Close
Faqja 28 prej 49 FillimFillim ... 18262728293038 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 541 deri 560 prej 979
 1. #541
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Biseda telefonike me Rrustem Mahmutajn…

  Sekretariati Krahinor pr Pun t Brendshme
  Shrbimi i Sigurimit Shtetror
  Drejtorati – Gjakov, Sektori II
  Puntori operativ, Sejfullah Sahatiu
  M 21.08.1984
  Raport i bashkpuntorit
  I
  Burimi: Bashkpuntori “KOBRA”
  Shnimet kan t bjn me Rrustem Mahmutajn nga Lubeniqi, KK Pej.
  Antar i LRSHJ n Zvicr. Takimi sht mbajtur m 17.08.1984 n lokalet
  40
  e DSHSSH Gjakov prej ors 13-14. N iniciativn e bashkpuntorit.
  Shpenzime nuk ka pasur. M 20.08.1984.
  II
  Bashkpuntori prcjell veprimtarin armiqsore t LRSHJ-s n Zvicr.
  III
  Nga telefoni zyrtar bashkpuntori “Kobra” thrret Rrustem Mahmutajn
  me kt numr 994131514524 t cilin e ka pasur n notesin e vet. N
  bised n prezencn time Rrustemi e njofton “Kobrn” se pr shumzimin
  e fotografive t Rexhep Mals, Nuhi Berishs etj., duhet paguar 690
  franga Zvicerane dhe se kto fotografi se shpejti do t'i marr. Njherit
  Rrustemi lajmron se tani n vizit e ka nnn e vet. Bashkpuntori pas
  biseds telefonike me Rrustemin thot: “Rrustemi sht njeri tipik i
  aksioneve dhe se ai prdoret nga ana e “Lvizjes” si vegl. Nuk ka aftsi
  t t folurit dhe t shprehuri por ai e “zbukuron” vetveten me trimrin
  q tregon npr t gjitha demonstratat. Ka sjellje tejet arrogante e
  sidomos ndaj personave q kan qndrim t mir ndaj Jugosllavis. N
  banesn e tij n t gjitha muret e dhoms jan t varura fotografit e
  Jusuf Grvalls dhe Bardhoshit pr t cilt thot se jan dajt e tij si dhe
  fotografit tjera t personave t vrar apo dnuar gjat dhe pas
  demonstratave n Kosov”.
  Rrustem Mahmutaj, nga fshati Lubeniq, KK Pej, prkohsisht i punsuar
  n Bern - Zvicr, pr t edhe m par sht shkruar dhe sht i njohur
  nga Shrbimi.
  IV
  Vrejtjet e puntorit operativ:
  Shnimet e vrtetuara dhe nga burimet tjera. Bashkpuntori edhe n t
  ardhmen do t prcjell veprimtarin armiqsore t Rrustem Mahmutajve
  dhe t tjerve pasi n mesin e tyre gzon autoritet dhe sht i muar.
  Mbi veprimtarin armiqsore t antarve t LRSHJ, koh pas kohe do t
  na informoj me telefon dhe me an t korrespondencs.
  IV
  Vrejtjet , mimet dhe vendimet e eprorit.
  Drgohet
  2 x SHSSH SKPB
  1 x Evidencs
  1 x n lnd t bashk. “Kobra”
  1 x punt. t vijs s II
  41
  Puntori operativ, Sejfullah Sahatiu

 2. #542
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Prcjellja e veprimtaris s emigracionit t RPSSH-s

  Sekretariati Krahinor pr Pun t Brendshme
  Shrbimi i Sigurimit Shtetror
  Drejtorati – Gjakov, Sektori II
  Puntori operativ, Sejfullah Sahatiu
  Me 21.08.1984
  Raport i bashkpuntorit
  I
  Burimi: Bashkpuntori “KOBRA”
  Shnimet kan t bjn me veprimtarin armiqsore t emigracioneve t
  RPSSH n Zvicr me aksionin “ Tragaqa” si dhe me veprimtarin
  armiqsore t disa puntorve tan n Zvicr.
  Takimi sht mbajtur m 15.08.1984 n lokalet e DSHSSH Gjakov prej
  ors 22.14. Me iniciativn e bashkpuntorit. Shpenzime nuk ka pasur.
  M 17.08.1984
  II
  Bashkpuntori prcjell veprimtarin armiqsore t LRSHJ n Zvicr.
  III
  “Gjat kohs sa jan duke punuar n Zvicr/Bern jam njoftuar edhe me
  Tom Zefin dhe Augustin Tinn q t dyt emigrant nga RPSSH e q tani
  jetojn n Bern. Toma n Zvicr jeton para 17 vitesh ndrsa Augustini
  afr 8 vitesh. M par Toma si emigrant kishte jetuar afr Titogradit pasi
  edhe tani vllai prej babe i Toms jeton diku n afrsi t Titogradit.
  Augustini punon nj or n dit n nj bibliotek, ndrsa Toma punon si
  prkthyes pran organeve gjyqsore dhe ato policore. Mosha e Toms
  diku 50 vjear ndrsa e Augustinin 38-40 vjear. Augustini sht i njohur
  si shitblers i armve t zjarrta e sidomos t revoleve. Kryesisht shitjen e
  revoleve e bn n mesin e puntorve tan pasi q donjrit q i
  nevojitet revolja, pa kurrfar pengese e blen tek Augustini. Prsonalisht
  kam qen n banes t Augustinit, ku prve armve kam vrejtur edhe
  disa ekzemplar t “Zrit t Popullit” e t “ Zrit t Kosovs”.

 3. #543
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  shum interesante kto dosjet..

  shqiptaret duke pergjue shqiptaret
  shqiperia tuj fut spica kosoves..
  diaspora kosovare nda ne dy pjes..
  njera tuj rujt tjetren
  ata ne shtetin kosovar tu u rujt pi shqipnise
  tjetra tuj i sherbye shqipnise..

  ne fund vjen slloba ..

  e shkon ne fund te pusit Kosova..

  diaspora pro shqipnise.. ndahet prap ne dy pjese mbas 90 tes..
  njana.. me hallin si me ja ba kosoves..
  tjetra si me ja kajt nanen demokracis ne shqipni..

  energji te derdhura ne dekada per..

 4. #544
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-02-2007
  Postime
  389
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  sigurimi i shtetit te ksoves pro ldksite rugoviqiste ka moton ka bura ksoava qe i del para e mbron nga shitja shqiperis,shqiperine konsiderojn e si shett te huj e jo te ksoves ,po ju them une qe shqiptaria ka skenderbeja e adem jashara qe e ban bashkimin shqiptar

 5. #545
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Plagosja e Toms…

  N pyetjen time drejtuar Augustinit se ‘a merresh edhe me politik’, ai
  sht prgjigjur se kto gjra i lexoj vetm pr kuriozitet, ndrsa politika
  42
  nuk m intereson e aq m pak t simpatizoj Shqiprin”. Augustini
  shpeshher shihet me pjestart e “Lvizjes” e nse nuk sht n pyetje
  vetm fitimi pr shitjen e armve, ather duhet t jet lidhshmria n
  veprimtari armiqsore. Nse Shrbimi ka interes q t ndrmarr ndonj
  mas pasivizimi apo fardo mase tjetr edhe me t ashpr ndaj
  Augustinit apo Toms, tani ekzistojn mundsit pasi q kta i kan
  plagosur rnd me revole Reshad N. nga rrethi i Suhareks. Pr kt
  plagosje Toma ka qndruar vetm 14 dit n burg e pastaj prap e kan
  lshuar. Toma gjat kohs sa ka qndruar n burg duke e shfrytzuar
  njoftsin e tij me organet policore dhe ato gjyqsore ka denoncuar pr
  Reshad N. se gjoja kryesisht merret me vjedhje, pr 'gj policia e ka
  burgosur t njjtin dhe e ka mbajtur n burg 7 muaj. M par Toma ka
  qen n marrdhnie t kqija me Nuridin N. nga Shkupi, i cili m par e
  ka plagosur Tomn, duke ia marr revolen nga dora Toms dhe me t ka
  shtie n Tomn, e pasi q edhe Reshadi ka qen prezent n ket tollovi,
  m von Toma sht hakmarr n Reshadin. Me t kthyer t Nuridinit n
  Shkup, i njjti sht burgosur, mirpo jam i bindur se pr kohn sa ka
  qen n Bern, Nuridini asnjher nuk sht marr me veprimtarin
  armiqsore por ekziston mundsi q Toma apo Augustini t ken plasuar
  ndonj t pavrtet pr Nuridinin, q ktij mos t'i mundsohet shkuarja
  prap n Bern. Pasi me siguri Nuridini do t'i hakmerret Toms apo
  Augustinit. Pr ndonj mas t shrbimit kundr Toms apo Augustinit
  nprmjet meje e Nuridinit kishte me u realizua pasi q un jam n
  marrdhnie tepr t mira si me Tomn ashtu edhe me Augustinin”.
  - Tom Tinaj, emigrant nga RPSH e q tani jeton n Bern/Zvicr, n
  mosh afro 65 vjear.
  - Augustin Tinaj emigrant nga RPSH, tani jeton n Bern-Zvicr,
  merret me shitjen e armve.
  IV
  Vrejtjet e puntorit operativ:
  Bashkpuntori i sinqert, shnimet e pavrtetuara. “Kobra” ka marr pr
  detyr q prap t kontaktoj me Tomn e Augustinin dhe m pr s
  afrmi t njoftohet mbi prcaktueshmrin politike t tyre.
  V
  Vrejtjet, mimet dhe vendimet e eprorit.
  Drgohet:
  2 x SHSSH
  1 x Evidencs
  1 x N lnd t bashk. “Kobra”.
  Puntori operativ, Sejfullah Sahatiu

 6. #546
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Prcjellja e Avdi Lekut dhe e Hajdar Sadriut

  Sekretariati Krahinor pr Pun t Brendshme
  Shrbimi i Sigurimit Shtetror
  Drejtorati – Gjakov, Sektori II
  Puntori operativ, Sejfullah Sahatiu
  Me 9. 08. 1984
  Raport i bashkpuntorit
  I
  Burimi: Bashkpuntori “KOBRA”
  Shnimet kan t bjn me veprimtarin armiqsore t Avdi Lekut,
  Hajdar Sadriut (LPO) nga pozitat e nacionalizmit dhe irredentizmi shqiptar
  LRSHJ – n Zvicr.
  Takimi sht mbajtur m 9. 08. 1984 n lokalet e DSHSSH n Gjakov,
  prej ors 9. 00 -10. 00
  Sipas marrveshjes, shpenzime nuk ka pasur, m 09. 08. 1984
  II
  Bashkpuntori edhe me par ka dhn shnime pr veprimtarin e Avdi
  Lekut nga Gjakova, pr 'gj edhe ka qen orientuar
  III
  “Para disa muajsh n Zvicr ka ardhur n vizit babai Avdi Lekut, Isa. S
  bashku me t ka ardhur edhe bashkshortja e Avdiut dhe vajza e mitur.
  Isa para disa ditsh i ka thn Avdiut q t shkoj tek Rrustem Mahmutaj
  nga fsh. Lubeniq, i cili gjithashtu punon n Zvicr dhe sht aktiv n
  LRSHJ, dhe atij t’ia prcjell porosin e Isas se n momentin e par kur
  t takohem me t do ta vras, pasi Rrustem ka qit fjal se Avdiu dhe Isa
  kan spiunuar pr daj t Avdiut, Tahir Gecin t cilin m von edhe e
  kan dnuar me burg. Pas takimit t Avdiut me Rrustemin, Avdiu ia ka
  prcjell fjalt e Iss n ka Rrustemi aspak nuk sht friksuar por
  prkundrazi Avdiu ia ka treguar revolen duke i thn se ‘jam gati q t
  merrem vesh me ty po ashtu edhe babn tnd’. sht bindja ime e besoj
  se aspak nuk mund t gaboj kur them se Isa sht tepr m i keq
  ideologjikisht sesa djali i tij Avdiu. Jam i bindur se Avdiu punon sipas
  udhzimeve dhe me dijen e Isas. Isa sht njeri q di t'i montoj gjrat
  ashtu sipas dshirs dhe se sht udi e madhe se si Isa ka mundur q
  prap t marr pasaportn dhe shkoi n vizit tek Avdiu, kur dihet se
  Avdiu sht i njohur pr veprimtari armiqsore kundr RSFJ-s. Si pr
  Avdiun ashtu edhe pr Rrustemin nuk kan bindje t mir as t tjert t
  “Lvizjes” pasi ata kan sjellje tejet arrogante. Kshtu q n bised me
  44
  Hajdar Sadriun m than: “Njerzit sikurse Rrustemi e Avdiu nuk na
  nevojiten pasi ata me sjelljet e tyre humbin autoritetin e “Lvizjes”. Ata
  grisin dhe asgjsojn fotografit t Titos si dhe kan sjellje tjera t
  pamira. Kshtu q nesr apo diku t kthehem pasi pr ket edhe po
  punoj ndrsa Avdiu e Rrustemi kur nuk do t mund t kthehen n
  Jugosllavi pasi ata do t t ndiqen pr vepra t pamira”.
  Avdi Leku, nga (LPO) i njohur shrbimit pr aktivitet n veprimtarin
  armiqsore kundr RSFJ-s.
  Rrustem Mahmutaj nga fshati Lybeniq, KK Pej, pjesmarrs aktiv n
  demonstratat antijugosllave, pr t ciln sht shkruar dhe m par.
  Hajdar Sadrija nga fsh. Ponoshec, KK Gjakov, (LPO) aktivist i dalluar i
  LRSHJ n Zvicr. Isa Leku, baba i Avdiut me banim n Gjakov.
  IV
  Vrejtjet e puntorit operativ:
  Bashkpuntori ka dhn shnime interesante dhe t sakta prandaj
  mojm se edhe kto jan t vrteta. Pasi q Isa Leku gjendet n pushim
  tek djali i tij Avdiu, me ardhjen e tij n vend do t bisedohet me t.
  Bisedn do ta zhvilloj M. Slavkoviqi pasi me t sht biseduar edhe m
  par. Gjat vrtetimit t ktyre shnimeve duhet t kihet kujdes q t
  mos dekonspirohet bashkpuntori kualitativ “Kobra”.
  V
  Vrejtjet mimet dhe vendimet e eprorit.
  Drgohet
  x SHSSH SKPB
  x DSHSSH Pej
  x Evidencs
  x n lnd t bashk. “Kobra”
  x n lnd t Avdi Lekut
  x pun. T vijs s II-t.
  Puntori operativ
  Sejfullah Sahatiu

 7. #547
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Ndjekja e klubit “Tefik anga” n Bern

  Sekretariati Krahinor pr Pun t Brendshme
  Shrbimi i Sigurimit Shtetror
  Drejtorati – Gjakov, Sektori II
  Puntori operativ Sejfullah Sahatiu
  45
  me 13. 08. 1984
  Raport i bashkpuntorit
  I
  Burimi: Bashkpuntori “KOBRA”
  Shnimet kan t bjn me aktivitetin armiqsor t klubit “Tefik anga”
  n Bern – Zvicr, klub ky i udhhequr nga antart e LRSHJ-s.
  Talimi sht mbajtur m 10. 08. 1984 n terren sipas marrveshjes
  Me iniciativn e puntorit operativ
  Shpenzime nuk ka pasur.
  M 13. 08. 1984
  II
  Bashkpuntori prcjell veprimtarin armiqsore t LRSHJ-s n Zvicr.
  III
  “Puna n klubin “Tefik anga” n Bern sht pr do dit m pasive e
  sidomos pas sulmit fizik t Rrustem Mahmutajt nga Lybeniqi n Haxhi
  Berishn nga Deani t cilin e akuzonin si spiun t Ambasads.
  Prkundrazi Haxhiu ka qen tepr aktiv n “Lvizje” dhe se sht
  munduar q sa m mir t punoj ky klub. Nesr m aktivt ishin
  Rrustem Mahmutaj, Salih Basha, Hjadar Sadrija si dhe dy student nga
  Kosova q para disa kohe kan ardhur n Zvicr. Prderisa ky klub n
  kuadr t LRSHJ-s ishte m aktiv, Rrustemi shpeshher me
  videorekorder personal ka shfaqur filma me prejardhje nga RPSSH. N
  kto lokale zakonisht shprndahej edhe “Zri i Kosovs”. N kt lokal
  koh pas kohe mblidheshin dhe bisedonin pr shtje t Kosovs. Lokalet
  e ktij klubi i ka pasur prsipr Rrustemi, i cili edhe sht zotuar se do t
  paguaj qiran e lokalit n vleft 150 apo 200 franga n muaj. Klubi
  “Tefik anga” n Bern tani sht pasivizuar n trsi dhe sa pr
  shfrytzimin e lokalit Rrustemi ende nuk ia ka paguar borxhin
  qiradhnsit”.
  Rrustem Mahmutaj, nga fshati Lybeniq KK Pej, i punsuar n Zvicr,
  pjestar aktiv n demonstratat antijugosllave n Perndim pr t edhe
  m par sht shkuar:
  Haxhi Berisha nga Deani antar i klubit ‘LRSHJ” “Tefik anga” n Bern.
  Salih Basha pr t edhe m par sht shkruar.
  Hajdar Sadrija nga fsh. Ponoshec, KK Gjakov. (LPO).
  IV
  Vrejtjet e puntorit operativ:
  Bashkpuntori n fazn e verifikuar ndrsa shnime pjesrisht t
  vrtetuara edhe nga burimet tjera - Bashkpuntori “KOBRA” para se t
  46
  kthehet prap n pun n Bern do t'i jepen detyra t reja n prcjelljen
  e veprimtaris armiqsore t antarve t LRSHJ-s.
  V
  Vrejtjet, mimet edhe vendimet e eprorit.
  Drgohet
  x SHSSH SKPB
  x N lnd t bashk. “Kobra”
  x Evidencs
  x n lnd t H. Sadriut.
  Puntori operativ
  Sejfullah Sahatiu

 8. #548
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Citim Postuar m par nga Brari Lexo Postimin
  shum interesante kto dosjet..

  shqiptaret duke pergjue shqiptaret
  shqiperia tuj fut spica kosoves..
  diaspora kosovare nda ne dy pjes..
  njera tuj rujt tjetren
  ata ne shtetin kosovar tu u rujt pi shqipnise
  tjetra tuj i sherbye shqipnise..

  ne fund vjen slloba ..

  e shkon ne fund te pusit Kosova..

  diaspora pro shqipnise.. ndahet prap ne dy pjese mbas 90 tes..
  njana.. me hallin si me ja ba kosoves..
  tjetra si me ja kajt nanen demokracis ne shqipni..

  energji te derdhura ne dekada per..
  keto dosje nuk jane intersante por jan mjerim...
  deri ku ka arrit aparti i shtit komunist jugosllave me krijue njerze me profil jugosllav brenda shqiptarve
  kjo tregon se sa ne rrezik ka qen populli shqiptar prej komunizmit dhe jugosllavizmit
  ne njeren ane ishin njerzit qe luftonin per patriotizem jugosllave me ide komuniste , marksiste leniniste, me vllazrim bashkim
  ku kjo deshmon ne regjistrimin e viti 1981 sa shqiptar mjerana u deklaruan jugosllave ashtu si ishe deklaruar udheheqsi i tyre komunist tito
  pastaj martesa e perzjera me shkina e maxhupe e boshnjakia
  vendosja e emrave jugosllav e zoran
  luftimi i nacionalizmit shqiptar me metoda te nacionalizmit jugosllav
  dhe ne anen tjter nje brez te te rinjve qe doni ta lutonin kete te keqe dhe ne fitimin e te drejtave te ligjshme komtare e nacionale
  pastaj prap ne njeren ane njerze qe nenshtroheshin me shkiet ne njerne ane
  dhe njerze qe donin me dek dhe mos me u nenshtrue nen shkaun
  Ndryshuar pr her t fundit nga Kosovelli : 09-02-2010 m 02:33

 9. #549
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  ‘Kobra’ duhet prcjell ansamblin shtetror t Shqipris

  Sekretariati Krahinor pr Pun t Brendshme
  Shrbimi i Sigurimit Shtetror
  Drejtorati – Gjakov, Sektori II
  Puntori operativ Sejfullah Sahatiu
  M 09. 08. 1984
  Raport i bashkpuntorit
  I
  Burimi: Bashkpuntori “KOBRA”
  Shnimet kan t bjn me veprimtarin armiqsore t emigracionit
  shqiptar dhe t LRSHJ, n Zvicr.
  Biseda sht zhvilluar m 07. 08. 1984 prej ors 9, 00-11. 00 n lokalet
  e DSHSSH Gjakov.
  N iniciativn e puntorit operativ.
  Shpenzime nuk ka pasur.
  M 07. 08. 1984
  II
  Bashkpuntori prcjell veprimtarin armiqsore t LRSHJ n Zvicr.
  III
  “M dt. 14. 07. 1984 nga ana e LRSHJ jan organizuar demonstrata t
  mdha n Bern – Zvicr n t cilat kam marr pjes edhe un pasi po
  n kt vend punoj dhe banoj. Prve puntorve t zn me pun n
  Zvicr, n demonstrat kan ardhur edhe nga RF e Gjermanis dhe
  Belgjika e q ky numr ishte afr 1500-2000 veta. Nga Zvicra m s
  teprmi ka pasur nga klubet e “Lvizjes” si ata t Cyrihit, Gjenevs. St.
  47
  Gallenit, Lozans, t Bielbit etj. Vendtubimi ishte nga stacioni i trenit prej
  nga edhe jemi nisur n drejtim t qytetit dhe jemi ndalur para
  Ambasads s RSFJ. Demonstruesit me vete kan bartur afr 50 parulla,
  pastaj fotografi t ndryshme t personave t vrar apo t burgosur si ato
  t Grvallave, Rexhep Mals, Sami Kurteshit, Nuhi Berishs, Adem
  Demait, Shemsedin Kamberit, Hyzerin Sadikut, Afrim Abazit, Sherif
  Frangut, Fazli Grajevcit, Tahir Gecit etj.
  IV
  Vrejtjet e puntorit operativ: Bashkpuntorit “Kobra” iu sht dhn
  pr detyr q t prcjell koncertin n qytetin Bern, e sipas mundsive
  dhe n ndonj qytet tjetr me qllim q t prcjell kontaktet e
  puntorve tan dhe t personave interesant pr nga aspekti i Shrbimit
  dhe udhheqsit apo antarve t ansamblit shtetror t kngve dhe
  valleve t RPSSH-s.
  V
  Vrejtjet, vlersime dhe vendimet e eprorit:
  Drgohet
  x SHSSH SKPB
  x ktij Drejtorati
  Puntori operativ
  Sejfullah Sahatiu

 10. #550
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Raportimi i ‘Kobrs’ pr demonstratat e Berns

  Sekretariati Krahinor pr Pun t Brendshme
  Shrbimi i Sigurimit Shtetror
  Drejtorati – Gjakov, Sektori II
  Puntori operativ Sejfullah Sahatiu
  M 13. 11. 1984
  Raport i bashkpuntorit
  I
  Burimi: Bashkpuntori “KOBRA”
  Shnimet kan t bjn me identifikimin e pjesmarrsve n
  demonstratat antijugosllave t organizuara nga LRSHJ n Zvicr, n vitin
  1983.
  Materialet dhe fotografit jan drguar nprmjet drgesave postare m
  dt.. 09. 11. 1984
  me iniciativn e bashkpuntorit.
  Shpenzime nuk ka pasur.
  48
  M 13. 11. 1984
  II
  Bashkpuntori prcjell veprimtarin e disa antarve t LRSHJ-s n
  Zvicr.
  III
  N demonstratat e organizuara n Zvicr n vitin 1983 prve shum
  puntorve n to ka marr pjes edhe Rrustem Mahmtaj, nga fsh Lubeniq
  KK Pej dhe Brahim Elezaj nga fshati Jabllanic e vogl, KK Pej. Nga
  Rrustemi kam arritur q t marr 3 fotografi n t cilat shihet
  pjesmarrja aktive e tij n kto demonstrata me veshje kombtare duke
  e bart flamurin kombtar. S bashku me Rrustemin shihet edhe Brahim
  Elezi, i cili shihet n fotografi me dy duart lart. Brahim Elezi kohn e
  fundit punon n Bern.
  Bashkpuntori “Kobra” s bashku me raport drgon edhe kto materiale
  “ILLYRIA” prospekt mbi porosit e librave dhe gazetave t RPSSH-s,
  pastaj dy numra t “Zrit t Popullit” organ i KQ PPSH, t dt. 24 e 25 10
  1984. N numrin e dats 24. 10. 1984 prve artikujve tjer sht edhe
  artikulli: “Dhuna e vazhdueshme antishqiptare n Kosov kundr
  inteligjencs – prjashton profesor t Universitetit t Prishtins”. S
  bashku me kto gazeta “Kobra” drgon edhe kto gjra: fotokopje e
  gazets “Zri i Popullit” me titull “Shtypi botror rreth ngjarjeve n
  Kosov dhe gjendja n Jugosllavi”, broshurn “Kosova, zhvillimi Krahinor
  dhe integrimi kombtar n Jugosllavi” t ciln e boton “ Zri i Kosovs”
  organ i LRSSHJ n mrgim”, pastaj “Komunikatn dhe Kushtrimin”, “……..
  dhe “ Paralajmrimin”.
  Rrustem Mahmutaj nga fshati Lybeniq KK Pej pr t sht shkruar edhe
  m par. Brahim Elezaj nga fsh. Jabllanic e vogl, KK Pej, tani i
  punsuar n Zvicr- Bern.
  IV
  Vrejtjet e puntorit operativ: Bashkpuntori i sigurt dhe shnimet e
  vrtetuara pasi flasin materialet dhe fotografit e prezantuara. Duhet
  pasur kujdes t posam gjat identifikimi t personave nprmjet
  fotografis personalisht jan t marra nga Rrustem Mahmutaj nga ana e
  “Kobrs”
  V
  Vrejtjet, mimet dhe vendimet e eprorit
  Drgohet
  x SHSSH SKPB
  x Evidencs
  x n lnd t “Kobrs”
  49
  Puntori operativ
  Sejfullah Sahatiu

 11. #551
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Kobra drgon n UDB vazhdimisht “Zrin e Kosovs”

  Sekretariati Krahinor pr Pun t Brendshme
  Shrbimi i Sigurimit Shtetror
  Drejtorati – Gjakov, Sektori II
  Puntori operativ Sejfullah Sahatiu
  Raport i bashkpuntorit
  I
  Burimi: Bashkpuntori “KOBRA”
  Shnimet kan t bjn me materialin propagandues nga RPSSH q
  qarkullon n mesin e disa antarve t LRSHJ-s n Zvicr.
  Materiali sht drguar (shihet vula e dt.30.10.1984) ndrsa n DSHSSH
  – Gjakov ka arritur m 08.11.1984. Me iniciativn e bashkpuntorit
  Shpenzime nuk ka pasur, m 13.11.1984
  II
  Bashkpuntori prcjell veprimtarin armiqsore t disa antarve t
  LRSHJ-s
  III Bashkpuntori” Kobra” n drgesn e vet nprmjet drgess
  postare ka sjell 6 gazeta “Zri i Kosovs” Organ i KQ PPSH, t datave
  17,18,19,20,21 dhe 23,10,1984. N numrin e dats 17.10.1984, sht
  artikulli: “Ekonomia jugosllave n vshtirsi t vazhdueshme ne
  detyrohemi ta shtyjm n afatin e shlyerjes s borxheve, pohon
  kryeministrja PLANINC”. N gazetat tjera nuk shkruhet pr Jugosllavin.
  S bashku me kto gazeta “Kobra” ka drguar edhe “Zrin e Kosovs”
  nr.9 tetor 1984.
  IV
  Vrejtjet e puntorit operativ:
  Bashkpuntori edhe m par rregullisht ka drguar gazetat “Zri i
  Popullit” si dhe materialet tjera interesante. S shpejti pritet mbi
  aktivitetin e disa antarve t LRSHJ-s n Zvicr.
  V
  Vrejtjet mimet dhe vendimet e eprorit:
  Drgohet
  50
  1 x SHSSH SKPB
  1 x Evidencs
  1 x n lnd t bashk.”Kobra”
  Puntori operativ
  Sejfullah Sahatiu

 12. #552
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Bashkpuntori “Sllavia” bisedon me ambasadorin e Shqipris

  Sekretariati Krahinor pr Pun t Brendshme
  Shrbimi i Sigurimit Shtetror
  Drejtorati – Gjakov, Sektori II
  Puntori operativ Sejfullah Sahatiu
  Me 30 10.1984
  Raport i bashkpuntorit
  I
  Burimi: Bashkpuntori “KOBRA”
  Shnimet kan t bjn me materialet propagandistike nga RPSSH t
  cilat qarkullonin n mesin e disa puntorve t zn me pun t
  prkohshme n Zvicr. Materiali ka arritur m 30.10.1984 nprmjet
  SHSSH t SKPB–E
  Me iniciativn e bashkpuntorit
  Shpenzime nuk ka pasur, m 30.10.1984
  II
  Bashkpuntori prcjell veprimtarin armiqsore t disa antarve t
  LRSHJ-s n Zvicr.
  III
  Bashkpuntori “Kobra” nprmjet drgess postare n emr t puntorit
  operativ q e mban n lidhje ka drguar 6 cop gazeta “Zri i Popullit”
  organ i KQ t PPSH t dt.10,11,12,13,14 dhe 16 tetor 1984. N gazetn e
  dt. 13 tetor 1984 sht artikulli “Politika antishqiptare e udhheqsve
  Jugosllav – nj politik e shmtuar “ku artikullshkruesi bn nj rrzim
  propagandistike t drejtuar kundr sistemit t RSFJ-s.
  IV
  Vrejtjet e puntorit operativ:
  Lidhur me artikullin n fjal bashkpuntori “Sllavia” n bised dhe
  kontaktin q e ka pasur me Ambasadorin e RPSSH n Vjen - Idriz
  Bardhin i ka prezantuar n raportin e dt. 25.10.1984 (raporti nga
  kombinimi operativ “SHEN BRUN) e q do t thot se shnimet e
  51
  prezantuara nga bashkpuntori “Sllavia” jan t sakta. Me
  bashkpuntorin “Kobra” do t merremi vesh mbi mnyrn e drgesave
  dhe materialeve tjera me ardhjen e tij n vendlindje.
  V
  Vrejtjet, mimet dhe vendimet e eprorit.
  Drgohet
  2 x SHSSH SKPB
  1 x n lnd t bashk.”Kobra”
  1 x Evidencs
  Puntori operativ, Sejfullah Sahatiu

 13. #553
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Lavdrohet puna e “Kobrs” nga Muharrem Dana

  Drejtorati i SHSSH-s, Gjakov
  Bashkngjitur aktit prcjells ju drgojm materialet t cilat n emr t
  Sejfullah Sahatiut kan mbrritur nga Zvicra.
  Shtojc: Kuverta me materiale
  Kryeshef i sektorit II Muharrem Dana
  Lidhur me raportin e bashkpuntorit “Kobra” nr. 634 t dats 3.10.1984
  ju rekomandojm q t'i sugjerojm bashkpuntorit mnyrn e drgimit
  t raporteve n mnyr q t mos vij deri t dekonspirimi i tij sepse
  sht n rrug t mir q t krijohet si lidhje e fort.
  Gjithashtu sugjerojm q emrat e personave nga terrenet tjera q
  prmenden n raportet e tij t'i drgohen qendrave prkatse.
  Kryeshef i sektorit II, Muharrem Dana

 14. #554
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Kobra prcjell koncertet…

  Sekretariati Krahinor pr Pun t Brendshme
  Shrbimi i Sigurimit Shtetror
  Drejtorati – Gjakov, Sektori II
  Puntori operativ Sejfullah Sahatiu
  Raport i bashkpuntorit
  I
  Burimi: Bashkpuntori “KOBRA”
  Shnimet kan t bjn me materialet propagandistike nga RPSH i cili
  qarkullon n mesin e disa puntorve tan prkohsisht t punsuar n
  Zvicr. Materiali “Zri i Popullit” organ i KQ PPSH (5 cop) ka arritur
  me iniciativn e bashkpuntorit, shpenzime nuk ka pasur.
  52
  M 19.10.1984
  II
  Bashkpuntori prcjell veprimtarin armiqsore t disa antarve t
  LRSHJ-s n Zvicr.
  III
  Bashkpuntori “Kobra” nprmjet drgess postare n adres t
  puntorit operativ i cili mban n lidhje, ka drguar 5 numra t “Zrit t
  Popullit”, organ i KQPPSH-s. Me kt rast “Kobra” drgon numrat e
  dats 3,5,6,7 e 9 tetor 1984. Pas vshtrimit t ktyre gazetave n “Zrin
  e Popullit” t dats 03.10.1984 n artikullin “Sukseset e Ansamblit ton
  t kngve dhe valleve n turneun e tij n Zvicr prve tjerash
  shkruhet: “…n shfaqjet e ansamblit kishin ardhur shqiptar me banim n
  Zvicr, RF Gjermane, Sued,i Belgjik Franc, Austri, Luksemburg etj…
  Kng ‘Enver Hoxha tungjatjeta’ “Shqipria, Shqipria, Enver Hoxha,
  Enver Hoxha” etj. N numrin e “Zri i Popullit” t dats 7.10.1984 sht
  artikulli “Vazhdon Terrori kundr shqiptarve n Kosov i cili artikull bn
  fjal pr gjykimin e antarve t grupit ilegal “Komiteti i Kosovs pr
  mbrojtjen e t drejtave t shqiptarve n Jugosllavi. N numrin tjetr t
  dats 9.10.1984 jan dy artikuj njjt” “Jugosllavia saboton prfundimin
  e programit pr bashkpunim kulturor me Shqiprin” dhe tjetrin artikull
  “Vendi yn merr pjes n panairin ndrkombtar t librit n Frankfurt”,
  ku prve tjerash shkruhet; “… Vizitort kan treguar interes t madh pr
  librin shqiptar, veanrisht pr veprat e shokut Enver Hoxha, si “Titistt”
  dhe “Shnimet pr Lidhjen e Mesme” etj.
  IV
  Vrejtjet e puntorit operativ:
  S bashku me raportin ju sjellim edhe 5 numrat e gazets “Zri i Popullit”
  organ i KQ PPSH
  V
  Vrejtjet mimet dhe vendimet e eprorit:
  Drgohet
  2 x SHSSH SKPB
  1 x Evidencs
  1 x n lnd t bashk. “Kobra”
  Puntori operativ, Sejfullah Sahatiu
  Sekretariati Krahinor pr Pun t Brendshme
  Shrbimi i Sigurimit Shtetror
  Drejtorati – Gjakov, Sektori II
  53
  Puntori operativ Sejfullah Sahatiu

 15. #555
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Raport i bashkpuntorit

  I
  Burimi: Bashkpuntori “KOBRA”
  Shnimet kan t bjn me materialet propagandistike nga RPSSH i cili
  qarkullon n mesin e disa puntorve prkohsisht t zn me pun n
  Zvicr.
  Materiali “Zri i Popullit” ka arritur m 18.10.1984.
  Me iniciativn e bashkpuntorit. Shpenzime nuk ka pasur.
  M 18.10.1984
  II
  Bashkpuntori prcjell veprimtarin armiqsore t disa antarve t
  LRSHJ-s n Zvicr.
  III
  Bashkpuntori “Kobra” nprmjet drgess postare ka drguar n
  adres t puntorit operativ i cili mban n lidhje, kta numra t “Zrit t
  Popullit” organ i Komitetit Qendror t datave 28, 29, 30 shtator dhe 2 e 4
  tetor 1984. N numrin e dt. 29 shtator sht artikulli “dhniet e kredive
  t reja pr Jugosllavin nga banka Evropiane e Investimeve”. N numrin
  e dats 30 shtator, n artikullin “Ansambli i kngve dhe valleve
  popullore vazhdon me suksese turneun n Zvicr prve tjerash thuhet
  n kt artikull se knga m e mir ka qen “Enver Hoxha tungjatjeta” e
  cila gjat gjith kohs u prcoll me duartrokitje dhe spektatort u ngritn
  n kmb….” N artikullin e dats 2.10. 1984 , sht artikulli “ N Kosov
  thellohet prapambetja dhe rritet vshtirsit ekonomike”.
  IV
  Vrejtjet e puntorit operativ: Pasi q bashkpuntori gjendet n pun n
  Zvicr, nuk dihet se nga e merr shtypin “Zri i Popullit” por me ardhjen e
  tij n vend do t sqarojm kt rrethan. S bashku me raport ju
  drgojm edhe 5 gazeta “Zri i Popullit”.
  V
  Vrejtjet mimet dhe vendimet e eprorit:
  Drgohet:
  2 x SHSSH SKPB
  1 x Evidencs
  1 x n lnd t bashk.”Kobra”
  Puntori operativ, Sejfullah Sahatiu.

 16. #556
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Raport pr shitjen e librave t Demait e Jusuf Grvalls

  Sekretariati Krahinor pr Pun t Brendshme
  Shrbimi i Sigurimit Shtetror
  Drejtorati – Gjakov, Sektori II
  Puntori operativ Sejfullah Sahatiu
  Me 11.10.1984
  Raport i bashkpuntorit
  I
  Burimi: Bashkpuntori “KOBRA”
  Shnimet kan t bjn me vizitn e Ansamblit Shtetror nga RPSSH disa
  qyteteve n Zvicr, dhe pjesmarrja e disa qytetarve tan n
  eksponimet armiqsore. Raporti sht drguar nprmjet posts dhe
  mban vuln e dt.3.10.1984. Me iniciativn e bashkpuntorit. Shpenzime
  nuk ka pasur.
  M 11.10.1984
  II
  Bashkpuntori prcjell veprimtarin armiqsore t LRSHJ-s n Zvicr
  III
  Bashkpuntori n raportin e vet t shkruar me dor prve tjerash
  thot: T dieln, m 30 09.1984. Ansambli i RPSSH i cili gjendet n turne
  n Zvicr, ka organizuar koncertin pr puntor tan n qytetin. Para se t
  arrij Ansambli n Zvicr, nprmjet reklamave dhe propagandimeve t
  ndryshme, organizatort patn arrij q t'i shesin t gjitha biletat, mirpo
  pas shfaqjes s disa koncerteve dhe ekspozimeve t ndryshme nga disa
  t pranishm npr kto koncerte, shumica e puntorve biletat e vlera
  m par i kan kthyer mirpo prapseprap sallat ishin t prmbushura
  me vizitor. N .......... koncerti ka filluar n orn 14.30 dhe mbaroi n
  17.30. N kt sall t madhe prezent ishin afr 600 veta, kuptohet t
  gjith t kombsis shqiptare. N kt qytet disa pjestar t koncerteve
  t organizuara n RFGJ, si dhe disa shirita t kasetofonit me kng t
  ndryshme. Koncerti filloi me duartrokitje dhe brohoritje “Enver Hoxha,
  Enver Hoxha” kurse nga disa t tjer dgjohej ndonj brohoritje “Kosova
  Republik” nga ana e publikut. Kngtarit Arif Vladit iu dha nj tub lule
  dhe nj flamur shqiptar pas kndimit t kngs “Prite Azem Bejtn”. Pas
  mbarimit t koncertit disa persona t panjohur pr mua kan shitur libra
  si “Gjarprinjt e gjakut” t Adem Demait. Pastaj t Isuf Grvalls etj.
  55
  N mesin e shitsve t ktyre librave, kam vrejtur edhe Salih Bashn
  me disa shok t vet. Nj person i “Lvizjes” i panjohur pr mua, ka br
  incizimin e koncerteve me kamer televizive.
  Bashkorganizator i ktyre koncerteve jan vllezrit Hajdari dhe Ademi
  nga fshati Ponoshec, KK Gjakov, t cilt edhe i kan prcjell koncertet
  e dhna npr Zvicr (fjala sht pr Hajdar dhe Adem Sadriun nga fsh
  Ponoshec KK Gjakov) lnd n PO vr. Epun.op.)
  Rrustem Mahmutaj nuk ka arritur t vij n koncertin e Winterturit pasi
  ka qen i zn me shprndarjen e nj numri t madh t gazetave “Zri i
  Kosovs”
  N koncertin e Berns kishte qen edhe Beati i cili punon dhe shet libra e
  gazeta “Zri i Kosovs” n bibliotekn Buchandlung Badhausstrase 35
  Biell. Beati sht pjestar i Partis Marksiste Leniniste t Zvicrs.
  - Arif Vladi, kngtar i Ansamblit t RPSSH-s
  - Sali Basha, puntor n Zvicr i njohur nga Shrbimi
  - Hajdar Sadrija nga fsh. Ponoshec, KK Gjakov, interesant pr nga
  aspekti i Shrbimit (LPO)
  - Adem Sadrija nga fsh. Ponoshec, KK Gjakov, interesant pr nga
  aspekti i Shrbimit.
  - Rrustem Mahmutaj nga fsh. Lybeniq, KK Pej, interesant nga
  aspekti i Shrbimit.
  - Beati N. shtetas i Zvicrs merret me shitjen e librave dhe
  materialeve tjetr propagandistike antijugosllave.
  IV
  Vrejtjet e puntorit operativ:
  Shnimet e pavrtetuara por munden me qen plotsisht t sakta. Me
  ardhjen e “Kobrs” n vend m detajisht do t bisedohet me t rreth
  identifikimit t personave q kan marr pjes npr kto koncerte e
  sidomos atyre t cilt kan brtitur dhe brohoritur parulla armiqsore. S
  bashku me raport, “Kobra” drgon edhe dy numra t gazets “Zri i
  Popullit” t dt.26. e 27 shtator 1984 t cilat gazeta do t jen pjes
  prbrse e ktij raporti.
  V
  Vrejtjet, mimet dhe vendimet e eprorit
  Drgohet
  2 x SHSSH SKPB
  1 x Evidencs
  1 x n lnd bashk. “Kobra”
  1 x Puntori prgjegjs s vijs s II
  Puntori operativ, Sejfullah Sahatiu

 17. #557
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  ‘Kobra’ prcjell Ansamblin e Shqipris…

  Sekretariati Krahinor pr Pun t Brendshme
  Shrbimi i Sigurimit Shtetror
  Drejtorati – Gjakov, Sektori II
  Puntori operativ Sejfullah Sahatiu, m 6. 10. 1984
  Raport i bashkpuntorit
  I
  Burimi: Bashkpuntori “KOBRA”
  Shnimet kan t bjn me materialet propagandistike q arrijn nga
  RPSH. n Zvicr. Bashkpuntori ka drguar me drges postare m dt.
  6. 10. 1984.
  Me iniciativn e bashkpuntorit, shpenzime nuk ka pasur. M 6. 10.
  1984.
  II
  Bashkpuntori prcjell veprimtarin armiqsore t LRSHJ-s n Zvicr
  III
  Nga bashkpuntori “Kobra” i cili punon prkohsisht n Zvicr/Bern. M
  dt 6. 10. 1984 kan arritur 6 numra t “Zrit t Popullit” organ i Komitetit
  Qendror t PPSH-s t datave 14, 15, 16, 17, 18, 19 dhe 20. 19. 1984.
  N numrin e dats 19 shtator 1984 sht artikulli “Kredi e re e Banks
  Amerikane Eksport –Import” si dhe numrin 20 shtator 1984, sht
  artikulli: “Pasoja t thellimit t krizs n Jugosllavi”.
  IV
  Vrejtjet e puntorit operativ:
  Bashkpuntori edhe m par ka drguar materiale dhe gazeta t njjta.
  S bashku me raportin ju drgojm edhe 6 numrat e “Zrit t Popullit”
  V
  Vrejtjet mimet dhe vendimet e eprorit
  Drgohet:
  2 x SHSSH SKPB
  1 x N lnd t bashk. “Kobra”
  1 x Evidencs
  Puntori operativ, Sejfullah Sahatiu
  Sekretariati Krahinor pr Pun t Brendshme
  57
  Shrbimi i Sigurimit Shtetror
  Drejtorati – Gjakov, Sektori II
  Puntori operativ Sejfullah Sahatiu
  Raport i bashkpuntorit
  I
  Burimi: Bashkpuntori “KOBRA”
  Shnimet kan t bjn me eksponimet armiqsore t antarve t
  LRSHJ-s dhe t disa puntorve tjer me rastin e shfaqjes s koncertit
  t RPSSH-s n Zvicr. Bashkpuntori me letr t dt. 2. 10. 1984
  prcjell vrejtjet e veta. Me iniciativn e bashkpuntorit, shpenzime nuk
  ka pasur. M 3. 10. 1984

 18. #558
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Identifikimi i pjesmarrsve n koncert

  II
  Bashkpuntori prcjell veprimtarin e LRSHJ-s n Zvicr.
  III
  Bashkpuntori “Kobra” n letrn e drguar shkruan: “M dat 22. 09.
  1984 n Bern ka arritur Ansambli i kngve dhe valleve popullore nga
  RPSSH, Ansambl ky i cili pr her t par ka ardhur n Zvicr. Nga
  puntort tan t punsuar n Zvicr Ansambli u prit me mirseardhje
  dhe n orn 20 filloi edhe koncerti ku zgjati gjer n orn 23. 30 minuta.
  Koncerti u mbajt n salln “Theater in National” n prezencn e afr 900
  - 1000 vetave. Gjat koncertit jan dgjuar brohoritje t mdha “Parti
  Enver jemi gati kurdoher”. N sall ishin t vendosur 2 fotografi t Enver
  Hoxhs. N kt koncert prezent ka qen edhe ambasadori i RPSSH n
  Vjen, Idriz Bardhi dhe disa t tjer. Ansamblit i printe Imer Gjosi i cili
  ishte n kontakt me antart e LRSHJ-s dhe t celulave t LRSHJ-s si
  p. sh Hasan Maln “Mixhn” pastaj Rrustem Mahmutajn nga Lybeniqi,
  Ademi s bashku me vllain Hajdarin (Adem e Hajdar Sadrija vr. pun
  operativ) nga nj fshat afr Gjakovs etj. Ndr persona tjer q kan
  qen prezent n kt koncert kam njohur Remzi dhe Shemsi Cekajn nga
  fshati Doganaj, KK Kaanik. Idriz Halili nga Kaaniku t cilin e thrrasin
  edhe Idriz Seferi ka krkuar azil politik. Brahim Elezaj nga fshati Jabllanic
  e vogl, KK Pej. Zeq Ramadani dhe vllai i vogl i tij nga fshati Firaj,
  KK Ferizaj. Rrahman Nik Provelija afr Kaanikut, Faik Caka nga fshati
  Doganaj, KK Kaanik e ky i fundit ka qen edhe n demonstratn e dyt
  me radh, e cila sht organizuar n Bern. Pastaj Faik Mitrovica nga
  Mitrovica e Titos, i cili n Zvicr punon q 8 vite, Selim Haziri nga rrethi i
  Prishtins (baba e ka emrin HAZIR) i cili ka marr pjes n tri
  demonstratat e organizuara n Bern. Gjem Kumanova me vendbanim
  afr Shkupit, i cili gjithashtu ka marr pjes n demonstratn e par dhe
  58
  t dytn n Bern, si dhe enveristi i njohur Hasan Haxhaja afr
  Kaanikut, s bashku me Ismajl Kolshin afr Kaanikut.
  Ismajli nuk sht i przier n shtje politike kundr RSFJ-s, por me
  siguri shokt e kan marr n kt koncert, ku ka qen edhe Tashk Ndue
  Uka nga Beci, KK Gjakov, i cili ka ardhur prej (qyteti apo vendi sht i
  paqart, - v e pun op. ) pr t prcjell kt koncert. Pashku ka marr
  pjes n disa demonstrata antijugosllave t organizuara n Zvicr dhe
  jasht saj, pastaj ka qen n demonstratat e Berlinit. Pashku sht
  antar i klubit n qytetin ku punon. Me mbarimin e koncertit prap nga t
  pranishmit n sall filluan brohoritje “Enver Hoxha tungjatjeta” dhe
  kngtarve iu dorzua disa tub lulesh.
  N kt koncert nuk qen Riza Alija nga rrethi i Gjakovs (fjala sht pr
  Riza Ali nga fshati Dobriq, KK Gjakov. - vr. e pun op. ) por Rizaja ishte
  pjesmarrs n shum manifestime antijugosllave si: demonstratat e
  Berns, pastaj ka qen n Lucern kur sht festuar 70 vjetori i Lindjes s
  Enver Hoxhs. Ka qen n Cyrih kur sht shqyer flamuri jugosllav dhe
  prish rendi dhe qetsia publike. Rizaja sht duke punuar n Zvicr n
  qytetin Surse”
  e)
  - Idriz Bardhi, ambasador i RPSSH-s n Austri/Vjen
  - Imer Gjosi, udhheqs rruge i ktij ansambli
  - Hasan Mala “Mixha” i njohur nga shrbimi
  - Rrustem Mahmutaj nga Lybeniqi, KK Pej, i njohur i shrbimit
  - Hajdar Sadrija (LPO) nga fshati Ponoshec, KK Gjakov, tani n Zvicr
  - Adem Sadrija (LPO) nga fshati Ponoshec, KK Gjakov, tani n Zvicr.
  - Remzi Cekaj nga fshati Doganaj, KK Kaanik
  - Shemsi Cekaj nga fshati Doganaj, KK Kaanik
  - Idriz Halimi nga Kaaniku
  - Brahim Elezaj nga fshati Jabllanic e vogl, KK Pej
  - Zeq Ramadani nga fshati Friaj, KK Ferizaj
  - N. Ramadani vllai i Zeqs nga fshati Firaj
  - Rrahman Nik Provelija afr Kaanikut
  - Faik Caka nga fshati Doganaj, KK Kaanik
  - Faik Mitrovica nga Mitrovica e Titos
  - Selim Haziri nga apo rrethi i Prishtins
  - Xhem Kumanova afr Shkupit
  - Hasan Haxhanja afr Kaanikut
  - Pashk Ndue Uka nga Beci KK Gjakov
  - Riza Ali Shabanaj nga fshati Dobriq, KK Gjakov pr t cilin kemi edhe
  shnime operative tjera mbi veprimtarin e tij gjat qndrimit t tij n
  Zvicr.
  IV
  59
  Vrejtjet e puntorit operativ: Shnimet e vrtetuara vetm kur bhet
  fjal pr Riza Shabanaj, ndrsa t tjerat munden me qent t sakta pasi
  “Kobra” n bashkpunim me ne tregohet i sinqert. Koh pas kohe me t
  mbahen bisedat prmes telefonit dhe pr do gj me koh njoftohemi. S
  bashku me raport “Kobra” ka drguar edhe nr. 8 t “Zri t Kosovs”
  programin e Ansamblit t RPSSH si dhe “njoftimin” mbi mbajtjen e
  koncerteve e q kto do t jen pjes prbrse e ktij raporti:
  V
  Vrejtjet mimet dhe vendimet e eprorit”
  Drgohet
  2 x SHSSH SKPB
  1 x DSHSSH Ferizaj
  1 x DSHSSH Pej
  1 x DSHSSH Mitrovic Titos
  1 x DSHSSH Prishtin
  1 x Evidencs
  1 x n lnd t bashk. “Kobra”
  1 x puntori t linjs II.
  Puntori operativ
  Sejfullah Sahatiu
  Sekretariati Krahinor pr Pun t Brendshme
  Shrbimi i Sigurimit Shtetror
  Drejtorati – Gjakov, Sektori II
  Puntori operativ Sejfullah Sahatiu
  Raport i bashkpuntorit
  I
  Burimi: Bashkpuntori “KOBRA”
  Shnimet kan t bjn me disa shkrime antijugosllave t gazetave “Zri
  i Popullit” organ i KQ t PPSH
  Materiali ka arritur m dt. 25. 09. 1984
  Me iniciativn e bashkpuntorit
  Shpenzime nuk ka pasur
  M 25. 09. 1984
  II
  Bashkpuntori prcjell veprimtarin armiqsore t LRSHJ n Zvicr
  III
  Bashkpuntori “Kobra” prmes posts n adres t puntorit operativ q
  mban n lidhje drgon 6 numra t “Zri t Kosovs” t dt. 7, 8, 9, 11, 12,
  60
  13 shtator 1984. N gazetn e dats 8. 091984 sht artikulli
  “Vetadministrimi Jugosllav administrohet nga kapitali i huaj” dhe n
  gazetn e dats 13. 09 1984 sht artikulli “Luftanije Amerikane n portin
  jugosllav n Rjek”.
  IV
  Vrejtjet e puntorit operativ:
  Bashkpuntori koh pas kohe drgon gazetat e tilla si dhe material tjetr
  antijugosllav q shtypet, lexohet dhe prpunohet nga LRSHJ
  V
  Vrejtjet, mimet dhe vendimet e eprorit
  Drgohet:
  2 x SHSSH SKPB
  1 x Evidencs
  1 x n lnd t bahk. “Kobra”
  Puntori operativ, Sejfullah Sahatiu
  Sekretariati Krahinor pr Pun t Brendshme
  Shrbimi i Sigurimit Shtetror
  Drejtorati – Gjakov, Sektori II
  Puntori operativ Sejfullah Sahatiu
  Raport i bashkpuntorit
  I
  Burimi: Bashkpuntori “KOBRA”
  Shnimet kan t bjn me veprimtarin armiqsore t LRSHJ n Zvicr
  Bashkpuntori me letr t dats 5 dhe 7. 09. 1984 njofton shrbimin
  mbi vrejtjet e tij. N iniciativn e bashkpuntorit, shpenzime nuk ka
  pasur.
  M 20. 09. 1984
  II
  Bashkpuntori prcjell veprimtarin armiqsore t LRSHJ- n Zvicr

 19. #559
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Raport pr vllezrit Ramadan dhe Zeq Ramadani nga Ferizaj

  III
  Bashkpuntori n letrat e drguara nga Zvicra t dt 5 dhe 9. 099. 1984
  drgon 5 numra t “Zri t Popullit” organ i Komitetit Qendror t PRSH.
  N numrat 4 dhe 5 shtator jan dy artikuj ku flitet pr Jugosllavin. N
  letrn tjetr bashkpuntori shkruan: “…. . Kentunit t Bernit n vendin e
  61
  quajtur Egivil punonjs vllezrit Ramadan dhe Zeq Ramadani,
  prndryshe familja e tyre jetojn n fshatin Firaj, KK Ferizaj. Ramadani
  n Zvicr nuk ka aspak sjellje t mira dhe se vetin e mon si Enverist t
  madh. Mban dhe shprndan fotografi t Enver Hoxhs dhe sht n
  kontakt t vazhdueshm me Rrustem Mahmutajn nga rrethi i Pejs i cili
  sht i njohur pr veprimtarin armiqsore kundr RSFJ. ”

 20. #560
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Vrejtje pr ruajtjen e ‘Kobrs

  Ramadan Ramadani nga fshati Firaj, KK Ferizaj prkohsisht i zn me
  pun n Zvicr – Evigil
  - Rrustem Mahmutaj nga fshati Lybeniq, KK Pej, pjesmarrs aktiv n t
  gjitha demonstratat antijugosllave n Perndim i njohur nga Shrbimi.
  IV
  Vrejtjet e puntorit operativ:
  Bashkpuntori i sinqert ndrsa Shnimet e pavrtetuara. Gjat
  vrtetimit t ktyre shnimeve duhet pasur kujdes pasi sht pyetje
  bashkpuntori tepr kualitativ. Me nj kopje t ktij raporti sht njohur
  edhe DSHSH – Ferizaj.
  V
  Vrejtjet mimet dhe vendimet e eprorit:
  Drgohet:
  2 x SHSSH SKPB
  1 x DSHSSH – Ferizaj
  1 x n lnd t bashk, “Kobra”
  1 x Evidencs
  Puntori operativ, Sejfullah Sahatiu
  Sekretariati Krahinor pr Pun t Brendshme
  Shrbimi i Sigurimit Shtetror
  Drejtorati – Gjakov, Sektori II
  Puntori operativ Sejfullah Sahatiu
  Me 18. 09. 1984
  Raport i bashkpuntorit
  I
  Burimi: Bashkpuntori “KOBRA”
  Shnimet kan t bjn me ardhjen e ansamblit shtetror t kngve dhe
  valleve popullore t RPSSH n Zvicr.
  62
  Me iniciativn e bashkpuntorit
  Shpenzime nuk ka pasur.
  Raporti paraqitet m 18. 09. 1984
  II
  Bashkpuntori sht i orientuar q t prcjell veprimtarin armiqsore
  t LRSHJ n Zvicr.
  III
  Bashkpuntori n letrn e drguar ka future dhe programin mbi
  koncertin e ansamblit t valleve dhe kngve popullore t Shqipris me
  titull “SHQIPONJAT FLUTUROJN MBI ALPE” gjat turneut t ansamblit n
  fjal n Zvicr. Nga programi shihet dita, data, ora dhe vendi i mbajtjes
  s shfaqjeve. N parathnien e ktij programi, prpos tjerash sht
  shkruar dhe” e gjith kjo sht e kuptueshme sepse ky art socialist
  bazohet fuqishm n tabanin kombtar dhe kultivohet e prpunohet me
  t madhe nn kujdesin e vazhdueshm t vijs s drejt t Partis s
  Puns s Shqipris dhe udhheqsit t saj Enver Hoxhs”.
  Drejtorati i SHSSH-s, Gjakov
  Bashkangjitur aktit prcjells ju drgojm plikon me materiale t cilat n
  emr t Sejfullah Sahatiut kan mbrritur nga Zvicra.
  Shtojc: Plikoja me materiale
  Kryeshef i Sektorit t II
  Enver Prekadinaj

Faqja 28 prej 49 FillimFillim ... 18262728293038 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •