Close
Faqja 8 prej 10 FillimFillim ... 678910 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 141 deri 160 prej 194
  1. #141
    i/e regjistruar Maska e fattlumi
    Anëtarësuar
    03-01-2010
    Postime
    3,412
    Po e postoj ketu pasi moderatoret e kane mbyllur temen time "qyqarlleku i ushtrise serbe".


    Deshmite rrenqethese te disa nga policet e njesise speciale qe ishin nen komanden e MUP-it bashke edhe me njesine speciale antiterror e cila poashtu ishte nen komanden e MUP-it.Keta deshmitare jane paraqitur edhe ne gjygj ne Beograd kunder ish kolegeve te tyre qe i kane kryer disa nga krimet me te renda ne Kosove.Edhe keta deshmitare deshmojne per qyqarllekun e kesaj ushtrie ndaj civileve.

    Siq njohton Fondi per te drejten humanirtare qe ne muajin tetor 1998,njesia speciale brigada 37 ishte e pozicionuar ne linjen ne mes fshatrave Leskovec,Lubiqeve dhe Leshkove te komunes se Prizrenit,kur nje grup i ushtaresh te rregullt te armates jugosllave(VJ)i kishte sjellur tre shqiptare ,te ri rreth 25 vjeqar qe te trete.Keta tre shqiptar iu ishin dorezuar komandantit te cetes se katert Nenad Stojkovic dhe i treguan ketij komandanti se keta tre shqiptar i kishin zene gjersa ishin me 2 kuaj te ngarkuar me samar.Te tre shqiptaret kishin spjeguar se ishin nisure per te marr dru per ngrohje me keta kuaj.Pastaj keta tre shqiptaret rrethohen nga grupi i policeve(eshte fjala per policine speciale,v.ime)dhe nen komanden e stojkovicit ata pa meshire rrahen ne menyren me brutale ne tere trupin,me duar,me kembe edhe me cizme ushtarake rrahen.Stojkovic,komandanti i cetes e lajmeron komandantin e njesise se 37 i quajtur Mitrovic qe i ka zene tre shqiptar te moshes se re,dhe pastaj u degjua kur Mitrovic ia ktheu ne radio lidhje "Dergoji ne rrezitje"qe ishte urdher per ti vrare.Pastaj te tre keta shqiptare i lidhen dhe i derguan ne nje lugine dhe i pushkatuan me arme automatike.Njeri nga dy policet me vone tregonte se si kane harruar te ja heqin prangat njerit nga te vrareve,pastaj ishte kthyer dhe kishte qene njeri vetem i plagosur,e ka vrare dhe pastaj ia heq prangat.

    Deshmitari 2 pjestare i brigades 37 te Njesise Speciale(PJP) tregon:

    "Behet fjale per Nenad Stojkovic,ai me fjalet e veta foli keshtu,ne prani te 4 ose 5 policeve ai tha: 'Dergojeni ne rrezitje"dhe ky eshte fundi i tregimit(punes).Dhe pastaj viktima eshte derguar aty ne afersi ndoshta 15 deri 20 metra dhe eshte vrare ose me plumb ne balle ose me rafale automatiku.Dhe pastaj te njejtin njerez edhe e kontrollonin ne xhepa dhe rroba viktimen.Thoshin "kontrollojeni mos i gjendet ndonje para qe ta pime ndonje birre ose diqka tjeter"dhe pastaj trupi i te vdekurit hidhej dikund ku ishte me fshehurazi,ka ndodhur qe edhe ne puse(bunar) jane hedhur."

    Deshmitari 1 ish pjestare i brigades 37 te Njesise Speciale(PJP) tregon:

    "Aty ku ka kaluar njesija jone nuk ka lene deshmitare prapa.Pra nese hasnim ne ndonje shqiptar ne nuk e arrestonim per ta derguar ne zyret e MUP-it mirepo vritej menjeher qe te mos humbisej koha".

    Njerit prej ketyre deshmitareve ende i kishte mbetur ne mendje vrasja e nje plaku ne afersi te Prizrenit.
    Deshmitari 3 pjestare i brigades 37 te Njesise Speciale(PJP) tregon:

    "Ky plak as nuk kishte qene ushtare as qe kishte qene ne gjendje te luftoj kunnder askujt,do te thote ishte civil,i paafte dhe eshte vrare nga urrejtja(qmenduria).Ai ka qendruar ashtu ne rruge i vrare nja 15 dite.Ne patem qendruar ne ate fshat,dhe askush smund ta dallonte se eshte kufome ajo qe shihej ne rruge.Dielli nxente dhe bente vape e madhe.Kundermonte ere e rende nga kufoma.Automjete leviznin andej-kendej dhe te gjithe mendonin se eshte cope druri ose ndonje gur.Keshtu qe te gjorin plakun e lam aty ne rruge te vdekur."

    Sipas deshmise se ketyre deshmitareve(insajderave),ne veren e vitit 1998 Ceta e Katerte ishte ne pozicionet afer fshatit Zoqishte ne komunen e Rahovecit.Nenad Stojkovic nje dite ne fund te gushtit me nje top e granatoi nje shtepi ne Opterushe,ne te cilen shihej qe kishte pasur banore brenda.Erdhen ne perfundim qe ajo ishte shtepi e shqiptareve,por nuk ishin te sigurt.Kur Stojkovici e goditi shtepine,ne te cile pak me heret u pane duke hyre banore ne te,policet thane qe te gjith jane vrare keta njerez qe pak me heret hyne ne kete shtepi.Pastaj policet ndermjet veti komentonin pse e beri Nenadi kete,qka nese ajo ishte shtepi serbe?Stojkovic iu pergjegj: 'Po ku me dhemb mua,te gjithe duhet te ikin,askush sduhet te mbetet ne fshat". Ne nje rast tjeter ai i gjuajti me granate civilet shqiptare qe ishin ne traktor duke shkuar ne shtepi te tyre,per te marre ushqim ose per tu kujdesur per bageti ne fshatin Rakovine(Rahovec).

    Natasha Kandic thote:" Kemi deshmi qe ne fshatin Rakovine eshte gjuajtur nje granate ne traktore ku kishte vetem civil.Granata e kishte qelluar ne mes traktorin dhe kishin mbetur te vdekur me dhjetera gra e femije."


    Deshmitari 2 ish pjestare i brigades 37 te Njesise Speciale(PJP) tregon:

    "Dikush nga komanda tha:" kush hapi zjarr",sepse kishin degjuar nje detonim te madh sepse mund te degjohej ai detonim deri ne 20 km,ishte detonim i granates qe u hodh ne traktorin me civil.Ata te komandes kerkonin arsyen pse u hap zjarr dhe pse degjohej ky detonim.Nenad Stojkovic ia kthen me radio lidhje: "Ne hapem zjarr sepse ishim te sulmuar nga snajperistet".Ne policet tjere shikonim njeri-tjetrin se si ai e genjente komanden.Askush nuk kishte gjuajtur ne ne,askush.Ai thjeshte iu pergjegj qe ishte sulm nga snajperet dhe qe iu pergjigj me granate dhe e kishte neutralizuar snajperistin.Askush tjeter perveq neve nuk e dinte qe ne kishim vrare nje traktor perplot me civil,askush deri me sot as qe e di."

    Ne shtator dhe tetor te vitit 1998 Ceta e Katert "spastroi" terrenin ne rajonin e Drenices,Bajgores,Cicavices dhe maleve te Jezercit.Ne njerin nga keto aksionet nga shtepite e boshatisura te shqiptareve hasim ne 5 anetare te nje familjeje shqiptare ne nje shtepi,prej tyre 3 meshkuj 2 prej te cileve ishin parafersisht rreth 45 vjeqar,dhe njeri ishte 20 vjeqar,si dhe 2 gra,njera perreth 50 vjeqare e tjetra 25 vjeqare.Ne oborrin para shtepise se tyre ne prani te gati 100 policeve dhe togereve te ndryshem pas nje marrjeje te shkurter ne pyetje
    te ketyre burrave komandanti Nenad Stojkovic e vret njerin nga burrat,at me te vjetrin.Shume shpejt nje polic tjeter e merr shqiptarin tjeter dhe e dergon aty ne afersi,ne bahshqe,dhe e vret.Komandanti Stojkovic bashke me disa polic tjere pastaj i marrin ato dy grate dhe i fusin ne shtepi.

    Deshmitari, ish pjestare i brigades 37 te Njesise Speciale(PJP) tregon:

    "Qendruan ashtu ne shtepi...."Shisharka",komandant Stojkovic,dhe disa polic,qendruan me ato grate brenda ne shtepi.Te tjeret qendruan jashte.Pas nje kohe nje koleg imi me thote qe i kane zhveshur dhe dhunuar ato dy grate.Pas kesaj Stojkovic duke dalur nga shtepi jep urdher qe te likuidohen.Dhe ato u likuiduan ne afersi te shtepise."

    Deshmitaret ne keto deshmi deshmojne per nofkat e disave qe kane perdorur si p.sh."shisharka"ose "qebe".Njeri prej ketyre deshmitareve tregon se ne fshatin Abri e Eperme ku kishte qene nje rezistence e madhe e shqiptareve,dhe ne ato ane ishin vrare shume police.Komandanti Radoslav Mitrovic kishte urdheruar qe te vriten te gjithe meshkujt qe gjindeshin.

    Deshmitari, ish pjestare i brigades 37 te Njesise Speciale(PJP) tregon:

    "Ceta e Trete e kesaj brigade e kishte refuzuar kete urdher te Mitrovicit mirepo disa polic ne mesin e tyre edhe"shisharka"dhe "qebe",e morren persiper kete "aksion".Ata i zune dikund prej 10 deri 15 shqiptare civil,dhe qellimin e kishin ti pushkatojne.Mirepo disa nga ne iu thame qe me te vertete nuk eshte nevoja te pushkatohen keta civil,qe mund te inskenojme gjoja po i pushkatojme dhe te gjuajme permbi kokat e tyre,keshtu qe Mitrovici do te kujtonte qe ne i kemi pushkatuar,mirepo ata u pushkatuan".

    Ish pjestaret e brigades 37 te njesise speciale poashtu rrefejne edhe per plaqkitjet dhe vjedhjet e bera perghate vitit 1998-99.Malli i vjedhur nga shtepite e shqiptareve me ane te kamioneve jane bartur ne drejtim te qyteteve ne jug te Serbise,ndersa parate kane perfunduar ne xhepat e togereve dhe komandanteve.

    Deshmitari, ish pjestare i brigades 37 te Njesise Speciale(PJP) tregon:

    "Nje grup i caktuar i policeve ka qene i ngarkuar qe pergjate nates ta dergoj mallin ne Serbi e pastaj te kthehen ka ora 4 ose 5 e mengjesit.Nuk ka qene edhe aq rruge e larget kjo per te shkuar dhe kthyer,perafersisht 200 km.D.m.th.kane pasur kohe qe prej ores 8 ose 9 ne mbremje te nisen e ne oren 4 ose 5 te kthehen prape."

    B92:" Dhe askush nuk ka pasur te drejte te kerkoje te dije se qka eshte bere me ate mall"?

    Deshmitari": Paj ,disa polic kane pyetur mirepo ata me vone jane suspenduar,jane perndjekur,dhe me vone jane shikuar si tradhtar te popullit serb."

    Sipas deshmitareve ne mesin e gjerave qe jane grabitur ne Kosove jane edhe kamion sheqer,nje kamion akumulatora te marre nga trepca,dhe ne rrethin e Leskovcit ka qene nje hangar i madh perplot i mbushur me gjera dhe mall te plaqkitur nga Kosova.Gjithashtu prokuroria per krime te luftes ne serbi eshte e njohur edhe me padine kunder Boban Ignjatovic pasi ai kishte blere nje "Fiat Punto" i cili ishte vjedhur ne Kosove dhe ishte falsifikuar dokumentacioni i ketij automjeti.Boban Ignjatovic thote qe kete automjet e ka blere nga nga nje toger i tij kunder te cilit nuk eshte ndermarr asgje bile eshte graduar me larte.
    Keso rastesh te vjedhjeve te automjeteve egzistojne me mijera.
    Ne stacionin policor ne Vlasotnica egziston nje automjet qe i ka targat e policise dhe te gjithe ne kete rreth e dijn qe eshte i vjedhur nga Kosova.

    Deshmitari 4:
    " Po per kete edhe une jam ne dijeni,ky eshte automjeti i cili eshte vjedhur nga Kosova dhe me pastaj me dokumentacion te rrejshem eshte regjistruar me targa te policise ne stacionin e Vlasotinces(Leskovc).Do te thote ky eshte automjet zyrtar i policise dhe eshte i markes "mercedes".Kjo eshte munduar te mbahet ne fshehtesi."


    Pastaj keta deshmitare qe kane qene me identitet te mbrojtur rrefejne se si jane kercenuar qe te mos deshmojen ose te mos flasin per keto krime te forcave serbe.

    Deshmitari 3 ish pjestare i brigades 37 te Njesise Speciale(PJP) tregon:

    "Une kam marre shume kercenime nga udheheqes te larte ne polici qe te mos flas,qe te mos preku ne kete zone sepse sipas tyre kjo eshte zone e ndaluar per mua.Une ju kam pergjigjur:" Por une skam me se qka te humbas,pse te mos flas,eshte koha qe edhe te tjeret te marrin vesh se qka ka ndodhur atje(Kosove.v.ime.)"Ne kete pergjigjen time se skam qka te humbas ai ma kthen:" E femijet tuaj".


    Deshmitari 3 ish pjestare i brigades 37 te Njesise Speciale(PJP) rrefen:

    "Shume vjet kam heshtur qe nje dite ndoshta te gjithe te fillojme te flasim ,mirepo nuk kemi pasur besim tek pushteti,ne drejtesin e shtetit,duke marre parasysh se kemi te bejme vertete me krime te renda lufte ku une jam deshmitar qe i kam pare me syte e mi keto krime.Keshtu qe edhe pas ketyre viteve ish udheheqesit e larte te kesaj njesije speciale prape jane ne funksione,edhe me tej i mbajne keto pozita,bile disa nga ata edhe jane graduar me larte."


    Deshmitari ish pjestare i brigades 37 te Njesise Speciale(PJP) rrefen:


    "Ne jemi fatkeqesisht ende te rrezikuar dhe shpresoj qe kjo gjendje te ndryshoje ne nje kohe te shkurte,dhe duhet qe njerezit te fillojne te flasin per keto qe kane ndodhur dhe kjo pune te rregullohet njehere e pergjithmone,nese deshirojme te shkojme ne Evrope duhet te shkojme pa keta kriminel,qe te burgosen dhe te japin llogari per keto krime qe i kane bere."

    Deshmitari 1 ish pjestare i brigades 37 te Njesise Speciale(PJP) rrefen:

    "90% e policeve kane qene te moralshem,te cilet nuk kane dashur te behen keto krime,keto gjera te felliqura.Bile edhe kam pasur kolege qe edhe ju kane ndihmuar,ju kane japur ushqim,barna dhe shumeqka tjeter femijeve shqiptar,mirepo kemi pasur edhe asi policeve te cilet kane shtene ne keta femije."

    Deshmitari 2 ish pjestare i brigades 37 te Njesise Speciale(PJP) rrefen:

    "Shpresoj qe edhe shume kolege tone,polic,qe jane ende aktiv ose edhe ata qe nuk punojne sot,pas ketyre deshmive tona te fillojne edhe ata te flasin sikur ne,te tregojne per gjithqka,qe lidhen me ate kohe,krimet e luftes qe kane ndodhur ne territorin e "Kosoves e Metohise".

    Deshmitari 3 ish pjestare i brigades 37 te Njesise Speciale(PJP) rrefen:

    "Kunder nesh qe filluar nje fushate e tmerrshme frikesimi per te mos folur,e sinkronizuar mire.Ata jane mashtruar nese mendojne qe do te na frikesojne dhe ndalin neve qe te rrefehemi.Perkundrazi,kjo na eshte vetem nje miratim per neve qe ne jemi ne rruge te drejte,dhe qe kemi pasur drejt,qe keta kriminela kane qene ne radhet e policise."


    Siq mesohet identiteti i disa nga ketyre deshmitareve eshte zbuluar per opinionin serb nga ata te cilet edhe u jane kercenuar ketyre deshmitareve per te mos deshmuar,qka e bene te veshtire edhe daljen e deshmitareve tjere nga frika se mund te vriten,si dhe e pamundeson edhe kapjen e krimineleve tjere qe kane marre pjese ne keto krime.Keta deshmitare edhe jane quajtur nga vete serbet si tradhtar te serbise,si shites te interesave dhe shtetit serb.

    perktheu: Fattlumi

  2. #142
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    flmn fatlum per kto faktet.
    te gjithe le te hedhin faktet nga pervoja e vet.. ose qe i kan degjuar nga familjaret e miqt e tyre..

    kur lexon kto krime behet njeriu me i kujdes-shem per situaten sot ne kosove..
    te mbajm syt hapur se ata barbaret serb aty afer jan e mezi presin po u erdhi shanci..

  3. #143
    i/e regjistruar Maska e fattlumi
    Anëtarësuar
    03-01-2010
    Postime
    3,412
    Citim Postuar më parë nga Brari Lexo Postimin
    flmn fatlum per kto faktet.
    te gjithe le te hedhin faktet nga pervoja e vet.. ose qe i kan degjuar nga familjaret e miqt e tyre..

    kur lexon kto krime behet njeriu me i kujdes-shem per situaten sot ne kosove..
    te mbajm syt hapur se ata barbaret serb aty afer jan e mezi presin po u erdhi shanci..
    Thnx Brari.kete postim e pata bere gati ta postoj tek tema poashtu e hapur nga une "qyqarlleku i ushtrise serbe"mirepo moderatoret e kane hequr,nuk e di shkakun pse edhe pse nuk ma merr mendja qe ka qene ne ndonje kundershtim kunder forumit perveq se i pata postuar edhe dy linka mbi qyqarllekun e kesaj ushtrie qe ka bere ne bosnje.edhe nje here thnx

  4. #144
    i/e regjistruar Maska e fattlumi
    Anëtarësuar
    03-01-2010
    Postime
    3,412
    Njera nga varrezat ne Batajnice ku ishin vorrosur shqiptaret pasi ishin vrare ne Kosove per ti fshehur krimet
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  

  5. #145
    i/e regjistruar Maska e fattlumi
    Anëtarësuar
    03-01-2010
    Postime
    3,412
    Deshmija qe tronditi Hagen.


    INFERNO ne fshatin Termje


    Taraxha (Tërrni, ose Termje)
    Shtrihet rreth 8 km në jugperëndim të Therandës. Është vendbanim i tipit të grumbulluar, në një luginë afër kodrës së afërt.

    Sipërfaqja: 467 ha, 48 ari, 45 m.

    Familjet: Vranoci, Llapatinca (Muhaxheri), Obrazhda, Gashi, Balaj, Rexhaj, Voci, Shaqiri, Vraniqi, Shabanaj, Sofra etj.


    Mikrotoponimet më karakteristike: Zabeli i Pashës, Lesku, Nërjaz, Livadhe të Thata, Ugaret, Rruga e Nëpërbishtit, Rrezina, Resula, Tuma, Arat e Gjata, Arat e Mëdha, Brelloci, Kulla e Ali Haj-dciht etj.

    Tërë lokaliteti rreth këtij vendbanimi ishte i banuar që nga antikiteti. Jo larg tij janë zbuluar gjurmët e vendbanimeve ilire, si p.sh. në Hisar, Tarazhdë, Gjinoc, Leshan etj.

    Para agresionit serb fshati kishte 120 shtëpi me rreth 1200 banorë shqiptarë. Më 24 e 25 mars të vitit 1999 forcat paramilitare serbe rrethuan fshatin. Aty pushteti serb vranë e masakruan atë natë 46 civilë, pleq, gra e fëmijë të moshave të ndryshme dhe gjinive të ndryshme, në mesin e tyre kishte edhe 9 mysafirë nga Gurra (Studençani) dhe 1 mysafir nga Qëndresati (Randobrava) që ishin strehuar aty. Vetëm nga ky vendbanim janë vrarë 29 persona. Pastaj, ato ia vunë zjarrin fshatit dhe i dogjën 90% të shtëpive pothuajse në tërësi. U dogj dhe u shkatërrua shkolla fillore me dokumentacionin dhe bibliotekën e saj, shtëpia e kulturës etj. Sipas shënimeve të Kuvendit Komunal në vitin 2000 kishte 1270 banorë.

    Sipas raportit të Human Right Watch, në fshatin Tërrne, gjashtë kilometra në jugperëndim të Suharekës, do të gjenin vdekjen të paktën njëzetë e katër persona, sipas shënimit tjetër deri në tridhjetë e gjashtë persona, duke përshirë edhe shtatë fëmijë të moshës pesëmbëdhjetë vjeç, madje edhe më të vegjël. Kjo ngjarje ka ndodhur më 25 mars, në ora 6 të mëngjesit. Trupat e tyre kriminelet i kishin tërhequr.



    Kjo eshte deshmia tronditese e njerit nder ata qe moren pjese direkte ne krimet e kryera ne Kosove.Eshte deshmia pothuajse kryesore qe ka qene ne procesin kunder Millosheviqit,e sigurisht qe do te jete edhe deshmi ndaj tjereve kriminele qe gjenden ne Hage ose ende jane te lire.Eshte deshmi e dores se pare,pershkruhen edhe detajet.Ky ushtar qe deshmon eshte malazez dhe ka sherbyer ne kohen e luftes ne Kosove.Ne pamundesi per te marre pasaporte per te udhetuar per ne Hage nga policia sepse si duket policia ishte ne dijeni se ky do deshmoje,ky deshmon me video-lidhje nga nje vend tjeter drejtperdrejt ne gjygjin e Hages.Eshte person i mbrojtur ne kete deshmi me shifren K41 mirepo ndoshta edhe ne te ardhmen edhe ky do te gjindet ne Hage ne karriken e te akuzuarit per krime lufte,e ndoshta edhe per gjenocid.Deshmia e tij ka tronditur jo vetem Hagen dhe boten perendimore mirepo edhe vet Serbine sepse nje mendje e shendoshe sigurisht nuk mund te shkoj aq larg sa kan shkuar veprimet konkrete te disa krimineleve.




    Prokurori Rainfeld: Zoteri K-41 a keni qene ndonjehere te denuar per qfaredo lloj vepre te paligjshme,a keni qene ndonjehere ne gjygj per ndonje veper?

    Deshmitari K-41: Jo.

    Prokurori Rainfeld: A keni poseduar ndonjehere pasaporte?

    Deshmitari K-41: Jo,skam pasur.

    Prokurori Rainfeld: A keni pasur pasaporte qe te mund te udhetonit ne gjygjin e Hages per te dhene kete deshmi?

    Deshmitari K-41: Nuk kam mundur ta nxjerr pasaporten,koha ka qene shume e shkurter.

    Prokurori Rainfeld: Siq kam kuptuar une kerkesa per tu pajisur me pasaporte duhet te dorezohet ne polici,a eshte e vertete?

    Deshmitari K-41: E vertete.

    Prokurori Rainfeld: A ka ndonje arsye qe ti ske dashur te paraqitesh ne polici per te marre pasaporte?

    Deshmitari K-41: Po egziston nje arsye qe nuk kam shkuar atje.Arsyeja eshte se para 2 muajve ata(policet)kishin qene ne shtepine time per te me kerkuar,per kete u njoftova nga vellai im dhe pastaj kerkova ndihmen e nje kusheriri te ma zgjidh ate problem pasiqe nuk e dija se per qka eshte fjala.

    Prokurori Rainfeld: Zoteri K-41,me sa kuptova ti ke filluar sherbimin tuaj ne armeten jugosllave prej dates 17 mars 1998?

    Deshmitari K-41: Po.

    Prokurori Rainfeld: Sa ju kane zgjatur ushtrimet para se te ju dergojne ne Kosove?

    Deshmitari K-41: Ushtrimet kane zgjatur 3 muaj e 20 dite.Me vone qendruam deri me 9 dhjetor kur edhe mu be transferimi ne brigaden 549 te motorizuar ne Prizren.

    Prokurori Rainfeld: Dhe kush ishte komandant i brigades 549 te motorizuar ne Prizren?

    Deshmitari K-41: Komandant ishte togeri Bozhidar Delic.

    Prokurori Rainfeld: A e dini ju si pjestare i kesaj brigade se cilat zona ne kete rrethine ishin nen pergjegjsine e kesaj brigade?

    Deshmitari K-41: Po,zona jone e pergjegjesise ishte Prizreni,Suhareka,Rahoveci deri ne kufi,Dragashi si dhe rrethina e Prizrenit deri ne kufirin me Shqiperine.

    Prokurori Rainfeld: Brenda kesaj brigade ka egzistuar bataljoni dhe ceta per logjistike.A keni qene ju pjestar i kesaj cete.

    Deshmitari K-41: Po.Une kam qene pjestar i kesaj cete.

    Prokurori Rainfeld: Cilat kane qene detyrat e juaja?

    Deshmitari K-41: Ceta jone ka pasur detyre mirmbajtjen e kamioneve edhe pse deri ne dhjetor kemi punuar edhe ne rregullimin e rrugeve,deri ne karaole,kemi qelur edhe kanalin per uje deri ne karaole,kemi bere sigurimin e ushqimit etj.

    Prokurori Rainfeld: Kush ishte komandant i ketij bataljoni per logjistike?

    Deshmitari K-41: Komandant i ketij bataljoni mbeshtetes(logjistike)te ciles edhe une i kam takuar ishte kapetani i klasit te pare Pavle Gavrilovic.

    Prokurori Rainfeld: Dhe ceta teknike nen kuadrin e ketij bataljoni kush ishte komandant i saj?

    Deshmitari K-41: Ishte nen komanden e Dragisha Jaqimovicit.

    Prokurori Rainfeld: A ka marre pjese edhe ceta juaj teknike(logjistike)ne operacione terreni?

    Deshmitari K-41: Po.

    Prokurori Rainfeld: Dhe kur e keni bere kete kush merrte komanden per keto operacione terreni?

    Deshmitari K-41: Gjate ketyre operacioneve komanden e kishte Kozlina Rajko.

    Prokurori Rainfeld: Dhe sa gjate qendruat ju ne kete cete ne Prizren?

    Deshmitari K-41: Ne kete qete kam qendruar deri me 10 qershor 1999.

    Prokurori Rainfeld: Dhe pergjate kesaj periudhe d.m.th. prej 9 shtatorit 1998 deri me 10 qershor 1999 a keni marre ju personalisht pjese ne keto operacione terreni ose ne operacione ushtarake?

    Deshmitari K-41: Po.Kam marre pjese shume here.

    Prokurori Rainfeld: A ju kujtohet te keni marre pjese ne operacionin ne vendin e quajtur Lubizhd te Hasit?

    Deshmitari K-41: Po kam marre pjese ne kete operacion.

    Prokurori Rainfeld: Se pari,qka ne te vertet ka ndodhur atje ne kohen qe eshte kryer ky operacion?

    Deshmitari K-41: Ky operacion u ndermorr ne muajin dhjetor.Dhe neve na eshte thene te shkojme atje dhe te demonstrojme fuqine tone.Mirepo kur ne kemi mberritur ne kete fshat e kemi marre vesh se nuk eshte fjala per kurrfare demonstrimi te fuqise(manovra ushtarake).Kur kemi mberritur ne Lubizhde Has kemi kaluar permes ketij fshati dhe jemi pozicionuar permbi fshatin.Aty i kemi pergatitur pozicionimin dhe na eshte thene qe kush te mundohet te hyje ne kete fshat,dhe qdo levizje qe hetojme duhet te gjuajme ne ta.Dhe ketu qendruam tere diten deri ne mbremje dhe ne mbremje u terheqem dhe u vendosem ne shtepine e pare te fshatit.Nga ato shtepi na eshte thene qe ti perzeme njerzite nga shtepite e tyre qe te mund ne te kalonim naten ne ato shtepi.Pastaj ne mengjes parpe ktheheshim ne ato pozicione,pastaj ne mbremje prape ktheheshim ne shtepite e fshatit dhe keshtu deri ne mbremjen e ardhshme kur u terhoqem ne kazerme.

    Prokurori Rainfeld: Kush ju urdheroi per keto qe sapo i thate?

    Deshmitari K-41: Po,kjo ishte policia ushtarake ne komanden e Konjikovacit.Dhe ata na thane qe mbremjeve te vendosemi ne fshat dhe ti debojme banoret nga aty per te mundur ne te kalojme naten aty.

    Prokurori Rainfeld: Qe te jemi te qarte,a thuani ju qe ushtria dhe policia vepronin ne bashkepunim,kush i deboi keta njerez nga fshati?

    Deshmitari K-41: Po.kemi qene bashke ne shume fshatra,qeta jone kemi qene si te ndare nga policia ushtarake.Policia ushtarake qendronte poshte ne fshat,dhe ne mbremje kur ne zbritnim poshte ne fshat,na ipej urdheri qe ne bashke me policine ushtarake ti debojme fshataret te cilet i percillnin deri jashte fshatit policia ushtarake.

    Prokurori Rainfeld: Me vone a keni marre pjese ne nje operacion tjeter,ne shkurt te vitit 1999?

    Deshmitari K-41: Po kam marre pjese dhe me sa me kujtohet ishte ne fshatin Jeshkove.

    Prokurori Rainfeld: Mund te na pershkruani se qka ka ndodhur ne ate fshat Jeshkove?

    Deshmitari K-41: Ne fshatin Jeshkove ne kemi marre alarmin(uzbunu)diku rreth ores 3 dhe shkuam,nuk e dinim saktesisht se ku po shkonim.Kur te nesermen hypem ne kamiona dhe jemi derguar permbi kete fshat,komandanti yne na tha qe behet fjale per nje operacion ku do te marrin pjese rreth 700 ushtare dhe pjestaret e njesise speciale te policise.Dhe kur u vendosem ne pozicione permbi fshatin Jeshkove,filluan artilerija,topet kunderajror dhe "pragat"qe te gjuajne kete fshat.
    Kur mbaroi ky granatim ne u nisem qe ta pastrojme fshatin.Dhe kjo ka vazhduar ashtu deri ne mbremje.

    Prokurori Rainfeld: Sipas teje qka nenkuptonte kjo "me pastru fshatin".Si e keni kuptuar ju kete?

    Deshmitari K-41: Kuptuam se ne ate fsht askush sduhej te mbetej gjalle,sepse na eshte thene qe ne kete fshat nuk eshte kerkush perveq pjestareve te UCK-se.

    Prokurori Rainfeld: E nga ajo qe kuptuet me vone,a ju doli kjo e sakte?

    Deshmitari K-41: Ne kete aksion ashtu siq kam pare une kane qene 10 njerez te vdekur dhe asnje nga ata nuk ka pasur uniforme.Jo nuk ka patur UCK aty.

    Prokurori Rainfeld: Zoteri K-41.Thate qe ne fshat eshte gjuajtur me lloje te ndryshme armatimi.Mund te na thuani qfare lloj armatimi ka qene ky?

    Deshmitari K-41: Ka qene aramtim ushtarak,tankse,ishin te perfshire edhe topat kunderajror,si dhe "pragat",poashtu qe eshte armatim kunderajror.

    Prokurori Rainfeld: Pergjate ketij granatimi ose edhe ne fazen kur ju dhe ushtaret tjere hyte ne fshat e keni verejtur ndokend nga fshati te kete shtene ne ju?Me nje fjale a gjuajti kush me arme nga fshati ne ju?

    Deshmitari K-41: Jo nuk kam verejtur te kete gjuajtur kush ne ne,perveq se nje pjese e ushtarev ne grupin pas neve shtinin,menduam qe eshte UCK,kuptuam qe dikush ishte fshehur ne malin afer dhe pas saj ushtaret tane kishin filluar te gjuajne ne drejtim te nje njeriu aty ne mal.

    Prokurori Rainfeld: A e pate ju ate njeri,dhe nese po,a kishte pasur ai njeri uniforme?

    Deshmitari K-41: Jo kishte qene ne rroba civile dhe kur kishte dal nga mali i trembur i kishte ngritur duart larte.

    Prokurori Rainfeld: Ju thate qe personalisht keni pare 10 trupa te njerzve te vrare.A mund ta dini se ne tere ate operacion sa njerez jane vrare ne teresi?

    Deshmitari K-41: Siq kam marre vesh edhe nga ushtaret tjere aty ne tere ate operacion aty ishin vrare dikund 30 persona.E me syte e mi i kam pare 10.

    Prokurori Rainfeld: Faleminderit K-41.Tash do ju lus te na rrefeni per javen e fundit te muajit mars.A ju kujtohet se si kapetan Gavrilovic te ju kete japur urdhera per te kryer diqka?

    Deshmitari K-41: Po,me kujtohet,kjo ka ndodhur ne muajin mars,saktesishte daten nuk e di mirepo e di se ishte nate kur kishin filluar bombardimet nga ana e Nato-s.Ate nate rreth ores 21 ose 22 erdh kapetan Gavrilovici dhe na urdheroj qe te gjithe ushtaret te jene te pergatitur me te gjitha mjetet qe duheshin per lufte.

    Prokurori Rainfeld: Dhe a u pergatitet ju me te gjitha?

    Deshmitari K-41: Po.

    Prokurori Rainfeld: A jeni nisur menjehere apo jeni nisur te nesermen ne mengjes?

    Deshmitari K-41: Nuk jemi nisur menjehere,jemi nisur te nesermen ne oret e hershme te mengjesit.

    Prokurori Rainfeld: Ku keni shkuar dhe si keni arritur deri atje?

    Deshmitari K-41: Ne kemi hyre neper kamione te nesermen dhe kemi shkuar permes fshatit Malesi e Re dhe kemi arritur deri tek kodrat e fshatit Termje,ne anen jugore te Termjes.

    Prokurori Rainfeld: Kur keni arritur atje sa ishte ora,perafersisht?

    Deshmitari K-41: Mendoj se ishte ora 4 ,heret ne mengjes.

    Prokurori Rainfeld: A keni pasur artileri te rende dhe armatim tjeter ne grupin e juaj te brigades 549 te motorizuar?

    Deshmitari K-41: Ne grupin tone ne kishim nje top kunderajror ne ate kodrine permbi Termje.

    Prokurori Rainfeld: Na thuani kur shkuat aty kush ishte nga komandantet e juaj aty me ju?

    Deshmitari K-41: Nga oficiret aty ishin komandanti i batalionit,Pavle Gavrilovic,zevendesi i tij Gligorevic,ishte edhe kapetan Jaqimovic,si dhe Kozlina Rajko,Delic,dhe nje Miroslav,emrin e sakte nuk ia di.

    Prokurori Rainfeld: Dhe ne keto momente kush komandonte me ju?

    Deshmitari K-41: Ne ne keto situata kur shkonim ne ndonje operacion komandimin e merrte Kozlina Rajko.

    Prokurori Rainfeld: E policija?

    Deshmitari K-41: Jo,ne kete rast i pranishem ishte vetem nje polic,me duket se ishte nga fshati Novake,sepse si duket e njihte terrenin e per ate shkak edhe e kishin derguar me neve.

    Prokurori Rainfeld: Pra ky ishte nje operacion ne teresi i ushtrise ,me pjesmarrjen e vetem nje polici?

    Deshmitari K-41: Po,ashtu eshte.

    Prokurori Rainfeld: Mund te na pershkruani se perveq ketyre qe i permendet me larte,sa ceta,ose bataljone kane marre pjese ne kete operacion?

    Deshmitari K-41: Me sa me kujtohet,ishin 3 ceta,tre komandant qe i komandonin keto ceta,dhe ne to perafersisht ishin diku prej 80 deri 100 ushtare.

    Prokurori Rainfeld: Ne rregull.Mund te na thuani tash shkurtimisht,rrefeni ate qe ka ndodhur me fjalet tua,kur filloj kjo,kush qka beri etj?

    Deshmitari K-41: Ne mengjes kur kemi arritur ne ate koder kemi zbritur nga kamioni,jane fshehur kamionet qe te mos mund te shihen.Ne koder eshte vendosur topi kunderajror ne ate pozicion qe te mund te kete efekt ne tere fshatin.Pas kesaj ne kemi pritur aty ne koder,me oficeret tone dhe kapetan Gavrilovici ju foli oficereve qe te ju jap urdherat.Oficeret u afruan te Gavrilovici dhe ky i pyeti qe a jane te gatshem ushtaretper aksion.Ata iu pergjigjen "po"dhe pas kesaj ai drejtoi doren kah fshati Termje dhe tha"sot ketu askush sduhet te mbetet i gjalle" dhe pas kesaj oficeret pasi e moren komanden u nisen ne drejtim tonin.

    Prokurori Rainfeld: Ku qendronit ju derisa Gavrilovic i dha keto urdhera oficereve?A e degjuat ju personalisht?

    Deshmitari K-41: Po,une isha aty,3 ose 4 metra larg kapetanit Gavrilovic dhe Kozlines,aty ishin edhe tjere ushtare perreth meje qe i degjuan keto fjale.

    Prokurori Rainfeld:Pasi i dha keto urdhera,qka ndodhi me pastaj?

    Deshmitari K-41: Pasi u dhane keto urdhera oficeret me ushtare u nisen drejt fshatit dhe nje oficer me disa ushtare qendroi ne koder.Duke zbritur teposhte tere ushtria e mori vesh se per qka eshte fjala dhe duke u afruar kah fshati ne menyren duke zene pozicione dhe ashtu arritem deri tek fshati.Gjate zbritjes ne fshat e pashe me ne periferi te fshatit nje fshatar qe mbante nje torbe,me siguri kishte ushqim ne te.Pastaj degjova nje rafal automatiku dhe pashe kete njeri duke rene ne toke i vdekur.Pas kesaj filloi granatimi ne fshat me topin kunderajror.Kjo vazhdoi panderprere perreth 20 minuta dhe pas kesaj kohe ne kemi hyre ne fshat.Kur hyme ne fshat pame dy kolona fshataresh te tmerruar,njera kolone ishte nisur ne drejtim te fshatit Leshan dhe grupi tjeter ne drejtim te majte kah fshati Potok.

    Prokurori Rainfeld: Kush e vrau fshatarin qe kishte torben ne shpine?

    Deshmitari K-41: Oficeri yne Kozlina.

    Prokurori Rainfeld: A e pate ju kete?

    Deshmitari K-41: Po ne e pame kur ai shtiu ne ate fshatar.

    Prokurori Rainfeld: Pergjate granatimit te fshatit me top kunderajror ose pas kesaj a i keni pare fshataret.Qka benin ata?

    Deshmitari K-41: Per fshataret qe une i pashe tregova me larte ata ishin duke ikur te frikesuar,ne drejtim te Leshanit dhe ne drejtim te Potokut.

    Prokurori Rainfeld: Qfare bete ju dhe ushtaret tjere derisa zgjati granatimi?

    Deshmitari K-41: Sa zgjati granatimi une dhe ushtaret tjere rrinim ne pozicione afer dhe prisnim derrisa te ndalej granatimi qe ne hynim ne fshat.

    Prokurori Rainfeld: Kur hyte ne fshat pas granatimit,a takuat ndokend aty,a pate ndonje njeri?

    Deshmitari K-41: Momentin kur hyne ne fshat pame nje fshatar i cili vraponte ne mes shtepive diku 300 deri 400 metra larg nga ne,pastaj u degjua nje rafal dhe njeriu ra i vdekur ne toke.

    Prokurori Rainfeld: A e pate se kush qelloi ne te?

    Deshmitari K-41: Jo.

    Prokurori Rainfeld: Qfare ndodhi me pastaj?

    Deshmitari K-41: me se pari ne te hyre te fshatit ja vume flaken nje sane qe ishte aty,pastaj te ndare ne grupe ka 2 ose 3 ushtare filluam te hyme neper shtepite e fshatit.Shtepite i digjnim te gjitha me rend.

    Prokurori Rainfeld: Me urdher te kujt i benit keto?

    Deshmitari K-41: Me urdher te oficerit tone.

    Prokurori Rainfeld: Qka keni bere kur keni hyre ne shtepite radhazi,qka keni kerkuar?

    Deshmitari K-41: Kemi kerkuar mos ka mbetur ndonje njeri ne keto shtepi.Oficeri yne na i dha komandat qe ne grupe ka 2 ose 3 ushtare te hyjme e te kerkojme neper shtepi mos ka njeri brenda shtepive.

    Prokurori Rainfeld: Ne 10 ose 15 shtepite e para qe keni hyre a keni hasur ne ndoke,a keni gjetur diqka?

    Deshmitari K-41: Ne ato dhjete shtepite nuk kemi gjetur aske.

    Prokurori Rainfeld: Pasi i kontrollonit shtepite ju ja venit flaken qdo shtepije apo?

    Deshmitari K-41: Po,e vertete eshte.

    Prokurori Rainfeld: Ne njeren prej shtepive a ju kujtohet nje incident me nje njeri te moshuar.Qka ndodhi me ate plak?

    Deshmitari K-41: Po,me kujtohet ky rast.Ky plak ishte perndjekur nga shtepia dhe oficeri i thote nje ushtari ta vras kete plak,mirepo ushtari nuk mundi ta beje kete,dhe pastaj oficeri i ra me kondak te pushkes plakut dhe e mbyti,pasi u rrezua edhe nje rafal kokes ia dha dhe iu kthye ushtarit e i tha: "keshtu behet kjo pune".

    Prokurori Rainfeld: Cili ishte ky oficer qe e vrau kete plak?

    Deshmitari K-41: Ky ishte oficeri yne Kozlin,ndersa ushtari qe nuk deshi ta vras plakun ishte Milloshevic i cili tha"une smund ta vras kete njeri".

    Prokurori Rainfeld: Qka ndodhi me shtepine e ketij plaku?

    Deshmitari K-41: E dogjem,sikur shtepite tjera.

    Prokurori Rainfeld: A vazhduat pastaj shtepi me shtepi?

    Deshmitari K-41: Po.

    Prokurori Rainfeld: A mund te na tregoni rastin kur keni hasur edhe ne fshatar tjere duke i kontrolluar shtepite?

    Deshmitari K-41: Po kur hyme ne nje oborr e pame se perdja nga dhoma brenda e nje shtepie levizi dhe ne e ditem qe eshte dikush brenda.Ne kete oborr ishte nje shtepi ne te majte dhe nje ne te djathte dhe kishte edhe nje garazhe aty ne te majte.Une me disa ushtare tjere hyme ne kete shtepi,ne shtepine qe ishte ne te djathte dhe njerezit qe ishin brenda i debuam dhe i vendosem ne oborr.

    Prokurori Rainfeld: Kush i deboi keta njerez dhe si u debuan?


    Deshmitari K-41: Ushtaret qe hyne ne shtepi.

    Prokurori Rainfeld: A ishit edhe ju ne mesin a ketyre ushtareve?

    Deshmitari K-41: Po,edhe une kam qene me ta qe kemi hyre ne shtepine e djathte.

    Prokurori Rainfeld: A ju keni drejtuer ketyre njerezve me tytet e pushkeve?

    Deshmitari K-41: Po,logjikisht,ne ju drejtonim tytat e pushkeve atyre,kur e hapnim deren ku ishin ata dhe ashtu me tyta te drejtuara i detyronim te dilnin jashte ne oborr.

    Prokurori Rainfeld: A dini se sa njerez ishin aty dhe mosha e tyre qfare ishte?

    Deshmitari K-41: Njerezit qe i debuam ne oborr mendoj qe ishin rreth 15 njerez.Kishte gra,pleq dhe me kujtohet ishte edhe nje foshnje qe e pashe.

    Prokurori Rainfeld: Si mendoni kur thuani foshnje?

    Deshmitari K-41: Po ashtu,ishte foshnje,ndoshta e kishte nje vit,ose ende nuk e kishte mbushur nje vit.

    Prokurori Rainfeld: Qka ju thate ketyre njerezve kur i debuat jashte?

    Deshmitari K-41: Kur dolen jashte oficeri yne i tha nje ushtari qe ta merr njerin nga meshkujt qe ishin aty te ulur ne oborr dhe i tha dergoje ne garazhe dhe pyete mos ka para me vete.Kur iu pergjigj fshatari qe nuk ka para ai i tha te kthehet dhe te ulet aty ku kishte qene me pare bashke me ata tjeret anetare.Disa ushtareve qe ishin aty iu tha oficeri qe te nisen ka dera e oborrit per te dal jashte,dhe ne qe ishim diku 4 ose 5 ushtare na tha te qendrojme me te.

    Prokurori Rainfeld: Para se te vazhdojme me tej.Perveq qe iu kerkua ketyer civileve para,a i pyeti ndokush per UCK?

    Deshmitari K-41: Po.I pyeten ku eshte UCK-ja,a ka ketu UCK,.Ata u pergjigjen qe ketu kurre nuk ka pasur UCK.

    Prokurori Rainfeldhate me heret se ishin me shume ushtare aty ne oborr dhe mbetet vetm 4 ose 5.Qka ndodhi me pastaj?

    Deshmitari K-41: Ushtaret tjere u nisen,dhe ne qe mbetem aty 4 ose 5,sa mbetem,oficeri na urdheroi te shtiejme ne kete grup te civileve qe ishin ne oborr,dhe qe ishin para neve.

    Prokurori Rainfeld: A e bete ju kete?

    Deshmitari K-41: Po.

    Prokurori Rainfeld: Kush gjuajti ,kush shtiu ne keta njerez?

    Deshmitari K-41: Gjuajti,shtiu oficeri yne dhe ne 4,5 ushtaret qe ishim aty.Te gjithe shtiem ne ta.

    Prokurori Rainfeld: Edhe ti?

    Deshmitari K-41: Po,edhe une.

    Prokurori Rainfeld: A gjuajtet ne te gjitha viktimat qe ishin aty?

    Deshmitari K-41: Po,grupi yne aq sa ishim gjuajtem ne te gjithe ata qe i patem perpara.

    Prokurori Rainfeld: Qka ndodhi me keta njerez qe ju pushkatuat?Nese ju kujtohet?

    Deshmitari K-41: Te gjithe njerezit ne te cilet ne gjuajtem me arme filluan te bien ne toke njeri prane tjetrit,dhe me se shumti qe me ka mbetur ne mendje eshte foshnja e vogel e cila ishte goditur me tre plumba dhe leshonte nje klithme te paimagjinueshme.

    Prokurori Rainfeld: Do te thote qfare ndodhi me keta njerez?


    Deshmitari K-41: Nuk e di ata i vrame aty.Une doja qe sa me shpejt te largohem nga ai vend.Pas kesaj oficeri yne na urdheroi qe ta kontrollojme dhe shtepine qe ishte ne te majte,ne mos ka mbetur dikush brenda.

    Prokurori Rainfeld: A hyte ne ate shtepi ne te majte?

    Deshmitari K-41: Po,ne pame betem nje plak qe ishte i vrare.Askush tjeter nuk ishte ne shtepi,dhe dolem.

    Prokurori Rainfeld: Kur dolet,kah shkuat qka bete,qka degjuat?

    Deshmitari K-41: Kur dolem nga ajo shtepi,u larguam edhe nga ai oborr.Aty ishte rruga qe e pershkonte tere fshatin ne mes.Njeri nga ushtaret kishte verejtur edhe nje perde te dritares duke levizur ne nje shtepi tjeter.Pas nje kohe u degjua kur u thye xhami dhe ne ate dhome brenda u gjuajt nje bombe.I degjuam disa klithma dhe piskatje dhe pasi eksplodoi bomba nuk u degjua me asnje ze.

    Prokurori Rainfeld: Do te thote ju keni vazhduar edhe me tej pas ketij incidenti kur i vrate ata 15 civilet?

    Deshmitari K-41: Po.

    Prokurori Rainfeld: Kur e late vendin ku i vrate keta 15 njerez ku shkuat?

    Deshmitari K-41: Pasi aty afer kishte qene nje shitore oficeri yne na tha qe mund te shkojme e te marrim sepse ushqimi na duhej.

    Prokurori Rainfeld: Dhe a shkuat?

    Deshmitari K-41: Po,shkuam ne ate shitore dhe qdokush mori ate qe iu desht.

    Prokurori Rainfeld: Ketu do ndalemi pak.Pergjate krejt granatimit dhe pas tij kur ju hyte ne fshat a degjuat per ndonje moment qe dikush nga fshataret te kete gjuajtur ne ju ose te keni degjuar ndonje krisme te kete ardhur ne drejtim tuajin nga ndokush ne fshat?

    Deshmitari K-41: As nuk ka pasur te shtena dhe as nuk ka pasur shenja qe ne kete fshat te kete pasur UCK.


    Prokurori Rainfeld: Pasi qe moret ne shitore ato qe deshet,a u larguat nga fshati?

    Deshmitari K-41: Po pastaj kemi kaluar pergjate nje ure qe ndodhej ne te majte dhe aty pame 7 ose tete femra te zhveshura,qe po ashtu ishin te vrara.

    Prokurori Rainfeld: Femrat qe ju i pate aty,mund te na thuani,si ishin vrare ato,a kishin qene te plasura ne fyt apo si ishin vrare?

    Deshmitari K-41: Femrat qe ishin aty afer rruges ne nje livadh shihej qe ishin te vrara me plumba nga arme automatike.

    Prokurori Rainfeld: Pasi permendet kete ure ku shkuat mepastaj?

    Deshmitari K-41: Shkuam pertej kesaj ure,dhe kur u larguam nga kjo ure nja 200 ose 300 metra hasem ne nje grup te njerezve qe kishin ikur nga ky fshat ku kishim qene me pare.Aty ishte nje ure tjeter e thjeshte vetem sa per te kaluar ne anen tjeter,nje ure primitive e bere me nje dru dhe aty kishin qene diku prej 30 deri 40 fshatar.Njeri nga ushtaret tha se duhet ti vrasim,mirepo togeri Jaqimovic qe u gjend aty iu lut qe grate dhe femijet te leshohen,gje e cila u be.Grate dhe femijet i leshuam dhe nje njeri qe me kujtohet ishte invalid,ishte pa kembe.Keta i leshuam ndersa te tjeret,diku 4 ose 5 meshkuj i pushkatuam,i vrame.


    Prokurori Rainfeld: A mund te na thuani moshen e ketyre qe sapo i kishit vrare/


    Deshmitari K-41: Keta meshkuj qe ne i vrame ishin diku prej 40 deri 50 vjeqar.

    Prokurori Rainfeld: Si u vrane dhe kush i vrau/

    Deshmitari K-41: Ne momentin kur eshte shtene ne ta une kam qene nja 10 metra,sepse rrija pak me larg sepse sdoja prape te marr ndonje urdher per te shtene ne njerez.Aty ishin te dy cetat dhe kishte shume ushtare.Nuk pashe se kush gjuajti ne ta.

    Prokurori Rainfeld: Qka bete me tej,a vazhduat per tek fshati tjeter?

    Deshmitari K-41: Pas kesaj kemi vazhduar edhe perreth 600 metra dhe jemi ndalur te pushojme pak dhe te sherbehemi me ato qe i kishim marre ne shitore,dhe pas ketij pushimi ne meoficerin dhe ne qe dikund 10 ushtar vazhduam pertej nje kodre per ne Mamushe.

    Prokurori Rainfeld: Deri sa ishit duke pushuar a degjuat ndonje krisme te topave kunderajror se si granatohej fshati Mamushe.

    Deshmitari K-41: Kur i kemi spastruar ato pozicione na eshte dhene urdher qe te veprojme ne shtate,tete shtepite qe ishin ne periferi te Mamushes.Pasi eshte kryer granatimi,ne jemi nisur dhe na eshte thene qe ato shtepi duhet tiu veme flaken.

    Prokurori Rainfeld: Pasi i dogjet keto shtepi ju u kthyet ne Termje ate nate apo?

    Deshmitari K-41: Pasi i kemi djegur keto shtepi atehere jemi kthyer grupi yne prej 10 ushtareve bashke me oficerin tone.Kishte filluar te erresohej keshtu qe na u tha te kthehemi ne ate kodren ku ishte edhe kapetan Gavrilovici.U nisem drejt ures.Kur kemi hyre ne fshatin Termje,pame qe disa fshatar aty ishin kthyer,ne i pame ata nga drita e cigares se tyre.

    Prokurori Rainfeld: Kush ishin keta njerez,a ishin shqiptar apo?

    Deshmitari K-41: Po ne i pame vetem permes cigareve te tyre te ndezura dhe njerin prej tyre e thirri dikudh ngas ne dhe ai filloi te afrohet duke folur se ska faj asgje,qe sapo ka ardhur nga Leshani dhe nuk di asgje mirepo oficeri yne nuk foli asgje me te dhe vetem e qelloi ne koke me plumb dhe e la aty te vrare.Po ata ishin shqiptare pasi ky qe u vra mbante plisin.


    Prokurori Rainfeld:Sa gjate qendruat ne fshatin Termje?

    Deshmitari K-41: Ne pasi qe u vra ky plak me plis qe ttregova tash oficeri na tha qe duhet te kthehemi aty ku kishim qene me heret dhe qe atje do ta kalojme neten.


    Prokurori Rainfeld: A ju kujtohet nje incident ne te cilin dy njerez vinin rruges prej Mamushe per ne Termje?

    Deshmitari K-41: Po kjo ishte diten e fundit qe qendruam ne aty,pra ne ishim kthyer ne kodren ku ishte Kapetan Gavrilovici.Kur mberritem ne koder dikush i hetoj duke ecur keta njerez mu ne vendin ku kishim qene ne me pare aty prane lumit dhe ushtria filloi te gjuaj ne ta.Ata u shtrine ne toke duke piskatur:" Vojsko ne pucaj" (ushtri mos gjuani).Kur degjoi keto oficeri tha mos gjuani.Dhe pastaj njeri nga keta dy njerez u ngrit ne kembe me duart larte dhe u nis ne drejtimin tone.Ai i cili mbet i shtrire ishte goditur nga topi kunderajror.Ky tjetri qe vinte ne drejtim tonin me duart larte ishte diku afer 80 metra.
    Ne kete kohe bashke me oficerin Fejzic ishte edhe oficeri Kozlina.Diqka kane folur ne mes veti dhe Fejzic u nis ne drejtim te ketij njeriu,dhe ne kete kohe njeriu ishte afruar afer nesh diku rreth 20 metra.Pastaj Fejzic u ndal tha shtiu ne te dhe e vrau.

    Prokurori Rainfeld: Qka folen keta dy oficeret ne mes vete para se ta vrasin ate njeri?

    Deshmitari K-41: Degjova kur Kozlina i tha Fejzicit: "Duhet edhe ti te nenshkruhesh",ne kuptuam qe edhe Fejziqi duhej te vriste dike.Pas kesaj ai u afrua deri ne 20 metra afer atij njeriu qe mbante duart larte dhe e qelloi me plumb dhe e mbyti.Pastaj u kthye nga ne duke qeshur se i dukej vetja se beri diqka te madhe.


    Prokurori Rainfeld:Pasi qe e vrau Fejzici kete njeri qe ishte dorezuar,a u kthyet ju ne Termje?


    Deshmitari K-41: Jo,pas kesaj ne jemi kthyer ne Prizren.


    Prokurori Rainfeld: Mire.Keni shkuar ne Prizren.E diten tjeter qfare ndodhi?

    Deshmitari K-41: Diten theter na eshte thene qe te shkojme prape ne Termje.Kemi hypur ne nje kamion ushtrie dhe ishte edhe nje kamion civil qe shkonim atje ne Termje.Na u dha urdher qe nese hasim ne ndonje njeri rruges ose edhe ne Termje ti vrasim,d.m.th.nese shohim dike ta vrasim.

    Prokurori Rainfeld: Kush ju urdheroi?

    Deshmitari K-41: Na tha oficeri,Kozlina,qe nese shphim ndokend tavrasim.

    Prokurori Rainfeld: Edhe ti ishe ne mesin e ushtareve qe hypen ne kamion.Permendet edhe nje kamion civil.A i takonte edhe ky kamion brigades se juaj?

    Deshmitari K-41: Nuk e di kujt i ka takuar kamioni civil.Vetem qe e di se edhe ai kamion erdh me neve atje.

    Prokurori Rainfeld: Mire a e dini kush voziste ate kamion?A ishte ushtare apo civil?

    Deshmitari K-41: Ne ate kamion e di se ishte oficeri Nedelkovic,dhe disa ushtare tjere,nuk e di kush voziste.Kur kemi mberritur atje me Termje Nedelkovic na i dha dorezat per ti mbledhur kufomat.

    Prokurori Rainfeld: Prej nga i mbledhet kufomat?

    Deshmitari K-41: Po,me se pari shkuam te ai oborri qe tregova me pare,aty ku i vrame ate grupin e njerezve.Ne oborr nuk shihje ghe tjeter vetem gjak aty ku kishin qene kufomat e shtrira te vrara.pastaj kemi vazhduar per ti marre kufomat e atyre femrave qe gjindeshin ne livadh.Ishin diku 5 ose 6 trupa te femrave.Ishin edhe dy kufoma te meshkujve me tej mirepo oficeri na tha qe te mos preken,vetem trupat e femijeve dhe grave te mblidhen.

    Prokurori Rainfeld: Dhe qka bete me pastaj?


    Deshmitari K-41: Ne i mbledhem ato kufoma dhe ato grate aty dhe i vendosem ne kamionin civil dhe u nisem per Prizren.

    Prokurori Rainfeld: Me kamionin plot me kufoma te grave dhe femijeve ku shkuat me pastaj?Ku i derguat?

    Deshmitari K-41: Kur kemi dalur nga Termja,kemi hyr ne magjistralen Suhareke-Prizren,dhe kemi devijuar drej nje kodrine atje ku edhe i kemi varrosur ata trupa.

    Prokurori Rainfeld: A i derguat ne ndonje varreze keta trupa apo,ku i derguat?

    Deshmitari K-41: Me kujtohet qe neper ate rruge te asfaltuar,e mepastaj kodrave nepermjet nje rruge kemi shkuar diku edhe nja 50 metra,dhe afer nje mexheje(mali)aty e kemi hapur nje grope,i kemi hedhur kufomat dhe e kemi mbuluar ate grope prape.

    Prokurori Rainfeld: A e dini pse keto kufoma i quat ne ate "mexhe"(mal)?

    Deshmitari K-41: Mendoj per te mos i gjetur askush.

    Prokurori Rainfeld: Pas kesaj a jeni kthyer ne kazerme apo keni shkur diku tjeter?

    Deshmitari K-41: Pas kesaj ne jemi kthyer ne Prizren,aty ku ishin shtepijat e djegura dhe shkolla ku eshte,me nje fjale aty ku ishin ushtaret e tjere.

    Prokurori Rainfeld: Te kthehemi edhe njehere.Pasi na thate qe disa trupa te meshkujve ne Termje nuk i moret.Mund te na thuani se sa kufoma i ngarkuat ju ne fshatin Termje dhe i derguat ne ate mal aty permbi fshatin Zhur?


    Deshmitari K-41: Ne kur kemi shkuar ne Termje per ti marre te vraret,kufomat,shumica prej tyre kane qene te mbledhura me heret,ne vetem i kemi marre dy gra qe kishin qene ne ate livadh,dhe nga gjaku qe kishin lene kufomat shihej qarte se aty kishin qene edhe 2 ose 3 kufoma tjera qe nuk ishin tash aty,mirepo shihej nga gjurmet e gjakut.Pra i kemi marre 5 ose 6 kufoma te ketyre grave dhe i kemi derguar atje ku ju thashe me heret.

    Prokurori Rainfeld: Do te thote ju keni marre 5 ose 6 kufoma dhe i keni vorrosur atje,apo ka patur me shume trupa.


    Deshmitari K-41: Me sa me kujtohet kane qene 5 ose 6 kufoma.


    Prokurori Rainfeld: Zoteri K-41 a ju kujtohet nje ngjarje te kete ndodhur ne fshatin Rogove,ne jug te Rahovecit,nje incident qe ka ndodhur ne fund te muajit prill 1999?

    Deshmitari K-41: Po,me kujtohet.

    Prokurori Rainfeld: Mund te na tregoni shkurtimisht se qka ndodhi ne kete incident?

    Deshmitari K-41: Ne ne Rogove shkuam qe te marrim miell,ose gjera ushqimore neper shitore mirepo merrnim edhe pjese tjera si p.sh.pjese te automjeteve gje te cilen e kemi bere edhe ne fshatin Termje,edhe atje kemi marre pjese te automjeteve.

    Prokurori Rainfeld: Gjersa ju i merrnit keto sende a degjuat ndonje krisme?

    Deshmitari K-41: Po,ne nje moment kyr ne kemi hyre ne nje shtepi,i degjuam disa krisma mirepo njehere na u duken se nuk jane krisma te armeve tona mirepo me ndryshe .pertej rruge qe ishte nje shtepi tjeter ku u degjuan keto krisma sepse mund te degjoheshin nga aty ku ishim ne,dhe pastaj dolem nga kjo shtepi dhe u nisem per te shtepija nga erdhen krismat.Kur vrapuam te kjo shtepia aty ishin dy ushtare tonet qe na thane se u krye,ne rregull eshte,mos u frigoni na thane,u krye sepse ata kur kishin hapur deren ne ate shtepi aty kishin qene 2 djem,njeri kishte qene fjetur ne nje qoshe te dhomes ndersa tjetri kishte qene duke degjuar"walkmen"(radio)me degjojse ne vesh.Dhe kta menjehere qe e kishin hapur deren menjehere kishin shtene ne ta.

    Prokurori Rainfeld: Dhe a mund ti sqaroni ju keto krisma tjera qe nuk ishin nga armet e juaja.

    Deshmitari K-41: Po.Ky njeriu qe ishte brenda ne shtepi kishte pasur nje jelek te veshur,ne te cilin vendosen plumbat,vendosen edhe karikatoret,dhe kur ushtaret tone kishin shtene ne te plumbat kishin kapur edhe disa nga ata plumbat dhe karikatoret qe ai i kishte mbajtur ne jelek dhe ata ishin ndezur.Kjo ishte.

    Prokurori Rainfeld: A eshte e vertete qe keta njerez qe u vrane ishin ne UCK.A paten uniforme apo diqka te tille?

    Deshmitari K-41: Po e vertete eshte,keta ishin.

    Prokurori Rainfeld: A ju kujtohet nje rast kur ju keni qene me nje detyre ne lagjen Tusus dhe qka ka ndodhur atje?

    Deshmitari K-41: Nuk kemi marrur ndonje urdher mirepo flitej tek ushtria se duhet shkuar ne Tusus dhe ne flisnim ,ushtari Milloshevic dhe Markovic se iu kishte ardhur deri te hunda keto ngjarje,qe keta nuk mund me te marrin pjese ne asnje aksion,dhe kur degjoi kapetan Gavrilovic per keto i thirri qe te rreshtohemi ne korridor te shkolles aty.Ai bertiste: " Ku jane ata dy mjeshterite qe e demoralizojne ushtrine".Pastaj i thirri keta dy,Milloshevicin dhe Markovicin dhe ju tha;" A e dini qe ne ushtri egziston edhe denimi me vdekje"?pastaj vazhdoi:" A e din ti Milloshevic qe je i falur njehere per moskryerje te urdherave".Pastaj e ka nxerr revolen e tipi "Scorpio" dhe e futi fishekun ne tyte dhe pastaj ja drejtoi ne koke Markoviqit dhee neve tjereve na tha qe te shkojme neper detyra tona.Dhe ne shkuam e ai i mori ata dy me vete.

    Prokurori Rainfeld: Dhe a e dini se qka u be me ata dy ushtare,ku u derguan ata?

    Deshmitari K-41: Ne siq morem vesh keta dy i kishin futur ne bodrumin e asaj shkolle ku ne rrinim aty dhe per 5 dite ata qendruan aty si te denuar.Frikesoheshin shume sepse nuk dinin se qdo te behej me ta.

    Prokurori Rainfeld: A jeni denuar ose gjykuar ju ndonjehere per disipline ushtarake ose edhe per ato qe keni gjajtur ne ata njerez ne Termje?

    Deshmitari K-41: Ne armaten jugosllave kurre skam qene i denuar per keto veprimet e mia.

    Prokurori Rainfeld: Zoteri juve ju eshte thene me heret se mund te perballeni me akuza te renda per keto deshmi ku edhe ju jeni bashkepjesmarres ne keto krime.A eshte keshtu?

    Deshmitari K-41: Po,keshtu eshte.

    Prokurori Rainfeld: Ju eshte thene qe keni drejt edhe ne avokat,dhe ju keni thene qe nuk doni avokat,a eshte keshtu?

    Deshmitari K-41: Po,keshtu eshte.

    Prokurori Rainfeld: E dini se keni pasur te drejte te mos pergjigjeni ne asnjeren pyetje qe ju kam bere sot.A eshte keshtu?

    Deshmitari K-41: Po

    Prokurori Rainfeld: Per qfare arsye pra po deshmoni per keto.Qka ju shtyri?

    Deshmitari K-41: Deklarimi im se perse kam ardhur eshte ajo qe me mundon tash e tri vite me radhe qekur e kam kryer sherbimin ushtarak.
    Me se shumti qe me mundon eshte qe nuk kalon asnje nate e une te mos e enderroj ate foshnje qe u qellua me tre plumba dhe qe klithte(qante).Dhe kam menduar qe nese tregoj te vertetn,ndoshta do te lirohem pak nga ky ankth.Kjo eshte arsyeja e vetme.

    Prokurori Rainfeld: Si e ndieni veten tash,pasi i keni bere tere ato?

    Deshmitari K-41: Mendoj qe ne ate kohe kur jane bere keto krime eshte nje marri dhe qmenduri qe jane bere keto.Mua thellesisht me vjen keq per ato qe jane bere.

    Prokurori Rainfeld: Ju faleminderit zoteri K-41.Kjo ishte e tera.Skam me pyetje.



    perktheu: Fattlumi

  6. #146
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-10-2009
    Postime
    2,629
    Dhunimet e grave shqiptare gjatë luftës në Kosovë

    Intervistë me zonjën Luljeta Selimi` Berisha, drejtuese e org. Humanitare` e cila ka marrë nën kujdes dhe trajtim human e shëndetsorë` gratë e përdhunuara gjatë luftës në Kosovë!
    Interviste me zonjën Luljeta Selimi Berisha, drejtuese e Organziatës Humanitare *JETA NË KASTRIOT* Kosovë, e cila ka marrë nën mbrojtje dhe trajtim Humanitarë` gratë e përdhunuara nga okupatori serb` gjatë luftës në Kosovë.

    Hyrje:
    Shpesh kemi dëgjuar për punën Humane që ka ndërmarrë një grua shqiptare për shërim dhe rehabilitim në jetë, në shoqërinë Kosovare, të viktimave të luftës, të qindra grave apo vajzave si dhe fëmijeve shqiptarë të përdhunuar e të keqtrajtuar nga terrori Serb.
    Në një kontak dhe komunikim të drejtpërdrejtë me atë zonjë morëm këtë intervistë, të cilën po e botojmë, si një shënjë mirnjohje për punën e sajë dhe të ekipit të sajë, si dhe si një thirrje ndaj të gjithë shqiptarve kudo që janë, që të ndihmojnë dhe të përkrahin misionin Human të kësajë zonje shqiptare!
    Intervistoi Llemadeo

    Pyetje:
    Kush është z. Luljeta Selimi, a mund të na tregoni diçka rreth jetës tuaj?

    Përgjigje:
    Luljeta Selimi punon vullnetarisht në organizatën *JETA NE KASTRIOT* në Kosovë si drejtuese e sajë. Por njekohesisht bëj punen time funksionale si punonjese në Entin e Statistakve të Kosovës, në Statistikat e Shendetësisë. Për shumë vite kam punuar si gazetare në mediat e shkruara dhe ato elektronike, por për shkak se gazetaria nuk më linte shumë hapsirë që ti përkushtohesha grave dhe vajzave të përdhunua atëherë hoqa dorë nga profesioni im që` e dua shumë. Atë e bëra për të pasur kohë më shumë për të ndihmuar. Aktulisht kamë të botuar librat „Linde pa emer“, me poezi. „ Tre muajt e Anites“, roman, pastaj „Rrefime tronditse, femrat e dhunura gjatë luftës në Kosovë“, publicistike, i cili është botuar përveç në gjuhën shqipe, ashtu edhe i përkthyer është botuar dhe në gjuhët gjermane, angleze dhe italiane. Njëkohësisht jam bashkautore me një gjerman dhe suedez në Publikimin statistikor 2004. Këto ditë ditë shtëpia botuse „Buzuku“ nxjerr një roman të ri timin me titull „Enigma e të vdekurës“.

    Pyetje:
    Si i keni përjetuar ju ngjarjet në Kosovë që nga viti 1989 e deri në kohën e luftës, ku ju gjeti ju lufta në Kosovë, në çfarë pozicioni apo aktiviteti njerzorë?

    Përgjigje:
    Gjatë kësajë kohe isha studente, mandej në gazetari diplomava dhe gjatë periudhës së luftës punoja si gazetare tek „Bota sot“, mandej kalova tek „Gazeta shqiptare“ dhe „Fokusi“ dhe po ashtu isha studente e mjekësisë dhe jam shumë mirë e njoftuar me të gjitha ngjarjet dhe rrethanat e luftës. Gjatë punës time në terren kam arritur ta shoh gjëndjen reale dhe përveçse kam shkruar në gazeta, kam ndihmur popullaten civile gjithandej. Kam ndihmuar shumë gra të lindin në male, shumë të tjera i kam marrur në qytete dhe i kam strehuar e i kam ndihmuar aq sa kamë pasur mundësi. Më vonë kur fillun debimet edhe unë bashkë me shumë qytetarë u dëbova nga Kosova. Shkova në Holandë dhe pasi thirrjet e atyre që ishin mbrënda në Kosovë ishin shumë të mëdha, për tu dal në ndihmë me mjek dhe gazetarë, unë u ktheva në luftë në Kosovë. Ndihmova aq sa munda për 9 ditë dhe me një kamionet, bashkë me gjashtë gra Lehona(të sapo kishin lindur-a) dhe disa të plagosur, kalova në Shqipëri për ti ndihmuar ata njerëz me mjekim e strehim të sigurtë.

    Pyetje:
    Mbas luftës, çfarë ndodhi me ju, si e shikonit ju Kosovën e mbas luftës?

    Përgjigje:
    Kosova ishte e shkatrruar, njerzit ishin kthyer, por jeta vazhdoi. Serbët dogjën mbi 400 000 mijë shtëpia të shqipëtarve, shumë shkolla e fabrika , plaçkitën spitale e dukomentacione të rëndësishme. Morën me vete gjithçka të vlefshme që gjetën dhe morën me vete mbi 5000 njerëz peng. Po ashtu në burgjet serbe ishin mbi 2000 të tjerë dhe shumë nga ata që edhe sot e kësajë dite nuk u kthyen kurrë. Por njerëzit sado që e patën vështirë u kthyen edhe në tenda vetëm të jenë në vëndin e tyre. Ata filluan ta rregullojnë jetën edhe pse plagët kullonin dhe kollojnë gjak ënde... Unë u ktheva, kisha shtëpinë e djegur në fshat dhe banesën e babit na e kishin ozurpuar një familje që po ashtu iu kishte djegur shtëpia. Ma vonë ata shkuan në shtëpinë e tyre dhe ne u kythem në shtepin tonë.

    Pyetje:
    Çfarë u bë shkak, nga lindi ajo ide që ju të merrni një udhë të tillë humane, të merrni nën mbrojtje dhe trajtim për të rehabilituar një masë aq të madhe njerzish të dhunuar, të keqtrajtuar nga lufta sic janë gratë e dhunuara, në një kohë kur ato gra, nëna dhe motra, u braktisën deri dhe nga familiaret e tyre ne ato rrethana, familiarë të ndikur nga moskuptimi që patën ndaj atyre grave, një moskuptim që rrjedhë nga mentlitetet injorante ballkanike ?!

    Përgjigje:
    Më shtyri vujtja e këtyre femrave që kishin mbetur pa asnjë përkrahje, burrat i braktisën, familjarët iu kërkonin që ato ti braktisinin fëmijët e burrit e ato` normal që atë nuk mund ta bënin. Politikanët merreshin dhe ende merren vetëm me punë të mëdha… si statuesi… Shoqëria po i shikonte me përbuzje ato gra të përdhunuara. Unë nuk munda të ua kthej shpinën. Ashtu vëndosa me një grup shoqesh që të u dalim në ndihmë, sado që të jetë e veshtirë. Dhe sot e asajë dite ne e bëjmë këtë punë sepse unë nuk mund të ia kthej shpinen një gruaje që vendosi ti ruajë e ti rrisë fëmijët e vet edhe pa përkrahjen e burrit dhe të famijes së sajë. Nuk mund të ia kthej shpinen një të reje që e ka braktisur i fejuari apo i dashuri pse serbët e kanë përdhuanuar. Nuk do ta bëj këtë derisa të gjitha këto gra të shërohën, të mund të punojnë dhe nga puna e tyre të jetojnë pa ndihmën time .

    Pyetje:
    Si e keni filluar, mbi ç`baza u mbështetët, nga ja nise së pari?

    Përgjigje:
    Nuk ishte aspak e letë, e dija se do ta kem shumë vështirë, por me ndihmën e shoqeve, përkrahjen e familjes dhe duke e përdorur emrin tim si gazetare e njohur aq sa isha, u dilja në ndihmë. Ta them të drejtën se menjherë pas luftës ishte më e lehtë, sepse kishte shumë organizata që na siguronin gjërat ushqimore dhe veshmbathjet, ndaj e kishim shumë ma lehtë se sa e kemi tani. Ne u bënim trajtimin mjeksor dhe ua siguronim barant fillimisht, por ma vonë filluan të dalin problmeme njeri pas tjetrit. Ndërsa për sa i përket asajë pjesës së pyetjes; “në ç`baza…?” Dua të them se vetëm në vullnetin e mirë dhe ndihmën e atyre që kishin bizneset tyre dhe na dilnin në ndihmë, që nuk ishte aspak e mjaftushme.

    Pyetje:
    Kush ju përkrahu, a gjetët mbështetje ligjore, shteti apo organizmat ndërkombëtare si ju përkrahen, a iu përkrahin apo jo?

    Përgjigje:
    Fatkeqësisht` ndihmat nga qeveria ishin të vogla, qeveria jonë nuk ka mundesi të bëjë shumë sepse buxhetin e ka të lemituar por na ndihmuan aq saqë gratë e dhunura të mund ti bëjnë analizat mjeksore pa pagesë, në spitale. Nënave që nuk kishin kurorzim ua ndanë ndihmën prej 32,00 €, ndërsa shumë nëna me fëmijë i strehuan aty ku mundën, por jo të gjitha.

    Pyetje:
    Religionet, qëndrat fetare a ju kanë përkrahur dhe nëse po; konkretisht si dhe në çfarë drejtimi?

    Përgjigje:
    Jo! Shumë pak na kanë përkrahur dhe habitem se si ka mundësi që njerëzit që janë besimtarë dhe për çudi nuk kanë aspak mëshirë, me vjen keq që nuk e shohin këtë pjesë të shoqërisë Kosovare të mbasluftës, sepse të dhunuarat janë viktimat më të rënda të çdo lufte.

    Pyetje:
    Biznesi shqiptarë në Kosovë, organizatat humane a ju kanë përkrahur, diçka konkrete na tregoni?!

    Përgjigje:
    Po! Ka shumë beznismenë që na ndihmojnë herë pas here, por përveç zotit Behgjet Pacolli që na ndihmon me 500 euro vazhdimisht në çdo muaj, nuk na mbështet asnjë Biznesmen tjetër ashtu çdo muaj!
    Po ka edhe disa donator qe na mbeshtesin herë mbas here.

    Pyetje:
    Po mediat shqiptare në Kosovë e më gjërë a ju kanë mbështetur dhe si konkretisht?

    Përgjigje:
    Mediat nuk na përkrahin aq sa ne kemi nevojë. Por pasi vetë jam edhe gazetare, herë pas here shkruaj edhe vetë. Por mbeshtetje më të madhe na bën shteti Shqiptar dhe mediat nga Shqiperia. Nuk kërkon kotë çdo kush që të ketë nënën e vet!

    Pyetje:
    Forumet dhe orgnizatat jo politike, studentët, org. e gruas, ju kanë përkahur apo jo?

    Përgjigje:
    Forumet dhe organziatat jopolitike ka shumë nga ato që na përkrahin, së paku moralisht, ndërsa sa iu përket organizatave të gruas nuk mund të them se na përkrahin aspak.

    Pyetje:
    Mërgata Shqiptare“diaspora”, ju ka përkrahur, biznesmenët shqipëtarë në diasporë, po apo jo, konkretisht?

    Përgjigje:
    Nuk ka një biznismen që është në diasporë që na ka thanë se në çdo muaj do të na dërgojë se paku nga 5 €uro, andaj nuk mund të them se kemi ndopnjë donator nga dispora. Por mendoj se shumë nga ata nuk e dinë se ne egzistojmë dhe mendoj se konferencat e mia në Gjermani me 28 nëntor në Konstanz dhe me 1 dhjetor në Hajdelberg do të krijojnë një munësi me u njoftue nga afër për shumçka. Pres që këtë herë të gjejë ndonjë donator, që do të na dali në ndihmë për ndonjë kohë së paku.

    Pyetje:
    Ku janë nevojat me urgjente, a keni te sëmurë që nuk shërohen dot në Kosovë?

    Përgjigje:
    Po dhe arsyeja kryesore pse jam këtu është për të krijuar marëveshje me spitale në Evropë për të sjellur këtu ato paciente. Kemi edhe të smura që nuk shërohen dot, kemi nga ato që janë çmendur, por nuk ka vënd në sptalet e çmendisë në Kosovë. Nevojat janë të shumfishta, ka nevojë për shërime, ka nevoja për gjëra elementare, ka nevoja për dru zjarri e thengjill për ngrohje, sepse mbi 200 gra me femijë jetojnë në kontenjera metalike dhe mund ta mirrni me mend se sa u ngrohet trupi atyre në këto temperatura të ulta. Pra, nevoja ka për gjithçka, por ndihmat janë shumë të vogla.

    Pyetje:
    Sa janë të sëmurët, gra apo fëmije, çfare u mungon konkretisht, veshje, medikamente, ushqime, strehimore apo çfare?

    Përgjigje:
    Mbi 1700 te semura Gra` marrin medikamente rregullisht, sepse gjendja e tyre nuk është e mirë. 300 prej tyre i konsiderojm me gjendje më të rëndë. Ka edhe femijë që janë të sëmurë por për fëmijët` më lehtë gjindet rrugë për ti shëruar. Ndërsa për gratë është shumë e vështirë sepse ato duhet shëruar dhe duhet fshehur e vërteta se ato janë të dhunuara. Po na mungojnë veshjet, mbathjet, ushqimet e po ashtu na mungojnë edhe medikamentet.

    Pyetje:
    Sa është organizmi juaj si personel, a keni mundësitë dhe kushtet e nevojshme për punë, a keni mjekë në dispozicion?

    Përgjigje:
    Organizimi ynë është kështu:
    Ne kemi 4 Gjinekolgë, 2 Psikologë, 4 Infektologë dhe 5 motra medicinale . Kushtet janë shumë të rënda por ne` deri më tash nuk u ndalëm nga vështirësitë që na u parqiten, mundohemi ta kryejmë punën sa më mirë edhe në mungesë të shumë gjërave.
    Më duhet ta ceku, ta theksoj qartë se: Ne kot i ofrojmë një pacienteje barna dhe trajtim psikiatrik, kur asajë i mungon veshmbathja, gjërat ushqimore, strehimi etj. Pra ne na duhet që të përkujdesemi edhe për gjëra tjera që suksesi ynë të jetë i plotë.

    Pyetje:
    A keni lidhje dhe kontakt me organizata botrore që merren me rehabilitime të tilla të viktimave të luftrave, nëse po, ku dhe çfare arritjesh keni me ta?!

    Përgjigje:
    Tash për tash kemi lidhje vetëm me disa organizata në Bosnje dhe bashkpunimi ynë është shkëmbimi i përvojave .

    Pyetje:
    Çfarë ka nevojë konkretisht për ta zhvilluar punën e sjaë z. Luljeta Selimi?

    Përgjigje:
    Ooo; Ka shumë nevoja, por unë do të isha shumë e kënaqur ta gjenim një donator që do të na ndërtonte qendrën për të cilën e kemi lejën e ndërtimit, trollin, por nuk kemi donator. Tash e dy vite i kemi 15 ari truall që presin për një qendër ku do të ishte zyra jonë e përhershme dhe aty do të mund ti strehonim rastet më të rënda. Kam nevojë për më shumë përkrahje në të gjitha sferat!
    E dini çka i nevoitet një shtëpie për të jetuar njerëzit aty, e dini çka i nevoitet një të sëmuri që nuk gjen qetësinë, e dini çka i nevoitet një ekipi mjeksor për të qenë sa me efikas?! Të gjitha këto na nevoiten!
    Por, unë shpresoj se do të ketë njerëz të vullnetit të mirë që do të na dalin në ndihmë dhe se paku do të kemi mundësi që këtë dimer ti ngrohim pacentet tona, se paku këtë dimer fëmijet dhe pacentet tona do të kenë veshje dhe mbathje të mjaftushme, se paku këtë Bajram, Vit te ri dhe Krishtlindje nuk do ta kenë tryezen e zbrazët dhe ne nuk do të na mungojnë barnat dhe karburanti për të arritur deri tek pacientet tona.

    Pyetje:
    Kush është Thirrja juaj ndaj Diasporës shqiptare, ndaj gjithë organizmave humanitare shqiptare dhe të huaj, konkretisht simbas deshirës tuaj?!

    Përgjigje:
    U bëj thirrje të gjithë njerzve vullnetmirë që të na dalin në ndihmë dhe le ta pinë një muaj me pak` një pako cigare dhe le të ndajnë ato mjete për ato nëna të përdhunura, le ta gezojnë një femije që nuk ka pasur mundësinë ta vesh asnjëherë pas luftës një xhemper të ri, një pal kepuca të reja ose ta kenë një shall që gjithmonë iu ka munguar!
    Le ta pin një got me pak alkol, dhe një kafe me pak, dhe me ato para le ti gezojnë femijet` që asnjëherë pas luftes nuk kanë pasur mundësi të kremtojnë ndonjë festë, ta gezojnë vetën dhe nënen me ndonjë gjë dhe mos të ndahen të turpruar para shokëve në shkollë pse rrobet e tyre janë të shqyra ose shumë të vjetra.

    Por do të iu bëja thirrje atyre biznismenëve të mëdhenjë, që të na dalin në ndihme ta ndërtojmë qendrën tonë, sepse aty do të jetë shtëpia e të gjithë atyre femijeve që gjatë natës kanë frikë se mos po u bie tavani mbi fytyrë, që duart dhe këmbët e tyre për gjashtë muj të ftohët nuk arrijnë të u ngrohën kurrë. Le të bëjnë një strehë ku gratë e pëdhunura nga serbët` do të ndiejnë vetën të sigurta pa frikë dhe me përkrahje, ju lutem ipni kontributin tuaj për to.

    Pyetje:
    Si e sheh aktualitetin në Kosovë z. Luljeta Selimi dhe të ardhmën e Kosovës, çfarë mendon se do të duhej bërë ndryshe dhe çfarë mendon se nuk duhej bërë?

    Përgjigje:
    Pres që Zoti mos ta harrojë më` Kosovën dhe popullin e sajë.

    Pyetje:
    Kush ju mungon ju si partner i domosdoshem në punën tuaj që të jeni më e suksesëshme për të realizuar planet tuaja në veprimtarinë që keni ndërmarrë?!

    Përgjigje:
    Po thashë dhe më sipër; që më mungojnë mjetet finaciare, përndryshe stafin e kam të mrekullushëm dhe shumë të mirë.

    Pyetje:
    Luljeta Selimi, si grua, nënë dhe partnere, si e ndjen vehtën me ngarkesat që ka, si i përballon, çfarë e ndihmon më shumë, çfarë e pengon më shumë?

    Përgjigje:
    Po` në punë jam puntore, pa marrë parasyshë pozitën time, i kryej detyrat që kam. Në shtëpi jam bashkshorte dhe grua e kujdesshme, pa marrë parsyshë lodhjen dhe ngarkesat që kam. Kam një bashkshort të mrekullueshëm që më ndihmon dhe më përkrahë gjithmonë, kam përkrahjen e familjes time dhe të rrethit ku jetoj. Më shumë më ndihmon dashuria që kam nga njerëzit që më duan dhe që i dua, nga sukseset që kam pasur dhe kam tani.
    Ndërkaq më pengon skamja dhe mjerimi që ka kapluar shqiptarët kudo që janë në Kosovë, Shqipëri, Maqedoni, Mal të zi.

    Pyetje:
    Shoqëria Kosovare, si gjëndet Luljeta në atë shoqëri, si e shikon zhvillimin shoqërorë në Kosovë, mentaliteti Ballkanik ku detyrimisht pak a shumë përfshihen dhe shqiptarët si pjesë e ballkanit, si ndihet një veprimtare e tillë si ju?

    Përgjigje:
    Më pak merrem me ata që kanë kohë të mirren me gjëra të kota, për mua është humbje kohe të merrëm me ata që më thonë; „ pse i ndihmon këto gra, pse zgjodhe mu këto viktima…“ etj.
    Por unë kam një betim: *Nuk do të pushoj ti ndihmoj këto viktima, pa marrë parasyshë se sa vështersi do të kem!*.
    Unë dhe shoqet e mia, nuk do të ndalemi derisa edhe viktima e fundit të shërohet dhe të mund të gjëndet në jetë edhe pa ndihmën tonë, pra duke u kthyer në gjëndjen e një gruaje të fortë dhe e dobishme për vetën, familjen dhe shoqërinë.

    Llemadeo: A deshironi të shtoni diçka të veçantë në mbyllje?

    Zonja Luljeta Selimi` Berisha: Në fund`dëshiroj të shtoj:
    Ju lutëm mos harroni viktimat e luftës, këto gra dhe nëna të përdhunuara që kanë nevojë per ju, kanë nevojë për ndihmë të çdo njeriu që ndjen dhëmbje për dhëmbjet e viktimave më të dëmtuara, ndër të cilat janë kryesisht këto Gra, Nëna dhe Motra shqiptare!

    Ju faleminderit zonja Luljeta dhe ju uroj punë të mbarë në misonin tuaj Human!

    Faleminderit dhe ju!

    Shenim: Duke e mbyllur intervistën me zonjën Luljeta Selimi, këtu po sjellim të dhënat Bankare për lexuesit tanë, për çdo shqipëtarë që ka zemër e shpirt human për të ndihmuar ata njerëz ne nevojë, të cilet gjëndën nën kujdesin e një misioni human të drejtuar nga zonja Luljeta Selimi dhe stafi i sajë:

    Xhirollogria e ogranizatës:
    Nga jasht Kosovës, përmes kësaj llogarie në:
    PROCREDIT BANK
    Numri i pranuesit : 1110172740000153
    Emri dhe mbiemri i pranuesit :
    NGO- Shoqata e gruas *Jeta në Kastriot*

    Adresa :
    Rruga Hajdar Dushi hyrja 2,
    numer 5, Prishtinë
    Telefoni 00377 44 209651 00377 44 209651

    Banka :
    PROCREDIT BANK KOSOVO
    Filialja e llogarisë përfituese :
    Prishtinë SWIFIT CODE: MBKOCS22

    Webseite e organizates:
    www.vajzat.com

  7. #147
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-10-2009
    Postime
    2,629
    KRIMET E FORCAVE SERBE NE FSHATIN BELLACERK TE RAHOVECIT

    Më 25 mars 1999, forcat ushtarake serbe rrethuan dhe sulmuan fshatin Bellacërkë në komunën e Rahovecit. Shumë banorë të Bellacërkës ikën gjatë lumit Belaja jashtë fshatit dhe u detyruan të kërkonin strehim afër një ure hekurudhore. Derisa forcat Serbe i afroheshin urës, ata hapën zjarr kundër një numri fshatarësh, duke vrarë 12 veta, 10 prej tyre gra dhe fëmijë. Një fëmijë dyvjeçare mbeti gjallë pas këtij incidenti. Forcat serbe pastaj urdhëruan fshatarët e tjerë të dilnin nga shtrati i përroit. Në këtë moment burrat dhe djemtë më të mëdhenj u ndanë nga pleqtë, gratë dhe fëmijët e vegjël. Forcat serbe pastaj urdhëruan burrat dhe djemtë më të mëdhenj të zhvisheshin dhe ua plaçkitën sistematikisht të gjithë artikujt me vlerë. Grave dhe fëmijëve pastaj u dhanë urdhër për t’u larguar drejt një fshati të afërt, të quajtur Xërxë. Një mjek nga Bellacërka u përpoq të fliste me një komandant të forcave sulmuese, por ai u vra me armë zjarri, si edhe nipi i tij. Burrave dhe djemve më të mëdhenj të tjerë pastaj u është dhënë urdhri të ktheheshin në shtratin e përroit. Pasi zbatuan urdhrin, forcat serbe hapën zjarr kundër këtyre burrave dhe djemve më të mëdhenj, duke vrarë rreth 65 shqiptarë të Kosovës. Një numër burrash dhe djemsh më të mëdhenj mbetën gjallë pas këtij incidenti dhe persona të tjerë të cilët ishin fshehur në rrethinë gjithashtu e panë këtë incident. Për më tepër, forcat serbe gjithashtu vranë gjashtë burra të cilët i gjetën, të fshehur në një kanal vaditës të afërt.

    Personat, emrat e të cilëve dihen, të vrarë në Bellacërkë më 25 mars 1999.
    Emri Mosha e përafërt Gjinia

    BEGAJ, Abdullah 25 Mashkull
    BERISHA, Murat 60 Mashkull
    GASHI, Fadil 46 Mashkull
    MORINA, Musa 65 Mashkull
    POPAJ, Abdullah 18 Mashkull
    POPAJ, Agon 14 Mashkull
    POPAJ, Alban 21 Mashkull
    POPAJ, Bedrush 47 Mashkull
    POPAJ, Belul 14 Mashkull
    POPAJ, Ethem 46 Mashkull
    POPAJ, Hazer 77 Mashkull
    POPAJ, Hysni 37 Mashkull
    POPAJ, Irfan 41 Mashkull
    POPAJ, Isuf 76 Mashkull
    POPAJ, Kreshnik 18 Mashkull
    POPAJ, Lindrit 18 Mashkull
    POPAJ, Mehmet 46 Mashkull
    POPAJ, Mersel 53 Mashkull
    POPAJ, Nazmi 45 Mashkull
    POPAJ, Nisim 35 Mashkull
    POPAJ, Rrustem Mashkull
    POPAJ, Sahid 40 Mashkull
    POPAJ, Sedat 47 Mashkull
    POPAJ, Shëndet 17 Mashkull
    POPAJ, Vehap 58 Mashkull
    POPAJ, Xhavit 32 Mashkull
    SPAHIU (emri nuk dihet, e bija e Xhemalit) Femër
    SPAHIU (emri nuk dihet. e bija e Xhemalit) Femër
    SPAHIU (emri nuk dihet, e bija e Xhemalit) Femër
    SPAHIU (emri nuk dihet, e bija e Xhemalit) Femër
    SPAHIU (emri nuk dihet, gruaja e Xhemalit) Femër
    SPAHIU, Xhemal Mashkull
    ZHUNIQI, Abedin 37 Mashkull
    ZHUNIQI, Agim 51 Mashkull
    ZHUNIQI, Bajram 51 Mashkull
    ZHUNIQI, Biladh 67 Mashkull
    ZHUNIQI, Çlirim 40 Mashkull
    ZHUNIQI, Dardan 6 Mashkull
    ZHUNIQI, Dardane 8 Femër
    ZHUNIQI, Destan 68 Mashkull
    ZHUNIQI, Eshref 55 Mashkull
    ZHUNIQI, Fatos 42 Mashkull
    ZHUNIQI (emri nuk dihet) 4 Mashkull
    ZHUNIQI (emri nuk dihet, gruaja e Çlirimit) Femër
    ZHUNIQI, (emri nuk dihet, i biri i Fatosit) 16 Mashkull
    ZHUNIQI, Hysni 70 Mashkull
    ZHUNIQI, Ibrahim 68 Mashkull
    ZHUNIQI, Kasim 33 Mashkull
    ZHUNIQI, Medi 55 Mashkull
    ZHUNIQI, Muhamet 70 Mashkull
    ZHUNIQI, Muharrem 30 Mashkull
    ZHUNIQI, Qamil 77 Mashkull
    ZHUNIQI, Qemal 59 Mashkull
    ZHUNIQI, Reshit 32 Mashkull
    ZHUNIQI, Shemsi 52 Mashkull
    --------
    Per keto krime akuzohet vetem urdherdhenesi Millosheviq,ndersa kriminelet te cilet morren pjese drejtperdrejt ne vrasjen e shqiptareve shetisin lirshem neper Serbi dhe neper Kosove.
    Deri kur do te qendrojme indefernt ndaj kesaj ceshtjeje mjafte te rendesishme..?!

  8. #148
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-10-2009
    Postime
    2,629
    MASAKRIMI I FAMILJES BERISHA NE THERAND(ISH-SUHAREKE)!!!!

    Më 26 mars 1999, në orët e hershme të mëngjesit, forcat serbe e rrethuan afërsinë e oborrit të familjes BERISHA në Therand(Ish-Suhareke). Tanket u pozicion, të drejtuar kundër shtëpive. Keto forca urdhëruan banorët të dilnin nga shtëpitë. U ndanë burrat nga gratë dhe fëmijtë dhe u vranë gjashtë anëtarë të familjes. Forcat serbe çuan anëtarët e tjerë në drejtim të një kafeneje. Këta anëtarë u futën në kafene, bashkë me tri grupe të familjes së gjerë të Berishëve. Pastaj forcat serbe hynë në kafene dhe hapën zjarr kundër njerëzve aty brenda. Në kafene u hodhën edhe eksplozive. Së paku 35 civilë u vranë në këtë aksion dhe u plagosën rëndë edhe të tjerë. Kufomat e viktimave u tërhoqën zvarrë prej kafenesë dhe u vendosën në pjesën e prapme të një kamioni, i cili pastaj u nis në drejtim të Prizrenit. Tre individë të plagosur, të cilët u hodhën në kamion bashkë me kufomat, kërcyen prej kamionit gjatë rrugës për në Prizren. Plaçka që u takonin së paku gjashtë prej personave të vrarë në kafene janë gjetur në një vendvarrim masiv të fshehur në një poligon të Usgtrise Jugosllave afër Korishës. Për më tepër, dokumentet personale që u takonin së paku pesë prej personave që u vranë në kafene janë gjetur në kufomat qe u zhvarrosën prej një varri masiv të fshehur në Batajnicë afër Beogradit në Serbi.

    Personat, emrat e të cilëve dihen, të vrarë në Suharekë më 26 mars 1999.
    Emri Mosha e përafërt Gjinia

    1.BERISHA, Afrim 24 Mashkull
    2.BERISHA, Altin 11 Mashkull
    3.BERISHA, Arta 18 Femër
    4.BERISHA, Avdi 43 Mashkull
    5.BERISHA, Besim 26 Mashkull
    6.BERISHA, Bujar 40 Mashkull
    7.BERISHA, Dafina 15 Femër
    8.BERISHA, Dorentina 4 Femër
    9.BERISHA, Drilon 13 Mashkull
    10.BERISHA, Edon 12 Mashkull
    11.BERISHA, Eron 1 Mashkull
    12.BERISHA, Fatime 37 Femër
    13.BERISHA, Fatime 48 Femër
    14.BERISHA, Fatmire 22 Femër
    15.BERISHA, Faton 27 Mashkull
    16.BERISHA, Flora 38 Femër
    17.BERISHA, Hajbin 37 Mashkull
    18.BERISHA, Hamdi 54 Mashkull
    19.BERISHA, Hanumusha 9 Femër
    20.BERISHA, Hanumusha 81 Femër
    21.BERISHA, Hava 63 Femër
    22.BERISHA, Herolinda 13 Femër
    23.BERISHA, Ismet 2 Mashkull
    24.BERISHA, Kushtrim 11 Mashkull
    25.BERISHA, Liri 24 Femër
    26.BERISHA, Majlinda 15 Femër
    27.BERISHA, Merita 10 Femër
    28.BERISHA, Mevlude 26 Femër
    29.BERISHA, Mihrije 26 Femër
    30.BERISHA, Mirat 7 Mashkull
    31.BERISHA, Musli 63 Mashkull
    32.BERISHA, Nefije 54 Femër
    33.BERISHA, Nexhat 43 Mashkull
    34.BERISHA, Nexhmedin 37 Mashkull
    35.BERISHA, Redon 1 Mashkull
    36.BERISHA, Sait 83 Mashkull
    37.BERISHA, Sebahate 25 Femër
    38.BERISHA, Sedat 45 Mashkull
    39.BERISHA, Sherine 17 Femër
    39.BERISHA, Sofie 58 Femër
    40.BERISHA, Vesel 61 Mashkull
    41.BERISHA, Vlorjan 17 Mashkull
    42.BERISHA, Zana 13 Femër
    43.BERISHA, Zelihe 50 Femër
    Kjo liste nuk eshte e perfunduar...!!!
    -------------
    Kush ishin kriminelet qe nuk kursyen as foshnjet 1 vjecare
    Redonin e Eronin...?!
    Kerkoj nga debastuesit qe dine per kete
    ngjarje te flasin me gjeresisht.

  9. #149
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-10-2009
    Postime
    2,629
    --------------------------------------------------------------------------------

    ME 2 PRILL 1999 VETEM NE NJE SHTEPI NE GJAKOVE U VRANE 20 SHQIPTARE...!!!

    -Përafërsisht në orët e vona të mbrëmjes të datës 1 prill 1999 dhe duke vazhduar në orët e hershme të mëngjesit të 2 prillit 1999, forcat pushtuese serbe filluan një aksion kundër lagjes Qerimi të Gjakovës.

    -Gjatë një periudhe prej disa orësh, forcat cetnike serbe hynë me forcë në shtëpitë e shqiptarëve të në lagjen Qerimi, vranë banorët dhe u vunë zjarr shtëpive. Dhjetëra shtëpi u shkatërruan dhe mbi 50 persona u vranë.

    Për shembull, në një shtëpi në Rrugën Millosh Gilliq Nr. 157, forcat serbe pushkatuan njerëzit që ishin brenda dhe pastaj i vunë zjarrin shtëpisë. Si pasojë e pushkatimeve dhe e zjarreve të ndezura nga forcat cetnike serbe vetëm në këtë vend, u vranë 20 shqiptarë, duke përfshirë 19 gra dhe fëmijë.

    Kriminelet serbe më 2 prill 1999 vrane keta shqiptare...!!

    Emri Mosha e përafërt Gjinia

    1.CAKA, Dalina 14 Femër
    2.CAKA, Delvina 6 Femër
    3.CAKA, Diona 2 Femër
    4.CAKA, Valbona 34 Femër
    5.GASHI, Hysen 50 Mashkull
    6.HAXHIAVDIA, Doruntina 8 Femër
    7.HAXHIAVDIA, Egzon 5 Mashkull
    8.HAXHIAVDIA, Rina 4 Femër
    9.HAXHIAVDIA, Valbona 38 Femër
    10.HOXHA, Flaka 15 Femër
    11.HOXHA, Shahindere 55 Femër
    12.NUÇI, Manushe 50 Femër
    13.NUÇI, Shirine 70 Femër
    14.VEJSA, Arlind 5 Mashkull
    15.VEJSA, Dorina 10 Femër
    16.VEJSA, Fetije 60 Femër
    17.VEJSA, Marigona 8 Femër
    18.VEJSA, Rita 2 Femër
    19.VEJSA, Sihana 8 Femër
    20.VEJSA, Tringa 30 Femër
    --------------
    Te nderuar debatues,
    Pse nuk i denoncojme kriminelet qe dihen me emer e mbiemer....?!
    Kush do te ngris padi penale kunder krimineleve qe masakruan
    pameshirshem keta shqiptare ,shumica gra dhe femije...?!

  10. #150
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-10-2009
    Postime
    2,629
    KUSH I MASAKROI BANORET E FSHATIT KRUSHE E MADHE-KRUSHE E VOGEL ME 25/26 MARS 1999?!

    Më 25 mars 1999 , forcat ushtrake serbe sulmuan fshatrat Krushë e Madhe dhe Krushë e Vogël në komunën e Rahovecit. Fshatarët e Krushës së Vogël u strehuan në një pyll afër Krushës së Vogël, ku patën mundësi të shihnin forcat serbe që sistematikisht plaçkitnin dhe digjnin shtëpitë e tyre. Fshatarët pastaj u strehuan në shtëpinë e Sejdi BATUSHËS, e cila gjendet në periferi të Krushës së Vogël.

    -Gjatë paraditës së 26 marsit, forcat serbei gjetën fshatarët dhe me kete rast urdhëruan gratë dhe fëmijtë të largoheshin dhe të shkonin në Shqipëri.Nderkaq i ndaluan dhe kontrolluan burrat dhe djemtë dhe ua konfiskuan letërnjoftimet dhe artikujt me vlerë.

    -Forcat serbe i urdhëruan burrat dhe djemtë, nën kërcënimin e vdekjes, të ecnin drejt një shtëpie të zbrazët në Krushën e Vogël. Burrat dhe djemtë u detyruan të hynin në këtë shtëpi. Kur burrat dhe djemtë ishin mbledhur brenda, forcat serbe hapën zjarr me mitraloz mbi ta. Pas të shtënave që zgjatën disa minuta, keta cetnik te pashpirt i vunë zjarr shtëpisë për t’i djegur kufomat. Si pasojë të pushkatimeve dhe të zjarrit, vdiqën rreth 105 burra dhe djem shqiptarë të Kosovës.
    ............
    KUSH U VRA ATO DITE TE KOBSHME?!

    Emri Mosha e përafërt Gjinia

    ASLLANI, Adem 68 Mashkull
    ASLLANI, Asim 34 Mashkull
    ASLLANI, Feim 30 Mashkull
    ASLLANI, Muharrem 66 Mashkull
    ASLLANI, Nexhat 27 Mashkull
    ASLLANI, Nisret 33 Mashkull
    ASLLANI, Përparim 26 Mashkull
    AVDYLI, Bali 72 Mashkull
    AVDYLI, Enver 28 Mashkull
    BATUSHA, Ahmet 38 Mashkull
    BATUSHA, Amrush 32 Mashkull
    BATUSHA, Asllan 46 Mashkull
    BATUSHA, Avdi 45 Mashkull
    BATUSHA, Bekim 22 Mashkull
    BATUSHA, Beqir 68 Mashkull
    BATUSHA, Burim 18 Mashkull
    BATUSHA, Enver 22 Mashkull
    BATUSHA, Feim 23 Mashkull
    BATUSHA (emri nuk dihet, i biri i Ismailit) 19 Mashkull
    BATUSHA (emri nuk dihet, i biri i Zaimit) 20 Mashkull
    BATUSHA, Haxhi 28 Mashkull
    BATUSHA, Lirim 16 Mashkull
    BATUSHA, Milaim 32 Mashkull
    BATUSHA, Muharrem 69 Mashkull
    BATUSHA, Njazi 39 Mashkull
    BATUSHA, Osman 65 Mashkull
    BATUSHA, Sefer 19 Mashkull
    BATUSHA, Sejdi 68 Mashkull
    BATUSHA, Skifter 22 Mashkull
    BATUSHA, Sulejman 46 Mashkull
    BATUSHA, Zaim 50 Mashkull
    HAJDARI, Abaz 40 Mashkull
    HAJDARI, Abedin 17 Mashkull
    HAJDARI, Halil 42 Mashkull
    HAJDARI, Halim 70 Mashkull
    HAJDARI, Hysni 20 Mashkull
    HAJDARI, Marsel 17 Mashkull
    HAJDARI, Nazim 33 Mashkull
    HAJDARI. Qamil 46 Mashkull
    HAJDARI, Rasim 25 Mashkull
    HAJDARI, Sahit 36 Mashkull
    HAJDARI, Selajdin 38 Mashkull
    HAJDARI, Shani 40 Mashkull
    HAJDARI, Vesel 19 Mashkull
    HAJDARI, Zenun 28 Mashkull
    LIMONI, Avdyl 45 Mashkull
    LIMONI, Limon 69 Mashkull
    LIMONI, Luan 22 Mashkull
    LIMONI, Nehbi 60 Mashkull
    RAMADANI, Afrim 28 Mashkull
    RAMADANI, Asllan 34 Mashkull
    RAMADANI, Bajram 15 Mashkull
    RAMADANI (emri nuk dihet, i biri i Hysenit) 23 Mashkull
    RAMADANI, Hysen 62 Mashkull
    RAMADANI, Murat 60 Mashkull
    RAMADANI, Ramadan 59 Mashkull
    RAMADANI, Selajdin 27 Mashkull
    RASHKAJ (emri nuk dihet) 16 Mashkull
    RASHKAJ (emri nuk dihet) 18 Mashkull
    RASHKAJ, Refki 17 Mashkull
    SHEHU, Adnan 20 Mashkull
    SHEHU, Arben 20 Mashkull
    SHEHU, Arif 36 Mashkull
    SHEHU, Bekim 22 Mashkull
    SHEHU, Burim 19 Mashkull
    SHEHU, Destan 68 Mashkull
    SHEHU, Din 68 Mashkull
    SHEHU, Dritan 18 Mashkull
    SHEHU, Fadil 42 Mashkull
    SHEHU, Flamur 15 Mashkull
    SHEHU (emri nuk dihet, i biri i Hazizit) 20 Mashkull

    SHEHU (emri nuk dihet, i biri i Sinanit) 18 Mashkull
    SHEHU, Haxhi 25 Mashkull
    SHEHU, Haziz 42 Mashkull
    SHEHU, Ismail 68 Mashkull
    SHEHU, Ismet 40 Mashkull
    SHEHU, Mehmet 13 Mashkull
    SHEHU, Mentor 18 Mashkull
    SHEHU, Myftar 44 Mashkull
    SHEHU, Nahit 15 Mashkull
    SHEHU, Nehat 22 Mashkull
    SHEHU, Nexhat 38 Mashkull
    SHEHU, Sahit 23 Mashkull
    SHEHU, Sali 44 Mashkull
    SHEHU, Sami 24 Mashkull
    SHEHU, Sefer 44 Mashkull
    SHEHU, Shani 34 Mashkull
    SHEHU, Shefqet 38 Mashkull
    SHEHU, Sinan 50 Mashkull
    SHEHU, Veli 28 Mashkull
    SHEHU, Vesel 19 Mashkull
    SHEHU, Xhafer 38 Mashkull
    SHEHU, Xhavit 20 Mashkull
    SHEHU, Xhelal 13 Mashkull
    ZYLFIU, Afrim 18 Mashkull
    ZYLFIU (emri nuk dihet, i biri i Halimit) 18 Mashkull
    ZYLFIU, Halim 60 Mashkull
    ZYLFIU, Hamdi 62 Mashkull
    ZYLFIU, Hamit 22 Mashkull
    ZYLFIU, Hysen 50 Mashkull
    ZYLFIU, Njazim 24 Mashkull
    -------------------
    Sipas deshmitareve,qe i kane shpetuar krimit,ne vrasjen dhe djegjen
    e ketyre kufomave pervec forcave militare serbe kane marre pjese edhe civile serbe nga fshati Kurushe e Vogel.
    Te kriminuarit i din emrat e krimineleve,por deri me tani nuk kane bere ndonje padi penale per ta...!!
    Cka po presin...?!

  11. #151
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-10-2009
    Postime
    2,629
    GRADIMET E KRIMINELËVE NGA KRYEKRIMINELI MILLOSHEVIÇ..!!!

    Më 7 qershor 1999,kryekrimineli serb SLLOBODAN MILLOSHEVIQ, u shprehu mirënjohje e mbështetje 911 pjestarëve të MUP-it për siç thotë“shtypjen e terrorizmit në Kosovë e për mbrojtjen e vendit nga agresioni“.

    Midis atyre që u dekoruan,ishin:

    1.Tre gjeneralë,

    2.Shtatëmbëdhejtë kolonelë,

    3.Shtatëmbëdhjetë lejtënantë kolonelë,

    4.Njëzetë majorë,

    5.Tridhjetë kapitena,

    6.Dyzetë e pesë lejtënantë,

    7.Tridhjetë e shtatë nënlejtënantë,

    8.Pesëdhjetë rreshterë majorë,

    9.Gjashtëqind e pesëdhejt e dy nënoficerë, dhe

    10.Dyzet pjestarë të strukturave tjera të MUP-it serb.

    -Për manifestimin e trimërisë dhe të guximit në vrasjen dhe masakrimin e mijëra shqiptarëve në Kosovë,Millosheviqi u dha „urdhërin e trimërisë“ këtyre pjestarëve të armatës së tretë:

    1.Gjeneral bigadier Milan D.Djakoviç

    2.Kolonel Zoran M.Jabllanoviç,

    3.Kolonel Milivoje P.Braniç,

    4.Kolonel Miloje Miletiç,

    5.Kolonel Dragan Petroviç,

    6.Kolonel Radojko Stevanoviç,

    7.Kolonel Veroljub Zhivkoviç,

    8.Lejtënant kolonel Simo Ivoseviç

    9.Lejtënant kolonel Stojan Konjikavac

    10.Lejtnënant kolonel Pera Petroviç

    11.Major Zoran Bojkoviç

    12.Major Urosh Nikoliç

    13.Major Radivoje Paravinja

    14.Major Ljubisav Stojanoviç

    15.Kapiten i urdhërit të parë Ljubisha Vuqetiç

    16.Kapiten i urdhërit të parë Zoran Raseta

    17.Kapiten i urdhërit të parë Boban Rajkoviç

    18.Kapiten Dragan Lukiç

    19.Kapiten Jovica Milak

    20.Kapiten Perica Nastasijeviç

    21.Kapiten Milosh Raleviç

    22.Kapiten Cedo Tërpkovski

    23.Lejtënant Boban Kuzmanoviç

    24.Nënlejtënant Nenad Popoviç

    25.Rreshteri veteran Radisha Iliç

    26.Rreshteri veteran Zheljko Alar

    27.Rreshteri veteran Branko Vukoviç

    28.Rreshteri Aleksandër Rakoviç

    29. Rreshteri i ri Ivan Niqiforoviç

    30.Kaporal Branisllav M.Fungerhut

    31. Ushtar Dragan Beloseviç

    32.Ushtar Milan Bogdanoviç

    33.Ushtar Veroljub Mijatoviç

    34.Ushtar Sasha Pejiç

    35.Ushtar Milinko Pendiç

    36.Ushtar Nikolla Popoviç.


    -Gjithashtu u dekoruan edhe këta oficerë të UDB-së në Kosovë:

    1.Kolonel Dragutin ADAMOVIÇ-Gjakovë

    2.Kolonel Dushan B.GAVRANIÇ-Gjilan

    3.Kolonel Gradimir R.ZEKAVICA-Prizren

    4.Nënkolonel Millan S.GJURIÇIÇ-(Prizren,kreu i departamentit të policisë)

    5.Major Milenko M.BOZOVIÇ-Komandant i policisë në Skënderaj.

    -Kryekrimineli Millosheviq,me “Urdhërin e lirisë ,Urdhërin e heroit Komnbëtar,Urdhërin e Flamurit Jugosllav dhe Urdhërin e Flamurit të Luftës të Shkallës së parë”dekoroi këta komandantë të lartë që luftuan në Kosovë:

    Urdhëri i Lirisë iu dha:

    1.Gjeneralit Dragolub Ojadaniç

    2.Kolonel Gjeneralit Nebojsha Pavkoviç(Komandant i Armatës së Tretë)

    Urdhëri i Heroit Kombëtar iu dha:

    1.Kolonel Dragan Zhivanoviç-Komandant i Brigadës 125 të motorizuar;

    2.Kolonel Bozhidar Deliç-Komandant i Brigadës 549 të motorizuar;

    3.Kolonel Ljubisha Dikoviç- Komandant i Brigadës 37 të motorizuar;

    4.Nënkolonel Ilija Todorov-Komandant i Brigadës 63 të parashutistëve;

    5.Kolonel Zharko Brankoviç-Komandant i Brigadës 124 të ndërhyrjes policore;

    Urdhëri i Flamurit Jugosllavë iu dha:

    1.Zoran Angjelkoviçit-“President i Këshillit Ekzekutiv të Përkohshëm për Kosovë e Metohi”;

    2.Nikolla Shahinoviçit-Zëvendës kryeministër i qeverisë jugosllave;

    3.Vllastimir Gjorgjeviçit-kolonel gjeneral i policisë;

    4.Obrad Stevanoviçit-major gjeneral i policisë;

    5.Sreten Lukiqit-major gjeneral i policisë.
    (...)
    -----------------
    I lexuat...!!
    Keta kriminele(pervec Milloshevicit...)jane te lire dhe askush nuk ka ngritur padi penale per mijera krime te bera ne Kosove..!!
    Kur do te paditen keta kriminele...?!

  12. #152
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-10-2009
    Postime
    2,629
    KRIMINELET MASAKRUAN 18 SHQIPTARE NE MEJE NDERSA 300 TE TJERE I ZHDUKU...!!!!

    Në orët e hershme të mëngjesit të datës 27 prill 1999,forcat eushtarake serbe filluan një sulm masiv kundër popullatës shqiptare të luginave të Carragojsit, Erenikut dhe Travës (komuna e Gjakovës) për të dëbuar popullatën prej kësaj treve, duke përfshirë banorët e mbetur të fshatrave të lartpërmendura. ATy u dislokuan një numër i madh ushtarësh dhe policësh dhe u ngritën disa postblloqe. Gjatë tërë ditës, fshatarët e kërcënuar drejtpërsëdrejti nga forcat serbe dilnin nga shtëpitë e tyre dhe u bashkoheshin disa kolonave të refugjatëve me traktorë, qerre me kuaj dhe makina. Në Mejë, Korenicë dhe Orizë, një numër i madh dhe ende i pacaktuar burrash civilë, shqiptarë të Kosovës, u ndanë nga turma e fshatarëve që po iknin dhe u rrëmbyen. Shumë prej këtyre burrave u ekzekutuan menjëherë, dhe rreth 300 persona ende mungojnë. Dokumentet personale që u takonin se paku shtatë personave të cilët u panë për herë të fundit në Mejë më 27 prill 1999 u gjetën në kufomat që u zhvarrosën nga një varr masiv i fshehur në Batajnicë, afër Beogradit në Serbi. .....

    Personat, emrat e të cilëve dihen, të vrarë në Mejë më 27 prill 1999.
    Emri Mosha e përafërt Gjinia

    1.DEDA, Linton 16 Mashkull
    2.DEDA, Mark 47 Mashkull
    3.DEDA, Pashk 42 Mashkull
    4.DUZHMANI, Kolë Mashkull
    5.GAXHERRI, Brahim 38 Mashkull
    6.KABASHI, Andrush 18 Mashkull
    7.KABASHI, Arben 14 Mashkull
    8.KABASHI, Nikoll 32 Mashkull
    9.MALAJ, Blerim 15 Mashkull
    10.MALAJ, Vat 37 Mashkull
    11.MARKAJ, Bekim 23 Mashkull
    12.MARKAJ, Mark 65 Mashkull
    13.MARKAJ, Pashk 38 Mashkull
    14.MARKAJ, Petrit 27 Mashkull
    15.MARKAJ, Prend 60 Mashkull
    16.NDREJAJ, Pashk 44 Mashkull
    17.PJETRI, Skënder 27 Mashkull
    18.SELMANI, Sherif 66 Mashkull
    ---------------
    Derisa nuk dihet per fatin e mijera shqiptareve ,kriminelet
    shetisin te lire,madje satrapi i Ballkanit edhe i gradon ne prag te
    perfundimit te luftes...!!

  13. #153
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-10-2009
    Postime
    2,629
    KUSH I MASAKROI BURRAT E RECAKUT ME 15 JANAR 1999...?!

    Më 15 janar 1999, në orët e hershme të mëngjesit, fshati Reçak në komunën e Shtimes u sulmua nga forcat ushtarake serbe. Pas granatimit, keto forca se bashku me mjete te motorizuara hynë në fshat më vonë në orët e paradites dhe filluan bastisjet shtëpi më shtëpi. Fshatarët të cilët kërkonin të iknin prej ketyre barbareve te karpateveu vranë kudo në fshat.
    -Një grup prej afro 25 burrave u përpoqën të fshiheshin në një ndërtesë, por u zbuluan dhe pasiu rrahën u çuan në një kodër të afërt, ku u vranë me armë zjarri. Me kete rast u vrane e masakruan gjithsej 45 burra te pafajshem. Kete masaker ambasadori amerikan VOKER e pat cilesuar KRIM kunder njerzimit...!!!


    Kush u vra e u masakrua në Reçak më 15 janar 1999?!
    ------------
    Emri Mosha e përafërt Gjinia

    ASLLANI, Lute 30 Femër
    AZEMI, Banush Mashkull
    BAJRAMI, Ragip 34 Mashkull
    BEQIRI, Halim 13 Mashkull
    BEQIRI, Rizah 49 Mashkull
    BEQIRI, Zenel 20 Mashkull
    BILALI, Lutfi Mashkull
    EMINI, Ajet Mashkull
    HAJRIZI, Bujar Mashkull
    HAJRIZI, Myfail 33 Mashkull
    HALILI, Skënder Mashkull
    HYSENAJ, Haqif Mashkull
    IBRAHIMI, Hajriz Mashkull
    IMERI, Hakip Mashkull
    IMERI, Murtez Mashkull
    IMERI, Nazmi Mashkull
    ISMAJLI, Mehë Mashkull
    ISMAJLI, Muhamet Mashkull
    JAKUPI, Ahmet Mashkull
    JAKUPI. Eshref 40 Mashkull
    JAKUPI, Hajriz Mashkull
    JAKUPI. Mehmet Mashkull
    JAKUPI. Xhelal Mashkull
    JASHARI. Jashar 24 Mashkull
    JASHARI, Raif 20 Mashkull
    JASHARI, Shukri 18 Mashkull
    LIMANI, Fatmir 35 Mashkull
    LIMANI, Nexhat 19 Mashkull
    LIMANI, Salif 23 Mashkull
    MEHMETI, Bajram Mashkull
    MEHMETI, Hanumshah Femër
    METUSHI, Arif Mashkull
    METUSHI, Haki 70 Mashkull
    MUSTAFA, Ahmet Mashkull
    MUSTAFA, Asllan 34 Mashkull
    MUSTAFA, Muhamet 21 Mashkull
    OSMANI, Sadik 35 Mashkull
    SALIHU, Jashar 25 Mashkull
    SALIHU, Shukri 18 Mashkull
    SHABANI, Bajrush 22 Mashkull
    SMAJLAJ, Ahmet 60 Mashkull
    SYLA Sheremet 37 Mashkull
    SYLA Shyqëri Mashkull
    XHELADINI, Bajram Mashkull
    ZYMERI, Njazi Mashkull
    ---------------------
    Kush ishin urdherdhenesit per krimet e bera ne Recak dhe gjithandej Kosoves, gjate viteve 1998-1999?!

    Struktura komanduese e forcave policore serbe ne v.1998-99 ishte:

    1.Sllobodan Milloshevec
    2.Nikolla Shahinovic,
    3.Millan Millutinovic,
    4.Mirko Marjanovic
    5.Vlajko Stoilkovic
    6.Gjeneral majori Nikolla Cvijic
    7.Gjeneral kolonel Vlastimir Gjorgjevic
    8.Gjen.kolonel Obrad Stevanovic
    9.Gjen.major Petar Zekovic
    10.Gjen.kolonel Radomir Markovic
    11.Gjen.kolonel Stojan Mjak
    12.Frenki Simatovic
    13.Milorad Lukovic(legija)
    14.David Gajic
    15.Zhivko Trajkovic
    16.Sreten Lukic
    17.kolonel Dragutin Adamov
    19.Kolonel Gradimir Zekovic
    20.Kolonele Lubinka Cvetic
    21.Kolonel Dushan Gravnik
    22.Kolonel Bora Vukovic
    23.Kolonel Bogolub Ivanoviq.........
    .................................................. ...

    Struktura e forcave ushtarake serbe ne v.1999 ishte:

    1.Sllobodan Milloshevic-Komandant suprem
    2.Gjeneral Dragolub Ojdanic
    3.Gjen.kolonel Nebojsha Pavkovic
    4.Gjen.kolonel Radosllav Martinovic
    5.Gjen.kolonel Srboljub Trajkovic
    6.Gjen.kolonel Geza Fakas
    7.Gjen.major Lubisha Stoimirovic
    8.Gjen.major Vladimir Lazarevic
    9.Negosav Nikolic
    10.Kolonel Mladen Cirkovic
    11kolonel Dragan Zhivanovic
    12.Kolonel Bozhidar Dolic
    13.Kolonel Krosman Jelic
    14.Kolonel Radojko Stevanovic
    15.Zhelko Pekovic
    16Kolonel Ilija Todorov
    17.Kolonel Branislla Lukic...
    ............................................
    Krahas forcave te rregullta ushtarak-policore serbe,kane vepruar edhe forcat paramilitare si:
    1.Forcat e ARKANIT,
    2.Forcat e SHESHELIT
    3.Forcat e DRASHKOVICIT
    4.BERETAT E KUQE ...............
    ..............
    ------------------
    Pse nuk i padisim ata qe zbatuan urdherat e
    kesaj strukture ushtarake e policore serbe..?!

  14. #154
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-10-2009
    Postime
    2,629
    MASAKRIMI I SHQIPTAREVE TE PAFAJSHEM NE VUSHTRRI..!!!!

    Më 2 maj 1999 , forcat militare e paramilitare serbe sulmuan disa fshatra në drejtimin verilindor nga qyteti i Vushtrrisë, duke përfshirë fshatrat Skromë, Sllakoc, Ceceli dhe Studime e Epërme. Fshatarët u dëbuan nga shtëpitë e tyre dhe shumë prej shtëpive, dyqaneve dhe objekteve fetare të tyre u dogjën plotësisht. Me vonë u radhitën me forcë në një kolonë prej rreth 20,000 njerëzve, e cila u nis në rrugën e grykës së Studimes, drejt qytetit të Vushtrrisë. Gjatë këtyre veprimeve, forcat serbe ngacmuan, rrahën, dhe plaçkitën qindra shqiptare dhe pastaj vrane e masakruan mizorisht rreth 104 shqiptarë të pafajshem.

    Po kush u vra në Vushtrri më 2 maj 1999...?!

    Emri Mosha e përafërt Gjinia

    ABAZI, Musa 55 Mashkull
    ADEMI, H. Rrahman 26 Mashkull
    ALIU, Z. Ramadan 38 Mashkull
    ALIU, B. Remzi 55 Mashkull
    BEKTESHI, M. Afrim 23 Mashkull
    BEQIRI, Nezir 54 Mashkull
    BUNJAKU, M. Hysni 21 Mashkull
    FEJZULLAHU, Qamile 84 Femër
    FERATI, Xh. Istref 27 Mashkull
    FERATI, Milazim 20 Mashkull
    FERATI, Rifat 36 Mashkull
    FERIZI, M. Bislim 63 Mashkull
    FERIZI, B. Mihrije 63 Femër
    FERIZI, B. Ruzhdi 35 Mashkull
    GERGURI, B. Agim 38 Mashkull
    GERGURI, Sh. Enver 50 Mashkull
    GERGURI, S. Musli 45 Mashkull
    GERXHALIU, Fahri Mashkull
    GERXHALIU, A. Haki 39 Mashkull
    GERXHALIU, H. Kadri 42 Mashkull
    GERXHALIU, H. Shaban 49 Mashkull
    GERXHALIU, I. Skënder 43 Mashkull
    GERXHALIU, H. Zejnullah 42 Mashkull
    GERGURI, A Shukri 44 Mashkull
    GERGURI, M. Skënder 26 Mashkull
    GERGURI, Sh. Naman 39 Mashkull
    GERGURI, N. Ramush 63 Mashkull
    GERXHALIU, B. Avdyl 43 Mashkull
    GERXHALIU, F. Avdyl 47 Mashkull
    GERXHALIU, B. Bajram 40 Mashkull
    GERXHALIU, A. Fatmir Mashkull
    GERXHALIU, U. Fatmir 35 Mashkull
    GERXHALIU, I. Imer 42 Mashkull
    GERXHALIU, Sh. Nuhi 25 Mashkull
    GERXHALIU, H. Sejdi 39 Mashkull
    GERXHALIU, N. Xhevdet 18 Mashkull
    GJATA, Meriton 23 Mashkull
    GJATA, Sevdije 48 Femër
    GJATA, Tefik 44 Mashkull
    HAXHAJ, Bahri 28 Mashkull
    HAZIRI, Nafije 27 Femër
    HYSENI, R. Agim 38 Mashkull
    HYSENI, B. Ali Mashkull
    HYSENI, K. Beqir 40 Mashkull
    HYSENI, Kada 86 Femër
    HYSENI, Q. Hysen 26 Mashkull
    HYSENI, Q. Hysen 25 Mashkull
    HYSENI, D. Qazim 24 Mashkull
    HYSENI, Ramadan 18 Mashkull
    HYSENI, Rrahman 61 Mashkull
    HYSENI, Q. Xhevdet 24 Mashkull
    IBISHI, H. Selman 63 Mashkull
    IBISHI, I. Sylejman Mashkull
    IBISHI, Rahim 72 Mashkull
    IBISHI, Tafil 55 Mashkull
    KURTI, Bajram 43 Mashkull
    KONJUHI, B. Afrim 29 Mashkull
    KONJUHI, Z. Rexhep 40 Mashkull
    KRASNIQI, B. Shaban 64 Mashkull
    KRASNIQI, R. Sylë 70 Mashkull
    LUSHAKU, A. Ibadete 26 Femër
    LUSHAKU, H. Shehide 89 Femër
    MAXHUNI, Z. Driton 32 Mashkull
    MAXHUNI, F. Sabri + Mashkull
    MERNICA, Sh. Ali 49 Mashkull
    MORINA, Sh. Remzi 35 Mashkull
    MULAKU, A. Ekrem 32 Mashkull
    MULAKU, L. Xhavit 30 Mashkull
    MULI, I. Gani 21 Mashkull
    MULI, N. Asllan 49 Mashkull
    MULI, N. Hazir 52 Mashkull
    MULIQI, I.. Bajram Mashkull
    MUSA, F. Islam 56 Mashkull
    MUSA, Kadrush 37 Mashkull
    MUSA, H. Nexhmi 54 Mashkull
    MUSLIU, M. Mehdi 24 Mashkull
    MUSLIU, Ragip Mashkull
    MUZAQI, I. Besim 32 Mashkull
    MUZAQI, H. Salih 37 Mashkull
    PARDUZI, Shehide 84 Femër
    PECI, Murat Mashkull
    POPOVA, A. Ismajl 29 Mashkull
    PRRONAJ, Sh. Enver 32 Mashkull
    PRRONAJ, Sh. Zymer 35 Mashkull
    RASHICA, I. Ali 45 Mashkull
    RASHICA, I. Deli 48 Mashkull
    RASHICA, S. Eshref 38 Mashkull
    REXHEPI, I. Ahmet Mashkull
    REXHEPI, Ilaz Mashkull
    REXHEPI, Ismet 38 Mashkull
    SADIKU, H. Agim 23 Mashkull
    SHALA, R. Hamdi 26 Mashkull
    SFARQA, Shehide Femër
    SFARQA, Sh. Sherif 43 Mashkull
    SFARQA, S. Skënder 39 Mashkull
    TAHIRI, Fetah 39 Mashkull
    TERNAVA, Fehmi 39 Mashkull
    TIKU, A. Sahit 68 Mashkull
    VERSHEVCI, Azemine 75 Mashkull
    VIDISHIQI, Faik 35 Mashkull
    XHAFA, Driton Mashkull
    XHAFA, Nazif 55 Mashkull
    XHAFA, S. Veli 45 Mashkull
    ZHEGROVA, R. Naser 34 Mashkull

  15. #155
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-10-2009
    Postime
    2,629
    M A S A K R A E I Z B I C E S

    Më 27 mars 1999 a, forcat cetnike serbe granatuan fshatin Izbicë në komunën e Skënderajt me sisteme të armatimit të rëndë. Së paku 4,500 fshatarë nga Izbica dhe fshatrat përreth u strehuan në një lëndinë në Izbicë. Më 28 marsit 1999, keto forca rrethuan fshatarët dhe iu afruan atyre, duke u kërkuar para. Pasi, u vodhën fshatarëve artikujt me vlerë, i ndanë burrat nga gratë dhe fëmijët e vegjël. Meshkujt pastaj u ndanë në dy grupe. Njëri grup u dërgua në një kodër të afërt kurse tjetri u dërgua në shtratin e një përroi të afërt. Forcat serbe pastaj qëlluan mbi të dyja grupet e burrave dhe rreth 116 shqiptarë të Kosovës u vranë. Gjithashtu më 28 mars 1999, gratë dhe fëmijtë që ishin mbledhur në Izbicë u detyruan të largoheshin dhe të ecnin këmbë drejt Shqipërisë. Dy plaka të të paafta ishin ulur në rimorkion e një traktori dhe nuk mund të ecnin. Forcat e RFJ-së dhe të Serbisë ia vunë zjarrin rimorkios dhe të dyja plakat u dogjën të gjalla. (

    Kush u vra në Izbicë më 28 mars 1999...?!

    Emri Mosha e përafërt Gjinia

    ALUSHI, Jetullah 93 Mashkull
    AMRUSHI, Asllam (Q) Mashkull
    BAJRA, Asllan 60 Mashkull
    BAJRA, Bajram 62 Mashkull
    BAJRA, Bajram C. Mashkull
    BAJRA, Bajram S. 68 Mashkull
    BAJRA, Brahim 81 Mashkull
    BAJRA, Fazli 60 Mashkull
    BAJRA, Ilaz 70 Mashkull
    BAJRA, Sami Mashkull
    BAJRAKTARI, Bislim Mashkull
    BAJRAKTARI, Hajdar Mashkull
    BEHRAMI, Demush 60 Mashkull
    BEHRAMI, Muhamet 76 Mashkull
    BEHRAMI, Nuredin 85 Mashkull
    DAJAKU, Asllan Mashkull
    DANI, Dibran (A) Mashkull
    DERVISHI, Sali 61 Mashkull
    DERVISHI, Bajram Mashkull
    DERVISHI, Ilaz 73 Mashkull
    DOCI, Musli Mashkull
    DOQI, Hamdi 42 Mashkull
    DRAGA, Ali 65 Mashkull
    DRAGA, Cen 68 Mashkull
    DRAGA, Hajriz 43 Mashkull
    DRAGA, Ismet Mashkull
    DRAGA, Murat 68 Mashkull
    DRAGA, Rahim 70 Mashkull
    DRAGA, Rustem 81 Mashkull
    DRAGAJ, Zade Mashkull
    DURAKU, Avdullah 55 Mashkull
    DURAKU, Bel (A) 81 Mashkull
    DURAKU, Dibran 65 Mashkull
    DURAKU, Rexhep 87 Mashkull
    EMRA, Muhamet Mashkull
    FETAHU, Lah 67 Mashkull
    GASHI, Ibrahim 70 Mashkull
    GASHI, Ram Mashkull
    HAJDARI, Halil Mashkull
    HALITI, Halit Mashkull
    HAXHA, Fejz 75 Mashkull
    HOTI, Hazir 67 Mashkull
    HOTI, Qerim 42 Mashkull
    HOTI, Rifat 54 Mashkull
    HOTI, Rrustem 70 Mashkull
    HOTI, Tahir Mashkull
    HOTI, Muhamet Mashkull
    HOTI, Sadik 66 Mashkull
    HOTI, Shefqet (A) Mashkull
    HOTI, Vehbi Mashkull
    ISUFI, Zenel Mashkull
    JETULLAHU, Beqir 27 Mashkull
    KAJTAZI, Kajtaz D. Mashkull
    KELMENDI, Bajram Mashkull
    KELMENDI, Jetullah Mashkull
    KOTORI, Ram Mashkull
    KOTORI, Brahim Mashkull
    KOTORI, Hajzer Mashkull
    KRASNIQI, Deli 77 Mashkull
    KRASNIQI, Mustafë Mashkull
    KRASNIQI, Rrahim 69 Mashkull
    KUQICA, Azem Mashkull
    LOSHI, Sami Mashkull
    LOSHI, Jashar Mashkull
    LOSHI, Selman Mashkull
    MORINA, Halil 38 Mashkull
    MURSELI, Sokol (H) Mashkull
    MUSLIU, Beqir 45 Mashkull
    MUSLIU, Ilaz 73 Mashkull
    MUSLIU, Shaban 87 Mashkull
    MUSLIU, Halit 62 Mashkull
    MUSLIU, Naim 23 Mashkull
    MUSLIU, Mehmet 46 Mashkull
    MUSTAFA, Hasan 70 Mashkull
    OSMANI, Azem 75 Mashkull
    OSMANI, Fatmir Mashkull
    OSMANI, Hetem 70 Mashkull
    OSMANI, Muharrem 90 Mashkull
    QAKA, Pajazit (D) Mashkull
    QALLAPEKU, Sabit Mashkull
    QELAJ, Ismajl Mashkull
    QELAJ, Rexhep 72 Mashkull
    QELAJ, Metush 68 Mashkull
    QUPEVA, Hamz 49 Mashkull
    RACI, Ramadan 56 Mashkull
    RAMAJ, Halit 60 Mashkull
    REXHEPI, Mujë 47 Mashkull
    SEJDIU, Mustafë Mashkull
    SHABANI, Azem Mashkull
    SHALA, Hysen A. 65 Mashkull
    SHALA, Idriz Mashkull
    SHALA, Isuf Mashkull
    SHALA, Isuf Mashkull
    SHALA, Muj 62 Mashkull
    SHALA, Sali Mashkull
    SHALA, Zymer 63 Mashkull
    SHALA, Halim 63 Mashkull
    SHALA, Hijraz Mashkull
    SHERIFI, Sadik Mashkull
    SHPATI, Zeqir Mashkull
    SPAHIU, Rizah Mashkull
    SYLA, Ram Mashkull
    TAHIRI, Brahim 83 Mashkull
    TEMAJ, Gani Mashkull
    TEMAJ, Hamdi Mashkull
    THAQI, Hamit B. 70 Mashkull
    THAQI, Ram H. Mashkull
    THAQI, Ajet (D) Mashkull
    THAQI, Sheremet Mashkull
    UKA, Ukë 80 Mashkull
    VELIQI, Zenel 75 Mashkull
    XHEMALI, Idriz 73 Mashkull
    XHEMAJLI, Qazim Mashkull
    ZEKA, Jahir Mashkull
    ZEKA, Milazim Mashkull
    Mashkull i paidentifikuar Mashkull


    Të djegura të gjalla në Izbicë, 28 mars 1999:

    FEJZA, Zyre 61 Femër
    OSMANI, Zoje 70 Femër
    ---------------------
    Edhe per masakrimin mizore te burrave te Izbices
    deri me tani askush nuk ka ngritur padi penale,
    per kriminelet...Pse ndodhe ky indiferentizem i
    pakuptimt,nga institucionet politike e shkencore
    te Kosoves...?!

  16. #156
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-10-2009
    Postime
    2,629
    Kush u vra në Padalishtë më 26 mars 1999...?!

    Më 26 mars 1999, në orët e mëngjesit, forcat ushtareke te serbise sulmuan fshatin Padalishtë të komunës së Burimit(ish-Istogut). Ndërkohë që po hynin në fshat, forcat serbe qëlluan mbi shtëpitë dhe mbi fshatarët që përpiqeshin të iknin. Tetë anëtarë të familjes së Bekë IMERAJT u dëbuan me forcë nga shtëpia dhe u vranë para shtëpisë së vet. Banorë të tjerë të Padalishtës u vranë në shtëpitë e tyre dhe në një shtrat përroi afër fshatit. Keto forca ,vranë gjithsej afro 20 shqiptarë nga Padalishta. ..!!
    Emri Mosha e përafërt Gjinia

    IMERAJ. Afrim 2 Mashkull
    IMERAJ, Ardiana 13 Femër
    IMERAJ, Arjeta 11 Femër
    IMERAJ, Avdyl 67 Mashkull
    IMERAJ, Bekë 53 Mashkull
    IMERAJ, Feride 21 Femër
    IMERAJ, Fetije 42 Femër
    IMERAJ, Florije 19 Femër
    IMERAJ, Hasan 63 Mashkull
    IMERAJ, Mihane 72 Femër
    IMERAJ, Mona 72 Femër
    IMERAJ, Muhamet 19 Mashkull
    IMERAJ, Nexhmedin Mashkull
    IMERAJ, Rabe 30 Femër
    IMERAJ, Rustem 73 Mashkull
    IMERAJ, Sabahat 21 Femër
    IMERAJ, Shehide 70 Femër
    IMERAJ, Violeta 17 Femër
    IMERAJ, Xhyfidane 14 Femër
    (....)

  17. #157
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-10-2009
    Postime
    2,629
    Struktura komanduese e forcave policore serbe ne v.1998-99 ishte:

    1.Sllobodan Milloshevec
    2.Nikolla Shahinovic,
    3.Millan Millutinovic,
    4.Mirko Marjanovic
    5.Vlajko Stoilkovic
    6.Gjeneral majori Nikolla Cvijic
    7.Gjeneral kolonel Vlastimir Gjorgjevic
    8.Gjen.kolonel Obrad Stevanovic
    9.Gjen.major Petar Zekovic
    10.Gjen.kolonel Radomir Markovic
    11.Gjen.kolonel Stojan Mjak
    12.Frenki Simatovic
    13.Milorad Lukovic(legija)
    14.David Gajic
    15.Zhivko Trajkovic
    16.Sreten Lukic
    17.kolonel Dragutin Adamov
    19.Kolonel Gradimir Zekovic
    20.Kolonele Lubinka Cvetic
    21.Kolonel Dushan Gravnik
    22.Kolonel Bora Vukovic
    23.Kolonel Bogolub Ivanoviq.........
    .................................................. ...

    Struktura e forcave ushtarake serbe ne v.1999 ishte:

    1.Sllobodan Milloshevic-Komandant suprem
    2.Gjeneral Dragolub Ojdanic
    3.Gjen.kolonel Nebojsha Pavkovic
    4.Gjen.kolonel Radosllav Martinovic
    5.Gjen.kolonel Srboljub Trajkovic
    6.Gjen.kolonel Geza Fakas
    7.Gjen.major Lubisha Stoimirovic
    8.Gjen.major Vladimir Lazarevic
    9.Negosav Nikolic
    10.Kolonel Mladen Cirkovic
    11kolonel Dragan Zhivanovic
    12.Kolonel Bozhidar Dolic
    13.Kolonel Krosman Jelic
    14.Kolonel Radojko Stevanovic
    15.Zhelko Pekovic
    16Kolonel Ilija Todorov
    17.Kolonel Branislla Lukic...
    ............................................
    Krahas forcave te rregullta ushtarak-policore serbe,kane vepruar edhe forcat paramilitare si:
    1.Forcat e ARKANIT,
    2.Forcat e SHESHELIT
    3.Forcat e DRASHKOVICIT
    4.BERETAT E KUQE ...............
    ............................................
    Kjo eshte piramida komanduese serbe e cila ka dhene urdhera dhe ka bere masakra te shumta gjithandej neper Kosove.

    Me kete rast po i ve ne pah vetem disa nga masakrat e bera:

    1.Masakra e Likoshanit,
    2.Masakra e Qirezit
    3.Masakra e Prekazit
    4.Masakra e Abrise
    5.Masakra e Recakut,
    6.Masakra e Rrezalles
    7.Masakra Izbices
    8.Masakra e Lubenicit
    9.Masakra e Padalishtes
    10.Masakra e Qyshkut
    11.Masakra e Rrezalles
    12.Masakra Zahaqit
    13.Masakra e Burgut te Dubraves
    14.Masakra e Rogoves se Hasit
    15.Masakra e Krushes se Madhe
    16.Masakra e Celines
    17.Masakra e Bellacerkes
    18.Masakra e Krushes se Vogel
    19.Masakra e Lagjes Tusus ne Prizren
    20.Masakra e Therandes
    21.Masakra e Gjakoves
    22.Masakra E Mejes
    23.Masakra e Korenices....
    ...e qindra maskara tjera......

    Forcat kriminale serbe,per te humbur gjurmet e krimit ,kane zhdukur mijera kufoma,duke i djegur ato neper shkritoret e TREPCES si dhe ne shume vende ne Serbi.

  18. #158
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-10-2009
    Postime
    2,629
    Më 25 maj 1999 forcat serbe rrethuan fshatin Lisnajë. Derisa forcat hynin në fshat, popullatës i është dhënë urdhri që të mblidhej në shkollë dhe të largohej nga fshati me traktorë. Pastaj u ndanë burrat nga gratë dhe fëmijët. Gjatë këtij aksioni, janë vrarë katër burra. Për më tepër, katër anëtarë të familjes Qorri u vranë në përpjekje për të ikur drejt pyjeve. (Personat e vrarë në komunën e Kaçanikut, emrat e të cilëve dihen, janë radhitur në listen ne vijim



    Me 25 Maj 1999 Lisnajë u vrane:

    QORRI, Arton Hajrush 17 Mashkull
    QORRI, Fatije Hajrush 7 Femër
    QORRI, Hajrush Mehmet Mashkull
    QORRI, Rexhep Zejnulla Mashkull
    TUSHA, Ali 17 Mashkull
    TUSHA, Xhemajl 39 Mashkull
    VISHI, Rrahim Beqir Mashkull
    VISHI, Milaim Misim Mashkull

  19. #159
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-10-2009
    Postime
    2,629
    Biografite e krimineleve...qe akuzohen nga tribunali i Hages,per krime te bera ne Kosove-1998-1999...!!!!

    Gjeneralkoloneli Nebojsha PAVKOVIQ u lind më 10 prill 1946 në fshatin Senjski Rudnik në Serbi dhe Malin e Zi të sotme. E nisi karrierën e tij ushtarake në Armatën Popullore Jugosllave (më tej: ’APJ’) më 20 korrik 1970. Detyrat ushtarake të Gjeneralkolonelit Nebojsha PAVKOVIQ përfshinë emërimin e tij si komandant i Brigadës së 16-të të Këmbësorisë prej vitit 1988 deri në 1989 dhe prej vitit 1989 deri në 1993 disa emërime në Shtab në Sekretariatin Federal të Mbrojtjes Popullore dhe institucionin pasardhës të tij. Në 1994, Gjeneralkoloneli Nebojsha PAVKOVIQ u caktua në Korpusin e Prishtinës të Forcave të Armatosura të Republikës Federale të Jugosllavisë (më tej: ’UJ’) në Prishtinë, Kosovë, ku mbajti disa poste Shtabi në Shtabin komandues deri sa mori përsipër komandën e Korpusit më 9 janar 1998. Gjeneralkoloneli Nebojsha PAVKOVIQ u gradua në rangune gjeneral nënkolonelit më 21 korrik 1998. Më 25 dhjetor 1998, Gjeneralkoloneli Nebojsha PAVKOVIQ u emërua Komandant i Armatës së Tretë me Dekret Presidencial. Ai mori përsipër detyrat e tij si Komandant i Armatës së Tretë më 13 janar 1999 dhe e komandoi prej atëherë deri herët në vitin 2000. Më 31 mars 1999, u gradua në rangun e Gjeneralkolonelit. Gjeneralkoloneli Nebojsha PAVKOVIQ u shpërblye për rolin e tij gjatë gjendjes së luftës në 1999 me dhënien e Urdhrit të Lirisë nga Kryetari Millosheviq më 16 qershor 1999. Në shkurt 2000, Gjeneralkoloneli Nebojsha PAVKOVIQ u emërua Shef i Shtabit të Përgjithshëm të UJ-së. Shërbimi i tij në UJ dhe pozita e tij si Shefi i Shtabit të Përgjithshëm përfunduan me Dekret Presidencial më 24 qershor 2002. Më datën e kësaj aktakuze, Gjeneralkoloneli Nebojsha PAVKOVIQ është në pension.


    -Gjeneralkoloneli Vlladimir LLAZAREVIQ u lind në qytetin Gricar më 23 mars 1949. Në vitin 1972, Gjeneralkoloneli Vlladimir LLAZAREVIQ mbaroi Akademinë Ushtarake të APJ-së dhe pas kësaj mbajti pozita komanduese në nivele toge, kompanie, batalioni dhe regjimenti para se të bëhej Shef Shtabi i një brigade. Në 1998, Gjeneralkoloneli Vlladimir LLAZAREVIQ u bë Shefi i Shtabit të Korpusit të Prishtinës dhe, më 25 dhjetor 1998, u emërua Komandant i Korpusit të Prishtinës me Dekret Presidencial. Gjeneralkoloneli Vlladimir LLAZAREVIQ filloi detyrat e tij si komandant i Korpusit të Prishtinës jo më vonë se 6 janar 1999. Gjeneralkoloneli Vlladimir LLAZAREVIQ e komandoi Korpusin e Prishtinës para dhe gjatë gjendjes së luftës e cila filloi më 24 mars 1999. Gjeneralkoloneli Vlladimir LLAZAREVIQ mori dy lavdërime zyrtare për rolin e tij gjatë gjendjes së luftës. Në qershor 1999, Gjeneralkoloneli LLAZAREVIQ u gradua në rangun e Gjeneral Nënkolonelit me Dekret Presidencial. Më 28 dhjetor 1999, Gjeneralkoloneli Vlladimir LLAZAREVIQ u emërua Shef i Shtabit të Armatës së Tretë dhe pastaj më 13 mars 2000 Komandant i Armatës së Tretë. Gjeneralkoloneli Vlladimir LLAZAREVIQ u gradua në rangun e Gjeneralkolonelit më 30 dhjetor 2000. Herët në vitin 2002, Gjeneralkoloneli Vlladimir LLAZAREVIQ u caktua në Shtabin e Përgjithshëm të UJ-së si Asistent për Forcat Tokësore. Në gusht të vitit 2003, Gjeneralkoloneli Vlladimir LLAZAREVIQ u pushua nga Ushtria e Serbisë dhe Malit të Zi.


    -Gjeneralkoloneli Vllastimir GJORGJEVIQ u lind në 1948 në Koznicë në Komunën e Vlladiçin Hanit dhe u diplomua në Fakultetin Juridik të Universitetit të Beogradit. Gjeneralkoloneli Vllastimir GJORGJEVIQ ishte Zëvendësministër i Ministrisë së Punëve të Brendshme serbe (më tej ’MUP’) dhe Shefi i Departamentit të Sigurimit Publik (më tej ’RJB’) të MUP-it (fillimisht si zëvendësues në pozitën e fundit) prej 1 qershorit 1997. Më 6 korrik 1997, Gjeneralkoloneli Vllastimir GJORGJEVIQ u gradua prej Gjeneral Nënkolonel në Gjeneralkolonel me Dekret Presidencial. Mbeti Zëvendësministër dhe Shefi i RJB-së deri në 30 janar 2001. Gjeneralkoloneli Vllastimir GJORGJEVIQ u dekorua me Urdhrin e Flamurit Jugosllav të Klasës së Parë nga Sllobodan MILLIOSHEVIQ më 7 korrik 1999. Më datën e kësaj aktakuze, Gjeneralkoloneli Vllastimir GJORGJEVIQ nuk mban asnjë post në MUP-in e Republikës së Serbisë.


    -Gjeneralkoloneli Sreten LLUKIQ u lind më 28 mars 1955 në komunën e Vishegradit në Bosnjën dhe Hercegovinën e sotme. Ai u diplomua nga Shkolla e Lartë e Punëve të Brendshme në 1974. Prej korrikut 1974 deri në 31 korrik 1987, Gjeneralkoloneli Sreten LLUKIQ ishte Inspektor Policie, Shef Departamenti dhe Zëvendësshef me përgjegjësi për Detyrat Policore, Rendin Publik dhe Paqen, dhe Sigurimin e Rrugëve në Sekretariatin Republikan të Punëve të Brendshme të Serbisë. Në janar 1992, ai u bë Zëvendësshefi i Detyrave Policore në Sekretariatin e Punëve të Brendshme në Beograd. Më 1 qershor 1998, Gjeneralkoloneli Sreten LLUKIQ u emërua Shef i Shtabit për Kosovën e Metohinë të Ministrisë së Punëve të Brendshme të Serbisë (më tej ’Shtabi i MUP-it’), me rangun e Gjeneral Majorit. Shtabi i MUP-it mori një mandat të zgjeruar më 16 qershor 1998 dhe Gjeneralkoloneli Sreten LLUKIQ mbeti në krye të tij. Ai vazhdoi në këtë post gjatë gjendjes së luftës që filloi më 24 mars 1999. Më 12 maj 1999, Gjeneralkoloneli Sreten LLUKIQ u gradua prej Gjeneral Major në Gjeneral Nënkolonel me Dekret të Kryetarit të Republikës së Serbisë. Pas qershorit 1999, Gjeneralkoloneli Sreten LLUKIQ ishte Zëvendësshefi i RJB-së dhe Shefi i Administratës Kufitare të Policisë Kufitare në MUP në Beograd. Më 31 janar 2001, Gjeneralkoloneli Sreten LLUKIQ u emërua Zëvendësministër dhe Shefi i RJB-së. Ndërsa mbante këtë pozitë, ai u gradua Gjeneralkolonel. Më datën e kësaj aktakuze, Gjeneralkoloneli Sreten LLUKIQ ende është Zëvendësministër dhe Shefi i RJB-së.

  20. #160

Faqja 8 prej 10 FillimFillim ... 678910 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •