Close
Faqja 4 prej 49 FillimFillim ... 2345614 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 979
 1. #61
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  'UDB-ashat'E KOSOVES, DHE ME Emer Mbiemer:

  Mehmet Shoshi - spiun (ministr i Udbes) - merrte vet pjes n torturimin e t burgosurve
  2. Fevzi Ajvazi - spiun
  3. Karakushi Jusuf - udbash spiun m von ministr i Udbes
  4.HASAN MEHMETI-ish-kryeshef i Sigurimit shtetror (UDB-s) n Prishtin;
  5.NAZMI Juniku-ish-Sekretar Krahinor i Jurisprodencs dhe Administrats s Prgjithshme;
  5.DURAK JASHARAJ-ish-gjykatės hetues;
  6.HALIL KELMENDI-ish-prokuror publik;
  7.DURMISH KOINAJ-ish-kryetar trupit gjykues
  8.SHEFQET BYTYQI-ish-gjykatės;
  9.FEHMI GASHI-ish-porot gjyqtar;
  10.Ymer Osaj - gjyqtar
  11.HASAN BERISHA-ish-porot gjyqtar;
  12.NAZMIJE KRASNIQI-ish-procesmbajtse n gjykim;
  13.ISAK HASANI-gazetar i ?? şRILINDJES ";
  14.ALI ish OLLONI-gazetar i "Zrit t Rinis"
  15.FAHREDIN Gunga-ish-kryeredaktor i Radio televizionit t Prishtins (RTP);

 2. #62
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  UDB-ashat qe torturonin t burgosurit:

  1.Bafti Jakupi,
  2.Lutfi Ajvazi
  3. Ejup Bajgora
  4.Mehmet Haskaj
  5 .. Ibush Kllokoqi
  5.Drago Dragojeviq
  6.Muharrem Dana
  7.Sllobodan Mijoviq
  8.Asllan Sllamniku
  9.Shefqet Hashani
  12.Zenun Shala
  13.Naip Hoxha
  14.Refik Tashi
  15.Metush Sadiku
  16.Zejnullah Shala
  17.Hasan Mehmeti
  18.Shefqet Obria
  19.Faik Nura
  21.Met Kuqi
  ".. Pak a shume te gjithe keta gjenden edhe te" Dosja e Adem Demacit ".


  Te tjere:

  1.Metush latifi - gjyqtar
  2. tadej Rodiqi - gjyqtar
  3. Hilmi Zhitia - gjyqtar
  4. Nexhat Ajro - prokuror
  5. Mehmet Maliqi - ministr i udbes (babai i Sklzen maliqit)
  6. Flori Bruqi - gauetar i tanjugut (lexo Ninit)
  7. Isak Nishevci - gjyqtar ..

 3. #63
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Ata qe i bene kurtha rinis, studentave:

  1. Rrahman kastrati (oficer jugosllav dor n burgosjen e Gjyle Krasniqit)
  2.Adem Ymeri arsimtar, shkolla e mesme Shtime
  3. Hasan Murena, fshati Hade Obiliq spiunoi 29 veta t gjith ushtar shqiptar (Zri I Kosovs numri 6 viti 1983 faqe 15).
  4. Sadik Blakaj nga Komuna e Istogut n bashkpunim me udbasht Selim Brosha e Jusuf Karakushi i ka qitur n kurthe dhe plakun Qazim Sabit Tahir Demajn, t dy nga Gjilani ... M von ky Sadik Blakaj ka shkuar n Paris i cili ma von e ka qitur n kuth Hysen gegen i cili u dnua me 13 vjet Burg ..
  5. hasan Cervadiku - profesor udbash n Prishtin (profesor n shkolln kulturologjike ku qen burgosur dy nxns t asaj shkolle Afrim Zhitia dhe Esat Brajshori)
  6.Halil Muj Kabashi i fshatit Gjurakoc
  7. Ismail Horri - nga Istogu
  Sami Alickaj fshati Carrabreg
  (T dhna m t hollsishme rreth bmave t tyre mund t gjenden te (Zri I Kosovs numer 5 viti 1983 faqe 15)
  8. Isuf pllana fshati Shtitaric ish-arsimtar i historis n Obiliq (Zri I Kosovs numer 7 / 1983 faqe 14
  9. Gani Shoshi dhe Hajdar Shoshi (bab e bir) fshati Staradran Komuna e Istogut
  10. Istref Sadiku udbash - Ozdrim (7 / 83 Zri i Kosovs).
  11.Zenun elaj, profesor i kimis dhe rrahim Pruku (qė tė dy profesor t QAMO "Muharrem Bekteshi. Vushtrri) (Zri I Kosovs numer 7 viti 1983
  12. Rexh Ze4iraj nga Pasjaki afėr Gjilanit i njohur si Rexh pasjaku vegl e Selim Broshs

  13. Bajram Troshupa, - arsimtar i fiskulltures n Prishtin
  14. Klodin Shiroka, arsimtare e Matematiks (mbesa e Kol Shirokes)
  15: fatmir rexhepi, - aktivist i LSP punonjes t Prishtins (tani sht zgjedhur ministr i punve t brendshme n qeverin e re t A. Qekut)
  16. Jonuz Salihu, arsimtar i kimis (ministr i drejtsis sot) dhe aktivist i Lidhjes komuniste (Sekretar n Qamo "Milladin popoviq (normalja e Prishtins)
  17.Hasim Milici fshati papaz komuna e Ferizajt
  18. Januz Loshi udbash Sknderaj
  19. Bahtir Asllani i Makermalit (Zri i Kosovs numer 4 viti 1983 faqe 15)
  20.Vuksan Vuksanaj, udbash qė emigracionin prcillte n Nju Jork
  21. ZYHRA Kurteshi (ZYHRA KASTRATI) fshati Lebush Komuna e Deanit.
  22. Dem Muja Pej, udbash pr plagos vdekje tre fshatar t Radavcit dhe pr kt, si edhe nj dit nuk mban burg.
  23. Bajram Fazliu, Bajram ose arraniku ose PATLIGJANI, fshati Iligje Pej
  24. Izet Imeri Komogllav ferizaj
  25. Hasan Lekiqi, udbash Gadime Komuna e Lipjanit
  26. Asllan Hetem Ibrahimi Gadime e Eprme me vajzn e gruas XHEVAHIREN .. Kjo punonte n udb ...
  27. Agim Tasholli - Gadime e Ult, kafshim i kryeudbashit faik Dudushi
  28. Faik Dudushi. kryeudbash
  29. Ejup Kamerolli nga Llapashtica
  Ahmet Deliu, Podujev
  30. Gjykatės Ahmet Ahmeti (dnopi kadri osmanin).
  31. Sokol Osman oruqi - Turiqevc Sknderaj
  32. Maliq dhe Fatmir Sheholli (bab e bir), - ky i dyti edhe sot punon pr UNMIKUN ..
  33.Nijazi hasani fshati rakovic ose qysh e kanė quajtur ndryshe Nijazi Kisha (pėr tė gjithė mund tė lexohet nė kėta zrin e Kosovs numer 10 viti 1984 si dhe n Zik numer 5 viti 1985).
  34. Fehmi Bradashi, profesor i gjeografis n shkolln e mesme 8 Nntori n Podujev
  35. Ramiz Shehu "Hitleri" msues
  Uk Muaj, - gjykatės n Pej
  36. Nezir Sherifi udbash n Ferizaj
  37. Shaqir Uka dhe Vahide Uka (burr e grua njeri Dhender i Halit Ternavcit e tjetra e motra) ..
  38.Xhafer Qorri (i vrar nga policia gjatė njė magjup luftes se fundit ne trafastacionin e Drenasit, prndryshe ky kishte dor ne masakrat e Qirezit, Likoshanit dhe Abris).
  39.Hamze Shtutica (njejte sikur Xhafer Qorri, por ky i vrar pas lufts nga Trimi Burim Ramadani me shok i cili u denua para ca javeve me 30 vjet burg-apo cudi)
  40.Zenel Hoti nga fshati Godanc i Drenasit EMRA tjere te SPIUNVE
  Zymer Maqastena - spiun
  Ibush Arifi - bashkpuntor i udbes me t bijt nga bakshia
  Murat zhevelli
  Ibr Hasku - udbash (vrau Haxhi Tishakun)
  Januz Haklaj, - spiun
  Hysen prushi - bashkpuntor
  Shaban Abazi
  Agim Muhagjiri - gazetar (ky n vitin 1990 publikisht n gazetn Rilindja kishte kėrkuar falje pr bmat e tija dhe natyrisht .. hm .. ishte falur sepse megjithat e kishte kuptuar gabimin q kishte br punn e dreqit)
  Ram Ademaj - udbash Pej
  Istref Sadikaj - udbash Pej
  Ram Ademi - kryeudbash Pej
  Rrahman Zylfiu - udbash Kumanova
  Rabit Zylfiu (ishte drguar n Turqi pr t br atentat n Sabri Novosellen dhe pasi e kishte burgosur policia turke ky n nj proqes gjyqsor edhe kishte pohuar kt gj se: "ishte drguar pr t prcjell njė emigrant shqiptar nga Jugosllavia) - pr kt m hollsisht "shkruan Zri I Kosovs" numr 6 viti 1983 ..
  Behxhet Jashari - hajdut udbash
  Behxhet Behxheti - Shkup
  Januz Panjolli - Shkup (Zri I Kosovs numer 7 vitit 1983
  Rexhep Musliu - Shkup
  Hasan Abazi - historian Krov
  Selman Sadiku --
  Nexhemedin Rustemi - Krov
  Hamit Hamiti (dbhet nga Shqipria si agjent i udbes dhe vazhdon punėn nė Maqedoni, pra kjo verteton qė tentonte Jugosllavia tė spiun qonte n Shqipri t cilt gjoja si t prndjekur nga serbet ... pra shifet se si ky spiun ishte zbuluar nga Tirana dhe me kthaer ta ky kishte vazhduar punėn e tij nė SPb t Maqedonis).
  Zylal Abedini - udbash SPb Maqedonis
  Abdyl Zhuta - udbash Ohr
  Edin Marku - udbashDibr
  Ajrush Toska - udbash Struge
  Sherif Trema - udbash Krov
  Kaim Murtishi (Zik numer 3 viti 1984).
  Mehmet Hasku - udbash Pej
  Halit Deliu - spiun nga majaci
  Xheladin Beqiri - udbash
  Krist Gegaj - Istog (personalisht shkon dhe burgos Emine Mahmutajn)
  Xhelil Shala - Hade
  Nijazi Limanowski (Limani)
  Xhabir Alija (Ilijowski) (Zik numer 3 viti 1985 faqe 19)
  Esat limani - arsimtar bilologji
  Mustafa Abedinoski
  Qamil Muhagjeri (udbash n ambasaden ee Jugosllavis n Tiran - ma von e patn drguar n Cyrih pr t emigracionin prcjellur (Zri i Kosovs 7-8 gusht-shtator) 1986
  Nezir Sferifi - udbash Ferizaj
  Enver Gashi - diplomat Cyrih
  Sali bajrami, Ibush Maraj, Sinan Blakaj, Nimon Blaka t gjith nga Vrella (Zri I Kosovs 4 prill 1987) ...
  Murat shevelli .. m pastaj pasojne.
  Shevelli Enver
  Naser Shevelli (inspektor)
  Ramadan sermagjaj (kryudbash) Ne Gjilan

 4. #64
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  KUSH E PRBNTE strukturn E OZN-sė-UDB-s N KOSOV N vitet 1945-1990?

  Ata q prbnin strukturat udhheqse t ktij Shrbimi famkeq dhe q prgatitn mijra procese gjyqsore, n bashkpunim me strukturat politike n Kosov, kundr atdhetarve shqiptar,

  ishin:

  1.edo Mijoviq
  2.Sedo Topalloviq
  3.Rajko Vidaiq
  4.Miqa Mijushkoviq
  5.Lluka Tomanovi
  6.Vllado Shilegoviq
  7.Budimir Gajiq
  8.Milosllav Bllagojeviq
  9.Andrija Vujoviq
  10.Radomir Bojaniq
  11.Novak Samargjiq
  12 .. Kosta Mihajlloviq
  13.Radovan Tapushkoviq
  14.Jovan Rosandiq
  15.Gojko Medenica
  16.Mirko Iliq
  17.Zhivko Gjurishiq
  18.Vesho Cvetkoviq
  19.Drago Crnigiq
  20.Angjellko Armush
  21.Shaban Kajtazi
  22.Xhevdet Hamza
  23.Mehmet Shoshi
  24.Jusuf Karakushi
  25Mustafa Sefidini
  26.Xheladin Beqiri
  27.Istref Sadikaj
  28.Bedrush Shala
  29.Cvetko Llakoviq
  30.Jakup Hoti
  31Ahmet Asllani
  32.Sahit Meraku
  33.Bafti Jakupi,
  34.Pavle Jelisaviq
  35.Mehmet Haskaj
  36.Ibush Kllokoqi
  37.Drago Dragojeviq
  38.Muharrem Dana
  39.Sllobodan Mijoviq
  40.Asllan Sllamniku
  41.Shefqet Hashani
  42.Svetisllav Dollasheviqi
  43.Zenun Shala
  44.Naip Hoxha
  45.Refik Tashi
  46.Metush Sadiku
  47.Zejnullah Shala
  48.Hasan Mehmeti
  49.Shefqet Obria
  50.Rajko alloviqi
  51.Met Kuqi
  52.Rame nga Prizreni
  53Ahmet Dobruna
  54.Faruk Mehmeti
  55.Mexhid Beqiri
  56.Lutfi Ajvazi
  57.Hajredin Bujupi
  58.Ramush Isaku
  59.Sahit Zogaj
  60.Halim Hajdari
  61Bashkim Qerkini
  62.Osman Veliqi
  63.Fahredin Sllamniku
  64.Imer Sllamniku
  65.Xhemajl Bilkiqi
  66.Hyzer Ahmeti
  67.Nexhmedin Mehmeti
  68.Hasan Salihu
  69.Nevzat Jashari
  70.Ahmet Blakori
  71.Zenel Hoti
  72.Ismet Haziri
  73.Pal Selmani
  74.Imer Kui
  75.Naman Sijarina
  76.Ejup Azemi
  77.Ali Halili
  78.Jusuf Hashani
  79.Shaban Hoti
  80.Shaqir Krasniqi
  81.Pashk Berisha
  82.Zeqir Hasangjekaj
  83.Mustaf Aliu
  84.Xhafer Kaliqani
  85.Adem Ibishi
  86.Ramadan Ferizi
  87.Avni Sadriu
  88.Nexhdet Gjoci
  89.Sahit Ismajli
  90.Ismail Gerbeshi
  91.Ejup Bajgora
  92.Sllobodan Mijoviq
  93.Bejtush Beka
  94.Ismet Baleci
  95.Kemajl Shabani
  96.Xhavit Kui
  97.Isa Bunjaku
  98.Zyber Zyberi
  99.Sylejman Salihu
  100.Hakif Latifi
  101.Hashmet Baxhaku
  102.Hilmi Syla
  103.Rifat Berisha
  104.Bajram Munishi
  105.Haki Velija
  106.Hasan Shahini
  107.Muamer Novobrdaliu
  108.Drita Novobrdaliu
  109.Ahmet Delia
  110.Ejup Kamerolli
  111.Murat Trnava
  112.Ibush Kllokoi
  113.Lorenc Selmani
  114.Refik Tashi
  115.Faik Nura
  116.Sabah Muhaxheri
  117.Sabit Myftari
  118.Ndrec Preni
  119.Selim Ndrecaj
  120.Ali Vllasi-vllau i Azem Vllasit
  121.Xhafer Bejiqi
  122.Hajredin Bujupi
  123.Bejtush Beka
  124.Qerim Sllamniku
  125.Abaz Ajvazi
  126.Hajrulla Jashari
  127.Zejnulla Hajrizi
  128.Halit Hasani
  129.Nexhmedin Ajeti
  130.Hilmi Hasani
  131.Drgut Jakupi
  132.Ilaz Maxhuni
  133.Enver Dragusha
  134.Dem Mujaj
  135.Abdurrahman Mulla
  136.Enver Kelmendi
  137.Jakup Llonari
  138.Nazif Zymberi
  139.Hasan Banushi
  140.Kajtaz Bacaj
  141.Halit Muhaxheri
  142.Vesel Krasniqi
  143.Latif Dulla
  144.Daut Morina
  145.Isa Kastrati
  146.Glauk Dulla
  147.Astrit Koshi
  148.Zenel Celina
  149.Musa Jorganxhiu
  150Jusuf Konstandini
  151.Kemajl Celina
  152.Xhemali Shasivari
  153.Hysen Bajrami
  154.Qerim Buzhala
  155.Hasan Rrystemi
  156.Ilaz Vranovci
  157.Shefazim Trshnjaku
  158.Lulzim Neziri
  159.Mustaf Maliqaj
  160.Azem Haliti
  161.Shaban Maloku
  162.Hysni Topalli
  163.Bajram Luri
  164.Hebib Koka
  165.Avdi Musa
  166.Hamz Shefkiu
  167.Raif Srmaxhaj
  168.Xhavit Basha
  169.Aliriza Osmani
  170.Mehmet Neziri
  171.Fatmir Dermaku
  172.Halim Hajdari
  173.Naser Shavelli
  174.Fadil Ibrahimi
  175.Avdi Maliqi
  176.Ramadan Srmaxhaj
  177.Sejdi Kastrati
  178.Emin Kastrati
  179.Haki Haziri
  180.Ramadan Syla
  181.Selim Brosha
  182.Faik Nura
  183.Musa Bajgora

  ..../..../...../

 5. #65
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  KUSH Ishin EKZEKUTUESIT E DENIMEVE T mijra ATDHETARVE SHQIPTARE-gjat viteve 1950-1990

  Gjyqtart dhe prokurort qė vepruan me urdhra t UDB-s dhe t strukturave politike e shtetėrore t kohs, ishin:

  1.Arif Korapi-gjyqtar
  2.Ali Abdullahu
  3.Ismail Xhemaili
  4.Bozhidar Zuloviq
  5.Dragolub Neshiq
  6.Rexhep Kryeziu
  7.Abdyl Dem Hoxha
  8.Branko Zhuiq
  9.Radosllav Cerovqanin-prokuror
  10.Vasilije Gjorgjeviq
  11.Vidak Petroviq-gjyqtar
  12.Isa Omeragiq
  13.Pavle Armush
  14.Mirko Spasiq
  15.Shaqir Zogaj
  16.Ratomir Paternogiq
  17.Mustaf Hoxha
  18.Vebi Mehmeti
  19.Sef Sherifi
  20.Tuna Tomiq
  21.Millorad Llazareviq-prokuror
  22.Tahir bran-gjyqtar
  23.Ramo Vodopiq-prokuror
  24.Zhivojin Cvejiq-gjyqtar
  25.Sahit Meraku
  26.Sherif Boshnjaku
  27.Trajko Angjelkoviq
  28.Osman Bytyqi
  29.Sefedin Bakalli
  30.Lubomir Veloviq
  31.Zyhdi Sadiku
  32.Minush Xrxa
  33.Hazir Haziri
  34.Tefik Shala
  35.Nebih Qena
  36.Mirko Matoviq-prokuror
  37.Nazmi Juniku-gjyqtar
  38.Beqir Shehi
  39.Mehmet Spanqaliu
  40.Isak Nishevci
  41.Durmish Koinaj
  42.Shefqet Bytyqi
  43.Durak Jashari-gjykatės hetues
  44.Mr.Halil Kelmendi-prokuror
  45.Fehmi Gashi-gjyqtar
  46.Hasan Berisha
  47.Metush Sadiku
  48.Azem Emini
  49.Qazim Goxhufi
  50.Maksimoviq Dojqin
  51.Njazi Burgideva-prokuror
  52.Riza Loci-gjyqtar
  53.Orhan Basha
  54.Bajram Blakaj
  55.Orhan Rekathati
  56.Ilaz Alija
  57.Mentor Qoku
  58.Verosllava Dimiq,
  59.Reshat Millaku-prokuror
  60.Ymer Osaj-gjyqtar
  61.Sllobodan Zhivkoviq
  62.Uk Muaj
  63.Adem Gorani
  64.Ibish Maraj
  65.Krsto Radoviq
  66.Tadej Rodiqi
  67.Nik Lumezi
  68.Refik Halili
  69.Sabit Sylaj
  70.Sherif Selishta
  71.Qerim Metaj
  72.Ndue Selmanaj
  73.Ismet Emra
  74.Riza Fazlu
  75.Metush Latifi
  76.Xhevat Halili
  77.Halil Halilaj
  78.Miftar Jasiqi-prokuror
  79.Qazim Tolaj-gjyqtar
  80.Masar Pirana
  81.Aqif Tuhina
  82.Nekibe Kelmendi
  83.Bujar Juniku
  84.Aziz Rexha
  85.Kapllan Baruti-prokuror
  86.Ruzhdi Kozmai
  87.Flamur Kelmendi
  88.Hamit Gashi
  89.Jakup Gurmani
  90.Selman Ukaj
  91.Xhemajlije Mustafa
  92.Zeqir Brdynaj
  93.Muharrem Skėnderi-gjyqtar
  94.Jusuf Mejzini
  95.Sylejman Limani
  96.Ahmet Ahmeti
  97.Bajrak Kadriu
  98.Sali Duja
  99.Safet Gorani
  100.Pjetr Prgjokaj
  101.Sknder Morina-gjykatės hetues
  102.Nikoll Vazura-gjyqtar
  103.Shefki Sylaj
  104.Abdylselam Seladini
  105.Mahmut Halimi
  106.Kadri Sylaj
  107.Shefki Sylaj
  108.Nikoll Gegaj
  109.Gani Rexha
  110.Rifat Abdullahu
  111.Sudan Gorani
  112.Hilmi Zhitia
  113.Shaban Berisha
  114.Shyqri Qerimi
  115.Bejt Alidemaj
  116.Qazim Goxhufi
  117.Osman Sylejmani
  118.Miftar Jasiqi,
  119.Spasoje Zamfiroviq-prokuror
  120.Ramadan Vraniqi ......

  ..../..../..../...

  Kjo list nuk sht e prkryer!

 6. #66
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Emri ----------------------------------- Emin
  Mbiemri -------------------------------- UKA
  DATLINJA ------------------------------- Tash diku 55-60 VJEQAR
  Vendlindja ---------------------------- BLAQ
  VENDQENDRIMI ------------------------ PRIZREN / I PANJOHUR ...
  Profesioni ---------------------------- Mesues
  Punoi ne SPb -------------------------- PRIZREN NE vitet e TETDHJETA

  Emin UKA ka punuar ne vitet e tetdhjeta ne SPb-en e Prizrenit. "Mjaft te rinje Shqiptar kan ren viktim nga ky Spiun.

  Emri ----------------------------------- LULI
  PRINDI ---------------------------------- NAZIFI
  Mbiemri -------------------------------- xxxx
  DATLINJA ------------------------------- XXX VJEQAR
  Vendlindja ---------------------------- XXX
  VENDQENDRIMI------------------------KRAGUJEVC/SERBI / I PANJOHUR ...
  Profesioni ---------------------------- xxxx
  Punoi NE SMP -------------------------- xxxx

  Ky ka braktis Kosoven me Kapitullimin e Serbis dhe simbas informacioneve qe qarkullojn, jeton tash ne Serbi ...
  Aktiviteti i tij i tashem:
  1.Pajis me Pasaporta Serbe-Shqiptaret ...
  2. Pajis me Diploma Universiteti te Falsifikuar dhe te ndryshme personelin e UDBES.
  Enver Krasniqi.
  Ky UDB-ash ka qen i punsuar deri n fillim t viteve '90-ta n stacionin e milicis s Klins, edhe atė si pasardhs i famkeqit, krye-UDB-ashit Ajet Gashi. (Kt t fundit e ka likujduar fizikisht UK-ja Gjat lufts, pr t cilin si familja e tij nuk ka treguar interesim qė ndonjė "fajtort t gjinden e vhen para Drejtsis s UNMIK-ut-istaneze, ashtu siq ka ndodhur me familjet e disa ish UDB - ashve tjer).
  Ish UDB-ashi Enver Krasniqi sot sht n detyrn e Sekretarit t Prhershm n MSHP, pra ėshtė nė shėrbim tė Melihate Trmkollit.
  Nese dikush ka dyshim n kt fakt qė anė e solla ktu, ather lirisht mund t pyes banort e Klins, dhe me siguri q ata do ti tregojn se kush ishte Enver Krasniqi para lufts n Kosov, dhe ka u ka br ai atyre atdhetarve shqiptar qė i binin n dor ktij kriminel? .

  - Zymer Zymeri.
  Para se t punsohej si UDB-ash, ky bashkpuntor i pushtuesit serb ka qen arsimtar i shkolles s mesme, ku ka dhn lndn e gjeografis ekonomike. M von Zamer kmb Zameri vhet e krye n sherbim t shrbimit t Sigurimit Shtetror (UDB), ku dallohet nga t gjith kolegt e tij pr dhunn fizike dhe terrorin qė e shkaktoj mbi t burgosurit politik n Prishtin e gjetiu npr Kosov.
  Siq duket, pas lufts ky UDB-ash i egr s bashku me forcat serbe arratiset nga Kosova.

  - Ajet Istogu.
  Ky ishte ndėr Merreni RSS-UDB-asht qė ka vepruar n Drenic, rajon ky ku kishte edhe numrin m t madh t burgosurve politik t Kosovs. pr dhunn dhe terrorin e shkaktuar ish t burgosurve nga ky bastard, si qė ja vlen t hargjohet koh, sepse jan qindra e qindra dshmitar t gjall, tė cilėt ishin "klient" (kupto viktima) t ktij tradhtari.
  Edhe ky pis e ka gjetur at q e ka kėrkuar.

  Disa nga puntort e UDB-s n Pej, t cilt burgosn dhe torturuan mizorisht me mijra atdhetar shqiptar t Pejs, Klins, Deqanit, Gjakovs dhe Burimit, jan:

  - Dem Muja,
  - Xheladin Beqiri,
  - Asllan Sllamniku,
  - Qazim Masdreku,
  - Ajet Gashi,
  - Ram Bala,
  - Enver Krasniqi (e prshkrova me lart se ku ndodhet ky pis njeri!)
  - Jakup Llonqari,
  e tjer, shumica nga tė cilėt sot jan strukur npr skuta, por disa edhe nuk fshihen fare ........... Prjashtim bėnė Dem Muja e ndonjė tjetėr si ai, i cili pas lufts s bashku me ushtrin dhe policin serbe sht larguar n drejtim t Serbsis ose Malit t Zi.

  N Ferizaj inspektor t sigurimit serb:
  Fadil Hyseni me profesion profesor i filoz.Marksiste, i vjetr rreth 55 vjet.
  Adem Ibrahimi, ish profesor i gjuhs ruse, nse jeton duhet te jet mbi 60 vjet.
  Qenan Hajdini, prof i anglishtes nga Kumanova, ka vdekur.
  I poshtri Halit Loku gjithe nga kaqaniku qe ende shetite poshte e lart i lire.

  Shum nga keto emra qe doln ketu, qe kan qene ne persona t punsuar UDB-ne e Prishtines, Gjilanit, Pejes dhe Gjakoves i kam te njohur edhe drejtprdrejt ... Mir keta Boset EPO s `jane, vetem keta jane shefa te sektoreve apo puntor dikasteresh te UDB-se.
  Ja edhe disa emra punetoresh te vyeshem te UDB-se:
  Murteza Kozniku
  Qazim Rugova
  Hadi Kerraxhiu
  Hasan Shehu
  Islam Hoti
  Lah Lahaj
  Xhavit Syla
  Nike Vokrri
  Adem Ademi
  Ahmet Ramaj
  Azem Hadri
  Sali Gashi

 7. #67
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Kjo s'dmth qe Serbia nuk ka fut njerez te vete ne strukturat ma te
  larta te Kosoves. Per fakte ma konkrete me poshte e keni nje artikull
  te botuar ne Express, te dates 8 janar, 2006, ku Lorik Pustina shkruan
  sesi Rame Maraj dhe njeriu i tij i dyte Sinan Rexhepi jane njerez te
  UDB-se nip i
  Selim Broshi apo Brosha).


  T: Bomb n IHSOP


  Nt: Mjet shprthyes vendoset nn veturn e bashkpuntorit m t
  ngusht t Ram Marajt, Sinan Rexhepit. Policia konfirmon
  incidentin, ndrsa vet Rexhepi mohon t ket njohuri pr kt
  rast.


  Lorik Pustina


  Prishtin, 8 janar - Nj mjet shprthyes sht gjendur nn
  veturn e Sinan Rexhepit, bashkpuntorit t ngusht t drejtorit
  t Institutit pr Hulumtime Strategjike t Opinionit Publik, Ram
  Marajt dhe njherit kshilltar special i presidentit Rugova.


  Sinan Rexhepi apo i njohur edhe si Sinan Zhegra, pr nj periudh
  t gjat kohore, ka qen dora e djatht e Ram Marajt n
  veprimtarin e ktij instituti si Shrbim informativ ilegal.


  Vetura e tij Passat ngjyr e kaltrt e mbyllt, me targa 415-KS-949
  sht sulmuar t shtunn gjat kohs kur ka qen e parkuar
  prball zyrave t IHSOP.


  Mjeti shprthyes q besohet t ket qen granat dore e kurdisur,
  sht vendosur nn veturn e Sinan Rexhepit, ndrsa n momentin
  kur ai ka tentuar q t hyj n vetur, ka vrejtur mjetin e
  vendosur shprthyes.


  Njkohsisht sht lajmruar edhe policia dhe KFOR-i, t cilt
  kan arritur n vendin e ngjarjes, dhe n mnyr t kontrolluar
  kan br shprthimin e mjetit t dyshuar.


  Por vetura nuk ka shptuar pa u dmtuar n trsi. T padmtuara
  kan mbetur objektet prreth Institutit, si dhe vet zyrat e IHSOP.


  Policia konfirmojn ngjarjen. Zdhnsja e ShPK-s, Sabrije
  Kamberi, tha pr Express prmes telefonit se "policia kan marr
  informat pr nj mjet t dyshimt q sht vendosur nn nj
  vetur n rrugn Ferhat Draga tek furra Qerimi 1".


  "Njsitet e KFOR kan br shprthimin e kontrolluar t mjetit
  shprthyes, ndrsa rasti sht nn hetime", theksoi Kamberi.


  Sinan Rexhepi nuk dshiroi t komentoj lidhur me kt rast.
  "Pr ksi raste nuk duhet me shkru as nuk duhet me mi thon ne
  telefon se nuk jan t vrteta", tha Sinan Rexhepi prmes
  telefonit. Paraprakisht ai mohoi t dij ndonj gj lidhur me
  kt rast, sepse sht "n pushim vikendi me familjen".


  Ai n t kaluarn deri n vitin 1999 ka punuar si oficer i lart
  n nivel federativ t UDB-s. sht nip i Selim Broshit, dhe ka
  punuar n UDB pr nj periudh kohore prej vitit 1990 deri n fund
  t vitit 1999.


  Sinan Rexhepi disa her s bashku me dy persona t tjer sht
  prmendur nga dshmitart q kan dshmuar n favor t
  aktakuzs ndaj Slobodan Millosheviqit si njri nga organizatort e
  vrasjes s Isuf dhe Bardhec Grvalls. Dshmia sht dhn m
  15 shtator t vitit 2000.


  Ram Maraj, udhheqs i Institutit pr Hulumtime Strategjike t
  Opinionit Publik, si dhe vet zyreja t ciln ai e udhheq, e n
  t ciln si njri nga koordinatort sht emruar Sinan Rexhepi,
  tani m rreth nj viti sh nn llupn e policis
  ndrkombtare, pr shkak t disa veprimtarive t paligjshme q ky
  Institut i ka kryer.


  Nj burim i besueshm brenda Institutit pr Hulumtime Strategjike
  t Opinionit Publik, ka rrfyer se vet Sinan Rexhepi, shumicn e
  rasteve ka qen ndrmjetsues i takimeve t Ram Marajt me qoft
  zyrtar t policis, qoft me struktura t shrbimeve informative
  t huaja, fillimisht me at Gjerman dhe Serb.


  Si pasoj e ktyre akuzave t cilat u publikuan pr disa dit me
  rradh, policia ndrkombtare m 10 maj t vitit t kaluar,
  bastisi zyret e IHSOP. Nga aty jan nxjerr disa jelek anti plumb,
  jan marr fillimisht revolet q i kan pasur me leje, dhe disa
  kompjuter.


  Por, tani m kan kaluar m shum se nj gjysm viti, dhe nuk
  sht br asnj hap i mtutjshm lidhur me aktivitetin ilegal
  t ktij Instituti.


  Komisionari i policis s UNMIK, Kai Vittrup, n nj intervist
  pr Express, n fund t vitit 2004, pat premtuar se "rezultatet do
  t shihen brenda 3 apo 6 muajsh".


  Pritet t shihet nse me t vrtet Vittrup do t mbaj
  premtimin.

 8. #68
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  ADEM DEMI DHE DOSJET E SHKRIMTARVE N KOSOV  Myrvete & Begzad BALIU, Prishtin  Prej dosjeve t mbyllura n Shqipri, dim vetm

  majn e Ajsbergut

  Ka disa vjet q n Shqiprin postkomuniste kan filluar t fliten e prfliten dosje nga m t ndryshmet: dosjet partiake (t Partis Komuniste t Shqipris a t Frontit Popullor) dosje institucionale (t Lidhjes s Shkrimtarve t Shqipris), dhe kryesisht dosje personale (t Enver Hoxhs, Mehmet Shehut, Ramiz Alis), dhe sidomos dosje e ngjarje t disa prej krijuesve, (Ismail Kadares, Dritro Agollit, Kasem Trebeshins, Bilal Xhaferit, Fadil Paramit, Vilson Blloshmit e Genc Leks) t cilt me jetn dhe me veprn, me mendimin politik dhe letrar, kan vazhduar t sulmojn a t mbrohen prej dosjeve t institucioneve dhe dosjeve personale, prej dosjeve politike dhe prej dosjeve kulturore, prej sulmeve kryesisht politike t bashkkohsve dhe prej sulmeve kryesisht morale t brezit m t ri.

  Mbi dokumentet e nxjerra nga arkivat kryesisht private, por edhe atyre t institucioneve kulturore, shkencore dhe madje atyre shtetrore, jan realizuar shum tryeza dialogjesh n radio e television, jan br shum dokumentar radio e televiziv, jan botuar shum vepra publicistike dhe jan mbushur me mija faqe shtypi ditor e javor. Por, nga dosjet e hapura deri tash, mbi t cilat sht prfolur, si duket dim vetm majn e ajsbergut. Me dosje, e sidomos me dosjet e krijuesve t artit e t kulturs, kultura shqiptare do t merret shum dhe do t merret gjat. Nuk jan ato dosje t nj nate, qoft ajo edhe e vetm nj nate: nats s thikave t gjata. Shkrimi i tyre sht br me muaj, me vite, gjendja e tyre sht nj dhe shumshtresore, formimi i tyre ka zgjat me dekada, kur me zjarmi e kur me hope, ato, n fund jan dosje t atij projekti gjysmshekullor, n t cilin punuan shqiptart nga brenda e ndrkombtart nga jasht, pr t ndritur nj mesjet bashkkohore t gjysms s dyt t shekullit XX.

  Me kt tem, m n fund, kur m pak e kur m shum ka filluar t merret dhe madje t merret me ngulm edhe “Ars”-i. Me t drejt. Redaksia q nga fillimi e shquan n mnyr t veant moralin e individit (n kt rast krijuesit) dhe moralin e mendimit, si kusht pr sendrtimin afatgjat t mendimit kritik dhe si koncept prioritar t vetdijes historike mbi kulturn dhe sidomos letrsin, ishte dhe sht e pamundur t’i ikim ksaj teme, e cila ka ln dhe vazhdon t lr gjurm t thella n mentalitetin njerzor dhe krijues t shoqris shqiptare. Angazhimi i krijuesve n kt tem, sot m par se sa guxim qytetar, tashm i tejkaluar pas mnjanimit t ligjit mbi propagandn, do t duhej t quhej guxim intelektual dhe madje angazhim human. Le ta thon t ‘vrtetn e tyre’ krijuesit duke botuar dokumentet e arkivave personale dhe shtetrore n kt revist, la ta thon t ‘vrtetn intelektuale t tyre’ krijuesit duke rrfyer pr t kaluarn e tyre apo t krijuesve t tjer q psuan pran tyre, dhe m n fund le ta thon t ‘vrtetn e shpirtit’ pr dhembjen q ua shkaktuan kolegve t tyre ‘pr shkaqet q vetm ata i din‘.

  Adem Demai dhe dosjet e shkrimtarve n Kosov  Adem Demai

  __________  A ka dosje t shkrimtarve n Kosov?!

  Kur na kan treguar disa nga miqt tan n Tiran dhe Shkodr pr dosjet e shkrimtarve dhe sidomos veprimet e disa prej krijuesve gjat kohs s diktaturs n Shqipri, nuk kemi besuar se letrsia ka mundur t bhet n ato prmasa, madje nga brenda, doktrin me kaq shum ndikim politik, shoqror, social dhe psikologjik n nj popull t tr. Prej dshmive t tyre, sado pak t vrteta qofshin, prej kujtimeve me shkrim dhe me goj, shkrimtart q kishin kaluar nga njra golgot n tjetrn tregonin pr diskutimet e akcilit shkrimtar t rndsishm sot apo t harruar me koh, t cilt me diskutimet pr ‘vlerat e dyshimta’, pr ‘ndikimet borgjeze’, pr ‘orientime pluraliste” t veprave t tyre, ua kishin br jetn skterr, jo vetm atyre por edhe familjes s tyre. Kishte mjaftuar nj varg i vetm i prkthyer nga nj krijues me koncepte t tjera letrare nga ato q mbretronin n letrsin shqipe, nj ngjarje ndrndikuese, nj psikologji personazhi, nj ndrdije letrari etj., dhe autori t prjetonte ato q i kishin prjetuar krijues si Kasem Trebeshina, Frederik Reshpja, Bilal Xhaferri, Zyhdi Morava, Visar Zhiti etj.

  Gjat diskutimeve pr prvoja nga m t ndryshme t ksaj natyre, n Kosov dhe n Shqipri, fillimisht kemi menduar se n Kosov, dosje t tilla jo vetm nuk kishte po, as nuk kishte kushte politike dhe kulturore t krijoheshin.

  N Kosov, politika jugosllave, q nga viti 1952 i kishte tejkaluar problemet e rrymave dhe drejtimeve letrare n letrsi, prandaj nuk mund t pritej edhe diskutimi dhe mosmarrveshjet mbi kto aspekte.

  N Kosov, natyrisht diskutohej pr vepra letrare, pr vlerat artistike, pr ndikimet e rrymave dhe drejtimeve letrare, pr gjuhn e tyre, dhe madje pr mesazhin e tyre kur e kur edhe ideor, por deri sa prktheheshin Elyari, Dostojevski e madje edhe Ezra Paundi, nuk kishte pse t flitej pr ndikime t jashtme dhe t papranueshme.

  N Kosov shkrimtart kan mundur t shkruajn dhe t deklarohen pr ose kundr realizmit n letrsi, n kontekst t nj libri a t nj problemi teorik, n interes t nj metode a t nj procesi shkencor-historik, madje edhe prmes ndonj promemorieje t hapur, dhe t mos t mos kishe asnj pasoj nga sistemi politik dhe shtetror.

  N Kosov, gjat gjysms s dyt t shekullit XX, jan shkruar vepra letrare me koncepte t ndryshme ideore, filozofike, kuptimore dhe psikologjike, duke iu prmbajtur nj rryme a nj drejtimi tjetr, por liria e shprehjes n letrsi, nuk i ka ln krijuesit letrar pa dosje.

  Nuk e kemi fjaln ktu pr pjesmarrjen e tyre t drejtprdrejt n jetn politike, pjesmarrjen e tyre n dnimin e Lvizjes Nacional Demokrate si dshmitar, si porot, apo si procesmbajts.

  Nuk e kemi fjaln pr vrasjen e tyre (Fazli Grajevcit, Rexhep Elmazit, Jusuf Grvalls) dhe pr shum krijues t tjer, emrat e t cilve u msuan pas vdekjes, pr arsye se dnimi madje edhe vrasja e tyre u b n emr t aktivitetit t tyre politik n Lvizjen ilegale shqiptare.

  Fjaln e kemi pr dshimit e botuara kohve t fundit n veprn e Prof. dr. Hakif Bajramit, “Dosja Demai”, (Dokumente, tri proceset gjyqsore kundr Adem Demait), botoi Brezi '81, Prishtin, 2004, vepr e cila e prgnjeshtron mendimin ton pr dosjet e krijuesve.

  Le t lexojm vetm disa prej dshmitarve, t cilt prve q ishin shkrimtar apo pretendonin t bheshin, dshmit e tyre i ndrtojn mes tjerash edhe mbi veprn letrare t Adem Demait:

  Dshmitari i par, kryeshkrimtar: Demai m ka thn:Pushtetart kompetent ndalojn botimin e veprave t disa shkrimtarve shqiptar, dhe prmend rastin e Gjergj Fishts, me tezat e t cilit Demai pajtohet dhe prpiqej t m bindte edhe mua n drejtsin e tyre. N t vrtet, Demai thot se Fishta ka pasur plotsisht t drejt kur thoshte se Kosmeti (m tej Kosova, v.j) sht pjes prbrse e Shqipris dhe kjo sht e drejt historike e saj.

  Dshmitari i dyt, shkrimtar dhe kulturolog: Ai (A. S., v. j.), m ka folur se Demai shkruan shum bukur si shkrimtar dhe prmes veprave t tij alegorike e shpreh at q mendon dhe n kte mnyr ia prcjell ato popullit. N lidhje me nj tregim q e ka shkruar Demai, ai, ka biseduar me mua m se nj or. Demai m ka shpjeguar se si n at tregim, prmes maces ka paraqitur ikjen e shqiptarve nga Kosova, edhe pse ata e duan atdheun e tyre – Kosovn. N kt tregim prshkruhet ndarja e maces nga shtpia dhe kthimi i saj. Maceja vshtir e braktis shtpin, ashtu si edhe shqiptart atdheun e tyre.

  Dshmitari i shtat, q deshi t bhej shkrimtar: N baz t gjith ksaj kam prfunduar se Demai mendon se do t ishte mir sikur n Shqipri t ishte regjimi perndimor, sepse perndimi do t’ u ndihmonte shum shqiptarve pr lirimin e tyre dhe pr bashkimin e Kosovn me Shqiprin. E di kt sepse m ka folur pr kt diku n vitin 1957, por nuk m kujtohet muaji.

  Dshmitari i nnt, kryeshkrimtar i pashallakut t tijntensivisht para meje ka filluar t shprehet armiqsisht pas burgimit t grupit t intelektualve shqiptar n Prishtin. Ather ka pas filluar t mbaj edhe ditarin personal “Ditari i shpirtit”. N at ditar i ka shnuar mendimet e veta intime politike. M ka thn se sht ftuar nga UBD-ja n Beograd dhe se i sht trhequr vrejtja pr grupin q sht dnuar n Prishtin, pr ka ka qen i friksuar dhe e ka kallur ditarin, q t mos u bjer n duar organeve t pushtetit. (…) N periudhn 1957 - 1958 Demai u afirmua si shkrimtar i ri shqiptar n Kosov, duke botuar romanin “Gjarpijt e gjakut”. Edhe un merrem me shkrime dhe mund t them se n mesin e shkrimtarve shqiptar t Kosovs konsiderohet si shkrimtari m i talentuar. Ndrkaq, n kt koh, prej vitit 1957, veprimtaria e tij armiqsore fillon t marr gjithnj e m shum form t organizuar. (…) M ka thn se ai mendon q trupi udhheqs i organizats duhet t jet nga shkrimtart.

  Dshmitari i dhjet, shkrimtar q shkruante n frymn moderne: Pr shkakun se un shkruaj poezi lirike n frymn bashkkohore, shum her jam kritikuar nga Demai, i cili m fliste vazhdimisht q t mos shkruaja n frymn moderne, por t shkruaj n frymn realiste pr jetn e shqiptarve n Kosov.

  Pra, n Kosov, ku kolegt nuk mund t akuzoheshin pr ndikime t jashtme ideore dhe letrare, dshmonin pr ann prkatsisht frymn nacionale t veprave letrare, sado jo, thuhej, me recensione publike dhe anonime.

  Dyshimi bie edhe n kt drejtim, sado q dosjet vazhdojn t jen t mbyllura. Ndryshe si t shpjegohen thashethemet n shtyp pr dorshkrimin ‘e ndaluar’ t Hivzi Sulejmanit “Njerzit”, II, edhe pse mosbotimi i ktij dorshkrimi tash e sa vjet e v n dyshim ekzistencn e tij. Dihet se nj numr veprash jan ndaluar pr shum vite, ndrsa disa t tjera prgjithmon. N vitin 1974 jan ndaluar pr botim katr vepra n mesin e t cilave edhe romani i Jusuf Grvalls “Dy florinj t nj dashurie” dhe ai i Musa Ramadanit “Romani pa korniz“. N vitin e madh, 1981, pr nj tregim t botuar n revistn “Fjala”, u dnuan me burg Arif Demolli dhe Sabit Rrustemi. Romani i Emin Kabashit, “Dimri i Drinis” qe vlersuar n konkurs anonim, por u ndalua me t kuptuar emrin e tij, ndrsa kusht pr botimin e tij redaktort e “Rilindjes” i kishin vn ‘futjen n tekst t nj personazhi serb, gjithsesi nga aspekti pozitiv’; shkrimtarit Zeqir Grvalla, kusht pr botimin e veprs s tij, i qe vn ‘vendosja e nj poezie kushtuar Titos(!), brenda prmbledhjes me poezi’; qe ndaluar antologjia tregjuhshe e bashkim - vllazrimit ”Lulet n ballkon” pr shkak t dnimit, m von, t njrit prej autorve t saj Mustaf Xhemajlit; qe ndaluar pr shkaqe politike nj antologji me krijues nga Ferizaji etj.

  A mund t ndaloheshin vepra t tilla prkohsisht apo prgjithmon pa recensione t kolegve t tyre shkrimtar e kritik, a mund “t merrte vendime Komiteti i Partis Komuniste t Kosovs”, sikur thuhet tash pr dorshkrimet e ndaluara, nse q m par kolegt e tyre shkrimtar dhe kritik, nuk drgonin recensionet e tyre kritike pr vlerat e dyshimta dhe sidomos pr prmbajtjet e ‘dyshimta’ t ktyre veprave?

  A mund t flitet edhe m tej pr ‘dshmitar‘ t panjohur dhe injorant(!) n redaksit e “Rilindjes” (gazets dhe shtpis botuese), t cilt me kaq perfiditet ndalonin veprat e njrit apo kolegut tjetr?

  Diskutimet e ndrprera

  Vite m par, menjher pas fillimit t shthurjes s federats jugosllave n shtypin e Kosovs pat filluar diskutimi n temn kush ka shkruar, prkthyer dhe madje redaktuar e korrektuar botimet politike t redaksis s “Rilindjes”. Se, kush i kishte shkruar veprat e Sinan Hasanit, kush kishte prkthyer, dhe cilt ishin shtyr me brryla pr korrektimin e veprave t Titos etj. M von ndr koluare qe prshpritur madje edhe pr ‘prkthyesit e besuar’ t veprave t Enver Hoxhes n gjuhn serbokroate, pr interesa t Ministris s Punve t Brendshme t Jugosllavis, t cilt kujdeseshin q kt ta bnin para prkthyesve qeveritar t Ministris s Punve t Jashtme t Shqipris.

  Nuk mund t thuhet se qe thn ndonj gj e rndsishme pr t’u prsritur edhe sot, pr disa arsye:

  -Autort e ktyre teksteve, nuk patn sjell ndonj dshmi t shkruar dhe ndonj deklarat pr referenc t sigurt.

  -Autort e teksteve ‘problematike’ i takonin brezit t atyre krijuesve dhe gazetarve t cilt si duket sado pak ishin prekur nga virusi i jugosllavizms dhe nuk arritn t bheshin bartsit e mendimit t ri n qarqet kulturore dhe letrare t Kosovs.

  -Autort e ktyre teksteve n artikujt e tyre identifikuan emrat e disa prej redaktorve t “Rilindjes”, t cilt kishin redaktuar e riredaktuar jo vetm veprat e Sinan Hasanit, por edhe poezit, prozat, dramat, ditart, kujtimet dhe shkrimet kritike, pothuajse t t gjith shkrimtarve t Kosovs, t cilt n vitet ’50 e ’60 filluan t botonin n gazetn “Rilindja”, n revistn “Jeta e re” dhe m tej botuan edhe veprat e para t tyre n Redaksin e botimeve “Rilindja”.

  Prtej idenitifikimit t disa prej emrave t shtyr n mosh apo t vdekur decenie m par, autort e ktyre teksteve nxitse pr debat, bn nj gabim me vetdije: nga tekstet e tyre nxorn emrat e brezit m t ri, t cilt n nj mnyr apo nj tjetr kishin kontribuar pr rrumbullaksimin e veprave t ktij politikani, i cili kishte arritur t hynte n institucionet m t larta shkencore, pra deri n Akademin e Shkencave t Kosovs.

  Debati, ende pa filluar mir, dhe me ndonj rezultat t rastit, si ishte ai pr prvetsimin e nj tregimi t Adem Demait nga Tajar Hatipi, qe mbyllur, kur ve tjerash u kuptua se n hartimin e veprs s Sinan Hasanit kishin marr pjes shum historian dhe letrar anonim, ndrsa i vetmi autor, i cili nuk ishte konsultuar pr prdorimin e emrit, dhe i cili sikur kishte deklaruar, nuk kishte dhn asnj kontribut n shkrimin dhe prgatitjen e veprs s S. Hasanit, ishte poeti Rrahman Dedaj. E megjithat emri i tij ishte prdorur si redaktor.

  Debate t ktilla natyrisht nuk mund t ishin pa rndsi pr zhvillimet kulturore n Kosov. Por ato edhe kur u nxitn lidheshin kryesisht me kontekstet individuale. Bie fjala, nj polemike n kontekst t angazhimit t Abdullah Zenelit n redaksin e “Rilindjes” solli nj fakt interesant. Ky i fundit, n kulmin e debatit, nxori gjith korrektort e veprave t Titos pr t gjith blejt e botuar dhe ata q duhej t botoheshin.

  Por, si t shpjegohet ngrirja e debatit pr dosjet e shkrimtarve n Kosov? Kujtojm se kjo lidhet me disa koncepte politike, kulturore dhe madje psikologjike, q kan udhhequr jetn kulturore dhe shkencore n Kosov.

  N Kosov ky debat sht luftuar hapur, por m shum i sht zn prita nn rrogoz, me konceptin demagogjik: “T mos merremi me grryerje biografish, t shohim ndrmjet gishtave disa aspekte individualedhe disa procese kulturore n shoqrin shqiptare, t’i falim ata q jan penduar sepse t penduarit i fal edhe zoti, kemi pun m t rndsishme q t merremi, n vend se t merremi me individ dhe individualitete”.

  Me kto koncepte aspak intelektuale dhe krejtsisht demagogjike, shtypi i Prishtins shpesh i strmbushur me artikuj dosjesh pr pjesmarrjen e shkrimtarve t Shqipris n krimet shtetrore, ‘harron‘ mkatet e Hivzi Sulejmanit n Kosov; shtypi i Prishtins, shum i kujdeshm ta botoj kontributin e Ismail Kadares n Frontin Popullor t Shqipris, ‘harron’ dhe nuk do ta identifikoj faktin se Ibrahim Rugova n jetn pluraliste ka hyr nga simotra e Frontit Popullor t Shqipris n Kosov, pra nga Lidhja Socialiste e Kosovs. Njohsit e Lvizjeve demokratike n Kosov (e kjo sht nj koh e afrt, e cila na kujtohet secilit prej nesh), e din se n rrethin e par t personaliteteve q u angazhuan n jetn pluraliste ishin Shklzen Maliqi e Veton Surroi n lvizjen reformiste jugosllave q i solli ardhja e kroatit Markoviq, n krye t qeveris, dhe Rexhep Qosja, Ibrahim Rugova e Agim Vinca n lvizjen separatiste q n mnyra t ndryshme bartej nga Lvizja ilegale shqiptare (Qosja e Vinca) apo q prpiqej t krijohej si nj frym e re (Rugova), si dhe Zekeria Cana n institucionet e t drejtave t njeriut. Nga t gjith kta, krijues, filozof e analist, vetm Maliqi e Rugova institucionalisht vinin nga rrethet politike t sistemit shetetror dhe politik jugosllav, ndrsa Surroi identifikohej me to pr shkak t trashgimis familjare.

  Mbase kjo sht arsyeja pse nga Arkivi dhe biblioteka e Komitetit Krahinor t Lidhjes s Komunistve t Kosovs u nxorn dhe ‘u asgjsuan’ dosjet dhe veprat q u ishin dhuruarar me nderim dhe nshkrim disa prej drejtuesve t Partis; ndoshta kjo sht arsyeja pse dosjet e “Rilindjes” (si gazet dhe redaksi e botimeve) qndruan koridoreve deri n shprndarje dhe tretje. Si duket, nse pushteti serb kishte nevoj pr dokumentet e kadastrit dhe t siguris prandaj me koh i nxori nga Arkivi dhe i drgoi n Serbi, ne kishim nevoj pr eleminimin e dosjeve kulturore dhe individuale t krijuesve n Kosov. Nuk ishte fjala pr konceptet letrare, fjala ishte pr njerzoren, nacionalen.

 9. #69
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  PRISHTINE, Kosov - Policia ka arrestuar tre vet pr lidhje t dyshuara me krimin e organizuar, mediat vendase njoftoi t premten (12 korrik). Sipas burimeve t medias, dy jan antar t Agjensis Serbe t Informacionit t siguris (BIA). "Rasti ka qen nn Hetim pr nj koh t gjat. Ata jan dyshuar pr prfshirjen n djegien e pikave kufitare n Kosovn e veriut dhe veprimtari t tjera kriminale n zon", u cituan t thon burimet policore. Nga sa thuhet, t tre t dyshuarit jan serbė. Kalimet kufitare 1 dhe 31 u dogjn dit pasi Kosova shpalli pavarėsinė n shkurt 2008.

 10. #70
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Lexoni si e ka montue te gjithe procesin e "trafikut te organeve" udebeja serbe dhe rrefimin e ketij Proesi te montuar nga birni, BBC-ja dhe B92, e gjithe kjo e botuar ne nje liber te ish prokurores se tribunalit te hages, Karla del Ponte :  Lexo raportin e CIA-se kosovare:


  Si u BIA ndal? Bisedat e incizuara ...
  Kosov n Express sjell ekskluziv rrfimin pr arrestimin e pjestarve t BIA-s, t cilt provuan t manipulojn dėshmi kundėr tė UK's rrejshme. Si u prcolln ata, si u prgjuan dhe si arriti Policia e Kosovs t'i arrestoj n flagranc? Express ka siguruar dokumente t prgjimit t tyre. Lexoni bisedat, fjal pr fjal.

  Takime t fshehta n vende tė ndryshme tė Kosovės, fotografi, vendi ku ata kanė Qendrn pr operime n Kosov, ofrimin e shumave t parave pr deklarata t rrejshme kundėr lufts s UK's, e shumė Detaje t tjera, Express ka arritur t `i siguroj n lidhje me rastin e arrestimit serbve t tre, besohet qė tė jenė pjestar t Shrbimit Informativ Serb, BIA.
  Tė gjitha kėto dėshmi tė Detaje e operimit t tyre n Kosov, Express i ka siguruar pak dit pas arrestimit t tre serbve, Predrag Zheljkovic, Milutin Radanovic dhe Igor Josinac.
  N Dokumentet qė ka gazeta, jan evidentuar Takimet e fshehta mes tyre, aranzhimet e takimeve me personalitet t ndryshm nga tė cilėt ėshtė kėrkuar tė dshmojn rrejshm pr kohn e lufts qė ka ndodhur n Kosov, e posarisht pr t dshmuar pr transplantimin e supozuar t organeve qė kanė bėrė ish ushtart e UK's.
  Po ashtu, nga kėto dėshmi shihet se n rrethin e ktij grupi jan t prfshir edhe shqiptar nga Kosova, e po ashtu edhe zyrtar t lart t policis s Kosovs.
  Sipas kėtyre dokumenteve zyrtare, thuhet se qendra kryesore e ktij grupi t Inteligjencs personave Serbe dhe tė tjerė tė udhhequr nga Qeveria e Serbisė ėshtė nė veri t Mitrovics dhe n Kopaonik.
  "... Keta persona dyshohet se jan duke mbledhur informata t rrejshme dhe jan duke br Pagesa n mnyr t paligjshme pr gjoja mbledhjen e fakteve pr transplantime t organeve Gjat lufts n Kosovs", thuhet n raportin hetues, t siguruar nga gazeta.
  Hetimet rreth ktij grupi t dyshuar, bhet e ditur se kanė filluar qysh prej fillimit t muajit prill t ktij viti.
  Kshtu, me datn 8 t muajit prill, hetuesit policore kanė kuptuar se ky grup i prbr nga disa persona do t takohen n fshatin Prevall t Prizrenit, n afrsi t Brezovics.
  Rreth Ors 11 t mengjesit, nė restorantin NN n Prevall, jan takuar katėr persona. Bėhet e ditur se ky takim sht udhhequr nga dy persona nga Beogradi, pėr tė cilėt thuhet se me profesion jan mjek.
  N kt incizim t policis t ėshtė kuptuar se personalitet kėta kanė kėrkuar njė personi tė nacionalitetit shqiptar (emri i njohur pr redaksin), me qėllim qė tė marrin nga ky dėshmi tė rrejshme pr kohn e lufts qė ka ndodhur nė Kosovė.
  Ky takim sht aranzhuar nga polici serb i Kosovs, tashm i arrestuari, Igor Josinac.
  Deklarata Pr t Pamjeje rrejshme dhe nj bashkpunim t mundshm me kt shqiptar personi, n kt takim sht cekur se ai mund t prfitoj 50 mij euro.
  Pas takimit n Prevall, tashmė i arrestuari Igor Josinac, i shoqruar me dy personat nga Beogradi me veturn Opel Vectra n tabela t Novi Pazarit (NP) nisen n drejtim t Shtrpcs, ku gjat rrugs marrin edhe personin e katrt pr t vazhduar udhtimin e tyre drejt Prishtins.
  I gjith ky takim i pjestarve t vzhgimin ishte BIA-s nn e hetuesve t policis t sė Kosovės.

 11. #71
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Sipas transkriptit, hetuesit e policis t kontaktuar kishin njė njsi t trafikut qendrės afėr tregtare "Ben Af ', n Ferizaj, ku kishin kėrkuar qė Vetura me tabela NP t ndalohej pr t identifikuar personat qė po udhtonin me Igor Josinac.
  "Me t ndaluar veturn, Igor komunikon me polict e trafikut, ku ai paraqet ID Karten e tij duke treguar se sht pjestar i policis s Kosovs. N momentin kur polict e trafikut e kėrkojnė identitetin e pasagjerve, Igor reagon duke thn se kėta janė mjek nga Beogradi, tė cilėt Mjeksor i ka takuar pr njė shėrbim ", thuhet n raport.
  Pas kėsaj, polict e trafikut nuk kan reaguar m shum, duke lejuar qė Vetura e Igor Josinac dhe pasagjerve t tjer, gjegjsisht pjestarve t BIA-s, t vazhdoj rrugn e tyre drejt Llapnasells t agllavics.
  "Ndalohen nė njė oborr t nj shtpie n kt fshat (Express ka shlyer t dhnat specifike t shtpis pr shtje t siguris) zbresin ku tė katėr personat. Kjo Shtpi dyshohet t jet koordinuese Shtpi e kėtyre personave, tė cilėt janė Kosovs duke mbledhur dshmi t rrejshme npr territor t. N kt grup, jan t prfshir njė grup shumė i madh personash t cilt jan t dirigjuar nga Qeveria e Serbis pr qllime t caktuar ", thuhet m tej n kt raport.
  N vazhdn e ktij misioni, pjestart e BIA-s, m 11 prill t ktij viti, aranzhojn takime t tjera n rrethinn e Prizrenit, pr t `u takuar me njerėz tė cilėt po ndihmonin n mbledhjen e informatave dhe gjetjen e personave tė tjerė, tė cilėt janė tė Gatshem tė japin deklarata t rrejshme n mosmiratim tė shtetit tė Kosovės, e posarisht pr luftn e fundit.
  Prve disa personave qė kanė ndihmuar nė mbledhjen e informatave, hetuesit policore kanė vrejtur se n deklarata pr misionin e BIA-s rrejshme kundėr tė ish-ishte i angazhuar edhe njė zyrtar i UK-s Lart i policis t Prizrenit.
  "Igor Josinac dhe personi tjetr Ors rreth 14 e 28 minuta, n vendin e quajtur shatervani n Prizren, takohen me kapitenin e policis s Kosovs (emri i njohur pr redaksin) i cili n kt takim vjen me vetur zyrtare t policis t Toyota Land Cruser" , sqarohet m tej n raport.
  Takimi me kapitenin e policis dhe dy pjestarve t BIA-s vetėm kishte zgjatur pak minuta, ku zyrtari i lart i policis t sė Kosovės njė dokument nxjerr nga Xhepi, tė cilin Igor Josinac e fut me shpejtsi n xhepin e tij.
  Pas kėsaj, bėhet e ditur se dy personat t ndahen nga kapiteni i PK-s dhe Ors rreth 15 e 15 minuta ata hipin n nj vetur "Ford Orion me Targa KS, ku nisen n drejtim t fshatit Rean.
  Sipas ktij Dokumenti, thuhet se dy dit m von, pikrisht m 11 prill, hetuesit policore kanė vzhguar nj shtpi n hyrje t fshatit Llapnasell, nė tė cilėn dyshohet tė jetė shtab i krizs i formuar nga personat e lartcekur.
  Person Fakti se kjo Shtpi sht kthyer n qendr takimi t pjestarve t shrbimit sekret serb, pohohet se para kėsaj shtpie shpeshher shihen automjete t parkuara t ndryshme dhe se atė e vizitojn t shumt.
  Bisedat, fjal pr fjal ...
  M posht, mund tė Lexoni disa nga bisedat ndrmjet Igor Josinac dhe grupit qė ėshtė duke u hetuar. Biseda e transkriptuar sht fjal pr fjal. Igor Josinac ktu bisedon me njė Ndrmjetsues (emr i njohur pr redaksin), gjithashtu pjestar i policis s Kosovs, rreth koordinimit t veprimeve pr ta bindur njė shqiptar tė Kosovės (emr i njohur pr redaksin, por pr shkak t hetimeve, emri i tij, n bisedn e transkriptuar, ėshtė shėnuar si shqiptari), q n kmbim t disa dhjetra mijra eurove, t dshmoj rrejshm se gjatė kohs s lufts atij i ishte marrė njra veshk. Igor terrenin Josinac prgatit qė pastaj tė vinin nė Kosovė njė nivel i lart i BIA-s, qė do ta kryenin transaksionin financiar.
  Ndrmjetsi: Un jam aktivizuar seriozisht ...
  Igori: Ky sht interes i madh. Kjo ka Rndsi pr mua, pr ty, pr at. Keta (VJ: me 'kėta' Igor mendon n pjestart e BIA-s) hyjn pr shkak tndin dhe timin ... Ata e kanė arritur shkalln m t lart, i kanė tė gjitha, dhe nuk u nevojitet ndonjė grade (mendojn pr ngritjen n pozita). Tė gjitha kėto qė ata i marrin, i marrin pr situat parazgjedhore, dhe pr mua e pr ty, sepse atyre u kam thn un ty pr ...
  Ndrmjetsi: T ta atyre nj pun. Un jam takuar me shqiptarin, direkt. Ka thn: "Po, un jam ai dhe di shum pun". Ai ka Dshir ta dije se kush i garanton se do t'i marrė tė hollat. Atij i interesojn t hollat ...
  Igori: parat i garantoj un. Un t garantoj ty, e ti i garanton atij ... Paraparje dhe tė tjerat, nuk ke problem. Un t garantoj ty, ti atij.
  Ndrmjetsi: Nj bėn qė atij t'i jepen disa para mė herėt, qė ai te vije e ta jap deklaratn?
  Igori: T atyre dika. Ata, nse merren vesh pr 40 mij - mir. Ti je marrė vesh pr 50 mij euro, nuk ka problem. Me shqiptarin do tė bisedohet prape. Ti do t marrsh pjesn tnde dhe do t heqim ta atė ...
  Ndrmjetsi: domethn, mua dhe 10 mij euro, do t ma heqin burgun? (VJ: Ktu, po negocion Ndrmjetsi kmbim qė nė tė punės qė po e bėn, prve 10 mij eurove, t'ia BIA, pjestart e t shlyejn edhe njė xhins t mhershm qė e ka pasur n Serbi)
  Igori: Ti ke thn 10 mij euro dhe burgun ...
  Ndrmjetsi: Po, un kam thn 10 mij euro, dhe t ma heqin burgun ...
  Igori: mua mua Mos keqkupto tash ti ... Edhe n qoft se t'i heqin 5 mij, ti do t jesh i kėnaqur.
  Ndrmjetsi: kuptoj.
  Igori: Pr tr jetn, ne i kemi ata. Dhe kemi pun t tjera.
  Ndrmjetsi: A jan ata me tė vėrtetė tė forte (VJ: pjestart e BIA-s)?
  Igori: T ta atyre t drejtn, nuk ka m t fort se ata.
  Ndrmjetsi: Se ata ...
  Igori: Tash t them se ata jan ran n mua ... ka vendosin ata, do t thot ka vendosur Tadi.
  Ndrmjetsi: Tadi ...
  Igori: Nuk kam afruar un lloma njerėz. Ne nuk kemi hyr n Bised vetm pr t folur.
  Ndrmjetsi: T atyre dika Legend. Un po hyj n nj loj shum t rrezikshme.
  Igori: Ti hyn n loj, un hyj n loj pr shqiptar.
  Ndrmjetsi: nuk ta ndjen pr ty Asgj ... Ti do t shkosh ...
  Igori: Ne nuk njihemi nga sot. Un po t Lus qė ta kuptosh se ėshtė shumė serioze, tepr serioze.
  Ndrmjetsi: Kur do tė Shihemi me ata? Un tr ditn kam qen ... dhe siē po e sheh, un jam duke rinovuar ... Shqiptarin e kam pritur nė njė Bastore.
  Igori: Puna kryesore n jet sht se un kur t tyre, se n qoft se tė kanė thėnė qė do t'i marrsh kaq, aq do t'i marrsh.
  Ndrmjetsi: Sa do t'i marrė Shqiptari, pasi qė unė nuk jam i Rndsishm n kt Tregim? Ai ka pranuar ...
  Igori: Shqiptari do t'i marrė prej 30 deri n 40 mij.
  Ndrmjetsi: Sigurt prej 30 deri n 40 mij?
  Igori: Dgjo ... Gjithēka qė i nevojitet, do tė ketė. Ti t'i kesh parat, tė gjitha tė tjerat un t garantoj ty, ti i garanton atij. sht pjes e puns sime se si do t'i nxjerr un prej tyre, kur t kryhet puna. Mos tė jetė vetėm se ai ka fjal. Fjalt jan dika, veprat jan dika tjetr. Nėse atij ia kanė .... ndrruar ne kemi pėrfunduar punėn, ne kemi futur parat n xhep ...
  Ndrmjetsi: Po.
  Ne i kemi Igori: A po kupton, marrė parat ...
  Ndrmjetsi: Legend, pasi qė njerėzit i ke ... e njoh un njrin qė e ka parė njė vrasjen e Serbi dhe q dshiron t flas.
  Igori: Shiko, mos t shkojm majtas djathtas e ... Do t m thuash ti pr kto, jan m t rndsishme.
  Ndrmjetsi: Momentalisht, m prioritare.
  Igori: Kjo sht aktuale tash. A e di se ka m kan thn ata: Mos ka kėrkuar shum? Por, kur kanė mundur t'i japin pr at majmunin, Kovacevicin 950 mij, gati 1 milion, pse mos t'i japin pr kėtė qė do ta shptojn kur t pranoj ... Kjo ėshtė shtja, tash pr tash.
  Ndrmjetsi: Sipas mendimit t tyre, kjo nuk sht para e madhe pr shqiptarin?
  Igori: Jo, nuk ėshtė e madhe. Ata kanė menduar 20 mij, por un u kam thn - cilat jan mundsit e mia ... dhe kjo ka shkuar m tutje. Dasht Zoti q ai t'i marrė edhe 50 mij, ose 100 mij. Por, m beso, se kurr nuk do ta tradhtojm. A ta shptojm atė dhe familjen e tij. Un atyre do t'u them se ai ka pranuar.

 12. #72
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  BIA pa dshmi
  BIA planifikonte me do kusht gjetjen e dshmitarve t rrejshm. Pjestart e saj pohonin se kjo gj sht esenciale pr sukses, sepse s’kan dshmi pr Shtpin e Verdh n Kuks. Shpresonin t sigurojn nj argument valid. Lexoni vazhdimin e dyt t bisedave t incizuara.


  Nga Express m 19.06.2009 n ora 18:07

  Shrbimi Informativ Serb, BIA, ka vazhduar takimet e fshehta, n vende t ndryshme, n prpjekje pr t siguruar domosdoshmrisht dshmi t rrejshme kundr UK’s, me shpresn se nuk do t mbesin pa argumente n luftn e tyre pr ta prishur imazhin e Kosovs n bot.

  Express sjell dshmi t reja pr operimin e tyre n Kosov, pas arrestimit t tre serbve, Predrag Zheljkovic, Milutin Radanovic dhe Igor Josinac.
  N nj raport hetues, thuhet se nga informatat q jan marr, sht kuptuar se me dat 26. 04 2009, Igor Josinac ka aranzhuar nj takim n Restorantin N.N (emr i njohur pr redaksin), afr Prevalls, n Prizren.

  “Rreth ors 14 e 2 minuta, nga ana e vzhgimit lokal, Igor Josinac, i cili ka qen duke vozitur veturn Opel Vectra, me tabela NP 738 98, n rrugn Shtrpc- Prevall, n orn 14 e 35 minuta, ka parkuar veturn n parkingun e Restorant N.N. Ka hyr brenda vetm, ku sht takuar me dy persona, me t cilt ka vazhduar bisedn deri n orn 15 e 52 minuta”, thuhet n raport.

  Ky takim ka qen nn monitoronimin dhe vzhgimin e Policis s Kosovs.

  Aty sht folur pr gjrat q jan biseduar edhe m hert lidhur me rastin e gjetjes s dshmitarve t rrejshm, ndrsa sht br prpjekje t precizohet dita kur mund t takohen me personat kryesor t ktij procesi - t cilt do t vinin nga Beogradi.

  Biseda e mposhtme, e cila sht e transkriptuar, fjal pr fjal, sht zhvilluar mes Igorit, Ndrmjetsit dhe dy personave nga Beogradi.

  Personi 1: Shiko, s pari duhet t dim se a sht punuar ai. Varianti i dyt sht q t’i hulumtosh krejt kto. Dhe, hapi i tret sht q ta marrsh vesh se a do t shkonte ai n mnyr t hapur n ekzaminim, dhe sa para do t ishte.

  Ndrmjetsi: Kjo varet nga shuma e parave.

  Personi 1: Dhe shiko se pr t ciln shum t parave do t hynte ai. Do t thot, a do t dshmonte, shumn e parave... Dhe n kt proces do ta prfundonim edhe (rastin me burg), si dhe pr sa para do ta prfundoje ti kt pun.

  Ndrmjetsi: Un i kam thn Igorit, se un kam folur m vllan e Shqiptarit. Shqiptari nuk do ta pranoj pr m pak se 50 mij. Ne kemi biseduar me Igorin, kjo sht.

  Personi 1: Pr nj argument t mir, pr dika q ia vlen, n qoft se ai thot, n qoft se ai ka ndonj dokumentacion fardo, n mnyr q n gjyq mos t na rrzojn. Do t shkoj edhe varianti i dshmitarit t mbrojtur, dhe n baz t ksaj do t hiqet kjo (mendon pr burgun).

  Ndrmjetsi: Kam un njerz shqiptar t cilt, n qoft se sht nevoja, do t dshmonin rrejshm pr para. Njerzit jan n kriz. E kam njrin nga Suhareka.... Ather kur m ke thn se a mund t m gjesh ndonj incizim pr djegie apo vrasje, ndonj kaset...

  Personi 1: Pr neve sht mjaft e rndsishme kjo pjes, pavarsisht se a jan marr organet nga myslimant, nga serbi apo nga shqiptari. Me rndsi pr neve sht se ka ndodhur dhe se kjo do t prputhej me disa pikpamje tona t gjra. A sht ajo Shtpia e Verdh pr t ciln flitet. A sht thirrur kshtu, apo pr ka sht thirrur ashtu. A jan kryer aktivitete prmes saj, apo jan kryer edhe n hapsira m t gjra, territore m t gjra, vende, nuk di se ka... Dhe, ende nuk m ke thn sa para do t’i krkosh ti?

  Ndrmjetsi: Krkoj 10 mij euro pr Shqiptarin. Mirpo, n qoft se angazhoj ende njerz, ather n qoft se m’i jepni emrat... Un njoh mjaft njerz t operuar. Un njoh njerz t cilt kan qen gati t vdekur dhe jan kthyer n jet. I kam njohur se un qe 9 vjet jetoj ktu. Pr Shqiptarin, m ka thn Igori. Shqiptari sht sigurisht. T kam un emrat e njerzve, t disave, t cilt jan n rrethinn time. Eventualisht n qoft se ka dikush nga Peja, do t mundesha, sepse kam shok t mir.

  Personi 1 : Ti mund t’ia fillosh kshtu, nuk ka para, e t jetohet duhet.

  Ndrmjetsi: Po, ai po m krkon para do her.

  Personi 1: Hajde t shohim ne kshtu... Fatkeqsia sht e njjt pr t gjith, pa marr parasysh a bhet fjal pr serbin, myslimanin, kroatin apo shqiptarin. N qoft se ti di dhe ke dokumentacion.... Un po t flas sikurse ti je duke folur me t. Hajde t gjejm mnyrn... Un do ta gjej mnyrn q kt ta zbrthejm n para. Ti do t dshmosh dhe ta japsh ADN-n. T krkojn njerzit nga t cilt sht marr ajo (organet) ose familjen, nuk sht me rndsi. Pr at proces, do t marrsh kaq, un do t marr dika n lidhje me kt, q mund t jetohet. Ashtu q, kush e ka sjell deri n at gjendje dhe e ka ln t plagosur, ai nuk ka as obligim moral as tjetr q mos t tregoj se ka ka ndodhur dhe t mos flas. Ne nuk kemi br ashtu, as me kriminel t llojit m t keq. T’i presim e t’ua nxjerrim organet dhe t’i shesim. Kjo sht... nuk e di.. fatkeqsia dhe nevoja nuk kan nacionalitet dhe kjo do t ishte ajo q duhet ta dim para se t filloj procesi.

  Ndrmjetsi: A mund ta di un se a jam i vetmi q po punoj n kt drejtim?

  Personi 1: Ktu, jo.

  Ndrmjetsi: E po, sht q mos t mbes un n pozit t keqe, se pastaj thon a sht interesuar Ndrmjetsi. Kshtu, kur t hyj un, e kuptoj se kush sht kryesori dhe i mbaj t gjitha n sekret. Nuk duhet t ket sukses, n qoft se rrezikohet.

  Personi 1: A di ti t falssh shqip?

  Ndrmjetsi: Pak di, por jo shum.

  Personi 1: A mundesh ti ta mbash at kontekstin. A mund t merresh vesh me ta?

  Igori: Me Shqiptarin, mundesh, mundesh.

  Personi 1: ka dshiroj t them sht se vllai i Shqiptarit nuk sht i przier. Sa m pak njerz din, aq m mir sht.

  Ndrmjetsi: Vllai i Shqiptarit e di se Shqiptari duhet ta kryej nj pun dhe t’i marr disa para, dhe nuk e di se far pune.

  Personi 1: Por n qoft se e angazhoj t prkthej.

  Ndrmjetsi: Jo, jo, vllai i tij nuk e di.

  Personi 1: At nuk do ta inkuadroja. A mund t merresh vesh me t...

  Ndrmjetsi: Jo, jo, vetm me Shqiptarin drejtprdrejt.

  Personi 1: Mund t merresh vesh, pak shqip, pak serbisht. Jo, jo, kjo sht nj storie e kryer.

  Ndrmjetsi: Ku do t ishte duhur q t vij ai pr ADN dhe t kryhet kjo. Kjo sht mjaft e rndsishme. A duhet kjo t organizohet ktu apo ka?

  Personi 1: M s pari kryhet biopsia, si nj kontroll i rregullt.

  Ndrmjetsi: Mir, mir, ai nuk do t shkonte n pjesn serbe n Mitrovic, as i vdekur.

  Personi 1: Dgjo, n qoft se ai hyn n sistem, ather duhet t vij atje lart (mendohet pr Serbin).
  Personi 2: Mirpo, ai do t jet qytetari m i mbrojtur i Serbis.

  Personi 1: Ai duhet t lajmrohet diku n gjyq. Ai do t ket mbrojtje dhe do t ket pensionin pr tr jetn, dhe do t mund t jetoj. Ai si dshmitar i mbrojtur mund t marr para pr tr jetn. Mund t marr banes, mund t marr...

  Ndrmjetsi: Kshtu, ta di konkretisht.

  Personi 1: Ai si dshmitar i mbrojtur merr para pr tr jetn. Mundet edhe banesn.

  Personi 2: Mund ta ndrroj identitetin.

  Personi 1: Po, po mund ta ndrroj identitetin. Mund t thirret ndryshe. Kjo nuk ka problem tash. Kjo sht gjja m e vogl. Mund t mbetet edhe ashtu. Mirpo, nse dikush e kupton nga ato klanet...N qoft se ai pranon t dshmoj, do ta ket pensionin e mir, para t mira, nuk ka ka t friksohet.

  Ndrmjetsi: Po, pr para t mira do t bnte kt.

  Personi 1: Kta jan hapa q duhet t bhen, kta jan hapat e par. Ti kt ia paraqet dhe i lajmrohesh shokut dhe ather mund t fillojm. Ather lart e aktivizojm tr mekanizmin.

  Ndrmjetsi: Po, po.

  Personi 1: Ministria e Drejtsis do t bj kt, gjyqsia. Pastaj do t ulemi me ta dhe t shohim se si mund t respektohet kjo marrveshje dhe n far mnyre.

  Ndrmjetsi: Po, se pr mua vendimi i dnimit sht i plotfuqishm, dhe kjo sht pak...

  Personi 1: Pastaj ekspertt pr kt shtje vendosin se n far mnyre mund t rregullohet kjo dhe se njeriu t cilin e kemi angazhuar pr kt, t marr kompensim. N qoft se ai neve na dshmon se kush, ka, edhe ndonj dokument spitali n t cilin sht kryer. N rast se shteti e merr kt shtje, ather pas dshmimit shteti do ta bj at q pr kt nuk ka dilem, dhe pr ty do t na thon se si sht mnyra (shtja e dnimit) dhe kjo nuk sht asgj n krahasim me veprat t cilat jemi duke i br. Do ta gjejm mnyrn gjyqsore dhe mnyrat tjera q ta neutralizojm (dnimin). Kt duhet sa m par, se procesi ka filluar.

  Ndrmjetsi: Ka filluar procesi?

  Personi 1: Po, ka dika. Ne jemi duke tubuar dika rreth Shtpis s Verdh (shtpia n Kuks), do t thot se ka filluar t studiohet lnda dhe fillon procesi, dhe kso variante ende nuk ka (mendon n kt mnyr t dshmimit). N qoft se n kt pjes nuk e prfundojm sa m shpejt dhe ekspert tjer thon se mund ta kryejn rastin. Ather vjen personi (njeri tjetr) i cili do t vij me neve dhe i cili do t bisedoj me ty.

  Ndrmjetsi: Dhe ather vjen njeriu i vrtet (kryesori)?

  Personi 1: Vjen ai i cili do ta udhheq kt.

  Ndrmjetsi: Dhe ai do ta udhheq kt?

  Personi 1: Me siguri ai do t punoj nga ky referat dh ai me siguri do ta udhheq kt.

  Ndrmjetsi: Dhe pastaj un t vazhdoj me t.

  Personi 1: Dhe ti ende e ke garancin ton pr kt.

  Ndrmjetsi: Mua m duhet dika konkrete t di se kush sa merr prej ksaj. Shqiptari do t marr kaq, un kaq.

  Personi 1: Kur ti t’i kryesh kto dhe t dish se ai do dhe ku, kur e ka br ky, sht parakusht pr fillimin e biseds. Pastaj, bisedojm m njri-tjetrin lart. Thot se kjo ka vlern e arit. Ather n qoft se thon se po fillojm. Mirpo se a do t’i marr 40 apo 50 mij, apo do t marr pension pr tr jetn, kt nuk mund ta them se ka do t’i konvenoj, banes apo dika tjetr q do t’i konvenoj atij. Pr kt variantin e parave dhe kt tnden (mendon dnimin) nuk do t ket problem.

  Ndrmjetsi: A nuk keni edhe ndonj emr q t provoj edhe m t?

  Personi 1: Ne do t’ia bjm kshtu. Ti do t na lajmrosh neve, dhe n qoft se kemi ndonj indikacion pr ndonj emr, ata do ta japin dhe do t thon: gjeje edhe kt njeri, se edhe ai sht i operuar dhe do ta shohim edhe at. N qoft se jan 5-6 veta nga ndonj regjion, ather ne s bashku do t shikojm se ku mundesh.

  Ndrmjetsi: Po, po, por nuk guxoj gjithkah se ka vende q jan t rrezikshme.

 13. #73
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Si ra n kurth BIA?
  N vazhdimin e tret dhe t fundit t rrfimit pr arrestimin e pjestarve t BIA-s n Kosov do t lexoni pr mnyrn se si nj shqiptar, t cilin pjestart e BIA-s ishin t gatshm t’i paguanin mijra euro pr dshmi t rrejshme, i futi n grack shrbimin inteligjent serb. Ai i bindi ata q t hollat t vinin e t’ia paguanin n Kosov, por ktu u arrestuan prej Policis s Kosovs.

  Nga Express m 20.06.2009 n ora 16:00

  Kjo sht pjesa e fundit dhe m interesante e bisedave q Express ka botuar n tri ditt e fundit.
  M n fund personi q kishte inskenuar se gjoja gjat kohs s lufts atij i ishte marr veshka n Shtpin e Verdh n Kuks, takohet me Igorin dhe Ndrmjetsuesin. Kjo sht dita e fundit kur kta t tre bisedojn, prpara se n Kosov t vinin nj delegacion i BIA-s q do t bnin pazarin final me Shqiptarin, n mnyr q ky t pranoj t dshmoj rrejshm se gjoja gjat lufts atij i sht marr veshka.

  Mirpo, pr shkak t konfuzionit t krijuar dhe shum komenteve q kan ardhur pr ket shkrim n redaksi, duhet t thuhet se Shqiptari - i cili gjat gjith kohs ka negociuar pr mimin e dshmis s rrejshme - ka qen bashkpuntor i Shrbimit Policor t Kosovs. Roli i tij ka qen kritik n arrestimin e pjestarve t BIA-s, sepse ai gjat gjith kohs i ka ndar informatat me SHPK-n, deri n momentin kur n Kosov kan mbrritur zyrtart e BIA-s, q pastaj edhe jan arrestuar.

  N kt pjes t transkriptit mund ta kuptoni se si Igori provon vazhdimisht q dshmitari shqiptar t shkoj t takohet me zyrtart e BIA-s diku n Mitrovic, por shihet edhe insistimi i dshmitarit q takimi t bhet n pjesn tjetr t Kosovs. Po t zhvillohej takimi n Mitrovic, do t ishte e pamundur q t arrestoheshin spiunt serb, por kjo gj u realizua me sukses n vendin q kontrollohet prej policis s Kosovs.

  Prej gjith ktij rrfimi t botuar kto dit n Express kan dal n shesh disa t vrteta, t cilat kan qen t mjegullta.
  Pjestart e BIA-s e kan pranuar n pjesn q sht botuar dje, se nuk kan kurrfar faktesh pr transplantimin e organeve t bra n Kuks. Ata e pranojn se kjo sht mundsia e vetme q ata ta fitojn luftn pr shtpin e verdh n Kuks. Krejt shpresat shrbimi serb i inteligjencs i ka pasur n kt dshmitar t rrejshm, t cilit kan qen n gjendje t’i paguajn shuma t konsiderueshme t t hollave.

  Kjo bised sht zhvilluar mes Igorit, Shqiptarit dhe Ndrmjetsit

  Igori: Un e di se si ka qen situata me ty... M vjen keq.

  Shqiptari: A je ti kryesori? Un kam dshir t bisedoj me kryesorin.

  Igori: Jo, nuk jam kryesori. Por, do t vij kryesori t flas me ty.

  Shqiptari: Ne do t takohemi diku ktu.

  Igori: Un e di problemin q ke pasur ti m hert. Mua nuk ma ndjen pr asgj. Ti ke pasur problem, e di. Ti ke luftuar pr kt shtet, ti ke dhn shum pr shtetin tnd, mirpo ata ty nuk t kan dhn asgj. Domethn se tash ne t luajm patriot, un ti dhe ky. Un po kam dshir t t ndihmoj ty, ktij dhe vetes. T gjith s bashku ta kryejm nj pun t mir. A po kupton? Kjo do t jet nj e vrtet si ka qen. Ti do t jesh dshmitar i mbrojtur dhe do t takohesh me shokun tim pa problem.

  Shqiptari: Kadale nj her... Un dshiroj t bisedoj me njerz q jan korrekt, jo me njerz q do t m mashtrojn.

  Igori: Shiko, Shqiptar... ktu nuk ka hajgare.

  Shqiptari: Kadale nj her... Un dshiroj t bisedoj me kryesort. Nuk dua t bisedoj me njerz t tjer. Ti nuk je kryesori. Un i besoj Ndrmjetsit... ka t thot Ndrmjetsi, un i besoj atij.

  Igori: Nuk ka problem. Ti i ke treguar pr parat, pr krejt?

  Ndrmjetsi: Po, po, i kam treguar pr t gjitha.

  Igori: Shiko, kshtu Shqiptar, 100 % un t garantoj.

  Shqiptari: Jo, jo, un nuk dua t m garantosh ti. Mua dua t m garantoj Ndrmjetsi. Ty nuk t njoh.

  Igori: Ndrmjetsi t garanton ty, un i garantoj atij.

  Shqiptari: OK.

  Igori: N qoft se merremi vesh pr parat, ather ti i krkon nga ai, ather un duhet t’i kem parat, un i garantoj ktij.

  Shqiptari: Po de, por un nuk po t njoh ty, un e njoh Ndrmjetsin. Kadale pak...

  Igori: A mund t merremi vesh dika... Javn e ardhshme, kah fundi i javs s ardhshme...

  Shqiptari: Jo, jo, sa m shpejt un dshiroj t flas me kryesort. Ne mund t pim kafe sa her t duash, mirpo un kam dshir t flas me kryesorin. Pr pun dshiroj t flas me kryesorin. Ti nuk je kryesori.

  Igori: Jo, jo, un nuk jam kryesori.

  Shqiptari: E n qoft se ti nuk je kryesori, ather kush sht kryesori?

  Igori: Kryesori sht nj shok i imi.

  Shqiptari: Cili sht ai shok i yti, a e njoh un, si e ka emrin?

  Igori: Ti nuk e njeh at.

  Shqiptari: Sigurisht nuk e njoh un? Parat, a i jep shteti?

  Igori: Ti t’i marrsh parat...

  Shqiptari: Kadale... un dua ta di se a i jep parat shteti apo njerzit?

  Igori: Parat i jep shteti.

  Shqiptari: Shteti?

  Igori: Parat i jep shteti, e ata njerzit t’i japin ty... Shiko, njeriu punon n gjyqsor...

  Shqiptari: Sa para m’i jep?

  Igori: Ty t’i japin prej 30 mij deri n 40 mij euro dhe at 100 %.

  Shqiptari: Sa?

  Ndrmjetsi: 30-40 mij.

  Igori: Mundet edhe m shum, un po t them ty se mund t shkoj deri n 40 mij.

  Shqiptari: Jo, jo. Pak para...

  Igori: Si pak para? Pak a sht shum?

  Shqiptari: Pak sht pak.

  Igori: A mundet ky javn tjetr, sepse tek ne sht fest... Ne mund t shihemi, un, ti dhe Ndrmjetsi dhe shkojm.

  Shqiptari: Un pa Ndrmjetsin nuk shkoj.

  Igori: Edhe m mir, sepse jemi bashk. Shiko, kshtu, edhe pr mua sht n interes q t’i marrim parat. Edhe ti t’i marrsh edhe Ndrmjetsi edhe un. Ne jemi shok.

  Ndrmjetsi: Edhe mua t ma heqin burgun...

  Shqiptari: Dua ta di se a i jep parat shteti?

  Ndrmjetsi: Ky po dshiron pr shkak t seriozitetit...

  Igori: Parat do t’i paguaj shteti. Do t shohim, nse mbetet dika pr mua dhe pr Ndrmjetsin mir... Ti mund t thuash kshtu...

  Shqiptari: Me shefin...

  Igori: U krye. Ti mund t thuash ashtu, kshtu, t merresh vesh. Vetm se le t merremi vesh dika, duhet t shkojm n Mitrovic, n pjesn serbe.

  Shqiptari: Tash?

  Igori: Jo, tash. Kur t merremi vesh, javn e ardhshme, ne t tre, me veturn time shkojm posht.

  Shqiptari: Nuk ka problem, por puna m e mir sht t shihemi ktu.

  Igori: Nuk ka besim... Ti mund t’u thuash kshtu... shuma q keni thn 40 mij, un krkoj 70 mij. Prej tyre, ti na qeras dika mua dhe kt. Kshtu ti pr Ndrmjetsin 10 mij, sa ke thn pr ty Ndrmjets?

  Ndrmjetsi: 10 mij.

  Shqiptari: Un vetm me Ndrmjetsin kam pun.

  Igori: T rregullohet pr burg dhe 10 mij Ndrmjetsit. Ti 70 mij thua?

  Shqiptari: Un nuk dua t rri m gjat, un dua t flas me shefin, nuk dua t bisedoj kot, a po m kupton?

  Igori: A po shkojm n Mitrovic? Un ju garantoj.

  Ndrmjetsi: Kjo varet nga Shqiptari. Pr mua nuk ka problem.

  Shqiptari: Pse nuk vjen ai ktu?

  Igori: Ai friksohet.

  Shqiptari: Pse friksohet?

  Igori: Ai friksohet... Dgjo ka t them... Un t garantoj, t betohem n fmij, un t garantoj pr sigurin ton, pr tret. Sikur ti kur t m kishe drguar n Rahovec ose n Prizren. Un garantoj pr juve. Ti thua se un i dua 70 mij euro...

  Shqiptari: Pse nuk vjen ai ktu, a nuk t beson?

  Igori: Ai m beson, por si ta garantoj un? Ai po m pyet se si ta garantoj un. Nse ndodh ndonj problem... Pr shembull, ti ose ky ma montoni mua... Ai n kt dyshon. Pr ju t dy, n rast nevoje, shkojm n Tiran, ku t duash.

  Ndrmjetsi: N at drejtim nuk duhet as t mendojn.

  Igori: Un po betohem n kryq... se kur t prfundoj kjo, un t garantoj pr para, ata duhet t m’i japin parat. Ata nuk do t rrezikonin m...

  Shqiptari: Nuk dua t bisedoj kot. Kur t vij shefi...

  Igori: A do q t takohemi vetm n Mitrovic, domethn un t garantoj pr t gjitha. Nse m mungon mua dika, ather t mungon ty, atij.

  Ndrmjetsi: Un i kam thn edhe atij. Ai po friksohet.

  Igori: Mua nuk ma ndjen.

  Ndrmjetsi: Shqiptari po friksohet. Ai po friksohet ktu e jo atje. Ka qen njeriu n burg dhe po friksohet.

  Shqiptari: Nuk kam ka t flas. Le t vij ai kryesori. Nuk kam ka...

  Ndrmjetsi: Po le t takohen vet diku kta.

  Igori: Po ku t takohen?

  Shqiptari: Ktu.

  Igori: Jo more se friksohet.

  Shqiptari: N Prishtin, Ferizaj...

  Igori: Po shiko, ai duhet t vij nga Serbia, mos bni hajgare...

  Ndrmjetsi: Po Igor, ka u ka munguar atyre q kan qen ktu...

  Igori: Ndrmjets, nuk u ka munguar asgj. Po a mundet n Shtrpce, sht sikur shtpia jon, sikur familja jote.

  Ndrmjetsi: Igor, ti duhet ta kuptosh edhe at.

  Shqiptari: N qoft se dshirojn ktu. Un dua ktu, n kt restorant.

  Ndrmjetsi: Ti bisedo me shefin, t merreni vesh.

  Igori: Nuk besoj se do t vinin ktu, sepse ata friksohen. Ata jan profesionist. Ata friksohen. Shqiptar, a mund t garantosh ti?

  Shqiptari: Un t garantoj t vijn ata ktu. Un t garantoj. Le t vij shefi. ka t ket problem, un i garantoj. Kur t vij seriozisht.

  Ndrmjetsi: Shqiptari sht serioz.

  Shqiptari: Un jam serioz.

  Igori: U morm vesh.

  Shqiptari: Nuk dua t bisedoj kot. Le t vij ai. A i beson ti Ndrmjetsit?

  Igori: I besoj.

  Shqiptari: Ndrmjets, a m beson ti mua?

  Ndrmjetsi: Po, t besoj.

  Igori: U morm vesh.

  Shqiptari: M shpejt.

  Igori: Kur t vijn ata, t gjitha do t’i dim.

  Shqiptari: Un nuk flas me ty asgj. Kur t vij shefi. Ti i beson Ndrmjetsit. Le t vij shefi, un flas me t.

  Igori: Dgjo, kshtu, kur t vijn ata... Se a do t shihemi n Rean apo ktu n kt restorant...

  Shqiptari: N Rean, ktu n kt restorant, ku t doni...

  Igori: Ne do t merremi vesh, datn kur vijn saktsisht. Ti duhet t jesh ktu, q t mos vijn ata kot e t kthehen.

  Shqiptari: Nuk ka problem, kur t vijn ata. Le t vij shefi. Kur t vijn ata, un vij.

  Igori: Kur t vijn ata, ti bisedon me ta... Ti do t’u thuash, ti e di punn m s miri... Ata do t krkojn nga ti dhe ti krko garanci dhe kushte se a po t konvenojn dhe a t paguhet ty... Ata t japin garanci pr familje. Ata t japin 30-40 mij dhe ti u thua – un dua ta kryej punn, por i dua 70 mij euro. At dit kur t merresh vesh... ti u thua se dua t hyj n proces, por i dua parat. Kur t’i japin ata parat, nse dshiron t m qerassh dika, mir. Un nuk kam asgj. Nse ti m jep dika, n rregull. Ndrmjetsi i do 10 mij euro. Shqiptar, nuk kam ka t flasim m. Ti e kryen punn tnde, t vij shefi, un e kryej punn time dhe prfundon. Shihemi...

 14. #74
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  "Lufta pr organe
  Arrestimi i pjestarve t Shrbimit Serb t Inteligjencs (BIA) dhe bisedat e tyre t prgjuara tregojn qart pr zorin e shtetit serb pr t gjetur qoft edhe nj njeri t gjall q do t thoshte se UK-ja ka br transplantim t organeve njerzore. Policia e Kosovs me arrestimin e ktyre pjestarve i bri shrbim t madh shtetit ton.


  "…Ne jemi pr hetime t plota e t pavarura dhe t drejta, pa marr parasysh se ndaj kujt jan n kt rast. Ne kemi shprehur mendimin ather dhe e prsrisim prap se lufta jon ka qen e drejt dhe e pastr, lirimtare dhe njerzit e lufts i kan respektuar t gjitha t drejtat…" “Ne nuk kemi dshmi t tjera pr Shtpin e Verdh n Kuks. Nse ky dshmitar deklaron se atij i sht marr veshka, do t na ndihmonte shum”, kshtu ka deklaruar njri prej pjestarve t BIA-s, n prpjekje pr t bindur dshmitarin shqiptar pr t dhn deklarat t rrejshme pr akuzat e ngritura se gjoja n nj shtpi n Kuks, pjestart e UK-s, n mnyr t organizuar kan br transplantime t organeve t trupit, t cilat m von i kan shitur.
  Ky pjestar i BIA-s ka deklaruar se asnj dshmi tjetr nuk e kan. Ata po provonin shansin e fundit. I gjith ky komplot sht demontuar prej Policis s Kosovs, q kan arritur dit m par t kapnin pjestart e shrbimit inteligjent serb n flagranc, duke dashur t paguanin dshmitart.
  Kjo do t forconte s teprmi dyshimet q pr ket rast kishte ngritur ish-kryeprokurorja e Hags, Carla del Ponte, n librin e saj autobiografik, "Madame Prosecutor”(Zonja prokurore). Ajo ka raportuar se ekipi i saj pr krime lufte n OKB kishte marr disa t dhna se 100 deri n 300 serb jan zhdukur apo kidnapuar menjher pas konfliktit n Kosov, n vitin 1999.
  Sipas saj, ata ishin drguar n Shqipri, ku u jan transplantuar organet dhe m pas jan vrar. Mendimin e saj kundr UK-s, edhe m shum e kishin forcuar shum gazetar t BBC-s, t cilt n reportazhet e tyre kan cituar persona anonim, t cilt kinse kan rrfyer pr mizorit e supozuar t pjestarve t UK-s ndaj pengjeve serbe, shqiptare, rome, etj.
  Rreth nj jav pas arrestimit t tre pjestarve t BIA-s n Kosov dhe pas publikimit t transkripitit nga gazeta Express, zyrtar t institucioneve kosovare, udhheqs t ish-UK-s, analist etj. thon se akuzat q i jan br pr transplantim organesh nga pjestar t ish-Ushtris lirimtare t Kosovs, ka qen edhe nj tentim tjetr i Serbis pr prishjen e imazhit t lufts s fundit dhe stopimin e njohjeve t shteteve t reja pr pavarsin e vendit.
  Njri nga ish-udhheqsit e UK-s n rajonin e Dukagjinit, Naim Maloku, pohon se investimet materiale t Serbis n kt drejtim jan t shpenzuara kot, pasi q, sipas tij, edhe nse ky mision i BIA-s do t vazhdonte edhe m tutje, i vetmi dmtim q do t’i bhej Kosovs, ishte stopimi i dinamiks s njohjeve nga shtetet pr pavarsi. Sipas Malokut, edhe organizmat ndrkombtar kan qen n dijeni se lufta e UK-s ka qen e drejt.
  “Un mendoj se t gjith lidert n Kosov kemi qen unik sa u prket akuzave t Carla del Pontes. sht ditur q nga fillimi se nga kto akuza nuk do t ket asgj. Ktu jan shpenzuar qindra mijra euro pr t gjetur dshmitar t rrejshm. Prndryshe, prfundim i hetimeve lidhur me akuzat sht ditur. Nuk kan mundur t ket ndonj rezultat, sepse nuk ka pasur ndonj krim t till nga ana e pjestarve t UK-s”, thot Maloku.
  KMDLNJ-ja thot se edhe para se t arrestoheshin tre serbt, pjestar t BIA-s, ka qen e ditur se ai pohim sht nj shpikje e pastr nga kundrshtart e UK-s. Sipas saj, q nga fillimi sht ditur se kto akuza nuk do t shpinin askund.
  “sht ditur q nga fillimi se akuzat e Pontes dhe disa t tjerve, jan t pabaza”, thot Behxhet Shala, drejtor i KMDLNJ-s.
  Sipas tij, me arrestimin e tre pjestarve t BIA-s, Policia e Kosovs ka br nj pun t jashtzakonshme, pasi q ai thot se pavarsisht faktit q sht ditur se akuzat jan t pabaza, BIA-ja do t’i prdorte argumentet e rrejshme pr t dmtuar imazhin e Kosovs n organizmat ndrkombtare.
  “Ende nuk jemi t vetdijshm se sa sht i rndsishm ky sukses i Policis s Kosovs, sepse kan parandaluar nj veprim jashtzakonisht t rrezikshm, kan parandaluar sigurimin e fakteve, edhe pse krejtsisht t rrejshme, ato do t mbshtetnin akuzat e Pontes, t Serbis dhe t ndrkombtarve, t cilt kan krkuar t fillojn hetimet transplantimin e trilluar n Shtpin e Verdh n Kuks”, thot Shala.
  Sipas tij, me arrestimin e tre pjestarve t BIA-s, shihet se ka qen nj planifikim i qllimshm dhe se Serbia po investon qindra mijra e miliona euro, pr t gjetur dshmitar t rrejshm dhe pr t akuzuar t tjert pr krimet q i ka br vet.
  N ann tjetr, KMDLNJ-ja thot se Kosova ka me mijra fakte, mirpo nuk sht n gjendje q t’i tregoj bots se ka ka ndodhur n t vrtet.
  Megjithat, KMDLNJ-ja thot se sht shum e rndsishme q t zbardhet fati i t gjith t zhdukurve nga lufta n Kosov, duke prfshir edhe dhjetra serb, t cilt konsiderohen t zhdukur q nga viti 1999.
  “Dikush duhet t jap informacione pr serbt e zhdukur, sepse ka mbetur e pandriuar kjo shtje dhe kjo ka krijuar nj mundsi pr spekulime, t ciln n mnyr mjeshtrore e ka keqprdorur Carla del Ponte”, vlerson Shala.
  Ekspert t drejtsis thon se tentimet e Serbis pr t njollosur luftn e fundit sikurse rasti i BIA-s , tregon qart dshprimin e Serbis n prpjekjet e saj q t prishin imazhin e udhheqsve t UK, e t cilt sot jan n krye t institucioneve t Kosovs dhe n partit n opozit.
  “Serbia ka humbur adutet e saj n tregimin npr bot t prralls se kinse shteti i Kosovs ka lider q kan qen drejtues t UK-s, e q jan t prfshir n krime t tmerrshme q i ka br elita e UK-s”, thot Tom Gashi, kshilltar i kryeministrit pr drejtsi.
  Sipas tij, loja sht edhe m e zjarrt, kur pritet q pr ligjshmrin e shpalljes s pavarsis t merret vendim kshilldhns i Gjykats s prhershme t Drejtsis n Hag.
  “sht nj shtje e lufts mediale q Serbia ka investuar n kto dhjet vitet e fundit dhe q ne mjerisht e kemi injoruar. Askush nga udhheqsit e Kosovs nuk ka qen kundr hetimeve, pasi q rezultati i ktyre hetimeve sht ditur dhe m mir t shpenzohet energji n hetimet se kush nga serbt ka vrar mbi 15000 mij civil kosovar n luftn e fundit”, thot ai.
  Qeveria e Kosovs edhe nj her ka riprsritur se Ekzekutivi prkrah do hetim t pavarur dhe t drejt n rastin e akuzave pr transplantim organesh nga ish-pjestar t UK-s.
  “Ne jemi pr hetime t plota e t pavarura dhe t drejta, pa marr parasysh se ndaj kujt jan n kt rast, ne kemi shprehur mendimin ather dhe e prsrisim prap se lufta jon ka qen e drejt dhe e pastr, lirimtare dhe njerzit e lufts i kan respektuar t gjitha t drejtat”, thot zvendskryeministri Hajredin Kui.
  Kui ka vlersuar se Qeveria e Kosovs ka pasur bindjen m hert se akuzat kan qen vetm nj spekulim.
  “Ne presim organet e hetuesis q t japin fjaln prfundimtare”, rrfen ai.

  Gazeta Express
  Nga Dafina Myrtaj & Nebih Maxhuni m 21.06.2009 n ora 8:01

 15. #75
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Trafiku i organeve, ne pranga 3 serbe

  E Diele, 14 Qershor 2009


  Tre serbe, dy shtetas t Serbis dhe nje shtetas i Kosoves kane prfunduar ne pranga nga Policia e Kosoves. Drejtoria Kunder krimit te organizuar, ka ndermarre nje operacion ne Cagllavice afer Prishtines per te arrestuar te kerkuarit Igor Jucinac, dhe Milutin Radanovic Predrag Zheljkovic, nga Beogradi dhe Novi Sadi, te cilet dyshohet se kane mashtruar njerez me ane parave, me kusht qe ata te dshmojn kunder UCK-se ne ceshtjen e ngritur nga Prokuroria serbe per transplantimin e organeve njerezore brenda territorit shqiptar. Gjykata e Qarkut ne Prishtine u ka komunikuar sot masen e siguris prej 30 ditesh paraburgim tre serbve te arrestuar diten e djeshme n afrsi t Cagllavices. Ata akuzohen se u kane dhene Shuma te konsiderueshme parash personave te caktuar, pr t dhn dshmi t rreme mbi trafikun e organeve te serbve ne Kosove. "Personat e arrestuar dyshohet se kane kryer aktivitete kriminale, duke premtuar te holla dhe te mira tjera materiale se paku tek nje person, arrestuarit qe i njejti te deshmoje se ka qen viktim e transplantimit te organeve gjate luftes ne Kosove. Qe te tre te dhe nje qe eshte ne arrati dhe ne kerkim policor, kane ofruar duke bashkevepruar Shuma deri ne 100 mije euro per person qe do te shprehnin gatishmeri te ofronin deklaratat ", tha zedhenesi i policis s Kosovs, Arbr Beka. Policia e Kosovs ka konfiskuar edhe nje makine te llojit "Hyndai" me Targa te Novi Sadit. Dyshohet se dy nga tre personat e arrestuar jane pjestar t Agjencis se Inteligjences Serbe (BIA). "Hetuesit jane duke punuar ne grumbullimin e deshmive te tjera lidhur me kete rast. I dyshuari i pare eshte ish-pjesetar i policis se Kosoves qe ka punuar ne Ferizaj dhe Gjilan deri ne vitin 2007. Policia e Kosoves, permes Zyres Nderlidhese me Institucionet Nderkombetare ka njoftuar edhe autoritetet e Serbis lidhur me arrestimin e personave te dyshuar, te shtetasve Serbis ", tha Beka. Arber Beka eshte shprehur se hetimet kane treguar pervec parave, te arrestuarit u kane ofruar edhe klientve t tyre Vetura banesa, vende pune etj. Ndrkoh, autoritetet serbe, konkretisht ministri i Brendshm, Ivica Dai, i ka cilsuar arrestimet si te motivuara politikisht, duke deklaruar se ata nuk jane agjente te Beogradit.

 16. #76
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Agjentt serbė operojn neper Maqedoni
  27 Gusht 2009

  Pr pranin e agjentve serb, kryesisht nga ata qė kishin vepruar gjatė regjimit t kryekriminelit serb Sllobodan Milloshevi jan prfaqsuesit alarmuar edhe t disa ambasadave Perndimore n Shkup. "Prania e tyre sht tejet me njė mision tė caktuar qė vetėm Pamjeje ka qėllim destabilizimin. Kjo konsiston edhe me disa deklarata qė vijn nga kuluare zyrtare tė Beogradit pr t krijuar nj situat destabilizuese dhe pr t goditur imazhin e shqiptarve ", ka theksuar njė diplomat perndimor ekskluzivisht pr gazetn" 24 Or ", duke apeluar q kjo shtje t ngrihet edhe n nivel t politikave.

  N mision zyrtar n Maqedoni sht edhe ish-zvendsshefi i Shrbimit sekret serb BIA, Milorad Bradanovi, n cilsin e njė zyrtari pr shtje sigurie n ambasadn serbe n Shkup. Ai ėshtė njė nga figurat m t afrta me klanin e njerzve t ish-kryekriminelit serb, Sllobodan Milloshevi, Kosovė tė cilėt operacionalizuan aktivitete tė ndryshme nė luftėn nė.

  Derisa Bradanovi kryen misionin e tij n Shkup, ai n Beograd nga Gjykatat akuzohet pr krim t organizuar, i dyshuar pr vrasjen e ish-presidentit serb Ivan Stamboli dhe veprime t tjera kriminale dhe t dhuns n Kosov, sepse gjatė kėsaj periudhe ai ishte n krye t detyrs s shrbimit sekret BIA, n Serbi.

  Deklarata ndrlidhet me lansimin e lajmeve t mediave ndryshme nga t Beogradit, ku si qėllim ėshtė krijimi i nj klime destabilizimi n Maqedoni, por edhe n luginn e Preshevs. N t njjtn vij ishte edhe deklarata e fundit e presidentit serb Boris Tadić, i cili ka nnvizuar se "ekstremistt shqiptar tentojn t destabilizojn Maqedonin".

  Deri tani nuk sht ngritur asnjė nism pr t shqyrtuar kėto elemente destruktive qė janė tė pranishme nė Maqedoni dhe qė paraqesin rrezik pr vendin.

 17. #77
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Vdekja e padukshme i kanoset Kosovs
  Po mbushen njemdhjet vjet t plota nga prfundimi i lufts t armatosur lirimtare, tė cilėn e zhvilluam nn flamurin e Fammadhes Ushtria lirimtare e Kosovs. sht rregull, q pas prfundimit t luftrave, t bhet edhe sanimi i terrenit nga dmtimet e ndryshme q shkaktohen nga veprimet luftarake t kundrshtarit. Edhe ne Shqiptart e Kosovs Unmikistan e kemi pasur pr Detyr, detyrat ndėr parsore, eliminimin e dmtimeve t mdha dhe t shumllojshme q na jan shkaktuar nga ushtria pushtuese serbo-etnike, me armatimet supermoderrne tė saj.

  Duhet t konstatojm me dhembje n shpirt, se edhe ato sanime teknike qė i kemi br n terrenet e djegura gris, i kemi br gjysmake dhe shkel e shko, Perjashtuar rastet kur kemi pasur t bjm me shtpit e minoritarve serb, kto i kemi br pr mrekulli, pa e lodhur mendjen se far kan br ata gjatė luftes. Kshtu nuk prjashtohet mundsia, qė edhe paramilitarve serbo-etnik u kemi ndrtuar Shtpi moderne dhe ua kemi mobiluar me mobile t reja, thjesht u kemi siguruar nj jet komfore, m t mir se ajo qė e kanė pasur para lufts. Ndrsa shumicn e lufttarve t liris dhe familjet e shumta shqiptare, t cilve ua kanė djegur shtpit pushtuesit (ndofta po ata q u kemi siguruar dhe plng Shtpi), i kem ln pa kulm mbi kokė dhe q gjallojn nn plastmas, duke u ballafaquar me acarin e dimrave dhe lagshtin.

  Por shkrimi im ka pr qllim t shpalos njė problem. i cili gjeneron n vazhdimsi rrezik t madh pr shndetin, jo vetm pr Gjeneratat e sotme t popullit, por edhe pėr ato qė do tė hardhi. Fjala sht pr kontaminimin e truallit ton agjens me radioaktiv dhe helme t ndryshme luftarake.

  Jemi dshmitar t kohs, se deri nė ditėt tona, nga t ashtuquajturit kompetent pr SHNDETSI dhe pr mbrojtjen e ambientit, qė figurojn si zyrtar t lart t kinse IPVQK (qė nė realitet nuk jan tjetr pos servile t vetėm unmikistanezve ...), jo se nuk sht ndrmarr si pr eliminimin edhe njė hap para e ktij rreziku, por pasi qė ėshtė diskutuar pr te, ngase u kanė thn shefat e tyre ndrkombtar se ky rrezik nuk ekziston.

  Nprmes ktij shkrimi u bj thirrje publike, atyre q e konsiderojn veten kompetent, pr t ndrmarr hapa konkrete pr dekontaminimin e hapsirs kosovare, n coptoj t par nga ndotsit atomik (uraniumi i varfruar), kimik (dioksina) dhe biologjik (shkaktare smurjeve ngjitse t cilėt bėjnė pjesė nė arsenalin e armve biologjike), me tė cilėt u kontaminua kjo hapsir Gjat periudhs s lufts, si nga ana e ushtris pushtuese serb, ashtu dhe nga Fushata e bombardimeve tė NATO-s ndaj caqeve strategjike t pushtuesit serb.

  Si erdhi deri t kontaminimi radioaktiv?

  Prgjigjen n kt pyetje do ta filloj me kt Citim:
  . "Me 22 prill (1998 v.ime) forcat serbe prdoren pr her t par predhat trupave radioaktive kundėr tė UK-s ... prdorimi i predhave me material brenda territorit shqiptar synonte t qllonte mbi popullatn civile ... prdorimi i radioaktiv armve t tilla u shtua gjatė muajit maj ... "

  James Pettifer dhe Miranda Vickers "shtja shqiptare - Riformzimi i Ballkanit", faqe 355, botimi shqip nga Bota shqiptare dhe Edicioni "Libri", Tiran-New York, 2007

  Ushtria pushtuese serbo-etnike ka pasur n posedim DU municione qė nga viti 1989, s pari ato rus tė prodhimit, m von ato t prodhimit serb n "Krušik" t Valevs dhe Sloboda tė aakut.

  Dshmia m e mir q vrteton faktin, se edhe tani n prdorim t ushtris serbe gjenden DU municione, sht aksidenti i paradokohshm n Fabrikn e armatimeve "Krushik" t Valevs, ku u rrezatuan 4 serb puntor, tė cilėt punonin n kt fabrik. (www, b-92.net).

  Sic theksova m lart, Ushtria pushtuese serbo-etnike, q nga viti 1989 ka posedim raketa n ajr-ajr, me kokė nukleare dhe me pesh prej 3,5 e 6 kg dhe t cilat posedojn 1,6 kg DU, n form t shufrave, si ato t prodhimit rus, ashtu dhe ato t modifikuara n fabrikn "Krushik" t Valevs, me shenjn dalluese R60 MK.

  DU-uraniumi i varfruar (uraniumi i varfruar), sht nj nusprodukt i prodhimit t karburantit nuklear, pra si tepric e uraniumit t fisnikruar i cili shfrytzohet pr prodhimin e bombave nukleare.

  Uraniumin e varfruar, OKB e klasifikojn si "nj metal t shqyej dhe jo stabilitetit" i cili emeton tri lloje radioaktivitetit t jonik: alfa, beta dhe Gama.

  N fabrikat serbe pr prodhimin e armatimeve "Krushik" t Valevs, "Slloboda" tė aakut, "Zastava" t Kragujevcit dhe "Prvi Partizan" t Uzhics, uraniumi i varfruar (me siguri prodhim i reaktorit "Vinca"), shfrytzohet pr prodhimin e blindshpuese municioneve t kalibrave kėtyre: 7,62 mm, 7,9 mm, 12,5 mm, 12.7 mm, 20 mm, 25 mm, 30 mm, 105 mm, 125 mm, si pr prodhimin e kokave t raketave Tok-ajr, Tok-tok dhe ajr-ajr, t t gjitha kalibrave, prfshi ktu edhe ato t radiusit tė gjatė tė veprimit.

  Kėto municione u shfrytzuan dhe shfrytzohen nga Ushtria serbe, si dhe pr eksport.

  Me kto raketa jan t armatosur aeroplant luftarak serb, MIG 21, 29, Orao 2, Supergaleb ...

  Ushtria serbe, prve tjerash, ka pasur dhe ka n posedim DU municione pr tankun e prodhimit t vet, M-84 (sipas modelit rus T-74).
  DU-municioni qė prdoret nga tanksi M-84 njihet me shkurtesn APFSDS 125 mm. Por n prdorim t tanksit M-84, qė prej momentit t modifikimit t tij nga Modeli rus T-72, gjendet edhe predha me penetrues nga volframi,.

  DU-municionet bashkekohore me predha nn kalibrore, jan t destinuara pr t'u prdorur nga topat e tankeve dhe topat kundėr tank, kundėr mjeteve luftarake t blinduara n largsit prej 2000 e deri n 3.000 metra.

  Kėto janė municione t konstruktuara sipas principit t shfrytzimit t energjis kinetike vetanake e cila gjatė kontaktit t predhs me cakun, s pari deformohet dhe m pastaj tejshpon pengesn e. Gjat shprthimit brenda objektit, copzat e predhs dhe t blinds paaftsojn ekuipazhin dhe stabilimentet vitale t mjetit t goditur, duke e nxjerr atė nga formacioni luftarak i kundrshtarit.

  Kalibrore municionet kundrtank me predha nn DU-jan shum m efikase, n krahasim me ato klasiket, t cilat lansohen nga tytat e topave t tankeve dhe t atyre kundrtank dhe njihen si: predhat pancir dhe komulative.

  N baz t konstruktimit Specifkė masa e predhs sht zvogluar prej 1 / 3 deri n t mass s atyre klasike. Kjo veti mundson shpejtsi t madhe fillestare t udhtimit t predhs nn kalibrore, prej 1,400 deri n 1,800 m / sek. Prve tjerash, bartsi i predhs prbn afro 30% t mass s Prgjithshme t predhs dhe ndahet nga ajo, menjėherė pas daljes s saj nga tyta lansuese, kėshtu qė e rrit radiusin e veprimit t predhs, prej 1000 metra n 2000 deri n 3.000 metra.

  Pr ndrtimin e brthams se kėtyre predhave t destinuara pr Luftė kundėr mjeteve t blinduara prdoren metalet e rnda dhe uraniumi i varfruar dhe pr kt njihen me emrtesn e njohur, si DU municione.

  Metali i forte qė prdoret pr ndrtimin e brthams s ktij lloji t predhave, ėshtė njė legur e prbr prej dy elementve, nga volframkarbidi (WC) dhe kobalti (Co) ose nga nikeli (Ni), me mas specifike afro 13 deri 14 gr / m.

  Metali i rnd sht nj legur e prbr nga tre elemente, nga volframi (W), hekuri (Fe) dhe bakri (Cu) ose nga volframi (W), nikeli (Ni) dhe prej hekuri (Fe), me mas specifike rreth 18 g/m3.

  Si duken municionet DU?

  Kėto predha dallojn nga predhat tjera t artileris, edhe nga fakti, se nga koka e tyre del njė pyk me ngjyr t prhimt n t mbyllur, me gjatsi prej afro 20 cm. Maja maja penetruese e ksaj pyke ka nj gjatsi prej afro 3 cm Shklqim dhe ka t ngjashm me at t argjendit.
  Transportohet n ambalazh t posame, n t cilat ka vend pr dy predha, nė tė cilėn janė tė vendosura shenjat e rrezikut nga radioaktiviteti dhe shenja uraniumit e 238 (uraniumit t varfruar). (www.cgocable.net)

  Ky municion sht prdorur n zonn e Shals, Llapit, Drenics dhe t Dukagjinit, si dhe n zonn kufitare Shqipri Londineze-Kosov, n regjionin e Kukesit dhe Bajram Currit.

  Ky municion sht prdorur kundėr fortifikimeve, sidomos n objektet e ndrtuara me gur (Kullat shqiptare) dhe beton arme dhe ku kan qen vatrat e fortifikuara t zjarrit.

  Cilat jan pasojat shndetsore nga kontaminimi me UV?

  Rreziku m i madh nga DU-municionet fillon n momentin e shprthimit t predhs. N kontakt t predhes me cakun, krijohet nj temperatur e lart, prej afro 3.400 grade Celsius. Pas perforimit t pengess, predha shndrrohet n form t pluhurit, qė digjet n kontakt me ajrin, duke krijuar oksidin e uraniumit dhe shndrrimin e tij n aerosol. Forcave N varshmeri dhe drejtimit tė tė sė eres, ky pluhur mund tė kontaminoj hapsir t madhe.

  Personat qė inhalojn kt pluhur mund t psojn serioze dmtime. Serioziteti i kėtyre dmtimeve sht n varshmri t plot nga forma e oksidit t uraniumit, me t cilin sht kontaminuar personi.

  Dihet se ekzistojn dy forma t ktij oksidi.

  Nėse personi e ka inhaluar formn e gazt t UV, ai mund t lirohet nga ai duke e nxjerr nga organizmi, me ann e djersitjes dhe urinimit.
  Nėse personi sht kontaminuar me formn "qeramike" t UV mund, ky kontaminuat t qndroj nė ndonjė ind pr nj koh t gjat e kjo do t thot, se personi q sht kontaminuar me kt formė tė oksidit t uraniumit, do t ket nj burim rrezatimi t prhershm n organizmin e tij dhe do t ballafaqohet me t gjitha pasojat e rrezatimit radioaktiv.

  Rrezatimi alfa qė posedon UV ka nj forc t madhe deprtuese, ai shkatrron edhe materialet gjenetike, kėshtu qė pasojat barten tek pasardhsit. Jonizimi i emetuar nga UV, shkakton ndryshime t pariparueshme n molekulat dhe n trashgimin gjenetike t qelizave dhe si pasoj shkakton njrn prej formave t kancerit.

  UV sht m i rrezikshem se uraniumi natyror, ngase ai oksidohet dhe sht i tretshm n uj, duke deprtuar n ujbartse shtresat t toks.

  Me pasojat e detonimeve t DU municioneve t shumta n Kosov, gjat viteve 1998 dhe 1999, t shkrepura si nga ushtria serbe, ashtu dhe nga aviacioni i NATO-s (prej 24 marsit e deri me 10 qershor t vitit 1999), si duket kemi filluar t ballafaqohemi m herėt, se sa ka mund t paramendohet (nse sht paramenduar) nga kompetentet e mbrojtjes s ambientit dhe t Shndetsis kosovare.

  E shprehur nga disa njohs t efekteve t uraniumit t varfruar, Droja se populli i Kosovs do t ballafaqohet pas 5 vjetėsh me pasojat e para nga bombardimeve me DU municione, mjerisht po vrtetohet, ngase numri i madh i tė smurave smurjet nga malinje, mjerisht me epilog fatal, ka filluar tė bėhet dukuri e prditshme.

  Prve rritjes s numrit t atyre q po preken nga format e ndryshme tė malinje smundjeve, shqetson fakti se ky numr dominohet nga t rinjt.

  Sipas pikave t goditura nga predhat DU, popullata e regjionit t Dukagjinit sht m e rrezikuara, sidomos nga pjesa qė kufizohet me kufirin shqiptaro-shqiptar. Sic dihet, nga ushtria serbe jo veten se jan goditur me predha DU caqe t shumta n rrethin e Deanit dhe Gjakovs, por edhe pjes t rrethit t Bajram Currit dhe Kukesit.

  sht pr t dyshuar seriozisht n profesionalizmin dhe sidomos n etikn e disa puntorve t disa organizatave ndėrkombėtare, tė cilėt duke u bazuar vetėm nė disa Hulumtime siprfaqsore dhe t vonuara shum (sa pr t arsyetuar Donacionet e majme qė marrin pr kto pun e tyre "hulumtuese "), po qė kanė fytyr t deklarojn, se DU sht i pa rrezikshem pr shndetin e popullats, s vendeve ku jan prdor municionet e prodhuara nga kjo lnd shum e rrezikshme. N kuadr t organizatave kėtyre prijn UNEP dhe simotrat e saj ..
  sht n natyrn e seriozitetit shkencor dhe t etiks profesionale dhe njerzore, q pr shtje t pa studiuara mir tė jepen supozime, se efektet e tyre jan, apo nuk janė tė rrezikshme pr shndetin e njeriut dhe nė veēanti tė botės shtazore nė pėrgjithėsi.

  Realisht, numri i tė smurave nga format e ndryshme kanceroze, sidomos t mushkrive, gjirit, gryks, lkurs dhe leukemive sht n rritje dhe me prfundime Fatale. ka sht m keq n numrin e pėrgjithshėm tė tė prekurve nga kjo fatkeqsi, grupmosha e re ka filluar t shnoj rritje.

  Mjafton tė bėhet varrezat kujdestari pr nj muaj rresht n e Prishtins, dhe t msosh njė fakt shum shqetsues, se m shum se gjysma e atyre qė varrosen, jan t dignostifikuar se kanė lnguar nga smurjet kancerogjene dhe t moshs nn 60 vjeēare.

  Duhet konstatuar me keqardhje, se kėtė tė dhėnė vetėm mund ta sigurosh n kt mnyr, ngase institucionet tona shndetsore, nuk e kanė parė tė arsyeshme t hulumtojn kt dukuri, andaj edhe mungojn t dhna t profesionalisht sistemuara.

  Kohve t fundit jan shpeshtuar rastet e aborteve dhe lindjeve t fmijve me anomali kongjenitale, sidomos nga zonat e prekura nga bombardimet gjatė luftes.

  Gjithashtu, duhet konstatuar se edhe tek kafsht shtpiake, jan shpeshtuar sjelljet n jet t t vegjlve t tyre me anomali t ndryshme.
  Kjo nuk i shqetson kompetentet shits, ngase ata jan t dhn pas tenderve, luftes honorarve dhe pr poste drejtuese ... etj.

  Prball ktij realiteti t hidhur, pa u friksuar s po merremi me paragjykime, na imponohet dyshimi i bazuar, se shkaktar i krejt kėsaj qė po ndodh, nuk sht tjetr pos pasoj e kontaminimit me UV (uranium t varfruar). Ky dyshim mund t kontestohet vetėm pas hulumtimeve t mirfillta dhe t gjithanshme shkencore, ēdo kontestim tjetr, padyshim bėhet pr qllime politike. Fshehja e ktij rreziku shum t madh para popullit, siē bėhet po qe 8 vjet, sht turp pr ata q din ka sht turpi!

  Kur e tere bota shkruan me t madhe pr rreziqet me t cilat ballafaqohet populli i Kosovs, sidomos nga ndotsit e ambientit, t cilt u hodhn nga t huajt Gjat kohs, kur populli shqiptar luftonte heroikisht pr t shptuar nga bishat serbo-etnike, t cilat shfarosjen synonin e tij, hajnat e mimet ton, mafiozt, "ekspertt" me diploma false, t pa aftit, t verbuar pas interesave t tyre personale dhe tė tė mujashve dembelėt e tyre dhe mbulojn t vrtetn.

  Populli jeton npr toksor t kontaminuara dhe deri nė ditėt e sotme, nga askush "Shkencėtarėt" tan zhurmagjinj nuk i trhoqi vrejtjen pr rrezikun qė i kanoset. Bile disave u konvenon fshehja e ktij rreziku serioz para populli, nga se ky ėshtė njė investim pr t pasur fitime t mdha n ambulancat private dhe gjatė procedurave pr drgimin e fatkqijve pr shrim n Qendrat e specializuara mjeksore jasht vendit.

  Po tė ishte ndryshe, me siguri do t bheshin Hulumtimet e mirfillta n terren, me qllim t identifikimit t regjioneve t kontaminuara me uranium t varfruar, si dhe Shkalla e ndotje s terrenit me materie helmuese, si p.sh. me dioksin e cila pr nga Shkalla e rrezikshmris pr shndetin e popullats, radhitet menjėherė pas mjeteve radioaktive.

  Si pasoj e mosinteresimit t kompetentve nuk sht br dekontaminimi si edhe i nj Centimetri katror t terreneve t Kosovs, edhe ato t cilat jan para hundve t IPVQ-ve, t cilat ishin goditur nga predhat DU, si dhe ku kan shprthyer depo ushtarake (f. sh. n Llukar) n t cilat prve DU municioneve ka pasur edhe predha t mbushura me helme luftarake, si dhe depo e karburanteve pr nevojat ushtarake, si p.sh n Bardhosh dhe n Arbri.

  Gjat bombardimeve jan asgjsuar nj numr i madh i stabilimenteve kimike dhe petrokimike dhe sht prdorur municioni me uranium t varfruar. Kt fakt e ka pranuar edhe ish Sekretarin i Pergjithshem i Paktit NATO Gjorgj Robertson.

  Pasojat e kėtyre kontaminimeve si pasoj e prdorimit t DU municioneve vrehen me t madhe dhe me siguri do t vrehen edhe nesr. Andaj duhet t formohet njė komision ekspertsh, nga t jashtmit dhe vendort pr t br Hulumtimet e nevojshme n terren dhe n baz t tyre t propozoj masat t cilat duhet t ndrmerren, s pari pr dekontaminimin e terrenit dhe masave tjera sanuese.

  Gjat ktij hulumtimi duhet t bhet diferencimi i qart, se cilat toksor i ka kontaminuar ushtria serbe dhe cilat aviacioni i NATO-s. Kjo pun mund t bhet lehtė, n baz t mbetjeve t municioneve t detonuara dhe n baz t harts, nė tė cilėt janė tė pasqyruar Objekte gjithe e goditura nga aviacioni i NATO-s me DU municione. Kjo mund t dshmohet edhe kur t urdhrat krahasohen e eskuadrileve sulmuese pr t krye veprime n terrenin e Kosovs, ndaj caqeve t ushtris serbe. Kjo gjithashtu mund t dshmohet edhe n baz t dokumentacionit t armtarve tė cilėt i kanė krye veprimet e armatosjes s avionve para se t niseshin pr Detyr luftarake n terrenin e Kosovs.

  Projekti pr sanimin e gjendjes duhet t mbshtetet nga shkaktart e kontaminimit t terrenit, ngase Projektet e tilla jo vetm se kushtojn shum, por ata duhet t detyrohen si mas dnimi, ngase prdorimi i kėtyre mjeteve t rrezikshme sht i ndaluar nga OKB.

  Sa sht evident rreziku nga kontaminimi me agjens dhe radioaktiv helme kimike, tregojn kėto fakte:

  Fillimisht si ushtart e KFOR-t, npunsit e UNMIK-ut, OSBE-s dhe organizmave tjer ndrkombtar t instaluar n Kosovn e paslufts, nuk i kan shfrytzuar gjrat ushqimor t prodhimit dhe shits si ujin e pijes, t gjitha i kan sjell nga jasht .

  Me 19 janar 2001, N mbledhjen e hapur t KS t OKB, nė tė cilėn ėshtė diskutuar pr Kosovn sht iniciuar edhe Diskutimi n lidhje me municionet qė prmbajn n vete uranium t varfruar, t cilat i ka prdorur NATO-s Gjat fushats s bombardimeve ndaj caqeve t przgjedhura n territorin e Serbis dhe Kosovs.

  Disa vende antar t KS t OKB, kanė kėrkuar qė kjo shtje t hulumtohet drejt dhe mir dhe t ndrmerren masat pėrkatėse pr sanimin e gjendjes, me kusht q t ruhet edhe personeli ushtarako civil ndrkombtar nga pasojat e kėtyre municioneve t prdorura.

  Gjat hulumtimeve q u jan br rreth 300,000 amerikan veteranve t lufts pr lirimin e Kuvajtit nga Iraku, tė cilėt kanė qenė tė ekspozuar kontaminimit me uranium t varfruar, sht zbuluar ky element i rrezikshem n urinn dhe n spermn e tyre.

  Kosova sht e kontaminuar prjetsisht me elementt radioaktive, t cilt jan shum kancerogjene. Kancerogjeneze Periudha latente, d.m.th. koha e inkubacionit t malinjiteteve ėshtė prej 5 e deri nė 50 vjet. Mund t konstatohet me siguri se malinjitetet qė lajmrohen sot n trupat e NATO-s dhe paqeruajtsit n Ballkan janė vetėm maja e ajsbergut.

  E vetme sht sanimi i terrenit Zgjedhja, dekontaminimit nprmjet t plot t vendeve ku kan goditur predhat DU, si dhe hapsirn e kontaminuar nga detonimi, n prputhje me radiusin e veprimit t tyre. Me njė dekontaminim t till do t zvogloheshin n minimum rreziqet pr jetn popullatn dhe kafsht shtpiake nga nj rrezik evident pr shndetin dhe e tyre. Referenca: Shtypi evroperendimor dhe veanrisht ai britanik (BBC)

  Pr seriozitetin e dshmuar t gjendjes, e shoh t mjaftueshme t citoj nj pjes nga raporti i IWRP BCR No 526, 15-Nov-04):

  Mosmarrveshjet mbi matjen e ndotjes

  Por disa shkenctar thon se problemi m i madh sht mnyra e matjes s ndotjes.

  Nj shkenctar i cili mendon se uraniumi i varfruar sht shum m i rrezikshem se sa mendohej m par, sht Dr Chris Busby, i komitetit mbikqyrs pr uraniumin e varfruar n Ministrin e Mbrojtjes s Britanis s Madhe.

  Dr Busby ka kryer disa studime n Kosov, ku jan prdorur gjithashtu municionet me uranium t varfruar. "UNEP thot se sasit e vogla t uraniumit t varfruar n ajr jan t padmshme, megjithatė kjo nuk sht e vrtet," ka thn ai pr IWPR, duke shtuar se kjo nuk sht e vrtet, "ka thn ai pr IWPR, duke shtuar se sipas tij, "ata kan prdorur mnyra t gabuara pr t llogaritur rrezikun".

  "Modeli tradicional i rrezikshmris bazohet n nj organ t trupit njerzor ndaj nj pjes t uraniumit t varfruar," shpjegon ai.

  "Por kur nj pjes e uraniumit t thithet varfruar, ajo qė ndodh sht se nj pjes shum e vogl e indeve t trupit ekspozohet ndaj tij. Pra pasojat e uraniumit t varfruar nuk duhet t maten bazuar n nj organ t trupit por vetėm nė ato Qeliza t prekura ".

  Profesori Malcolm Hooper, njė profesor i njohur i kimis mjeksore n Universitetin e Sunderland, pranon se kjo sht nj mnyr m e mir e matjes s Shkalls s ndotjes.

  "Uraniumi i varfruar sht nj rrezik pr shndetin e popullsis lokale sepse pjeszat e vogla t uraniumit t varfruar depozitohen fillimisht n sistemin e ujrave. M pas, kur del dielli, drita dhe nxehtsia i stimulon pjeszat dhe ato ngrihen Prsri n ajr, "ka thn ai pr IWPR-n.

  "Raporti i UNEP ka qen i pasakt shkencrisht. Ata e kan vizituar zonn shtat vjet m pas dhe zonat e vizituara prej tyre jan pastruar - mjetet e shkatrruara dhe pjesa m e madhe e municioneve jan larguar ".

  Nė fund, profesori Hooper kujton edhe rastin e ushtarve italian t cilt kan shrbyer n Bosnje dhe Kosov.

  Sugjerimi i par pr nj lidhje ndrmjet uraniumit t varfruar dhe smundjes s kancerit ka qen ai n lidhje me vdekjen e pashpjegueshme t nj numri ushtarsh italian t cilt kan shrbyer atje.

  Televizioni italian e ka quajtur e Ballkanit dhe shtypi i huaj ka shkruajtur shum Sindroma mbi kt tem, duke shkaktuar njė zhurm t madhe n media.

  Frika pr pasojat e uraniumit t varfruar n Bosnje sht shfaqur fillimisht n dhjetor t vitit 2000, kur sht njoftuar vdekja nga kanceri e Salvatore Carbonaro, vetėm 24 vje.

  Carbonaro ka qen Ushtari i Gjashtė i cili kishte qen n Ballkan qė ka vdekur nga kanceri dhe ndryshimi i tij nga pes t tjert ka qen se ai kishte shrbyer vetėm nė Bosnje dhe jo n Kosov.

  Deri m ather, NATO nuk kishte pranuar se kishte prdorur municione me uranium t varfruar n Bosnje. Por n dhjetor t vitit 2000 ministri i mbrojtjes s Italis, Sergio Mattarella, ALEANCA ka pranuar se kishte prdorur municione t tilla edhe n Bosnje, duke shtuar se Italia sht njoftuar pr kt vetm n at koh.

  Mattarella m pas ka urdhruar nisjen e njė hetimi, nn drejtimin e profesor Franco Mandelli, pr t hetuar lidhjen e mundshme ndrmjet kancerit dhe uraniumit t varfruar.

  Nj antar i Ekipit t Mandellit, Dr Martino Grandolfo, ka thn pr IWPR se Ekipi kishte parė njė rritje tė madhe tė smundjes s Limfoms s Hodgins - njė formė e leucemis n gjak.

  "Prqindja e rasteve me Limfomn e Hodgkins n radht e trupave italiane t cilt kan shrbyer n Bosnje dhe Kosov sht mbi dy her m e Lart se sa ajo n radht e ushtarve t cilt kan shrbyer n Itali," ka thn ai pr IWPR-n. "Por pr momentin ne nuk e dim arsyen e ksaj".

  Numri i veteranve italian t Ballkanit t cilt kan vdekur nga kanceri ka arritur n 27 n korrik t vitit 2004 - dhe disa mendojn se shifra e vrtet sht edhe m e lart.

  "Numri i t vdekurve n fakt sht 32 apo 33, dhe numri i atyre tė cilėt jetojnė ende t smur me kancer sht disa qindra," thot pr IWPR, Falco Accame, njė ish oficer i Marines ushtarake dhe studiues, i cili sht drejtues i grupit t veteranve t Italis, Anavafaf.

  Reagimi publik ka detyruar qeverin t pranoj ngritjen e njė Komisioni parlamentar n senatin italian pr hetimin e pasojave t uraniumit t varfruar.

  Por Accame ka thn pr IWPR se ndrkoh, prve t kompensimit paguar familjeve t ushtarakve t vdekur, shteti nuk ka pranuar zyrtarisht asnjė lidhje ndrmjet uraniumit t varfruar dhe kancerit.

  "Si n rastin e problemeve shndetsore nga prdorimi i duhanit apo asbesti, ne nuk mund tė jemi tė sigurt qė uraniumi i varfruar sht prgjegjs pr vdekjen e kėtyre ushtarve," shton Accame. "Ktu vetėm ne flasim pr nj mundsi q uraniumi i varfruar t ket ndikuar n smundjet kanceroze".

  Megjithat, mungesa e dshirs s zyrtarve pr t pranuar ekzistencn e njė lidhjeje ndrmjet uraniumit t varfruar dhe kancerit mund t ndryshoj.

  Nė njė vendim tė Rndsishm t gjykats s Roms m 10 korrik 2004, urdhrohet Ministria e mbrojtjes s Italis t paguaj 500,000 euro kompensim pr familjen e Stefano Melone, njė veteran i misioneve n Ballkan i cili ka vdekur nga kanceri n vitin 2001.

  Gjykata ka deklaruar se Melone ka vdekur "pr shkak t ekspozimit ndaj substancave kancerogjene dhe radioaktive" dhe ka prmendur edhe ndėr pr uraniumin e varfruar.

  E veja e ushtarit t vdekur, Paola Melone, ka thn pr IWPR se ky sht "nj vendim historik", duke shtuar se nj gjykat civile "tani ka pranuar se uraniumi i varfruar sht nj substanc kancerogjene dhe e ka prmendur atė si njė shkak t mundshm t vdekjes "s burrit t saj.

  "Ky rast ka krijuar njė precedent dhe ne po organizojm tani nj konferenc n Itali pr familjet e ushtarve t tjer t vdekur, pr ti ndihmuar ato n gjyqet e tyre," shton ajo.

  Sejdi Veseli
  Instituti Kombtar i Shndeti Publik t Kosovs
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 31-03-2010 m 17:45

 18. #78
  i/e regjistruar Maska e drenicaku
  Antarsuar
  06-05-2003
  Postime
  3,279
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Citim Postuar m par nga Kosovelli Lexo Postimin
  mos u mundo me gjuajt hi
  per ty nuk eshte i rrezikeshem sherbimi sekret serb pse?
  per ty eshte i rrezikshem UCK dhe SHIK pse?
  qka te pengon ty identifikimi i rrjetit te sigurimit serb ne Kosove pse?
  hahahahahaaa
  po vetem keto pyetje poe tregojn kush je ti
  o drenicak zdralani o kotari i thive
  hahahhaaa
  Tani ne qoftse nuk ke argumente mos fillo me ofendu,une nuk besoi qe ka ndonje shqipetar qe nuk e din per strukturat paralele serbe ne kosove,askund nuk kam then se nuk eshte e rrezikeshme strukturat serbe ne kosove.
  Askund nuk kam then se uqk-eshte e rrezikeshme,per uqk-en ka qen shume e rrezikshme perqarjet ne mes ushtarve ku behej ndjekja e shtrigave,dhe vriteshin njerzit vetem se i takonin nje subjekti politik dhe me sa duket kjo ty te dhemb,sepse me gjith keto shkrime ti askund nuk na ke sjell per te bemat e shikut qe sot qdo shqipetar e din marifetin e saj.
  Une jam drenicak dhe nese ti i identifikon drenicaket si zdrolana ateher gabon zotri se ti paske paragjykime por keto nuk me pengojn mua une e di kush jam dhe me ket jam shume krenar.
  Per fat te keq kotar te thive ka pas ne qdo rajon te kosoves jo vetem ne drenic,por ketu ne drenic por ne drenic i kemi luftua me aq sa kemi mund.
  Si do qe te jet,koha do te na tregoi te verteten,dhe lus zotin qe rrugen e nazim bllaces ta ndjekun te gjith ata qe duart i kan te lara me gjak shqipetari e qe ti po e luan rolin e avukatit te kesaj strukture partiake.
  As ti e as kush tjeter nuk do mund te pengoj drejtesin me dofar shkrimesh qe ti i sjell ketu ne forum e qe nuk kan asnje vler,sepse eshte jo ne rregull ta fshish oborrin e kojshive e tuajin te mos e besh.
  Une nuk po te kuptoi perse ne momentin qe kerkoi qe te na sjellesh ndonje informat rreth shikut ti fillon me ofendime,mua me keto po me dyshon se mos ke qen dhe je akoma ne kete struktur.
  Ndryshuar pr her t fundit nga drenicaku : 19-12-2009 m 15:50

 19. #79
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Agjentt e MUP-it nė ndėrkombėtare Institucionet
  Teki Dervishi
  Denoncimi i patentuar qė iu b UĒK-sė kėto ditė fushator vlugu t Jeremiqit, pr qytetart e Kosovės do tė jetė edhe njė argument plus se brenda administrats ndėrkombėtare nė Kosovė veprojn strukturat e ofieris kontraspiunazhe, tė cilat e kanė vazhduar punėn e Administrats s shtetit aktual pas serb Qershorit 1999. Por ktu nuk sht fjala m si n ligjin pr Rezolutn (1244), qė kamuflon e sovranitetin e shtetit t Serbis n Kosov, nuk sht fjala si pr paragjykime mbi veprimtarin subversive ndėrkombėtare, sepse faktet shporrin paragjykimet: serbt e Kosovs, pėr dhjetė vjet e UNMIK-ut , tashmė arritėn statusin e popullit viktim t "dhuns" shqiptare.

  U Katarsisi i drams s UNMIK-ut arrit kėto ditė nė BBC. Serbt u shpalln viktim e UK-s. Por "kampet e prqendrimit" dhe emrat e "viktimave" serbe nuk ekzistojn, si dėshmi nuk ekzistojn, pos Anket spikerimesh. Por dihen emrat e qindra mijra viktimave civile e shqiptare (gra fmij e pleq), qė Armata serbe i likuidoi n Izbic, Reak, Likoshan, Meje, Gjakov, Krush etj., Etj. T gjith t vrart dhe t zhdukurit shqiptarė kanė emra dhe mbiemra. Po pse ather "t vrart" dhe t "zhdukurit" serbė e Rom nuk paskan emra? Pse nuk vizatohet harta e ngarendjeve tė tyre nė relacionet e lvizjeve t tyre npr Kosov Gjat ofensivs s Milosheviqit, gjatė "shtetrrethimit" militarist serb, kur edhe zogjt jan kontrolluar n qiell nga eshalont inkuizicionist t ushtarve serbo-ukrainas? Nuk sht si e rendesishme, si e denonciada rrezikshme e Karla del Pontes, qė po shihet se nuk sht konstruktuar krejt rastsisht para njė viti, qė "t'i shrbej sot" Gjykats Ndrkombtare t Drejtsis, nuk ka si edhe Rndsi juridike, por jo , nuk ka Rndsi juridike, sepse Fushata e stacionit policor me emrin politike "Shteti serb", sht krejtsisht komike, ėshtė njė repriz bajate e akuzave kundėr tė patentuara "terrorit" tė shqiptarėve mbi serbt e pafajshm dhe inoent, qė nuk kanė si emra, si adrese, si certifikat lindjeje. Por sht tragjike qė gjenden ende shqiptarė qė pr pare shesin shpirtin e s pari, pastaj shtetin dhe ushtrin lirimtare t tij.

  Sot, UNMIK-kur-u (dhe do ndėrkombėtare organizata satelit t tij) qndrojn ilegalisht n Kosov, (nuk i pranon shteti dhe pushteti zyrtar, Kushtetuta prkatsisht), organizatave agjentt shqiptarė tė kėtyre tė mafies politike vetmuar, kanė mbetur tė. Kur ato "t vetmuar", shefat e tyre n administratat ndėrkombėtare tė Kosovės dhe Shqipėrisė, ende nuk po kanė mundėsi qė t'i mbrojn duke fshehur emrat e tyre dhe veprimtarin subversive t spiunazhit kėta qė kanė bėrė kundėr shtjes s Kosovs, duke penguar dhjetė vjet zgjidhjen e ksaj shtjeje. Por kjo, denonciada e fundit qė i bėhet ushtris lirimtare tė Kosovės, qė ėshtė vlera m e madhe e ktij populli nė historinė e tij tė re, e jerr maskn e veprimtaris me tė cilėn janė marrė kėto "Struktura" administrativ. N dhjeta her kur ishte e dobishme pr nj tem shkrimi, e kam konstatuar faktin se shqiptarėt qė kanė punuar me UNMIK-un (dhe satelit organizatat tjera) varsisht prej "nivelit" zyrtar t puns, ata i kanė njė shrbyer administrimin e cila e ka konservuar sovranitetin shtetror t Serbis mbi Kosovn pa status shtetror. Ky konstatim sht dukur i rnd, sepse qytetart e konsideronin UNMIK-un "mik ndrkombtar". Tash kur u Kor Maska e veprimtaris antishqiptare t administratave t huaja n Kosov, sikur edhe t provonin, nuk do t mund t'i fshihnin destruktort shqiptarė qė u kanė shrbyer pr pare. Pse, sepse Lidhjet e tyre me organizata kėto qė kanė qenė Pamjeje konspirative dhjetė vjet, tashmė nuk mund tė merren me mend qindra vetėm duke prfytyruar individ qė kanė "pir kafe restorantet" neper e Prishtins me ofierin e sovranitetit serb 1244.

  Kush e sponsorizoi pr BBC-n akuzn "kampet e prqendrimit" tė UĒK-sė nė Shqipri? Tash pr tash njihen emrat e atyre q morn nga Donacione Sponsori, dallndyshet e para dy gazetar shqiptar nga Tirana, njri quhet Vlladimir Karaj (gazetar i t prditshmes "tiranase" Korrieri ", tjetri quhet Altin Raxhimi (gazetar i lir qė paguhet shtrenjt). Por Prishtina do t dal nga lista e agjentve t UDB-sė, qė jo vetėm n kt afer, do t prfshij emra tė tė gjithė atyre qė e kanė bėrė pas profesion t konkurrojn me projekte kulturore n agjencit konspirative t spiunazhit ndrkombtar, qė nė Kosovė janė prezantuar si p.sh organizata kundėr antianalfabetizmit, ose si organizata pr mbajtjen e higjiens personale t afrikanve evropiane. Dhe "Lidhja shqiptare" me administratn e sovranitet serb tashmė 1244 u b publike, e njohin (kt "lidhje shqiptare") shumica e qytetarėve tė Tirans dhe Prishtins, jo se vec pse "kanė pir kafe" me administratort e huaj tė Kosovės, por ata kanė punuar publikisht "nė Zyrat" ose ndėrkombėtare nė filialet e tyre tė OJQ-ve dhe kanė projekte plikuar "kulturore artistike".

  Donatort u zbuluan, dhe dallndyshet e para prej spiunsh shqiptarė, janė kėta miqt e miqve tan ndėrkombėtare. Pse pra UNMIK-u e pengoi themelimin e AKI-s? Prishtin sepse duhej t'i ngjante Bejrutit n vitin 1968.

 20. #80
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Spiunimi N Kosov Shrbimi sekret serb ka instaluar njė rrjet tė fuqishėm

  Pas luftes n Kosov sht br infiltrimi i agjenturave serbe n shum segmente tė jetės politike, ekonomike, por edhe strategjike. Shrbimet sekrete serbe organizuar kanė njė varg aktesh terroriste kundėr civilve, vendbanimeve e automjeteve t serbve me qėllim qė t `ua hedhin fajin shqiptarve. Pr gjurmimin, zbulimin dhe marrjen e masave ndaj tyre nuk kan kompetenca as policia e UNMIK-ut-ut, si SHPK-ja
  Trsisht duke filluar nga e kaluara deri m sot, Shrbimet sekrete serbe, kan pas njė qasje dhe veprimtari t vecante n relacion me Kosovn. E kuptohet ato kanė pas fjaln kryesore gjatė pushtimit gati njshekullor serb, gjė qė nė korelacione tė ndryshme kohore dhe historike, Kosovs i kushtoi shtrenjt, duke qen gjithher njė laborator i eksperimenteve t tmerrshme qė prjetoi populli yn. Pr kt arsye, nga kndvshtrimi im n kt fejton jam prpjekur t bj Analiz njė tė kėtyre shrbimeve, gjithnj duke u bazuar n shtypin ton ditor dhe peroidik, asjes n internet, t dhnave vetjake tė botuara n shtypin serb e malazez por edhe n shtypin evropian.

  Bashkpinimi me forcat e errta qė veprojn n Kosov

  N kt kuadr, Shrbimet sekrete serbe pasi e humbn luftėn nė Kosovė, organizuan disa vrasje t fshehta brenda shrbimit sekret serb, konkretisht mbi elitn qė kishin marrė prgjegjsin e krimeve mbi popullatn e pafajshme civile n Bosnj e Kosov.
  Edhe pas lufts n Kosov, ėshtė bėrė kouptimi i agjenturave serbe n shum segmente tė jetės politike, ekonomike, por edhe strategjike. N Kosov Shrbimi serb ka instaluar dhe ka br pr vete njė rrjet tė fuqishėm tė rrjetit Elektronik tė spiunimit t mediave elektronike. Pr gjurmimin, zbulimin dhe marrjen e masave ndaj tyre nuk kan kompetenca as policia e UNMIK-ut-ut, si SHPK-ja.
  Shrbimet serbe jan duke punuar m t madhe edhe pr zbehjen e imazhit t kosovarve n syt e ndrkombtarve, duke tentuar qė gradualisht Kosova nga t qenurit viktim t merr tiparet e viktimizuesit, sepse ato Shrbime n bashkpunim me forcat e errta qė veprojn n Kosov, krijojn diverzionesh njė varg, vrasjesh, paknaqsish e t tjera t cilat e luhatin shtjen e siguris n Kosov.
  Shrbimet serbe t kundrzbulimit n mediat e vendit por edhe nė nivelet ndėrkombėtare kanė arritur t krijojn prshtypjen duke falsifikuar emra e duke montuar fotografi rreth prezencs sė shqiptarėve tė Kosovės nė luftėn e zhvilluar nė Kosovėn Lindore dhe n Maqedoni si "grupe ekstremiste", apo siē i Shrbimet quajn serbe "grupe terroriste". E tr veprimtaria e tyre sht e adresuar n drejtim t rivnies s Kosovs serb nn kontrollin. Pr nj gj t till flet edhe Paralajmerimi i mbajtjes s zgjedhjeve t Serbis n Kosov, n shtator t ktij viti.
  Grupet ekstremiste serbe q jetojn dhe veprojn n Kosov, shumica prej tyre jan t lidhur m shrbimin sekret t MUP-it serb prej t cilit edhe i marrin direktivat.
  Serbt n Kosov kan t ndrtuar rrjetin e radiolidhjeve dhe t prgjimit, n baz t nj strukture t fsheht organizative (gjysm legale) me qllim t organizimit t akteve t diverzive ndryshme, duke tentuar t gjejn "fajtor" n mesin e shqiptarve vetm pr t br Nj balancim mes forcave serbe dhe atyre shqiptare. Shrbimet sekrete serbe organizuar kanė njė varg aktesh terroriste kundėr civilve, vendbanimeve e automjeteve t serbve me qėllim qė t `ua hedhin fajin shqiptarve.

  Kamuflimi edhe nė Uniformat ushtarake t NATO-s

  N t gjitha enklavat serbe n Kosov ekziston njė ndrlidhje mes tyre q ka dhe mban formn e pushtetit paralel n Kosov. Neper kėto baza ka sistem t mirfillt t radiolidhjeve, radioamaterve e tjera Sisteme Komunikimi. Ekziston njė hierarki e pushtetit dhe mbrojtjes (kuptohet e mbrojtjes s dyfisht: nga KFOR-i si t rrezikuar dhe nga forcat e brendshme serbe si Lvizje politike dhe ushtarake, kuptohet ilegale).
  N kuadr t ktij Organizimi forcat serbe nė Kosovė kanė njė organizuar shantazhesh varg. Po e zm paramilitart serbė kanė bllokuar disa her aksin Rrugor Prishtin-Gjilan. Jan sulmuar her pas here veturat e udhheqsve shqiptar dhe kalimtarve t rastit qė udhtonin pr n Gjilan dhe anasjelltas. Pastaj problemet n Mitrovic, tashm t njohura pr t gjith dhe nj varg problematikash t rnda vrasjesh e qė kanė ndodhur n Kosov, e q nuk jan zbuluar ende. Autorsia e gjithė kėsaj qndron n faktin se prapa t gjitha kėtyre akteve qndrojn forcat sekrete serbe dhe ato speciale, tė cilat kanė Trajnime kryer veprime t posame pr t tilla. Sipas burimeve gjysmzyrtare, Millosheviqi kishte urdhruar t futen ilegalisht n Kosov forca t zgjedhura t njsive ushtarake, t specializuara pr veprime t veanta, me qllim q t shkaktojn incidente n mes serbve dhe shqiptarve. (Shih ilegalt serbė veprojn pas linjave t armikut n Kosov, BCR-Nr-103-17 dhjetor 1999).
  Orkestrimi i dhuns n Mitrovic, q nga Qershori i vitit 1999 si dhe ikja nga burgu i kriminelve serbė, mosdnimi i kriminelve serbe t lufts nga Gjykatat nn mbikqyrjen ndėrkombėtare nė Kosovė, tė akuzuar pr krime t shumfishta kundėr Popullats civile n Kosov, jan plane t prgatitura nga forcat elite t policis t serbe. Po ashtu, kto forca jan t prfshira drejtprsdrejti n trazirat n Mitrovicn veriore por edhe t enklavave tjera, ku n sulme, shprthime, vrasje etj., Ka pas t vdekur shqiptar dhe serbė. T gjitha kto veprime t organizimit sekret t policis t dhe KOS-it ushtarak serb bhen pr ta bojkotuar dhe amortizuar bashksin ndėrkombėtare nė ruajtjen e paqes dhe stabilitetit n Kosov. Shrbime njkohsisht kėto qė kanė pėrgatitur strategjin serbt e Kosovs t'i paraqesin si viktima t pambrojtura t agresionit shqiptar.
  N fshatin Brzee nė Serbinė Jugore pran kufirit me Kosovn, nj koh t shkurtr ishte e vendosur njė policore Qendr e cila sht prdorur si Baz pr infiltrimin e forcave serbe nė Kosovė, tė cilėt tė veshur me rroba civile, kan hyr n thellsi t Kosovs, kuptohet duke i koordinuar veprimet edhe me njerzit e tyre brenda (serbė, Rom, shqiptarė, etj). Kta ishin t pajisur me dokumente t falsifikuara udhetimi.
  Me njerzit e tyre Shrbimet e MUP-it serb kanė biseduar, u kan br presion por edhe u kanė premtuar para t majme qė disa nga serbt t kthehen n Kosov.
  Lidhur me format e puns s shrbimeve serbe, se ato i prdorin t gjitha mjetet dhe mundsit pr t arritur qllimin tregojn varg njė faktesh, p.sh.: Agjensia e Lajmeve "Beta", m 5 mars 2001, si dhe e prditshmja beogradase " Politika Ekspres "deklaruan se shtpia e modes" Nish "nj muaj ka prodhuar uniforma t NATO-s. Lidhur me kt puntort e shrbimit doganor t Serbis kishin konfiskuar ushtarake 3,500 uniforma tė gatshme, nė tė cilat ishin emblemat e NATO-s.  Prezenca e shrbimit sekret serb n Kosov (2)

  Kamuflimi edhe nė Uniformat ushtarake t NATO-s


  Lidhur me format e puns s shrbimeve serbe, se ato i prdorin t gjitha mjetet dhe mundsit pr t arritur qllimin tregojn varg njė faktesh, p.sh.: Agjensia e Lajmeve "Beta", m 5 mars 2001, si dhe e prditshmja beogradase " Politika Ekspres "deklaruan se shtpia e modes" Nish "nj muaj ka prodhuar uniforma t NATO-s. Lidhur me kt puntort e shrbimit doganor t Serbis kishin konfiskuar ushtarake 3,500 uniforma tė gatshme, nė tė cilat ishin emblemat e NATO-s.

  Influenca e Beogradit

  Influenca e Beogradit dhe tutorizmi serb sht prezent edhe m tutje n jetn politike dhe shoqrore. Qllimet njėra ndėr e Beogradit ka qen t'i ndaloj serbt e Kosovs q t mos marrin pjes n regjistrimin e popullsis. Pastaj, kan br presion qė serbet t'i bojkotojn zgjedhjet, kan br presione t vazhdueshme pr ta trhequr vmendjen e ndrkombtarve, ekstremistt serbė Benin shpesh veprime t hapta, si duke hedhur bomba n qerdhet e fmijve, pastaj n institucione t tjera. N Shtrpc, n qershor t vitit 2000 serbt e atij fshati ia vun zjarrin ndrtess s UNMIK-ut, pastaj kanė pyje djegur nė zona tė ndryshme tė Kosovės, kan vrar nj numr jo t vogl t shqiptarve duke organizuar edhe Vrasjet me motiv politike. Shrbimet sekrete serbe kanė tentuar tė vllavrasjen mes shqiptarve ringjallin, duke tentuar ta ngritin n shkalln e dukuris. Zakonisht agjentt serbė veprojn brenda komunitetit serb n Kosov, ku sipas shum statistikave jetojnė afėr 100 mijė serbė. Qėllim tjetr i klanit t Millosheviqit dhe i nacionalistve t tjer sht edhe pengimi i prpjekjeve t KB-s pr rindrtimin e Kosovs s djegur e t shkatrruar nga lufta. Shpesh, serbt e Kosovs organizuar kundėr kanė protesta "mungess s kujdesit t mjaftueshm" t s policis t UNMIK-ut.
  Shrbimet serbe t linjave sekrete i mbajn me doza premtimesh Bashkpuntort e vet lidhur me modalitetet e disa njsive ushtarake serbe n Kosov, e q nga kėto forca, ky problem ka arritur t shqyrtohet n tryeza t bisedimeve. Mirpo, nga Ndėrkombėtarėt sht vrtetuar se nj veprim i till sht krejtsisht i panevojshm. Sepse n Rezolutn 1244 t 10 qershorit t vitit 1999, nuk prdoren termi pr rikthimin e ushtris. Pra, ka t bj me disa parametra diplomatike dhe politike.
  N nntor t vitit 1999, zvendsministri i jashtm rus Avdejev n Komisionin e Ministrave t Kshillit t Europės kishte hedhur tezn shum t rrezikshme pr t ashtuquajturin KORDON OMBELIKAL midis Serbis dhe Kosovs. Nj tez e till ishte provokim direkt i diplomacis shqiptare, sepse agjenturat prosllave kishin organizuar njė sulm propagandistik prmes linjave t shrbimeve diplomatike serbe e proserbe. Mirpo, ky problem u tejkalua pa ndonjė eskalim t situats. N mars t vitit 2001, Koshtunica hedh tezn n emr t Qeveris s Serbis pr drgimin e nj numri t kufizuar t pjestarve t UJ-s pr kontrollimin e kufirit administrativ dhe pr ruajtjen e manastireve serbe n Kosov. Kt e arsyetoi me faktin se kishte krcnime pr ndarjen e Malit t, Zi dhe pr ta ndaluar zgjerimin e fushats s forcave kryengritse n luginn e Preshevs. Pr kt arsye, Koshtunica dshironte qė forcat e UJ-s kontrollin t'i drgon "pr e kufirit administrativ dhe pr ruajtjen e manastireve".
  T gjitha kto presione bjn pjes n prbrjen e politiks diskriminuese dhe pėrpjekjet pr kthimin e forcave serbe me ēdo kusht n Kosov, n saje t intrigave, komploteve, shantazheve e diskriminimeve tjera q i kan br e po i bjn Shrbimet sekrete t ushtris dhe policis t serbe , pr t krijuar parakushte sa m t volitshme, pr realizimin e objektivave t Serbis n relacion me Kosovn.

  Logjistike Lidhjet

  Ekzistimi i grupeve paramilitare serbe qė posedojn Komunikimi Paisje, internet dhe Platform pune n veriun e Mitrovicės, si dhe sulmet e njpasnjshme q i kan br KFOR-it dhe s policis t UNMIK-ut e t SHPK-s, nuk jan tjetr vese Asgj njė privilegjim i ekstremizmit serb nga linjat e diplomacis evropiane, prkrahsve t ndikimit t shtrirjes dhe zbatimit t politiks serbomadhe n Kosov.
  Grupet ekstremiste serbe me veprim n Kosov vazhdimisht i kan prdorur t gjitha llojet e materialit propagandistik pr pun agjenturore duke u bazuar n gjysm t pavrteta, n lansime t ndryshme - n prsritje t gnjeshtrave, n prdorim t internetit duke sajuar faqe kundėr veanta t UK - s, TMK-s etj., nga njerz autoritativ si Sava Janjiq, Prijs i fese ortodokse, i njohur pr prcaktimet skajshmrisht antishqiptare. Keta Kosov i kan prdorur t gjitha Lidhjet logjistike me Shrbimet sekrete serbe duke krijuar njė tė filter strategjis afatgjat t veprimit n.
  Shrbimet e lartcekura serbe luftn e tyre t ftoht jan duke e vazhduar n t gjitha fushat e jets politike e shoqrore n Kosov, duke br prpjekje pr t shkaktuar pasiguri n Kosov, destabilizim t Ekonomis, krijim t pasiguris, bllokim t institucioneve etj. Duke tentuar t'i paraqesin shqiptarėt e Kosovės tė paaft pr t ndrtuar pushtet e shtet. Duke br prpjekje pr ta paraqitur KFOR-in dhe UNMIK-un t paaft pr t vendosur gris e qetsi pr qytetart e Kosovs.
  Nuk sht interesante jo si thyerja e varrezave t shqiptarve t besimit katolik n Prizren, sepse edhe Gjat periudhs s viteve 1912-ta organizata e terroriste "Crna Ruka" kishte kryer njė varg shantazhesh t tilla. N mesin e tyre, duhet prmendur rastin kur kishin qitur njė derr tek dera e xhamis Ditn e Bajramit, pr ka kishte ardhur deri tek grindja mes shqiptarve t Krishtere dhe atyre mysliman, si dhe pas pak edhe tek vrasja mes veti.
  Shrbimet e lartcekura kanė bindur disa "miq" linjave tė prosllave, gjegjsisht proserbe, t cilat po vazhdojnė ta mbajn Kosovn n situata t tendosura. Nj rol t ktill jan duke e luajtur edhe pjestart e njė organizate ushtarake ilegale serbe, t ashtuquajtur Ushtria lirimtare Serbe (OSA).


  Prezenca e shrbimit sekret serb n Kosov (3)

  Kreatori kryesor i operacionit "Thellsia 2" n linj direkte me Nebojsha oviqin

  Drejtuesit e formacionit terrorist serb i ashtuquajtur "Ushtria lirimtare Serbe" vitin e kaluar kishin kėrkuar nga kreu ushtarak serb dhe kryetari Koshtunica pr t `ua miratuar krkesn pr formimin e njsive vullnetare pr luft kundėr terroristve" shqiptar n Kosovn Lindore. N kt organizat jan t tubuar vullnetare pjesmarrs serbė nė luftėn nė Kosovė, duke e arsyetuar veten si njerz me eksperienc n konfrontime, siē i quajn ata, me "bandat shqiptare" sepse pjestart UK-s jan 18-vjecare, dhe nuk jan t denj pr kt pun.

  Ragja kishte Detyr pr fshehjen e krimeve serbe kundėr shqiptarėve

  Vlen t ceket se disa nga pjestart e ksaj organizate jan dnuar n qershor t vitit 2000 pr tentim t rrmbimit t rregullit kushtetues t Jugosllavis si dhe prgatitjes s atentatit kundėr Shefit t shtabit t shtatmadhoris s ushtris jugosllav Nebojsha Pavkoviq. Grupi i ksaj organizate (OSA) sht liruar pas ndryshimeve n Serbi n tetor t 2001 nga ana e Vojisllav Koshtunics.
  Pra, pr problemet nxitn nė Kosovė qė nga Grupet ekstreme serbe, sht n dijeni t plot edhe pushteti civil dhe kreu ushtarako-policor, kuptohet, linjat ditur qė duhet. Lidhur m kt, sa pr ilustrim po e prmendim rastin e Shefit pr siguri publike Vllastimir Gjorgjeviq (Ragja) i cili jo vetm q kishte dijeni, por ishte Kreatori kryesor i operacionit "Dubina 2" ( "Thellsia 2"), ky operacion qė kishte t bj me fshehjen dhe asgjsimin e fakteve dhe gjurmve t krimeve t lufts n Kosov. I njejti kryesonte operacionin pr mbledhjen e armve n Isniq n shtator t vitit 1998. Po ashtu, edhe me fillimin e krizs n luginn e Preshevs, Gjorgjeviq kishte shkuar atje shpesh sepse i takonte linjs pr t ciln po flasim. Pos q ishte besnik i Millosheviqit ishte n linje direkte edhe me gjeneralin Obrad Stojanoviq dhe Nebojsha oviq prej t cilve vazhdimisht urdhrat ka marrė edhe.
  Struktura e shrbimit sekret t Millosheviqit kishte organizuar policore, paramilitar e zyrtar t tjer pr shkatrrimin e provave t cilat mund t onin n zbulimin e prgjegjsve t varrezave masive, sidomos t atyre t operacionit "Spastrimi".
  Vendimin pr ndrmarrjen e ktij Operacioni kishte marrė e Millosheviqi bashk me ministrin e Punve t Brendshme, Vllajko Stojilkoviq, shefin e policis t sekrete Radomir Markoviq dhe Vlastimir Gjorgjeviqin, n nj takim t prbashkt n mars t vitit 1999. Ktu duhet cekur se pas arrestimit t Millosheviqit, arrestohet edhe Markoviqi, kurse Stojilkoviqi bn "vetvrasje" apo sht vrar nga Shrbimi i Millosheviqit dhe jan mbuluar gjurmt.
  E ashtuquajtura ushtri jugosllav, si instrument i dirigjuar nga kėto Shrbime kishte njė rol me Rndsi t vecante n pėrfundimtar qerimin t hesapeve me shqiptart, duke br masiv dbimin t popullsis nga Kosova.
  , Sic sht br e ditur edhe n Tribunalin e Hags n shtypin kosovar por edhe n at serb e malazez, Gjorgjeviq kishte pr Detyr t bnte zhvarrosjen e viktimave nga Kosova dhe grumbullimin e tyre n varreza masive n Serbi pr t fshehur gjurmt e krimit. Ai edhe pas zbulimit t disa varrezave masive n Serbi dhe brjes publike t afers s rastit "t frigoriferit" edhe m tutje ka urdhruar q t mos jipen Hollsi rreth tyre.

  T gjith miqt e serbve

  Edhe gjatė bombardimeve tė NATO-s mbi caqet serbe njerėzit e kundrzbulimit serb kishin krijuar nj rrjet t fsheht pr t'u shptuar dhe rezistuar sa mė gjatė bombardimeve tė NATO-s. Greke Kt e kishin arritur prmes njerzve t vet n Shrbimet hile, e franceze. Madje, oficeri Pjerre Henri Bunel e kishte tradhtuar NATO-n duke i dhėnė sekretet e caqeve t bombardimeve t ushtris serbe pr ka gjykata supreme e NATO-s ka ngritur aktpadi kundėr oficerit francez. Prmes kėtyre "miqve", por edhe n saje t puns s koordinuar t shrbimeve n qeverin serbe, kanė arritur qė edhe m tutje t'i mbajn pjestart tė manipuluar e minoritetit serb n enklavat e Kosovs, ku agjenturat serbe e kanė ruajtur strukturn e tyre , dhe bashkpunojn ngusht me agjenturat e huaja me proserb Orientim, tė cilėt e kanė Kosovėn nė ekspriment lshuar pa definuar kurrfar rregulli n veprimet destruktive t individve kėtyre. Kėto linja kanė manipuluar shum, kuptohet n aspektin propagandistik edhe me profitert e lufts, me kontrabandistt e ndryshm q jan thirrur n emra t mdhenj pr ta mbuluar veprimtarin e tyre t paligjshme. Jan shfrytzuar burimet informative nga Shrbimet sekrete serbe, t disa biznesmenve, dhe kontaktet tjera t shum njerzve q i kan prdorur pr mbules kinse t shitblerjes s pasuris s serbve n Kosov. Pr ekzistimin e rrjetit n ekstrem dhe Kosov t vijs s ashpr t nacionalistve serbe, paravan i t cilve ka qen Millosheviqi, ka pas paralajmrime t koh paskohshme nga vet qarqet m t larta serbe. P.sh.: N gusht t vitit 2000, prifti serb, Sava Janjiq kishte trhequr vrejtjen se Udhheqsit serbė nė Kosovė qė bashkpunojn me administratn, me Bernard Kushnerin dhe organet tjera mund t rrezikohen sepse, siē ka cekur Janjiq, qarkullonin informacione t besueshme se Millosheviq ka drguar agjent speciale t sigurimit n Kosov pr t kryer atentate mbi ata serbė qė bashkpunojn me administatn e UNMIK-ut, dhe pr t krijuar konfuzitet frik. Po ashtu, analist t mediave dhe t situatave nė pėrgjithėsi kanė konstatuar se krcnimet ndaj serbve n Kosov jan veprime t, vet Beogradit pr ta destabilizuar Kosovn e n kt kontest kan ndodhur njė varg ngjarjesh e sulmesh. Lidhur me kto pohime kan ndodhur nj sr vrasjesh, nj sr sulmesh terroriste, nj sr sulmesh ndaj serbve e qė identiteti i akterve nuk sht zbuluar ende. `sht m keq kan ndodhur njė varg paraburgimesh t njerzve me autoritet t vecante t cilt jan mbajtur n burg pa fakte e prova t mjaftueshme, t cilt m pastaj jan liruar n Mungesė provash. T gjitha arrestimet dhe burgosjet jan br n baz t dyshimeve q i kan pas linjat e shrbimeve sekrete serbe ngjashm, tė cilėt prmes avokatve, prokurorve e i kan propozuar policis t, hetuesis, gjyqit, etj., Pr t'i futur burgjeve.
  Kėto forca edhe m tutje jan duke e paraqitur nacionalizmin si forc shteg dhe fitimtar, kurse politikn e bashkpunimit si dėshtim.


  Prezenca e shrbimit sekret serb n Kosov (4)


  Millosheviqi kishte ndrtuar infrastruktur t fsheht prmes shrbimeve greke n Qipro

  Vlen t ceket se dy dit para se t arrestohet Millosheviqi, ushtria serbe kishte shkuar pr ta ruajtur shtpin e tij. Millosheviqin, nj koh t gjat e ka mbrojtur pa e dorzuar tek organet e Tribunalit t Hags, komandanti i shtabit t Prgjithshm t UJ-s, Nebojsha Pavkoviq.

  Klanit e Qiproja dhe Bejruti, sefet t Millosheviqit

  Mirpo, n kt rast, q t mos shkaktohen thyerje dhe gjakderdhje t mdha n Serbi - ngase Lavdėrohet dhe reformatort ishin kmbnguls pr rrzimin e Millosheviqit nga pushteti. Gruaja dhe vajza e Millosheviqit kanė konto t veanta n Zvicr. Sic sht br e ditur, e njėjta gjė vlen edhe pr ish kryeministrin jugosllav Mirko Marjonoviq i cili kishte nn mbikqyrje tregtin dhe eksportin n drithra pr n Rusi n vitet `90-ta. Po ashtu edhe Dragan Tomiq ndihms i Millosheviqit dhe ish kryetar Parlamenti. Edhe dy prkrahsit kyq t Millosheviqit, Nikolla Shainoviq, ish Zvends kryeministėr i cili kishte nn kontroll tregtin me materiale t mueshme dhe, Dushan Markoviq, ish Zvends i Partise socialiste, tė cilėt i kanė bankare kontot n Bejrut. Kuptohet edhe Nikolla Shainoviq ėshtė ndėr ata qė kanė bėrė krime n Kosov.
  Millosheviqi kishte nn kontroll, prkatsisht kishte monopol t plot edhe n DOGANAT e vendit. Ai bashk me klanin e tij, pes vitet e fundit i kishin liruar nga DOGANAT t gjith t afrmit e linjs s tyre, tė cilėt kanė njė prqindje e derdhur n fondet sekrete t Millosheviqit.
  Banka e Beogradit e zonjs Vuiq ishte urdhruar t paguante para pr kompanin televizive t vajzs s Millosheviqit, Maries, dhe pr kompanin tregtare t djalit t Millosheviqit, Markos. Kjo do t thot shtetėrore qė klika e Millosheviqit kishte arritur t'i fsheh fondet Qeveritare pr t'i siguruar ato nga sanksionet, me 'rast sht manipuluar edhe me Bankn Evropiane.
  Sic dihet, para sanksioneve, Millosheviqi kishte ndrtuar infrastruktur t fsheht prmes shrbimeve greke n Qipro, dhe banka e cila do t'i thente sanksionet ishte ajo e Qipros.
  Qiproja ishte vendi ku deponoheshin mijra miliona dollar nga Serbia. Kėto fonde shprndaheshin pastaj npr vende t tjera, apo n emr t ANONIME kompanive t regjistruara n Qipro. Branka Vuiq, si drejtuese e Banks s Beogradit, ishte ideatore kryesore dhe realizatore e realizimit tė kėtyre projekteve. S'do mend se kontot private t Shainoviqit dhe Markoviqit n Bejrut i kontrollon djali i Shainoviqit, i cili sht tregtar atje.
  Shainoviqi, Markoviqi dhe zonja Vuqiq shum shpesh kishin shkuar si turist n Bejrut. Me njė fjalė, klani i Millosheviqit sht shum i pasur dhe njerzit e tij edhe m tutje kanė ndikim dhe mbajn pozita me Rndsi n Serbi, si n qeverin serbe, n ushtri, polici, gjykata ashtu edhe n ekonomin e vendit. Ata kanė ndėrkombėtare miq edhe prkrahs edhe n arenn.

  "Marimanga serbe", pjell e shrbimeve

  Gjykata serbe ua ngriti aktakuzn pr spiunazh tek Shrbimet franceze pes pjestarve t policis t serbe tė cilėt ishin t ngarkuar nga Shrbimet sekrete franceze pr ta destabilizuar Federatn Socialiste t Jugosllavis. (Ato kishin formuar organizatn ilegale "PAUK" (Marimanga). Ky grup, sipas informatave, ka prgatitur edhe vrasjen e Sllobodan Millosheviqit. Pes t akuzuarit: Petrushiq jugosllav (38), Millorad Pelenis (36), Sllobodan Orosllanin (47), Petroviq (26), ishin akuzuar si spiun t Frances, n periudhn e bombardimeve t NATO-s mbi Jugosllavin gjatė vitit 1999. Petrushiq, Pelenis dhe Petroviq ishin akuzuar edhe pr vrasjen e tre shqiptarve t pafajshm. Petrushiq, sipas dokumentacionit zyrtar, sht nnshtetas francez .
  Grupi ilegal "Pauk" ( "Marimanga") ishte formuar n vitin 1999 nga nj grup klandestin. Keta hetues sipas aktakuzs s gjykatsit dhe prokurorit Nebojsha Marash kishin pėrgatitur projektin pr vrasjen e Millosheviqit, sipas planeve t shrbimeve t kundrzbulimit francez.
  Po ashtu zyrtart e policis t s fsheht t linjs s Millosheviqit koh pas kohe kishin arrestuar nj numr t konsiderueshm t aktivistve t "Otporit". Vetm gjatė dy muajve jan arrestuar 400 aktivist tė kėsaj organizate studentore, t cilt policia i ka marr n biseda informative dhe pastaj i ka liruar. Shumica e akuzave dhe denoncimeve t bra ndaj "Otporit" ishin se ata financoheshin nga perndimi pr rrzimin e regjimit t Millosheviqit. Ky grup ishte specializuar pr t likuiduar Udhheqsit prmes ndeshjeve t inskenuara me kamion me zall. E ktij grupi kishin Njerzit pėrgatitur njė njsi prej 180 vetsh t cilt i kishin drguar si mercenar dhe kishin luftuar n ann e Mobutas kundėr Kabils. Gjithmone sipas aktakuzs nj pjes e ktij grupi thuhej se gjendej n Mal t Zi, ku po formonin njsin speciale t MUP-it t Malit t Zi. Mirpo njė akuz t till MUP-i i Malit t Zi e kishte hudhur posht.
  Faktet dhe analizat q jan br rreth grupit "Pauk tregojn se ata ishin pjestar t shrbimit sekret serb t cilt i kan prdorur pr t ngritur afera dhe pr t shkaktuar probleme n Dobi t politiks serbe panserbe ().
  Shrbime t veanta, prmes mediave, grupit klanor t Millosheviqit i ka kryer edhe sekretari federativ pr informata Goran Mati.
  Nj Rndsi t vecante kishte Operacioni i quajtur "Patkoi", q prkonte m shuarjen e kryengritjes dhe ndrrimin e strukturs etnike n Kosov. Lidhur me kt, sekreti pr zbulim, i ėshtė marrė kolonelit grada rezerv Dragutin Vuksiq (54), pr dmtim t reputacionit t shtetit dhe dmtim t nderit e reputacionit t ushtris. Vuksiq sht antar i Lvizjes pr Serbi Demokratike tė cilėn e kryeson ish komandanti Momqillo Perishiq, i cili ishte suspenduar n vitin 1998. Edhe ktij t fundit iu kishte marr grada nga gjyqi ushtarak pr mosprfillje totale t detyrave dhe prgjegjsis s oficerit.

Faqja 4 prej 49 FillimFillim ... 2345614 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •