Close
Faqja 9 prej 10 FillimFillim ... 78910 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 161 deri 180 prej 194
 1. #161
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  --------------------------------------------------------------------------------

  Djegja e trupave, t shqiptarve nga Kosova, n shkritoren e ndrmarrjes “Makatica” n Surdulic te Serbise!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  RASTI “MAKATICA”

  BARRA E S KALUARS

  -shtja qensore tani sht q institucionet e Serbis t’u prgjigjen t gjitha shtjeve t pasqaruara nga e kaluara dhe t pasojave t sotme

  Shkruan: Sasha Stojkoviq

  -Edhe prkundr prpjekjeve t palve t interesuara, e vrteta e historis s afrt dhe e hijes s tmerrshme e t s kaluars s ktushme nuk e l ask rehat. Pas paraqitjeve publike t Natasha Kandiqit dhe hapjes s shtjes rreth “rastit Makatica”, n jugun e Serbis, asgj m nuk sht si ishte m par.
  T rikujtojm se n tekstin autorial “Asanimi i rehatis shpirtrore” q u botua kah fundi i dhjetorit t vitit t kaluar n t prditshmen “Danas”, drejtuesja e “Fondit pr t Drejtn Humanitare” e akuzonte nj numr t madh njerzish duke i prmendur edhe emrat e tyre, pr fshehjen e planifikuar t krimeve t lufts, t kryera gjat lufts s fundit n Kosov. Ajo i dha grusht t rnd, opinionit lokal me rastin e prmendjes s emrit t DRAGOMIR TOMIQIT dhe at n kontekst t realizuesit t projektit t djegies s trupave, t shqiptarve nga Kosova, n shkritoret e ndrmarrjes “Makatica” n Surdulic. Pasi q opinioni i ktushm ndrlidh gjithka q mban parashtesn e “Hags”, me Karla Del Ponte-n, kto paraqitje publike kan shkaktuar nj varg reagimesh me shkruarjen e demanteve nga ana e t prfolurve, kurse pr rastin u interesuan edhe “organet kompetente”. Mirpo dihet si rrjedhin ngjarjet n Serbi. Pas gjmimit t fort t malit, nuk polli madje as nj mi. Megjithat, patjetr, dikush duhet t prgjigjet n pyetjen se a ka pasur ktu krime t lufts? Tani pr tani, lidhur me rastin e “Makatics”, n drejtim t zbardhjes s ktij rasti vepron vetm koalicioni i gjasht organizatave joqeveritare nga Beogradi, e aty-ktu edhe ndonj medium dhe gati askush tjetr. Pas reagimit t par, i cili qe nj reagim i zbeht i organeve shtetrore – policis, duhet t pranohet, patjetr, se pasoi nj heshtje e plot pr kt. Pr t dshmuar vendosmrin se rasti i “Makatics” nuk mund t lihet n harres, koalicioni i OJQ-ve vendosi q t'i drejtohet Kuvendit t Serbis, si kjo m e lart demokratike n Serbi.

  KSHILLI HETUES

  -Sipas konstatimeve t Natasha Kandiq-it, person i besuar, prkatsisht koordinator i projektit pr fshehjen e gjurmve t krimeve t lufts t bra n jug t Serbis ka qen DRAGOMIR TOMIQIT“me prkrahjen dhe mirkuptimin e t cilit sht br bartja e organizuar e trupave, t viktimave nga Kosova, pr n trevat e Vranjs dhe t Surdulics”.Sipas t dhnave, q Fondi pr t Drejtn Humanitare ka pranuar deri tani, nga ana e disa burimeve t pavarura, djegia e trupave n fabrikn “Makatica” sht br n dy etapa, m 16 dhe 24 maj t vitit 1999, pas mesnats, nn mbikqyrjen e “Beretave t kuqe”, t cilat atbot e kishin bazn e tyre n “Bella Vod” - afr Vranjs. Komandanti i athershm i “Beretave t kuqe”, Millorad Legija, sipas burimeve n fjal, kishte marr pjes, personalisht, n prcjelljen e nj transporti deri n vendin e ngjarjes dhe kishte qen i pranishm me rastin e djegies s tyre. Trupat qen djegur n “shkritoret e hapura” nr. 4 dhe 5. Pranimin dhe organizimin e djegies s kufomave e kan br:
  1.Zoran Stoshiqi, i cili ather ishte kryeshef i sigurimit shtetror pr rrethin e Pinjs;
  2.Bratisllav Milenkoviqi, shef i BIA-s pr Vlladiin Han dhe Surdulic;
  3.Dragan Stankoviqi, kryeshef i SUP-it n Surdulic q nga viti 1993;
  4.Mirosllav Antiqi, kryeshef i BIA-s n Vranj;
  5.Dragan Llakieviqi, drejtor i “Makatics” dhe zvendsi i tij,
  6.Aca Gjorgjeviqi - shkruan Natasha Kandiqi, duke shtuar edhe detaje t tjera t mjaftueshme, ashtu q t mos dyshohet aspak n vrtetsin e fakteve t paraqitura.
  Sipas ktyre dshmive, fjala sht pr nj shoqat kriminelsh, mir t organizuar, pr t br “asanimin e terrenit”, pra fshehjen e dshmive pr krimet e bra n Kosov, gjat kohs s bombardimeve t NATO-s.
  Natyrisht se ndaj nj shtjeje t till, realisht askush nuk duhet t mbetet indiferent. Pas reagimeve t para, sipas detyrs zyrtare, pr kt rast sht dashur patjetr, q t interesohet edhe prokurori special pr krime t lufts, i cili madje pati premtuar publikisht se do ta procedoj tr kt rrfim pa asnj shtyrje. Menjher pas ksaj pasoi edhe reagimi i par zyrtar- shkarkimi i Zoran Stoshiqit nga pozita e inspektorit t prgjithshm t MUP-it t Serbis, pr rrethin e Pinjs, i cili n kohn pr t ciln po flasim, ishte kryeshef i DB-s. Mirpo kjo ishte e tra, ngase nuk pati lvizje t mtejshme pr ndriimin n trsi t rrethanave t “rastit Makatica”, s paku t atyre q dihen.
  Mirpo as pala tjetr nuk qndroi duarkryq. Koalicioni i gjasht organizatave joqeveritare, nga Beogradi, krkoi nga Kuvendi i Serbis q ta themeloj, urgjentisht, nj Kshill Hetues, ose thn me fjalorin vendor, nj komision hetues, i cili do t’i verifikonte t dhnat pr varrezat masive n Serbi dhe pr asgjsimin e dshmive pr krimet n Kosov, duke u bazuar po ashtu nga t dhnat e Fondit pr t Drejtn Humanitare, veanrisht rreth rastit “Makatica”. Hapi m i rndsishm i t gjith atyre, q jan duke u prpjekur pr ndriimin e plot t s vrtets rreth asaj se far ka ndodhur n rastin “Makatica” ishte gjithsesi takimi me Predrag Markoviqin, kryetar i Kuvendit t Serbis, prndryshe njri prej antarve t G17 plus.
  - N kt moment sht shum me rndsi t theksohet se deri tani kemi arritur q ta ngritim kt shtje n at nivel, sa q shteti duhet patjetr q ta trajtoj institucionalisht, kt rast. Markoviqi ka premtuar se do t bj gjithka q gjrat t lvizin nga pika zero. Po presim, ata kan edhe pak koh n dispozicion. M von do t pasoj presioni prmes veprimeve publike, t grupeve joformale, por edhe me prkrahjen e disa partive parlamentare - shpehet me vendosmri, Milenko Dereta nga “Iniciativa qytetare”. Megjithat, ai konsideron se Kuvendi do t reagoj ngadal, para s gjithash, pr shkak t raportit aktual t forcave politike n Serbi. “Pr formimin e kshillit hetues pr rastin e “Makatics” sht e domosdoshme shumica parlamentare, q vshtir mund t realizohet n sfondin e interesave t ndryshme”, shprehet Dereta duke qen thellsisht i bindur se e vrteta megjithat do t dal n shesh.
  - Nj disponim i till tani ekziston, mirpo edhe po t mos ishte, ne duhet patjetr q t ballafaqohemi me t kaluarn. Sa m shum q nj gj e till t shtyhet, aq m shum do t krijohen raste pr manipulime t ndryshme - konkludon bashkbiseduesi yn.
  Edhe Ander Nosov, nga “Iniciativa e t rinjve”, e vlerson vizitn e Markoviqit si “shum kualitative” dhe thot se kryetari i Kuvendit ka premtuar se pr kt rast, duke e shfrytzuar t drejtn e deputetit, do t propozoj diskutim parlamentar.
  - Na mbetet q edhe m tej t insistojm, dhe t punojm n krijimin e mekanizmava t prhershme pr ballafaqim me t kaluarn. Nse Parlamenti Serb, edhe gjasht vjet pas lufts s Kosovs, nuk sht i gatshm q t debatoj pr kt shtje, ather do t nnkuptohet se po na mashtrojn t gjith politikant dhe deputett popullor - konsideron Nosov. Ai thot se nuk do t ket t ardhme t lumtur n kto hapsira pr derisa njher e prgjithmon dhe me themel t njihet e vrteta e s kaluars s ktushme.
  - shtja m qensore tani sht se si t gjenden modele q institucionet n Serbi - Parlamenti, policia dhe gjykatat - t japin prgjigje ndaj t gjitha shtjeve nga e kaluara dhe t pasojave t sotme. Nse kemi aq varreza masive, aq kufoma dhe t zhdukur, pr t cilat, madje, as q flitet, athere shtrohet pyetja - sa angazhohet pr paqe ky pushtet? Nse pushteti hesht pr varrezat masive, ather ai ende sht n luft - thot i bindur Nosov.
  Kshtu, “rasti i Makatics” nga shtyllat e gazetave u transferua thjesht n dyert e institucioneve t shtetit. Kryetari i Kuvendit t Serbis sht institucion, t cilit duhet t'i besohet patjetr, mirpo shtja e vullnetit politik rreth ndriimit t t gjitha fshehtsive t errta t s kaluars ende mbetet nj tem plotsisht e hapur.
  - Mund t them se opinioni sht m i zshm se institucionet. M duket se ekziston nj pjes e opinionit, i cili sht tmerruar dhe q konsideron se “Makatica” sht vetm njra prej gjrave t tmerrshme, t cilat dshmojn pr pogromin m t errt, t cilin ktu e kishte ndrmarr pushteti i athershm. Sa u prket institucioneve, n to edhe m tej qndrojn, n funksione, njerz q paraplqejn t'i mbulojn krimet dhe t flasin, ekskluzivisht, vetm pr viktimat serbe, kurse t mos prmenden fare veprat kriminale, djegia dhe zhdukja e gjurmve t krimeve, t shkaktuara ndaj t tjerve - thekson Natasha Kandiqi.

  PRESIONI

  Mirpo, edhe krahas t gjitha presioneve publike, pr rastin “Makatica” dhe pr rastet e tjera t ngjashme, nga t gjitha institucionet shtetrore, n nivelet e ktushme, ka reaguar vetm Prokuroria Publike e Qarkut t Vranjs, edhe at mjaft hert, para se rasti t jet publikuar n media.
  - Kjo informat nuk sht ndonj risi dhe rreth saj sht folur qysh me “rastin e Batajnics”, edhe pse tani kemi m shum t dhna. Edhe pse informata pr ekzistimin e varrezave masive n Vranj ishte mjaft e zbeht, megjithat me at rast pati reaguar Prokuroria Publike e Qarkut. Ather patm krkuar nj raport t detajizuar edhe nga sigurimi shtetror dhe ai i sektorit publik, si dhe patm marr nj prgjigje, ku thuhej se n trevn ton nuk ka, madje, as gjurm dhe as dshmi pr varrezat masive dhe pr djegiet eventuale. Pas dy raporteve t veanta, nuk pati m elemente pr ngritjen e procedurs dhe pr kt qe informuar edhe Prokuroria Republikane - thekson Milan Bozhilloviqi, prokuror Publik i Qarkut. Me formimin e prokuroris speciale pr krimet e lufts, organ t cilin e kryeson, ai m nuk ka kurrfar kompetencash t tjera lidhur me rastin prkats.
  Natyrisht se pr rastin “Makatica” reagoi edhe Prokuroria e Tribunalit t Hags.
  -Tribunali i Hags qe i njohur pr kt rast prej burimeve t ndryshme t drejtprdrejta dhe t trthorta. Mirpo, Tribunali i Hags nuk sht i vetmi institucion q ka t drejta ekskluzive pr hulumtimin e krimeve t lufts. Kur Serbia pati ndrmarr hetime lidhur me rastin e Batajnics, njlloj si pr kt rast i patn paraprir thashethemet, gj q gjat hetimeve ato u konstatuan si t vrteta. Pra, radhn e ka hetuesi special, q nprmjet ndrmarrjes s hulumtimit, t rastit, ta bj verifikimin e dshmitarve eventual dhe t njohurive, q i kan ata - tha pr “Vranjske” Florans Artman, zdhnse e Prokuroris s Tribunalit t Hags.
  Pas nj qndrimi t till, “t nj strategjie t njohur t Hags pr t’i shmangur disa raste t caktuara”, posarisht pas heshtjes s orkestruar t kompetentve vendor, ktu shumkujt iu lehtsua barra. Kuvendi as q e prmend m formimin e kshillit hetues. Prokuroria Speciale Serbe hesht. Ajo gjithashtu nuk i publikon as detajet rreth asaj se ka sht ndrmarr n kt drejtim dhe as q e bn t ditur qllimin e saj t mtejshm. Nga ana e saj, policia ka nj sjellje klasike ndaj opinionit…
  - Problemi qensor qndron n at se ne nuk kemi institucione, q e zbatojn ligjin dhe q do ta zbulonin t vrtetn rreth asaj se ka kishte ndodhur n t vrtet gjat bombardimeve t NATO-s - komenton kt neglizhenc Natasha Kandiqi.
  N kt drejtim, gjithka sht e qart dhe nuk ka kurrfar dilemash se po t kishim nj shtet normal dhe po t sundonte drejtsia, kompetentt do t ishin detyruar t ndrmerrnin hulumtime m serioze dhe n afat sa m t shkurtr kohor do t ishin prgjigjur ndaj t gjitha shtjeve t hapura. Mirpo institucionet tona po heshtin. Te ne, pr zbatimin e ligjit vendosin zakonisht ata q leht mund t konstatohet se kan qen pjesmarrs dhe hartues, t ngjarjeve m t tmerrshme, t historis serbe dhe q kan qen n grupin e ngusht t bashkpuntorve t Millosheviqit n kohn kur ai vepronte pa pengesa. Prandaj, as q mund t bhet fjal pr ndonjfar ligji, shteti dhe drejtsie.
  - Ata shpresojn q t dhnat do t zhduken pr disa dit dhe se nuk do t flitet kurr m pr kto raste. Ata shpresojn se edhe m tej jan t fort, mirpo opinioni demokratik nuk do t ndalet dhe do t bje vazhdimisht presione q t zbardhen dhe t verifikohen t gjitha faktet q kan t bjn me kt rast - premton Natasha Kandiqi.
  Megjithat, mjerisht, rreth rastit “Makatica” qartsia vazhdon t mbetet paqartsi. Sado q po prolongohet puna rreth ndriimit t s kaluars dhe sado q historia po prpiqet t futet nn mburojn e interesave kombtare, n kto hapsira, nuk do t ket paqe pr aq koh derisa nuk ndriohen gjrat, q kan t bjn me “rastin Makatica”. Deri ather e kaluara nuk do t na hiqet qafsh, dhe si t till ne do t jemi peng i saj. Sado t mundimshme q t jen prpjekjet q kjo gjendje t ndryshohet, at duhet br patjetr. Jeta e s “djeshmes” duhet t zvendsohet patjetr, me shikimin kah e “nesrmja”. Mbase, pas t gjith ktyre ngjarjeve, kjo nuk do komente t veanta. Apo ndoshta edhe duhet…

  http://www.presheva.com/press/hapi250405.html

 2. #162
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  CKA THONE VETE KRIMINELET PER KRIMET E BERA NE TETOR 1913?

  (...)
  Gjat muajve tetor-nntor vitit 1913 ushtri serbe,masakrat me t tmerrshme i bri n trevn e Lums.N Lum u vran e u masakruan mijra shqiptar,ndrsa u plakitn dhe u dogjn plotsisht 27 fshatra ...
  (...)
  Pr shpirtin shoven t reparteve serbe t vdekjes,kan shkruar edhe vet xhelatt serb.Kshtu n gazetn serbe”Radnike Novine”n tetor 1913,nj ushtarak serb,n nj letr t publikuar aty,drguar familjarve t tij,pr masakrat serbe n Lum ndr t tjera shkruan:”...Mund t them se ktu ndodhin gjra t lemeritshme.Un rrnqethem nga e gjith kjo dhe gjithnji e pyes vetveten,vall sht e mundur q njeriu t jet kaq barbar dhe t bj kshtu?
  Kjo sht e tmerrshme e llahtarshme...Nuk guxoj dhe skam koh t t shkruaj gjersisht.Mund t them se Luma nuk ekziston m.Gjithka sht shndrruar n kufoma,hi e pluhur. Kishte fshatra me nga 100-150-200 shtpi,n t cilat nuk ngeli apsolutisht askush gjall,askush gjall...I mblidhnim tub,40 deri 50 njerz,dhe ashtu si ishin,grumbull i thernin t gjith me thika.Plakitja ordinere u b kudo.Oficert plakitn kope t tra bagtish dhe i shitn prmes ushtarve n Prizren...”40

  (...)
  -Po n gazetn”Radnike novine”Dimitrije Tucovi,pr masakrat e ushtris serbe,ndr t tjera shkruan:”...Kur trupat serbe shkatrruan fshatin Topojan(fshat i Lums-Sh.B)aty skishte burra.Oficert rezerv q morn urdhra ta djegin fshatin dhe t thernin me thika,kot kundrshtonin,kot i prsritnin fjalt”t gjith a?”T gjith ishte prgjigjja e njfar kapiten Jurishiqit.
  -Pr dy or u vran 500 shpirtra...Shqiptart e “egjr”ushtart tan t zn rob i armatosnin dhe i lshonin,kurse ushtria jon e”kulturuar”e shekullit XX po i vret edhe fmijt e tyre....”41
  (...)
  Ndrkaq, nj ushtar i quajtur Vuksanoviq rrfen kshtu:”Shqiptart n fillim i vritnim me pushk dhe patllake,por s shpejti erdhi urdhri se nuk kishte levrdi t shpenzohet municioni,prandaj shqiptart do t therren me thika.Dhe kshtu ndaheshin n grupe grupe....rreshtoheshin n rreshta me fytyra t kthyera kah njri tjetri dhe ather oficert dhe nnoficert i thernin shqiptart nj nga nj n qaf.kta njerz fatkqinj as q luanin nga vendi,as nuk brtisnin,as nuk mbroheshin,thuajse nuk ishin qenje njerzore t vetdijshme,por shikonin t qet si i therrej shoku pran dhe thika po ia shprthente fytin e tij.Nuk mund ta merrja me mend nj gjakftohtsi dhe qndrueshmri t ktill njerzore,t cilt e shikonin vdekjen me sy t hapur.sht kjo njra nga skenat m t llahtarshme q e prjetova gjat luftrave.Duhet t vdesin disa gjenerata t shqiptarve q t harrohet far bn serbt ndaj tyre.”42

  (...)
  Dhe pr t par me shifra(jo t plota) barbarin serbe n Lum,po sjellim disa nga t dhnat e detajuara q ka mbledhur e botuar Sotir Koleja m 23 dhjetor 1913,pasi u shua lvizja e malsorve n vjeshtn e par 1913.

 3. #163
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  LISTA E TE VRARVE NE PEJE NGA FORCAT USHTARAKE , POLICIORE E PARAMILITARE SERBE GJAT PERIUDHES MARS-QERSHOR 1999

  1.HYS (BAL) MURII 35 PEJ 25.03.1999 PEJ

  2.NAMIK (QAMIL) BILALLI 29 PEJ 25.03.1999 PEJ

  3.BALI (ARIF) GASHI 63 PEJ 26.03.1999 PEJ

  4.NAJE (RIYA) DEMA 64 PEJ 26.03.1999 KAPESHNIC

  5.DIN (MURAT)GJURKAJ 45 PEJ 26.03.1999 KAPESHNIC

  6.AVDULLAH (RAM) VUETAJ 63 PEJ 27.03.1999 FIDANISHTE

  7.FUAT (MEHMET) GASHI 38 PEJ 30.03.1999 STRELLC

  8.HYRIE (XHEMAJL) LEKA 65 PEJ 30.03.1999 PEJ

  9.SHQIPE (ADEM) OSMANAJ 35 PEJ 01.04.1999 ZATRA

  10.ELFETE (ZENEL) OSMANAJ 21 PEJ 01.04.1999 ZATRA

  11.BAJRAM (HALIL) SADRIJAJ 71 PEJ 10.04.1999 PEJ

  12.REMZI HASANI 71 PEJ 07.04.1999 PEJ

  13.HAXHERE BLAKA 70 PEJ 14.04.1999 PEJ

  14.RAM (LATIF) HAJDARAJ 67 PEJ .04.1999 PEJ

  15.HASAN (SEJD) SHKULIQI 57 PEJ 04.1999 KAPESHNIC

  16.SEFEDIN (ABEDIN) THERA 74 PEJ 04.1999 KAPESHNIC

  17.SHYRETE (ZEKIRIA) HAXHIHASAN 52 PEJ 03.05.1999MBI RADAVC

  18.AZIZ (YMER) SHARAPOLLI 72 PEJ 05.1999 PEJ

  19.NERXHIVAN (AHMET) SHARAPOLLI 61 PEJ 05.1999 PEJ

  20.RAM (ISUFAJ) 75 PEJ 05.1999 ZATRA

  21.RAZE (SHALA) 64 PEJ 05.1999 ZATRA

  22.MUHARREM (JASHAR) PASHA 75 PEJ 05.1999 PEJ

  23.JAKUTE (QEMAJL) PASHA 73 PEJ 05.1999 PEJ

  24.IBUSH (RAMIZ) EKU 42 PEJ 05.1999 PEJ

  25.JUSUF (JONUZ) TURJAKA 73 PEJ 05.1999 PEJ

  26.REMZIE (SMAJL) TURJAKA 64 PEJ 05.1999 PEJ

  27.GJYLIZARE (HAMDI) SHOSHI 43 PEJ 05.5.1999 PEJ

  28.BAHRIJE (NAZMI) TIGANI 50 PEJ 05.05.1999 PEJ

  29.BAJRAM (RIZA) TIGANI 64 PEJ 05.5.1999 PEJ

  30.RRUSTEM (UK) IBRAJ 50 PEJ 07.5.1999 PEJ

  31.VALBONE (MEHMET) IBRAJ 24 PEJ 07.5.1999 PEJ

  32.YMER (DERVISH) SHALA 40 PEJ 18.5.1999 PEJ

  33.GAZMEND (ZENEL) BERISHA 38 PEJ 06.6.1999 PEJ

  34.MUSA (SHAIP) BALA 31 PEJ 12.6.1999 PEJ

  35.VJOLLCA (FAREDIN) BALA 28 PEJ 12.6.1999 PEJ

  36.NITA (MUSA) BALA 5 PEJ 12.6.1999 PEJ

  37.RINA (MUSA) BALA 7 PEJ 12.6.1999 PEJ

  38.HAJRI (ISA) BALA 13 PEJ 12.6.1999 PEJ

  39.DARDANE (ISA) BALA 12 PEJ 12.6.1999 PEJ

  40.AGON (ISA) BALA 6 PEJ 12.6.1999 PEJ

  41.N.N.(femer) PEJ 8 MARSI-PEJ

  42.N.N.(mashkull) PEJ ZATRA

  43.N.N. PEJ ZATRA

  44.N.N. PEJ ZATRA

  N ket list te vrarve ka dhe femij 5, 6 dhe 7 si dhe 12 dhe 13 vjeq te gjith familje Balaj nga peja qe esht shuar e gjith familja

 4. #164
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  po ku ishit ju "krahi i luftes" o Kosovell?

  kerkund nuk degjuam qe ju ne nji rast te kini ndal doren gjakatare serbe..
  kriminelet serb hin ku deshen e vran sa deshen e ke deshen.. e ju kerkund.
  as me qit dy pushk sa per me mbet ne histori nuk mujtet kur adem jasharin qe e quani komandnt legjendar mbeti i rrethum..

  a vec per komunikata-berje ka funksionuar ky "krahu i luftes".. ?

  e doni pushtet e doni privilegje e doni me vra ciln kini qehjf e kerkush mos me ju a prish rehatin... sepse.. paski qen "krahi i luftes"..

 5. #165
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  --------------------------------------------------------------------------------

  MASAKRAT SERBE N FSHATRAT E KOMUNS S PEJS…!!!

  -Agjensia “KOSOVAPRESS“me 17-19 qershor 1999,duke u bazuar n t dhnat e mbledhura n teren,ka prezentuar masakrat serbe mbi shqiptart n fshatrat e komuns s Pejs.
  N vijim t ktij afishimi po ju sjelli disa fakte...,rreth masakrave n fshatrat Qyshk,Pavlan,Nabrgjan,Zahaq dhe Shaptej t Pejs.

  M 14 maj,n Qyshk jan ekzekutuar:

  1.Ram Dervish Gashi (65),
  2.Xhafer Ram Gashi (40),
  3.Rrahim Dervish Gashi (55),
  4.Rasim Hysen Ramaj (45),
  5.Met Shala(55),
  6.Selim Maxhun Gashi (50),
  7.Haki N.Gashi (45),
  8.Jashar Azem Gashi (58),
  9.Muharrem Azem Gashi (50),
  10.Avni Drevish Gashi (50),
  11.Sknder Dervish Gashi (35),
  12.Mus Shaban Gashi(63),
  13.Ibish Kadri Gashi (55),
  14.Rrahim Shaban Gashi (55),
  15.Ahmet Rrustem Gashi (35),
  16.Emin Bek Gashi (60),
  17.Emrush Krasniqi, musafir nga Vranoci,
  18.Ismet Bajraktari, mysafir nga Raushii,
  19.Hasan Met Hatamaj, mysafir nga Batusha,
  20.Gani Avdyl Hasanaj, nga Batusha, mysafir,
  21.Hasan Ahmet eku(70),
  22.Bedri Ahmet eku (65),
  23.Isuf Shala, mysafir nga Grabofci,
  24.aush Rrustem Lushi,
  25.Ardian aushi (30),
  26.Ardian aush Lushi (20),
  27.Osman Haxhi Lushi (48),
  28.Sefedin Haxhi Lushi (44),
  29.Avdullah Lush Lushi (45),
  30.Uk Lush Lushi (43),
  31.Ramiz Lush Lushi (40),
  32.Xhafer Lush Lushi (35),
  33.Sknder Lush Lushi (30),
  34.Nifa Din Kelmendi (55),
  35.Sknder Din Kelmendi (50),
  36.Besim Din Kelmendi (38),
  37.Ardian Sknder Dina (20),
  38.Rrahim Syl Kelmendi (40),
  39.Xhem Isuf Kelmendi (40),
  40.Mentor Shaban Kelmendi (22),
  41.Avdi Shaban Berisha (58) dhe
  42.Zeir Aliaj, mysafir nga Zllopeku.

  -M 1 qershor, n Qyshk jan ekzekutuar edhe:

  1.Ajeshe Nezir Kastrati,
  2.Mirjeta Nezir Kastrati,
  3.Haxhi Halil Dobraj dhe
  4.Xhevrije Halil Dobraj,
  5.Qerim Halil Kelmendi (95),nga Lutogllava dhe e
  6.shoqja e tij,
  7.Selime Klemendi (75),
  8.djali i Qerim Halilit,
  9.Gani Kelmendi (52),
  10.djali i Ramadanit, 1.5 vjet.
  T gjith kta me mbiemrin Kelmendi jan t t njejts familje.

  -T ekzekutuarit n fshatin Pavlan jan:

  1.Zymer Sadik Gashi (70),
  2.Agush Selman Gashi,
  3.Liman Hajzer Gashi,
  4.Haxhi Rexh Dreshaj (41),
  5.Shaban Tahir Kelmendi(52),
  6.Zenun Shala, mysafir nga Fusha e Pejs,
  7.Mus Isuf Lulaj (75),
  8.Rrahim Salih Niki (55),
  9.Xheirane Brahim Niki(25),
  10.Hatixhe Kamer Niki (50)
  11.Ajshe Avdyli dhe
  12.Gashi-Kelmendi (40).

  -Ndkaq,n Zaha jan ekzekutuar kta persona:

  1.Zenel Bek Berisha,
  2.Shaban Kasem Neziraj,
  3.Sadri Ymer Ramaj,
  4.Faton Sadri Ramaj,
  5.Valdet Nezir Ramaj,
  6.Shpend Rexh Hyseni,
  7.Naim Hajrullah Hyseni,
  8.Ismet Hajrullah Hyseni,
  9.Haki Hajrullah Hyseni,
  10.Sabit Hajrullah Hyseni,
  11.Bajrush Avdyl Hyseni,
  12.Fehmi Rashit Gjokaj,
  13.Hysen Rashit Gjokaj,
  14.Ruzhdi Halil Dobraj,
  15.Muhamet Halil Dobraj,
  16.Halil Halil Dobraj,
  17.Bekim Ahmet Delijaj, rom,
  18.Shaban Sokol Ramaj,
  19.Zymer Osmanaj,
  20.Shaban Osmanaj,
  21.Fak Rexhep Murati,mysafir,
  22.Dem Ahmet Hatashi, nga Leshani.
  -----------------

  -N fshatin Nabrgjan jan gjetur dhe identifikuar kufomat e
  ktyre personave t ekzekutuar nga forcat serbe:

  1.Jusuf Rexhep Dreshaj (49),
  2.Haxhi Dervishi (65),
  3.Beq Nimani(70), mysafir nga Nakulli,
  4.Selman Brahim Ibrdemaj (55),
  5.Uk Ademi (65) prej Malajve t Rugovs dhe
  6.gruaja e Ram Berishs (50), nga Nabrgjani,
  7.Vesel Ram Dreshaj (50),
  8.Rexhep Kui (45),
  9.Shptim Rexhep Kui (23),
  10.Shkurte Brbati (60),
  11.gruaja e Bajram Hajdin Brbatit (65),
  12.Bute Bajrtaktari (34),
  13.Ram Rexha (70),
  14.Vulake Sadri Mujaj (75),
  15.Ibish Sadri Mujaj (50),
  16.Sulltane Ram Laji (50).

  -Personat nga fshati Trubuhovc,pr t cilt mendohej se ishin t zhdukur jan:
  1.Nexhat Ram Mahmutaj,
  2.Ahmet Binak Mahmutaj,
  3.Fahredin Syl Mahmutaj,
  4.Bedri Binak Mahmutaj,
  5.Bedrije Niman Mahmutaj,
  6.Halil Niman Mahmutaj,
  7.Ervin Niman Mahmutaj,
  8.Merita Hamit Asllanaj,
  9.Bjet Hamit Asllanaj,
  10.Ardita Hamit Asllanaj,
  11.Brahim Lushi,

  -N fshatin Shaptej jan zhdukur kta persona:

  1.Hasan Lushi nga Raushiqi dhe
  2.Mahmut Idriz Mahmutaj nga Trubuhovci.
  Po ashtu n fshatin Nabrgjan jan gjetur edhe 6 persona t
  vrar t cilt jan:
  1.Jusuf Rexhep Dreshaj (49)
  2.Haxhi Dvishi (65)
  3.Met Nimani (75) mysafir
  4.Selman Ibrahim Ibrdemaj nga Nabrgjani (85)
  5.Uk Ademi (65) nga Rugova
  6.Gruja e Ram Berishs (50) nga Nabrgjani sht gjendur e
  vrar n shtpin e saj.
  Kto viktima jan gjetur rreth shkolls s Nabrgjanit dhe t
  gjith jan t identifikuar.
  -----------------------------------------------

  N ekzekutimin e ktyre shqiptarve kan marr pjes ,njsit militare e paramilitare serbe.
  N mesin e tyre ishte edhe krimineli Nebojsha Miniq,i cili para disa ditsh u arrestua n ARGJENTIN.
  -------------
  Shihni disa nga fotografit e kriminelve.

  1.Kriminelt: Nebojsha Miniq(me cigare n goj)dhe Vidomir Shalipur
  http://www.hrw.org/campaigns/kosovo9...ages/pg302.htm

  2.Kriminelt serb Vidomir Shalipur”MUNJA” dhe Nebojsha Miniq
  http://www.hrw.org/campaigns/kosovo9...ages/pg331.htm

  3.Krimineli Vidomir Shalipur me njsitin e tij...,vrass t shqiptarve,
  shkatrruesit dhe plakitsit e pasuris s tyre n Pej me rrethin.
  http://www.hrw.org/campaigns/kosovo9...ages/pg332.htm

  4.Krimineli Sreko Popoviq
  http://www.hrw.org/campaigns/kosovo9...ages/pg327.htm

  5.Kriminelt serb n krye me Sreko Popoviin dhe Sllavisha Katratoviqin,
  t cilt masakruan banort shqitar t fshatit Qysh,Zahaq...etj.
  http://www.hrw.org/campaigns/kosovo9...ages/pg325.htm

  6.Sreko Popoviq me grupin e tij prej kriminelsh,q vran e dogjn shtpit e shqiptarve
  http://www.hrw.org/campaigns/kosovo9...s/pg326new.htm

 6. #166
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Citim Postuar m par nga Brari Lexo Postimin
  po ku ishit ju "krahi i luftes" o Kosovell?

  kerkund nuk degjuam qe ju ne nji rast te kini ndal doren gjakatare serbe..
  kriminelet serb hin ku deshen e vran sa deshen e ke deshen.. e ju kerkund.
  as me qit dy pushk sa per me mbet ne histori nuk mujtet kur adem jasharin qe e quani komandnt legjendar mbeti i rrethum..

  a vec per komunikata-berje ka funksionuar ky "krahu i luftes".. ?

  e doni pushtet e doni privilegje e doni me vra ciln kini qehjf e kerkush mos me ju a prish rehatin... sepse.. paski qen "krahi i luftes"..
  NUK ESHT MEKAT TE LINDESH INJORANT POR TE JETOSH DHE TE VDESESH I TILLE

 7. #167
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Citim Postuar m par nga Brari Lexo Postimin
  po ku ishit ju "krahi i luftes" o Kosovell?

  kerkund nuk degjuam qe ju ne nji rast te kini ndal doren gjakatare serbe..
  kriminelet serb hin ku deshen e vran sa deshen e ke deshen.. e ju kerkund.
  as me qit dy pushk sa per me mbet ne histori nuk mujtet kur adem jasharin qe e quani komandnt legjendar mbeti i rrethum..

  a vec per komunikata-berje ka funksionuar ky "krahu i luftes".. ?

  e doni pushtet e doni privilegje e doni me vra ciln kini qehjf e kerkush mos me ju a prish rehatin... sepse.. paski qen "krahi i luftes"..
  PER TA KRIS ZEMREN TENDE INJORANTE JA QFAR KA BERE UCK-ja E JON

  ja edhe disa shkie te MUP-it qe jan te vrar ne Kosove prej"terroristave" shqiptar
  ndoshta nuk ndihesh mire me keto
  por jan te verteta
  1980 - 1997

  Muhamet Seljmanaj, police officer of Srbica Department of Internal Affairs. Worked in he Ministry of Internal of the Republic of Serbia since 1969. Killed in 1981 in village Donje Prekaze while arresting Albanian terrorists.

  Miroljub Tanaskovic, born in 1955 in village Preoci, near Pristina, policeman in Leposavic Department of Internal Affairs. Worked in the Ministry of Internal of the Republic of Serbia since 1979. Married, father of two. Killed in 1989 in Kosovska Mitrovica, during the demonstrations of Albanian separatists, on which occasion they shot at the police officers.

  Seljadim Bisljimovic, born on 1963 in Serbian Crnja, traffic police officer of Becej Traffic Police. Worked in the Ministry of Internal of the Republic of Serbia since 1982. Married, father of one child. Killed in armed terrorist attack againist the police patrol committed in Srbica in 1992.

  Nebojsa Djordjevic, born in Leskovac 1970, traffic police officer in Blace Police station. Married, father of one child. Worked in the Ministry of Internal of the Republic of Serbia since 1990. Killed in 1992, in a terrorist attack on a police vehicle, which drove his shift to Pristina.

  Zivorad Todorovic, born in Kursumlija 1967, policeman in the Kursumlija Police Station. Married, father of two. Worked in the Ministry of Internal of the Republic of Serbia since 1987. Killed in 1992, in a terrorist attack on the police patrol in Glogovac.

  Slavoljub Bogosavljevic, born in village Petric 1966, Klina municipality, policeman of Klincica Police Department in Pec Police Station. Worked in the Ministry of Internal of the Republic of Serbia since 1990. Killed in 1992, in a terrorist attack on the police patrol in village Ljesane.

  Zvonko Jevtic, born in village Gornje Makresanje, 1960, Gnjilane municipality, policeman in Glogovac Police Station. Worked in the Ministry of Internal of the Republic of Serbia since 1991. Killed in a terrorist attack on the police patrol in Glogovac, 1993.

  Milos Nikolic, born in village Surkis, 1962, Podujevo municipality. Policeman worked on the stamping out of crime in Podujevo Department of Internal Affairs. Worked in the Ministry of Internal of the Republic of Serbia since 1983. Killed in 1996, in a terrorist attack committed in village Surkis. Terrorists shot him in front of his house while he was coming back from work.

  Predrag Djordjevic, born in Krusevac 1968, policeman of the Traffic Police Station in Kosovska Mitrovica. Worked in the Ministry of Interior of the Republic of Serbia since 1994. Married, father of one child. Killed in a terrorist attack on the police patrol in village Sipolje, 1996.

  Milenko Bucic, born in Brus, 1972, policeman in Stimlje Police Station. Worked in the Ministry of the Republic of Serbia since 1994. Killed in a terrorist attack on the Stimlje Police Station in 1996.

  Dragic Davidovic, born in village Donje Luge, 1965, Berane municipality. Traffic police officer of Decane department of Internal Affairs. Married, father of three children. Worked in the Ministry of Internal of the Republic of Serbia since 1991. Killed in a terrorist attack on Police Department in Rznic.

  Police officers - victims of terrorism
  in Kosovo and Metohija
  Killed
  1998
  Igor Bus, born on November 7th 1973 in Senta. Graduated from the Internal Affairs High School. Worked in the Ministry of Internal of the Republic of Serbia since 1992. Married, son Nenad (1995), daughter Tijana (1996). He was critically wounded in the terrorist attack on the policemen committed on November 20th in village Prilep, Decani municipality, his death being the result of those wounds. Died on November 27, 1998.
  Janos Cizmadia, born on December 5th 1953 in village Majdan, Novi Knezevac municipality. Graduated from Secondary Technical and Agricultural School and the police course. Worked in the Ministry of Internal of the Republic of Serbia since 1976. Married, son Atila (1979), step daughter Silvija (1975). Killed in the terrorist attack committed on November 20th in village Prilep, Decani municipality.
  Zoran Vrbaski, born on January 12th 1973 in Vrbas. Graduated from Mechanical Engineering High School and the police course. Worked in the Ministry of Internal of the Republic of Serbia since 1997. Single. Killed in the terrorist attack committed on November 20th in village Prilep, Decani municipality.
  Ilija Vujosevic, born on August the 2nd 1950 in village Sisman, Djakovica municipality. Graduated from High School and the police course. Worked in the Ministry of Internal of the Republic of Serbia since 1973. Married sons Radoslav and Radovan, daughters Sonja and Sanja. Terrorists kidnapped him on November 6th, but his body was found on November 9th in Malisevo.
  Dejan Djaltov , born on February the 3rd 1975 in Pristina. Graduated from Electrical Engineering High School. Member of the reserve police forces of Ministry of Internal of the Republic of Serbia. Single. Terrorists kidnapped him on November 6th, and his body was found on November 9th in Malisevo.
  Radojko Milovanovic, born on May 27th 1970 in Cacak. Graduated from Mechanical Engineering High School and the police course. Worked in the Ministry of Internal of the Republic of Serbia since 1992. Lost his life on November 8th in Vucitrn.
  Aluri Nazmi, born on March 10th 1973 in village Petrovic, Stimlje municipality. Graduated from Elementary school. As a reserve member of the police force he has worked in the Ministry of Internal of the Republic of Serbia since 1998. Married sons Armend (1998) and Gazmed (1995). Killed in the terrorist attack committed on October 29th in village Petrovic, Stimlje municipality.
  Goran Markovic, born 1971 in Pristina. Graduated from Economical High School. Member of the Reserve Police Forces of the Ministry of Internal of Republic of Serbia since 1998. Married daughters Bojana and Aleksandra. Killed in the terrorist attack on the police officers committed on October the 17th in village Orlate, Glogovac municipality.
  Zivorad Kostic, born 1961 in village Donja Brnjica, Pristina municipality. Graduated from Electrical Engineering High School. Member of the Reserve Police Forces of the Ministry of Internal of Republic of Serbia since 1998. Married, son Milos, daughter Jelena. Killed in the terrorist attack on the police officers committed in village Orlate, Glogovac municipality.
  Dejan Jakovljevic, born 1968 in Kursumlija. Graduated from the Forestry High School. Member of the Reserve Police Forces of the Republic of Serbia since 1998. Married sons Nikola and Stefan. Killed in the terrorist attack on the police officers, committed on October 17th in village Orlate, Glogovac municipality.
  Nenad Stankovic, born 1970, in village Ljestar, Kosovska Kamenica municipality. Graduated from Internal Affairs High School. Worked in the Ministry of Internal of Rpublic of Serbia since 1990. Married, son Nemanja. Killed in the terrorist attack on the policemen, committed on October the 15th in village Dragobilje, Orahovac municipality.
  Ranko Djordjevic, born in 1963 in village Prekovce, Novo Brdo municipality. Graduated from Mechanical Engineering High School. Member of the Reserve Police Forces of the Republic of Serbia Ministry of Internal since 1992. Married, son Alexander (1989), daughter Alexandra (1996). Killed in a terrorist attack on the police officers committed on October the 12th in village Karacica, Stimlje municipality.
  Dragisa Lukic, born on January the 1st 1976 in village Drsnik, Klina municipality. Graduated from High School, member of the Reserve Police Squad or the Ministry of Interior of the Republic of Serbia. Married daughter Danijela (1998). Killed in a terrorist attack committed on October the 7th in village Ovcarevo, Srbica municipality.
  Dejan Barac, born on April the 22nd 1972 in Kragujevac, Graduated from Mechanical Engineering and Traffic High School and the police course. Worked in the Ministry of the Republic of Serbia since 1992. Married son Lazar (1995). Killed in a terrorist attack on the police officers committed on October the 3rd, in village Dragobilje, Orahovac municipality.
  Nebojsa Jevtic, born on September the 9th 1968 in Matijevac, Vladimirci municipality. Graduated from Agricultural High School and the police course. Worked in the Ministry of Internal of the Republic of Serbia since 1991. Married sons Alexander (1990) and Nikola (1997). Killed in a terrorist attack on the police officers committed on September the 28th in village Budakovo, Suva Reka municipality.

  Sasa Simeunovic, born on August the 15th 1969 in Belgrade. Graduated from Internal Affairs High School. Worked in the Ministry of Internal of the Republic of Serbia since 1988. Married son Bojan (1995) and daughter Viktorija (1998). Killed in a terrorist attack on the police officers committed in village Budakovo, Suva Reka municipality, on September the 28th.
  Zeljko Jovicic, born on December the 25th 1966 in Belgrade. Graduated from Internal Affairs High School. Worked in the Ministry of Internal of the Republic of Serbia since 1986. Single. Killed in a terrorist attack on the police officers committed on September the 28th in village Budakovo, Suva Reka municipality.
  Sladjan Popovic, born on August the 21st 1971 in Pec. Graduated from Electrical Engineering High School and the police course. Worked in the Ministry of Internal of the Republic of Serbia since 1992. Single. Killed in a terrorist attack on the police officers committed on September the 27th in village Studenica, Strpce municipality.
  Ljubomir Ljubomirovic, born on April the 21st 1966 in Krusevac. Graduated from Internal Ministry High School. Worked in the Ministry of Interior of the Republic of Serbia since 1990. Married Son Alexander (1991). Killed in a terrorist attack committed on September 26th in village Trdevac, Glogovac municipality.
  Veljko Miljkovic, born on July the 16th 1968 in Zemun. Graduated from Military High School and the police course. Worked in the Ministry of Internal of the Republic of Serbia since 1993. Married daughter Alexandra (1991). Killed in a terrorist attack committed on September the 26th in village Trdevac, Glogovac municipality.
  Sreten Milic, born on January the 7th 1970 in Parlovo, Gnjilane municipality. Graduated from Mechanical Engineering High School and the police course. Worked in the Ministry of Internal of the Republic of Serbia since 1992. Married daughter Olivera (1998). Killed in a terrorist attack committed on September the 26th in village Trdevac, Glogovac municipality.
  Rajko Radovanovic, born on March the 12th 1973 in Kosovska Mitrovica. Graduated from High School and the police course. Worked in the Ministry of Internal of the Republic of Serbia since 1996. Single. Killed in a terrorist attack committed on September the 25th in village Donje Obrinje, Srbica municipality.
  Miroslav Slovic, born on November the 14th 1974 in Prijepolje. Graduated from Technical Transportation High School and the police course. Worked in the Ministry of Internal of the Republic of Serbia since 1996. Single. Killed in a terrorist attack committed on September the 25th in village Donje Obrinje, Srbica municipality.
  Goran Zivadinovic, born on September the 4th 1969 in Sarajevo. Graduated from Electrical Engineering High School. As a member of the Reserve Police Forces worked in the Ministry of Internal of the Republic of Serbia since 1998. Single. Killed in a terrorist attack committed on September the 25th in village Likovac, Srbica municipality.
  Slavomir Bojanic, born on February the 15th 1970 in Priboj. Graduated from Elementary School. As a member of the Reserve Police Forces worked in the Ministry of Internal of the Republic of Serbia since 1998. Married daughter Bojana (1994). Killed in a terrorist attack committed on September the 25th in village Likovac, Srbica municipality.
  Aleksandar Pantovic, born on November the 10th 1973 in Vrbas. Graduated from Commercial High School. As a member of the Reserve Police Forces worked in the Ministry of Internal of the Republic of Serbia since 1998. Single. Killed in a terrorist attack committee on September the 25th in village Likovac, Srbica municipality.
  Dragoslav Tadic, born on April the 26th 1962 in Kucanci, Donji Miholjac municipality. Graduated from. Traffic Communication High School. As a member of the Reserve Police Force worked in the Ministry of Internal of the Republic of Serbia since 1998. Married daughter Helena (1988). Killed in a terrorist attack on September the 25th in village Likovac, Srbica municipality.
  Ognjen Petrovic, born on May the 2nd 1975 in Sarajevo. Graduated from High School. As a member of the Reserve Police Forces worked in the Ministry of Internal of the Republic of Serbia since 1998. Married son Ilija (1998). Killed in a terrorist attack on September the 25th in village Likovac. Srbica municipality.
  Goran Nikolic , born on May the 13th 1972 in Vladicin Han. Graduated from High School and the police course. Worked in the Ministry of Internal of the Republic of Serbia since June the 23rd 1994. Married son Lazar. Goran was seriously wounded in a terrorist attack on the police officers on September the 12th in village Makrmalj, Srbica municipality died on September the 25th, his death being the result of serious injuries.
  Djordje Djordjevic, was born on May the 6th 1956 in village Gotovusa, Strpce municipality. Graduated from High School, employee of the firm "Ivo Lola Ribar" in Strpce. Member of the Reserve Police squad of Urosevac Secretariat since October the 9th 1995. Married, sons Ivan and Milan, daughter Jovana. Killed on September the 23rd in a terrorist attack on the policemen in village Doganovic.
  Boris Plahota , born in 1968. Married, father of two children. He was seriously wounded in a terrorist attack on the police officers committed on September the 16th in the region of Huseinovic quarter, Kosovska Mitrovica municipality died on the Military Medical Academy in Belgrade on September the 23rd, his death being the result of serious wounds.
  Milos Bradic, born on January the 12th 1963 in Belgrade. Graduated from Internal Affairs High School. Worked in the Ministry of Internal of Republic of Serbia since July the 15th 1981. Married daughter Katharine. Killed on September the 22nd in a terrorist attack on the policemen in village Osljane, Vucitrn municipality.
  Branislav Menkovic, born on June the 6th 1956 in Doljevac. Graduated from Internal Affairs High School. Worked in the Ministry of Internal of the Republic of Serbia since July the 1st 1976. Married daughter Natalija. Killed in a terrorist attack on the police officers in the area of Glogovac municipality on September the 22nd.
  Slobodan Gorjanovic, born on December the 27th 1970 in Titel. Graduated from Technical School and the police course. Worked in the Ministry of Internal of the Republic of Serbia since 1992. Married. Killed on September the 22nd in a terrorist attack on the policemen in the area of Glogovac municipality.
  Aleksandar Konstantinovic, born on July the 1st 1965 in Sombor. Graduated from Internal Affairs High School. Worked in the Ministry of Internal of the Republic of Serbia since July the 1st 1984. Married daughter Mirjana (1996) and son Dimitrije (1998). Lost his life in an accident on September the 19th in Djakovica.
  Ilija Jankovic, born on January 27th 1958 in village Rosulje, Pec municipality. Member of the Reserve Police Forces of Pec Secretariat. Single. He was seriously wounded in a terrorist attack on the police officers in village Berane, Pec municipality, on September the 18th. Deceased at the Military Medical Academy in Belgrade on September the 19th.
  Zoran Vasiljevic, born on February the 14th 1970 in Kursumlija. Graduated from Internal Affairs High School. Worked in the Ministry of Internal of the Republic of Serbia since July the 3rd 1989. Married son Nikola (1990). Lost his life in an accident on September the 18th in village Ostorzub, Orahovac municipality.
  Aleksandar Savic, born on October the 21st 1974 in Cacak. Graduated from Chemistry High School and the police course. Worked in the Ministry of Internal of the Republic of Serbia since August the 12th 1996. Single. Died in the Military Medical Academy, his death came as the result of serious wounds obtained in the terrorist attack on policemen, committed on September the 16th in Huseinovic quarter, Stari Trg. Kosovska Mitrovica municipality.
  Kandic Marinko, born on February the 2nd 1965 in village Meteh, Plav municipality. Graduated from Art High School and the police course. Worked in the Ministry of Internal of the Republic of Serbia since January the 15th 1991. Married sons Nemanja and Nebojsa. Killed on September the15th in a terrorist attack on the policemen in village Mazic, Stari Trg, Kosovska Mitrovica municipality.
  Nebojsa Vicentijevic, member of the Reserve Police Forces, born on October the 19th 1971 in Kosovska Mitrovica. Graduated from High School, Student of the fourth year at the Faculty of Electrical Engineering in Pristina, employee of the Electrical Distribution in Kosovska Mitrovica. Single. Killed on September the 13th in a terrorist attack on the police officers in village Likovac, Srbica municipality.
  Sinisa Mihajlovic, member of the Reserve Police Forces, born on November the 13th 1965 in Pristina. Graduated from Economic High School, worked in the Income Administration of Stimllje municipality. Married, son Dejan, daughter Danijela. Killed in a terrorist attack committed on September the 10th, around 11PM, on the Urosevac-Stimlje road, village Kosare, Urosevac municipality.
  Goran Andric, Goran Andric, born on November the 6th 1975 in Smederevska Palanka. Graduated from High School and the police course. Worked in the Ministry of Interior of the Republic of Serbia since1997. Not married. Killed on August the 23rd in a terrorist attack on the members of the Police Force in village Dulje, Suva Reka municipality.
  Goran Milenkovic, born on January the 8th 1971 in village Donja Gusterica, Lipljan municipality. Graduated from Elementary School. Member of the Reserve Police Forces of Pristina Secretariat. Single. Killed on August the 20th in a terrorist attack against the police officers in village Lapusnik, Glogovac municipality.
  Milomir Krvavac, born on January the 23rd 1965 in Pljevlje. Graduated from Technical Engineering High School and the police course. Worked in the Ministry of Internal of the Republic of Serbia since 1991. Single. Killed on August 20th in a terrorist attack against the police officers in village Zociste, Orahovac municipality.
  Miroslav Klashnja, Miroslav Klasnja , born on June the 27th 1963 in Belgrade. Graduated from Economic High School. Worked in the Ministry of Internal of the Republic of Serbia since 1993. Married. Killed on August the 19th in a terrorist attack against the police officers in village Cerovik, Klina municipality.
  Miroslav Petrovic, born on October the 20th 1964 in Rudnik, Obilic municipality. Graduated from Mining High School and the police course. Worked in the Ministry of Internal of the Republic of Serbia since 1991. Died on August the 18th on the Military Medical Academy in Belgrade, his death being a result of grave wounds obtained in a terrorist attack committed against police officers on August the 9th in Biteska Cuka region, Djakovica municipality.
  Srdjan Perovic, born on December the 20th 1962 in Pec. Graduated from Internal Affairs High School in Vucitrn and the Military Academy of Land Forces. Worked in the Ministry of Interior of the Republic of Serbia since 1981. Single. Killed in a terrorist attack in village Lodja, Pec municipality, on July the 6th . His body was found on August the 16th.
  Miomir Stojanovic, born on December the 26th 1955 in Pec. Graduated from Advanced School for Traffic and Communication in Belgrade. Member of the Reserve Police Forces of Pec Secretariat since 1981. Deceased on August the 16th on Military Medical Academy in Belgrade, his death being the result of grave wounds obtained in a terrorist attack committed on August the 2nd in village Prilep, Decani municipality.
  Zoran Ancic, born on September the 26th 1970 in Prijepolje. Graduated from Commercial High School and the police course. Worked in the Ministry of Interior of the Republic of Serbia since 1994. Single. Killed on August the 16th in a terrorist attack in village Ljibenic, Pec municipality.
  Dragan Stojanovic, born on November 21st 1966 in Prokuplje. Graduated from Technical and Engineering High School and the police course. Worked in the Ministry of Interior the Republic of Serbia since 1993. Married, father of two children. Killed on August 16th in a terrorist attack in village Blace, Suva Reka municipality
  Zdravko Miskin, born on February the 1st 1957 in Nova Gajdobra, Backa Palanka municipality. Graduated from Internal Affairs High School in Sremska Kamenica. Worked in the Ministry of Interior of the Republic of Serbia since 1976. Married, father of three children. Killed on August the 15th in a terrorist attack in village Voksa, Decani municipality.
  Dragoljub Sukovic, born on November the 13th 1960 in Kovin. Graduated from National Defense Faculty. Worked in the Ministry of Internal of the Republic of Serbia since 1984. Married, father of two children. Killed on August the 15th in a terrorist attack in village Voksa, Decani municip
  Gojko Vojnovic, born on December the 3rd 1958 in Krusic, Kula municipality. Graduated from Agricultural High School in Sombor and a course for Traffic Officers. Worked in the Ministry of Interior of the Republic of Serbiasince 1979, as a traffic police officer in Vrbas Police Station. Married, father of two children. Killed on August the 15th in a terrorist attack committed by Albanian terrorists and separatists against the police officers in village Voksa, Decani municipality.
  Milorad Radjenovic, born on May the 16th 1962 in village Malo Ocijevo, Drvar municipality. Graduated from Internal Affairs High School in Sremska Kamenica and the Military Academy. Worked in the Ministry of Interior ofthe Republic of Serbia since 1981. Married daughter Nadia. Killed on August the 15th in a terrorist attack in village Voksa, Decani municipality.
  Zoran Jovanovic, born on July the 19th 1973 in Lebane. Graduated from Law School and the police course. Worked in the Ministry of Interior of the Republic of Serbia since 1994. Single. Killed on August the 10th in a terrorist attack in village Bites, Djakovica municipality.
  Zdravomir Bukilic, born on September the 22nd 1970 in Kolasin. Graduated from Electrical Engineering High School and the police course. Worked in the Ministry of Interior of the Republic of Serbia since 1991. Single. Killed on August the 9th in a terrorist attack in village Prilep, Decani municipality.
  Bojan Kocic, Bojan Kocic, born on January the 14th 1975 in Leskovac. Graduated from Internal Affairs High School in Sremska Kamenica. Worked in the Ministry of Interior of the Republic of Serbia since 1993. Single. Killed on August the 9th in a terrorist attack in village Prilep, Decani municipality.
  Zoran Djokic, born on September the 7th 1970 in Leskovac. Graduated from Metalworking High School and the police course. Worked in the Ministry of Interior of the Republic of Serbia since1992. Married daughter Tijana. Killed on August the 9th in a terrorist attack in village Prilep, Decani municipality.
  Srdjan Draskovic, born on November 11th 1967 in Skoplje. Graduated from Medical High School and the police course. Worked in the Ministry of Interior of the Republic of Serbia since 1992. Married, father of two daughters. Killed on August the 9th in a terrorist attack in village Prilep, Decani municipality.
  Nebojsha Savic, born on June the 5th 1967 in village Manjak, Vladicin Han municipality. Graduated from Electrical Engineering High School and the police course. Worked in the Ministry of Interior of the Republic of Serbia since 1993. Married, father of a two-year old son. Killed on August the 5th in a terrorist attack in village Rakovina, Djakovica municipality.
  Srecko Marijanovic, born on May the 2nd 1973 in Valjevo. Graduated from Elementary School. Member of the Reserve Police Forces since 1994. Single. Died on August the 4th at the Military Medical Academy in Belgrade, his death caused by serious injuries obtained in a terrorist attack on the police officers, committed on August the 1st , in the region of Srbica.
  Miroslav Peric, born on April the 8th 1952 in General Jankovic, Kacanik municipality. Graduated from Economic High School. Worked in the Ministry of Interior of the Republic of Serbia since 1994. Married, father of three sons. Died on August the 3rd at the Military Medical Academy in Belgrade, his death being the result of grave wounds obtained in a terrorist attack committed on July the 31st in village Zborce, Stimlje municipality.
  Branislav Veselinovic, born on December the 16th 1972 in Sabac. Graduated from Internal Affairs High School in Sremska Kamenica. Worked in the Ministry of Interior of the Republic of Serbia since 1989. Married, father of four-year old daughter. Killed on August the 3rd in a terrorist attack in village Makrmalj, Srbica municipality.
  Zeljko Bozic, born on January the 27th 1952 in Visegrad. Worked in the Ministry of Interior of the Republic of Serbia since 1991. Married, father of two sons. Killed on August the 2nd in a terrorist attack in Village Jablanica, Djakovica municipality.
  Nenad Belosevic, born on October the 10th 1973 in village Crkolez, Istok municipality. Graduated from Economic High School and the police course. Worked in the Ministry of Internal of the Republic of Serbia since 1994. Married. Killed on August the 2nd in a terrorist attack in village Prilep, Decani municipality.
  Elvis Shunjevic, Elvis Sunjevic, born on April the 13th 1969 in Rijeka. Graduated from Internal Affairs High School in Vucitrn. Worked in the Ministry of Internal of the Republic of Serbia since 1988. Married. Killed on August the 2nd in a terrorist attack in village Prilep, Decani municipality.
  Sasa Jankovic, born on September the 18th 1972 in village Donja Budriga, Gnjilane municipality. Member of the Reserve Police Forces of Gnjilane Secretariat, employee of "Kosmet Transportation ". Single. Killed on August the 2nd in a terrorist attack against the police officers in village Crnoljevo, Stimlje municipality.
  Branko Djuricic born on July the 4th 1969 in village Grabanica, Klina municipality. Graduated from Mechanical Engineering High School and the police course. Worked in the Ministry of Internal of the Republic of Serbia since 1990. Single. Killed on August the 2nd in a terrorist attack in village Grabanica, Klina municipality.
  Zlatko Petrovic, born on June the 4th 1960 in village Gornje Korminjane, Kosovska Kamenica municipality. Member of the Reserve Police Forces of Gnjilane Secretariat, employee in the Radiator Factory. Married, father of eight-year old son. Killed on August the 1st in a terrorist attack in the region of village Malisevo, Orahovac municipality.
  Momir Pesic, born on April the 13th 1968 in Pec. Graduated from Technical Engineering High School and the police course. Worked in the Ministry of Internal of the Republic of Serbia since 1992. Single. Died on August the 1st on the Military Medical Academy in Belgrade, his death being the result of grave injuries obtained in a terrorist attack committed on July the 26th on the road between villages Dulje and Blace, Suva Reka municipality.
  Mladen Batanchev, born on October the 27th 1956 in Novi Knezevac. Graduated from Technical Engineering High School and the police course. Worked in the Ministry of Internal of the Republic of Serbia since 1993. Married, father of two sons. Died on July the 29th on the Military Medical Academy in Belgrade, his death being the result of grave injuries obtained in a terrorist attack committed on July the 23rd in village Rastovica, Decani municipality.
  Goran Cecaric, born on March the 19th 1966 in Bajina Basta. Graduated from Mechanical Engineering High School and the police course. Worked in the Ministry of Internal of the Republic of Serbia since 1991. Married, father of two-year old daughter. Killed on July the 27th in terrorist attack in village Mlecane, Klina municipality.
  Dragan Milic, born on November the 21st 1961 in Urosevac. Member of the Reserve Police Forces of Urosevac Secretariat, Employee of commercial organization"November 17th ". Married, father of two sons. Killed on July the 27th in a terrorist attack committed with sniper guns near village Crnoljevo, Stimlje municipality.
  Bora Stefanovic, born on June the 13th 1970 in Soko Banja. Graduated from Internal Affairs High School. Worked in the Ministry of Internal of the Republic of Serbia since 1995. Married daughter Andrijana (1996). Killed on July the 25th in a terrorist attack committed with sniper weapons near village Crnoljevo, Stimlje municipality.
  Velibor Stojanovic , born on December the 14th 1974 in Vranje. Graduated from Tanning High School and the police course. Worked in the Ministry of Internal of the Republic of Serbia since 1994. Single. Killed in a terrorist attack committed against the police officers with mortars, in village Junik , Decani municipality, on July the 25th.
  Bicok Zoltan , born on October the 22nd 1964 in Crvenka, Kula municipality. Graduated from Internal Affairs High School in Sremska Kamenica. Worked in the Ministry of Internal of the Republic of Serbia since 1983. Married sons Boris (1987) and Dejan (1992). Killed on July the 23rd in a terrorist attack against the police officers committed with hand grenades, automatic and sniper guns in village Rastavica, Decani municipality.
  Zoran Ceranic, born on October the 17th 1962 in Pec. Graduated from Economical High School and the police course. Worked in the Ministry of Internal of the Republic of Serbia since 1993. Married daughter Svetlana (1986), son Milan (1991) and other daughter Bosiljka (1997). Killed on July the 22nd in a terrorist attack against the police officers committed with automatic weapons in village Brazanik, Pec municipality.
  Dejan Trifunovic , born on August the 12th 1974 in village Vidanje, Klina municipality. Graduated from Mechanical Engineering High School and the police course. Worked in the Ministry of Internal of the Republic of Serbia since 1996. Single. Killed on July the 21st , in a terrorist attack against the police officers committed with bazookas, mortars, machineguns, automatic guns and hand grenades in village Mala Krasta, Orahovac municipality.
  Goran Tiosavljevic , born on September the 17th 1969 in Baljevac on river Ibar. Graduated from Tourist High School in Kraljevo, police course and course for traffic police officers. Worked in the Ministry of Internal of the Republic of Serbia since 1990. Married daughter Maria born in 1994. Killed on July the 19th in a terrorist attack against the police officers in Orahovac.
  Sasa Filipovic, born on February the 10th 1974 in Mojkovac. Graduated from High School and the police course. Worked in the Ministry of Internal of the Republic of Serbia since 1997. Married son Nemanja born in 1996. Killed on July the 17th in a terrorist attack committed with snipers, automatic guns and bazookas, against the members of reserve police squad, in village Grabac, Klina municipality.
  Dejan Prica , born on October the 28th 1971 in Kosovska Mitrovica. Graduated from Faculty of Physical Culture. Worked in the Ministry of Internal of the Republic of Serbia since 1996. Single. Killed on July the 16th in a terrorist attack in Kosovska Mitrovica.
  Ivan Erakovic, born on June the 1st 1967 in Prokuplje. Graduated from Agricultural High and Advanced School. Worked in the Ministry of Internal of the Republic of Serbia since 1994. Married son by the name of Milan. Killed in a terrorist attack committed with sniper and automatic weapon against the police officers in village Crnobreg, Decani municipality.
  Dejan Mihajlovic, born on September the 17th 1971 in Uzice. Graduated from Mechanical Engineering High School and the police course. Worked in the Ministry of Internal of the Republic of Serbia since 1992. Single. Killed on July the 11th in a terrorist attack committed with bazookas, automatic guns and sniper weapons against the police officers in village Streoc, Decani municipality.
  Petar Rajkovic, born on July the 18th 1976 in Kovin. Graduated from Interior Affairs High School. Worked in the Ministry of Internal of the Republic of Serbia since 1995. Single. Killed in a terrorist attack with sniper weapons against the police officers in village Prilep, Decani municipality.
  Mirko Radunovic, born on October the 13th 1962, in village Dasinovac, Decani municipality. Graduated from Interior Affairs High School in Vucitrn. Worked in the Ministry of Internal of the Republic of Serbia since July the 1st 1981. Married, son Alexander (1982), daughter Andriana (1985). The terrorists kidnapped and then killed his parents, Milos and Milica. He was killed in a terrorist attack committed with bazooka on July the 6th in village Lodja, Pec municipality.
  Dejan Prelevic, born on July the 29th 1974 in village Kovrage, Istok municipality. Graduated from Interior Affairs High School in Sremska Kamenica. Worked in the Ministry of Internal of the Republic of Serbia since June the 16th 1994. Single Killed in a Terrorist attack committed on July the 6th in village Lodja, Pec municipality.
  Milorad Rajkovic born on January the 16th 1957 in village Brolic, Pec municipality. Member of the Reserve Police Forces since 1985. Married sons Vesko, Veljko and Dusan. Killed in a terrorist attack committed on July the 6th in village Lodja, Pec municipality.
  Pero Tintor, 1971, born in Senta. graduated from the Secondary School of Mechanic and finished the Course for Policeman worked in the Ministry of Interior of the Republic of Serbia since 1997. On June 28. 1998 he was killed in a terrorist attack committed on Police patro in Prilep, Dechani.
  Slavoljub Grozdanovic, 1961, Istok, policmen from reserve. On June 26. he was killed in a terrorist attack committed on Police patrol on the road Rakos - Krnjino, Istok.
  Vitomir Scepanovic,1972, born in Saljinovica, Istok municapality graduated from the Secondary Police School worked in the Ministry of Interior of the Republic of Serbia since 1992. On June 18, 1998 he was killed in a terrorist attack committed on Police station Iglarevo, Klina municipality.
  Sladjan Miric,1973, born in Stimalj graduated from the Secondary School of Mechanic and finished the Course for Policeman worked in the Ministry of Interior of the Republic of Serbia since 1996. On June 17, 1998 he was killed in a terrorist attack committed on Police patrol on the road Suva Reka - Dulje - Crnoljevo - Stimlje.
  Rajko Gajic,1961, policmen from reserve, was killed inside his backyard in a terrorist attack in Voric, Istok municipality.
  Dragan Stamenkovic,1961, born in Nis graduated from the Secondary Tourism Management School worked in the Ministry of Interior of the Republic of Serbia since 1993 married, father of a nine months old daughter. He was killed on June 14, 1998, in a terrorist attack committed with rifle grenades, mortars, automatic and machineguns, against policemans at the security checkpoint in the village Rankovina, Djakovica municipality.
  Sasa Jovanovic,1966, born in Belgrade graduated from the Secondary Police School worked in the Ministry of Interior of the Republic of Serbia since 1985 married, father of a four-year old son and two-year old daughter. He was killed in a terrorist attack in a surroundings of Pec.
  Branko Karavelic,1967, born in Naglavac, Klina municipality graduated from the Secondary Trade School worked in the Ministry of Interior of the Republic of Serbia since 1995. He was killed in a terrorist attack that was carried out with automatic weapons and activating hand grenade, near by the village Plemetina, Obilic municipality.
  Zivorad Lukic,1965, born in Balovac, Podujevo municipality graduated from the Secondary Police School in Vucitrn worked in the Ministry of Interior of the Republic of Serbia since 1983 married, his wife was in late pregnancy. He was killed in a terrorist attack carried out with automatic weapons and hand grenades, near by Plemetina, Obilic municipality.
  Darko Ivaz, 1964, policeman in reserve from the Secretariat in Kosovska Mitrovica since 1991 graduated from Secondary Economic School married, father of two sons, Nikola, 10 years old and Nemanja, 5 years old. Darko severely injured in a terroristic attack on May 6, at the Bus Station in Kosovska Mitrovica. Died on June 5, at the Military Medicine Academy in Belgrade.
  Zeljko Sijan,1960, born in Prljevo, Gracac municipality graduated from Traffic Communication Secondary School specialized for railways worked in the Ministry of Interior of the Republic of Serbia since 1997. He was killed on June 01, in a terrorist attack in the vicinity of Decani.
  Dusan Urosevic,1967, born in Belgrade graduated from the Secondary school of Mechanic Engineering "Petar Drapsin" in Belgrade. He has been in the reserve compound of the Ministry of Interior since 1992. He was killed on May 31, in a terrorist attack in the vicinity of Decani.
  Tomislav Fatic,1973, born in Pec worked in the Ministry of Interior of the Republic of Serbia since 1995. He was killed on May 31, in a terrorist attack in the village Poklek on the road Glogovac - Komorane.
  Dragan Bjelanovic,1973, born in Pec, worked in Secretariat in Pec graduated from the Secondary Police School in the Ministry of Interior of the Republic of Serbia since 1992 married, his son was born 1998. On May 29, 1998 he was killed in a terrorist attack committed against Police station Celopek, Pec municipality.
  Dragoljub Djukic, 1964, born in Pec worked in the Ministry of Interior of the Republic of Serbia since 1987. He was married, father of two children.He was killed on March 25, 1998 in a terrorist attack in the village Gornji Streoci, Decani municipality.
  Aleksandar Micic,1969, born in Velika Hoca, Orahovac municipality worked in the Ministry of Interior of the Republic of Serbia since 1990 married, father of a three-year-old daughter. He was killed on May 12, 1998 on the road Ratkovac-Bratotin, Orahovac municipality.
  Dragoljub Ristic,1955, born in the village of Potocic, Prokuplje municipality. He was a policeman of the Police Brigade in Belgrade married, father of two children worked in the Ministry of Interior of the Republic of Serbia since 1978. He was killed on May 10, 1998 in a terrorist attack in the village Babaloc, near Decani.
  Milovan Nikolic ,1974, graduated from secondary school and the Course for Policmen in Klisa worked in the Secretariat in Kosovska Mitrovica since 1994. He was killed on May 6, 1998 during a terrorist attack on police patrol in K. Mitrovica.
  Sasa Jovanovic,1972, born in Humo, near Nis graduated from the Military High School worked in the Ministry of Interior of the Republic of Serbia since 1994. His common-law wife was pregnant and the wedding was scheduled for June 17. He was killed on April 29, in a terrorist attack on the police checkpoint in the Dulje settlement, on the road Suva Reka - Stimlje.
  Milan Tenic, 1963, born in Bajina Basta graduated from the Police High School in Sremska Kamenica worked in the Ministry of Interior of the Republic of Serbia since July 1, 1983 married, father of two sons. He was killed on April 24, 1998 in a terrorist attack committed by Albanian separatists on the police car in Resnik on the road Klina - Srbica.
  Miodrag Otovic,1962, born in Brestovik, Pec municipality graduated from the Secondary School of Egneering worked in the Ministry of Interior of the Republic of Serbia since 1990 married and father of two children, a thirteen-year-old daughter and a ten-year-old son. He was killed on March 24, 1999 in the village of Dubrava in a terrorist attack committed against the police patrol.
  Andreas Koncarevic,1973, born in Novi Sad graduated from the Secondary Textile School worked in the Ministry of Interior of the Republic of Serbia since March 13, 1997. He was killed in a terrorist attack committed against policemen in Jasari quarter of the village Donje Prekaze, Srbica municipality.
  Rade Radakovic, 1961, born in Bosanksa Krupa graduated from the Secondary School of Mechanic Engineering worked in the Ministry of Interior of the Republic of Serbia since 1990 married, father of a four-year-old daughter and a year and a half-old son. On March 5, 1998 he was killed in a terrorist attack committed on policemen in Jaari quarter of the village Donje Prekaze, Srbica municipality.
  Milan Jovanovic, 1971, born in the village Boljevici, near Bratunac graduated form the Secondary School of Mechanic Engineering worked in the Ministry of Interior of the Republic of Serbia since 1992. On February 28,1998 he was killed in a terrorist attack committed on the police patrol in the village Likosane, Glogovac municipality.
  Miroslav Vujkovic, 1971, born in Pancevo graduated form the Secondary Traffic Communication School worked in the Ministry of Interior of the Republic of Serbia since March 03, 1993 married and father of a two-year-old child. On February 28, 1998 he was killed in a terrorist attack committed on the traffic police patrol in the village Linkosane, Glogovac municipality
  Radoica Ivanovic,1969, born in Pristina graduated form the Police High School in Sremska Kamenica worked in the Ministry of Interior of the Republic of Serbia since 1989 married, father of three children, a five-year-old daughter, and two sons, four and two years. He was killed on February 28, 1998 during a terrorist attack committed against traffic police patrols in the village Likosane, Glogovac municipality.
  Goran Radojcic,1968, born in Podujevo graduated from the Agricultural Secondary School worked in the Ministry of Interior of the Republic of Serbia since March 03, 1993 married, father of a six months old baby. He was killed on February 28, 1998 during a terrorist attack committed against police patrol in the village Likosane, Glogovac municipality.
  Nebojsa Cvejic, 1964, policeman of Secretariat in Pristina. He was killed on February 19, 1998, on the road Podujevo - PriStina during a terrorist attack. The Albanian seperatists ambushed the police car at the village Donje Ljupce, near Podujevo.


  keta jan disa shkie te MUP-it qe kan qen deri ne vitin 1998 dhe tash nuk jan sepse jau ka shkurtue jeten UCK me SHIK-un
  hahahahahahhaaaa

 8. #168
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Citim Postuar m par nga Brari Lexo Postimin
  po ku ishit ju "krahi i luftes" o Kosovell?

  kerkund nuk degjuam qe ju ne nji rast te kini ndal doren gjakatare serbe..
  kriminelet serb hin ku deshen e vran sa deshen e ke deshen.. e ju kerkund.
  as me qit dy pushk sa per me mbet ne histori nuk mujtet kur adem jasharin qe e quani komandnt legjendar mbeti i rrethum..

  a vec per komunikata-berje ka funksionuar ky "krahu i luftes".. ?

  e doni pushtet e doni privilegje e doni me vra ciln kini qehjf e kerkush mos me ju a prish rehatin... sepse.. paski qen "krahi i luftes"..
  Ketu po ti tregoj disa shkie te MUP-it te plagosur ne Kosove nga ana e UCK
  kqyre a po e gjene emrin tende brari ketu hahahahahahaaa

  Bozidar Damjanovic and Zvonko Djordjevic, officers of Prizren Secretariat of Internal Affairs, wounded when Albanian separatists attacked, using automatic weapons, on police patrol in official vehicle, on January the 24th in village Malesevo. Damijanovic was seriously wounded, while Djordjevic got away with minor wounds.

  Milenko Kandic, policeman of Decani Police Department, was slightly wounded on February the 19th. Five masked-armed terrorists stopped the vehicle driven by officer Kandic. Terrorists ordered him to get out of the vehicle then physically attacked him inflicting him minor wounds.

  Pavle Damjanovic and Slavisa Matejic, were seriously wounded on February the 28th in terrorist attacks on the police officers in village Likosane, Glogovac municipality.

  Zeljko Mrdalj, Zivko Tomic, Predrag Fabijanic, Nenad Sare, Zeljko Pavasovic, Nenad Vujosevic, Stevo Bogojevic and Miodrag Krtinic, were seriously injured on March the 5th, during a terrorist attack in Jasari quarter of the village Donje Prikaze, Srbica municipality.

  Sinisa Arandjel, policeman of the Police Station in Kijevo was injured on March the 16th at approximately 8PM, in a terrorist attack committed with automatic weapon and rifle grenades on the members of this Police Department.

  Rajko Rajkovic and Sinisa Vidic were injured seriously, while Filip Raicevic, Slobodan Jokic, Milan Jevtic, Miroslav Vulic and Vladica Radosavljevic were slightly injured in a terrorist attack of the Albanian separatists on March the 24th , around 3.45PM in village Glodjane. Terrorist attacked the policeman from Djakovica and Decani Police Departments, using automatic weapons and grenades.

  Budimir Spasic, reserve police officer of Vranjevac Police Department, Pristina Secretariat, was slightly injured in the attack of Albanian separatists committed on April the 13th on his Department. The attack took place around 11.25PM; terrorists used hand grenades.

  Dragos Tomovic, policeman of Kosovska Mitrovica Secretariat, was slightly injured in the attack of the Albanian separatists committed on April the 14th, around 11.25PM, in village Donje Stanovce, Vucitrn municipality. The policeman was attacked while going to work; terrorists used automatic fire weapon.

  Gligorije Milojevic, was seriously, and Miroslav Miletic slightly wounded in a terrorist attack committed on April the 24th. Albanian separatists ambushed the policemen in police vehicles using automatic guns, bazookas and machineguns on Klina-Srbica road, in village Resnic.

  Predrag Djukic was seriously wounded in a terrorist attack committed on April the 25th, around 6PM in Kijev. Albanian separatists attacked policemen of Kijevo Police Department in official vehicle, using automatic weapons.

  Slavisa Ivezic, was seriously wounded in a terrorist attack committed on April the 26th, at approximately 10.10AM in village Belance, Klina municipality, on Pristina-Pec road. Albanian separatists ambushed a police vehicle with machineguns, automatic weapons and hand grenades.

  Srdjan Ilic and Bojan Nikolic, were seriously injured in a terrorist attack committed on April the 27th at about 12.30PM, in a small place named Pirane, near Prizren, on Prizren-Djakovica road. Traffic officers Nikolic and Ilic were performing a routine control of the vehicles. Albanian terrorists attacked them with mortars, bombs and automatic weapons from a "BMW" of Swiss, "Lada" of Prizren and "Mercedes" pick-up truck of Podgorica registration.

  Dobrivoje Krstic was slightly wounded in a terrorist attack on May the 1st around 3.30AM, at surroundings of village Turicivac, Srbica municipality. Terrorists attacked the members of the Ministry of Internal Affairs who were driving official vehicles, using sniper weapons.

  Dejan Vucic, Ivica Jovanovic, Dejan Stevanovic, Djuro Stanojcic and Iso Agovic were seriously wounded in a terrorist attack committed on May the 3rd at about 10.15AM, in village Ponosevac, Djakovica municipality. Terrorists attacked the traffic patrol of Ponosevac Police Department, using automatic weapons.

  Jovica Jovic was seriously injured in a terrorist attack committed on May the 6th at approximately 12.50PM on Kosovska Mitrovica bus-station. Terrorists attacked the Police patrol with automatic weapons.

  Goran Kondic was seriously injured, and Slavisa Pumpalovic slightly, in a terrorist attack committed with automatic weapons, on forward position of Lausa Police Department, Srbica municipality at approximately 6.50PM on May the 7th.

  Cedomir Bozovic was slightly injured in a terrorist attack committed on May the 8th, at approximately 11AM in village Smionica, Djakovica municipality. Terrorists attacked the police officers in official vehicle, using automatic weapons.

  Zoran Cmiljanic, Srecko Filipovic and Srdjan Markovic were seriously wounded in a terrorist attack on the police officers in official vehicle, committed on May the 8th around 3PM, on Pristina -Pec road, near village Belance, Klina municipality. The attack was carried out with mortars, automatic guns and hand grenades.

  Svetislav Perovic was seriously wounded in a terrorist attack committed on May the 12th, at about 3.45AM, in Ljubotenska street in Pristina. The attack was carried out with automatic fire weapons and hand grenades.

  Milivoje Zakic, Sasko Djuricic and Rados Soskic were seriously wounded in a terrorist attack committed on May the 12th at about 11.10 AM, on the Ratkovac-Bratotin road, Orahovac municipality. The attack was committed from ambush on the police officers in official vehicles, with automatic fire weapons.

  Ranko Nedelkovic was seriously wounded in a terrorist attack committed on May the 13th around 9AM, near village Volujak, Klina municipality. Terrorists attacked on the police officers in official vehicle on Klina-Djakovica road, using infantry weapons.

  Zoran Dabizijevic, Zelimir Jakovljevic and Vjekoslav Popovic were seriously wounded in a terrorist attack committed on May the 14th, at approximately 6PM near villages Zorze and Gedza, Orahovac municipality. The attack was committed on the members of Orahovica Police Department with automatic weapons, bazookas and snipers.

  Predrag Ristic was seriously wounded in a terrorist attack committed on May the 17th, around 10AM on the Police patrol, which was traveling in official vehicle along the Pec-Pristina highway. The attack was committed by opening fire from automatic weapon and with hand grenades.

  Slavoljub Andrejevic and Sladjan Cubovic were slightly, while Mladen Tanasijevic, Predrag Rakovic, Mladen Kujovic, Dragoljub Djordjevic and Vladan Peric were seriously injured in a terrorist attack committed on May the 23rd at 3PM on the Djakovica-Pec highway, near villages Prilep, Drenovac and Rastavica, Decani municipality. Albanian separatists attacked the line of official vehicles of Pristina Secretariat, using automatic weapons, snipers and machine guns.

  Momcilo Antic and Dimitrije Radovic , members of the Reserve Police Forces, were seriously wounded in a terrorist attack committed on May the 25th, around 6.45AM, in village Ljubenic, Pec municipality. Terrorists committed the attack on passenger vehicle driven by the reservists, using automatic weapons.

  Miladin Novakovic was seriously wounded in a terrorist attack committed on May the 25th, at about 8.15AM, in village Rastovica, Decani municipality. Terrorists attacked the passenger vehicle driven by officer Novakovic with automatic weapons.

  Radojica Jankovic was seriously wounded in a terrorist attack on the Celopek Police Department of the Pec Secretariat committed with automatic weapons on May the 29th at approximately 5AM.

  Drazen Nastic (1970) was seriously wounded on May the 29th at around 3PM near village Junik, Decani municipality. Albanian terrorists opened fire from automatic weapons on the police officers who were securing the refugee settlement Junik.

  Slavko Tomasevic (1962) was seriously wounded in the chest in a terrorist attack committed on May the 30th at about 6.45PM in the center of Decani, in Cara Dusana Street. Albanian terrorists attacked the police check point and on that occasion Officer Tomasevic was hit from sniper gun.

  Zoran Andrejevic was seriously wounded in a terrorist attack committed from sniper weapons on the police officers, on June the 1st at 5PM, in village Prilep, Decani municipality.

  Branislav Marijanovic (1965) was seriously wounded in a terrorist attack committed with automatic and other arms on Serbian villages Banje, and Suvo Grlo, which is situated in the area of Srbica and Istok municipality. The attack took place on June the 8th at approximately 1PM.

  Dalibor Bogicevic (1973) was seriously wounded in a terrorist attack committed on June the 11th, around 8.30PM, near village Plemetin, Obilic municipality, in the surroundings of "Kosovo B" steam power plant. Terrorists committed the attack on the police officers in official vehicle, using automatic fire weapons and hand grenades.

  Boban Veljkovic (1969) was seriously wounded in a terrorist attack committed with sniper weapons on June the 12th at 10AM in the region of village Prilep, Decani municipality.

  Nebojsa Vukojcic (1969) was seriously, while Dimitrije Raskovic (1964) was slightly injured in a terrorist attack committed on June the 14th, around 2.45AM, on Pristina-Djakovica road, in village Rakovina, Djakovica municipality. The attack was committed from direction of village Kraljane, Rakovina and Kramovik on the police officers who did their duties on the security check point in village Rakovina; terrorists used mortars, bazookas, machineguns, automatic and sniper weapons.

  Nenad Milanovic was seriously wounded in terrorist attack committed on June the 14th around 3.40PM, on Stimlje-Suva Reka road, in village Crnaljevo, Stimlje municipality. The attack was committed with automatic fire weapons on the police members who were in official vehicles.

  Miloje Petrovic (1962), Slavko Asanin (1973) and Tatjana Milatovic (1966) were slightly injured in a terrorist attack committed on June the 14th, around 6.50PM, in village Ljubusa, Decani municipality. Terrorists attacked with automatic weapons passenger vehicle transporting the police officers of Decani Police Department to their regular shift.

  Vidomir Salipur (1970) was slightly injured committed on June the 14th on the police officers by activating a hand grenade.

  Dragan Obrenovic (1972) and Mladjan Tomic (1968) were seriously, while Stojan Petkovic (1948), Vukadin Bajceta (1971) and Rajko Kizic (1962) were slightly injured in a terrorist attack committed on June the 18th, around 2PM near village Iglarevo, Klina municipality.

  Zoltan Tot (1962) was slightly injured in a terrorist attack on the police officers committed on June the 22nd at about 5.20PM, in village Prilep, Decani municipality; terrorists were using infantry weapons.

  Marko Skoric (1974) was slightly injured in terrorist attack on Police members committed on June the 22nd, around 6.15PM in village Pobrdje, Decani municipality; terrorists were using automatic and sniper weapons.

  Nebojsa Milenkovic was slightly injured in a terrorist attack on the police officers committed on June the 23rd from 2.30PM to 3PM with infantry weapons; the attack took place in village Rakovina, Djakovica municipality.

  Pedja Boljevic (1969) was slightly injured in a terrorist attack committed on June the 24th from 12PM to 4PM with automatic and sniper weapons, in village Prilep, Decani municipality.

  Nenad Savic was seriously, while Goran Mitic was slightly injured in a terrorist attack committed on June the 27th, around 2PM, on Kosovska Mitrovica-Srbica road, near village Trnavce, Srbica municipality. The attack was carried out from infantry weapons on members of the Police who were in official vehicles.

  Vladimir Terzin (1977) was seriously injured in the attack of the terrorists committed on July the 2nd, at approximately 10AM, in village Prilep, Decani municipality. Terrorists committed the attack on the police officers that were securing Djakovica-Pec road, using automatic and sniper weapons.

  Mica Mitic (1973) was slightly wounded in a terrorist attack committed on July the 2nd, around 2.45PM, in village Dolovo, Klina municipality. Terrorists attacked the police members who did their duties on the security check point in this village, using bazookas, automatic and sniper weapons and hand grenades.

  Sasa Jankulin (1976) was seriously wounded in a terrorist attack committed on July the 5th at 3PM in village Rastovica, Decani municipality. Terrorists carried out the attack on the policemen securing Djakovica-Pec road, using sniper weapons.

  Dejan Prelevic,(1974), Goran Novakovic (1969), Zeljko Novicevic(1973) and Dragan Kesljevic(1954) were seriously, and Nenad Zivkovic(1973), Vladan Krstovic, Nenad Milaic(1970) and Borivoje Kuc(1960, member of the Reserve Police Squad) were slightly wounded in a terrorist attack committed on July the 6th 1998, in the village Brezanik, Pec municipality, Around 5.30AM, terrorists attacked the police officers who were engaged on the release and rescue of the civil population. The attack was carried out with automatic weapons. While returning to Pec, on the way out of village Lodja, terrorists attacked the police vehicle line. The mortar shell was fired out on the official vehicle in which occasion the policemen were wounded.

  Milorad Nisovic was seriously wounded in the terrorist attack committed on July the 8th, at approximately 8.30AM in Suva Reka. The attack was carried out from the ambush, from the vehicle of "golf" trademark, in the moment when Nisovic stopped the official vehicle in front of news stand "Panorama"

  Sasa Djordjevic was seriously wounded in the terrorist attack committed from direction of the village Voks, Djakovica municipality, on July the 8th at 5.50PM. The attack was carried out from infantry and artillery weapons on the policemen doing their regular duties.

  Slobodan Radic was seriously wounded in the terrorist attack on the policemen on July the 10th at 10AM in the village Gornja Klina, Srbica municipality. The attack was carried out from the infantry and sniper weapons.

  Dragutin Josifovic was seriously wounded on July 10th around 4PM in the terrorist attack committed on the Police and Army vehicle line on Djakovica-Ponosevac road, between the villages Sismana and Nec, Djakovica municipality. The attack was carried out with automatic and sniper weapons.

  Goran Stojanovic (1971) was seriously wounded in the terrorist attack committed on July the 11th at 6PM in village Steoc, Decani municipality; terrorists used bazookas, hand grenades, automatic and sniper weapons.

  Branko Vasiljevic was seriously wounded in a terrorist attack committed on the Police Department Ljubinic of Pec Secretariat. The attack occurred on July the 14th, around 2AM from the automatic weapons.

  Branislav Kantar, Dusan Stajic and Dragan Meseldzija are seriously, while Ivica Djuric, Nenad Kostadinovic, Zoran Radic, Predrag Jakovljevic, Nenad Milovic, Goran Jecmenica, Goran Jovanovic, Simeon Milovanovic, Milan Kondzulovic, Milan Marjas, Dejan Dimeski, Goran Antanaskovic, Milan Mitic, Bozo Matic, Radule Popadic and Goran Djuric are slightly wounded in a terrorist attack committed on July the 15th around 4PM. The attack was carried out on Pec-Kosovska Mitrovica road, in the village Gornja Klina, Srbica municipality from the infantry weapons, bazookas and mortars, against the police officers who were driving in bus-line from the Srbica region towards Belgrade. On that occasion the rear part of the police bus was hit with a missile from the rocket launcher.

  Petar Bojcic (1971) was seriously wounded in a terrorist attack committed on July the 16th around 1.40AM, in the village Prilep, Decani municipality.

  Dragan Petrovicwas slightly injured in a terrorist attack on the policemen doing their tasks in village Ljubusa, Decani municipality. The attack took place on July the 16th around 4.30PM, and the automatic weapons were used.

  Aleksandar Popovic (1966) was slightly injured by a bomb fragment in a terrorist attack committed on July the 17th, around 9.45AM. The policemen were attacked in the village, Lausa, Srbica municipality.

  Slavce Stanimirov (1969) was slightly wounded in a terrorist attack committed on July the 17th, between 11AM and 3.45PM. The policemen of Grabac Reserve Police Department, Klina municipality, were attacked from the infantry weapons, snipers and mortars.

  Ristic Vitomir (1974) member of the Reserve Police Squad from the village Janjina Voda, was slightly wounded in a terrorist attack committed on July the 18th, around 2.30PM. The attack occurred from the direction of village Leskovcic, Obilic municipality; the policemen were attacked from the infantry weapons.

  Srdjan Krstic (1967) was slightly wounded in a terrorist attack committed on July the 18th, around 5.20PM. The police officers were attacked from the infantry weapons in the village Bela Crkva, Orahovac municipality.

  Zoran Milenkovic (1962) was slightly injured in a terrorist attack committed on July the 18th, around 5.30PM, from mortars, automatic and sniper weapons in village Grabac, Klina municipality.

  Rade Matic(1975), Branislav Nikolic(1966), Novica Miladinovic(1972), Jovan Jovancic(1964), Vladica Poltic(1966) and Dejan Bogdanovic(1961) were seriously, while Darko Popov (1974) was slightly injured in the terrorist attacks committed in the night of July the 18th /19th in the village Bela Crkva, Orahovac municipality. Mortars, machineguns, bazookas, automatic and sniper weapons were used against the police officers engaged for unblocking the road towards Orahovac.

  Sadrija Bakic (1951) was seriously wounded in a terrorist attack committed on July the 19th at 1AM on the policemen in village Crnobreg. Mortars, automatic and sniper weapons were used.

  Goran Zivojinovic (1969) was seriously and Zoran Dimitrijevic (1968) was slightly wounded in a terrorist attack committed in nightfall of July the 19th; the policemen participating in releasing Orahovac were attacked from mortars, bazookas, and automatic and sniper weapons.

  Zdravko Mudrinic (1973) was seriously wounded in a terrorist attack committed on July the 20th, around 7.35AM, in village Pobrdje, Decani municipality. The policemen were attacked from the automatic weapons.

  Vojkan Petrovic (1970) and Dragan Radanovic (1979) were seriously wounded on July the 20th in a terrorist attack on the policemen in Orahovac from mortars, bazookas, machineguns, automatic weapons and hand grenades, between 10AM and 3PM.

  Dejan Kurcuc (1975) was seriously wounded on July the 21st in a terrorist attack on the police officers in village Gornji Steoc, Decani municipality; the attack occurred around 7PM; bazookas, automatic and sniper weapons were used.

  Milan Grcej was seriously wounded on July 24th, at 11.45AM in a terrorist attack on police officers doing their duty between the villages Pobrdje and Voksa, Decani municipality; terrorists used automatic and sniper weapons.

  Mihajlo Pekic (1972) was slightly wounded in a terrorist attack on the policemen in official vehicles; the attack occurred on July the 25th at 12.30PM.

  Dragoslav Kitanovic (1970) was slightly wounded on July 25th at approximately 1PM, in terrorist attack committed from the infantry weapons on the policemen in village Dulje, Suva Reka municipality.

  Predrag Vasiljevic (1971) was slightly injured on July the 25th around 1.30PM in a terrorist attack on the police officers in official vehicles, in village Iglarevo, Klina municipality.

  Zoran Lapajne (1967) and Goran Miladinovic (1972) were seriously wounded on July the 25th, in a terrorist attack committed from 3 to 4PM with automatic and sniper weapons near village Crnoljevo, Stimlje municipality.

  Dragan Jovicic (1967)was seriously wounded on July the 25th at 5PM, in a terrorist attack committed from automatic and sniper weapons on the Police members in village Pogradje, Klina municipality.

  Milan Nedeljkovic (1974) was slightly wounded on July the 25th at 6PM, in a terrorist attack carried out with automatic weapons in village Josanica, Klina municipality.

  Nenad Cosic (1971), Branislav Jankovic, Nenad Sljivic, Dejan Stankov and Vojislav Jovanovic were slightly wounded on July the 25th around 6.30PM in a terrorist attack committed on the Police members between villages Voksa and Junik, Decani municipality; mortars and automatic weapons were used.

  Stevan Lolic (1953) was slightly injured on July the 25th at approximately 11PM, in a terrorist attack committed in village Junik with mortars, machineguns, and automatic and sniper weapons.

  Dragan Scelanovic (1960) and Zoran Stojadinovic (1972) were seriously, while Dusan Zivanovic was slightly wounded on July the 25th in village Lapusnik, Glogovac municipality. The policemen were attacked from the infantry weapons.

  Danilo Djorac (1969) was slightly wounded on July the 26th at 12PM in terrorist attack on the policemen who were in official vehicles in village Stepenica, Klina municipality. Bazookas, machineguns and sniper weapons were used.

  Vladan Krstovic (1971) was slightly wounded in a terrorist attack in village Iglarevo, Klina municipality. The policemen were attacked from bazookas, machineguns automatic and sniper weapons.

  Slavoljub Stamenovic (1969) was slightly wounded on June the 26th at 1PM in the attack on the Police members driving the official vehicles on the road between villages Dulje and Blace; the attack was carried out with bazookas, mortars, machineguns, automatic and sniper weapons.

  Srdjan Places (1977) was slightly injured on July the 26th at 6PM in village Iglarevo on Pec-Pristina road. An empty tank truck of "Mercedes" trademark came across the mine set by Albanian terrorists.

  Zoran Dimitrov (1964) and Goran Grbic (1965) were slightly injured in a terrorist attack in village Ridjevo, Klina municipality. The attack was committed on July the 27th with bazookas, automatic and sniper guns machineguns and hand grenades.

  Dragan Djurovic was seriously and Milomir Cabarkapa slightly wounded in a terrorist attack committed in the village Iglarevo, Klina municipality on July the 27th; the police patrol was attacked with bazookas, machineguns, automatic and sniper guns.

  Rustem Agusi was slightly wounded in the terrorist attack committed on July the 28th by the terrorists who illegally crossed the Albanian- Yugoslav border.

  Nebojsa Paunovic (1977) was slightly wounded in a terrorist attack in village Dusevic, Klina municipality, on July the 28th; machineguns, automatic and sniper weapons were used.

  Ivan Radevic (1973) was seriously wounded in a terrorist attack committed on July the 28th from sniper weapons, in village Gornji Steoci, Decani municipality.

  Zoltan Cekete (1966) was seriously wounded on July the 28th in a terrorist attack committed from sniper weapons in village Prilep, Decani municipality.

  Radivoje Adamovic (1963) was slightly wounded in a terrorist attack committed on July the 28th in village Kijevo, Klina municipality.

  Goran Petrusic (1965) was seriously wounded on July the 31st in a terrorist attack committed with machineguns, snipers and automatic guns in village Josanica, Klina municipality.

  Slavisa Nestorivic (1966) was seriously wounded in a terrorist attack committed on August the 1st in village Gornja Josanica, Klina municipality. The attack was carried out with infantry weapons, bazookas, machineguns and automatic weapons.

  Zvonko Tasic (1974) and Vladica Aritonovic (1964) were seriously, while Radovan Peric (1964) was slightly wounded in a terrorist attack committed on August the 2nd in villages Crnoljevo and Zborce, Stimlje municipality. Automatic weapons were used.

  Ljubisa Maksimovic(1970), Zoran Tmusic (1964), Petko Milicevic (1967), Mladjo Matrtinovic (1975), Damjan Jovanovic (1968), Dragoljub Vukcevic (1962), Djordje Karan (1977), Nebojsa Pavicevic (1972), and Marko Radanovic (1967) were seriously, and Milojko Nikolic (1964) and Ivica Stojanovic (1970) were slightly injured in a terrorist attack committed on August the 2nd in village Prilep, Decani municipality.

  Sasa Ibric (1970) was seriously injured in the attack committed on August the 2nd near village Dusevic, Klina municipality.

  Zoran Nikolic (1968) was seriously wounded in a terrorist attack committed with automatic weapons in village Babaloc, Decani municipality.

  Slobodan Denic (1962) was seriously wounded in a terrorist attack committed on August the 2nd in village Jablanica, Djakovica municipality. Automatic weapons were used.

  Zeljko Novakovic was seriously, while Milisav Vuksic and Damir Balanac were slightly wounded in the terrorist attack in village Rautovica on August the 2nd, committed with automatic weapons.

  Dragan Vucinic (1963) was slightly wounded on August the 2nd from the automatic weapons, in a terrorist attack in village Prilep, Decani municipality.

  Stanko Dimic was seriously wounded in village Zborci on August the 2nd. Terrorists were using automatic weapons.

  Dragan Todorovic was seriously wounded in a terrorist attack on the policemen who were securing Srbica-Poljanice road; the attack took place on August the 2nd.

  Tihomir Tmusic (1967) was slightly injured in terrorist attack committed on August the 2nd in village Rastavica, Decani municipality.

  Slavko Nikolic (1972) was slightly wounded in village Poljanice, Srbica municipality in the attack committed with automatic weapons on August the 3rd.

  Zvonimir Mircic (1971) was seriously wounded in village Ovcarevo, Srbica municipality in the terrorist attack committed on August the 3rd.

  Milenko Tesic (1970), Cedomir Kosanic (1968) and Zoran Jankovic (1971) were slightly injured in a terrorist attack committed on August the 3rd in village Makrmalj, Srbica municipality.

  Radomir Manic (1961), Nebojsa Rancic (1964), Boban Vasic (1970), Branimir Jovanovic (1970), Dragan Ilic (1970), and Branko Popovic (1960) were wounded in a terrorist attack committed on August the 3rd in village Crmljane, Djakovica municipality.

  Obrad Karapandzic (1963) was seriously, while Dejan Cvetkovic (1973) and Miroslav Radunovic (1968) were slightly wounded in the attack committed with infantry weapons in village Rakovina, Djakovica municipality, on August the 4th.

  Dragan Dimic was slightly wounded on August the 5th, in a terrorist attack in village Rakovina, Djakovica municipality; mortars were used.

  Goran Dragic (1972) was seriously wounded in a terrorist attack committed on August the 7th from the automatic weapons; the attack took place in village Cubrelj, Srbica municipality.

  Radivoje Perisic (1964) was slightly injured on August the 9th in village Crnobreg, Decani municipality.

  Slobodan Veljkovic (1968) was seriously wounded in a terrorist attack committed on August the 9th in village Glodjani, Decani municipality. Automatic weapons were used.

  Stojan Stojmenovic (1970) and Slavoljub Trajkovic (1968) were seriously wounded in village Dujak, Djakovica municipality on August the 9th; automatic weapons were used.

  Radule Sedlarevic (1969) was seriously wounded in a terrorist attack committed on August the 9th in village Prilep, Decani municipality; automatic weapons were used.

  Zoran Radovic was seriously wounded in a terrorist attack with automatic weapons committed on August the 9th in village Prilep, Decani municipality.

  Ivica Milenkovic (1969), Predrag Markovic (1963) and Dragisa Miric (1970) were seriously wounded in a terrorist attack committed in "Biteska cuka" region on August the 9th, Djkovica municipality.

  Milan Djordjevic (1970) was seriously wounded in a terrorist attack committed from the automatic weapons in village Grabanica, Kracanik municipality; the attack took place on August the 10th.

  Zoran Veljkovic and Bratislav Antic were seriously wounded in village Bites, Djakovica municipality. The attack occurred on August the 10th with the automatic weapons involved.

  Milan Domazetovic (1962) was seriously wounded in a terrorist attack in village Junik, Decani municipality; automatic weapons were involved.

  Ranko Zdrnja (1965) was seriously, and Lubisa Jovic (1967) was slightly wounded in a terrorist attack committed on August the 10th, in village Gramocelj, Decani municipality; the attack was carried out with automatic and sniper weapons.

  Mile Nikolic, Djuro Vabros (1954) and Srecko Gacic (1977) were seriously injured during a terrorist attack committed from bazookas in village Glodjani, Decani municipality on august the 11th.

  Milen Gasic (1975) was seriously wounded in a terrorist attack in village Erec, Djakovica municipality; the attack occurred on August the 11th, and bazookas were used.

  Zoran Stankovicwas seriously wounded in a terrorist attack committed on August the 15th in village Brezanik, Pec municipality.

  Srecko Aleksicwas seriously, and Goroljub Djordjevic (1960) was slightly injured in a terrorist attack on the Police members doing their duties on the security checkpoint near village Nasec, Grazdanik and Atmadza, Prizren municipality. The attack occurred on August the 15th.

  Zoran Milanovic (1974) was seriously wounded in a terrorist attack carried out on August the 16th from the automatic weapons, mortars and bazookas in village Blace, Suva Reka municipality.

  Tomislav Arsic and Dragan Smiljkovic were slightly wounded on August the 17th around 7.30AM in Orahovac. Albanian terrorists installed hand grenades with the impact fuse.

  Nebojsa Boljevic was seriously wounded on August the 17th around 12PM, in a terrorist attack committed with sniper weapons against the Police members in Stari Trg, Kosovska Mitrovica municipality.

  Tomislav Asanin was slightly injured in a terrorist attack committed on August the 18th around 9AM in village Lodja, Pec municipality. During the search of the ground, a grenade was activated set by the Albanian terrorists.

  Miroslav Cirkovic (1969) and Goran Marinkovic (1967) were severly, and Budimir Vasiljevic was slightly injured in a terrorist attack on the police patrol in village Cerovik, Klina municipality. The attack occurred on August the 19th around 7AM; terrorists used automatic guns, machineguns, bazookas and hand grenades.

  Milan Djurisic and Dejan Pavlovic (1971)were slightly wounded in a terrorist attack committed on August the 19th around 2PM, in village Zociste, Orahovac municipality; the policemen were attacked from the automatic weapons.

  Goran Vostic was slightly wounded in a terrorist attack committed on August the 20th, around 12PM. The policemen and the inhabitants of the village Zociste, Orahovac Municipality, were attacked from the automatic weapons, bazookas and mortars.

  Dusan Barac (1971) was seriously and Rade Milutinov (1971) was slightly wounded in a terrorist attack committed with infantry weapons against the policemen in village Dulje, Suva Reka municipality, on August the 23rd around 9AM.

  Vladislav Krivokapic (1966) and Stanislav Drnic (1968) were seriously, while Goran Stojanovic (1970), Boban Stankovic (1973) and Ljubisa Cvetkovic (1970) were slightly wounded in a terrorist attack on the policemen from infantry and artillery weapons in a small place Cafa Dulje, Suva Reka municipality. The attack occurred on August the 23rd.

  Slavoljub Paunovic (1970) was seriously wounded in a terrorist attack on the policemen near village Restane, Suva Reka municipality. The attack took place on August the 23rd around 6.50PM; the weapons used were infantry and automatic.

  Dimitruje Rasovic (1964) was seriously, and Nenad Bosanac was slightly wounded in the explosion of the antitank mine set by the terrorists. The police officers came across the mine on the road between the villages Korenica and Ramoc, Djakovica municipality, on August the 24th around 2.30PM.

  Sasa Cvetkovic was seriously wounded in a terrorist attack committed on August the 24th in village Zociste, Orahovac municipality at 4PM. The policemen were attacked with the automatic fire weapons.

  Djoka Dimic (1964) was slightly wounded on August the 24th at 6.40PM between the villages Huljaj and Pobrdje, Decani municipality when the hand grenade with the impact fuse set by the terrorists went off.

  Nenad Radojcic (1967) was seriously wounded on August the 25th at 10.10AM in village Dulje, Suva Reka municipality; the attack was carried out from mortars, bazookas, automatic fire weapons and hand grenades.

  Dragan Petkovic (1975) was seriously wounded on August the 26th around 8AM in a terrorist attack on the policemen in village Dusevici, Klina municipality. Bazookas, machineguns, automatic and sniper weapons were used in the attack.

  Ljubisa Andjelkovic (1965) was seriously wounded in a terrorist attack committed on the police officers doing their duties on the security check -point in village Rakovina, Djakovica municipality; the attack was carried out with automatic and sniper weapons, on August the 30th at 2.50PM.

  Miroslav Rakonjac (1963) was seriously injured in a terrorist attack committed on September the 1st at 2PM from the automatic fire weapons. The policemen were attacked in village Lez, Prizren municipality.

  Miroljub Ristic was seriously, and Nenad Aleksic was slightly wounded on September the 1st in village Lez, Prizren municipality. The policemen were attacked at 4.20PM from the automatic weapons, mortars and bazookas.

  Bratislav Miljkovic was seriously wounded in a terrorist attack on the policemen in the region of village Jeskovo, Prizren municipality. The attack was carried out from the automatic weapons on September the 2nd at 3.30PM.

  Radivoje Vojinovic (1970) was slightly wounded in a terrorist attack committed on September the 3rd around 2PM; the policemen were attacked from bazookas, hand grenades and infantry weapons in village Jeskovo, Orahovac municipality.

  Jovica Stojkovic was seriously wounded in a terrorist attack on the police members in the region of the village Drenovac, Orahovac municipality, on September the 3rd around 4PM. Automatic weapons were used.

  Radoslav Novakovic was slightly wounded on September the 3rd in the afternoon hours; the policemen were attacked from the infantry weapons in the region of the village Ceskovo, Klina municipality.

  Aleksandar Radojcic was seriously wounded on September the 4th around 9AM; the policemen were attacked from the automatic fire weapons and bazookas in village Drenovac, Orahovac municipality.

  Miroslav Nikolic was slightly wounded in a terrorist attack committed on September the 7th around 3PM in village Sicevo, Klina municipality. Infantry weapons were used.

  Slavisa Ristic (1964) member of the Reserve Police Forces was severely wounded in a terrorist attack committed on September the 7th at 10PM from the infantry weapons at the spot called "Red Karpe", Strpce municipality.

  Nenad Petkovic (1971) member of the Reserve Police Forces was slightly wounded on September the 9th around 10PM; the policemen were attacked from the infantry weapons in the region of the villages Gornje Nerodimlje, Jezerce and Gornja Plesina, Urosevac municipality.

  Slobodan Samac (1970) was seriously wounded on September the 10th around 7PM in a terrorist attack; The Police department in village Sicevo, Klina municipality was attacked from the infantry weapons.

  Goran Nikolic was seriously, while Branko Stojkovic was slightly wounded in a terrorist attack committed on September the 12th at 6.40PM in village Makrmalj, Srbica municipality. The policemen driving towards Srbica in official vehicles were attacked from the infantry weapons.

  Nenad Jovanovic (1968) was seriously, while Predrag Obradovic (1975), Zoran Dabic (1974), Dusan Kajkut (1967) and Desimir Ljusic (1957) were slightly injured in a terrorist attack committed on September the 15th at 4.45. The policemen came across the mine set by the terrorists.

  Bogdan Vuckovic (1962) was slightly wounded in a terrorist attack on the police members in Stari Trg, Kosovska Mitrovica municipality. The attack was carried out from the infantry weapons on September the 15th at 10AM.

  Dragan Kovacevic and Boris Plahota were seriously, while Mirko Milosevic, Milan Spasojevic, Miroslav Plavsic, Miroslav Suluburic and Aca Jovicic were slightly wounded in the attacks committed on September the 16th around 10 AM and 3:40PM the policemen were attacked from the automatic weapons in the region of the Huseinovica quarter, Stari Trg, Kosovska Mitrovica municipality.

  Nebojsa Jovic (1973) was seriously wounded on September the 17th around 9.20AM at the security checkpoint in the village Rakovina, Djakovica municipality. He came across the stretched wire detached to the safety of the hand grenade set by the Albanian terrorists, while doing his routine round.

  Vladan Velickovic, Sasa Milosevic, Milan Krasic and Drago Djurovic were seriously, while Sasa Simov and Zoran Stanisic were slightly injured in the attacks of terrorists committed against the police officers in the area of Glogovac and Obilic municipality, on September the 22nd.

  Marko Galo was seriously, and Milan Ivanovic was slightly wounded in the terrorist attacks committed in village Osljane, Vucitrn municipality, on September the 22nd.

  Miroslav Popovic (1967) was seriously, and Goran Popovic (1968) and Bojan Vukovic (1974) were slightly wounded in a terrorist attack committed on September the 23rd from the infantry weapon; the policemen were attacked in the region of Obilic municipality.

  Slavoljub Ivanovic (1945) and Micko Vranic (1971) were slightly wounded in village Osljane, Vucitrn municipality, in a terrorist attack on the police officers, on September the 23rd around 3.20PM

  Radoje Cvetinovic (1961) was seriously wounded in a terrorist attack committed on September the 23rd around 10.30PM in village Dubovac, Vucitrn municipality.

  Vukomanovic Milan (1971), Vukadinovic Zdravko (1968) and Trifunovic Dragan (1964) were seriously injured in a terrorist attack on the police officers on September the 25th, around 2.15PM in the region of village Likovac, Srbica municipality.

  Todorovic Miroslav (1969), Vujisic Goran (1969), Petrovic Ljubomir (1962), Jankovic Milomir (1962) and Gajic Radomir (1971) were seriously injured in a terrorist attack on September the 25th, around 4.45PM in the region of village Donje Obrinje, Srbica municipality.

  Slavoljub Djurisic (1963) was seriously wounded in a terrorist attack committed on September the 27th at 2.45PM in the region of the place called Studenica, Strpce municipality; infantry weapons were used.

  Branislav Colic (1971) and Igor Djokic (1975) were seriously wounded in a terrorist attack on the policemen committed from the infantry weapons on September the 27Th at 3.30PM, in the region of villages Dramnjak, Malopoljce and Petrovo, Stimlje municipality.

  Sasa Stojanovic (1972), Goran Jovicic (1966) and Sasa Skoric (1966) were seriously wounded in terrorist attacks on the police members committed from the automatic and sniper weapons, bazookas and mortars on September the 28th form 8AM to 4.15PM, in village Budakovo, Suva Reka municipality.

  Zlatko Jajic (1961) was slightly wounded in a terrorist attack on the policemen committed on September the 28th at 10.30AM with automatic fire weapons, in village Vranic, Suva Reka municipality.

  Bogoljub Krgovic was seriously wounded in a terrorist attack on the police officers committed on September 29th, in the afternoon hours, in the village Ostrozub, Malisevo municipality.

  Miroslav Pavletovic (1967) and Dragan Trajkovic (1965) were seriously wounded in a terrorist attack on the police members and civil population in village Donja Bitinja, Strpce municipality, on September the 30th, around 1.40AM; infantry weapons were used.

  Nebojsa Djurdjevic, (1977) was seriously, and Jovan Vasic (1965) was slightly wounded in the terrorist attack committed on October the 8th, around 3.30PM, from the infantry weapons against the police officers in village Vitak, Srbica municipality.

  Jovan Radojevic, was seriously wounded in a terrorist attack carried out from the infantry weapons on the policemen securing the highway Pristina-Pec, in village Djurica, Glogovac municipality. The attack took place on October the 10th, around 5PM.

  Ljubisa Madjerovic (1971) was slightly wounded in the terrorist attack on the policemen, committed on October the 12th, around 3.45PM, from the infantry weapons, in village Lausa, Srbica municipality.

  Vladan Radovanovic and Sasa Todorovic were critically, while Zoran Damjanovic was slightly wounded in the terrorist attack on the police members, committed from the automatic weapons, mortars and bazookas, on October 14th, from 6.45 till 8.50PM, between villages Ostrozub and Dragobilje, Orahovac municipality.

  Branko Rajic (1951) was slightly wounded in the terrorist attack on the police officers, committed on October 15th, around 10AM from the infantry weapons, in village Likovac, Srbica municipality.

  Miroslav Stanisic was seriously wounded in the terrorist attack on the police officers, committed on October 16th in village Mirne, Lipljan municipality.

  Milivoje Markovic and Goran Sofronijevic were seriously wounded in the terrorist attack on the police officers committed on October 17th, from 8 till 9.30PM, in village Orlate, Glogovac municipality.

  Predrag Velickovski was slightly wounded in the terrorist attack on the policemen committed on October 17th at 6.30AM in village Kraljane, Djakovica municipality.

  Milivoje Peica (1958) was seriously, while Ljubisa Peric (1969) was slightly wounded in the terrorist attack on the police officers committed on October 17th at 5.55PM in the region of the Lipovacke sume, Lipljan municipality.

  Slobodan Stanojevic (1974) was seriously wounded in the terrorist attack committed on the police officers on October 20th, around 8AM, from the infantry weapons, in village Sicevo. Klina municipality.

  Radosav Stojanovic (1966) was seriously wounded in the terrorist attack on the police officers committed on October 20th, around 6.30PM, from the infantry weapons, in village Zociste, Orahovac municipality.

  Dejan Lukovic (1972), Goran Petrovic (1972) and Dragan Ilic (1970) were slightly wounded in the terrorist attack committed on October 23rd, around 10AM, with hand grenades on the traffic police patrol in village Dragobilje, Orahovac municipality.

  Darko Stosic (1960), was slightly wounded in the terrorist attack committed on November the 1st, around 1.30PM, on the policemen on duty on the local road in village Glodjane, Pec municipality.

  Sreten Cvetanovic, was slightly wounded on November 10th, around 11.20AM in village Negrovac, Glogovac municipality. Albanian terrorist Abedin Bujupi from village Orlate, Glogovac municipality, came out of the passenger's vehicle and opened fire from the automatic weapon on the policemen who were in official vehicle.

  Sasa Stefanovic, Slavko Amidzic (1971) and Zeljko Mertic (1966) were seriously wounded in the terrorist attack committed on November 10th, from 7 till 7.55PM in Glogovac. Albanian terrorists opened fire from infantry weapons and bazookas on the members of the police who were in the building of Glogovac Police Station and of the firm "Feronikal".

  Neven Gloginja ( 1979) was seriously, and Boban Radenovic (1972) was slightly wounded in a terrorist attack committed on Novembar 14th, around 6PM, on the regional road Prizren - Djakovica, near village Pirane. The attack was committed from bazookas and automatic guns against the members of the police force.

  Dejan Krstic (1971) was seriously wounded in the attack on the police members committed from the infantry weapons on November 17th, around 11.20AM in village Trstenik, Glogovac municipality.

  Slobodan Rimic was seriously, while Veselin Jozovic and Drago Pisaric were slightly wounded in the terrorist attack committed on November 18th, from 10 to 10.30PM in village Dujak, Djakovica municipality. Terrorists attacked the policemen driving official vehicle using automatic weapons and bazooka.

  Aleksandar Stojanovic (1971), Goran Borovnica (1965) were seriously, and Pakaji Caba (1975) was slightly wounded in the terrorist attack committed on November 20th, around 6.40AM in village Prilep, Decani municipality. Terrorists committed the attack on the policemen who were in the police truck, using bazookas and automatic weapons.

 9. #169
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Citim Postuar m par nga Brari Lexo Postimin
  po ku ishit ju "krahi i luftes" o Kosovell?

  kerkund nuk degjuam qe ju ne nji rast te kini ndal doren gjakatare serbe..
  kriminelet serb hin ku deshen e vran sa deshen e ke deshen.. e ju kerkund.
  as me qit dy pushk sa per me mbet ne histori nuk mujtet kur adem jasharin qe e quani komandnt legjendar mbeti i rrethum..

  a vec per komunikata-berje ka funksionuar ky "krahu i luftes".. ?

  e doni pushtet e doni privilegje e doni me vra ciln kini qehjf e kerkush mos me ju a prish rehatin... sepse.. paski qen "krahi i luftes"..
  ja edhe statistika e ushtarve JNA apo serbis te vrar nga UCK-ja ne Kosove 01/01/1998-

  10/06/1999
  351
  ndersa e policve eshte:
  230

 10. #170
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Citim Postuar m par nga Brari Lexo Postimin
  po ku ishit ju "krahi i luftes" o Kosovell?

  kerkund nuk degjuam qe ju ne nji rast te kini ndal doren gjakatare serbe..
  kriminelet serb hin ku deshen e vran sa deshen e ke deshen.. e ju kerkund.
  as me qit dy pushk sa per me mbet ne histori nuk mujtet kur adem jasharin qe e quani komandnt legjendar mbeti i rrethum..

  a vec per komunikata-berje ka funksionuar ky "krahu i luftes".. ?

  e doni pushtet e doni privilegje e doni me vra ciln kini qehjf e kerkush mos me ju a prish rehatin... sepse.. paski qen "krahi i luftes"..

  QE EDHE ATA TUT TE INFORMOJN NE DETALE SA KAN PAS DEME NGA UCK-ja
  www.srbija.sr.gov.yu

 11. #171
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  dhe shikun e fute ne kte mesele o kosovell..

  mos u mburrni ju te rognerit e gjenev-enverit.. me ato policat qe i ka vra luftari trim shqiptar..

  ju skini vra asnji militar serb.. sepse si kryepune nuk kini pas me vra serbet por me ba ftesa serbis me ardhe me genocidu shqiptaret.. ose me vra dhe ju luftar shqiptar gjat e pas luftes.

  keshtu shoka llapushnikista..

 12. #172
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  DITT KUR KNDONTE DHE MASAKRONTE NEBOJSHA MINIQI N PEJ

  Nga Matthew Mcallester

  Gjasht vjet pas masakrimit t familjes Bala n Pej (pes fmij dhe dy t rritur) n Argjentin sht arrestuar Nebojsha Mini, nj kriminel serb. N librin me titull "Matan maleve t t nmurve - Lufta brenda Kosovs”, gazetari britanik Matthew Mcallester prshkruan hollsisht krimin e llahtarshm serb. Me plqimin e revists “Pasqyra”, ku sht botuar fillimisht ky tekst, “Shekulli” n tri vazhdime sjell ekskluzivisht pr opinionin e gjer kapitullin mbi vrasjen e familjes Bala dhe rolin e Miniit dhe paramilitarve t tjer serb n Pej.
  Matthew McAllester, gazetari q mbuloi luftn e Kosovs pr t prditshmen amerikane “Newsday”, dhe q pas prfundimit t lufts ka botuar nj libr pr luftn q preku n terren
  N mesin e shum gazetarve q mbuluan luftn n Kosov ishte dhe britaniku Matthe McAllester, q punonte pr “Newsday”, e prditshme amerikane. Por lufta n Kosov nuk mbeti thjesht n raportet e prditshme t gazetarit. Dy vjet pas prfundimit t lufts ai botoi librin "Prtej maleve t t nmunve – Lufta brenda Kosovs". Ather kur NATO-ja sulmonte caqet serbe, UK-ja luftonte n tok, paraushtarakt dhe njsitet serbe masakronin civil. Historia q ai sjell, sht historia e zakonshme e nj familjeje shqiptare n Pej q sht prpjekur t mbijetoj n kohn e aparteidit, q u prpoq t mbijetonte gjat sulmeve ajrore t NATO-s dhe q n momentin e fundit kur sulmet ajrore prfunduan dhe NATO-ja vetm kishte mbrritur n Prishtin, paraushtarakt e Miniqit vrasin pes nga shtat fmijt e familjes Bala, njhersh dhe Vjollc e Musa Baln, duke ln pas vllain tjetr, Isa Baln, bashkshorten e tij, Halishen, dhe dy fmij q mbijetuan vetm n saje t fatit.
  Libri i publicistit McAllister sht historia e nj jete, e nj familjeje q pavarsisht kushteve t vshtira dhe dhuns, beson se fmijt dhe puna i japin kuptim jets. Natyrisht, kjo nuk mjafton pr familjen Bala, historia e s cils sht historia e njeriut q kalon nga komunizmi n aparteid e m pas n luft. McAllester nuk tregon luftn virtuale, por at t vrtetn, ku do frymmarrje m tepr sht dhe shenj fati q je gjall apo e kundrta, shenj se duhet ta mbash n shpin nj fat t tmerrshm. N vazhdim, nga ky libr sillet kapitulli "Vrasjet", nj dshmi m shum se tmerret e ndodhura n Kosov nuk jan treguar ende.
  ** ** ** **
  Dukej sikur nj betej e armatosur kishte shprthyer n t gjith Pejn, ndonse nuk mund t qe kshtu. N qytet nuk kishte m armiq ndaj t cilve mund t luftonin serbt. Halishja ishte e trembur. Serbt ishin mendur krejt. "Duhet t ket nj marrveshje", tha Isai q kishte dgjuar lajmet n televizionin e fqinjit, derisa sateliti i tij nuk punonte m. "Mos u shqetso. Ata jan marrosur krejt dhe do t festojn edhe humbjet e tyre". sht e mrkur, 9 qershor dhe serbt kan humbur dhe nj tjetr betej n Kosov. Por kt radh, ndryshe nga 1389-a, fundi sht i qart. sht nj humbje e pastr. 610 vjet m par beteja n Fush-Kosov kishte shnuar rrnimin e Serbis si nj vend i pavarur, far bri q beteja e famshme t shihej si humbje. Por kt radh sht mundur. Nuk ka keqkuptime, se marrveshja q Milloshevii do t nnshkruaj me NATO-n sht humbje dhe n dallim nga 1389-a, shumica e serbve t Kosovs nuk po rrin t kundrojn si do t ecin gjrat pas konfliktit. Ndonse pala e tij - NATO-ja dhe guerilt e UK-s, kan fituar - Isai sht i trembur. Ushtart e mundur mund t'iu kthehen civilve pr t'u hakmarr. Dhe serbt e thjesht, fqinjt, q tashm duhet t largohen nga shtpit e tyre pa faj, ndoshta nuk do t jen aq t sjellshm sa kan qen n kto 11 jav t bombardimeve. Gjat nats Isai ulet n dritare, i shqetsuar se dikush do t vij n shtpin e tyre. Balajt jan ndr t paktat familje t mbetura n qytet dhe t gjith e din kt. Ata jan nj cak i kollajshm pr dik q do t hakmerret. Isai shikon rrugn dhe heton me kujdes hijet q ln dritat e makinave t mbushura me veshje, gjra t vlefshme dhe fmijt. Fillimisht ishin fqinjt e tij shqiptar q ikn kshtu, ndrsa tani ata serb kan filluar t braktisin shtpit dhe qytetin. Ka nga ata q po ikin me traktor, njsoj si shqiptart, duke u larguar nga fshatrat afr, prmes Pejs, drejt maleve q t ojn n Mal t Zi.

  Krimineli kndon

  Duke ndenjur i menduar pran dritares, nj dit pasi NATO-ja kishte ndrprer bombardimet, Isai pa nj Lada Niva t forcave policore t kamufluar n ngjyr blu dhe t purpurt. Ai e dinte se ajo i takonte Nebojsha Miniqit. E kishte par t kalonte gjat ktyre javve npr rrug dhe lutej t mos i vinte re se Balajt ishin ende n qytet. Kishte dgjuar shum pr Miniqin gjat ktyre javve dhe nga t gjitha ato e dinte se qe m mir q Miniqi t mos e dinte se ata ishin ende n shtpin e tyre. Niva sht n krye t nj kolone prej 15 makinash q ecnin ngadal, kur hyn n rrugn Dushan- Mugosha dhe kaluan para shtpis s Isait. Makinat e tjera jan t zeza, derisa banda e Miniqit thirret Munje apo Rrufeja. Isai i sheh dhe mendon: "Ata kan arm t luftojn me gjysmn e Evrops". Rada, e dashura e Miniqit, nj refugjate serbe e Bosnjs, qndron e ulur n vendin e pasagjerit, pran Miniqit, q mban nj megafon n dor derisa ecn ngadal n rrugt e Pejs. "Vllezr serb, mos e lini Kosovn! Kosova sht e jona! Mos e lshoni Kosovn!"- thrriste Miniqi npr rrug. M pas ai fillon t kndoj kng popullore serbe, nga ato q flasin pr krenarin serbe dhe fitoren. M pas makinat e tjera kan pankarta ku shkruhet "Serbia e Kosova jan tonat". Parada e makinave kalon shtpin e Isait dhe drejtohet n pjest e tjera t qytetit, derisa zri bhet gjithmon e m i largt, kurse autokolona i bie qytetit dy her radhazi.
  "Ai ishte i dshpruar dhe donte t riorganizonte njerzit e tij dhe t bashkohej me ata q kishin mbetur nga ushtria, policia dhe grupet e tjera paraushtarake q ishin t gatshm t qndronin dhe t prisnin ardhjen e italianve n qytet", kujton nj ushtar serb me pseudonimin "Gjorgje", q e kishte njohur Miniqin gjat lufts dhe kishte bashkpunuar ngusht me Munje. "Ishte parashikuar q ata t qndronin dhe t mbronin serbt e mbetur, t gatshm pr t qndruar. Njhersh t mbronin qytetin nga UK-ja, derisa nuk kishin ardhur italiant. Nuk e di sesa ishin, pasi vet jam larguar dy dit para fundit", - tregon Gjorgje.
  T premten Isai shikonte civilt serb, jo larg lagjes s tij, q kishin injoruar thirrjet e Miniqit dhe largoheshin kt radh me shumic. Makinat e tyre kaluan para shtpis s Isait n drejtim t Malit t Zi. Vetm pak njerz kishin mbetur: pak ishin shqiptart q qndruan dhe mbijetuan, tashm jan pak civil serb q jan t gatshm t qndrojn, duke rrezikuar ardhjen e UK-s dhe NATO-s, pr hir t shtpive t tyre. T shtunn n mbrmje Peja ishte m e qet, krahasuar me ditt e fundit. Rryma ishte ndrprer q n drek, kshtu q Balajt u bn gati pr shtrat m hert se zakonisht. Musai e kaloi paraditen te Riza. Ai kishte marr dy litra raki me vete dhe pas disa orsh, kur ishte larguar, kishte mbetur vetm nj litr. Tani ai sht disi i pir dhe qndron i ulur duke pir cigaret njra pas tjetrs. Halishje po ngroh fasule n nj ngrohse t vogl gazi. Nuk ka m kuptim t qndrohet m gjat n errsir derisa fmijt po bhen edhe m shume grindavec. Ata po e ndiejn se koha e lirimit pr ta sht afr, pas tre muajsh q kan qndruar mbyllur. Dje Halishja kishte br petulla n oborr. Fmijt, pasi i kishin ngrn petullat me sheqer, i kishin puthur duart Halishes. Ishte nj ndjesi feste. Edhe sonte fmijt ndieheshin njsoj, por Isai kishte ankth. Halishja dhe Vjollca i veshn fmijve pizhamet q t'i onin n shtrat menjher pas darks me fasule. Isa po ndihmonte duke shtruar prdhe n dhomn e ndenjies pr familjen e tij dhe n dhomn ngjitur pr familjen e Musait. Nesr, kishte njoftuar televizori, trupat e NATO-s do t arrinin dhe n Kosovn perndimore.

  Krcnime me dhunim

  Miku i vjetr i Isait, Ram Gashi, po mbante cigaren n gishtat e holl tashm n ngjyr kafe dhe tymoste n errsirn e nats. Ora sapo ka kaluar tet dhe sht shum errsir. Rama rri uluar n karrige n oborrin e shtpis s tij t mbyllur me dyer t larta hekuri, q gjendet n krye t rrugs Kozmonauti. Derisa thithte cigaren, mendonte se si ia kishte dal familja e tij t mbijetonte n Pej. Vetm nj grusht njerzish kan qndruar dhe kan mundur t mbeten gjall n Pej. Familja e tij ishte n mesin e 10 mij njerzve q u drguan n stadiumin e basketbollit dhe q t nesrmen i than t kthehen n shtpi. Prve ksaj ata u prpoqn dhe dy her t tjera, por do her i kthyen mbrapsht. Policia ushtarake dhe paraushtarakt serb e dinin q familja e tij ishte n qytet. Rama madje ishte me Isan n gjykat ditn e gjyqit t Musait. Ai i mbante mend fjalt e Bakoviqit.
  Nga jasht dgjohet zhurma e nj makine dhe m pas ndalet. Pr fat t keq, dgjohen t trokitura n der. Rama qndron i heshtur pa br as zhurmn m t vogl. "Hapeni", dgjohet nj z burri q thrret n serbisht. "Hapeni!", Rama srish nuk lviz. Kushdo q t jet ndoshta troket e shkon. Brenda n shtpi jan gruaja dhe tet fmijt, mes t cilve dhe tri vajza adoleshente, Shpresa, Shqipja dhe Valbona. I kujtohet dita kur filluan bombardimet dhe krcnimet e atij q dihet se far nami ka. Ishte nj serb i madh i quajtur Nebojsha Miniq. Njerzit e tij kishin ardhur n fillim t bombardimeve dhe kishin krkuar para, duke krcnuar se do t dhunonin tri bijat e tij, nse plaku nuk jepte para n dor menjher. Rama sht 65 vje dhe punt me shndetin nuk i ka fort mir. Ka punuar si inxhinier dhe ka dal n pension pak vite m par. Parat nuk i ka me shumic, por at dit i dha aq sa mundi njerzve t Miniqit. Rama shpreson se kushdoqoft ai q po troket n der, nuk sht Miniqi, djalli q ai e njeh se si sht. Sapo kishin dgjuar t goditurat n der, fmijt ishin mbledhur te dritaret, shihnin oborrin dhe kishin ngulur syt nga porta e hekurt e shtpis. Ai filloi t dgjonte njerzit q ngjiteshin n muret e shtpis dhe m pas ja ku jan dorezat e zeza pa gishta, derisa nj xhip kaki rrafshoi muret e ders dhe hyri n oborr. Rama e dinte se tashm nuk mund t bnte asgj. M pas nj fytyr e vizatuar me viza t zeza shfaqet. "Hapeni dern ju t q… nne", thrriste fytyra e vizatuar.

  Fytyra t vizatuara

  "Oh, tungjatjeta, prit vetm nj minut se po vij ta hap dern", - thirri Rama me z mikprits. Hapi dern ku po rrinin Miniqi dhe njerzit e tij. Ishin gjithsej rreth 30 veta, t gjith n tesha kamuflazhi, t gjith me fytyra t vizatuara me viza t zeza dhe pa shenja identifikuese. Kishin ardhur n gjasht xhipa t mdhenj. Nj nga njerzit e Miniqit i vuri armn n fyt Rams dhe shkuan nga dhoma e ndenjies. Fmijt filluan t brtasin. Rreth nnt prej njerzve t Miniqit ishin brenda n shtpi. "Mbylleni gojn", iu krcnua nj nga burrat, duke ia drejtuar armn fmijve. Miniqi u ul n kaluin trengjyrsh, t trndafilt, t zi e blu n dhomn e ndenjies, q ishte prball me dern e hyrjes dhe fuste gishtat n flokt e zinj t prer shkurt. Dy nga njerzit e tij erdhn n dhomn e ndenjies derisa ai nga aty ku ishte, mund t jepte urdhra edhe atyre q ishin ende n oborr t shtpis. Miniqi kishte radiolidhje nga ku dgjohej nj tjetr z burri, nga i cili dukej se Miniqi merrte urdhra. Njhersh ai bisedonte me familjen e Rams. Ai dukej t ishte n nj gjendje t paparashikueshme, ku sa krcnonte me vrasje, n minutn tjetr prpiqej t fitonte simpatin e njerzve t shtpis. "Kto jan koh t vshtira", tha Miniqi, ndrsa djersiste nn uniformn e policis. N dhomn e ndenjies ishte ngroht, pasi aty qe dhe nxehsja e bardh. "Jan koh t vshtira. E di q do t vritem, por sonte do t prpiqem t shptoj jett tuaja".
  Ata e din pseudonimin e tij, Mrtvi (vdekja). Sonte vdekja kishte dhe dy kryqe rreth qafs, nj prej ari dhe nj prej druri. Njerzit e Nebojsha Miniqit as qeshnin dhe as bnin shaka. Pr nj koh t gjat ata qndruan n heshtje, e natyrisht prisnin urdhra nga zri n radiolidhje. Her pas here Miniqi thoshte ndonj fjal, si pr t shpjeguar vetveten. Fytyra e zeshkt e Miniqit dukej e lodhur dhe frymmarrja i vinte era raki. Rama dhe fmijt i kishin par tatuazhet e Miniqit m par dhe disa prej tyre mund t'i shihnin srish. Ja ku ishte spata, shkurtesa JNA e veteranve t ushtris, nj kobr n shpatulla q niste posht n shpin, katr S-t cirilike t sloganit serb dhe nj thik. Por sht dhe nj thik tjetr, por prej vrteti, q varej n brez s bashku me revolen n xhepin e bluzs s gjelbr. Ata e din pseudonimin e tij, Mrtvi. Sonte vdekja kishte dhe dy kryqe rreth qafs, nj prej ari dhe nj prej druri. Njerzit e Miniqit as qeshnin dhe as bnin shaka. Pr nj koh t gjat ata qndruan n heshtje, e natyrisht prisnin urdhra nga zri n radiolidhje. Her pas here Miniqi thoshte ndonj fjal si pr t shpjeguar vetveten.
  "Ne jemi lufttar", i tha ai familjes dhe shton se "asnjri nga ne nuk do t ik prej ktej deri sa t vdes dhe i fundit prej nesh. NATO-ja kurr nuk do t vij ktu sa t jemi ne gjall". M von ai shpjegon se "sonte m n fund po pastrojm qendrn e qytetit". Kaloi nj or, ndoshta dhe nj or e gjysm derisa Miniqi dha nj urdhr. "Joska, merre at dhe le t t tregoj shtpin", - i tha ai njrit prej njerzve t tij q Rama e dinte se quhej Dalibor Banjac, por q njihej ndryshe si Joska. Banjac ka flok t shkurtra t verdha dhe sht rreth tridhjet vje. "Ti e di se 'duhet t bsh". Rama ngrihet i tmerruar dhe drejtohet nga Joska dhe dy burra, nj nga t cilt sht i gjat e me mjekr t zez. Ata e vun Ramn n ndenjsen e pasme t makins s zez q priste prjashta. Rama e ndien se aty ku u ul, pantallonat e tij u lagn. V dorn t shoh se far sht dhe kur e ngre para syve, dora sht e mbuluar n gjak. Ai i drejton ata drejt shtpis s mikut t tij, Isa Bala, kasapit. N shtpin e Isait, Joska dhe paramilitari me mjekr shkojn n dern kryesore, ndrsa i treti qndroi jasht me Ramn.

  Nj z n serbisht

  Agoni duhet t lodhet pak para se ta zr gjumi. Ai sht n at gjendje superaktive prpara se lodhja ta kaploj dhe ta kthej, si n filmat me kartona, n gjum t pandrprer. Kshtu q Isai e merr n qaf dhe ecin s bashku prreth shtpis. "Bab, dua t shkoj n shkoll", - thrret ai, ndrsa i grah shpatullave t gjera. "Patjetr do t shkosh", - thot Isai.
  - A mundem me pas ant shkolle?
  - Po, kam me t ble nj ant shkolle prej ari.
  "Un do t kem ant shkolle prej ari", - thrriste Agoni n mes t t qeshurave.
  - Pse nuk do t na blesh dhe ne anta shkolle t arta?- pyet nj nga fmijt e Isait, q shikonte ndrsa i ati kalronte n shpin Agonin.
  - Un do t'u blej anta diamanti krejtve, - hidhet Halishja dhe e gjith familja sht e lumtur.
  Goditjet vijn nga posht prej ports kryesore. sht nnt e gjysm e mbrmjes. Njerzit nuk vijn pr vizit n kt koh, veanrisht kur nuk ka rrym. Dgjohet nj z burri n serbisht. Isai ul Agonin prdhe. "Hapeni dern. Hapeni dern, o shk….. Do t'ua u shkrdhej zotin tuaj. Hapeni kt der".
  Nuk kishte asnj nevoj t liheshin jasht, ndaj Isai nxitoi shkallve me elsa n dor. Dhe ndrsa bhej gati t fuste elsin n port, elsi i bie nga dora. Mungesa e rryms ka krijuar errsir t plot. Me t futur elsin, nis ta rrotulloj. Dardania del n krye t shkallve.
  - ’ka do t na bjn? far do t bjn ata me ne, bab?
  - Shko brenda, loka ime. Mos u shqetso!
  Gishtat e mdha t Isait ndiejn elsin dhe e hap dern. "Nuk do t na e hapsh dern?" - dgjon ai nj z hakrrues. Prball Isait jan shtat a tet burra me kamuflazh t pajisur me kallashnikov, pistoleta, thika dhe granata. Nj tjetr pret prjashta n dern e nj makine. T tjert turren drejt shtpis dhe Isai nxiton t ngjis shkallt me ngut, ndrsa burrat brtasin pas tij. Ndonse errsir, Isai mund t thoshte me siguri se nuk njihte asnj prej tyre. Isai sht n krye t shkallve, kur ndalet dhe u thot t sapoardhurve: "Merreni orn time", - tha Isai, thua se kjo do t'i kthente ata pas.
  - Mbaje orn dhe t gjith t mblidhen n dhomn e ndenjies dhe qndroni atje. Tani menjher!
  Familja Bala i bindet urdhrit dhe t gjith n rresht ulen n kauin e lakuar q shtrihet n murin qendror dhe prfundon n dhomn e ndenjies. "Ju jeni Musa dhe Isa Bala?" - pyet nj nga burrat. "Po. Mos na vrisni, kemi fmij t vegjl", - ia ktheu Isai.

  “Ku i keni parat?”

  "Ata nuk do t na vrasin, h", siguron Hajriu t atin. "Ata nuk do t na vrasin se ne jemi vetm fmij". Burrat kan kapel t zeza dhe jan t armatosur rnd. Nj nga burrat n dhomn e ndenjies sht Joska, por pr momentin familja nuk e di se kush sht ai. Tjetri sht i gjat dhe me mjekr t zez. Ata i vn flakn nj jastku me shkrepse dhe e vn n mes t dhoms pr t'u par fytyrat antarve t familjes, t'u hedhin nj sy pengjeve t tyre dhe ndoshta t sigurohen se jan n familjen e duhur. "Ku i keni parat?" - pyesin ata Isain dhe Musan. Isai ngrihet dhe shkon drejt nj dhome t pasme t shtpis nga ku nxjerr tri mij marka.
  "Ejani me mua!" - i thot Joska Isait dhe Musait. "T tjert t rrin ulur! Prjashta sht nj tjetr paraushtarak me Ram Gashin. Nj burr qndron t shoh shtpin, por t tjert marrin makinn e zez dhe i bien shkurt te rruga Dushan Mugosha, kalojn prmes rrugs Ushtria Popullore Jugosllave dhe rrotullohen te qoshja, nga ku shtpia e Rams sht e para n t djatht. Nebojsha Miniqi po priste kur ata erdhn. Isai e njohu at menjher. Miniq. Mrtvi. Vdekja. sht ai q ka bler suxhuk n shitoren e tij, q banon jo larg prej aty, ishte po ai q ngiste nj Lada Niva nj dit m par, duke u br thirrje npr rrug bashkqytetarve t tij serb q t qndronin. Duket qart se ai sht n krye t njerzve q jan mbledhur te shtpia e Rams. Dhe duket se ai di shumka pr Isan dhe familjen e tij. Joska i jep Miniqit parat.
  -"Tre, mir",- thot Miniqi.
  -"Po".
  -"Jo. Aty ka shum m tepr. Nxirrini jasht, thyejini nga nj kmb dhe do t vijn me shum m tepr para se kaq. Do t'ua vrasim fmijt, nse nuk na japin parat!" Ai i thot kto fjal i shkujdesur dhe njhersh nxjerr revolen, duke ia vn n kok Isait.
  - "Kam dhe 4 900 t tjera", - thot Isai.
  - "Joska, merre at dhe sill parat", - thot Miniqi.
  Joska dhe Isa shkojn srish n shtpin e Isait. Rama dhe Musa rrin me Miniqin n dhomn tjetr t ndenjies t shtpis s Rams, q sht n t majt t ders kryesore.
  - "A doni kafe? - e pyet Rama Miniqin, si bhet me mysafirt e respektuar.
  - "Po plak, e dua nj kafe", - thot Miniqi.
  - "Edhe un", - thot Musa.
  T tre qndrojn t ulur n heshtje, ndrsa nj nga bijat e Rams prgatit kafen turke, q e sjell n filxhan t vegjl dhe i vendos nga tabakaja n tryezn e kafes prej druri. Rama, i dobt dhe i zbeht, por i menur, shpreson se e ka krijuar nj lidhje me Miniqin gjat kafes. Ai do q ta bj Miniqin t ndiehet si mik, me gjith mirsjelljen e Ballkanit q e krkon ky rol. Nse ju hyni n shtpin e nj shqiptari, padyshim ai ju mbron me jetn e vet.
  - Dgjo, a do t ma kursesh jetn, sepse kam shum fmij? - pyet Rama.
  - Do t jet shum e vshtir pr ta shptuar jetn, por sonte do t prpiqem,- thot Miniqi. "Por pas nats s sotme do t jet shum e vshtir t t shptoj jetn, pasi dhe un kam urdhrat e mia".
  Rama nuk e kupton krejt se far do t thot kjo, por nuk e shtyn m tutje, duke besuar se e ka nj grim vullneti t mir nga Miniqi. Rama beson se Miniqi sht paramilitari i dyt m i fuqishm tani n Pej dhe nse ai thot se dikush duhet t vdes, ai do vdes. Duket sikur familja Gashi ka dhe nj dit m shum jet fal mshirs s Miniqit. N kt koh n shtpin te rruga Dushan Mugosha, Isa merr 4 900 markat e fshehura dhe ia jep Josks.
  - Sa para t tjera ke? - pyet Joska.
  - Kjo sht e gjitha, 4 900 marka, - prgjigjet Isai.
  - A je i sigurt?
  Isa mendon se Joska do t mbaj nj pjes pr vete, pa i treguar Miniqit.
  - Jam i sigurt.
  Joska e beson Isan. "OK-ej, shkojm", - thot ai. N shtpin e Rams Miniqi merr 4 900 markat dhe duket i bindur se nuk ka para t tjera n shtpin e Isait.
  - Ktheje ku e more, - thot Miniqi, duke drejtuar dorn nga Isai.
  - Po mua? - pyet Musa.
  Miniqi qesh: "Ty do t t mbajm" - ia kthen. Joska dhe Isa kthehen n shtpin e Isait. Musa mbeti dhe duket se e ka mbrthyer paniku. "Merreni kt", i thot Miniqi dy nga njerzve t tij pr Musan dhe Rama dgjon zhurmn e makins q mori Musan. N rrugn Dushan Mugosha, Isa dhe Joska ngjisin shkallt e shtpis dhe u bashkohen antarve t tjer t familjes dhe paramilitarve me mjekra. Isa ulet bri t preferuarit t tij, Agonit, dhe i prkdhel qafn e holl.
  - Po t kisha nj pushk, i kisha vrar ata, - i pshprit t atit n vesh Agoni. Isa e prqafon djalin e tij t vogl. Joska shikon nga Vjollca dhe me veprime i thot asaj, duke i drejtuar pushkn, "Ngrihu". Dhe Vjollca ngrihet.
  "Mbylle gojn ose ju vram"
  Njeriu me mjekr n dhomn e ndenjies mbikqyr me arm antart e familjes, derisa Joska e on Vjollcn n dhomn e pasme, prbri me dhomn ku gjendet e shtrir Mahia. Plaka e paralizuar dgjon ngashrimat e nuses s djalit, derisa e gjith shtpia bie n heshtje. Pas pak minutash hapet dera e dhoms ku ishte Vjollca dhe ajo del prej andej me flok t shprishur dhe e heshtur.
  - far t bri?- e pyet Isai.
  - Asgj,- thot ajo ndrsa dhunuesi e kthen at srish n kau.
  Njeriu me mjekr rrotullohet tek Isai dhe i v pushkn n kok si ndshkim pr pyetjen. "Bab, Bab", thrret nj nga fmijt e Isait. "Mbylle gojn ose ju vram", hakrrohet burri. Ndrsa ecin drejt kauit, Joska krkon nga Vjollca t'i jap krejt bizhut, prfshi unazat, qaforen, byrzylykun. Ajo heq t gjith arin dhe ia jep paramilitarit. Vjollca ndihet e turpruar. Burri me mjekr sapo e kishte detyruar t bnte gjithka me t, ndrsa pjesa tjetr e familjes gjendej n dhomn e ndenjies e krcnuar me pushk, kurse vjehrra e dgjonte. do antar i familjes q ishte n nj mosh q kuptonte, e dinte se Vjollacn sapo e kishin dhunuar, ndrsa m t vegjlit e kishin kuptuar se mamit apo teta Vjollcs, burri me mjekr i kishte br dika t keqe. sht fat q burri i saj, i cili tani mund t ishte i vdekur, nuk ishte aty. Ndoshta ai kurr nuk do ta merrte vesh.
  Vjollca po vuante turpin e saj dhe pr pak minuta ndrsa po ulej n kau, kurse dy burrat bn gati kallashnikovat dhe pyetn: "A jan t gjith ktu?"
  - Po, - tha Isai, - T gjith ktu jemi!
  Pa asnj fjal shtes ata ngrehn armt dhe i bn gati pr t'i shkrepur AK-47. Ata qlluan s pari fmijt. Halishja bri at q do t bnte do nn. U hodh mbi fmijt, duke u prpjekur q plumbat t binin mbi t. Ndrsa ajo gjendet prgjat kauit, ata masakrojn fmijt. Plumbat grijn trupat e tyre, duke hedhur n t katr ant copa lkure apo organesh t brendshme, ndrsa ata vazhdojn me breshrit e tyre. Plumbat kur dalin nga trupat ln n kurriz vrima edhe m t mdha se kur kan hyr n trup. M pas plumbat prshkojn kadifen e kauit pr t'u prplasur n mur. Disa rikthehen n dysheme, ndrsa t tjer plumba shprndahen andej-ktej.
  Kur filluan breshrit e plumbave, Vetoni vrapoi dhe brenda sekondit u gjet n dritaren tip francez q onte drejt ballkonit. Shtyu dern, kacavirret nga ballkoni dhe m n fund hidhet n oborrin e shtpis. Ndonse i vogl dhe me eshtra ende t brishta, dukej se n ato momente asgj nuk i bn prshtypje. Madje nuk e vuri re q kishte vrar kmbn teksa kacavirrej n hekurat e ballkonit. Pas tij vraponte Isai, q e pa djalin t largohej nga kaui n drejtim t ballkonit. Ai mori menjher vendimin, se duhej ta mbronte t birin, pasi t tjert n dhom nuk kishin m asnj shans t mbeteshin gjall. Vetm Vetoni kishte shpres t mbijetonte. Ndonse pesh e rnd, ai u hodh nga ballkoni, kapi djalin pr dore dhe vrapoi rrugve npr nat. Nj nga burrat me kallashnikov vazhdonte t lshonte breshri plumbash, por ato nuk arritn t preknin as Isain e as Vetonin. Ata arritn s pari n shtpin e nj fqinji serb, t cilt nga frika nuk i ndihmuan. Isai vrapoi dhe e la Vetonin n shtpin e Rizs pr t'u kthyer pas pak minutash n shtpin e tij.
  N kaosin e krijuar nga arratija e Vetonit dhe Isait edhe nj fmij tjetr arriti t largohej. I pa vn re nga burrat e armatosur, Roni i vogl u hodh nga kaui dhe vrapoi n korridorin e shtpis. Ai vrapoi pr atje ku besonte se ishte i sigurt, tek gjyshja e paralizuar. Gjyshja Mahie qndronte e shtrir dhe dgjonte tek vdisnin njerzit e familjes. Dhe ja dshprimisht n kraht e saj u gjend i nipi. Ajo mendoi se ndoshta tani ishte rradha e saj. Megjithat, mendja i shkoi se mund ta mbronte Ronin me trupin e saj. Kshtu e mori djalin e vogl, -fmija i fundit nga shtat fmijt - dhe e fsheh posht kmbve t saj t pajeta. Ishte hera e par q ato kmb, pas kaq vitesh, po shrbenin pr dika, dhe kt rradh po shptonin nj jet. Kur burrat e armatosur hyn n dhomn e saj than se nuk ia vlente t merreshin me t, dhe nuk e pan fmijn q rrinte i heshtur i fshehur nn mbulesa, i br njsh me trupin e gjyshes. Ndoshta edhe ata e kishin humbur aftsin t numronin se sa fmij mungonin. Ndoshta ua mori mendja se ai mund t’ia kishte marr vrapit natn npr rrug. Ndoshta kishin n plan t digjnin shtpin e bashk me t, gjithka ishte brenda.
  “Nuk e l mamin”
  Dhe kur mbaruan me gjithka, kur menduan se kishin vrar gjith familjen, me prjashtim t plaks s paralizuar n dhomn e pasme, me t ciln nuk ia vlente t merreshin, e ndrsa i ati dhe biri ishin arratisur nga ballkoni, ata i vun flakn disa jastkve dhe i lan ata t digjeshin. “Shkrdhatat, e krkuan vet kt”,- dgjoi Halishja t thoshin teksa dy burrat largoheshin. Hapat e tyre dukeshin t rnd tek ecnin npr dyshemen q e kishte mbuluar gjaku, i cili po prphapej me shpejtsi ngado. Vendet q nuk i kishte mbuluar gjaku, dukeshin si ishuj t rrethuar nga det gjaku. “Kta qenr krkuan NATO-n”. “I kam dhier mu n shpirtin shqiptar”, - iu prgjigj tjetri. Shiko, le t hedhim ca granata, kshtu q shtpia t digjet. M mir t mos lm shenja q t'i gjejn t tjert. Burrat u heqin siguresn dy granatave t dors dhe i ln n shkall, t cilat duke qen prej druri do merrnin flak lehtsisht. Me shpejtsi ata u larguan. E shtrir mbi trupat e fmijve, Halishja dgjoi dy shprthime, q nuk shkaktuan dot zjarr. Ndoshta mjekroshave nuk u interesonte shum t digjnin shtpin pasi nuk u kthyen m pas t kontrollonin a t'i torturonin srish. Ndoshta ishin shum t zn. Trupat e NATO-s ishin n Prishtin dhe brenda nj dite ato do vinin edhe n Pej. Ndoshta atyre u duhej t bnin bagazhet gati pr t'u larguar para se t niseshin nga malet drejt Rozhajs.
  Kishin kaluar 30 minuta q kur paraushtarakt erdhn n shtpin e Isait. Ora shnonte 10 e mbrmjes. Pes nga shtat fmijt gjendeshin n kau me trupat e coptuara nga plumbat. Katr prej tyre kishin vdekur. Nita kish humbur vetdijen, por ishte ende gjall. Nna e saj, Vjollca, edhe ajo kish vdekur. Halishja ishte qlluar tet her, n krah, n kraharor n gjoks. Burrat menduan se ishte e vdekur. Edhe Halishja besonte se shpejt do t vdiste. Halishja u trhoq dhe pa mbi kau trupat e fmijve njri-mbi tjetrin si dhe Vjollcn. Zvarritet npr tr shtpin duke krkuar kush kish mbijetuar, por nuk gjeti asknd. Mahia dhe Roni ishin t heshtur n tmerrin e tyre. Kontrollon n banj, n depo, derisa gjaku ishte ngado dhe ajo duke u mbajtur n mure i leu ato gjith gjak.Kthehet srish n dhomn e ndenjes, ku sheh se Nita ishte ende gjall, por e plagosur rnd. “Oh lok, tani duhet t shkojm”, - thot Halishja. “Duhet me shku n spital”. “Nuk e l mamin”,- thot Nita. “Nuk e l, jo, ajo do zgjohet shpejt.” Halishja prpiqet ta bind Nitn, por ajo nuk do t largohet.
  10 minuta pas breshrive, Isai kthehet n shtpi vetm. Ishte i tmeruar nga ajo q besonte se do t gjente n shtpi, vrassit dhe kufomat e fmijve. Brenda n shtpi ishin Halishja dhe Nita, dmet e shkaktuara nga granatat, dhe ajo pishin e errt gjaku n dhomn e ndenjes. Isai dhe Halishja foln nxitimthi, pa kuptim, por askush nuk e dgjonte njri-tjetrin. Isai prpiqej ta merrte Halishen me vete e t largoheshin nga shtpia. Ai ishte i tmerruar se ata do ktheheshin srish. Tani ishte rradha e Halishes t mos pranonte t'i linte kufomat vetm. Fmijt e saj kishin vdekur dhe ajo ishte qlluar aq shum her, po humbte aq shum gjak, saq padyshim do t vdiste s shpejti. Ajo do t qndronte me ta.

  Breshri plumbash

  Isai u largua t shihte srish Vetonin dhe kur kthehet nuk e gjen Halishen aty. E friksuar pr vdekje se ata do ktheheshin prap, Halishja ish hedhur nga ballkoni dhe trokiti tek shtpia e Rizs. M von n ditarin e tij, Riza shkruan: “Ia hapa dern. Mezi qndronte n kmb. E ndihmova t hynte brenda dhe pash se ishte e mbuluar n gjak. E vendosm n qilar si vendi m i sigurt, kurse ajo na tha se ishte plagosur n gjoks. Ajo nuk pushonte s qari e s rnkuari pr fmijt, duke thn se nuk kishte m kuptim t jetonte pa fmjt, jeta e saj nuk vlente m asgj. Ishte errsir e thell, aq sa nuk mund t shikonim as se ku ishin plagt. Edhe fmija i saj qante. Isai nuk po dukej. M von e pam se kishte hemorragji t madhe, nga e cila dhe mund t vdiste, por si ta ndihmonim, kur nuk kishim as dhe nj shkrepse t vetme. Breshrit e plumbave dgjoheshin pa pushim dhe nga drejtime t ndryshme. Tani as mund ta mendonim t largoheshim nga shtpia. Si mund ta linim t plagosurn vetm. Ta merrnim me vete ishte e pamundur, pasi ajo nuk mund t ecte. Nga ana tjetr nuk e mbanim dot, pasi ishte e rnd, mbi 100 kile. Kshtu ia lm veten n dor fatit.
  Ende n shtpi, Isai gjen Ronin n dhomn e pasme dhe vendosi t mos e linte tek shtpia e Rizs, n mnyr q familja t kishte m shum gjasa t'i mbijetonte sulmeve t tjera t paraushtarakve. Isai e la nnn n dhomn e saj dhe doli n rrug s bashku me Ronin. Nita nuk pranoi t largohej nga e ma dhe mbeti aty e shtrir n mesin e t vdekurve, ndrsa plagt i kullonin gjak n kauin, ashtu t zhytur n gjak. N cepin e nj shtpie t djegur, vetm dy dyer larg shtpis s tij, Isai hyn n rrnoja dhe gjen nj cep ku atia ende mbahej. Aty ndihej era e djegies s dy muajve m par. Kjo ishte nj nga shtpit e para t djegura n Brezhnik. Nuk dihet se si, por flakt kishin harruar nj shtrat, n t cilin Isai v Ronin. Djalin e vogl e zuri gjumi. Isan nuk e zinte gjumi. Roni u zgjua her pas here natn dhe kapej pas Isait, i trembur nga ndrrat e kqija. “Mos ki frike. Fli”, - ia kthente Isa. I ulur mbi mbulesat e shtratit, me kokn pas murit, Isai shtriu qafn. Ishte e dhimbshme, e padurueshme, i mbushur me mri. Kjo ishte hera e par q i duhej t mendonte. Kish par t'i vriteshin fmijt, ndrsa nuk dinte ku e kishte t vllan. I kujtohej hakrrimi i Bakoviit se do t’ia vriste t vllan me thik, duke e prer n copa.
  Riza, pr at nat, shkruan n ditarin e tij: “Halishja rrinte pa br zhurm, vetm nuk pushonte duke krkuar ndjes pr shqetsimin q na kishte shkaktuar. Nuk ankohej pr dhimbjet e veta, vetm donte t kthehej n shtpi, q t mos na dmtonte ne. Shihja n t nj shpirt t madh e bujar. Breshrit dgjoheshin ende. Halishja m tha se kishte ftoht kur e pyeta si ndihej. E mbuluam srish dhe e vendosm n kau, i krkova t mbahej dhe e kshillova t mos lvizte shum q t kufizonte humbjen e gjakut. Isai ende nuk kishte ardhur. Druheshim se e kishin vrar dhe at”. Rreth ors 5 t mngjesit, Isa zgjon Ronin dhe ata ecn n rrug drejt qendrs s policis. Riza kryqzohet me ta dhe u ndje i lumtur q ishin gjall. “Pas gjysm ore vjen Isai me djalin e Muss”, - shkruan Riza. “Ai tha se kishte qen n qendr dhe kishte krkuar ndihmn spitalore pr Halishten dhe Nitn. Ata i kishin premtur se urgjenca do t vinte”.
  Isai gjeti nj polic serb q e njihte, me emrin Kaplan, e q ra dakord t'i onte Halishen dhe Nitn n spital. Isa trembej nga Kaplani. Ai e pyeti se kush e kishte br kt. “Miniq dhe njerzit e tij”, i tha Isa. “M vjen keq. Kjo nuk sht n rregull”, tha Kaplan. Ai po i onte ata n spitalin q gjendej n pjesn perndimore t qytetit, n rrugn q t onte nga Patriakana dhe gryka e Rugovs. Halishja dhe Nita qndronin afr njra-tjetrs, e megjithse kishin kaluar 12 or, ende u rridhte gjak. Ato ishin tepr t kputura. “Faleminderit Zotit ti ke shptuar”, - i pshprit Nita Halishes. “Ti do kujdesesh pr mua njsoj si mami, apo jo?” “Po, lok.” Halishja ndjeu prqafimin e but t Nits.

  Macet lpijn gjakun

  Kur arritn n spital Halishja dhe Nita u rrethuan nga nj numr motrash medicionale shqiptare q kishin mbetur. Ato i uan menjher tek kirurgjia, ku n shrbim ishte nj mjek serb. Quhej Jovica Marinkovi. N Pej nuk kishin mbetur mjek shqiptar. Marinkovi ishte mjek ushtarak, me uniform. Pa gruan dhe vajzn e vogl dhe iu drejtua Isait: “Duhet t'u japim gjak menjher”. Mjeku pyet pr grupin e gjakut t Halishes dhe Nits. “Sa antar t familjes t kan vrar?”- pyet doktori Isn. “Pes, kurse vllai sht zhdukur”, - thot Isa. Marinkovii bri kryq dhe pyeti: “Si mund ta bnin nj gj t till? Si? Shiko un do prpiqem t'i shptoj. Mos ki frik se jam serb. Do t bj gjithka mundem”. Isa u largua nga spitali pasi la atje gruan dhe mbesn. Kishte nj energji brenda tij. Ai nuk mund ta prballonte iden se macet mund t lpinin gjakun dhe trupat e familjes s tij, apo se ato mund t merrnin er n t nxehtn e qershorit. Ai nxitoi drejt shtpis dhe gjeti qese plastike, i vuri ata n katin nntok, ku ishte frekst e ku fmijt rrinin gjat bombardimeve. Riza ndenji me Isan dhe e ndihmoi. Nj nga nj ata i morn trupat nga dhoma e ndenjes npr shkall dhe i solln posht, duke i shtrir n plastik. Riza u ndje i pafuqishm kur pa se nj pjes e koks s Dardanes ishte shkputur nga breshrit. Teksa Isa e ngre n krah kufomn e Dardanes, pjes nga truri dhe kafka bien n dysheme. Isait iu desh t mblidhte me dor trurin e s bijs. Edhe nj pjes e koks s Agronit t vogl nuk ishte n vend. Kur i solli t gjith n katin nntok, ai i mbylli plastikat dhe u sigurua se tani asnj kafsh nuk do ushqehej me trupat e fmijve t tij. ... N spital Marinkovii operoi s pari Nitn, gjendja e s cils ishte m e rnd. Ajo vdiq gjat operacionit. Pes nga shtat fmijt, tani kishin vdekur. M pas ai i shpton jetn Halishes. N dhomn e operacionit, ai i tregon asaj se ishte qlluar tet her, gjasht her n trup dhe dy her n krah dhe se ishte me fat t mbijetonte pas kaq orsh duke humbur gjak. Ai i thot se ajo duhej t qndronte n sital pr dy muaj e t pushonte, duke i shprehur keqardhjen pr vdekjen e fmijve. Ai m pas i tregon se Nita vdiq.

  Marr nga:
  Shekulli 03-04-06-2005
  -------------------------------
  Te nderuar debatues,

  shihni kriminelin Miniq ne foto(me cigare ne goje)se bashku me Shilapurin,ky i dyti eshte vrare ne vitin 1999 nga UCK-ja.


  http://www.hrw.org/campaigns/kosovo9...ages/pg302.htm

 13. #173
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Antarsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,492
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Jo valla mire e ki Kosovell.neve veq na ndaloj NATO-ja se kem tu shku deri ne Beograd tu i vra shkiet

 14. #174
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Citim Postuar m par nga Brari Lexo Postimin
  dhe shikun e fute ne kte mesele o kosovell..

  mos u mburrni ju te rognerit e gjenev-enverit.. me ato policat qe i ka vra luftari trim shqiptar..

  ju skini vra asnji militar serb.. sepse si kryepune nuk kini pas me vra serbet por me ba ftesa serbis me ardhe me genocidu shqiptaret.. ose me vra dhe ju luftar shqiptar gjat e pas luftes.

  keshtu shoka llapushnikista..
  e di se je shume injorant por nuk kam qka te boj
  ketu eshte nje teme shume e rende
  qe behen muhabete qfar ti i done
  por ty ishalla po te pelcet zemra

 15. #175
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Citim Postuar m par nga fattlumi Lexo Postimin
  Jo valla mire e ki Kosovell.neve veq na ndaloj NATO-ja se kem tu shku deri ne Beograd tu i vra shkiet
  fatlum nuk eshte ketu vendi me rrah gjoks
  por brari me injorancen e ti qysh e dim ne qdo tem ne kete forum mundohet me pshtjell u dasht me ja perkujtu
  se na edhe krej rusin me vra nuk mundemi me marr hak

 16. #176
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  COUNCIL FOR THE DEFENCE OF HUMAN RIGHTS AND FREEDOMS - PRISHTINA
  LISTA DELLE PERSONE ASSASSINATE IN KOSOVA NEL PERIODO GENNAIO-MARZO 1998
  Un dossier dell'Associazione per i popoli minacciati, Settembre 1998
  N. Nome e cognome Et Sesso Luogo Circostanze di morte
  1 Ali R. Fazliu 44 M Prishtina Assassinato
  2 Hysen N. Manxholli 52 M Sknderaj Assassinato
  3 Avdi R. Neziri 19 M Kamenica Assassinato
  4 Mustaf R. Kurti 27 M Gllogoc Assassinato in circostanze sconosciute
  5 Murat Dajaku 81 M Sknderaj Assassinato in circostanze sconosciute
  6 Avdullah B. Nika1 52 M Gllogoc Assassinato
  7 Qerim U. Muriqi 50 M Peja Assassinato durante le marce di protesta per la pace

  LISTA DELLE PERSONE ASSASSINATE E MASSACRATE A QIREZ E LIKOSHAN DI DRENICA IL 28 FEBBRAIO E IL 1 MARZO 1998

  N. Nome e cognome Et Sesso face="Georgia"> Luogo
  1 Ismail Behrami M Baks i Poshtm
  2 Behram Fazliu 50 M Gradica
  3 Muhamet Islami 70 M Likoshan
  4 Naser Muhamet Islami 37 M Likoshan
  5 Ahmet Ahmeti 50 M Likoshan
  6 Gani Ahmeti 46 M Likoshan
  7 Ilmi Ahmeti 44 M Likoshan
  8 Hamz Ahmeti 44 M Likoshan
  9 Driton Ahmeti 23 M Likoshan
  10 Naim Ahmeti 22 M Likoshan
  11 Basri Ahmeti 19 M Likoshan
  12 Shemsi Ahmeti 19 M Likoshan
  13 Lumni Ahmeti 20 M Likoshan
  14 Elhami Ahmeti 16 M Likoshan
  15 Bekim Deliu 21 M Obri e Eprme
  16 Nazmi Sejdiu 24 M Qirez
  17 Bekim Sejdiu 23 M Qirez
  18 Beqir Sejdiu 37 M Qirez
  19 Bedri Sejdiu 24 M Qirez
  20 Xhemshit Nebihu 33 M Qirez
  21 Rukie Nebihu 27 F Qirez
  22 Ilir Nebihu -- M Qirez
  23 Ibish Rama -- M Qirez
  24 Rexhep Rexhepi 63 M Qirez
  25 Beqir Rexhepi 40 M Qirez

  LISTA DELLE PERSONE ASSASSINATE E MASSACRATE A PREKAZ E LLAUSHA DI DRENICA DAL 5 AL 7 MARZO 1998

  N. Nome e cognome Et Sesso Luogo Professione
  1 Shaban Murat Jashari 74 M Prekaz i Poshtm Pensionato
  2 Zahide Jashari 74 F Prekaz i Poshtm Casalinga
  3 Hamz Shaban Jashari 47 M Prekaz i Poshtm ---
  4 Adem Shaban Jashari 42 M Prekaz i Poshtm ---
  5 Zarife Bahtir Jashari 49 F Prekaz i Poshtm Casalinga
  6 Feride Jashari 43 F Prekaz i Poshtm Casalinga
  7 Adile Bahtir Jashari 40 F Prekaz i Poshtm Casalinga
  8 Hidajete Rifat Jashari 18 F Prekaz i Poshtm Studente
  9 Igball Rifat Jashari 13 M Prekaz i Poshtm Studente
  10 Igballe Rifat Jashari 11 F Prekaz i Poshtm Studente
  11 Valdete Rifat Jashari 14 F Prekaz i Poshtm Studente
  12 Selvete Hamz Jashari 20 F Prekaz i Poshtm ---
  13 Besim Hamz Jashari 16 M Prekaz i Poshtm Studente
  14 Afete Hamz Jashari 17 F Prekaz i Poshtm Studente
  15 Blerim Hamz Jashari 12 M Prekaz i Poshtm Studente
  16 Fatime Hamz Jashari 8 F Prekaz i Poshtm Studente
  17 Blerina Hamz Jashari 7 F Prekaz i Poshtm Studente
  18 Lirije Hamz Jashari 14 F Prekaz i Poshtm Studente
  19 Fitim Adem Jashari 17 M Prekaz i Poshtm Studente
  20 Kushtrim Adem Jashari 13 M Prekaz i Poshtm Studente
  21 Elhame Jashari 57 F Prekaz i Poshtm ---
  22 Blerim Zen Jashari 12 M Prekaz i Poshtm Studente
  23 Bujar Zen Jashari 5 M Prekaz i Poshtm Studente
  24 Abdullah Zen Jashari --- M Prekaz i Poshtm Studente
  25 Hajzer Zymer Jashari 20 M Prekaz i Poshtm Studente
  26 Halit Imer Jashari 65 M Prekaz i Poshtm Pensionato
  27 Feride Ramadan Jashari 43 F Prekaz i Poshtm Casalinga
  28 Qazim Osman Jashari 47 M Prekaz i Poshtm Insegnante
  29 Nazmi Zuk Jashari 26 M Prekaz i Poshtm ---
  30 Sinan Ramadan Jashari 66 M Prekaz i Poshtm Pensionato
  31 Ali Ramadan Jashari 68 M Prekaz i Poshtm Pensionato
  32 Beqir Bajram Jashari 43 M Prekaz i Poshtm Lavoratore
  33 Halil Bajram Jashari 35 M Prekaz i Poshtm Ingegnere
  34 Sherif Brahim Jashari 47 M Prekaz i Poshtm Lavoratore
  35 Bahtie Muharrem Jashari --- F Prekaz i Poshtm ---
  36 Murtez Zymer Jashari --- M Prekaz i Poshtm ---
  37 Faik Tahir Jashari 30 M Prekaz i Poshtm Lavoratore
  38 Qerim Hus Jashari 54 M Prekaz i Poshtm Lavoratore
  39 Sal Hajzer Jashari --- F Prekaz i Poshtm ---
  40 Isak Feriz Halili 35 M Prekaz i Poshtm ---
  41 Osman Shaban Geci 65 M Llausha ---
  42 Sadik Miren Kakini 38 M Llausha ---
  43 Miftar Rreci 43 M Llausha ---
  44 Fatime Gashi 50 F Llausha ---
  45 Gazmend Bajram Gashi 18 M Llausha ---
  46 Makfirete Bajram Gashi 22 F Llausha ---
  47 Kajtaz Jashari 44 M Prekaz i Poshtm ---
  48 Hamit Jashari 65 M Prekaz i Poshtm ---
  Nota: Oltre a queste 48 vittime identificate sono stati tumulati altri 10 corpi massacrati di persone non identificate.
  LISTA DELLE PERSONE ASSASSINATE IN CIRCOSTANZE SCONOSCIUTE NELLA REGIONE DI DRENICA DURANTE MARZO 1998

  N. Nome e cognome Et Sesso Luogo Circostanze di morte
  1 Hamide Jashari 70 F Prekaz i Poshtm Shock
  2 Xhafer Miftar Syla 36 M Trrnac Shock
  3 Ali Rrahman Lutani 55 M Turiec Assassinato dai cecchini
  4 Muhamet Beqir Miftari 45 M Vitak Assassinato dai cecchini
  5 Drenic Sh. Shaqiri Beb F Buroja ---
  6 ? Fatmir Hoxha Beb F Turiqefc ---
  7 ? Ram Sejdiaj Beb M Kopiliq i Poshtm ---
  8 Marigon J. Vojvoda Beb F Llausha ---
  9 ? ? Deliu Beb M Rrezalla ---
  10 ? Shyqri Deliu Beb F Rrezalla ---
  11 ? Sinan Zabeli --- M Rrezalla ---

  LISTA DELLE PERSONE ASSASSINATE A GLLOGJAN DI DEAN IL 24 MARZO 1998

  N. Nome e cognome Et Sesso Luogo Circostanze di morte
  1 Gazmend H. Mehmetaj 19 M Gllogjan Assassinato
  2 Agron N. Mehmetaj 20 M Gllogjan Assassinato
  3 Him R. Haradinaj 17 M Gllogjan Assassinato

  LISTA DELLE 660 PERSONE ASSASSINATE E MASSACRATE DALLE FORZE SERBE NEL PERIODO DI APRILE-SETTEMBRE 1998

  N. Nome e cognome Et Luogo Data di morte
  - Astrit Xhafer Hadrgjonaj 21 Sllup Dean 23.4.98
  - Bek Sefer Hadrgjonaj 23 Sllup Dean 23.4.98
  - Bekim Sali Aliaj ? Here Gjakova 23.4.98
  - Bekim Shefqet Mazrekaj 22 Sllup Dean 23.4.98
  - Beq Binak Lokaj 30 Sllup Dean 23.4.98
  - Gazmend Hasan Ramaj 28 Here Gjakova 23.4.98
  - Hajdar Lokaj 23 Sllup Dean 23.4.98
  - Hajdar Ramadan Thai 26 Here Gjakova 23.4.98
  - Hasan Bajram Tahiraj ? Here Gjakova 23.4.98
  - Imer Isuf Lokaj 28 Sllup Dean 23.4.98
  - Sadik Lush Aliaj 37 Here Gjakova 23.4.98
  - Selman B. Lokaj 48 Sllup Dean 23.4.98
  - Shefqet Selim Aliaj 29 Here Gjakova 23.4.98
  - Sknder Qazim Hajdari 29 Here Gjakova 23.4.98
  - Tahir Abaz Mazrekaj 36 Sllup Dean 23.4.98
  - Uk Misin Shabani 28 Here Gjakova 23.4.98
  - Vehbi Asllan Hasanaj 31 Here Gjakova 23.4.98
  - Hasan Bajram Tahiraj ? Here Gjakova 23.4.98
  - Imer Isuf Lokaj 28 Sllup Dean 23.4.98
  - Sadik Lush Aliaj 37 Here Gjakova 23.4.98
  - Selman B. Lokaj 48 Sllup Dean 23.4.98
  - Shefqet Selim Aliaj 29 Here Gjakova 23.4.98
  - Sknder Qazim Hajdari 29 Here Gjakova 23.4.98
  - Tahir Abaz Mazrekaj 36 Sllup Dean 23.4.98
  - Uk Misin Shabani 28 Here Gjakova 23.4.98
  - Vehbi Asllan Hasanaj 31 Here Gjakova 23.4.98
  - Veli Noci ? Dujaka Gjakova 23.4.98
  - Xhemajl Mazrekaj 29 Sllup Dean 23.4.98
  - Edmond Hysni Dabiqaj 22 Prejlep Dean 27.4.98
  - Haxh Mustaf Tolaj 38 Prejlep Dean 27.4.98
  - Sadri Azem Latifaj 35 Prejlep Dean 27.4.98
  - Bilall Idriz Mazrrekaj 26 Dranoc Dean 29.9.98
  - Agim Emin Emini 35 Turiec Sknderaj 1.5.98
  - Asllan Syl Gashi 26 Vojnika Sknderaj 2.5.98
  - Merit Gashi 23 Vojnika Sknderaj 2.5.98
  - Rab Gashi 34 Vojnika Sknderaj 2.5.98
  - Hajdar Osman Morina 59 Morina - Gjakova 3.5.98
  - Abdyl Dui 55 Ponoshec Gjakova 4.5.98
  - Binak Bakri 60 Ponoshec Gjakova 4.5.98
  - Bek Syl Shabanaj 62 Dean 5.5.98
  - Hajdar Halil Kui 75 Dean 5.5.98
  - Rifat Sadri Shala 30 Baran Peja 5.5.98
  - Artim Sejdi Jashari 24 Mitrovica 6.5.98
  - Bahri Fazliu? ? Prishtina 7.5.98
  - Ilir Konushevci ? Prishtina 7.5.98
  - Vehbi Mustafa 65 Peja 7.5.98
  - Agim Hasanaj ? Gllareva - Klina 8.5.98
  - Agim Ymer Hasanaj 21 Gllareva Klina 8.5.98
  - Haki Din Kameraj 35 Lbusha Dean 8.5.98
  - Mahmut Daut Kelmendi 60 Balinca Malisheva 8.5.98
  - Nazif Ismajl Kelmendi 50 Balinca Malisheva 8.5.98
  - Ram Ali Neziri 88 Ponoshec Gjakova 8.5.98
  - Rexhep Ismet Kelmendi 16 Balinca Malisheva 8.5.98
  - Besim Daut Halilaj 31 Trdec Gllogoc 9.5.98
  - Sefer Elshani 64 Gllobar Gllogoc 9.5.98
  - Adem Sadik Bajrami 42 Ponoshec Gjakova 12.5.98
  - Agron Rrahmani 30 Prishtina 12.5.98
  - Avdullah Xhemajl Rexha 21 Popoc Gjakova 12.5.98
  - Elmi Binak Morina 50 Vranjaka - Rahovec 12.5.98
  - Gzim Hajdar Dui 21 Ponoshec Gjakova 12.5.98
  - Hajdar Idriz Ademi 22 Ponoshec Gjakova 12 .5.98
  - Isuf Hajdari 55 Prishtina 12.5.98
  - Malush Morina 57 Ratkoc Rahovec 12.5.98
  - Mehmet Dul Dula 24 Ponoshec Gjakova 12.5.98
  - Milaim Isak Krasniqi 26 Pastasella-Rahovec 12.5.98
  - Murat Isuf Dula 29 Ponoshec Gjakova 12.5.98
  - Ramiz Avdyl Rexha 28 Ponoshec Gjakova 12.5.98
  - Sadri Rrustem Neziri 48 Ponoshec Gjakova 12.5.98
  - Shefqet Selim Rexha 32 Ponoshec Gjakova 12.5.98
  - Sinan Hazir Rexha 21 Ponoshec Gjakova 12.5.98
  - aush Haxhi Morina 45 eskova - Klina 13.5.98
  - Bajram Sejdi Himaj ? Gexha - Rahovec 14.5.98
  - Mehedin Morina 31 Gllareva Klina 14.5.98
  - Ymer Kajdomaj ? Xrxa - Rahovec 14.5.98
  - Gzim Miftar Pepshi ? Junik - Dean 15.5.98
  - Muhamet Shaban itaku 24 itak Sknderaj 15.5.98
  - Rifat itaku 56 itak Sknderaj 15.5.98
  - Xhafer Bek Kukaj ? Junik - Dean 15.5.98
  - Jahir Brahim Shabani 34 Bubla - Malisheva 16.5.98
  - Arif Ramademaj ? Qeskova-Klina 17.5.98
  - Brahim Demush Morina 45 Rixheva-Klina 17.5.98
  - Faruk Elezi 21 Gjurgjevik-Klina 17.5.98
  - Qaush Berisha 26 Qeskova-Klina 17.5.98
  - Ramadan Halil Morina 35 Rixheva Klina 17.5.98
  - Sefer Halil Morina 32 Rixheva Klina 17.5.98
  - Ajmane itaku 95 itak Sknderaj 18.5.98
  - Murat T. Berisha 71 Leshan - Peja 18.5.98
  - Ramadan Loshi 67 Padalishta-Sknderaj 18.5.98
  - Ymer Ali Delibeqa 40 Rahovec 19.5.98
  - Bajram Os Osdautaj 66 Isniq - Dean 20.5.98
  - Rexh Selman Pajazitaj 65 Isniq Dean 20.5.98
  - Isuf Rexh Morina 45 Grabanica - Klina 21.5.98
  - Arben Aziz Halitaj 22 Jashanica-Klina 22.5.98
  - Bajram Dem Kastrati 60 Zajm - Klina 22.5.98
  - Brahim Ahmet Uka 75 Zajm Klina 22.5.98
  - el Shaban Desku 41 Kliqina - Peja 24.5.98
  - Shaqir Rrustem Zeqiri 26 Bokshiq-Klina 24.5.98
  - Zek Azem Brahimi 70 Bokshiq - Klina 24.5.98
  - Bashkim Ymer Hamza 23 Lubeniq - Peja 25.5.98
  - Brahim Uk Hamza 64 Lubeniq - Peja 25.5.98
  - Dervish Uk Hamza 51 Lubeniq - Peja 25.5.98
  - Gani Zeq Hamza 25 Lubeniq - Peja 25.5.98
  - Haxhi Mehmet Goga (Cacaj) 24 Dean 25.5.98
  - Hysen Daut Alimehaj 40 Lubeniq - Peja 25.5.98
  - Ismet Ukaj- ? Strellc i Ep.-Dean 25.5.98
  - Ramiz Sadik Batusha 22 Baballoq - Dean 25.5.98
  - Rifat Zeq Hamza 24 Lubeniq - Peja 25.5.98
  - Sadri Komoni 65 Peja 25.5.98
  - Ymer Deli Hamza 53 Lubeniq - Peja 25.5.98
  - Zeq Misin Hamza 68 Lubeniq - Peja 25.5.98
  - Zoje Kui - Selmanaj 70 Rastavica - Dean 25.5.98
  - Nexhat Sabri Ibrhysaj 27 Dean 26.5.98
  - Feim Gashi ? Drenoc - Rahovec 27.5.98
  - Prparim Ali Thai 21 Landovica - Prizren 27.5.98
  - Sakip Bellaqa ? Pataan - Rahovec 27.5.98
  - Tahir Rrustem Kadriaj 75 Rastavica - Dean 27.5.98
  - Qaush Haxhi Fazlia 38 Bokshiq-Klina 28.5.98
  - Beqir Rrustem Krasniqi 49 Vranoc 29.5.98
  - Faz Zenun Krasniqi 43 Vranoc 29.5.98
  - Fidaim Nazmi Berisha 17 Vasileva-Gllogoc 29.5.98
  - Halit Asllani 37 Brovina-Gjakova 29.5.98
  - Halit Krasniqi 50 Vranoc 29.5.98
  - Imer Elez Ukaj 50 Vranoc 29.5.98
  - Rexhep Sadiku ? Nivokaz-Gjakova 29.5.98
  - Sami Bogiqi 35 Llapushnik-Gllogoc 29.5.98
  - Fatmir Xhemajli 28 Kopiliq-Sknderaj 30.5.98
  - Abdyl Gjonaj (Loshaj) ? Carrabreg-Dean 31.5.98
  - Adem Ukhaxhaj ? Carrabreg i P.-Dean 31.5.98
  - Ahmet Berisha 40 Poklek i Ri-Gllogoc 31.5.98
  - Ajmane Balaj 50 Carrabreg i E.-Dean 31.5.98
  - Ardian Haxhi Deliu 18 Poklek i Ri-Gllogoc 31.5.98
  - Arif Mahmutaj 44 Strellc-Dean 31.5.98
  - Asllan Bozhdaraj ? Carrabreg i E.-Dean 31.5.98
  - Avni Adem Prgjegjaj 32 Lumbardh-Dean 31.5.98
  - Besart Dautaj 12 Carrabreg i E.-Dean 31.5.98
  - Blerim Dervishaj ? Irzniq-Dean 31.5.98
  - Blerim Shishani 14 Poklek i Ri-Gllogoc 31.5.98
  - Gala Beli ? Carrabreg-Dean 31.5.98
  - Hajdar Uk Ukshinaj ? Lubeniq-Dean 31.5.98
  - Hajriz Hajdini 45 Poklek i Ri-Gllogoc 31.5.98
  - Hamdi Jakup Dautaj 25 Carrabreg i E.-Dean 31.5.98
  - Hate Balaj 60 Carrabreg i E.-Dean 31.5.98
  - Haxhi Met Cacaj ? Dean 31.5.98
  - Mehmet Uk Ukshinaj ? Lubeniq-Dean 31.5.98
  - Muhamet Hajdini 50 Poklek i Ri-Gllogoc 31.5.98
  Osman R. Tolaj 79 Pobrgja-Dean 31.5.98
  - Rexhep Pavataj ? Strellc-Dean 31.5.98
  - Sahit Qorri 55 Poklek i Ri-Gllogoc 31.5.98
  - Sefer Qorri 55 Poklek i Ri-Gllogoc 31.5.98
  - Shaban Kasumaj 43 Lloqan-Dean 31.5.98
  - Shaban Osaj 72 Dean 31.5.98
  - Shaqir Dobraj 80 Carrabreg i E.-Dean 31.5.98
  - Shkurte Niman Tolaj 70 Pobrgja-Dean 31.5.98
  - Shyhrete Jefgaj ? Dean 31.5.98
  - Tafil Kasumaj 47 Lloqan-Dean 31.5.98
  - Teuta Loshaj 21 Carrabreg i E.-Dean 31.5.98
  - Xaj Kui 47 Dean 31.5.98
  - Zize H. Tolaj 75 Pobrgja-Dean 31.5.98
  - Arif Mahmutdemaj ? Strellc i E.-Dean 1.6.98
  - Bajram Ramosaj 70 Carrabreg i P.-Dean 1.6.98
  - Besim Ukhaxhaj ? Carrabreg i P.-Dean 1.6.98
  - Brahim Demaliaj ? Strellc i E.-Dean 1.6.98
  - Lavdrim Nitaj ? Carrabreg i P.-Dean 1.6.98
  - aush esku 33 Junik-Dean 3.6.98
  - Naser Veli Krasniqi 24 Ratkoc-Rahovec 4.6.98
  - Haxhi Fetah Mazrekaj 75 Prejlep-Dean 5.6.98
  - Jeton Dabiaj 22 Prejlep-Dean 5.6.98
  - Leutrim Esat Aga 3 Gramael-Dean 5.6.98
  - Lush Zhubi 63 Baballoq-Dean 5.6.98
  - Zuk Halil Zejnullahu 45 Llausha-Sknderaj 7.6.98
  Jusuf Rushiti 57 Suhogrll-Sknderaj 8.6.98
  - Muhamet Rushiti 53 Suhogrll-Sknderaj 8.6.98
  - Ujkan Uka 55 Suhogrll-Sknderaj 8.6.98
  - Ajet Kamber Gashi 44 Bubavec-Malisheva 12.6.98
  - Mefail Fejzullahu 33 Velekinca - Gjilan 13.6.98
  - Muhamet Ymer Ukshini 22 Morina - Gjakova 14.6.98
  - Shklzen Syl Hasani 22 Morina - Gjakova 14.6.98
  - Ymer Ram Krasniqi 41 Carralluka-Malisheva 16.6.98
  - Sabri Ahmeti 67 Carraleva-Shtime 17.6.98
  - Sadri Thai 65 Kramovik-Rahovec 18.6.98
  - Blerim Lokaj 23 Prejlep-Dean 19.6.98
  - Arben Kukleci 24 Isniq-Dean 19.6.98
  - Beq Lokaj 82 Dean 19.6.98
  - Nezir Adem Cacaj 93 Dean 19.6.98
  - Bedri Sherif Sejdiu 43 Poklek i Ri-Gllogoc 20.6.98
  - Valon Musa Kurti 12 Smolica-Gjakova 20.6.98
  - Arbnore Sefedin Beqiraj 7 Shaptej-Dean 20.6.98
  - Mire Lataj 80 Dean 20.6.98
  - The mother of Have Balaj 80 Dean 20.6.98
  - Cuf Balaj 85 Dean 20.6.98
  - Taf Mal Cacaj 79 Dean 20.6.98
  - Haxhi Binak Boshtraj ? Dean 20.6.98
  - Ram Isuf Haradinaj ? Lubeniq-Peja 20.6.98
  - Shaban Uk Sejfia 27 Gramael-Dean 20.6.98
  - Rexhep Binak Syla 55 Shish. I B. -Gjakova 27.6.98
  - Naser Lani ? Llausha-Sknderaj 27.6.98
  - Sknder Fejzullahu 24 Zabel i P.-Gllogoc 27.6.98
  - Emine Vilaku 50 Komoran-Gllogoc 28.6.98
  - Sknder Imer Ademi 51 Drenc-Klina 28.6.98
  - Halit Z. Tolaj 80 Dean 28.6.98
  - Zize Tolaj 75 Dean 28.6.98
  - Murat Z. Tolaj 75 Dean 28.6.98
  - Mustaf Z. Tolaj 70 Dean 28.6.98
  - Behar Gojnovci 8 Lismir-F.Kosova 29.6.98
  - Xhemajl A. Mehmeti 50 Hade-Obiliq 29.6.98
  - Mentor Dervishaj 21 Hade-Obiliq 29.6.98
  - Ismet S. Ukaj 40 Hade-Obiliq 29.6.98
  - Ajet Dedinca 48 Lajthishta-Obiliq 29.6.98
  - Jahir Shala ? Hade-Obiliq 29.6.98
  - Jakup Agushi 35 Drenoc-Klina 30.6.98
  - Mon Rexhepi 90 Drenoc-Klina 1.7.98
  - Gjyl Isufi 80 Drenoc-Klina 1.7.98
  - Haxhi Syl Ukaj 61 Cerovik- Klina 2.7.98
  - Kadri Sadri Kokollari 30 Budakova-Suhareka 3.7.98
  - Mehmet Sefer Haxhaj 38 Gllareva-Klina 3.7.98
  - Ali Miftar Hasani 75 Prejlep-Dean 4.7.98
  - Daut Islam Pllana 25 Bardh i Madh-Obiliq 5.7.98
  - Tahir Sali Shala 34 Loxha-Peja 5.7.98
  - Lumni Surdulli 29 Samadrexha-Vushtrri 6.7.98
  - Rrustem Beqir Brui 40 Isniq-Dean 6.7.98
  - Enver Tahir Alaj 23 Dranoc-Dean 6.7.98
  - Xhavit Ahmet Qufaj 30 Peja 6.7.98
  - Sadri Arif Kryeziu 40 Suhareka 8.7.98
  - Arben Abdyl Ukshini 21 Morina-Gjakova 8.7.98
  - Blerim Bajram Ukshini 21 Morina-Gjakova 8.7.98
  - Nezir Halim Elezaj 21 Morina-Gjakova 8.7.98
  - Sylejman Taf Abdyli 32 Morina-Gjakova 8.7.98
  - Ymer ? ? Ferizaj 8.7.98
  - Shemsije Hoti 69 Peja 8.7.98
  - Brahim Zeka ? Skivjan-Gjakova 8.7.98
  - Ali Dibrani 54 Gradica-Gllogoc 9.7.98
  - Ylber Zenel Fanaj 18 Vrmica-Zhur 10.7.98
  - Albrim Zaim Fanaj 19 Vrmica-Zhur 10.7.98
  - Selman Zhuj Morina 58 Loxha-Peja 11.7.98
  - Rexh Haxhi Morina 34 Loxha-Peja 11.7.98
  - Ryve Morina 80 Loxha-Peja 11.7.98
  - Jashar Haxhia ? Loxha-Peja 11.7.98
  - Cyme Zeka ? Loxha-Peja 11.7.98
  - Zek Shala 79 Loxha-Peja 11.7.98
  - Xhemajli Avdi Bytyi 24 Pean-Suhareka 13.7.98
  - Muhamet Rrustem Krasniqi 26 Pean-Suhareka 13.7.98
  - Isuf Hysen Ymeraj ? Isniq-Dean 13.7.98
  - Vllaznim Avdyl Jetishi 20 Brekoc-Gjakova 13.7.98
  - Ali Rrustemi ? Babaj i Boks-Gjakova 14.7.98
  - Ramadan Uk Hajdaraj 22 Strellc i Eprm-Dean 14.7.98
  - Artan Nezir Qorraj 18 Carr. i Poshtm-Dean 15.7.98
  - Rexh Sadik Qorraj 39 Carr. i Poshtm-Dean 15.7.98
  - Enver Hasan Avdimetaj 29 Strellc i Eprm-Dean 15.7.98
  - Miftar Ali Bajraktari 46 Isniq-Dean 15.7.98
  - Nazmi Xhemshir Ukzmajli ? Jezerc-Ferizaj 16.7.98
  - Raza Reshat Palushi 12 Budakova-Suhareka 17.7.98
  - Bujar Jahir Buzhala 19 Budakova-Suhareka 18.7.98
  - Gani Paarizi ? Lubizhda-Malisheva 18.7.98
  - Vlor Mus Zogaj 16 Mlean-Malisheva 18.7.98
  - Tefik Vuniqi 17 Vrshec-Lipjan 18.7.98
  - Tafil Nuhi Zyberaj 33 Drenoc-Rahovec 18.7.98
  - Emine Hamdi Krasniqi 21 Drenoc-Rahovec 19.7.98
  - Hashim Halit Ejupi 20 Zym-Opoja 19.7.98
  - Zyrafete Krasniqi 27 Drenoc-Rahovec 19.7.98
  - Ibrahim Popaj 82 Bellacerka-Rahovec 19.7.98
  - Ziza Popaj 70 Bellacerka-Rahovec 19.7.98
  - Hatixhe Hundozi 38 Rahovec 19.7.98
  - Tahir Brahim Hasani 80 Klin e Ult-Sknderaj 20.7.98
  - Haxhi Sharku ? Rahovec 20.7.98
  - Ali Percaj ? Rahovec 20.7.98
  - The wife of Ramadan Abazibra 56 Rahovec 20.7.98
  - Ramadan Abazibra 58 Rahovec 20.7.98
  - Bula Abazibra 22 Rahovec 20.7.98
  - Emsale Shala 27 Rahovec 20.7.98
  - Abdullah Bugari 37 Rahovec 20.7.98
  - Sakip Bugari 50 Rahovec 20.7.98
  - The wife of Hysen Bugari 58 Rahovec 20.7.98
  - Hasan Shtavica ? Rahovec 20.7.98
  - Faik Sylka ? Rahovec 20.7.98
  - Fatime Bugari 22 Rahovec 20.7.98
  - Agim Kelmendi 22 Rahovec 20.7.98
  - Sahit Haxhihamza 71 Rahovec 20.7.98
  - Hazir Rexha 66 Rahovec 20.7.98
  - Drita Rexha 24 Rahovec 20.7.98
  - Hamide Popaj 70 Rahovec 20.7.98
  - Ibrahim Cena 50 Rahovec 20.7.98
  - Agim Binak Qela 37 Rahovec 20.7.98
  - Ferat Daka 58 Rahovec 20.7.98
  - Baki Shtavica 35 Rahovec 20.7.98
  - Xhafer Nurkasa 29 Rahovec 20.7.98
  - Destan Sharku 36 Rahovec 20.7.98
  - Selami Tahirama 35 Rahovec 20.7.98
  - Xhemajl Rama ? Rahovec 20.7.98
  - Qemajl Sylka ? Rahovec 20.7.98
  - Eqrem Sylka ? Rahovec 20.7.98
  - Nesim Sylka ? Rahovec 20.7.98
  - Baki Shehu ? Rahovec 20.7.98
  - Ramadan Vuqiterna 66 Rahovec 20.7.98
  - Hasan Kafexhiu ? Rahovec 20.7.98
  - Bekim Bugari ? Rahovec 20.7.98
  - Sadik Shala ? Rahovec 20.7.98
  - Muharrem Kadiri ? Rahovec 20.7.98
  - Mehmet Kadiri ? Rahovec 20.7.98
  - Halit Hoxha ? Rahovec 20.7.98
  - Fossa no.1 ?? ? 20.7.98
  - Fossa no.4 ?? ? 20.7.98
  - Fossa no.8 ?? ? 20.7.98
  - Fossa no.10 ?? ? 20.7.98
  - Bashkim Hajda 34 Rahovec 20.7.98
  - Sabri Mullabazi 90 Rahovec 20.7.98
  - Muzair Mullabazi 27 Rahovec 20.7.98
  - Sharki Mullabazi 45 Rahovec 20.7.98
  - Luan Sef Gashi 19 Sverka-Klina 21.7.98
  - Nazmi Nebi Gashi 27 Sverka-Klina 21.7.98
  - Ramiz Januz Gashi 27 Sverka-Klina 21.7.98
  - Xhafer Latif Gashi 27 Prqeva-Klina 21.7.98
  - Adem Ramadan Ademi 29 Galica-Vushtrri 21.7.98
  - Rexhep Bislimi ? Ferizaj 21.7.98
  - Ramadan Morina ? upeva-Malisheva 22.7.98
  - Sheh Muhedin Shehu ? Rahovec 22.7.98
  - Dervish Alikaj 78 Lybeniq-Peja 24.7.98
  - Hysen Uk Komoni 17 Peja 24.7.98
  - Hajdin Vrenezi 44 Qyshk-Peja 24.7.98
  - Habib Berisha ? Gurabardh-Malisheva 25.7.98
  - Salih Azem Duraku 74 Klin e Mesme-Sknderaj 25.7.98
  - Samir Nurkasa ? Rahovec 25.7.98
  - Xhevat Kasapi ? Rahovec 25.7.98
  - Gzim Mullaabazi ? Rahovec 25.7.98
  - Aziz Zogaj ? Lladrovc-Shtime 25.7.98
  - Kadri Nuh Pajaziti 75 Qubrel-Sknderaj 25.7.98
  - Jakup Kadri ollaku 59 Qubrel-Sknderaj 25.7.98
  - Rexh Kadri ollaku 72 Qubrel-Sknderaj 25.7.98
  - Muhamet Gashi 40 abiq-Klina 25.7.98
  - Brahim Uka 65 Zajm-Klina 25.7.98
  - Bajram Kastrati 55 Zajm-Klina 25.7.98
  - Hysen Ahmet Bujupi 65 Arllat-Gllogoc 25.7.98
  - Lulzim Met Bujupi 35 Arllat-Gllogoc 25.7.98
  - Muj Amrush Bujupi 65 Arllat-Gllogoc 25.7.98
  - Beqir Muj Hajrizi 65 Kotorr-Sknderaj 26.7.98
  - Azem Beqir Hajrizi 32 Kotorr- Sknderaj 26.7.98
  - Faik Beqir Hajrizi 28 Kotorr-Sknderaj 26.7.98
  - Haxhi Imer Ahmetaj 56 Radishev-Sknderaj 26.7.98
  - Shyqeri Azem Ahmetaj 56 Radishev-Sknderaj 26.7.98
  - Sabit Sadri Ahmetaj 27 Radishev-Sknderaj 26.7.98
  - Alban Muhamet Ahmetaj 17 Radishev-Sknderaj 26.7.98
  - Azize Hajdini Malaj 45 Klin e Poshtme-Sknderaj 26.7.98
  - Hajdar Rrust Gjoci 70 Baballoq-Dean 26.7.98
  - Nusret Rexhep Avdiu 25 Belinca-Shtime 26.7.98
  - Ymer Alishani ? Komoran-Gllogoc 26.7.98
  - Halit Bobaj ? Lladrovc-Malishev 26.7.98
  - Ali Zogaj ? Lladrovc-Malishev 26.7.98
  - Ruzhdi Biliqi ? Maralia-Malisheva 26.7.98
  - Demush Avdyl Shala 34 Grabovc-Peja 26.7.98
  - Shaban Gola 23 Gjakova 26.7.98
  - Vezir Mehmeti 26 Sheremet-Gjakova 26.7.98
  - Haki Ilazi ? Zborc-Shtime 26.7.98
  - Xun Kadriu ? Zborc-Shtime 26.7.98
  - Sahit Brestovci 55 Breg i Zi-Lipjan 26.7.98
  - Habibe Maliqi ? Klin e Poshtme-Sknderaj 26.7.98
  - Hajrullah un Rexhepi ? Klin e Poshtme-Sknderaj 26.7.98
  - Sali Duraku 54 Klin e Mesme-Sknderaj 26.7.98
  - Shpresa Bashota 20 Cerovik-Klina 26.7.98
  - Azem Daut Bashota 55 Cerovik-Klina 26.7.98
  - Zelfije Bashota 50 Cerovik-Klina 26.7.98
  - Afrdita Qeriqi 21 Krojmir-Lipjan 26.7.98
  - Haxhi Krpuzi 47 Shala-Lipjan 26.7.98
  - ? Vuniqi 17 Vrshec-Lipjan 26.7.98
  - Miradije Tahiri 44 Radisheva-Sknderaj 26.7.98
  - Hashim Trmkolli 65 Bardh i Madh-Fush-Kosova 27.7.98
  - Nazmi Ramadan Gashi 20 Komoran-Gllogoc 27.7.98
  - Nazmi Nebi Gashi 27 Sverka-Klina 27.7.98
  - Ramiz Jonuz Gashi 27 Sverka-Klina 27.7.98
  - Xhafer Latif Gashi 32 Prqeva-Klina 27.7.98
  - Agim Jaha 28 Maznik-Dean 27.7.98
  - Fadil Maloku 36 Ploqin-Klina 27.7.98
  - Ardian Aliu 17 Batusha-Gjakova 27.7.98
  - Halil Abazi 20 Kllodernic-Sknderaj 28.7.98
  - Alush Zeqir Berisha 42 Gjurgjevik i Madh-Klina 28.7.98
  - Xhemail Hysen Daka 75 Cerovik-Klina 28.7.98
  - Bal Balaj 50 Gllareva-Klina 28.7.98
  - Dibran Shabani ? Dobrdol-Klina 28.7.98
  - Ahmet Rexhep Kelmendi 17 Balinca-Gllogoc 28.7.98
  - Smajl Ali Morina 58 Drenoc-Malisheva 28.7.98
  - Hysen Fejz Krasniqi ? Drenoc-Malisheva 28.7.98
  - Sejdi Rexhep Javori 76 Llazic-Malishev 28.7.98
  - Beamir Rrustem Memaj 25 Zhur 28.7.98
  - Nexhat Qazim Fanaj ? Kobaj-Prizren 28.7.98
  - Flamur Prteshi 18 Duhla-Suhareka 29.7.98
  - Idriz Gashi 60 Drenoc-Rahovec 29.7.98
  - Shefqet Shala 23 Kopiliq i Poshtm-Sknderaj 29.7.98
  - Ram S. Gashi 78 Lutogllava-Peja 29.7.98
  - Dul Ali Morina ? Ostrozub-Malisheva 30.7.98
  - Islam Rexhep Morina 60 Ostrozub-Malisheva 30.7.98
  - Muharrem Hasan Hoxha ? Dushanova-Prizren 30.7.98
  - Vjollca Desku 22 Sieva-Klina 30.7.98
  - Ramadan Sokol Hoti ? Carralluka-Malisheva 30.7.98
  - Jashar Paarizi ? Dragobila-Malisheva 30.7.98
  - Osman Demi ? Balinca-Shtime 31.7.98
  - Flamur Qatani 20 Bllaca-Suharek 31.7.98
  - Mehmet Zek Qosaj 17 Junik-Dean 31.7.98
  - Bajram Ram Shehu 85 Junik-Dean 31.7.98
  - Agim Ali Jasiqi 35 Junik-Dean 31.7.98
  - Mus Ali Gjoci ? Junik-Dean 31.7.98
  - Vezir Hysen Ademaj 26 Shishman-Gjakova 31.7.98
  - Fetah ? ? Junik-Dean 31.7.98
  - Hysen Komoni ? Loxha-Peja 31.7.98
  - Valdet Zek Komoni ? Loxha-Peja 31.7.98
  - Riz Ymer Gashi ? Loxha-Peja 31.7.98
  - Faik Mjekiqi 36 Grabovc-Obiliq 31.7.98
  - Hysni Arif Gashi 75 Qabiq-Klina 31.7.98
  - Osman Marmullaku 70 Qabiq-Klina 31.7.98
  - Daut Boja 55 Kerrnica-Klina 31.7.98
  - Musa Qazim Kadiri 61 Rahovec 31.7.98
  - Muj Brahim Gashi 60 Qabiq-Peja 2.8.98
  - Bajram Demush Shala 60 Ujmir-Klina 2.8.98
  - Sofije Zeqiri 60 Shtutica-Gllogoc 2.8.98
  - Halim Zeqiri 34 Shtutica-Gllogoc 2.8.98
  - Nazmije Zeqiri 26 Shtutica-Gllogoc 2.8.98
  - Vahide Zeqiri 20 Shtutica-Gllogoc 2.8.98
  - Kada Zeqiri Zabeli 30 Shtutica-Gllogoc 2.8.98
  - Besim Zeqiri 15 Shtutica-Gllogoc 2.8.98
  - Fatmir Hoti 24 Jashanica-Klina 2.8.98
  - Sadik Hoti 33 Jashanica-Klina 2.8.98
  - Qamil Hoti 28 Jashanica-Klina 2.8.98
  - Shefqet Hasanaj 25 Gllareva-Klina 2.8.98
  - Fatmir Xhemajl Veliqi 20 Polac-Sknderaj 2.8.98
  - Ngadhnjim Ibrahim Hoxha 8 Suhareka 2.8.98
  - Xhezide Hoxha 30 Suhareka 2.8.98
  - Nek Halit Pajaziti 53 Dobrosh-Gjakova 2.8.98
  - Murat Rraci 55 Gjurgjevik i Madh-Klina 2.8.98
  - Rexhep Krasniqi 50 Gjurgjevik i Madh-Klina 2.8.98
  - Emine Miftar Dervishaj 27 Irzniq-Dean 3.8.98
  - Rexhep Brahim Kadriaj 23 Rastavica-Dean 3.8.98
  - Sadri Agaj 75 Crmjan-Gjakova 3.8.98
  - Jeton Hoxha 23 Crmjan-Gjakova 3.8.98
  - Pjetr Kol Krasniqi ? Meqe-Dean 3.8.98
  - Arif Adem Kasumaj 73 Jabllanica-Gjakova 4.8.98
  - Sejdi Adem Kasumaj 80 Jabllanica-Gjakova 4.8.98
  - Aze Ibrahimaj 60 Grabanica-Klina 4.8.98
  - Ziz Zekaj 80 Grabanica-Klina 4.8.98
  - Teki Ramshaj 26 Rahovec 4.8.98
  - Haxhi Adem Brahimaj 80 Krelan-Gjakov 5.8.98
  - Maliqe Miftari 93 Vitak-Sknderaj 5.8.98
  - Agim Brahim Zekaj 27 Raushiq-Peja 5.8.98
  - Brahim Krasniqi ? Maxhunaj-Vushtrri 5.8.98
  - Idriz Ramadan Krasniqi 13 Billusha-Prizren 6.8.98
  - Jeton Trstena 24 Pantina-Vushtrri 6.8.98
  - Elmi Veli Kadriu 51 Likoc-Sknderaj 7.8.98
  - Sokol Arui 60 Rrezalla-Sknderaj 7.8.98
  - Hana Zabeli 85 Rrezalla-Sknderaj 7.8.98
  - Zek Durmishi 52 Rakinica-Sknderaj 7.8.98
  - Dibran Idrizi 70 Kopiliq i Ult-Sknderaj 7.8.98
  - Arife Haziraj ? Llausha-Sknderaj 7.8.98
  - Mark Tun Lleshaj 73 Vraniq-Gjakova 7.8.98
  - Kol Gjon Lleshaj 30 Vraniq-Gjakova 7.8.98
  - Shaban Osaj ? Dean 8.8.98
  - Ajne Zymer Zymeraj ? Dean 8.8.98
  - aush Arif Bajraktari ? Dean 8.8.98
  - La moglie di aush Bajraktari 70 Dean 8.8.98
  - Miftar Zekaj 70 Rracaj i Reks s Keqe-Dean 8.8.98
  - Fetah Bali Gashi 90 Bubavec-Malisheva 8.8.98
  - Murat Kryeziu 50 Bubavec-Malisheva 8.8.98
  - Hazir Kryeziu 50 Bubavec-Malisheva 8.8.98
  - Zeq Bajram Gashi 86 Llapushnik-Gllogoc 9.8.98
  - Mevlude Gecaj ? Llausha-Sknderaj 9.8.98
  - ? Taraku ? Vitak-Sknderaj 9.8.98
  - Selim Rexhepi 55 Petrova-Shtime 9.8.98
  - Hysen Mal Arifaj 38 Sheremet-Gjakova 9.8.98
  - Mus Bajrami 80 Here-Gjakova 10.8.98
  - Asllan Bajrami 19 Here-Gjakova 10.8.98
  - Din Rexhepi 63 Here-Gjakova 10.8.98
  - Met Dervishi 80 Here-Gjakova 10.8.98
  - Haxhi Tahiri ? Here-Gjakova 10.8.98
  - Xheladin Miftar Kurtaj 24 Gabrrica-Kaanik 10.8.98
  - Feriz Ramiz Selimi 44 Radisheva-Sknderaj 10.8.98
  - Xhemajli Muharrem Kryeziu 35 Suhareka 10.8.98
  - Faik Durmishi 47 Rakinica-Sknderaj 10.8.98
  - Zenel Mziu 26 ? 10.8.98
  - Donjet Beqiri 1 Turiqevc-Sknderaj 10.8.98
  - Arsim Liman Hysenaj 15 Petrova-Shtime 10.8.98
  - Mejreme Liman Hysenaj 2 Petrova-Shtime 10.8.98
  - Bedri Shala ? Negroc-Gllogoc 10.8.98
  - Mark Sokoli ? Nec-Gjakova 11.8.98
  - Shaban Fetaj 73 Here-Gjakova 11.8.98
  - Zade Zeneli 13 Mirena-Lipjan 12.8.98
  - Elmije Zeneli 10 Mirena-Lipjan 12.8.98
  - Nexhat Humaj ? Shaptej-Dean 12.8.98
  - Xheladin Mushkolaj ? Shaptej-Dean 12.8.98
  - Naim Nimanaj ? Gllogjan-Dean 12.8.98
  - Hasan Hazir Osmani 24 Nivokaz-Gjakova 12.8.98
  - Maxhun Muj ekaj ? Irzniq-Dean 12.8.98
  - Gzim Dervishaj ? Gllogjan-Dean 12.8.98
  - Orhan Halilaj ? Gllogjan-Dean 12.8.98
  - Ahmet Deli Shala 22 Loxha-Peja 15.8.98
  - Ahmet Bajram Krasniqi-Mehaj 31 Graboc-Peja 15.8.98
  - Hysen Jusuf Gashi 70 Graboc-Peja 15.8.98
  - Xhev Daut Hulaj 80 Hulaj-Dean 15.8.98
  - Hatmane Xhemaj 83 Strellc i Eprm-Dean 15.8.98
  - Ajshe Halit Aliaj 75 Kodrali-Dean 15.8.98
  - Remzi Ademi 46 Zhur-Prizren 15.8.98
  - Cen Dugolli 32 Nekoc-Gllogoc 17.8.98
  - Fadil Muhamet Balaj 24 Korisha-Prizren 17.8.98
  - Adem Berisha 37 Buqa-Opoja 18.8.98
  - Ibrahim Begaj 45 Banja-Malisheva 18.8.98
  - Hazir Selimaj 44 Grekoc-Suhareka 18.8.98
  - Zenel Curraj 25 Grekoc-Suhareka 18.8.98
  - Sabit Lushaj 23 Grekoc-Suhareka 18.8.98
  - Mejdi Sadik Bytyi 65 Brestoc-Rahovec 19.8.98
  - Isuf Ahmeti 53 Ponoshec-Gjakova 19.8.98
  - Shklzen Gani Berisha 14 Pozhar-Dean 19.8.98
  - Besart Kadriaj 19 Rastavica-Dean 19.8.98
  - Bekim Dalip Bekteshi 27 Samadraxha-Suhareka 19.8.98
  - Avni Sarai 29 Bivolak-Vushtrri 21.8.98
  - Hajrije Ram Gashi ? Plloica-Sknderaj 23.8.98
  - Ganimete Azem Gjylani 19 Bainca-Gllogoc 23.8.98
  - Bahri Hajrush Gollopeni 20 Suhareka 23.8.98
  - Mehmet Misin Bytyqi 20 Reshtan-Suhareka 23.8.98
  - Behxhet Gashi 52 Suhareka 23.8.98
  - Ruzhdi Gashi 41 Suhareka 23.8.98
  - Haki V. Delijaj 38 Rrezalla-Sknderaj 23.8.98
  - Ibrahim Bashota 73 Komoran-Gllogoc 23.8.98
  - Adem Rexhep Dervishi 62 Batusha-Gjakova 23.8.98
  - Zef Gjon Krasniqi 54 Meqa-Gjakova 23.8.98
  - Ymer Jahaj 50 Sllapuzhan-Suhareka 23.8.98
  - Sahit Jahaj 60 Sllapuzhan-Suhareka 23.8.98
  - Jahir Sylaj 65 Sllapuzhan-Suhareka 23.8.98
  - Remzi Sylaj 50 Sllapuzhan-Suhareka 23.8.98
  - Jetish Sylaj 70 Sllapuzhan-Suhareka 23.8.98
  - Pjetr Tal Krasniqi 70 Meqa-Gjakova 23.8.98
  - Abedin Shala 63 Suhareka 23.8.98
  - Shefqet Jemin Hoxha 40 Suhareka 23.8.98
  - Haki Zen Deliaj 38 Rrezalla-Sknderaj 24.8.98
  - Safet Selim Malaj 37 Rrezalla-Sknderaj 24.8.98
  - Mehmet Lumi 24 Suhareka 24.8.98
  - Ruzhdi Haxhia 27 Raushiq-Peja 24.8.98
  - Safet Ilaz Kicaj 21 Grekoc-Suhareka 24.8.98
  - Fatmir Sahit Kastrati 44 Nekoc-Gllogoc 24.8.98
  - Dinore Cikaqi 68 Dobrdolan-Suhareka 24.8.98
  - Hajriz Haxhi Morina 26 Drenoc-Malisheva 24.8.98
  - Adem Morina ? Drenoc-Malisheva 24.8.98
  - Ibrahim Feriz Kastrati 48 Nekoc-Gllogoc 25.8.98
  - Ahmet Miftar Sylaj 64 Nekoc-Gllogoc 25.8.98
  - Rashit Murat Cani 40 Baica-Gllogoc 25.8.98
  - Zenun Mataj 23 Baballoq-Dean 25.8.98
  - Gani Sheqir Kastrati 22 Nekoc-Gllogoc 25.8.98
  - Islam Bytyqi 55 Pean-Suhareka 25.8.98
  - Shaban Islam Gashi 28 Pean-Suhareka 25.8.98
  - Halim Hasan Balaj 40 Dobrdolan-Suhareka 25.8.98
  - Nebih Tafil elaj 45 Komoran-Gllogoc 25.8.98
  - Gjon Lush Prenaj 76 Cerovik-Klina 25.8.98
  - Halime Pantina ? Gllareva-Klina 25.8.98
  - Ramiz Shyqeri Ukzmajli 23 Jezerc-Ferizaj 25.8.98
  - Ilir Jemin Prteshi 21 Duhla-Suhareka 26.8.98
  - Rrahim Alush Hykaj 75 Kishnareka-Gllogoc 26.8.98
  - Rexhep Alush Hykaj 62 Kishnareka-Gllogoc 26.8.98
  - Isuf Ahmet Qatani 30 Duhla-Suhareka 26.8.98
  - Ridvan Ahmet Qatani 25 Duhla-Suhareka 26.8.98
  - Ruzhdi Ymer Qatani 25 Duhla-Suhareka 26.8.98
  - Jalldyze Asllani 65 Ranca-Shtime 26.8.98
  - Halide Asllani 37 Ranca-Shtime 26.8.98
  - Ajshe Asllani 27 Ranca-Shtime 26.8.98
  - Burim Asllani 13 Ranca-Shtime 26.8.98
  - Lumni Asllani 11 Ranca-Shtime 26.8.98
  - Ejup Asllani 9 Ranca-Shtime 26.8.98
  - Luljeta Asllani 7 Ranca-Shtime 26.8.98
  - Shpend Asllani 5 Ranca-Shtime 26.8.98
  - Xhafer Asllani 3 Ranca-Shtime 26.8.98
  - Antigona Asllani 1 Ranca-Shtime 26.8.98
  - Albiona Asllani 0,5 Ranca-Shtime 26.8.98
  - Naim Hajrullah Berisha 30 Suhareka 26.8.98
  - Xhelal Jemin Kui 33 Suhareka 26.8.98
  - Sami Boka ? Grejevc-Suhareka 26.8.98
  - Naim Boka ? Grejevc-Suhareka 26.8.98
  - Izet Bytyi 45 Semetisht-Suhareka 26.8.98
  - Ramadan Mazrreku ? Semetisht-Suhareka 26.8.98
  - Ekrem Ram Prushi 17 Prush-Gjakova 26.8.98
  - Avni Mazreku ? Prishtina 26.8.98
  - Habib Zogaj ? Prishtina 26.8.98
  - Muharrem adraku 55 Vrshec-Lipjan 27.8.98
  - Pajtime Xhelal Millaku 1,5 Ujmir-Klina 27.8.98
  - Besnik Brahim Olluri 2 Rakovina-Klina 27.8.98
  - Emine Olluri 29 Krojmir-Lipjan 27.8.98
  - Hyre Ramaj 60 Senik-Malisheva 27.8.98
  - Albin Ramaj 4 Senik-Malisheva 27.8.98
  - Halime Halitaj 17 Senik-Malisheva 27.8.98
  - Sevdije Krasniqi 24 Carralluka-Malisheva 27.8.98
  - Zade Kelmendi ? Banja-Malisheva 27.8.98
  - Ramadan Berisha 60 ? 27.8.98
  - La nuora di R. Berisha 30 ? 27.8.98
  - Bujar Hamit Shala 0,7 Shala-Lipjan 27.8.98
  - Xhemajl Rexhaj 36 Papaz-Suhareka 28.8.98
  - Neonato 0,3 Javor-Suhareka 28.8.98
  - Vehbi Shamolli 75 Shala-Lipjan 28.8.98
  - Rabije Mulaku 23 Komoran-Gllogoc 28.8.98
  - Bislim L.. Zekolli 40 Bllaca-Suhareka 28.8.98
  - Getoar Hajdin Shala 0,2 Kleka-Malisheva 28.8.98
  - Nexhmedin Elshani 30 Ozdrim-Peja 29.8.98
  - Bilall Shala 47 Guncat-Malisheva 29.8.98
  - Is Hysen Salihaj 76 Shushic e Ult-Istog 29.8.98
  - Shaban Is Salihaj 47 Shushic e Ult-Istog 29.8.98
  - Milaim Is Salihaj 36 Shushic e Ult-Istog 29.8.98
  - Abedin Is Salihaj 28 Shushic e Ult-Istog 29.8.98
  - Hysen Shaban Salihaj 23 Shushic e Ult-Istog 29.8.98
  - Arben Shaban Salihaj 19 Shushic e Ult-Istog 29.8.98
  - Hysni Shaban Salihaj 17 Shushic e Ult-Istog 29.8.98
  - Nazif Gashi 36 Vojnik-Sknderaj 29.8.98
  - Zele Murseli 70 ? 29.8.98
  - Naile Haradini 90 Fushtica e Eprme-Gllogoc 29.8.98
  - Hamzi Bytyi 34 Pean-Suhareka 30.8.98
  - Rexhep Musa 37 Ciceli-Vushtrri 30.8.98
  - Fadil Sinani 35 Risinovc-Gllogoc 31.8.98
  - Ganimet Sinani 28 Risinovc-Gllogoc 31.8.98
  - Hajrije Osmani 50 Fushtic e Ult-Gllogoc 31.8.98
  - Besim Osmani ? Fushtic e Ult-Gllogoc 31.8.98
  - Sknder Azem Jonuzaj 30 Senik-Malisheva 1.9.98
  - Zeqir Asllani 95 Ranca-Shtime 1.9.98
  - Fatime Sinani 60 Rusinoc-Gllogoc 2.9.98
  - Hysen Bislim Salihu ? Fushtic e Ult-Gllogoc 2.9.98
  - Arlind Kryeziu 5 Lubiqeva-Prizren 2.9.98
  - Kadishe Berisha 65 Jeshkova-Prizren 2.9.98
  - Fatime Shala 60 Jeshkova-Prizren 2.9.98
  - Myrvete Shala 30 Jeshkova-Prizren 2.9.98
  - Merxhan Shala 70 Jeshkova-Prizren 2.9.98
  - Avdi Shala 80 Jeshkova-Prizren 2.9.98
  - Agim Shala 23 Jeshkova-Prizren 2.9.98
  - Besim Rrushen Shala 34 Jeshkova-Prizren 2.9.98
  - Agush Ahmet Kryeziu 60 Lubeeva-Prizren 3.9.98
  - Qazim Ibrahim Ponikaj 70 Lubeeva-Prizren 3.9.98
  - Skender Mehmetaj 70 Lubeeva-Prizren 3.9.98
  - Nesim Cat Krasniqi 70 Lubeeva-Prizren 3.9.98
  - Mursel Brah Ponikaj 65 Lubeeva-Prizren 3.9.98
  - Fate Shala 70 Hoqa-Prizren 3.9.98
  - Xhemil Nezir Krasniqi 47 Hoqa-Prizren 3.9.98
  - Fejzullah Sogojeva 55 Graboc-Obiliq 3.9.98
  - Zenun Hima ? Sopnica-Rahovec 3.9.98
  - Benita Gashi Ismaili 22 Crmjan-Gjakova 3.9.98
  - Haxhi Alia 67 Kodrali-Gjakova 4.9.98
  - Shemsije Sylejmani 50 Potoan i Ult-Rahovec 4.9.98
  - Ibrahim Mursel Osmani 19 Vrrin-Prizren 4.9.98
  - Bekim Berisha ? Vrrin-Prizren 4.9.98
  - Xhevat Berisha 36 Vrrin-Prizren 4.9.98
  - Alajdin Berisha 34 Vrrin-Prizren 4.9.98
  - Arben Sadri Bytyi 20 Dejna-Rahovec 4.9.98
  - Leonora Sadri Bytyi 17 Dejna-Rahovec 4.9.98
  - Shpresa Ramadan Bytyi 30 Dejna-Rahovec 4.9.98
  - Bahrie Gazmend Bytyi 10 Dejna-Rahovec 4.9.98
  - Sevdije Smajl Bytyi 30 Dejna-Rahovec 4.9.98
  - Il figlio di Sevdije Bytyi 3 Dejna-Rahovec 4.9.98
  - Elmaze Muharrem Bytyi 7 Dejna-Rahovec 4.9.98
  - Menkadize Fahredin Bytyi 20 Dejna-Rahovec 5.9.98
  - Shani Muharrem Hoti 45 Polluzha-Rahovec 5.9.98
  - La moglie di Hamz Bajraktari 65 Polluzha-Rahovec 5.9.98
  - Ahmet Ali Kabashi 2 Polluzha-Rahovec 5.9.98
  - Il figlio di Sadri Hafizi 20 Dejna-Rahovec 5.9.98
  - La figlia Sadri Hafizi 18 Dejna-Rahovec 5.9.98
  - La moglie di Gazmend Lata ? Dejna-Rahovec 5.9.98
  - Il figlio di Gazmend Lata 3 Dejna-Rahovec 5.9.98
  - La moglie di Fadil Dana ? Dejna-Rahovec 5.9.98
  - La figlia di Fadil Dana ? Dejna-Rahovec 5.9.98
  - Il figlio di Luan Bytyi 4 Dejna-Rahovec 5.9.98
  - Haki Avdi Hoti 67 Ratkoc-Rahovec 5.9.98
  - Ali Hyzyr Kalimashi 37 Kodrali-Gjakova 5.9.98
  - Naip Garip Berisha 25 Vrrin-Prizren 5.9.98
  - Avdullah Krasniqi 45 Kpuz-Dean 6.9.98
  - Valentina Maloku ? ? 6.9.98

  Il 12.8.98 a Gjakova, 6 corpi non identificati sono stati tumulati per ordine della polizia.
  Il 14.8.98 le forze serbe hanno ucciso un Albanese non identificato nelle vicinanze della Primavera di Vasileva.
  Il 25.8.98 i corpi di 9 Albanesi uccisi con colpi di arma da fuoco sono stati portati all'ospedale di Prizren. 4 corpi provenienti da Junik sono stati portati in un furgone della abrat Enterprise, mentre 5 corpi provenienti da Duhla vicino Suhareka sono stati portati in un camion.
  Il 26.8.98 1998, 4 corpi non identificati di Albanesi sono stati tumulati sotto la supervisione della polizia.
  Il 27.8.98 1998, una fossa con 5 corpi di Albanesi mutilati e non identificati stata trovata a Llausha. Nel villaggio di Shiroka la polizia serba ha seppellito i corpi di 4 Albanesi non identificati. Il corpo di un Albanese assassinato del villaggio di Klina e Eprme vicino a Sknderaj stato portato all'ospedale di Mitrovica. La polizia serba ha ucciso 3 Albanesi non identificati del paese di Banja vicino Malisheva.
  Il 28 agosto 1998 militari serbi e forze di polizia hanno ucciso 11 profughi nelle vicinanze di Vasileva per portarli in elicottero in un posto sconosciuto. 6 corpi di Albanesi non identificati sono stati seppelliti nel cimitero di Prizren.
  Il 4 settembre 1998 un ragazzo di 14 anni stato ucciso a Drenoc, mentre due altri quattordicenni sono stati uccisi a Polluzha..
  Il 7 settembre 1998 abbiamo avuto notizia che il corpo di una donna di pi o meno 50 anni non identificato e non seppellito stato trovato a Leskovec.

  ASSASSINATI IN CIRCOSTANZE SCONOSCIUTE DURANTE APRILE-SETTEMBRE 1998

  N. Nome e cognome Et Luogo Data di morte
  - Ibrahim Zogaj 58 Rixheva Kilna 6.4.98
  - Fadil Ibrahim Zogaj ? Rixheva Kilna 6.4.98
  - Ramadan Ibrahim Zogaj ? Rixheva Kilna 6.4.98
  - Bajram Avdyl Berisha ? Zabrgja Klina 6.4.98
  - Salih Avdyl Berisha 50 Zabrgja Klina 6.4.98
  - Brahim Selim Salihaj 48 Zabrgja Klina 6.4.98
  - Xhemajl Bislim Krasniqi 58 Klinac Klina 27.4.98
  - Vesel Krasniqi ? Postasel Rahovec 5.5.98
  - Avdyl Gashi ? Svrka Klina 13.5.98
  - Naim Krasniqi ? Caralluka Malisheva 19.5.98
  - Nexhat Pnishi 26 Damjan Gjakova 19.5.98
  - Xhafer Krasniqi ? Gjakova 29.5.98
  - Ismet Berisha ? Suhareka 20.6.98
  - Muhamet Hamz Elshani 60 Pirana-Prizren 6.7.98
  - Afrim Muhamet Elshani 26 Pirana-Prizren 6.7.98
  - Sali Azem Gashi 16 Pirana-Prizren 6.7.98
  - Vedat Riza Komoni 32 Peja 6.7.98
  - Hydaj Hazer Popaj 54 Bellacrka-Rahovec 7.7.98
  - Shaban Binak Muaj 65 Lluka e Eprme-Dean 12.7.98
  - Ali Panxhaj 44 Peja 12.7.98
  - Idriz Selmani 65 Komoran-Gllogoc 14.7.98
  - Abaz Hoti 53 Piskota-Gjakova 18.7.98
  - Bakir Muhamet Gjukaj 31 Peja 23.7.98
  - Adem Muhamet Gjukaj 27 Peja 23.7.98
  - Sejsan Sknder Hoti 20 Prizren 25.7.98
  - Ram Sokol Gashi 75 Lutogllava-Peja 30.7.98

  835 assassinati: 126 donne, 86 bambini (52 maschi e 28 femmine), di sei bambini il sesso sconosciuto
  180 assassinati di et superiore ai 55 anni (144 maschi, 36 femmine)
  I dati riguardanti le persone assassinate e massacrate nel Kosovo sono ben documentati, perci impossibile che le cifre non corrispondano alla realt come esponenti ufficiali serbi vogliono far credere a diplomatici esteri e a rappresentanti di organizzazioni per la difesa dei diritti dell'uomo. Il portavoce del Ministero degli Interni della Serbia, media Centar, specializzato nello smentire, gioca un ruolo significativo in tutto questo. L'affermazione che questi Albanesi non siano stati assassinati dalle forze di sicurezza, dai militari, da appartenenti a gruppi paramilitari o da civili armati Serbi, ma da Albanesi stessi, non vera. Questi criminali hanno gi rivelato il loro vero volto coi crimini commessi in Slavonia, in Croazia e nella Bosnia. In questo contesto alcune delle organizzazioni umanitarie albanesi detengono un ruolo molto negativo. Queste organizzazioni non hanno membri, mentre usano i materiali del CDHRF (Council for the Defence of Human Rights and Freedoms; Consiglio per la difesa dei diritti umani e della libert) come loro unica fonte di informazione e li modificano a seconda delle loro esigenze. Il CDHRF con sede a Prishtina aperto alla cooperazione con tutte le organizzazioni non governative ed un istituzione che offre dati corretti e ben documentati. Perci ci si aspetta accuratezza nella cooperazione. In vista della guerra in atto e delle condizioni di lavoro molto difficili siamo sicuri che la cifra delle persone assassinate deve essere molto pi alta, specialmente se si calcolano le numerose persone sparite. Siamo coscienti del fatto che una considerevole cifra di soldati serbi, membri dei servizi di sicurezza e membri di gruppi paramilitari sono stati assassinati. Siccome non si possono avere dati precisi, non vengono pubblicati in quest'occasione. Infine, nessuno pu mettere in dubbio i nostri dati. Indipendentemente dalla nazionalit del maltrattato o dalla persona che riporta il caso alla nostra sede a Prishtina o a una delle nostre sezioni in tutto il Kosovo, ogni informazione confermata pu essere introdotta nei nostri rapporti e documentazioni.
  Prishtina, 7 settembre 1998

  Information Service
  www.gfbv.it/3dossier/kosovo-1.html

 17. #177
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  ME 17 PRILL 1999-NE FSHATIN POKLEK I VJETER(DRENAS) U VRANE DHE MEPASTAJ U DOGJEN MBI 50 SHQIPTARE ,NGA FORCAT USHTARAKE BERBARE SERBE...!!!

  Ne fshatin Poklek i Vjetr komuna e Drenasit, ushtria barbare serbe,ka masakruar dhe i ka vrar, pastaj edhe i ka djegur kufomat e 53 shqiptarve civil t parmatosur, duke filluar prej foshnjeve gjashtmuajshe e deri te pleqt 75 vjear. Sipas dshmitarve t shumt, masakra e Poklekut ka patur kt rrjedh:

  (...)
  -Me 17 prill, diku rreth ors pes t mngjesit, familjet Muqolli,Caraku e Elshani, jan nisur t shkojn prej Poklekut t Vjetr pr n Drenas, ku ishte e tubuar dhe po mbahej peng popullata e fshatrave prreth Drenasit. Diku 1,5 Km larg fshatit, ka ardhur nj picgauer me polic serb dhe i kaurdhruar ata t kthehen npr shtpia. Ata jan kthyer sepse jan krcnuar, madje pranash sht gjuajtur edhe me arm.Kur familjart jan kthyer npr shtpi, aty kan ardhur, dy polic me shirita t zi n kok. N oborr e kan vrar qenin,pastaj e kan thirrur Sinanin jasht dhe me t kan folur di n gjuhn serbe. Pas ksaj kta dy polic kan shkuar n oborrin e shkolls s fshatit, tek polict e tjer q ndodheshin atje. N ndrkoh Sinani sht kthyer dhe u ka treguar familjeve se at e kan pyetur, "a ka ktu terrorist "?N kt gjendje ankthi e terrori, familjart jan mbajtur tr ditn deri rreth ors 17 e 30, ather ka ardhur njri nga ata polict dhe n dhomn e shtpis s Sinanit, ku kan qen t grumbulluar t gjitha familjet, fmij, gra e pleq, polici e ka hedhur nj bomb e cila nuk ka eksploduar. Pas ksaj polici ka hedhur edhe bombn tjetr, e cila ka rn dhe ka eksploduar n prehrin e Miradije Rifat Muqollit (55). Menjher pas ksaj polici ka zbrazur mbi t gjith ata q kan qlluar n dhom,shtat karikator t automatikut.Krimineli q kishte kryer masakrn, kishte hyr n dhom dhe me kmb i kishte rrotulluar kufomat, se mos rastsisht dikush kishte mbetur i gjall. N ndrkoh, Elhemja e plagosur ka krcyer nga dritarja e dhoms s masakrs dhe ka ikur. Pas dy or e gjysm t masakrs ka ikur edhe Lumnija me vajzn e vogl katr vjee,duke ln t plagosur leht Eminen me Fatosin e vogl dy vjear. M von sakoja e Emines sht gjetur n bunarin e shtpis. Pas tri orsh, q kur sht kryer masakra, policia sht kthyer dhe e ka djegur dhomn me t gjitha kufomat q ishin n t. Natn e dyt t masakrs, kemi shkuar n shtpi dhe aty kemi gjetur eshtrat e t masakruarve, kur kemi shkuar nj dit m von, m nuk kemi mundur t shohim as eshtra njerzish. Tashm nuk ishte djegur vetm dhoma e koridori, por e tr shtpia.


  Lista e plot e masakrs n Poklekut t Vjetr m 17 prill 1999

  1.Sinan Rexhep Muqolli (52), Poklek i Vjetr

  2.Elheme Rifat Muqolli (50), Poklek i Vjetr

  3.Emine Sinan Muqolli (22), Poklek i Vjetr

  4.Elife Sinan Muqolli (18), Poklek i Vjetr

  5.Sherife Sinan Muqolli (17), Poklek i Vjetr

  6.Hafije Sinan Muqolli (10), Poklek i Vjetr

  7.Feride Selman Muqolli (33), Poklek i Vjetr

  8.Shehide Fadil Muqolli (13), Poklek i Vjetr

  9.Naser Fadil Muqolli (12), Poklek i Vjetr

  10.. Ylber Fadil Muqolli (10), Poklek i Vjetr

  11.. Egzon Fadil Muqolli (4), Poklek i Vjetr

  12.. Hyle Selman Muqolli (22), Poklek i Vjetr

  13.. Florentina Qamil Muqolli (3), Poklek i Vjetr

  14.. Lirie Qamil Muqolli (gjashtmuajshe), Poklek i Vjetr

  15.. Mehreme Muqolli (58), Poklek i Vjetr

  16.. Bahrije Halil Muqolli (24), Poklek i Vjetr

  17.. Naime Halil Muqolli (22), Poklek i Vjetr

  18.. Hidajete Nebih Muqolli (33), Poklek i Vjetr

  19.. Menduhie Liman Muqolli (11), Poklek i Vjetr

  20.. Mirsad Liman Muqolli (8), Poklek i Vjetr

  21.. Mergim Liman Muqolli (5), Poklek i Vjetr

  22.. Bahtije Halil Caraku (34), nga Dobrosheci

  23.. Besart Ejup Caraku (13), nga Dobrosheci

  24.. Hasan Ejup Caraku (12), nga Dobrosheci

  25.. Kunata e Bahtije Halil Carakut- nuk i dihet emri (45),

  26.. Miradije Rifat Muqolli (55), Poklek i Vjetr


  27.. Zarife Rrahman Muqolli (23), Poklek i Vjetr

  28.. Arife Rrahman Muqolli (20), Poklek i Vjetr

  29.. Florije Salih Muqolli (23), Poklek i Vjetr

  30.. Eronita Xhavit Muqolli (4), Poklek i Vjetr

  31.. Fatos Xhavit Muqolli (1,5), Poklek i Vjetr

  32.. Shemsije Muqolli (42), Poklek i Vjetr

  33.. Vezire Ilmi Muqolli (20), Poklek i Vjetr

  34.. Fatmire Ilmi Muqolli (17), Poklek i Vjetr

  35.. Rexhep Ilmi Muqolli (12), Poklek i Vjetr

  36.. Agron Ilmi Muqolli (10), Poklek i Vjetr

  37.. Albulena Ilmi Muqolli (5), Poklek i Vjetr

  38.. Nexhmije Ramadan Muqolli (25), Poklek i Vjetr

  39.. Hasime Ramadan Muqolli (37), Poklek i Vjetr

  40.. Avdullah Fehmi Muqolli (12), Poklek i Vjetr

  41.. Shehrije Xhemail Muqolli (27), Poklek i Vjetr

  42.. Vahide Mehdi Muqolli (4), Poklek i Vjetr

  43.. Dy djem t Mehdiut, njri 10 muj, Tjetri dy vjear,
  Poklek i Vjetr

  44.. Ymer Elshani (55), Poklek i Vjetr

  45.. Nafije Elshani (50), Poklek i Vjetr

  46.. Shukrije Elshani (37), dhe katr djemt e Ymer
  Elshanit, prej 22 vje e m t rinj

  47.. Kimete Fadil Muqolli (20), Poklek i Vjetr

  48.. Lindita Skender Hoxha (25), nga Korrotica e Eprme

  (...)

  T zhdukur konsiderohen edhe tre prsona

  1.Halim Kluna (75),

  2.Nna e Ymer Elshanit (75),

  3.Sala Muqolli (57)

  (…)

  Masakrat serbe mbi shqiptaret ,qe flasin permes fotove...!!!


  http://www.ess.uwe.ac.uk/Kosovo/Koso...tographs15.htm

  http://www.ess.uwe.ac.uk/Kosovo/Kosovo-Photographs4.htm

  http://www.ess.uwe.ac.uk/Kosovo/Koso...tographs26.htm

 18. #178
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Antarsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,492
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Jo Kosovell nuk eshte vendi per me rrah gjoks mirepo neper krejt masakrat qe jane bere neper Kosove vetem jane permendur numri i te vrareve dhe neper perkujtime jane reciruar vjersha.

  Ne asnje rast gazetarucat tane,nuk e kane shtjelluar ose perkthyer nje te vetme masaker ne Kosove.Kjo eshte bere si me qellim sepse ndoshta kane menduar se nese tregohen edhe detajet mbi keto masakra mund te zbehet roli i dikujt qe ka rrah gjoks ,per ate vend ku jane bere masakrat.
  Sigurisht nuk e ke videon e bere nga Liri Loshi per masakren e Izbices,e aty e sheh se si kemi lufuar dhe sa kemi qene te forte.Jane 2 ore incizim i te vrareve dhe masakruarve aty,mbi 130 te vrare.Une e kam e ndoshta shpejt do ta uploadoj ne ndonje faqe.


  Ne postimet dhe temat qe i kam bere te gjitha jane te sqaruara deri ne detale se si kane ndodhur,bile ato edhe te folura nga vete kriminelet qe i kane bere ato.

  Ndersa sot ne Kosove nuk e kemi as te vetmen permendore mbi keta njerez qe u vrane,e gjaku i ketyre njerezve eshte ai qe e solli naton te bombardoj,ndersa ne anen tjeter kemi me qindra e mijera permendoreve te te vrareve me pushke.

  Turp

 19. #179
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Citim Postuar m par nga Brari Lexo Postimin
  po ku ishit ju "krahi i luftes" o Kosovell?

  kerkund nuk degjuam qe ju ne nji rast te kini ndal doren gjakatare serbe..
  kriminelet serb hin ku deshen e vran sa deshen e ke deshen.. e ju kerkund.
  as me qit dy pushk sa per me mbet ne histori nuk mujtet kur adem jasharin qe e quani komandnt legjendar mbeti i rrethum..

  a vec per komunikata-berje ka funksionuar ky "krahu i luftes".. ?

  e doni pushtet e doni privilegje e doni me vra ciln kini qehjf e kerkush mos me ju a prish rehatin... sepse.. paski qen "krahi i luftes"..
  KUNDR KUJT LUFTOI UK-ja (I)

  Shkruan: SHQIPTAR OSEKU

  Kan vajtur shtat muaj e gjysm qkur mbaroi Lufta e Kosovs, nj ndr konfliktet m masmediale t shek XX. Matja trivjeare e forcave mes UK-s dhe Beogradit, q u radikalizua n qershor 1996 e q kulminoi me mundjen dhe trheqjen e trupave serbe n vern 1999, sht prcjellur nga t gjitha agjencit e lajmeve. N lajme, reportazhe, studime pr s afrmi, introspektiva etj, jan shestuar shum aspekte t ksaj lufte. N radh t par, natyrisht, vmendja sht prqndruar te Natoja, kryesisht te njoftimet pr kapacitetin operacional t saj, etj. Pastaj, gazetart kryesisht i kan shoshitur aftsit mbrojtse t Beogradit, strukturat mbrojtse t serbve dhe aleancat e tyre diplomatike. Mirpo, n kto shestime nj faktor, q shum do ta quanim kryesor, ka rn n hije; ai q, duke i shpallur luft pushtetit brutal t Beogradit dhe, njherit, edhe symbylljes kryenee t Perndimit para gjenocidit shumvjear n Evrop, e pruri punn deri te lufta e hapur mes Natos dhe Beogradit. sht ktu fjala natyrisht pr UK-n, pr organizatn ilegale, fillimisht me pak antar fanatik, e cila brenda pak muajsh vajti e u shndrrua n nj ushtri kryengritse me mse 15.000 vet nn arm. N ditt e veta m t shklqyera UK-ja e mbante nn kontroll efektiv mse gjysmn e Kosovs; epope kjo s cils, n shek XX, ia kalon vetm rasti i Kryengritjes s Madhe t vitit 1920.

  Pas lufts, UK-ja ra pre e po atij fati politik q e ka nnshtruar tr kombin shqiptar gjat shek. XX. Ajo u mua si e rrezikshme, meq u vlersua se ekzistenca e saj kish rrezik t'i frymzoj shqiptart npr shtetet fqinje, e n radh t par n IRJM ("Maqedoni"). Ky qndrim ndaj UK-s, q mjerisht gjallon ende npr qerthujt e diplomacis ndrkombtare, pati ndikim intim te raportimet e gazetarve t huaj nga Kosova. Si pasoj, roli e rndsia e UK-s dhe shqiptarve n krijimin e status quos s re n Siujdhesn Ilirike jan ln n sfond. N t njjtn koh, zhdukja e emrit t UK-s i ka hapur udh shum riinterpretimeve posteriori rreth Lufts s Kosovs. Si t tilla tingullojn p.sh. shum prej (vet)lavdrimeve lazdrane t Perndimit. Poashtu si t tilla, por aspak t pasherra e fundekrye qllimkqia, dalin edhe pohimet e sotme t Beogradit npr kuloaret diplomatike, se gjoja UK-ja s'paska qen problem, se UK-n serbt e paskan pasur n dor, se UK-ja pasksh qen para zhbrjes n momentet e ndrhyrjes s Natos, etj etj.

  E vrteta sht se Beogradi gjat pranvers dhe vers e kulminoi gjenocidin shumvjear mbi popullsin joserbe t Kosovs, duke vrar mse 10.000 civil t paarmatosur e duke i zhvendosur prej vatrave t veta rreth 1.5 mil t tjer. Por, sht poaq e vrtet se ushtria e policia serbe, as pas ksaj barbarie t pashembullt n historin e Evrops, nuk arritn ta zhdukin UK-n. Prkundrazi, sikundr po bhet e ditur tani edhe npr mediat serbe, ushtart e polict serb n Kosov e kishin jetn n rrezik prej UK-s deri n ditn e mbram. Faktet flasin vet: gazetart herak, q hyn n Kosov pr ta regjistruar avancimin e pararojs s Natos, patn mundsi t'i regjistrojn edhe duarshtrngimet e para ndrmjet ushtarve t Natos dhe heronjve t ksaj lufte, ushtarve t UK-s. Por, le t'i lemi "rrenat" e gazetarve, le t'i lemi edhe "mburjet" e komandantve t UK-s. Se cila qe forca e rndsia e UK-s n Kosov na rrfejn, pos tjerash, edhe burimet serbe. 'thon ato? Cilat resurse i pati angazhuar Beogradi n Kosov n luft kundr UK-s dhe a e mbshtesin ato pohimin e Beogradit se UK-ja "s'qe problem"?
  (...)
  Kundrshtart e UK-s: Shrbimet e fshehta
  Truri q i koordinonte t gjitha veprimet e Serbis kundr Kosovs dhe UK-s ishte - dhe sht! - Shrbimi i sigurimit shtetror (serb. SDB). Kreu i ktij shrbimi, trashgimtar i denj i OZNA-s dhe UDB-s famkeqe, sht i vendosur n kthinat e Ministris s punve t brendshme (serb. MUP), te godina e dikurshme e ish-Shrbimit t sigurimit federativ, n bulevardin e Knez Milloshit n qendr t Beogradit.

  Detyrn e vet, zbulimin dhe kundrzbulimin, SDB e kryen prmes nnndarjeve t veta, Degs pr krcnime t brendshme e ekstremist t vendit (ish-dega pr armiq t brendshm), Degs pr shrbime analitike, Degs pr shrbim teknik, dhe Degs pr personel. Buxheti i SDB-s sht sekret shtetror; ai ndahet nga fondet e Ministris s brendshme (serb. MUP) e plotsohet nga fonde sekrete, q burojn prej trafiqeve t paligjshme me drog, me arm, etj. SDB-ja gzon qasje t pakufizuar edhe te shumica e sektorve t ekonomis, t komercit e t jets bankare serbe. Ky shrbim, pos tjerash, e ka detyr edhe ruajtjen e Millosheviit dhe t familjes s tij; Senta Milenkovi, truproja e Millosheviit, sht transferuar prej Njsitit t posam t policis te nndega e SDB-s q merret me ruajtjen e krerve t shtetit, si kuadr me detyr q ta riorganizoj at sektor.

  Q m 1993, SDB-ja e prqendroi kundr filizave t UK-s veprimtarin e shumics s agjentve serb t drguar n Kosov, secili nga t cilt e kish nn kontroll nj rrjet t spiunve joserb. Ky rrjet prfshinte kolaborator t fsheht t regjimit n t gjitha shkallt e shoqris, prej qarqeve intelektuale-politke n Prishtin e deri te romt e gorant e kufirit. Prpos mbledhjes s informatave rreth vargut t komands, efektivit dhe logjistiks s UK-s, rrjeti i kontrolluar nga SDB-ja kish poashtu urdhr q t prhap dezinformata dekurajuese n popullsi.

  Lufta speciale kundr UK-s zhvillohej n tri shkall.

  Aty ku ish e mundur, rrjeti i SDB-s prhapte dyshime pr ekzistencn e UK-s. Nse kjo nuk hahej, UK-ja kualifikohej si "sajes serbe", alternativisht si sajes shqiptare por "q on uj n mulli t Serbis". Ndrsa aty ku nuk shkonte pazari fare, vartsit e SDB-s kishin urdhr t krkojn q UK-ja, n emr t korrektsis politike etj etj, t del me emrat e udhheqsve t vet. Kto udhzime ishin prcjellur pr n Kosov direkt nga zyra e Jovica Stanishiit, pas konsultimeve t thukta n Degn analitike t SDB-s. Mjerisht, n lojn e SDB-s u prfshin, me dashje a pa dashje, edhe nj pjes e rezistencs qytetare shqiptare, e cila ndjehej e sfiduar (!) nga lufta e armatosur e UK-s. SDB-ja ishte aktive edhe n botn e jashtme, direkt ose prmes mantelit diplomatik. Npr ambasadat e Beogradit n shumicn e vendeve t Evrops dhe n SH.B.A. ekziston qeliza e SDB-s, q merret me zbulim-kundrzbulim, infiltrim dhe operacione speciale.

  N disa nga kto vende, si p.sh. n Zvicr, n Gjermani e n eki, n prag t lufts dhe gjat lufts SDB-ja kreu operacione speciale kundr interesave t supozuara t UK-s; n Zvicr u atakua me arm n mnyr spektakulare ish-Ministria pr informacion e Republiks s Kosovs e u kurdisn bomba n nj tubim shqiptarsh; n Gjermani e n eki u likuiduan persona q SDB-ja dyshonte se luanin rol ky n rrjetin logjistik e informativ t UK-s, etj. N shrbim t lufts kundr UK-s, SDB-ja e vuri teknikn m moderne. Pos tjerash, kundr UK-s u aktivua edhe sistemi supermodern i prgjimit 2001, importuar nga Britania e Madhe m 1990, n kohn e Ante Markoviit. Ky sistem i kompjuterizuar ka kapacitet t'i prgjoj pasivisht mse 40.000 biseda n minut, ndrsa aktivizohet pr incizim vetm kur t prmenden t aq "fjalt kye", si p.sh. UK, luft, arm, etj. I njjti sistem u vu n prdorim edhe n prgjimin t ambasadave t huaja n Beograd, pr t cilat SDB-ja dyshonte se kishin kontakt me UK-n.

  Krcnimi UK e detyroi SDB-n t porosit pajisje t avancuara te industria elektronike serbe, te EI n Nish e te Instituti Mihajlo Pupin, pr punimin e t cilave krkohej teknologji e shtrenjt nga Perndimi; blerja e saj shkaktoi jo pak probleme ekonomike. Pos ksaj, SDB-ja u detyra t blej n Rusi edhe 3.000 cop miniaparate prgjuese, prej t cilave shumica u plasuan n Kosov, e tjerat n Serbi. Npr t gjitha stacionet kryesore t policis n Kosov, kati i eprm ishte i mbushur me aparatur prgjuese, e cila i mundsonte personelit serb t'i prgjoj pa u vrejtur t gjitha bisedat telefonike.

  Tr ky zell i SDB-s nuk kish si t shkonte pa asnj sukses. Por, fatkeqsisht pr t e fatmirsisht pr Kosovn, grackat q i kishin ngrehur agjentt serb dhe spiunt e tyre, shumica prej tyre t njohur me emra, nuk arritn ta mbytin UK-n si qe paramenduar. Sot, SDB-ja sht prgjegjse pr detyrn e ndjeshme t koordinimit t puns s agjentve dhe t ekstremistve lokal serb kundr Kosovs s re. Sikur e dfton rasti i freskt i Mitrovics, puna e tyre zakonisht nuk mbetet pa rezultate. N komunitetin zbulues e kundrzbulues serb n Kosov bnte pjes edhe dega me anim ushtarak, Shrbimi kundrzbulues (serb. KOS), ndonse n forma shum m modeste se sa q mendohet zakonisht. Arsyet e pasivitetit t KOS-it ishin politike; ato kishin t bjn me mosbesimin tradicional t Millosheviit ndaj ushtris dhe animin e tij kah policia, krahu i tij m besnik. Kur shprtheu lufta n Kosov, KOS-i, pr shkak t paranojs s Millosheviit, kish psuar dobsim t ndjeshm n kuadro e n fonde, t cilat kishin vajtur n favor t SDB-s. Madje, ish-kreu i KOS-it, Gjen. Aleksandr Vasilijevi, dhe rrethi i tij prpak i kishin shptuar gjyqit e burgut, m 1992 e 1993, pas shthurrjes s ish-Jugosllavis. M 1993, Milloshevii e kish vn n krye t KOS-it Gjen-kol. Aleksandr Dimitrijevi, nj besnik t vetin t verbr, praktikisht me detyr q ta neutralizoj KOS-in, n favor t SDB-s.

  Gjat Lufts s Kosovs, sht vrejtur q KOS-it i besohej kryesisht detyra monotone e prgjitimit t komunikimeve t Ushtris Shqiptare, USH. Sot KOS-i n parim e ka pushuar punn e vet n Kosov. Por SDB-s dhe KOS-it, n frontin diplomatik, si prmendm m lart, kundr-UK ka marr pjes edhe Shrbimi i informacionit dhe dokumentacionit (serb. SID), nj mantel i krijuar tash von pran MUP-it pr ta mbuluar spiunazhin diplomatik. Prgjimi i ambasadave t huaja q dyshohej se kishin lidhje me UK-n, si p.sh. i asaj shqiptare, amerikane, britanike, gjermane, etj, bhej p.sh. nga SID-ja, n bashkpunim t ngusht me SDB-n, e cila i siguronte dhe koordinonte t hollat, kuadrot dhe pajisjet teknike. SID-ja ka qen kryesisht aktive n Beograd dhe disa her n botn e jashtme. N Kosov, q sht trajtuar si zon lufte, prgjimi p.sh. i Zyrs informative amerikane ka mbetur detyr e agjencis m me prvoj, SDB-s.
  MUP-i serb n Kosov udhehiqej nga kriminelt(njerzit me besnik t Millosheviqit):

  -Jovica Stanishi,

  -Franko Simatovi Frenki

  -Raja Bozhovi, ne bashkepunim me:

  -Arkanin- "Vullnetart serb" t njohur si Tigrat,

  -Sheshelin ,"Skyftert e bardh" (Beli orlovi),

  - etj.
  - etj.
  - etj.

  -MUP-i serb n Kosov..., ka patur t stacionuar mesatarisht rreth 40.000 trupa, 28.000 t uniformuar dhe 12.000 n veshje civile dhe shpenzimet pr ta mbajtur garnizonin n Kosov e prbnin mse gjysmn e buxhetit total t MUP-it, apo diku rreth 4.5 miliard dollar n vit....

  Policia

  Garnizoni i uniformuar serb n Kosov q u angazhua n fushbetej kundr UK-s prbhej prej nj laryshie t forcave t ndryshme. Forca m e madhe prbhej prej policis serbe, t komanduar nga Ministria e punve t brendshme (serb. MUP). Gradualisht, prej t aq "revolucionit antibyrokratik" t Millosheviit e ktej, MUP-i sht br bedemi kryesor i regjimit n Beograd, meq Milloshevii, si prmendm, s'para u beson eprorve ushtarak. N vitin 1999 p.sh., Beogradi pr buxhetin e MUP-it ndau 6 md USD, ndrsa pr Ushtrin Jugosllave (serb. VJ) vetm 1 md USD. Sipas burimeve kompetente, buxhetit t MUP-it duhet shtuar edhe gati 3 md USD nga fondet e fshehta prej trafiqeve t paligjshme me droga, me arm, etj. Kreu i MUP-it sht prher besnik i Millosheviit; pr nj koh t gjat n krye t saj ka qen Jovica Stanishi, nj ndr veglat m qorre t fhrerit serb, kryetar i organit suprem pr shtje t siguris n Beograd, Kshillit t siguris. N kt detyr, Stanishii gzonte kontroll t plot mbi SDB-n, mbi komunitetin informativ ushtarak, si dhe mbi Shrbimin pr informacion e dokumentacion (serb. SID).

  Jovica Stanishiit i jan dhn publikisht meritat pr zbulimin e hershm t UK-s; ai prmendej si Armiku Nr 1 i UK-s. N prgjithsi, tr kuadrot e MUP-it, para se t'u ngjiten shkallve t karriers, m s pari sht dashur t dshmohen n "frontin e Kosovs". Numri i pjestarve t uniformuar n MUP sht rritur gradualisht gjat viteve '90. M 1990, MUP-i i kishte mse 40.000 pjestar; m 1995 mse 80.000 pjestar aktive plus t tjer n rezerv; ndrkaq m 1997, raportohet se MUP-i i ka rreth 120.000 pjestar t uniformuar. Policia serbe ish e vendosur jo vetm npr stacione e nnstacione, por edhe n kazermat e ushtris. Pr sa i prket Kosovs, vetm n Prishtin ekzistonin shtat stacione kryesore e katr nnstacione. Tjera stacione kryesore ka patur n Gjakov, Pej, Mitrovic, Ferizaj, Gjilan, dhe Prizren, secili i pajisur me facilitete t avancuara pr prgjim t komunikimeve, t hapura vetm pr SDB-n. Hordhit e MUP-it q hidheshin kundr njsive t UK-s ishin t paguara m mir se ushtria e rndomt e t pajisura me 150 transportues t blinduar (TB) e me 170 mortaja 82 mm, si dhe me helikopter.

  Formacioni m i fort i MUP-it i prdorur kundr UK-s ishte Njsia e posame e policis (serb. PJM), e quajtur n media edhe Njsia antiterroriste e policis ose Njsia e ndrhyrjes s shpejt. Kjo njsi, q pr detyr parsore e ka ruajtjen e godinave zyrtare n Beograd dhe kontrollin e trazirave urbane, n shkurt 1998 drgoi n Kosov, me urdhr enkas t Jovica Stanishiit, nj efektiv prej 700 vetsh, t cilit fillimisht iu ngarkua detyra e asgjsimit t UK-s n Drenic. Njsia e posame e policis qe grushti i hekurt i garnizonit serb n Kosov, t strvitur shtat dit n jav n prdorim t armve t zjarrta e t ftohta e n mjeshtri luftarake, si dhe me prvoj t pamueshme lufte nga Kroacia e Bosnja. Shef i Njsis s posame t policis sht Franko "Frenki" Simatovi, Ndihmszvendsministr pr pun t brendshme n Serbi; vartsit e tij quheshin mes veti edhe "Kaubojt e Frenkit". Simatovi sht besnik i paluajtshm i Millosheviit, q ka avancuar rrufeshm n karrier duke e organizuar ndihmn e Beogradit pr serbt e Bosnjes gjat lufts atje. Krahu i tij i djatht sht Raja Bozhovi; q t dy kta kan qen disa her n Kosov, n Prishtin, Pej e gjetiu, pr t'i inspektuar trupat e veta.

  Vizitat e tyre s'ishin t kota; n ato pak raste t rralla kur UK-ja ka arritur ta shtie n dor kufomn e ndonj pjestari t ksaj njsie (ata u bn t njohur, pos tjerash, edhe duke i trhequr me do kusht kufomat e shokve t vrar), te ta jan gjetur p.sh. izme cilsore nga Perndimi, q kushtojn nga 200 USD. Kjo njsi, e cila m 1998-1999 e la trsisht kazermn e vet "13 Maji" n Beograd pr t luftuar n Kosov, ka bashkpunuar ngusht me ekstremistt ndr "Vullnetart serb" t Arkanit, t njohur si Tigrat, si dhe me "Skyftert e bardh" (Beli orlovi) t Sheshelit. Njsia e Franko Simatoviit sht vn n prdorim n shum fronte t Kosovs, prej Drenics e deri te Alpet Shqiptare. Kjo njsi, n bashkpunim me ekstremistt lokal serb t njohur me emra, sht fajtore, pos tjerash, edhe pr dy masakrat m famkeqe gjat Lufts s Kosovs, t asaj n Prekaz si dhe t asaj n Reak.

  Njsit speciale t policis (serb. SJP), formacione kto m masive n numr se sa ai PJM, jan formuar sipas modelit rus t ushtris s brendshme dhe e prbjn trungun e forcave t MUP-it q jan hedhur kundr UK-s. Ato kan nj efektiv burimor prej 7.000 vetsh, q n rast nevoje sht plotsuar me efektiv nga njsit tjera dhe me ekstremist lokal. Gjat stacionimit n terren ato fitonin mditje t majme, kurse ishin t pajisura me njsi artilerike, me njsi raketore me shtretr shumgryksh, me artileri kundrajrore, si dhe me 14 automjete t blinduara Praga, t armatosura me kundrajror t kompjuterizuar zjarrkthyes 14.5 mm. Pragat u prdorn pr her t par n Kosov, pasi Beogradi i kish bler krejt von, n qershor 1997, dhe shkaktuan jo pak dm n radht e UK-s. Njsit speciale t policis njiheshin si "Beretat e kuqe"; emrtim ky q i fyente forcat speciale t ushtris, t cilat e quajn veten poashtu "Beretat e kuqe".

  Totali i numrit t angazhuar nga MUP-i n Kosov, prfshir ktu edhe Njsin e posame t policis, mbahet ende sekret shtetror. Burime t mirinformuara vlersojn se MUP-i n Kosov i ka patur t stacionuar mesatarisht rreth 40.000 trupa, 28.000 t uniformuar dhe 12.000 n veshje civile. Dihet p.sh. se shpenzimet pr ta mbajtur garnizonin n Kosov e prbnin mse gjysmn e buxhetit total t MUP-it, apo diku rreth 4.5 md USD / vit. Nj numr i konsiderueshm i efektivit nga radht e njsive t MUP-it, shumica e t cilve njihen me emra, kan mbetur n Kosov, pr t'i organizuar e mbshtetur, n koordinim t SDB-s, provokimet kundr shqiptarve dhe Natos, si p.sh. rastin e fundit t Mitrovics.

  Ushtria

  Ushtria e rregullt n kohn e Lufts s Kosovs, si prmendm m lart, qe privuar nga shumka, pr shkak t rrethanave, por edhe pr shkak t manis s Millosheviit kundr eprorve t karriers. M 1997, buxheti i ushtris kishte rn nga 5 md USD n 1 md USD, ku mbeti pr disa vjet me radh. (Sivjet, n vitin 2000, Beogradi i ka ndar ushtris 2.5 md USD pr t'i riparuar dmet e shkaktuara nga fushata ajrore e Natos; nj shum kjo q s'mjafton as pr s afrmi pr plotsim t nevojave t ushtris.) M 1990, shtatmadhoria e ushtris e kish kryer nj reform t themelshme, prmes s cils u braktis forma divizionale e organizimit dhe u adaptua ajo n brigada.

  Qllimi i riorganizimit ishte adaptimi ndaj rrethanave t reja dhe t aplikohen msimet nga fushbetejat e Sllovenis dhe t Kroacis; me numr t zvogluar t rekrutve, ushtria duhej t fitoj n fleksibilitet operacional, n manovrabilitet dhe n iniciativ taktike. Njherit, riorganizimi n brigada i ngarkoi me prgjegjsi nj mori t eprorve t rinj, t cilt Beogradi shpreson t bhen krah i fort i Serbis n t ardhmen. N momentin e shfaqjes publike t UK-s, ushtria serbe ishte e ndar n tri armata dhe nj korpus; Armata 1 e orientuar drejt Veriut dhe Kroacis, Armata 2 e orientuar drejt Bosnjes, Armata 3 e orientuar drejt Kosovs, Shqipris dhe IRJM-s ("Maqedonis"), si dhe Korpusi Special.

  N luft me UK-n u angazhua aktivisht Armata 3 si dhe Korpusi Special. Ky i fundit prbhej nga nj brigad e blinduar, nga Brigada 63 parashutiste dhe Brigada 72 e sabotazhit n Panev.
  Ndrsa Armata 3, Fronti Jugor e Juglindor, prbhej nga

  -Korpusi i Nishit,

  -Korpusi i Leskocit, dhe

  -Korpusi i Prishtins,

  q ve ai i kishte

  -Brigadn 15 t mekanizuar,

  -Brigadn 52 t artileris mikste,

  -Brigadn e leht 58 t mekanizuar,

  -Brigadn e mekanizuar 102 antiblind,

  Brigadn 243 t blinduar,

  Brigadn 549 t motorizuar, si dhe

  Brigadn raketore kundrajrore, njsi kto t stacionuara anemban Kosovs.

  Korpusi i kishte gjithsejt 10.000 trupa profesional t kontraktuar me rroga mujore, t cilt pas mobilizimit t prgjithshm e mbrritn numrin 25.000. N ushtrin serbe, "fronti i Kosovs" ka qen tradicionalisht detyra absolutisht m e besueshme q mund t'i jepej nj eprori madhor; shthurrja e ish-Jugosllavis n krye t Armats 3 e pat gjetur p.sh. Gjen.

  Ratko Mlladi, q u b famkeq m von si kriminel lufte n krye t agresionit serb kundr Bosnjes. N mes t vititi 1998, komandant i Armats 3 u emrua Gjen. Dragoljub Ojdani, i martuar me motrn e gruas s Millosheviit. Gjen. Ojdani u b shpejt i njohur te inteligjenciet perndimore pr pohimet e veta se atij, gjat shrbimit n Prizren, shqiptart gjoja ia kishin dhunuar vajzn etj etj. Emrimi i tij te t gjitha palt e involvuara u prit si shenj ogurzi. Gjen. Ojdani komandant t Korpusit t Prishtins e emroi Gjen. Nebojsha Pavkovi, nj mediokr ushtarak, i cili mungesn e talentit e kompenzon me servilizm dhe, si sht vrejtur kohve t fundit, me fjalamani boshe. Armata 3 mbshtetej nga dy njsi t zgjedhura, nga Policia ushtarake si dhe nga Korpusi i forcave speciale, ose t aq Beretat e kuqe (t ushtris). PU-ja komandohet direkt nga Drejtorati i sigurimit pran Shtatmadhoris s VJ-s dhe sht nj ndr njsit m t prgatitura pr luft n ushtrin serbe.

  Korpusi i forcave speciale si njsi sht formuar n gusht 1992. Ajo prbhej nga nj brigad e motorizuar, nj tjetr e mekanizuar, nga Brigada 63 parashutiste n Nish si dhe nga Brigada 72 speciale (komandose). Ajka e ushtarve t PU-s dhe t Beretave t kuqe prgatiteshin pastaj bashkarisht n dy njsi t posame pr operacione sekrete, Sokolt gjegjsisht Kobrat, t strvitur n prdorim t armve t heshtura, armve paralizuese, pajisjeve optike pr pamje natn, etj; Kobrat p.sh. q prbheshin nga dy aradha me gjithsejt 60 pjestar, ishin t strvitur edhe n prdorim t armve jokonvencionale, si p.sh. n prdorim t harkorve (harqeve t fiksuara). Kto njsi jan prdorur pr infiltrim dhe sulmim t disa caqeve t zgjedhura t UK-s.

  (...)
  Operacioni Patkoi

  Shtatmadhoria serbe n planin e vet luftarak i kish besuar Korpusit t Prishtins q t'i mbaj dy vija t mbrojtjes, pikspari at Pej - Gjakov - Prizren, me postblloqe t forta n Morin, Gorozhup, Pashtrik, Koshare e Kozhnjer e me mbshtetje nga Korpusi i forcave speciale, pr ta ndaluar kalimin e kufirit; pastaj vijn Leposaviq - Mitrovic - Vushtri - Prishtin - Ferizaj, me mbshtetje nga elemente t Armats 3 t stacionuara n Serbi. Pr ta reailzuar kt detyr, Gjen. Pavkovi e kish vendosur nga nj brigad t blinduar n Prishtin e n Ferizaj, ndrsa n Mitrovic e n Pej, gjegjsisht n Gjakov e n Prizren, nga nj brigad t mekanizuar. Deri me nisjen e fushats ajrore t Natos, angazhimi i ushtris serbe qe kufizuar n nivelin taktik, si penges n kufi dhe si mbshtetje e fort e prapavij e MUP-it. Me nisjen e bombardimeve, ushtria e ktheu tr Kosovn n fushbetej, duke e shkrehur Operacionin Patkoi me qllim t shkatrrimit definitiv t UK-s. S pari, n Gjakov, n Prizren, n Ferizaj dhe n Gjilan u drguan prforcime nga njsit e Nishit dhe nga Korpusi i Leskocit. Pasi u shtrngua ksisoji vija e kufirit, Korpusi i Kragujevcit n bashkpunim me MUP-in u lshuan tatpjet prej lugins s lumit Ibr, n nj demonstrim flagrant t dhuns ekscesive.

  Prej Mitrovics npr Vushtrri e Prishtin e m tutje drejt jugut, Korpusi i Kragujecit i shtyu para me zjarr e hekur mse 1.5 mil civil, me qllim q, bashk me popullsin civile, ta shkul e ta rrokullis me do kusht edhe UK-n drejt kufirit, ku, sipas planit serb, po e priste sopata. Ndrkaq, Korpusi i Uzhics, pjes e Armats 2, kish zn pozita t reja n Sanxhak q n shkurt 1999, pr t'ia prer UK-s mundsin e kundrveprimit drejt Tregut t Ri (Novi Pazarit) e pr ta shtuar trysnin kundr Mitrovics dhe Pejs. Operacioni Patkoi u zbatua me qllim final q t zbrazet Kosova nga popullsia shqiptare, meq ish kuptuar mir se vetm ashtu do t rrnjoset UK-ja. N vazhdn e ktij operacioni, forcat serbe, n bashkpunim me MUP-in dhe vullnetart lokal serb, i prsritn krimet m t neveritshme t lufts nga vitet 90. Drita e blert pr Operacionin Patkoi sht lshuar nga Kshilli i siguris, m konkretisht nga Milloshevii e Jovica Stanishii, mbikqyrja strategjike ishte detyr e Kshillit Suprem Ushtarak, t vendosur n bunkerin komandues n Beograd, ndrsa komandant operacional ishte vet shefi i shtatmadhoris serbe, Gjen.

  Dushan Samarxhi. Operacioni Patkoi u zhvillua nn komand t ushtris, por n bashkpunim t ngusht mes ushtris, MUP-it dhe ekstremistve lokal serb, t njohur me emr. Operacioni u pasurua me forma jokonvencionale, t panjohura nga Bosnja e nga Kroacia; nj numr i njsive policore e ushtarake kishin urdhr t prer t'i heqin uniformat do dhjet dit e t veshen civil, pr ta shtuar konfuzionin te UK-ja e pr t'i mbuluar gjurmt e krimeve n rast t disfats (meq rezultati i ksaj lufte, pr dallim t asaj n Bosnje, nuk ishte i ditur q prej fillimit). M tej, Kobrat dhe Sokolat u veshn n uniforma t UK-s dhe kryen aksione diversive n prapavij t UK-s, n Alpet Shqiptare, si dhe brenda n Shqipri. Njsit e angazhuara kundr pozitave t UK-s kishin tanke moderne M-84 dhe aso T-55, transportues t blinduar dhe automjete t blinduara vzhgimi t prodhimit rus e gjermanolindor, topa e hauvica prej 105 mm e 122 mm, topa 130 mm, hauvica repetitive 122 mm, hauvica 152 mm e 155 mm, mortaja 82 mm 120 mm, si dhe sisteme raketore, YMRL-32 128 mm e raketahedhs shumgryksh M-63. N kt arsenal bnte pjes edhe raketa ruse tok-tok FROG-7, e cila nga nj largsi prej 100 km terrorizonte pa dallim rajone t tra civile nn kontroll t UK-s.

  Serbt patn mbshtetje me zjarr prej regjimentit t aeroplanve M-21 n Prishtin, prej Njsis transportuese n Nish, pjes e Brigads 63 parashutiste t Korpusit Special, si dhe nga regjimenti i aviacionit i stacionuar n aeroportin ushtarak t Kralevs. Krahas armatimit konvencional, ushtria serbe n javt e fundit t konfliktit me UK-n i vuri n prdorim edhe helmet luftarake, sarin dhe tabun. Ajo i rrahu pozitat e UK-s, kryesisht t Brigads 138 AR n vijn e kufirit shqiptar, me predha me mbushje helmuese, duke i rrezikuar kshtu me dije jetrat e dhjetramijra ikanakve civil, pleq, gra e fmij, q kishin marr arratin drejt Shqipris. Angazhimi i ushtris prej shfaqjes s UK-s e deri te trheqja e Beogradit nga Kosova n qershor 1999 ka shkallzuar pra, progresivisht brenda tri vjetsh, prej goditjeve taktike m 1996 e deri te operacionet e nivelit strategjik m 1999.

  Fillimisht angazhimi i ushtris ishte i kufizuar, vetm n vijn e kufirit ndrshqiptar, meq Beogradi kish hedhur n luft brenda Kosovs forca t mdha t MUP-it, t motivuara, t pajisura mir e me prvoj lufte, dhe s'kish interes t shkaktoj kot shkallzim diplomatik. Poashtu, ushtria i kish vn n dispozicion t MUP-it facitilitetet dhe infrastrukturn e vet. Megjithat, kjo nuk mjaftoi pr ta shtypur UK-n. Gradualisht, ushtria serbe zuri t angazhohet kundr UK-s gjithnj e m tepr edhe n brendi, me artilerin e vet t rnd dhe me njsit tankiste, fillimisht n ofenzivn e majit 1998, e derisa u hodh n sulm me gjithka q kishte, n shkurt - qershor 1999. Por, trbimi i ushtris serbe kundr popullsis shqiptare dhe joserbe u kthye si bumerang shkatrrues kundr vet Beogradit, meq ai praktikisht u b casus belli q e provokoi ndrhyrjen e Natos n Kosov.

  (...)

 20. #180
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Citim Postuar m par nga fattlumi Lexo Postimin
  Jo Kosovell nuk eshte vendi per me rrah gjoks mirepo neper krejt masakrat qe jane bere neper Kosove vetem jane permendur numri i te vrareve dhe neper perkujtime jane reciruar vjersha.

  Ne asnje rast gazetarucat tane,nuk e kane shtjelluar ose perkthyer nje te vetme masaker ne Kosove.Kjo eshte bere si me qellim sepse ndoshta kane menduar se nese tregohen edhe detajet mbi keto masakra mund te zbehet roli i dikujt qe ka rrah gjoks ,per ate vend ku jane bere masakrat.
  Sigurisht nuk e ke videon e bere nga Liri Loshi per masakren e Izbices,e aty e sheh se si kemi lufuar dhe sa kemi qene te forte.Jane 2 ore incizim i te vrareve dhe masakruarve aty,mbi 130 te vrare.Une e kam e ndoshta shpejt do ta uploadoj ne ndonje faqe.


  Ne postimet dhe temat qe i kam bere te gjitha jane te sqaruara deri ne detale se si kane ndodhur,bile ato edhe te folura nga vete kriminelet qe i kane bere ato.

  Ndersa sot ne Kosove nuk e kemi as te vetmen permendore mbi keta njerez qe u vrane,e gjaku i ketyre njerezve eshte ai qe e solli naton te bombardoj,ndersa ne anen tjeter kemi me qindra e mijera permendoreve te te vrareve me pushke.

  Turp
  nese te kuptova une ty fattlum se te pengojn permendoret e herojve me pushke ne dore
  ty turpi kurr mos tu hjekt prej zemre e prej shpierti
  e sa per permendoret qe e di une
  ku jane bere per herojt aty jane gdhendur edhe emrat e martirve

Faqja 9 prej 10 FillimFillim ... 78910 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •