Close
Faqja 12 prej 49 FillimFillim ... 2101112131422 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 221 deri 240 prej 979
 1. #221
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Nje liste me bashkepuntoret e UDB-se, rrmuj n Kuks

  Nj gazet e Prishtins boton emrat, antar t fiseve me ndikim n zon

  Prej disa ditsh qarkullon n Kuks nj artikull i gjat vijues n 5 numra i gazets "Infopress" t Prishtins, i cili sjell n baz gjetjeje dokumentare, si thot gazeta, nj list me emra t bashkpuntorve t UDB-s n kohn e pushtimit t vendit nga Serbia dhe m pas. Gazeta n fjal thot se dokumentacioni u prket viteve 1948-1959. Dokumentet q sjell "Infopress"-i prmbajn nj numr emrash nga Prizreni, Gjakova etj. Por po trheq vmendjen pikrisht lista me bashkpuntor nga krahina e Lums, q sot prbn pjesn m t madhe t rrethit t Kuksit. Shumica e ktyre emrave kan qen tepr t njohur pr Kuksin dhe m gjer, ndrsa pasardhs t tyre kan mbajtur dhe mbajn edhe sot e ksaj dite poste t ndryshme deri n pushtetin qendror. Gazeta q boton kto emra e v theksin n nxjerrjen e s vrtets, duke thn se prderisa bhet fjal pr baballar dhe gjyshr, q pothuajse q t gjith mund t ken vdekur, nuk ka pse t‘i skuqet faqja askujt prej pasardhsve, pasi nuk mund t jen prgjegjs pr sjelljen e gjyshrve. Artikulli nis m 23 prill 2007 e n vazhdim titullohet "Dshmi pr bashkpuntort e UDB-s n kohn e Jugosllavis s Vjetr" dhe sjell nj pjes t emrave bashkpuntor pr t pushtuesin serb, pr t cilt shnohet edhe vendbanimi dhe profesioni. Ky artikull po lexohet nga nj mas tepr e madhe njerzish, duke u fotokopjuar dhe mbajtur npr kafene si pr t trhequr klientt. Asnjher m par, asgj nga shtypi kosovar nuk kishte trhequr kaq shum vmendjen e njerzve t thjesht n Kuks. N t gjenden emra t njohur njerzish q kan drejtuar dhe nj pjes e tyre q jan gjall vazhdojn t ken influenc, kryesisht politike te njerzit. Bien n sy emra, pasardhsit e t cilve jan sot, n prbrje t piramids shtetrore apo q jan biznesmen tepr t fuqishm e t "paprekshm". Njerzit thon se botimi i ktij artikulli kishte trhequr fillimisht vmendjen e nj njeriu t thjesht, i cili nuk sht as lexues i shtypit, por e ka sjell nga Prizreni n Kuks, ku vazhdon t shkaktoj lkundje t vrteta t besimit dhe krenaris pr fisin dhe t part n trsi. Dihet q serbt e kishin pushtuar srish nj pjes t Shqipris n vitin 1941 dhe kan pasur n kt kuadr edhe bashkpuntort e tyre t fsheht, me t cilt kan siguruar, kryesisht mosveprimin, lnien t lir t pushtuesit pr t vepruar, ndrsa n artikull flitet bashkpuntor, q kishin vepruar q nga vitet ‘20 t shekullit t shkuar. Nj pjes e tyre ka shrbyer edhe pr periudhn e lufts s ftoht. Deri n vitet ‘60, n kufirin midis Kosovs dhe Shqipris jan shkmbyer nj numr i madh t arratisurish. T gjith t arratisurit e shkmbyer n pikat e kalimit t kufirit n Morin etj., kan qen shqiptar; kosovart q iknin nga regjimi i atjeshm dhe shqiptart e Shqipris q iknin nga diktatura dhe lufta e klasave. Artikulli i "Inforpress"-it informon se shumica e informatorve t UDB-s kishin qen nga fshatrat e Gors n dy ant e kufirit, si dhe t tjer n rrafshin e Lums. T dhnat e ktij artikulli jan mjaft kompromentuese pr nj pjes t njerzve n Kuks, ndonse me zhvendosjet demografike t dekads s fundit zbehet ky efekt. Nj numr personash, kryesisht jasht rrezes s ksaj liste, thon q publikimi i emrave t bashkpuntorve t UDB-s sht nj "ulje e hunds" s shqiptarve n pragun e pavarsis s Kosovs.

  www.gazeta-shqip.com

 2. #222
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,731
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime
  More ty s'po te nal kush vec posto. Fundi i fundit, ti paguhesh per kete pune. SHIK-ut kesi njerezish i duhen, si puna jote, bllaces, atij gashit, e analfabeteve-kriminele te tjere.
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 3. #223
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Golgota shqiptare n kohn e Tito-Rankoviqit!

  Ndjekjet, burgosjet dhe persekutimi i shqiptarve nga regjimi i Titos,

  gjat viteve 1948 – 1968  - Ktu mund t vizitoni faqen “Goli Otok”

  - Foto: nga burgu famekeq ne Goli Otok

  - Foto: “Burgu n Stara Gradishk” + 1

  - Foto: “Burgu n Lepogllav”  Shkruan: Sheradin BERISHA / 02. 05. 2008  * * *  N qershor t vitit 1948, pas acarimit t raporteve politike n mes t Beogradit dhe Mosks, PK e Jugosllavis u prjashtua nga organizata e partive t shteteve komuniste ”Informbyro” dhe me kt rast prishen marrdhniet e BRSS dhe aleatve t saj, me Jugosllavin e AVNOJ-it. N kt situat Shqipria mbajti ann e organizats: informbyro, dhe mbetja e saj n pozitat pro-sovjetike bri q ti prish marrdhniet e “mira”q kishte me RFPJ-n nga viti 1945.  Ndonse gjat periudhs 1945-1948 pozita e shqiptarve n Kosov dhe n viset tjeta etnike ishte e keqe, prishja e marrdhnieve Jugosllavi-Shqipri, vetm sa e ka nxitur edhe m shum prkeqsimin e pozits s tyre. Regjimi jugosllav i drejtuar nga binomi Tito - Rankoviq, duke e shfrytzuar kt situat, riaktualizoi projektet antishqiptare t Vasa ubrilloviit (t marsit 1937 dhe fillimnntorit 1944) pr asgjsimin, asimilimin apo shprnguljen me dhun t shqiptarve nga trojet e tyre etnike.  Kjo politik antishqiptare shetrore q kishte nisur akoma pa prfunduar mir lufta e dyt botrore (1944), n kt periudh mori prmasa t reja gjenocidale. Vetm n vitin 1948 regjimi komunist, arrestoi dhe nxori prpara gjyqit 306 shqiptar, t akuzuar pr vepra penale kundr shtetit. (1)  * * *  Pasi q Shqipria u prcaktua pr ”informbyron”, regjimi i Tito-Rankoviqit t gjitha kuadrot shqiptare n Kosov, q konsideroheshin si armiq t Jugosllavis, i cilsonte si ”informbyroist”. OZNA-a / UDB-a famkeqe prmes bashkpuntorve t saj shqipfols, me koh kishte krijuar nj dosje t veant, duke i vn n syrin e prgjimit rreth 120 000 shqiptar.  Nj dosje t till UDB-a kishte hapur edhe pr Xheladin Shyqyri Hann, lufttarin e orve t para kundr nazifashizmit, ish-antarin e KNK-s, njri nga bashkautort e hartimit t dokumenteve baz t Konferencs s Bujanit dhe s fundi drejtor i gazets “Rilindja”. Atdhetari Xheladin Hana, u arrestua n mnyr sekrete, kinse po drgohej me shrbim diku, ndrsa brenda mureve t OZN-s/UDB-s i bhej presion q t tradhtonte bashkveprimtart e tij t idealit. (2) Mirpo Xheladini nuk u gjunjzua pr anj moment para presioneve dhe torturave njerzore t kriminelve udbash. Meq Xheladini i qndroi torturave mizore, xhelatt e Tito-Rankoviqit, m 15.12.1948 ia shuan jetn mizorisht.  M 15 prill 1949 arrestohet nnkryetari i qeveris s Maqedonis Nexhat Agolli nga Dibra e Madhe dhe pas dy javsh (saktsisht n natn e 27-28 prillit 1949) mbytet nga torturat mizore t UDB-s.  * * *  Ndrsa prndjkeja dhe numri i t persekutuarve shqiptar shtohej pamshirshm gjithandej viseve etnike shqiptare, t mbetura padrejtsisht jasht kufijve t Shqipris londineze, n maj 1949 n nj ekspedit ushtarake-policore t drejtuar nga udbasht: edo Topallovi dhe edo Mijovi, synohej arrestimi i Kryetarit t Frontit Popullor krahinor: Rifat Latif Berisha, nga fshati Berish, i njohur pr urtsi e qndres kombtare. (3) por n at moment nuk arritn ta kapin dot Rifatin. (Rifati ishte njri nga organizatort e Konferencs s Bujanit, n t ciln u zgjodh edhe nnkryetar. Nuk u pajtua kurr me tradhtin q iu b vendimeve t Konferencs s Bujanit - q pas LDB-s Kosova ti bashkohet Shqipris. Pr kt edhe Rifati u vu n shnjestr t OZN-s/UDB-s.).  Rifat Berisha meq nuk pranoi ti binte n dor regjimit gjakatar t Titos, zgjodhi qndresn deri n vdekje. N kt situat Rifatit iu bashkuan edhe bashklufttar t tjer. Njsiti prbhej prej gjasht vetash krejtsisht nga djem t familjes Berisha: vllezrit Rifat, Mustaf e Islam Berisha, Brahim Berisha i biri i Islamit dhe Halit dhe Jahir Berisha kusherinj t par t tyre. Ky njsit i prir nga Rifati, m 17 maj 1949 u gjend i rrethuar tradhtisht n fshatin Gajrak nga i zoti i shtpis Ismail Gajraku (ku ishte i strehuar). N nj dokument thuhet se Rifat Berisha me bashklufttart e tij “luftoi nj dit t tr. N orn 10 t nats, Rifati me njsitin e tij sulmuan rrethimin e trefisht t udbashve, por mbasi an dy rrethimet e parat, ra i vrar.” Rifat Berisha gjat ksaj beteje t prgjakshme, u vra s bashku me tre bashklufttart: Islam, Mustaf e Brahim Berishn, ndrsa Halit e Jahir Berisha, ndonse t prgjakur, arritn t dalin nga rrethimi dhe i shptuan vdekjes. (4)  N dimrin e acart t vitit 1950 n zonn kufitare me Shqiprin, vritet atdhetari Sabaudin Gjura nga Shipkovica e Tetovs. (5) Nj fat t till e psoi edhe Isuf Torozi nga Dibra e Madhe, antar i Komitetit t Partis n Dibr. Torozi u arrestua nga organet e UDB-s n vitin 1949, si njeri me pikpamje nacionaliste, dhe e pamshirshm udbasht e Titos e mbytn mizorisht n tortura. N mars t vitit 1949 ishte arrestuar dhe m pas sht zhdukur pa gjurm Cen Shyqriu nga Gjakova.  N vitet e para pas prfundimi t lufts s dyt botrore, n Kosov dhe n viset tjera etnike shqiptare nn pushtimin e Jugosllavis, llogaritet se regjimi titist, ka likuiduar rreth 49.000 shqiptar. N Kosov jan likuiduar n forma t ndryshme 28.400 shqiptar; n viset shqiptare n Maqedoni 7 000 shqiptar; n viset shqiptare n Mal t Zi 8300 shqiptar; ndrsa 5000 shqiptar t tjer jan likuiduar npr viset tjera, si t marr peng nga OZN-a gjegjsisht UDB-a. (6)  N kto rrethana pr ti shptuar prndjekjeve, burgosjeve dhe likuidimeve fizike, shum shqiptar jan detyruar t shprengulen nga trojet e tyre strgjyshore

 4. #224
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Dihet mirfilli se, vitet 1949-1966, t cilsuar si ”koha e Rankoviqit”, ishin vitet m t rnda pr popullin shqiptar, n historin e pas lufts s dyt botrore. Gjat ksaj periudhe Lvizja Kombtare shqiptare ishte e organizuar n shum forma, si: vazhdimsia e veprimtaris s LNDSH-s nga grupe t ndryshme me emrtime tjera, “informbyroistt“, organizimi i grupimeve nga Sigurimi shqiptar, kundrshtimi i rekuizitave “otkupit“, kundrshtimi i asimilimit t shqiptarve n turq dhe luftimi i marrveshjes xhentelmene Tito-Qyprili 1953 pr shprnguljen e shqiptarve n Turqi, luftimi n forma t ndryshme i kolektivizimit etj.  OZN-a prkatsisht UDB-a gjat viteve 1945-1948 zhvilloi nj luft t pakompromis, pr shkatrrimin e organizats patriotike shqiptare “Lvizja Nacional-Demokratike Shqiptare” (LNDSH) dhe t grupimeve tjera ilegale shqiptare. Dhe n vazhdn e ksaj fushate, ky shrbim persekutoi dhe burgosi mijra shqiptar edhe pas vitit 1948.  - Kshtu, n fillim t vitit 1949, n gjyqin e Qarkut n Prishtin, dnohen 9 antar t LNDSH-s, si: Xhavit Gafurri (djali i patriotit t shquar Nazmi Gafurri), Ahmet Malisheva, Rexhep Kurteshi, Menduh Maksuti, Enver Shala, Mehmet Pozharani, Safie Feta, Igballe Cuni dhe Karolin Fraki.  - Po n kt Gjykat denohet edhe grupi i Drenics i prbr nga 6 antar t Lvizjes, si: Hasan Jashari-Likoci, Meh Zeqiri, Dan Zeqiri, Qerim Rrypi, Halim Rrypi dhe Syl Berisha. (7)  - Gjat vitit 1950 u denuan edhe disa grupe t LNDSH-s dhe veprimtar tjer q e kundrshtonin aksionin e rekuizimeve "Otkupit" dhe veprimet diskriminuese ndaj shqiptarve n do lmi t jets.  - M 3 nntor 1950 n Gjykatn e Qarkut n Prishtin nga Kolegji i Tupit gjykues: Arif korapi, kryetar i kolegjit dhe nga gjyqtart porot: Ali Abdullahu dhe Ismail Xhemaili, si dhe t procesmbajtsit Abdyl Doda, pas disa seancave gjyqsore (m 19.IX.1950, 10.X.1950, 1.XI.1950 dhe 2.XI.1950) n “emr t popullit” dnohen antar t organizats “Bashkimi Shqiptar”: Konstandin Vasilaca - Sknder Sknderi, oficer i armats shqiptare, me 15 vjet burg t rnd; Xhem Lat Sadriu, me 8 vjet burg t rnd; Hajrullah Gorani, me 6 vjet burg t rnd; Hamdi Devolli, me 8 vjet burg t rnd; Rashit Gorani, me 8 vjet burg t tnd; Ram Geca, me 3 vjet burg t rnd ; Ymer Fazliu, me 2 vjet burg t rnd. (8)  - N shkurt 1950 u burgos grupi i LNDSH-s "Lidhja e Prizrenit" i formuar n gjashtmujorin e dyt t vitit 1949. Ky proces gjyqsor mbahet n Prishtin nn kryesimin e gjyqtarit Shukri Begiq nga Pazari i Ri. Me kt rast denohen: Shaban Derguti dhe Mustaf Nixha me nga 20 vjet burg t rnd, Shaban Mazreku dhe Hafez Jakupi poashtu me nga 20 vjet burg t rnd, Bitr Dehalla, Tom Mjeda dhe Zek Bajraktari me nga 17 vjet burg t rnd, Nezir Hoti me 15 vjet burg t rnd dhe Ismet Dehiri me 3 vjet burg t rnd.  - N grupin e dyt t LNDSH-s ”Lidhja e Prizrenit” denohen: Arif Hoxha me 12 vjet burg t rnd, ndrsa me nga 3 vjet burg t rnd denohen:Zeki Ahmeti, Isuf Dellova, Islam Fisheri, Zenel Kabashi, Gjok Spaqi, Ibrahim Gashi, Ramiz Rexhepi dhe Shahide Kabashi, Shemsedin Gashi, Rexhep Hoti, Malush Duraku, Halim Voci , Bajram Dehiri, Mustaf Derguti, Maliq Gashi e shum t tjer. (9)  - N 6 muajt e par t vitit 1950, pr sabotim t mbledhjes s rekuizitave "Otkupit" dhe me akuzn si bashkpuntor t Sigurimit shqiptar, n Prishtin dhe Prizren dnohen: Rizan Bajram Xhoxhaj, nga Vrmica e Prizrenit, Sefer Tafil Elezkurtaj dhe Ibish Avdi Rizanaj nga fshati Zhur, Xhafer Selmani (Vrmic), Hajdar Bytyqi (Piran), Nazif Hoti (Krush e Madhe - i ati i Mr.Ukshin Hotit), Hamit Nuredini, Sali Mehmeti, Haki Malushi, Xheladin Gashi, Vesel Gashi, Avdyl Kryeziu, Ali Kryeziu, Zenun Kryeziu, Mahmut Abazi, Isa Dina, Qamil Qollaku, Xhafer Idrizi, Afil Afezi, Enver Beluli, Gani, Avni e Naim Zajmi, Muhedin Hadri, Halit Qollaku, Bije Vokshi, Lutfi Spahiu dhe Arif Randobrava. (10)  - Po at vit n Prishtin burgoset dhe dnohet grupi i dyt i Drenics i prbr prej 11 antarsh t LNDSH, si: Ibrahim Tahiri, Hysen Hyseni, Syl Mulliqi, Osman Beqiri me nga 10 vjet burg t rnd, Smajl Ferizi dhe Milazim Hyseni me nga 7 vjet burg t rnd, Hajredin Sadiku, Nebi Nuredini dhe Fetah Bogiqi me nga 5 vjet burg t rnd, Rashid Obria dhe Hamit Hoda me 15 vjet burg t rnd (ky i fundit n burg u zbulua se ishte n shrbim t UDB dhe u bojkotua plotsisht nga antart e LNDSH-s).  - Asokohe u dnua edhe Hasan Rema nga Gjakova, me 17 vjet burg t rnd (z.Rema kishte qndruar 3 vjet i arratisur n Shqipri dhe pastaj Sigurimi shqiptar e kapi dhe ia dorzoi UDB-s n Kosov!!)  - N vitin 1950 n Gjyqin e Qarkut n Pej dnohet edhe grupi prej 9 vetash i LNDSH-s: Syl Mehmeti i Rugovs, Sali Kelmendi i Ruhotit, Ali Fetahu i Veriqit, Bek Tafili i Ruhotit, Ram Bislimi i Nabrxhanit, Gani Kastrati i Pejs, Salih Hasani dhe Syl Shala nga Peja, Fatmir Goranci i Gjakovs dhe Ram Isufi i Lubeniqit... Kt vit u dnuan edhe: Sami Peja, Ibrahim Berisha, Musa Gjuka, Faik Basha, Qazim e Enver Berisha e shum t tjer.  * * *  - N vitin 1951 n Gjykatn e Qarkut n Prishtin u dnuan 11 antar t LNDSH-s nga Mitrovica (t arrestuar n shtator 1950). Ky grup prbhej nga: Bejtulla Sahiti nga Gushefci, Hajrullah Halili nga Doberlluka, Sinan Alija nga Broboniqi, Imer Ajeti nga Koshtova, Avdyl Haliti nga Rahova, Shefqet Kamberi nga Broboniqi, Zejnullah Mehmeti nga fshati Lip, Zejnel Shabani nga Mikushnica, Hajzer Ferizi nga Qabra, Zeqir Rashidi-Rashica nga fshati Studime dhe Bislim Fazliu nga Vidishiqi.  * * *  - Gjat vitit 1952 n Gjyqin e Qarkut n Prishtin dnohet grupi i tret i LNDSH-s nga Drenica, si: Qazim Zogu, Hamdi Gruda, Bajram Dervishi, Abdullah Cakiqi, Isuf Cakiqi, Jakup Biinca, Smajl Hoxha, Shaqir Hoxha, Idriz Obrija dhe Milazim Gradica (11).  * * *  - N vitet 1949-1953 n Kosov dhe n viset tjera shqiptare u dnuan m qindra vite burgim edhe shum veprimtar t tjer (n grupe dhe ve e ve) si: Ramiz Osmani, Shefki Osmani, Nuhi dhe Musli Osmani, Zylfi Musliu, pastaj Hamdi Gashi, Ramadan Rexha, Raif Halimi-Crnica, Xhemil Fluku, Mark Gashi, Ram Sejdia, Rexhep Dajkoci, Bajram Alija, Rexhep Presheva, Ali Aliu - Presheva, Adem Elshani, Fazli Bega, Kadri Halimi (etnolog), Qamil Luzha, Rexhep Balidemaj (ushtarak nga Martinaj i Gusis), Mulla Zek Berdynaj, Omer Qerkezi, Rexhep Rifati, Brahim Gashi, Haxhi Sylejmani, Bajram Zuka, Xhem Lah Gashi... e qindra t tjer (12) dhe pr ndriquar veprimtarin e tyre kombtare krkohet nj studim i veant.  - Po n vitin 1953 burgoset dhe (sipas aktakuzes K.nr 76/53), denohet grupi i antarve t LNDSH-s nga Llapi: Sabit Kapiti-profesor i Gjimnazit n Besian (ish-Podujev), Ibrahim Demolli, Xhafer Meta, Nexhmi Sejdiu, Fetah Babatinca, Jusuf Humolli, Shaban Zhjeqi, Shaban Shala, Nuhi Gashi dhe Isuf Ismaili. Atdhetari Shaban Shala mbytet nga torturat e UDB-s. (13)  * * *  - Gjat Aksionit famkeq pr mbledhjen e armve(1955/1956),n Prizren u organizua nj proces gjyqsor, kundr Njazi Malokut etj. N fakt Procesit t Prizrenit i parapriu nj proces tjetr politik (korrik 1955) i ashtuquajtur "grupi i shehlerve" prej 14 vetsh, t cilt qen akuzuar pr lidhje me Komitetin Shqiptar n Rom dhe pr bashkpunim me Sigurimin shqiptar. N kt proces qen prfshir: Sheh Myhedini, sheh Rama, sheh Hasani (i cili n rrethana enigmatike vdes), Qazim Gojani, Hysen Prushi, Din Zhubi, Bek Haxhija, Hajredin Vuiterna, Muhedin Miftari, Drgut Ekremi, Sinan Drguti, Qazim Miftari etj.  N procesin e Prizrenit, n saje t aktakuzs s prpiluar nga prokurori Publik Radoslav Cerovanin, t mbshtetur trsisht n montimin e "fakteve" nga UDB-a, m 12-19 korrik 1956 (n fshehtsi nga opinioni) u mbajt procesi gjyqsor n Gjykatn e Qarkut n Prizren, dhe me kt rat u denuan: Njazi Maloku me 12 vjet burg t rnd; Sedat Dida u dnua me 5 vjet burg t rnd; Shani Hoxha me 4 vjet burg t rnd; Demush Cahani me 5 vjet burg t rnd; Ibrahim Moni me 3 vjet burg t rnd; Rexhep Muhadri me 2 vjet burg t rnd; Hasan Bajrami me 2 vjet burg t rnd; Muhamet Emini me nga 2 vjet burg t rnd dhe Sali Mehmeti (Meta) me 9 muaj burg t rnd. (14)  - Pr aktivitete patriotike, kundr regjimit titist, n vitin 1955 n Tetov dnohet msuesi Mehmet Gega, Muharrem Jusufi dhe Abdulla Kalishta me nga 10 vjet burgt rnd. N vitin 1956 me burgime t rnda dnohen disa intelektual tjer nga Tetova dhe Gostivari.  * * *  - M 1957 denohen edhe 8 antar t LNDSH-s n Prishtin: Rexhep Latif Abdullahu, Qemal Novokazi, Shemsi Perani, Rexhep Parteshi, Ibrahim Galimuna, Islam Mumxhiu,Vehbi Ruva dhe Kadr Deva. T gjith kta denohen me burg n kohzgjatje prej 2-12 vjet burg t rnd me prjashtim t Islam Mumxhiut, i cili lirohet.  - Po kt vit burgoset dhe dnohet grupi i dyt 9 antarsh nga Prishtina: Nusret Novokazi, Rashid Krasniqi, Osman Krasniqi, Emina Krasniqi, Nik Kajtazi, Ibrahim Binaku, Fehmi Henci, Neki Shehu dhe Mazllum Novokazi.  - N vazhdn e ndjekjeve t atdhetarve t LNDSH-s, n Shkup burgoset dhe denohet grupi 14 antarsh nga Tetova, Gostivari, Dibra e Ohri: Raif Malaziu, Sherafedin Agai, Adnan Agai, Abaz Dukagjini, Burhan Pasholli, Abdurrahman Taravari, Remzi Pustina, Eshref Hoxha, Naxhi Purde, Abdylaziz Taravari, Mevaip Purde, Rifat Palloshi, Hadi Imami dhe Zeqir Lisi (15).  N vitin 1957, pas aksionit t armve, kur u intensifikua numri i t shprngulurve shqiptar, Metush Krasniqi si udhheqs i organizats "Partia Revolucionare pr Bashkimin e Tokave Shqiptare me Shtetin Am" s bashku me veprimtart tjer t ksaj organizate, prmes veprimeve konkrete, shprndarjes s trakteve dhe bisedave t drejtprdrejta me qindra familje shqiptare, arritn t ndalojn shprnguljen nga trojet e tyre strgjyshore. N fund t vitit 1958, UDB-a i bjen n gjurm aktivitetit t ksaj organizate dhe me kt rast arretohet Metush Krasniqi me disa bashkveprimtar t vet. Pas katr muaj hetimesh, prej 1-7 mars 1959 n Gjykatn e Qarkut n Gjilan u mbajt gjykimi i 6 antarve t "Partis Revolucionare...". Trupin gjykues e prbnin: Ratomir Patrnogiq-kryetar, Mustafa Hoxha-gjykats, Vehbi Mehmeti, Sejf Sherifi e Tuna Tomiqi - antar, ndrsa aktakuzn e prfaqsonte Tahir Ibrani - prokuror i Gjyqit t Qarkut n Gjilan. N baz t "provave" t nxjerra gjat hetuesis dhe akuzave t prokurorit Tahir Ibrani, m 7 mars 1959, trupi gjykues i t pestve, n "emr t popullit" dnoi: Metush Krasniqin, me 18 vet burg t rnd; Mark Gashin e Sejdi Kryeziun me nga 10 vjet burgim t rnd; Mehmet Nuredin Dermakun me 2 vjet burg t rnd; Qemajl Kallabn e Mehmet Ajetin me nga nj vit e gjysm burg t rnd. (Aktgjykimi K.nr.19/59, 7 mars 1959) (16)  * * *  - M 20 shkurt 1958, Gjykata e Qarkut n Pej, me trupin gjykues Iso Omeragiq, kryetar i Gjykats s Rrethit n Pej, nga gjyqtart porot: Pavle Armush, Mirko Spasiq e Shaqir Zogaj, dhe procesmbajtse Stojana Vukoviq, nnpunse e ksaj gjykate, n baz t aktakuzs KTO nr.95/57, n “emr t popullit” i denoi: Muhamed Brovinn me 12 vjet burg t rnd, Adem Krasniqin me 7 vjet burg t rnd, Gjon Shtufajn me 7 vjet burg t rnd, Besnik Kocin me 9 vjet burg t rnd dhe Hid Dobrunn me 5 vjet burg t rnd. (Aktgjykimi K.nr. 149/57) ( 17)  - M 19 nntor 1958 pr her t par UDB-a e burgos atdhetarin Adem Demai me arsyetimin, se ka“ vepruar armiqsisht kundr rregullimit shtetror dhe shoqror t RFPJ-s, dhe se sht angazhuar pr shkputjen e territorit t Kosovs dhe bashkimit t saj me Shqiprin.” Aktakuza sht prgatitur nga udbasht: M.Mihajlloviq, Mom(o)illo anoviq, Vojisllav Mihajlloviq me dshmit e dshmitarve shqiptar: Fahredin Gunga, Din Mehmeti, Ali Aliu, Zekereia Cana etj(18), ndrsa sht realizuar nga prokurori Radovan Bullajiq dhe zvendsprokurori Mirosllav Llazareviq. Dhe n baz t aktakuzs PPQ nr.14/59 19.02.1959, n Gjykatn e Qarkut n Prishtin nga trupi gjykues Dragutin Kallugjeroviq dhe gjykatsit porot: Mehmed Kalaveshi, Riza Voca dhe Qazim Bajgora., m 17 mars 1959 u mbajt procesi gjyqsor kundr Adem Demait, i cili sipas nenit 117 paragrafi 1 i LP dhe sipas nenit 16, paragrafi 1 i LP, n “emr t popullit” ju shqiptua denimi n kohzgjatje prej 5 vjetsh burgim t rnd. (19)  * * *  - N shkurt 1959, sipas aktakuzs K.nr.29/59 t dats 19.02.1959, n Gjykatn e Qarkut n Prizren gjykohen: Aziz Spahiu, Hasan Berisha, Reshat Hadri dhe Durak Pasuli. (20)  - N vitet 50-ta n Kosov dhe n viset tjera etnike, vepronin edhe disa grupime ilegale politike, sipas programit t LNDSH-s, e kto ishin:  1. “Vatra Kosovare Nacional-Demokratike Shqiptare” (VKNDSH);

  2. “Grupi Demokratik Shqipar Kosova” (GDSHK);

  3. “Grupi Shqiptar Revolucionar i Maqedonis” (GSHRM);

  4. “Grupi Demokrat-Indepedent Shqiptar i Kosovs” (GDISHK);

  5. Grupi - “Veterant e Lufts Shqiptare - Rezistenca Malsore (GVLSHRM);

  6. ”Shoqia Demokratike Shqiptare/IsmaIl Qemali/(SHDSH- "I.Q");

  7. Lidhja e Vardarit - Besa Demokratike Shqiptare (LV-BDSH) dhe

  8. Lidhja Shqiptare e Sharrit (LSHSH) (21)  N vern e vitit 1960 zbulohet grupi i LNDSH-s "Votra Kosovare Nacional-Demokratike Shqiptare" i drejtuar nga Shahin Voca nga Shala e Bajgors. Kjo organizat u themelua me 6 gusht 1952, ku aktivitetin e vet fillimisht e zhvilloi n Gjimnazin e Mitrovics dhe n shkolln e Stantrgut, pr tu shtri brenda nj kohe n Prishtin, Besian (ish-Podujev), Gjilan, Prizren, Shkup e Tetov, Pej, Burim (ish-Istog) etj. Brenda 8 vitesh “VK-NDSH-ja” n gjiun e vet organizoi 387 antar besnik. Me rastin e zbulimit nga UDB-a arrestohen dhe dnohen 21 antar, prej tyre 4 veta denohen n Gjyqin ushtarak t Zagrebit. (22)  Gjykata e Qarkut n Prishtin dhe ajo n Prizren i dnuan “ n emr t popullit” 17 antar t ktij grupi si: Ragip Sadikun, Bajram Gashin, Hasan Rexhn, Bislim Fazliun, Muharrem Hysenin, Luz Pacollin, Nuhi Pretenin, Bilall Ramn, Hilmi Badallajn, Ali Isufin, Rraman Jasharin, Ram Dibranin, Niman Shaln, Sinan Sinanin, Musli Rexhepin, Ibrahim Metajn dhe Niman Kajtazin. Ndrkaq n Zagreb m 25.02.1961 n baz t Aktgjykimit nr.IK 21/60, gjyqi ushtarak i denon: Emin Fazliun me 8 vjet burg t rnd, Baki Dullovin me 2 vjet e 6 muaj, Mehmet Trepn me 2 vjet dhe Hilmi Ajvazin me 9 muaj burg t rnd. (23)  * * *  N vazhdimsin e organizimeve politike ilegale dhe t qndress shqiptare prgjithsisht, n fillim t viteve t 60-ta u organizuan tre intelektual t asaj kohe: Kadri Halimi, Ali Aliu dhe Ramadan Hoxha, t cilt n vitin 1952 dhe 1954 ve kishin prjetuar vuajtjet n Goli Otok dhe n kazamatet tjera jugosllave. Kta tre atdhetar duke e ndjer n shpirt prditshmrin e vuajtjeve q i bheshin shqitparve jasht kufijve t Shqipris londineze, nuk deshn t rrinin duarkryq, kshtuq n maj t vitit 1960, pas nj sr takimesh vendosn ta themelojn nj organizat ilegale, t ciln pas shtrirjes n terren, prkohsisht (deri n mbajtjen e Konferencs s Prgjithshme) e quajtn - "Komiteti Revolucionar pr Bashkimin e Tojeve Shqiptare n Jugosllavi - me Shqiprin" (KRBTSHJSH) (24)  Kjo organizat pas konsolidimit t radhve t saj dhe prgatitjeve pr aksione t ndryshme n janar 1961, UDB-a prmes informatorve shqiptar i zbulon dhe i arreston disa pjestar t organizats. Arrestimet e pjestarve t ksaj organizate filluan m 25 janar 1961 n Gjilan, n Preshev, n Ferizaj, n Prishtin e n Shkup. Pr t'iu shmangur arrestimeve dy drejtues t organizats: Ali Aliu dhe Ramadan Hoxha pr ms shum se dy muaj kaluan n ilegalitet, duke u strehuar n baza t shumta n fshatrat e Lipjanit, Shtimjes, Suhareks, Gjilanit, t Preshevs e t Karadakut. Mirpo n fillim t prillit 1961 n rrethana tradhtie, Aliu Aliu dhe Ramadan Hoxha arrestohen n fshtain Maxher t Karadakut dhe m 2 prill sillen n Burgun e Prishtins. Nga kjo organizat UDB-a burgosi 32 antar t saj dhe qindra shqiptar t tjer mori n pyetje dhe i keqtrajtoi brutalisht.  Pas kryerjes s hetimeve t t arrestuarit u dnuan n gjyqet e qarkut n Prishtin, n Gjilan dhe n Vranj t Serbis. N Prishtin, ku gjykimi u mbajt nga 14-19.IX.1961 - kryetar i trupit gjykues qe Tahir Ibrani, ndrsa prokuror Ramo Vodopiq, mysliman nga Mali i Zi. Gjykimi u mbajt, mu ato dit kur n Beograd zhvillonte punimet Konferenca Themeluese e shteteve t painkuadruara. N kto gjykime u dnuan: Kadri Salimi -7 vjet e 6 muaj burg t rnd, Ali Aliu - 8 vjet, Ramadan Hoxha- 8 vjet, ndrsa prej 1-5 vjet burg t rnd u denuan: Hasan Dumani, Zenel Hajrizi, Beq Heta, Hyrije Hana, sheh Tefik Mustafa, Zeqir Hajrizi, Banush Ademi, Enver Tali, mulla Nuredin Xhemajli, Sadri Imeri, Nuredin Aliu, Haki Agushi, Ali Xhelili, Amir Gashi, Mafak Ahmeti, Ramiz Ahmet-Cernica (delegat i Konferencs s Prizrenit-1945, ku kundrshtoi me ngulm ripushtimin e Kosovs nga Serbia-vrejtja ime), Ilmi Ferizi, Favzi Aliu, Selman Hasani, Ramadan Rexha (ish i burgosur-vrejtja jon), Tefik Haxhiu, Jahi Ajeti, Hetem Ajdini, Asllan Marevci, Jetish Depca, Miftar Mustafa, Sabri Marevci, Bajram Kokolari dhe Zahir Sakipi. (25)  * * *  N vitin 1963-64 Simboli i qndress shqiptare Adem Demai formoi: “Lvizjen Revolucionare pr Bashkimin e Shqiptarve“ (LRBSH) dhe n kuadr t saj kan vepruar Komiteti i Prishtins, i Pejs, dhe Komiteti i Gjakovs.  LRBSH gjat ksaj periudhe kishte kryer shum aktivitetesh kombtare, por n qershor 1964 UDB-a zbulon aktivitetin e ksaj organizate dhe fillon nj fushat t egr arrestimesh. Pas tre muaj hetimesh intenzive (npr duar t UDB-s kaluan mbi 500 shqiptar) dhe mbi 80 pjestar t LRBSH-s, n grupe t vogla u nxorn para gjyqit. Gjykimi i dyt kundr themeluesit t LRBSH Adem Demai dhe 11 t akuzuarve t tjer u mbajt m 27, 28, 29 e 31 gusht dhe 1 shtator 1964 n Gjyqin e Qarkut n Prishtin. Trupi gjykues i prbrbhej nga kryetari i gjyqit - Tahir Ibrani, gjyqtari Radomir Stojkoviq dhe porott: Hazir Haziri, Tefik Shala dhe Nebih Qena. Ndrkaq paln e akuzs e prfaqsonte (prmes aktakuzs Kto-nr.223/64) Mirko Matoviq-prokurori publik i qarkut t Prishtins (26)  N kt gjykim maratonik n “emr t popullit” u dnuan:

  1. Adem Demai - student i fakultetit juridik, nga Prishtina me 15 vjet burg t rnd,

  2. Sabit Ratkoceri (1939) - jurist i diplomuar (Lup i Poshtm) me 11 vjet,

  3. Hazir Shala (1934) - Profesor i shkolls normale, (Barilev) me 13 vjet,

  4. Seladin Daci (1933) "muzicione n Radio Prishtin" (Prishtin) me 10 vjet,

  5. Azem Beqiri (1939) - Nnpuns i entit krahinor pr mbrojtjen shndetsore (Prishtin) - me 10 vjet,

  6. Abdullah Lahu (1944) - nxns i kl. s katrt t shkolls Normale, me 10 vjet,

  7. Ahmet Haxhia(1932) - farkatar nga Prishtina, me 10 vjet,

  8. Xhafer Mamuxhiku (1935) - npuns nga Prishtina, me 11 vjet,

  9. Dibran Bajraktari (1939) nnpuns nga PRishtina - me 13 vjet,

  10. Sabri Novosella (1943) - rrobaqeps nga Prishtina, me 9 vjet,

  11. Tefik Sahiti (1930) - infermier nga Prishtina, me 9 vjet dhe

  12. Njazi Straja (Saraxhoglliu) (1933) tregtar nga sTambolli i lindur n Prishtin, u dnua me 9 vjet burg.  Ndrkaq prej 3-15 vjet burg t rnd u dnuan edhe kta antar t LRBSH-s:  1. Adem Rukiqi - Verboc -Gllogovc,

  2. Abdyl Shala - Loxh-Pej,

  3. Arif Hoxha - Mitrovic

  4. Arif Ymeri

  5. Asim Vula - Gjakov

  6. Avni Lama - Gjakov

  7. Bahtire Berisha - Prizren

  8. Bahtir Duraku

  9. Bedrush ollaku - prizren

  10. Besnik Koci - Gjakov

  11. Destan Miftari

  12. Din Spahia - Gjakov

  13. Ejup Kastrati - Pej

  14. Elhame Shala - prishtin

  15. Emina Rakovica - prishtin

  16. Enver Gerguri

  17. Enver Mehmeti

  18. Fazli Grajevci - Tankoc

  19. Fehmi Elmazi - Gjilan

  20. Ferat Ymeri

  21. Gani Msutafa

  22. Haki Bejta

  23. Haki Gashi

  24. Hamdi Obertica - Fush Kosov

  25. Hilmi Rakovica - Prishtin

  26. Hyda Dobruna - Gjakov

  27. hysen Bukoshi - Prizren

  28. Hysen DAci Mitrovic

  29. Ibrahim Stublla

  30. Ismet Koshutova - Mitrovic

  31. Isuf Istrefaj

  32. Isuf Isufi - Mavriq

  33. Kadri Kusari - Gjakov

  34. Myrteza Nura - Gjakov

  35. Mustaf Venehari - Mitrovic

  36. Nezir Gashi - Labjan - Pej

  37. Nimon Podrimja - Caralluk - Istog

  38. Mejreme Berisha - Prishtin

  39. Osman Berisha - Puzovfc

  40. Qerim Zajmi

  41. Ramadan Lahu - Gllamnik

  42. Ramadan Shala - Pej

  43. Rashit Rusha

  44. Rexhep Elmazi - Gjilan

  45. Rexhep Shala - Loxh, Pej

  46. Remzi Baloku

  47. Rrustem jMorina

  48. Sabit Lahu - Gllamnik, Podujev

  49. Sadik Latifi

  50. Sahit Sfeqla - Prishtin

  51. Selatin Novosella - Prishtin

  52. Selman Berisha - Progofc

  53. Sylejman Gashi

  54. Syl Shala - Pej

  55. Shefqet Jashari - Strofc, Vushtrri

  56. Shemsi Hoxha

  57. Shemsi Rudari

  58. Tahir Shala, Krushec-Prishtin

  59. Teki Dervishi - Gjakov

  60. Ukshin Shala - Loxh - Pej

  61. Vesel Bislimi

  62. Vesel Shala - Loxh, Pej

  63. Vezir Zka - Dobraj, Prishtin

  64. Ymer Mehmetaj

  65. Zeqir Agushi

  66. Zeqir Grvalla - Lupi i Poshtm, Podujev

  67. Zeqir Heretica - Lupi i Poshtm, Podujev

  68. Zeqir Shala - Loxh, Pej (27)  * * *  M 27 Nntor 1968 Grupi i studentve n krye me Osman Dumoshin i organizoi demonstrata gjithpopullore n Prishtin dhe n disa qytete tjera t Kosovs. Ky grup q veproi sipas programit t LRBSH-s , u arresta dhe pas katr muaj hetimesh, m 2, 3, 4 e 7 prill 1969, n Gjykatn e Qarkut n Prishtin u mbajt nj proces gjyqsor kundr tyre. N kt proces u prfshi, trupi gjykues i prbr nga: Nazmi Juniku – kryetar, me gjyqtart – porot: Beir Shehi dhe Mehmet Sponca, si procesmbajts ishte Hysamedin Orui, ndrsa Prokuror ishte Sahit Meraku i deleguar nga Peja.  Kjo trup gjyqtarsh – porotsh m 7 prill 1969 ”n emr t popullit” pr shkak t “krimit - propaganda armiqsore nga neni 118 al. 1 e KP” kta student i shpalli fajtor dhe ua shqiptoi dnimin prej 37 vjetsh burg t rnd. Me kt rast studentt: Osman Dumoshi, Hasan Drmaku, Selatin Novosella dhe Adil Pireva, u dnuan me nga 5 vjet burg; Sknder Kastrati dhe Xheladin Rekaliu me nga 4 vjet burg, ndrsa Ilaz Pireva, Sknder Muolli dhe Afrim Loxha dnohen me nga 3 vjet burg. (28)  - Pr pjesmarrje aktive n demonstratn e Prishtins, u denuan edhe studentt: Asllan Kastrati, me 6 muaj burg; Sylejman Kastrati me 3 muaj burg; Sknder Berisha me 2 muaj, Bedri Novosella, Sylejman Peposhi dhe Halil Qosja me nga 1 muaj; ndrsa Tefik Qitaku dhe Ramadan Ramadani (q t dy rrobaqeps) u dnuan me nga 2 muaj burg.  - Pr demonstratn e Ferizajit u denuan:Ali Mehmeti, arsimtar me 1 vit burg, Ismet Ramadani dhe Hasan Abazi (q t dy student) me nga 10 muaj; ndrkaq me nga 1 muaj u denuan: Beqir Qerimi, student dhe nxnsit: Sylejman Bytyqi, Hasan Muhaxheri dhe Ekrem Beqiri.  - Pr demonstratn e Gjilanit u denuan studenti: Irfan Shaqiri me 1 vjet burg, ndrsa me nga 1 muaj burg u denuan: Beqir Qerimi, student dhe nxnsit: Rexhep Mala, Fatmir Salihu, Ahmet Hoti etj  - Ndrkaq pr demonstratn e Besians (ish-Podujevs) u denuan: Hamit Abdullahu (berber)me 1,6 muaj burg; Sabit Syla (student) me 1,4 muaj burg; Haki Sheholli me 1 vjet burg; ndrsa me nga 1 muaj burg u denuan: Hasan Sh.Shala dhe Bahri Shabani, q t dy student. Po me nga 1 muaj u denuan edhe msuesit: Hasan Shala, Xhafer Ejupi, Sknder Hoxha, Shaqir Shala dhe Selatin Vokrri si dhe Nexhip Ejupi e Abdulla Nishevci, q t dy me profesion rrobaqeps.  * * *  M 22 dhjetor 1968 u organizua edhe nje demonstrat n Tetov. Pr demonstratn e Tetovs, e cila e aktualizoj shtjen e prdorimit t flamurit shqiptar dhe hapjen e paraleleve t msimit n gjuhn shqipe, u denuan 170 shqiptar, ndrsa 54 veta u denuan me mbi 1 vjet burg, jo vetm nga Tetova por edhe nga Shkupi, Gostivari, Struga dhe Krova. Vetm n gjykatn e Tetovs dhe at t Shkupit “pr vepr penale kundr shtetit” u denuan:

  - Mehmet Myrtezani - Gega, msues me 7 vjet burg;

  - Faik Mustafa, student me 5 vjet burg;

  - Abdylselam Selami, msues, me 1,6 muaj burg;

  - Ramadan Sinani, student me 2 vjet;

  - Fehmi Rifati, student me 2 vjet burg;

  - Abdylmenaf Rystemi, student me 2 vjet;

  - Hysni Qemal Sherifi, arsimtar me 1,6 muaj;

  - Refki Murati, murator me 2 vjet;

  - Nexhmidin Neziri, msues me 1,6 muaj;

  - Ibrahim Rudi, student me 3 vjet;

  - Agim Jaka, student me 2,6 muaj;

  - Hysenxhevat Kalaishta, student me 5 muaj burg;

  - Xhemil Mustafa, student me 5 muaj;

  - Arbr Xhafri, student me 3 muaj;

  - Agim M.Xhaferi, student me 3 muaj burg e shum t tjer. (29)  Asokohe, pas burgosjeve n Tetov, pushteti shovinist maqedonas, burgosi e dnoj edhe shum t rinj shqiptar, q nuk ishin pjesmarrs n demonstraten e Tetovs. N Shkup u denua Sejdi Kryeziu me 5 vjet burg, gjoja se ka br propagand armiqsore pr shkputjen e Maqedonis perndimore dhe bashkimin e saj me Shqiprin, ndrsa Inajet Bariu u denua me 1 vjet, po pr propagand armiqsore. N Strug u denua Irfan Vlashi me 6 vjet burg, pr diversion, Tosun Roi me 4 vjet burg, ndrsa n Krov u denuan: Syrja Qura, Sali Ramadani etj  * * *  T burgosurit shqiptar vitet m t rnda t burgut, i kaluan n burgjet e Idrizovs dhe Velesit n Maqedoni; t Nishit, n CZ t Beogradit, e t Pozharevcit... n Serbi; t Titogradit n Mal t Zi; t Bileqs, Stara Gradishks, t Lepogllavs... dhe veanrisht n sinonimin e ferrit t Dantes n "Goli Otok"ujdhes kjo n Adriatikun verilindor n Kroaci (30). N kt ujdhes t zhveshur e me gur t thepisur, t burgosurit shqiptar dhe jo vetm ata, prjetuan golgotn, ditt m t tmerrshme t jets s tyre. Rrfimet e shum t burgosurve shqiptar, q kaluan npr ferrin e Goli Otokut, dshmojn pr nj trajtim t egr e mizor, t paprsritshm n historin e njerzimit. Qllimi ka qen i qart: jo vetm dmtimi fizik, por edhe thyerja dhe shkatrrimi i plot shpirtror i do t burgosuri. Aty sht praktikuar rrahja e t burgosurve n mes vete (t burgosurit e vjetr rrahnin deri alivanosje dhe vdekje t burgosurit e rinj q vinin n kt kamp famkeq). Pas punve t rnda e t mundimshme q bnin gjat dits, t burgosurit pr do mbrmje ishin t detyruar t kalonin npr kordonin e gjall t t burgosurve t penduar dhe t udbashve t arkdisur... N Goli Otok, pra t burgosurit me karakter t thyer e t prbaltur (tipat m imoral) jo vetm q “vetqeverisnin” me krejt kampin, por bheshin edhe xhelat t atyre q kishin karakter njerzor e t pathyeshm. Ky burg-kamp famkeq u b edhe varr i shum t burgosurve, n mesin e t cilve pati edhe shum shqiptar.  .....................................  Referencat  1 Shaban Braha - "Gjenocidi serbomadh dhe qndresa shqiptare(1844-1990) Lumi-T,Gjakov 1991, fq.495

  2 Po aty

  3 Po aty

  4 AQSH i RPSSH, F.252/ I,1951, dos.340, M-F 393, fl.36

  5 Shaban Braha - "Gjenocidi serbomadh .....”, fq.497/498

  6 Gazeta”Besa”, Stamboll-1974-1975./Mr.Ethem ekuendimi politik i lvizjes ilegale n Kosov 1945-1981, Prishtin, 2003, fq.129.

  7 Rexhep Bunjaku - "Kosova, besa dhe tradita" Prishtin 1998, fq.146.

  8 Gjykata e Qarkut e KAKM-s n Prishtin, me 3 nntor 1950 (Aktgjykimi K.149/50)

  9 Po aty / dhe kujtime t Sh.Mazrekut, botuar n revistn "Forumi", Prishtin 6 dhjetor 1993, f1.19.

  10 H.Susuri - "Rrfime t Hajdar Bytyqit" - Gurra - Revist e Vrrinit - Viti I nr.8, dhjetor 1992, fq.27.

  - Nga shnimet n dorshkrim t Ibish Avdiut - Zhur 1992.

  11 R.Bunjaku - "Kosova, besa dhe tradita", fq.147.

  12 Kadri Halimi - "Prijatarja kombtarja - e jo ideologjia" - Fejton (2) Rilindja 22 tetor 1994, fq.12 / Rrfime nga Xhem Lah Gashi - hert a von Kosova do t jet e Shqipris", botuar n revistn "Forumi" nr. 9. 17 janar 1994, fq.18 / dhe Xhafer Shatri - "Pse dergjet n burg Adem Demaqi", fq.25.

  13 Rexhep Bunjaku - "Kosova, besa dhe tradita", fq.148.

  14 Agim Zogaj - "Dosja P - procesi i Prizrenit '56" Zri 1998, fq.68/Ethem eku-Shekulli i ilegales...,brezi 81 Prishtin,2004 fq.224-225

  15 R.Bunjaku - "Kosova...", fq.148.

  16 Aktgjykimi K.nr.19/59 dat.7 mars 1959 Gjykata e Qarkut n Gjilan. /Kadrush Sylejmani M.Krasniqi-simbol i qndreses shqiptare, Prishtin 1999, 103,106,115 / Ethem eku - Shekulli i ilegales..., brezi 81 Prishtin, 2004 fq.274-276.

  17 Ethem eku-Shekulli i ilegales...,brezi 81 Prishtin,2004 fq. 253-254

  18 Aktakuza kundr Adem Demait sht ngritur n baz t dshmive t dshmitarve: Zekeria Cana, Ali Aliu, Fahredin Gunga, Adem Gajtani, Avdi Avdiu, Shemsi Osmani, Rafael Sopi, Sabit Ratkoceri, Ismet Bytyqi, Shefqet Popova, Din Mehmeti, Sylejman Drini dhe Xhafer Ruzhdiu.

  19Dr.Hakif Bajrami, “Dosja Demai” Brezi 81, Prishtin 2003, fq.21-60./Aktakuza: PPQ nr.14/59 . 19.02.1959.

  20 Aktakuza K.nr.29/59,19.02.1959, Gkykata e Qarkut Prizren /Ethem eku-Shekulli i ilegales, fq.236.

  21 Emil Kastrioti - Referati - "Mbi historikun e Beslidhjes Kombtare Demokratike Shqiptare" Donzdorf (Gjermani) 1996, fq.24.

  22 Po aty

  23 Po aty

  24 K.Halimi - "Lvizja pr liri s'ka t ndalur" (Fejton) - Rilindja 24 tetor 1994, fq.9.

  25. Po aty

  26. Aktakuza Kto. nr.223/64 e ngritur nga prokurori Publik Mirko Matoviq dhe Aktgjykimi K.nr.271/64, dt.01.IX.1964

 5. #225
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,731
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime
  Jo rastesisht ky Sheradin Berisha i din keto gjana. Ka qene pjese e gjithe te kqijave mbi Shqiptaret.
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 6. #226
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Citim Postuar m par nga Arb Lexo Postimin
  Kosmetelli,

  Vec dikush qe punon per sherbimet sekrete te shkijeve mund te siguroj keto te dhana.
  Sot shqiptart frymojn ndryshe,dhe koha e UDB-ashve do t prfundoj!
  dhe ti je me ate kohe Brank alias arb

 7. #227
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Citim Postuar m par nga Arb Lexo Postimin
  Jo rastesisht ky Sheradin Berisha i din keto gjana. Ka qene pjese e gjithe te kqijave mbi Shqiptaret.
  Ju UDB-ashat jani n prplitje,dhe mundohen q bashk me prbytjen e juve t ...

 8. #228
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Rezistenca shqiptare prball krimeve t UDB-s

  Hasan Hasanramaj
  Miftar Zeqa, gjasht dekada, n shrbim t atdheut dhe shtjes kombtare / 18 /
  Pranvera e vitit 1947 n Isniq dhe Rrafshin e Dukagjinit Kosov i solli nj t zez pr popullatn shqiptare, e kjo ishte zija e buks. Fshatarve nga drithnikt ua morn tr sasin e drithrave, me arsyetim s do ta ndihmojn popullatn e uritur n Shqipri, gj q nuk kishte t bnte me t vrteten, e vrteta ishte s tr sasin e drithrave t marra nga qytetaret e Kosovs i drgonin n Rusi ?!

  Formimi i PNDSH-s nga Gjon Sereqi


  Popullata shqiptare n Kosov gjat ktyre ditve t vshtira kishte mbetur i angazhuar se si t siguronte nj kafshore buk pr fmijt dhe antaret tjer t familjeve, kurse t rriturit nga uria hanin edhe bar... Paknaqsia e popullit shqiptar dita dits vjen e shtohet, sepse klasa politike pasurohet n kurriz t saj, ndrsa t rinjt n kto momente kritike nuk shifshin kurrfar perspektive. Kt paknaqsi t popullit e shfrytzoi Partia Nacional Demokratike Shqiptare n Rrafshin e Dukagjinit dhe fshatin Isniq e drejtuar nga aktivisti Gjon Sereqi, i cili radht e partis i ngjesht me antar t rinj dhe t shkolluar. Nga fshati Isniq n kt parti ishin t antarsuar tridhjet e gjasht antar aktiv, ku shumica ishin t shkolluar, apo n shkollim e sipr. Grupi i fshatit Isniq merrte detart nga Isuf Rexhepi nga Skenderaj dhe Murteza Radonja nga Peja. Aktiviteti i antarve t ksaj partie ishte drejtuar kundr Jugosllavis etnike- komuniste dhe klisheve t tyre n jetsimin e vendimeve t Konferencs s Bujanit. Mirpo, UDB-ja, s shpejti u bie n gjurm. Me njzet e dy nntor t viti 1949 burgoset profesori Bajram Januzaj dhe dnohet me katr vjet burg t rnd. Edhe pas ktij rasti vazhdon aktiviteti i grupit t rezistencs i cili ngarkohet me detyr q ta kryej nj atentat. Si duke kt kurth e kishte skanua UDB-a , nga s atentati dshtoi, pr ka pr t’i shptuan me t keqes gjasht antar e partis kalojn kufirin shqiptaro- shqiptar, kurse gjasht t tjer ran n duar t UDB-s serbe. Pas dnimeve drakonike t disa antarve t PNDSH , UDB-ja filloi represionet e rnda edhe kundr familjeve t tyre.

  Hetimet e UDB-s n Isniq

  N vitin 1953 UDB-ja i kishte ra n gjurm aktivistit t mirnjohur nntmbdhjet vjear Smajl Balaj me sukses si antar t PNDSH-s bashk me Selim Seferaj dhe Halil Jonuzaj me rastin e fests n Nj Majit n lokalet e shkolls fillore “Liria” t fshatit Isniq shpalosen flamurin kombtar shqiptar. UDB-ja duke mos pasur prova t mjaftueshme pr kt rast nuk e burgosi asknd, por Smajl Balajn e prjashtoi nga marrdhnie e puns, si t dyshimt, pr ka u detyrua t trokas n dyert e shum shkollave an e knd Kosovs pr t krkuar punsim, ku UDB-ja nuk i linte vendin vend. Pasi UDB-ja nuk mund t’u binte n gjurm aktivisteve t till i angazhoi shpirtrat e shitur t “shqiptarve” pr t kurdis kurthi. Kshtu me njzet gusht t vitit 1954 nga komuna e Istogut katr msues ran n priten e kurdisur mir n fshati Shishman t Boks n afrsi t kufirit shqiptaro- shqiptar, ku barbarish vriten nga ushtria Jugosllave, duke kaluar kufirin shqiptaro- shqiptar. Viti 1956 ishte nj ndr vitet m t vshtira q e mban mend ndonjher populli shqiptar n Rrafshin e Dukagjinit, ku n emr t aksionit pr grumbullimin e armeve bandat dhe banditt serb mbi shqiptart e pafajshm i shtuan tortura me njerzore, t cilat as n kohn e mesjets nuk jan aplikuar. Njerzit n shnjestr t pushtetit serb q nuk kishin arm u ftohshin natn n stacionin policor ku pas rrahjeve t forta i fusnin n uj t ftoht?! N fshatin Isniq gjat ktij aksioni u vran dhe u masakruan dy burra t mirnjohur Haxhi Tishukaj dhe Shaban Mulaj. Tortura t rnda prjetoi edhe Sadik Tahisylaj t cilin kriminelet serb ditn e rrafshin deri n alivanosje, kurse natn e detyrofshin t ecte npr kanalin plot uj t Lumit t Bardh t Deanit, deri sa t’i pranon ato q i krkonte UDB-ja, pr ka e dnuan me vdekje, pastaj me 101 vjet dhe n fund me 13 vjet burgim t rnd. Edhe Zeq Haklaj pr vrasjen e montuar t nj serbi dnohet me 13 vjet burg. Pas lirimit prsri burgoset dhe dnohet me 20 vjet burg, dhe n fund nga barbarit q u bn mbi shpirtin dhe trupin e tij vdes n burgun famkeq n Mitrovice e Sremit.
  sipas gazetes "Bota sot"

 9. #229
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Citim Postuar m par nga Arb Lexo Postimin
  More ty s'po te nal kush vec posto. Fundi i fundit, ti paguhesh per kete pune. SHIK-ut kesi njerezish i duhen, si puna jote, bllaces, atij gashit, e analfabeteve-kriminele te tjere.
  Nga te dhenat qe kemi ne shqiponjat ka shume buburreca te UDB dhe KGB qe jane ne neper forume dhe kudo neper Kosove dhe Shqiptari... Nese ju sllavet nuk do t'i respektoni shqiptaret por do te ...

 10. #230
  i/e regjistruar Maska e shalja1
  Antarsuar
  18-05-2009
  Postime
  429
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Po shifet qe dallimi i te perkedhelurve titiste me shqipar eshte shum i madh andaj titista te ngordhr qani kolektivish baben , shka se ua mbushi trupambukun edhe ua dha nga nje kollare, a e dini qe prej juve as me p-shurr s,ka pase guxim njeriu po tani edhe nese lehni jeni te izoluar si ne zoo.
  Ndryshuar pr her t fundit nga shalja1 : 11-01-2010 m 11:18

 11. #231
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  “Humbja e dosjeve t UDB-s n Shqipri, nj skandal i rnd”

  Lexova n shtyp se, ish-Drejtori i Shrbimit Informativ Shqiptar (SHISH), n vitet 1997- 2002, Zoti Fatos Klosi, deklaroi n nj konferenc ndrkombtare t organizuar dje n Tiran se, dosjet m kryesore t ish-Sigurimit t Shtetit shqiptar pr UDB-n serbe dhe agjenturn e saj n Shqipri, ishin zhdukur nga arshivat e tij.


  “Humbja e dosjeve t UDB-s n Shqipri, nj skandal i rnd”


  Lexova n shtyp se, ish-Drejtori i Shrbimit Informativ Shqiptar (SHISH), n vitet 1997- 2002, Zoti Fatos Klosi, deklaroi n nj konferenc ndrkombtare t organizuar dje n Tiran se, dosjet m kryesore t ish-Sigurimit t Shtetit shqiptar pr UDB-n serbe dhe agjenturn e saj n Shqipri, ishin zhdukur nga arshivat e tij.
  Humbja e dosjeve kryesore t UDB-s serbe n Shqipri, sht nj skandal tepr i rnd dhe nj akuz e hapur pr ish-SHIK-un.
  Ish-kryetari i ndjer i Komisionit t Rendit Publik, SHIK-ut dhe Mbrojtjes s Kuvendit Popullor, Azem Hajdari, disa her e ka denoncuar publikisht ish-drejtorin e SHIK-ut, pr shitjen e dosjeve t UDB-s gjakatare serbe.
  Arrestimi heroit kombtar, Adem Jashari, dhe i liderve t rezistencs kosovare n Tiran, rrmbimi, torturimi dhe zhdukja pa varr e atdhetarit Remzi Hoxha, jan akuza pr krime kundr njerzimit dhe bashkpunim t hapur me UDB-n serbe! Kryesorja e mbi t gjitha akuzave sht: As ajo vet nuk do t dinte ta drejtonte kaq keq Shqiprin, sa qeverit e Tirans kto vite!
  Nj sugjerim pr Zotin Fatos Klosi: mos dil pr gjah as i shoqruar mbas ktij denoncimi t guximshm!

 12. #232
  i larguar Maska e bindi
  Antarsuar
  17-10-2009
  Vendndodhja
  Ne bregdet
  Postime
  1,564
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Akoma ju me akuza dhe kunder akuza...Me e mira do te ishte qe kete energji mos ta perdorni
  kunder njeri tjetrit sepse kjo logjike nuk sjell kurgje te mire...!E mira eshte e kunerta kesaj qe
  jeni duke bere...!E lereni keto!!!Se armiku keshtu don me ju pa,te ndar dhe te perare...Por
  ju duhet te tregoneni me te menur, per te mos rene ne gracka te ketilla.Qe ve ju mund te ju
  sjellin deme...!

 13. #233
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  E vrteta e agjenturs serbe, e zbrthyer prmes rastit t Branisllav Nushiqit

  Cili sht Branisllav Nushiqi

  Cila ka qen agjentura serbe e greke ne Shqipri nga koha e Lidhjes Shqiptare t Prizrenit e ktej e ’detyra ka kryer ajo? Si e ka kanalizuar politikn shqiptare “pro” interesit t saj e kundr interesave t shtjes shqiptare? Cilat rryma politike ideologjike, morale, forca politike apo individ, jan financuar e mbshtetur drejtprdrejt apo indirekt nga kto politika? Cila sht platforma e tyre ne kushtet e sotme?
  Ja e vrteta e nj studimi kosovar t vitit 1990 pr metastazat e ksaj agjenture.

  “Cili sht Branisllav Nushiqi”? Ky sht titulli i nj shkrimi, me sa me kujtohet i vitit 1990, botuar tek Gazeta “Fjala” e Kosovs, e prdyjavshme, organ i Lidhjes se Shkrimtareve dhe Artisteve t Kosovs n at koh.
  E mbajta me fanatizm, pr gati tre vjet dhe kur u krijua qeveria demokratike,pas zgjedhjeve te marsit 1992 e drgova pr botim tek RD me ann e prfaqsuesve te zgjedhur te PD ne Pogradec se isha i bindur se duhej bere publik dhe ne Shqipri. Me thane se do te botohej por nuk u be. Pas disa muaj kur e pashe se nuk po botohej, krkova te me kthehej, por me thane se ka humbur rastsisht dhe nuk gjendet. E kam krkuar me pas me te njohur e miq qe lvrojn fushn e pens e dijes, pr t’u gjendur ne Prishtine a gjetke e me sht kthyer se nuk gjendej.
  Shkrimi me ra ne dore kur akoma ishte terr e mezi dukej shkndije. Ishim ne zbor (prgatitje ushtarake). Ne “Fushn e Madhe”, ne malet e ervenakes, Fari Lickollari kishte mbshtjelle bukn me gazetn “Rilindja” te Kosovs. E mora fletn e gazets dhe e pyeta si i kishte rene ne dore. Me tha se ia kishin dhn shofert kosovare qe vinin pr te marre tulla ne Shqipri. Ne at kohe Fariu ishte me pune kontrollor veteriner ne Dogann e Q. Thans. Tani sht pensionist ktu ne Pogradec. I krkova te ruante do gazete qe i binte ne dore nga Kosova dhe te ma jepte kur te kishte mundsi. Akoma ishte kohe e censurs dhe pune jo pa rrezik, por Fariu ishte burr me karakter dhe po ta jepte fjaln e mbante. Kshtu me solli disa gazeta dhe mes tyre “Zrin e Rinise”, numrin qe kishte “Ekspozitn e tmerrit”, te ciln e kam edhe sot, dhe “Fjalen”, e cila kishte ne faqen e fundit te saj, me shkrim te imt shkrimin me titull “Kush sht Branisllav Nushiqi”.
  “Fjala” e Kosovs ishte me sa mbaj mend gazete e prdyjavshme dhe me format te madh. Nuk me kujtohet cili historian apo studiues i Kosoves e kishte gjurmuar e gjetur materialin. Ne ate kohe te gjith shkrimtaret, artistet e studiuesit e Kosoves ishin ne nje front per shtjen kombetare dhe Kosovn Republike si hap drejt pavaresise, perjashto te shiturit dhe te dorezuarit apo te natyralizuarit me pushtimin si kudo ne raste te tilla.
  Nuk ishte analize, ishte botimi i letres se Branisllav Nushiqit derguar Mbretit te Serbise dhe Ministrit te Punve t Jashtme te Mbreterise Serbe si perfaqesues i Mbreterise Serbe prane Lidhjes Shqiptare te Prizrenit. Nga prmbajtja e saj dilte ne drite te diellit kush ishte ky Branisllav Nushiqi: hartuesi i nje platforme antishqiptare, e cila qe prej ahere ka qene me djallezorja.
  Ne fillim jepej nga autori shkurt te dhena per B.Nushiqin, me origjine nga babai nga fshatrat e bregut te Vlores, i cili kishte emigruar ne te ri ne Serbi a Mal Te Zi, ishte martuar me nje serbe, kishin pjelle nje djale qe u vune emrin Brano Nushi, i cili si u rrit, kishte mbaruar shkollen ne Beograd dhe per te theksuar se ishte serb i vertete dhe jo gjysmak e kishte perpunuar emrin nga Brano ne Branisllav dhe mbiemrin nga Nushi ne Nushiq. Me tej caktohet nga Mbreti i Serbise si prfaqsues i tij pran Lidhjes Shqiptare te Prizrenit. Pas kesaj vazhdon letra e Branisllavit me informacionet e rekomandimet per Mbretin e Serbise dhe qeverine serbe per shkaterrimin e Lidhjes se Prizrenit, ndrtimin e nje platforme antishqiptare, kanalizimin e tyre ne interes te Serbise dhe thelbi i prmbajtjes ishte ky: “LSH Prizrenit ka organizuar 70 mij lufttare te armatosur nga te gjithe viset e Shqiperise te vendosur deri ne vdekje per shtjen e tyre. Kesaj hordhie te armatosur(citohet Branisllav Nushiqi) nuk do t’i bnte balle asnj fuqi ballkanike ve Portes se Larte. Mbretria e Serbis nuk duhet te prplaset me kt fuqi ushtarake. Ajo duhet te beje sikur e mbshtet, ndrsa do te gjeje kohe te mjaftueshme pr ta drejtuar kundr Ports se Larte. Kjo sht e vetmja mnyre pr ta mposhtur. Keshtu Serbia do te zgjidhe te gjith pretendimet e saj ne Kosove dhe viset shqiptare. Njkohsisht - vazhdon Nushiqi ne letren e tij - duhet t’i jap te kuptoje Stambollit qe nuk po veprohet kundr Ports. Ndaj ne mbshtetje te Lidhjes Shqiptare te Prizrenit do te dale ndonj shoqate a lvizje serbe qe do t’i beje shqiptaret te kuptojn se Serbia sht me ta, ndrsa qeveria serbe do te reagoje kundr saj duke u thn shqiptareve se s’kemi ’t’i bjm hapur Ports se Larte, e ksaj te fundit do t’i leme te kuptoje se kto lvizje nuk jan politike shtetrore. Gjithashtu - vazhdon Nushiqi - duhet bindur Mbretria e Malit t Zi qe te lejoje nj konsull serb ne Shkodr se Lidhja Shqiptare e Prizrenit kmbt i ka ne Prizren ndrsa kokn e ka ne Shkodr”.
  Ky ishte thelbi i letres se Nushiqit dhe ngjau si ai e planifikoi. Ne LSH e Prizrenit fitoi krahu qe krkonte lufte me Porten e Larte dhe dihen pasojat. Bashke me shkatrrimin e LSHP mori goditje te pariparueshme per me shume se 100 vjet edhe shtja shqiptare ne trsi. Serbia aneksoi Kosovn dhe Shqiprin Juglindore, Mali i Zi Veriun e Shqipris dhe Greqia Jugun e saj, amrin e cila prvese u zaptua, u shpopullua me masakra e gjenocid te papare ne historin e re t Europes.
  Gjakderdhja e 10 viteve te fundit te shekullit te njzet ne Ballkan nuk i ka rrenjet ne sundimin otoman, por ne coptimin e trojeve shqiptare gjate prmbysjes se Portes se Larte, ne zaptimet dhe gjenocidin mbi popullatn autoktone shqiptare. Qe ne momentin e krijimi te shtetit grek e serb, nisi politika e aneksimit te territoreve shqiptare, asimilimit te popullats se tyre dhe kur kjo nuk arrihej, fillonin shfarosjet dhe shpopullimi, pra vise te Shqipris pa shqiptare. Ktu i kane rrnjt politikat e egra te gjenocidit ne Ballkan, kto jan rrnjt ne krijimin dhe zgjerimin e shteteve te Serbis e Greqise, ktu fillojn politikat njerzore e plakitse te ktyre krijesave te ushqyera me masakra mbi trojet e popullatn shqiptare.
  Dhe sot e ksaj dite nuk kane hequr dore nga politika aneksioniste mesjetare, vese kane prshtatur taktikat ne kushtet e krijuara kundr dshirs se tyre dhe me force. Sot ata prpiqen t zaptojn ekonomin strategjike te Shqipris. Kjo sht platforma e tyre sot dhe kjo duket sheshit.
  Ndaj shtrohet pyetja: Kur qendra e Shqipris te sotme u zhvendos nga Shkodra ne Tirane ku u perqendrua agjentura e strategjia serbe!? Sigurisht ne Tirane. Historia e midis dy luftrave, e luftes se dyte dhe e pas luftes se dyte botrore e vrtetoi kete, me kontributin e dhn per krijimin e PKSH nen tutelen e PKJ , ne vendosjen e regjimit komunist ne Shqipri, i cili ishte kunder interesave te shqiptareve dhe pro interesave te Serbise e Greqise, kishte apo s’kishte lufte ideologjike midis tyre.
  Nese Shqiperia e Sotme do te ishte demokraci pra jo diktature pas Luftes se Dyte Boterore, Serbia do te gjendej rruges si Rusia para Gjermanise Perendimore dhe me shqiptaret nuk do te luhej njesoj sikunder nuk luhet dot sot njesoj. Shqiperia do te ishte “Zvicra e Ballkanit”, si ishte ndrruar prej shekujsh dhe Kosova ne Minimum do te ishte “Sllovenia”ne Jugun e Jugosllavise e Serbise. Nushiqet, ubrilloviqet e Millosheviqet e dinin kete, i kishin bere mire llogarite deri diten kur luftetaret e lirise moren armet ne dore per clirimin e Kosoves dhe keshtu dhe te Shqiperise,deri diten kur Presidenti Klinton lexoi 600 faqe histori, pra thelbin e saj,ate qe marrim me mend nga pasojat historike (Sipas Xh.Rubin zedhenes i Shtepise te Bardhe qe njoftoi nderhyrjen ushtarake te NATO-s), deri kur kryeministri i Britanise Toni Bler vraponte neper shkallet e avionit per te takuar refugjatet kosovare e deri kur Franca u kthye me ne fund ne krahun e te drejtes dhe fatkeqesia e fatmirsia, njkohsisht i ribashkoi shqiptart pas mse nj shekulli.
  Dua te falenderoj ate studiues kosovar, dijetar me kurajo e me mendje te mprehte qe botoi para 20 vjeteve kete material historik qe zbardh politiken e Serbise, dhe per analogji dhe te Greqise. Nese ne Kosove e dine mire kush eshte Branisllav Nushiqi, ubrilloviqi dhe Akademia Serbe, ne Shqiperi s’eshte e njejta gje. Platforma antishqiptare punonte nepermjet nomenklatures, propagandes, falsifikimt te fakteve historike dhe politika antishqiptare kishte penetruar thelle e lart. Platforma “Nushiq”, si dosja “Mitrokin” qe do te thote te besh agjentin pa e ditur qe je i tille, u pershtat ne kete rast si penetrim politik, ideologjik e moral e si platforme e eliminimit te ideve nacionaliste dhe mbartesve te tyre dhe si agjenture e drejtprdrejt apo vasalitet i fshehur nga faqja e publikut. Ndaj ka vlera ribotimi i ketij shkrimi, i cili duhet te jete gjekundi ne ndonje shtepi a biblioteke shqiptare. Duhet ta dine dhe shqiptaret e ketushem kush eshte Branisllav Nushiqi dhe platforma e tij e strholluar antishqiptare, kush eshte ky gjysemserb gjysemshqiptar nga gjaku e m serb se serbt nga mendja e veprat. Keshtu do te dine te dallojne ata qe kane qene e jane me mendjen e tij, ata qe jane te infektuar prej saj dhe ata qe padashje i kane sherbyer asaj. Ne kohen e diktatures ne dukje behej perpjekje te krijohej ideja se mbeshtetej Kosova dhe shtja shqiptare, por kjo shtje perdorej per interesa te klikes ne pushtet per faqe te publikut dhe sidomos per te patur influence ne opinionin e shqiptareve ne emigrim dhe ne fakt behej e kunderta. Sigurimi i Shtetit praktikisht bashkepunonte me UDB, patjeter me marreveshje midis dy paleve. Shqiptaret e arratisur ne Jugosllavi ktheheshin ne Shqiperi dhe Kosovaret e ardhur ne Shqiperi ilegalisht pergjithesisht dorezoheshin ne Jugosllavi ose burgoseshin si agjente. Duhet te kete qindra raste te tilla te dokumentuara. Me “politiken e shkallezimit” u krijua gradualisht psikoza se do kosovar eshte “Agjent i UDB” dhe kjo do te pershtatej me te njejten politike pas renies se diktatures me perhapjen e psikozes se kosovaret jane”te liq e te pabese etj”, me forma te hapura dhe me gazeten gojore agjenturore. Politike e shkallezimit ishte perpunimi gradual i opinionit me qellim te caktuar me te gjitha mjetet e e propagandes. Ne kohen e diktatures funksiononte nepermjet strukturave te caktuara, te cilat me pas nuk u nxoren ne faqe te diellit asnjehere. Fillonin punen nepermjet gazetes gojore, e me pas e merrte ne dore partia e organet e diktaturessipas rastit,ose me se paku krijohej nje opinion ne sherbim te regjimit. Keto psikoza u shemben kur Kosova u lirua dhe me kete rast nderruan krahun dhe perpunuesit e opinionit ne kete drejtim. Tani ata kane front te ri, mund t’i shohesh dhe te bertasin per Kosoven e shtjen kombetare dhe me ne fund dhe kjo eshte nje tregues i madh, nuk u ka mbetur udhe tjeter.
  Nderkohe pas renies se diktatures punohej ne te dy krahet per te perhapur psikollogjine e kapitullimit para makinerise ushtarake serbe,me krijimin e psikozes se eshte e pamundur te luftohej kunder saj,se ajo do te nenshtronte cdo ushtri ne Ballkan e per me teper se kish per gje e Italine. Keto psikoza prhapeshin jo rastesisht dhe i kam gjetur dhe midis disa shqiptareve te Kosoves ne Zyrih ne fund te nntorit 1998, te cilet e shtronin me emocion e prkushtim shtjen e Kosoves, por u ish mbushur mendja se nuk i dilej ksaj makinerie. Kjo psikoze u thye nga msimi me i vjetr i historis se lufta pr liri nuk merr parasysh fuqin dhe egrsin e pushtuesit, e ajo dite do te vinte si dhe erdhi. Ata qe luftuan me penn, mendjen e tyre dhe me gjithka munden kt psikoze e u ndeshen me te ishin ne krahun e duhur ne shrbim te Atdheut te tyre e shtjes kombtare, mbajtn ndezur shkndijn e liris qe prej dits se robris te Kosovs e deri ne lirimin e saj pr me tepr se katr breza. Ata qe rrmbyen armt dhe thyen me do sakrifice te mundshme njerzore kt psikoze ata fituan betejn e pare pr pavarsin e Kosovs,ne frontin me te vshtire, ata te cilt u flijuan,apo i mbijetuan betejave, luftuan pr lirin e gjith shqiptareve dhe brezave qe do te vijn,ata thyen prangat e nnshtrimit e gjunjzimit para pushtuesit dhe solln ditn e nderuar te shqiptareve e te liris, pavarsin e Kosovs. Pavarsia e Kosovs dhe komunikimi mbarshqiptar ka goditur dhe shkulur rrnjt e psikologjin antishqiptare ne vete gojn e shqiptareve, por nuk i ka zhdukur ato prderisa nuk u sht dhne prgjigje ktyre pyetjeve:
  Cila ka qene agjentura serbe e greke ne Shqipri nga koha e LSHP e ktej e ’detyra ka kryer? Si ajo ka kanalizuar politiken shqiptare pro interesit te saj e kundr interesave te vendit e shtjes shqiptare? Cila sht politika e vrtete e shtetit grek e serb qe ne diten e krijimit te tyre, ne raport me shtjen shqiptare? Cilat rryma politike ideologjike, morale, forca politike apo individ, jan financuar e mbshtetur drejtprdrejt apo indirekt nga kto politika? Cila sht platforma e tyre ne kushtet e sotme? Pse gjith krert e shtetit grek deri ne lirimin e Kosovs kane deklaruar hapur se “Kosova nen Serbi eshte interes strategjik i Greqis? Pse sot mbahet peng Kosova me veriun e Mitrovics nga Rusia e Serbia dhe shtypet pa mshire popullsia shqiptare ne Presheve, Bujanoc e Medvegje?
  Pa keto prgjigje historia e Shqipris, Kosovs dhe shtjes shqiptare ne Ballkan do te jete e paplote, ose gjysem e helmuar si Nushiqi. Pa kto pergjegje nuk mund te shkruhet si eshte historia e Ballkanit dhe kshtu dhe e Europes, e cila me ne fund hoqi dore nga mbeshtetja e politikes aneksioniste e koloniale te Serbis e Greqis ne Ballkan dhe nga heshtja per gjenocidin ndaj popullit shqiptar. shtja shqiptare do te vihet ne vend dhe historia duhet te nxjerre ne drite te vrtetat e nuk duhet te lere ne harrese masakrat shekullore te serbeve e grekeve ndaj shqiptareve autoktone. Politika sllave doli ne drite me gjith takmet e saj ne fund te viteve ‘90. Pas ushtris serbe, doli hapur ta shohin dhe ata qe s’kan sy e mendje, politika antishqiptare shekullore e pansllaviste e Rusise per te cilen Sekretari Amerikan per Mbrojtjen ne Prishtine deklaroi se “Nuk do te lejohet me qe Rusia ta perdore Kosoven si oborrin e saj mbrapa shtepise”. Tani Putini flet si dikur Cari i Rusise e Mbreti i Serbis diku nga shekulli i 19 dhe nushiqet e tij jane koshtuniqet e tadiqet. Kjo rrezoi me ne fund edhe tezen e disa internacionalisteve shqiptare(qe ka dhe sot),se Rusia nuk do t’ia dije per Kosovn dhe shtjen shqiptare. Nga deklaratat e Putinit duket sheshit se me far fuqish madhore djallezore e dashakeqe ka patur te beje eshtja shqiptare, atdhetaret shqiptare e lufttart e liris, per me teper se nje shekull e gjysem,sa e vshtire ka qene fitorja e pavarsis te Kosovs dhe per kete shkak dhe pse e vonuar sa e ndritur, sa e bardhe, sa ditemire. shtja shqiptare me pavaresine e Kosoves ka marre zgjidhjen e saj thelbsore,por akoma eshte nje trung, jo i krasitur,por i prere deri ne dege,qe pret te lulzoje. Do te zgjidhet perfundimisht kur shqiptaret te vendosin te lire te bashkohen ne trojet e tyre etnike e natyrale, kur politika shqiptare nuk do tu leshoje pe pr interesa kolltuksh politikave neokolonialiste te Greqise e Serbise, kur interesat jetike e strategjike te shqiptareve do te mbrohen me kurajo nga vete ata dhe perfaqesuesit e tyre politike, kur Greqia do t’i ktheje tokat e grabitura me dhune e gjenocid popullit shqiptar te amris.

 14. #234
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Citim Postuar m par nga bindi Lexo Postimin
  Akoma ju me akuza dhe kunder akuza...Me e mira do te ishte qe kete energji mos ta perdorni
  kunder njeri tjetrit sepse kjo logjike nuk sjell kurgje te mire...!E mira eshte e kunerta kesaj qe
  jeni duke bere...!E lereni keto!!!Se armiku keshtu don me ju pa,te ndar dhe te perare...Por
  ju duhet te tregoneni me te menur, per te mos rene ne gracka te ketilla.Qe ve ju mund te ju
  sjellin deme...!
  per me shkie gjithmon do te kemi akuza kunder tyre se na kan shume borgje i kemi armik dhe kurr nuk do ti harrojm
  nese une publikoje sene te kqija te cilat na i kan ber shkiet nuk besoi se po bej ndonje mekat.

 15. #235
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  KUSH JAN PERSEKUTUESIT E SHQIPTARVE, PAS LDB’s?!

  Ali Shkukria prokuror i par publik i “Kosmetit”!!
  Kush e prgatiti Kuvendin e Prizrenit m 8 - 10 korrik 1945?!
  Cilat ishin pikat e rendit t dits n Kuvendin e Prizrenit?
  Kush ishin delegatt e przgjedhur t Kuvendit t Prizrenit?!
  Sa shqiptar u vran e u persekutuan gjat viteve 1941 - 1947?!
  Kush ishin gjyqtart e par t “gjyqit popullor krahinor t kosmetit” ?!

 16. #236
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  ZANAFILLA E UDB’s FAMKEQE!

  Dihet mirfilli se pas Lufts s Dyt Botrore, syri dhe veshi i regjimit jugosllav ishte padyshim Shrbimi famkeq UDB.

  Ku e kishte zanafilln kjo famkeqja UDB pr Kosov, e cila ia nxiu jetn shqiptarve ?!

  M 14 maj 1944 me vendim t Shtabit Suprem t UNJ-s, u formua OZN’a (Odelenje za Zashtitu Naroda - Dega e Mbrojtjes Popullore) e cila fillimisht ka vepruar n kuadr t seksionit t MP t KANJ’s. Ky formacion shfaross pr shqiptart, n Kosov u themelua m 1 shtator 1944. T gjitha dokumentet e kohs flasin se OZN’a pr Kosov sht formuar me krkesn e “Komitetit Krahinor t Kosmetit” dhe t Komitetit Qndror t PKJ-s. Pr formimin e saj, prgjegjs ishte Aleksandr Rankoviqi, i cili pr at dit i kishte ftuar n nj takim - n ishujt Vis t Kroacis:

  1. Miladin Popoviqin ( udhton nga shqipria pr n Vis),
  2. Dushan Mugoshn dhe
  3. Spasoje Gjakoviqin.
  N kt takim u vendos q shef i OZN-s pr Kosov t emrohej Spasoje Gjakoviqi. Me rastin e promovimit t OZN-s n Kosov, n radht e saj ishin edhe tre antar t “Komitetit Krahinor t Kosmetit”:

  1. Ali Shukria, ( Shih n foto )
  2. edo Mijoviqi dhe
  3. Sahit Bakalli.

  Me rastin e formimit t t ashtuquajturs ”Qeveri demokratike” n mars 1945, OZN’a hyri n prbrjen e Ministris s Punve t Brendshme, ndrsa pas shpalljes s Kushtetuts s par t Jugosllavis s AVNOJ-it ( janar 1946) ajo u shndrrua n UDB (Uprava Drzhavna Bezbednosti - Drejtoria e Sigurimit Shtetror - DSSH). Me kt emrtim UDB’a veproi deri n korrik t vitit 1966, kur n Plenumin e Brioneve u largua nga pushteti Aleksandr Rankoviqi.
  Pas disa ndryshimeve siprfaqsore brenda ktij shrbimi, UDB’a u emrtua si SDB (Slluzhba Drzhavne Bezbednosti - Shrbimi i Sigurimit Shtetror), por, pavarsisht nga ndryshimi i emrit, populli shqiptar deri n ditt e sotme e njihte si UDB.
  Krahas SDB alias UDB-s ka vepruar edhe nj shrbim tjetr sekret i njohur si KOS (Kontra Obaveshtajna Sluzhba - Shrbimi Kundrspijunues). KOS’i ka vepruar n kuadr t Armats jugosllave APJ.
  OZN’a / UDB’a / SDB dhe KOS’i ishin dhe mbetn shrbimet sekrete antishqiptare dhe m monstruoze n luftimin e Lvizjes Kombtare Shqiptare gjat viteve 1945 - 1999...

  ALI SHUKRIA PROKUROR I PAR PUBLIK I “KOSMETIT”!

  Ndonse kto shrbime antishqiptare konsideroheshin si “Dor e fort” brenda shtetit jugosllav dhe si t tilla i ndiqnin, keqtrajtonin dhe i burgosnin pamshir shqiptart, kudo dhe n fardo forme q kundrshtonin regjimin e ri jugosllav, m 3 shkurt 1945 n baz t vendimit t Mbledhjes s AVNOJ’it mbi formimin dhe kompetencn e ”Prokurorit Publik t Jugosllavis Demokratike Federative”, u formua edhe “prokuroria publike e Kosovs dhe Metohis,

 17. #237
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  AKTET GJENOCIDALE T UDB-S NDAJ T BURGOSURVE POLITIK Shqiptar

  Nga Prof. Dr. Sabile Kemezi-Basha
  N kt studim do t japim disa nga rastet drastike dhe disa akte m gjenocidale q i zbatonte UDB-ja dhe udbasht, e q ishin m t shpeshta ndaj t burgosurve politik shqiptar. Ato dshmojn se qllimi i fundit i tr ksaj ishte zhdukja dhe shfarosja fizike e kombtare e ksaj popullate. Pothuajse t gjitha rastet e tilla ishin dukuri. Shqiptart, kudo q ishin dhe kudo q vendoseshin npr burgje, kishin t njjtin trajtim, posarisht nga joshqiptart.
  Aktet gjenocidale ndaj t burgosurve politik shqiptar, nuk jan vetm t dhjetvjetshit t fundit t shekullit XX. Mjerisht, e tr kjo zgjat me shekuj, por n forma t tjera, n mnyra e me mynxyra t mbuluara. Kshtu, dhuna mbi popullin shqiptar vijon pandrprer. N vitet 1981-1989, rritet statistika morbide e t burgosurve. N kto kushte me dhjetra antar t organizatave ilegale e kan psuar npr burgje. Me qindra kan mbetur invalid t prjetshm, ndrsa me qindra familje jan br qytetar inferior, sepse prmes torturs shpirtrore mbi ta, bheshin edhe trajtime makabre, deri n shkall vdekjeje ose gjymtimit fizik.[1] Fillohej me aktin e arrestit, t burgimit n hetuesi. Masa q ushtroheshin gjat ksaj procedure ishin keqtrajtimet fizike e psikike. T arrestuarit n kto trajtime e psonin aq shum, saq edhe dshmit m rrqethse jan tepr t varfra pr ta pasqyruar tr gjenocidin q ushtrohej mbi kta patriot. Pes dekada t Jugosllavis socialiste ishin vite gjahu mbi shqiptart. Metodat q prdoreshin npr qelit e burgjeve, me gjas, nuk mund t hasen as n vendet m raciste n bot. Por, nuk do t ndalemi n kto. Udbasht udhhiqeshin me sintagmn e njohur: “Qllimi arsyeton mjetin”, andaj pr ta ishte i lejueshm do mjet, vetm e vetm q t bnin shplarjen e shpirtit e t trurit nga historia dhe ideologjia. Askund n bot nuk ka ndodhur q policia t shkonte si n teatr pr t ndshkuar “t planifikuar pr krim”.
  Aktet gjenocidale, vetm se n mnyr m perfide e n vazhdimsi, u kryen te t gjith antart e organizatave ilegale shqiptare q u zbuluan. Pas zbulimit t Komitetit Nacional Demokratik Shqiptar, pushteti serbosllav i dnoi udhheqsit e tij me pushkatim: Halim Spahiun, Tahir Dedn, Kajtaz Ramadanin, Rexhep Kabashin, Rifat Krasniqin, ndrsa shum t tjer u mbylln me burgje dhe u dnuan me vite marramendse.[2] Nj vit m von zbulohet grupi tjetr i po ksaj organizate. Udhheqsit e tij: Hysni Rudi, Mehmet Bushi (q t dy oficer me akademi t mbaruar), Azem Morana, Halim Orana (juristi i par n Gjilan), dnohen me pushkatim.[3] M 26 korrik 1946, nn udhheqjen e patriotit Gjon Serreqi, organizata konsolidohet dhe ndrkoh mban Kongresin e Pest t NDSH-s n vendin e quajtur Blinaj (Mali i Lipovics). Nj vit m von zbulohet edhe ky aktivitet, shumica e udhheqjes burgosen. Gjykimi i tyre mbahet n Gjimnazin e Prishtins “Sami Frashri”. Me pushkatim dnohen: Gjon Serreqi, Ajet Grguri, Uk Sadiku dhe Osman Bunjaku. Prokuror i krejt ksaj ishte, kush tjetr – Ali Shukrija.[4]
  E frymzuar nga Gjon Serreqi, m 1948 u formua organizata e re e KNDSH-s, por edhe kjo u zbulua dhe shum antar t saj ran n burg dhe kurr nuk doln prej tij. M 1950 u zbulua grupi i Metush Krasniqit, patriot i shquar. N baz t aktakuzs nr. 112/62, msuesi Shaban Shala, n shtator t vitit 1960 formoi grupin politik me emrin “Organizata Nacional Demokratike Shqiptare”.[5] Kryetar i saj u zgjodh Shaban Shala.
  M 1958 pr her t par bie n burg Adem Demai,[6] ndrsa gjasht vjet m von ai formon organizatn ilegale “Lvizja Revolucionare pr Bashkimin e Shqiptarve”.[7] Po n kt periudh veprojn dhjetra grupe politike atdhetare, formale e joformale, t cilat ishin t liruara nga hipotekat e organizatave t vjetra politike. N krye t ktyre grupeve politike, t cilt u burgosn n intervale t ndryshme, gjat ksaj periudhe dalloheshin: Kadri Halimi, Hyrie Hana, Ali Aliu, Rexhep Abdullahu e shum t tjer. Zbulohet grupi i Kadri Osmanit “Grupi Revolucionar” (1969).[8] Pr her t dyt burgoset Adem Demai, zbulohet organizata ilegale e tij dhe bien n burg shum ilegal anemban Kosovs e jasht saj.
  Me koh, armiqt e prbetuar t shqiptarve, udbasht, filluan nj nga nj t’i zbulonin organizatat ilegale. Npr burgjet jugosllave, shqiptart, t dnuar politik, filluan t bheshin shumic. Edhe pse pushtetmbajtsit trumbetonin se shqiptart, si popull, n kt shtet qenkan pakic kombtare, burgjet e dshmonin t kundrtn. Shqiptari, t cilit i ishte suprimuar liria n mnyr represive, ishte qenie e shqetsuar. Mirpo, n t vrtet t shqetsuar, madje edhe t mjer, ishin ata q kt popull e robronin. Individi, njsoj si kolektiviteti, mund t privohet nga liria, q me fjalorin e dhuns do t thot se mund t burgoset. Mirpo, kjo nuk do t thot se me burgosjen e qenies fizike t njeriut, burgosen edhe qenia e tij mendore, ideja dhe vullneti pr liri. I robruari do t bj mos pr t’u liruar, robruesi, nuk do t kursej asgj nga arsenali i dhuns pr t ruajtur gjendjen robruese, pr ta kufizuar, pr ta ndrydhur e pr ta ngulfatur lirin. Forc pozitive ishte ajo e popullit shqiptar dhe e organizatave ilegale q prpiqeshin t liroheshin nga robria, por forc (natyrisht, negative) ishte edhe ajo e shtetit q kufizonte lirin n do shteg. Mirpo, duke e kufizuar lirin e popullit liridashs, ata vet kufizoheshin, vetmohoheshin...Kto procese dalngadal e asgjsonin fuqin dhe forcn e robruesit. Nse sht kshtu, e kshtu sht, ather mund t themi se populli shqiptar, i “determinuar” si popull i ndar dhe jo i lir, doemos duhet t jet i lir. Ndrkoh, ata q s’mund ta mendojn qenien shqiptare t lir, aq m pak t bashkuar, si gjithmon, do t mundohen me dhun e me arreste ta pengojn lirin dhe bashkimin e plot t shqiptarve n kto troje. Pr kt arsye prdorn nj seri metodash gjenocidale, vetm e vetm q ta shkoklonin shqiptarin nga gjakimi shumshekullor.
  Vuajtja, dhembja e individit nuk vinte nga arsyeja vetjake, nuk vinte nga uni i tij, por nga vuajtja e madhe e vet popullit shqiptar n prgjithsi, nga oktapodi serbo – sllav dhe gjenocidi i egr q ushtronin mbi kt popull. Nprmjet akteve gjenocidale, udbasht zbulonin dika t tmerrshme e shqetsuese, nprmjet dhuns zbulohet realiteti fizik, etnik, social dhe politik, ndryshe nga tendenca shfarosse kombtare.
  Kundr t burgosurve politik shqiptar shum akte gjenocidale i zbatoi vet shteti (kjo do t thot se gjenocidi ndaj popullit shqiptar ishte i organizuar n mnyr institucionale), i zbatuan organet kompetente dhe UDB-ja, q ata i merrnin n trajtim. Format m t shpeshta t praktiks represive ndaj t burgosurve politik shqiptar kan qen:

  Transferimi i t burgosurve politik shqiptar nga burgjet e Kosovs

  Duke filluar q nga Sllovenia, Stara Gradishka, Zenica, Sremska Mitrovica, Beogradi, Nishi, Pozharevci, Idrizova e shum vende t tjera anemban ish-Jugosllavis. Shqiptar t dnuar politik, burgun e vuanin n burgjet m famkeqe dhe m t largta. Kjo ishte forma m barbare, q ndikonte edhe te t burgosurit edhe te familjet e tyre, si n aspektin e shpenzimeve materiale, ashtu edhe n at psikik e fizik t vizitorve. Ndodhte q, mu pr shkak t largsis, t burgosurin me muaj (ndonjher edhe me vite) t mos e vizitonte askush. Ish i burgosuri politik, Binak Ulaj, pr pes vjet, sa ka vuajtur burgun, pr shembull, vetm nj her e kishte vizituar nna plak.[9] Ai, duke i par mundimet e nns, kishte krkuar nga ajo q m t mos e vizitonte. Udhtimi i largt, ndrrimi i njpasnjshm i automjeteve (treni, autobusi etj) dhe shkuarja n nj qytet t panjohur, ishte nj golgot e vrtet, ndrsa kaptin m vete ishte edhe vet akti i vizits. Ndonse n shum burgje, me rregullore vizitat ishin t parapara t zgjasnin 30 minuta,[10]pr shqiptart ato shkurtoheshin dhe zhvilloheshin n pranin e gardianit, i cili njhersh ishte edhe prgjues. Vizitort ishin t detyruar t flisnin n gjuhn serbe, kurse shum nga ta nuk e dinin kt gjuh, andaj detyroheshin q t ktheheshin pa e par t burgosurin. Rasti m flagrant ishte kur m 28 janar 1965, Adem Demai i kishte shkuar pr vizit nna. Ajo, pr shkak se nuk e dinte gjuhn serbe, kishte qen e detyruar q t kthehej n shtpi pa e par kurr t birin. Pas nj kohe t shkurtr kishte vdekur, duke i thn s bijs Ajshes “’m vyen m jeta, kur nuk m lan ta shoh djalin tim”.[11] Ose n nj rast tjetr sikur donin q grilat e burgut t futeshin edhe n kokn e fmijs s vogl. sht ky rasti i bijs s vogl t Hydajet Hysenit, e cila e kishte vizituar baban n burgun e Beogradit. Ktyre u ishte lejuar vizita, por vetm nprmjet grilave, kur ai kishte qen n gjendje shum t rnd shndetsore, si pasoj e torturave. Ai tregon se fare nuk i kujtohet t ket pasur vizit. Vajza e vogl ishte tmerruar. Hydajeti m von kishte br ankes dhe krkes “q vizitat, s paku kur vijn fmijt, t bheshin n kushte normale, n dhomn e vizitave t rregullta”.[12] Mirpo, krkesa nuk ishte miratuar. Qllimi dihet, ata donin t’i shkatrronin jo vetm t burgosurit, por edhe t afrmit e tyre.

 18. #238
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Trajtimi i mbyllur

  T burgosurit shqiptar, sapo vinin npr kazamatet jugosllave, menjher i nnshtroheshin trajtimit t mbyllur, fare nuk kalonin n sektorin e pranimit (karantina). Kshtu shkelej neni 97 i LEASP-it.[13]E tr kjo kishte pr qllim presionin e vazhdueshm kundr bindjeve t tyre politike. “N funksion t qllimeve t synuara ndaj t burgosurve, t vendosur n repartin e mbyllur, sht zbatuar nj varg masash t kundrligjshme, t cilat lan gjurmt e tyre n shndetin ton fizik e psikik,[14] rrfen Nezir Myrtaj, n ankesn drejtuar Sekretariatit Federativ t Judikaturs dhe Administrats s Prgjithshme n Beograd, prmes SHNP-s- Zabella t Pozharevcit.
  Ndodhte q i burgosuri t ishte i smur rnd, por kjo nuk luante rol, ai edhe n kt gjendje shndetsore mbahej n vetmi, ku mungonte ndihma mjeksore. Ndrkaq, shum t burgosur t tjer, si pasoj e kushteve dhe e presioneve, psonin smundje t ndryshme fizike e psikike. Si rast m tipik i ktij presioni sht ai i Ibrahim Krasniqit, t cilin pas nj kohe nga burgu e nxorn t vdekur. T ndjerin deri n fund e kishin mbajtur me kt trajtim, pa i ofruar as ndihmn m t vogl mjeksore.[15] Kt mnyr t vuajtjes s burgut e kan kaluar t gjith t burgosurit politik shqiptar, prandaj shum nga ta kan psuar trauma psikike. Shum t burgosur t tjer jan operuar pr shkak t smundjeve q i psonin n kto biruca. Pr smundjet e lehta e t zakonshme, as t mos flitet, ngase sht vshtir t gjesh ndonj t burgosur politik shqiptar q nuk ka vuajtur nga reuma, nga dmtimi i t parit, nga smundjet e organeve t tretjes, t frymmarrjes etj.

  “Cimer” t t burgosurve politik shqiptar edhe kriminel, psikopat dhe t smur nga smundjet ngjitse

  Akti tjetr i keqtrajtimit t t burgosurve shqiptar ishte vendosja e tyre npr qelit e burgut me persona problematik, q n t shumtn e rasteve ishin t smur patologjik, kriminel dhe vegla t personelit t burgut. Ata n do koh kan qen t gatshm q t’i zbatojn urdhrat e eprorve t vet. Pr kt dshmon rasti i Enver Topallit, i burgosur politik nga Ferizaj, i cili n nj intervist dhn gazets “Zri”, thot: “Gjasht muaj i pata kaluar n qelin numr 7 t burgut t Nishit me njfar Pavlloviqi, psikopat, i cili n vend t buks, hante brllok, q t bhej sa m i “fort” dhe, si thoshte, ta “lironte” Kosovn nga shqiptart. At do dit gardiant e nxisnin q t dshmonte forcn e tij prej “boksieri” mbi t burgosurit shqiptar. Edhe sikur ai t m sulmonte natn n gjum, zor se dikush do t krkonte fajsin prej tij”.[16] Ose, rasti tjetr, kur n nj ankes, drejtuar organeve kompetente, Hydajet Hyseni shkruante: “M marrin pa kurrfar arsyeje dhe m drgojn n dhomn tjetr, ku ishte nj i burgosur (Bojoviq), q ishte po ashtu i smur psikik, i cili ishte i njohur se tinzisht i sulmonte t burgosurit, pa kurrfar preteksti. Kt e dinin edhe t burgosurit, edhe personeli i burgut. E dinin, por ja q un duhej t vendosesha pikrisht n dhomn e tij, megjithse kishte mjaft vende t lira n dhomat e tjera, madje pikrisht n kohn kur anash m bheshin krcnime se, po t mos i ndryshoja disa qndrime, se, po t mos i pranoja disa kushte, do t mund t ndodhte gjithka me mua. Kshtu i thoshin gardiant t burgosurit, pr shembull, mund t m sulmoj e t m vras ndonj psikopat, t cilit s’ke ’i bn, e drgojn n CZ dhe kaq”.[17] Ndrkaq, Ali Lajqi ishte keqtrajtuar fizikisht nga nj bashkbisedues i dnuar jopolitik, i quajtur Apaske. Udhzimin e gardianit t quajtur Aca e kishin dgjuar t burgosurit e tjer kur i kishte thn: “Bjeri shuplak, vetm mos e prgjak dhe mos i shkakto lndime t dukshme”.[18] Nga kjo duket qart se far qllimi kishin gardiant. Ata q i shptonin ksaj torture, i nnshtroheshin metods tjetr: n qelit e tyre ua fusnin t burgosurit me smundje ngjitse,[19] e m von pr t burgosurit politik shqiptar nuk kujdeseshin fare. Aktort q i kryenin kto vepra ishin t stimuluar nga organet e burgut, shprbleheshin me dalje nga burgu dhe me shum benificione t tjera.

  Mohimi i s drejts pr ngritje profesionale, shkencore e kulturore

  Ky ishte akt tjetr gjenocidal q aplikohej te t gjith t burgosurit politik shqiptar. N disa burgje ishte rreptsisht e ndaluar literatura n gjuhn shqipe, madje edhe lekturat e shkolls fillore ishin t ndaluara. N shtypin kosovar ishin t parapaguara gati t gjith t burgosurit politik shqiptar, por edhe ai mungonte n intervale mjaft t gjata kohore. At q nuk mund ta bnte censura e shtypit, censura e burgut e aplikonte me prpikri. N burgje nuk mund t deprtonin as knga, as libri, as fletorja, e n t shumtn as lapsi pr shqiptart. Ja nj dshmi. Kur Hydajet Hyseni bn ankes dhe krkes n burgun famkeq t Beogradit, ai shkruan: “Ndoshta sht cikrrim. Kam krkuar nga familja q t m sjellin nj laps t thjesht, duke menduar se kjo sht e lejueshme, por kt ktu nuk ma kan lejuar. Kjo nuk ju duket e uditshme dhe e padrejt. Lapsi nuk sht as i rrezikshm, as i ndaluar.[20]
  Punt e rnda n burg vetm pr shqiptart

  Duke llogaritur se tragjedia mund t ndodhte edhe n repartet e puns, gardiant kujdeseshin q t burgosurit politik shqiptar t’i onin n vendet m t rnda e m t rrezikshme t puns. Me nj veprim t ktill shkelej neni 117 i LESP-it. Kjo padrejtsi bhej gati ndaj t gjith burgosurve politik shqiptar edhe pse sipas rregullores thuhej se t dnuarve duhet caktuar puna n prputhje me aftsit e tyre psikofizike. Ata kryenin pun t ndryshme, duke filluar q nga prerja e llamarins e deri te punt n shkritore, e pun t tjera, si ishin ato me kimikate t rrezikshme, pa kurrfar masash mbrojtse pr shndetin e tyre. Po qe se ndodhte q ndonj i burgosur ta refuzonte punn, ata pa kurrfar komenti e hidhnin n izolim dhe e keqtrajtonin rnd. Ndodhte shpesh q n vendet e puns, me qllim t caktuar, nxitej ndonj konflikt e ather dihej: e psonin rnd t burgosurit shqiptar. Statusi i t burgosurit politik ishte i rregulluar gjithmon sipas nj vije t caktuar politike, andaj edhe orari i puns ishte i pacaktuar. Ai mund t zgjaste 8-18 or. Ushqimi nuk bn as t zihet ngoje, ngase nj gjysm kilogrami buk assesi nuk ishte e mjaftueshme pr nj t burgosur, sidomos kur kihet parasysh puna e rnd q bnin ata. Nga ushqimi i dobt, t burgosurit bheshin kock e lkur. Shpesh ndodhte q edhe ajo pak buk q ishte ta vidhnin t tjert, pasi n mngjes e merrje t trn, pr tri shujtat. Edhe pakot q vinin nga shtpit, t burgosurve shpesh nuk u lejoheshin ose nuk ua dorzonin fare.
  Tr kjo shkelje t t drejtave njerzore ndaj t burgosurve politik shqiptar gardiant i ushtronin me nj vrull t papar. Gjendja dhe pozita e t burgosurve politik n burgjet jugosllave prgjithsisht ishte e tmerrshme, por pr shqiptart edhe m e tmerrshme e m diskriminuese ishin burgjet n Serbi.

  Mohimi i shtitjes, ajrosja e qelis dhe pastrimi

  Trajtim antinjerzor i t burgosurve politik shqiptar, pa dyshim sht edhe mohimi i shtitjes s lir, ajrosja e qelis, pastrimi i rrobave, mungesa e ujit t ngroht e shum t tjera. T tra kto n mnyr t drejtprdrejt ndikonin n shndetin e t burgosurve. T burgosurit politik shqiptar ishin t vetmit q n kushte jonormale (kategoria B me mbikqyrje t prforcuar), e vuanin pjesn m t madhe t dnimit, ose tr dnimin, me burg t mbyllur npr qeli t vogla, q mbanin lagshti, pa ajr t mjaftueshm, pa drit natyrore. N kushte t ktilla, t mjerueshme, njeriu doemos q do t smuret (nse n t e kalon nj vit pandrprer). Nga muret e qelive kullonte uj si n shpell, t zihej fryma nga myku, n t njjtn qeli hanin, pinin, flinin, lviznin e kryenin shum pun t tjera.[21] Kur t kihen t gjitha kto parasysh, jetn e tmerrshme t t burgosurve e bnin edhe m t rnd.
  Shtitja, si nj element i lodhjes s t burgosurit, q ishte parapar t zgjaste 15 minuta, shqiptarve u shkurtohej n 7-8 minuta.[22] Ata kryesisht bnin llojin e “shtitjes s vdekur”. Kjo ishte kur i burgosuri shtiste me duar t lidhura pas qafe, ngase te gardiant kinse ekzistonte frika pr ndonj sulm fizik etj. Pr ajrosjen e qelis, ndrkaq, thoshin se ajo u bka duke u hapur e duke e mbyllur dern gjat dits.

 19. #239
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Dnimet me vetmi

  Vetm pr t burgosurit politik shqiptar izolimi nuk aplikohej si mas disiplinore, por trajtohej dnimi. Ata dnoheshin me vetmi pa ndonj arsye t madhe dhe pa kurrfar vendimi zyrtar apo pa ndonj mas t shqiptuar. Qndrimi n vetmi sht dnimi m i ashpr q mund t shqiptohet n nj SHNP. Kjo kategori e burgimit sht ferri vet n burg. Prej vitesh, qysh se ran n burg t dnuarit e par politik shqiptar, kjo ka qen thuajse e rezervuar vetm pr ta. Ata dnoheshin me vetmi e vetm pse nuk i thyenin bindjet e tyre politike. Nganjher dnoheshin me vetmi (izolim) vetm pse krkonin ndihmn mjeksore ose pse i ndihmonin shokut gjat komunikimit me gardiant n gjuhn serbe. Ata dnoheshin pse krkonin ndonj sqarim zyrtar, pse shkruanin ankesa ose krkesa, pse solidarizoheshin ndr vete (e kto nuk ishin raste t rralla).[23] Shpesh ndodhte (n baz t prvojs) q t drejtat e tyre mund t’i realizonin vetm duke e sakrifikuar shndetin e tyre (me grev urie dhe duke mos e pranuar shtitjen ditore). T gjitha kto fakte dshmojn qllimin thellsisht diskriminues, q si synim kishte shkatrrimin e shndetit dhe zhdukjen e tyre fizike, shkatrrimin e forcs s tyre intelektuale e politike (sepse shumica e t burgosurve politik shqiptar ishin t rinj: nxns e student). Thyerja e tyre morale dhe e bindjeve t tyre ishte qllim i fundit. Kt lloj kategorie t dnimit Adem Demai e vuajti m se nj vit, ndrsa shum t tjer kaluan muaj e muaj t tr.

  Distancimi i familjes dhe i t afrmve nga i burgosuri politik shqiptar

  Kjo ishte nj ndr metodat m t tmerrshme q ndikonte n aspektin psikik te t afrmit dhe te i burgosuri. Ky akt gjenocidal ishte i vjetr sa edhe vet Jugosllavia. M s teprmi gjeti shprehje gjat kohs s IB-s dhe pas vitit 1981. Kishte raste kur t burgosurit ishin t detyruar t krkonin shkurorzim nga bashkshortja dhe anasjelltas. Haptas duhej t distancoheshin nga pikpamjet ideologjike e shum marifetllqe t tjera. Po kt fat e pati Adem Demai. Kur m 1964, e arrestuan pr her t dyt, gruan e tij, Xhemajlijen, msuese, filluan ta prcillnin spiunt dhe ta keqtrajtonin. Ia ndrruan vendin e puns, prej msuese n pastruese t shkolls. Pr t’ia lehtsuar gruas jetn tepr t rnd e t vshtir, ai m 1967, krkoi shkurorzim nga ajo. “Sapo u shkurorzova zyrtarisht nga gruaja, at e kthyen n vendin e mparshm t puns si msuese dhe m nuk e prcillnin,”[24] rrfen ai. Kt “fat” e psuan edhe shum t tjer.
  Pas vitit 1981 shum t rinj e t reja mbetn pa u regjistruar n shkolla t mesme e n fakultete. Pr shkak t “diferencimit politik” nga fakultetet dhe nga shkollat e larta u prjashtuan mijra veta. Qindra pedagog e arsimtar u pushuan nga puna. Nga ndrmarrjet e institucionet ekonomike u flakn n rrug qindra punonjs, pjesmarrs dhe prkrahs t demonstratave.[25] U godit qenia shqiptare n trsi.

  Dhuna e drejtprdrejt fizike
  Si metod represive e gjenocidale ndaj t burgosurve politik shqiptar sht prdorur edhe dhuna e drejtprdrejt fizike, pa pasur asnj arsye ligjore, q ishte n kundrshtim me nene t 150 dhe 159 t LESP-it.[26] Pr m tepr, n kto raste prdoreshin mjete shtrnguese, poshtruese, si jan: shuplaka, goditja me grushte e shum poshtri t tjera. Ksisoj, gardiani i binte shuplak t burgosurit pr higj, vetm e vetm q t’ia nprkmbte dinjitetin e krenarin njerzore, duke shpresuar se do ta thyenin psikikisht. Shuplaka i jepej t burgosurit pse ai krkonte ndihm mjeksore, pse recitonte poezi me z t ult, apo pse kndonte n heshtje. M drastikja ishte pse nuk ia plotsonte gardianit knaqsin e epsheve shtazarake. N disa raste gardiani e vine veten mbi ligjin e mbi rendin shtpiak, para t burgosurve politik shqiptar manifestonte edhe instinktet m t ulta.[27]Kto nuk ishin traste t rralla. Gardiani e shqelmonte t burgosurin pr pik t qejfit, pa i dhn askujt prgjegjsi.

 20. #240
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Kushtet e prshtatshme pr “vetvrasje”

  Finalja e t gjitha torturave e t burgosurve politik shqiptar ishte akti ndshkues – vrasja. M von thoshin se i dnuari pasksh br “vetvrasje”. Kto nuk ishin asgj tjetr, pos montime t hapura pr asgjsimin fizik t shqiptarve. Zakonisht viktimat t ksaj metode jan zgjedhur personat e smur psikik (q kt faz e kishin arritur n burg, nga torturat e vazhdueshme). Mirpo, nga kjo nuk shptonin as ata q konsideroheshin t rrezikshm pr shtetin. Raste t tilla ka mjaft. T prmendim vet, dy tre nga lista e gjat tyre. “Pr hern e tret Shaban Shala burgoset m 27 shkurt 1962. Dnohet me dy vjet burg. Mirpo, pas nj amnistie, i ulet dnimi n nj vit. Kur familja shkon n burg pr at marr, m 20 janar t vitit 1963, organet e burgut i njoftojn t afrmit se i burgosuri mu at nat pasksh br “vetvrasje”.[28] far t shtohet pas ksaj. A thua populli ishte aq i marr q t’u besonte ktyre fjalve boshe t udbashve. Ata ishin t vetdijshm se ato t quajtura “vetvrasje” ishin fars dhe bheshin nga torturat gjakatare t xhelatve t UDB-s dhe se recidivt e burgosur politik i konsideronin tepr t rrezikshm pr shtetin serb, prandaj nuk lejonin q edhe nj her t dilnin jasht burgut.
  Po kjo loj u luajt edhe me msuesin e ri e poetin Fazli Greievci. “Udbasht, t befasuar me krenarin dhe me qndrueshmrin e Fazliut, nevrikosen s teprmi dhe ndaj tij fillojn torturat e pandrprera, me or t tra, derisa e bjn t paaft fizikisht”, shkruan S. Novosella n “Zri”. M pastaj vazhdon: “ata edhe tani mbajn n kujtes gushtin e vitit 1964, n burgun e Prishtin, se far gjm e rnkime lemeritse lshonte Fazliu nga torturat njerzore q i bnin udbasht.[29]Pas ktyre torturave q i prjetoi, i burgosuri vdiq. “Udbasht” njoftuan se Fazliu pasksh vdekur nga nj smundje e rnd ngjitse dhe urdhruan q kurr t mos hapej arkivoli. Populli e kuptoi t vrtetn – se nga far “smundjeje” kishte vdekur djali i tyre. Mu pr kt, masat e gjera n kto vite u organizuan m mir dhe ia lkundn themelin ksaj shtpie t kalbur. Pasojat e keqtrajtimeve n burgje, t burgosurit politik shqiptar i ndienin edhe pas daljes nga burgu. Nga kto pasoja vdiq edhe Metush Krasniqi, atdhetar i shquar. Ndrkaq nga dora vrastare e kriminelve t porositur e psoi edhe Rexhep Elmazi, e m von edhe Jusuf e Bardhosh Grvalla e Kadri Zeka. M 1984, n mnyr m barbare u vran Rexhep Mala e Nuhi Berisha, martir t popullit.


  --------------------------------------------------------------------------------

  [1] Grup autorsh, ’thon dhe ’krkojn kosovart – 2, Tiran 1990. 139

  [2] Ramadan Musliu, Vetriprtritja e totalitarizmit, Tiran 1998. 59.

  [3] Libri i bardh, Prishtin 1992, 101.

  [4] Intervist: Rexhep Avdullahu, Prvoj dhe urti politike, Zri, 19. IX. 1992.
  [5] Po aty.
  [6] Po aty.
  [7] Adil Pireva, Nismtar i themelimit t nj organizate politike, Zri, nr. 1479, 1993.
  [8] Fahrudin Radoniiq, Adem Demai, ispovjest, Zagreb 1991, 16.
  [9] Adil Pireva, Shaban Shala n 60 – vjetorin e lindjes dhe 30 vjetorin e rnies, Zri, 13 shkurt 1993.
  [10] Deklarat e Binak Ulajt dhn m 31 dhjetor 1993, n Prishtin.
  [11] Hydajet Hyseni, Ankes drejtuar Drejtoris s SHNP-s, Nish, pr Drejtorin, 13 prill 1983, Nish.
  [12] Fahrudin Radoniq, vepr e cituar, 30.
  [13] Hydajet Hyseni, Ankes drejtuar Drejtoris s Qarkut – Beograd, 3 gusht, 1983, Beograd.
  [14] Merxhan Abdyli, Fjala e lir e njerzve t mbyllur, vazhdim i 19, Rilindja, Tiran 1993.
  [15] Ankes e Nezir Idriz Myrtajt, drejtuar Sekretariatit Federativ t Jurispondencs dhe Administrats s Prgjithshme n Beograd.
  [16] Merxhan Abdyli, Fjala e lir....Po aty.
  [17] Intervist: Enver Topalli, Npr burgje drejt liris, Zri, 25 maj 1992.
  [18] Hydajet Hyseni, Ankes drejtuar Drejtoris s burgut – Nish, 19 maj 1987.

  [19] Nezir Myrtaj, Krkes Sekretariatit Federativ t Jurispondencs s Prgjithshme n Beograd, 20 prill 1990, Zabella, Pozharevc.  [20] Po aty.

  [21] Hydajet Hyseni, Krkes Drejtoris s burgut, Beograd, 3 gusht 1983.

  [22] Po aty.  [23] Si n 51.
  [24] Sami M. Kurteshi, Ankes Sekretariatit Federativ t Jurispondencs s Prgjithshme – Beograd, 1 maj 1990, Zabella, Pozharevc.
  [25] Merxhan Avdyli, Fjala e lir...Po aty. 1993 (vazhdim I 19)
  [26] Po aty, vazhdimi i 20 (Rilindja), Tiran 1993.
  [27] Shaban Shala, Aktakuza nr. 112/62 prill 1962, Gjykata e Qarkut, Prishtin.
  [28] Selatin Novosella, Dshmi t nj kohe, Zri, 1992.
  [29] Aktakuza, nr. 112/62. Gjykata e qarkut – Prishtin.

Faqja 12 prej 49 FillimFillim ... 2101112131422 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •