Close
Faqja 45 prej 49 FillimFillim ... 354344454647 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 881 deri 900 prej 979
 1. #881
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  UDB-a SERBOSLLAVE FORMON LISTA T REJA PR USHTART DHE DESHMORT E KOMBIT.-

  Shqiptart nga Kosova q nga viti 1912 jan n shnjester t regjimit etniko serbosllav.

  Edhe n Luftrat Botrore(Ballkanike,I dhe II botrore) si dhe n luftn e fundit lirimtare(1998-1999) n Kosov,fallanga serbosllave vrau,masakroi,kalli do gj n Kosov.

  Nj numr i madh i popullit shqiptar akoma e ksaj dite nuk ju gjenden as eshtrat...

  Dhe tash BIA serbosllave,si dhe shum gazeta proetnike-(qubriloviqjane,andriqjane,qosiqjane,millosheviqja ne,tadiqjane,qoviqjane...etj) si dhe shum web sajte serbe shkruajn t pavertetat pr luft e fundit n Kosov,gjja se UK-ja ka qen njsi guerile e kriminalizuar.

  Dihet se UK-ja ishte formacion ushtarak i dal nga gjiri i popullit ,i pranuar edhe nga Diplomacia evropiane dhe veri-atlantike(nga forcat e NATO-s dhe Diplomatt botror)...

  Ajo gjat lufts dhe pas saj ishte nj formacion ushtarak i sili nuk terrorizoj ushtar e as civil t minoriteteve n Kosov.

  Tash propaganda serbosllave m t madhe prpiqet t destabilizoj situatn politike dhe ekonomike n Kosov,duke vn n qarkullim n web faqe etniko-shovene fytyrat m marakante -ushtarakt e UK-s n listen e tyre t zez.

  N mesin e ktyre ushtarakve t UK-s ,propaganda serbe ka ven n listn e tyre t zez,nga dorzeza Serbosllavi edhe herojt dhe dshmort e kombit q dhan jetn pr t shtrejten liri...

  Gjaku i dshmirve tash e 7 vjet ujitet m lott e fmijve ,nnave,baballarve,grave t veja...

  Ja t dashur lexues se far turpi bn fallanga -propaganda serbe n web faqet botrore n gjuhn angleze.

  Nse nuk besoni ja klikoni sa vijon:

  http://groups.msn.com/SiberiaUSA/youwebpage 1.msnw si dhe :

  http://www.serbianna.com?features/lawless/index.shtml.

 2. #882
  i/e regjistruar Maska e busavata
  Antarsuar
  22-10-2008
  Vendndodhja
  Gjilan
  Postime
  4,036
  Faleminderit
  70
  93 falenderime n 77 postime
  Citim Postuar m par nga Brari Lexo Postimin
  kosovell..

  per cfare arsye e kini vra kolonel ahmet krasniqin?
  a din gja ti si i afert me shtabin?
  a e moret lejen per vrasje ne shtetin shqiptar me qe at kohe i ndjeri ahmeti jetonte ne shqiperi dhe vrasja u krye ne tirane?
  e kan vra se ke qen kunder korrupcionit .

 3. #883
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-03-2010
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Mosha
  58
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Nje pershendetje Kosovellit

  Citim Postuar m par nga Kosovelli Lexo Postimin
  Ata qe i bene kurtha rinis, studentave:

  1. Rrahman kastrati (oficer jugosllav dor n burgosjen e Gjyle Krasniqit)
  2.Adem Ymeri arsimtar, shkolla e mesme Shtime
  3. Hasan Murena, fshati Hade Obiliq spiunoi 29 veta t gjith ushtar shqiptar (Zri I Kosovs numri 6 viti 1983 faqe 15).
  4. Sadik Blakaj nga Komuna e Istogut n bashkpunim me udbasht Selim Brosha e Jusuf Karakushi i ka qitur n kurthe dhe plakun Qazim Sabit Tahir Demajn, t dy nga Gjilani ... M von ky Sadik Blakaj ka shkuar n Paris i cili ma von e ka qitur n kuth Hysen gegen i cili u dnua me 13 vjet Burg ..
  5. hasan Cervadiku - profesor udbash n Prishtin (profesor n shkolln kulturologjike ku qen burgosur dy nxns t asaj shkolle Afrim Zhitia dhe Esat Brajshori)
  6.Halil Muj Kabashi i fshatit Gjurakoc
  7. Ismail Horri - nga Istogu
  Sami Alickaj fshati Carrabreg
  (T dhna m t hollsishme rreth bmave t tyre mund t gjenden te (Zri I Kosovs numer 5 viti 1983 faqe 15)
  8. Isuf pllana fshati Shtitaric ish-arsimtar i historis n Obiliq (Zri I Kosovs numer 7 / 1983 faqe 14
  9. Gani Shoshi dhe Hajdar Shoshi (bab e bir) fshati Staradran Komuna e Istogut
  10. Istref Sadiku udbash - Ozdrim (7 / 83 Zri i Kosovs).
  11.Zenun elaj, profesor i kimis dhe rrahim Pruku (qė tė dy profesor t QAMO "Muharrem Bekteshi. Vushtrri) (Zri I Kosovs numer 7 viti 1983
  12. Rexh Ze4iraj nga Pasjaki afėr Gjilanit i njohur si Rexh pasjaku vegl e Selim Broshs

  13. Bajram Troshupa, - arsimtar i fiskulltures n Prishtin
  14. Klodin Shiroka, arsimtare e Matematiks (mbesa e Kol Shirokes)
  15: fatmir rexhepi, - aktivist i LSP punonjes t Prishtins (tani sht zgjedhur ministr i punve t brendshme n qeverin e re t A. Qekut)
  16. Jonuz Salihu, arsimtar i kimis (ministr i drejtsis sot) dhe aktivist i Lidhjes komuniste (Sekretar n Qamo "Milladin popoviq (normalja e Prishtins)
  17.Hasim Milici fshati papaz komuna e Ferizajt
  18. Januz Loshi udbash Sknderaj
  19. Bahtir Asllani i Makermalit (Zri i Kosovs numer 4 viti 1983 faqe 15)
  20.Vuksan Vuksanaj, udbash qė emigracionin prcillte n Nju Jork
  21. ZYHRA Kurteshi (ZYHRA KASTRATI) fshati Lebush Komuna e Deanit.
  22. Dem Muja Pej, udbash pr plagos vdekje tre fshatar t Radavcit dhe pr kt, si edhe nj dit nuk mban burg.
  23. Bajram Fazliu, Bajram ose arraniku ose PATLIGJANI, fshati Iligje Pej
  24. Izet Imeri Komogllav ferizaj
  25. Hasan Lekiqi, udbash Gadime Komuna e Lipjanit
  26. Asllan Hetem Ibrahimi Gadime e Eprme me vajzn e gruas XHEVAHIREN .. Kjo punonte n udb ...
  27. Agim Tasholli - Gadime e Ult, kafshim i kryeudbashit faik Dudushi
  28. Faik Dudushi. kryeudbash
  29. Ejup Kamerolli nga Llapashtica
  Ahmet Deliu, Podujev
  30. Gjykatės Ahmet Ahmeti (dnopi kadri osmanin).
  31. Sokol Osman oruqi - Turiqevc Sknderaj
  32. Maliq dhe Fatmir Sheholli (bab e bir), - ky i dyti edhe sot punon pr UNMIKUN ..
  33.Nijazi hasani fshati rakovic ose qysh e kanė quajtur ndryshe Nijazi Kisha (pėr tė gjithė mund tė lexohet nė kėta zrin e Kosovs numer 10 viti 1984 si dhe n Zik numer 5 viti 1985).
  34. Fehmi Bradashi, profesor i gjeografis n shkolln e mesme 8 Nntori n Podujev
  35. Ramiz Shehu "Hitleri" msues
  Uk Muaj, - gjykatės n Pej
  36. Nezir Sherifi udbash n Ferizaj
  37. Shaqir Uka dhe Vahide Uka (burr e grua njeri Dhender i Halit Ternavcit e tjetra e motra) ..
  38.Xhafer Qorri (i vrar nga policia gjatė njė magjup luftes se fundit ne trafastacionin e Drenasit, prndryshe ky kishte dor ne masakrat e Qirezit, Likoshanit dhe Abris).
  39.Hamze Shtutica (njejte sikur Xhafer Qorri, por ky i vrar pas lufts nga Trimi Burim Ramadani me shok i cili u denua para ca javeve me 30 vjet burg-apo cudi)
  40.Zenel Hoti nga fshati Godanc i Drenasit EMRA tjere te SPIUNVE
  Zymer Maqastena - spiun
  Ibush Arifi - bashkpuntor i udbes me t bijt nga bakshia
  Murat zhevelli
  Ibr Hasku - udbash (vrau Haxhi Tishakun)
  Januz Haklaj, - spiun
  Hysen prushi - bashkpuntor
  Shaban Abazi
  Agim Muhagjiri - gazetar (ky n vitin 1990 publikisht n gazetn Rilindja kishte kėrkuar falje pr bmat e tija dhe natyrisht .. hm .. ishte falur sepse megjithat e kishte kuptuar gabimin q kishte br punn e dreqit)
  Ram Ademaj - udbash Pej
  Istref Sadikaj - udbash Pej
  Ram Ademi - kryeudbash Pej
  Rrahman Zylfiu - udbash Kumanova
  Rabit Zylfiu (ishte drguar n Turqi pr t br atentat n Sabri Novosellen dhe pasi e kishte burgosur policia turke ky n nj proqes gjyqsor edhe kishte pohuar kt gj se: "ishte drguar pr t prcjell njė emigrant shqiptar nga Jugosllavia) - pr kt m hollsisht "shkruan Zri I Kosovs" numr 6 viti 1983 ..
  Behxhet Jashari - hajdut udbash
  Behxhet Behxheti - Shkup
  Januz Panjolli - Shkup (Zri I Kosovs numer 7 vitit 1983
  Rexhep Musliu - Shkup
  Hasan Abazi - historian Krov
  Selman Sadiku --
  Nexhemedin Rustemi - Krov
  Hamit Hamiti (dbhet nga Shqipria si agjent i udbes dhe vazhdon punėn nė Maqedoni, pra kjo verteton qė tentonte Jugosllavia tė spiun qonte n Shqipri t cilt gjoja si t prndjekur nga serbet ... pra shifet se si ky spiun ishte zbuluar nga Tirana dhe me kthaer ta ky kishte vazhduar punėn e tij nė SPb t Maqedonis).
  Zylal Abedini - udbash SPb Maqedonis
  Abdyl Zhuta - udbash Ohr
  Edin Marku - udbashDibr
  Ajrush Toska - udbash Struge
  Sherif Trema - udbash Krov
  Kaim Murtishi (Zik numer 3 viti 1984).
  Mehmet Hasku - udbash Pej
  Halit Deliu - spiun nga majaci
  Xheladin Beqiri - udbash
  Krist Gegaj - Istog (personalisht shkon dhe burgos Emine Mahmutajn)
  Xhelil Shala - Hade
  Nijazi Limanowski (Limani)
  Xhabir Alija (Ilijowski) (Zik numer 3 viti 1985 faqe 19)
  Esat limani - arsimtar bilologji
  Mustafa Abedinoski
  Qamil Muhagjeri (udbash n ambasaden ee Jugosllavis n Tiran - ma von e patn drguar n Cyrih pr t emigracionin prcjellur (Zri i Kosovs 7-8 gusht-shtator) 1986
  Nezir Sferifi - udbash Ferizaj
  Enver Gashi - diplomat Cyrih
  Sali bajrami, Ibush Maraj, Sinan Blakaj, Nimon Blaka t gjith nga Vrella (Zri I Kosovs 4 prill 1987) ...
  Murat shevelli .. m pastaj pasojne.
  Shevelli Enver
  Naser Shevelli (inspektor)
  Ramadan sermagjaj (kryudbash) Ne Gjilan

  Gjate leximit te listes se publikuar nga ju per UDB-ashat qe tradhetuan levizjen studentore, hasa ne nji emer qe eshte shume i njoftur dhe shume i dashur per mua. Eshte per te ardhur keq qe nji bir bote si ju qe vete i pa identifikuar, jep lista me emra e mbiemra dhe turperon kombin e vete ne ate menyre.
  Se pari: Me ato shkrime tregoni qart nivelin provincial tuajin dhe te atyre qe ju kan edukuar.
  Se dyti: Duhet te ishit ne dijeni para se te shkruanit se qfar perjetoj kombi ne ate koh, dhe sikur ta kishit pyetur nnn tuaj ndoshta do dilte e pajisur me revole dhe librez anetaresije te UDB-s.
  Se treti: Personin te cilin e kam aq per zemer ka pak klysha kudre qe munden ta njollosin, e as ju - me ato listat e shkijeve qe i perdoren vetem per te perqare, ndjell urrejtje dhe vlla-vrasje. Mjerisht ju me shkrimet tuaja jeni klyshi me i pershtatshem i shkaut dhe armiqve te kombit.

  Do te isha i lumtur sikur qelbesira si ju te identifikohen me emer dhe mbiemer, e me kenaqesine me te madhe shoku im i dashur i listes se UDB-ashave do te takonte sy me sy dhe do te tregonte per shqiptaret dhe shqiptarine, dhe ate qe kombi perjetoj neper shekuj. Maskarejt si ju jane turpi i kombit dhe kombi do ta kishte me mire pa ta.

  Shpresoj qe nji dite njerez te ndershem do meren me kto lista dhe shume turpe tjera qe i jane bre kombit dhe trojeve shqiptare.

  Se fundmi: MJER JU, DHE MJER BOTA NE TE CILEN JETONI.

  ~Zogu I Kombit~

 4. #884
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Zogu i shkaut

  sa per ofendime i bajshe me shnedt
  nese nuk ka qen ai dashnori yt me UDB-ne
  argumentoje
  shkruaj trego
  veq pse ti e don ate person nuk do te thote se nuk eshte ashtu si eshte shkrue me larte

 5. #885
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-03-2010
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Mosha
  58
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pergjigje Kosovellit-shkavellit

  Si duket nuk keni kuptuar asgje, MJER JU.

  Nuk eshte pun dashurie bythagjinjesh si ju por eshte pun nderi,tradite,zakoni,atdhedashruije, mburrje te qenurit shqiptar dhe dashurije ndaj bashkekombasve, kombit dhe mireqenjes shqiptare.

  Te gjitha kto termine jane te pa kuptueshme per zoterine tuaj dhe sojin tnd. Dashnori im dhe UDB-ashi "sipas jush dhe karkalecave si ju" eshte shoku im i femijerise, nji burr i mire, nji prind i mire, nji shok i mire (se ****** ua kemi lan njerzeve si ju) dhe nji patriot i devotshem, qe gjate tridhjet viteve edhe pse shume terheqes per qdo rrym politike kurr nuk deshi te bej karrier ne kurriz te popullit dhe tragjedive te kombit //si ju dhe shume te tjer//.

  Ai vjen nga nji familje patriotesh qe gjate viteve ishin te pa mposhtur.
  Gjyshi i massakruar nga xhanderrmeria serbe, prindi i pa mposhtur nga idet marksiste-leniniste dhe vllaznim-bashkimi jugosllav bashkangjitur rrymat e ndryshme deri ne ditet e sotme te qakajve dhe hijenave qe jane vetem te interesuar per te pire gjakun vllaznor.

  Ai ishte dhe eshte prezent qdo here qe e kerkon kombi dhe kauza shqiptare, pa lypur ndonje kredit, grada apo emer.

  Ne moshen 18-vjeqare, ai shoku im bythagjiu (sipas jush) me shqiponjen dy-krenare te punuar ne qiftelin e tij, e bri te njohur shkaun e shkines Petar Graqanin-in me rapsodin shqiptare duke kenduar para tij kngen e Azem e Shot Galics, dhe kete ne nji kazerm ushtarake jugosllave te asaj kohe ne pranin e qindra ushtareve dhe eproreve ushtarak. Por per zoterin tuaj, si duket, eshte shume m leht te publikosh lista te gatshme te punuara nga shkijet sepse ndonje mendim tjeter eshte i pa kuptimt,,se sa tua lenit organeve kompetente qe dasht zoti te bhen ndonje here dhe te meren me krimet qe i jane bre individit (si shokut tim) shoqerise, kommunitetit dhe kombit ne pergjithesi.

  Shoku im u burgos, u torturua, u njollos nga bashkepuntoret e tij me te aferm por kurre nuk lypi llogari nga personat qe u dobsuan nga torturat serbe. Driten e djellit e pa ne qendresen dhe mosfriken e tij per te vdekur, dhe kjo e mbajti gjalle.

  Ka shume per te folur per shokun tim por ky nuk ishte qellimi.

  Qellimi ishte qe ti behej e ditur bashkkombasve tane se sa gabim eshte publikimi i dokumenteve nga persona anonim qe sipas meje vijne nga qarqet serbe dhe jane te perpiluara per te vetmin qellim- shkaterrimin e qeshtjes shqiptare dhe te qenurit shqiptar.

  Shoku im i femijerise eshte shume komod me vetveten, dhe as qe flitet per gjaja pastrimin e emrit te tij, apo per te ndryshuar imazhin si nji patriot.

  Keshilla ime per ju eshte tkeni kujdes me shperndarjen e gjerave shume te ndishme se mund te lendoni
  njerez te pafajshem, pra si mendoni kujt I sherbejn kto publikime apo kopjime tuajat??!!

  Ofendimet jane gjaja e fundit e menduar per bashk-kombasit e mij por ne kete rast e menduar tju bej te shiqoni gjrat nga nji kndveshtrim tjeter. Mos perhapni urrejtje tek bashk-kombasit me gjra te pa verifikuara, mirepo nese mendoni se e keni te drejt shkruani me emrin e juaj te vertet dhe besoj do ishit te pranuar. Per derisa nuk jeni ne gjendje ta beni ate keshilla vllezerore eshte PER TU PERMISUAR DHE KUJDES NE SHKRIMET TUAJA.

  Pershendetje
  Zogu I kombit

 6. #886
  Perjashtuar
  Antarsuar
  29-10-2009
  Postime
  358
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Shume shpiuna paska ne mesin e shqiptarise,dhe behem i dyshimt se mos jena shkije pasha zotin!Qudi bre zoti i vrafte keta shpirtshiturit qe shiten kinse na kan lirue !

 7. #887
  Perjashtuar
  Antarsuar
  29-10-2009
  Postime
  358
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Kosovelli

  Shume mire na ke spjegue disa gjera,dhe mos u habite se disave u djege zuza se e dine veten qe nuk jan te paqte dhe nje dite do te virren ne litar e dijne kete mire !
  Ata qe te nenqmoin jan antishqiptar.
  Kalo si ma se mirei
  Ndryshuar pr her t fundit nga arberi_fr : 17-04-2010 m 11:08 Arsyeja: z

 8. #888
  i/e regjistruar Maska e beni33
  Antarsuar
  27-04-2008
  Postime
  4,261
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  ne LDK esht evertet qe ka ish bashkpuntor te udb-s serbe ldk esht bastion i ish UDB-ASHAVE

 9. #889
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  LUFTA KUNDR ARDHMRIS S KOSOVS PLATFORM UNIKE E POLITIKS ORTODOKSE SERBE

  Prof Dr. Jahja Kokaj

  Kundeshtari i forte i luftes kur sheh humbjn e paevitueshme ai dorzohet apo parashtron kushtet e kapitulimit. Nderkaq Serbia edhepse sheh qe pavarsine e Kosoves e kane pranuar fuqite me te medha ekonomike, ushtarake dhe politike ne Bote, ajo ushqen iluzione te cuditshme. Ajo duke sakrifikuar inkuadrimin ne Europe dhe zhvillimin e saj, kambengulsisht mundohet ta damtoje Kosoven edhepse e din qe pavarsia e saj eshte process absolutisht
  i pakthyeshm.

  Ankthe apo iluzione te pasvdekjes

  Sado qe ushqen dashuri dhe admirim per nje person, kur ai vdes logjika e shendosh te thote qe duhet ta varrossh. Nese don, munde te bartsh kujtime te mira per te, por jo ta mbashe kufomen dhe te sjellesh thue se eshte akoma e gjalle.

  Pikerisht keto jane veprimet serbe pas njohjes se pavarsise se Kosoves nga fuqite me te medha politke dhe ekonomike ne Bote. Cdo femi apo edhe analfabet poltik e din qe pavarsia e Kosoves eshte qeshtje e perfunduar. Por Kushtennica me iluzionet e tij Don Kishot - jane e ka fute pjesen me te madhe te popullit serb, ne gracke me parullen dhe platformen e tij "Kosovo je Srbia"( "Kosova eshte Serbi"). E ka fute ne gracke te iluzioneve kinse Kosova qenka nje shtet fiktiv i pa ardhmeri dhe jo real. Me ankthe shoviniste tani ne Serbi por edhe ne mesin e bashketdhetareve serb te Kosoves, mundohet te vritet ne menyre psikike-kolektive realiteti i pavarsise se Shtetit te ri. Eshte shum e quditshme se si para ktij realiteti botror Kushtenica, Tomici e shovinistet tjere serbe kan arrite ta katandisin popullin e tyre duke e fute ne kete grack apo patologji kolektive, ne mnedimin se "Kosova je Serbia" apo ne iluzione te pasvdekjes, iluzione te cilat nese nuk kontrollohen me logjike, te cojne ne cmendi duke qendruar edhe me tutje prane kufomes e cila edhe me eren e saje te shpartallimit fiziologjik nuk te kthjellon, nuk ta zbardhe realitetin para te cilit gjendesh. Se ky krahasim eshte adekuat verteton fakti se Kosoven e ka njohur zyrtarisht SHBA, Gjermania, Franca, Japonia e shum shtetet tjera qe kane fuqi dhe rol vendimtare ekonomik, ushtarak dhe politik ne Bote. Me njohjen e Kosoves ata e kane vra pergjithmone iluzionin "Serbia je Kosovo". Sa me shpejt qe serbet ti largohen ketij iluzioni apo kufome, do te kene ardhmeri me te shendoshe dhe progres me te shpejte.

  Renia e qeverise serbe rrjedhim i iluzioneve patologjike per Kosoven


  Vijon...

 10. #890
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Nje numer i vogel i serbeve si jane Tadici apo Jovanovici, ia kujtuan serbeve se duhet te kethjellen nga agonia patologjike se "Kosovo je Serbia" tanime eshte iluzion absurd. Eshte idiotizem thone ata, qe ky iluzion te behet nje platforme politike. Aq me e palogjikeshme eshte qe futja Serbise ne Bashkesine Europjane (BE) te kushtzohet me kerkesen qe edhe BE ta pranoje kete platforme absurde apo fiktive. Pra kesaj dileme Koshtunica hoqi masken e tij dhe duel ne pozicionet s shesheljane, Millosheviqiane apo ultrashoveniste. Ai e shkatrroi qeverine serbe duke shpresuar se ne atmosferen e krijuar politike serbe, ne iluzionin patologjik kolektiv te serbise, ne emocionet shoviniste te kultivuara me decenje nen orkestrimin e kishes orthodokse, do te fitoj ne zgjedhjet e parakoheshme. I bindur qe platforma iluzionare e tij nuk munde te pranohet nga BE ai tani done qe te hudhet ne platformen sllavo-ruse. Ne kete menyre ai verteton qe edhe nje here vepron me emocione sllavo orthodokse duke iu larguar prosperitetit ekonomik dhe zhvillimeve moderne fatlume te cilat Bota demokratike perendimore i ofron.

  Mendoj qe edhepse populli serb e sheh prosperitetin e tij nese graviton ka Europa e jo kah prapambeturia e izolimi, parulla apo iluzioni i mitit te "Kosmetit" ka nje rol shum te fuqishem ne psiqiken kolektive dhe ardhmerine politike serbe. Ky mit eshte aq i fuqishem sa qe as liberalet serbe nuk guzojne te thone qe Kosova tani eshte e pavarur.

  H. Sollana duke pare rrezikun e gravitacionit qe ka kapluar Serbine kah prapambeturia dhe izolimi, ofron nje shpejtsim te nenshkrimit te maraveshjes per asocim te saje me BE.

  Serbia ultrashoveniste ka pozicionuar veten ne nje udhekryq te cuditshem qe popullit dhe klases politike ia shpreh me alternativen patriotike apo nacionaliste: te jeshe pro Europjan qe do te thote humbje te Kosoves, kurse te jesh pro rus qe do te thote te luftohet deri ne rikthimin definitiv te Kosoves nen sundimin serb.

  O. Rehn pikerisht per kete arsye, ofron benificione dhe nje liberalizim urgjent ndaj Serbise deri ne ofrimin e lejimit sa me te shpejt te udhtimit te serbeve pa viza ne shtetet europjane.

  Cila eshte dobia serbe me politiken apo iluzionet e kethimit te Kosoves nen sundimin serb?

  Nuk mude te konstatohet qe shkalla e mediokritetit te Kushtenices dhe bashkemendimtareve te tij eshte aq e larte sa qe ai mendon se Kosova munde te kethehet nen sundimin e serbise, qe shtetet qe kane njohte Kosoven do ta revidojne kete vendim. Nuk dihet se kete ai e bene per qellime karjeriste, nga natyra e tij shoveniste, nga deshira qe te bashkohet me Rusine Putinjane, por dihet qe keto veprime te tij munde te jene damtuese per ardhmerie dhe kosulidimin tone shtetrore. Qe tani po hetohen pengesa serioze per konsulidimin e Kosoves. Verja e zjarrit ne objektet kufitare, organizimi intitucional serb ne permes te Ministrit Samarxhiq per rebelimin e serbeve te Kosoves dhe lidhja e tyre eksluzivisht me Serbine zyrtare jane veprime te cilat po e damtojne per dite e me teper ardhmerine dhe konsulidimin e Kosves.

  Veprimet diplomatike sebe ne Bote te orkestruara me Minsitrin e Jashtem Jeremic i cili pa nderpre qarkullon me energji te papare ne shtete dhe kontinente te Botes po japin rezultate. Rezultatet e tij destruktive po hetohen per dite . Ministri Jeremic deklaron per gjate qarkullimeve te pa nderprera neper bote se ka marre premtime se nuk do ta njohin Kosoven shum shtete siqe eshte Indonezija, Argjentina , Alzhiri, Libija e shum shtet tjera te cilat ai palodhshm i viziton. Ne kete situate ndoshta Shqiperija do te kishte mundesi te ndihmoje me teper me mundesite e saja diplomatike ne kohen kur Kosova nuk ka infrastrukture diplomatike, nuk ka as njerez e as mundesi materjale per te ballancuar prapaganden kunder kosovare serbe ne Bote.

  Qe te jipet pergjegjeje ne ne pyetjen se cila eshte dobija serbe me kete politike te eger anti kosovare?,duhet te konstatojme menihere qe damet e kesaj politike jane kolosale per Kosoven akoma te pa konsoliduar. Pengesa serbe qe Kosova mos te pranohet ne asociacionet relevante si qeshte ai i Bankes Boterore dhe asociaconeve te tjera ekonomike , politike sportive etj, ngadalsojne zhvilimin e Kosoves.Jeremic thote se ka arite zvaritjen e pranimit te Kosove ne Banken Botrore deri ne vjeshte, por shpreson qe do ta zhduke plotsisht nje mundesi te pranimit te saje.

  Ne kete situate slloveni Rupel i cili eshte momenatlisht ne balle te BE paralajmron se Ban Ki Moon do te jep nje ide te re per zhvillimet vijuese per Kosoven. Se shpejti Keshilli i BE do te debatoje per situaten e krijuar pas shpalljes se pavarsise se Kosoves.

  Pra politika kunder kosovare serbe po bene pengesa te papara diplomatike.

  Si duket politika serbe ka per qellim qe ne kushtet trishtuese ekonomike ne te cilat gjndet Kosova, dhe ne nje presion te papare dhe te panderprere, do te impunohet nje marraveshtje e re shtese me shqipetaret e Kosoves. Marraveshtje e cila do te jete pertej kornizavave te marraveshjes se Ahtisaarit.

  Ne anen tjeter dihet qe vete marraveshja e Ahtisaarit jep nje autonomi serbeve aq te madhe sa qe edhe ne formen ekzistuese munde te pengoj zhvillimin ekonomik dhe politik ne Kosove. Si qe dihet plani Ahtisaar garanton lidhje te serbeve te Kosoves me Beogradin zyrtar, garanton nje niveli i papare te decentralizimit i cili doemos do te jete pengese serjoze per ardhemnin e Kosoves.

  Kanibalizmi dhe veprimet politike serbo ruse

  Ne lufetn kunder Kosoves dhe zhvillimit te saje veprimet politike serbo-ruse tani kan gjete nje arsye tjeter. Ky eshte njefar kanibalizmi, siqe po e quajne keto dite, i cpikur i Carla del Ponte-s. Ne te vertet prokurorja e Hages, Ponte per ta shite sa me mire librin e fundit te saje, shkruan se gjaja se ka degjuar se ndoshta disa serbe jane mare nga UCK-ja, jane derguar ne Shqiperine veriore per ti shite aorganet e tyre. Kjo zhurme politike eshte aq absurde sa qe nje ekspert serb Dr. Ivic, i cili siqe thote ka bere ma se 50 transplatime te organeve njerzore ne karjeren e gjate te tij. Tani Ivic eshte me dore te djathe te paralizuar, por ai ai eshte eksper kompetent dhe deklaron se ate qe permend C. D. Ponte eshte nje absurd. Ai thote qe duhet te ishin te pakten 40 eksperte mjeksore me specializime te larta dhe pajisje te shkelqyeshme dhe arrogance njerzore. Duke dite, thot ai, urgjencen kohore te transplatimit te organit te njeriut pas nxjerrjes se tij nga dhensi, duke dite nivelim mjeksore ne Shqiperi , thot ai, toretikisht perjashtohet cdo mudnesi e verifikimit te deklarates qe Ponte shkruan ne librin e saje. Pra kete rrene ajo e shruen per ta shitur librin e saje ne menyre efikase. Perkunder kesaj deklerate te Dr. Ivic, politika zyrtare ruse aktivizon hulumtimin e "kanibalizmit te rrejshem. Kuptohet qe qellimet jane politike e jo per te ndcua ndonje realitet te ri. Ngas dihet apriori dihet qekjo eshte nje rrene e kulluet per qellime politike.

 11. #891
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  28 antenat e komunikimit serb

  Me aksionin e prishjese se antenave te telofonis mobile serbe shrbimi sekret serb mori nje goditje nga Kosova. Plani do te vazhdoj me te tjera veprime. Serbet dhe disa "shqiptar" dje protestuan u ankuen ne UCK-ne.

 12. #892
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Kosova dhe Shrbimi sekret serb


  11 Mars 2010 17:15
  N Bibliotekn Kombtare dhe Universitare u promovuan dy libra t autorit Faton Mehmetaj. N kt promovim qe i pranishm edhe miku i shqiptarve William Walker.

  Kosovs gjat dekadave t fundit shpeshher i sht krcnuar siguria dhe ky krcenim pothuajse gjithmon ka ardhur nga Serbia, m konkretisht nga shrbimet sekrete t ktij vendi. Pr t paraqitur veprimtarin e ktyre shrbimeve kundr Kosovs, autori Faton Mehmetaj ka shkruar nj libr, i cili, s bashku me librin tjetr t tij “Kosova dhe sfidat e siguris” u promovuan n Bibliotekn Kombtare dhe Universitare.

  “Veprimtaria e shrbimeve sekrete serbe kundr Kosovs”, i botuar nga shtpia botuese ‘Anatema’, sht vazhdim i puns dhe krkimeve sistematike pr ndriimin e fakteve historike t nisura q nga librat e tij t mhershm, e n mnyr t veant, nga libri “Veprimtaria kriminale e “Dors s Zez” serbe n trojet shqiptare” (2004), e deri te ai “Kosova dhe sfidat e siguris” (2009).

  Autori ka sjell fakte tronditse rreth veprimtaris kriminale t organizatave t ndryshme serbe kundr Kosovs, q nga Lufta e Dyt Botrore, e deri m sot.

  Duke folur pr kt libr, studiuesi dhe profesori Gjon Borii theksoi se “ne shqiptart, duke qen nj nga kombet m t vjetra t Evrops dhe bots, duhet t kemi parasysh se sht pikrisht kjo merit e madhe e jona q dim t falim, por ama nuk dim t harrojm, sepse nj popull q harron t kaluarn e vet, harron vuajtjet e veta, nuk e meriton t jet shtet”. Sipas tij, Kosova e tregoi m s miri kt, ajo diti t fal, nuk diti t harroj dhe sot e kemi shtet.

  Sfidat e siguris, tha ai, nuk jan m sfida rajonale, as shtetrore por jan globale. “Duke qen se sfidat jan globale, neve duhet t kemi parasysh q kur merremi me fenomene t tilla, fenomeni kryesor q duhet t kemi parasysh sht fenomeni i arsimimit. Sa m shum njerz t arsimuar t kemi, sa m shum njerz t ditur, sa m shum njerz t menur aq m t sigurt do t jemi, sepse vet natyra njerzore e ka treguar se nj njeri sado i keq t jet, po t jet i arsimuar i njjti do t njihet edhe prmbajts. Dhe duke qen se i njjti njihet edhe vetprmbajts siguria ka t bj pikrisht me kt, sepse vet dituria sjell at q quhet zhvillim dhe zhvillimi sjell ekonomi dhe ekonomia sjell stabilitet”, tha Borii. Nj nga gjrat q atij i ka br shum prshtypje, duke lexuar faqet e librit, sht se Serbia sht prpjekur shum dhe, si u shpreh ai, deri n njfar shkalle ia ka dal mban, dhe kjo pr meritn e tyre dhe fatkeqsin ton, se ka mbajtur afr njerzit m t ditur dhe m t kulturuar.

  I pranishm n kt promovim ishte edhe miku i shqiptarve William Walker. Ai tregoi se nj prej arsyeve q ka ardhur n Kosov sht edhe nj libr tjetr q do t botohet kah fundi i muajit dhe tha se sht shum i knaqur q njerzit q i kan prjetuar ngjarjet e Kosovs tashm kan filluar t shkruajn libra.

  “M vjen mir q kemi nj studiues ktu dhe nj akademik q kan br nj vepr t rndsishme akademike pr t’i treguar bots disa prej gjrave q kan ndodhur ktu para disa viteve dhe q shpresojm t mos ndodhin m kurr n kt vend dhe askund tjetr”, theksoi Walker.

  Duke folur m shum pr luftn n Kosov dhe pr kombin sesa pr vet librat q u promovuan, Megjaid Rei, rektor i Universitetit Iliria, tha se kur ka n kuadr t universitetit student njerz t dijs, njerz t pushks, njerz t kombit vrtet ndihet krenar.

  Ndrkaq, Adem Demai, kryetar i Lidhjes s Shkrimtarve dhe ish i burgosur politik, tha se nuk ka qen npr shkollat e sigurimit, por ka qen gati 30 vjet n objekt t sigurimit t Serbis. “Duke m studiuar ata mua kam pasur rastin t’i studioj edhe un ata”, tha Demai. Ai shtoi se Sigurimi i Serbis sht pjell e nj shkolle me kontinuitet. Sipas tij, edhe pse Serbia sht shtet i vogl, provat e kan treguar se ka nj sigurim shum t organizuar. “Njerzit m t mir, m mendjeholl, m t prkushtuar kan qen n sigurim. Kurse ne nuk bjm kso far zgjedhjesh, ne i qojm n sigurim dajn, nipin, jaranin etj., prandaj hajnat po bjn harab n Kosov, se sigurimi nuk po funksionon kurrsesi”, tha Demai.

  Ai m pas, duke e lavdruar Zotin Walker, fjaln e tij e sheqerosi me nj doz paksa antiamerikane. Duke shprehur dshirn q gjith amerikant q vijn n Kosov dhe gjith amerikant q merren me punn e Kosovs t jen si Zoti Walker, Demai tha se fatkeqsisht kjo nuk po na ndodh. “Ne Amerikn e duam jashtzakonisht shum dhe gjysma e kosovarve jemi t gatshm t vdesim pr Shtetet e Bashkuara t Ameriks, mirpo, ne kemi pasur probleme me amerikant. Ka pas ardhur nj Zoti Gelbard q donte t na ndrronte njfar autonomie kshtu si shpejt e shpejt dhe i cili na ka nxjerr telashe. Kur ai dshtoi, erdhi Zoti Holbruk, i cili gjithashtu donte t na impononte nj autonomi, deshi t na formonte njfar qeverie kuislinge ktu n Kosov dhe shkonte t bisedonte me Milutinoviqin atje t merrej vesh pr nj autonomi, dmth. nuk ka gjithka q vjen nga Amerika q sht pa shibla dhe q sht ashtu si duhet”, tha Demai. Ai i porositi t pranishmit q ta duam Amerikn, por le ta shikojm do amerikan q vjen ktu t ne far do dhe far krkon.

  Ndrkaq, ish kryeministri i Kosovs Agim eku tha se Fatoni vazhdon t kontribuoj n nj fush q sht kruciale pr kombin ton, pr vendin ton dhe nj fush e cila ende nuk sht e realizuar, e ajo sht fusha e siguris.

  “Kam pasur rastin t bashkpunoj me Fatonin edhe gjat lufts edhe pas lufts dhe gjithmon m ka ln prshtypje sensi i tij pr t’i vlersuar drejt sfidat e siguris, sensi i tij pr t’i gozhduar veprimet e kundrshtarve, armiqve tan dhe kshillat e tij pr ndrmarrjen e veprimeve apo kundrveprimeve ndaj tyre”, tha eku.
  <!--[if !supportLineBreakNewLine]-->
  <!--[endif]-->N fund, duke i falnderuar t pranishmit pr pjesmarrje, autori i librave tha se privilegji m i madh pr nj autor sht kur librat e tij lexohen dhe mohen nga studiues t ndryshm.

 13. #893
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Sherbimi sekret serb ka vrare Enver Hadrin


  Nga : Jeton KELMENDI

  Personi i tret, atentator i Enver Hadrit, Vukoti mbahet n
  paraburgim n Begjik.Akoma nuk ka nis gjykimi i Vukoti-it

  Shtatmbdhjet m par n Bruksel, persona t caktuar nga Shrbimi
  sekret i ish-Jugosllavis, vran patriotin dhe veprimtarin e madh t
  shtjes kombtare Enver Hadri. Pikrisht me 25 shkurt t vitit 1990,
  n Sen Bernar, derisa po ngiste veturn e tij dhe ishte ndalur ne
  semafort n trafik. Bashkshortja e Enver Hadrit, zonja Ajshe
  Kastrati, e ka t fresket n kujtesn e saj ditn kur UDB-ja serbe ja
  kishte vrar burrin. Ajo thot se sht folur gjat pr tre persona,
  t gjith serb, t cilt e kan vra Enverin.

  Njrin me nj her pas
  pak kohe e kan vrar n Beograd, pasi q ai ka folur me mburrje se e
  ka vrar Enver Hadrin n Belgjik dhe quhet Llonkoviq.
  Ndkaq tjetrin
  e kan zn n Greqi. Shteti Belg e ka krkuar pr ta denuar ktu ku
  e ka br krimin, mirpo edhe Serbia e ka krkuar. Greqia ja ka
  dorzuar Serbis. M pas edhe personi i dyt i quajtur Ashani sht
  vrar n serbi. Personi i tret Vukotiq, i dyshuar pr pjesmarrje n
  krim u zu vitin e kaluar n Spanje. M pas ai i sht dorzuar
  Belgjiks dhe mbahet ne paraburgim. Ajshe Kastrati, bashkshortja e
  Enverit thot se pak sht br pr gjykimin e vrassve t Enverit. Na
  kan lajmruar nj her dhe kemi qen, at dit ishte grev dhe nuk u
  mbajt gjykimi, kshtu q nuk kan thirrur m dhe nuk di asgj m shum
  se far ka ndodhur rreth ktij gjykimi.

 14. #894
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Do ta rivarrosim n Kosov pasi t bhemi shtet

  Zonja Ajshe flet edhe pr aktivitetin e burrit t saj. Q kur ka dal
  ai me 1972, e ka udhheq kshillin pr t drejtat e njeriut pr
  Kosovn. Ktu n kt shtpi thot ajo, Enveri e ka botuar se bashku
  me disa shok t tij gazetn “Zri i Kosovs”. Shtpia q tani sht
  pron e familjes Hadri, t cilen e kishin bler, ka qen edhe shtpia
  ku ka banuar pak koh edhe Faik Konica thot Ajshja. Kur e kemi bler
  kt shtpi Enveri as q ka ardhur ta shoh m par, thoshte “nuk kam
  dal jasht pr tu br i pasur”, mirpo kur i thash se kshtu nj
  shtpi, shitet ne Rrugn e Shqipris q sht n komunn e Niksen
  Zhil, ju duk pak sikur n Shqipri.

  Q at dit kur kishte dal nga Kosova, ai nuk u kthyen m n atdhe.
  Djali i madh i tij Renoar Hadri thot se babin do ta rivarrosim n
  Kosov, pasi t bahemi shtet, ather do ta jet edhe ma mir q t
  kthehet n atdheun q vet e kishte andrruar dhe kishte punuar pr t.
  N dhjetor t viti 1944, n Pej pushteti ja kishte vrar edhe babn,
  kur Enveri kishte tre vjet. Zonja Ajshe prmend disa nga shokt e tij,
  Gani Azemi, Avni Xharra, Agon Radoniqi, pak koh edhe Reshat Sahitaj,
  kan qn shokt e tij, ka edhe t tjer por un nuk i njoh flet ajo.
  Pr shkak t Enverit, as mua nuk ma jepnin pasaportn dhe dhjet vjet
  nuk kam qn n Kosov , rrfen ajo pr vitet e para n emigracion.
  Enverit ja kemi botuar nj libr me poezi, por kemi edhe shkrime t
  tjera dhe nj dit do t ja botojm edhe ato.

 15. #895
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Hag: Shrbimi sekret serb ka vrar atdhetarin e shquar Enver Hadri

  Gjat procesit gjyqsor kundr Sllobodan
  Millosheviqit u b e ditur se kush e ka vrar atdhetarin e shquar,
  Enver Hadrin n Belgjik m 1990.

  “Vrasja e Enver Hadrit n Belgjik ishte vrasja e par politike, t
  ciln e ka br Shrbimi sekret serb pa informuar as konsultuar
  sigurimin shtetror jugosllav”, ka deklaruar n Hag dshmitari i
  mbrojtur n procesin kundr Millosheviqit me shifrn C-48.

  Ky dshmitar tha se pr m se 20 vjet ishte bashkpuntor i Shrbimit
  sekret serb dhe precizoi se n vitet e 80-ta kishte filluar fushata
  jugosllave e likuidimit t emigrantve shqiptar t Kosovs n Evrop.

  “Miku im Veselin Vukotiq i quajtur Vesko ka marr pjes aktivisht n
  likudimin e shqiptarve n Evrop me urdhr t Sigurimit shtetror
  jugosllav. Ai personalisht e ka vrar Enver Hadrin n Bruksel, mirpo
  ksaj radhe me urdhr t Shrbimit sekret serb”, ka deklaruar C-48.

  Ai ka precizuar se urdhr i ktill sht dhn gojarisht e asnjher
  me shkrim. Veselin Vukotiq, sipas ktij dshmitari gjat 80-tave dhe
  90-tave kan vepruar bashkrisht n Evrop. Ndryshe vrasja e Enver
  Hadrit at bot i vihej n barr Ashaninit i vrar n qrim hesapesh
  n fund t 90-tave n Beograd.

 16. #896
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  NE SHQIPTART NUK TUTEMI, AS NUK HEQIM DOR NGA PAVARSIA

  Nacionalizimi, duke t “errsuar” arsyen, t errson edhe shkimin edhe dgjimin. Pr fat t keq, kjo “smundje”, e manifestuar prej kohsh nga udhheqsit e lart serb, ne vend q t “shrohet”, sa vjen e bhet m agresive duke i shtrir dukshm metastazat e saj n gjith kupoln shtetrore t t gjitha niveleve.

  I sapo zgjedhur n kabinetin qeveritar, ministri serb pr Kosovn, Sllobodan Samarxhi, q e ka marr kt detyr i bindur se nuk ka asnj lidhje e “pushtet administrativ” mbi Kosovn, merr “guximin” t deklaroj: “Vetm me Kosovn brenda kufijve t saj, Serbia do t bhet pjes e BE-se”. Dhe toni kategorik i ministrit serb pr Kosovn rritet, kur ai deklaron: “Refuzojm kategorikisht ftesn amerikane q Serbia t pranoj nj shtet t ri shqiptar t ndrtuar n territorin e saj”.

  Cilat jan kompetencat e ktij minstri pa objekt per t’i ushtruar ato?! I vendosur n krye t nj posti t stisur ministerial n qeverin serbe, ai refuzon “kategorikisht” njohjen e pavarsis s Kosovs. Kto deklarata euforike bhen n nj koh kur prej mse 8 vjetesh, gjith opinioni ndrkombtar shte n dijeni dhe prgjithsisht, n mbshtetje t pavarsis faktike e ligjore t Kosovs nga Serbia.

  T “refuzosh” shte me pak se sa t krcnosh “guximshm”, si bn shefi i ushtris serbe, gjeneral-lejtnant, Zdravko Ponosh, q e konsideron si t ligjshme ndrhyrjen e ushtris serbe n Kosov, n rast se ajo do t shpall pavarsin. Ky gjeneral “trimosh”, deklaroi n agjencin e lajmeve “Blic” se “nse Kosova do t shpall pavarsin, ather ushtria serbe do t ndrhyj, duke zbatuar urdhrat” dhe m tej, vazhdon: “Shteti ka monopolin e prdorimit t forcs, vecanrisht t forcs ushtarake. N kt kuptim ushtria nuk ka asnj t drejt t mbaj nj axhend t shkputur. Prve ksaj, ata, t cilve u jan besuar n dor armt, jan t aft t kontrollojn emocionet e tyre”. Thn ndryshe, Ponosh “premton” se n nj ndrhyrje t re ushtarake n Kosov, ushtria serbe nuk do t veproj me mjetet dhe mnyrat e kohs s Millosheviit.

  Thuhet dhe, prgjithsisht, pranohet se msohet nga psimet. Pr do individ, bashksi, komunitet, madje edhe nga popullsi, popuj ose kombe kjo thnie mbahet parasysh. Por, pr nj pjes t vogl serbsh, kryesisht n funksione t larta shtetrore, t sunduar nga nacionalizmi, “humbjet” n Kroaci, Bosnj e Kosov jan “harruar”. Ata kan harruar q s’mund t veprojn m me popullin e Kosovs si me 1989-n. Dhjet vjet m von ata u larguan nga Kosova, pas ballafaqimit ushtarak me UK-n dhe ndrhyrjes s forcave t NATO-s. Nacionalistt serb as q duan ta marrin n konsiderat koston, q paguam ne, shqiptart e Kosovs, pr t arritur n statusin aktual. Pr kt status, kostoja sht mbi 14 000 t vrar, qindra fshatra e qytete t shkatrruara, rreth 1 milion njerz t larguar me forc nga vatrat e tyre pa nj orientim pr strehim e mbijetes.

  Ne nuk harrojm asgj. Ne, shqiptart, dim edhe t “falim”, kur na krkohet hapur dhe sinqerisht ndjes pr krimet e kryera n konjuktura t caktuara politike. Por ne, shqiptart, nuk tutemi e, ca me pak, nuk heqim dor nga e drejta etnike, historike e ligjore e fituar me shum sakrifica e gjak: Nuk heqim dor nga pavarsia. Do t dshiroja q kokat e nxehta t disa nacionalistve serb as t mos e prmendnin dhe ca me pak ta “provonin” nj ndrhyrje ushtarake n Kosov!

  Nuk u krkoj krerve shtetror t Beogradit t heqin dor nga ka e kan t pamundur ta bejn, “nga nacionalizmi agresiv”. Por, edhe n kuadrin e tij, mund t bjn prpjekje pr “t par” dhe pr “t dgjuar” m mir. N mos i kan dgjuar dhe nuk i kan parasysh deklaratat e Kryeadministratorit t Kosovs, Joakim Ryker n Kshillin e Sigurimit; apo thniet e ambasadorit amerikan n OKB, Khalilzad para KS-s, besoj se e kan t freskt deklaratn e Sekretarit t Prgjithshm t OKB-se, Ban Ki Mun, mbi t ciln duhet t reflektojn: “do shtyrje ose prolongim i ksaj shtjeje shum t rndsishme (zgjidhjes s statusit t Kosovs-shen.im) do t mund t ket ndikim pr paqen dhe sigurin, jo vetm n Kosov, jo vetem n Ballkan, por n tr situatn e Evrops”.

 17. #897
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Durimi e ka nj kufi!

  Durimi e ka nj kufi. Dhe, durimi i veteranve shqiptar t UK-ve t trojeve shqiptare, nuk sht kaq i madh. Ky ishte lajtmotivi, q pas shum kohsh, gati nj jav m par n Dean, ata u mblodhn bashk si dikur. Duket se reagimi i par sht ndaj prgatitjeve t Gards s Car Llazarit, q ka krcnuar se pr 2 or e marrin t gjith Kosovn. Por, ajo q ende nuk thuhet sht prball: do t bhet nse statusi i Kosovs do t shtyhet ende?! Abdyl Mushkolaj, Komandanti i Veteranve t Dukagjinit sht i qart dhe bhet i tmerrshm, kur bhet fjal pr provokimin e fundit t serbve. “Aj, jan 30.000 veta antar t Gards s Car Llazarit q pretendojn se pr dy or e marrin Kosovn. Ej,... nann, ne u tregojm vendin”, thot pr MAPO-n dhe nj qeshje me z e shkul nga telefoni. “Zoti Mushkolaj, po armt me t cilat do i prballni, ku i keni?”-pyesim. “A ka shtpi shqiptari pa arm?”, prgjigjet ai me nj tjetr pyetje. Pak muaj m par ka qen i akuzuar se ka goditur Manastirin e Deanit.
  Faik Fazlliu, kryetari i veteranve t lnduar t Kosovs sht m diplomatik se Mushkolaj. “Ne kemi filluar prej kohsh konsultimin e degve tona pr situatn dhe shpejt do dalim me nj qndrim. Esenca sht q nse do t ket shtyrje t mtejshme t statusit, situata nuk do t jet stabile n Kosov. Por, nuk do t ket reagim t armatosur....”, shprehet ai. N ditt e fundit t lufts ai sht plagosur dhe ka humbur kmbn. Ka qen vetm 22 vje kur ka nisur luftn, n kulmin e moshs, kur shokt e tij jetonin akoma adoleshencn. Fazlliu tregon se takimi i Deanit sht vazhda e takimeve t degve t ndryshme, q veterant i kan filluar nga bazat e tyre, pr t parashikuar nj t ardhme. I kujdesshm pr peshn e fjalve q thot, ai kujdeset q deklaratat e tij t mos teprohen, ndrsa nuk e mohon, q ngritja e strukturave paramilitare serbe, ka qen nj nga shkaqet, q gjumi i tyre t prishet m shpejt. “Nuk i kemi frik”, thot shkurt, “por i kemi paralajmruar q t ken kujdes”.
  Ish-ushtarakt, me grada t ndryshme, t gjymtuar, tash n lule t moshs, kthyer n pensionist, dhe n prits lajmesh pr kauzn e tyre- ishin tubuesit e shtjes s re t Kosovs. Ajo do t shtrihet shpejt dhe n vende t tjera. Esht tepr diplomatik dhe i kujdesshm. Edhe pse nuk e plqen prballjen e miqve t tyre n negociata, q prbjn delegacionin e Kosovs dhe n qndrimin prits t zyrtarve kosovar. Pr ata, burrat e rinj, q tashm prfaqsojn veterant e Lufts s Kosovs, kjo nuk sht e njmendt. Shtyrja e statusit t Kosovs u duket si tallje me gjakun e shokve t tyre, q tash jan n nj bot t qet, ku nuk dgjohet asgj. Qoft bisedat e pafundme pr statusin dhe qoft klithmat e serbve. Fazlliu, thot se serbt nuk do t guxojn, kurse Abdyl Mushkolaj sht “i etur” pr ata. “Le t vijn! Do t’i presim”-thot.

  Veterant
  Pas paralajmrimit pr protesta kt jav nga “Vetvendosja”, shoqatat e dala nga lufta deklaruan se nuk do t heshtnin, nse do t ket zgjatje pa afat t vendimit pr statusin dhe madje do i japin vet drejtim puns. Kryetari i Shoqats s Veteranve t Lufts pr rajonin e Dukagjinit, Abdyl Mushkolaj thot se statusi sht shtyr disa her dhe tani sht koha q t thuhet prfundimisht, se kur do t qartsohet e ardhmja e Kosovs. At q prsrit pr MAPO-n, ai e ka thn dhe pak dit m par pr BBC-n: “Jemi duke punuar pr t br presion q shtjen e statusit t Kosovs, q ta afatizojn ndrkombtart, e nse jo, athere si veteran t lufts jemi t detyruar q vet ta afatizojm dhe ta mbajm premtimin e dhn”.
  Deri para pak kohsh, gjithka dukej se shkonte vaj. Pos problemeve t prditshme dhe zvargjes s vazhdueshme t lajmeve pr statusin. Raundi i negociatave, prgatitja e dokumentit t Ahtisarit, afati, Kshilli i Sigurimit, srish prgatitja e dokumentit t kryenegociatorit, Vetoja ruse... Kurse, grupi i burrave, q pr statusin e Kosovs kishin luftuar pa ekuivoke, kishte referenca t tjera pr kohn dhe pavarsin. Prej kohsh me degt e tyre ish-njerzit e UK-s i kan matur mir hapat e tyre. Ata kan filluar prgatitjet me strukturat e tyre dhe n protestn e djemve t Vetvendosjes, n kt fund-muaj, ata pr her t par do t bashkpunojn hapur. Jo m kot. Prball tyre, prej ditsh serbt prgatiten dhe u bien tam-tameve.

  Kosovn e marrim pr dy or”
  Serbt jan t bindur se mund ta destabilizojn leht Kosovn. Zhelko Vasiljevi, prfaqsues politik i Gards s Car Llazarit, nj formacion paramilitar i krijuar n fillim t majit “pr t mbrojtur Kosovn”, ka ngritur shum pshtjellim kur ka paralajmruar marshim drejt Kosovs m 28 qershor, pr t kujtuar betejn n Gazimestan. “Mund ta marrim Kosovn pr dy or, - i tha ai gazets “Express” n Kosov. - Kemi rreth 30 mij trupa, 1 mij prej t cilve do t marrin pjes n manifestim. Por nuk duam t kemi konflikte t reja n kt moment”, -u shpreh prfaqsuesi i guerilasve serb. Vasiljevi deklaron se “shqiptart dhe serbt nuk jan ende armiq t prbetuar, por mund t bhen. Pavarsia sht nj luft e re”, - thot ai. “Nse dikush do t donte q t mos shkohet deri tek lufta dhe kjo t zgjidhet n mnyr paqsore, ather jemi ne ata. Ne e dim ’jan dhimbjet e lufts, por jan disa gjra q nuk zgjidhen pa luft”, - theksoi ai. “Si pjestar t Gards, i japim mbshtetje t plot Koshtunics dhe Tadi-it pr zgjidhje diplomatike, por zgjidhja duhet t jet nj lloj autonomie, e cila sht e pranueshme edhe pr serbt edhe pr shqiptart”, - deklaroi shefi i Gards s Car Llazarit.
  Nj qndrim prej nacionalizmi t dshpruar. NATO ka paralajmruar se do t parandaloj gardn e ashtuquajtur t nacionalistve vullnetar serb, q t festojn prvjetorin e betejs s Kosovs, me qllim q t shmanget rreziku i prplasjes me Shqiptart. “Nse ata vijn, duhet ta ken t qart se misioni yn sht ndrhyrja e menjhershme, dhe ne kt do ta bjm”, ka thn komandanti i KFOR it, Roland Kater”. Prmes nj urdhri ekzekutiv, n mesjav Prfaqsuesi Special, Joakim Ryker, ka ndaluar hyrjen ose pranin n Kosov t cilitdo person q deklarohet se sht, ose q dyshohet n mnyr t arsyeshme se mund t jet antar i “Gards s Car Llazarit”, e cila ka paralajmruar nj demonstrim n Kosov.

  Veterant n krkim
  Ndrkoh q UK-istt e kan marr punn seriozisht. Pas Deanit, veterant do t takohen n Preshev, n Maqedoni, n Mal t Zi dhe pastaj n Nnn Shqipri. Dita dhe vendi nuk thuhet, kuptohet. Kudo vigjlojn serbt. shtja mendohet se do t marr prmasa, sipas Fazlliut, nse Prishtina dhe Beogradi nuk arrijn marrveshje kompromisi gjat 120 ditve t ardhshme. N fakt, shqetsimi m i madh i veteranve sht diku tjetr. T bindur se shokt e tyre (ata q sot drejtojn n Kosov dhe jan n negociata) i kan braktisur, ata nuk jan t bindur se Kosova po ecn n rrugn e duhur. Politikant tan, pretendojn veterant, nuk kan ide t qarta se si t ndrtohet shteti. “Ne iu kemi br t ditur t gjithve se kjo shtje krkon zgjidhje, nse duan t ken qetsi n Ballkan”, ka thn Xhavit Jashari, kryetar i Shoqats s Familjeve t Dshmorve t UK-s pr Express. Atyre nuk iu intereson shum se far thot klasa politike, e cila ka vite q prsrit t njjtat fjal n lidhje me pavarsis. “Jemi duke vzhguar situatn politike dhe s shpejti do t marrim nj vendim, do t dalim me qndrim konkret se far do t bjm”, cilson Jashari.

  Prball UNMIK
  Por, kjo nuk sht e leht, kur vendit i jan shtuar problemet ekonomike dhe kur mungesa e statusit bn q gjendja pezull t vijoj edhe m tej. Dhe pr kt ka kontribuar, sipas tyre, edhe UNMIK-u. “sht nj burokraci, ndaj t cils kemi pasur rezerva q hert n vitet 2000 dhe mendojm se misioni i tyre sht i kaluar. Ne jemi kundr tyre, por jo kundr KFOR-it, q i kemi pasur aleatt tan n luft”, shprehet Faik Fazlliu. Jemi n pritje dhe duam nj afat pr statusin, sepse kshtu nuk mund t vazhdohet m, shprehet ai n emr t miqve t tij, q presin. “N kohn dhe n momentin e duhur do t prgjigjemi me mjetet e duhura. Ne do t zgjedhim formn, q do t’i prgjigjet kohs”. Abdyl Mushkolaj, q shprehet m direkt shton se: “Do t dalim me qndrimin ton shum shpejt”. Nj shprehje misterioze, e paqart dhe enigmatike pr momentin.
  Gjithsesi, ky humor i keq i shprndar npr Kosov e ka br kryeadministratorin Rycker q t shprehet se “Institucionet e prkohshme dhe komuniteti ndrkombtar, duhet t sigurojn miratimin e ligjeve q jan parapar me pakon e zotit Ahtisaari. Me kto ligje, Kosova jo vetm q do t bhet nj entitet funksional, por njkohsisht do t mundsohet edhe zbatimi i vet pakos. Kjo sht baza e statusit”.

  ...
  Por pr veterant e UK-s kjo mund t mos jet e mjaftueshme. Durimi i tyre, por edhe i qytetarve t tjer t Kosovs po soset. Dhe athere UK mund t jet srish realitet.

 18. #898
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  STRUKTURAT PARALELE T SERBIS N KOSOV!

  N qershor t vitit 1999 ka ndryshuar natyra e pranis s Serbis n Kosov.

  Prderisa para ksaj kohe Serbia n Kosov ishte e pranishme nprmjet ushtris e policis, okupimit e gjenocidit, pas vitit 1999 ajo sht e pranishme nprmjet strukturave paralele shtetrore brenda Kosovs. Pra, prania e shtetit serb n Kosov nuk ka pushuar - ajo vetm ka ndrruar form.

  Vet UNMIK-u nprmjet Rezoluts 1244 i ka konsideruar kto struktura t Serbis si ilegale, por n t njjtn koh UNMIK-u gjithnj e ka toleruar ekzistencn dhe veprimtarin e pranis institucionale t Serbis brenda vendit ton.

  UNMIK-u ka ditur gjithka pr karakterin armiqsor t veprimtaris s ktyre strukturave kundr vullnetit t popullit t Kosovs. N nj dokument q ish PPSP, Joachim Rucker, ia ka drguar Sekretarit t Prgjithshm t OKB-s n vitin 2006, shpjegohet qart jo vetm veprimtaria e strukturave paralele, por madje edhe vendnodhja e tyre fizike (objektet dhe ndrtesat) nprmjet fotografive. Kjo e ngarkon UNMIK-un me prgjegjsi t dyfisht: ai ka ditur gjithka pr strukturat paralele, i ka konsideruar ato ilegale, por i ka toleruar dhe shpeshher bile edhe ka bashkpunuar me to.

  T njjt gj sot po e bn ICO dhe EULEX-i.

  N Planin 6-Piksh t OKB-s i arritur n bashkpunim dhe negociata me Serbin, thuhet q EULEX-i duhet t shtrihet n Kosov “duke marr parasysh qndrimet e faktorve relevant n terren”. Disa terrene kontrollohen nga strukturat paralele t Serbis. Javn e kaluar, pas protestave t puntorve serb t gjykatave n veri t Mitrovics, EULEX-i paralajmroi se do t negocoj dhe bisedoj me strukturat paralele. Kurse vet shefi i EULEX-it dhe ish komandanti i KFOR-it, Yves de Kermabon, n fillim t misionit kishte thn q “ne do t bisedojm me t gjith”, duke i prfshir edhe strukturat paralele t Serbis. Kjo do t thot q n vend se EULEX-i e institucionet e Kosovs t merren me shprbrjen e strukturave paralele t Serbis, ata po i pranojn kto struktura si partner relevant t barabart.

  Tolerimi i strukturave paralele sht inkurajim i tyre.

  Kt tolerim, strukturat e Serbis nuk e shohin si gjenerozitet t institucioneve t Kosovs ndaj tyre por si arritje t kmbngultsis s tyre. Goran Bogdanoviqi dhe Oliver Ivanoviqi dikur ishin n institucionet e Kosovs. Ata jan investim 10 vjear i institucioneve t Kosovs, porse tash punojn pr Serbin kundr Kosovs. Strukturat e Serbis ua kan br serbve t Kosovs integrimin e t panevojshm dhe t pamundshm. Ata i mbshtesin serbt financiarisht m shum sesa institucionet e Kosovs pr lojalitetin e tyre por, para s gjithash, i krcnojn e friksojn ata n munges t ktij lojaliteti. Njerzit e strukturave paralele n Kosov paguhen 50% m shum sesa kolegt e tyre n Serbi, gj q sht tipike pr admnistratort kolonial. sht e kot t privilegjohen serbt prderisa i kan strukturat e Serbis mbi kok. N ann tjetr, nuk mund t ket investime serioze ekonomike n Kosov q do t prkthehej n mirqenie t shtuar t qytetarve prderisa Kosova ka struktura paralele brenda.

  Strukturat paralele t Serbis n Kosov nuk jan kurrfar institucionesh anonime, por garnitura njerzish konkret t paguar nga Serbia pr t zhvilluar veprimtari t hapur armiqsore kundr Kosovs.

  Lvizja VETVENDOSJE! ka arritur t’i siguroj emrat kryesor t personave t cilt jan bartsit konkret t funksioneve n strukturat shtetrore t Serbis q veprojn brenda n Kosov. Nse institucionet e Kosovs jan, si po na thot prdit Hashim Thai, pr zbatimin e Kushtetuts, ather kta njerz konkret po e shkelin at pr do dit. Qenia e tyre, vet ekzistenca e tyre, madje m par edhe se funksionimi e operimi i tyre, jan shkelje t ligjit dhe krim n Kosov. Ja ku jan emrat - nevojitet vetm veprimi. Por nse, n t kundrtn, Qeveria nuk sht pr t ndrmarr asgj, ather, le t tregoj, e t mos i mashtroj qytetart e Kosovs q sht pr nj rend juridik n Kosov dhe kundr strukturave t Serbis. Le t’iu tregoj qeveria qytetarve nse sht pr apo kundr ktyre strukturave t Serbis me veprime konkrete.

 19. #899
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  PROKURORIS PUBLIKE T QARKUT


  N baz t nenit 198 dhe 199 t KPPK-s, ksaj Prokurorie i paraqes kt:  K A LL Z I M P E N A L  K u n d r :  Goran Bogdanović Ministr pr Kosovn n Qeverin e Serbis

  Kruna Petković Zvendsministr pr Kosovn n Qeverin e Serbis

  Dragan Petković Zvendsministr pr Kosovn n Qeverin e Serbis

  Bojan Anđelković Zvendsministr pr Kosovn n Qeverin e Serbis

  Slađana Radović Udhheqse sektori n Ministrin pr Kosovn

  Oliver Ivanović Sekretar shteti n Ministrin pr Kosovn n Qeverin e Serbis

  Zvonimir Stević Sekretar shteti n Ministrin pr Kosovn n Qeverin e

  Serbis dhe i ashtuquajturi udhheqs i Qendrs koordinuese pr Kosov  Goran Arsić I ashtuquajturi udhheqs i Qarkut t Kosovs

  Dragan Nikolić I ashtuquajturi udhheqs i Qarkut t Anamoravs

  Jovica Budurić I ashtuquajturi udhheqs i Qarkut t Pejs

  Stojan Dončić I ashtuquajturi udhheqs i Qarkut t Prizrenit

  Radenko Nedeljković I ashtuquajturi udhheqs i Qarkut t Mitrovics  Dragutin Perić I ashtuquajturi Kryetar i Komuns s Prishtins

  Jovica Dešić I ashtuquajturi Nnkryetar i Komuns s Prishtins

  Radovan Nicić I ashtuquajturi Kryetar i Kuvendit Komunal t Prishtins

  Dragoslav Marinković I ashtuquajturi Nnkryetar i Kuvendit Komunal t Prishtins  Dragiša Stakić I ashtuquajturi Kryetar i Komuns s Fush Kosovs

  Slavko Mitrović I ashtuquajturi Nnkryetar i Komuns s Fush Kosovs

  Momir Jovanović I ashtuquajturi Kryetar i Kuvendit Komunal t Fush Kosovs

  Jovica Lazić I ashtuquajturi Nnkryetar i Kuvendit Komunal t Fush Kosovs  Obren Andelković I ashtuquajturi Kryetar i Komuns s Besians

  Petar Bogdanović I ashtuquajturi Nnkryetar i Komuns s Besians

  Milovan Tomčić I ashtuquajturi Kryetar i Kuvendit Komunal t Besians

  Petar Albijanić I ashtuquajturi Nnkryetar i Kuvendit Komunal t Besians  Ljubomir Bosanac I ashtuquajturi Kryetar i Komuns s Obiliqit

  Branislav Kostić I ashtuquajturi Nnkryetar i Komuns s Obiliqit

  Nikola Tripković I ashtuquajturi Kryetar i Kuvendit Komunal t Obiliqit

  Darko Jakovljević I ashtuquajturi Nnkryetar i Kuvendit Komunal t Obiliqit  Dragan Kostić I ashtuquajturi Kryetar i Komuns s Lypjanit

  Slavko Janičijević I ashtuquajturi Nnkryetar i Komuns s Lypjanit

  Suzana Stanković I ashtuquajturi Kryetar i Kuvendit Komunal t Lypjanit

  Saša Morača I ashtuquajturi Nnkryetar i Kuvendit Komunal t Lypjanit  Nenad Petković I ashtuquajturi Kryetar i Komuns s Ferizajit

  Ratko Sinadinović I ashtuquajturi Nnkryetar i Komuns s Ferizajit

  Miloš Jovanović I ashtuquajturi Kryetar i Kuvendit Komunal t Ferizajit

  Mirjana Ristić I ashtuquajturi Nnkryetar i Kuvendit Komunal t Ferizajit  Zvonko Mihajlović I ashtuquajturi Kryetar i Komuns s Shtrpcs

  Slaviša Staletović I ashtuquajturi Nnkryetar i Komuns s Shtrpcs

  Bojan Savić I ashtuquajturi Kryetar i Kuvendit Komunal t Shtrpcs

  Ivica Ivković I ashtuquajturi Nnkryetar i Kuvendit Komunal t Shtrpcs  Radojko Dunić I ashtuquajturi Kryetar i Komuns s Pejs

  Vuko Jovović I ashtuquajturi Nnkryetar i Komuns s Pejs

  Bozidar Krstić I ashtuquajturi Kryetar i Kuvendit Komunal t Pejs

  Milo Stevanović I ashtuquajturi Nnkryetar i Kuvendit Komunal t Pejs  Dragoljub Repanović I ashtuquajturi Kryetar i Komuns s Burimit

  Velimir Djurić I ashtuquajturi Nnkryetar i Komuns s Burimit

  Ranko Vuletić I ashtuquajturi Kryetar i Kuvendit Komunal t Burimit

  N.N. I ashtuquajturi Nnkryetar i Kuvendit Komunal t Burimit  Zoran Barović I ashtuquajturi Kryetar i Komuns s Deanit

  N.N. I ashtuquajturi Nnkryetar i Komuns s Deanit

  N.N. I ashtuquajturi Kryetar i Kuvendit Komunal t Deanit

  N.N. I ashtuquajturi Nnkryetar i Kuvendit Komunal t Deanit  Sveto Dabižljević I ashtuquajturi Kryetar i Komuns s Klins

  Dragomir Pavlović I ashtuquajturi Nnkryetar i Komuns s Klins

  Radomir Mikić I ashtuquajturi Kryetar i Kuvendit Komunal t Klins

  N.N. I ashtuquajturi Nnkryetar i Kuvendit Komunal t Klins  Milenko Jovanović I ashtuquajturi Kryetar i Komuns s Gjakovs

  N.N. I ashtuquajturi Nnkryetar i Komuns s Gjakovs

  N.N. I ashtuquajturi Kryetar i Kuvendit Komunal t Gjakovs

  N.N. I ashtuquajturi Nnkryetar i Kuvendit Komunal t Gjakovs  Miodrag Lazić I ashtuquajturi Kryetar i Komuns s Prizrenit

  N.N. I ashtuquajturi Nnkryetar i Komuns s Prizrenit

  Zoran Staletović I ashtuquajturi Kryetar i Kuvendit Komunal t Prizrenit

  Radovan Ristić I ashtuquajturi Nnkryetar i Kuvendit Komunal t Prizrenit  Milorad Šorić I ashtuquajturi Kryetar i Komuns s Rahovecit

  N.N. I ashtuquajturi Nnkryetar i Komuns s Rahovecit

  Slobodan Stanković I ashtuquajturi Kryetar i Kuvendit Komunal t Rahovecit

  N.N. I ashtuquajturi Nnkryetar i Kuvendit Komunal t Rahovecit  N.N. I ashtuquajturi Kryetar i Komuns s Therands

  N.N. I ashtuquajturi Nnkryetar i Komuns s Therands

  N.N. I ashtuquajturi Kryetar i Kuvendit Komunal t Therands

  N.N. I ashtuquajturi Nnkryetar i Kuvendit Komunal t Therands  Ali Abdi I ashtuquajturi Kryetar i Komuns s Dragashit

  Huseini Murselj I ashtuquajturi Nnkryetar i Komuns s Dragashit

  Kojćin Ramadan I ashtuquajturi Kryetar i Kuvendit Komunal t Dragashit

  Zuljfikari Sunajd I ashtuquajturi Nnkryetar i Kuvendit Komunal t Dragashit  Petar Aksić I ashtuquajturi Kryetar i Komuns s Gjilanit

  Denić Radovan I ashtuquajturi Nnkryetar i Komuns s Gjilanit

  Todorović Milorad I ashtuquajturi Kryetar i Kuvendit Komunal t Gjilanit

  Goran Jančić I ashtuquajturi Nnkryetar i Kuvendit Komunal t Gjilanit  Stojan Stanojević I ashtuquajturi Kryetar i Komuns s Novobrds

  Bojan Cvetković I ashtuquajturi Nnkryetar i Komuns s Novobrds

  Dobrosav Ivković I ashtuquajturi Kryetar i Kuvendit Komunal t Novobrds

  Bojan Jovanović I ashtuquajturi Nnkryetar i Kuvendit Komunal t Novobrds  Boban Jevtić I ashtuquajturi Kryetar i Komuns s Dardans

  Nebojsa Simić I ashtuquajturi Nnkryetar i Komuns s Dardans

  Vojislav Nojić I ashtuquajturi Kryetar i Kuvendit Komunal t Dardans

  Vojislav Veličković I ashtuquajturi Nnkryetar i Kuvendit Komunal t Dardans  Nenad Kojić I ashtuquajturi Kryetar i Komuns s Vitis

  Nikola Stolić I ashtuquajturi Nnkryetar i Komuns s Vitis

  Dejan Mosković I ashtuquajturi Kryetar i Kuvendit Komunal t Vitis

  Srećko Spasić I ashtuquajturi Nnkryetar i Kuvendit Komunal t Vitis  Nenad Topličević I ashtuquajturi Kryetar i Komuns s Mitrovics

  Ljubiša Petrović I ashtuquajturi Nnkryetar i Komuns s Mitrovics

  Miodrag Lakićević I ashtuquajturi Kryetar i Kuvendit Komunal t Mitrovics

  Ljubomir Kragović I ashtuquajturi Nnkryetar i Kuvendit Komunal t Mitrovics  Slaviša Ristić I ashtuquajturi Kryetar i Komuns s Zubin Potokut

  N.N. I ashtuquajturi Nnkryetar i Komuns s Zubin Potokut

  N.N. I ashtuquajturi Kryetar i Kuvendit Komunal t Zubin Potokut

  Miodrag Andrić I ashtuquajturi Nnkryetar i Kuvendit Komunal t Zubin Potokut  Jovan Miladinović I ashtuquajturi Kryetar i Komuns s Leposaviqit

  Nebojša Radulović I ashtuquajturi Nnkryetar i Komuns s Leposaviqit

  Velimir Bojović I ashtuquajturi Kryetar i Kuvendit Komunal t Leposaviqit

  N.N. I ashtuquajturi Nnkryetar i Kuvendit Komunal t Leposaviqit  Dragiša Milović I ashtuquajturi Kryetar i Komuns s Zveanit

  N.N. I ashtuquajturi Nnkryetar i Komuns s Zveanit

  N.N. I ashtuquajturi Kryetar i Kuvendit Komunal t Zveanit

  N.N. I ashtuquajturi Nnkryetar i Kuvendit Komunal t Zveanit  Zoran Rakić I ashtuquajturi Kryetar i Komuns s Vushtris

  Goran Lazić I ashtuquajturi Nnkryetar i Komuns s Vushtris

  N.N. I ashtuquajturi Kryetar i Kuvendit Komunal t Vushtris

  N.N. I ashtuquajturi Nnkryetar i Kuvendit Komunal t Vushtris

  Radovan Nicić I ashtuquajturi Kryetar i Kuvendit t

  Bashksis s Komunave t Krahins Autonome t Kosovs  Marko Jakšić I ashtuquajturi Nnkryetar i Kuvendit t

  Bashksis s Komunave t Krahins Autonome t Kosovs  Srdan Nikolić I ashtuquajturi Nnkryetar i Kuvendit t

  Bashksis s Komunave t Krahins Autonome t Kosovs  Boban Savić I ashtuquajturi Sekretar i Kuvendit t

  Bashksis s Komunave t Krahins Autonome t Kosovs  S e p s e:  T njjtit, edhe pas shpalljes s pavarsis s Kosovs, shprehimisht jan marrur vesh pr t kryer ose pr t nxitur kryerjen e shum veprave penale pr t cilat ligji parasheh s paku 5 vjet burgim. Po ata me veprimet e tyre tentojn t ndryshojn rendin juridik t vendosur n Kosov m an t prdorimit t dhuns si dhe duke krijuar akte ligjore dhe kshtu e kan kanosur minimin e fushs legjislative, ekzekutive dhe gjyqsore n Kosov, duke qen tentimi i tyre kmbnguls prmbysja e organeve publike t formuara me Kushtetut n Kosov. Gjithashtu personat ndaj t cilve sht ushtruar ky kallzim penal, duke i injoruar organet e shtetit t Kosovs, prpiqen q arbitrarisht t’i ushtrojn t drejtat e tyre n baz t ligjeve t shtetit t Serbis. Gjithashtu t njjtit disa her dhe pa autorizim kan kaluar kufirin shtetror t Kosovs dhe me veprimet dhe paraqitjet e tyre publike, gjithashtu kan nxitur urrejtje, prarje dhe mosdurim kombtar t atyre q jetojn n Kosov. Ata kan formuar strukturat e tyre paralele t nj shteti tjetr, Serbis, t cilat veprojn n territorin e Republiks s Kosovs dhe at: n Administatn Publike, Institucionet e Shndetsis, Gjykata, Prokurori, Shkolla etj. Kto struktura kan kryer nj mori krimesh si: vrasje, plagosje, djegie, shkatrrim, demolim t objekteve dhe t mirave materiale etj. e t cilat jan publikuar n mediat elektronike dhe t shtypura prgjat vitit 2008 dhe ktij fillimviti.  me kt n bashveprim kan kryer kto veprat penale: bashkimi kriminal nga neni 26 i KPPK; Sulm kundr rendit juridik t Kosovs nga neni 108 i KPPK, lidhur veprn penale; Ushtrim arbitrar t t drejtave nga neni 326 par. 3 i KPPK, veprn penale; Kalim t paautorizuar t vendkalimeve kufitare ose vijs kufitare nga neni 114 t KPPK, veprn penale; Nxitje t urrejtjes, prarjes ose mosdurimit kombtar, racor, fetar a etnik, krejt kto lidhur me neni 23 t t KPPK.  A r s y e t i m  Disa nga krimet e strukturave paralele t Serbis q nga shpallja e pavarsis s Kosovs  - Djegia e pikave doganore 1 dhe 31 me 19 shkurt 2008

  - Hyrja e strukturave paralele n gjykatn n veri t Mitrovics 14 mars 2008

  - Vrasja e policit ukrainas me 17 mars 2008

  - Zgjedhjet e Serbis n Kosov me 11 maj 2008

  - Uzurpimi i linjs hekurudhore n Zvean me 14 dhjetor 2008

  - Inaugurimi dhe funksionimi i PTT-s s Serbis n Graanic me 22 dhjetor 2008

  - Pengimi i ndrtimit t ujsjellsit n Suhodoll, korrik 2008

  - Moslejimi i Ali Kadriut pr ta renovuar shtpin e tij duke shtier edhe me automatik, 2008

  - Rrahjet dhe friksimet e banorve shqiptar n Lagjen e Boshnjakeve

  - Barrikada dhe uzurpimi i ndrtess s Komuns s Shtrpcs, korrik 2008

  - Ndarja e ShPK-s me ’rast shum polic serb nisn t punojn pr Serbin

  - Ardhja e deputetve nga Serbia n Zvean pr seanc parlamentare me 17 shkurt 2009

  - Pengimi i Sheremet Ahmetit pr t vizituar stacionet e policis n veri me 5 mars 2009  P r o p o z o j m  t bhet dgjimi i t paraqiturve n kt kallzim penal dhe pas dgjimit t tyre konform dispozitave ligjore, Prokuroria, t bj propozimin pr caktimin e paraburgimit, sepse pr t njjtit ekziston rreziku i ikjes nga Kosova dhe ndikimi n dshmitart e mundshm. Vet pesha e veprave penale sht e till q masa e paraburgimit sht e detyrueshme pr t njjtit.

 20. #900
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Emrat e zyrtarve t strukturave paralele t Serbis n Kosovs

  Momir Jovanovic

  Posti n strukturat paralele: Kryetar i KK t Fush Kosovs

  Datlindja 03.04.1958

  Unmik ID 1170412504

  Vendi i puns SHPK / KPS 6165  Jovica Lazic

  Posti n strukturat paralele: Nnkryetar i KK t Fush Kosovs

  Datlindja 25.05.1955

  Unmik ID 502243426

  Vendi i puns Arsim - Prishtin  Dragan Kostic

  Posti n strukturat paralele: Kryetar i Komuns s Lypjanit

  Datlindja 20.11.1967

  Unmik ID 1501812044

  Vendi i puns Arsim - Lypjan  Suzana Stankovic

  Posti n strukturat paralele: Kryetar i Kuvendit Komunal t Lypjanit

  Datlindja 29.09.1973

  Unmik ID 0101000849

  Vendi i puns Arsim - Lypjan  Slaviša Staletovic

  Posti n strukturat paralele: Nnkryetar i Komuns s Shtrpcs

  Datlindja

  Unmik ID 1501246472

  Vendi i puns Administrat Komunale - Shtrpc  Bojan Savic

  Posti n strukturat paralele: Kryetar i Kuvendit Komunal t Shtrpcs

  Datlindja 06.02.1981

  Unmik ID 1501351861

  Vendi i puns SHPK / KPS 6753  Milenko Jovanovic

  Posti n strukturat paralele: Kryetar i Komuns s Gjakovs

  Datlindja 04.06.1951

  Unmik ID 1500208038

  Vendi i puns Administrat Komunale - Shtrpc  Miodrag Lazic

  Posti n strukturat paralele: Kryetar i Komuns s Prizrenit

  Datlindja 24.01.1947

  Unmik ID 1501932139

  Vendi i puns Ministria e Shndetsis - Programi pr minoritete  Zoran Staletovic

  Posti n strukturat paralele: Kryetar i Kuvendit Komunal t Prizrenit

  Datlindja 15.05.1963

  Unmik ID 1501909528

  Vendi i puns Arsim -Shtrpc  Milorad Todorovic

  Posti n strukturat paralele: Kryetar i Kuvendit Komunal t Gjilanit

  Datlindja 25.02.1959

  Unmik ID 1501818832

  Vendi i puns SHPK / KPS 0800  Bojan Cvetkovic

  Posti n strukturat paralele Nnkryetar i Komuns s Novobrds

  Datlindja 01.02.1973

  Unmik ID 1501041668

  Vendi i puns Administrat Komunale - Novobrd  Dobrosav Ivkovic

  Posti n strukturat paralele: Kryetar i KK t Novobrds

  Datlindja 30.08.1948

  Unmik ID 1501041633

  Vendi i puns Arsim - Novobrd  Bojan Jovanovic

  Posti n strukturat paralele: Nnkryetar i KK t Novobrds

  Datlindja 27.09.1973

  Unmik ID 1501042443

  Vendi i puns Arsim - Novobrd  Nebojša Simic

  Posti n strukturat paralele: Nnkryetar i Komuns s Dardans

  Datlindja 26.05.1971

  Unmik ID 1500333606

  Vendi i puns ZLK - Dardan  Vojislav Nojic

  Posti n strukturat paralele: Kryetar i Kuvendit Komunal t Dardans

  Datlindja 08.03.1949

  Unmik ID 1501881593

  Vendi i puns Arsim - Dardan  Vojislav Velickovic

  Posti n strukturat paralele :Nnkryetar i Kuv. Komunal t Dardans

  Datlindja 04.04.1958

  Unmik ID 1501624528

  Vendi i puns Arsim - Dardan  Nenad Kojic

  Posti n strukturat paralele: Kryetar i Komuns s Vitis

  Datlindja 11.11.1976

  Unmik ID 1501104589

  Vendi i puns SHPK / KPS 4442  Nikola Stolic

  Posti n strukturat paralele: Nnkryetar i Komuns s Vitis

  Datlindja 18.03.1978

  Unmik ID 1060197225

  Vendi i puns Arsim - Viti  Ljubiša Petrovic

  Posti n strukturat paralele: Nnkryetar i Komuns s Mitrovics

  Datlindja 03.06.1947

  Unmik ID 1501512199

  Vendi i puns Arsim - Mitrovic  Slaviša Ristic

  Posti n strukturat paralele: Kryetar i Komuns s Zubin Potokut

  Datlindja 27.10.1964

  Unmik ID 1500203214

  Vendi i puns Drejtsi - Administrat e gjykatave  Miodrag Andric

  Posti n strukturat paralele Nnkryetar i KK t Zubin Potokut

  Datlindja 01.04.1956

  Unmik ID 1501148144

  Vendi i puns Administrat: Komunale - Zubin Potok  Nebojša Radulovic

  Posti n strukturat paralele: Nnkryetar i Komuns s Leposaviqit

  Datlindja 18.06.1971

  Unmik ID 1501744936

  Vendi i puns Administrat Komunale - Leposaviq  Velimir Bojovic

  Posti n strukturat paralele: Kryetar i Kuvendit Komunal t Leposaviqit

  Datlindja 04.05.1949

  Unmik ID 1501558504

  Vendi i puns Administrat Komunale - Leposaviq  Dragiša Milovic

  Posti n strukturat paralele: Kryetar i Komuns s Zveanit

  Datlindja 04.03.1957

  Unmik ID 1501793007

  Vendi i puns Administrat Komunale - Zvean  Goran Lazic

  Posti n strukturat paralele: Nnkryetar i Komuns s Vushtris

  Datlindja 18.10.1982

  Unmik ID 1501932767

  Vendi i puns SHPK / KPS 6995  Srdan Nikolic

  Posti n strukturat paralele: Nnkryetar i Kuvendit t Bashksis s

  Komunave t Krah. Auton. t Kosovs

  Datlindja 19.01.1972

  Unmik ID 1170601609

  Vendi i puns Shndetsi - Gjilan

Faqja 45 prej 49 FillimFillim ... 354344454647 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •