe Kosovs, e cila n at koh ende nuk kishte shpallur pavarsin.
  Kontrata pr shkak t shprbrjes s federats serbo- malazeze nuk u realizua asnjher, dhe pr kt ImageSat ndrmori nj nism ligjore kundr Serbis. ( si trashgimtarja e federats) duke e akuzuar at pr dhunim t marrveshjes.

  Beogradi ndrmori proces gjyqsor n gjykatn ndrkombtare t arbitrazhit n Paris n 2008, por padia u rrzua dhe Serbia sht dnuar pr t paguar 36 milion euro kompanis Image Sat.

  Ish-ministri Davinic ka tet dit koh pr t prezantuar mbrotjen e tij kundr akuzs pr abuzim.
  (s.g/ANSA/BalkanWeb)

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •