Close
Faqja 44 prej 49 FillimFillim ... 344243444546 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 861 deri 880 prej 979
 1. #861
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Beograd: Arrestohen falsifikatort e Car Llazarit

  E enjte, 18 Mars 2010 13:35
  (INFOSOT) - Jan arrestuar n Beograd lidert e partive Lvizja e Bashkuar e Serbizmit dhe Partia e Veteranve t Serbis, Hadzi Andrej Milic dhe Zeljko Vasiljevic. Dyshohet se q t dy kan falsifikuar nnshkrimet e nevojshme pr regjistrimin e partive t tyre.

  Ekziston baza pr dyshim se Milic dhe Vasiljevic kan falsifikuar nnshkrimet dhe t dhnat personale t antarve t supozuar n deklaratat pr antarsi t partive Lvizja e Veteranve t Serbis dhe Lvizja e Bashkuar e Serbizmit, e pastaj t dhnat e falsifikuara i vrtetuan me vul false t Gjykats s Tret Komunale n Beograd, njoftoi MPB e Serbis.

  T gjitha partit politike n Serbi ishin t obliguara t riregjistroheshin, n prputhje me Ligjin pr Partit Politike, dhe q deri m 23 janar t siguronin 10,000 nnshkrime t vrtetuara, gjegjsisht 1,000 pr partit e pakicave.

  Kallzimin penal kundr Milic dhe Vasiljevic e ka ngritur Ministria pr Administrim t Shtetit, dhe ata jan arrestuar me krkes t prokuroris.

  Para tre vitesh Vasiljevic dhe Milic organizonin grupe veteransh serb, t cilt si "Garda e Car Llazarit" kinse synonin q t marshonin me arm drejt Kosovs.

  Deri n vitin 2008 Vasiljevic ishte deputet i Lvizjes s Veteranve t Serbis n listn e SPS, ndrkaq nga korriku i atij viti ishte zvendsministr i Puns. Asokohe ai angazhohej pr sjelljen e grave nga Azia n Serbi, me qllim t prmirsimit t natalitetit serb. Pas shkarkimit, n shtator 2009, Vasiljevic formoi Partin e Veteranve.

 2. #862
  Perjashtuar
  Antarsuar
  12-05-2009
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  2,944
  Faleminderit
  27
  20 falenderime n 20 postime
  Pse ore meremi me gjera te cilat jon me te veshtira e s ;meremi me do te vogla.PO nuk mjafto e tha mire drenicasi te bertitet te helmuarit nga gjarpri po ati duhet afru ndihm e jo ku ishe e pse hyre ne male etj etj.Me fal drenicak po une e kuptova si pergjegje kuptim njejt.Si te mbrohemi nga faqezit shqiptar se me sherbime serbe jua kishim ber disi.Te pakten ata po i njofim i madhe e i vogel.NJi qe po ja ze frymen Kosoves jon njerzit pa kod burrnie e morali , te njohurive ,pa aftsi profesionale ,korrupcioni ,kto jon qe na kthejn mrapa ,serbija mundet me te ndalu mose me shku perpara po meduket se me kta kovalera qe po na udhheqin kosoven shum shpejt do kthehemi mrapa e ti themi serbis falla se kta tok jon edhe me te kqi se ti.Jem pa ligje.pa shendetsi pa pensione te mjaftueshme pa siguri pa pron e pa shum tjera qe te pakten (disa)ne serbi dhe nene okupimin serb i kishim .Nga dy te keqija njeriu zgjedhe ate qe esht me pak e keqe.Posht tradhtija e shqiptarve LIRI O LUFT BRE BURRA........Ata qe jone me qendrim jasht kosove ,ata jon me shum seq i vrau milloshqeni , kurre nuk kthehen ne kosove.... pra edhe kjo esht vrasje madje pas shpine dhe e kryer nga kta "patriot"
  Ndryshuar pr her t fundit nga ganimet : 19-03-2010 m 14:34

 3. #863
  Perjashtuar
  Antarsuar
  12-05-2009
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  2,944
  Faleminderit
  27
  20 falenderime n 20 postime
  Citim Postuar m par nga Kosovelli Lexo Postimin
  Ishte kjo kohe kur prej Kumanoves e Tetoves, ne nentorin e vitit 1944, ishin pushaktuar mese 1000 shqipetare pa iu bere gjygj fare. Edhe ne Mitrovice kur ka hyre brigade e lV e “Kosmetit” jane pushkatuar mbi 2000 shqipetare, vetem nga qyteti.
  Kurse gjat hyrjes se forcave partizane per te
  Dyten here ne qytetin e Gjilanit, ishin pushkatuar pa gjygj mbi 1000 shqipetare. Ndersa, me rastin e “clirimit” te qyteteve, veqanarisht ne Gjilan me rrethine, mendohet te jene vrare 8000 shqipetare. Ne organizimin e kesaj masakre kan marre pjese Sima Mileniqi, Vllado Popoviqi, Lubo Shotra etj. Kjo gjendje ishte perseritur net e gjitha qytetet e Kosoves. P.sh: Ne Skenderaj ishin gjetur mbi 250 vete te mbytur me sopata e bajoneta, te cilet I kishin mbytur burgjeve dhe I kishin hedhur ne periferi te qytetit. Ne kete periudhe mbi 200 shqipetare te tjere ishin pushkatuar ne vendin e quajtur “Taukbashqe” ne Prishtine, Shum prej tyre atdhetar ne ze.

  Vijon...
  DHE kom degju se nji magjup qe jua kishte masakru shumve baballaret gjate asaj kohe , ne paqe jua cokatke sopatat qunav te atyre qe ua ka masakrur prindrit. kjo njihet si nji e vertet,pyte ke do nga skenderaj-DRENICA te rrefen per at gabel te poshter per aromen e tij te ran.

 4. #864
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Citim Postuar m par nga ganimet Lexo Postimin
  ,serbija mundet me te ndalu mose me shku perpara po meduket se me kta kovalera qe po na udhheqin kosoven shum shpejt do kthehemi mrapa e ti themi serbis falla se kta tok jon edhe me te kqi se ti.Jem pa ligje.pa shendetsi pa pensione te mjaftueshme pa siguri pa pron e pa shum tjera qe te pakten (disa)ne serbi dhe nene okupimin serb i kishim .Nga dy te keqija njeriu zgjedhe ate qe esht me pak e keqe.Posht tradhtija e shqiptarve LIRI O LUFT BRE BURRA........Ata qe jone me qendrim jasht kosove ,ata jon me shum seq i vrau milloshqeni , kurre nuk kthehen ne kosove.... pra edhe kjo esht vrasje madje pas shpine dhe e kryer nga kta "patriot"

  po e di qe disa ne serbi i kan pas punet mire shume edhe biznisi ju ecte mire por tash nashta pak jan ra poshte e disa jo e kan gjte veten edhe tash biznis po bajn.
  Po Serbia nuk mundet me u kthye ne Kosove
  se tash po rriten femitet tane dhe keta jan me patriot
  se ne shume
  dhe mete forte normalisht

 5. #865
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  KOLONIZIMI SLLAV GJAT JUGOSLLAVIS SOCIALISTE


  N kushtet e krijuara, shum t rnda dhe me pasoja t mdha t asaj kohe, populli shqiptar i ksaj treve prher i doli zot vets, kurr nuk u pajtua me kt gjendje t krijuar nn sundimin serbo-jugosllav. Gjat gjith periudhs s ashtuquajturs Jugosllavi “socialiste”, format e veprimit pr Kosovn e pavarur dhe demokratike ishin konspirative dhe t udhhequra nga truri i kombit. Populli vazhdonte prher prpjekjet pr lirimin dhe bashkimin kombtar. N vitin 1968, rinia studentore e Kosovs, organizoi demonstrata masovike me krkesn kryesore pr Republikn e Kosovs.

  Pas ndryshimeve kushtetutare n vitin 1969, n vitin 1974 Kosova fitoi Kushtetutn e vet, si njra ndr tet njsit federale jugosllave me prfaqsim n t gjitha organet dhe me t drejtn e vetos si dhe gjasht republikat tjera dhe Krahina e Vojvodins, por pa t drejt t shpalljes s Republiks. Pas ksaj filloi nj faz e re e zhvillimit dhe ndrtimit t Kosovs. Konstituimi i autonomis s Kosovs, si njsi e barabart e federats jugosllave u dha mundsi shqiptarve q n Kosov t zhvillohen n pikpamje ekonomike, politike, shndetsore, sociale dhe kulturore. Po ashtu hov t madh mori edhe zhvillimi i arsimit, shkencs dhe teknologjis.


  Vitet 1974-1981, n historin e Kosovs njihen si ndr vitet m t suksesshme si n sfern politike ashtu edhe n at ekonomike. Gjat ksaj periudhe shtatvjeare, shqiptart ishin t inkuadruar n t gjitha lmenjt shoqror, si: n udhheqjen komunale, polici, shkollim, shndetsi, punsim, etj. Kuptohet, n shumicn e rasteve, sht dashur t’i prshtaten rrethanave t kohs, pr ndryshe nuk do t kishin mundur t shfrytzojn edhe ato ndihma t kufizuara q i dedikoheshin Kosovs. Mirpo, megjith avancimet q shqiptart patn gjat ksaj kohe, mund t themi se pakica serbe dhe malazeze ishte m e priveligjuar, edhe pse npr revista, gazeta, simpoziume etj., propaganda serbe pr qllime politike, theksonte se “Serbia kishte humbur n paqe at q kishte fituar n luft” q do t thot se sipas tyre t drejtat e serbve dhe malazezve jan “nprkmbur”. Prandaj m 1977, disa “intelektual” serb kishin hartuar “Librin e Kaltrt”, n t cilin theksohej se t drejtat dhe kompetencat e krahinave autonome (Kosovs) duhet t kufizohen. T ndikuar nga “Libri i Kaltrt”, shum politikan serb filluan t krkonin revidimin e statusit t krahinave autonome. N qoftse krahasojm parametrat e zhvillimit t qyteteve t Kosovs me qytetet e pjesve tjera t ish RSFJ-s, niveli i zhvillimit ekonomik t qyteteve t Kosovs me ato t qyteteve tjera jugosllave ishte shum prapa.[1]

  Militarizmi i Kosovs z fill qysh n fillimin e viteve t tetdhjet t shekullit t kaluar, sidomos pas demonstratave t rinis, t studentve, t puntorve e t tjerve n Kosov. Sipas disa dshmitarve, n listn e t burgosurve t Sigurimit t Brendshm, si organizator dhe pjesmarrs t demonstratave t vitit 1981, jan prfshir rreth 600 persona. Pushteti serb filloi aktivizimin e planeve t veta hegjemoniste t njohura m par. Me metoda t ndryshme perfide mundohej edhe t pengonte zhvillimin ekonomik t Kosovs dhe t arriturat tjera. Kshtu, gjat viteve t nntdhjeta, krahas shtimit t masave represive ndaj popullsis shqiptare, pushteti serb vazhdimisht shton numrin e forcave policore dhe ushtarake n Kosov. N shumicn e udhkryeqeve ishin vendosur punkte t policis serbe, ku maltretohej dhe terrorizohej popullsia shqiptare.


  Forcat hegjemoniste serbe 1981 vepruan hapur e fshehur, me propagand e veprime konkrete, n ndrrimin sa m t madh t strukturs etnike t Kosovs dhe t kolonizimit t saj. Pr sendrtimin e ktij qllimi, forcat n fjal nuk ngurruan q, n njrn an, t montojn procese t ndryshme politike dhe shtypje t tjera ndaj shqiptarve, ndrsa, n ann tjetr, t gjitha kto veprime i arsyetonin me padrejtsit q u jan br serbve dhe synimet nacionaliste e seperatiste shqiptare.


  Pas demostratave t rinis e studentve shqiptar t vitit 1981, veprimtaria dhe qndrimet antishqiptare t qeveris s Beogradit u intensifikuan. N kt vit qeveria e Beogradit iu fut puns pr aprovimin e masave kundr shqiptarve dhe pr prgatitjen e terrenit politik pr sllavizimin e Kosovs. Duke marr shkak nga krkesat e drejta t demonstruesve dhe n emr t lufts kundr nacionalizmit, irredentizmit dhe separatizmit shqiptar, npr mbledhjet e ish-LKJ-s, pastaj t organeve politike e ekzekutive, nga ish-federata, republikat e deri n krahina, u hap nj luft frontale kundr rinis shqiptare, kundr atyre q kishin krkuar statusin e Republiks pr Kosovn n kuadr t ish-Federats. Kundr demonstruesve u prdor fjalori m fashist dhe u nxorn me mijra vendime shoveniste e nacional-fashiste, si dhe u sanksionua dhuna.


  Pas ksaj kohe pushteti jugosllav, prkatsisht ai serb, i hyri planit t ri me qllim t rikolonizimit t Kosovs me popullat sllave, prkatsisht organizimin e aksionit kinse t kthimit t serbve dhe malazezve t shprgulur nga Kosova. Pushteti serb i mbshtetur nga ai jugosllav e herher edhe nga ai kosovar, duke e shfrytzuar kt klim filluan t aprovojn vlersime, platforma, rezoluta e programe kinse pr kthimin e serbve dhe malazezve n Kosov, n t vrtet prgatitej vala tjetr e kolonizimit t Kosovs me elementin sllav.


  Pushteti serb filloi lvizjet pr suprimimin e autonomis s Kosovs. Shrbimet e fshehta serbe, nxitnin serbt e malazezt e Kosovs q t ngriteshin n demonstrata – protesta kundr pozits “inferiore” q kishin prball shqiptarve. erdhja e organizatorve t demonstrave ishte n Fush-Kosov. Ata si moto prdorshin edhe kthimin e serbve dhe malazezve t shprngulur kinse me dhun nga Kosova n periudhat e mhershme. Kjo fushat antishqiptare u prshpejtua dhe motivua me ardhjen n pushtet t Sllobodan Millosheviqit, ndrsa u frymzua nga Memorandumi i ASHS, ku u organizuan shum mitingje me karakter antishqiptar dhe pr suspendimin e autonomis s Kosovs.


  T nxitura dhe t frymzuara nga memorandumi i ASHA t Serbis (1986), madje, individ e parti t ndryshme shtjen e rikolonizimit t Kosovs, e ngren edhe n Parlamentin serb me arsyetim se gjat Lufts s Dyt Botrore u b kolonizimi i Kosovs me shqiptar nga Shqipria. Si dihet n fillim flitej m mse qindra mijra kolon shqiptar, m von pr dhjetra mijra e m n fund u konstatua nga ana e Sekretariatit Fedrativ t Punve t Brendshme, se n Jugosllavi prej vitit 1949-1956 nga personat e ardhur kishin mbetur vetm 754 emigrant shqiptar, kurse nga ai numr vetm 243 banonin n Kosov. Megjithat, kjo e vertet nuk pengon kto qarqe dhe qeverin e Serbis q t propogandoj e t veproj haptas pr ndrrimin e strukturs kombtare n Kosov dhe pr kolonizimin e saj me elementin sllav. Nj veprimtari t till Serbia edhe e ligjsoi.


  Prve ksaj, qeveria e Beogradit arriti t mobilizoj gjith popullin nn parulln “Serbi unike”. Disa vjet rresht u organizuan me qindra mitingje e demonstrata antishqiptare. Pr t br kthesa nacionaliste nga Qeveria Serbe u organizuan marshime dhe demostrata shoveniste n Kosov, n Serbi dhe para organeve serbo-jugosllave n Beograd. Parullat e tyre ishin: “Kosova sht Serbi”, “Kosova sht zemra e Serbis”, “Kosova sht tok e shenjt serbe”, “Ne do t luftojm pr kt vend t toks s vjetr serbe”, “Serbi mos e lsho Kosovn nga dora” etj. Kjo qeveri serbe para organeve shtetrore prdori si paravan shprnguljen nga Kosova t serbo-malazezve. Ky ishte vetm nj pretekst i pabaz dhe jasht realitetit.
  Vijon...

 6. #866
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Prkitazi me politikn e punsimit, vet pushtetart serb bnin propogand dhe nxitje t serbve dhe t malazezve kinse pr shprngulje, por me qllim t punsimit t tyre pa kurrfar kriteriumi. Kshtu, n vitin 1987, n komunn e Prishtins pun pritinin 18.500 njerz, nga t cilt vetm 2600 ishin serb e malazez. Mirpo, n Prishtin pr nnt muaj t vitit 1987 jan punsuar 442 serb dhe 42 malazez, nga 2263 t papunsuar n at koh. Rndsi t posame nga organet e athershme i kushtohej punsimit t personave q prher t par vijn e punojn dhe t jetojn n Kosov. Kshtu, vetm n komunn e Prishtins n vitin 1987 jan punsuar 110 persona q prher t par punojn e jetojn n komunn e Prishtins. Shumica nga kta ishin punsuar n Elektroekonomin e Kosovs, n organet e administrats etj. Kjo ishte nj prej formave t kolonizimit t Kosovs me elementin sllav.[2]


  Shqiptart n nj form shum m t but, duke e par qllimin e krkesave pr ndrrimin e kushtetuts s vitit 1974, orgnizuan disa protesta, marshime protestuese t minatorve t “Treps” s Stantrgut, t ngujuar n zgafell m 17 nntor 1988 n Prishtin dhe shum t tjera, q ndr m e njohura ishte greva e minatorve t “Treps” m 20-28 shkurt 1989. Me grevat dhe krkesat e popullats shqiptare u solidarizua tr populli shqiptar.


  N kt koh n Kosov u vendos gjendja e jashtzakonshme dhe ora policore nn presionin e 30 mij policve t sjellur nga Serbia. Kshtu m 23 mars 1989 nn gjendjen e jashtzakonshme dhe nn krcnimin e armve, si dhe me an t votave joparlamentare, Kuvendi i Kosovs aprovoi amandamentet pr ndrrimin e kushetuts s vitit 1974, q edhe de jure u suprimua autonomia e Kosovs. M 28 mars 1989, n Beograd Kuvendi Fedrativ i Jugosllavis ratifikoi vendimin e Kuvendit t Kosovs. Ndrsa n korrik t vitit 1990 pushteti serb e okupoi Kosovn.


  Prkitazi me politikn gjenocidiale dhe qllimet e hapta t pushtetit serb m s miri na paraqet nj letr e Akademik Mark Krasniqit drguar Kryetarit t Kryesis s RFS t Jugosllavis, Prishtin m 1 shkurt 1990, n mes tjerash shkruan: “ ….. Marrja e autonomis s Kosovs n pranvern e vitit 1989 sht realizuar suksesi i par i asaj politike, e pjesrisht edhe m gjr. Si sht e njohur, autonomia e Kosovs sht rrnuar me tanksa, me policin speciale dhe me viktima t shumta t nacionalitetit shqiptar, e cila me manifestime masive n tr Kosovn n mnyr plebicitare sht shprehur kundr heqjes s Kushtetuts t vitit 1974, dhe kundr amandamenteve t RS t Serbis ka shkaktuar probleme t shumta t cilat ajo mendon t’i zgjidh nprmjet t masave represive drastike ndaj shqiptarve, t cilt n Kosov prbjn 80% t popullats s prgjithshme, duke i larguar n mnyr masive nga puna, me burgime dhe me vrasje t reja t njerzve t pafajshm, q mund t ket pasoja t paparashikuara tragjike t prmasave t gjra. Kt politik t rrezikshme t Serbis sht duke e dnuar tr bota demokratike liridashse, me disa prjashtime, por t gjitha kto i shiqon me duar kryq.


  Shqiptar akuzohen para s gjithash pr tri mkate kryesore vdekjepruese: pr kontrarevolucion, pr presion ndaj serbve dhe malazezve, prkatsisht kinse pr mosbarazi dhe pr Kosovn e pastr etnike. Mirpo, t gjitha kto jan trillime. Kontrarevolucioni n Kosov fare nuk ka ndodhur m 1981 dhe t viteve t ardhshme, kur shqiptart n mnyr masovike kan demonstruar duke krkuar vetm barazin e tyre nacionale, ekonomike dhe politike n kuadr t federats jugosllave. Nuk sht numri i vogl i shkenctarve jugosllav t cilt m argumente t pamohueshme kan dshmuar se ajo akuz sht pa kurrfar baze, por me tendenc t qart antishqitpare. Shqiptart n mnyr masovike kan marr pjes n Revolucionin popullor gjat LN-s, me t ciln kan fituar t drejtn q t jen t barabart me kombet dhe kombsit tjera t Jugosllavis socialiste, q nj nj mas t konsideruar sht arrijtur me Kushtetutn e vitit 1974, prandaj do kundrrevolucion do t ishte kundr tyre. Shqiptart ather dhe tani me krkesat e tyre asgj tjetr nuk dshirojn t arrijn prve barazis s plot n kuadr t RFSJ, dhe kt barazin n vepr por jo vetm ne letr. Mirpo, politika unitariste e Serbis ende krijohet n dominimin e saj, dhe jo n barazin e kombve dhe kombsive.


  Sa i prket akuzs s dyt, pabarazin e serbve dhe malazezve n Kosov, kjo sht e pavrtet e paskrupullt. T’i theksoj vetm disa fakte t cilat n mnyr bindse tregojn se serbet dhe malazezt n Kosov jo vetm q nuk jan n pozitn e pabarabart, por ata n mas t madhe jan t privilegjuar, ndrsa shqiptart t diskriminuar. Kosova, si sht e njohur sht treva m e pazhvilluar e Jugosllavis, e cila n prodhimtarin shoqrore t vendit merr pjes 2.1%, ndrsa me popullsi 8%. Kontigjenti i ri do vit arrin prej 18 deri 20 mij persona, kshtu q armata e t papunve n mnyr rapide rritet. N 1000 banor n Jugosllavi mesatarisht jan 281 t punsuar, ndrsa n Kosov vetm 120. Kshtu, mesatarja e t papunsuarve sht 3.3 m e madhe n Kosov. Mbi 41% t papunve e prbn rinia me shkollim t mesm, ndrsa t papunsuar me kualifikim superior jan mbi 3000. Dhjet komuna n Kosov kan madje 6.5 deri 8 her t ardhurat m t ulta pr kok t banorit se sa q sht mesatarja e Serbis dhe e Jugosllavis. N kt situat dramatike n Kosov e drejta n pun sht privilegja m e madhe shoqrore, sepse me te sigurohet kushti themelor i ekzistencs. N at baz krijohen konfliktet dhe padrejtsit m t mdha siciale dhe nacionale. … N kt sfer ekonomike shqiptart n at mas jan t diskriminuar kshtu q shum familje jan sjellur deri t shkopi i varfris dhe deri t skaji i uris farmale, ndrsa kjo sipas normave ndrkombtare, sht krimi m i madh ndaj njeriut. Kjo n t vrtet sht nj politik e paramenduar ndaj shqiptarve, q ktij populli n at mnyr t’i merret mundsia pr shkollim t gjeneratave t reja dhe me masa t tjera represive, shqiptart pr shkak t varfris t lshojn atdheun e vet n Kosov, Maqedoni, Serbi dhe Mal t Zi. Kjo sht politika e sotme antishqiptare dhe praktika e koalicionit jofromal serbo-malazezo-maqedon, e cila rrnjt e veta i ka qysh n shekullin e kaluar. Por, vet faktet t ilustrojn t vrtetn faktike.


  Struktura nacionale e popullsis n vitin 1981 ishte: shqiptar 77,4%, serb 13,2%, malazez 1,7% dhe turq 0,8%. M 30.IX 1988 ishin t punsuar: 162.499 shqiptar, 51.092 serb, 6.957 malazez dhe 3.014 turq. Nga kjo shihet se n vitin e theksuar ishin t punsuar do i treti malazez, do i pesti serb, por do i trembdhjeti shqiptar. M 30.VI 1989, ishin t paraqitur n entet e punsimit n Kosov 113.000 (82,1%) shqiptar, 14.156 (10,5%) serb, 1.2225 (0,9%) malazez dhe 1.095 (0,8%) turq. Ktu duhet theksuar se do serb dhe malazez i rritur krkon t punsohet, ndrsa, nj numr i madh i shqiptarve n prgjithsi nuk paraqitet pr pun n entet e theksuara, sepse e dijn se kjo sht e kot, duke u bazua n ate se serbt dhe malazezt punsohen edhe kundr kushtetuts dhe pakurrfar konkursi, pa kualifikim prkats, ndrsa intelektual mund t shihen npr tr Jugoslavin si n tregjet duke pritur do dit q t angazhohen n fardo pune fizike pr meditje t mjerueshme. Kt gjendje disa e asyetojn me natalitetin e lart t gruas shqiptare, q sht problem i llojit t vet, por nuk sht kurrfar argumenti pr arsyetimin e politiks diskriminuse n punsim. Kt diskriminim n mnyr t qart e vrteton fakti se mbi 60.000 familje shqiptare nuk e kan asnj antar t punsuar, ndrsa n ann tjetr nuk ka asnj familje serbe dhe malazeze pa nj t punsuar ose pa ndonj pension ose ndihme tjetr. Para ksaj gjendjeje faktike, si mund t thuhet se serbet dhe malazezve dbohen ose jan t pabarabart n Kosov? Ata n t vrtet sht kategoria m e privilegjuar jo vetm n Kosov, por edhe n tr Jugosllavis, sepse as n Mal t Zi, as n Serbi malazezt dhe serbt n at shkall nuk jan t punsuar. Ksaj duhet t’i shtohet fakti se serbt dhe malazezt jan t punsuar kryesisht n veprimtarit dhe shrbimet administative, ndrsa shqiptart n xehetari, ndrtimtari dhe n punt tjera t rnda.

  Q edhe nj fakt binds i cili flet pr pozitn e prvilegjuar t serbve dhe t malazezve n Kosov. Kt e tregon shkalla e urbanizimit t tyre e cila sht e pakrahasueshme e madhe te ta se sa t shqiptart, sepse sipas regjistrimit t vitit 1981, mbi 38% t serbve dhe 70% t malazezve jetojn n qytete, ndrsa gjithsejt 28,9% t shqiptarve. Prve ksaj, vetm n Prishtin n banesat shoqrore jetojn 84,7% malazez dhe 70,3% serb, por vetm 26,9% shqiptar. Pas suprimimit t autonomis s Kosovs n vitin 1989, Serbia ka ndrmarr disa masa q bn t mvarur nga ajo tr ekonomin e ksaj Krahine, duke e arsyetuar kt me dofar integrime dhe bashksin n kuadr t Republiks. Kshtu sht rasti e Elektroekonomin e Kosovs, Kombinatin Ndrtimor “Ramiz Sadiku” nga Prishtina, me Trepn etj. …… N vend q t merren masa pr prmirsimin e ksaj politike drastike t pals t rrezikuar, familjeve shqiptare, veprohet n t kundrten: gadi t gjitha objektet industriale ndrtohen n mjediset dhe vendbanimet serbe, n t cilat ekskluzivisht punojn serbt dhe malazezt. Ato jan ndrmarrje t pastra etnike. , si dhe n disa vendbanime n t cilat pushteti me bulduzher rrnojn shtpit e shqiptarve t pakt n fshatra (si p.sh. rasti n Bresje te Prishtina), ndrsa nga disa shkolla t przira dbohen nxnsit e nacionalitetit shqiptar (Prilluzhja t Vushrrria) n mnyr q shkollat t mbetn plotsisht serbe. Mirpo, politika dhe propaganda serbe i padisin shqiptart se ata po dshirojn vendbanime dhe Kosovn e pastr, q n esenc sht e kundrta. N komunn e posathemeluar Zubin Potoku, e cila i ka 6.000 banor, kryesisht t nacionalitetit serb, jan ndrtuar disa objekte industriale, sikurse edhe n komunn serbe Leposaviq, ashtu edhe n Siriniq etj., ndrsa n komunn e Malishevs, me 43.000 banor kryesisht t nacionalitetit shqiptar, nuk ekziston asnj objekt industrial, ku jan t punsuar gjithsej 1.000 njerz. Madje, ktu sht ndrtuar ndrtesa moderne e stacionit t policis. Pr realizimin e ksaj politike ekonomike dhe pabarazis nacionale shfrytzohen edhe mjetet e Fondit fedrativ pr trevat e pazhvilluara, nga t cilat pushteti fedrativ ka lejuar ndrtimin e 2.000 banesave dhe blerjen e 700 pllaceve pr serbe dhe malazez t cilt do t vijn t jetojn dhe t punojn n Kosov. N nj an nxitet ardhja dhe punsimi edhe i atyre t cilt kurr nuk kan jetuar n Kosov, ndrsa n ann tjetr largohen nga puna shqiptart vends, t cilve iu rekomandohet t krkojn pun npr tr vendin dhe jasht tij…..”


  Madje kishin reaguar edhe prfaqsuesit e Seksionit t lufttarve t Brigads s Shtat Sulmuese n Kosov, n letrn e hapur nga Prishtina, m 19 mars 1990, drguar Kryesis s RFSJ dhe Kshillit fedrativ t Lidhjes s Lufttarve t LN t Jugosllavis, n t ciln n mes tjerash thuhet: “ ….. rrnimi i autonomis, prap kolonizimi i Kosovs, regjistrimi i vullnetarve pr ardhje n Kosov, shpernguljen nga Kosova mbi 300.000 kinse t emigrantve shqiptar, mbylljen e Universitetit n Prishtin, heqjen e gjuhs shqipe si gjuh zyrtare etj. Po na iritojn edhe masat e dnimeve t cilat po ndrmirren n baz t kriteriumeve nacionale, e jo sipas shkalls s veprs. Kshtu, t themi, nj prind shqiptar dnohet vetm se fmiu i tij dyvjear, sigurisht nn ndikimin e fotografive n TV ose tjetrkund, ngrit dy gishtrinj n shenj t shkronjs “V” kur e sheh miliconerin, ose nj shqiptar n gjendje t dehur, n kafene krkon q t hiqet fotografia e liderit aktual serb, denohet me 60 dit burg, ndrsa nuk merren kurrfar masash ndaj nj V. Shesheli, V. Drashkoviqi, t cilt para kamerave t TV e heqin fotografin e Titos duke e quajtur kriminel…. Me keqardhje jemi dshmitar t vet kohs ku qllimi i ktyre forcave, receptiv V. Qubrilloviqti, I. Andriqit dhe drejtimeve t memorandumit “t paekzistuar” t ASSHKA gradualisht po realizohen, duke u prputhur gati n trsi identifikohen me programin dhe masat e politiks zyrtare t Serbis. Kt fakt na e vrteton edhe V. Drashkoviqi n tryezn e rrumbullakt t partive politike serb e pr Kosovn (9 mars 1990)…”


  Sip u theksua m 23 mars 1989, kur Kosovs iu mor subjektiviteti i saj n ish-RSFJ dhe iu shfuqizua Kushtetuta e vitit 1974, veanrisht pas 5 korrikut 1990, kur Serbia n mnyr klasike e okupoi Kosovn, mbretron nj politik tejet nacional-shoveniste dhe ekspansioniste e Serbis ndaj popullit shqiptar n Kosov. Ndrsa, n ann tjetr, m 2 korrik 1990 Kuvendi i Kosovs shpalli pavarsin e Kosovs dhe aprovoi Kushtetutn e Republiks s Kosov. M 7 shtator 1991 qytetart e Kosovs u deklaruan me referendum pr pavarsin e Republiks s Kosovs. Qeveria e Kosovs i bri krkesn komisionit t Badinterit n kuadr t Konferencs ndrkombtare pr ish-Jugosllavin q n procesin e shprbrjes s ish-Jugosllavis t njoh shtetin e pavarur t Kosovs. M 1992 n Kosov u mbajtn zgjedhjet presidenciale e parlamentare. Mirpo, krkesave demokratike t popullit t Kosovs, pushteti serb u sht prgjigjur me dhun e terror t organizuar shtetror q ka pasur pr qllim spastrimin etnik t Kosovs dhe serbizimin e saj.


  Krahas prcaktimit politik pr serbizimin e Kosovs, Serbia me vazhdimsi ka nxjerr ligje dhe akte normative me prmbajtje diskriminuese t veanta pr Kosovn. Pushteti serb kishte aprovuar rreth 1360 akte politike, juridike, t prgjithshme e t veanta n funksion t rikolonizimit t Kosovs me serb e malazez. Ato kan qen ligje thjesht kolonizuese. Me to u krijua mbshtetja ligjore pr kolonizimin e Kosovs me elementin sllav. Me ligje t tilla u shndrrua Kosova n koloni t tipit monarkik t Serbis.
  Vijon...

 7. #867
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Ish Federata Jugosllave dhe republikat e saj ndanin mjete t mdha pr stimulimin e ardhjes sa m masive t serbve n Kosov. Privilegjet e serbve ishin shum t mdha: sigurimi i punsimit, i banesave, i trojeve falas, i kredive afatgjate pa kamat, pr t njjtin vend pune t ardhurat shum m t mdha dhe benificione t tjera. N kt periudh filloi ngritja e reparteve industriale n enklavat serbe dhe ndrtimi i objekteve segregacioniste t banimit dhe t tjera.


  Vala e re e kolonizimit filloi me sjelljen e policve, t instruktorve t lart ushtarak, t gjykatsve dhe administratorve pr t’i ndjekur e torturuar sa m tepr shqiptart. Me 1988 dy Kryesit e Jugosllavis Socialiste (Kryesia e LKJ-s dhe Kryesia e Jugosllavis) dhe qeveria krkuan kolonizimin e Kosovs prmes nj aksioni pr kinse dhnien e ndihms kuadrore Kosovs: n arsim, kultur, jurisprudenc, polici etj. Ish Federata Jugosllave dhe njsit e saj n kt mnyr stimulonin represionin dhe segregacionin n Kosov dhe ndihmonin realizimin e synimeve t kahmotshme t politiks hegjenomiste t Serbis.


  Serbia, m 8 mars 1990 abrogoi “Ligjin mbi revizionin e ndarjes s tokave kolonistve n Kosov e n Maqedoni”, me t cilin sipas llogarive do t duhej t’u kthehej toka rreth 14 mij familjeve serbe, q kishin ardhur si kolon n Kosov ndrmjet dy Luftrave Botrore, ka si pasoj pati q shum ish familje kolone serbe e malazeze t marrin prona t reja toke t kooperativave bujqsore, apo para t majme si “kompensim”. Ndrsa, n “Ligjin pr formimin e fondit pr kthimin e serbve dhe malazezve n Kosov”, parashihej sigurimi i mjeteve pr kolonizim nga tatimi n t ardhura, legata dhe dhuratat, nga kamatat dhe burimet tjera.


  Pasojat e ktij diskriminimi n aspektin legjislativ goditn pa mshir t gjitha sferat e jets shoqrore n Kosov. Nprmjet t sjelljeve t ligjeve dhe akteve normative diskriminuese, shqiptart u prjashtuan nga jeta ekonomike, politike e shoqrore. Kshtu u paralizua tr jeta ekonomike e shoqrore n Kosov dhe m gjer, duke thelluar edhe m tepr krizn ekonomike me pasoja katastrofale, sidomos pr rreth 130.000 puntor shqiptar, q mbetn pa pun dhe pa mjete pr ekzistencn e tyre dhe t familjeve t tyre, shumica e t cilve u detyruan q ta marrin rrugn e mrgimit n vende t ndryshme t bots, sa pr t siguruar nj ekzistenc. Politika e pabarazis dhe e diskriminimit u manifestua n nj form t veant edhe n sfern e arsimit.


  Pr kt qllim ishte hartuar edhe “Platforma politike pr Kosovn” e LKJ q parashihej kolonizimi i Kosovs prmes aksionit t kinse kthimit t serbve dhe malazezve. Pastaj, ishte hartuar Projekti pr kthimin e rreth 200.000 serbve e malazezve pr t jetuar n Kosov. Ky projekt ishte nj dokument, ku bhej ngarkim kolonizues i Kosovs me serb dhe me malazez, prkundr faktit se Kosova kishte dendsin m t madhe t popullsis, 200 ban/1 km2 (dy her e gjysm m shum se mesatarja n ish-Jugosllavi). Pr kolonizim t tipit klasik Kosova nuk ka pasur kurrfar kushtesh, sepse sht territor me i dendur i banuar n kt pjes t Evrops, sidomos n n pikpamje t dendsis agrare, me potenciale t mdha t fuqis puntore t papunsuar, me zhvillim t pamjaftueshm t kapaciteteve prpunuese dhe me nj shkall shum t ult t finalizimit t lndve t para q disponon vet. N ann tjetr shkatrrimi i bazs ekonomike t Kosovs, plakitja e fondeve dhe e teknologjis nga ana e pushtetmbajtsve serb nuk shkon n favor t popullzimit plotsues. Por qllimi kryesor i pushtetit okupues ishte tendenca pr ndrrimin e prbrjes kombtare t Kosovs. N ann tjetr, shume vendbanime, madje edhe krahina t tra rurale agrare n Serbi kishin mbetur t zbrazta, pa popullsi. Por pushteti nuk ka vendosur atje refugjat serb, ku kishte tok t mjaftueshme dhe kushte elementare pr arsye se nuk e kishte kt qllim, por qllimin e kolonizimit t Kosovs me elementin sllav dhe ndrrimin e strukturs nacionale.


  Nga pushteti i asaj kohe ishte hartuar edhe i ashtuquajturi Programi jugosllav pr Kosovn, i dats 9 shkurt 1990. Nprmjet t ktij programi, pushteti mundohej q n mnyr t rafinuar dhe perfide, n dallim nga regjimet e mparshme serbe t ndryshoj strukturn etnike dhe t vj baraspeshn etnike n Kosov, duke br presion pa presedan n shqiptart q t’i lshojn vatrat e veta, ndrsa n vend t tyre t sjell serb e malazez me qllim t sllavizimit dhe t kolonizimit t Kosovs. Ai program synonte marrjen e masave konkrete n t gjitha fushat: politike, ekonomike, kulturore, arsimore, shndetsore, gjyqsore, informative, t punsimit, t urbanizmit, zhvillimit demografik etj. Programi i till i cili barte nj titull mjaft cinik “Programi pr realizimin e paqs, liris, barazis dhe prosperitetin e Kosovs”, i njohur si “Programi pr Kosovn”, thjesht ishte program diskriminues dhe racist. Me t parashihej hapja e vendeve t reja t puns, prparsi n punsim, stimulime t veanta pr investime n programet pr punsim, t gjitha pr kthyerje, prkatsisht ardhje t nj numri m t madh t serbve dhe malazezve n Kosov q t jetojn e punojn ktu dhe t pengojn shprnguljen e tyre nga Kosova; parashihet zvoglimi i t gjitha kuadrave shqiptare n institucionet shoqrore dhe organizatat ekonomike, parashihte nxjerrjen e ligjit t posam me t cilin do t themelohej Fondi pr sigurimin e kushteve materiale pr zhvillimin e Kosovs, n mnyr q t pengohet shprngulja e serbve dhe e malazezve, kthyerja dhe ardhja e t rinjve. Gjithashtu, parashihej shqyrtimi i mundsis s punsimit t shqiptarve n vendet tjera t Jugosllavis n pajtim me “Programin pr Kosovn”; parashihte ndrtimin e 30 reparteve t ndrmarrjeve serbe n vendet ku kryesisht n to jetonin serbt, malazezt, myslimant, gorant, prkatsisht n vendet ku serbt dhe malazezt dshirojn t kthehen q t punojn e jetojn n Kosov - n Leposaviq, Mitrovic, Fush Kosov, Zubin Potok, Novo Brd, Shtrrpc, Lipjan, Gjilan, Obiliq, Ferizaj, Kamenic dhe n bashksit lokale n Graanic dhe n Prishtin, ku jetojn serbt dhe malazezt.[3]

  Krahas planeve t Jugosllavis Socialiste, t inicuara nga Serbia, edhe ajo kishte hartuar plane dhe projekte pr rikolonizimin e Kosovs. N nj plan operativ parashihej ndrtimi i 30 lagjeve, ndrtimi i banesave n Gjakov, Prishtin, Fush-Kosov, Obiliq, Novobrd, Shterrpc, Lypian, Zubin-Potok dhe n Kamenic. M 12 dhjetor t vitit 1991 me qllim t kolonizimit t ri t Kosovs, n lokalet e pushimores t fmijve dhe t rinis n Dean u vendosn 100 familje me prejardhje serbe e malazeze t ikur nga Shqipria.[4] M von aty dhe gjetiu u vendosn edhe shum familje t tjera.
  Vijon....

 8. #868
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  N kuadr t aksionit pr kolonizimin e Kosovs, Jugosllavia Socialiste m 16 shkurt 1990 kishte aprovuar Ligjin pr sigurimin e banesave pr nevoja t kuadrit dhe kthyerjen e personave t shprngulur nga Kosova n periudhn 1989 deri 1993, si dhe Ligjin pr realizimin e atij programi.[5] Sipas atij programi, prkatsisht ligji, parashihej ndrtimi i 2.000 banesave n siprfaqe 115.273 metra katror dhe ndarja e 711 trojeve dhe kredive pr ndrtimin individual, me vler t mjeteve pr realizimin e atij programi n shum prej 20.075.712 dinar. Pas shkatrrimit t ish Jugosllavis, apetitet pr kolonizim t Kosovs ishin ngritur edhe m tepr. Pr kt qllim Kuvendi i t ashtuqutuajrs RFJ, m 17 mars 1994 kishte aprovuar Ligjin pr sigurimin e banesave pr nevoja t kuadrit dhe kthyerjen e personave t shprngulur n Kosov.[6] Sipas atij ligji parashihej q n periudhn prej vitit 1994 deri 1998 pr kto nevoja, t ndrtohen ose t blehen 1.564 banesa. N vitin 1994 ishte parapar q t kryhet ndrtimi i 1.024 banesave t filluara m par.[7]

  Me dispozita ligjore ishin prcaktuar kushtet dhe kriteret pr dhnien e kredive dhe ndarjen e banesave kategorive t caktuara t “kuadrave” dhe personave t cilt kthehen n Kosov. Pastaj, prcaktohej ndarja e placeve pr ndrtimin e shtpive pr kolon etj.


  M 6 gusht 1992, Serbia aprovoi nj “Program pr formimin e fondit pr zhvillimin e Serbis”, n t cilin siguroheshin mjetet pr vazhdimin e fushats s kolonizimit.


  Nj ndr aktet juridike sistemore m ekstreme sht “Ligji pr Organizimin Territorial t Serbis”.[8] Sipas nenit 7 t ktij ligji “Qeveria e Serbis mund t’ua ndryshoj emrtimin (toponimin) vendbanimeve ekzistuese sipas prcaktimeve me at ligj, pas mendimit paraprak t marr nga kuvendi i komuns”. Me dispozitat e nenit 72, paragrafi 1, t Ligjit t siprshnuar, “Organet e Komuns s Malishevs pushojn se punuari ditn e hyrjes n fuqi t ktij ligji”. N ann tjetr, formohen komunat e reja si Zubin Potoku, Zveani, Shterrpca dhe Gora. Me dispozitat e nenit 73 t Ligjit n fjal, kuvendet komunale detyrohen t’i “rishqyrtojn emrtimet ekzistuese t vendbanimeve dhe t caktojn emrtime t reja n afat prej nj viti nga dita e hyrjes s tij n fuqi”. Kjo do t thot se s pari prmes akteve juridike fillohet me sllavizimin e toponomis autoktone shqiptare.


  Me ligjin e Serbis mbi transformimin e pasuris shoqrore n ate privat parashihej q nga shitja e pasuris shoqrore 60% t mjeteve t ndaheshin pr fondin pr zhvillimin e Serbis, me t cilin si u pa financohej kolonizimi i Kosovs.[9]


  Prve organeve t pushtetit, edhe organizatat e ndryshme, personat, shoqatat e tjer jepnin propozime t ndyshme pr kolonizimin e Kosovs. Ishte dhn propozimi pr sjelljen e 400.000 serbve nga Rumania[10] mendohej madje edhe versioni izrailit i kolonizimit t Kosovs, pastaj propozimi q kolonizimi i Kosovs t bhet menjher, duke e br Prishtinn kryeqytet t Serbis e t Jugosllavis, ku do t bartn t gjitha institucionet shtetrore, shkollat ushtarake e policore, shum oficer, npuns, polic etj. me familje. Kjo val e kolonizimit do t kapte nj numr prej 100.000 serbsh e deri t krkesa e disa funksionarve kosovar serb q n Kosov menjher t vijn s paku 300.000 serb e malazez.[11]

  N aspektin ekonomik pushteti i instaluar serb donte q prve ans politike, dbimit t shqiptarve, ekspolatimit t tyre, kolonizimit t Kosovs me elementin serb etj. filloi edhe rrnimin e asaj ekonomike t pakt q ishte ndrtuar n Kosov n krahasim me viset tjera t ish Jugosllavis. Si mas prfide prdori integrimin e ndrmarrjeve shoqrore t t njjtat n Serbi dhe Vojvodin. Qllimi ishte prfitimi dhe barta e kapitalit nga Kosova. Me kt edhe largimi i puntorve shqiptar dhe sjellja e kuadrave serbe n vendet udhheqse pa kurrfar kualifikimi prkats shkollor.


  Shoqata e serbve dhe e malazezve “Bozhuri” e Fush-Kosovs prcaktoi nj program pr kolonizimin e Kosovs. Ky program operativ, nuk dallon shum nga programet e tjera t mhershme, sepse n esenc ai sht nj konglomerat i krkesave t prezentuara shum vjet, si n tubimet serbo-malazeze, po ashtu edhe n forumet e pushtuara t Kosovs. Si krkes e par e tij veohet obligimi pr ndrtimin e lagjeve dhe t paralegjeve me m se paku nga njqind ekonomi shtpiake aneknd Kosovs, obligim ky q duhet ta jetsoj Serbia, prkatsisht drejtoria pr zhvillimin e “Kosmetit”. M pastaj radhiten krkesat e tjera, si ajo pr fillimin e menjhershm t prgatitjes s lokacioneve pr ndrtimin e vendbanimeve t reja dhe atyre ekzistuese, kthimi i maleve t uzurpuara nga shqiptart (!) n pronsin shtetrore, me kusht q ato pastaj t’u ndahen serbve dhe malazezve; vendosja e familjeve serbe n trojet, q u shitn n kundrshtim (!) me ligjin sikundr dhe n tokat e ekspropriuara, si jan ato n Brezovic, Gazivod, Radoniq e gjetiu; krkesa pr nxjerrjen e ligjit pr ndalimin e ndarjes s tokave t punueshme shoqrore shqiptarve; krkesa pr anulimin e Ligjit pr ndalimin e kthimit t serbve n Kosov; krkesa pr nxjerrjen e vendimit pr prznien e emigrantve shqiptar q nuk kan shtetsin jugosllave; ndalimi i puns se partive, t shoqatave dhe t asociacioneve t tjera q po eksponohen “armiqsisht” etj. Natyrisht, “Bozhuri” nuk harroi t krkoj edhe nxjerrjen e ligjit diskriminues, atij pr planifikimin e familjes.[12]


  E ashtuqujtura qeveria jugosllave m 12 janar 1995 e kishte aprovuar dekretin, ku sipas tij nga buxheti fedrativ pr kt vit, pr ndrtimin e kolonive n Kosov duhet t ndahen 4,1 milion dinar. Me kt dekret plotsisht antishqiptar prkrahej kolonizimi i Kosovs me popullat serbe e malazeze; “T gjith qytetart e shprngulur nga Kosova e Metohija, t cilt jan t ineresuar q t kthehen dhe kuadrat t cilt dshirojn t vijn n kt krahin, pr ndrtimin e shtpive ose blerjen e banesave do t marrin kredi me afat kthimi prej 40 vjetve, ndrsa place - pa pages”. Sipas kktij dekreti prparsi kishin: a) kuadrat e domosdoshme pr organe t administrats, gjyqsi, shrbime ekonomiko-shoqrore dhe t kthyerit, t cilt jan shprngulur para 31.12.1991; b) kuadrat dhe personat tjer, t cilt punojn n administratn e shrbimeve shoqroro-ekonomike t KAKM (kuadrat e sjellura pas okupimit t srishm); c) personat, t cilt kan numr t madh t antarve t familjes. Me aprovimin e ktij dekreti zyrtart beogradas parashihnin mundsin e realizimit t programit pr vendosjen e 100.000 serbve dhe malazezve n Kosov.[13]


  Edhe n lmin e pronsis, n kontest t kolonizimit u b kalimi i kompetencave nga organet e Kosovs n ato t Serbis. U nxorr Ligji, i cili e prkufizonte shitblerjen e patundshmeris.[14] Sipas tij, Sekretariati republikan i Serbis pr financa mund t lejoj shitblerjen e patundshmeris vetm nse vlerson se me at nuk do t ndikoj n ndrrimin e strukturs etnike t popullsis, ose shprnguljen e popullit t caktuar. Ky ligj aplikohej vetm pr Kosov, ndrsa “populli i caktuar” ishin serbt dhe malazezt. Sipas ktij ligji dhe t tjerve me qindra kontrata t shitblerjes u anuluan. Shum hektar tok dhe dhe me qindra shtpi e banesa iu morn shqiptarve.


  Nj aksion konkret t kolonizimit t Kosovs, Serbia ndrmori edhe prmes ndryshimit t planeve urbanistike t Kosovs dhe t komunave t saj. Ato ndryshime jan br n kundrshtim me Ligjin e rregullimit hapsinor, t mbshtetura vetm n dispozitat (diskriminuese) t Ligjit pr punn e organeve republikane n rrethana t veanta. Kuvendi i Serbis n kt drejtim, ka aprovuar edhe vendimin pr ndryshimin dhe plotsimin e Vendimit pr planin detaj urbanistik t lagjes “Ulpiana” n Prishtin, me t cilin ishte parapar q n vend t objekteve sportive t shkolls fillore, kan ndrtuar objektet pr banim t 110 banesave pr serb e malazez nga trevat tjera t Jugosllavis t cilt dshirojn t kthehen ose t vendosn n Kosov q aty t jetojn e punojn. Pr kt qllim Kuvendi i Serbis, ka marr vendimin pr ndrrimin dhe plotsimin e planit urbanistik t lagjes “Dardania” n Prishtin, n t cilin ishte e parapar q n vend t lokalitetit pr gjelbrim t ndrtohen objekte pr banim t 98 banesave pr serb e malazez.[15]


  Serbizimin e Kosovs pushteti aktul serb e ka zbatuar edhe me ndrtimin e kishave n qendrat urbane, ndrrimin e emrave t shkollave, rrugve, shesheve, organizatave t ndryshme dhe emrimi me emra mitologjik serb. Shkrimi i irilics dominonte kudo.


  Si po shihet shqiptart n Kosov ishin t diskriminuar n shkollim, kultur, punsim, mbrojtje shndetsore e sigurim social, n mbrojtjen juridike t integritetit fizik dhe moral, n informim, n ekonomi, politik dhe n t gjitha sferat e jets dhe t puns s tyre.


  RFJ, pr kolonizimin e 100.000 serbve dhe malazezve n Kosov me Dekretin mbi mnyrn dhe kushtet e kolonizimit t Kosovs t dats 12 janar 1995, prcakton dhnien falas pr kolont serb troje, tok, banesa, shtpi dhe mjete financiare shum t mdha. Sipas gazets serbe “Jedinstvo”, organet e qeveris serbe t Obiliqit kan planifikuar ta ndrtojn nj vendbanim ndrmjet Milloshevs dhe Obiliqit, me 247 shtpi (familje) pr kolont serb t Kroacis. Po ashtu, parashihet q kolonve serb, q duan t merren me bujqsi, t’u jepet edhe tok bujqsore prej tre hektarsh”.[16]


  Pas rnies s t ashtuquajturs Krain Serbe n Kroaci (gusht 1995) u intensifikua kolonizimi i Kosovs me serb t ikur nga Kroacia. Brenda nj kohe t shkurtr n Kosov, u vendosn 13.895 kolon serb. Prve Kroacis n Kosov u vendosn edhe shum serb nga Bosnja, por edhe nga vet Serbia. Sipas planeve t mhershme serbe, t inicuara nga kryetari serb Millosheviq, planifikohej q n Kosov t vendoseshin disa dhjetra mijra refugjat, rebel (kryengrits) dhe kriminel serb q do t largoheshin nga Kroacia e nga Bosnja e Hercegovina. Refugjatt serb u vendosn n 23 objekte shkollore, 8 konvikte t nxnsve dhe t studentve, 7 erdhe fmijsh, 21 hotele dhe pushimore, n 2 shtpi shndeti, n 9 objekte kulturore-sportive dhe n 35 objekte t tjera t Kosovs.[17] N ndrkoh, apo m von u vendosn edhe n shum objekte t tjera t organizatave punuese, enteve, institucioneve, fabrikave e t tjera, nga nj apo dy familje, ku punsoheshin dhe vendoseshin aty. Madje, ka sht kundr t gjitha normave ligjore ndrkombtare, u vendosn edhe n objekte t arkivit, ku ruhet lnda arkivore si monument i kulturs, si sht rasti me Arkivin e Kosovs, Arkivin e Qytetit t Prishtins etj. Ata prve, rrogave t majme, ishin t liruar nga t gjitha pagesat, si p.sh. t rryms elektrike, telefonit, taksave e tatimeve komunale, madje edhe t udhtimit etj. Numri i kolonve t vendosur npr ato objekte dita m dit rritej.


  Kolonve t vendosur n Kosov dhe atyre q do t vendosn u jan dhn dhe u jan premtuar 30 mij ha tok bujqsore, pasuri e popullit t Kosovs, kryesisht e shqiptarve. Sidomos u ishte ndar toka e kooperativave bujqsore, t marr m par nga popullata shqiptare, t bazuar n “Ligjin mbi kushtet, mnyrn dhe procedurn e ndarjes s toks bujqsore qytetarve, t cilt dshirojn t jetojn e t punojn n territorin e KA t Kosovs e Metohis”.[18] Ndrsa, shum familjeve serbe e malazeze, pushteti nprmjet kinse t kthimit t tokave m par t konfiskuara, t nacionalizuara apo t ekspropriuara edhe pse ishin br pagesa pr to ua “kthente” ato prona, ose iu jepte ndrrim ose prap paguante shuma t mdha t hollash, ku kishte raste edhe pse i kishin marr t hollat, ato prap paguheshin. Raste t tilla ishin t shumta. Rast m karakteristik jan pronat e kooperativave n fshatin Qagllavic dhe Llapllasell t Prishtins, por edhe gjetiu. Ato prona tani pas vitit 1999 serb n mas t madhe jan duke ua shitur shqiptarve t cilt pa kurrfar plani jan duke ndrtuar objekte t shumta, kryesisht shrbyese. Prve ans materiale q po prfitojn banor serb t atyre trevave, n ann tjetr n Kosov tani n mas brengosse po nxinet toka pjellore dhe po shndrrohet n objekte t ndryshme jo vetm banimi por edhe t tjera. Kto lloj veprimesh askund nuk bhen n bot. Ndrtimet bhen n tokat jopjellore, kryesisht t klasit t IV dhe V, ndrsa ruhet toka e buks. Kjo m von do t na hakmerret dhe do t na gjykojn gjeneratat tona t ardhshme. Kt banort shqiptar shofin vetm interesin prsonal. Nuk iu intereson e ardhmja e shtetit, familjeve t tyre. Ndrtojn pa kurrfar plani, pa leje, madje edhe n prona shoqrore duke i uzurpuar ato. Pushteti n shum raste n munges t dispozitave ligjore, por edhe t neglizhencs t gjitha kto po i toleron. Mirpo, m von pr t gjitha kto do t na denoj historia. N shtetet e moderne t bots pr individin n radh t par sht forcimi i shtetit e me kt edhe t tij. Te ne n Kosov ekziston e kundrta. Pronn shtetrore, sigurisht mentalitet i trashguar nga e kaluara pronn shtetrore ende e konsiderojm t huaj. Pa krijim dhe forcim t shtetit nuk ka siguri, prosperitet e demokaci. Madje, edhe obligimet shtetrore nuk jemi duke i paguar si sht rasti tatimi n pron, pagesat e shrbimeve komunale etj.


  Gjat nj vizite t nj delegacioni zyrtar holandez, n qershor t vitit 1995, Kshillit pr Mbrojtjen e t Drejtave dhe Lirive t Njeriut t Kosovs, kryetari i ktij Kshilli, zoti Adem Demai, n mes tjerash e kishte njoftuar at delegacion edhe pr kolonizimin serb t Kosovs, duke thn: Se gati nj e katrta e popullats shqiptare, madje ajo m vitalja ka emigruar jasht vendit. Serbia po i ndrmerr t gjitha masat pr krijimin e kushteve pr vendosjen e 100.000 kolonve serb dhe malazez n territorin e Kosovs dhe ajo n mnyr intensive po vepron dhe q nga viti i kaluar pushteti serb ka filluar ndrtimin e qendrave t banimit pr kolon serb dhe malazez n territorin e Kosovs.[19]

  N ann tjetr, duke e par se pr ndrrimin e shpejt t strukturs kombtare t popullsis s Kosovs, kolonizimi prmes programit t prmendur t ish-Jugosllavis, programit t Serbis t vitit 1990 dhe sjelljes s refugjatve serb, nuk dha rezultate inkuarjuese, pushteti serb vazhdoi, por tani edhe me intensitet m t shtuar nj terror sistematik mbi shqiptart, veanrisht mbi t rinjt me qllim q Kosova t braktiset dhe t boshatiset. Ndrsa, si pretekst prdorej mbledhja e armve, t cilat shqiptart nuk i kan, sipas skenarve t aksionit t mbledhjes s armve n vitet e 50-ta, si dhe ndjekja e rekrutve shqiptar, numri i t cilve do vit sht prej 18.000 deri 20.000 si dhe provokime t shumta t bra t rinjve shqiptar si nga vet organet policore, pusheti, administrata si edhe nga vet popullata serbe e malazeze, q jetonte n Kosov. U dbuan nga puna 130.000 t punsuar shqiptar t Kosovs, nga 150.000 t till gjithsej. Funksionet shtetrore, juridike, policore si dhe t gjitha n vendet udhheqse kaluan trsisht n dor t serbve. Sipas disa shnimeve m se 1.600 serb e malazez u emruan drejtor dhe kuadr tjetr udhheqs n organizatat ekonomike, institucione dhe n organizata t tjera n sektorin shoqror (kshtu thonin vet serbt dhe malazezt n paraqitjet publike).[20] Jan keqtrajtuar nga policia me qindra mijra shqiptar. N do vit jan vrar e masakruar me dhjetra persona. Vrasje e masakrime, kinse jan br “vetvrasje”, bhej sidomos ndaj ushtarve shqiptar n kazermat serbojugosllave.
  Vijon...

 9. #869
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Qeveria serbe, kolonizimin e Kosovs me serb dhe dbimin e shqiptarve e konsideronte si aksion t shenjt kombtar. Kurse pr shqiptart kto veprime prbjn akte gjenocidi me prapavij deshqiptarizimi. Megjith pompozitetin e propagands serbe se aksioni ishte i karakterit humanitar, sht e qart se qllim kryesor ishte ndryshimi i strukturs etnike t popullsis dhe kolonizimi i Kosovs.[21]

  Pr kolont serb e malazez pushteti aktual ndrtoi shtpi, por edhe koloni vendbanimi. Kshtu ndrtoi rreth 119 shtpi afr Junikut, mbi 180 shtpi (1996) afr fshatit Baballoq dhe fillimi i ndrtimit t vendbanimit t ri n ann tjetr t rrugs, ndrtimi i 76 shtpi n Lum t Madh t Vushtrris, n Kodrn e Diellit n Prishtin 160 shtpi, kompleksi banesor n lagjet “Ulpian”, “Dardani” etj., n Shirok t Suhareks, n Miradi t Eprme 80 banesa pr kolon etj. Kishte ndryshuar planin urbanistik t shum qyteteve dhe fshatrave si dhe t zonave industriale pr ndrtimin e vendbanimeve kolone, si n Gjilan, Prishtin, Prizren, Klin, Suharek, Vushtrri, Istog, Dean, Zvean etj.[22] Mirpo, kishte raste kur kishin dshtuar planet serbe pr kolonizimin e Kosovs. Kt e dshmon rasti n komunn e Istogut, kur tri blloqesh banesash, t cilat ishin ndrtuar pr kolont, prkatsisht pr malazezt nga Vrraka e Shqipris, i ndan mes tyre serbt dhe malazezt q jetonin n kt komun.


  Prkitazi me numrin e kolonve t vendosur n Kosov n kt periudh nuk kemi shnime t sakta, sepse vet pushteti nuk ka dashur q ato t’i paraqes, mu pr shkak t politiks dhe qllimit t caktuar. Mirpo, sipas disa shnimeve, q posedojm mund t theksojm kt: Pas rnies s t ashtuquajturs Krain Serbe n Kroaci (gusht 1995) u intensifikua kolonizimi i Kosovs me serb t ikur nga Kroacia. Brenda nj kohe t shkurtr n Kosov, u vendosn 13.895 kolon serb.[23] Prve nga Kroacia, n Kosov u vendosn kolon edhe nga Bosnja, por edhe nga vet Serbia; Sipas nj shnimi tjetr n Kosov deri n vitin 1997 jan vendosur rreth 20.000 kolon serb, malazez e t tjer.[24] Sipas disa shnimeve q i jep dr. Hakif Bajrami,[25] Serbia prej vitit 1981 e deri n vitin 1995 ka ndar pr kolont serb s paku 5.519 banesa e shtpi. Nse nj familje mesatare ka 5 antar, ather del se prmes planeve t ndryshme t ish-Jugosllavis dhe t Serbis n Kosov jan sjell 27.595 kolon. Ky numr deri n vitin 1998 sht rritur edhe m shum. Mirpo, kolont, prkatsisht refugjatt lviznin prej nj vendbanimi n t tjetrin, kalonin aty, ku kishte kushte m t mira pr jetes.


  Edhe pse n Kosov kishte filluar lufta pr lirim kombtar nga ana e popullats shqiptare n krye me UK-s, ushtria, policia dhe paramilitart serb bnin gjenocid mbi popullatn shqiptare, partia politike serbe n pushtet “SPS” (Socijalisticka Partija Srbije), prkatsisht “Kshilli Krahinor i “SPS” pr Kosov e Metohi” bnte plane dhe kishte hartuar projekte pr kt qllim. Ajo kishte hartuar dokumentin me titull “Predlog mera za resavavanje aktualnih problema na Kosovu i Metohiji”[26] (“Propozim i masave pr zgjidhjen e problemeve aktuale n Kosov e Metohi”), Prishtin, 15 dhjetor 1998.


  N hyrje t atij projekti n mes tjerash theksohej: “Pr mbetjen e Kosmetit n Serbi m e rndsishmja sht q Serbt dhe Malazezt t mbesin n kto treva. Q t ruhet Kosova dhe Metohia duhet q shteti t ndrmarr masa urgjente pr shkatrrimin e terrorizmit dhe para-shtetit shqiptar, n ngritjen e pozits ekonomike dhe sociale t serbve dhe malazezve dhe krijimit t kushteve pr kolonizimin e ktyre viseve”.[27]

  N hyrje t projektit propozohen masat adekuate, q duhet ndrmarr shteti n kt drejtim. Po i theksoj disa m kryesoret:

  - Vetm serbt dhe malazezt e fort dhe t organizuar mir mundn me sukses me e mbrojt kt pjes t Serbis. Pr kt shteti duhet urgjentisht t aprovj planin pr ngritjen ekonomike t popullats serbo-malazeze n kto vise;
  - Duhet q urgjentisht t kryehet ndrtimi i banesave t filluara n Kosov me t gjitha aspektet. Momentalisht ndrtohen rreth 1300 banesa dhe ato duhet t kryhen n afatin sa m t shkurtr;
  - Duhet t sigurohen mjete pr ndrtimin e banesave dhe shtpive t reja. Jan evidencuar se n trevn e Krahins ka 4286 familje serbo-malazeze t rrezikuara nga aspekti social dhe ato kryesisht n mjediset fshatare, t cilt jetojn n objekte t paprshtatshme t banimit dhe n varfri e mjerim;
  - N Kosov ka 7300 t interesuar pr ndrtimin e shtpive. Mendojm se duhet t sigurohen troje me kushte shum t volitshme;
  - Ky sht rasti q refugjatve nga BeH dhe Kroacia, t cilt tani gjendn n vendosjet kolektive, q t’u sigurohet banim i prhershm dhe t lidhen pr kto treva;
  - Ndrtimi i banesave dhe i shtpive n Kosov do t sjell edhe nj numr t madh t Serbve dhe Malazezve, t cilt nuk jan gjetur n viset tjera t Serbis;
  - Ekziston mundsia reale q ktyre kategorive t popullsis t’u ndahet toka punuese. sht konstatuar se n Krahin ekzistojn 44.529 ha, t cilt jan kryesisht n pronsi t kooperativave ose kombinateve bujqsore. Me rndsi sht q organet shtetrore t thjeshtojn procedurn e ndarjes s tokave, t prcaktojn kriteriumet pr kt proces;
  - Pjesa m e madhe e serbve dhe e malazezve punon n ndrmarrjet shoqrore dhe shtetrore. Pak jan ata, q merren me biznisin privat. Eksitojn mjedise, ku t punsuarit me disa vite nuk kan marr t ardhura, q ka ndikuar n varfrimin e tyre. Pr kt arsye duhet t gjenden mjete pr lvizjen e prodhimtaris n ato ndrmarrje, ku jan t punsuar serbt dhe malazezt;
  - Duhet gjetur rrug pr stimulimin e serbve dhe malazezve pr biznisin privat. Kjo mund t arrihet vetm nprmjet t lehtsimeve dhe benificioneve;
  - Prkrahja institucionale e t gjitha formave t integrimit t Kosovs me Serbin. N kt duhet posrisht t insistohet, sepse prvoja po tregon se numri m i madh i kolektiveve dhe ndrmarrjeve nga trevat tjera t Serbis gjat integrimit me ndrmarrjet kosovare kan hy t motivuar parcialisht, t paqart, nganjher edhe me interesa personale, duke mos llogaritur se procesi i integrimit sht me rndsi strategjike pr ekzistencn e shtetit t Serbis n kto treva. Tani sht shansa q nprmjet t transformimit t ndrmarrjeve n Kosov, t forcohen ekonomikisht familjet serbo-malazeze, kshtu q nn kushte t prshtatshme t’u ndahen aksionet. N kt mnyr edhe transformimi do t jet n funksion t ekzistimit t Kosovs n Serbi;
  - Me qllim t ndrrimit t pasqyrs etnike n Kosov, ngritjes ekonomike t popullats serbo-malazeze duhet domosdo q n shrbimet shtetrore dhe ndrmarrjet shtetrore t punsuarve t’u caktohet “shtesa e Kosmetit”. Kjo do t ishte mas efikase stimuluese jo vetm pr ekzistenc, por edhe pr kolonizimin e ktyre viseve. N t kaluarn kjo ka dhn efekte t mdha;
  - Si mas me rndsi shtetrore dhe shtje politike sht matja e toks dhe regjistrimi kadastral n Kosov.
  - Propozohen edhe shtje t tjera, si krijimi i kushteve m t mira pr shkollimin e fmijve serb e malazez, lidhjen urgjente t t gjitha vendbanimeve serbe me qendrat komunale me rrug, furnizimin normal, vnien e telefonave, prmirsimin e sistemit t informimit etj.
  Vijon...

 10. #870
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Prkitazi me kolonizimin e Kosovs, n pikn 3 dhe 6 t atij Projekti, parashihen lokacionet e vendeve se ku mund t ndrtohen vendbanimet, kush mund t jetoj n to dhe burimet pr ekzistenc:

  - Komuna e Gjakovs: Vendbanimi mund t ndrtohet pran rrugs magjistrale Gjakov-Prizren n t dy ant e rrugs, ku sht br parcelizimi nga 21 ari. Lokacioni i dyt sht pran rrugs rajonale Gjakov-Prishtin n t dy ant, ku mund t ndrtohen m shum se njqind objekte. Propozohet q prve shtpis dhe oborrit, banuesve t’u ndahen edhe nga 2-3 ha tok bujqsore, 2-3 ha pyll dhe 0,5 deri 1 ha vreshta. T’u jipet edhe nga nj traktor dhe nga nj lop q do t’i paguanin n natyr. T gjitha kto familje do t merren kryesisht me bujqsi. Komuna disponon m 29.436 ha tok n sektorin shoqror.
  - Komuna e Gors: Kuvendi i komuns s Gors ka aprovuar Programin pr kthyerjen e serbve dhe malazezve dhe ndrprerjen e shprnguljes s goranve dhe ka siguruar 9 troje pr ndrtimin e shtpive familjare n vendbanimin Dragash. Tri troje ua ka ndar familjeve serbe e malazeze, por ndrtimi nuk ka filluar. Pr kt qllim kjo komun posedon me 174 ha tok n sektorin shoqror.
  - Komuna e Suhareks. Vendbanimi mund t ndrtohej n lokacionin n vendin Shirok, n afrsi me Suharekn pran rrugs magjistrale Suharek - Prizren. sht siguruar komplet infrastruktura. N Shirok komuna ka hartuar dhe aprovuar planin urbanistik pr kt vendbanim dhe ka br parcelizimin pr 50 troje pr ndrtimin banesor individual, si dhe 50 troje pr ndrtimin e vendbanimit pr refugjatt. Ekziston lokacioni n fshatin Mushtisht pr ndrtimin e 50 shtpive familjare. Infrastruktura sht siguruar si dhe punsimi n ekonomi dhe n komun dhe n organet shoqrore. Pr kto vendbanime ka t interesuar. Burimet e ekzistencs s ktyre familjeve do t siguroheshin nga punsimi n ekonomi, organet shtetrore, administratat lokale dhe n institucionet tjera n komun. Ekziston mundsia e ndarjes s toks punuese t sektorit shoqror n shfrytzim n siprfaqe prej 120 ha.
  - Komuna e Rahovecit: N territorin e ksaj komune mund t ndrtoheshin vendbanime n Xrx, Brnja dhe Ho t Madhe. Ktu do t vendoseshin familjet e ikura nga fshatrat tjera. Kta duhet t punsohen dhe t’u ndahet tok punuese pr ata q dshirojn ta punojn. Posedon m mbi 920 ha siprfaqe punuese pr ato familje q dshirojn t jetojn n kt mjedis.
  - Komuna e Prizrenit: Lokalitetet, ku mund t ndrtohen vendbanimet: Dushanov - 150 troje x 5 ari = 75 ha; Lubizhda (te objekti i Perllonks) 60 troje x 5 ari gjithsej 3 ha; Novaku 10 troje; Jagllanica n Prizren 30 deri 35 troje. Burimet e ekzistencs nga bujqsia, prve ksaj t fundit nga puna n subjektet ekonomike. Pr kt qllim posedon m 160 ha tok bujqsore punuese.
  - Komuna e Novobrds: Sipas planit urbanistik sht parapar ndrtimi i dy komplekseve banesore pr banim individual e kolektiv n fshatin Prekoc 60 banesa dhe Bostan 76 banesa. Ata do t punsohen n administratn lokale dhe organet shtetrore, n minier etj. Nga 205 ha tok sa posedon mund t’u ndahen 35-40 ha.
  - Komuna e Kamenics: Vendbanimi mund t ndrtohet n ngastrn e fshatit Kolole, n vendin “Pjesa e Dyt”, ku jan afro 25 ha tok punuese. Kjo do t shrbej si pr refugjat dhe pr t gjith ata, q dshirojn t jetojn dhe punojn n kt komun. Punsimi do t bhej n qytet. Posedon me 260 ha siprfaqe toksore, pron e Kooperativs Bujqsore.
  - Komuna e Vitis: Pr shkak t shprnguljs s kroatve nga BL n Letnic jan krijuar kushtet pr kolonizimin e 3000 serbve dhe malazezve. N ngastrn e fshatit Sadovin, n pronat q i shfrytzon “Agromorava” pr arsye strategjike, propozohet ndrtimi i vendbanimit me ekzistenc nga bujqsia dhe pjesrisht punsimi n ekonomi. Jan ndar 250 ha tok punuese pr serb e malazez q dshirojn t jeojn n Kosov.
  - Komuna e Gjilanit: N kt komun ka lokalitete t shumta t prshtatshme pr ndrtimin e vendbanimit. N lagjen “Park” n qytet jan ndar 100 troje dhe 120 t tjer duhet t’u ndahen familjeve serbe. Duhen mjete pr infrastruktur, sepse me planin urbanistik sht parapar ndrtimi i Lagjes serbe. N fshatin Livoi i Poshtm ekziston lokacioni shoqror prej disa ha, mjaft t prshtatshm pr vendbanim me 100 shtpi. Ka mjaft t interesuar dhe ekzistenca e tyre sigurohet nga puna n ekonomi, bujqsi dhe institucione t tjera.
  - Komuna e Leposaviqit: Vendbanimi do t ndrtohet n Soanic (dy vendbanime) dhe n Leshak, n t cilt do t vendoseshin familjet e refugjatve, t cilat dshirojn t jetojn dhe t punojn n Kosov. Burimet e ekzistencs do t ishin bujqsia dhe puna n ndonj ndrmarrje bujqsore.
  - Komuna e Zubin Potokut: Ekzistojn dy parcela t arave nga 2 ha, 50 troje, t cilat mund t shfrytzoheshin pr ndrtimin e vendbanimit pr refugjat dhe t kthyerit.
  - Komuna e Mitrovics: Lokacionet pr ndrtimin e vendbanimeve gjenden n BL t Suhadollit dhe BL Frashrit, prkatsisht 15 ha n BL t Shipolit dhe 11 ha BL t Frashrit.
  - Komuna e Zveanit: Me planin urbanistik t vitit 1996, si mundsi t lokacioneve pr ndrtimin e lagjeve t reja t banimit n shtat blloqe banimi dhe mundsia e ndrtimit e nj numri t objekteve t banimit n t gjitha Bashksit lokale. Me kt numri i t shprngulurve do t zvoglohej. N dispozicion ka rreth 100 siprfaqe toksore.
  - Komuna e Shterrpcs: Jan caktuar tri lokacione pr ndrtimin e vendbanimeve n kt komun, n t cilin do t vendosshin kuadrat e nevojshme t komuns, refugjatt dhe personat social.
  - Komuna Sknderaj: sht hartuar projekti urbanistik pr ndrtimin e vendbanimit prej 74 shtpive t parapara pr refugjat, n afrsi t qendrs s Sknderajve. Pr kt qllim n kt komun ka 3.200 ha.
  - Komuna e Kaanikut: sht planifikuar ndrtimi i vendbanimit n ngastrn e Rrugs magjistrale Prishtin-Shkup, n lokacionin rruga e Partizanit n siprfaqe prej 42 ha. Sipas projektit do t ndrtohen 230 njsi banesore. Vendbanimi u dedikohet personave t ikur dhe t dbuar nga ish republikat e Jugosllavis dhe disa qytetarve t varfr, n funksion t pengimit t shprnguljes dhe kthimit t personave t shprngulur. Ata do t punsoheshin n Fabrikn “Sharri”, n dogan, n ushtri, n polici, n organe t administrats dhe n punimin e toks bujqsore, q posedon me 42 ha siprfaqe toksore dhe 250 ha siprfaqe kontestuese q pastaj do t ndahej.
  - Komuna e Ferizajit: Parashihej ngritja e ktyre vendbanimeve: Babushi serb (punsimi n Fabrikn e pjesve t biikletave q sht ndrtuar afr ktij fshati); Nerodime t Poshtme (ndarja e tokave bujqsore dhe se ekziston infrastruktura); Talinofc (ndarja e toks bujqsore punuese) dhe Kosin (ndarja e toks punuese bujqsore dhe meras s fshatit). Pr kt qllim komuna posedon me 1000 ha siprfaqe toksore pron e kooperativave bujqsore.
  - Komuna e Gllogocit: Ndrtimi i vendbanimit n Komaran, n ann e djatht t rrugs Prishtin-Pej (ekzistimi bujqsia), Karrotica e Eprme, n ann e djath t rrugs magjistrale Prishtin - Pej. Burimi i ekzistencs: punsimi n komunat e afrta Fush-Kosov, Gllogoc ose Prishtin. N territorin e ksaj komune mund t ofrohen 5000 ha siprfaqe tok punuese bujqsore pr kolonizimin e serbve dhe t malazezve.
  - Komuna e Shtimes: Mund t ndrtohen vendbanimet n disa vende si n Shtime n vendin “Koshtan” dhe jasht Shtimes n vendin “Fidanisht” dhe “Gllavic”. Punsimi: n Fabrikn e gypave n Ferizaj dhe aktivizimi i bujqsis, ku sektori shoqror posedon me 12.827,oo ha siprfaqe punuese.
  - Komuna e Obiliqit: Eksistojn dy lokacione pr ndrtimin e vendbanimit: n Milloshev sht hartuar plani i parcelizimit pr ndrtimin e 250 objekteve individuale, n tokn e cila sht pron shtetrore n drejtimin e rrugs Prishtin-Mitrovic, dhe n Obiliq n qendr t vendbanimit n siprfaqe prej 100 ari n t ciln mund t filloj menjher ndrtimi i objekteve individuale. Ka 1333 ha siprfaqe punuese, q mund t ndahet.
  - Komuna e Pejs: Jan prcaktuar kto lokacione: 1. Vendbanimi pran rrugs rajonale Pej-Dean, rreth 4 km larg qytetit, n ann e majt t rrugs n siprfaqn shoqrore, ku mund t ndrtohet vendbanimi me 40 njsi banesore me siprfaqe t nj njsie 10-15 ari. Eksiton infrastruktura. 2. Vendbanimi pran rrugs magjistrale Pej-Prishtin, n ann e majt t rrugs rreth 8 km larg nga qendra e Pejs, ku ekziston prona shoqrore e cila mundson ndrtimin e vendbanimit prej 100 e m tepr njsive banesore. do njsi do t merrte nga 20 ari. 3. Vendbanimi n ngastrn Pej-Gorazhdevc, n lagjen Orashje, ku gjendet kompleksi shoqror pran rrugs n t cilin mund t ngriteshin 30 njsi banesore me siprfaqe prej 10-15 ari. Pr kt lokalitet ekziston infrastruktura. Pr kt mund t ndahen rreth 1.200 ha prodhuesve bujqsor me qesim.
  - Komuna e Klins: Vendet ku mund t’u ndrtoheshin vendbanimet: Kompleksi n siprfaqe prej 6 ha, i cili gjendet pran motelit Nora, pran rrugs Prishtin-Klin; Siprfaqja, pron e Fabriks s sheqerit n Zajm, pran rrugs Prishtin-Pej; Siprfaqt e Fabriks s sheqerit n Budisalc, ku ekziston rruga lokale e asfaltuar; Fshati Bi, siprfaqja pron e Kombinatit Bujqsor “Malishgan”; Fshati Jashanica, siprfaqt e Kombinatit “Malishgan”, larg 3 km nga rruga asfaltuar Klin-Ujmir. Siprfaqe punuese n sektorin shtetror e shoqror, e cila mund t’u ndahej familjeve, t cilat dshirojn t vijn dhe t jetojn n kt komun sht 3.422,86 ha.
  - Komuna e Deanit: Ndrtimi i vendbanimit n t cilin do t jetonin serbt dhe malazezt e shprngulur nga fshatrat e ksaj komune, n lokalitetin n ngastren “Rrafshi i Koshtanit” (3 km) dhe n fshatin Rastavic (8 km). Serbve dhe malazezve t ikur nga Shqipria t cilt jan vendosur n Baballoq dhe Junik u sht ndar 600 ha tok punuese. Kjo komun momentalisht posedon edhe me 40 ha tok punuese, e cila eventualisht mund t ndahej pr punim.
  - Komuna e Istogut: KK i Istogut n mbledhjen e jashtzakonshme m 14.09.1998 ka marr vendimin pr ndarjen e 97,66 ha tok n kompleksin Bellopoj-Dubrav. Jan lshuar 147 vendime me nga 20 ari truall pr ndrtimin e shtpive familjare. Mirpo, refugjatt q ishin t vendosur n kt komun jan larguar dhe kan shkuar n Amerik. N pronsin shtetrore dhe industriale ka gjithsej 3.793 ha tok.
  - Komuna e Fush-Kosovs: Lokacioni Komplesi 300, sht parapar ndrtimi i objekteve banesore shumkatshe, prkatsisht 327 banesa sipas programit JU, pr kolonizimin e t kthyerve. Deri m tani n kt lokacion 42 banesa sipas JU programit jan ndrtuar t cilat jan n shrytzim nga viti 1992 dhe 49 banesa pr treg, t cilat i ka bler Armata Jugosllave q gjithashtu jan n funksion. Gjat vitit 1997 n kt lokacion ka filluar ndrtimi edhe i 36 banesave sipas JU programit dhe 24 banesa nprmjet t Fondit t solidaritetit. N kt lokacion mund t filloj ndrtimi edhe i 168 banesave. Popullata e ktyre vendbanimeve do t punsohej n Elektroekonomin e Kosovs, Ndrmarrjen hekurudhore, NSH “Thertorja”, Kombinatin e teksitilit “Jumko” dhe n organizatat tjera q gravitojn n komunn e Fush-Kosovs. Posedon me 75 ha tok punuese Uglar e Miradi e Eprme) pr kt qllim.
  - Komuna e Lypianit: Mundsia e ndrtimit t vendbanimeve n fshatrat Magure dhe Suhadoll. N Magure q nga viti 1995 ka filluar iniciativa pr ndrtimin e lagjs s refugjatve. Pr kt qllim u ndan 10.54,96 ha tok, punsimi i t cilve do t bhej n Miniern e magnezitit “Golesh”. N kt koh sht ndrmarr iniciativa edhe pr ndrtimin e shtpive n vendbanimin Suhadoll. Kjo komun posedon pr ndarje t siprfaqeve toksore familjeve, t varfra dhe atyre q dshirojn t jetojn dhe t punojn n Kosov: ara - 131,65,13 ha, kullota - 904,56,46 ha, livadhe - 23,00,35 ha, livadhe - 23,00,37 ha, male 296,50,94 ha dhe tok jopjellore 14,74,42 ha.
  - Komuna e Podujevs: N largsi prej 2 km nga qendra e qytetit mund t ndrtohej vendbanimi prej 100 shtpive familjare n vendin e quajtur “Fusha e Livadhis”, 20 troje t parcelizuar prmbi hekurudhn, te kisha ortodokse dhe 106 troje pr shtpi familjare t NSH “Fagar”. Kto vendbanime parashihen pr ata q jetojn dhe punojn n territorin e ksaj komune dhe nuk e kan t zgjidhur shtjen banesore, ata t cilt dshirojn t vijn dh t jetojn n kt komun dhe refugjatt nga Kroacia, t cilt dshirojn t mbesin ktu. Punsimi i tyre n ndrmarrjet e ksaj komune. Pr kt qllim kooperativat bujqsore posedojn me 139 ha siprfaqe (Ballofc 15 ha, Shajkoc 20 ha, Merdar 14 ha, Obranxh 20 ha, Shammalluk 30 ha, Dyz 25 ha dhe Zakut 15 ha).
  - Komuna e Vushtrris: N kt komun planifikohej ndrtimi i vendbanimeve n kto lokacione: fshatin Maxhunaj, Lokacioni i qytetit “Kooperativa”, Lokacioni i qytetit “A reparti”, Lokacioni i qytetit “Polet”, Lokacioni “Prilluzha 1-2-3”, Stanofci i Poshtm, Stanofci i Eprm, Novolani, Samadrexha, Pantina, Vrmica, Bukoshi, Nadakoci, Druari dhe Begaj. N kto do t jetonin refgjatt, familjet n gjendje t vshtir materiale, ato familje q nuk kan tok ndrtimore. Punsimi i tyre do t bhej n ndrmarrjet dhe fabrikat e qytetit dhe t tjera. Pr kt qllim ishin planifikuar 170 ha siprfaqe toksore (Grac 100 ha tok punuese, vendi “Bregu” 7 ha, Vendi “Korrizi” 3 ha, afr Llapit, fshati Maxhunaj - 60 ha).
  - Komuna e Prishtins: Kuvendi i Qytetit t Prishtins ka siguruar edhe nga aspekti urbanistik ka caktuar pr ndrtimin e shtpive: n Hajvali 141 troje me nga 10 ari, me mundsi punsimi n Miniern e Hajvalis; n Leban 175 troje me nga 7,5 ari, me mundsi t punsimit n Elektroekonomin e Kosovs; n fshatin Nnt Jugoviqt 59 troje me nga 5 ari, me mundsi t punsimit n Elektroekonomin e Kosovs dhe n kolektivet e Prishtins. N ndrkoh sht, duke u prgatitur ndarja e 150 trojeve me nga 7 ari n fshatin Badovc pr “Vendbanimin e solidaritetit serb”. Siprfaqe bujqsore, t cilat mund t’u ndahen familjeve t varfra dhe familjeve q dshirojn t vijn dhe t jetojn n kt mes sht 72,36,80 ha.

  N ann tjetr, si pasoj e dhuns e terrorit qysh heret kishte nisur vala e shprnguljes s shqiptarve n form refugjatsh, azilantsh politik, stinor etj. Sipas t dhnave t ndryshme, rezulton se deri m 1996, npr shtete t ndryshme t Evrops gjendeshin rreth 350.000 azilkrkues shqiptar nga Kosova. Numri I tyre deri n vitin 1999 arriti deri n 500.000.
  Fund

 11. #871
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Rumania, ne batakun e antishqiptarizmit

  Shkall-shkall me ndrgjegjsimin tim kombtar, kam arritur t kuptoj situatn e rnd koloniale t kombit shqiptar, i ndar dhe i pushtuar nga pushtuesit dhe kolonizatort sllavo-grek dhe me qllim q t jap kontributin tim pr ribashkimin e trojeve shqiptare, iu prkushtova analizimit n shkrime t ndryshme t ksaj gjendjeje dhe rrugs konkrete deri n krijimin e shtetit t vetm kombtar shqiptar.

  N kt kontekst, jam e vendosur q kurrn e kurrs t mos pranoj t'u nnshtrohem atyre qarqeve rumune q kishin ndrmend t m shndrrojn n nj instrument (vegl qorre) pr qllime q i gjykoj se jan me karakter antishqiptar. Dhe konsideroj se edhe para opinionit publik shqiptar e kam pr detyrn ta denoncoj fenomenin e veprimtaris s shrbimit t fsheht rumun, pr t cilin jam e bindur prfundimisht se sht hallk e zinxhirit politik sllavo-evropian n Ballkan. Them kshtu, edhe pse n fillim kam konsideruar se nuk duhet t v shnje barazie midis pushtuesve dhe kolonizatorve sllavo-grek dhe autoriteteve t shtetit rumun, nga arsyja m e thjesht se Rumania nuk e ka trevn shqiptare nn pushtim dhe kolonizim, si e kan shtete si Serbia, IRJM-ja, Mali i Zi, Greqia, dhe se ky shtet ka qen dhe sht plotsisht i vetdijshm se rreziku i pansllavizmit e krcnon ende fort, se sht i vetdijshm se vet ka copa t shkputura nga trungu i vet nn ndikim t Rusis (Moldavia), apo nn pushtim dhe kolonizim ukrainas (Bukovina, Herca) dhe serb (Banati).

  Por kjo nuk sht aspak ashtu. Sipas analizimit t situats, t bisedave, kam arritur t konstatoj se dshirat e ktij shrbimi pr t m prfshir n sistemin e vet jan produkt i urdhresave evropiane e sllave. "Ne jemi evropian" thoshin, duke nnkuptuar me kt se ne jemi duke punuar me porosit e Evrops. Un e di se Evropa Plake sht shantazhuesja dhe sabotuesja m dinake ndaj shtjes kombtare shqiptare, se ajo gjithmon e ka dashur t veproj pr ta "vrar" prfundimisht do tentativ t lirimit dhe ribashkimit t Shqipris, prandaj kam qen shum vigjilente dhe u jam kundrvn drejtprdrejt prpjekjeve antishqiptare q tentuan:

  1. T m vn n kontroll pr mnyrn se si i shkruaj shkrimet – N fillim, pr t mos m "turbulluar", m than se mund t shkruaj far t dua, edhe nse nuk kam qendrim n prputhje me pozitn zyrtare t shtetit. Pastaj, donin q t gjitha shkrimet q do t'i kisha br, t'i kontrollojn, duke qen "t tmerruar" nga shkrimet me karakter programatik, ata q synojn t prezantojn prgjigjen ndaj pyetjes "far duhet br pr ribashkimin e Shqipris"! Reaguan edhe ndaj faktit se un kam shkruar n mnyr kritike kundr faktit se xhandart rumun vran dy demonstrues n demonstratn e Lvizjes Vetvendosje! t 10 shkurtit 2007, sepse "nj shkrim negativ i shkruar nga nj qytetar rumun n nj gazet t huaj dmton imazhin e shtetit". Gj q e vlersoj si nj absurditet, sepse imazhin negativ t nj vendi nuk e sjell nj shkrim, por veprimtarit konkrete t atij shteti, n rastin konkret, krimi i br e q u mbulua me aksionin e trheqjes s trupave rumune nga Kosova, "ikja nga vendi i krimit". Presionin e tyre e konsideroj si tentativ pr kufizim t liris s fjals. Kundrprgjigja ime ka qen n praktike, sepse un jam shprehur n shtyp vetm sipas dshirave t mia.

  2. T mi vn n kontroll aksionet, me krkesn, "vazhdo kontaktet e mparshme, por vepro sipas udhzimeve tona", konkretisht, un t filloj t spiunoj shqiptart, n prgjithsi dhe lvizjen kombtare shqiptare n veanti. Si kuptova nga provokimet q m'i bn, donin q un prfundimisht t punoja pr kt institucion – duke pasur si mision edhe takime me personalitete politike zyrtare t Shqipris dhe Kosovs, me qllim t marrjes s informacioneve t caktuara. Nuk jam n gjendje t pohoj cilt politikan dhe cilat informacione do t donin t'i merrja vesh, sepse jam shkputur prfundimisht (me koh) nga ky rrjet.

  do qytetar i nj vendi e ka detyr t kontribuoj pr sigurin e atij vendi. Por un konsideroj dhe ngul kmb t mos pranoj se ky drejtim i aktivitetit ka t bj me fushn e siguris s Rumanis! Un do t isha plotsisht e gzuar nse shrbimi i fsheht rumun do t krkonte t zbuloja informata lidhur me krcnimet e pamas q rust ua bnj n Moldavi popullit rumun, q vet konstatova se udhhiqet nga qarqe shkombtarizuese pro-ruse dhe ka brenda nj "republik" t tipit Srpska (ashtu si n Bosnje dhe n tentim e sipr edhe n Kosov) e "mbrojtur" nga paqruajtsit e armats ruse!!! Apo pr krcnimet e rnda ekonomike q jan br me an t tenderve privatizuese ilegale.

  Por jo, "pr udi", Rumania merret nn tok me spiunimin e shqiptarve, ndrkoh q (duke iu afruar Beogradit dhe Mosks) pozitn zyrtare e ka n t njjtn vije me Serbin lidhur me Kosovn. Ajo nuk e ka pranuar pavarsin e Kosovs – pra minimumi i minimumit, shkputja m e brisht (formale) e Kosovs nga Serbia dhe t dy presidentet, Tadi dhe Basesku, jan "t dashuruar" aq thell me njri tjetrin sa q viziten e par q e ka br Tadii pas 17 shkurtit, ishte n Bukuresht. M shum, edhe parlamenti i Rusis i ka derguar nj letr falenderimi Parlamentit Rumun lidhur me pozitn q ka ndaj Kosovs!! Pra, kjo pozit zyrtare vet sht pjell e qarqeve agjenturore pro-serbe dhe pro-ruse dhe dmton thell edhe sigurin e Rumanis, sepse aludon n teorin e "precedentit t rrezikshm" q gjoja shkputja e Kosovs prej kolonizimit t Serbis ndikon ndaj Transilvanis. Shkurt, Serbia-Rusia me veprime prkatse po e helmon opinionin publik rumun dhe institucionet vendimmarrse me gogolin e Transilvanis, edhe pse historikisht dhe politikisht nuk ka ngjajshmri midis shqiptarve t pushtuar n Kosov dhe hungarezve ish – kolon t Budapestit n Transilvani. sht interesante edhe krkesa q m bn q t flisja n mbshtetje t pozits zyrtare t Rumanis ndaj Kosovs (!).

  Por, rrfimit t njerit zotri t ktij shrbimi se n bot ka kukulla dhe njerz q drejtojn kukullat, un prfundimisht iu prgjigja: S'dua t jem aspak kukull e nj sistemi antishqiptar. Un nuk mund ta mohoj veten, nuk mund ta mohoj idealin tim. Gjithka mund t braktis, por nuk mund t pranoj t shembem n moalin e errt, nuk mund t pranoj t heq dor nga parimet dhe qendrimet e mia. Un do t vazhdoj rrugn e filluar pr ribashkim t kombit shqiptar, pa asnj hezitim.

 12. #872
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Ne Rumani, veprojne shume qarqet prosllave, lobin e te cilave eshte i shperndare ne shume drejtime.
  1.Mass media ne vecanti eshte e ingrenuar ne kete drejtim. Nje shembull konkret: gazeta Ziua, gazeta Cronica Romana, etj etj. te gjithe kane artikuj te improvizuara me metodat sllave te shkrimit kunder popullit shqiptar. Ka nje ish kryeredaktor te gazetes Cronica romana, qe quhet Razvan Voncu. Sipas gazetes "Flaka", ai njihej si "komunisti ksenofob qe derdh lote krokodili per kasapin e Ballkanit". Ai, ka shkruar nje artikull i titulluar "Tribunali Penal Nderkombetar varros te drejten nderkombetare" ku mbronte kriminelet serbe te luftes dhe nje artikull ku shpifte kunder Ramush Haradinaj se gjoja eshte "terrorist" Gjithe veprimtarine e tij antishqiptare po shpjegohet qartazi ne nje liber te poetit te politizuar Adam Pusloic (ish anetar korrespondent i Akademise Rumune, ish sekretar i Shoqates se Shkrimtareve nga Serbia e Milloshevicit) ne vellimin e vargjeve : "Duke shkuar". Ne poezine : Ah,Serbia! deshmohet se Razvan Voncu po punon per interesat e Serbise, duke qene i shtyre nga Pusloici ... : "Shiko Razvan / Nese je i urte / Serbia te perqafon / Edhe nese kur eshte e trishtuar"
  Pra, te paguan.
  I zoti Pusloic i dha keshilla vegles se tij Voncu te vazhdoje te jete "i urte" dhe te shkruaje genjeshtra te bymuara ne shtyp , duke vjelle vrere kunder shqiptareve!
  2. Sigurisht, ne Rumani, ne zonen e Banatit, ka serbe. Sipas ligjeve rumune, te gjithe minoritetet kane perfaqesim ne parlament. Deputeti serb ne parlamentin e Rumanise po shpifte ne kohen e pavaresise se Kosoves se "deshirat irredentiste te shqiptareve nuk jane prej tani, ata zgjasin qe prej Lidhjes Shqiptare te Prizrenit" dhe shume deklarata tjera qe nuk kam arritur t'i mbledh.
  3. Regjimi aktual politik po perkrah autonomine e Kosoves ne kuadrin e Serbise dhe eshte kunder pavaresise se Kosoves. Por, duhet bere nje dallim : nese presidenti perkrah me zell kete pozite duke u puthur me Tadicin kurdo kur takohet me te, kryeministri ka nje pozite me moderuar dhe perkrah paketen e propozimeve te Ahtisarit. Por kjo pozite e moderuar eshte dhe duhet pare ne kontekstin e konfliktit politik midis tyre dhe jo si nje pozite parimore e kryeministrit dhe qeverise rumune.
  4. Sic deshmohet edhe me ane te ketij denoncimi publik, edhe sherbimet sekrete te Rumanise veprojne per te mbledhur informacione dhe shkeputja e heshtjes ne kete rast te caktuar eshte nje detyrim, nje goditje e dyfishte e ketyre qarqeve brenda sherbimeve inteligjente rumune.

 13. #873
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  LOBI SERB PO BEN PERPJEKJE QE POLITIKEN E JASHTME AMERIKANE PER KOSOVEN TA KTHEJE NE FAVORIN E SERBISE


  Qllimi i Lobit serb sht qe nprmjet propagands te sigurojne ndarjen e Kosovs, dshir kjo qe prher ka qen synimi perfundimtar i Beogradit dhe kt po prpiqet ta beje duke instaluar frik ne ShBA, me theks te veant ne Kongresin amerikan, se shumica shqiptare e Kosovs, veanrisht ne botn e pas 11 shtatorit 2002, paraqet nj force myslimane potencialisht armiqesore ne zemr te Evropes.

  Shkruan: Shirley Cloyes DioGuardi


  Se bashku me sinjalet qe kan ardhur nga Grupi i Kontaktit se ne tryezen e negociatave Prishtin-Beograd, se shpejti, do t diskutohet edhe shtja e statusit final te Kosovs, sht shfaqur edhe nj hare dhe ngazellim jo i paket ne radhet e carqeve politike shqiptare. Ngazellimi pr mundsin e marrjes fund te vendnumerimit politik, social dhe ekonomik te Kosovs si nj protektorat i OKB-se, gati shtat vjet te plota pas mbarimit te lufts, sht i kuptueshem, por ky ngazellim mund te jet i parakohshem.

  Ndrkoh qe Kosova gjithnj e me shum po afrohet drejt berjes shtet i pavarur, lobi serb ne Uashington (duke prfshir edhe Kongresin e Unitetit Serb dhe prfaqsuesit e kishes ortodokse serbe ne ShBA, ne Serbi dhe ne Kosov), i kan intensifikuar prpjekjet e tyre pr ta nxjerre nga binaret pavarsin e Kosovs.

  Duke e pasur te qart se Grupi i Kontaktit dhe organizma te tjer ndrkombtare jan te prgatitur pr te imponuar nj zgjidhje, n rast se bisedimet e ksaj vere pr statusin final deshtojne (dhe un besoj se kto bisedime do t deshtojne), lobi serb, ka nisur dhe po e vazhdon nj lufte mediale me qllim qe nprmjet saj te provoje qe ne grahmat e fundit, ta lekunde ne favorin e tij opinionin publik dhe zyrtar ne Shtetet e Bashkuara.

  Qllimi i tyre sht qe nprmjet ksaj propagande te sigurojne ndarjen e Kosovs, dshir kjo qe prher ka qen synimi perfundimtar i Beogradit dhe kt po prpiqen ta bjn duke instaluar frik ne ShBA, me theks te veant ne Kongresin amerikan, se veanrisht ne botn e pas 11 shtatorit 2002, shumica shqiptare e Kosovs paraqet nj force myslimane, potencialisht armiqesore ne zemr te Evropes. C'sht e drejta, shqiptart e Kosovs, ashtu si shqiptart kudo gjetiu, jan kryesisht myslimane, katolike dhe ortodokse sekulariste, te cilt kan jetuar dhe jetojne se bashku ne harmoni te plot tash e sa shekuj te tr me radhe.

  Shqiptart, qe ne radhe t par ndjehen shqiptare e me pas njerz fetare, jan krenare me tolerancen e tyre fetare.

  Pohimin ne fjale nuk mund ta vertetoje asgj me mir se fakti se Shqipria, me ndihmn e shqiptareve etnike ne Kosov, ne Mal te Zi dhe ne Maqedoni, sht vendi i vetm qe mund ta pohoje me gojen plot se i ka mbrojtur e shpetuar te gjith hebrenjte qe kan pasur fatin te hyjne brenda kufijve te saj gjat Holokaustit te Luftes se Dyte Botrore.

  Lufta mediatike e Serbise sht lufte e ndyre, jo vetm pr faktin se po perhap racizem te kulluar antishqiptar dhe po keqperdor religjionin pr qellime te perfitimit politik ne Perndim, por, mbi t gjitha sepse ne gazetat e ndryshme amerikane po boton raporte gazetareske dhe opinione e editoriale t ndryshme qe po shkruhen me qllim nga analiste te ndryshm politike e fetare te quajtur "neutrale", duke qen ne te vrtet njerz qe mbajn lidhje me lobin serb dhe me firmn e tyre te njohur lobuese ne Uashington D.C.

  Ne materialin e mposhtm, do t prpiqem t'i tregoj aktoret kryesore te ktij angazhimi, i cili synon te ndikoje dhe t'i perfitoje, sidomos, lexuesit e painformuar amerikane.

  Pr mendimin tim, lideret politike dhe tr populli i Kosovs pa dallim, Grupi i Kontaktit, Kombet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian, duhet t'i kundervihen angazhimit te Beogradit pr minimin e prpjekjeve qe po bn bashksia ndrkombtare pr t'i sjelle paqen Evropes Juglindore, nj her e pergjithmone.

  Kontrata e firmes juridike "Venable" me Keshillin Kombtar Serb pr Kosovn e Metohine

  Me 24 prill te vitit 2006, gazeta e Kapitol Hillit "Roll Call" dhe me 1 maj dhe seksioni i "Legal Times - Full Disclosure: New and Notes from K. Street", i botuan raportet e para, sipas te cilave "Venable LLP", njera nder firmat kryesore te lobimit ligjor ne Uashington, "ne marsin e ktij viti, kishte lidhur nj marrveshje me Keshillin Kombtar Serb pr Kosovn e Metohine, nj grupim ky qe paraqitet ne emr te serbeve te zhvendosur te Kosovs pas nderhyrjes se NATO-s, ne vitin 1999". T dy gazetat shkruanin se "Venable" gjat gjasht muajve t par do t marr 600 mij dollare ne kembim te furnizimit te ktij grupimi me "planet strategjike dhe taktike te eshtjeve te politikes se jashtme te parashtruara para qeveris amerikane". Njoftimi i br ne "Roll Call" bnte me dije se "Venable" do t marr nga 100 mij dollare shtese pr do muaj vazhdimi te ksaj kontrate. Kontrata mban datn e 22 marsit te vitit 2006, sht e nenshkruar ne prputhje me Aktin e regjistrimit te agjenteve te jashtem pran Departamentit amerikan te Drejtesise dhe sht nenshkruar midis kompanise "Venable" dhe Kshillit Kombtar Serb te Kosovs dhe Metohise. Venable prezantohet ktu me nnshkrimin e Xheims Xhatras (James Jatras) dhe kontrata perfshih kto pika:

  "Dhenia e keshillave strategjike dhe planifikimeve taktike pr shtje te politikes se jashtme te ngritura para Qeveris amerikane (degeve te ekzekutivit dhe te legjislativit) dhe puna n media". Sherbimet e "Venable"-it ndaj Kshillit Kombtar Serb "do t perfshijne edhe shtje qe i perkasin sherbimit te medies Global Strategic Communications Group qe vepron nn drejtimin e Venable pr ta prfshir pergatitjen dhe daljen ne medie, asistence ne perpilimin e deklaratave politike, botime te shkrimeve te natyres "opinione" dhe editoriale, me botim te te dhenave te vazhdueshme elektronike, monitorim te mediave, formimin dhe administrimin e nj keshilli amerikan te politikes, perzgjedhja e medies se paguar si dhe raportim dhe keshilldhenie tjetr".

  Pergatija dhe casja ne medie": Oferta kryesore e kompanise Venable pr Beogradin

  Associated Press: Me 14 prill, vetm pak jave pasi qe Keshilli Kombtar Serb nenshkroi kontraten e tij me Xhejms Xhatras (James Jatras) ne Venable, David Hamer i agjencise "The Associated Press" botoi nj artikull ne sektorin e AP-se pr ngjarjet ne bot, me titullin "Serbia krkon ndihmn e Kongresit Amerikan pr ta penguar Pavaresine e Kosovs". Artikulli saktesonte se "Serbia e ka ftuar Kongresin e ShBA-ve qe ta ndjeke shembullin e Senatit e te thot se Krahina e ndare e Kosovs tani nuk sht e gatshme pr pavaresi".

  Gazetaret shqiptare ne Ballkan reaguan me indinjate ndaj pershkrimit te Kosovs si "Krahine e Ndare". Ata theksuan faktin e pamohueshem se Kosova nuk sht pjes e ndare e Serbise por toke e aneksuar nga Serbia pas Luftes se Pare Botrore.

  Ndrkoh, agjencia "The Associated Press" nuk e komentoi fare faktin se rezoluta e kongresionale e prezantuar nga kongresisti Stiv Cabot (Steve Chabot) ne dhjetor te vitit 2005, ne mbshtetje te rezolutes se Senatit 273 te paraqitur nga senatori Gjorgj Vojinovic ishte injoruar nga Komiteti i Kongresit pr Marredhenie me Jashte, ku lideret, kongresistet Tom Lantos dhe Henri Haid, kishin paraqitur qe me pare rezoluten e Kongresit 24, e cila i ftonte ShBA-te ta njohin pavarsin e Kosovs tani.
  AP-ja citonte Vuk Jeremicin, keshilltarin kryesor te presidentit Tadic pr shtje politike, t kishte deklaruar se "Kongresi do t mund te ofronte mbules te rndsishme politike pr lidershipin e "koalicionit te qendres" te Serbise, po t theksonte se Kosova nuk i ka permbushur kerkesat pr pavaresi". Por kjo gj nuk ka ndodhur.

  Ne fillim te ktij maji, Misioni i Kombeve te Bashkuara ne Kosov theksoi publikisht se qeveria e Kosovs po vazhdon t'i permbushe obligimet e saj ne prputhje me planet pr implementimin e standardeve.
  Ndrkoh, ndermjetesuesit ndrkombtare ne bisedimet Prishtin-Beograd njoftuan se gjat ditve te veres do t filloje vnia e themeleve pr bisedimet pr statusin final.

  The Washington Times:

  Qe nga mbarimi i lufts ne vitin 1999, Lobi serb, prve trajtimit te qellimte te shqiptareve si force terroristesh myslimane ne zemr te Evropes, po shpenzon energji te madhe edhe ne prpjekjet pr prezantimin e shqiptareve si lidere te rrjeteve te krimit te organizuar, te prfshir ne trafikimin me qeniet njerzore, me droge dhe me arme ne Ballkan.

  Me 9 maj, "The Washington Times" botoi nj shkrim te llojit opinion qe njihet me emrin "Asi-Ace" dhe qe ksaj radhe kishte pr autor nj ushtarak te pensionuar amerikan dhe mbante titullin "Tmerri i Kosovs", ne te cilin admirali amerikan ne pension, Lions, luftn kundr trafikimit e shihte si "pjes integrale te lufts kundr terrorit" dhe permendtte Kosovn si qendr te aktiviteteve te paligjshme ne Evropen Juglindore, qe sipas tij datonte qysh nga lufta e Kosovs e viteve 1998-1999.
  Lyons, admiral i marines amerikane ne pension e denonconte Ushtrine Clirimtare te Kosovs si organizem me prirje "kriminale dhe terroriste qe mbante lidhje me mafien shqiptare ne Evrope".

  At qe nuk e tha dot "The Washington Times" prkrah botimit te artikullit te Lionsit sht se autori nuk sht kurrfare analisti ekspert, por antar i nj bordi keshillimor te "Kshillit Amerikan pr Kosovn", organizate frontale pr lobin serb te krijuar nga kompania kontraktuese keshilldhenese "Venable" dhe e grupit t tyre te bashkepunimit "Global Strategic Communications.

  Keshilli Amerikan pr Kosovn – Keshilli i Venable-it "pr politikn e jashtme amerikane"

  Ne vebfaqen e tij (www.savekosovo.org), Keshilli Amerikan pr Kosovn identifikohet si "aktiviteti i Venable LLP dhe Global Strategic Communications, qe te dy grupime kto te regjistruara ne prputhje me Aktin pr regjistrim te perfaqesuesve t huaj, si agjente ne sherbim te "Kshillit Kombtar serb pr Kosovn e Metohine"

  Vebsajti i Kshillit Amerikan pr Kosovn rendit ne radhe te gjith artikujt qe organizata ka arritur t'i plasoje ne median perendimore gjat gjith periudhes se shkuar njevjecare, duke prfshir edhe artikullin e dates 9 maj te ktij viti te autorit Xheims Lions (James Lyons) ne gazeten "The Washington Times" qe kundershton kerkesen dhe angazhimin e Kosovs pr pavaresi dhe e cileson at si shtet te islamizuar. sht interesant fakti se ne listen e Bordit konsultativ te Kshillit bjn pjes jo vetm Xheims "Ace" Lyons Jr., por edhe Doug Bandow, i cili me 15 dhjetor te vitit 2005 dha dorheqjen si bashkepunetor i vjetr pran Institutit "Cato", organizate me seli ne Uashington qe merret me vleresimin e opinioneve dhe si kolumnist bashkepunetor qe shkruante ne "Washington Times", pasi qe u detyrua te pranonte se gjat nj dekade me radhe kishte marr para nga lobisti Xhek Abramof (Jack Abramoff) ne kembim te botimit te artikujve favorizues pr klientet e Abramofit.

  Ky fakt ngre pikepyetje pr te kaluaren e Bandow-it si vezhgues "i paanshem" i konfliktit ne Ballkan. Ne mars te vitit 1999, Brandovi, ishte njeri nder pes deshmitaret, ne mesin e te cileve bnin pjes edhe ish-ambasadori amerikan pran OKB-se, Zhan Kirkpatrik (Jean Kikpatrick), ish-sekretari amerikan i shtetit, Henri Kisinxheri, ish-senatori Bob Dol dhe un, Shirli ne rolin e keshilltares politike pr shtje te Ballkanit pran Lidhjes Qytetare shqiptaro-amerikane. Ne te gjith deshmuam ne seancen degjimore te Komitetit te Kongresit pr marredhenie Ndrkombtare, te drejtuar nga kongresistet Tom Lantos e Ben Gillman. Me kt rast paraqitem qendrimet tona lidhur me dergimin apo jo te trupave toksore amerikane ne Kosov.

  Kikpatriku dhe un e mbeshtetem fuqishem dislokimin e trupave toksore amerikane pr t'i shpetuar shqiptart e Kosovs, atbot te sulmuar nga ushtria dhe forcat paraushtarake serbiane. Kisinxheri dhe Doli deklaruan se do ta mbeshtesnin do vendim qe do t merrte te Kongresi, ndrsa Doug Bandow ishte i vetmi qe kundershtoi me force dergimin e trupave toksore amerikane ne Kosov me po t njjtat arsye qe po i paraqet sot "Keshilli Amerikan pr Kosovn" pr ta pamundesuar te drejtn e Kosovs pr vetevendosje.

  Pervec Xheims Lionsit dhe Doug Bandowit, ne radhet e Bordit keshillimor te Kshillit amerikan pr Kosovn bjn pjes edhe Xheims Bisert, Andru G. Bostom, Thomas Gambill, Julia Gorin, William J. Murray, Keith Roderick, Wanda Schindley, Sir Alfred Sherman, dhe Robert Spencer. (Komuniteti i gazetareve duhet te hetoje nse anetaret e bordit konsultativ ne fjale paguhen nga ky lob pr botimet e tyre ne emr te ktij lobi).

  William J. Murray, kryetar i Koalicionit Liria Fetare (Religious Freedom Coalition), meriton ktu nj vmendje te posacme, pr arsye se me urdhrin e lobit serb ai udhehoqi nj "mision faktmbledhes" ne Kosov pas trazirave te marsit 2004.

  Megjithse konflikti ne Kosov nuk sht fetar por politik dhe i natyres ekonomike, Murray kishte ardhur ne perfundimin se pala shqiptare kishte nj "hasmeri xhihadiste kundr gjith krishterimit". Raporti i tij, i perpiluar se bashku me presidentin e Institutit pr fe dhe politike publike, Jozef Griboski, ka qarkulluar gjeresisht ne Kapitol Hill me qllim qe te fitonte mbshtetje nga grupe t ndryshme konservative fundamentaliste, te cilat fundja e fundit, ishin grupet qe bene ndryshimin e vogl elektoral ne zgjedhjen e presidentit Xhorxh W. Bush ne vitin 2000.

  Xheims Xhatras - perfaqesuesi i Venable pr Keshillin Kombtar Serb

  Xheims Xhatras (James Jatras), amerikan me origjin greke me histori te gjat te aktivitetit pro ortodoks dhe antimysliman ne Ballkan, ndrsa me pare analist i lart i politikes se jashtme pr Komitetin e politikave republikane pran Senatit amerikan (1998/2000) ka nenshkruar marreveshjen midis Venable dhe Kshillit Kombtar Serb me 22 mars 2006.

  Xhatras, jo vetm qe nuk sht vezhgues neutral por sht lobist i paguar pr Keshillin Kombtar Serb dhe sht nj ekstremist ortodoks qe mban lidhje te thella me Kongresin e Unitetit Serb. Xhatras ka shkruar artikuj te shumte, nprmjet te cileve ka synuar t'i paralajmeroje amerikanet pr kercenimin qe vjen nga islami militant ne Evropen juglindore. Disa prej ktyre shkrimeve jan botuar ne revisten "Chronicles" qe mban lidhje me grupet e serbeve te Bosnjs. (Srgja Trifkovic, redaktor i 'Chronicles'pr tema te jashtme, me pare ishte zedhenes zyrtar i te akuzuarit pr krime te lufts, Radovan Karaxhic).
  Xhatrasi ishte njeri nder folesit ky te Kongresit te nnt te Unitetit Serb dhe drejtor filmi ne filmin propagandistik te produkcionit amerikano-serb, "Yugoslavia: The Avoidable War - Nj lufte qe mund te shmangej", producent dhe regjisor i te cilit ishte George Bogdanic. Dhe gjat lufts ne Kosov, ishte Xhatras, ne cilesine e analistit te lart pr politike te jashtme pran komitetit pr politike republikane te Senatit, njeriu qe e porositi dhe e vuri ne qarkullim raportin e pacipe dhe plotsisht te rreme te Jozef Bodanskit ne Kongres dhe ne Senat, me titullin: "Kosova: Fronti i ri ballkanik i ShBA-ve dhe Iranit". Kjo qe br ne kuader te prpjekjeve pr ta bllokuar mbeshtetjen kongresionale pr intervenim ne luftn qe Serbia i kishte shpallur Kosovs dhe pr ta diskredituar Ushtrine Clirimtare.

  "The Baltimore Sun"— paraqet rrejshem gjendjen e serbeve te Kosovs
  Me 10 maj, artikulli i shkruar nga Kristofer Deliso, me titullin "Intervenimi gjysmak ne Kosov shuan shpresat pr paqe", u botua ne "The Baltimore Sun". Tash pr tash nuk dim nse Deliso, gazetar amerikan i tipit te lir qe drejton "Balkananalysis.com" nga Shkupi, mban lidhje me kontraten Xhatras/Venable. Megjithat, Deliso identifikohet qartas me terbimin e lobit serb pr te goditur zgjidhjen finale te statusit te Kosovs duke i pershkruar serbet si komunitet qe po jeton kohe te vshtir nn rrethim dhe i cili do t ike "bashke me rimobilizimin e militanteve pr t'i spastruar serbet dhe pr t'i aneksuar tokat e banuara shqiptare te Maqedonis dhe te Malit te Zi, sapo Kosova te jet br e pavarur".

  E vrteta sht se shumica e serbeve te Kosovs, ashtu si edhe e shqiptareve, duan thjesht te jetojne ne paqe. Ec sot npr rrugt e Gjilanit, fjala vjen dhe do t shohsh , sesi gruaja shqiptare do t bleje gjesende nga ajo serbe ne tregun e hapur. Si e ka br te qart Komuniteti Nderkombetar qe kur filluan negociatat midis Prishtins dhe Beogradit vjeshten qe lame pas, sht Serbia e jo shqiptart ata qe po e pengojne integrimin e serbeve te Kosovs ne shoqrin e Kosovs.
  Trupat e NATO-s qe do t vazhdojn te ngelin ne Kosov edhe pas zgjidhjes se statusit final, pr te vezhguar mbrojtjen e te drejtave te pakicave. Ato do ta shohin me syt e tyre se pavarsia sht celesi, e jo pengesa pr bashkekzistencen paqesore midis grupeve t ndryshme etnike.

  Rreziku nga heshtja shqiptare

  Shqiptart kan vazhduar ta nenvleresojne nevojen pr marredhenie publike dhe lobim kompetent ne ShBA dhe nuk kan arritur dot te reagojne kundr propagands serbe nga besimi se ajo paraqet nj ekstremizm anesor ndrsa rasti i Kosovs dhe pavarsia e saj nj shtje e drejt qe do t triumfoje mbi bazen e meritave dhe realitetit qe nuk fshihet dot.

  Ngjarjet e kohve te fundit (si dhe pabesia historike e Beogradit ndaj shqiptareve) e kan deshmuar sa e sa her se kjo s'sht vese nj gabim i madh.

  Po u la i patrajtuar, ekstremi periferik mund te bhet shum shpejt qendra vete, aq me shum ne rastet kur mbeshtetet nga burime te llojit qe Keshilli Kombtar Serb ka vn ne duart e kompanise Venable dhe Global Strategic Communications.

  Derisa shqiptart t mos ofrojn informacion te bollshem e valid pr Kosovn, askush nuk duhet te zihet i befasuar nse opinioni publik amerikan dhe prfaqsuesit e tyre politike, te konsumuar ne mas nga lufta ne Irak dhe kriza energjetike, mund t'u besoje shkrimeve te genjeshterta ne shtyp qe kan zanafillen dhe burojne drejtperdrejt nga Beogradi.

  Dhe askush nuk duhet ta nenvleresoje ndikimin potencial te ktyre shkrimeve e artikujve me rastin e fillimit te bisedimeve pr statusin perfundimtar.

  Ka ardhur koha qe ta riperqendrojme vemendjen e opinionit ndrkombtar ne viktimat e angazhimit te pameshire te Slobodan Milosheviqit pr Serbine e Madhe, ne 300 mij myslimanet e Bosnjs dhe shqiptart e vrar te Kosovs dhe ne katr milione te zhvendosurit qe la pas ky projekt i lufterave brutale.

 14. #874
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  PROPAGANDA POLITIKE


  Nj serb i thjesht mesatarisht brenda dits bombardohet me 6 or

  propagand kundr shqiptare.  Gazetari i Tanjugut nga Brukseli Aleksandar Miti librin e tij dhe

  formatin elektronik ''Kosova 2006-Brja e Kompromisit'' e ka shprndar tek hi m pak se 6000 personalitete t ndryshme botrore.  Besnik Hysa  Propaganda si mjet n politik sht po aq e vjetr sa edhe politika. Ajo mund t i paraprij qllimit, t prdoret gjat zbatimit t qllimit ose t kombinohet pr arritjen e qllimit. Ne shqiptart ktyre ditve sikur u befasuam kur pam ato kasetat greke me kng kundr shqiptare, pastaj filmin norvegjez Blodsband (Lidhja e Gjakut).  Pr veprimtart e shtjes son ato nuk ishin befasi sepse armiqt e popullit shqiptar kurr nuk kan pushuar e as q do t pushojn q prmes asaj propagande t na njollosin si popull e njerz t egr q gjithnj kan nevoj pr t qen t kontrolluar nga dikush tjetr. Cili sht qllimi i nj propagande t till t prhershme i armiqve tan grek, serb, maqedon, dhe malazez? Q t arsyetojn okupimin e trojeve shqiptare si dhe t prgatisin terrenin pr ndonj masakr t re.  Prve ushtris greke pr ngritjen e moralit t saj t njjtn gj bn edhe ushtria serbe si dhe njsit speciale policore me strvitje ushtarake t njohura si Xhandarmeria serbe. Publikisht sht e njohur se gjat do strvitje ushtarake pr ngritjen e moralit t tyre thon se jemi duke luftuar kundr terroristve shqiptar.  Prpos institucioneve ushtarake e policore nj disponim kundr shqiptar vrehet n do institucion serb. Ky disponim ka prmasat e nj urrejtje patologjike ndaj shqiptarve.

  Ish ministri serb i drejtsis Vladan Batiq kishte mbledhur nj material propagandues kundr UK-s prej 40.000 faqeve dhe e kishte drguar m 2001 n Hag pr gjoja krimet ndaj serbve .Kujtdo q i vjen n dor ai material do ta bj q t mendoj se me t vrtet aty ka di t vrtet.  Nse prcillen mediat elektronike serbe t nivelit qendror, shikuesi fare leht mund t vrej se s paku dy ore n dit ke program kundr shqiptar. Kur ksaj ja shton edhe mediat lokale elektronike dhe t shkruara ather nj serb i thjesht gjat dits bombardohet me 6 or program kundr shqiptar.

  Kjo propagand sajohet nga emisione speciale t natyrs politike dhe ushtarake,librave t shumta q mbijn do dit si kpurdha, fejtoneve npr gazeta, filmave si dhe programeve t ashtuquajtura speciale me ekspert nga akademia e shkencave serbe. Shqiptart quhen albanci, shiftari, arnauti pastaj ato shprehjet nacionalist, irredentist, separatist si dhe kto shprehjet q tash po i ha tregu ndrkombtar terrorist dhe fundamentalist islamik t lidhur me Al kaidan.  N kt propagand i keqprdorin edhe fmijt e vet vetm e vetm q t krijohet nj urrejtje edhe m e madhe ndaj shqiptarve. Kshtu para disa muajve n nj emision t RTS ishin sjell disa fmij serb t shkollave fillore nga Kosova dhe fare leht mund t vrehej mashtrimi i drejtueses s emisionit me ta. Ata fmij paraqiteshin si viktima t nj terrori fashist

  shqiptar sa q as fmij hebrenj gjat regjimit t Hitlerit nuk paskan qen n gjendje m t keqe se ta. Edhe pse fmijt n emision dukeshin t hareshm udhheqsja e emisionit me fjal nxitse i bnte ata q t qajn e

  pastaj iu drejtonte shikuesve me fjalt se ja ky sht realiteti i fmijve t traumatizuar serb n Kosov t cilve iu mungon e drejta m elementare e shkollimit dhe liria e lvizjes.


  N nj televizion regjional t Nishit i quajtur Bellamie sht rikthyer n media analisti ushtarako- politik i regjimit t Millosheviqit Milovan

  Drecun. do t marte pr gjysm ore merret me tri ish-ushtritshqiptare si dhe me FBKSH-n dhe AKSH-n duke i paraqitur si element terrorist t lidhur me Al kaidan t cilt po punojn pr krijimin e Shqipris s Madhe n territorin e Serbis. Drecuni me imagjinatn e tij aq e bn rrmuj skenn politiko- ushtarake shqiptare sa q vshtir sht me i ra n fije se

  ka po flet. Por ai vazhdon me propagandn e vet duke i xhindosur shqiptart me lloj lloj nofke.

  Mediat serbe vazhdojn me propagandn e tyre edhe kundr kroatve, boshnjakve, bashksis ndrkombtare e n veanti SHBA-ve por koha e krkon tash m s shumti ndaj shqiptarve. Serbt paraqiten si viktim e nj komploti ndrkombtar ku u jan br shum padrejtsi.

  Se kjo propagand ka efektin e vet u pa edhe me rastin e referendumit serb pr kushtetutn e saj kur u fut Kosova n preambul. Kishin mbetur vetm dy ore t fundit q t u dshtoj referendumi kur prnjher n mediat elektronike filloi urrejtja kundrshqiptare duke prdor emra t politikantve t ndryshm shqiptar e n veanti t ''terroristit shqiptar'' Agim ekut i

  cili nse u dshton referendumi do t bhej kryeministr i Serbis. Dhe pr ato dy or arrihet pjesmarrje e dshiruar pr suksesin e referendumit.

  N kt propagand jan t kyur prve shtetit edhe intelektual e individ t ndryshm si priftat serb me vizitat e tyre n Amerik e Evrop, ueb faqet e ndryshme si dhe gazetar e m i njohur nga ta sht gazetari i Tanjugut nga Brukseli Aleksandar Miti i cili librin e tij dhe formatin elektronik ''Kosova 2006-Brja e Kompromisit'' e ka shprndar tek hi m pak se 6000 personalitete t ndryshme botrore.  Serbt propagandn e bjn edhe nga burgu i Hags, kshtu Shesheli i drgon testament rinis serbe q gjithnj duhet t luftojn pr tokn serbe t quajtur Kosov.

  Krahas propagands s brendshme ajo bhet edhe n arenn ndrkombtare. Armiqt e shqiptarve e shfrytzojn nj gj t till pr mrekulli n do pikpamje duke prfshir edhe fushn e kulturs. I till sht edhe filmi m i ri norvegjez Blodsband. Ne nuk kemi mundsi dukurit e tilla t i parandalojm por at q mund t bjm s paku sht q mos t jemi bashkpjesmarrs. Sipas mediave shihet se n at film kan pasur gisht maqedonasit e mendimi i tyre ndaj shqiptarve sht i njjt si i grekve,

  serbve dhe malazezve. Ky film nuk sht br pa qllim t caktuar. Ajo ka sht pr t u brengosur ne sht prania e disa aktorve shqiptar n at film. Deri kur shqiptart do t shkelin pr nj grusht para mbi dinjitetin e vet? Pse ndodh kjo me njerz t cilt vets i thon intelektual? Pse t bhen bashkpjesmarrs t gjrave t cilat nesr mund t jen shkas i ndonj t keqe pr popullin e vet?  Ne shpesh jemi tronditur keq nga propaganda e armiqve tan sa gjat historis por edhe sot kemi dal me deklarata qesharake pr ndrrimin identitetit ton si kombtar ashtu edhe fetar. T tra kto veprime i kemi br se gjoja do t ua mbyllim gojn armiqve tan. Por edhe sikur t kishim ndrruar ato identitete armiqt tan prsri do t na etiketonin me ndonj bisht tjetr.

  Historia e njerzimit sht prplot raste t tilla kur dy pal t kundrta etiketohen me lloj lloj shprehje propaganduese vetm q ta pengojn njra tjetrn n qllimet e tyre por secila vazhdonte rrugn e vet deri n realizimin prfundimtar. Gjat pavarsis s shtetit kroat Serbia i quante kroatt ustash por atyre fare nuk u bnte prshtypje etiketimi i till. Kryetari kroat Tugjman sa her q ua prmendte emrin serbve i quante Srpski Varvari (Barbart Serb). Edhe ne mundemi t prdorim shprehje t ndryshme

  pr serbt dhe ata nuk kan mundsi t na pengojn.Aq m tepr kur pr krimet e tyre kemi aq shum dshmi si material t shkruar e poashtu filmik.

  Ne me propagandn ton mund t i quajm serbet si barbar, fundamentalist ortodoks, terrorist, fashist, okupator, vrass, shkie, hajdut, plakits, kolonist, kanibalist, fashist, etnik e ka jo tjetr.

  Pra propaganda sht pjes normale e politiks dhe ne shqiptart nuk kemi mundsi t ua mbyllim gojn armiqve tan. Ajo ka duhet t na preokupoj neve sht se ne ku jemi me propagandn ton politike gjegjsisht kombtare.  Por n t vrtet a kemi ne shqiptart propagand? Po partiake por jo edhe kombtare. Propaganda e till sht vetshkatrruese. Kur themi ashtu mendojm n shtrembrimin e s vrtets q po ngjet n trojet shqiptare. Gjithka q na servohet propagandohet se sht gatuar pr t mirn ton dhe ne vetm duhet ta glltisim pa e prtypur fare.  A kemi kundr propagand? Jo s paku zyrtare. sht e pakuptimt heshtja ndaj propagands kundr shqiptare e ambasadave t shtetit shqiptar si n Athin ashtu edhe n Beograd kur dihet se n ato ambasada me siguri ekzistojn atashet pr media.

  far propagande bjn shqiptart? Propagandn q e bjm ne sht propagand kozmopolite e prmasave ndrkombtare. Individ,intelektual ashtu edhe pushtetar propagandn kryesore e kan lidhur me globalizimin, integrimet evropiane, religjionet etj. Propaganda dhe kundr propaganda shqiptare ndaj fqinjve t tyre sht propagand e paqes e tolerancs e fqinjsis s mir. Propaganda e fqinjve armiq t shqiptarve sht propagand e poshtrimit, nnmimit, prbuzjes, e hartimit institucional t programeve pr shfarosje etnike t tyre.  Cila duhet t jet propaganda shqiptare?Ne duhet t kuptojm q propaganda jon kryesore me botn t jet shtja jon e pazgjidhur KOMBTARE e jo shtjet globale pr t cilt potencial kan vetm Fuqit e Mdha e shqiptart nuk i pyet askush. Shqiptart duhet ta kuptojn se s pari duhet t i rregullojn punt n shtpin e vet e pastaj t merren me shtje globale nse kan mundsi dhe interes.  Me nj fjal mos t friksohemi nga propaganda e armiqve tan. Ata bjn punn e tyre ne t tonn. T vetmen frik nga kjo propagand e armiqve tan duhet ta kemi nse jemi t plogt dhe fare nuk punojm pr shtjen ton t pazgjidhur kombtare sepse kt propagand t cilt jan duke e br armiqt tan po e bjn me qllim t prgatitjes s terrenit pr pastrimin e pest etnik si dhe rrudhjes s territorit shqiptar n nj ast t volitshm ndrkombtar dhe jo krejt rastsisht rrodhi ajo knga Greko Serbe ''pr t na br zorrt litar terroristve fundamentalist islamik shqiptar''.

  N kuadr t ksaj propagande dikush ditve t fundit u deklarua se i ka kampet e gatshme pr pranimin e shqiptarve. Kush jan ata q i kan kampet gati? Jan ata q dhan iden e filmit Blodsband.

 15. #875
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  PRPAGANDA....

  Si shkenca, politika, propaganda, drejtesia e Serbis, dhe me theks te posacem, Kisha Ortodokse Serbe "e cila me shekuj shqiptaret i ka akuzuar dhe denuar ne emer te "terrorizmit" dhe te "ekstremizmit" para aleateve tradicionale sllave, dhe para opinionit serbosllav ballkanik, vetem per te fshehur te verteten historike dhe gjenealogjike te shqiptareve dhe te Shqiperise Etnike) duhet te mbajne parasysh faktet dhe argumentet e qendrueshme, qe perbejne fundamentin e kerkeses se ligjshme te luftes politike antikoloniale te shqiptareve per pavaresi, e cila ka mbeshtetjen edhe ne te drejten nderkombetare, edhe ne bashkesine nderkombetare, se ka ardhur koha qe paqesisht te heqin dore nga Kosova dhe nga te gjitha territoret etnike shqiptare, te cilat edhe sot gjenden te kolonizuara nen sovranitetin administrativ dhe shteteror te SMZ-se. Ndryshe, do te perballen me realpolitken gjitheshqiptar, qe pa dyshim eshte ne frymen e integrimit paqesor dhe te qyteteruar ne Evropen e Bashkuar, rruge kjo e pashmangshme, e cila patjeter do t'iu garantoje edhe integrimin nacional te shqiptareve ne Ballkan "sikurse Serbise, Malit te Zi, Kroacise, Bullgarise, Sllovenise, Greqise) ne saje te se drejtes se vetevendosjes. Ne kete menyre, do te vinte ne shprehje ribashkimi i Shqiperise, i cili para se gjithash, do te ishte ne interes te ruajtjes se paqes dhe te sigurise se ekuilbrit ballkanik nga i cili, do te perfitonte edhe paqja e siguria ne dimensione evropiane dhe nderkombetare. Ndryshe, po qe se perfillen me cdo kusht genjeshtrat, shpifjet, akuzat dhe anatemat e politikes se improvizuar demokratike te SMZ-se, dhe te Kishes Ortodokse Serbe, se "shqiptaret jane elemente ekstremiste dhe terroriste, e Kosova, perkatesisht 50% e Shqiperise Etnike, eshte territor etnik serbosllav", atehere, nuk ka asnje dyshim se Ballkani, edhe ne shekullin XXI, do te mbetet "FUCI BARUTI".

 16. #876
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  UDB-a SERBOSLLAVE FORMON LISTA T REJA PR USHTART DHE DESHMORT E KOMBIT.-

  Shqiptart nga Kosova q nga viti 1912 jan n shnjester t regjimit etniko serbosllav.

  Edhe n Luftrat Botrore(Ballkanike,I dhe II botrore) si dhe n luftn e fundit lirimtare(1998-1999) n Kosov,fallanga serbosllave vrau,masakroi,kalli do gj n Kosov.

  Nj numr i madh i popullit shqiptar akoma e ksaj dite nuk ju gjenden as eshtrat...

  Dhe tash BIA serbosllave,si dhe shum gazeta proetnike-(qubriloviqjane,andriqjane,qosiqjane,millosheviqja ne,tadiqjane,qoviqjane...etj) si dhe shum web sajte serbe shkruajn t pavertetat pr luft e fundit n Kosov,gjja se UK-ja ka qen njsi guerile e kriminalizuar.

  Dihet se UK-ja ishte formacion ushtarak i dal nga gjiri i popullit ,i pranuar edhe nga Diplomacia evropiane dhe veri-atlantike(nga forcat e NATO-s dhe Diplomatt botror)...

  Ajo gjat lufts dhe pas saj ishte nj formacion ushtarak i sili nuk terrorizoj ushtar e as civil t minoriteteve n Kosov.

  Tash propaganda serbosllave m t madhe prpiqet t destabilizoj situatn politike dhe ekonomike n Kosov,duke vn n qarkullim n web faqe etniko-shovene fytyrat m marakante -ushtarakt e UK-s n listen e tyre t zez.

  N mesin e ktyre ushtarakve t UK-s ,propaganda serbe ka ven n listn e tyre t zez,nga dorzeza Serbosllavi edhe herojt dhe dshmort e kombit q dhan jetn pr t shtrejten liri...

  Gjaku i dshmirve tash e 7 vjet ujitet m lott e fmijve ,nnave,baballarve,grave t veja...

  Ja t dashur lexues se far turpi bn fallanga -propaganda serbe n web faqet botrore n gjuhn angleze.

  Nse nuk besoni ja klikoni sa vijon:

  http://groups.msn.com/SiberiaUSA/youwebpage 1.msnw si dhe :

  http://www.serbianna.com?features/lawless/index.shtml.

 17. #877
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Propaganda e dezinformimi, metoda t organizuar shtetrore jugosllave ndaj shqiptarve

  Nga Prof. Dr Sabile Kemezi-Basha


  Fill pas demonstratave t studentve t 11 marsit 1981 shtabet politike t Jugosllavis, q nga instancat m t ulta e deri n ato m t lartat, q nga krahinat, republikat e deri n Federat, q nga organizatat baz e deri n Komitetin Qendror t LKJ- s, u mblodhn dhe diskutuan pr ngjarjet n Kosov. T gjith nxitonin se kush m par t propozoj masat m drakoniane, se kush t parashtroj planet m shtypse e m anti-humane ndaj atyre q morn pjes n demonstrata.
  Propaganda e organizuar shtetrore jugosllave ndaj shqiptarve

  Edhe m par, por sidomos pas ngjarjeve t vitit 1981 e gjer m sot, propaganda antishqiptare e serbomdhenjve kishte marr prmasat e nj fushate t papar. Me verbrin e tyre logjike dhe miopin e papar politike, pr t’i arritur qllimet e veta t ulta, ata shrbeheshin me shpifje e insinuata m t paskrupullta, para t cilave do t mbetej i hutuar edhe Geblsi. Gjat tr periudhs s pas Lufts s Dyt Botrore pushteti u angazhua me prpikri q mass s gjer t’i servir dezinformata dhe t pavrteta lidhur me situatn politike n Kosov. Propaganda si form e t arriturave t qllimeve politike ishte e futur n sistem dhe me an t saj, si nprmjet shtypit, radios, televizionit, fjalimeve t ndryshme dhe botimeve gjoja shkencore, mobilizonte opinionin e gjer pr t’ia mbushur mendjen se shqiptaret ishin armiq t prbetuar t popullit sllav. Pushteti okupues trillonte dhe shpifte gjithka kundr tyre. Qllimi ishte q n arenn ndrkombtare t krijoheshin opinione q prkrahnin gjenocidin dhe plojn mbi popullatn e pafajshme.
  N historin shekullore t kulturs shqiptare nuk njihet ndonj rast tjetr q ndaj saj t jet ndrmarr nj sulm kaq i gjer e plot mllef, ku barbaria me injorancn ishin n gar me njra tjetrn. U mor npr goj gjith kultura shqiptare, e vjetra dhe e reja, u quajt prgjegjse pr prishjen e qetsis n Ish- Jugosllavi, u cilsua si e mbushur me historicizm, me “romantizm kombtar”, me mite, heronj dhe idhuj tepr t dmshm pr “unitetin e popujve n Jugosllavi”. Kso dhe dhjetra shpifje t tjera si kto mbushn faqet e shtypit jugosllav. Me fjal t tjera, si shkruante edhe shtypi botror: “U bn sulme t hapura kundr ndrgjegjes kulturore dhe kombtare shqiptare”. sht e pabesueshme por e vrtet, se vetm n periudhn 1981-1990 u botuan 800.000 mij artikuj, deklarata, diskutime, fejtone, fotografi, intervista, karikatura, komente dhe reportazhe pr shqiptart dhe pr trojet tona, pr doket, pr kulturn dhe gjuhn shqipe, pr jetn familjare, pr tiparet e karakterit t shqiptarve dhe pr zakonet e tyre. Karakter propagandues kishin edhe publikimet e ndryshme q u botuan gjat asaj periudhe, si “Kush krkoi Republikn“, “T vrtetat dhe mashtrimet pr Kosovn “, “Libri pr Kosovn “, “Dhuna n Jugosllavi “, “Koh t vrazhda pr Kosovn e Metohin“ etj.
  Gjat ksaj periudhe nuk mbetn pa u marr npr goj edhe lindjet e nnave shqiptare, ngase, si thoshin ata, edhe lindjet e shumta kishin qllime politike. Gjat ksaj periudhe si me ndonj dekret t pashkruar u paraqitn gjoja dhunimet e shumta t popullats shqiptare ndaj joshqiptareve, e qllimi dihej. Me trillime shum t rinj shqiptar u dnuan me shum vite burgu. Akuzat dhe shpifjet nuk kishin t ndalur. Ato bheshin n rrug institucionale. Zdhns t krejt ksaj u bn disa akademik dhe vet Akademia Serbe e Shkencave dhe e Arteve. U shpikn dmtimet e varrezave, kishave dhe shtpive. U trumbetua me t madhe se Kosova sht tok serbe, bile u shkua aq larg sa u keqprdorn edhe t dhnat shkencore.
  Edhe ather, por edhe tani, sht shum e qart se fushatat e ethshme q u ndrmorn kundr kulturs, letrsis dhe artit shqiptar n veanti dhe kundr do gjje shqiptare n prgjithsi, kishin vetm nj qllim, t gjenin t gjitha pretekstet pr t dnuar dhe pr t br gjenocid mbi gjithka q ishte shqiptare.
  Vijon...

 18. #878
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Qndrimi i shtypit ilegal ndaj intelektualve shqiptar

  Organi kryesor informativ i organizats Marksiste-Leniniste t Kosovs “Liria”, sjelljeve dhe qndrimit t intelektualve shqiptar iu kushtonte vmendje t posame. Kjo gazet n numrin 3. t vitit 1981, n lidhje me regjistrimin e popullsis n Kosov reagonte ashpr, ngase ishte kundr regjistrimit n gjendje lufte, se n t u thoshte se “Regjistrimi n Kosov po bhej nn hijen e tankeve”. Pushteti jugosllav lidhur me regjistrimin e popullsis kishte zhvilluar nj fushat sa t ethshme aq edhe perfide n dm t popullit shqiptar. N shtyp thuhej se shteti zhvillonte propagand e fushat n dy drejtime. Drejtimi i par kishte t bnte me propagandn dhe agjitacionin e organizuar shtetror n disa pjes ti quajm skajore t popullsis shqiptare, n t cilat pushtetart jugosllav ia kan dal t ushtrojn edhe m prpara njfar ndikimi ’kombtarizues e asimilues, si ishin t ashtuquajturit “torbesh” apo “maqedonas mysliman” n Maqedonin Perndimore dhe t ashtuquajturit “mysliman” t viseve shqiptare n Mal t Zi. T mos flasim pastaj pr popullsin shqiptare t viseve t Sanxhakut, te e cila shovinistt e Beogradit kan arritur ta shtypin pa mshir ndjenjn kombtare dhe ta rrnjosin n mas t madhe gjuhn amtare shqipe.
  Ndrkaq, drejtimi i dyt, kishte t bnte me frenimin e ndjenjs kombtare t shqiptarve, kudo q t jen ata, me presione t gjithanshme politike etj. Ky edhe ishte qllimi i tejdukshm q me ann e mjeteve dhe metodave t njohura shoviniste t “shkenctarve” t dikurshm sllav si Cvijiqi e Gjorgjeviqi, te kjo pjes e popullsis shqiptare t thellohet edhe m tej apolitizmi, pacifizmi dhe asimilimi, duke iu ngulitur asaj n kok mendimin se m par mund t jet gjithka tjetr sesa popullsi shqiptare.
  Gjat ksaj periudhe u shkruan shum shkrime me karakter propagandues, u xhiruan shum emisione televizive me popullatn shqiptare n Maqedoni duke i detyruar t pranojn se jan torbesh e mysliman maqedonas. Por, egrsia dhe kuazi-shkenca erdhi n shprehje nga 25 shtatori deri m 21 tetor, t vitit 1980, n gazetn “Veer” t Shkupit, kur n nj seri shkrimesh, Njazi Limanovski botoi fejtonin n 23 vazhdime me titull “Islamizmi i Maqedonis”, duke u prpjekur gjoja pr tu dal zot “torbeshve” apo “maqedonasve mysliman” si e quanin nj pjes t popullsis shqiptare pjesrisht t asimiluar. Gazeta n fjal doli me sulme t hapta shoviniste , t padgjuara deri m ather. N shtypin ilegal t kohs thuhej se sht pr tu habitur se ndaj ktij shkrimi dhe shum shkrimeve tjera antishqiptare nuk reaguan as politikant e as shkenctart, “pos njrit - Akademik Ali Hadri, doli dhe reagoi n mnyr t thukt shkencore, duke i hedhur posht shkrimet e tija si t pa baza shkencrisht dhe politikisht tendencioze”.
  Ndrsa , po n t njjtin vit (1982), gazeta ilegale “Zri i Kosovs” nr.3/82, n shkrimin “Edhe nj proces i montuar gjyqsor”, trheq vmendjen e opinionit t gjer se duke e ditur se Universiteti i Kosovs sht zemra e popullit shqiptar n Jugosllavi, kurse fakulteti Filozofik zemra e vet universitetit, kriminelet e Beogradit... mendonin ti japin nj goditje vdekjeprurse me qllim se do ta tmerron popullin dhe inteligjencn shqiptare. Pr t arritur nj qllim t till morn vendim, q t arrestojn dhe t diferencojn nj numr t madh intelektualsh. Q t ken sukses kto procese gjyqsore, dhe diferencimet, intelektualt shqiptar i rrahn dhe i torturuan me mnyrat m t tmerrshme (duke pasur gjithnj kujdes q t mos vdesin gjat torturave e t shndrrohen n idol t Kombit).
  N nj shkrim tjetr “Mos ta durojm tiranin”, ndr t tjera ilegalt tan shkruajn pr universitetin dhe pr vet profesort, nga t cilt populli dhe ilegalja shqiptare kishte mbshtetur shpresat e fundit pr zgjidhjen e shtjes kombtare. Ata shkruan se “sulmi i egr kundr Universitetit daton q para lindjes s tij, por sidomos pas marsit t vitit t kaluar ai mori prmasa furie...” dhe me pasoja shum t mdha ndaj kuadrit arsimor e shkencor.
  N Universitet m s shumti i pengonte shkrimi i historis dhe ata q e shkruanin kt histori. Prandaj t gjith ata q kontribuonin q rinia shqiptare n vend t Car Dushanit, Nikolla Pashiqit etj, ta msonin historin e ilirve, ata automatikisht u bn armiq t prbetuar t pushtetarve t Beogradit. Pr t vazhduar m tutje se “Objekt i par i ktij sulmi ishte dhe sht akademik Ali Hadri. Menjher pas tij vie Rexhep Qosja, t cilit i zihej pr t madhe pse ua ka jerr maskn e tyre prej kriminelsh n “Vdekja m vie prej syve t till”, ndrsa Fehmi Aganin e sulmonin pse nuk ka duartrokitur gjat nj fjalimi q kishte mbajtur nj pushtetar...” Ata, dhe sipas tyre kta profesor e punonjs shkencor dhe shum koleg t tyre, qenka dashur ti njollosin studentt e vet dhe ( n ka insistohej m s shumti) t sulmojn dhe prdhosin atdheun e t gjith shqiptarve, Shqiprin se ajo na qenka shkaktarja kryesore e Kryengritjes Popullore t Kosovs m 1981. Kt metod t tejkaluar “devijo et impera” nuk kaloi tek shqiptart, sepse s pari akademik Ali Hadri nga i sulmuari u kthye n sulmues, pra nga Drajfus n Emil Zol dhe i akuzoi serbomdhenjt dhe veglat e tyre pr inkuizicionin mesjetar, pr falsifikimin e fakteve historike, pr gjenocid, pr tradhti, pr moral t qindfisht e pr ka jo tjetr...” prfundojn ilegalt shkrimin e tyre n gazetn ilegale.
  Pr intelektualt dhe qndrimin e tyre dinjitoz u shkrua mjaft n shtypin ilegal t kohs. Ata u morn n mbrojtje gjat tr periudhs s diferencimit, ngase organizimi ilegal ishte i till, q degt e veta i kishin edhe n fakultet, dhe n do koh ishin t gatshm pr t’iu dal n ndihm atyre.

 19. #879
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  cfar mesimi nxjerrim kur njihemi me propaganden serbe..
  qe ne si shqiptare e sidomos ata qe shkruajn libra e artikuj e flasin ne ekrane e radio te mos i bejne demagogji popullit te vet.. pra mos ta prallisin me genjeshtra..

  meqe ju kosovellat mbaheni si nxenes te enverit.. e se si mbas mesimeve te tije mendoni se duhet ecur e se prandaj dhe enveristet e thekur te llojit bedri islam i kini mbajtur si pejgambere e si instruktore se si behet lufta e si shkruhen komunikatat e se si instalohen shikat e se kunder kujt drejtohet kallashi ne prita te pabesa.. mund te na thoni se kujt enver i besoni..

  psh enveri o kosovell i tha mehmet shehut..agjent i udb-es.. po ashtu kadri hazbiut.. po ashtu beqo ballukut e shum e shum ministrave e generallave te vet..
  ne se ju i besoni atij enverit qe qenkish rrethuar sipas atij me agjenta athere nuk duhet ti besoni ca gjerave tjera..

  Psh marinari yne i nderuar ka sjelle nji foto ne forum ku enveri ka dal i gezuar e plot hare ne fotografi e ne dy krahet e tij po te gezuar e plot hare e krenari jane nje tufe me "agjenta".. si psh mehmeti sadiku petriti kadriu mihallaqi etjetj.. ministra e generalla qe ai coj o ne plumb o ne burg..
  po te besosh ti Enverin athere duhet ti kishe thirrur kaplloqes ne lidhje me ca "zbulime te sigurimit" te enverit qe na i ke sjelle ketu..
  psh kishe sjelle nje dite se si zbulohet nje agjent i udb-es ne shqiperi..
  ky na ishte nji katundar tropoje.. i cili arratiset familjarisht ne jugosllavi.. pastaj atje ben universitet e merr pjes ne demonstrata e pastaj futet ne burg.. e pastaj sipas dodanve mashtruesa na vika ne shqiperi e pastaj sipas nasho dodanve..shkrimtareve te sigurimit.. na beka pun agjenturore ne fshatrat e myzeqese duke i propaganduar nje katundarit atje se.. jugosllavia ka liri i shqiperia jo..

  Po mire mo kosovidh.. i beson ti ketyre pallavrave..

  Se sipas enverit qe e kini pejgamber.. udb-a na paSKISH pasur agjent Kryeministrin.. shefin e shtabit te ushtrise.. ministrin legjendar te sigurimit.. zevendesat e tije.. ministrat e mbrotjes e te ekonomise.. athere mos ka pasur shum udb-a qe nuku u merrnin vesh me njera tjatren..

  as kjo nuku qendron..
  nje udb ka pasur..
  pse pra kjo udb qe ka pasur sipas enverit 80% te ministrave e gjeneraleve te enverit agjenta te vet.. pse u dashka te coje nje katundar tropojan ne Levan te myzeqese apo ne Roskovec qe te rekrutoje katundar myzeqare.. kooperativista..
  Ci duhen udb-es ata zhapike laluce injorante kur i ka te vetet generallet e kryeministrat..e enverit..

  he mo si i thua ti ketyre punve..

  cilat jan genjeshtra e cilat te verteta..

  lol

  1 plus 1 bejne 2 e jo 6 e 7 .

  koso.. lerini pallavrat e folni me popull tuaj drejt..

  mos u beni qesharake si ai matufi i felliqur mark dodani qe akoma prallis genjeshtra qe as vet nuk i beson..

  mos merrni mesime nga limonat e shtrydhur enveriste..

  duajeni kosoven.. shqiptarisht jo selim rozisht..  ..
  Ndryshuar pr her t fundit nga Brari : 30-03-2010 m 10:09

 20. #880
  Perjashtuar
  Antarsuar
  29-10-2009
  Postime
  358
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime

Faqja 44 prej 49 FillimFillim ... 344243444546 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •