Close
Faqja 1 prej 49 12311 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 979
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime

  Exclamation Shrbimet Sekrete Serbe n Kosov

  Flori Bruqi
  Trsisht duke filluar nga e kaluara deri m sot, shrbimet sekrete serbe, kan pas nj qasje dhe veprimtari t veant n relacion me Kosovn. Kuptohet ato e kan pas fjaln kryesore gjat pushtimit gati njshekullor serb, gj q n korelacione t ndryshme kohore dhe historike, Kosovs i kushtoi shtrenjt, duke qen gjithher nj laborator i eksperimenteve t tmerrshme q prjetoi populli yn.Pr kt arsye, nga kndvshtrimi im n kt fejton jam prpjekur t bj nj analiz t ktyre shrbimeve, gjithnj duke u bazuar n shtypin ton ditor dhe peroidik, asjes n internet, t dhnave t botuara n shtypin serb e malazez por edhe n shtypin evropian.N kt kuadr, shrbimet sekrete serbe pasi e humbn luftn n Kosov, organizuan disa vrasje t fshehta brenda shrbimit sekret serb, konkretisht mbi elitn q kishin marr prgjegjsin e krimeve mbi popullatn e pafajshme civile n Bosnj e Kosov.

  Edhe pas lufts n Kosov, sht br kouptimi i agjenturave serbe n shum segmente t jets politike, ekonomike, por edhe strategjike. N Kosov shrbimi serb ka instaluar dhe ka br pr vete nj rrjet t fuqishm t rrjetit elektronik t spiunimit t mediave elektronike. Pr gjurmimin, zbulimin dhe marrjen e masave ndaj tyre nuk kan kompetenca as policia e UNMIK-ut, as SHPK-ja.Shrbimet serbe jan duke punuar m t madhe edhe pr zbehjen e imazhit t kosovarve n syt e ndrkombtarve, duke tentuar q gradualisht Kosova nga t qenurit viktim t merr tiparet e viktimizuesit, sepse ato shrbime n bashkpunim me forcat e errta q veprojn n Kosov, krijojn nj varg diverzionesh, vrasjesh, paknaqsish e t tjera t cilat e luhatin shtjen e siguris n Kosov. Shrbimet serbe t kundrzbulimit n mediat e vendit por edhe n nivelet ndrkombtare kan arritur t krijojn prshtypjen duke falsifikuar emra e duke montuar fotografi rreth prezencs s shqiptarve t Kosovs n luftn e zhvilluar n Kosovn Lindore dhe n Maqedoni si grupe ekstremiste, apo si i quajn shrbimet serbe grupe terroriste.E tr veprimtaria e tyre sht e adresuar n drejtim t rivnies s Kosovs nn kontrollin serb.

  Pr nj gj t till flet edhe paralajmrimi i mbajtjes s zgjedhjeve t Serbis n Kosov, n shtator t ktij viti.Grupet ekstremiste serbe q jetojn dhe veprojn n Kosov, shumica prej tyre jan t lidhur m shrbimin sekret t MUP-it serb prej t cilit edhe i marrin direktivat.Serbt n Kosov kan t ndrtuar rrjetin e radiolidhjeve dhe t prgjimit, n baz t nj strukture t fsheht organizative (gjysm legale) me qllim t organizimit t akteve t ndryshme diverzive, duke tentuar t gjejn fajtor n mesin e shqiptarve vetm pr t br nj balancim mes forcave serbe dhe atyre shqiptare.Shrbimet sekrete serbe kan organizuar nj varg aktesh terroriste kundr civilve, vendbanimeve e automjeteve t serbve me qllim q fajin tua hedhin shqiptarve.N t gjitha enklavat serbe n Kosov ekziston nj ndrlidhje mes tyre q ka dhe mban formn e pushtetit paralel n Kosov. Npr kto baza ka sistem t mirfillt t radiolidhjeve, radioamaterve e sisteme tjera komunikimi. Ekziston nj hierarki e pushtetit dhe mbrojtjes (kuptohet e mbrojtjes s dyfisht: nga KFOR-i si t rrezikuar dhe nga forcat e brendshme serbe si lvizje politike dhe ushtarake, kuptohet ilegale).N kuadr t ktij organizimi forcat serbe n Kosov kan organizuar nj varg shantazhesh. Po e zm paramilitart serb kan bllokuar disa her aksin rrugor Prishtin-Gjilan. Jan sulmuar her pas here veturat e udhheqsve shqiptar dhe kalimtarve t rastit q udhtonin pr n Gjilan dhe anasjelltas.Pastaj problemet n Mitrovic, tashm t njohura pr t gjith dhe nj varg vrasjesh e problematikash t rnda q kan ndodhur n Kosov, e q nuk jan zbuluar ende.

  Autorsia e gjith ksaj qndron n faktin se prapa t gjitha ktyre akteve qndrojn forcat sekrete serbe dhe ato speciale, t cilat kan kryer trajnime t posame pr veprime t tilla.Sipas burimeve gjysmzyrtare, Millosheviqi kishte urdhruar t futen ilegalisht n Kosov forca t zgjedhura t njsive ushtarake, t specializuara pr veprime t veanta, me qllim q t shkaktojn incidente n mes serbve dhe shqiptarve. (Shih Ilegalt serb veprojn pas linjave t armikut n Kosov, BCR-Nr-103-17 dhjetor 1999).Orkestrimi i dhuns n Mitrovic, q nga qershori i vitit 1999 si dhe ikja nga burgu i kriminelve serb, mosdnimi i kriminelve serb t lufts nga gjykatat nn mbikqyrjen ndrkombtare n Kosov, t akuzuar pr krime t shumfishta kundr popullats civile n Kosov, jan plane t prgatitura nga forcat elite t policis serbe. Po ashtu, kto forca jan t prfshira drejtprsdrejti n trazirat n Mitrovicn veriore por edhe t enklavave tjera, ku n sulme, shprthime, vrasje etj., ka pas t vdekur shqiptar dhe serb. T gjitha kto veprime t organizimit sekret t policis dhe KOS-it ushtarak serb bhen pr ta bojkotuar dhe amortizuar bashksin ndrkombtare n ruajtjen e paqes dhe stabilitetit n Kosov. Njkohsisht kto shrbime kan prgatitur strategjin q serbt e Kosovs ti paraqesin si viktima t pambrojtura t agresionit shqiptar.

  N fshatin Brzee n Serbin Jugore pran kufirit me Kosovn, nj koh t shkurtr ishte e vendosur nj qendr policore e cila sht prdorur si baz pr infiltrimin e forcave serbe n Kosov, t cilt t veshur me rroba civile, kan hyr n thellsi t Kosovs, kuptohet duke i koordinuar veprimet edhe me njerzit e tyre brenda (serb, rom, shqiptar, etj). Kta ishin t pajisur me dokumente t falsifikuara udhtimi.Shrbimet e MUP-it serb kan biseduar me njerzit e tyre, u kan br presion por edhe u kan premtuar para t majme q disa nga serbt t kthehen n Kosov.Lidhur me format e puns s shrbimeve serbe, se ato i prdorin t gjitha mjetet dhe mundsit pr t arritur qllimin tregojn nj varg faktesh, p.sh.: Agjensia e Lajmeve Beta, m 5 mars 2001, si dhe e prditshmja beogradase Politika Ekspres deklaruan se shtpia e mods Nish nj muaj ka prodhuar uniforma t NATO-s. Lidhur me kt puntort e shrbimit doganor t Serbis kishin konfiskuar 3.500 uniforma ushtarake t gatshme, n t cilat ishin emblemat e NATO-s.Influenca e Beogradit dhe tutorizmi serb sht prezent edhe m tutje n jetn politike dhe shoqrore. Njra ndr qllimet e Beogradit ka qen ti ndaloj serbt e Kosovs q t mos marrin pjes n regjistrimin e popullsis. Pastaj, kan br presion q serbt ti bojkotojn zgjedhjet, kan br presione t vazhdueshme pr ta trhequr vmendjen e ndrkombtarve, ekstremistt serb shpesh bnin veprime t hapta, si duke hedhur bomba n qerdhet e fmijve, pastaj n institucione t tjera. N Shterpc, n qershor t vitit 2000 serbt e atij fshati ia vun zjarrin ndrtess s UNMIK-ut, pastaj kan djegur pyje n zona t ndryshme t Kosovs, kan vrar nj numr jo t vogl t shqiptarve duke organizuar edhe vrasjet me motive politike.

  Shrbimet sekrete serbe kan tentuar t ringjallin vllavrasjen mes shqiptarve, duke tentuar ta ngritin n shkalln e dukuris. Zakonisht agjentt serb veprojn brenda komunitetit serb n Kosov, ku sipas shum statistikave jetojn afr 100 mij serb. Qllim tjetr i klanit t Millosheviqit dhe i nacionalistve t tjer sht edhe pengimi i prpjekjeve t KB-s pr rindrtimin e Kosovs s djegur e t shkatrruar nga lufta. Shpesh, serbt e Kosovs kan organizuar protesta kundr mungess s kujdesit t mjaftueshm t policis s UNMIK-ut. Shrbimet serbe t linjave sekrete i mbajn me doza premtimesh bashkpuntort e vet lidhur me modalitetet e disa njsive ushtarake serbe n Kosov, e q nga kto forca, ky problem ka arritur t shqyrtohet n tryeza t bisedimeve.Mirpo, nga ndrkombtart sht vrtetuar se nj veprim i till sht krejtsisht i panevojshm. Sepse n Rezolutn 1244 t 10 qershorit t vitit 1999, nuk prdoren termi pr rikthimin e ushtris. Pra, ka t bj me disa parametra diplomatik dhe politik.N nntor t vitit 1999, zvendsministri i jashtm rus Avdejev n Komisionin e Ministrave t Kshillit t Europs kishte hedhur tezn shum t rrezikshme pr t ashtuquajturin KORDON OMBELIKAL midis Serbis dhe Kosovs. Nj tez e till ishte provokim direkt i diplomacis shqiptare, sepse agjenturat prosllave kishin organizuar nj sulm propagandistik prmes linjave t shrbimeve diplomatike serbe e proserbe. Mirpo, ky problem u tejkalua pa ndonj eskalim t situats.N mars t vitit 2001, Koshtunica hedh tezn n emr t Qeveris s Serbis pr drgimin e nj numri t kufizuar t pjestarve t UJ-s pr kontrollimin e kufirit administrativ dhe pr ruajtjen e manastireve serbe n Kosov. Kt e arsyetoi me faktin se kishte krcnime pr ndarjen e Malit t Zi, dhe pr ta ndaluar zgjerimin e fushats s forcave kryengritse n Luginn e Preshevs.

  Pr kt arsye, Koshtunica dshironte q forcat e UJ-s ti drgon pr kontrollin e kufirit administrativ dhe pr ruajtjen e manastireve.T gjitha kto presione bjn pjes n prbrjen e politiks diskriminuese dhe prpjekjet pr kthimin e forcave serbe me do kusht n Kosov, n saje t intrigave, komploteve, shantazheve e diskriminimeve tjera q i kan br e po i bjn shrbimet sekrete t ushtris dhe policis serbe, pr t krijuar parakushte sa m t volitshme, pr realizimin e objektivave t Serbis n relacion me Kosovn.Ekzistimi i grupeve paramilitare serbe q posedojn paisje komunikimi, strategji dhe platform pune n veriun e Mitrovics, si dhe sulmet e njpasnjshme q i kan br KFOR-it dhe policis s UNMIK-ut e t SHPK-s, nuk jan asgj tjetr vese nj privilegjim i ekstremizmit serb nga linjat e diplomacis evropiane, prkrahsve t ndikimit t shtrirjes dhe zbatimit t politiks serbomadhe n Kosov.Grupet ekstremiste serbe me veprim n Kosov vazhdimisht i kan prdorur t gjitha llojet e materialit propagandistik pr pun agjenturore duke u bazuar n gjysm t pavrteta, n lansime t ndryshme - n prsritje t gnjeshtrave, n prdorim t internetit duke br faqe t veanta kundr UK-s, TMK-s etj., nga njerz autoritativ si Sava Janjiq, prijs i fes ortodokse, i njohur pr prcaktimet skajshmrisht antishqiptare.

  Kta i kan prdorur t gjitha lidhjet logjistike me shrbimet sekrete serbe duke krijuar nj filtr t strategjis afatgjat t veprimit n Kosov.Shrbimet e lartcekura serbe luftn e tyre t ftoht jan duke e vazhduar n t gjitha fushat e jets politike e shoqrore n Kosov duke br prpjekje pr t shkaktuar pasiguri n Kosov, destabilizim t ekonomis, krijim t pasiguris, bllokim t institucioneve etj. Duke tentuar ti paraqesin shqiptart e Kosovs t pa aft pr t ndrtuar pushtet e shtet. Duke br prpjekje pr ta paraqitur KFOR-in dhe UNMIK-un t paaft pr t vendosur rend e qetsi pr qytetart e Kosovs.Nuk sht pa interesant as thyerja e varrezave t shqiptarve t besimit katolik n Prizren, sepse edhe gjat periudhs t viteve 1912-ta organizata e terroriste Crna Ruka kishte kryer nj varg shantazhesh t tilla. N mesin e tyre, duhet prmendur rastin kur kishin qitur nj derr tek dera e xhamis Ditn e Bajramit, pr ka kishte ardhur deri tek grindja mes shqiptarve t krishter dhe atyre mysliman, si dhe pas pak edhe tek vrasja mes veti.Shrbimet e lartcekura kan bindur disa miq t linjave prosllave, gjegjsisht proserbe, t cilat po vazhdojn ta mbajn Kosovn n situata t tendosura. Nj rol t ktill jan duke e luajtur edhe pjestart e nj organizate ushtarake ilegale serbe, t ashtuquajtur Ushtria lirimtare Serbe (OSA).

  Drejtuesit e saj, vitin e kaluar kishin krkuar nga kreu ushtarak serb dhe kryetari Koshtunica pr tua miratuar krkesn pr formimin e njsive vullnetare pr luft kundr terroristve shqiptar n Kosovn Lindore. N kt organizat jan t tubuar vullnetar serb pjesmarrs n luftn n Kosov, duke e arsyetuar veten si njerz me eksperienc n konfrontime, si i quajn ata, me bandat shqiptare sepse pjestart UK-s jan 18-vjear, dhe nuk jan t denj pr kt pun.Vlen t ceket se disa nga pjestart e ksaj organizate jan dnuar n qershor t vitit 2000 pr tentim t rrmbimit t rregullit kushtetues t Jugosllavis si dhe prgatitjes s atentatit kundr shefit t shtabit t shtatmadhoris s ushtris jugosllave Nebojsha Pavkoviq. Grupi i ksaj organizate (OSA) sht liruar pas ndryshimeve n Serbi n tetor t 2001 nga ana e Vojisllav Koshtunics.Pra, pr problemet q nxiten n Kosov nga grupet ekstreme serbe, sht n dijeni t plot edhe pushteti civil dhe kreu ushtarako-policor, kuptohet, linjat q duhet ditur. Lidhur m kt, sa pr ilustrim po e prmendim rastin e shefit pr siguri publike Vllastimir Gjorgjeviq (Ragja) i cili jo vetm q kishte dijeni por ishte kreatori kryesor i operacionit Dubina 2" (Thellsia 2"), operacion ky q kishte t bj me fshehjen dhe asgjsimin e fakteve dhe gjurmve t krimeve t lufts n Kosov. I njjti kryesonte operacionin pr mbledhjen e armve n Isniq n shtator t vitit 1998.

  Po ashtu, edhe me fillimin e krizs n Luginn e Preshevs, Gjorgjeviq kishte shkuar atje shpesh sepse i takonte linjs pr t ciln po flasim. Pos q ishte besnik i Millosheviqit ishte n linje direkte edhe me gjeneralin Obrad Stojanoviq dhe Nebojsha oviq prej t cilve vazhdimisht ka marr edhe urdhrat.Struktura e shrbimit sekret t Millosheviqit kishte organizuar polic, paramilitar e zyrtar t tjer pr shkatrrimin e provave t cilat mund t onin n zbulimin e prgjegjsve t varrezave masive, sidomos t atyre t operacionit Spastrimi.Vendimin pr ndrmarrjen e ktij operacioni e kishte marr Millosheviqi bashk me ministrin e punve t brendshme, Vlajko Stojkoviq, shefin e policis sekrete Radomir Markoviq dhe Vlastimir Gjorgjeviqin, n nj takim t prbashkt n mars t vitit 1999. Ktu duhet cekur se pas arrestimit t Millosheviqit, arrestohet edhe Markoviqi, kurse Stojkoviqi bn vetvrasje apo sht vrar nga shrbimi i Millosheviqit dhe jan mbuluar gjurmt.E ashtuquajtura ushtri jugosllave, si instrument i dirigjuar nga kto shrbime kishte nj rol me rndsi t veant n qerimin prfundimtar t hesapeve me shqiptart, duke br dbimin masiv t popullsis nga Kosova.Si sht br e ditur edhe n Tribunalin e Hags, n shtypin kosovar por edhe n at serb e malazez, Gjorgjeviq kishte pr detyr t bn zhvarrosjen e viktimave nga Kosova dhe grumbullimin e tyre n varreza masive n Serbi pr t fshehur gjurmt e krimit.

  Ai edhe pas zbulimit t disa varrezave masive n Serbi dhe brjes publike t afers s rastit t frigoriferit edhe m tutje ka urdhruar q t mos jipen hollsi rreth tyre.Edhe gjat bombardimeve t NATO-s mbi caqet serbe njerzit e kundrzbulimit serb kishin krijuar nj rrjet t fsheht pr tu shptuar dhe rezistuar sa m gjat bombardimeve t NATO-s. Kt e kishin arritur prmes njerzve t vet n shrbimet ruse, greke e franceze. Madje, oficeri Pjerre Henri Bunel e kishte tradhtuar NATO-n duke i dhn sekretet e caqeve t bombardimeve t ushtris serbe pr ka gjykata supreme e NATO-s ka ngritur aktpadi kundr oficerit francez. Prmes ktyre miqve, por edhe n saje t puns s koordinuar t shrbimeve n qeverin serbe, kan arritur q edhe m tutje ti mbajn t manipuluar pjestart e minoritetit serb n enklavat e Kosovs, ku agjenturat serbe e kan ruajtur strukturn e tyre, dhe bashkpunojn ngusht me agjenturat e huaja me orientim proserb, t cilt e kan lshuar Kosovn n ekspriment pa definuar kurrfar rregulli n veprimet destruktive t ktyre individve. Kto linja kan manipuluar shum, kuptohet n aspektin propagandistik edhe me profitert e lufts, me kontrabandistt e ndryshm q jan thirrur n emra t mdhenj pr ta mbuluar veprimtarin e tyre t paligjshme.

  Jan shfrytzuar burimet informative nga shrbimet sekrete serbe, t disa biznesmenve, dhe kontaktet tjera t shum njerzve q i kan prdorur pr mbules kinse t shitblerjes s pasuris s serbve n Kosov. Pr ekzistimin e rrjetit ekstrem n Kosov dhe t vijs s ashpr t nacionalistve serb, paravan i t cilve ka qen Millosheviqi, ka pas paralajmrime t koh paskohshme nga vet qarqet m t larta serbe. P.sh.: N gusht t vitit 2000, prifti serb, Sava Janjiq kishte trhequr vrejtjen se udhheqsit serb n Kosov q bashkpunojn me administratn, me Bernard Kushnerin dhe organet tjera mund t rrezikohen sepse, si ka cekur Janjiq, qarkullonin informacione t besueshme se Millosheviq ka drguar agjent special t sigurimit n Kosov pr t kryer atentate mbi ata serb q bashkpunojn me administatn e UNMIK-ut, pr t krijuar konfuzitet dhe frik. Po ashtu, analist t mediave dhe t situatave n prgjithsi kan konstatuar se krcnimet ndaj serbve n Kosov jan veprime t vet Beogradit pr ta destabilizuar Kosovn, e n kt kontest kan ndodhur nj varg ngjarjesh e sulmesh. Lidhur me kto pohime kan ndodhur nj sr vrasjesh, nj sr sulmesh terroriste, nj sr sulmesh ndaj serbve e q identiteti i akterve nuk sht zbuluar ende.

  Ǒsht m keq kan ndodhur nj varg paraburgimesh t njerzve me autoritet t veant t cilt jan mbajtur n burg pa fakte e prova t mjaftueshme, t cilt m pastaj jan liruar n munges provash. T gjitha arrestimet dhe burgosjet jan br n baz t dyshimeve q i kan pas linjat e shrbimeve sekrete serbe, t cilt prmes avokatve, prokurorve e ngjashm i kan propozuar policis, hetuesis, gjyqit, etj., pr ti futur burgjeve.Kto forca edhe m tutje jan duke e paraqitur nacionalizmin si forc dhe shteg fitimtar, kurse politikn e bashkpunimit si dshtim.Vlen t ceket se dy dit para se t arrestohet Millosheviqi, ushtria serbe kishte shkuar pr ta ruajtur shtpin e tij. Millosheviqin, nj koh t gjat e ka mbrojtur pa e dorzuar tek organet e Tribunalit t Hags, komandanti i shtabit t prgjithshm t UJ-s, Nebojsha Pavkoviq.Mirpo, n kt rast, q t mos shkaktohen thyerje dhe gjakderdhje t mdha n Serbi ngase opozita dhe reformatort ishin kmbnguls pr rrzimin e Millosheviqit nga pushteti. Gruaja dhe vajza e Millosheviqit kan konto t veanta n Zvicr. Si sht br e ditur, e njjta gj vlen edhe pr ish kryeministrin jugosllav Mirko Marjonoviq i cili kishte nn mbikqyrje tregtin dhe eksportin n drithra pr n Rusi n vitet 90-ta. Po ashtu edhe Dragan Tomiq ndihms i Millosheviqit dhe ish kryetar parlamenti. Edhe dy prkrahsit kyq t Millosheviqit, Nikolla Shainoviq, ish zvends kryeministr i cili kishte nn kontroll tregtin me materiale t mueshme dhe, Dushan Markoviq, ish zvends i partis socialiste, t cilt i kan kontot bankare n Bejrut. Kuptohet edhe Nikolla Shainoviq sht ndr ata q kan br krime n Kosov.Millosheviqi kishte nn kontroll, prkatsisht kishte monopol t plot edhe n doganat e vendit.

  Ai bashk me klanin e tij, pes vitet e fundit i kishin liruar nga doganat t gjith t afrmit e linjs s tyre, t cilt nj prqindje e kan derdhur n fondet sekrete t Millosheviqit.Banka e Beogradit e zonjs Vuiq ishte urdhruar t paguante para pr kompanin televizive t vajzs t Millosheviqit, Marias, dhe pr kompanin tregtare t djalit t Millosheviqit, Markos. Kjo do t thot q klika shtetrore e Millosheviqit kishte arritur ti fsheh fondet qeveritare pr ti siguruar ato nga sanksionet, me rast sht manipuluar edhe me Bankn Evropiane. Si dihet, para sanksioneve, Millosheviqi kishte ndrtuar infrastruktur t fsheht
  prmes shrbimeve greke n Qipro, dhe banka e cila do ti thente sanksionet ishte ajo e Qipros.Qiproja ishte vendi ku deponoheshin mijra miliona dollar nga Serbia. Kto fonde shprndaheshin pastaj npr vende t tjera, apo n emr t kompanive anonime t regjistruara n Qipro. Branka Vuiq, si drejtuese e Banks s Beogradit, ishte ideatore dhe realizatore kryesore e realizimit t ktyre projekteve. Sdo mend se kontot private t Shainoviqit dhe Markoviqit n Bejrut i kontrollon djali i Shainoviqit, i cili sht tregtar atje.Shainoviqi, Markoviqi dhe zonja Vuqiq shum shpesh kishin shkuar si turist n Bejrut. Me nj fjal, klani i Millosheviqit sht shum i pasur dhe njerzit e tij edhe m tutje kan ndikim dhe mbajn pozita me rndsi n Serbi, si n qeverin serbe, n ushtri, polici, gjykata ashtu edhe n ekonomin e vendit.

  Ata kan miq edhe prkrahs edhe n arenn ndrkombtare.Gjykata serbe ua ngriti aktakuzn pr spiunazh tek shrbimet franceze pes pjestarve t policis serbe t cilt ishin t ngarkuar nga shrbimet sekrete franceze pr ta destabilizuar Federatn Socialiste t Jugosllavis. (Ato kishin formuar organizatn ilegale PAUK (Marimanga). Ky grup, sipas informatave, ka prgatitur edhe vrasjen e Sllobodan Millosheviqit. Pes t akuzuarit: Jugosllav Petrushiq (38), Millorad Pelenis (36), Sllobodan Orosllanin (47), Petroviq (26), ishin akuzuar si spiun t Francs, n periudhn e bombardimeve t NATO-s mbi Jugosllavin gjat vitit 1999. Petrushiq, Pelenis dhe Petroviq ishin akuzuar edhe pr vrasjen e tre shqiptarve t pafajshm. Petrushiq, sipas dokumentacionit zyrtar, sht nnshtetas francez.Grupi ilegal Pauk (Marimanga) ishte formuar n vitin 1999 nga nj grup klandestin. Kta sipas aktakuzs s gjykatsit hetues dhe prokurorit Nebojsha Maras kishin prgatitur projektin pr vrasjen e Millosheviqit, sipas planeve t shrbimeve t kundrzbulimit francez. Po ashtu zyrtart e policis s fsheht t linjs s Millosheviqit koh pas kohe kishin arrestuar nj numr t konsiderueshm t aktivistve t Otporit. Vetm gjat dy muajve jan arrestuar 400 aktivist t ksaj organizate studentore, t cilt policia i ka marr n biseda informative dhe pastaj i ka liruar. Shumica e akuzave dhe denoncimeve t bra ndaj Otporit ishin se ata financoheshin nga Perndimi pr rrzimin e regjimit t Millosheviqit. Ky grup ishte specializuar pr t likuiduar udhheqsit prmes ndeshjeve t inskenuara me kamion me zall.

  Njerzit e ktij grupi kishin prgatitur nj njsi prej 180 vetsh t cilt i kishin drguar si mercenar dhe kishin luftuar n ann e MOBUTAS kundr KOBILES. Gjithmon sipas aktakuzs nj pjes e ktij grupi thuhej se gjendej n Mal t Zi, ku po formonin njsin speciale t MUP-it t Malit t Zi. Mirpo nj akuz t
  till MUP-i i Malit t Zi e kishte hudhur posht.Faktet dhe analizat q jan br rreth grupit Pauk tregojn se ata ishin pjestar t shrbimit sekret
  serb t cilt i kan prdorur pr t ngritur afera dhe pr t shkaktuar probleme n dobi t politiks serbe (panserbe).Shrbime t veanta, prmes mediave, grupit klanor t Millosheviqit i ka kryer edhe sekretari federativ pr informata Goran Mati.Nj rndsi t veant kishte operacioni i quajtur Patkoi, q prkonte m shuarjen e kryengritjes dhe ndrrimin e strukturs etnike n Kosov. Lidhur me kt, pr zbulim sekreti, i sht marr grada kolonelit rezerv Dragutin Vuksiq (54), pr dmtim t reputacionit t shtetit dhe dmtim t nderit e reputacionit t ushtris. Vuksiq sht antar i Lvizjes pr Serbi Demokratike t ciln e kryeson ish komandanti Momqillo Perishiq, i cili ishte suspenduar n vitin 1998. Edhe ktij t fundit iu kishte marr grada nga gjyqi ushtarak pr mosprfillje totale t detyrave dhe prgjegjsis s oficerit.Duhet kujtuar se gjat periudhs s suprimimit t autonomis s Kosovs, pushtetart serb paralelisht kan shkatrruar (pezulluar) shum kuadra dhe institucione. Zhvillimi i sistemit pluralist n Kosov, shrbimeve sekrete serbe u kishte itur nga dora (nga kontrolli) shum segmente, edhe pse kto shrbime edhe m tutje tentonin tua jipnin kahjen e nevojshme. Partit politike shqiptare, institucionet e brishta t asaj kohe, personalitetet e veanta dhe n trsi Lvizja Popullore ishin objekt i prcjelljes dhe i prpunimit sistematik.

  Gjat vitit 1990 kreu i shrbimeve informative serbe Jovica Stanishiq ka pasur nj varg takimesh t fshehta me drejtues t caktuar t jets politike n Kosov. Gjat tr kohs shrbimet serbe kan tentuar t infiltrojn n radht e partive pluraliste n Kosov agjent efikas serb t cilt jan orvatur ti mbajn nn kontroll kto linja q ishin t fuqishme n at periudh, dhe ecnin me hapa t matur drejt prforcimit dhe prvetsimit t sistemit demokratik. Nj segment tjetr, ku shrbimet sekrete serbe kishin investuar e prgatitur rrjete t tra, ishte edhe tendenca pr ta vn nn kontroll lvizjen ilegale t Kosovs. Pr kto projekte e ka vn n shrbim klasn naive dhe t paprgjegjshme ndaj politiks s Kosovs. N kt diagonale forcat serbe t sigurimit trhiqnin edhe vijn e prarjeve dhe vllavrasjeve. N kt kontekst u tentua t bhet edhe copzimi i faktorit politik e financiar, por edhe ndarja n dy krah e faktorit ushtarak shqiptar. Kto shrbime Kosovn tentonin ta shndrronin n nj teatr kukullash.N vatrat e lufts n Bosnj dhe Kroaci, njsit paraushtarake Serbia i drgonte bashk me formacionet ushtarake t t ashtuquajturs ushtri jugosllave. Kto formacione njkohsisht edhe bnin kontrollimin e grupeve, njsive dhe reparteve m t gjra t UJ-s pr t mos dezertuar. Kjo praktik sht aplikuar m von edhe gjat lufts n Kosov.1.Grada Serbe e Lvizjes Serbe t Riprtritjes (SPO) e drejtuar nga Vuk Drashkoviq, e kishte prgatitur nj formacion pr pjesmarrje n kto luftra t prbr prej 11 mij vetve me t cilt ka komanduar Gjorgje Bozhiq Gisha e m pas eko Daeviq.2.Garda Nacionale Serbe e Riprtrirjes Popullore Serbe (SNO) e Mirko Joviqit kishte prgatitur 3000 njerz, me t cilt ka komanduar Dragosllav Bokan.3. Partia Radikale Serbe (SRS) dhe Lvizja etnike Serbe kishin organizuar formacionin Shqiponjat e Bardha.

  Kishin 3000 njerz t cilt i komandonte togeri Branisllav Vakiq. Me kt formacion vepronte edhe formacioni i kapiten Draganit, i cili numronte 500 njerz dhe afr 100 pjestar t kninxhinjve, paramilitar q kishin vepruar n Knin, t komanduar nga Millan Martiq nga Knini.4. Partia e Unitetit Serb (SSN) kishte prgatitur gardn vullnetare me t ciln ka operuar Zhelko Razhnjatoviq - Arkan, zvends i t cilit ishte Mihajlo Ulemek. Kto formacione paraushtarake dhe paramilitare serbe, pjesmarrse n krimet kryesore n Bosnj, Kroaci dhe Kosov ishin sajuar nga partit politike serbe.Kto njsi ishin t parapara
  si formacione paramilitare, t cilat kishin pr detyr spastrimin etnik t popullats joserbe n ish Jugosllavi.Sipas shum burimeve Arkani e kishte vrar drejtorin e Rafineris s Nafts INA t Zagrebit Dragolub Gjurkoviqin, edhe pse zyrtarisht sht thn se kt vrasje e ka br Gjorgje Bozhoviq Gishka. sht karakteristike se nj fat kriminal e gjen edhe gazetaren e njohur Dada Vujasinoviq, e cila pas botimit t teksteve me biografi t Arkanit ishte gjetur e vrar vetm disa dit pasi Arkani ia kishte trhequr vrejtjen. Arkani kishte vjedhur ari me vler t pakufizueshme nga viktimat n Kroaci, Bosnj dhe Kosov.Arkanit dhe Zoran Stefanoviqit, shefat e KOS-it u kishin dhn detyr organizimin e kryengritjes n krahinn e Kninit dhe ballafaqimin e par me kroatt, n mnyr q forcat e armatosura serbe t ken pretekst pr ndrhyrje. Arkani dhe Stefanoviqi pas kryerjes s nj varg aksionesh n Republikn Kroate, hetohen nga shrbimi sekret kroat dhe pas nj kohe t shkurtr arrijn ti kapin n vepra konkrete, me rast i arrestojn.

  Mirpo, shum shpejt qarqet e KOS-it dhe MUP-it federativ, i cili edhe m tutje ishte valid n Kroaci arrijn ti lirojn kta kriminel ordiner n kushte dhe rrethana krejtsisht t paqarta. Arkani dhe Zoran Stefanoviqi me urdhra t KOS-it ushtarak, n Kroaci kishin kryer operacionin Tuneli, i cili kishte pr qllim sulmin e befasishm t reparteve t UJ-s, me qllim q forcat e UJ-s pastaj t ken hapsir veprimi. Po ashtu kta t dy, kuptohet me urdhr t KOS-it, e udhhoqn edhe operacionin tjetr t shifruar Opera.Shumica e pjestarve t ktyre operacioneve arrestohen nga forcat e sigurimit kroat n vitin 1994,
  respektivisht 1995, me rast gjat hetimeve t zhvilluara kundr tyre, sigurimi kroat arrin ta zbulon edhe operacionin e njohur Shpegel dhe ta ndrion operacionin Tuneli.N fillim t prillit t vitit 1992 n Bosnj, n hyrje t Belinjs u b nj masakr masive mbi popullatn vendase. Njsia Arkanit q e kreu kt veprim kishte t bj me inicimin e konfliktit mes serbve dhe boshnjakve. Boshnjakt n pamundsi pr t rezistuar, u detyruan t ikin e pastaj Arkani hyn duke e plakitur kt vend. Gjat ktij konflikti qytetar Arkani arrin ta plakit shrbimin e kontabilitetit n Belinj. Pas ktij akti e l Belinjn dhe kalon n Zvornik.Arkani n Bosnj e ka drejtuar edhe operacionin Ballafaqimi i cili u aplikua n Bosnjn Qendrore, pr krijimin e kampeve t prqendrimit ku grumbulloheshin njerzit e ndryshm t prkatsis boshnjake e kroate kinse me qllim t mbajtjes nn kontroll.

  T gjith shefat e kampeve t prqendrimit ishin antar aktiv apo rezerv t strukturave t KOS-it ushtarak.Fillimisht Radovan Karagjiq kishte formuar organizatn famkeqe Tajfun e cila mblidhte informata pr njerz dhe e bnte likuidimin e tyre. Ksaj organizate iu bashkangjit edhe njri ndr figurat m t fuqishme t KOS-it Dragan Devedllaka, i cili u takonte njerzve kryesor t shrbimit t sigurimit shtetror t Ministris s Brendshme t BH-s, i cili qndroi n kt organizim deri n fund t lufts. Devedllaka ishte shef n shtabin e njsis t ciln e komandonte Arkani.Nga kto formacione dhe paknaqsit e shkaktuara pr shkak t vrasjeve t shumta t nntoks serbe si dhe nga paknaqsit e lufttarve serb pjesmarrs n luftrat e ndryshme, shikuar ktu edhe gjendjen materiale dhe rrjedhn e zhvillimeve politike n Serbi, u krijua organizata terroriste e ashtuquajtur Ushtria lirimtare Serbe. Qllimet e ksaj organizate pretendojn t jen sulmet ndaj qeveris s Beogradit - t njerzve t Millosheviqit n tri faza, likuidimi i personaliteteve t njohura serbe si dhe restaurimi i monarkis serbe. Bojkotimi dhe sabotimi npr qytetet kryesore t Serbis, deprtimi i tyre npr gjykata dhe stacione policore, prgatitja e gjeneratave t reja me koncepte t reja t formimit t Serbis s Madhe n Evropn e Bashkuar, krijimi i njsive t US-s n Mal t Zi, Bosnj, Maqedoni, Kosov, Kosov Lindore etj.

  Sipas t gjitha gjasave bartsit e ksaj organizate terroriste, direkt ose indirekt e kishin marr bekimin pr veprime t tilla nga Momillo Perishiq, ish shef i
  ushtris jugosllave, m von udhheqs i opozits dhe person kritik i Millosheviqit. E ashtuquajtura US kishte marr obligim se do t bnte edhe prmirsimin e kushteve t lufttarve serb. Grupi i US-s kishin planifikuar forma t veprimeve sabotuese edhe n Kosov. Grupe t ndryshme q vepronin dhe veprojn n kuadr t t ashtuquajturs US kishin planifikuar edhe vrasjen e Millosheviqit dhe t Nebojsha Pavkoviqit.Sigurimi serb kishte arritur t arrestonte pjestart e nj celule t ksaj organizate terroriste, shumica prej t cilve ishin ish oficer t armats, ish pjestar t MUP-it serb, kuadra t shrbimeve informative, puntor operativ etj. E ashtuquajtura US ishte deklaruar si organizim ushtarak n tetor t vitit t 2000 pasi mori prsipr vrasjen e katr opozitarve serb t regjimit t Beogradit si dhe nj varg t aksioneve t kryera n Kosov. Nacionalistt serb jan t hidhruar sidomos pr kalimin e Kosovs nn mbikqyrjen e UNMIK-ut.Si sht br e ditur, shantazhet edhe m tutje mbeten element i dors s par pr shrbimet serbe.

  ...Ndr proceset me prioritet t shrbimeve serbe ka t dhna se sht ta dezorientojn TMK-n, dhe prmes aferave t ndryshme ta kopromitojn edhe si struktur edhe si institucion. Pastaj kan prgatitur dhe po prgatisin konflikte t cilat qojn tek konfrontimet e shqiptarve me bashksin ndrkombtare. sht punuar edhe n nxitjen e problemeve ndretnike me qllim q t krijohet prshtypja se ne nuk jemi t aft pr t vetqeverisur. Si sht thn edhe
  m hert, shrbimet serbe kan prgatitur nj kuadr t prsosur mobil, t trajnuar gjat pr lansimin e dezinformatave pr ta prgatitur opinionin kundr nesh. N kt drejtim punojn ekipe t tra. Prmes ish kuadrove, lidhje t mhershme t Arkanit dhe ish puntorve tjer t sigurimit q kan vepruar n Kosov, sht prgatitur dhe ngritur rrjeti i mafiozve t cilt e kan organizuar nntokn kosovare e kan prsosur botn e krimit e cila kontrollohet nga qarqet e shrbimeve serbe. Edhe droga, prostitucioni, falsifikimet e ndryshme, kalimet ilegale dhe linjat tjera kladestine jan t organizuara dhe t drejtuara nga shrbimet serbe, e q n kto rrjete edhe shqiptart e Kosovs, Shqipris, Malit t Zi, Maqedonis, Preshevs etj., jan mjaft t kyqur n kto linja, sepse aftsit profesionale t shrbimit sekret serb i kan shoshitur lidhjet e veta n Kosov e Maqedoni, Mal t Zi e Bujanovc dhe kan nxjerr strukturat e nevojshme duke i kyqur n nyjet kyqe t shoqris son, t cilt nganjher edhe paraqiten n forma shum prefide me kundrshtit e tyre, kuptohet, t prgatitur nga truri i shrbimit t sigurimit shtetror serb (SDB) shrbim ky q punon sipas projeksioneve t Akademis s Shkencave Serbe, sipas instruktorve ushtarak t ish OZN-s dhe UDB-s t prgatitur si gjenerata n t kaluarn n detyra afatgjata, t cilt kontrollohen nga Ministria e Punve t Brendshme t Serbis (MUP) dhe nga strukturat e ish shrbimit federal t cilt kan marr detyra t reja n ish republikat dhe pjest tjera t ish Jugosllavis, por tani t drejtuara dhe t kontrolluara nga instruktort e qeveris serbe, t ndihmuara nga linjat e shrbimeve ruse, greke etj.

  N kt drejtim ekzistojn linja zyrtare t shrbimit serb n Mal t Zi me nj fushveprim mjaft t gjr q prfshin kontrollimin e nj pjese t Kosovs, veanrisht Rrafshit t Dukagjinit dhe t Shqipris duke filluar nga Shkodra e pjes tjera t brezit kufitar. Po ashtu, edhe n Maqedoni shrbimet sekrete serbe kan t instaluar qendra t fuqishme t zbulimit, kundrzbulimit dhe t kontrollimit dhe analizave t informatave t ndryshme duke prfshir edhe
  pjesn e Kosovs n kufi me Maqedonin dhe duke i kordinuar punt me shrbimet greke, t cilat u japin ndihmes t madhe. Sikurse q n Kosov
  shrbimi sekret serb ka t instaluar rrjetin e vet npr enklava, ky konfiguracion ekziston edhe n Kroaci dhe Bosnj n pjest me donimin serb. Edhe n Kosovn Lindore (Preshev e Bujanoc) si pjes kufitare me Kosovn, t frekuentuara edhe nga luftimet e bra koh m par, shrbimet serbe kan konsoliduar baza t forta t MUP-it dhe njerzve tjer me detyra t veanta dhe strategji te fuqishme veprimi. Edhe shum pjes t Kosovs n kufi me Preshev e Bujanoc, e njjta gj sht edhe me Merdare, kufirin serb q prfshin pjesn e Podujevs, vend ky q sht shndrruar n nj laborator informativ dhe kontaktesh me t gjitha strukturat.Nj koh, zyrtarisht kto shrbime i kontrollonte rrjeti i DB-s n krye me gjeneral kolonelin Radomir Markovi (53).

  Ndrsa prgjegjs pr drejtorin e Kosovs n kt lmi ishte gjeneral nnkolonel Obrad Stefanoviq (46). Dy t lartprmendurit kujdeseshin pr sigurimin e fondeve pr ti mbuluar shpenzimet e ktij sektori, pra pr ta siguruar buxhetin e Ministris s Punve t Brendshme, fond ky i cili sht plotsuar nga fondet sekrete q burojn prej trafikimit t paligjshm t drogs, armve, cigareve, alkoolit etj., t cilat prdoren pr ti paguar puntort operativ t linjave t ndryshme sekrete q punojn pr kto shrbime. Shrbimet e brendshme t MUP-it serb i kan degzimet e ktyre trafiqeve n tr Europn Perndimore. Q nga vitet e 80-ta kan siguruar nj monopol n kt drejtim. Duhet cekur se n kto vorbulla jan luajtur shum role pr likuidimin anashkalimin dhe mosavancimin e linjave t padgjueshme. Padyshim, sekretariati i punve t brendshme gzonte nj qasje t pakufizueshme edhe tek shumica e sektoreve t ekonomis zyrtare, si sht fjala tek kmbimet komerciale, shrbimet bankiare, digasteret e mdha ekonomike etj. Nga kjo del se formacionet e DB-s, MUP-it, KOS-it etj., pas shkatrrimit t ish Jugosllavis jan zvogluar si shum formacione masive dhe jan riorganizuar n grupe operative, duke caktuar grupe ekspertsh pr lmit e ndryshme prkatse. Supozojm se kto shrbime prgatitin nj grup t agjentve pr ta instaluar n Kosov. Kta prgatiten enkas pr kt shtje duke i studiuar rrethanat e atij vendi, duke punuar n rekrutimin e agjentve t fsheht n strukturat e t gjitha shkallve t shoqris, duke filluar nga qarqet intelektuale e politike t gjitha qendrave shoqrore ku ka shqiptar, duke i prfshir ktu edhe romt, gorant e kufirit, e struktura t tjera. Kta merren me mbledhjen e informatave duke filluar nga m t thjeshtat, duke prhapur dezinformata, kan pr detyr t mbajn aktuale luftn e ftoht dhe luftn speciale ndaj Kosovs.

  Prgjegjs pr kto linja n fillim t vitit 1998 dhe 1999 ishte ministri Vlajko Stoilkoviq. Ky kishte ndrtuar nj rrjet mjaft aktiv edhe n botn e jashtme n form direkte prmes bashkpuntorve t cilt i prdorte pr t luajtur lojra politike dhe propagandistike. Pastaj kishte rregulluar punn me shum kanale diplomatike, n adresat e Beogradit n shum vende t Evrops, duke i krijuar disa qeliza t shrbimit t DB-s edhe n SHBA me detyra t kundrzbulimit, infiltrimit dhe operacioneve speciale.Rrjetet e kundrspiunazhit q kishte ndrtuar gjenerali Aleksandr Vasileviq i cili nj periudh ishte zvndsshef i drejtoris s sigurimit dhe kundrzbulimit t udhhequr nga gjeneral majori Millan Vasiq, nga Veselin Slivananin, oficer i sigurimit pr Korpusin e Pinjit, pastaj Radomir Marjanoviq t cilin e zvendson Vlladimir Llazareviq, i caktuar n krye t komands s Armats III-t, Nebojsha Pavkoviq shef i komands s lart n shtabin e prgjithshm, kan aktivizuar t gjitha linjat komanduese ta mbajn Kosovn dhe pjest tjera t ish Jugosllavis me interes t veant nn presione dhe nn llupn e shrbimit t kundrzbulimit dhe informimit. Grupi i lartcekur koh pas kohe u bn vizita npr zonat operative n drejtim t Kosovs duke
  prfshir Sanxhakun e Malin e Zi, pjest verilindore dhe lindore t Kosovs. N kto vizita vazhdimisht marrin pjes edhe shefat e lart t sigurimit si Geza Farkash, shef i sigurimit n Aviacionin Luftarak dhe mbrojtjen kundrajrore, pastaj Branko Gerga, Aleksandr Vasileviq etj.

  Ky kuadr i eprorve t lart t shrbimit informativ ushtarak (VOS) tentojn ti realizojn objektivat e parashikuara pr Kosov, duke riorganizuar pothuajse
  t gjitha fuqit n kt aspekt. Ktu duhet cekur se jan duke i futur n funksion shum stacione t radiove t fshehta, jan duke i aktivizuar disa stacione lokale.Mirpo me fillimin e reformave n Serbi nn presionet e shtuara nga popullsia serbe dhe Bashksia Ndrkombtare pr demokratizimin e Serbis, disa kuadro t rrethit t ngusht t Millosheviqit fillojn t lshojn pe n shum segmente, pr ka ky i fundit fillon me ndrrimin e pozitave drejtuese dhe suspendimin e tyre edhe pse ishin kuadra t larta, si sht rasti me kryeshefin e shrbimit t sigurimit t UJ-s, gjeneralin Aleksandr Dimitrieviq, t cilin Millosheviqi e largoi nga posti m 24 mars 1999. Sikurse q ndodhi m von me gjeneralin Pavkoviq, dhe ministrin serb t policis Dushan Mihajloviq.Gjeneral kolonelit t drejtoris s shtabit qendror t ushtris serbe, Zhivorad Vujii i ngarkuar pr financa, ju kishte caktuar nj muaj paraburgim pr shkak t keqprdorimit t pozits dhe korrupsionit. Vlen t ceket se Vujiqiq ishte lidhje e ish ministrit serb t mbrojtjes Pavle Bullatoviq. N rastin konkret, nuk bhet fjal gjithaq pr korrupsion por, m tepr bhet fjal rreth lufts s ashpr q po zhvillohet n Serbi mes forcave t ashtuquajtura reformiste dhe ithtarve t Millosheviqit, t cilt edhe m tutje e kan ndikimin n radht e ushtris, policis, si dhe tek shum drejtues t MUP-it serb.T gjitha shpenzimet e
  shrbimit t sigurimit shtetror serb n Mal t Zi, Maqedoni, Kosov, Preshev, Bujanoc e m gjer jan br e bhen me qllim q Serbia ta mban nn kontroll shtjen e ktyre pjesve duke aluduar q ti pengon n shkputjen e tyre dhe n pavarsimin total. N kt drejtim Serbia sht e lidhur drejtprsdrejti me Rusin e cila e mbshtet ndrkombtarisht, financiarisht, ushtarakisht etj. Pos ksaj ka edhe interesa strategjike q Rusia tenton ta realizon prmes Serbis, pr t mbetur n Ballkan.

  N prgatitjen e kuadrove t shrbimit serb por edhe t bashkpuntorve t shrbimit serb n vende t ndryshme nj numr t vogl e prgatitin edhe
  instruktort e lobit serbo-izraelit. Forma se si sht duke u punuar pr tu arritur ky qllim sht e ngjashme me bisedimet e fshehta rreth Kosovs t
  zhvilluara gjat viteve 97-98.Kto takime, si kemi msuar nga dshmit e fundit n Gjyqin e Hags nuk jan mbajtur n rrugt zyrtare apo t zakonshme
  politike por n shtpi t fshehta private me njerz t shrbimit sekret, si sht rasti me Ivica Stanishiqin, ish shef i sigurimit shtetror. Edhe pse shumica e zyrtarve serb t policis dhe shrbimeve sekrete sht dashur t jen vet me urdhrdhns, disa prej tyre kan marr pjes edhe n masakra dhe ekzekutime masive, si sht rasti me Nikolla Shainoviqin, Sreten Llukiqin, gjeneral, i cili nj koh ishte shef i forcave t Ministris se Brendshme t Serbis, i cili ishte dekoruar nga Sllobodan Millosheviqi me urdhrin e Flamurit Jugosllav t rendit t par. Kta ishin aktort kryesor q e udhhoqn operacionin pr spastrimin e Kosovs nga popullsia shqiptare. Ishin prgjegjs edhe pr masakrn e Reakut. Gjenerali i Ministris s Brendshme Sreten Llukiq ishte pjesmarrs edhe n disa krime n Bosnje m 1992, n Vishegrad (1995) dhe n Srebrenic. Kta dhe pasuesit e tyre jan zyrtart me t cilt u bisedua rreth statusit t Kosovs. Po ashtu, edhe sot po bisedohet me pasuesit e tyre rreth t njjts shtje Kosovs.Forcat e sigurimit serb e kan trhequr nj lev q para Bashksis Ndrkombtare e arsyeton dhe stabilizon shtjen serbe n prgjithsi, me drgimin e Millosheviqit dhe disa drejtuesve ushtarak n Tribunalin e Hags.

  N fakt serbt prmes spekulimeve dhe lojrave t shrbimit sekret tentojn ta mbajn gjendjen e tendosur n Kosov. Mirpo, sidoqoft mbledhja e Dejtonit
  ishte ajo q e frenoi projektin e Serbis s Madhe. Shrbimet sekrete serbe ishin dhe mbeten orkestruesit kryesor ushtarak dhe politik t destabilitetit t situats n Bosnj, Vojvodin, Kosov, Kosov Lindore, Maqedoni etj. Para disa ditsh, agjenturat serbe n Shqipri kan shprndar pamflete kundr pavarsis s Kosovs.Kto shrbime kan angazhuar prmes lidhjeve serbe analist dhe njerz me autoritet n gjith arenn ndrkombtare pr ta avancuar shtjen serbe dhe pr ta ngritur n nj stabilitet politik. N kt kontekst sht duke u shfrytzuar lobi serb n Evrop, n Amerik, institutet e ndryshme ndrkombtare, prkrahja politike e Rusis, Kins, Greqis e vendeve t tjera q kan simpati dhe miq si me Serbin. Jan prdorur letra qarkore nga pala demokrate drejtuar prsonaliteteve m t mdha me ndikim botror si Kofi Anan, Kristofer, Solana etj.N ann tjetr nga po ato shrbime sht formuar e ashtuquajtura Armata lirimtare Serbe pr Kosov e Metohi si krijes ekstreme, pr ti arsyetuar veprimet ekstreme t politiks interne serbe. Kjo organizat si kemi prmendur edhe m par sht themeluar diku kah dhjetori i vitit 2000, ndrsa si ide pr themelimin e ksaj organizate sht diskutuar n prillin e vitit 1999, ku jan mbajtur disa takime, dy prej t cilave n ndrtesn e Kshillit Ekzekutiv n Prishtin. N kt mbledhje ishte pjesmarrs edhe kryeshefi i UDB-s pr Kosov, Mishko Llakoviq, ekspert i njohur pr plane dhe analiza, pastaj Zoran Stajoviq dhe Xhafer Beiqi njri prej udbashve n z.

  Duke analizuar burimet informative t shtypit, del se njri ndr antart e ksaj organizate serbe ishte edhe Selim Goxhufi nga Prishtina, i cili ishte pjesmarrs n mbledhjen e tret t t ashtuquajturs Armat Kombtare Serbe pr Kosov e Metohi.Pjestar tjetr q e ka ndihmuar kt organizat sht edhe Zoran Stijoviq ekspert i specializuar pr propagand dhe kundrpropagand kundr shqiptarve sidomos kundr vijs patriotike. Ky me ekipin e vet, q sht i ngritur n rrjet profesional e q sht aktual edhe pas trheqjes s serbve nga Kosova, n mnyr t prsosur e kan kryer punn e vet, duke ngjallur vllavrasjen mes shqiptarve, duke krijuar prarje ndrfetare, partiake e grupore, duke krijuar afera kundr grupeve dhe individve, duke propaganduar dobsit e rretheve t caktuara, duke ngjall urrejtjen ndretnike, e shum komplot t tjera.Nj rol t veant n t ashtuquajturn Armat Kombtare Serbe pr Kosov e Metohi e kan luajtur edhe Xhafer Beqiri nga Podujeva, Mishko Llakoviq, Zoran Stoioviq, Radoslav Llukiqi, David Gaiq, Millan Llakoviq, Zoran Dragoviq, puntor t MUP-it serb t cilt banonin dhe vepronin n Beograd por me ftes arrijn m 26 maj 1999. Si u cek edhe m lart n shum dokumentacione, e ashtuquajtura Armata Kombtare Serbe pr Kosov e Metohi, quhet edhe Ushtria pr lirimin e Jugut t Serbis. Disa nga pjestart e ksaj armate rrin nga nj koh edhe n Republikn Serbe, n Belinje e gjetk duke i prfshir ktu edhe pjestart shqiptar t cilt hyjn ilegalisht koh pas kohe n Kosov me detyra t veanta. Ata n Kosov rrijn tek miqt e tyre, q njherit jan edhe lidhje t shrbimit sekret t MUP-it.

  Nj koh kjo organizat terroriste sht quajtur Ushtria lirimtare Serbe, mirpo diku kah mesi i dhjetorit merr emrin Armata lirimtare Serbe e Kosovs dhe
  Metohis (SOA). Aksionet e para kjo oganizat i ka ndrmarr n korrik t vitit 1999, kundr pjestarve t minoritetit serb. Pjestart e ksaj organizate ushtarake terroriste ishin t njohur edhe n luftn e Bosnjs, Kroacis, Kosovs dhe Maqedonis, si mercenar t paguar, e njohin mir linjn e divizionit. Shumica e ktyre pjestarve jan ushtruar nga eprort e Beretave t Kuqe, formacion ky i cili llogaritet elit n ushtrin jugosllave. Disa pjestar t t ashtuquajturs Armat Kombtare Serbe jan sistemuar edhe nga ish formacioni ushtarak terrorist i frenkistve, t cilin e drejtonte Frenki Simatoviq. Kjo organizat ka ndikim n zhvillimet aktuale t politiks serbe. Q nga formimi e gjer m sot kjo organizate terroriste ka pas edhe disa probleme t brendshme por ka pas pengesa n zhvillimin e saj, mirpo n shumicn e rasteve i ka eruar hesapet fizikisht me kundrshtar. Vetm pse Monillo Trajkoviq i sygjeron drejtuesit e SOA-s pr veprime t pakontrolluara, 2-3 muaj m von i pason nj aksident n apartamentin e tij n lagjen Dardania n Prishtin gjat vitit 1999. Kjo organizat kishte planifikuar t ndrmerr nj sulm n Grack t Lypjanit t shifruar Sreb (Drapri), n t cilin u vran 12 serb. Ky sulm nga
  instruktort ushtarak serb ishte br me qllim q t fillon prpunimi i opinionit t jashtm duke i paraqitur serbt viktima t shqiptarve, duke pas pr qllim edhe trheqjen e vmendjes s opinionit nga krimet e mdha serbe.

  Sdo mend se dyshohet se edhe vrasja makabre e vrasjes s serbve n autobusin n Merdar derisa po vinin n Kosov sht vepr e ksaj organizate.Ktu e fillon aktivitetin e vet kjo organizat famkeqe terroriste t cils fare nuk po i kushtohet vmendje as nga ndrkombtart e as nga vendort, disi sht ln pas dore. Aksioni i ndrmarr n Grack t Lipjanit sishte asgj m shum se nj fillim i ri i ksaj organizate. Pra ishte ajo periudh kur e ashtuquajtura Ushtria lirimtare e Serbis po shndrrohej n Armatn Kombtare Serbe t Kosovs e Metohis. N kuadr t ksaj armate, pos sektoreve tjera ekziston edhe sektori i propagands dhe agjitacionit, si prmendm edhe m hert i prbr nga njerz profesionist rrjeti i t cilve e mbulon tr Kosovn. Meqense pas nj kohe, aksionit t ndrmarr n Grack t Lipjanit fillon ti dal dui, organet e sigurimit serb i burgosin disa nga kta pjestar (m shum edhe pr ti prpunuar rreth rastit) t cilt pas pak lirohen me ann e nj amnestie.Ky formacion ilegal ushtarak, pos tjerash, ka pr qllim edhe krijimin e nj disidence antiqeveritare nga prkrahs t Serbis, si brtham e ardhshme q do t prkrah haptazi projektin serb n gjeopolitikn e re. N radh t dyt njerzit e shrbimeve sekrete t ksaj organizate ushtarake, kuptohet terroriste ka prgatitur kuadra t zott, pr t zhvilluar luft t ftoht n Kosov dhe prmes shrbimeve sekrete q ekzistojn tek ne dhe shrbimeve t vendeve t huaja q veprojn n Kosov.

  Kta t fundit duke i ushqyer me dezinformata, ndrsa t part me lansime dezinformative duke i cytur mes veti. Pr kryerjen e ktyre misioneve t
  spiunazhit, instruktort e siprprmendur kan satelitt e tyre t instaluar n t gjitha bazat t cilt jan mjaft funksional dhe trupat q sillen rreth tyre (satelitve) kan arritur ti ngacmojn dhe ti provokojn shum probleme makar edhe konflikte dhe krcnime kufitare. Kta bashk me puntort operativ serb kan prgatitur disa situata n bashkpunim edhe me shum shqiptar dhe zyrtar ndrkombtar disa ofera t cilat kan ndikuar jo pak n psikologjin, moralin dhe ndjenjat e popullit ton. Si sht rasti i burgosjeve t njpasnjshme t komandantve t ish UK-s dhe disa eprorve t TMK-s e ngjashm. Kto grupe, qarqet serbe bashk me instruktort e t ashtuquajturs Armat Kombtare Serbe i kan drguar me qendra t specializuara agjenturore. Pasi ti kryejn kto trajnime ata marrin detyra konkrete agjenturore, t cilt jan t instaluar edhe n Maqedoni, Mal t Zi, Kosov e vende tjera me ndikim n rrjedhat n politikn ndrkombtare. Kto baza spiunimi merren edhe me lansimin e informatave t rreme, si sht rasti i informats s lansuar pr 18 serb e maqedon t plagosur n Kosov n janar t vitit 2002. Qllimi i ktij lansimi t pabaz ishte q t konfirmohet gjendje alarmante e pasiguris. Pas ksaj vjen edhe deklarimi i Rada Trajkoviqit, kinse pr ekzisitmin e varrezave masive t serbve n Kosov. Ky lansim u b nga qarqet ruse, maqedone dhe serbe q veprojn n Kosov dhe Maqedoni. Incidenti i till nuk ka ndodhur dhe KFOR-i i hedh posht t gjitha lajmet me kt rast.

  Kshtu ka ndodhur edhe me fshehjen e kufomave t shqiptarve t vrar e t masakruar. Fshehja e gjurmve t krimit n Kosov sht br me urdhr t organeve m t larta serbe. sht urdhruar q t mbyllen t gjitha informacionet pr opinionin publik n rastin e frigoriferve. Rasti, si sht thn edhe nga zyrtart, ishte deklaruar sekret shtetror . Beogradi n sy t bots dhe para mediave botrore sht br qyteti i varrezave masive me kufoma t
  shqiptarve. N kt afer me dashje apo pa t jan t przier krert e sigurimit t shtetit serb si kreu i sektorit t sigurimit publik t Serbis, gjenerali Gjorgjeviq, i cili njihet edhe si elsi i ktij problemi, pastaj Vladimir Gjorgjeviq, Dragan Kaleusha, kapiten, ministri i athershm i punve t brendshme Vlajko Stojkoviq, gjenerali Radomir Markoviq etj. Pas gjith ksaj bashksia ndrkombtare tenton ta paraqes Kosovn q n t ardhmen do t jet pjes e ish RFJ-s. Kjo sht nj nnshtrim i ri nga regjimi kriminal i Beogradit. Kjo do t thot se bashksia ndrkombtare i jep shanse t tjera Serbis pr luftra t reja, pr gjakderdhje t reja, pr krime t reja. Edhe n rastet e kriminelve serb n Kosov e gjetiu, dshmitarve shqiptar, shrbimi sekret u ka br presion q t mos paraqiten n gjykat apo ti trheqin aktpadit kundr ish pjestarve t UK-s dhe njerzve me influenc. ǒsht m keq, kto shrbime kan organizuar pastaj trheqjen e 90% t t dnuarve serb nga burgjet e Kosovs q jan nn mbikqyrjen e bashksis ndrkombtare. Pra, kan arritur q t burgosurit serb t ikin (t thyejn burgun) etj., duke ikur nga burgu i Bondstillit, Mitrovics, Prishtins etj.

  Ikjet e njpasnjshme t kriminelve serb nga burgjet tregojn qart se dokund shrbimi sekret serb e ka ndikimin e vet. N nj periudh shrbimet sekrete informative kishin ndrmarr nj sulm kundr mediave t pavarura serbe, sepse ky ishte edhe nj cak prmes t cilit kto shrbime e kontrollonin politikn q u konvenonte, normalisht n t shumtn e rasteve prmes krcnimeve t buta.Armatimi i gjetur koh pas kohe n sasi t mdha n t gjitha enklavat si n Graanic, Mitrovicn e ndar, Fush Kosov, Viti, Gorozhdec, Osojan etj., prbjn nj rrezik prmanent pr ardhmrin e Kosovs e m gjr. Edhe prkundr presioneve, institucionet si jan armata dhe policia, shrbimet sekrete e disa digastere tjera informative serbe, pos q sht ndrruar kreu i ktyre shrbimeve, nuk sht ndrruar as redigjuar strategjia dhe qllimi i tyre. Prkundrazi, kto shrbime kan krijuar nj strategji t re n kuadr t
  realitetit t ri gjeostrategjik t Evrops s Bashkuar dhe ndrrimeve t fundit q po ndodhin n Ballkan, Europ e m gjr. N kt drejtim n realizimin e ktyre projekteve u kan ndihmuar mjaft edhe shrbimet e spiunazhit botror, por edhe linjat diplomatike botrore q kishin dhe kan simpati ndaj Serbis. Se sht kshtu, tregon edhe fakti se n enklavat serbe ku jan t grumbulluar serbt pushteti n t gjitha sferat sht paralel, gjykatat jan duke funksionuar paralelisht, por edhe policia q ka nj mandat t qndrueshm para Bashksis Ndrkombtare duke filluar q nga Rojet e Urs e deri te e ashtuquajtura Armata Kombtare Serbe pr Kosov e Metohi. Edhe pse disa nga ndrkombtart jan duke punuar n kt drejtim, kto fenomene jan duke vazhduar t jen prezente edhe m tutje duke mos e ln anash as prezencn e prfaqsuesve serb n Parlamentin e Kosovs t cilt kan qllime bojkotuese, dezertuese, e qllime tjera q nuk ojn n rregullimin e shtjes s Kosovs dhe bashkjetess, duke mos u shkputur pr asnj ast nga Qeveria e Beogradit.

  N kt kontekst bashksia ndrkombtare UNMIK-u, SHPK-ja, gjykatat etj., jan treguar shum dorlir n kt drejtim, dhe serbt t cilt bien ndesh me ligjet, lre q nuk merren n prgjegjsi por jan t privilegjuar. Ligjet n Kosov kan dy kute: kutin ndaj shqiptarve sidomos ndaj lirimtarve (pjestarve t UK-s) t cilt tani pr tani nga ligji jan m t pakursyerit n bot dhe kuti ndaj serbve dhe disa servilve t shrbimeve serbe t cilt jan
  m shum se t privilegjuar. Policia tenton ta arreston Millan Ivanoviqin n Mitrovic pr marifetet q i ka br, duke filluar nga rrahjet dhe plagosjet e dhjetra pjestarve t KFOR-it dhe policis ndrkombtare, e deri tek vrasjet e organizuara, iu la hapsir pr tu larguar sepse ai lajmrohet m par nga shrbimet sekrete t linjave t ndryshme dhe largohet pa t keqe.Kurse n ann tjetr arrestohet njri nga komandantt m n z gjenerali Rrustem Mustafa (Remi) n pik t dits. Ktu duhet cekur se shrbimet sekrete serbe duke i prfshir ktu edhe ato t MUP-it, policis e resoreve tjera, jan duke e br nj luft mediale kundr njerzve t UK-s, t TMK-s dhe njerzve me autoritet dhe potencial kombtar. E q bota e qytetruar n shum raste e ka glltitur kt propagand t ashpr, t pabarabart dhe aspak t vrtet. N baz t ksaj propagande jan arrestuar shum nga komandantt e UK-s dhe TMK-s me akuzat kinse kan vrar shqiptar. Vall cili nga ekzekutort serb e shqiptar u arrestua pr mijra krime q ndodhn n Kosov, pr mijra dhunime, pr djegie dhe shkatrrim masive t pasuris? Pse disa nga kriminelt shqipfols si Muharrem Ibraj e kalibra t tjer si ky t cilt kan marr pjes n shum
  krime, dhunime e torturime q si njeh mendja njerzore, sillen lirshm?

  Ata kan dosje, jan t njohur n masakrn e Belegut, Mejs, Gjakovs, Lybeniqit, Bishtazhinit, etj. Jan t ditur vrassit q bn krime pas trheqjes s forcave serbe, por para ktyre akteve heshtet, veprohet dhe punohet n ligj kundr eprorve t UK-s dhe TMK-s q nuk sht asgj m shum se diskriminim i nj klase t shoqris, duke ia cenuar edhe t drejtat elementare.Shpesh kan pyetur mediat vendase, kujt i shrben SHIK-u n Kosov e kurr nuk kan pyetur kujt i shrben UDB-ja n Kosov d.m.th. dikujt nga ne i pengon shrbimi vendor ndrsa ai serb nuk e frikson fare. Kjo sht lufta speciale q bn sigurimi serb.Vrasjet e nj varg udhheqsish ushtarak, politik, policor por edhe paramilitar q kan vepruar n Kosov, Bosnj, Kroaci, Maqedoni, Preshev etj., nga shrbimet sekrete serbe pr ti zhdukur gjurmt e krimeve dhe politikn diskriminuese q ka udhhequr Serbia ndaj popujve joserb n ish Jugosllavi, sht nj luft e re e shrbimit serb n vetvete.Dekadn e fundit, Millosheviq, shrbimin sekret e ka prdorur pr zhdukjen e rivalv t vet dhe pr
  mbjelljen e friks nga terrorizmi shtetror se t padgjueshmit dhe t dyshimtt i pret vdekja pa marr parasysh pozitn e tyre. Prmes ktij klubi sekret, Millosheviq, ka arritur ti asgjsoj shum dshmitar t Hags para se t drgoheshin atje. Si duket ndeshja mes forcave nacionaliste serbe dhe atyre komuniste pr marrjen e pushtetit dhe kontrollimin e nntoks serbe sht duke u zhvilluar n t gjitha ish republikat serbe. Kto jan disa nga arsyet e shumta t fillimit t lufts dhe likuidimit t krerve shtetror n Serbi.Dora e hekurt e Millosheviqit dhe lidhjet zinxhirore t klubit sekret t tij kishte br edhe nj varg likuidimesh t shtetasve t Malit t Zi, duke filluar nga Zhelko Razhnjatoviq Arkani, i cili kishte qen njri nga njerzit m t fuqishm t nntoks serbe dhe klubi i Millosheviqit e kishte prdorur pr realizimin e planeve t veta, pastaj Pavle Bullatoviq.

  Pos ktyre t dyve, jan vrar edhe shtetasit e Malit t Zi q kishin pozita t ndryshme n shoqri si Nikevi, osovi, Jovanovi etj.Arkani ishte ndr
  kriminelt m t njohur t Ballkanit. Ishte pjesmarrs n krimet monstruoze n Kroaci, Bosnj, Kosov, etj. Kishte kryer edhe disa vrasje politike n Serbi, me urdhr t Millosheviqit dhe njerzve t tij. Kishte organizuar trazira n shum territore t ish Jugosllavis prandaj edhe u vra nga njerzit e Millosheviqit pr t zhdukur gjurm t shumta q ishin dshmi e fort pr Millosheviqin.Padyshim se vrasja e Arkanit, njrit nga shefat kryesor t nntoks serbe, i njohur pr mafiozitet e kontraband t t gjitha natyrave sht njra ndr vrasjet enigmatike por edhe me nj prapavij t thell politike.Gazetat e ndryshme evropiane dhe botrore si dhe disa agjensi t lajmeve si Beta, Der Spiegel etj., Arkanin e radhisin n radhn e njerzve m influent, ekzekutues t prkryer, q ka punuar pr nntokn serbe si dhe pr shrbimet sekrete t UDB-s, si ishin edhe vrassit tjer t caktuar nga UDB-ja si Gjorgje Bozhoviq, Gishka, Rade ahovi, enta, Ratko Gjokiq, Luba Zemuna dhe Dragan Malsheviq Tapi. Ky grup i kriminelve t prgatitur nga shrbimet e kundrzbulimit serb t KOS-it ushtarak serb dhe shrbimit sekret serb pr qllime tashm t njohura t realizimit t planeve n botn e jashtme n prputhshmri me diplomacin serbe e cila ishte kurdoher e koordinuar me at ruse. Arkani dhe grupi i lartcekur kishin lidhje me njerzit (shefat) e shrbimit kontrainformativ t resorit pr emigracion t SPB-s s Serbis. Arkanit nj ndihmes n afirmimin e tij ia kishte dhn Jovica Stanishiq, njri nga shefat e zyrs s sipr shnuar, e q kjo zyr kishte nj rrjet t bollshm t bashkpuntorve, n mesin e tyre edhe disa shqiptar.Arkani q n vitin 1973 ishte inkuadruar n shrbimin e UDB-s, n resorin jasht vendi, ku kishte kryer nj varg vrasjesh, kuptohet me detyra t UDB-s.

  Pr ta zgjeruar dhe fuqizuar zyrn e lartcekur SPB-ja serbe fillon t ndrton lidhje dhe kontakte t rregullta me emigracionin etnik n diaspor. Ktu, derisa shrbimet arrijn ta stabilizojn kt linj ndeshen dy rryma t shrbimeve: ajo komuniste q kishte lidhje dhe influenc n Komitetin Qendror t athershm dhe ajo liberale apo radikale e prbr nga njerz q anonin kah avancimi i republikave prej kah ishin t deleguar dhe q punonin me shrbimet shtetrore t shteteve t ndryshme. (Ktu bnin pjes njerzit me orientim t djatht, akademikt e ndryshm, njerzit me bindje dhe pikpamje jo komuniste, rryma rankoviqiane etj.) Kt e vrtetojn edhe shum raporte t BND-s t cituar npr disa gazeta t kohs n t cilat edhe jam bazuar. N vitin 1985 Arkani burgoset n Zvicr pr shkak t nj plakitjeje t madhe ku pas pak kohe arrin t ik dhe prsri kthehet n Frankfurt. Pas kthimit n Frankfurt, Arkani arrin ta plakit nj dyan t arit, ku gjat trheqjes merr nj plag t rnd nga pronari i dyanit, i cili e kishte goditur me nj mjet t fort. Arkani kishte pes fmij jashtmartesor. M 1998 kthehet n Beograd. Arkani gjat viteve t 80-ta ishte bixhozxhi i pasionuar. Fillimisht ishte martuar me malazezen Natalia Martinoviq. Ka punuar si bodiguard n diskotekn Amadeus. Meqense Jugosllavia kishte marr dimensionet e prmbysjes dhe shkatrrimit dhe ndihej era e lufts qytetare, shrbimet sekrete serbe kishin prgatitur nj plan q kishte detyra t veanta, pr ta marr nntokn npr vatrat e lufts n ish Jugosllavi. Ky adut i shrbimit sekret serb, ishte mnyra m e mir pr ti kontrolluar lvizjet e armatosura sepse t gjitha operacionet kryheshin nga mafia e nntoks. Kshtu, koordinator pr mbikqyrjen e fushatave luftarake t ndrmarra nga e ashtuquajtura Armat Popullore e Jugosllavis, ishin caktuar shefi i kabinetit t Ministris s Mbrojtjes t Serbis Tomisllav Simoviq dhe elektroinxhinieri Dobrilla Gaiq. Kta t dy i kontrolluan edhe veprimet e formacioneve paraushtarake. T gjitha burimet e deritashme t publikuara dhe t papublikuara tregojn se kt organizim e ka udhhequr dhe kordinuar ndihms sekretari i athershm i SPB-s republikane t Serbis Radovan Stoiqiq (Baxha) dhe ndihmsi i tij Franko Simatoviq (Frenki), i cili n Kosov me formacionin e tij t frenkistve ka br krime t mdha. Kuptohet t dy kto pika I kontrollonte shefi I athershm I SPB-s Jovica Stanishiq.Arkan, me prkrahjen e Millosheviqit kishte arritur t bhet njri nga kriminelt dhe vrassit m t mdhenj n Ballkan. N vitin 1990 angazhohet rreth mbledhjes s vullnetarve dhe prgatitjes s tyre pr luft. N vitin 1992 zgjedhet deputet n kryesin e Kuvendit t Serbis.

  Ishte pjesmarrs n luftn e Bosnjs, Kroacis dhe Kosovs. Kah binte Arkani mbillej vdekja kolektive - ishte mortaja e kohs s re. Bnte pjes n rrethin e ngusht t njerzve t Millosheviqit. Arkani ishte i ndjekur nga policia ndrkombtare (Interpol) pr shkak t veprave t shumta t kryera n vende t ndryshme t Evrops. Pas shprthimit t lufts n ish Jugosllavi formon njsin e vet Tigrat njsi kjo q ka br krime t shumta gjat lufts n Bosnj. Kuptohet, kt njsi paramilitare, Millosheviqi dhe klani i tij policoro-ushtarak e organizuan edhe n Kosov.Duhet cekur se Arkani ishte i przier edhe n biznese t hapta si n kontabandn e nafts, shitblerjen e armve, shitblerjen e mallrave t ndryshme gjat periudhs s sanksioneve ekonomike kundr Jugosllavis. Arkani kishte lidhje t forta me disa shqiptar dhe e kishte t zhvilluar shum kontrabandn me naft, cigare etj., si dhe biznese tjera t palejueshme. Disa shqiptarve me t cilt kishte lidhje Arkani u kishte dhuruar edhe arm t shtrenjta t flakruara n serm.Arkani ishte udhheqs i klubit Red Star dhe m von e kishte bler klubin e quajtur Obiliq. Kishte shum dyqane, firma etj. Ishte i lidhur edhe me kriminelin serb q vepronte n Bosnje, Karaxhiq, dhe me gjeneralin e ushtris Mladiq. Arkani ishte drejtues i policis paramilitare serbe t Millosheviqit. Kishte br krime kundr njerzimit, sidomos n Bosnj e Kosov, ku i ka drejtuar aksionet e paramilitarve serb. Ai ishte prgjegjs pr masakra, represion, gjenocid si dhe pr deportimin e dhunshm t shqiptarve t Kosovs.
  Arkani kishte t ndrtuar nj kamp strvitjeje n Mitrovic dhe nj n Fush Kosov, prej ku i ndrmerrnin aksionet n tr Kosovn. Ai qndroi nj koh n Hotel Grand n Prishtin bashk me njsin e Tigrave. Arkani e kishte mbshtetuar Milo Gjukanoviqin edhe pse ky i fundit ia kishte kthyer shpinn Millosheviqit, pr ka, si thuhet, Millosheviq ishte i brengosur. Arkani kishte lidhje t mira edhe me Zoran Gjingjiqin. sht e uditshme afria politike e Gjingjiqit me liderin shqiptar Fatos Nano.Vlen t prmendet se bandat e Zani Qaushit t Vlors dhe disa kriminelve q vepronin n Shqipri, t cilt e shkatrruan Shqiprin prmes atyre shqiptarve q kishin lidhje me Arkanin, me ndihmn e ktij t fundit dhe formacioneve paramilitare e destabilizuan dhe goditn rnd Shqiprin.Arkani m von kishte ndihmuar n formimin e Partis s Unionit Serb, prapa t cils qndronte. E drejtonte t ashtuquajturn Gard Vullnetare Serbe, e cila kryente detyra speciale edhe pse zyrtarisht ishte demobilizuar pas mbarimit t lufts.Megjithat, si person me besueshmri t lart, Mira Markoviq kishte krkuar nga Arkani disa her q ti shprndan protestat e organizuara kundr Millosheviqit n Beograd, kur puntort e shrbimit sekret t linjs s Millosheviqit kishin mbyllur pothuajse t gjitha mediat e pavarura dhe radiotelevizionet pr ta paraqitur gjendjen n Serbi ashtu si u ka konvenuar atyre, pr ka opozita kishte br demostrata dhe ishte ankuar n Bashksin Evropiane.Arkani ishte i krkuar edhe nga Tribulani i Hags, pr ka gjykatsi ndrkombtar pr krime lufte n Hag, Luiz Arbur, n vitin 1997, ia kishte ngritur aktakuzn pr krime lufte. Ndrsa gazeta Vjesti e dats 17 janar 2000, shkruan se Arkani i kishte ofruar Tribunalit t Hags fakte pr gjykimin e Millosheviqit.Zhelko Razhnjatoviq Arkan (48) u vra, m 15 janar 2000, me arm zjarri, n nj kthin t Hotelit Intercontinental n Beograd bashk me dy truprojet e tij, Milenko Mandiq - Manda dhe Dragan Gaiq. Pas vrasjes s Arkanit, pjestart e policis sekrete serbe kishin arritur ti kapin disa nga personat q kishin marr pjes n vrasje. Kta ishin pjestar t policis serbe si Dobroslav Gavriq (23), pastaj inspektori i policis beogradase Dejan Pituliq dhe Vujadin Krstiq. Gavriq e kishte mbaruar shkolln e mesme t punve t brendshme m 1996 dhe kishte punuar si polic n Brigadn e Policis n Beograd. Pituliq i lindur n Istog, kishte mbaruar shkolln e mesme policore n Beograd, punonte si polic n sektorin e punve t brendshme n Beograd, mirpo ishte i larguar nga detyra pr sjellje t dobta. Krstiq i lindur n Zvornik, ishte i njohur pr policin serbe si person q kishte kryer nj varg veprash t ndaluara. Inspektorati i Beogradit kishte ngritur procedurn e ndjekjes penale edhe ndaj Dragan Nikoliq (33) i quajtur GAI, Branko Jevtoviq nga Beogradi, i quajtur Jorgo dhe Milan Gjuriq (28) t dyshimt pr pjesmarrje n vrasjen e Arkanit.Pr ti dezorientuar hetimet e athershme dhe opinionin, njerzit e afrt t Arkanit kishin deklaruar se shrbimet sekrete t shqiptarve t Kosovs kishin dhn mbi katr milion marka pr vrasjen e tij.N prgatitjen e vrasjes s Arkanit thuhet se ishte pjesmarrs edhe djali i Sllobodan Millosheviqit, Marko, i cili kishte pas nj varg problemesh n aspektin e nntoks dhe biznesit t rrjedhave t mdha serbe. Pas znkave t ndrsjella, Arkani i kishte vn n dispozicion pes milion marka gjermane pr vrasjen e Marko Millosheviqit.Arkani kishte patur nj konfrontim t hapt edhe me Dragan Tomiqin, ministr i Rafineris s Nafts dhe Gazit n qeverin serbe. Tomiq, punonte n linjat e zeza me djalin e Millosheviqit, Markon, n importin dhe eksportin e derivateve n Serbi dhe jasht saj.Ky historik i gjat i veprimtaris s Arkanit sht paraqitur pr ti kthjelluar sado pak arsyet pse ka ardhur deri te vrasja e tij edhe pse ishte njri ndr personat e fuqishm t shtetit serb.

  Gjithsesi, vrasja e Arkanit dhe njerzve si Arkani, t niveleve shtetrore kan karakter politik.Vrasja e Ministrit t Mbrojtjes t Federats Jugosllave Pavle Bullatoviq n restorantin Rad n muajin shkurt t vitit 2000, vetm tri jav pas vrasjes s Arkanit, sht br pr qllime politike. Duhet vn n dukje se Bullatoviq dhe Arkani ishin kushrinj. Bullatoviq ishte br penges pr Millosheviqin n shum shtje strategjike n Mal t Zi. N fakt ishte parapar q n vend t Bullatoviqit t vinte Dragolub Ojdaniq, kurse Bullatoviq t zvendsonte Vuk Obradoviqin n vendin e drejtorit t YU Garant Banks. Kjo bank sht e njohur pr rrethet e ndryshme t qarqeve ushtarake serbe por edhe evropiane prmes t cils vetm gjat vitit 2000 kan kaluar mbi pesmbdhjet miliard deviza t ndryshme t dedikuara pr fondet e ushtris serbe dhe malazeze. Bullatoviq kishte ndikuar n pengimin e ndrhyrjes ushtarake n Mal t Zi, q ishte nj penges e dukshme n planet e Millosheviqit pr fillimin e lufts qytetare n Mal t Zi, me qllim t ndrhyrjes s pastajme ushtarake atje, pr t stabilizuar linjn socialiste (pro serbe). Faktikisht Bullatoviq ishte njri ndr ata q dshironte ti mbyllte t gjitha problemet e serbve me Tribunalin e Hags rreth krimeve t lufts n Bosnj, Kroaci dhe Kosov.Vrasja e Bullatoviqit ishte br edhe pr ta hequr qafe si rival politik t linjs s tyre dhe pastaj pr ta prdorur vrasjen e tij pr qllime politike pr t shkaktuar trazira. Ai mund t jet vrar edhe pr arsyen se bnte pjes n elitn e shtetit dhe ka ditur shum pr veprimet inkriminuese, kshtu q prmes ksaj vrasje kan tentuar acarojn marrdhniet me Malin e Zi dhe Serbin. Bullatoviq gjat kohs s luftrave mes Serbis, Bosnjs dhe Kroacis ishte ministr i Punve t Brendshme pr Malin e Zi. Ishte i afrt me Karaxhiqin dhe Ratko Mlladiqin. Si duket kishte lidhje familjare edhe me shefin e nntogs beogradase Dragan Ashanin, i cili kishte arritur t organizon trazirat n Mal t Zi, pas ardhjes n pushtet t Milo Gjukanoviqit, n janar t vitit 1998. Ka edhe variante t ndryshme se Bullatoviq ka organizuar njsi paraushtarake n Mal t Zi. N disa qarqe thuhet se kjo vrasje, e cila ndodhi pas vrasjes s Arkanit, ishte br edhe pr friksime politike. Menjher pas vrasjes n vend t tij sht propozuar t kalon kryeshefi i Shtabit Qendor t UJ-s, gjenerali i armats Dragolub Ojdaniq. Bullatoviq ishte i ngarkuar pr vrasjen dhe shkatrrimin si dhe mbajtjen nn presione t dshmitarve q kan qen pjesmarrs n krime lufte n Kosov e Bosnj.

  Vrasja e Bullatoviqit tregon qart se ka koh q ka filluar nj luft e ashpr mes dy njsive t ish federats jugosllave. N atentatin kundr Bullatoviqit sht plagosur edhe drejtori i YU Garant Bank Vuk Obradoviq si dhe shefi i restorantit Mirko Knezheviq. Bullatoviq kishte gradn shkencore magjistr dhe m se dhjet vjet ishte n udhheqjen e lart t Malit t Zi.Vrasjet e tilla tregojn qart se Serbia nuk e ka t sigurt stabilitetin e t ardhmes. Kjo vrasje n momentet m kritike t Serbis sht mjaft domethnse dhe tregon se vrasjet politike n kt vend skan t ndalur. E ky sht nj tregues i qart se Serbia sht njra ndr vendet e Evrops ku vriten funksionart dhe lidert e shtetit.Sipas shkrimeve n shtypit serb, Bullatoviq ka qen n listn e Tribunalit t Hags dhe nga kjo rrjedh se ai sht vrar nga shrbimi sekret (personal) i Sllobodan Millosheviqit, pr ti humbur gjurmt e dshmive pr krime lufte q jan br gjat viteve 1998-1999 n Kosov. Kt t dhn e ka paraqitur agjensia informative SENSE m 9 shkurt 2000. Ndrsa e ka demantuar po t njjtn dit agjensia e lajmeve Beta duke u bazuar n burimet e Tribunalit t Hags, konkretisht n t dhnat e marra nga zdhnsi i Tribunalit, Dzhim Lendjel. Mirpo burimet informative malazeze tregojn se Bullatoviq ishte i przier edhe n disa afera t tjera t cilave nuk u japin emr. Bullatoviq kishte lidhje t forta me qeverin ruse.Gjat viteve t fundit n Beograd kan ndodhur nj varg vrasjesh t funksionarve t lart t shtetit serb si Radovan Stoiiq Bagja, ndihms i shefit t punve t brendshme; Zoran Todoroviq Kundak, sekretar gjeneral n ish Jugosllavi, biznismen n z; Vllada Kovaeviq Tref, biznismen i njohur, njeri i afrt i Marko Millosheviqit; Radoica Nikeviq biznismen n z, lidhje e ngusht e Millosheviqit, puntor i sigurimit shtetror; Goran Vukoviq shef pr shtje kriminale; Branisllav Matiq Beli, biznismen, i njohur edhe si shef i gards vullnetare paraushtarake serbe; Aleksandr Knezheviq ishte ndr yjet e rinj ndr m t fuqishmit e nntoks serbe i vrar n lokalet e hotelit Hajat; Rade aldoviq enta, i njohur si bos i vjetr i nntoks serbe,
  bashkpuntor i shquar i UDB-s; person i linjave t afrta t Millosheviqit, Miroslav Bizhi Bizha, detektiv privat, ish polic; Sllavko uruvija, gazetar i vrar para fillimit t bombardimeve t NATO-s etj. Kurse shumica e t tjerve pas mbarimit t lufts n Bosnj dhe Kroaci, pr t mbuluar dhe zhdukur shum gjurm financiare, informative, kriminale etj., t shefave t tyre. Po ashtu Radovan Stoiiq, nnshef i policis serbe, sht vrar n vitin 1997 n nj restorant t Beogradit. Emri i tij sht i lidhur ngusht me tragjedit e ndodhura gjat lufts n Kroaci. Zoran Sijan, ish lider i nj grupi t organizuar mafioz, i njohur gati si Arkani, ishte vrar po ashtu n rrethana misterioze.Ktu duhet cekur se policia serbe sht e inkriminuar edhe n nj varg vrasjesh, si sht rasti i vrasjes s katr pjestarve t partis s SPO-s, si dhe tentimvrasja e kryetarit t ksaj partie n rrugn magjistrale t Ibrit. N kt atentat t katrfisht ishte e przier direkt policia serbe.Shrbimi sekret i Millosheviqit e kishte likuiduar edhe Zoran Stefanoviqin, krah i djatht i Arkanit dhe shrbimeve serbe. Stefanoviq e drejtonte grupin e vrassve t specializuar pr likuidimin dhe diciplinimin e kundrshtarve politik t Millosheviqit. T dy ishin bashkpuntor t fsheht t Sekretariatit Federativ t Punve t Brendshme, por bashkpunonin ngusht edhe me njerz t caktuar t KOS-it ushtarak serb. Arkanin kto shrbime e kan prdorur pr nxitjen e konflikteve t armatosura n Kroaci, Bosnj dhe Hercegovin.Padgjueshmria ndaj Millosheviqit, sidomos e njerzve q kishin pozita n Serbi, ishte vdekje. Nj gj e till e priti edhe Nenad Miroviqin, funksionar i lart dhe reformator nga Vojvodina, i cili sipas versionit formal t policis kishte br vetvrasje n nj hotel n Segedin t Hungaris. Vdekja e tij e mistershme tregon qart se ia kishte trubulluar ujin shrbimit sekret t Millosheviqit. Miroviq kishte br vetvrasje dhe dosja e tij me urdhr intern ishte mbyllur pa patur nevoj pr hetime t mtutjeshme.N rrethana enigmatike para shtpis s tij n Beograd u zhduk edhe Ivan Stamboliq, politikan, nacionalist serb n z, ish kryetar serb, dinte shum pr klanet e Millosheviqit dhe pr veprimet sekrete t ndrmarra koh pas kohe kundr rivalve t tij pr ta mbrojtur fronin e kryetarit. E kishte ndihmuar ardhjen e Millosheviqit n pushtet n fund t viteve t 80-ta. Vlen t ceket se dinastia e Stamboliqve sht e njohur n mbar opinionin e ish Jugosllavis.Stamboliq u zhduk m 25 korrik 00, para zgjedhjeve presidenciale t shtatorit, ndrsa paraprakisht forcat e errta t Millosheviqt e kishin detyruar t trhiqet nga skena politike n Serbi, pasi q kishte dal kundr ktij t fundit.N vazhdn e likuidimit t njerzve me influenc, qarqet sekrete t Millosheviqit, kishin planifikuar edhe vrasjen e Vuk Drashkoviqit, njrit nga lidert serb q e kishte kundrshtuar haptazi politikn e Millosheviqit. Drashkoviqin tentuan ta vrasin me arm zjarri ne apartamentin e tij n qytetin bregdetar malazez t Budvs.

  Ai ishte plagosur n pritn e atentatorve por kishte shptuar. Lidhur me kt rast policia serbe kishte arrestuar Goran Miatoviq (30), Danko Nikoliq (29)
  dhe Jovan Rustiq (25), t dyshuar pr pjesmarrje n tentim-vrasjen dhe plagosjen e Drashkoviqit n gushtin e vitit 2001.M 10 qershor 2002, n Beograd u vra edhe ndihms shefi i resorit t sigurimit publik t MPB-s s Serbis, Boshko Buho. I takonte vendi i tret n hierarkin policore t Serbis. Ishte i lindur n Kroaci n vitin 1959. Pas shprthimit t lufts n Kroaci ishte arratisur n Beograd. N vitin 1998 ishte emruar shef i nj brigade t policis n Beograd, e cila numronte 70 pjestar, kryesisht t specializuar pr shtypjen e kryengritjeve. Ky njsit n vitin 1999 u stacionua n Kosov.Buho kishte qndruar gjat lufts n Kosov, prfshi edhe periudhn e bombardimeve t NATO-s kundr caqeve serbe, ku edhe ishte plagosur n nj aksion t ndrmarr kundr forcave t UK-s n vitin 1999. Ka ditur mir edhe pr transferimin e kufomave t shqiptarve nga Kosova pr n Serbi, me qllim t humbjes s gjurmve t krimeve. Vrasja e Buhs kishte ndodhur n bregun e Savs n ort e hershme t mngjesit, ku ai kishte shkuar privatisht dhe pa truproje.N vjeshtn e vitit 2000, Buho ishte njri ndr aktort e ngjarjeve dramatike gjat demonstratave t organizuara kundr Millosheviqit. Buho pasi kishte vrejtur se Millosheviqit iu kishte luhatur pozita, bnte politik t dyfisht. Ai kishte arritur nj marrveshje me minatort e Kollumbars, t cilt kishin hyr n grev kundr politiks s Millosheviqit, edhe pse Millosheviq kishte urdhruar Buhn q ti nxjerr me dhun nga miniera. Po ashtu, edhe m 5 tetor, kur u b e qart se vetm me gjakderdhje mund t ndalej deprtimimi i demonstruesve n ndrtesn e parlamentit, me negociata t paqarta me zvendsministrin e sotm serb, Nebojsha oviq u arrit marrveshja pr trheqjen e pjesrishme t policis serbe.

  Nj veprim i till ishte sinjal i qart pr Millosheviqin se aparati i siguris, e para s gjithash, ushtria n krye me Pavkoviqin, u prshndetn n heshtje me Millosheviqin, i cili ishte i izoluar n viln e tij n Dedinje. Pra Boshko Buho kishte nj rol t veant dhe sekret n rrzimin e Millosheviqit. Megjithat, atij iu lejua t vazhdon karriern e tij n polici. Buho n fillim t vitit 2001 ishte emruar kryesues i Sekretariatit pr Pun t Brendshme n Beograd, kurse dhjet muaj m von u emrua zvendsshef i sigurimit shtetror. Vendi i ministrit federativ t policis i takoi nnkryetarit t partis s Gjingjiqit, Zoran Zhivkoviq. Dihet se Buho sht vrar nga njerzit e Millosheviqit. Sipas variantit t par thuhet se sht vrar sepse ka poseduar materiale faktike nga lufta n Kosov.
  Varianti i dyt sht se Buho ka synuar q t paralajmroj infiltrimin e mafias n strukturat reale shtetrore, kurse varianti i tret rreth vrasjes s tij sht se vet Buho ka qen i przier n rrjetin zingjiror t mafias s organizuar.Shumica e vrasjeve t funksionarve dhe biznismenve n Serbi kan mbetur t pandriuara. N kto raste ekziston lidhje e fort mes kriminalitetit dhe politiks, trashgimi nga regjimi i Millosheviqit.Mjaft e uditshme dhe diskutabile sht edhe vetvrasja e ministrit t punve t brendshme t Serbis, Zoran Sokoloviq, n vitin 2001, i cili ishte ndr njerzit kryesor dhe njkohsisht m t besueshm t Millosheviqit. Vetvrasja e tij n rrethana t pasqaruara dhe tejet enigmatike tregon se pr Millosheviqin ishte nj dshmitar m pak n Hag.

  Sipas shum burimeve gazetareske, Sokoloviq ishte i krkuar edhe nga Tribunali i Hags. Ai dinte shum pr Millosheviqin. Burimet zyrtare t policis thon se ai kishte br vetvrasje, sepse ishte i smur nga kanceri. Sokoloviq u gjet i vrar n afrsi t Knjazhevcit, n juglindje t Beogradit, n veturn e tipit
  Llada-Niva n oborrin e shtpis s tij. Pr kt rast sht shkruar dhe komentuar fare pak..Edhe nj kuadr i lart i shrbimeve sekrete serbe, Vlajko Stojkoviq, deputet i partis socialiste n Parlamentin Federativ, vrau veten me revole para ndrtess s parlamentit jugosllav. Edhe Stojkoviq ishte i akuzuar nga Tribunali i Hags pr krimet e kryera n Kosov.Si dihet gjat vitit 2001 ishte nj fushat e egr gjuetie ndaj ministrave e shefave t punve t brendshme. N shkurt t atij viti i ishte zn pusi ministrit t brendshm Dushan Mihajloviq, i cili edhe prkundr breshris s plumbave mbi veturn e tij, i shptoi atentatit. Ngjajshm kishte ndodhur, po ashtu n fillim t muajit shkurt, kur veturs s nj lideri reformist i ishte vn zjarri, kurse nj muaj m par ishte vrar vozitsi i shefit t ri t policis sekrete serbe, derisa e priste shefin e tij. Si dshmojn faktet e zbuluara nga qarqet zyrtare t policis serbe n kto prita dhe atentate jan t przier edhe pjestar t policis serbe, t resoreve t prgatitura pr nj koh t gjat pr veprime t tilla, sepse vet Millosheviqi i kishte ln hapsir lulzimit t krimit t organizuar.Ktu ka patur nj ndeshje n aspektin e shrbimeve, pra shrbimi sekret i Millosheviqit me reformatort e shrbimit apo me prpiluesit e doktrins s re q synon kthimin e shrbimit t zbulimit n kuadr t ligjit dhe kontrollit institucional e politik. Ky objektiv i shefave t rinj nuk duket gjithaq i leht, kur dihet se shrbimi sekret serb ka qen pjes e politiks serbe, sidomos elits nacionaliste serbe dhe ka qen i zhytur thell n luftimet e prgjakshme dhe spastrimet etnike q jan br n hapsirat e ish Jugosllavis.Goditja e par e shrbimit t zbulimit iu ka br atehr kur kan filluar t eliminohen nga skena kuadrat e ish sistemit komunist.

  Kjo ka ndodhur me ardhjen e Millosheviqit n pushtet dhe deri n fillimin e lufts n Kroaci, kurse kuadrat e athershme projugosllave, sidomos ato q jan t ndrlidhura me shrbimin e sigurimit federativ, jan spastruar nga sokolat e rinj t cilt kan arritur ta kontrollojn dhe ta ndrlidhin kt shrbim me politikn e re t Millosheviqit. Disa prej tyre kishin filluar t likuidohen, apo t bjn vetvrasje, si ishte shpjegimi zyrtar n rastin e Sokoloviqit, nj ithtar i fuqishm i politiks s Millosheviqit q kishte marr n kontroll Ministrin e Brendshme Serbe n fillim t viteve t 90-ta.Goditja tjetr e shrbimit sekret serb nga vet qarqet e zbulimit serb ishte pas periudhs s Dejtonit, kur pak a shum ndryshuan raportet n rajon. N prag t fillimit t lufts n Kosov kishte filluar pastrimi i ktyre kuadrave t reja. Kjo rrym ishte kontrolluar nga shefi i shrbimit t zbulimit serb Stanishiq, i cili cilsohej si properndimor. Ndr shefat e rinj t kundrzbulimit serb ishte edhe Goran Petroviq, i njohur si organizator i mir i punve sektoriale, i specializuar pr mbikqyrjen e shrbimeve t huaja. I martuar me nj serbe nga Gjilani. Mban lidhje t ngushta me Kosovn dhe angazhime t veanta. Me shtje sekrete t shrbimeve serbe sht edhe Zoran Miatoviq, i kyqur n kto shtje edhe m hert, pastaj David Gaiq, me prejardhje nga Mitrovica e Sremit, ish njeriu i par i zbulimit n Kosov, edhe gjat periudhs s lufts. Kishte nj rrjet t fort t bashkpuntorve nga radht e shqiptarve. Si pohojn burimet e mediave, n krye t shrbimit sekret serb ishte edhe Dushan Mihajloviq, kryetar i Demokracis s Re. Po ashtu ministr tjetr q ndrlidhet shum me shtjen e Kosovs ishte edhe Sreten Llukiq, prgjegjs n policin serbe n Kosov, kuptohet prgjegjs edhe pr kryerjen e nj varg masakrave n Kosov.

  Me fillimin e emrimeve t reja shrbimi i ri, filloi me vrasjet dhe spastrimin e kuadrove. Kto shrbime jan treguar t kujdesshme ndaj Kosovs sepse e kan prcjell n veanti politikn e Beogradit ndaj Kosovs. Kan zhvilluar nj kooperativitet me perndimin, duke u thirrur n zbatimin e Rezoluts 1244, gj q nuk e prjashton n asnj moment veprimtarin agjenturore, por nuk lejon veprimtari operative POLICIA SERBE DHE SPIJUJT SHQIPTAR Policia lokale e formuar nga pushteti okupues i Serbis ka dal si produkt i organizatave antikombtare t formuara nga shqiptart lojal t Serbis. Nj numr i konsiderueshm i shqiptarve lojal kan qen t inkuadruar n njsit paramilitare serbe. N policin lokale jan organizuar edhe disa rom, t cilt gjat ofenzivave kundrshqiptare krahas policis e ushtris serbe i dogjn e plakitn shtpit e shqiptarve. Polict lokal instruksionet pr pun i merrnin nga inspektort e policis serbe n nivel komunash, kurse pr veprime politike nga kryretradhtart dhe mediatort politik t policis lokale Muharrem Ibraj, Faik Jashari, Bajram Haliti etj.E ashtuquajtura polici lokale, e formuar zyrtarisht nga pushtuesit serb n vjeshtn e vitit 1988, bart prgjegjsi t mdha pr krimet e kryera mbi popullin shqiptar. Ata organizuan dorzimin e armve, duke dal para kamerave televizive serbe e t huaja dhe duke u prononcuar haptazi kundr popullit shqiptar.Njri ndr kolaboracionistt dhe prijsit m famkqinj t t ashtuquajturs polici lokale, i cili mori armt e pushtuesve serb pr t luftuar kundr shqiptarve, sht edhe shqipfolsi Mushk Jakup Ibraj me t bijt e nipat nga Osek Hyla e Gjakovs, t cilt ndrmorn nj varg ekspeditash ndshkimore kundr popullsis shqiptare, duke ngritur postblloqe, duke organizuar nj varg vrasjesh, qindra arrestime, rrmbime, burgosje e bastisje t shqiptarve. Ata kan kryer krime t rnda kundr popullit shqiptar, si sht rasti i ekzekutimit t Sylejman Miftar Bajramit, para familjes, n oborrin e shtpis s vet, n Osek Hyl nga ana e t birit t Mushk Jakupit, kolaboracionistit Muharrem Ibraj.Mushk Jakupi, i shtyr nga epshe sadiste dhe me shmtin e shpirtit satanik, bashk me t afrmit e tij, gjithnj ka tentuar ta nprkmb nderin e popullit t shumvuajtur shqiptar.
  Ky i shitur mohoi komb e atdhe. N vend t flamurit kuqezi, n odn e tij qndron trobojnica sllave, si trashgimi e Rankoviqit dhe e dors s zez t OZN-s e UDB-s, q slan gj pa prmbysur... Familja e Mushk Jakupit q nga koha e Rankoviqit ishte br erdhe e ndyr e udbashve dhe policve t regjimeve gjaktare serbe, duke e br veten t vdekur pr s gjalli. Ai bri serbizimin e gjakut dhe t familjes, gj q shum rrall ka ndodhur ndr shqiptart. Ky satrap
  gjakatar, shrbtor besnik i pushtuesve serb rezignoi hijen e magjis s zez, e satanai do t rikujtoj gjithnj mashtrimin e poshtrsin e vet.Piromant sadist e kolaboracionistt me damk si Mushk Jakupi me t bijt e nipat, Sali Shkreli me t bijt, Mhill Abazi me t bijt e disa satrap shqiptar t sojit t tyre po notojn n ujrat e turbullta t tradhtis, si dor e zgjatur e regjimit gjakatar t Beogradit, si poverenik t pushtetit serb, her si rankoviqist me damk, udbash, bozhurist, jugosllav, kshilla t fshatrave t caktuar nga policia serbe pr dorzimin e armve pas ofensivs s shtatorit 98 e policis lokale, prmes t cilve pushtuesit serb me do kusht tentoi ta fusin vllavrasjen mes shqiptarve t Kosovs. T tillt kado q bnin, pa marr parasysh k vrisnin, ekzekutonin a torturonin, gjenin streh dhe mbrojtje tek organet e pushtetit. E sa her merrte krye pushteti serb ata silleshin me vrazhdsi demonsh kundr popullit shqiptar si krah i shovinizmit t shfrenuar serb, duke shkelur mbi gjakun e njerzve t torturuar e t masakruar. Kta njerz t ligj populli me t drejt i quajti klysh t Serbis, t cilt nuk kan vend n mesin e shqiptarve. Ktyre tradhtarve t kombit veprimet antikombtare nuk ua fal dot as historia, as gjaku i derdhur pr liri i bijve m t mir t ktij populli.

  Mallkimi dhe dora hakmarrse e popullit do ti ndjek pas ngado q t shkojn.Lista e policve lokal, prpiluar n baz t librezave t gjetura n Gjakov, m 25.9.1999Uk Mustafa (Babaj i Boks, Gjakov), Nikoll Nikolla (Dol, Gjakov), Vilson Imeri (Brodosan, Gjakov), Pren Prenaj (Novosell e Eprme, Gjakov), Pren Frrokaj (Planor, Gjakov), Nue Prenkaj (Planor, Gjakov), Nue upi (Ujz, Gjakov), Ded Ndrejaj (Ramoc, Gjakov), Binak Dema (Vogov, Gjakov), Ibrahim Sadrija (Berjah, Gjakov), Sokol Bajrami (Batush, Gjakov), Zef Jakaj (Novosell, Gjakov), Fran Marku (Doblibare), Preq Karricaj (Bitesh, Gjakov), Martin Hasani (Bec, Gjakov), Can Salihu (Grgoc, Gjakov), Bajram Avdyli (Stubull, Gjakov), Ram Ibrahimi (Stubull, Gjakov), Arif Rama (Molliq, Gjakov), Ula Amizi (Ponoshec, Gjakov), Mitar Hasanaj (Mej, Gjakov), Mehmet arri (Damjan, Gjakov), Smajl Imeri (Nivokaz, Gjakov), Muhamet Veseli (Molliq, Gjakov), Rasim Beqaj (Rracaj, Gjakov), Mus Sefsalihu (Damjan, Gjakov), Hasan Hulaj (Skivjan, Gjakov), Xhafer Halili (Bec, Gjakov), Luz Hasanaj (Mej, Gjakov), Florim Rama (Piskot, Gjakov), Syl Brahim Sylaj (-).

  Lista e antarve shqiptar dhe rom t Partis SPS (Partis Socialiste t Serbis) me qendr n Gjakov, prpiluar n baz t librezave t gjetura n Gjakov, m 25.9.1999 Ded Tetaj, Sami Crmjani, Prenq Prenqa, Pashk Uka, Bardhec Uka, Hasan Kameraj, Safet Bela, Betim Kinoli, Rexhep Zena, Harmonije Gashi, Sulejman Bela, Enver Cermjani, Maxhun Shabani, Sinaver Gashi, Nue Prenqa, Mhill Ndrecaj, Tun Prenqa, Robert Milici, Zef Prenqa, Elbehar Goza, Met Binakaj, Gjon Pnishi, Bajrush Kajtazi, Mhill Gojani, Ramadan ekiqaj, Pashk Pashku, Pren Ndrecaj, Gazmend Ndrecaj, Hysen Berisha, Gjust Tetaj, Sokol Ndreca, Hasan Kameraj, Leze Luli, Bujar Boneshta Feride Zejna, Hysrete Zejna, Xhelal Sefa, Xhelal Sefa, Pren Prenkaj, Pjetr Ndou, Sokol Isufi, Antoneta Gjini, Qerim Krasniqi, Gjon Laski, Pashk Radi, Rusmidin Boneshta, Muhamet Zllakuqani, Dan Gashi, Zef Ndreca, Mustaf Mustafa, Ded Dushi, Luz Dushi dhe Prenq Biba, q t gjith me qendr antarsimi n Partin Socialiste t Serbis n Gjakov.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e drenicaku
  Antarsuar
  06-05-2003
  Postime
  3,279
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  asgje e re
  Te gjith e din qe ka struktura te organizuara serbe ne kosove,por qfar ben qeveria jon ndaj tyre,nuk eshte e mjaftushme vetem me identifiku nje te keqe por si eleminohet e keqja.
  Pastaj perveq strukturave serbe ka edhe struktura shqiptare qe luftoin njeri tjetrin per interesa partiake siq eshte rasti i shikut.
  Kjo eshte shume me e demshme se sa strukturat serbe sepse prej serbve ka menyra si te ruhemi por kur humb besimi ne mes shqiptarve ateher eshte me e dhimbeshme.
  Prandaj nese deshiroim te ecim duhet te pastroim oborrin ton njeher e mir nga strukturat partiake te cilesdo parti dhe keta vrases te dalin para drejtesis.
  Qeveris nuk i konvenon ta ndihmoi ndriqimin e ketyre vrasjeve sepse eshte vet e implikuar,prandaj ne si shqipetar duhet te kerkoim me ngulm drejtesi,sepse nese deshiroim qe femijt tan te ken nje te ardhme me te ndritur se pari duhet shteti te jet shtet i se drejtes ku askush nuk do jet mbi ligjin,e jo si sot mjafton te thuash se je militant i partis ne pushtet dhe ben qfar te duash ky eshte mjerimi.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  kosovell..

  per cfare arsye e kini vra kolonel ahmet krasniqin?
  a din gja ti si i afert me shtabin?
  a e moret lejen per vrasje ne shtetin shqiptar me qe at kohe i ndjeri ahmeti jetonte ne shqiperi dhe vrasja u krye ne tirane?

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Citim Postuar m par nga Brari Lexo Postimin
  kosovell..

  per cfare arsye e kini vra kolonel ahmet krasniqin?
  a din gja ti si i afert me shtabin?
  a e moret lejen per vrasje ne shtetin shqiptar me qe at kohe i ndjeri ahmeti jetonte ne shqiperi dhe vrasja u krye ne tirane?
  bari tha te apo hiq si thone san nuk eshte tema per ahmet krasniqin ketu nese ty te pengon kejo tem ather qiti argumentet
  dhe mos bo kishe nuk po di ti kam postue disa informata per vrasjen e te gjithve kush i ka be dhe kush
  me siguri te ata vrases e ke gjete veten
  se soj i juve eshte
  vrani femijen tuaj dhe e qane se ju ka vra shqiptari, se ju ka vra UCK, ju nuk keni shoqeri se i keni vra naten per ti qar diten ,se ju vrajti UCK
  te mjafotn ty kjo se qenke pis i madh nje dhelper e kamufluar me bar por i oi shkret as pe sheh se tash eshte dimer
  hahahhahahaaaaaa

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Citim Postuar m par nga drenicaku Lexo Postimin
  asgje e re
  Te gjith e din qe ka struktura te organizuara serbe ne kosove,por qfar ben qeveria jon ndaj tyre,nuk eshte e mjaftushme vetem me identifiku nje te keqe por si eleminohet e keqja.
  Pastaj perveq strukturave serbe ka edhe struktura shqiptare qe luftoin njeri tjetrin per interesa partiake siq eshte rasti i shikut.
  Kjo eshte shume me e demshme se sa strukturat serbe sepse prej serbve ka menyra si te ruhemi por kur humb besimi ne mes shqiptarve ateher eshte me e dhimbeshme.
  Prandaj nese deshiroim te ecim duhet te pastroim oborrin ton njeher e mir nga strukturat partiake te cilesdo parti dhe keta vrases te dalin para drejtesis.
  Qeveris nuk i konvenon ta ndihmoi ndriqimin e ketyre vrasjeve sepse eshte vet e implikuar,prandaj ne si shqipetar duhet te kerkoim me ngulm drejtesi,sepse nese deshiroim qe femijt tan te ken nje te ardhme me te ndritur se pari duhet shteti te jet shtet i se drejtes ku askush nuk do jet mbi ligjin,e jo si sot mjafton te thuash se je militant i partis ne pushtet dhe ben qfar te duash ky eshte mjerimi.
  mos u mundo me gjuajt hi
  per ty nuk eshte i rrezikeshem sherbimi sekret serb pse?
  per ty eshte i rrezikshem UCK dhe SHIK pse?
  qka te pengon ty identifikimi i rrjetit te sigurimit serb ne Kosove pse?
  hahahahahaaa
  po vetem keto pyetje poe tregojn kush je ti
  o drenicak zdralani o kotari i thive
  hahahhaaa

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  FAKTE KOHE

  ZYRS AMERIKANE N PRISHTIN
  DHE MJETEVE T INFORMIMIT N GJUHN SHQIPE

  Tafil Duraku
  M dt. 9. 7. 2001


  PRPJEKJET E SHRBIMEVE SEKRETE SERBE DHE RUSE PR TA ARMIQSUAR SHBA-n DHE NATO-n ME KRAHUN E LUFTS S UK-s


  Ditve t fundit, pas nj prononcimi zyrtar t nj kryetari t nj shteti mik, sht intensifikuar lufta kundr liris s mirfillt t Kosovs dhe t popullit t saj, dhe pikrisht nis nj luft e till me suspendimin e pes oficerve t lart t TMK-s, t cilt udhhoqn luftn e popullit t tyre pr liri dhe kontribuuan madhorisht pr pranin e SHBA-ve dhe t NATO-s n rajon.

  Brthama e vnies n lvizje t atyre mekanizmave ndrkombtar kundr interesave vitale t Kosovs dhe kundr liris substanciale t popullit t saj sht n Kosov dhe quhet LDK (0se SDB – sluzba drzavne bezbednosti Srbije), n mbrojtje t s cils luft speciale jan kyur disa nga gazetat m t zshme ditore t Kosovs, veanrisht gazetat “Koha ditore”, “Rilindja”, “Bota sot”, “Zri” etj. dhe (k)analistt e mirnjohur t atyre gazetave t huaja pr ket popull dhe pr luftn e fundit t tij pr lirim nga pushtuesi serb.

  Shtysat e nj lufte t till speciale t kryetarit amerikan George W. Bush duhet krkuar te shrbimet sekrete serbe dhe ruse n Kosov, rajon dhe m gjer, t cilat i gjejm edhe te konstatimet e (k)analistve, si kjo: Por, nse sht ndryshe, e si duket do t jet, m mir sht q ta ruajm gjeneral ekun dhe TMK-n”, ndrkaq, tjetri (k)analist, n gazetn e tij “shtetrore”, shkruan: “Shkarkimi i ‘ish-gjeneralve’ t TMK-s me insistimin e Shtpis s Bardh dhe me vendimin e kryeadministratorit Hakerup sht nj leksion i mir pr demokracin n Kosov dhe sht nj dshmim i fjals s urt popullore se ‘pasha e nxen lepurin me kerr’”, e, (k)analisti tjetr irret edhe m zi, kur thot: “Fati i TMK-s nuk lidhet me fatin e asnj personi sado lart t jet i ranguar n hierarkin komanduese t ksaj strukture”... Sa e uditshme: Fati i TMK-s (ish UK-s) nuk bka t lidhet me fatin e asnj personi sado lart t jet i ranguar n kierarkin komanduese t asaj strukture q m s shumti i duhet Kosovs dhe popullit t saj, prandaj, ju pyes, zotrinj (k)analist: Po, si bka q fati politik, ekonomik, kulturor i Kosovs t jet i lidhur pr emrat dhe mbiemrat m t pshtir t kierarkis politike, ekonomike, kulturore etj. t Kosovs, kur shumica e tyre jan ende agjent t regjur t komunizmit serbo-rus dhe t shrbimeve sekrete t ktyre dy prfaqsive m antishqiptare n bot, apo, srish, ata (k)analist t njohur duan ta mashtrojn vetdijen primitive shqiptare t cils i paraprijn kudo dhe n momente t caktuara, pikrisht, tash, n prag t zgjedhjeve t nntorit t ktij viti. Kjo, mbase, nuk do koment tjetr. Vetm, pyesim edhe nj her: SI BKA Q FATI I KOSOVS T JET I LIDHUR GJITHMON PR TRADHTARSH DHE PR KLYSHSH T TYRE “POLITIK”, “EKONOMIK”, “USHTARAK” ETJ., kur dihet mirfilli se destruktiviteti i przgjedhur deri m sot, dhe gjithmon nga okupuesit e ndryshm dhe t shumt, na solli buz ksaj katastrofe q i paraprijn (k)analistt dhe rrahusht n krye t politiks “son” kombtare dhe ata t sojit t tyre me“shkolla” e “grada” t “mdha”(!?)...

  Por, ktu, po ndodh dika shum e uditshme q t bn t uditesh: a bka dhe si bka q kaq leht n grackn e prgatitur t shrbimeve sekrete serbe t bjer hiq m pak se kryetari i SHBA, George W. Bush dhe Administrata e tij? Nuk sht vshtir t dihet se Bushi dhe jo vetm ai po bien n grackat q atyre po ua prgatisin shrbimet e fshehta t zbulimit dhe t kundrzbulimit serbo-rus nga radht e shqipfolsve, t cilt prpiqen ta ruajn pushtetin dhe pozitat e trashguara prej atyre sistemeve dhe kt her nuk sht vshtir t dihet se gracka kishte marr udh nga shqipfolsit e partis m t madhe t Kosovs, LDK-s, t ciln Serbia dhe KGB-ja ruse e kan prgatitur pr t punuar pr shrbimet e tyre t fshehta.

  Nj (k)analist tjetr, thot: “Masat e ndrmarra nga Hakerup dhe Siaker, ndaj pes oficerve t TMK-s rrjedhin nga kompetencat e tyre q dalin ngs Rezoluta 1244 e KS t OKB pr Admisnistrim t prkohshm Ndrkombtar t Kosovs, dhe ato nuk jan drejtuar kundr TMK-s si institucion”, pr t vazhduar m tej: Masat e marra nga kryeadministratori i Kosovs, Hans Hakerup dhe nga komandanti i KFOR-it Torsten Skiaker pr pezullimin nga detyra t pes oficerve t lart t Trupave Mbrojtse t Kosovs, jan vendim logjik dhe i nevojshm pas urdhrit ekzekutiv t Presidentit t SHBA-ve q apostrofon kta persona “q me aktivitetet e tyre pengojn proceset e paqs n rajon dhe dmtojn interesat e SHBA-ve”.

  Prandaj, ktu, do t ishte e udhs t shtrohen nj varg pyetjesh, e, ndr to, edhe kjo: Kush i paguan dhe kush i nxit ata (k)analist q t jen aq ndrsyes dhe aq antiUK? Sa jan t drejta qndrimet e tyre dhe vendimi i Presidentit amerikan pr suspendim t po atyre gjeneralve t lart t UK-s, t cilt qen t dnuar nga Serbia edhe me nga 31 vjet burg, n munges, dhe bria me gisht drejt tyre nga partia m e madhe proserbe n Kosov, LDK-ja dhe prijsit “legjendar” t saj? T gjitha kto mendime t (k)analistve, t LDK-istve q bjn tinzisht me gisht nga njerzit m t shndosh kombtarisht dhe vendimin e presidentit amerikan i qiti n pus pa fund opinioni i gjer shqiptar, i cili u shfaq n RTK1, m 7. 7. 01, gjat emetimit t lajmeve, si dhe kshillat e mpastajme dhe t koordinuara t titistve, se duhet respektuar do vendim q vjen nga Amerika dhe Bushi, si vazhdimsi e tradhtarve t koordinuar shqipfols, pr ta mashtruar popullin shqiptar shum t prgjumur dhe shum t hutuar.

  Pra, se a ishte i drejt dhe sa ishte i drejt vendimi i Bushit dhe msyemjet e (k)analistve t njohur pr opinionin, thjesht dhe m s miri u pa nprmjet prononcimeve t shum qytetarve t Kosovs n TV, i cili prononcim plotsisht hodhi posht dhe t pabaza krcnimet dhe msyemjet e (k)analistve t shumt dhe t ndryshm q nuk ia duan t mirn TMK-s si dhe vendimin e Presidentit amerikan dhe shum editoriale t (k)analistve t gazetave “tona”. Kjo, mbase, nuk do koment tjetr.

  Prandaj, sht e uditshme, bile edhe shum e habitshme, si mund t dal me nj vendim t till kryetari i nj shteti si jan SHBA-t, t’i akuzoj lirimtart e popullit t tyre n prmasat q i akuzonte Serbia dhe argatt e saj n Kosov, kt her, si dhe herave t tjera n Kosov, me direktiva t LDK-s, ose, thn shqip, me direktiva t kriminelve shqiptar e zyrtar t Beogradit, t cilt gjithmon punuan dhe po punojn kundr interesave vitale t popullit t tyre, pr t’i plotsuar apetitet e Serbis e cila edhe i ka instaluar n pushtet dhe u ka ln kompetenca pr t kontaktuar n emr t shqiptarve me ndrkombtart, si dhe pr t’i knaqur interesat dhe apetitet e tyre grupore e kulimoklanore t pjatalpirsve titist. Kjo, mund t ilustrohet me shum shembuj konkret Prandaj, si mund t gzoj prkrahje t popullit shqiptar NATO dhe KFOR-i kur dnojn me vendime arbitrare dhe me vendime proserbe njerzit m meritor t liris s popullit t tyre, dhe, aq m keq kur pjesa drmuese e popullit shqiptar e di se nisma e atyre vendimeve tinzare gjenezn e ka te LDK-ja proserbe dhe porKGBiste, te njerzit udhheqs t saj. Pra, te LDK-ja (ish LKJ-ja) q ka gzuar pr 123 vjet rresht pushtetin jugosllav, vetm e vetm duke burgosur, torturuar, vrar dhe masakruar bijt dhe bijat m t mira dhe m t devotshme t popullit shqiptar. Pra, si mund t’i lejoj vetes nj kryetar i nj shteti mik, si jan SHBA-t, t marr vendime kundr prijsve t UK-s dhe kundr aleatve t vrtet t SHBA-ve dhe t NATO-s, e t bie aq leht vendime t ngutura e publike, pikrisht, kur dihet se ato kan dal nga shrbime sekrete serbe, si sht SDB-ja (UDB-a) dhe KGB-ja ruse, t cilat shrbime kan folur dhe flasin shqip n Kosov dhe kan qen n krye t popullit shqiptar t Kosovs gjat 50 vjetve t fundit dhe gjat 10 vjetve t fundit kan prkrahur regjimin serb t Slobodan Milosheviqit...

  Kryetari i atij shteti q ka marr nj vendim t till, duhet ta dij se m mir, gjithsesi, do t ishte q ta merrte nj vendim t till kundr gazetave t Kosovs dhe kundr (k)analistve t atyre gazetave si dhe direkt kundr atyre q denoncuan gjeneralt m meritor t TMK-s, si gjeneral dhe si ushtri, t dal nga UK-ja. Ky qndrim tepr rigoroz i atij kryetari t nj shteti mik dhe aleat n kohn e lufts s fundit, zbeh imazhin te shqiptart pr miqsin dhe sinqeritetin e udhheqsve t rinj t atij shteti, t cilt ket her me direktiva t LDK-s doln haptazi kundr lufts s shenjt t UK-s pr lirimin e Kosovs nga robria shekullore serbe dhe qndrimi i tyre tepr i ngurt dhe me prapavi t rrezikshme qet n shesh luftn e fsheht dhe t hapur t shrbimeve sekrete serbe kundr liris substanciale t Kosovs dhe t popullit t saj. Ksaj lufte pas shpine dhe nga m t turpshmet n historin e shqiptarve i paraprijn argatt e LDK-s dhe “tri fytyrat emblematike t saj”, dr. Ibrahim Rugova, dr. Bujar Bukoshi dhe Tahir Zemaj..., etj.

  Dalin ktu edhe pyetje konstatime: A e sheh veten kryetari dhe shrbimi sekret i atij shteti se n far niveli kan rn n sy t shqiptarve t mirfillt, t cilt e din grur t kuq se nisma e nj vendimi t till t Presidentit amerikan i ka rrnjt te shrbimet sekrete serbe dhe te ato ruse n Kosov dhe kudo n bot, ku veprojn ato shrbime t fshehta.

  Populli shqiptar i Kosovs dhe i viseve t tjera t pushtuara shqiptare nuk ka nevoj pr robri t re dhe aq m pak qoft edhe kur m i forti i bots dshiron t’ia imponoj me dhun e forc t formave t ndryshme e t shumta pushtetart proserb t LDK-s.

  Nga t gjitha komentet dhe editorialet e botuara n faqet e shtypit “ton” nga (k)analistt “tan” t njohur del dshmia se SHBA-t dhe Administrata e George W. Bushit kan rn drejtprdrejt ose trthorazi nn ndikimin e shrbimeve sekrete serbe dhe atyre t KGB-s ruse, t cilat jan t lidhura te lmezt e partis m t madhe projugosllave n Kosov.

  Nj pyetje ndr m thelboret q duhet t shtrohet ktu, sht: A do ta han SHBA-t, NATO dhe UNMIK-u me Bushin, Hakerupin e Skiakerin n krye karremin e shrbimeve sekrete serbe dhe t KGB-s ruse, t vn jo vetm ksaj radhe e ktu, para organeve ndrkombtare prmes shqipfolsve t LKJ-s, ose t lidhjes m t re sllave – LDK-s, kundr shqiptarve dhe interesave vitale t tyre? Kjo, mbett t shihet.

  Prandaj, pr kt koh, ktu dhe n kt mnyr, sht e habitshme dhe tepr e pakuptimt se si mund t’i knaq n ket mnyr dhe n kt shkall apetitet e shrbimeve sekrete serbe dhe ruse nj kryetar i nj shteti mik si sht Amerika.

  P. S.: Prmes Zyrs Tuaj, un, edhe nj her shpreh konsiderata t larta ndaj SHBA, q kam un si poet, shkrimtar dhe publicist, autor edhe i ktij shkrimi, dhe q ka populli shqiptar.

  T gjith ne shqiptart e dim mir se po t mos ishte Vilsoni, nuk do t ishte Shqipria, dhe, po t mos ishte Klintoni, nuk do t ishte Kosova e lir. Shqiptart n prgjithsi duan ta respektojn me gjith zemr edhe kryetarin e ri, George W. Bush, andaj n shenj t ktij respekti t thell e shkrova edhe kt shkrim-analiz pr Juve dhe pr mjetet e informimit n gjuhn shqipe.

  AUTORI

  SQARIM: Letra drejtuar ish-Zyrs Amerikane (tash Ambasads Amerikane), n Prishtin, dhe mjeteve t “informimit” n gjuhn shqipe, me nj letr prcjellse pr z. Christopher W. Dell, mban vuln e nj dshmie dhe t shum t vrtetave t kohs, pra, sht e dats 9. 7. 2001, e cila nuk u publikua ather nga mjetet “tona t informimit” publik, ka tregon qart vijn e tyre “shqiptare” t “shqiptaro”-titistve t kuq jugosllav, e cila, tash, sht edhe nj dshmi dhe akuz m tepr pr qndrimin e “hapur”, “korrekt” e ‘demokratik’ “shqiptar” t tyre pr “informimin e drejt dhe t paanshm” t opinionit publik, t cilin e dshmon jo vetm letra n fjal. Meq letra ishte publikuar n faqen e internetit: www.geocities.com/liriaekosoves/Tafil.html, Letr e hapur e shkrimtarit Tafil Duraku drejtuar Zyrs amerikane n Prishtin dhe mjeteve t informimit n gjuhn shqipe, t ciln e pash m 18. 2. 2009, dhe, e ndiej pr obligim moral e kombtar ta publikoj at pa asnj ndrhyrje, sepse, n publikimin e faqes n fjal nuk sht prfshir data kur sht drguar letra (t ciln nuk kam njohuri kush ka mundur ta drgoj pr botim, edhe pse ka qen letr e hapur dhe u sht drejtuar shum mediave, etj.)... Po, sot, dhjet vjet pas lufts s lavdishme t UK-s shqiptare, a nuk po dshmohet i drejt qndrimi im kombtar, shqiptar, prball trysnive dhelpra t “shqiptaro”-titistve t prbetuar antishqiptar dhe “patriot” t dshmuar...”komunist” e “demokrat”?!... Kosova e pushtuar shqiptare sht e lir dhe sovrane vetm ather kur sht e bashkuar me Amn e saj, Shqiprin-SHQIPRI, dhe vetm ather ka lirin dhe sovranitetin e saj t plot dhe t pacenueshm dhe vetm ather do ta gzoj plotsisht populli i shumvuajtur shqiptar...

  Pr fund, po e japim (m posht) pjesn prfundimtare t letrs prcjellse pr z. Christopher W. Dell, ish-Shef i Zyrs Amerikane n Prishtin.

  ... [...] ...
  Isha dhe jam prkrahs i lufts s UK-s pr lirin e Kosovs dhe t ktij populli, andaj edhe shkrimet e mia ishin dhe jan edhe sot plotsisht kundr vijs pacifiste dhe kundr vijs s njmendsis komuniste q prfaqsonte dhe prfaqson dr. Rugova dhe aparati i tij proserb e protitist, kundrshqiptar deri n prmasa t mendis njerzore.

  Jam ndr intelektualt m t censuruar, e cila censur vazhdon edhe sot e ksaj dite fal aparatit t censurs komuniste t Lidhjes Demokratike t Kosovs (LDK-s) dhe kriminelve “zyrtar” t dr. Rugovs jo vetm n at fush t dijes njerzore dhe nga po ky aparat “shtetror” i tij, brezi i ri i politiks shqiptare n Kosov dhe n viset tjera shqiptare t pushtuara nga sllavo-orthodokst akuzohet pa asnj t drejt para Jush dhe para organeve t tjera ndrkombtare t OKB-s n Kosov dhe jasht saj.

  Do t dshiroja q ky brez i ri dhe ky brez i art politik dhe ushtarak i UK-s t mbrohet nga Ju dhe ta ket mbshtetjen Tuaj kudo dhe garantoj se nuk do t zhgnjeheni as Ju n rajon. Ktij brezi i takoj me gjithka q sht shqiptare, andaj pr qllime t tilla mbshtesim fuqishm edhe pranin Tuaj n rajon.

  Pranoni konsideratat e mia t sinqerta e t thella dhe respektin tim miqsor.


  Buroj, m 19 shkurt 2009

  marr nga

  http://www.albaniapress.com/lajme/8212/FAKTE-KOHE.html

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Tiran, 17 Dhjetor NOA - Kto dit doli nga shtypi, libri m i ri i publicistit dhe njrit ndr ekspertt pr shtje t siguris kombtare, Faton Mehmetaj, “Veprimtaria e shrbimeve sekrete serbe kundr Kosovs”.

  Ky libr sht vazhdim i puns dhe krkimeve sistematike pr ndriimin e fakteve historike t nisura q nga librat e tij t mhershm, e n mnyr t veant, nga libri “Veprimtaria kriminale e “Dors s Zez” serbe n trojet shqiptare” (2004), e deri te ai “Kosova dhe sfidat e siguris” (2009).

  Faton Mehmetaj, i njohur pr shqyrtimin e temave q kan t bjn me sigurin kombtare dhe shrbimet sekrete dhe kriminale serbe, solli fakte tronditse rreth veprimtaris kriminale t organizatave t ndryshme serbe kundr Kosovs, q nga Lufta e Dyt Botrore, e deri m sot.

  Libri ndjek nj vij kronologjike, duke vn n pah luftn e shrbimeve sekrete serbe nprmjet rrjeteve agjenturore dhe kombinimit me luftn e ftoht speciale, me theks t veant, planet pr shfarosjen, likuidimin dhe vrasjen e figurave m markante shqiptare.

  N kt kuadr, autori ofron t dhna konkrete, emra dhe mbiemra, grupe ilegale dhe legale, militare dhe paramilitare, t dirigjuara sa nga politika, po aq edhe nga ushtria dhe policia serbe.

  Kujdes t veant i ka kushtuar veprimtaris s shrbimeve sekrete serbe t kohve t fundit, duke konstatuar dhe identifikuar nj rrjet t fuqishm spiunimi n Kosov dhe m gjer, t kamufluar madje edhe me uniforma t ndryshme ndrkombtare.

  Mehmetaj nuk heziton t’i paraqes edhe kreatort kryesor t ktyre strukturave t nntoks serbe, t cilat vepruan dhe veprojn akoma n Kosov dhe jasht saj, madje her-her t ndihmuar edhe nga nntoka shqiptare!

  Sipas prof. dr. Lisen Bashkurtit, n faqet e ktij libri lexuesit do shohin tablo t njohura dhe t panjohura, por t gjitha realiste dhe t mir interpretuara. Autori, prej vitesh i kontribuon zbulimit t vrtetave t fshehura, por edhe ri-interpretimit t vrtetave t njohura, bazuar n nj analiz mjaft rigoroze shkencore.

  Libri i Mehmetajt, “Veprimtaria e shrbimeve sekrete serbe kundr Kosovs”, “sht nj kundrvnie ndaj pasuesve t shkollave antropologjike t Cvijiqit, Andriqit, Qosiqit e akademikve tjer serb, t cilt e ngritn n sistem nj politik shoviniste, diskriminuese e kriminale ndaj shqiptarve n prgjithsi”, konstaton njri nga recensentt e librit.

  Ndrkaq, sipas njohsit t shtjeve t siguris kombtare shqiptare, dr. Kudusi Lama, autori me shum kujdes na bn prezent t gjith morin e organizatave terroriste q militojn n Serbi e q nj pjes e tyre kan deg edhe n Kosov e n Maqedoni.

  Ai me t drejt i vlerson kto organizata si struktura t rrezikshme paramilitare, t cilat n do koh prbjn rrezik destabiliteti pr Kosovn e cila edhe n kushtet e normalitetit ka mjaft probleme, pasi duhet t ngjitet n normalitetin e nj shteti modern, duke u mbshtetur n nj terren t grabitur n mnyrn m kriminale nga serbt.

  Kshtu q strukturat e siguris n Kosov duhet t krijojn gjith potencialin e duhur kundrvns ndaj ktyre organizatave paramilitare kriminale, t cilat megjithse deklarohen si organizata t pavarura, t gjitha i financon shteti serb.

  Dhe nprmjet tyre kultivohet racizmi si nj element bashkudhtar me serbt, duke br q edhe qytetart e thjesht q nuk kan asnj ide pr politikn shoviniste, t kriminalizohen.

  Librin “Veprimtaria e shrbimeve sekrete serbe kundr Kosovs” e botoi “ANATEMA”, Prishtin dhe ka 350 faqe.

  e.r/NOA

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Fillimisht dua t theksoj se ky shkrim ka pr qllim sensibilizimin e opinionit t brendshm,atij t jashtm dhe minoritetit serb, q t mos bien pre e trysnis s Beogradit dhe mekanizmave t shrbimeve sekrete serbe, t cilt, pjestart e minoritetit serb n Kosov, po i prdorin pr t’i arritur qllimet e veta, duke i futur edhe vet ata n nj rrug pa dalje. sht koha e integrimeve dhe jo e urrejtjes ndaj etnive tjera. Minoriteti serb n Kosov ka favore t mdha, q si t tilla nuk i ka asnj minoritet n asnj shtet t bots.

  Por, duke qen gjithnj t instrumentalizuar nga Beogradi, kto t drejta i kan keqprdorur. Toleranca e tepruar seciln dit po vjen duke u zvogluar pr t gjith ata q nuk i respektojn ligjet dhe bien ndesh me rregullat e caktuara t shtetit.


  Megjithat, t gjith qytetart pa dallim etnie duhet t jen t barabart para ligjit, si pr privilegje ashtu edhe pr prgjegjsi, sepse ka filluar t ndjehet haptazi se tolerimet e veprimeve diferencuese, qoft ky edhe “diskriminim pozitiv” i aplikuar vetm ndaj minoritetit serb n Kosov deri n pakufi, jan brengat kryesore t siguris pas fazs fillestare t pavarsis.
  Lidhur me kt, nga tolerimet dhe respektimi deri n prulje i pals serbe, mund t ndodhin keqkuptime n kampin tjetr - te pala shumic shqiptare, por edhe te pakicat tjera etnike q jetojn n Kosov. Paknaqsia e shqiptarve, popullsis me shumic drmuese t Kosovs, bazohet n mungesn e deklarimit eksplicit t shtetit nacional shqiptar. Prderisa elementi serb i Kosovs nuk integrohet natyrshm n institucionet dhe n jetn shoqrore t vendit, por vazhdon t jet element i instrumentalizuar n duart e Beogradit, i cili n vazhdimsi po i prdor kundr Kosovs, padyshim se krcnimet pr mjedisin e siguris do t jen evidente. Prandaj, sht domosdoshmri q institucionet vendore t Republiks s Kosovs, e veanrisht ato ndrkombtare, t ndrmarrin masa pr zgjidhjen e ksaj shtjeje tejet t dmshme jo vetm pr Kosovn por edhe m gjer.
  Ministri serb i policis Ivica Daciq


  Sepse, tolerimi deri n paskajshmri ndaj minoritetit serb n Kosov, ka shkaktuar prkeqsim t disponimit si te pjestart e komunitetit me shumic shqiptare, por edhe n mesin e komuniteteve tjera pakic. Pr hir t minoritetit serb, i cili prkundr t gjithave refuzon t njoh shtetin e Kosovs n t cilin jeton dhe n shumicn e rasteve ushtron pushtet paralel n vend, ka br q popullsia shumic e Kosovs, t jetoj n kushte t “getos” artificiale.  T gjith njerzit lindin t lir dhe t barabart n dinjitet dhe n t drejta. Ata kan arsye dhe ndrgjegje dhe duhet t sillen ndaj njri-tjetrit me frym vllazrimi, e kjo minoritetit serb po i mungon n sjelljet e prditshme. Ata kan krijuar sisteme paralele t siguris dhe pushtetit, t cilat vazhdojn t jen aktuale edhe gati dy vjet pas shpalljes s pavarsis.  Tashm dihet se skenart dhe planet operative t provokimit t situatave t siguris n Kosov jan hartuar n Beograd qysh para shpalljes s pavarsis, si plane rezerv (nse ndodh), me qllim t destabilizimit t brendshm t Kosovs dhe me qllim t krijimit t nj situate e cila do t ishte e vshtir pr t’u menaxhuar nga institucionet vendore dhe ndrkombtare t siguris. Pr t’i koordinuar veprimet n t gjitha fushat kundr shtetit t Kosovs, qeveria e Serbis, kishte hapur zyrat e t ashtuquajturs “Ministri pr Kosov dhe Metohi”, n veri dhe n perndim t Kosovs, pastaj formoi t ashtuquajturn “Qendr Koordinuese pr Kosov”, caktoi udhheqsit “e qarkut”, “Kuvendin e Bashksis s Komunave t Krahins Autonome t Kosovs dhe Metohis” me “qllim t shtrirjes s mandatit institucional” (t Serbis) n territorin e Kosovs, duke pasur synim kryesor pengimin (paralizimin) e funksionimit t institucioneve legjitime t Kosovs.

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Propaganda e MUP-it Serb

  Si do t shihet edhe m posht n kt punim, forcat paramilitare serbe i shfrytzojn edhe format “legale” t organizimit. Mekanizmi i lartcekur, i formuar dhe i ndikuar politikisht nga Serbia, i financuar dhe i mbshtetur edhe me teknik luftarake, po tenton edhe m tutje ta paraqet pranin e Serbis n Kosov.

  Kt prani, Serbia po prpiqet ta paraqes nprmjet strukturave paralele serbe brenda Kosovs. Shumkush n Kosov pranin e strukturave paralele serbe, e sheh si nj lloj pranie t Serbis n disa pjes t Kosovs, sepse kto struktura ndrlidhen direkt me shtetin serb, prandaj kan arsye t friksohen pr ndikimin e Serbis n Kosov. Vet UNMIK-u, nprmjet Rezoluts 1244, i ka konsideruar kto struktura t Serbis si ilegale, por n t njjtn koh UNMIK-u gjithnj e ka toleruar ekzistencn dhe veprimtarin e pranis institucionale t Serbis brenda vendit ton. Serbia, nprmjet mekanizmave t saj, e ka futur n veprim vijn vertikale t ndikimit.
  P.sh: nj numr i pjestarve t SHPK-s (Shrbimit Policor t Kosovs) jan suspenduar, si thuhet, “pr shkak t biografis s tyre”, apo “fshehjes” s ndonj pjese t biografis. Aplikimi i masave t tilla ndshkuese nuk ka ndodhur pr pjestart serb t SHPK-s, ish-polict, udbasht, militart e paramilitart - pjesmarrs n krime lufte e gjenocid mbi shqiptart. Ky fakt vlen vetm pr suspendimin dhe largimin e ish-pjestarve t UK-s. Nuk vlen as pr ata q e vazhduan punn n policin serbe edhe pas bojkotimit masiv t pushtetit okupues serb q ia bri populli i Kosovs, megjithse disa prej tyre e vazhduan aktivitetin n kuadr t aparatit shtetror serb t Millosheviqit deri n mbarim t lufts n Kosov. N kt rast bhet fjal edhe pr nj grup t vogl t shqiptarve q ishin pjes e atyre strukturave. Disa sish e kan vazhduar aktivitetin e tyre edhe pas lufts, si sht rasti me Osman Musn, i cili si dihet n Shrbimin Policor t Kosovs kishte pozit kye dhe ishte i autorizuar pr rekrutim, sistematizim dhe gradim t pjestarve t SHPK-s.  Nj agjente serbe J.K


  Kapiteni Osman Musa (1961), shef i Njsitit pr Standarde n SHPK, m 15 prill 2005, pa asnj paralajmrim ishte larguar nga Kosova, duke krkuar azil politik n Londr, ku ka pranuar se ka qen agjent i shrbimit sekret serb (BIA). Musa, sht larguar pr shkak se ka drguar dokumente dhe dosje t SHPK-s n Agjencin Informative dhe t Siguris s Serbis – BIA. Kurse pr pranimin e serbve n SHPK, pothuajse asnjher nuk jan kontrolluar listat se kush jan, as nuk iu sht verifikuar biografia. N nj mnyr ka pasur amnistim t vazhdueshm t kriminelve serb, t cilt kan kandiduar n SHPK dhe jan br pjestar t saj.
  Nj agjente serbe B.S


  P.sh., ish-polici serb Boban, i cili kishte kaluar n SHPK, n rajonin e Prishtins, ishte i njohur si kriminel i lufts bashk me Novicn, ish-komandant i burgut dhe inspektort e athershm serb Momqilln, Qanoviqin dhe Bjeliqin si dhe drejtorin gjeneral t burgut t Prishtins, Lubo Qumburoviq. T lartprmendurit, sipas dshmitarve okular, kishin marr pjes n keqtrajtimin dhe vrasjen e shqiptarve. Vetm n nj konkurs (t shpallur n qershor 2006), pr pranimin e pjestarve t MUP-it serb n SHPK, kan konkurruar 466 ish-polic t MUP-it serb. Askush nuk e garantoi popullin e Kosovs se ndonjri nga ta sht i przier n krimet e lufts s fundit n Kosov. Nuk mundi t garantoj as komisionari i athershm i policis, Kai Vittrup.

  Pos n polici, nj numr i tyre mbajn uniformat e kompanive t sigurimit privat, t licencuar n Kosov. Ka edhe t till q mbajn uniforma t policis serbe, mbrojtjes civile etj. Nj pjes e qytetarve serb, nn ndikimin e propagands s Beogradit, e konsiderojn ndarjen e Kosovs si pun t kryer, prandaj ata edhe besojn se s bashku me njsitet e xhandarmris serbe dhe strukturat tjera, do t vendosen n ur dhe do ta “mbrojn” kufirin e ri te ura.
  Mentalitete t tilla ishin shfaqur edhe gjat vitit 1990, ku n raportet zyrtare t Perndimit konstatohej se Serbia funksiononte vetm si nj shtet militarist, pa ekonomi dhe pa industri civile. Ky konkluzion mbshtetej n faktin se vetm buxheti zyrtar shtetror i Serbis n masn 97 pr qind i kushtohej makineris s lufts, 3 pr qind aparatit npuns shtetror, ndrsa ekonomia, kultura, shndetsia nuk figuronin n at buxhet. Konceptet e egrsis dhe krcnimit ndaj t tjerve, Serbia i bn n emr t shtetit t pademilitarizuar dhe t prkrahjes s Rusis dhe aleatve t saj, q ka qen dhe mbeten inspirim pr t’i sfiduar t tjert.

  Sipas t dhnave tashm t ditura, policia e UNMIK-ut i ka raportuar policis s Serbis (MUP) edhe pr detaje. Raportet kan qen mujore por edhe prmbledhse do gjasht muaj. Kryesisht, policia e Serbis sht furnizuar me informacione q kan pas t bjn me strukturat e ish-Ushtris lirimtare t Kosovs. N baz t ktyre informacioneve jan ngritur qindra aktakuza kundr ish-pjestarve t UK-s. Serbia ka pas aq informacione t primtuara, duke i prfshir edhe gjobat e shqiptuara n komunikacion ndaj personave t caktuar. Se a ka qen marrveshje mes UNMIK-ut dhe Serbis pr t’ia dhn policis s Serbis t gjitha informacionet q i ka poseduar UNMIK-u, mbetet t vrtetohet n t ardhmen.

  Ka dyshime t bazuara se edhe gradimi i disa pjestarve t SHPK-s, sht br jo n baz t meritave t puns, por sipas przgjedhjeve tjera. Krahas ksaj, thuhet se shrbimi sekret serb e ka drguar n UNMIK nj “list” me emrat e kandidatve me prioritet n gradime. Mbase kjo “list” nuk sht zbatuar me prpikri, por ndikimi i preferencave t saj sht par haptas. Nprmjet ndikimit t UNMIK-ut dhe sugjerimeve t ndryshme jan sistemuar n SHPK, pa ndonj penges strukturat e ish-MUP-it serb (ktu hyjn ish-polic, ish-pjestar t UDB-s e t sigurimit, por edhe zyrtar t tjer t administrats s athershme t Sekretariateve t Punve t Brendshme), polic t MUP-it serb, t cilt kan qen t uniformuar gjat lufts s fundit, q n fakt e prbjn numrin m t madh t pjestarve t SHPK-s, apo t atyre q jan n pozitat kye. Pjestart e minoriteteve kan qen kurdoher t privilegjuar si n konkurse pr pranim n SHPK, po ashtu edhe n ngritje profesionale apo prparime gradash. Shpesh her ata i kan shkelur ligjet dhe nuk i kan respektuar ato, por, si dihet, jan br tolerime pr shkak t natyrs specifike q kan pasur n kuadr t SHPK-s.

  Flitet npr mediume, analiza, komente por ka edhe mendime se zvendsdrejtori i Policis s Kosovs, Dejan Jankoviq, mund t mos jet duke iu nnshtruar urdhrave t Drejtorit t Policis.

  Edhe pse zvendsdrejtori i Policis s Kosovs, Dejan Jankoviq, e ka prgnjeshtruar faktin se i prgjigjet policis serbe dhe EULEX-it, koncepti i qeveris s Beogradit se zvendsdrejtori serb i Policis s Kosovs do t’i raportoj vetm EULEX-it dhe Serbis disi po merr konotacione t nj koncepti normal t funksionimit t ksaj ideje, e cila, sipas tyre, sht n funksion t implementimit t gjashtpikshit n Kosov. Ky fakt deklarativisht sht mohuar edhe nga zyrtart e Ministris s Punve t Brendshme t Republiks s Kosovs, por mbetet t shihet se ka po ndodh me t vrtet me kto situata konfuze q jan krijuar.

  N kt kontest, jan br qindra shkrime dhe analiza rreth protokollit pr bashkpunim policor, brenda s cilit, parashihet nj marrveshje e policis s Kosovs me at t Serbis, i vn n jet nprmjet protokollit EULEX-Serbi, pastaj parashihet edhe fuqizimi i protokolleve tjera pr dogana dhe drejtsi, gj q Serbis do t’i krijonte nj hapsir t favorshme pr kontroll t policis, doganave dhe kufirit.

  Pos ksaj, Ligji pr policin, neni 38 i kreut IV, e parasheh saktsisht se policia duhet t ket vetm nj drejtor, nj zvendsdrejtor (e jo dy t till) dhe katr ndihms t drejtorit t policis, pa u specifikuar kombsia e zvendsdrejtorit. Nj pjes e madhe e policve serb q jan t punsuar si pjestar t Policis s Kosovs nuk e respektojn kt rregull. Te polict serb q punojn n kuadr t Policis s Kosovs ka disa ndasi dhe mosprfillje ndaj institucioneve t Kosovs, zbatimit t ligjit dhe t ligjeve kushtetuese t Republiks s Kosovs. Policve serb t angazhuar n Policin e Kosovs (PK) edhe m tutje u mungon ky vullnet.

  Si dihet, n ditt e para pas shpalljes s pavarsis s Republiks s Kosovs, qndrimi zyrtar i Qeveris s Serbis ka qen se n Kosov mund t qndrojn UNMIK-u dhe KFOR-i, sepse kto dy misione, jan t autorizuara me Rezolutn 1244 t Kshillit t Sigurimit t OKB-s, prderisa misionet e tjera far jan EULEX-i (misioni i BE-s pr forcimin e rendit dhe ligjit), apo ICO (Zyra Civile Ndrkombtare), jan ilegale n Kosov dhe, si t tilla, nuk kan far krkojn, vemas n rajonet e banuara me serb. Prfaqsuesit e komunitetit serb n polici, si u tha, i kan kundrshtuar vendimet q ka marr Qeveria e Kosovs. Ata ende mendojn se Qeveria e Serbis sht ajo q duhet t vendos brenda territorit t Kosovs.

  Imponimi pr ta lejuar UNMIK-un t qndroj n disa pjes t Kosovs (t banuara me serb) dhe vendosjen e EULEX-it n pjest tjera (t banuara me shqiptar), por n cilsin e “mision neutral” q nuk e njeh Kosovn si vend t pavarur, paraqet nj kundrshtim t hapt n raport me ligjet dhe rregullat n fuqi t shtetit t Kosovs.

  N shtator t vitit 2008, flitej dhe diskutohej pr nj marrveshje ndrmjet UNMIK-ut dhe Qeveris s Serbis, brenda t cils prfshihej edhe ndarja e policis dhe krijimi i dy komandave t veanta. (sht koha kur bisedohej pr gjashtpikshin). N marrveshjen gjashtpikshe t OKB-s, e hartuar ekskluzivisht sipas krkesave t Serbis, n mesin e gjasht pikave, Serbia kishte parapar kontroll mbi doganat, drejtsin, kufijt, transportin, trashgimin kulturore, duke prfshir ktu edhe policin. Nj marrveshje e till, n rastin konkret, protokolli pr bashkpunim policor EULEX-Serbi, u nnshkrua n shtator t ktij viti, edhe prkundr kundrshtimeve t pals kosovare. Sipas ksaj marrveshje, q kur fillon zbatimi i saj, priten t hapen edhe shum nnstacione policore n vendbanimet me shumic serbe, t cilt do t’u japin llogari zyrtarve t lart ndrkombtar. Ky plan sqaron m tutje se edhe emrimet dhe shkarkimet e pjestarve serb t policis duhet t bhen nga eprort ndrkombtar, duke prfshir ktu edhe raportin q duhet t’u bhet zyrtarve ndrkombtar. Proceset e tilla e komplikojn shum funksionimin e forcave t rendit duke prfshir ktu edhe cenimin e siguris s qytetarve.

  Dihet botrisht se nj pjes e madhe e policve serb nuk i prgjigjen zinxhirit komandues t Policis s Kosovs. Ata, si dihet, u larguan masovikisht n shenj proteste pas shpalljes s Pavarsis s Kosovs, duke marr pjes edhe n djegien e pikave doganore n dy portat kufitare 1 dhe 31 n veri t Kosovs, dhe n trazirat e organizuara m 17 mars 2008, ku u vra nj polic i UNMIK-ut, ndrsa u plagosn dhjetra polic t tjer ndrkombtar dhe ushtar t KFOR-it. Nj pjes e policve t komunitetit serb ishin pjesmarrs n kto prleshje. Veanrisht, rezervistt e ushtris dhe t policis serbe ishin ata q e shkaktuan problemin n Mitrovic, gjegjsisht n gjykata dhe dogana, si dhe i sulmuan dhe dogjn ambasadat e huaja n Serbi, pas shpalljes s Pavarsis s Kosovs. Pr shkaqe subjektive, e gjith dosja e 17 marsit t vitit 2008 do t mbetet e mbyllur deri n nj koh kur OKB-ja e sheh t udhs t krkoj t’i ndjek penalisht personat e prfshir n sulm ndaj paqeruajtsve n Kosov. Duhet cekur se ish-komisari i policis, Larry Willson, ishte larguar pikrisht pr shkak t mospajtimeve, n lidhje me urdhrin q sht dhn m 17 mars pr ta marr gjykatn nn kontroll. Lidhur me kt, Policia e Kosovs kishte ngritur kallzim penal kundr 21 serbve, shumica zyrtar institucionesh n Kosov, pasi ishin gjetur t ken qen t prfshir n djegien e portave 1 dhe 31 n Jarinje t Leposaviqit dhe n Banj t Zubin-Potokut, n mesditn e 19 shkurtit 2008.

  Sipas opinioneve t hapta, nj pjes e pjesmarrsve q kan qen t prfshir n djegien e portave 1 dhe 31 kan qen me maska, disa t tjer me kapela q kan menduar t kamuflohen. Pas djegies dhe shkatrrimit t dy pikave kufitare n kufirin Kosov-Serbi, n Jarinje (Leposaviq) dhe Banj (Zubin Potok), m 19 shkurt 2008, komandantt e stacioneve policore n Zubin Potok dhe n Leposaviq, togert Drazha Bozhoviq e Dragan Stefanoviq, jan deklaruar se jan komandant edhe t policve serb t SHPK-s n dy pikat kufitare, edhe pse kufijt jan n kompetenc t Policis Kufitare e jo t Policis s Rendit Publik.

  Strukturat paralele serbe n veriun e Kosovs, menjher pas shpalljes s pavarsis, u prforcuan edhe me nj mij (1 000) pjestar t MUP-it serb, t ardhur nga Serbia, t cilt morn pjes edhe n djegien e dy pikave kufitare, duke u futur n brendi t Kosovs dhe duke u shprndar pr veprim kryesisht npr enklavat serbe, pr t vepruar konform planit sekret t Qeveris s Serbis, t shifruar “ AKSIONI ”.

  Sipas burimeve zyrtare serbe, bojkotimi i organizuar i policve serb t SHPK-s, sht n prputhje t plot me porosit e planit sekret “Aksioni” t Qeveris s Serbis. Ministri pr Infrastruktur i Qeveris s Serbis, Velimir Iliq, u ka deklaruar medieve serbe se “ne do t kemi policin ton lokale n hapsirat serbe dhe se veprimi i policve serb sht pjes e planit aksionar”.

  Q nga shpallja e pavarsis s vendit, shrbimet sekrete serbe, n shum pjes t Kosovs, kan aktivizuar edhe strukturn e “spiunve t fjetur”.


  Gjat trazirave n veriun e Mitrovics, n pjes t ndryshme t Kosovs, jan vrejtur edhe pjestar t Njsis Speciale pr Veprime Antiterroriste (SAJ) t Serbis, sidomos npr enklava. Pjestart e ksaj njsie kan qen t prqendruar edhe n Kosovn Lindore (Luginn e Preshevs), n pjesn e kufirit me Kosovn dhe me Maqedonin. Eprort e ktij formacioni kan pas kontakte t vazhdueshme me t ashtuquajturat “Shtabe t Mbrojtjes Territoriale”, prkatsisht “Shtabe t Krizs” n enklavat serbe, t cilat n shumicn e rasteve prbhen nga rezervist t UJ-s (ushtris jugosllave) dhe pjestar t JSO-s (njsive pr operacione speciale). Disa prej tyre operojn n kuadr t t ashtuquajturs “Garda e Car Llazarit”, e cila i ka celulat e veta n disa pjes t Kosovs, si sht thn edhe n disa komunikata t ksaj organizate. Vlen t ceket se “Garda e Car Llazarit”, organizatat tjera ilegale paraushtarake serbe, pastaj ndikimi i politiks serbe dhe cytja e ktyre strukturave drejt Kosovs si dhe bojkotimi i puns nga radht e policve t minoritetit serb n SHPK, e kan mbajtur gjendjen n vend nn tensione t vazhdueshme, duke shkaktuar kriza t siguris s brendshme, t cilat gjithher e kan provokuar gjendjen pr ta quar drejt destabilitetit t prmasave t mdha, si ishte kriza e marsit 2004. Instancat ndrkombtare, por edhe ato vendore, koh m par, lejuan formimin edhe t 14 nnstacioneve t reja policore, 12 prej t cilave n vendbanimet me shumic serbe. Ky projekt ndrlidhet me pranimin e nj numri t caktuar t policve t MUP-it serb brenda strukturave t Policis s Kosovs.

  N nj raport t dats 15 nntor 2008, KMDLNJ - Qendra Rajonale n Mitrovic, krkonte nga organet e siguris, policia e UNMIK-ut, ajo e SHPK-s dhe KFOR-i q sa m par t’i kapin aktert e t shtnave t dats 14 dhe 15 nntorit 2008, n mnyr q t nxirren para drejtsis. sht e ditur botrisht se aktert e t shtnave t 14 nntorit 2008, s paku polict serb - pjestar t SHPK-s, i njohin shum mir. Po ashtu i njohin edhe disa polic shqiptar, t cilt patrullojn n pjesn e okupuar t qytetit s bashku me polict serb. Pra, edhe kta i din saktsisht erdhet e atyre q shkrehin breshri plumbash kur dhe ku t’iu teket.

  Duhet t prmendet se n lokalitetet ku shkrepen arm t ndryshme nga serbt, vepron lirshm MUP-i serb, ku shef i operativs sht Zharko Kosovac, i cili sipas raporteve t KMDLNJ-s, ishte i njohur si ushtrues i dhuns mbi popullatn shqiptare, gjat viteve t ‘90-ta, gjat lufts 1998/1999 dhe pas lufte. Po ashtu, epror i policis s SHPK-s sht edhe Xhavit (Rexho) Dervisheviq, i cili po ashtu sht i njohur si ushtrues i dhuns mbi shqiptart q nga viti 1990 e kndej. Kta t dy me shum serb t tjer, kan qen ushtrues t dhuns, posarisht mbi arsimin shqip.

  Kur flasim pr kt shtje duhet pasur parasysh edhe faktin se nj pjes e policve t minoritetit serb q punojn n Policin e Kosovs, kan qen n marrdhnie pune deri n prfundim t lufts.

  Nga bastisjet q jan br nga ana e SHPK-s, sht vrejtur se ata jan t armatosur mir, t uniformuar dhe kan emblemat e tyre. Mirpo, pr hir t situats s tensionuar nuk jan marr masa tjera ndaj tyre. N nj rast, pjestari serb i Policis s Kosovs, Vllade Nedelkoviq, n fund t vitit 2008 sht arrestuar pasi q n shtpin e tij n fshatin Preoc, ishte gjetur sasi e konsiderueshme e armatimit pa leje, pajisje t ish-ushtris jugosllave, uniforma, radiolidhje etj.

  Vet fakti i prdorimit t simboleve q i ka prdorur organizata paramilitare “Garda e Car Llazarit” n tubime dhe n promovimin e saj, si shenjat e njsis famkeqe t drejtuar nga Sigurimi Shtetror Serb – JSO flasin mjaft. Dihet se nj pjes e ksaj njsie jan t afrt apo pasues t njsis famkeqe JSO e njohur edhe si “Beretat e Kuqe” apo edhe “Djemt e Frenkit” (sipas Frenki Simatoviqit, themelues i ktij grupi). JSO u komandua gjat lufts nga Millorad Ulemek - “Legija”, i dnuar s fundi me 40 vjet burgim pr vrasjen e ish-kryeministrit serb Zoran Gjingjiq. Vitin e kaluar “Garda e Car Llazarit” ka marr prgjegjsin pr djegien e punktit kufitar n Runic, mes Kosovs dhe Serbis. T njjtin vit organizata paraushtarake serbe “Mlada Bosna” mori prgjegjsin pr nj varg sulmesh n kufirin mes Kosovs dhe Serbis.

  N t gjitha kto zhvillime, koloneli Dragan Terziq, zyrtarisht mban postin e kshilltarit policor n Drejtorin Koordinuese pr Kosovn. Si bhet e ditur, Terziq komandon me policin serbe n Kosov, kurse me “Mbrojtjen Territoriale” komandon koloneli Radisav Janiqijeviq. Nga t dhna t publikuara me koh n media, del se n Mitrovic, n tri-katr vende ka pasur depo armatimi, t dedikuara posarisht pr kto struktura. Sensibilizimi i situats pr veprimet e lartcekura sht br edhe nga Marko Jakshiq, i cili e ka rolin e kryetarit t “Kuvendit t komunave dhe lokaliteteve serbe n Kosov”. Kurse Millan Ivanoviqi sht kryetar i “Kshillit Nacional Serb pr Veriun e Kosovs”, njkohsisht njri ndr drejtuesit e spitalit regjional n veri t Mitrovics. Ai sht i dyshuar pr pjesmarrje n disa veprime kriminale, organizim dhe mbshtetje t grupeve terroriste, nxitje t urrejtjes nacionale, raciale e fetare, rrezikim t personelit t EULEX-it dhe pjesmarrje n masn q kishte br vepra penale. Strukturat e tyre jan prodhues t dhuns dhe destabilitetit n Kosov. Ata kan br thirrje pr rezistenc dhe pr t shkaktuar dhun.

  M 10 shkurt 2009, n Mitrovic, sipas mediave kosovare, Marko Jakshiq dhe Millan Ivanoviq kan br thirrje q t digjen pikkalimet kufitare. Lidhur me kt policia ka hetuar rastin dhe kallzimin penal ia ka proceduar prokuroris. Sipas policis, sht shtje e prokurorit (ndrkombtar) nse ndaj tyre do t ngre apo jo akuzn. Sidoqoft, secili qytetar i ka par dhe vrejtur prmes ekranit, n fotot n internet dhe shtyp autort e ngjarjeve q shkatrruan pikn doganore 1 dhe 31 n veriun e Kosovs, duke hedhur mjete shprthyese apo duke djegur objekte. Aktert e ktyre ngjarjeve jan t ditur.

  Q nga ajo koh, madje edhe pas kthimit t policve serb n pun, mungon qasja e zyrtarve apo vijs komanduese t Policis s Kosovs n stacionin policor n veri. Madje, kto struktura kan penguar edhe vizitn e drejtorit t Policis s Kosovs, Sheremet Ahmeti, q t’i vizitonte pikat policore kufitare n veri.

  N Shrbimin Policor t Kosovs, komunitetet prfaqsohen me 17 pr qind, 10 pr qind prej t cilve jan t komunitetit serb.

  Rreth 350 polic serb, bashk me stafin civil u suspenduan pasi e lshuan punn demonstrativisht n mars t vitit 2008. Ndryshe, t vetmit polic serb q nuk jan suspenduar pr shkak t mosbindjes ndaj urdhrave t SHPK-s, ishin ata q punojn n pjesn veriore t Mitrovics, meq n stacionet e atjeshme policore nuk ishte br bartja e kompetencave nga UNMIK-u te SHPK-ja dhe ishin nn komandn e policis s UNMIK-ut. Krkesa kryesore e policve serb t suspenduar ka qen q t punojn nn komandn e policis s UNMIK-ut. Q nga ajo periudh, atyre nuk iu ndrpre pagesa, edhe pse shumica e ktyre policve, pas urdhrit t prer t Beogradit, i kishin mbyllur edhe xhirollogarit personale n bankat e Kosovs,. Megjithat, n administratn e Policis s Kosovs gjat tr kohs ata figurojn t suspenduar me pages. Vetm pr tre muaj, nga buxheti i Kosovs, pr pagat e ktyre policve serb t rebeluar ndaj shtetit t Kosovs, jan shpenzuar rreth 223 mij euro. Minoritart serb, pjestar t Policis s Kosovs, e bojkotuan punn pr 17 muaj me radh, ka do t thot se shpenzimet e buxhetit t Kosovs pr kt kategori jan milionshe.

  Inspektorati i Policis s Kosovs ishte marr me hetimin e ktij rasti nj koh t gjat. Disa her i kishte ftuar ata t kthehen n pun, me pretekst se do t’u ndrpritet marrdhnia e puns, por polict e komunitetit serb nuk qen t dgjueshm. Me qllim t bindjes pr t’i kthyer n pun, gjenerali i PK-s, Sheremet Ahmeti, kishte marr nj vendim pr suspendim pa pages. Mirpo ndaj ktij vendimi kishte reaguar Qeveria dhe pas ksaj ishte marr vendimi tjetr nga MPB-ja q t’u vazhdohet suspendimi me pages.

  Sipas Rregullores n fuqi t Inspektoratit t Rendit, do t duhej q n afat jo m t gjat se 90 dit, t merrej nj vendim lidhur me largimin e policve serb nga Policia e Kosovs. Si u tha, polict e komunitetit serb, pas 17 shkurtit, pr arsyet tashm t ditura, e kishin refuzuar komandn e SHPK-s dhe kishin krkuar si alternativ, q urdhrat t’i marrin nga policia ndrkombtare e UNMIK-ut. Menjher pas ksaj, polic serb t regjionit t Prishtins, q i braktisn radht e SHPK-s, tentuan ta uzurponin Stacionin Policor t Graanics, pr t’u br presion strukturave vendore dhe ndrkombtare, q t prmbushin krkesat e tyre.

  Sipas burimeve t konfirmuara, njri ndr organizatort q ka organizuar bojkotimin e puns s policve serb t SHPK-s n ann e Anamoravs sht Dragutin (Velibor) Naskoviq, i lindur m 1952, n fshatin Kmetovc t Gjilanit. Naskoviq sht ish-pjestar i policis s Serbis, i cili tani ka statusin e pensionistit. I njjti sht oponent i BIA-s, dhe mban lidhje me ish-strukturat q kan punuar n organet e rendit t Serbis. Kto struktura, n shumicn e rasteve, jan persona t instrumentalizuar nga qeveria e Serbis. Naskoviq ishte caktuar t jet “Komandant i Anamoravs” pr serbt, gjegjsisht pr formimin e policis paralele. N sistemin e strukturave paralele sht edhe Iliq me nofkn “Iliri”, nga rrethi i Gjilanit, m hert inspektor i lart n policin e Serbis, njhersh konsiderohet edhe zvends i Naskoviqit. Gjat nj vizite t t ashtuquajturit ministr serb pr Kosovn, Sllobodan Samarxhiq, Iliqi gjithnj ka qen afr tij. Kurse n sy t opinionit kt rol sht caktuar ta kryej Stojadin Notkoviq, major n policin e SHPK-s. Pas bojkotimit t puns nga ana e policve serb t SHPK-s, struktura t ndryshme ekstreme nga ana e serbve t Anamoravs kishin planifikuar ta sulmojn stacionin policor t Novobrds. Krcnime se do t sulmohet stacioni policor n Novobrd ka pasur edhe prmes telefonit.

  Edhe sot e ksaj dite n veriun e Kosovs, katr stacione t policis nuk e prfillin zinxhirin komandues t Policis s Kosovs. Komunikimi me polict serb t Policis s Kosovs, n katr stacionet policore n veriun e Mitrovics dhe komunave tjera veriore, ndrmjetsohet nprmjet EULEX-it dhe misionit t BE-s n Kosov. Mirpo, me kalimin e kohs dhe me ndihmn e EULEX-it pritet q t integrohen edhe polict serb n veriun e Mitrovics dhe komunat tjera veriore, si dhe pjest tjera t Kosovs t banuara me serb, q nuk e prfillin gjithaq zinxhirin komandues t SHPK-s.

  I ashtuquajturi ministr serb pr Kosovn n Qeverin e Serbis, Goran Bogdanoviq, kishte deklaruar se t gjith pjestart serb t Shrbimit Policor t Kosovs do t jen nn zinxhirin komandues t EULEX-it, pavarsisht se n ciln pjes t Kosovs jetojn dhe veprojn. Pr ne, deklaroi Bogdanoviq, sht i pranueshm zinxhiri komandues i cili vjen nga EULEX-i e jo nga Prishtina.

  Madje, m hert, nga vet shefi i UNMIK-ut, Lamberto Zannier, pas nj takimi me t ashtuquajturin ministr serb pr Kosovn n Qeverin e Serbis, Goran Bogdanoviq, u b publike ideja pr krijimin e policis serbe brenda policis s Kosovs!

  Propozimi i Bogdanoviqit q t formohen struktura t veanta t policis pr serbt lokal n Kosov, do t thot se ka tendenca pr krijimin e komands s ndar t policis serbe, sipas shembullit t Bosnjs, q sht nj skenar tepr i dmshm dhe i rrezikshm dhe, si i till nuk duhet toleruar.

  Krahas Bogdanoviqit, n maj t ktij viti, 16 muaj pas vetlargimit t policve serb nga SHPK-ja, Oliver Ivanoviqi, n cilsin e t ashtuquajturit sekretar shtetror n Ministrin e Serbis pr Kosovn, krkoi q t formohet nj “komand e posame zinxhirore policore serbe” n kuadr t SHPK-s, prkatsisht si institucion paralel i Policis s Kosovs.

  Duhet theksuar se Oliver Ivanoviqi dhe Goran Bogdanoviqi, t konsideruar pr m se tet vjet si “lider t moderuar” t serbve t Kosovs, n t cilt bashksia ndrkombtare ka investuar shum n vitet e paslufts, me t’ju dhn rasti pr t’u pozicionuar n Qeverin e Serbis, njri si sekretar shteti e tjetri si ministr, braktisn institucionet e Kosovs e bashk me to edhe “bindjet liberale” aq shum t proklamuara.

  Krert politik pothuajse gjithnj kan folur pr nj polici t unifikuar. Por, n realitet gjendja n terren nuk ka treguar se ka qen gjithher kshtu. N qershor t vitit 2008, n nj letr t Sekretarit t OKB-s, Ban Ki Moon, pr t ciln qeveria dhe policia kan qen n dijeni, prmendej se policia n vendet e banuara me shumic serbe do t veproj nn komandn e policis ndrkombtare, e jo t asaj t SHPK-s (prkatsisht PK-s). Letra n fjal legjitimonte funksionimin e till, jo vetm shkputjen nga komanda kryesore e policis q tashm ka ndodhur n veriun e Kosovs, por edhe n rajonet tjera. Shkputja e policis npr enklavat serbe ishte pjes e planit t cekur m lart. Ndonse kto koncepte jan kundrshtuar zyrtarisht, n ann tjetr ka pas tolerime n terren.

  Nj gjendje e till edhe m tutje vazhdon t jet sfid pr institucionet vendore, pr shkak t aktivitetit t vazhdueshm t strukturave paralele, t cilat mbshteten dhe udhhiqen nga pjestart e MUP-it t Serbis, t cilt prmes grupeve t organizuara dhe organizatave t ndryshme (i)legale n momente t caktuara po ndikojn drejtprdrejt n destabilizimin e situats s prgjithshme t siguris n vend.

  Nuk sht konfidencial fakti se nj pjes e madhe e policve serb t SHPK-s, veanrisht n pjesn veriore t Kosovs, kan marr paga t dyfishta, nga buxheti i Kosovs dhe nga MUP-i i Serbis. Madje, n nj krkes t mhershme zyrtare t br nga Kshilli Nacional Serb (KNS) dhe Kisha Ortodokse Serbe, krkohej q t largoheshin polict shqiptar nga Mitrovica.

  Nga t dhnat e proklamuara n media, por edhe nga burimet e SHPK-s, konstatohet se gjat vitit t kaluar n rajonin e Gjilanit, por edhe n pjest tjera t Kosovs, kan hyr forca t konsiderueshme t pjestarve t MUP-it t Serbis, t cilt jan takuar vazhdimisht me lidhjet e tyre, q kan qen n cilsin e bashkpuntorve, disa prej t cilve figurojn n listat e pagave t MUP-it serb. Kjo mbase nuk sht ndonj befasi sepse q nga paslufta e kndej, me pak ndryshime Ministria e Punve t Brendshme e Serbis, n rregulloren e miratuar t ktij shrbimi, mbi parimet e rregullimit t brendshm t Serbis, ka pas edhe t ashtuquajturin “Sekretariatin pr Kosovn”, brenda t cilit funksionon “Drejtoria Koordinuese pr Kosovn”. (Shih pr kt faqen zyrtare t MUP-it t Serbis).

  Polict serb n pikn kufitare 1 dhe 31 n veri t Kosovs, u prgjigjen vetm zyrtarve t EULEX-it. Polict e komunitetit serb, q punojn n kto dy pika kufitare, nuk i prgjigjen sistemit t komands s unifikuar t Policis s Kosovs, por i prgjigjen policis s EULEX-it. Kjo gjendje ishte aktuale edhe para djegies s dy pikave kufitare, kur u raportonin strukturave t UNMIK-ut.

  Qeveria e Kosovs, n kornizn e shpenzimeve pr vitin 2009, e ka futur si prioritet edhe shpenzimin e 420 mij eurove pr rindrtimin e dy pikave kufitare 1 dhe 31 n kufirin me Serbin, por kjo shtje duket se nuk do t rregullohet shpejt.

  sht fakt i ditur botrisht dhe sht raportuar qindra her se strukturat paralele serbe, t dirigjuara nga Beogradi zyrtar, gjat tr periudhs s paslufts i kan shantazhuar dhe krcnuar t gjith qytetart serb q e pranojn realitetin n Kosov, n raste t caktuara duke marr edhe masa radikale ndaj tyre. Ather bie fjala, pse tolerohen kto struktura dhe pse lejohet funksionimi i pushtetit paralel?!

  T gjitha strukturat paralele serbe n Kosov gjat gjith kohs jan formuar, financuar dhe drejtuar nga Beogradi zyrtar. Strukturat paralele serbe n veri por edhe n pjest tjera t Kosovs, kan punuar n dy drejtime:

  - n ndarjen e serbve prej institucioneve t Kosov dhe,

  - n rritjen e varsis s tyre prej Serbis.

  Pr strukturat paralele serb t siguris flet edhe “Raporti pr strukturat paralele 2006-2007” i OSBE-s. Veprimet e tilla po nxiten, sponsorizohen, organizohen dhe kryhen nga ekstremist, militant, zyrtar qeveritar nga Beogradi etj. dhe mund t sfidojn sigurin edhe prmes formave t ndryshme t sulmeve dhe inkursioneve kufitare t ushtris, policis apo forcave paramilitare nga Serbia me pretekst t mbrojtjes s minoritetit serb. Radiot, televizioni lokal n gjuhn serbe si dhe mjetet tjera t informimit, jan pothuajse trsisht nn ndikim t Beogradit. Nj politik t till kan mbajtur edhe prfaqsuesit e minoritetit serb n Kosov. Sllavisha Petkoviq, ish-ministr n Qeverin e Kosovs, i cili qe shkarkuar pr shkak t skandaleve t shumta, n nj intervist dhn gazets beogradase “Svedok”, tregonte se sa sht i angazhuar pr destabilizimin dhe ndarjen e Kosovs. N at intervist, Petkoviq paraqitet madje edhe si lider dhe shptimtar i serbve t Kosovs (!). M tutje, n intervistn dhn “Svedok”-ut ai kishte cekur se “serbt e Kosovs jan mbshtetur pr muri, se ata nuk dshirojn t jetojn n nj Kosov t pavarur, se ata dshirojn t shkputen nga Kosova prmes organizimit t nj referendumi” etj. Shikuar nga aspekti i siguris, paraqitjet e tilla jan nxitje, reflektime q shkaktojn paknaqsi, tendenca pr ta krijuar nj terren t pasigurt.

  M 15 tetor 2007, ish PSSP-ja i athershm, Joachim Ruecker, i kishte drguar nj letr selis s OKB-s n Nju Jork por edhe ish-ndrmjetsit pr statusin e Kosovs, Marti Ahtisaarit, nprmjet t cils ankohej n nj mnyr pr strukturat e Serbis q veprojn gjithandej Kosovs. Letra prmbante afrsisht 30 faqe, prfshir edhe fotografi t objekteve e ndrtesave t uzurpuara nga Serbia, ku veprojn strukturat e saj prej agjencive pyjore e deri te zyrat e ministrave t Serbis. Pjes t ktij dokumenti i pati botuar “Koha Ditore”.

  Edhe ashtu ka t dhna t prekshme pr ekzistimin e forcave t MUP-it serb n Kosov, pr veprimtarin e njsive t Brigads s 58 serbe t Kmbsoris, t cilat operojn n disa pjes t vendit, si p.sh, n Zvean, Zubin Potok, n veri t Mitrovics, n disa pjes t Gjilanit, Kamenics, Vitis, Novobrds, Ranillugut dhe Shtrpcs. Pos ksaj, n Kosov operojn rreth 7-8 organizata ilegale serbe, t cilat duket se dirigjohen nga shrbimet sekrete ushtarake, t cilat aktivizohen her pas here n momente t caktuara.

  Nj koh qendrn e policis paralele serbe n Zubin Potok e drejtonte kapiteni Zhivojin Gjuriq, bashk me asistentin e tij Zvezdan Mihajloviq. Brenda ksaj qendre prfshihej edhe Departamenti i Gazivods q numronte rreth 35 polic, duke prfshir ktu qendrn operative, nj patrull n terren dhe nj patrull n Gazivod. Kto pika t policis paralele serbe kan pas mjetet pr qarkullim dhe komunikim. Policia paralele, apo si sht quajtur “policia komunale”, ka funksionuar edhe n Leposaviq. Komandant ka qen Dushan Ivanoviq, ndrsa zvends i tij, Zhivan Nestoroviq. Ata jan ndihmuar edhe nga Radenko Nedelkoviq dhe Sasha Arsiq. N mesin e tyre dyshohet t ket edhe pjestar t BIA-s. Kjo baz ka pas nj Departament n Soanic dhe n Leshak, dhe ka numruar rreth 90 polic.  Rade Markoviq,Milomirom Miniq etj

  Autoritetet e Republiks s Kosovs dhe ato ndrkombtare kishin shpallur t pavlefshme zgjedhjet ilegale serbe t 11 majit 2008 n Kosov, n t cilat banort serb t komunave me shumic serbe zgjodhn prfaqsuesit e tyre. Kto zgjedhje i forcuan strukturat paralele serbe, t cilat vazhdojn t mbeten sfid pr Kosovn edhe pas shpalljes s pavarsis.

  Nn drejtimin e strukturave t shrbimeve sekrete serbe, sidomos t ish-strukturave t vjetra t ish-puntorve t MUP-it, SUP-it, KOS-it, DB-s etj, n dhjetor t vitit t kaluar mbi 1 000 veteran serb t lufts, pjesmarrs edhe n luftn e Kosovs, i kishin msyer pikat kufitare Serbi-Kosov, konkretisht pikn kufitare n Mendar, me krkesn q Qeveria e Beogradit t’ua paguaj nga 500 mij dinar t mbetura borxh pr shrbimin q kan br gjat lufts n Kosov. N nj rast t till pati edhe disa polic shqiptar t plagosur n pikn kufitare me Serbin.

  Analist t ndryshm t shtjeve t siguris vlersojn se gjendja n veri tash e dhjet vite sht nj “konflikt i ngrir” me pak gjasa t integrimit t plot n sistemin qeveriss t Kosovs.

  Strukturat paralele serbe q si t tilla edhe m tutje vazhdojn t funksionojn n veri t Mitrovics, t cilat i prfaqsojn institucionet e shtetit serb, vazhdimisht e provokojn elementin shqiptar q jeton n veri. Vitin e kaluar kto struktura e kan br regjistrimin e popullats s atjeshme, pr ta paraqitur se Serbia sht funksionale n at pjes. S’do koment se serbt e veriut t Mitrovics, por edhe t pjesve tjera t Kosovs, jan t ndikuar dhe t shantazhuar nga politika e Beogradit. Por u bn dhjet vite q shkaktojn trazira, pasiguri dhe tensione ndretnike.

  Dihet botrisht se n pjesn veriore t Mitrovics, kan gjetur streh shum kriminel serb e shqiptar q krkohen nga drejtsia. Disa prej tyre japin dokumente false, duke filluar nga patentshofert, letrnjoftimet, dftesat shkollore, fletkurorizimet, kontratat pr shitblerje t ndryshme t pronave t serbve dhe shqiptarve, vizat por edhe t nj varg manipulimeve rreth regjistrimit t automjeteve n veriun e Mitrovics. Sipas burimeve t hapta shumica e automjeteve q numrin e par e kan 519-KS jan t regjistruara fals n at qendr. Rreth ktyre rasteve policia n Mitrovic, ka hasur n shum parregullsi rreth regjistrimit t veturave me targa KS dhe shumica e ktyre veturave regjistrohen pa proces t verifikimit me libreza t falsifikuara n Beli Manastir, Vukovar, Zvornik etj. Atje me pak euro mund t regjistrosh fardo lloj t veturs n at qendr dhe t lvizsh npr territorin e Kosovs.

  Pos ksaj, pr pes vite n Fakultetin Filozofik q funksionon n kuadr t “Universitetit t Prishtins”, me seli n veri t Mitrovics, gjat periudhs 1999-2004 jan dhn 1 000 diploma t falsifikuara. Kshtu u ka deklaruar mediave dekani i ktij fakulteti, Dragi Malinkoviq. Pr lshimin e ktyre diplomave jan ngritur mbi 54 akuza penale ndaj pes personave t ktij fakulteti. Me diploma false t lshuara n kt fakultet jan punsuar nj numr i caktuar njerzish npr institucionet e ndryshme.

  Zyrtart e doganave n Mitrovic, pos q i kan dhn hapsir krimit t organizuar dhe kontrabands n at pjes, strukturat paralele serbe nuk i lejojn mallrat kosovare q t eksportohen n Serbi me dokumente q lshohen nga Doganat e Republiks s Kosovs. Lidhur me kt, n Lagjen e Boshnjakve n veri t Mitrovics, funksionon nj zyr e Serbis, e cila lshon dokumente pr mallrat kosovare q eksportohen n Serbi.

  Veanrisht q nga vitet ‘90-t e kndej, minoriteti serb n Kosov po e luan rolin e shumics dhe po e dikton ligjin. Edhe ky element ka shkaktuar tensionime t vazhdueshme n fushn e siguris. Drejtuesit post-millosheviqian, me prjashtim t t ndjerit Gjingjiq, jo vetm q de facto nuk e kan pranuar realitetin e ri t Kosovs, por n mnyr makiaveliste kan prdorur serbt e Kosovs pr t penguar do hap t ktij vendi n drejtim t rimkmbjes dhe vnies s tij n rrugn e progresit dhe t integrimit. Radikalizmi serb dhe mbshtetja e tij nga institucionet qeveritare, t cilt vazhdojn t mbshtesin programet shtetrore antishqiptare, kan pr qllim t’i kthejn shqiptart n nj “bomb njerzore” pr ta destabilizuar rajonin, kuptohet duke vn n lvizje edhe elementin e vet t instrumentalizuar me koh. Origjina e ktyre organizatave apo grupacioneve strukturohet nga ish-strukturat e segmenteve t caktuara t MUP-it serb, disa sish t krkuar pr krime edhe n Serbi por edhe m gjer, nga ish-ushtarak t ushtris serbe t cilt kan marr pjes n luftrat n hapsirat e ish-Jugosllavis, nga ish-paramilitar dhe ultranacionalist serb, t cilt n shumicn e rasteve kontrollohen nga segmente t caktuara t strukturave t inteligjencs civile e ushtarake por edhe t sektorve tjer t siguris n Serbi. Sipas burimeve serbe, qysh nga muaj maj i vitit t kaluar, 385 shrbyes t ish-Ushtris Jugosllave jan paguar q t organizojn forcat serbe t mbrojtjes qytetare n veri t Kosovs. N ann tjetr, Dragan Mihajlloviq, kryetar i Komuns, strukturave paralele n Zvean, kishte deklaruar se ne edhe ashtu funksionojm si pjes e Serbis. Zyrtar t Serbis e kan pranuar madje edhe publikisht se n Graanic vepron Sigurimi Shtetror i Serbis, i cili monitoron t gjitha lvizjet e serbve t ksaj pjese t Kosovs dhe do gj q ka lidhje me shqiptart, sht e dyshimt pr ta. Nga kjo struktur n biseda informative thirren shpesh edhe serbt e dyshimt, madje ata thirren edhe n zyrat e Sigurimit Shtetror n Nish, zvendskryeshef i t cilit sht Nikolla Ili, ish-kryeshef i Stacionit policor n Lipjan. Lidhur me kto situata, vitin e kaluar, komandanti i NATO-s, Harry Ulrich, sht alarmuar pasi q kryetari i komuns s Zubin Potokut, Sllavisha Risti, e kishte njoftuar at se uniforma t zeza ushtrojn n veri t Kosovs.


  N janar t ktij viti, pasi tensionimet ishin rritur n mas t madhe nga provokimet dhe sulmet e shpeshtuara t serbve, banort shqiptar n veri t Mitrovics u detyruan t vetorganizohen dhe t bnin roj gjat nats pr t’u mbrojtur nga sulmet e mundshme. Pr shkak t paraqitjeve dhe veprimeve t njanshme dhe joefikase, banort shqiptar t pjess veriore t Mitrovics, deklaruan se nuk kan besim te polict e stacionit verior n Mitrovic, sepse, sipas tyre, policia e ktij stacioni e bn politikn e Beogradit n Kosov.

  Gjat problemeve t fundit n veriun e Mitrovics, t ndrlidhura veanrisht me kthimin e banorve shqiptar n lagjen Kroi i Vitakut, pr t rindrtuar shtpit e tyre t djegura nga forcat serbe para dhjet vjetsh, u pa qart se pjestart serb t Policis s Kosovs, pos q nuk e respektojn vijn e zinxhirit komandues, u pozicionuan n ann e demonstruesve t dhunshm....

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Aktivitetet kriminale t shtyra nga shrbimet sekrete armiqsore

  Pr momentin veprimtaria agjenturore e Serbis n drejtim t Kosovs bhet prmes dy agjencive t cilat jan riorganizuar pas vitit 2002. E para sht BIA (Agjencia Informative dhe e Siguris e cila sht resor qeveritar q kontrollohet nga qeveria dhe parlamenti. E dyt sht VBA (Agjencia Ushtarake e Siguris) e cila sht n kuadr t Ministris s Mbrojtjes s Bashksis Shtetrore Serbi – Mali i Zi.
  Aktiviteti kriminal sht fenomen i cili shoqrin njerzore e prcjell q nga lashtsia e deri n ditt e sotme. Molla e ndaluar e Ademit sht tregimi fetar i cili prcakton m s miri tre dimensionet q e karakterizojn krimin si fenomen shoqror. S pari, pra kemi dimensionin historik t lindjes s krimit. Prmes ktij tregimi prcaktohet se krimi lindi njkohsisht me njeriun dhe se sht brenda natyrs s tij. S dyti dimensioni i natyrs njerzore si qenie kureshtare, lakmitare dhe e prirur q pr knaqjen e orekseve t tij, pa zgjedh mjetet dhe kohn, t shkoj deri n ekstrem. Dhe dimensioni i tret i ktij tregimi, m s miri prcakton definicionin e krimit, d.m.th. at se krim sht do gj q sht e ndaluar pavarsisht se ajo nganjher mund t jet edhe moll.

  Lufta e organizuar kundr krimit ka gjenezn e vet q kur shoqria njerzore filloi t organizohet, pra, thn m thjesht q kur lindi shteti si institucion administrativ i popujve apo kombeve. N kuadr t ksaj, t gjith pajtohen me at se: krim sht do gj q sht e ndaluar me ligj (pas lindjes s shtetit ), mirpo gjat zhvillimit t shoqris njerzore kriteret pr at se ka duhet t konsiderohet krim, kan qen t pa standardizuara dhe kan ndryshuar varsisht prej epoks historike, natyrs s regjimeve shoqrore faktorve ekonomik, social etj. Pr ilustrim po prmend faktin se: n mesjet krim sht konsideruar argumentimi shkencor i fenomeneve natyrore dhe shoqrore kurse sanksionet kan qen t tmerrshme. Ose n hapsirat tona dhe prreth nesh (gjat kohs s komunizmit), shum aktivitete shoqrore q sot zhvillohen jan konsideruar krim.

  Manifestim i krimit n hapsirat kosovare shfaqet n dy forma

  N form t krimit t organizuar

  N form t krimeve ordinere

  Kto aktivitete kriminale t manifestuara n format e m sipr prmendura jan karakteristike nga fakti se bazohen n disa aktivitete t cilat fal rrethanave t cilat mbretrojn n hapsirat tona (gjendja ekonomike infrastruktura ligjore, joefikasiteti i duhur i organeve t ndjekjes dhe gjyqsore), kan teren t prshtatshm t zhvillimit t tyre dhe jan burim permanent i destabilizimit t gjendjes s siguris.

  Motivimi kryesor i veprimit kriminal i manifestuar n format e siprprmendura bazohet n;
  1. Aktivitetet e motivuara me arsyetim politik, ku si pretekst zakonisht merren ngjarjet historike, prkatsit ideologjike, fetare dhe etnike;
  2. Aktivitetet e motivuara nga shrbimet sekrete t vendeve t treta t cilat kan qllim armiqsor ndaj Kosovs;
  3. Aktivitetet e motivuara me arsyetim t prfitimit material;

  N kt shkrim do t prqendrohem n aktivitetet kriminale t motivuara nga shrbimet sekrete t vendeve t cilat kan qllim armiqsor ndaj Kosovs dhe konsideroj se q nga viti 1999, ato kan pasur ndikim dhe do t vazhdojn t ken edhe n t ardhmen n sigurin e prgjithshme n hapsirat tona.

  Vlen t theksohet fakti se n Kosov, veprimtaria kriminale e shrbimeve t huaja sekrete nuk sht e ndaluar me ligj dhe de-jure, nga ne, kjo veprimtari nuk mundet t quhet krim apo anti ligjore, mirpo besoj q de-fakto t gjith pajtohemi se kjo veprimtari sht anti Kosovare dhe e kriminalizuar dhe se meriton qasje nga ky pikvshtrim.

  Siguria n Kosovn e tanishme dhe n at t pas pavarsis n njfar mase do t vart nga qasja q do t ket Serbia ndaj saj. Kjo kryesisht do t lidhet me at se cila klas politike do t qeveris Serbin n t ardhmen dhe se, sa ajo do t jet e integruar n organizmat euro-atlantik. Nj Serbi me nj kalas politike ekstreme dhe t ln jasht strukturave euro-atlantike do t jet burim permanent i rrezikimit t gjendjes s siguris n Kosov dhe rajon.
  Klasa politike e cila qeveris Serbin, aktualisht sht e impenjuar thell n zgjidhjen n favor t saj t statusit prfundimtar t Kosovs. Ky impenjim edhe pse nuk ka rezultuar pozitivisht, deri sot sht permanent dhe shtrihet n shum fusha ku m e ndjeshmja sht ajo e veprimtaris agjenturore n drejtim t Kosovs.

  Veprimtaria e shrbimeve sekrete serbe n drejtim t vendeve t Ballkanit ka nj parahistori. Ajo fillon n vitin 1908 kur n Prokuple (n jug t Serbis) dhe nn drejtimin e kolonelit Dragutin Dimitrieviq Apisit dhe kapitenit Tankosiq, formohet kampi pr strvitjen e etnikve. Po nga ky kamp[1] kan filluar t bhet planifikimi dhe zhvillimin i veprimtaris agjenturore n drejtim t tokave shqiptare t cilat at koh ishin nn Perandorin Osmane. Q nga kjo koh e deri m sot nuk ka pushuar s vepruari veprimtaria agjenturore e shrbimeve serbe n drejtim t Kosovs e cila veprimtari fatkeqsisht ka qen ofensive, ka do t thot se sht shoqruar me akte t mprehta t cilat prpos se kan ndikuar keq n zhvillimin e jets son shoqrore, kan lnduar shum familje kosovare.
  Pr momentin veprimtaria agjenturore e Serbis n drejtim t Kosovs bhet prmes dy agjencive t cilat jan riorganizuar pas vitit 2002. E para sht BIA (Agjencia Informative dhe e Siguris)[2] e cila sht resor qeveritar q kontrollohet nga qeveria dhe parlamenti. E dyta sht VBA (Agjencia Ushtarake e Siguris) e cila sht n kuadr t Ministris s Mbrojtjes s Bashksis Shtetrore Serbi – Mali i Zi.
  Q te dyja kto agjenci, edhe pas reformimit kan n dispozicion t gjith infrastrukturn agjenturore t paraardhsve t tyre RDB-s, KOS-it dhe Drejtoris s Dyt t Shtabit t Prgjithshm t APJ[3]. Kjo ju mundson atyre q pr momentin t jen ndr agjencit q disponojn infrastruktur t mjaftueshme pr destabilizimin e Kosovs dhe rajonit.
  Rrethanat t cilat kan mbretruar n Kosovn e para vitit 1999 kan mundsuar q n fillim OZNA, pastaj UDB m von SDB dhe KOS e s fundit RDB, t rekrutojn agjent prmes t cilve bukur shum sht kontrolluar jeta shoqrore te ne.

  Pa dashur t spekulojm me t dhnn e prfolur shum se serbet disponojn rreth 25 mij bashkpuntor n Kosov, por duke analizuar t dhnat e bra publike, prap na del nj shifr e lart e pranis s agjenturs serbe ktu te ne e cila pr qytetart dhe institucionet e Kosovs, mendoj se duhet t jet shqetsuese.

  Nse merret e sakt e dhna e br publike n vitin 1988 nga Sekretariati i Punve t Brendshme t Kosovs se: “Deri n vitin 1985 nga Shrbimi i Sigurimit Shtetror (SDB) jan trajtuar rreth 500 mij qytetar t Kosovs” kjo nuk do koment. Nse nga ky trajtim, SDB ka arrit t rekrutoj vetm nj prqind, ne na del q do i katrqindi banor i Kosovs sht bashkpuntor i shrbimeve serbe. Ktu nuk duhet harruar mundsin e rekrutimit t bashkpuntorve nga shrbimi i armats jugosllave (KOS-i dhe Drejtoria e Dyt pran SHP t APJ) si dhe bashkpuntort vullnetar.
  Pr vrojtuesin e kujdesshm, prania e agjenturs serbe n radht tona ka qen mse e dukshme. Pa hyr n at se si jan zbuluar grupet ilegale para vitit 1981, zbulimi i veprimtaris ilegale pas viteve t nntdhjeta flet shum. Duke filluar q nga grupi i Gjakovs, pastaj Ministria e Mbrojtjes dhe e Brendshme e Republiks s Kosovs, zbulimi i grupit t Nait Hasanit, vrasja n prit e Zahir Pajazitit, Edmond Hoxhs dhe Akif Zejnullahut flasin pr prezencn e shrbimit serb n vendet m t ndieshme t aktiviteteve tona t rezistencs ilegale t cilat pa dyshim nuk kan prfshir vetm Kosovn por t gjith hapsirn ku shqiptart kan zhvilluar aktivitet politik.

  Mendoj q, vetm kto ngjarje dshmojn: nse jo pr pranin e agjenturs masive serbe n radht tona, pr nj kualitative po se po.
  Vrasjet enigmatike t figurave politike t Kosovs dhe veprimet e tjera t mprehta t cilat koh pas kohe skajshmrisht kan rrezikuar gjendjen e siguris, tej mase kan reflektuar n stabilitetin politik dhe n prishjen e imazhit t Kosovs n arenn ndrkombtare. Mendoj se n nj pjes t tyre sht e involvuar agjentura serbe pasi q Qeveria e Serbis sht e bindur se e vetmja rrug pr rimarrjen e srishme t Kosovs sht nse ajo destabilizohet (vjetnamizohet – futja e shqiptarve n konflikt me bashksin ndrkombtare), dhe n fazn gjat bisedimeve pr zgjidhjen e statusit prfundimtar t Kosovs, duhet pritur nj intensifikim i ktyre aksioneve.
  T pakt jan politikant, gazetart, dhe analistt t cilt kt fenomen e kan analizuar nga ky prizm. Menjher pas do akti, n t dyja kampet rivale politike, n media, dhe nga gazetar “t pa varur” jan gjetur persona t cilt me apo pa vetdije, kan mjegulluar edhe m shum gjendjen dhe rrall her analizat shkuan deri n fund. Zakonisht ato jan mbetur n nivelin i cili do t shtonte edhe m tej hendekun e ndarjes mes forcave politike dhe n rastin e volitshm do t inicionte nj prshkallzim t gjendjes n shkall m t gjer.

  Aksionet e lagura
  T gjitha aktet e ndodhura deri tani, e q kan rrezikuar stabilitetin e Kosovs, jan kryer sipas formuls s “aksioneve t lagura” n t cilat gjithmon kryesi i aksionit dhe porositsi mbetn t pa zbuluar. Vet literatura e br publike nga veteran t shrbimeve serbe flet se si kto shrbime kan pasur sektor t specializuara pr planifikim dhe kryerje t ktyre aksioneve ku gjat Lufts s ftoht, ato jan kryer n vendet perndimore dhe nuk sht arritur asnjher t dokumentohet prania e shrbimeve serbe n kto ngjarje.

  Gjja m e rndsishme n kto aksione sht q ai t kryhet n mnyr q mos t lihet as edhe dyshim m i vogl pr at se kush sht organizatori. Gjat Luft s ftoht, shrbimi jugosllav (SDB) ka arritur q prmes ktyre aksioneve t eliminoj disidentt n vendet perndimore (kryesisht t emigracionit shqiptar dhe kroat). Ktyre aksioneve n radh t par i paraprinte taktika e krijimit t fraksioneve brenda organizatave politike t cilat krijoheshin prmes agjenturs influente, pastaj kur ndodhnin eliminimet, ato prmes agjentve influent prap mjegulloheshin dhe mbeteshin si qrim hesapesh prbrenda organizats.

  Teknikisht kryerja e ktyre aksioneve bhet n dy mnyra: S pari, prmes agjenturs shrbimi grumbullon t dhna pr gjendjen n terren dhe pas analizs piketon viktimn. N aksion angazhohet nj ekip e specializuar i cili prmes rrugve t ndryshme nga baza (n kt rast Serbia) drgohet n vendin e ngjarjes dhe realizon aksionin. Kto aksione ndrmerren ndaj objektivave ku garantohet trheqja pa problem i ekipit.
  S dyti, kryerja e aksionit bhet prmes agjentit rezident. Kjo sht mnyra m e mir pr kryerjen e aksioneve “t lagura”. Agjenti rezident (n kt rast i shrbimit serb, me prkatsi etnike shqiptare i cili mund t jet me grad shkencore ose pa t, i dshmuar n “shtjen kombtare”, “gazetar i varur apo i pa varur” i futur n ndonj organizat politike ose jasht saj), rreth vetes grumbullon zakonisht pjesn m revolucionare t kombit e cila pa vetdije i vihet atij n shrbim dhe sht e gatshme pr sakrific sublime. N njrn an, ai prmes ktyre personave kontrollon t gjitha aktivitetet q bhen n dm t padronit pr k punon, kurse n ann tjetr organizon aksione t mprehta (vrasje, sabotime, vendosje t bombave etj) t cilat i porosit n emr t patriotizmit.
  Edhe po u zbuluan kryesit e drejtprdrejt, ata do t dalin se jan persona pa formim t mjaftueshm intelektual, do t’i prkasin ksaj apo asaj vije politike por q kan dashur t kryejn nj shrbim n “dobi” t kombit. Pr momentin se kush jan ata nuk dihet. N nj faz t caktuar ata do t zbulohen dhe natyrisht, kur pr kt do t ket nevoj Serbia. Kjo do t ndodh kur shrbimi serb mendon se ne jemi n nj pik kritike ku mjafton nj shkndij e vogl pr t degraduar gjrat ktu.
  Pa pasur ndonj fakt t veprimeve operative t bra nga organet legjitime t siguris n Kosov (SHPK, policia e UNMIK-ut, KFOR-i) por vetm nga pozita e vrojtuesit t thjesht, prpos atyre q u than m lart, mund t nxirren edhe argumente t tjera t cilat e vrtetojn pranin e shrbimit serb n aktet e pa ndriuara n Kosov.
  S pari po t shikohet gjeografia ku ndodhin m s shumti aktet e mprehta, ajo i prket territorit i cili nuk sht i banuar me serb (rrafshi i Dukagjinit). Kjo bhet pr t eliminuar o dyshim t pranis s tyre n kto akte.
  S dyti po t shikohet koha kur ndodhin, ato zakonisht lidhen me ndonj mbledhje n nivel ndrkombtar pr Kosovn apo me ndonj vizit t ndonj personaliteti ndrkombtar n Kosov. Ndr rastet e tilla po veojm: vendosja e eksplozivit n nj kish ortodokse n Burim gjat konferencs s KS t OKB ku debatohej pr Kosovn; atentati ndaj Presidentit Ibrahim Rugova gjat vizits s Solans; rasti i fundit i sulmit t autobusit n Shar gjat vizits s ministrit t mbrojtjes s Gjermanis n Prizren etj.

  Edhe pas pavarsis s Kosovs, pr nj koh t gjat gjendja e siguris do t vazhdoj t jet e brisht pr shkak t aktiviteteve t shrbimeve serbe ktu. Se pr sa koh do t vazhdoj kjo gjendje kjo lidhet me shum gjra q do t zhvillohen n Kosov dhe prreth saj, mirpo mnyra m e mir pr t’i parandaluar ato sht kur ne arrim t konsolidohemi dhe krijojm institucione t mirfillta t siguris, puna e t cilave prcaktohet me ligj


  --------------------------------------------------------------------------------

  [1] Nga kuadrot q kan udhhequr kt kamp sht prgatitur edhe Atentati i Sarajevs i 28 qershorit 1914 i cili oi n fillimin e Lufts s Par Botrore
  [2] Buxheti vjetor i BIA-s sht rreth 20 milion euro
  [3] N kuadr t Shtabit t Prgjithshm t APJ kan ekzistuar dy shrbime: KOS-i, veprimtaria e t cilit ka qen kundrinformative dhe Drejtoria e Dyt e cila kryesisht ka zhvilluar veprimtari informative.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  leni pallavrat or kosovell..

  kto qe shkrun ky fatosi i di popplli moti..
  po ate qe spo dim eshte pse ju po i vrisni shqiptaret..
  ne se xhemajl mustafa ka qen agjent serb jepini nji flet lavdrimi vrasesit.

  pse u trembet nga bllaca..
  pse po thoni spo e njohim fare bllacen qe ka vra kllokoqin..
  jeni kontradiktor me ato cka thoni e beni..
  prandaj nuk bindet kush nga pallavrat tuaja..
  avni rustemi nuk pat frik me deklaru ..po un e vrava esatin se eshte tradhtar..

  ju kini frik..

  ju i mohoni ato qe kini bere..
  e kjo do me than se e dini se ato cka kini ba nuk mund ta justifikoni me pallavra..

  ku ish ky shik kur erdh policia e rrethoj adem jasharin..
  kerkund..

  sepse ky sherbim i sherbeu pallavres enveriste e jo atdheut..

  ti sherbesh atdheut ske nevoj me pague vrases me miliona euro sepse per nji detyr atdhetare dalin qindra atdhetar me e ba pa pages..

  opeli kuq me ningjatt veseloiste u pagua me vra ekrem rexhen..
  ne se ekremi ish agjent serb pse nuk shkove ti kosovellos pa pages me e vra midis dites mes pazarit..

  nuk mundeni me i lidh e i zbukurue gjanat o kosovell.. jo ti po as 1000 tafila nuk munden me e mblu m me sh..
  bjerini drejt .. e leni lojnat.. kinse kini luftue serbin e agjenturen serbe..

  krejt cka kini ba kto 20 vjet ka pas vetem nji objekt..
  me luftu rugov e ldk..
  kurgja tjeter..  ..

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Kush jan agjentt influent?
  Agjenti influent nuk do t thot t jet njeriu i par i nj shteti. Jan raste t rralla n histori kur njeriu i par i nj shteti ka arritur q t rekrutohet nga shrbimi armik. Agjentt me influenc, zakonisht i prkasin nivelit t dyt ose t tret n institucione drejtuese, ku shrbimi armik e bn lojn e vet n mnyr t heshtur dhe pa u hetuar. Kjo do t thot se ata jan persona, t cilt me autoritetin e tyre politik (nganjher edhe ekonomik) ndikojn te personat vendimmarrs n marrjen e vendimeve t gabuara, t cilt shkojn n dobi t armikut. Zhvillimi i ksaj veprimtarie nuk mund t ndodh i veuar. Ajo do nj prfshirje t gjithanshme, e cila gjithsesi duhet t ket mbshtetje mediale. Veprimi i gjithanshm n fushata t ktilla t sofistikuara, mbrrin q me vete t marr edhe shum persona, t cilt pa vetdije futen n kt loj, por q jan influent n rrethin ku jetojn dhe veprojn.
  Nse vetm pak shikojm nga e kaluara jon jo e largt, sigurisht se do t na kujtohen veprimet e agjenturs influente serbe, e cila ne gjysmn e dyt t viteve nntdhjeta provonte q shqiptart e Kosovs t’i fuste n kuadr t sistemit jugosllav t administrimit.
  Aktualisht, n Kosov veprojn agjenturat influente t shteteve q ia duan t mirn Kosovs dhe t atyre shteteve q kan qllim armiqsor ndaj Kosovs. Ndr kto agjentura m e rrezikshmja sht ajo serbe, e cila sht instaluar gjithandej dhe her pas here nga mbshtetja e paqllimt e disa mediave, Kosovs i shkakton dme t papara. Le ta marrim vetm nj segment, at t Shrbimit Policor t Kosovs (SHPK). Sipas publikimeve t bra, personi i cili ishte i autorizuar pr rekrutim, sistematizim dhe gradim n kuadr t SHPK-s, ka krkuar azil politik n Angli dhe ka pranuar se ka qen agjent i shrbimit serb (BIA). Deri sot, nuk sht br publike asnjher nga organet e specializuara t SHPK-s, se cili sht dmi q ky person i ka shkaktuar ktij shrbimi. Nga dmet m t mdha q mund t ket shkaktuar ky person sht mnjanimi i personave intelektual nga strukturat komanduese t SHPK-s dhe instalimi i rrjetit t tij n kto struktura, ku pr pasoj kemi nj zbulueshmri shum t ult t krimeve nga SHPK. sht e pakuptueshme se si n kuadr t SHPK-s gradohen pjestar, t cilt e kan t dyshimt diplomn e shkolls s mesme, ndrsa mbeten pa grada inxhiniert, ekonomistt, juristt… Kjo m s miri e vrteton pranin e agjenturs influente n kt institucion, por edhe n institucionet tjera. Secili q ia do t mirn Kosovs, le t shikoj se k ka afr tij!

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Citim Postuar m par nga Brari Lexo Postimin
  leni pallavrat or kosovell..

  kto qe shkrun ky fatosi i di popplli moti..
  po ate qe spo dim eshte pse ju po i vrisni shqiptaret..
  ne se xhemajl mustafa ka qen agjent serb jepini nji flet lavdrimi vrasesit.

  pse u trembet nga bllaca..
  pse po thoni spo e njohim fare bllacen qe ka vra kllokoqin..
  jeni kontradiktor me ato cka thoni e beni..
  prandaj nuk bindet kush nga pallavrat tuaja..
  avni rustemi nuk pat frik me deklaru ..po un e vrava esatin se eshte tradhtar..

  ju kini frik..

  ju i mohoni ato qe kini bere..
  e kjo do me than se e dini se ato cka kini ba nuk mund ta justifikoni me pallavra..

  ku ish ky shik kur erdh policia e rrethoj adem jasharin..
  kerkund..

  sepse ky sherbim i sherbeu pallavres enveriste e jo atdheut..

  ti sherbesh atdheut ske nevoj me pague vrases me miliona euro sepse per nji detyr atdhetare dalin qindra atdhetar me e ba pa pages..

  opeli kuq me ningjatt veseloiste u pagua me vra ekrem rexhen..
  ne se ekremi ish agjent serb pse nuk shkove ti kosovellos pa pages me e vra midis dites mes pazarit..

  nuk mundeni me i lidh e i zbukurue gjanat o kosovell.. jo ti po as 1000 tafila nuk munden me e mblu m me sh..
  bjerini drejt .. e leni lojnat.. kinse kini luftue serbin e agjenturen serbe..

  krejt cka kini ba kto 20 vjet ka pas vetem nji objekt..
  me luftu rugov e ldk..
  kurgja tjeter..  ..

  je i vetmi qe po trembesh kesaj teme pse?
  qka te lidhe ty me sherbimet sekrete serbe?
  pse te pengon kjo tem te dikuthet?
  une nuk do te pushoj duke publikuar kunderarmiqve te Kosoves dhe te UCK-se kushdo qoft ai kot e ke ti qe thua pusho se une nuk do te pushoi
  ne populli e dim qe dim shume por edhe do ti publikojm ato qe dim
  bari that edhe flaka te dalte ty
  ti vetem arsyetoje veten dhe jep pergjigjje per ato pyetjete me larte.

 14. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Armt e shrbimeve sekrete

  Arm quhen mjetet prmes s cilave ushtrohet dhun mbi armikun, me qllim q ai t asgjsohet, ose t detyrohet t pushoj rezistencn. Arma sht mjeti themelor prmes t cilit zhvillohet lufta dhe ato jan faktor prmes t cilave krijohet eprsia mbi armikun. Megjithat, lufta si fenomen shoqror nuk varet vetm nga zhvillimin i veprimeve luftarake n vijn e frontit. Ajo n vete prfshin nj gam t gjer veprimesh ansore, t cilat n mas t madhe i ndihmojn operacionet e drejtprdrejta luftarake. Informimi pr paln kundrshtare, eliminimi fizik i personaliteteve politike, ushtarake, shkencore, disidentve politik, diversionet mbi objektet ekonomike, ushtarake dhe t komunikacionit jan veprime, t cilat edhe pse zhvillohen larg vijs s frontit, ato mund t ken ndikim n mbarvajtjen e operacioneve luftarake, apo nganjher edhe t vendosin pr fatin e tyre.

  Kryerja e ktyre operacioneve, t cilat njihen me emrin operacione t posame, sht veprim kompleks, i cili mbi t gjitha varet nga tre elemente kryesore: Elementi i par sht informacioni i gjithmbarshm mbi objektivin, i cili fitohet n rrug t ndryshme, por q m i sakti konsiderohet ai i fituar prmes spiunazhit. Sa m i bollshm t jet informacioni, aq m tepr ua lehtson punn planifikuesve, t cilt e projektojn operacionin e posam. Elementi i dyt sht prgatitja e personave, t cilt angazhohen n operacionet e posame. Kjo prgatitje konsiston n aftsimin teoriko-praktik e fizik t personave t angazhuar. Elementi i tret sht pajisja e personave apo njsive t angazhuara n operacione t posame me mjete, t cilat e ndihmojn kryerjen sa m t efektshme t tyre. Kto mjete kapin nj numr t madh pajisjesh t ndryshme, t cilat n dukje t par duken t rndomta, por n t vrtet jan m specifike. Duke filluar nga veshmbathja, mjetet e transportit, komunikimit, orientimit, pajisjet pr vzhgim dhe armatimi, bhen n mnyr t veant. Si u pa m lart, mjetet prmes t cilave realizohen operacionet e posame jan t shumllojshme dhe prdoren varsisht nga natyra e operacionit. Pasi objekt i trajtimit ton jan armt, pr ne rndsi kan vetm ato q prdoren pr operacione t posame dhe t cilat n literatur njihen me emrin arm speciale.

  ka jan armt speciale?
  Armt speciale jan mjete prmes t cilave bhet eliminimi fizik i objektivave armike n mnyr t qet (pa zhurm), befasisht dhe me precizitet tepr t lart. Historia e prdorimit t armve speciale sht e vjetr. Qysh n lashtsi jan prdorur shigjeta, thika dhe shpata t helmuara me helme speciale, t cilat ishin n gjendje t shkaktojn vdekjen e viktims, qoft edhe nga nj grvishtje e vetme. M s shumti lloje t armve speciale jan prodhuar dhe prdorur midis dy luftrave botrore, gjat Lufts s Dyt Botrore dhe pas saj. Kjo ka ndodhur nga shkaku se n kt periudh, ka filluar q operacionet e posame, veanrisht ato informative, t jen pjes prbrse e veprimtarive politike e diplomatike, si edhe gjat zhvillimeve t operacioneve luftarake, operacionet e posame, si ato informative ashtu edhe diversionet n prapavij, fitojn rndsi tepr t madhe.
  N t kaluarn, operacionet e posame zhvilloheshin sipas rasteve, ndrsa n organizimin e tyre merrte pjes nj numr i kufizuar i personave. N fazn midis dy luftrave botrore e m pas, me operacione t posame fillojn t merren organe t specializuara, t cilat n vende t caktuara marrin epitetin forca elite.
  Meq operacionet e posame n t shumtn e rasteve zhvillohen larg vijs s frontit apo n brendi t territorit t armikut, kryerja e tyre n mnyr sekrete sht problemi kryesor me t cilin prballen personat e angazhuar apo njsit. Elementet q shkaktojn m s shumti vshtirsi n nj aksion diversant, apo aksion informativ jan dy: S pari, afrimi deri te vendi ku do t zhvillohet operacioni; duke bartur armn haptas sigurisht q do ta trhiqte vmendjen e organeve prkatse t siguris, ka do ta vshtirsonte kryerjen e operacionit me sukses. Dhe s dyti, do arm zjarri pas veprimit, shkakton zhurm, e cila n ambientet e urbanizuara trheq vmendjen e njerzve t zakonshm apo t organeve t siguris, gj q e vshtirson kryerjen me sukses t operacionit dhe trheqjen nga vendi i ngjarjes. Kta dy faktor kushtzuan q pr operacione t posame t prodhohen arm t kamufluara, miniaturale dhe pa zhurm, prkatsisht mjete t cilat eliminojn zhurmn e arms.


  Armt e kamufluara
  Armt e kamufluara gjat historis, gjetn aplikim t gjer e praktik. Pr her t par i hasim diku nga mesi i shek. XVIII. N kt periudh, ishte br mod, q burrat e shtresave fisnike, pa marr parasysh moshn, t bartnin bastun. Mirpo, shpeshher n trupin e bastunit ishte fshehur shpata ose thika, e cila mund t nxirrej n rast nevoje vetm me nj t zhdredhur t dorezs. M 1906, gjermani H. Langenhan patentoi armn bastun, duke vendosur n trupin e bastunit nj tyt t gjat, ndrsa n dorezn e tij mekanizmin pr ndezje, i cili aktivizohej me shtypjen e nj butoni. Nj arm bastun, sht prodhuar nga 1908 deri m 1912, prej armtarit nga Prizreni (Kosov) Et’hem Sheapi. Edhe pse kjo arm n literatur prmendet shum pak, ajo duhet t ket pasur vler t madhe sidomos pas vitit 1910, kur Perandoria Osmane ua kishte ndaluar shqiptarve bartjen e armve. Kjo arm prodhohej n kalibrin 11.43 mm dhe n kalibrin 7.65 mm.
  Mangsia e arms bastun, ishte vetm mungesa e karikatorit. Ajo mbushej vetm me nj fishek, ndrsa mnyra e mbushjes ishte tepr e komplikuar dhe merrte koh. Vshtruar n raport me kohn kur sht prodhuar kjo arm, lirisht mund t themi se ajo ishte shum efikase. Vet fakti se kjo arm ka qen e kamufluar, ia ka rritur efikasitetin pr arsye se prdorimi i saj ka mundur t bhet befasisht edhe nga afrsia.
  Periudha kohore para Lufts s Dyt Botrore dhe gjat saj sht e njohur pr konstruktimin e nj numri t madh armsh t kamufluara, t cilat kan pasur forma nga m t ndryshmet duke filluar nga akmakt, portofolat e parave, ants pr dokumente, lapsave etj. Nj arm karakteristike e konstruktuar n periudhn para Lufts s Dyt Botrore sht ajo t ciln m 1934 e konstruktoi gjermani R. Goldberg. Ai n mbrthyesen e rripit kamufloi katr tyta t kalibrit 6.35, ku aktivizimi i fishekve bhej direkt nga brezi pr seciln tyt ve e ve. T dhnat pr prdorim t saj jan t mangta, por nga ato pak shenja q kan mbetur, duket se kjo arm ishte prdorur nga agjentt e shrbimeve sekrete gjermane (Abwehr dhe SD), t cilt gjat lufts hidheshin me parashut n brendi t territoreve armike.
  Laboratorin e par pr konstruktimin dhe prodhimin e armve speciale e themelon m 1941, SOE (Special Operations Executive), e cila vepronte n kuadr shrbimit sekret britanik MI6. Nga ky laborator kan dal shum arm speciale, t cilat komandost e SOE-s i kan prdorur gjat aksioneve t tyre. T nj rndsie t veant jan armt e kamufluara t prodhuara n kt laborator, t cilat kan pasur forma t ndryshme dhe jan prdorur pr sabotime n prapavij t armikut. Ndr to, m karakteristike ishin armt plasse, t cilat e kan pasur formn e gurit t thngjillit, krcejve t drurit dhe jashtqitjes s kafshve. Mjetet plasse t kamufluara n masn e cila sht dukur si jashtqitje e kafshve, jan prdorur zakonisht pr vendosje gjat rrugve ku kan kaluar transporte t armikut. Kto mjete ishin t prodhuara n mnyr t veant pr zonat gjeografike ku jan prdorur. N zonat e pushtuara nga gjermant n Evropn Perendimore, sht prdorur masa e cila sht dukur si jashtqitje e kalit, n Ballkan si e mushks, n Afrikn Veriore si e deves, kurse n vendet aziatike sht prdorur masa n form t jashtqitjes s elefantit!
  Periudha pas Lufts s Dyt Botrore ishte koha e art e konstruktimit dhe e prdorimit t armve t kamufluara. Arsenali m i madh i ktyre armve sht prodhuar pr nevojat e shrbimeve sekrete informative, pasi kto shrbime ishin bartse t aktiviteteve ku aplikimi i armve speciale ishte i prshtatshm.
  Pas Lufts s Dyt Botrore u b grupimi i shteteve n dy aleanca t mdha ushtarake; n at t NATO dhe t Varshavs. Shtetet perndimore, t prira nga Shtetet e Bashkuara t Ameriks dhe ato Lindore nga Bashkimi Sovjetik, pr rreth katr dekada e gjysm ishin t konfrontuara n mnyra t ndryshme dhe gjat gjith ksaj periudhe, n marrdhniet midis ktyre shteteve ka mbretruar gjendja as luft, as paqe. Shum teoricien kt periudh e quajn si Periudha e Lufts s Ftoht.
  Shrbimet sekrete informative CIA amerikane n njrn an dhe KGB sovjetike n ann tjetr, ishin aktort kryesor t lufts s ftoht. Pr nevojat e ktyre shrbimeve u konstruktuan shum lloje t armve t kamufluara, nj pjes e t cilave jan br publike n forma t ndryshme, ndrsa pr nj pjes tjetr t tyre, mbahet sekret pr shkak t natyrs s puns q kan kto shrbime.
  Njra ndr armt m karakteristike t kamufluara, t ciln e ka prdorur shrbimi sekret bullgar (DS), sht adra bullgare. Kjo arm sht prodhuar n puntorit speciale t firms Kinteks e cila sht e specializuar pr prodhime t cilat i ka shfrytzuar DS-ja gjat Lufts s ftoht. Njri ndr aksionet e identifikuara ku sht prdorur kjo arm sht kur me 1978 n Londr, nga nj agjent i DS vritet Georgi Markov, emigrant bullgar i cili ishte gazetar i BBC. Arma nga jasht dukej si adr shiu e rndomt, kurse n brendi, prkatsisht n trupin e adrs, ishte vendosur mekanizmi pr hedhjen e predhs prmes ajrit t komprimuar. Predha ishte sferike n madhsi prej 1.73 mm dhe n brendi kishte 0.2 miligram helm Ricin. Pas hedhjes s saj nga tyta, nuk dgjohej ndonj zhurm, ndrsa hyrja n trupin e viktims ishte pothuaj e pahetueshme. Ajo mund t ndihej m s shumti sa kafshimi i mushkonjs. Pasi predha t ket deprtuar n lkurn e viktims, n mnyr graduale fillon ta bj lshimin e helmit n organizm. Varsisht prej pjess s trupit ku sht goditur viktima dhe asaj se far ka pasur t veshur, zgjat koha e helmimit t organizmit, e cila mund t vazhdoj me dit t tra ku pas nj kohe viktima vdes. Si shihet, kjo arm sht ideale pr kryerjen e vrasjeve pa u hetuar autori, koha dhe vendi i kryerjes s aktit. sht karakteristik te kjo arm se ktu kemi t bjm me kombinimin e nj arme ajrore-kimike.

  N t njjtn mas, n mos edhe m tepr, CIA pr nevojat e saj ka konstruktuar dhe prdorur arm t kamufluara. Vlen t prmendet arma n form t cigares s rndomt, n brendsi t s cils ishte e kamufluar nj tyt bakri pa vjaska dhe e ngushtuar tek dalja. Pas filtrit, vendoset fisheku 22 short, i cili aktivizohej duke e trhequr mbrapa filtrin e cigares derisa t kputet spangoja prej najloni, e cila e liron gjilprn goditse. Emri zyrtar i arms sht: Arm e kamufluar-cigare e kalibrit 22 dhe n nomenklaturn e CIA-s ka shifrn 1395-H00-5670. Pr dallim nga adra bullgare, cigarja e CIA-s pas aktivizimit bnte zhurm, megjithat ajo ishte nj arm shum e prshtatshme pr kryerjen e aksioneve befasuese.

  Se sa jan t rrezikshme armt e kamufluara, flet edhe fakti i atentatit t br m 1973 kundr kryetarit t Kores s Jugut, Park Qung Hi dhe bashkshortes s tij. Prkundr siguris s madhe, nj person kishte arritur t afrohet n afrsi pa u vrejtur dhe hapi zjarr nga nj automatik i kamufluar n akt-ant (ant pr dokumente), me ’rast personi kishte arritur q ta plagoste presidentin koreano-jugor dhe t vriste bashkshorten e tij.


  Armt miniaturale
  Armt miniaturale jan arm speciale t zjarrit t bra n prmasa shum t vogla. Mund t ken edhe forma t ndryshme, por zakonisht jan revolver apo pistoleta prmasash shum t vogla. Nse prdoren nga afrsia, ato shkaktojn vdekjen e viktims. N raport me armt e rndomta, kto kan prparsi se masa e tyre e vogl mundson fshehjen e tyre dhe kalimin pa problem npr pikat e mundshme t kontrollit.

  Ndr armt m t popullarizuara t ktij lloji sht pistoleta Browning FN mod.1906. Konstruktor i ksaj pistolete sht John Broning, ndrsa pistoleta sht prodhuar n firmn belge t armve FN (Fabrique Nationale). Versioni i prodhuar n vitin 1906 ka pasur kto karakteristika: Gjatsia 113,6 mm; lartsia 76 mm; gjersia 23,5 mm; gjatsia e tyts 53,6 mm. Pistoleta sht e kalibrit 6,35 mm. me kapacitet t karikatorit prej 6 fisheksh. Duke pasur parasysh kalibrin dhe gjatsin e tyts, pistoleta ka karakteristika t shklqyeshme balistike. Fisheku i ndezur n kt pistolet, krijon energji e cila predhs t dal nga tyta i jep shpejtsi prej 200 m/s, e cila mundson q n distancn prej 10 metrash, t shpohet drrasa nga pisha me trashsi prej 60 mm. N vitet njzeta, n firmn FN bhet modifikimi i ksaj pistolete ku ruhen karakteristikat e prgjithshme t saj, por ndryshime bhen n dimensione. Versioni i ri kishte kto karakteristika: Gjatsia 104 mm; lartsia 72 mm; gjersia 20 mm. Gjatsia e tyts dhe kapaciteti i karikatorit mbetn t njjta me modelin baz. Pr shkak t mass s vogl, ky model merr emrtimin zyrtar Baby. Se sa sht prdorur kjo pistolet nga shrbimet sekrete, sht vshtir t sigurohen t dhna, por nj gj sht e sigurt se prodhimi i ksaj pistolete ka vazhduar edhe pas Lufts s Dyt Botrore dhe ishte e prhapur n t gjitha kontinentet.
  Nj arm tjetr karakteristike, e cila pr nga konstrukti mund t jet edhe miniaturale, edhe e kamufluar sht unaza revolver Le petit guardian. Kjo arm sht konstruktuar n Belgjik. Viti i prodhimit t saj nuk dihet sakt, por supozohet se koha e prodhimit mund t jet midis viteve 1846 e 1893. Mulliri i ktij revolveri ishte i prforcuar pr nj unaz gishti dhe kishte 5 vrima, t cilat njkohsisht shrbenin edhe si tyt ku vendoseshin fishekt e kalibrit 4,5 mm. Ndezja e fishekve bhej prmes mekanizmit ndezs, i cili ishte i vendosur anash dhe ishte shum i thjesht. Pas do ndezjeje, mulliri rrotullohej me dor n drejtim t goditsit. Prmasat e ktij revolveri miniatural jan: diametri i mullirit 16,2 mm. ndrsa lartsia pa unazn 11 mm. Se cilat jan karakteristikat balistike t predhs s fishekut 4,5 mm. Lefaucheux, t ciln e shfrytzonte ky revolver sht vshtir t nxirren prfundime, pasi t dhna pr kt fishek nuk ka pr arsye se prodhimi i tij sht ndrprer shum hert. Si shihet nga karakteristikat konstruktive, kjo arm sht njra prej armve m karakteristike nga arsenali i armve miniaturale.

  Armt pa zhurm
  T gjitha armt e zjarrit pas aktivizimit t tyre shkaktojn zhurm t madhe. Zhurma e armve n vij fronti sht gj e rndomt, ndrsa n vende t urbanizuara dhe larg vijs s frontit, ajo trheq vmendjen e rrethit, gj q pr kryerjen e operacioneve speciale paraqet problem. Eliminimi i zhurms s armve, prpos n operacionet speciale, ka rndsi t madhe taktike edhe n vij fronti. Kryerja e operacioneve diversante, t atentateve prmes armve pa zhurm, bhet n tri mnyra: S pari, nse prdoren arm t ftohta, s dyti nse prdoren arm ajrore, t cilat jan shum precize dhe efikase dhe s treti nse prdoren arm t zjarrit t dors t rndomta, apo t bra n mnyr t posame dhe q kan eliminuesin e zhurms, i cili mund t jet integral apo i ndar dhe q mund t vendoset n arm sa her q shfaqet nevoja.
  Prdorimi i armve t ftohta klasike (thika), n operacionet e posame m tepr i prket t kaluars. Do theksuar fakti se n disa njsi elite t vendeve t ndryshme t bots, jan futur n prdorim harqe dhe arbaleta moderne t bra nga kompozitetet e lgurave t ndryshme. Pr t qen sa m preciz, arbaletave u kan vendosur shnjestra optike, ndrsa shigjetat jan br nga lgurat e ndryshme metalike dhe n prputhje me format m t prshtatshme aerodinamike. Ndonse kto arm kan aplikim t kufizuar pr shkak t karakteristikave t tyre teknike e balistike, n raste t veanta ato mund t prdoren dhe t jen shum efikase. Disa t meta, t cilat ua kufizojn prdorimin n raport me armt tjera t arsenalit t armve pa zhurm jan; masa, preciziteti dhe shpejtsia e qitjes.
  Masa e madhe dhe forma e ktyre armve i bn t paprshtatshme pr bartje dhe kamuflim. Ndrkaq, derisa prmes harkut apo arbalets speciale zhurma sht e eliminuar thuaja trsisht, preciziteti dhe shpejtsia e qitjes i mungojn ktyre armve n raport me nj pushk snajper, apo nj pistolet, e cila e ka t vendosur eliminuesin e zhurms, ndrkoh q armt ajrore n kt drejtim premtojn m tepr.
  Njra ndr pushkt ajrore m t prsosura e cila prdoret pr her t par edhe pr qllime ushtarake, sht pushka Muster 1870, t ciln me 1870 e konstruktoi Bartolomeo Girandoni. T njjtin vit, kjo pushk pranohet nga ushtria austriake me emrtim zyrtar Repetierwindbűchse M-1870. Karakteristikat konstruktive t ksaj pushke jan kto: Ka peshuar 4.5 kg; tyta ka qen e gjat 844 mm. dhe n kalibrin 12,2 mm; arka e municionit sht e vendosur paralel me tytn dhe ka kapacitet prej 20 predhave sferike; rezervuari i ajrit sht i vendosur n qyt dhe ka mundur t ndrrohet. Rezervuari ka pasur kapacitet t ajrit prej 200 atmosferash. Qitja sht realizuar prmes kmbzs, e cila sht e konstruktuar n at mnyr q ta bj t mundur lirimin e ajrit t komprimuar nga rezervuari n sasi t mjaftueshme, sa pr t’i dhn predhs shpejtsi 310 m/s, shpejtsi kjo e mjaftueshme pr t’u arritur efekti vdekjeprurs i predhs deri n distancn 135 m. Futja e predhs n tyt sht br nga pjesa e prapme n mnyr prsritse prmes mekanizmit t posam, i cili edhe m tepr ia ka rritur vlern ksaj arme. Prdorim praktik, kjo pushk gjeti n aksionet diversante t snajperistve austriak gjat luftrave austriako-franceze t vitit 1801 e 1802 n Italin Veriore. Goditjet e befasishme nga pritat, prmes ktyre pushkve, austriakt i organizonin prgjat rrugs s marshimit t ushtris s Napoleonit. Efektet ishin jashtzakonisht t mdha. Prve q bhej ndalja e prkohshme e marshimit, kto ndikonin edhe n prhapjen e friks dhe panikut n radht e ushtris franceze.
  Eliminimi i zhurms s arms s zjarrit ka qen njri nga problemet me t cilin jan marr shum konstruktor q nga fillimi i shekullit XIX. Rezultatet m t mira n kt drejtim i ka arritur amerikani Hajrem Persi Maksim. Ai sht i pari q m 1908 e konstruktoi eliminuesin e zhurms pr arm t zjarrit, t cilin m 1909 e patentoi. Zgjidhjet teknike t H. Maksimit n parim prdoren edhe n eliminuesit e zhurms, t cilt bhen edhe n ditt e sotme. Eliminuesit e zhurms, t cilt ai i ka konstruktuar jan prdorur edhe pas Lufts s Dyt Botrore. Ideja e H. Maksim ishte q eliminuesi i zhurms s armve t zjarrit t aplikohet masivisht n ushtri. Ai, pr kt n vitin 1912 patentoi eliminuesin e zhurms pr pushkn e ushtris amerikane Springfild M-1903. Ideja e tij u realizua vetm pjesrisht nga shkaku se eliminuesi i zhurms nuk u prvetsua masivisht nga ushtria, por n sasi t kufizuara. Shpikja e Maksimit aplikim praktik gjeti te organizatat t cilat zhvillonin “luftn e heshtur”. Pushka Springfild M-1903, me eliminuesin e zhurms Maksim, sht arma e par n arsenalin e armve speciale t ciln CIA e futi n prdorim menjher pas themelimit t saj (1947).

  Nj arm karakteristike, e cila i takon familjes s armve speciale pa zhurm, sht pistoleta Welrod. Kt pistolet e ka konstruktuar majori i ushtris britanike Dolvin. Pistoleta sht konstruktuar n dy kalibra; n 9 mm. pr fishekun 9 mm. Luger dhe n 7, 65 mm. pr fishekun 32 ACP. Versioni n 9 mm. sht i gjat 250 mm. dhe me diametr 35 mm. kurse versioni 7, 65 mm. sht i gjat 212 mm. dhe me diametr 32 mm. Kjo pistolet ka eliminuesin e zhurms integral. Ka karikator me kapacitet prej 8 fisheksh t kalibrit 7.65 dhe 7 t kalibrit 9 mm. i cili njkohsisht shrben edhe si dorez. Kt pistolet, gjat Lufts s Dyt Botrore e kan prdorur njsit pr operacione t posame t ushtris britanike SOE. Nj sasi e konsiderueshme ktyre pistoletave prmes rrugve t ndryshme i sht drguar njsive t rezistencs n vendet perndimore t okupuara nga gjermant, e cila u aplikua kryesisht n operacione speciale.

  Eliminimi i zhurms te armt e zjarrit t dors, nuk mund t jet i plot. Kjo varet nga nj sr faktorsh, por m s shumti varet nga lloji i eliminuesit t zhurms, lloji i arms, kalibri dhe lloji i municionit. T gjitha armt e zjarrit t dors mund t modifikohen n at mnyr, q n to t vendoset eliminuesi i zhurms. Pas Lufts s Dyt Botrore, eliminuesit e zhurms filluan t gjejn aplikim t gjer pr pistoleta dhe automatik, t cilt i prdorn njsit diversante dhe ato antiterroriste. M s shumti prodhohen pr pistoleta dhe automatik t kalibrit 7, 62 mm. 7, 65 mm. 9 mm dhe 45 ACP. Reduktimi i zhurms s arms prmes eliminuesit t zhurms mund t jet nga 30 deri n 48 decibela.

 15. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Programi i pergjimit te celulareve nuk eshte me nje ceshtje e re, e cila duhej te zbulohej nga televizionet dhe me e cila duhet t’i interesoj cdo qytetari. Programet te cila lehtesojne pergjimet jane te njohura prej prdoruesit pasionant , si dhe nga anetaret e faqes shqiptare te telefonave celulare http://danipr.inc.md/xs_047/index.php e llojit t papages e cila jep informacion te vazhdueshem per programet e telefonave celulare si edhe programeve te ndryshme mbi keto te fundit.

  Perpara disa muajve o morm rregullisht si edhe kerkuam programin FlexiSpy, ku ne baze te informacionit nga kompania e cila e prodhoi kete program lejon pergjimin e bisedave telefonike ne celular, regjistrimi i thirrjeve si edhe t SMS-ve, arkivimin e te gjitha thirrjeve si edhe kohezgjatjen e tyre si edhe shume funksione te tjera. Te gjitha keto te dhena mund te bien ne dore te personit te interesuar ne cdo moment, nepermjet nje lidhjeje te shkelqyeshme on line. Sigurisht, FlexiSPY i cili u reklamua si program qe lejon perdoruesit e ketij programi te shikojne nese i tradheton gruaja eshte ne fakt i shtrenjte. Punon vetem ne aparatura celularesh, te cilat mbeshteten ne platformen S60 te Nokias.


  FlexiSPY nuk eshte i vetmi program i cili lehteson pergjimet. Ne faqen shqiptare te cilen ju treguam me siper do te gjeni disa programe analoge te ketij stili, te cilat punojne vetem tek smart phones . Nje kategori tipike programesh jane ato qe lejojne hyrjen e SMS-ve. Programet e llojit te tille jane kryesishtte pamundura te shihen nga perdoruesi, punojne vazhdimisht si dhe marrin persiper te futen ne numra te tjere telefonash dhe dergojne te dhena, si per thirrjet qe hyjne dhe ato qe dalin, si edhe per SMS-t. SMS Forwarder Lite  eshte nje program i ketij lloji i cili jepet edhe falas, lejon shikimin e te gjitha SMS-ve ne nje numer te caktuar celulari.


  Nje program tjeter i avancuar i ketij lloji, kontrolli i te cilit mund te behet... vetem me SMS dhe jo nga ndonje zyre eshte SMS Anywhere  ndoshta flitet per nje spyware te cilin F-Secure http://www.f-secure.com/v-descs/flexispy_a.shtml i dha pseudonimin Acallno.A, te cilen qe ta beni tuajn duhet te paguani perafersisht 10 dollar. Dhe lista vazhdon... me Multitasker.


  Per platformen S60 dhe kryesisht per gjeneraten e dyte te saj, jane paraqitur me dhjetra programe, te cilat mund te perdoren...per pergjime. Nqs do te keni mundesine e nderhyrjes fizike mund te fusni ne gracke celularin dhe te regjistroni te gjitha bisedat qe behen nga telefoni qe e keni futur ne gracke si edhe te merrni me MMS fotografite te cilat behen ne menyre periodike nga telefoni qe e keni futur ne gracke. Kompani te ndryshme kane paraqitur ne treg edhe aparatura te vecanta per... pergjime, si psh Spyphone http://www.spy-safetyphone.com/.


  Persa i perket gjetjes se pozicionit ku ndodhet perdoruesi kjo do te ishte e pamundur, nqs aparati celular qe pergjoni nuk do te kishte GPS, por mund te perdoret informacioni i celulave te celularit. Mbledhja e informacionit te celules mund te behet me nje program, sic eshte CellTrack  ku sigurisht eshte nje procedure e cila kerkon durim shume te madh, si edhe shume kohe te lire ne dispozicion. Ne vazhdim celulari i cili vihet ne pergjim duhet t’i futet edhe nje program tjeter, ku te drgoj informacionet e celules me SMS ne numrin qe keni caktuar ju. Fatkeqsisht nuk gjetem nje program te tille me Java ME program, megjithese kerkuam shume. Edhe n.q.s mendojme se ekziston nje gje e tille, ai do te perdoret ne kohe te caktuar, duke derguar informacione SMS-je. Kjo do te ishte e mundur n.q.s programi do te zgjidhej si screensaver. Disa celulare te cilet jane ne treg, midis te cileve edhe GX29, lejojne perdoruesin per cdo Java program si screensaver, por kjo do te kuptohej menjehere nga perdoruesi te cilit i keni ngritur gracken.


  Perballimi i pergjimeve


  N.q.s dyshoni se ne celularin tuaj S60 jane futur disa nga keto programe qe folem me lart nuk do jete e nevojshme te shikoni me termometer temperaturen e baterise (e cila nxehet shume gjate ketyre pergjimeve). Udhezime me shume per te kuptuar per programet te cilat jane instaluar ne celularin tuaj pa dijenine tuaj sic eshte FlexiSPY do ti gjeni tek faqja e F-Secure http://www.f-secure.com/v-descs/flexispy_a.shtml. celularin tuaj mund ta mbroni ne keto raste edhe me ndonje program antivirusi. Per programet e tjera mjafton te shtypni vazhdimisht butonin menu, derisa te dali control panel dhe te shkoni tek veglat dhe te vazhdoni te beni klik tek ikona e mirembajtjes se programeve ose e thene ndryshe nje program menaxhimi celularesh, duke hequr cdo gje e cila ju duket e... dyshimte.


  Mos e hidhni celularin nga dritarja...


  Mbas te gjitha ketyre qe thame me lart ju mund te shqetsoheni dhe ndiheni se duhet te hidhni telefonin nga dritarja, eshte mire te degjoni edhe gjerat e tjera: 99% e programeve te cilat lejojne pergjimet punojne ne aparatura te vjetra te cilat bazohen tek platforma symbian S60, sic eshte pash celulari Nokia 6600  . Qe te behet instalimi i ketyre prograve ne celular duhet qe ai... i cili do tju fusi ne gracke, duhet te kryej nderhyrje fizike ne celularin tuaj, si edhe shume kohe per te programuar celularin . N.q.s nepermjet... Bluetooth-it tuaj dergohet nje delfin, ne celular nuk mund te instalohet asgje, qofte ky edhe nje mikrofon incizimi. N.q.s do te merrni nje program te cilin nuk e njihni nepermjet Bluetooth kur ndodheni ne nje ambjent te jashtem, mos i percmoni 2-3 mesazhet e sigurise te cilat ju lajmerojne ne lidhje me kete program.


  Pergjimet e verteta nuk behen asnjehere nepermjet Bluetooth si edhe programeve te cilat futen nepermjet SMS ne celular. Perdoren zakonisht metoda te tjera,dhe zakonisht behet me aparate te enkriptuara...
  Informacione t tjera mbi telefonat celular si edhe programet mund t’i gjeni tek faqja shqip:
  http://danipr.inc.md/xs_047/index.php

 16. #16
  Perjashtuar
  Antarsuar
  16-12-2009
  Postime
  22
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Kosovelli Lexo Postimin
  Kush jan agjentt influent?
  Agjenti influent nuk do t thot t jet njeriu i par i nj shteti. Jan raste t rralla n histori kur njeriu i par i nj shteti ka arritur q t rekrutohet nga shrbimi armik. Agjentt me influenc, zakonisht i prkasin nivelit t dyt ose t tret n institucione drejtuese, ku shrbimi armik e bn lojn e vet n mnyr t heshtur dhe pa u hetuar. Kjo do t thot se ata jan persona, t cilt me autoritetin e tyre politik (nganjher edhe ekonomik) ndikojn te personat vendimmarrs n marrjen e vendimeve t gabuara, t cilt shkojn n dobi t armikut. Zhvillimi i ksaj veprimtarie nuk mund t ndodh i veuar. Ajo do nj prfshirje t gjithanshme, e cila gjithsesi duhet t ket mbshtetje mediale. Veprimi i gjithanshm n fushata t ktilla t sofistikuara, mbrrin q me vete t marr edhe shum persona, t cilt pa vetdije futen n kt loj, por q jan influent n rrethin ku jetojn dhe veprojn.
  Nse vetm pak shikojm nga e kaluara jon jo e largt, sigurisht se do t na kujtohen veprimet e agjenturs influente serbe, e cila ne gjysmn e dyt t viteve nntdhjeta provonte q shqiptart e Kosovs ti fuste n kuadr t sistemit jugosllav t administrimit.
  Aktualisht, n Kosov veprojn agjenturat influente t shteteve q ia duan t mirn Kosovs dhe t atyre shteteve q kan qllim armiqsor ndaj Kosovs. Ndr kto agjentura m e rrezikshmja sht ajo serbe, e cila sht instaluar gjithandej dhe her pas here nga mbshtetja e paqllimt e disa mediave, Kosovs i shkakton dme t papara. Le ta marrim vetm nj segment, at t Shrbimit Policor t Kosovs (SHPK). Sipas publikimeve t bra, personi i cili ishte i autorizuar pr rekrutim, sistematizim dhe gradim n kuadr t SHPK-s, ka krkuar azil politik n Angli dhe ka pranuar se ka qen agjent i shrbimit serb (BIA). Deri sot, nuk sht br publike asnjher nga organet e specializuara t SHPK-s, se cili sht dmi q ky person i ka shkaktuar ktij shrbimi. Nga dmet m t mdha q mund t ket shkaktuar ky person sht mnjanimi i personave intelektual nga strukturat komanduese t SHPK-s dhe instalimi i rrjetit t tij n kto struktura, ku pr pasoj kemi nj zbulueshmri shum t ult t krimeve nga SHPK. sht e pakuptueshme se si n kuadr t SHPK-s gradohen pjestar, t cilt e kan t dyshimt diplomn e shkolls s mesme, ndrsa mbeten pa grada inxhiniert, ekonomistt, juristt Kjo m s miri e vrteton pranin e agjenturs influente n kt institucion, por edhe n institucionet tjera. Secili q ia do t mirn Kosovs, le t shikoj se k ka afr tij!
  Te pershnes
  Pikerisht keta duan zbulimet serbe,njerez me te kaluare te dyshimte...
  Ps:inxhinieret,ekonomistet,juristet punojne ne prodhim,ne tokat tona.

 17. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Shrbimet sekrete t SHBA-ve: “Ballkani rrezikon stabilitetin e Europs”

  Edhe gjat vitit 2009 Ballkani prbn nj rrezik paqndrueshmrie pr stabilitetin e Europs. Ky sht parashikimi i ekspertve t shrbimeve sekrete amerikane. N raportin vjetor t vlersimit t rrezikut, t paraqitur nga drejtori i Drejtoris Inteligjente t SHBA-ve, Denis Bler, para Komitetit t przgjedhur t shtjeve t Siguris n Senat, prcaktohen si burim rreziku tre vende t rajonit; Serbia, Kosova dhe Bonj-Hercegovina. N materialin e publikuar dy dit m par thuhet se rreziqet jan t pranishme, me gjith zhvillimet pozitive q ndodhen me fitimin e zgjedhjeve nga udhheqja pro-europiane n Serbi dhe ftesa pr antarsimin e Shqipris dhe Kroacis n NATO. N prmbledhjen e dokumentit t paraqitur n Senat, Bleir ka vlersuar edhe pasojat e krizs ekonomike, problemin me Al Kaedn, kriza n Lindjen e Mesme, marrdhniet me Iranin, Irakun dhe Afganistanin, si dhe raportet me Europn dhe Rusin.
  Raporti pr Ballkanin
  “Zhvillimet n Ballkan srish shfaqin nj rrezik t madh paqndrueshmrie n Europ gjat vitit 2009, pavarsisht zhvillimeve pozitive vitin e kaluar, q kan t bjn me shpalljen paqsore t pavarsis s Kosovs, fitoren n zgjedhje t udhheqjes pro-europiane n Serbi dhe ofertn pr antarsim n NATO t Shqipris dhe Kroacis”, - thuhet n dokumentin e paraqitur n Komitetin e Senatit dy dit m par. Sipas tij, “sfidat kryesore t stabilitetit vijn nga statusi i pazgjidhur politik i minoritetit serb n Kosov, veanrisht n veri t saj, dhe ngatrresat institucionale ndretnike q vazhdojn t pengojn institucionet e Bosnj-Hercegovins”.
  Pengesat e Kosovs
  “M shum se 50 shtete, duke prfshir 22 nga 27 vendet antare t BE-s, kan njohur shtetin e ri t Kosovs. N vitet n vazhdim Prishtina do t vazhdoj t jet e varur nga asistenca e komunitetit ndrkombtar pr zhvillimin e saj dhe pr t garantuar integritetin e saj territorial”, - konstaton raporti i prgatitur nga drejtori Bler. M tej vijohet: “N mnyr t hapur, Beogradi mbshtet institucionet paralele serbe t Kosovs. Ata kan prdorur mjetet politike dhe ligjore pr t sfiduar dhe minuar sovranitetin e Prishtins dhe kufizuar mandatin e EULEX-it, i cili ka pr mision q t ndihmoj autoritetet e Kosovs pr t ngritur sistemet multietnike policore, gjyqsore dhe doganore. Kjo gj ka prforcuar de fakto ndarjen e Kosovs n jug me nj shumic shqiptare dhe n veri me shumic serbe, dhe ka irrituar shqiptart e Kosovs”, - thuhet n vlersimin vjetor. Ekspertt pohojn se “prania e forcs s KFOR-it do t ndihmoj pr t prmbajtur prhapjen masive t dhuns”.
  Serbia nn ndikimin rus
  “Udhheqja serbe q prkrah nj t ardhme europiane dhe presidenti Tadi dshirojn nj progres t shpejt n drejtim t antarsimit n Bashkimin Europian, por ata nuk jan t gatshm t braktisin piketn e fundit t Beogradit n Kosov”, - konstaton raporti. Sipas tij, “Beogradi akoma pret mbshtetje diplomatike nga Moska n kt shtje”. Raporti “Bler” prmend edhe arritjen e marrveshjes mes Serbis dhe Rusis s fundi “n fushn e energjis, ku bhet fjal pr shitjen e shumics s aksioneve t rafineris shtetrore serbe t nafts”.
  Nj vend t veant n vlersimin vjetor t rrezikut pr Ballkanin i kushtohet edhe t ardhmes s Bosnjs, e cila vazhdon t jet nj shtet multietnik n dyshim. Gjat 18 muajve t fundit jan bllokuar proceset pr integrimin n strukturat euroatlantike t Bosnj-Hercegovins. N raport prmenden vala e dhuns, e cila sht prhapur gjersisht, apo ndarja formale mes tre grupeve t mdha ndretnike. “Krcnimet pr shkputje nga udhheqsit serbo-boshnjak dhe thirrjet e disa udhheqsve boshnjak pr t eliminuar etnitetin serbo-boshnjak kan rritur tensionet ndretnike q ndoshta do t arrijn nivele m t larta n vitet n vazhdim”, - konstaton raporti.
  Ky vlersim vjetor i rrezikut global, q bhet nga Shrbimi Sekret amerikan, sht i pari n periudhn e presidencs “Obama”, ndonse t dhnat dhe ngjarjet e shqyrtuara u prkasin zhvillimeve t vitit 2008.

  Kriza ekonomike v n rrezik sigurin

  Kriza ekonomike dhe pasojat e saj social-ekonomike dhe gjeopolitike kan qen kryefjala e raportit vjetor t vlersimit t rrezikut kt vit. Zhvillimet ekonomike prbjn nj rrezik pr sigurin. N kt raport jan marr n konsiderat t gjitha zhvillimet e viteve t fundit, ulja e mimit t nafts, rritja e burimeve energjetike dhe raportet mes vendeve. Kriza do t ket pasoja t rnda nse do t zgjas m shum se nj apo dy vjet, konstaton raporti, i cili, gjat paraqitjes s tij n Komitetin e przgjedhur pr shtjet Inteligjente n Senat trajtoi edhe problemet e ndryshimeve klimaterike globale dhe impaktin e brendshm dhe t jashtm; rrugn pr sigurimin e burimeve t pastra t energjis dhe furnizimin me uj dhe ushqime, veanrisht n kndvshtrimin e rritjes s popullsis me 1 miliard njerz deri n vitin 2025, dhe mbrojtja e infrastrukturs s informacionit t Shteteve t Bashkuara, e cila sht e rrezikuar nga aktort shtetror dhe joshtetror.
  Nj vend t rndsishm n raport zn edhe marrdhniet mes Shteteve t Bashkuara dhe Rusis, sidomos pas konfliktit n Gjeorgji, ku Moska duket e interesuar t vendos raporte t mira me administratn “Obama”. Por, n ann tjetr, SHBA-t kan shpallur interesat e tyre n rajon; pr zgjerimin e NATO-s, vendosjen e sistemit raketor n Europ dhe sigurimin e linjave t furnizimit me burime energjetike n zonn e Kaspikut. Por, raporti konstaton se kto synime strategjike po prballen me sfida dhe kundrshtime t mdha nga Rusia, e cila po prfiton nga kriza energjetike dhe kt po e prdor si mjet pr t realizuar qllimet politike n arenn rajonale dhe globale.

 18. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Citim Postuar m par nga Brari Lexo Postimin
  leni pallavrat or kosovell..

  kto qe shkrun ky fatosi i di popplli moti..
  po ate qe spo dim eshte pse ju po i vrisni shqiptaret..
  ne se xhemajl mustafa ka qen agjent serb jepini nji flet lavdrimi vrasesit.

  pse u trembet nga bllaca..
  pse po thoni spo e njohim fare bllacen qe ka vra kllokoqin..
  jeni kontradiktor me ato cka thoni e beni..
  prandaj nuk bindet kush nga pallavrat tuaja..
  avni rustemi nuk pat frik me deklaru ..po un e vrava esatin se eshte tradhtar..

  ju kini frik..

  ju i mohoni ato qe kini bere..
  e kjo do me than se e dini se ato cka kini ba nuk mund ta justifikoni me pallavra..

  ku ish ky shik kur erdh policia e rrethoj adem jasharin..
  kerkund..

  sepse ky sherbim i sherbeu pallavres enveriste e jo atdheut..

  ti sherbesh atdheut ske nevoj me pague vrases me miliona euro sepse per nji detyr atdhetare dalin qindra atdhetar me e ba pa pages..

  opeli kuq me ningjatt veseloiste u pagua me vra ekrem rexhen..
  ne se ekremi ish agjent serb pse nuk shkove ti kosovellos pa pages me e vra midis dites mes pazarit..

  nuk mundeni me i lidh e i zbukurue gjanat o kosovell.. jo ti po as 1000 tafila nuk munden me e mblu m me sh..
  bjerini drejt .. e leni lojnat.. kinse kini luftue serbin e agjenturen serbe..

  krejt cka kini ba kto 20 vjet ka pas vetem nji objekt..
  me luftu rugov e ldk..
  kurgja tjeter..  ..
  "Besohet se IHPSO apo SIA (Sigurimi i Atdheut) ka rreth 300 bashkpuntor, gjysma e t cilve marrin rrog nga 200 euro n muaj. Gjysma tjetr e bashkpuntorve jan punsuar n organet e autoriteteve lokale apo n shrbime tjera publike. N pozicione drejtuese t IHPSO-s jan persona q kan punuar pr ish-Sekretariatin e Punve t Brendshme (SPB) si dhe pr Sigurin Shtetrore dhe Kundzbuluese (SSHK)", shkruan BIRN, duke shtuar se nj nga detyrat kryesore e IHPSO-s sht t parandalohet ardhja e Hashim Thait n pushtet.

 19. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Citim Postuar m par nga Brari Lexo Postimin
  leni pallavrat or kosovell..

  kto qe shkrun ky fatosi i di popplli moti..
  po ate qe spo dim eshte pse ju po i vrisni shqiptaret..
  ne se xhemajl mustafa ka qen agjent serb jepini nji flet lavdrimi vrasesit.

  pse u trembet nga bllaca..
  pse po thoni spo e njohim fare bllacen qe ka vra kllokoqin..
  jeni kontradiktor me ato cka thoni e beni..
  prandaj nuk bindet kush nga pallavrat tuaja..
  avni rustemi nuk pat frik me deklaru ..po un e vrava esatin se eshte tradhtar..

  ju kini frik..

  ju i mohoni ato qe kini bere..
  e kjo do me than se e dini se ato cka kini ba nuk mund ta justifikoni me pallavra..

  ku ish ky shik kur erdh policia e rrethoj adem jasharin..
  kerkund..

  sepse ky sherbim i sherbeu pallavres enveriste e jo atdheut..

  ti sherbesh atdheut ske nevoj me pague vrases me miliona euro sepse per nji detyr atdhetare dalin qindra atdhetar me e ba pa pages..

  opeli kuq me ningjatt veseloiste u pagua me vra ekrem rexhen..
  ne se ekremi ish agjent serb pse nuk shkove ti kosovellos pa pages me e vra midis dites mes pazarit..

  nuk mundeni me i lidh e i zbukurue gjanat o kosovell.. jo ti po as 1000 tafila nuk munden me e mblu m me sh..
  bjerini drejt .. e leni lojnat.. kinse kini luftue serbin e agjenturen serbe..

  krejt cka kini ba kto 20 vjet ka pas vetem nji objekt..
  me luftu rugov e ldk..
  kurgja tjeter..  ..
  - M sa kuptova un, sherbimi sekret i LDK-s qenka i prbr nga ish-shpijuna t UDB-s serbe, apo jo. Kta pra jan ato "bandat e kuqe serbo-etniko-trigishtat" q luftojn kundr shqiptarve (kosovarve); prpiqen t ruajn pushtetin me do kusht duke anashkaluar me t gjitha mjett PDK-n! Tash e kam t qart se kush qenkan ata majtistat e kuq, komunist e serbofil t flliqur...!
  - N dallim nga sherbimi i ndyr i LDK-s, qllimi kryesor i sherbimit sekret t PDK-s sht "gjetja dhe eliminimi i bashkpuntorve t shrbimeve sekrete serbe". UCK-ja dhe PDK-ja nuk i kan armiq shqiptart : ata kan luftuar dhe vazhdojn ta luftojn armikun kryesor : shkaun e shkins.

 20. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  UNMIK ka emrat e zyrtarve nga Ministria e Brendshme serbe, t cilt ishin t prfshir n protestat m t dhunshme n Kosov q pas shpalljes s pavarsis, ku humbi jetn edhe nj paqeruajts ukrainas. “UNMIK ka emrat e antarve t Ministris s Brendshme serbe t cilt jan drejtuar n gjykatn ndrkombtare n Mitrovic m 17 mars, godin pr t cilt KFOR u detyrua t ndrhyj pas pushtimit t saj nga serbt”, tha Alexander Ivanko, zdhnsi i misionit t OKB-s n Kosov. Ivanko shtoi se do t kryhen hetime t mtejshme pr t zbuluar mnyrn se si kta zyrtar kan hyr n territorin e Kosovs. Deklarata e UNMIK-ut se pas ktyre trazirave t dhunshme fshiheshin zyrtar serb sht br q nj dit pas trazirave por vetm dje u mundsua raporti i plot zyrtar i cili e vrteton kt fakt me prova dhe me emra konkret t organizuesve.
  Strukturat sekrete
  Ndrsa sipas burimeve t gazets prishtinase “Koha ditore”, shrbimet sekrete t UNMIK-ut kan zbuluar 10 zyra t Ministris s Brendshme serbe q kan operuar dhe vazhdojn t operojn n Kosov. Duke cituar burime anonime nga zyrtar t UNMIK-ut, kjo gazet citon se nga dhjet zyra serbe, tet veprojn n veri t Kosovs, tre prej t cilave n Mitrovic. Dokumenti, pjes t s cilit jan publikuar n formn e nj faksi, tregon se Ministria e Brendshme serbe ka stacionin e vet t policis n Kosov. “BIA (Shrbimet Sekrete Serbe) dhe UBPOK (Protektorati i Krimit t Organizuar) vazhdojn punn e tyre n kto stacione trsisht t pafshehur”, shkruan gazeta. “Koha Ditore” shton se pran stacionit t policis serbe n Mitrovic ka nj tjetr godin administrative t ministris serbe. Nj tjetr stacion operon n Zvean, po ashtu edhe ktu nj godin tjetr e Ministris dhe Shrbimeve Sekrete Serbe. Deg t tjera t ktyre institucioneve serbe veprojn n Soanik, Leshak dhe Leposavi. Sipas informacionit anonim nga UNMIK-u pr kt gazet, dy zyra veprojn n Graanic. Nj prmban adminsitratn dhe nj tjetr Shrbimet Sekrete Serbe. Po sipas ktij informacioni Beogradi ka edhe gjykata paralele n Kosov. Zyrat qendrore t strukturave paralele serbe n Mitrovic jan n lagjen Boshnjake. Gjykata t tilla veprojn edhe n Zvean dhe Leposavi.

Faqja 1 prej 49 12311 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •