Close
Faqja 6 prej 10 FillimFillim ... 45678 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 120 prej 194
 1. #101
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  GJENOCIDI SERBO-MALAZEZ N KNGT TONA POPULLORE

  Vrtet , odat kan luajtur nj rol shum t rndsishm n t kaluarn ton historike, sidomos n at koh kur shqiptart nuk kishin t drejta shkollimi e arsimimi , nga dielli i liris shqiptare ishte i mbuluar nn vellon e rnd t okupimit dhe robris klasike.
  Odat popullore ishin logje burrash dhe kuvende popullore, n t cilat organizohej mikpritja, bujaria dhe buk-dhnia , si pr mikun e dashamirin, ashtu edhe pr kalimtart e largt nga vendbanimet tjera shqiptare. Aty, bisedohej shtruar pr do gj q kishte t bnte me problematikn dhe jetn shqiptare. Aty dgjohej fjala e urt e njerzve t menur, filozofia popullore, historia kombtare, strategjia e mbrojtjes dhe qndress. Flitej pr moralin, nderin , menurin, urtsin, trimrin, drejtsin dhe pr gjithka q ishte n dobi e interes t popullit dhe t kombit.
  N odat tona popullore mbaheshin edhe kuvende burrash mendjendritur, ku zgjidheshin shum probleme, ngatrresa, pajtime gjaqesh…por edhe strategji pr luft, vetmbrojtje dhe rezistenc ndaj armikut.
  Nisur nga kto funksione t cilat i kan luajtur odat tona popullore, me t drejt , ato jan quajtur:”Odat e burrave “ dhe n to asnjher nuk kan pasur vend fmijt, t rinjt e moshave t mitura dhe bota femrore. Kjo, nga se bisedat dhe problemet t cilat jan trajtuar npr odat e burrave, nuk kan guxuar n asnj mnyr q t bien n vesht e fmijve, t rinjve dhe bots femrore !
  Me q tham se odat e burrave jan quajtur “Universitet popullor”, aty n rolin e ligjruesve kan qen “pleqnart” , apo burrat e ngritur me prvoj dhe dije t pa kontestueshme. Andaj, t gjith burrat q kishin nderin dhe privilegjin q t jen pjesmarrs t odave, ishte tradit dhe zakon q kur ta merr fjaln kryeplaku, pleqnari, apo njeriu i ngritur me autoritet, prderisa ai e kishte fjaln – t tjert duhej t dgjonin me vmendje dhe qetsi absolute!
  Krahas kryepleqve, pleqnarve dhe njerzve autoritativ t odave, q ishin n rolin e ligjruesve dhe edukatorve popullor, menjher pas tyre radhiteshin rapsodt popullor, t cilt npr shekuj e knduan historin ton kombtare, prmes vargjeve epike, prmes kngs dhe prmes veglave muzikore autoktone.
  Sipas zakoneve dhe traditave tona kombtare, edhe gjat kndimit t rapsodve npr odat tona popullore, sht dgjuar me vmendje, me respekt shum t lart njerzor dhe me nj disiplin absolute.
  Por, odat tona popullore, prve q luanin rolin e universiteteve popullore, rolin e kuvendit t burrave, ato gjithmon ishin edhe aren, apo amfiteatr popullor, ku zhvilloheshin edhe shum aktivitete kulturore popullore, duke filluar prej ndejave popullore, ahengjeve , fejesave e dasmave popullore, n t cilat kultivoheshin vlera artistike popullore, si: fjal t urta popullore, tregime, mahi popullore, lojra t ndryshme popullore, humore, kndime, vallzime, luajtje me instrumente muzikore…ku njerzit argtoheshin dhe disponoheshin n mnyr kulmore.
  Por, po i kthehemi rolit t rapsodve popullor n odat dhe gazmendet tona popullore.
  Prderisa n krahinat rurale shqiptare, mungonte liria, shkollimi, libri, informimi, mosnjohja e historis kombtare, komunikimi mes njerzve nga vendbanimet m t largta, i vetmi burim i dijes dhe msimit t historis kombtare, ishte knga rapsodike e knduar nga rapsodt popullor.
  Horizonti i dijes s rapsodve popullor ishte i gjer sa oqeani, nga se ata n mnyrn m besnike dhe m autoktone , iu knduan ngjarjeve t ndryshme historike, luftrave t prgjakshme, trimave, heronjve, por edhe traditave e zakoneve tona popullore.
  Ksaj radhe, do t ndalemi n njrn ndr temat m t dhimbshme dhe m t prgjakshme t historis son. Pra, do t ndalemi tek gjenocidi serbo-malazez n kngt tona popullore, ku do t shkoqisim disa fragmente nga rapsodit tona popullore, n mnyr q t shohim e t bindemi se si jan trajtuar kto tema dhe ngjarje t kobshme , nga ana e rapsodve tan popullor.
  N analet e folklorit ton muzikor, shpeshher na ka rn t dgjojm nga rapsodt tan popullor, nj rapsodi e cila n popull njihet me dy emrtime: “Kanga e Junanit” (Greqis) dhe “Kanga e Brahim pashs”. Q t dyja kto emrtime prmbajn n veti t njjtin tekst dhe t njjtn ngjarje. N kt kng , n mnyrn m rrqethse prshkruhet gjenocidi grek i ushtruar gjat periudhs s sundimit osman n tokat ballkanike, me theks t veant, mbi popullatn myslimane.
  Ndonse , krijuesi rapsodik popullor, brenda ksaj knge nuk na jep t dhna se cilit komb i prkasin viktimat myslimane t gjenocidit grek , po qe se e analizojm mir tekstin e ksaj knge, do t vijm n konkluzion se ktu sht fjala pr gjenocidin grek t ushtruar mbi popullatn myslimane shqiptare:

  Brahim pasha keq koka ngushtue,
  T’ mir ni letr, pasha e ka shkrue ,
  Shum selamet mretit ja ka que -
  Aman, bab, dertin kqyrma mue ,
  N’ shpin Junani mu ka lshue,
  Shum zullumet bab, i ka punue ,
  Se n’ xhirit ka ka damtue ,
  Grat me yzr na i ka coptue,
  Thmin n djep na i ka shkurtue,
  Motrat tona n’ Junan na i ka que !…
  Ni sandak , pasha, e ka marue,
  N’ qat sandak ka ka palue,
  Duert e sabive - ka i kan shkurtue,
  Syt e femnave i kan palue,
  Krejt Junani ka i ka damtue !…

  Kryeprotagonisti i gjenocidit serbo-malazez q sht ushtruar mbi popullatn myslimane dhe shqiptare n krahinn e Sanxhakut, n qytetin e Novi Pazarit (Tregut t Ri) dhe n qytezn e Rozhajs, pa dyshim sht Komandanti i Forcave etnike Serbo – Malazeze , Drazha Mihajlloviqi.
  Edhe plojat e prgjakshme gjenocidale t ushtruara mbi popullatn e pambrojtur dhe t pafajshme shqiptare, nn drejtimin e Drazha Mihajlloviqit, rapsodt popullor shqiptar i kan knduar n mnyrn m besnike, pa iu shmangur pr asnj ast t vrtetave historike. Po e shkpusim vetm nj fragment nga rapsodia popullore q i kndon ngjarjeve tragjike nga luftrat e prgjakshme t Drazha Mihajlloviqit:

  Haj medet pr Rozhaj t zi,
  Drazh Mihajli, n’ Pazar ka hi,
  Po grin rob e po grin thmi,
  Nuse e ika i ka shti n’ Serbi,
  I kan nxjerr katr killa sy,
  I kan pre nand killa gji –
  Ja kan ue Drazhs n’ Cetin!…
  Drazh Mihajlit ja paskan que ,
  Fort ky Drazha koka gzue,
  Jallah bani n’ kam na u que –
  Rrnofshi vllazn, asqert e mi,
  N’ mysliman paski banun zi!

  Dhe ja se ’ na thot rapsodia shqiptare n vazhdim, pr planet dhe ambiciet gjenocidale t Drazha Mihajlloviqit, kundr popullit shqiptar t Kosovs:

  Tash po vjen kjo vera tuj dal,
  Mbushen malet me dushk e bar,
  Se n’ Kosov , kemi me dal,
  Kem mej marr kah ka shqiptar !
  Npr shehre do t’i tubojm,
  Thmin e vogl - n’ furra do t’ jav ojm,
  Npr furra kemi me jav pjek,
  Kan mej hangr nana e baba i vet!
  Nana e baba, thmin kur t’ i han –
  Zemra n’ bark ka me ju plas!
  Pleq e plaka se ka jan –
  Npr prroje patare do t’i bajm!
  Nuse e ika se ka jan –
  Do t’ jav japim asqerit tan!
  Djemt e ri se ka jan –
  Do t’ jav lidhim duer e kam,
  Npr soba t’ veta do t’ i ojm,
  Me gra t’ tyne n’ soba na do t’ shkojm!
  Me gra t’ tyne kur t’ deshmi me ra –
  Me sy t’ vet kan me na pa,
  Zemra n’ bark ka me ju plas !
  Krkujt buk s’ kemi mej dhan,
  Me dru shpirtin kem me jav marr!

  Kolonizimi i tokave shqiptare me serb e malazez, ishte nj plag e madhe historike pr popullin vendor shqiptar. Andaj, edhe kt elaborat famkeq t gatuar nga kuzhinat fashiste t Beogradit dhe Podgorics, nuk e lan pa e vu n vargje rapsodike dhe pa e knduar mbi telat e iftelive, rapsodt tan popullor.
  Njra ndr ngjarjet m tragjike t kolonizimit serbo- malazez mbi tokat shqiptare t Kosovs, pa dyshim se ishte kolonizimi i fshatit Brezhnic, n mes t Prishtins dhe Vushtrris, ku para se t kolonizohej ky fshat me malazez, kishte vetm 30 shtpi. Mirpo, okupatort , gllabruesit dhe pushtuesit serbo-malazez, gjithmon kishin n shnjestr dyfishimin e banorve me kolon – karshi numrit t banorve autokton shqiptar, n mnyr q kolont t mbisundojn dhe t jen n eprsi t fuqis njerzore!
  Kolont ardhacak serbo-malazez, nuk zgjidhnin mjete, as metoda t barbaris s tyre t egr, pr ta thyer moralin dhe dinjitetin e vendorve autokton shqiptar! Ata, gjithmon i kan przgjedhur njerzit m autoritativ, pr t’ ua cenuar moralin, nderin dhe pronn, me qllim q t bjn trysni mbi popullatn shqiptare pr t’ i braktisur tokat e tyre dhe pr t’ i shprngulur me dhun n shkrettirat e Anadollit!
  Kshtu, n fshatin Brezhnic, e zgjedhin pr ta viktimizuar imamin e ktij fshati, duke ia prdhosur moralin dhe nderin e familjes s tij, madje duke ia krcnuar grat tek bunari i fshatit, ku ato pa tjetr duhej t shkonin pr ta furnizuar familjen me uj t pijshm:

  Kjo Brezhnica, tridhet shpi -
  Gjashtdhet shpi crrnagor jan hi!
  Gjashtdhet shpi crrnagor poj ojn,
  Shpijat me pllan po jav marojn !
  N’ ni bunar kishin uj me marr,
  Grat e hoxhs po shkojn n’ bunar,
  Vrajmi zot, carrnagort ’ po bajn –
  Ju kan ra grave n’ bunar,
  Gjith ka a zi, nr sy tu ju than,
  Tana knatat llom po jav bajn !

  Invadimi serbo-malazez mbi tokat shqiptare, m 1912, mori me veti shum viktima t pafajshme dhe t pambrojtura shqiptare gjithandej trojeve etnike n Kosov dhe Maqedoni. Pr kto ngjarje tragjike, vrasje, therje, prndjekje dhe shprlarje t tokave shqiptare me gjak, ja nj fragment nga nj rapsodi popullore:

  Kjo Morava po ban gjak,
  Po na pret shkau dit e nat’!
  Po hec Ibri tuj vajtue –
  Gjak shqiptarie shkon tuj que !
  N Lepenc gjaku shkumon –
  Gjak shqiptari sun po on!
  ka Vardari qi po gjumon –
  Gjak shqiptari shum po ban !
  Po vajtojn fusha e male –
  Qi naj pren kta shqiptar !
  Po vajtojn burra e gra –
  Shqiptarin e preu ky shka !
  Vajtojn ika e vajtojn djem –
  Shkavi shum ne po na pren !
  Pleq e thmi shum po vajtojn –
  T’ mjert na t’ mjert pa vatan !

  Ushtrimi i gjenocidit serbo-malazez , mbi popullatn autoktone shqiptare n Kosov, ushtrohej n mnyrat m perfide barbare, t pa para n historin e civilizimit njerzor. Kolonizatort nuk ngopeshin me gjak t shqiptarve, as me prndjekjet e tyre nga vatrat shekullore. Ndaj atyre q mbeteshin t gjall dhe nuk shprnguleshin dot, ata shkonin aq larg, sa deshn q t’ ua ndrrojn edhe fen me an t dhuns, vrasjeve dhe torturave, n mnyr q shqiptart autokton t detyroheshin ose t bhen ortodoks, ose t ikin brenda nats nga trojet e tyre !
  Nj shembull i ktill , me prmasa tragjike kishte ndodhur n Lugun e Baranit, prkatsisht n fshatin Gorazhdevc, ku nj udhheqs i bandave etnike, i quajtur Sava i Basanit, i tubon t part e fshatit Baran t Epr dhe i krcnon me dhun q ta ndrrojn fen!
  Me q , shqiptart nuk pranojn me asnj kusht dhe asnj mim pr ta ndrruar fen e tyre, ather Sava i Basanit, me ekspediten e vet prej xhelatve etnik, i urdhron shqiptart e atij fshati q m par t’ i gropojn varret e veta n nj mal afr kishs s Gorazhdevcit dhe i pushkaton t gjith!
  Nga rapsodia popullore q e prshkruan kt ngjarje t llahtarshme, po e shkpusim vetm nj fragment:

  Sav Basani n’ kam na u ue ,
  N’ Baran t’ Epr koka shkue,
  Te tan kmetat i ka tubue ,
  Mejher Sava i ka kallxue –
  M’ ka ardh emri fen me jav ndrrue,
  Nestra e dielle asht qillue,
  Tan n kish kena me shkue,
  Mej ngue popat ka u thon juve,
  Si mos dishit me u kryque ,
  Un vet, Sava, kam me ju msue !

  Hazir Alija, n’ kam na u que,
  Ktheu bre Sav e fol me mue,
  Ku ke nije shqiptart fen me ndrrue?
  Pa na gri, pa na coptue ,
  Tybe n’ mundesh fen me na e ndrrue !
  Sav Basani koka idhnue,
  Xhanaris ju ka ngrmue,
  Xhanarija i kan rrethue,
  Duert n bleqe jav kan vnue,
  N’ Garazhdec te kisha i kan ue,
  Ngat ni mal asht qillue,
  N’ at mal t’ shkret i kan ngujue,
  I kan shti vorret mej marue,
  Se te vorret Sava i ka ue,
  Edhe i her ju kish kallxue –
  Kqyrni vorret ku i keni marue,
  A po doni fen me qef me ndrrue,
  Kapetana kam me ju marue,
  N’ Koloshin kam me ju ue,
  Koloshinin kini me sundue !
  Pra, mos dashi fen me qef me ndrrue –
  Krejt batare kam me ju marue,
  N’ qito vorre kam me ju gjue!

  Hazir Alija ni fjal pe flet,
  Shokve t’ vet po u jep gajret –
  one vllazn ka i gisht prpjet,
  Ta bajm Zotin me isharet,
  Se ky Sava sod po na pret !

  Tan pe qojn ka ni gisht prpjet,
  Pe bajn Zotin me isharet -
  Ni batare Sava po jav jep !
  Ni batare Sava jav ka lshue,
  Te tan trimat n’ vorre kokan rrxue !
  Se pr s’ dyti, batare jav lshojn –
  Te tan trimat jet po ndrrojn !
  Te tan trimat kan ndrrue jet,
  Se pr komb, trimat kan vdek !

  Njra nga ngjarjet m tragjike t gjenocidit serbo-malazez, t ushtruar n vazhdimsi mbi popullin shqiptar, pa dyshim sht edhe ploja mbi fshatin Kabash t Prizrenit, ku Kryeetniku i quajtur Spiro Kapetani nga fshati Dellovc, i mbledh me emr e mbiemr djemt dhe burrat m t mir t ktij fshati dhe i vret pa kurrfar gjyqi, as faji, hiq m pak se 90 shqiptar !
  Edhe kjo ngjarje tragjike, sipas t dhnave t rapsodis popullore, do t ket ndodh menjher pas okupimit t Kosovs nga ana e Serbis, m 1912.
  Nga kjo rapsodi, po e shkpusim vetm nj fragment:

  Serbi i par n’ kt ven kur ka hi –
  Shum kan hjek shqiptart e zi,
  Tan tuj pre e tan tuj gri,
  Spir Dellovci u paska pri!
  Spir Dellovci, ushtarve ju pri –
  Se n’ Kabash naj paska shti!
  Se n’ Kabash, ata kur po hin,
  Spir Dellvci vet po ju prin!
  Me defter te tan naj ka thirr –
  Kah jan kan burrat ma t’ mir ,
  E te tan t’ shkretit poj lidh !
  Poj lidh burrat, o haj medet,
  E te kisha te tan poj qet,
  Me defter te tan poj thrret!
  Kam e duer , Spira i kish prvjel –
  Pret shqiptar, si me pre berr!
  Me dor t’ vet , Spira poj pret,
  Rrokotel krenat po jav qet ,
  Gjak e krye po u rajke n’ rek!
  Poj pret Spira, shqiptart e shkret,
  I ka pre Kabashin nanddhet,
  Kah jan kan burra t’ vrtet !

  Pas do krimi t organizuar mbi shfarosjen e popullit shqiptar, udhheqsit e ktyre masakrave , gradoheshin nga ana e krajlit t tyre n Beograd !
  Ja se si i lavdrohet Spiro Kapetani, bashkveprimtarit t tij – Files, pas masakrs s kryer n fshatin Kabash:

  Po vjen Spira n kali t’ bardh,
  Bashk me Filen, si bajraktar !
  Po vjen Spira tuj u livdue ,
  Pr shqiptar sa i ka shkurtue -
  Krali s’ ka kapetan si mue,
  Gradat flak, mue mi ka ue!
  Flak, mue gradat qi m’ kan ardh,
  Se i kam pre nanddhet shqiptar !
  Po kallxojke me goj t’ vet –
  I kam pre Kabashin nanddhet ,
  Kah jan kan shqiptar t’ vrtet !

  Kasapt e trbuar serbo-malazez , nuk i kursenin shqiptart pr t’ i kasapitur as gjat festave t tyre fetare! Ata e dinin mir se shqiptart jan besimtar t paepur t fes dhe t festave fetare.
  Kshtu q diku rreth vitit 1885, Kryeetniku i Serbis, i quajtur Novica i Zi, mu n Ditn e Bajramit, iu prin forcave etnike prej 300 vetash dhe hyn n pabesi n fshatin Mavriq t krahins s Llapit, mu n kohn kur e dinte se t gjith burrat gjenden n xhami duke e falur namazin e Bajramit dhe e sulmojn familjen e Dem Ahmetit, me qllim q t’ ia grabisin vajzn e tij – Ajetn !
  Me at rast, fillon lufta e prgjakshme n mes t forcave t armatosura etnike dhe rezistencs s familjarve t Dem Ahmetit, t cilit at dit ia presin 30 antar t familjes, shum mysafir t rastit q kishin shkuar pr t’ a uruar festen e Bajramit, ku prej tyre shptojn t gjalla vetm dy rejat me nj nip t vogl t Dem Ahmetit, t cilat Novica i Zi me etnikt e tij, i merr dhe i on pr n Serbi!

  Zoti e vraft kaurreshn plak,
  Po del para Novicn pe mson!
  Pe mson Novicn , ka me punue:
  “N’m ngofshi mue, vetit za mej ue,
  Ju, si n’ dashi me hi n’ Shypni,
  Qi e kceni hudutin me dal n’ at an,
  Ju mej ra pr rreth Mitrovics,
  Pr rreth bjeshks s Vuitrrns,
  Ju mej ra katunit t’ Mavriqit !
  Ju, n’ Mavriq, biro keni me shkue,
  Dem Ahmetin, n’ Mavriq me e rrethue!
  Tridhet rob, Dema na i ka ,
  T prmendun , biro, shpi me za ,
  Ni ik n’ bylyk , Dema e ka ,
  Ju , Ajetn , n’ mujshi me ja marr!
  Me ja marr e n’ Serbi me e prue ,
  Ni djal t’ ri me ta me e martue,
  Lavd i madh, biro, ka me u dal!”…

  Zoti e vraft, Novica ’po ban,
  E thirrke n’ emn, si ta kishte nan!
  Oj Hanife, n’ shami t’ bardh,
  A po m’ vet pr ka jam ardh?
  Nuk jam ardh me ba Bajram,
  Me treqin vet rrethue ju kam ,
  Jam ardh Ajetn sot me jav marr !

  Luft e shtir at dit ish marue,
  Mashqit e Dems, krejt jan damtue,
  Musafirt krejt ka jan qillue,
  Kulla e shpija, rrafsh ja kan rrafshue,
  Tridhet rob, Dems, ja kan shkurtue,
  Ve dy rejat i kishin pshtue!
  Ve dy rejat me ni sabi,
  E ja marrke Novica i Zi,
  Poj on lidhun tuj i rreh kamxhi,
  Kcejn kufinin e i on n’ Serbi!…

  Bishat e egra gjakatare serbo- malazeze, nuk dinin t ngopur me gjakun e shqiptarve. Ata suleshin n gjah mbi shqiptart me t gjitha forcat dhe mnyrat m t egra t barbaris dhe t menduris! Sulmonin familjet m t njohura npr rrethe t ndryshme, ku prve vrasjeve e therjeve t njerzve, ua digjnin shtpit dhe gjith ka kishin para veti. Ua plakitin tr pasurin q kishin, madje edhe shtazt shtpiake!
  Njra nga ngjarjet m tragjike t gjenocideve t ksaj natyre, sht rasti i familjes s Selman Lites, q ishte njra ndr familjet m t pasura dhe m autoritative n Rrethin e Reks s Keqe .
  Selman Lita ishte nj njeri i njohur pr pasuri n at rreth, sidomos pr kultivimin e deleve, t cilat i mbante n nj numr t madh npr stane t bjeshks.
  Hajdutt dhe kriminelt gjakatar serbo-malazez , ia kishin vu syrin kopeve t deleve t Selman Lits, pr t’ ia vjedhur, por pr ta kryer kt akt barbar, sulmuesit dhe hajdutt etnik, ia kishin ruajtur ditn m t gzuar familjare, pronarit t deleve – Selman Lits, mu n ditn e dasms, kur ai po i martonte dy djemt e tij dhe po bnte dasm t madhe me 300 krushq e tri pal tupan!
  Kriminelt etnik hajdut, e kishin prcjell gjendjen, kur dasmort e Selman Lits, kishin shkuar pr rrug pr t’ i marr dy nuset e djemve t Selmanit dhe mu n ato momente, ia sulmojn stanet e deleve, me ’ rast ia vrasin obant e deleve, ia vrasin 12 qent dhe ia plakitin 300 copa dele!
  Selman Lita, sikur ta dinte se do t’ i ndodhte kjo tragjedi dhe nuk kishte shkuar krushk bashk me dasmort, por kishte ndej pr t’ i ruajt djemt dhe familjen.
  Me t hetuar se hajdutet etnik ia morn delet , ia vran obant dhe qent, e merr martinn dhe niset pr t’ iu br rezistenc . Pas tij, i shkojn n ndihm edhe dy djemt e tij, t cilt po i prisnin nuset pr t’ u martuar at nat. Mirpo, forcat armike ishin shum her m t forta dhe ia vrasin edhe dy djemt e Selmanit:

  Selman Lita po rrin n’ krevet ,
  Poj shkojn syt te stani i vet –
  Ran komitat ja muern dhent !
  Ran komitat ja kan marr gjan,
  Ja kan vra edhe dy oban,
  Ja kan vra edhe dymdhet qen,
  Ja kan marr treqin copa dhen !…

  ka ka Reka qi po ushton –
  Selman Lita po lufton!
  Thrret Musaja, more Rexhep –
  Ku i kem armt, he i lashim shkret,
  Se na i muern berret n bjeshk!
  Sa po mujn djemt po shpejtojn,
  Babs s’ vet n ndihm poj shkojn!
  Luft e madhe po krset –
  Selman Lits , ju vran dy djemt !

  Gjenocidin serbo- malazez , mbi shfarosjen dhe prndjekjen e shqiptarve nga trojet e tyre etnike e vazhdoi edhe Nnkryetari i Jugosllavis titiste – Aleksandar Rankoviqi, i cili n muajin Janar t vitit 1956, organizoi n Kosov, Aksionin gjith popullor pr grumbullimin e armve. Aksion ky, q kishte t bnte ekskluzivisht vetm pr shqiptart!
  Nn pretekst t krkimit t armve, shqiptart i rrihnin, maltretonin e torturonin n mnyrat m brutale , kurse qllimi final i ktij Aksioni, ishte presioni mbi shqiptart q me dhun t’ prndjekin nga vatrat e veta strgjyshore dhe t arratisen pr n shkrettirat e Anadollit t Turqis!
  Edhe pr kt ngjarje t kobshme tragjike, rapsodt popullor shqiptar thurn dhe knduan shum kng, prej t cilave e shkputm kt fragment:

  Vjesht e zez , dimn i gjat,
  Ish kan viti pesdhjet e gjasht,
  Ishin ue UDB-at n hajk,
  Mej mundue shqiptart e ngrat,
  Tan pr arme i kan kap,
  N’ bor e n’ shi, desh e dath,
  Rrehshin gjinn me dajak,
  Si e pat e si se pat,
  Hiq s’ ju jepshin, medet, afat,
  Dogri i shtirshin nr dajak,
  Shum jan mbet, pr jet sakat,
  Brijt e thyeme tuj qit gjak !
  Ashtu i rrehshin npr stanica ,
  Kur ju shkojke letrthirrja ,
  Lmerim t’ madh kishin familja,
  Marrshin vajin robt e thmija –
  S’ na vjen baba ma te shpija !
  S’ na vjen baba ma n shpi,
  Rankoviq, he kofsh i zi,
  Fort e shkepe kt anmiqsi,
  N’ mbar Kosovn n shqiptari !…

  Marr n trsi analizn e ktyre rapsodive dhe shum t tjera, q ende nuk i kemi publikuar, nuk mund t mos e themi t vrtetn se nj cop t historis son kombtare arritm q ta msojm vetm fal talentit dhe guximit t rapsodve tan popullor dhe npr odat tona popullore, nga se historia e vrtet e popullit shqiptar n baza shkencore , profesionale dhe institucionale, fatkeqsisht , ende nuk sht shkruar dhe as q dihet se kur do t shkruhet?!

  Gjilan, tetor 2008. Demir KRASNIQI

 2. #102
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  25/09/2001 - Trepa.net

  --------------------------------------------------------------------------------

  Gjurmve t barbaris serbe

  GJENOCIDI SERB MBI BASHKSIN ISLAME T KOSOVS - GJENOCID MBI SHQIPTART


  --------------------------------------------------------------------------------

  HAMBURG (Gjermani), 24 shtator 2001

  " Ǵsht e vrteta, fundamentalizmi islam nuk ka ekzistuar n Kosov, n dallim nga fundamentalizmi ortodoks serb". ( Janosh Bugajski)

  Shkruan: Arif MOLLIQI / Hamburg

  Gjenocidi dhe etnocidi serb ndaj shqiptarve sht shum i vjetr dhe paraqitet n forma t ndryshme. Pr ta indoktrinuar masen e popullit gjat shekujve mbi t drejtn historike t serbve n Kosov, shkenca dhe politika serbe prmes trillimeve, gnjeshtrave dhe falsifikimeve jan prpjekur dhe, prpiqen q luftrat e tyre pr pushtimin e trojeve shqiptare ti paraqesin si luftra t shejta lirimtare. Idet e prtrirjes s perandoris s car Dushanit apo Nemanjiqve, shkenca dhe qeverit serbe i prdorin pa zgjedhur mjete pr t krijuar nj Kosov me shumic serbe.

  Zbatimi i ktyre ideve u b me gjenocid shtetror, ushtri dhe polici e, ka sht edhe m keq, n kt barbarizm pr pastrimin etnik t popullsis shqiptare u angazhua edhe popullata serbe. Ajo tregoj se nuk qndron aspak m posht se kriminelet qeveritar.Ndrsa intelektualt serb qndrojn n shkalln m lart t kriminalitetit,t etnogjenocidit serb ndaj shqiptarve, sepse ata tr potencialin intelektual e hargjuan pr t prpiluar plane dhe programe pr zhdukjen e popullit shqiptar.

  N kt drejtim akademikt serb ishin dhe mbeten ata q e ushqyen kt gjenocid serb ndaj shqiptarve duke prpiluar programe pr krijimin e "Serbis se Madhe", n bazamentin e t cilit program ishte pastrimi i tokave kinse t shenjta serbe nga shqiptart. Ky program u quajt me emrin "Naertanjen" dhe e prpiluan bashkarisht kreret e ortodoksizmit duke ia mveshur autorsin nj monstrumi t policis serbe Garashaninit. M von ky program u b abetare e vet Akademis Serbe te Shkencave, e cila e prdori deri n ditt e sotme kundr shqiptarve.

  Kjo akademi u inkuadruar gjr n pafundsi n fushatn serbomadhe pr zhdukjen e shqiptarve me " Memorandumin" e saj famkeq dhe fund e krye shoviniste, n krye t se cils qndronin akademikt tashm t njohur si: V. ubrilloviq, I. Andriq, D.Qosiq, D.Bogdanoviq etjer. Mirpo, rolin kryesor dhe prise e gjitha ktyre pastrimeve etnike ishte dhe mbeti kisha ortodokse serbe e ndihmuar nga ortodoksizmi sllav n prgjithsi. Dihet se, qysh nga formimi i kishs nacionale ortodokse serbe nga Sveti Sava (1219), kjo kish ka pasur qndrim armiqsor ndaj feve joortodokse dhe popujve joserb, e sidomos ndaj shqiptarve pa marr parasysh se cils fe i takonin.


  Serbt n emr t ortodoksizmit vrasin, therin ,... e djegin objektet e shenjta fetare shqiptare

  Si rezultat i programeve djallzore dhe antinjerzore t kishs ortodokse, n dimrin e vitit 1877/78 nga Toplica dhe vendet tjera shqiptare n Serbin Jugore u detyruan q mbi 630 fshatra t banuara me popullat t besimit islam, kryesisht shqiptar u detyruan ti lshonin prgjithmon trojet e tyre etnike.

  Ky gjenocid dhe etnocid me prmasa t mdha q u ushtrua nga ortodoksizmi serb, e duke prdorur mekanizma shtetror si polici, ushtri dhe eta vullnetare t specializuara pr masakrime mbi shqiptart, vazhdoj deri n ditt e sotme. Fatkeqsisht ky gjenocid kaloi n heshtje nga qarqet politike evropiane t kohs sepse n kt hapsir ndikonte politika shoveniste ortodokse ruse dhe greke.

  Edhe, ajo q ndodhi me shqiptart gjat viteve t fundit, sisht asgj tjetr pos vazhdimsi e politiks represive serbe e mbeshtjellur me ortodoksizmin sllavo- grek kundr shqiptarve n prgjithsi, e sidomos kundr shqiptarve t besimit aslam.

  Kshtu q edhe gjat ofenzivs s serbve (1998/99) n Kosov, Bashksia Islame e Kosovs si institucion psoi shum. N mesin e t rnve dshmor (shehid) jan m se 30 imam, student dhe nxens t Fakultetit t Studimeve Islame dhe t Medress s Mesme " Alaudin" n Prishtin. N shnjestr t soldatesks serbe dhe paramilitarve serb ishin edhe objektet fetare islame si; xhamit, mesxhidt, medreset dhe teqet. Poashtu kan psuar edhe shum dokumente t rralla me vlera t mdha arkivore pr kulturn ton kombtare dhe fetare.

  Se ortodoksizmi sllav kishte ndrmarr kryqzat kundr tr asaj q ishte shqiptare dhe kishte besim islam, u vrtetua kur edhe selis s Kryesis s Bashksis Islame n Prishtin ortodoksizmi paranoid serb ia kishte vua zjarrin.

  Duke ju referuar disa t dhnave t Bashksis Islame n Prishtin dhe, t dhnunave t nxjerrura nga " Dituria Islame" nr. 111-112, ne ktu po i japim disa shnime pr dshmort (shehidet) klerik shqiptar, si dhe pr objektet e fes islame n Kosov q u dmtuan nga fundamentalizmi ortodoks serb.

 3. #103
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Lista e imamve t rn dshmor (shehid)
  1 Mulla Sylejmani- Novosell (Pej)
  2 Beqir Krasniqi- Lbush(Dean)
  3 Shaban Gashi- Vrmic(Malishev)
  4 Mulla Hajdini- Llaush( Skenderaj)
  5 Zenel Hoxha- Korrotic
  6 Ismail Morina- Mitrovic
  7 Hajrulla Bega-Bellacrk
  8 Arif Shala- Celin
  9 Nusret Hajdari- Dobran
  10 Fadil Rashiti- Petrov
  11 Ramush Shatri - Tomoc
  12 Sylejman Ramcaj- Shushic (Istog)
  13 Hasan Hasallari - Seqisht ( Kaanik


  Lista e imamve, puntorve dhe studentve q konsiderohen t humbur ose mbahen n burgjet serbe

  1 Ismet Limani- Hajvali, i zhdukur
  2 Nuhi Ismaili- Miradi, i zhdukur
  3 Muharrem Gashi-B.I, i zhdukur
  4 Kadri Drguti-Rahovec, i burgosur
  5 Bekim Begolli- Trnav, i burgosur
  6 Baki Namani-Prapashtic, i burgosur

 4. #104
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Nxens dhe student t vrar

  Fakultetit t Studimeve Islame
  1. Fadil Rashiti- Petrov,

  Medreseja e Mesme "Alaudin", Prishtin

  1. Januz Zejnullahu- Viti,
  2. Sami Pllakolli- Podjev
  3. Nysret Musa- Mitrovic,
  4. Shefqet Zeka-Prishtin
  5. Arben Hyseni- Shtime
  6. Behar Abdylmexhidi-Prizren
  7. Selim Selimi-Shtime
  8. Muhamed Ukshini-Gjakov
  9. Mustaf Veseli-Rean
  10.Muhamet Biku-Kamenic
  11.Feti Sofiu- Kosav
  12.Sali Selmani- Gllamnik
  13.Habib Hoxha- Bllac
  14.Hysen Zeka- Vrmnic
  15.Halim Bajraktari- Gllogoc

 5. #105
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Xhamit e dmtuara, t djegura dhe t shkatrruara npr KBI

  Prishtin Podujev
  1 Xhamia e Llapit- e djegur 1 Orllan- e djegur
  2 Lismir- e djegur 2 Llapashtic- e djegur
  3 Bardh i Madh- e djegur 3 Dobratin- e djegur
  4 Hamidi, e dmtuar rnd 4 Halabak, - e djegur
  5 Miradi e Eprm- e djegur 5 Bredash- e djegur
  6 Keekoll- e djegur 6 Luzhan - e dmtuar
  7 Halila- e shkatrruar 7 Penuh - e granatuar
  8 Besi- e dmtuar 8 Dumosh - e demoluar
  9 Sllatin- e dmtuar 9 Bellopoj- e demoluar
  10 Prapashtic- e dmtuar
  11 Grashtic- e demoluar
  12 Barilev- e e dmtuar


  Pej Istog
  1 Xhamia e 0arshis- e djegur 1 Xhamia e Istogut- e djegur
  2 Xhamia e Kuqe- e djegur trisht 2 Vrell- e dmtuar
  3 Xhamia e Kurshumlis- e djegur 3 Studenic- e djegur
  4 Xhylfatyn- e demoluar 4 Shushic- e djegur
  5 Xhamia e Puhovcit- e demoluar 5 U - e demoluar
  6 Xhamia e Hamamit- e djegur trsisht 6 Kaliqan - e djegur
  7 Xhamia e Pelivan Mejdanit-e demoluar Gjakov
  8 Xhamia e Tahtalis- e demoluar 1 Xhamia e Hadumit- e djegur
  9 Xh.. e Defterdarit- e djegur 2 Xh. e Fetah Ags- e dmtuar
  10 Mesxhidi- e demoluar 3 Xh. e Qylit- e dmtuar
  11 Loxh- e shkatrruar me themel 4 Xh. e Gecs- e dmtuar
  12 Raushiq- e djegur 5 Irzniq- e djegur trsisht
  13 Lybeniq- eshkatrruar 6 Rogov- e shkatrruar
  14 Strellci i Eprm- e dmtuar 7 Dean- e djegur e rrnuar
  15 Strellci i Poshtm- e dmtuar 8 Carrabreg- e rrnuar
  16 Lbush- e dmtuar 9 Junik- e dmtuar nga granatat
  17 Isniq- e dmtuar 10 Jabllanic- e djegur
  18 Kryshec - e djegur 11 Prelep- e djegur
  19 Baran- e rrnuar me themel 12 Brovin- e dmtuar
  20 Vranoc- e rrnuar 13 Botush- e dmtuar
  21 Leshan- e djegur 14 Baballoq- e dmtuar
  22 Ruhot- e dmtuar 15 Ponoshec- e dmtuar
  23 Dubov- e djegur 16 babaj t Boks- e dmtuar
  24 Vitomiric- e djegur 17 Rashkoc- e djegur
  25 Novosell- e djegur 18 Smolic- e djegur
  26 Jabllanic e Madhe- e shkatrruar 19 Mulliq- e djegur
  27 Jashanic- e dmtuar 20 Cermjan- e dmtuar
  28 Xhyrxhevik i Madh-e shkatrruar 21 Teqeja e Bektashive (Axhizi Baba)
  29 Sverk e Gashit- e djegur Dragash
  30 Bubavec- e djegur 1 Xhamia e Buqs- e djegur brenda
  31 Vrmnic- e rrnuar n Gjakov e djegur


  32 Shtypeqi i Vogl- e rrnuar
  33 Drelaj- e dmtuar
  34 Medreseja e Vjetr-Pej e djegur

 6. #106
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Prizren Gllogoc
  1 Atmaxh- e djegur dhe e rrnuar 1 Xhamia e Gllogocit- e dmtuar
  2 Landovic- e shkatrruar 2 Krajkov- e djegur dhe e shkatrruar
  3 Poslisht- e dmtuar rnd 3 Arllat- e djegur dhe e shkatrruar
  4 Korisht- e rrnuar 4 Kishnarek- e dmtuar
  5 Medvec- e rrnuar 5 Korrotic - e dmtuar
  6 Pllanej- e rrnuar 6 Komoran- e djegur dhe e shkatrruar
  7 Romaj- e shkatrruar 7 Vrboc- e dmtuar
  8 Jeshkov- e dmtuar rnd Vushtrri
  9 Vlashnj - e dmtuar 1 Xh.. e arshis- e rrnuar me themel
  10 Kobaj- e dmtuar 2 Gazi Ali Beg- minareja e shkatrruar
  11 Piran- minareja e rrzuar 3 Xh.. Karamanli- e shkatrruar
  12 Vrmnic- e dmtuar 4 Stanoc i Eprm- e djegur
  13 Gjonaj- e demoluar 5 Beuk- e dmtuar rnd
  14 Lez- e dmtruar 6 Zhilivod- e djegur
  15 Jabllanic- e dmtuar rnd 7 Stanovc i Poshtm- e dmtuar
  16 Medreseja e Mehmet Pashs 8 Dumnic- muret jan ar
  17 Ndrtesa e Komleksit t Lidhjes s Prizrenit


  Mitrovic Skenderaj
  1 Xh..e Zallit( Isa Beg)- e djegur 1 Llaush- demoluar
  2 Haxhi Veseli( Hysen Qaushi)- e djegur 2 Broj- e shkatrruar
  3 Xh. e Bajrit( Hamidi)- e djegur 3 Polac- e djegur
  4 Xhamia e Ibrit- e rrnuar me themel 4 Qirez- e rrnuar
  5 Bare- e djegur dhe e granatuar 5 Prekaz- e djegur( e shkatrruar)
  6 Vllahi- e dmtuar rnd 6 Plluzhin-e djegur( shkatrruar)
  7 Dedi- e djegur 7 Arbri- e dmtuar
  8 Koshtov- e dmtuar 8 Suhogrll-e dmtuar
  9 Shipol- e dmtuar dhe e demoluar


  10 . Zhabar- e djegur


  Suharek Rahovec
  1 Xh. e Bardh- Suharek e dmtuar 1 Xh.. e Kasumit- e dmtuar
  2 Gjinoc- e djegur 2 Kadirit- e dmtuar
  3 Grejkoc- e shkatrruar 3 Haxhi Sokolit- e dmtuar
  4 Mushtisht- e rrnuar 4 Krush e Madhe- e shkatrruar
  5 Vraniq- e dmtuar rnd 5 Bellacerk- e shkatrruar
  6 Reqan- e dmtuar 6 Astrazub- e shkatrruar
  7 Bllac- e dmtuar rnd 7 Zoqisht- e djegur
  8 Budakov- e shkatrruar 8 Opterush- e shkatrruar trsisht
  9 Grejqec- e djegur 9 Celin- e rrnuar me themel
  10 Ngucat- e dmtuar nga bombardimet 10 Brestoc- e djegur
  11 Bellanic- e shkatrruar 11 Marali- e dmtuar rnd
  12 Baj- e djegur 12 Drenoc- e dmtuar
  13 Pean-e shkatrruar 13 Zatriq- e dmtuar
  14 Studenan- e shkatrruar 14 Reti- e djegur dhe e shkatrruar
  15 Doberdolan- e shkatrruar 15 Reti e Ult- e shkatrruar
  16 Samadrazh- dy minart e xhamis t shkatrruara 16 Shkoz- e dmtuar
  17 Neperbisht- e shkatrruar 17 Pagarush- e dmtuar
  18 Pastasel- e dmtuar
  19 Nagavc- e dmtuar
  20 Hoq e vogl- e djegur


  Gjilan Lipjan
  1 Prlepnic- e shkatrruar 1 Shal- e djegur nga brenda
  2 Dobran- e djegur dhe e shkatrruar 2 Ribar i Vogl- e djegur nga brenda
  3 Crnic- e djegur dhe e shkatrruar 3 Magur- e dmtuar
  4 Llashtic- e djegur 4 Gadime e Elshanve-e dmtuar
  5 Staniq- e djegur 5 Gadim e Tashollve- e dmtuar
  6 Zhegr- e djegur dhe e shkatrruar Kaanik
  7 Bresalc- e djegur dhe e shkatrruar 1 Ivaj- e djegur dhe e shkatrruar
  8 Livo i Ult- e djegur trsisht brenda 2 Stagov- e djegur nga brenda
  9 Sllakovc- e dmtuar 3 Pustenik- e shkatrruar
  10 Muibab- kulmi i rrnuar 4 Glloboqic- e dmtuar
  11 Bukovik- e dmtuar


  12 Makresh- e dmtuar

  Ferizaj Viti
  1 Crnill- e djegur dhe e shkatrruar 1 Budrig- e djegur
  2 Komogllav(Xh. e Re)- e dmtuar 2 Ballanc- e djegur
  3 Komogllav(Xh. e vjetr)- e shkatrruar 3 Novosell- e djegur
  4 Medreseja e Vjetr (Ferizaj) 4 Radivojc- e djegur
  5 Carralev- e shkatrruar rnd Kamenic
  6 Petrov- e dmtuar rnd 1 Petrit- e demoluar
  7 Reak- e demoluar 2 Krilev- e dmtuar
  8 Shtime- e demoluar trsisht


  Preshev Bujanoc
  1 Miratoc(Xh.e Vjetr)- e dmtuar 1 Asllar- e djegur
  2 Miratoc( Xh. e Re) e dmtuar Medvegj
  3 Trrnav- e dmtuar 1 Sijarin- e dmtuar rnd
  4 Carravajk- e dmtuar 2 Kapit- e dmtuar rnd

 7. #107
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Prve ktyre xhamijve q jan djegur, dmtuar dhe shkatrruar me themel, soldateska ortodokse serbe ka shkatrruar n do qytet dhe fshat t Kosovs shtpit e imamve. Pastaj, jan djegur selit e Kshillave t Bashksive Islame Shqiptare, dhe qinda lokale afariste, shtpi banimi q i takonin ksaj bashksie.

  sht m rndsi t thmi edhe nj t dhn (marr po ashtu nga Dituria Islame), se fundamentalizmi ortodoks isht m shkatrrimtari i bots se qytetruar n shekullin e fundit. N shekullin e fundit, Beogradi kishte 270 xhamia, sot ka mbetur vetm nj. Nishi kishte 22, sot ka mbetur vetm nj. Piroti kishte 9 xhami t e disa mesxhide, sot nuk e ka asnj; Leskovci kishte 8 teqe, sot nuk e ka asnj(?!)

  Po, sa kisha ortodokse i shkatrruan shqiptart n Kosov, edhe kur kishin mundsi? Asnj. Bile jan t njohura familjet shqiptare t fes islame q m aq sakrifica i ruajten kishat serbe ortodokse.

  E gjith kjo e vrteton thnjn e Janosh Bugajskit se fundamemtalizmi islam nuk ka ekzistuar n Kosov, por ka ekzistuar fundamentalizmi ortodoks serbo- grek.

  --------------------------------------------------------------------------------


  P.S.
  Shnimet jan marr nga Bashksia Islame e Kosovs dhe emrtimet e fshatrave dhe qyteteve kan mbetur ashtu siq ishin n dokumentacionin e prdorur pr kt shkrim. Shnimet jan marr para nj vit e gjysm, prandaj do ndryshim i ktyre t dhnave sht i mundshm dhe krkojm falje nese ndr koh ka pasur ndryshime.
  a. molliqi

 8. #108
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  HARESA HISTORIKE DEBIMI DHE GJENOCIDI SERB NDAJ SHQIPTAREVE N SANXHAKUN E NISHIT DHE RRETHE T TJERA

  lirimi I viseve te pashallakut te Beogradit dhe 6 nahijet tjera gjat viteve 1800 e deri nevitet 1875 ishte e drejt legjitime serbe..Mirpo,ne anen tjeter, ajo largoi popullaten joserbe nga ato treva.Keshtu sipas nje shenimi historiografik nga periudha 1800 e deri ne vitin 1875 cek se qarqet ushtarake dhe qeveritare serbe i larguan nga viset e lartepermendura dhe nga Lugina e Moraves,siq thot aty,rreth 150.000 banor shqiptare.
  Regjimet e dinastis se Obrenoviqeve (1817-1903) vazhduan politiken teroriste shtetrore ndaj shqiptareve e boshnjakeve, e gjat’30 te shekullit XIX, me qellim te spastrimit etnik. Ne frymen e kesaj politike,qeveria e Principates se Serbis urdheroi me 1832 qe do shqiptari dhe boshnjaku, qe kapet ne territorin e Serbis,ti meshohen nga 25 te rena me shkop,ndersa me 1834 urdheroi qe te perdoret ushtria per t’iu djegur fshatrat.
  Pushteti serb me 1856, me marveshjen e Paqes se Parisit kishte fituar njefar te drejte qe ti largoj te gjith shqiptaret nga qytetet Shumadise,si dhe nga Hercegovina.Me 2 Mars 1865 Knjaz Mihaili kishte nxjerr ligjin per kolonizimin e te huajve.Me ate ligj territoret te cilet i posedonin shqiptaret,sidomos nga Sanxhaku i Nishit dhe i Pirotit u serbizuan(jane kolonizuar menjeher pas Kongresit te Berlinit,sepse ketu Serbia pranohet si shtet.
  Duhet theksuar se shqiptaret deri kah fundi i shekullit XIX qene te vendosur ne shumicen e qyteteve dhe qytezave,fshatrave te Sanxhakut teNishit e me gjer.pjesa derrmuese e familjeve shqiptare ishin perqendruar ne qarkun e Toplices(Rethi I Prokuples,Dobriqit,Kosanices dhe pjes te Jabllanices e te Pustarekes me Kurshumli),Qarkun e Vranjes(pjes rethit e te Pustarekes dhe Jabllanicers,rrethi i leskocit,Polanica,Gerdelica,Masurica,Pqinja,Inogos htetj.),si dhe ne qarkune e Nishit e disa edhe ne at te Pirotit.Banore shqiptar kishe edhe ne vendet tjera,e sidomos ne qytete,si psh.ne Qupri,Paraqin,Uzhic,Krushec,Aleksinc,Karanovc(Kral eve) e deri te beogradi.
  Popullsia shqiptare ne trevat e Sanxhankut te Nishit, ishte e vendosur kryesisht ne keto vendbanime:
  -Alikinci,Alabana,Arbanashka,Arbanashci,Araqa,Hasan ovci; -Balltiqi,Barllova,Bajshtica e Eperme,Bajshtica e
  Poshtme,Balinovci,Baca,Banjska,Bajqiqi,Bajqinca,Bu ci,Borova,Banja e Repanjes,Bajqinovci,Bardyzi,Banja,Babviqevci,Babat ica,Babishevci,Banjabara,Bajra,Batushica,Barlova,B erila,Bedila,Bellanica,Belibregu,Bellotini,Bellobr egu,Bellanovci,Berxhika,Beselica,Berbatofci,Bellpo la,Belegu,Bubavci,Berjana,Beashtica ePoshtme,Binovci,Bllaca,Boka,Borovci,Borinci,Bojni ku,Bunovci,Bogujevci,bujanovci,Bugujevci(ne rrethin e Jabllanices),Buzhurana,Breznica,Bresternavi,Brallo va,Brajshori,Branina,bresi,Brezniqiqi,Breznica,Bul latovci,Buqinca,Bublica,Bufca,Burevica,Burinci,Bud eci,Bumbereku,Bullaini,Bukollrami,Bukozhani,Bukova gllava,bushtrani,Buqinca,Byqmeti i Eperm,Byqmeti i Poshtem,Byqmeti i Mesem,Bugunuvci; -Cervaneku,Cernoverni,Cerrcavci i Eperm,Cerrcavci i Poshtem,Cerrnatova;
  estelina,iftliku,okoti,9nje ne qarkun e Nishit e nje ne Jabllanic),ukovci; -Dankoviqi,Devotini,Dedinca,Devqa e Eperme,degermeni,Dediqi,Dekutina,Deshullovci,Dedis hka,Dikovci,Dllugojnica,Dobratiqi,Debrejance,Dobra sheva,dobridolli,Dragideli,Dragusha e Eperma,dragusha e Poshtme,Dranica,Dragobuzhda,draganci,drevina,Dreno va,Drenci,Drenovci,Dubrava,Dubranja,Dubnica,Durnja ci,Dubova,Dugidelli,Dugolluka,Dublica,dukati,Druga levci,Dubulevi; -Gazdara,Gajtani,Gabinca,Graica,Granica,Gesolica,Ge gla,Gerguri(ne Jabllanic),Gerguri(ne rrethin te Prokuples),Gojnofci,Gopnja,Gollaku,Govori,Grabofci ,Gragoqevci,Grabovica,Gerbafci,Grebolica,Gllasovik u,Gllasnoviqi,Gradni,Gunjaraku,gurivica,Gubetini,g urgurofci,gurgurova,Gurgora;
  -Gjemnica,Gjelekari,Gjelekara,Gjaka e Eperme,Gjaka e Poshtme,Gjukella,gjorgjefci,Gjushica,Gjingjusha,Gj urkofci,Gjurefci,Gjikolli,Gjurgjefci;
  -Hergaja,Huruglica e Eperme,Huruglica e Poshtme; -Igrishta(e Vranjes),Igrishta( e Pusta Rekes),Ivankulla,Ivanja,Izumna; -Jabuqa,Jakofci,Jashanica e Eperme,Jashanica e Poshtme,Jellashinca; -Kamenica,Katundmorina(rrethi i Nishit),Komotena,Kumareva,Kallabofci,Katuni,Kacaba qi,Katiqi,Kapiti,Klaiqi,Klisurica,Konjufci,Koprani ,Konxheli,Korbevci,Kodra,Konjuva,Konjuhi,Kojqiqi, Koqane,Kremenata,Kertoku,Krivaqa,Krushevica,kerqma ra e Eperme,Kerqmara e Poshtme,Kovanlloku,Kutllovci i eperm,Kutllovci I Poshtem,Kuqi,krushevica,Kutllova,Kutllat,Kozmaqi,K oznica,Kordinci i Poshtem,Kordinci i Eperm,Kastrati,Kallabovci,Kalimanca,Koshareva,Konj ina;
  -Legatica,Lebofci,Levqa e Eperme,Lebana,leci,Leskovabara,Lepanja,Leboshtica, Letovnishte,Leturna,Lumeqi,Lepenica,lipovica,Lusha ;Llallinca,Llazalla,Llapashtica,Llozana,Llozna,Llo petinca,

  Llugiqi,Llumnica,Llukova,Llugari;
  Manistirishta,Masurica,Magashi,Mazareqi,Maleivci,M akovci,Magova,Magarenja,marovci,maqedonci,Maqesten a,Magjera,Maqina,Maqkovci,Matarova,Matajevci i madh,Matajevci I Vogel,merqezi,Megja,Maqkovci,Mekishi,Merofci,Mesgr aja,Megjuana,mehanja,Mealica,Mernica,Medveci,(Merq a,Mellova,Merveshi,Mekishi,Meshica,Merkonja,Merlak u,Merkoviqi),te gjith keta emra ne kllapa jan me (e paza pas M),Megjurova,Milina,Miroqica,Mikullofci,Mikulani,M irovci,Miroshevci,Milivojci,Miskiqi,Mirosllavi,Mir inca,Mihalica,Molla e Kuqe,Momqilli,Mugosha,Muzaqa,Muqena,Muleviqi;
  -Novosella,Neredovci i Eperm,Neredovci i Poshtem,Negosavla,Novosella( nje ne qarkune e Toplices e nje ne at te vranjes),Neveda,Nelaku,Nesushta;
  -Orlishte,Orana,orlana,Oraqi,Obertinca,Obllaqina,Os trogllava,Obarda,Orashci;
  -Paqarada,Parada,Pasjaqa,Pasjaqa(Nish),Pavllovci,Pa llata,Pashici,Petrovci,pevatica,Perunika,Pestishi, pestini,Petrila,Pertata,Peqenci,Pokofci,Pervetica ,Peroshtica,Pllana e Madhe,Pllana e Vogel,Plakova,Plloqniku,perkatesishtPllashniku i Eperm,Pllashniku i Poshtem,Poterzhani,Popofci,Popova,Poturqoi,Pareqi, Pollomi,Pollomi(nje ne qarkun ee Vranjes e tjetri te Prokuples),Prebeza e Eperme,Prebeza e Poshtme,Prekoqna,Pretreshnja,Prekodelli,Prekedini, Prevallci,Preboji,Preseka,Prekopqellnika,Prekopuca ,Prekorogja,Prekashtica,Preobrazhenja,Preopollci,P iskala,Pishteva,Pustoshillova,Pustovojllovci,Pukov ci,Pupovica; -Qyqalla,Qunglla;
  Radeci,Radovci,Rabovci,Rafuna,Rakovica,rashka,Rash ica,Rastelica,raqa,rasuhaqa,Ramabaja,Ramnishta,Rav nishori,Ravnareka,Rashevci,Rataji,rastavica,Ruman ovci,Raputofci,Rastavica,Rasturrula,ragjenovci,Rad inovci,Ramadeni,Relinci,Reqica e Eperme,Reqica e Poshtme(ne Toplic),Teqica e Leskovcit,Retkoceri i Eperm,Retkoceri i Poshtem,Resinci,Ribinci,Rudari,rukofci,Runjiku,Rub ofci;
  -Samakova,Sellova,Seoce,Sekicolli,seqinica,Selishta ,Sekiraqa,Sllavnica,Sllamniku,Sllabniku,Sllatina,S iarina,Slishani,Slivnica,Slivova,Simnica,Sinanova ,Sodarca,Skobari,Skoverqa,Statovci,Stublla,Stashil lova,Starasella,Starobanja,Surdulica,Suvidolli,Suv ojnica,Suvamorava,Sudimla,Svinjisishte,Sfirca,Svin jarina,Sfarqa e eperme,Sfarqa Poshtme,Sagonjeva,Samarinci,Sagorjeva,Studenci,Spa nca,Smrdani,Stropska,Smiloviqi,Stullca; -Sharprinci,shahiqi,Shqrrlinci,Shahinovci,shatra e Eperme,Shatra e Poshtme,Sharci,Shanalluka,Shuliqi,perkatesisht Shylyshi,Shillova,Shipovci,Shishmanovci,Shirokonje va,Shulemaja,Shushnjaku,Shtullca;
  -Talirofci,Terstena,(Ternava e Poshtme,Ternave e Eperme,Ternava(Nish),terpeza,Terrha,Termkolli,Terb unja e Eperme,Terbunja e Poshtme,Ternavillazi) te gjith keta emra ne kllapa jan me e-paza pas T,Tena,Tihofci,Toqani,Toverlani,Toshi,topllaci,Top anica,Togaqevci,Treqaku,Trebinja,Tullari,(Jabllani c),Tullari(Prokuple),Tmava,Turjana,Tupalla,Tupalla (Nish),Turqica,Tubuzhde; -Umi,Uzllok,Ushi;
  -Vardeniku,Vardini,Vasiqevci,(Verbica,Verbova,Verbo vci,Vertopi) keta emra ne kllapa jan me e-paza pas V,Vrella,Vagermeni,Veqa,Vllasa e Eperme,Vuqaku,Vishesella,Vitosha,Vllahinja,Vllasa( e Prokuples),Vllasa(e qarkut te Vranjes),Vllahova,vova,Vojllovci i Eperm,Vodica,Vojiznova,Verbovci i Eperm,Vrezhina ePoshtme,Visoka,Vershefci,Vranovci,Vuqjaku,Vukojef ci,Vuqa,Vujanova,Vujiznova(Nish); -Zagragja,zaravinja,Zllatokoni,Zakishenje,Zuqa,Zlla ta,Zubuvci,Zebica;
  -Zhapska,Zhegrova,Zhdelova,Zhinipoyoku,Zhitorogja,Z huqa,Zhuqi.
  -Qytetet:Prokupla,Kushumlia,Leskoci,Vranja,Nishi,Sh arqoj Sheherqoj(Piroti),Bellapallanka,Trni. Gjithsej:551 vendbanime.Mirpo ekzistojn edhe vendbanime te tjera.Numri i te cilave sillet rreth 700 vendbanime.
  Procesine e kolonizimit te trojeve shqiptare me elementin sllav dhe te shpernguljes me dhun te shqiptarve per realizuar transformimin e hartes etnike ne favor te vet,Serbia dhe Mali i Zi gjat periudhave me te reja historike,kane vazhduar te zbatojn sidomos nga vitet e Krizes Lindore(1875),respektivisht qe nga lufta ruso-turke(1877-1878),kur Serbia pushtoi Sanxhankun e Nishit,ku benin pjes edhe viset etnike shqiptare si ;Toplica,Kushumlia,Vranja,Masurica,Krahina e Leskocit,Prokupla etj.Serbia ushtroi nje gjenecit masiv ndaj popullsis shqiptare,qe u mbeshtet edhe ne forcat ruse.ushtaraket serb per te realizuar ket qelllim kishin perdorur mjetet me brutale te likuidimit fizik te shqiptarve duke mos kursyer as femijet,grat e pleqet.Mbi 35.000 shqiptar te moshave te ndryshme gjeten vdekjen nga zjarri i armeve,i bajonetave , nga djegjet per se gjalli,nga ngrirjet ne debor e akulli.Pati edhe shum nena te ngrira me foshnje ne gji.Pastaj ata plaqkiten,dogjen e shkaterruan shum fshatra shqipatre.Djegjet e shkatrrimet e shtepive te shqiptarve qen te pa llogaritshme gati te gjitha fshatrat shqiptare u ben shkrum e hine kulm te dimrit te ashper.vetem ne njeren nga lagjen e qytetit qene ber shkrum e hi 300 shtepi shqiptare.Grabitjet e pasurive ishin masive duke nisur qe nga stolit e deri te mobiljet,shtroj-mbuloj,veshjet,parat,drithrat,bulmetrat,bagtit etj.
  Kolonizimi dhe shfarosja e shqiptarve behej ne menyrat dhe metodat me mizore dhe me barbare,per qka deshmojn edhe vet serbet;
  “Disa familje shqiptare iknin dhe terhiqeshin ne lugin e lumit te Moraves Jugore,neper te ftoftit t madh,pran rruges neper gryken e Gerdelices deri te Vranja dhe Kumanova,shiheshin femij te hedhur dhe te vdekur dhe pleq te ngrir.terheqja ka qen tragjike,kuajt dhe qet terhiqeshin ngadale qerret neper bor,sepse qerre kishin pak.Disa femij te hedhur,te humbur apo gjysm te vdekur nga lodhja dhe uria kane qen te enjtur dhe te fryr si daullja,disa i linte shpirti ateher kur tanet i ushqenin ose pas ngrenjes”(Te dhenat nga Stefan L.Popoviq-Putovanje po Novoj Serbie,(Udhtimi neper Serbin e Re) Beograd,1950,fq.345).
  Shkrimtari serb Jovan Haxhivasileviq,shpjegon qellimet e qeveris serbe per pushtimin e territoreve ne Jug.Ai shkruan se debimi i shqiptarve u be me qellim”qe Serbia te behet shtet i paster nacional dhe te krijohet mundsi qe aksioni serb ne te ardhmen te drejtohet ka pjeset e Kosoves”.
  Me ndjekjen e shqiptarve disa fshatra ne ato an mbet plotesisht te shkreta,disa fshatrave nuk u diheshin emrat, sepse nuk kishte kush ti tregonte.Nga keto vise per nje koh te shkurter u be pastrimi etnik mbi 700 fshatrave e vendbanimeve shqiptare me nje popullsi rreth 300.000 veta.Ne vend te tyre u vendosen serbet dhe malazezet besnik te regjimit.
  Popullata e debuar shqiptare nga Sanxhaku i Nishit,kryesisht u vendos ne territorin e Kosoves se sotme,disa u vendosen ne territorine e maqedonis e shum prej tyre te mjer perfunduan jasht Kosoves,pertej Bosforit,ne shkretetirat e Anadollit e me gjer.
  Disponojm edhe me te dhenat e fshatrave ne Kosov,ne te cilat u vendosen kjo popullat.

 9. #109
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Krimet e lufts
  Nuk ishte gjenocid?

  Fjala gjenocid, e rezervuar pr shumicn e krimeve t tmerrshme kundr njerzimit, gjindet shum shpesh n t folurit e zakonshm-veanrisht kur diskutohet pr luftrat e Ballkanit. Juridikisht, zakonisht ata t cilt e prdorin kt fjal gabojn.

  Kohn e fundit, n Kosov u shfaq nj debat lidhur me at se a sht kryer ktu gjenocid apo jo gjat vitit 1999. Posarisht, aktpadia e cila e solli Sllobodan Millosheviqin para Tribunalit Ndrkombtar pr Krime t Lufts pr ish-Jugosllavi (ICTY), nuk prfshin akuzn pr gjenocid, por m sakt pr krime kundr njerzimit.

  Fjala gjenocid sht zbuluar n vitin 1944 nga nj fjal greke "genos" (raca) dhe nga fjala latine "cide" (vrasje), duke iu referuar holokaustit nazist. N vitin 1948, Kuvendi i Prgjithshm i Kombeve t Bashkuara, q po zinte fill, e definoi gjenocidin si nj "akt t kryer me qllim t shkatrrimit, t plot ose t pjesrishm, t nj grupi kombtar, etnik, racor apo fetar." Kjo mund t bhej me: (a) vrasjen e pjestarve t grupit; (b) shkaktimin e lndimit t rnd trupor apo mental t antarve t grupit; (c) imponimin e qllimshm t kushteve t jetess s grupit me qllim t shkatrrimit t plot apo t pjesrishm fizik t grupit; (d) imponimin e masave me qllim t parandalimit t lindjeve brenda grupit; dhe (e) bartjen me forc t fmijve t grupit n nj grup tjetr.

  Pr ICTY, gjenocidi sht m skandalozi nga t katr kategorit e krimeve t lufts: t tjerat jan shkelje serioze t Konvents s Gjenevs t vitit 1949; shkelje e ligjeve apo zakoneve t lufts; dhe krimet kundr njerzimit.

  Deri m tash, ICTY ka paditur nj numr t vogl t personave pr gjenocid dhe ka dnuar vetm nj (n gusht t vitit 2001)-gjeneralin Radisllav Krstiq, nj serb nga Bosnja, pr rolin e tij n vrasjen apo zhdukjen e 7,475 meshkujve musliman t Bosnjes nga qyteti i Srebrenics.

  Tribunali i Ruands n Tanzani, gjithashtu nj gjykat e KB-ve, ka miratuar nnt dnime pr gjenocid.

  N prgjithsi sht pranuar se gjenocidi ka ndodhur gjithashtu edhe n Kamboxh prej vitit 1975-1979; gjat holokaustit nazist prej vitit 1938-1945, gjat t ashtuquajturit "Dhunimi i Nankingut," prej vitit 1937-1938; gjat uris s detyruar t Stalinit, 1932-1933; dhe gjat spastrimit t armenve n Turqi prej vitit 1915-1918.

  Pjesa m e madhe e ktyre "gjenocideve" sht kryer nga nj grup i njerzve, t cilt kan vrar n shkall masovike. Por, dnimi i gjeneralit Krstiq vuri n pah se gjenocidi mund t udhhiqej nga nj individ. Krstiqi ishte komandanti i dyt i korpusit Drina, i udhhequr nga gjenerali Ratko Mlladiq. ICTY mund t bj prpjekje pr ta akuzuar Millosheviqin pr gjenocid n Bosnje, si komandanti i fundit i Krstiqit.

  N Kosov, gjat vers dhe vjeshts s vitit 1999, disa serb t Kosovs, t kapur nga KFOR-i dhe t vn para gjyqsis kosovare q po zinte fill-t gjith shqiptar t Kosovs-ishin akuzuar pr gjenocid.

  Gjykatat e Kosovs prdorn ligjet e RFJ-s n ndjekjen penale t rasteve t supozuara t gjenocidit, ndonse ata e kishin refuzuar n trsi prdorimin e ligjit t RFJ-s si nj ligj diskriminues. Neni 141 i Kushtetuts s Republiks Socialiste Federative t Jugosllavis e definon gjenocidin njsoj sikur edhe KB-t, dhe shkalla e dnimit sillet prej pes vjet burg deri n dnimin me vdekje.
  Dy gjykime jan kryer dhe n t dy rastet dshmit pr gjenocid mungonin. N fakt, t dy meshkujt e akuzuar nuk mund t shpalleshin fajtor madje as pr nj vrasje t vetme.

  Mirosllav Vukoviq, akuzn e t cilit pr gjenocid e hodhi posht kohve t fundit Gjykata Supreme e Kosovs, sipas dshmitarve, ia kishte kputur kokn nj gruaje dhe e kishte hedhur kokn e saj duke knduar kng etnike. Megjithat, nuk jan gjetur dshmi materiale t gruas s vdekur e as t rolit t Vukoviqit n kt vrasje. Si rezultat i kthimit t rastit t tij n Gjykatn e Qarkut n Mitrovic, Gjykata Supreme e Kosovs m 11 shtator 1999, nxorri nj vendim n tekstin e t cilit deklarohej se veprimet e Sllobodan Millosheviqit n Kosov n vitin 1999 nuk prbnin gjenocid.
  Mediat e shqiptarve t Kosovs dhe udhheqsit politik reaguan me nervozizm ndaj ktij vendimi, i cili sht shkruar nga nj gjykats ndrkombtar dhe, pas disa ditve, Gjykata Supreme ka thirrur nj mbledhje t prgjithshme, duke lshuar nj deklarat n t ciln thuhet se me rastin e vendosjes se a ka kryer Millosheviqi gjenocid n Kosov apo jo, gjykata ka vepruar "nga konteksti i rastit n fjal… dhe ka shprehur mendimin e vetm nj pjese t trupit gjykues, q i kishte tejkaluar kompetencat e veta…"

  Akuzat pr krime lufte me t cilat tani ballafaqohen Millosheviqi dhe katr t tjer nuk jan shtje t ndriuara: ato prshkruajn fushatn sistematike t dbimit, terrorin, vrasjet, grmadhat, dhunn, shkatrrimin e prons, bombardimin me artileri, djegien, shqetsimin dhe poshtrimin-krimet kundr njerzimit, qllimi i t cilit, pr ka ICTY debaton pr momentin, ishte t dbohej, m par se sa t eliminohej, popullata shqiptare e Kosovs.

  Susan Manuel

 10. #110
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Ndshkime hyjnore kundr gjenocidit serb n Kosov

  Ditari i Besa Salihut n gjuhn rumune

  Ndshkime hyjnore

  Vlera m e madhe e ktij ditari qndron n faktin se ngjarjet pasqyrohen n mnyr besnike dhe me gjakftohtsi maksimale. Jo vetm q nuk ka elemente predimensionimi t situatave, por prkundrazi vrehet nj zbutje n paraqitjen e tyre, q dshmon se Besa nuk kishte n shpirt t kultivuar kurrfar urrejtje, por ishte nj fmij q e donte jetn dhe q luftonte ta ruante shpresn edhe n situatat m t vshtira..

  Baki Ymeri (Bukuresht)  Kto dit, n prag t Vitit t Ri, me rastin e dhjetvjetorit t bombardimeve t NATO-s kundr gjenocidit serb n Kosov, nn prkujdesjen e redaksis s revists Shqiptari, e pa dritn e botimit n Bukuresht libri i Besa Salihut, Ndshkime hyjnore/Pedeaps divin. Fjala sht pr nj ditar lufte t cilin e prkthyen nga shqipja n gjuhn rumune, Adriana dhe Sherban Tabaku. Ideator dhe autor i parathnies sht poeti dhe gazetari i mirnjohur kosovar, Bardh Frangu, ndrsa pasthnien e shkroi eseisti rumun, Marius Qelaru. Kshilltar libri sht filoshqiptari Tiberius Puiu (ish/kshilltar qeveritar). Redaktor sht autori i ktij shkrimi, ndrsa lektor: Marilena Lica dhe Hajro Hajra.
  Ditari i Bess e pa dritn e botimit (n gjuhn shqipe dhe rumune), n saj t prkrahjes fisnike t Drejtoris pr Kultur, Rini dhe Sport n Ferizaj. Kjo ishte surpriza dhe dhurata m e bukur q mund t’ia bj Bukureshti Kosovs dhe Kosova Rumanis. Fjala sht pr nj libr me vlera t mirfillta letrare i cili del n saj t nj angazhimi dhe prkthimi t shklqyeshm, pr te cilin ekziston nevoja q krijimtaria e krijuesve tan t deprtoj tejmatan kufinjve t truallit shqiptar, sidomos n gjuht e qarkullimit ndrkombtar. Ditari i Bess strukturohet n disa kapituj: Burgu magjik, Nganjher kisha prshtypjen se jetojm n ferrin e Dantes, Ujku i prishur, Engjjt afroheshin derisa qiellin e mbulonte nj drit magjike, pas t cilve pasojn tre tregime dhe nj poezi: Un jam ktu prgjithmon, Balena, shptimtarja e peshqve, Buzqeshja e hns, Hapet nj zbrazti n terr.  Dshmi e nj kohe t mbushur tmerr dhe ankth  N kuadrin e parafjals, Bardh Frangu bn fjal pr fmijn “q nga universi i vet kishte dbuar frikn nga vdekja”. Besa Salihu sipas tij sht nj fmij i jashtzakonshm, nj nxnse e shklqyeshme, nj fmij i pasionuar pas dijes, nj kompjuter i gjall prej mishi dhe ashti: “Kur e lexon ditarin e Bess pr 78 ditt e tmerrit dhe ankthit t lufts, t bombardimeve t NATO-s, s’ka si t mos t kujtohet ditari i Ana Frankut, shkruar gjat kohs s tmerrit t Lufts s Dyt Botrore. Vrtet mes ktyre dy ditarve ka shum analogji, por ka edhe shum dallime. S pari, Besa kur e shkroi ditarin ishte m e re se Ana, s dyti Besa, ndryshe nga Ana, ishte e detyruar q disa her t kalonte npr tytat e barbarve serb pr t krkuar strehim npr fshatrat prreth qytetit t Ferizajt. Kjo bredhje e saj me familjen i jep nj dimension edhe m dramatik ktij ditari, ndrsa n ann tjetr ka ndikuar q Besa t mos ket mundsi ta mbaj me rregull ditarin e saj, kaq t nevojshm pr nj dshmi t nj kohe t mbushur tmerr dhe ankth”.

  Ditari i Bess, sipas autorit t parathnies, dshmon pr t gjitha instinktet, emocionet dhe preokupimet e njeriut t ndodhur para vdekjes. Diku n nj vend Besa edhe vet do t dshmoj se me koh e kishte kaprcyer frikn nga vdekja, madje ishte msuar me kt hije q lvizte ngado.. Ditari n nj an dshmon gjendjen e prgjithshme t atyre q kishin kmbngulur t mos i lshonin vatrat e tyre, ndrsa n ann tjetr dshmon pr nj karakter t veant far sht ai i Bess, ndrsa ajo shfaq refleksione edhe filozofike, q pr nj moshe fmije sht dika tepr e veant. Sigurisht q vlera m e madhe e ktij ditari qndron n faktin se ngjarjet pasqyrohen n mnyr besnike dhe me gjakftohtsi maksimale. Jo vetm q nuk ka elemente predimensionimi t situatave, por prkundrazi vrehet nj zbutje n paraqitjen e tyre, q dshmon se Besa nuk kishte n shpirt t kultivuar kurrfar urrejtje, por ishte nj fmij q e donte jetn dhe q luftonte ta ruante shpresn edhe n situatat m t vshtira.

  Dimensionin e tmerrit Besa do ta paraqes figurativisht edhe nprmjet qenieve t tjera t gjalla, si jan zogjt, bie fjala. E veanta m e veant e ktij libri pa dyshim sht mnyra e ndrthurjes s shklqyeshme t faktit me fiksionin, ndrsa ajo fakton ngjarjet e dits duke i veshur n fund, si me nj lloj post skriptumi me ndrrat, t cilat mundsojn nj observim shum t gjer t njohjes s ndjenjs dhe refleksionit brenda universit t ktij fmije. Tri tregime dhe nj poezi, t shkruara gjat 78 ditve t ankthit dhe tmerrit, jan dshmi se Besa bnte jetn e vet t lir n universin e saj, duke dshmuar kshtu se e kishte mundur frikn nga vdekja dhe fuqishm mbahej e mbshtetur mbi shpresn. N kto shkrime artistike Besa njherazi dshmon edhe talentin e saj t jashtzakonshm pr artin letrar. Gjuha e saj e pasur letrare-poetike si dhe shkrimi me nj siguri t jashtzakonshme jan e veanta e ktij ditari, i cili botohet pa asnj ndrhyrje. N prgjithsi ky libr ka vler shumdimensionale, sepse jo vetm q sht i pari i ktij lloji, por sht nj dshmi e mrekullueshme se npr far rrath t tmerrit kaluam ne si popull, e vemas fmijt tan, t cilt ende vazhdojn t shrohen nga traumat e lufts. N fund, duhet thn se Besa shklqyeshm e ka regjistruar kujtesn ton, prandaj edhe meriton mirnjohje dhe lvdata. N fakt Besa na e fali nj nga librat m t mir q kemi n letrat tona.

  Ky portretizimi i Besa Salihut, i prket vitit 2001, kur iu botua n Ferizaj, libri i saj i par (Ditari: Ankthi dhe tmerri i 78 ditve). sht fat i saj dhe kulturs shqiptare q ky ditar tani del edhe n gjuhn e nj populli t afrt me t cilin kemi lidhje t lashta farefisnore, duke u nisur nga premisa se i vetmi popull n bot, i fisruar prmes linjs trako/dako/ilire me popullin rumun, sht populli shqiptar, gj t ciln t gjith e din, prve injorantve t forumit amria q n vend t atdhetarizmit e kultivojn fanatizmin e infektuar me fyerje monstruoze kundr vlerave t kombit. Prndryshe, Besa Salihu u lind m 1 mars 1986 n Ferizaj, ku kreu edhe shkolln fillore. Shkolln e mesme e kreu n Prishtin, ku vazhdoi edhe studimet n Universitetin e Prishtins, duke absolvuar Fakultetin e Psikologjis. Aktualisht vijon studimet edhe n Fakultetin e Gjuhs Angleze. Gjat viteve t shkollimit sht marr me pun t ndryshme, kryesisht me prkthime, duke shkruar n ndrkoh ese t shkurtra, prkatsisht refleksione gjysm/filozofike n form rrjedhe asociacionesh.

 11. #111
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  MOS U SHMANGNI NGA THELBI I KOSOVES ...

  Ketu ne dhe te huaj me ka rene rasti disa here dhe sidomos tani me pavaresimin e Kosoves qe te perfshihem ne debate te ndryshme me individe qe nuk e aprovojne pavaresine e Kosoves. Arsyet sipas tyre pak a shume jane :


  Kosova qenka pjese e Serbise.
  2 shtete shqiptare qe sipas tyre eshte paradoks
  do te perbeje precedent per levizje te tjera separatiste
  Shqiperia e madhe ( qe e konsiderojne si nje shprehje shoviniste )
  Kosoven e beri shtet USA

  Si ne duhet te pergjigjemi:


  Le te mos hyjme ne debatet historike sepse nje te huaji nuk ke kohe ti shpjegosh historine. Por te flasim me faktet e kohes tone. Kosova nuk ka si te jete pjese e Serbise! Kosova nga ana juridike ka qene subjekti i Jugosllavise. Ashtu si dhe 6 republikat e tjera. Ne momentin qe Jugosllavia nuk jeton me, Kosova eshte ne te njejtin nivel te drejte me republikat e tjera.
  Ne kohen e Jugosllavise kishim 6 republika. Shqiptaret e Kosoves qe ishin populli i trete ne numer nuk ishin republike. PARADOKS!. Mali i Zi me 600 000 ishte republike dhe Kosova me 2 000 000 nuk ishte.

  Ka 2 shtete greke (Greqi + Qipro), 2 shtete rumune (Ruani, Moldavi). Ka pas dhe 2 shtete gjermane. Pra ne kete pike nuk kemi precedente.

  Kosova nuk mund te perbeje precedent per levizje separatiste ne bote ashtu sikuder thote dhe Rusia. Kosova nuk doli nga Serbia por nga shkaterrrimi i Jugosllavise. Nga ana e saj vete Rusia eshte duke nxit levizje te tilla ne Gjeorgji, Moldavi.

  Per cdo komb ne Ballkan ka nje term te ngjajshem me Shqiperine e Madhe. Kemi Megalidene greke, Nacertanian serbe dhe Rumanine e Madhe, Bullgaria e madhe. Por ajo qe zhvlefteson akoma me teper shqEtesimin nga termi Shqiperia e Madhe, eshte se Shqiperia kurre nuk u be e madhe ne ekspansion te te tjereve. Termin Shqiperi te madhe duhet ta luftojme dhe ta zevendesojme me termin Shqiperi etnike.

  Kosoven e beri shtet USA. Eshte e vertete qe ndihme te madhe na dhane. Pro Kosoven e beri shtet qendresa e sja ku cdo 10 vjet kish protesta ne shekullin e kaluar. Kosova e mbajti te padryshuar raportin etnik perballe shpernguljeve qe Jugosllavia u beri shqiptareve ne vite. Pastaj dhe kur shpallen pavaresine shtetet ballkanike e kishin nga nje perkrahes ne Fuqite e Medha. Pra nuk ka asgje te keqe...

  Por pasi te kemi renditur gjithe keto fakte duhet te harrojme se gjeja me e rendesishme nuk eshte e drejta per vetvendosje. Por e drejta per ekzistence. Nje e drejte qe u vu ne dyshim nga gjenocidi serb i 1998.

  Ndaj dhe ne me kete teme bisede duhet te fillojme debatin tone per Kosoven. Ne Kosove ndodhi nje gjenocid dhe spastrim etnik ne mes te Evropes dhe para as me shume se 10 viteve. Ata qe diskutojne pavaresine e Kosoves dhe nuk njohin keto fakte jane thjesht injorante te cileve duhet tu hapim syte. Kjo eshte arsyeja primare pse duhet te jete Kosova e pavarur. Qe ai gjenocid te mos ndodhe me. Ketu ne duhet te insistojme para se te hyjme ne debatet historike apo te se drejtes nderkombetare.
  Ata qe nuk duan ti njohin krimet duhet tu themi vec TURP!

 12. #112
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime

 13. #113
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Citim Postuar m par nga fattlumi Lexo Postimin
  Desha te pyes dikend e posaqerisht ty Kosovelli mos e ka ndokush videon e Milaim Bellanicces,i cili i incizoi vrasjet ne Krushen e Madhe.E di qe menjehere kete video e ka pasur BBC-ja mirepo spo mund ta gjej as ta shoh askund.Dhe faleminderit per keto te dhena
  pershendetje fattlumi

  Keto linke jane pe disa nga masakrat.

  http://edition.cnn.com/WORLD/europe/990 ... fugees.04/

  http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/368524.stm

  http://www.glypx.com/BalkanWitness/graves.htm

  http://news.monstersandcritics.com/euro ... _in_Serbia

  http://www.reuters.com/article/latestCr ... SL04698505

  nese ke ndonje material dergoje edhe me foto edhe me shkrime
  flm per perkrahjen

 14. #114
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Nje studim qe flet se serbet manipulojn te verteten me shktarremin e objekteve te kultit ne Kosove


  BEQIR SINA/ NEW YORK

  Kisha sllave i hodhi benzine zjarrit te luftes ne Kosove

  (Autori i ktij studimi sht nj nga personalitetet me t njohura t ksaj fushe n Amerik . Ai sht Majkll Sellz, autori i librit"Ura e tradhtuar: feja dhe gjenocidi n Bosnje", botimi i dyt, 1998. Aktualisht sht profesor i feve krahasuese n Kolegjin Haverford, Pensilvani.)

  Hadford Pensilvani: Antart e Kishs Ortodokse Serbe dhe qeveria serbe jan duke br nj akuz t rnd. Ata pretendonin gjat lufts n Kosov se NATO-ja, isht duke bombarduar manastiret e mdha ortodokse serbe, q datojn n mbretrit serbe t mesjets.

  Web-sajti i Institutit t qeveris s Beogradit pr mbrojtjen e monumenteve t kulturs t Serbis, tregojn ende fotografi manastiresh gjysme t dmtuara ne vitin 1999-t, nga goditjet ajrore t NATO-s, duke prfshir edhe dy hapsira t zeza me fjaln "t shkatrruara" q shkruhet n to n mnyr kobndjellse. Faqja e internetit e Kishs Ortodokse Serbe, e titulluar "Bombardimi i vendeve t shenjta serbe" sht edhe m provokues. N kt faqe tregohet nj hart me faltoret m t mdha serbe n Kosov, me ikona q tregojn shprthime bombash n seciln prej tyre, sikur bombat e NATO-s t ken rn drejt e mbi to.

  Rndsia fetare dhe historike e manastireve n Kosov -- nj zon q disa e quajn "Jeruzalemi Serb" -- bn q pretendime t tilla t ken nj efekt t madh, veanrisht n vendet me popullsi t mdha t krishtere ortodokse. Kshtu q krcnimet ndaj qendrave t shenjta simbolizojn krcnimet ndaj popujve q i vlersojn ato.  Megjithat, n kto faqe t internetit nuk jepet asnj prov pr t prligjur etiketimet "t shkatrruara" apo titullin "Bombardimi i vendeve t shenjta serbe". Faqet paraqesin fotografi t monumenteve prpara shkatrrimit t supozuar, por asnj pamje t dmtimeve q ata pretendojn se jan shkaktuar nga NATO-ja -- me prjashtim t figurave me t ara muresh q mund t jen shkaktuar nga do gj. Autoritetet serbe nuk kan ngurruar t tregojn detaje grafike t shkatrrimeve, civile t shkaktuara nga bombat e NATO-s t rna gabimisht. Sikur NATO-ja t kishte bombarduar manastiret, pamjet e rrnojave do t ishin transmetuar n t gjith botn.  Kto akuza kundr NATO-s, jan qllimisht t ngjashme me akuzat e nacionalistve serb t vitit 1986 se shqiptart kosovar, po shkatrronin manastiret. Kjo akuz grshetohet me pretendime t tjera zjarrvnse se shqiptart kosovar na qenkan emigrant t paligjshm q duhen dbuar; se shqiptart prdorkan natalitetitn si mjet pr t kryer nj "gjenocid demografik" kundr pakics serbe t Kosovs; dhe se na paskan kryer prdhunime t grave serbe n mas. M 1986, peshkopt ortodoks serb i prsritn kto akuza duke pretenduar se kundr serbve t Kosovs, po kryhej nj genocid. T njjtat akuza u prsritn n t famshmin "Memorandum" t shkruar nga disa intelektual serb q sulmonin kushtetutn ish -jugosllave dhe autonomin e Kosovs. N kt mjedis t nxeht, Slobodan Miloshevii - krceu n pushtet duke premtuar se do t mbronte popullin serb dhe vendet e tij t shenjta nga armiqt e tij.

  Cila sht e vrteta e ktyre akuzave friksuese?

  N Kosov, qoft nga shqiptart, qoft nga serbt, kan ekzistuar frkime e paknaqsi reale dhe t dy grupet e kan ndier veten t krcnuara. Por gazetart e pavarur serb dhe punonjsit e t drejtave t njeriut kan konstatuar se akuzat m zjarrvnse kan qen kryekput sajime. Nga nj studim t fakteve t policis n Kosov rezulton se n nj vit t tr ka ndodhur vetm nj prdhunim i nj serbeje etnike nga nj shqiptar. Po ashtu, gjoja shkatrrimi i altareve serbe doli se n t vrtet kishte t bnte vetm me raste t izoluara vandalizmi, me shkrime t pahijshme n mure apo me prerje pemsh n oborrin e kishs -- gj q ka t bj ndofta me krime t diktuara nga urrejtja, po kurrsesi me nj asgjsim t organizuar genocidal t pretenduar.


  Mirpo akuza se shqiptart na paskan praktikuar qllimisht shkatrrimin e trashgimin fetare serbe ka gjetur jehon, pavarsisht nga provat pr t kundrtn. Kjo akuz sht mishruar n nj histori t mitologjizuar, n t ciln turqit otoman dhe muslimant ballkanas autokton paraqiten si t dalldisur nga dshira pr t rrnjosur si serbt, edhe qendrat e shenjta serbe. Nacionalistt serb e prsrisin pareshtur kt akuz -- pavarsisht nga mbijetesa e ksaj trashgimie t mrekullueshme gjat pes shekujve t sundimit otoman mu n mes t fqinjve shqiptar, dhe pavarsisht nga dshmit otomane q vrtetojn mbshtetjen e patriarkatit ortodoks serb dhe autorizimin e tij pr t ndrtuar e riparuar kishat serbe.  Pr t kuptuar t gjith potencialin e akuzave, pr shkatrrimin e manastireve, duhet t vm n dukje edhe simbolet e tjera q u bashkangjiten ktyre manastireve. Princi serb mesjetar, Llazari, sht portretizuar si figura e Krishtit dhe vdekja e tij n betejn e Kosovs m 1389 sht paraqitur si "Golgota e Serbis". Nacionalistt serb kan filluar t akuzojn sot muslimant e Ballkanit, se i kan duart t lyera me gjakun e princit-Krisht Llazar. N t njjtn koh, eshtrat e serbve t vrar nga nazistt dhe bashkpuntort e tyre ustash gjat Lufts II Botrore 'varroseshin ritualisht nn trumbetimin e propagands nacionaliste q i demonizonte t gjith shqiptart, muslimant sllav dhe kroatt si gjenocidist t lindur. Koha mitologjike (1389), kujtesa historike (Lufta II Botrore) dhe akuzat e rreme pr gjenocidin bashkkohor shqiptar u jan bashkangjitur simbolikisht ktyre manastireve.


  N 28 qershorin lapidar t vitit 1989, n 600-vjetorin e betejs s Kosovs, reliket e Llazarit u brodhn solemnisht nga nj manastir n tjetrin, derisa mbrritn n manasatirin e Graanics (nj nga vakfet q sot pretendohet se kan qen n shnjestr t sulmeve t NATO-s). Nj turm e pafund vshtronte zbulimin e relikeve n manastir pr t shkuar pastaj pran fushs s betejs. Atje, nj turm akoma m e madhe prej nj milion serbsh, dgjoi fjalimin luftnxits t Millosheviit, q vuloste planin e tij pr t anuluar autonomin e Kosovs. Simbolet e demontuara me kujdes dhe t ekspozuara me nj forc t till ritualiste e teatrale u instrumentalizuan m pas n spastrimin e radhve t ushtris jugosllave, n mbrojtjen e grupeve ekstremiste paraushtarake nga qeveria dhe n propagandn e mediave.

  N vorbulln e nj psikologjie frike e trbimi masiv, shoqria serbe u radikalizua. Personi m popullor serb n ditt e sotme sht krimineli i akuzuar pr krime lufte, Arkani( i vrar), dhe politikani serb m popullor sht Vojislav Shesheli(i burgosur n Hag), nj mbrojts i hapur i asgjsimit t shqiptarve kosovar dhe i t gjith muslimanve t Ballkanit.

  Dhuna e konceptuar pr Kosovn fillimisht u materializua n konfliktet n Kroaci e Bosnje.

  N Bosnje, militart serb -- t nxitur nga akuzat pr shkatrrimin e manastireve serbe -- asgjsuan vende t shenjta joserbe. U shkatrruan t gjitha xhamit dhe vakfet e tjera muslimane (mbi 1.400 t tilla), ndr t cilat prfshiheshin edhe disa kryevepra t klasit botror t ndrtuara n shekujt e 15-t e t 16-t. N disa qytete, t gjitha xhamit u shkatrruan brenda nj nate t vetme duke prdorur vnien e njkohshme t dinamitit. Xhamia e Ferhat Pashait (1583) n Banjalluk u shprthye me dinamit tri her, rrnojat e saj u kthyen n pluhur me eki shpimi dhe u transportuan me kamion pr t'i mohuar bashksis muslimane t mbijetuar q ta gzonte at trashgimi t prbashkt.

  N qytetin e Fos, kryevepra e shekullit t 16-t, e njohur si "Xhamia me Ngjyra", si dhe t gjitha vakfet e tjera muslimane u hodhn n er dhe vendet bosh t tyre u kthyen n parkinge. Kur kryebashkiakt e rinj nacionalist t Fos dhe Zvornikut u pyetn se pse ishin shkatrruar t gjitha xhamit, ata u prgjigjn se n ato qytete nuk kishte patur kurr xhami. N rastin kur ushtria serbe nuk mund ta pushtonte dot nj zon, ajo vinte n shnjestr qendrat kulturore duke i goditur me artileri, kurse n Sarajev dogji Institutin Oriental -- bashk me koleksionin e tij t pamuar me dorshkrime arabe, persiane, turke e sllave -- si dhe Bibliotekn Kombtare q kishte patur mbi nj milion vllime -- djegia m e madhe e librave n histori. N tre vjet, militart serb rrnjosn pes shekuj t trashgimis muslimane t Bosnjes si dhe t gjitha dshmit se muslimant dhe serbt i prkisnin t njjtit qytetrim.


  Ndrkoh, manastiret serbe n Kosov, mbetn t pacnuara, si u kishin rezistuar shekujve t tr nn sundimin otoman dhe fqinjve shqiptar.

  Mirpo tani po dgjojnm akuza t ngjashme zjarrvnse se NATO-ja na qenka duke bombarduar manastiret serbe. N t gjith kt histori pr manastiret, ne priremi t harrojm se edhe bashksia shqiptare ka qendrat e veta muslimane e katolike. Qendrat muslimane prfshijn xhamit, medreset (shkollat fetare, shpesh t pajisura me biblioteka dorshkrimesh), teqet (vakfe dervishsh), tyrbet (mauzoleume, shpesh qendra pelegrinazhi) hamamet (komplekse banjash pr burra e gra) dhe pazaret (shpesh t ndrtuara pran ndonj xhamie pr t nxitur kontributet e prshpirtshme). Shum prej tyre datojn n shekullin e 15-t e t 16-t. Refugjatt kosovar t intervistuar n kufi shpesh sillinin ne ate kohe rrefime q prputhen me njoftime t tjera se kan par me syt e tyre se si u ishin shkatrruar xhamit dhe vakfet. N rastin e Bosnjes, dshmi t tilla doln se ishin tmerrsisht t vrteta.


  Beogradi ende ngul kmb, se forcat serbe duhet t kthehen n Kosov, pr t mbrojtur manastiret. Manastiret serbe mbijetuan gjat pes shekujve pa ushtrin e Milosheviit dhe forcat e policis speciale. N kt Kosove, popujt jo-serb dhe monumentet e tyre, nuk kan par asnj t mir, edhe pse nn "mbrojtjen e monumenteve" nga ish - regjimi i Beogradit. Q nga viti 1986, nacionalistt serb e kan manipuluar shqetsimin pr vendet e shenjta pr t motivuar, prligjur e zbatuar "spastrimin etnik" dhe asgjsimin e monumenteve artistike e fetare joserbe shekullore. Duke shfrytzuar manastiret serbe dhe trashgimin serbe, ata kan synuar t nxitin urrejtjen e dhunn, kan shprshenjtruar nj trashgimi serbe t madhe q prkundrazi meriton vlersime.


  (Shkrim i huazuar :
  gazetashkodra )

  __________________

  Jezuesi jeton!
  Ai u mundua dhe e prejetoi vdekjen ne kryq,
  por ai u ngjall dhe jeton,eshte ne mesin tone:
  me ty ,me mua, me ne te gjithe.
  Jezuesi tha:
  " Une jam Ringjallja dhe Jeta:
  Kush beson ne mua,edhe nese vdes,do t jetoj.
  Edhe kush jeton edhe beson n mua ,
  nuk do te vdese kurr"(Gj11.25-26).

 15. #115
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Nga “Naertania” deri te Pavarsia e Kosovs
  Q nga ajo koh e deri sot, Serbia asnjher nuk u ndal s vepruari n dm t shqiptarve.
  Shkruan: Nuridin Ahmeti, Prishtin  "Rruga jon sht e shtruar me gjemba, por qllimi yn sht aq i lart sa ia vlen t ecsh npr gjemba. T ecim s bashku!

  (Naim Frashri)
  E kaluara e popullit t Kosovs, krahasuar me at t vendeve t rajonit, por edhe me gjer, ka qen ndr m t rndat; t ktill e kan br luftrat e vazhdueshme t pabarabarta, shfarosse, ndr m t egrat q i njeh historia e njerzimit. Shqiptart duke e mbrojtur tokn e nderin e tyre dhe asnjher duke mos pasur qllime ekspansioniste, u coptuan n territore, u dogjn, u masakruan nga gllabruesit e Ballkanit – serbo-sllavt.

  Me dobsimin e Perandoris Osmane dhe me ndihmn e fuqive t mdha t asaj kohe, n Ballkan u formuan disa shtete t reja, si: Serbia, Mali i Zi, Bullgaria etj.

  Q nga ajo koh e deri sot, Serbia asnjher nuk u ndal s vepruari n dm t shqiptarve.

  Mirpo, gjenocidi serb ndaj shqiptarve i mori konturat e nj programi zyrtar me "Naertanien" e Ilija Garashaninit m 1844. Nga ajo koh Serbia, n vijimsi, i hartoi mbi 20 programe antishqiptare.[1]

  Me krijimin e shtetit serb, Serbia e shfrytzoi kt qndrim jokorrekt t fuqive t mdha t kohs ndaj popullit shqiptar, me 'rast okupoi, dogji dhe shkatrroi mbi 700 fshatra t Sanxhakut t Nishit.[2]

  Nga themelimi i shtetit serb politikn e tij zyrtare e prshkoi ideja e "Serbis s Madhe", e cila mbshtetej nga themeluesi i gjuhs letrare serbe, Vuk Karaxhiq, prkatsisht te thnia e tij: "Vendi ku jeton qoft edhe nj serb sht tok serbe"![3]


  Programet e njohura serbe pr shfarosjen e shqiptarve t periudhs 1844-1995

  "Nacertania", 1844,

  "Programi i deprtimit n det", 1881,

  "Programi i likuidimit t shqiptarve",1920,

  "Elaborati i ubriloviqit",1937,

  "Programi i Ivo Andriqit", 1939,

  "Programi i Moleviqit", 1941,

  "Programi i Drazha Mihajloviqit", 1942,

  "Elaborati i ubriloviqit", 1944 dhe 1945.

  "Programi i likuidimit t shqiptarve", 1950,

  "Memorandumi i Akademis Serbe", 1986.[4]

  Kto plane, por edhe t tjera t m vonshme, gjithnj patn mbshtetjen e elits intelektuale serbe dhe t klerofashizmit ortodoks serb. Me nj fjal, planet dhe idet i hidhnin n letr intelektualt serb, konkretisht institucionet e tyre shkencore, i bekonin kleri dhe kisha ortodokse serbe, pastaj e merrnin aprovimin e politiks zyrtare, kurse prfundimisht i zbatonin ushtria dhe policia serbe.

  Institucionet e lartprmendura, ndonse mund t ken pasur kundrthnie pr shtje t tjera, kur sht fjala pr planet antishqiptare, prore ishin unike n qllimet e tyre djallzore.


  Kosova dhe lufta e vitit 1999

  Gjenocidi sht krimi i organizuar, me qllim t zhdukjes s gjurmve t identitetit, t zhdukjes s shenjave t kulturs shpirtrore dhe materiale, n mnyr q t ndrpritet zhvillimi normal i procesit historik n jetn e nj populli.[5]

  Lufta e fundit n Kosov, e vitit1998-1999, ngjarjet q ndodhen brenda ksaj kohe, si: dalja publike e Ushtris lirimtare t Kosovs m 28 nntor 1997, masakrat e forcave serbe mbi familjen Jashari m 5-7 mars 1998, por edhe mbi shum familje t tjera n Kosov, masakra e Reakut, bombardimet 77-ditshe t NATO-s e deri te fitorja e koordinuar e UK-s dhe NATO-s, kundr caqeve t forcave paramilitare dhe etnike serbe, n qershor t vitit 1999, po shnonin nj etap t re pr popullin e Kosovs.
  U vran e u masakruan me qindra gra, pleq e fmij, u dhunuan me dhjetra femra, u shkatrruan m se 240 xhami e objekte t tjera t kultit. menduria serbe shkoi deri n at mas sa edhe foshnja u nxor nga barku i nns[6]. Megjithat, populli i Kosovs mbijetoi prsri.

  Me gjith kt zullum, Serbia prap nuk u ndal s vepruari kundr popullit shqiptar t Kosovs. M 2003 Sinodi i Shenjt i Kryepeshkopats s Kishs Ortodokse Serbe nxori memorandumin me titull: "Memorandumi pr Kosovn dhe Metohin", Beograd, 2003, fq. 215, redaktuar nga peshkopi Anastasije Jevtiq.[7] Ndrkaq, m 2004 Dobrica Qosiqi ua propozoi politikanve serb ndarjen e Kosovs.[8] Edhe pas t gjitha ktyre vshtirsive t mdha, populli i Kosovs, nprmjet institucioneve t veta dhe me ndihmn e vendeve t liridashse t bots, e shpalli Pavarsin e Kosovs m 17 shkurt 2008.

  Pr fund mund t themi se, edhe pas shpalljes s Kosovs shtet i pavarur, populli i saj vazhdon t prballet me vshtirsi t natyrs politike, ekonomike, sociale etj. Nga ana tjetr, Serbia vazhdon me t vjetrn, duke u br penges e realizimit t aspiratave t popujve t shtypur t Ballkanit. Sidoqoft, edhe pse populli i Kosovs e ka hequr nga qafa lakun e robris, lufta e madhe diplomatike pr njohjen ndrkombtare sht n vlugun e saj.

  "Armikun fale, por emrin mos ia harro kurr".

  (Jon Kenedy – president i SHBA-s).  --------------------------------------------------------------------------------


  [1].Prof. dr. Hakif Bajrami, "Gjenocidi serb n Kosov 1878-1912, (Terrori i Serbis pushuese mbi shqiptart 1844-1999), Arkivi Shtetror i Kosovs, Prishtin, 2001, fq. 11.(Prgatiti Nysret Pllana).
  [2] Shih. dr. Sabit Uka,"Dbimi i shqiptarve nga Sanxhaku i Nishit dhe vendosja e tyre n Kosov (1878-1912), 6 (vllime), Prishtin, 2004.
  [3] Rexhep Qosja, Shprngulja e shqiptarve sipas programeve kombtare serbe",Toena,Tiran, 2005,fq. 3.
  [4].Shih.Hivzi Islami, "Spastrimet etnike –politika gjenocidiale serbe ndaj shqiptarve", Dukagjini, Pej, 2003; Prof. dr. Hakif Bajrami,"Gjenocidi serb n Kosov 1878-1912, pun.i cit. fq,11; "E vrteta mbi Kosovn dhe shqiptart n Jugosllavi".ASHSH,Titan,1990, fq. 318-331.
  [5] Prof. dr. Hakif Bajrami,"Gjenocidi Serb n Kosov 1878-1912, (Terrori i Serbis pushuese mbi shqiptart 1844-1999), Arkivi Shtetror i Kosovs, Prishtin, 2001, fq,11. (Prgatiti Nysret Pllana).
  [6].Shih Terrori i Serbis pushuese mbi shqiptart 1844-1999, Arkivi Shtetror i Kosovs, Prishtin, 2001. (Prgatiti Nysret Pllana); Bashksia Islame e Kosovs, "Barbaria serbe ndaj monumenteve Islame n Kosov (Shkurt 98 - Qershor 99), Prishtin, 2000.
  [7].Shih. prof. dr.Hakif Bajrami, "Antimemorandum", Prishtin. 2004. [8] Rexhep Qosja, "Shprngulja e shqiptarve sipas programeve kombtare serbe",vep. e cit,fq. 279.
  http://www.mesazhi.com/ E shtypur m 04.01.2010

 16. #116
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Shqiptart npr kampet e prqendrimit n Vranj. Gjuetia serbe n shqiptart e Kosovs

  T zhveshur, t prer dhe t dbuar. T quajtur shtaz dhe t ln totalisht pas dore, pa asnj ndihm nga askush, kishin mbetur shqiptart n Luftn e Par Ballkanike. Kshtu e prshkruan Kosovn gazetari i gazets “Riget” nga Danimarka, Fritz Magnussen, cili sjell rrfime nga fronti serb n muajt tetor-nntor 1912. Rreth 25 faqe raporte gazetareske t gazetarit ende ruhen n Arkivin e Biblioteks Mbretrore t Danimarks, t cilt tani, pas 100 vitesh, jan lejuar pr botim. “Express” sjell disa nga rrfimet e gazetarit Magnussen.

  far raportonte gazetari danez nga frontet e lufts pushtuese serbe, n tetor-nntor 1912? Raportonte pr njerz t varur npr pem, pr ushtar q ndjenin knaqsi pr vrasje arnautsh dhe masakra t tmerrshme t ushtris serbe n Shkup, Prizren, Vranj dhe Gjakov. Po flasim ktu pr gazetarin danez t revists “Riget”, Fritz Magnussen, shkrimet e t cilit nj pjes rastsisht ishin gjetur n internet nga gjuhtari Palle Rossen Brenderup.

  I interesuar pr zhvillimet n Ballkan, q nga viti 1992, Brenderup kishte prcjell me vmendje marrdhniet n mes t Shqipris dhe Kosovs. Madje, ai kishte lexuar me vmendje vepra historike mbi kt shtje. “Nj dit jam ulur me studiuesin letrar Robert Elsie, i cili ka shkruar librin “Kosovo in the Heart of the Poeder Keg” (New York 1997 ). U befasova kur gjeta nj citat nga nj gazetar danez, Fritz Magnussen, q ishte korrespondent i gazets daneze “Riget” pr Luftn e Par Ballkanike, n vjeshtn e vitit 1912”, shkruan Brendrup, pasi kishte lexuar Elsien dhe kishte shkuar pr t lexuar shkrimet e gazetarit Fritz Magnussen.

  Gazetari Fritz Magnussen

  Viti 1912 ishte nj vit i vshtir, kur njerzit mund t merrnin informata pr luftn, sidomos nga vijat e para t frontit t Lufts se Par Ballkanike. Kshtu ka qen edhe pr gazetarin Fritz Magnussen (1878-1920). Ai ka qen piktor dhe artist i arteve figurative. Q n artikullin e tij t par ai sht skeptik mbi censurn dhe ai humbet shpejt besimin pr konferencat zyrtare t shtypit. Kur ai prmend dekretin mbi lirimin e t burgosurve t Mbretit Petar, sht nj informacion q ai e ka marr nga burime zyrtare, por sht hera e vetme q ai prdor informacione t tilla direkt.

  N hert e tjera ai u drejtohet burimeve vetjake ose prmbledh prshtypjet e tij. Me 12.11.1912 prmend masakrn shqiptare pran Kumanovs (Gra dhe fmij t shpuar me bajoneta), ku thot se “nuk mund ta dim nse kan qen bandat shqiptare q e kan marr kt veprim, apo bhet fjal pr nj propagand serbe”. Por mund t kuptohet q gazetari e ka marr kt tregim nga nj ushtar q ka jetuar tet vitet e tij t fundit n Berlin. Ktu ka mundsi q sht ajo pjes, e cila e bn Freundlich t shkruaj pikpamjet e tij proserbe. 3000 shqiptart e vdekur prmenden ktu si t vdekur n luft.

  M 15 nntor ai shkruan: “Serbt kan t drejt q t gzohen”. A sht mendimi i tij apo duhet t jemi t vmendshm t besojm q, si ka br t ditur, vet korrespondentt e lufts jan t regjur me shprthimet t fuqishme t gzimit kombtar? N nj moment, kur ai bhet i qart pr masakrn dhe shfarosjet, ai zgjedh q fshehurazi t drgoj mesazhin. Ai shkruan telegram special jo m von se data 3 nntor (1912) dhe ky mesazh u shtyp n “Riget” m dat 7 nntor. Nuk sht e leht t kuptosh sesi ka punuar censura. Por puna e tij nuk ka qen efektive dhe ka pasur munges t prkthyesve danez. Por, a mund t themi se vonesa n informacion sht vetm pr shkak t kaosit dhe konfuzionit? Apo bhet fjal pr nj arroganc t pastr? Apo ndoshta “gardiant e burgut“ e kan vonuar drgesn e informacioneve vet?


  Lufta e Par Ballkanike

  Shumica e historianve thon se arsyeja e Lufts s Par Ballkanike ka qen dobsimi i Perandoris Osmane. Italia n shtator 1911 i kishte deklaruar luft Turqis dhe kishte arritur n Tripolis. “Riget” raporton n mnyr t vazhdueshme mbi luftn.

  Pas ksaj Bullgaria, Greqia dhe Serbia i shpalln luft Turqis. Mali i Zi ishte antari i katrt i aleancs s re q i hapi luft n tet tetor 1912. sht me interes t shihet se kto katr vende t krishter i shpalln luft Turqis pa u kshilluar me Fuqit e Mdha. Serbt e mbshtetn shpalljen e lufts, me arsyen se donin t siguronin zbatimin e Traktatit t Berlinit t vitit 1878 dhe shpalln autonomin pr t krishtert. T 10 artikujt q jan botuar n gazetn “Riget” duken interesante si nga gjuha, ashtu edhe nga prmbajtja. Prkthyesit e dokumentit kan gjetur probleme me gjuhn, pasi sipas tyre, sht prdorur gjuh e vjetr, por q gjat leximit duken si pjes pikante t mnyrs s t shkruarit. Gazetari ka prdorur fjaln moderne Albansk, n vend t fjals q ai prdorte shpesh n artikuj, q ishte Albanesisk.


  Gazeta “Riget”

  Gjuhtari Elsie kishte marr citate nga austriaku Leo Freundlich dhe nga librin i tij “Albanians Golgatha - Anklageakten eide die Vernichter des Albanervolkes” (Eien 1913), dhe e gjith prmbajtja e librit sht nj ripublikim i “Poeder Keg”, faqe 338-360.

  Prndryshe, “Riget” n at koh ishte nj gazet me nj projekt ambicioz, q pati nj jet shum t shkurtr. Ajo u botua nga viti 1910 deri n vitin 1913. Kryeredaktori i par ishte Franz von Jessen, i cili kishte br nj pjes t madhe t puns prgatitore pr t gjetur para dhe gazetar. Prmbajtja e gazets duhet t ishte kombtare. Nj pjes e rrethit t botuesve kishin dshirn q t ishte nj gazet e majt, mbshtetse e qeveris s Berntsen-Neergaard. N t kundrt, Franz von Jessen dshironte nj gazetari t pavarur.

  Gazeta psoi tronditjen e par, ku pas 38 ditsh shkrimtart L. C. Nielsen, Johannes V. Jensen dhe Ludvig Holstein duhet t largoheshin nga gazeta me propozim t Von Jessen. Pr kt shtje u shkruan shum artikuj, t cilt dmtuan imazhin e gazets.

  Prve ksaj, gazeta u prezantua si nj gazet cilsore dhe serioze, q u kushtonte shum vmendje shtjeve t jashtme dhe kulturs.  Shkrimi i par i Fritz Magnussen pr Ballkanin

  Kryeshtabi n Vranj - T burgosurit e par arnaut
  Nga korrespondenti yn i drguar n Vranj, 24 tetor 1912

  “Kur u zgjova n Vranj, gjja e par q dgjova ishte bubullimat dhe krismat q vinin nga Kumanova. Vranja dukej si nj qytet gjysmaziatik n mes t maleve t larta. Un arrita dje n mbrmje me automobil. Ushtria ka konfiskuar gjith automobilat, me prjashtim t katr automobilave q jan vn n dispozicion t korrespondentve. Prndryshe, stacioni i trenave gjendet disa kilometra larg qytetit.

  T reshurat e vrullshme t shiut i kishin shndrruar rrugt q shpinin drejt qytetit n turma t vogla malesh, dhe vetm nj pip fishkllim i paralajmronte rojet pr ardhjen dhe kalimin ton. Hotel “Vranja” sht selia e shtabit gjeneral. Ktu gjendem un i vendosur me shumicn e shokve t mi q kemi ardhur nga vende t ndryshme. Hoteli funksionon si nj qendr e nj kampi lufte. T gjith oficert nga grada m e lart deri tek ajo m e ulta takohen ktu n mesdit dhe n mbrmje. Figura kryesore rreth s cils sillen t gjith sht princi, Alexis Karagjorgjevi, prndryshe djali i axhs i mbretit Petar Karagjorgjevi. Alexis sht nj oficer i mueshm, i cili nuk lodhet nga pyetjet tona t shumta q ia parashtrojm do dit kur kthehet nga fusha e betejs n Kumanov.

  Ai ulet n mesin ton me nj erek litr ver n dor dhe na tregon n gjuhn frnge, gjermane dhe angleze se far ka par gjat dits. “Karakteristike, - thot princi, - sht se shum pak nga t vrart dhe t arrestuarit jan trupa t rregullta turke, shumica q luftojn n kt front jan shqiptar. Shqiptar jan edhe gjith t arrestuarit q sot i kam par ktu n qytet, q ishin n grupe t vogla t lidhur me litar t holl. Shumica e tyre kan t veshur uniforma ngjyr si t dheut. Jan t zbathur dhe shikojn prpara vetes kur ecin”. Vrehet se shumica e tyre jan t qet dhe duket se jan pajtuar me fatin e vet, bile edhe pak buzqeshin kur i fotografojm. Fati i tyre pothuajse, po ashtu, sht i but pas lshimit t nj dekreti pr lirimin e t gjith t burgosurve turq nga ana e mbretit Petar. Pikrisht sot u soll ktu komplet nj fshat i burgosur turk. Dhe tani burra dhe gra me fmijt n dor bredhin rrugve t qytetit, ku normalisht n mnyr jovullnetare kan ardhur ktu, por shikojn si turist qytetin. Burgu q n mngjes ishte i mbushur dhe nuk kishte vend pr m shum t burgosur, tani n mbrmje sht bosh pa asnj t burgosur.

  Ktu n Vranj fitohet prshtypja e vrtet pr entuziazmin ndaj lufts q i josh serbt. Oficert jan t palodhshm t paraqesin shkaqet kryesore t saj, q sllavt e jugut i kan kundr armiqve t vet t vjetr. “Arnautt (shqiptart) jan si kafsh t egra”: sht thnia e zakonshme ktu. Ata q i kan par duke luftuar n Prishtin dhe Egri Palanka kan kuptuar se jan nj mij vite pas zhvillimit. sht urrejtja e madhe te sllavt ndaj shqiptarve: aq m shum nxiten shqiptart q n luftn e prgjakshme dhe vdekjeprurse, akoma m shum i kundrvihen kundrshtarit fitimtar. Lndimet q vijn si pasoj e lufts s ashpr u ngjajn mishtoreve. Ushtart sllav me lndime t tmerrshme t shtruar n spitalin e Vranjs, jan dshmi e nj prleshjeje t karakterit mesjetar.

  Disa mijra sllav nga veriu, ekia dhe Sllovenia jan paraqitur vullnetarisht t luftojn krahas me serbt. Ndrkoh, kta persona jan refuzuar si shkak i numrit t madh t ushtarve serb. Nj gjuetar slloven tetmbdhjetvjear sht pranuar, pasi ka qen kmbnguls pr t marr pjes n luft. Kur austriakt ia ndaluan kalimin e kufirit n Semlin, ai e tejkaloi me not lumin Sava me rrym t ashpr dhe u paraqit te njri nga komandantt n Beograd. Kur atje u refuzua, me iniciativ tuboi nj numr boshnjaksh dhe shkoi pr n front. Aty, m n fund, pas shum prpjekjesh, u vendos q t pranohet si pjestar i komitve vullnetarve. Nga ana tjetr, studentt nga Laibach (Lubjana) u refuzuan. Ne kemi n mesin ton nj numr t konsiderueshm t korrespondentve sllav dhe n veanti rus, mes tyre edhe korrespondentin e njohur ek, Klofatsch, q po ashtu sht entuziast pr luftn, sikur edhe revistat e buta austriake. Megjithat, asnj nga ne nuk ka par ndonj gazet ktu, bile edhe nuk kemi par gjat shtat ditve t fundit ndonj gazet. Aq m pak t kemi dgjuar dika nga vendlindjet tona. Tani kemi nj zyr t rregullt t gazetarve me kritere t rrepta pune. Zoti e di a do t arrijn letrat tona n destinacionin e duhur. Posta dhe telegrafi jan ktu n gjendje kaotike. Askush nuk e di edhe sa do t na lejojn t qndrojm ktu n Vranj. Ushtria sht e gatshme pr t hyr n Shkup. Edhe pse jo komforte pr t qndruar, Vranja do t ishte n kushte t tjera tepr interesante pr turistt. Ky qytet i vjetr turk sht tejet i ngjyrosur, dhe bahet e shtpive shklqejn me t gjitha ngjyrat q sjell vjeshta.

  Qyteti ka edhe nj lagje me rom, q banojn n kasolle dhe kulla vzhgimi t ndrtuara nga druri. N afrsi t qytetit gjendet nj mal, q pr momentin e konsiderojm si vendi i qndrimit t t dashurave tona. Kemi telashe t arrijm deri atje, si shkak i kontrolleve t shumta nga ana e komitve t armatosur me bajoneta. Komitt nuk kan respekt edhe pr shiritin trengjyrsh q e mbajm n dor, sepse ata mendojn se ne do t dezertojm dhe do t’iu dorzohemi turqve. Nga ky mal gati sa nuk shohim kampin ushtarak n Kumanov, pasi nga ktu shihen trenat q bartin kafsh, miell, buk dhe vez deri tek vija frontale. Mjekt e malaries, t armatosur rnd, marrin kuajt me vete pr t arritur deri te fusha e betejs dhe pr t arritur qllimin. Do t donim sikur t na lejohej edhe neve t shkonim bashk me ta! Ne vzhgojm do tym q ngjitet n qiell n drejtim t Egri Palanks dhe Kumanovs. Mirpo grupet e njerzve q gjithnj i shohim npr lugina jan ushtart, t cilt akoma nuk kan arritur te pika e zjarrt, por i dgjojm krismat e tyre kur gjuajn larg. Ndoshta do t vijm njher deri atje. Vagont q sjellin do dit t lnduar nga fronti dshmojn pr luftime t ashpra. Neve na sht premtuar se n betejn e madhe n Ove Polje do t na mundsohet t vzhgojm nga afr betejn”.

  Botimi n “Riget” m 7.11.1912


  Gjueti serbe njerzish

  Trupat serbe drejtojn nj luft shfarosse t frikshme ndaj popullsis arnaute, ndrsa banort hidhen jasht nga shtpit dhe qllohen me arm si minj: telegram special nga korrespondenti yn i drguar pran komands serbe


  Yskyb mbi Semlin, e mrkur

  Lufta serbe ne Maqedoni ka marr karakterin e nj masakre t tmerrshme t popullsis arnaute (shqiptare). Ushtria ndjek nj luft shfarosse t tmerrshme. Sipas prononcimeve nga oficer dhe ushtar jan vrar 3000 arnaut midis Kumanovs dhe Yskyb (Shkupit) dhe 5000 prreth Prishtins. Fshatrat arnaute rrethohen dhe m pas iu vihet zjarri. Banort q dalin nga shtpit qllohen pr vdekje si minj. Kjo gjueti njerzish tregohet me gzim nga ushtria serbe. Gjendja n Yskyb sht e tmerrshme. Jan br kontrolle n shtpit e arnautve dhe nse gjenden gjra q ngjajn me arm, njerzit qllohen n vend. sht shum e pasigurt q t qarkullosh n rrug, sepse vazhdon t qllohet drejt shtpive dhe brenda tyre. N do moment fluturojn plumba t vegjl npr rrug. Dje, 36 arnaut u dnuan me vdekje pa gjyq dhe u ekzekutuan n vend. Lumi sipr n t djatht sht i mbushur me kufoma. do dit krijohen ekspedita gjuetarsh n fshatrat prreth. Dje, nj oficer serb me tha mua se kishte marr pjes n nj gjueti t till, ku njkohsisht mburrej se pardje m n fund kishte vrar nnt arnaut. Nuk kalon asnj dit pa pasur ndonj vrasje makabre e ndonj arnauti. Un drgoj kt telegram me nj korrier t veant nga Yskyb n Semlin, pr t shmangur censurn e fort. Do t provoj m von q t drgoj korrespondencn.

 17. #117
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Burgu i Dubravs edhe m tutje m duket se sht nj varr i pambyllur

  Institucionet e Kosovs duhet ta bjn t pamundshmen q burgun e Dubravs ta tjetrsojn nga funksioni i tanishm dhe t shpallet ligjrisht si kamp prqendrimi pr periudhn dhjetor 1998 deri n qershor 1999, dhe nj pjes t ambienteve t burgut t’i shndrrojn n nj muzeum t holokaustit shqiptar t fundshekullit njzet, ka thn n nj intervist pr Kosovapress Besim Zymberi, njri nga t mbijetuarit e masakrs s Burgut t Dubravs.

  Kosovapress: Jan disa mendime q masakrn e burgut t Dubravs e konsiderojn si aksident, bhet fjal ktu pr racizm apo pr kompromis politik?

  Zymberi: sht paradoksale dhe e papranueshme profesionalisht, politikisht, moralisht dhe historikisht, q krimi shtetror serb t trajtohet edhe m tutje vetm nj aksident regjimor. Gjithashtu n Tribunalin e Hags ndodhi q lufta e drejt e popullit shqiptar po gjykohet, derisa gjenocidi serb anti-shqiptar nuk po ndshkohet. Nuk mund t konstatojm nse sht fjala pr nj racizm apo vetm pr nj kompromis politik, si ka ndodhur shpesh gjat historis jo t largt.

  Kosovapress: Nj vit m par Tribunali i Hags hoqi aktakuzn pr masakr n burgun e Dubravs, kundr Millutinoviqit, ish-kryetarit t shtetit serb dhe zyrtarve tjer t lart. ka mendoni, a ka pasur thjeshtim t procedurave?

  Zymberi: N pranvern e vitit t kaluar Tribunali i Hags bri nj hap t rrezikshm, duke hequr aktakuzn kundr Millutinoviqit, ish-kryetarit t shtetit serb dhe zyrtarve tjer t lart serb, lndt e masakrs s Dubraves dhe masakrs s Reakut, me arsyetimin banal pr gjoja thjeshtimin e procesit. Prandaj, sht fare e qart se kontesti individual dhe regjimor i zhvendosjes s shtjes, e cila ka deformuar rnd ndjesin shkencore t normave formale t drejtsis ka shkuar n favor t krimit t organizuar t shtetit.

  Kosovapress: A kan br institucionet tona sa duhet pr ndriimin e detajeve t shumta t krimit q ka ndodhur n Burgun e Dubravs?


  Besim Zymberi

  Zymberi: Mekanizmat e Kosovs t formuara pas lufts, ndrkombtar apo vendor, sikur kan hezituar q ta trajtojn drejt prgjegjsin e shtetit serb pr gjenocid n Kosov. N vijn institucionale nuk ka asnj hap konkret drejt ndrmarrjes s hapave pr ndriimin e trsishm t detajeve t shumta t krimit dhe gjenocidit q ka ndodhur n Burgun e Dubravs gjat periudhs s bombardimeve, m konkretisht 19 maj deri m 23 maj t vitit 1999. Un kam nj informacion t besueshm se Arkivi i Kosovs ka marr nj autorizim nga Kshilli i Evrops pr t’i hulumtuar krimet serbe kundr shqiptarve q nga viti 1989 e deri n fund t lufts, dhe nuk e di pr far arsye asnjra nga qeverit n Kosov nuk kan pranuar t’i financojn kto hulumtime, ndrsa Kshilli i Evrops kishte premtuar q rezultatet e ktyre hulumtimeve do t ishin valide dhe t vlefshme q t merren n shqyrtim gjat procesit pr t ardhmen e Kosovs. N kt kontekst un mendoj q nuk ka pasur nj organizim institucional pr ndriimin e prmasave dhe prmbajtjes s gjenocidit. Ka pasur nisma grupore, individuale, por nuk pasur n mnyr institucionale.

  Kosovapress: Pse pikrisht Burgu i Dubravs sht objekti i par i rindrtuar pas lufts?

  Zymberi: Burgu i Dubravs u rindrtua dhe u izolua prap, jo pr shkaqe praktike, por pr shkaqe politike t thella. Duket q kishte shum t interesuar q t shuheshin gjurmt materiale t nj Aushvici t fundshekullit njzet dhe po ashtu duket t ket pasur shum t interesuar q masakra e Dubravs t fshihet nga kujtesa historike. Thn m shkurt, duket q kishte shum t interesuar q dshmit m t prekshme t ekzekutimit t gjenocidit serb antishqiptar t zhdukeshin.

  Kosovapress: Grupi i t mbijetuarve t masakrs s Burgut t Dubravs ka disa krkesa. Cilat jan ato?

  Zymberi: Ne si t mbijetuar i bjm thirrje Qeveris dhe Kuvendit t Kosovs, q s paku tani n prag t nj vendimi pr Kosovn ta nisin miratimin e nj akti ligjor nprmjet t cilit burgu i Dubravs t tjetrsohet nga funksioni i tanishm dhe t shpallet ligjrisht si kamp i instaluar prqendrimi pr periudhn dhjetor 1998 deri n qershor 1999.

  Kosovapress: Megjithat tash Burgu i Dubravs, sipas ministrit t Drejtsis, Jonuz Salihaj, sht nj burg me standarde dhe siguri m t larta n rajon?

  Zymberi: Ne pas tet vjetve ishim n Burgun e Dubravs dhe mua edhe m tutje m duket se ky burg sht nj varr i pambyllur. Shumics prej shokve q ishin aty, ne nuk arritm t' ua mbyllnim as syt. Pikrisht kjo sht arsyeja q ky burg duhet t tjetrsohet nga funksioni i tij, sepse sht nj varrez dhe nj dshmi historike e krimit t nj gjenocidit t tmerrshm q e ka kryer Serbia, dhe institucionet e Kosovs duhet ta bjn t pamundshmen q ta tjetrsojn nga funksioni i tanishm dhe t shpallet ligjrisht si kamp prqendrimi pr periudhn dhjetor 1998 deri n qershor 1999, dhe nj pjes t ambienteve t burgut t’i shndrrojn n nj muzeum t holokaustit shqiptar t fund shekullit njzet.

  Kosovapress: Keni edhe krkesa tjetr drejtuar institucioneve?

  Zymberi: Po ashtu, ne krkojm nga Qeveria dhe Kuvendi i Kosovs t ndrmarrin nismn e shpejt t miratimit t nj akti ligjor, nprmjet t cilit do t konstatohej ligjrisht gjenocidi serb kundr shqiptarve n vitin 1999 dhe n t gjitha periudhat n t cilat sht ekzekutuar populli yn.

  Kosovapress: Kaluan tet vjet q kur ndodhi masakra e Burgut t Dubravs. Cilat jan momentet q kan mbetur n kujtesn tuaj?

  Zymberi: Un pata br edhe nj vjersh pr masakrn e Burgut t Dubravs me titull “Tragjedia n uaz”. Vet mnyra se si ka ndodhur masakra tregon pr nj platform shekullore t shtetit serb, q gjenocidin kundr shqiptarve ta bj n do situat q sht e mundshme. S pari n prill t vitit 1998 t gjith t burgosurit politik dhe ordiner q kan qen n burgun e Dubravs jan transferuar nga organet serbe pr n burgjet e Serbis, me motive t gjoja siguris s tyre, pr shkak q sipas serbve UK-ja paska mundur ta rrezikoj burgun, ndrsa jo pr udi n prill t vitit 1999 prap n mnyr t organizuar nga t gjitha burgjet e Serbis dhe burgjet hetuese t Kosov t burgosurit ritransferohen n burgun e Dubravs. Qllimi ka qen shum i qart, duke ndodhur ajo q sht e projektuar dhe e dhimbshme me pasoja t tmerrshme, e q nuk ka qen dika q nuk kemi menduar q vije nga Serbia, veanrisht ne q kemi qen t burgosur n at koh, do ast e kemi ndier veten n rreshtin e ekzekutimit dhe un nuk mund ta shpjegoj faktin se si ne t tjert mbijetuam.

  Kosovapress: N burgun e Dubravs prve mbi 120 t vdekurve ka qen edhe nj numr i madh i t plagosurve. Sa keni arritur t’i ndihmoni t plagosurit?

  Zymberi: Numri i t plagosurve ka qen shum i madh. Ka pasur mbi 350 t plagosur rnd, por un mund t them se n nj periudh t shkurtr pengjet shqiptare q kan qen aty jan organizuar n mnyrn m t mir t mundshme, duke shfrytzuar t gjitha mundsit q t’i ndihmojm njri-tjetrit me ato q kemi gjetur n burg, apo me ato gjsende q kemi mundur t’i improvizojm si ndihm t par. Dhe un mendoj se pikrisht kontributi i Bislim Zogaj, Frashr Shabanit, i djemve t rinj nga Prizreni, por edhe i shum t tjerve ka qen vendimtar q nj pjes e pengjeve q kan qen t plagosur rnd t mbijetojn, por fatkeqsia ka qen se edhe nj pjes e pengjeve ndoshta nuk kan pasur plag t rnda pr momentin, por meqense nuk kemi pasur mundsi q t ndrhyjm me medikamente, nuk ka pasur kujdes adekuat shndetsor, disa prej tyre mund t ken vdekur vetm nga gjakderdhja.

  /Intrevistoi: Labinot Gashi/(23.05.2007)

 18. #118
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  VARRMIHSIT E KOSOVS  Sheradin Berisha

  sheradini@web.de

  M 10 korrik 2006 n Tribunalin Ndrkombtar n Hag, filloi gjykimi kundr gjasht ish-pushtetarve t lart politik e ushtarak serb:ish-presidentit serb Milan Milutinovi, ish-kryeministrit Nikola Shainovi, ish-shefit t ushtris serbe Dragoljub Ojdani dhe tre gjeneralve tjer:ish-Komandantit t Armats s tret serbe Nebojsha Pavkovi, ish-Komandantit t trupave t ushtris serbe n Prishtin Vlladimir Lazarevi dhe ish-Shefit t Shtabit pr Kosov t Ministris Serbe t Punve t Brendshme Sreten Luki. Aktakuza e ngritur nga prokuroria e tribunalit, ata i bn prgjegjs pr “pjesmarrje n projektin e prbashkt kriminal” kundr shqiptarve. Ky proces gjyqsor ka filluar katr muaj pas vdekjes s kryekriminelit serb Millosheviq, n qelin e tij n Hag.

  Po t lexohet me kujdes Aktakuza e ngritur kundr gjasht ish-zyrtarve serb, me lehtsi mund t vihet re, se ata akuzohen: pr vrasje, deportim t shqiptarve nga Kosova, prdhunime seksuale dhe shkatrrim t vendbanimeve shqiptare, gjat periudhs mars-qershor 1999,(pikrisht n periudhn kur jan zhvilluar bombardimet e NATO-s kundr caqeve serbe), por jo edhe pr vrasjet dhe masakrat m mizore t mijra shqiptarve, q u kryen m hert, gjat periudhs shkurt 1998 - mars 1999.Prve ksaj n aktakuz, askund nuk prmendet termi gjenocid, i cili prcakton qart shkalln e inkriminimit(jo vetm t t akuzuarve), por edhe t gjith strukturs shetrore, politike, ushtarake, intelektuale dhe fetare serbe, n spastrimin etnik dhe shfarosjen fizike t popullit shqiptar n Kosov.

  ***

  Historikisht dihet, se t gjitha platformat antishqiptare serbe, nga „Naertanija” e Garashaninit e deri te “Memorandumi” i Akademis s Shkencave t Serbis, regjimet serbe i prdorn si program politik, pr asgjsimin fizik t shqiptarve. Prandaj, nj program i till politik (i mishruar me kto platforma antishqiptare), u zbatua me fanatizm edhe nga regjimi i fundit pushtues serb, n krye me Sllobodan Millosheviqin. Gjat dhjetvjetshit t fundit t shek.XX, veanrisht gjat viteve 1998-1999, ushtrimi i dhuns nga regjimi pushtues serb n Kosov mori prmasa kriminale, dhe me kalimi e kohs u zhvesh nga do norm civilizuese dhe kshtu kaloi n dimensionin gjenocidal, shfaross kundr shqiptarve. Varrmihsi Millosheviq, me qllim t realizimit t projekteve gjenocidale, gjat lufts n Kosov ka dislokuar “rreth 20 mij forca t rregullta ushtarake dhe afrsisht 30 mij polic dhe forca paramilitare serbe”, -kshtu thuhet n kapitullin 3 t nj raporti t OSBE-s m 6 dhjetor 1999.

  Vlersohet se gjat lufts n Kosov (1998-1999) forcat kriminale serbe, vran, ekzekutuan apo masakruan n format m mizore, rreth 14 mij shqiptar, ku 90% prej tyre qen civil t paarmatosur, kryesisht gra, fmij, foshnje dhe pleq. Ndrsa n an t ndryshme t Kosovs kan prdhunuar afr 20 mij femra shqiptare. Ndrkaq 3 mij shqiptar jan rrmbyer dhe shumica prej tyre jan gjetur t vdekur npr varrezat masive n Serbi. Njsit kriminale serbe, pas ekzekutimit t shqiptarve gjat tr kohs jan prpjekur ti fshehin gjurmt e krimeve, duke varrosur e zhvarrosur disa her trupat e shqiptarve nga nj vend n nj vend tjetr, ose duke i djegur e asgjsuar ato n mnyra t ndryshme.  T gjith jemi dshmitar, se pas lufts n Kosov jan zbuluar mbi 550 varreza masive, jan gjetur trupa t vrar e t masakruar n varreza publike t qyteteve e t fshatrave, por edhe n gropa e humnera t ndryshme, n fusha e male, n puse uji e furra t glqers, n krematoriume t improvizuara e objekte t fabrikave e t uzinave etj.Ndrkaq ka shum dshmi, se qindra kufoma t shqiptarve jan djegur n furrat e shkritores s miniers „Trepa“ n Zvean t Mitrovics, si dhe n furrat e Kombinatit t bakrit n Bor, Makatic e n vende tjera t Serbis, gjithnj n prpjekje t varrmihsit Millosheviq, pr t fshehur dhe zhdukur gjurmt e gjenocidit t kryer n Kosov.

  Pr m tepr, vlersohet se gjat lufts n Kosov (mars 1998 - qershor 1999) varrmihsit e Kosovs kan shkatrruar dhe djegur pjesrisht ose trsisht rreth 1.100 vendbanime shqiptare; kan plakitur, djegur e shkatrruar mbi 200.000 shtpi, banesa, lokale afariste, puntori zejtare, fabrika, shkolla, biblioteka, monumente kulturore-historike, objekte kulturore, shkencore, fetare etj, kan shkatrruar dokumentet e identifikimit: letrnjoftimet e pasaportat, ndrsa pas prfundimit t lufts administrata pushtuese serbe ka sekuestuar, dhe i ka drguar n Serbi: domumentet e amzs, tapit e dokumentet e tjera t pronsis private e koletkive t shqiptarve.

  ***

  Populli Shqiptar, krahas vrasjeve, ekzekutimeve, masakrave barbare, djegjeve e plakitjeve t shtpive e t pasurive t tyre, prjetoi edhe spastrimin etnik – zhvendosjen dhe shprnguljen me forc nga Kosova. Varrmihsit e Kosovs, duket se fushatn e bombardimeve t NATO-s (mars-qershor 1999) e kan prdorur si arsyetim pr t vn n zbatim operacionin e koduar “Patkoi“ pr spastrim etnik, operacion ky i planifikuar e prgatitur m hert. Disa dit pas fillimit t fushats ajrore t NATO-s, forcat militare e paramilitare serbe me dhun i detyruan shqiptart ti braktisin shtpit e tyre dhe u deportuan n Shqipri, Maqedoni, Mal t Zi, Bosnj e vende tjera. Ky operacion gjenocidal, duke marr prmasa t gjera, vazhdoi pr m shum se dy muaj rresht. Dhe gjat ksaj periudhe u dbuan m shum se 850 mij shqiptar nga vatrat e tyre.

  Sipas raportit t UNCHR-s, t publikuar n fillim t qershorit 1999, msohet se 443.300 refugjat shqiptar t Kosovs ishin vendosur n Shqipri; 247.800 n Maqedoni, 69.300 n Mal t Zi; 21.700 n Bosnje e Hercegovin, 5-6000 n Kroaci…, ndrkaq n vendet tjera t bots u vendosn gjithsej 76.475 refugjat, duke prfshir 13.639 n Gjermani, 7.581 n Turqi, 5.829 n Itali, 5.730 n SHBA, pastaj kishte n Australi, Zvicr, Franc, Norvegji, Suedi, Britani t Madhe,Zeland t Re, Poloni, Spanj, Portugali, Finland, Izrael etj.

  ***  Dihet mirfilli, se n kohn kur NATO-ja kishte intensifikuar bombardimet kundr caqeve ushtarake serbe, Kryeprokurorja e athershme e Tribunalit t Hags Louise Arbour e tronditur nga vrasjet dhe masakrat mizore serbe q kryheshin n Kosov, m 27 maj 1999 bri publike nj aktakuz t ngritur kundr Sllobodan Millosheviqit dhe disa bashkpuntorve t tij m t afrt: Millan Millutinoviqit, Nikolla Shainoviqit, Dragolub Ojdaniqit dhe Vllajko Stojilkoviqit.  Pas ndryshimeve kozmetike q ndodhn n rotullimin e pushtetit n Serbi, Millosheviqi (nn presionin e Bashksis Ndrkombtare) arrestohet dhe n fund t qershorit 2001 transferohet n Hag. S kndejmi m 12 shkurt 2002 nis gjykimi kundr tij, por jo edhe ndaj katr t akuzuarve tjer, t rreshtuar prkrah tij n aktakuz, sepse kryeprkurorja e re Karla Del Ponte kishte veuar lndn e Millosheviqit nga t akuzuarit tjer, ndaj t cilve kto dit ka filluar nj proces i ri gjyqsor.

  Vetm pak dit pasi kishte filluar gjykimi kundr Millosheviqit, pasardhsi i tij Vojisllav Koshtunica n nj konferenc pr media, me fjal t przgjedhura doli n mbrojtje t Millosheviqit. z.Koshtunica ndr t tjera pat thn:”se ky gjykim sht nj proces, n t cilin po shkruhet Historia e Jugosllavis dhe se n kt shkrim ne duhet t jemi pjesmarrs me versionin ton". Dhe kt qndrim z.Koshtunica n mnyr konstante e ka riprsritur shum her gjat ktyre viteve.

  Gjat procesit gjyqsor kundr Millosheviqit, u dshmua qart se ky varrmihs i Kosovs kishte kryer krime t rnda makabre n Kosov dhe n Bosnj e Hercegovin, mirpo vdekja e papritur e tij n mars t ktij viti, bri q ai t shkoi nga kjo bot pa e marr dnimin e merituar.

  ***  Pas prfundimit t lufts n Kosov, msohet se, n disa komuna jan zbuluar emrat e policve, t ushtarakve dhe t paramilitarve serb, jan gjetur qindra fotografi t kriminelve q kan br krime t rnda ndaj shqiptarve. Ta zm, n nj raport t KMDLNJ-s(shkurt 2000), thuhet se menjher pas lufts “jan evidencuar me emr e mbiemr ose vetm me pseudonime mbi 1426 persona e jan denoncuar shum t tjer (kryesisht serbo-malazez, por edhe t tjer), t implikuar drejtprdrejt ose trthorazi n vrasjet e maskrimet e shqiptarve dhe plakitjet, djegiet dhe shkatrrimet e shtpive, vendbanimeve, lokaleve dhe t pasuris tjetr t shqiptarve.” Kjo list e emrave t kriminelve dhe qindra emra t tjer q jan identifikuar nga t mbijetuarit e krimeve, n kto vitet e paslufts, u jan dorzuar hetuesve t Tribunalit t Hags, KFOR-it, policis s UNMIK-ut, organeve t gjyqsis n Kosov si dhe lidershipit politik e institucional t Kosovs, por pr udi nuk sht ndrmarr asnj veprim konkret q ata, t arrestohen dhe t dalin prpara drejtsis.  Sa i prket arrestimit dhe gjykimit t kriminelve q jan prfshir drejtprdrejt n krime, hetuesit e Tribunalit t Hags gjat hetimeve pr krime n Kosov, kan deklaruar se nuk merren me ndjekjen e kriminelve n nivele t ulta, ve se merren me rangun e lart t regjimit serb.  Nj hetues i OKB-s pr krime t lufts, z.Dennis Milner – gjat puns s tij n hetimin e masakrs s Qyshkut(14.05.1999) ka deklaruar se „puna e ekipit t tij do t vazhdoj t fokusohet thuaja trsisht n rangun e lart t regjimit t t kryeakuzuarit pr krime lufte, kryetarit jugosllav Sllobodan Millosheviq.“ Dhe madje thot z.Milner “Tribunali i Hags as q sht themeluar ndonjher ose kurr nuk ka pasur pr qllim t vihet pas gjykimit t akterve t krimeve n nivelet e ulta dhe ne do t insistojm, n at se ata n krye jan personat prgjegjs dhe se ata, duke qen t implikuar, kan trhequr kmbzn". Ndrkaq edhe hetuesi M. Cherif Bassiouni, mbshtet fokusimin e Tribunalit t Hags vetm mbi Sllobodan Millosheviqin dhe bashkpuntort e tij t lart. Pr m tepr z. Bassiouni thekson se: „shtja themelore, nuk sht n dnimin e krimeve t kaluara, por n parandalimin e krimeve t ardhshme“…!!!  Po t merren pr baz kto deklarime, del se mijra kriminel serb e komandues t shumt t formacioneve militare dhe paramilitare serbe, q jan prfshir drejtprdrejt n vrasjen dhe masakrimin e shqiptarve, nuk do t arrestohen kurr dhe as q do t dalin ndonjher para drejtsis ndrkombtare apo asaj vendore.  ***

  N t vrtet pas prfunimit t lufts jan mbajtur tri apo katr gjykime kundr serbve lokal pr krime t kryera ndaj shqiptarve, si ishte burgosja e tet t akuzuarve serb n Prizren, pr krime t rnda lufte t kryera n fshatrat e Rahovecit, mirpo prej tyre vetm dy kriminel doln para gjyqit, ndrsa gjasht t tjert pas transferimit n burgun e “fortifikuar” n veri t Mitrovics, u arratisn pa shej pa dok !!!  Jan mbajtur edhe dy gjykime tjera, nj n Mitrovic e nj tjetr n Gjilan, ku dy kriminel serb akuzoheshin pr vrasje t civilve shqiptar dhe djegie t shtpive t tyre, mirpo n kto procese, sht par qart se prokurort ndrkombtar kan devalvuar dukshm peshn e krimeve t kryera, edhe prkundr dshmive t pakontestuara nga dshmitart q kishin mbijetuar krimin.Ka pasur raste kur kriminelt n prfundim t gjykimit jan shpallur edhe t pafajshm, si ka ndodhur para disa muajsh n nj gjykat n serbi, kur ish-pjestari i policis speciale Dejan Demiroviq, lirohet si i pafajshm (pr munges provash), a n t vrtet kishte dshmitar t gjall q faktuan n gjykat, se krimineli Demiroviq ka marr pjes n vrasjen e 19 civilve shqiptar(prfshir ktu gra dhe fmij) n mars t vitit 1999 n Besian!
  Ndonse shqiptart jan dshmitar okular pr gjenocidin e kryer n Kosov, konsideroi se prve rangut m t lart pushtetor t Serbis, pr kt katrahur gjenocidale ndaj shqiptarve, jan prgjegjs edhe strukturat tjera politike e shtetrore t saj, institucionet intelektuale serbe, si jan Akademia e Shkencave t Serbis[…]  Prandaj sht i pajustifikueshm dhe krejtsisht i pakuptimt hezitimi i deritashm i lidershipit politik e institucional t Kosovs dhe i organizmave tjer brenda shoqris shqiptare, pr ngritjen e nj kallximi penal kundr shtetit serb pr gjenocid e spastrim etnik n Kosov.  GJENOCIDI I “VARRMIHSVE T KOSOVS” PRMES FOTOGRAFIVE:  Pr ta par gjenocidin serb nga afr, ju ftoj t hapni kt videoklip.

  Kujdes: videoklipi hapet pasi te jet mbushur shirit i bardh (nn ekran)

  me ngjyr t kuqe:

  http://www.kosovaevidence.com/  N vijim ju ftoj t shihni kt videoklip prmes “RealPlayer”: :
  http://news.bbc.co.uk/olmedia/105000...ex_nine_vi.ram


  N vijim ju ftoj t klikoni linkun e mposhtm, pr ti lexuar emrat e 35 kriminelve serb q jan prgjegjs, pr vrasjen dhe masakrimin e 750 shqiptarve t Gjakovs dhe rrmbimin e 680 shqiptarve t tjer , t cilt jan zhdukur pa ln gjurm.

  Kta kriminel edhe pse jan t njohur pr policin e UNMIK-ut, nuk arrestohen, prkundrazi levizin t lir kudo e kahdo npr Kosov e jasht saj.

  http://www.kan-ks.org/carcafet.htm  Fotografit e personave t pagjetur...

  http://www.kan-ks.org/Missing.htm

 19. #119
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  MARRDHNIET SHQIPTARE-SERBE-MAQEDONE NDRMJET KRIMIT DHE NDSHKIMIT

  Prof. asc. dr. Begzad Baliu
  Universiteti i Prishtins
  Fakulteti i Edukimit


  MARRDHNIET SHQIPTARE-SERBE-MAQEDONE NDRMJET KRIMIT DHE NDSHKIMIT

  Dshiroj q marrdhniet shqiptare-maqedonase n kt sesion shkencor, e n kontekst t tyre edhe ndikimin e pashmangshm serb, t’i shikoj n dy linja: n kontekstin historik t trashgimis s ktyre marrdhnieve dhe sipas gjendjes s sotme n kontekst t reflektimit t saj si nj praktik e re e politiks moderne maqedonase. N linjn e par dua t sjell sintezn historike t ksaj trashgimie, ndrsa n linjn e dyt reflektimin n institucionet akademike dhe pasqyrimit t saj n rrethana t reja.

  Kriza e ktyre marrdhnieve fillon me Krizn Lindore t gjysmn e dyt t shekullit XIX, n Motin e Madh t mbrapsht t gadishulli ton t vogl, kur Serbia, e ndihmuar nga Rusia, gjoja n emr t hakmarrjes kundr Perandoris Osmane, ndshkon shqiptart e Sanxhakut t Nishit, ndrsa hapsira lindore e toks maqedonase, kryesisht rreth Vardarit, bhet hapsira e prndjekjes s shqiptarve drejt portit t Selanikut dhe qendrs s Perandoris.

  Cili sht roli i Maqedonis ktu? Analizat mungojn plotsisht, sigurisht pr arsye se maqedonasit gjendeshin ndrmjet identitetit t tyre, ndikimit bullgar dhe krcnimeve serbe. Krize e ktyre marrdhnieve dhe muri i gjakut lartsohet me pushtimin e trsishm t Kosovs nga Serbia n fillimin e dekads s dyt t shekullit XX. Ndshkimi dhe gjenocidi serb mbi shqiptart, n emr t kinse lufts kundr mbeturinave turkofile n Kosov dhe Maqedoni, sht i tmerrshm jo vetm n Kosov por edhe n Maqedoni. Hapsira maqedonase identifikohet kryesisht me zonn ushtarake serbe[1].

  N marrdhniet shqiptare-maqedonase, roli maqedonas i pjesmarrjes s strukturave ushtarake identifikohet ashpr kur forcat ushtarake maqedonase nn tuteln serbe ndshkojn shqiptart n emr t mbeturinave fashiste. N dimrin e vitit 1944-1945 ata bjn krime t njpasnjshme n qytetet dhe n fshatrat etnike shqiptare t Maqedonis e t Kosovs dhe kt e bjn n emr t ndshkimit t grupeve antikomuniste, q n t vrtet ishin grupe proevropiane shqiptare dhe luftn e bnin n emr t parulls “Inglizi te thana”[2].

  sht koha kur n politikn jugosllave nxitet nacionalizmi slloven dhe maqedonas,[3]frenohet nacionalizimi kroat dhe serb,[4]ndalohet nacionalizimi shqiptar,[5]shikohet me indiferenc nacionalizimi malazez dhe punohet n shkall ndrkombtare pr formimin me kujdes t jugosllavizmit boshnjak.

  Le t theksojm se pjesmarrja e ushtris maqedonase sht evidente edhe n brigadat partizane, t cilat marrin pjes n krimin n Tivar,[6]po n emr t likuidimit t mbeturinave antipopullore t Lufts s Dyt Botrore.

  Kujtojm ktu kthimin e Shkupit n nj pik reference pr t mos thn n nj laborator serb pr t prpunuar idet dhe pr t realizuar veprimet maqedonase: likuidimin e grupeve dhe individve t NDSH-s, shprnguljen e shqiptarve n Turqi 1952-1956, mbledhjen e armve,[7]burgosjen e msuesve (1963), mbylljen e shkollave shqipe, ndalimin e librave, pranin e njrit prej burgjeve m t ashpra n rajon: Burgun e Idrizovs, ndrrimin dhe ndalimin e toponimis dhe antroponimis,[8]prbuzjen e shqiptarve, ndalimin e prdorimit publik t gjuhs shqipe, vrasjen e ushtarve[9]etj.
  Pasi e shikojn me indiferentizm gjenocidin serb mbi shqiptart, i cili si edhe n fund t shekullit XIX bhej n emr t ndshkimit t shqiptarve pr identifikimin e tyre si proevropian dhe proamerikan, strukturat politike dhe ushtarake e pse jo edhe akademike maqedonase bjn nj gabim t cilin mbase nuk do ta bnin msuesit e tyre: strukturat shtetrore dhe intelektuale serbe. N emr te proevropianizimit dhe amerikanizmit, n fillim t shekullit XXI, provuan t shtypin kryengritjen shqiptare me mekanizma ushtarake te ish-republikave ruse.
  Pra, sikur mund t shihet prej t dhnave mjaft t prgjithsuara, pas Lufts s Dyt Botrore, pjesmarrja maqedonase n krimin serb mbi shqiptart, q zakonisht identifikohet si ndshkim, pothuajse institucionalizohet, pavarsisht se sht plotsisht nn tuteln ideologjike, komanduese dhe mbrojtse serbe, gj q kuptohet m s miri me mungesn e plot t pjesmarrjes masive popullore maqedonase kundr shqiptarve, nj veori kjo e pranishme dendur n opinionin serbe dhe qndrimin homogjen t tyre n t gjitha lvizjes antishqiptare. Mungesa e ktij homogjeniteti antishqiptar t popullit maqedonas mendoj se e bn t mundur rindrtimin e urave mes tyre, por me vjen keq q kt rindrtim, t cilin n shikim t par duket sikur po prpiqen ta ndihmojn strukturat politike shtetrore, vazhdojn ta pengojn qarqet uditrisht akademike.
  Si e bjn kt akademikt maqedonas? Koh m par, Akademia e Shkencave e Maqedonis filloi nj fushat t gjer kundr gjuhs dhe kulturs shqiptare. Fjala sht pr kundrshtimin e saj rreth barazis s gjuhs shqipe n strukturat qeveritare t shtetit t ri: ish- Republiks Jugosllave t Maqedonis. Ndonse ky angazhim duket i mbshtetur vetm nga disa pjestar t saj dhe prkrahet gjithashtu nga disa parti politike, organizata joqeveritare dhe madje fetare, pr shkak t heshtjes s pjestarve t tjer t saj, mund t thuhet se n gjith kt fushat Akademia ka qen dhe ka mbetur vet boshti dhe rrezatuesi i kundrshtimit t pranis s vlerave kulturore shqiptare n institucionet m t larta shtetrore t Maqedonis, duke filluar me gjuhn shqipe dhe rrjedhojat e saj.
  Nuk sht hera e par dhe nuk sht hera e vetme e sjelljes s ktill t disa akademikve maqe*do**nas ndaj gjuhs shqipe dhe gjith trashgimis s saj, t cilt zakonisht thirren n emr t ksaj akademie. Pasqyra e ‘kontributeve’ t saj n kt drejtim historikisht sht e gjer dhe vllimisht e madhe, aq sa sht vet historia e saj dhe e atyre q e kan themeluar.
  Radhitja e ktyre ‘kontributeve’ do t na merrte shum hapsir dhe do t na nxirrte nga qllimi i tekstit ton, por disa nga kto duhet shnuar:
  Koncepti politik n vend t konceptit shkencor pr prejardhjen e popullit shqiptar dhe t gjuhs shqipe;
  Koncepti ekstrashkencor pr histo*rin e shqiptarve n trojet e tyre etnike shqiptare sot nn Maqedoni, tez e bartur drejtprdrejt nga Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Serbis;
  Prpjekja dhe prkrahja dhn institucioneve shtetrore pr eliminimin e gjurmve kulturo - historike shqiptare n Maqedonin Perndimore;
  Satanizimi i antroponimeve etnike me baz n leksikun shqiptar;
  Prjashtimi i vlerave kulturore shqiptare t pranuara n universin kulturor kudo n bot;
  Veprimi i saj si nj laborator i dikurshm i Akademis Mbretrore Serbe me qendr n Shkup etj.
  Nuk e dim a sht e rndsishme t thuhet se n kt Akademi, si kudo n ish-Jugosllavi dhe madje n ish-shtetet komuniste, kan hyr m shum politikan sesa shkenctar. Akademia e Maqedonis sht nj shembull par excellens, prej s cils ka dal madje edhe ministri i Punve t Brendshme t Maqedonis. N prbrjen e saj nuk ka pasur asnj antar t deklaruar ‘shqiptar‘, apo t ndonj etnie tjetr, pavarsisht se disa nga ata, n pleqrin e thell kan guxuar q nga ndrdija dhe kujtesa e fmijris, t theksojn prejardhjen ‘tjetr’ t tyre.
  N kt tekst duam t shtrojm disa premisa t komunikimit t institucioneve tona shkencore me Akademin e Shkencave dhe t Arteve t Maqedonis. Ky komunikim natyrisht do t duhej mbshtetur mbi nj komunikim jo vetm institucional, shkencor e pragmatik, por edhe mbi disa premisa t natyrs largvajtse historike dhe etnike.
  S paku, dekadn e fundit kemi besuar se Akademia maqedonase, n parim do t heq dor nga konceptet e saj antishqiptare, por kjo nuk ndodhi, prkundrazi. Ajo, pr nj koh t gjat mbeti zdhnsja dhe bartsja e prirjeve m destruktive t individve, grupeve, partive dhe lvizjeve politike t fryms antishqiptare n Maqedoni dhe madje jo vetm atje. Duke i njohur kto sjellje t saj n ish-Jugosllavi dhe pas shprbrjes s saj, institucionet kulturore, arsimore dhe shkencore n Kosov jan kujdesur shum pr mnyrn se si do t komunikojn me institucionet omonime n Maqedoni, ndrsa po kto institucione n Tiran, n komunikimin e tyre me Shkupin, shtjen shqiptare prgjithsisht, jo njher e kan shikuar mes gishtave. Madje, nse n komunikimin mes dy akademive Tiran - Prishtin, kur e kur jan shprehur frkime ‘pr prirje paternalizmi’, ‘imponimi’ e madje ‘arrogance’,
  komunikimin i Tirans me Shkupin duket shum m stabil. N kt rrjedh Akademia e Shkencave e Tirans vazhdon t udhheq ‘marrdhnie t mira dhe stabile’, sikur kto t ishin marrdhnie diplomatike t ndrtuara mbi premisat e diplomacis ndrkombtare e jo marrdhnie t ndrtuara mbi koncepte intelektuale t nj vetdijeje historike pr t kaluarn dhe t ardhmen e dy popujve fqinj.
  Pr kt arsye, mendojm se krijimi i nj strategjie mbi parimet me t cilat do t duhej t komunikohej me Akademin maqedonase, e madje jo vetm me t, jan t nj rndsie baz, jo vetm pr nivelin e barabart t ktij komunikimi, por edhe t nj rndsie nacionale pr komunikimin kulturor, arsimor, shkencor dhe ndretnik n rajon.
  Le t’i theksojm disa nga kto:
  Akademia e Maqedonis sht insti*tucion nacional, me nj trashgimi tipike t vendeve t ish-sistemit komunist dhe me rezultate modeste shkencore, t cilat nuk paraqesin ndonj rndsi t veant pr krkimet shkencore shqiptare t kohs son.
  Akademia e Maqedonis n shum aspekte ka prkrahur m par dhe vazhdon t prkrah edhe m tej ide, t cilat kan shkaktuar luftra dhe gjenocid n Ballkanin e shqetsuar.
  Akademia e Maqedonis ende nuk sht liruar nga shtimungu i ngusht nacional, me premisa ultraortodokse.
  Ndonse ajo sht prfshir n gjeografin e Ballkanit Perndimor dhe bn prpjekje t prfshihet n Bashksin e Shteteve t Evrops Perndimore, akademikt e saj vazhdojn t kund*rshtojn gjuhn shqipe dhe alfabetin e saj latin, e kjo do t thot vazhdojn t kundrshtojn komunikimin perndimor, me t cilin i lidh kultura shqiptare dhe ajo greke.
  Maqedonaasit kundrshtojn bashk*shte**tsin me popullin shqiptar, por n esenc ata ende nuk paraqesin nj njsi homogjene nacionale. Ndonse, n dukje t par kan krijuar etnikumin e tyre nacional-vendor apo pro-bullgar, n disa institucione t larta shkencore sikur sht Akademia e Shkencave, politikisht, intele*ktua*lisht dhe ideologjikisht, vazhdojn t drejtohen nga personalitete dhe grupe t proviniencs serbo-ko*muniste. Nuk ka dyshim se ky klan i strforcuar gjat, pr m shum se nj gjysm shekulli, paraqet rrezikun m t madh pr popullin maqedonas dhe Maqedonin. Pr m shum se nj dekad pas rnies s sistemit komunist, ky ishte klani m i rrezikshm, n kurthet e t cilit kan rn shum intelektual shqiptar t Kosovs dhe t Maqedonis. Prandaj, prpjekja e disa individve dhe klaneve t Kosovs pr t ‘ndrmjetsuar’ afrimin e institucioneve kulturore, arsimore
  dhe shkencore t Shkupit dhe t Tirans, duke prezantuar kryesisht krijues, intelektual dhe vlera shpirtrore t krijuesve q kan dhn shembullin e bashkim-vllazrimit n ish-Jugosllavi, ka mbetur pa asnj rezultat. sht dashur m shum se nj dekad pr t kuptuar pabesin e tyre. sht dashur t ndodh nj luft pr t nxjerr nga tryeza e bashkbi*se*dimeve konvertuesit e prditshm t shkolls serbe n Maqedoni. Sado ‘shoven’ (pro-bullgar apo ultramaqedonas) t ishin bashkbiseduesit tan nga radht e intelektualve dhe politikanve maqedonas, q nuk ishin prekur nga virusi serb, komunikimi yn do t ishte m i drejt, m i sinqert dhe m i sigurt.
  Komunikimin yn kulturor, arsimor dhe shkencor, pra komunikimi yn nacional nuk ka pse t bhet me mbetje t byrove e laboratorve komuniste t Beogradit. Por edhe nacionalistt m t prbetuar maqedonas e din se n kto rrethana, si edhe m par gjat historis, vetm shqiptart dhe kultura e tyre kan paraqitur dhe vazhdojn t mbeten nj port e hapur pr rrugtimin e tyre drejt perndimit. Shqiptart nuk vuajn nga kompleksi i rrezikimit t kulturs s tyre nga ajo maqedonase. S pari, sepse at kompleks nuk e kan trashguar nga periudha e romantizmit nacional dhe s dyti, sepse kulturn e tyre e konsiderojn si nj nga shtresat m t rndsishme t kulturs ballkanike, t ciln nuk kan mundur ta thollojn edhe popujt me kultura shum m t mdha, prandaj nuk do t mund ta bjn kt as popujt minor dhe t pahomogjenizuar ende n prmasat e sotme nacionale, sikur sht populli
  maqedonas.
  M n fund, t kthyer me fytyr kah Europa, shqiptart nuk kan pse t imitojn asgj nga akademit e popujve fqinj: maqedonase, serbe a malazeze. Ata kan nevoj t dshmojn kulturn e tyre t lasht perndimore (simotr t helenve e romakve t vjetr) dhe t komunikojn me t gjith pa prulje, natyrisht edhe akademike.[10]
  N kt kontekst dhe madje brenda ktyre kushteve duhet par dhe vlersuar edhe marrdhniet tona me fqinjt, e kjo domethn edhe me serbt e maqedonasit.
  Kumtes e lexuar n Konferencn shkencore “Kumanova pr flamur”, m 28 tetor 2007. Autori sht Profesor n Fakultetin e Edukimit t Universitetit t Prishtins.
  ________________________________

  [1]Shihni: Serbia ka br gjenocid sistematik mbi shqiptart (Rreth librit “Gjenocidi dhe aktet gjenocidale t pushtetit serb ndaj shqiptarve nga Kriza Lindore e kndej (me vshtrim t veant mbi burimet serbe t fakteve), ASHA e Kosovs, Prishtin, 1995, Bota sot, 1995.
  [2]Shih, Plakitn dhe vran, (Gjurmve t fejtonit “Tmerret e lufts n Karadak”(1), “Bujku”, nr. 176, 8 nntor 1991, Prishtin, f. 13; I morn t gjith meshkujt mbi 15 vjet (2) “Bujku”, nr. 177, 9 nntor 1991, Prishtin, f. 13; Kur i nxorn nga burgu ishin t zbathur (3), “Bujku”, nr. 178, 10 nntor 1991, Prishtin, f. 13; Jeta n kufi (Rreth krimeve serbe n kufi, m 1944-1945), n Shkndija, gusht 1992.
  [3]Vepra e Kardelit pr zgjidhjen e shtjes slloven bhet model i popullarizuar i mendimit teorik, kritik dhe praktik n politikn jugosllave me qllim t afrimit t popullit slloven me popujt e sllavve t jugut dhe refuzimit t koncepteve demokratike, ekonomike dhe kulturore q ofronte pr ta Europa. Po kshtu, n kohn kur ndalohej dhe dnohej me hekur nacionalizimi shqiptar, njri prej politikanve maqedon Llazar Kolishevski n vitet ’80 shkruante veprn pr shtjen maqedone, n t cilen ve tjerash shprehte knaqsin q populli maqedon tashm n mnyr unike identifikohej me vlerat etnike kombtare e jo me ato bullgare.
  [4]Ndonse nn ombrelln e ngjyrimeve ideologjike n vitit 1948-1952 sht zhvilluar nj fushat e rrufeshme kundr nacional-stalinistve serb, me t cilt qe themeluar burgu i Goli Otokut, ndrsa n vitin 1971 nj fushat e till qe ndrmarr kundr “Pranvers kroate”.
  [5]Lufta kundr nacionalizimit shqiptar ka qen e prhershme.
  [6]Shih, Disa probleme relevante rreth organizimit dhe krimit n Tivar, “Bota e re”, organ i studentve t Universitetit t Kosovs, qershor 1990; Nga Makreshi n Ajdovin (Rrfime nga t mobilizuarit e Tivarit), I-III, “Shkndija”, shkurt-mars 1992, f. 13.
  [7]Shihni, Aksioni i mbledhjes s armve n Llap 1955-1956, e lexuar n sesionin shkencor “Trashgimia etnokulturore dhe historike e Llapit”, n Instituti Albanologjik i Prishtins, Prishtin, 1992, dhe e botuar po n kt vllim ne vitin 2004.
  [8]Shihni, Onomastika shqiptare dhe etnocidi ballkanik i fqinjve t tyre, “Bashkimi sindikal”, Prishtin, 4 nntor 1997, f. 14 dhe sidomos veprn ton Gjendja e toponimis shqiptare n Ballkan (Sprov),“Era”, Prishtin, 2004; Konteksti shqiptaro-serb i toponimis s Kosovs,n “Gjuha shqipe”, nr. 1/2005, Instituti Albanologjik i Prishtins, Prishtine, 2005, f. 79-85;
  [9]Shihni, Gjaku i liris (1981-1995), I-IV, Prishtin, 1996-2000; Ubijeni vojnici (albanci) u jugoslavenskoju vojsci, n librin: Nihad Halilbegovic, Mama, moram im glavu dati… (Stradanje vojnika-regruta u bivshoj JNA i njihovo spasavanje, Halkomex, Sarajevo, 2002, f. 335-351; Prmasa gjeografike e nj kujtese historike, (E, Kabashi, Batalioni Atlantiku i Ushtris lirimtare t Kosovs, “Zri ditor”, 18 shtator 2004, f. 27 dhe “Epoka e re”, Prishtin, 18, 9. 2004, f. 18.
  [10]Shihni, Komunikimi i prulur ndrakademik, “Ars”, Tiran, 2004, nr. 8 (30), f. 2.

 20. #120
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  D.Preqi


  ZRI I NNAVE KOSOVARE AKOMA THRRET BIJT E VET


  "Mosidentifikimi i gjetjeve mortore sht nj problem i cili na kthen n vitet 1999-2ooo,sepse n kt periudh jan br identifikime klasike,pa analizn e ADN-es,dhe aty ekziston mundsia e gabimve dhe tani na dalin probleme sepse nuk prputhn mostrat e gjakut t familjarve me mostrat e eshtrave t mbetjeve mortore",thot Prenk Gjetaj,kryetar i i Komisionit Qeveritar pr Prsona t Pagjetur.Lufta e pushtuesit serb e vitit 1999,ndaj popullats shqiptare n Kosov,ishte lufta ma barbare e gjith shekujve,apo mund t quhet "lufta e t mendurve",ka njeriu normal nuk mundet ta merr me mend kt lloj gjenocidi ,njeriu ndaj njeriut,jo vetm q e mbyt,e masakron por edhe ia merr eshtrat ia djeg,ia msheh dhe luan nj lloj biznesi politik.Kt lloj gjenocidi t rnd njerzor e bri regjimi serb,dhe po e bn akoma n nj mnyr jo njerzore,n nj mnyr t oroditur,n mnyr t egr,q njeriu bashkohor nuk i mendon dhe nuk i bn sot me vetdije.Fshehja e kufomave t shqiptarve n arkivat e Serbis jan ruajtur si sekrete t veanta me shifren"Thellsija 2",q krimineli i lufts Millosheviq kishte urdhruar fshehjen e t gjitha gjurmve q mund t dshmonin ekzistimin e provave pr krimet e kryera me popullatn shqiptare t Kosovs.Sipas informatave t sakta,kufomat e shqiptarve jan marr nga vendi i ngjarjeve n Kosov dhe jan transportuar me disa kamiona-frigorifer,n drtejtime t ndryeshme t Serbis,t cilat nj pjes t tyre i kan gjuajtur n ujra rrembyes,t tjerat i kan djeg,dhe disa prej tyre i kan shtie n varre masive,q t bhet asgjesimi i tyre,me qllim q t pengohen hetimet nga Gjykata e Hags.Pushtetart e tanishm t Serbis,n vend q t turprohen para bots dhe t ndjehen t prekur pr kt lloj makabre t nj regjimi totalitar fashist,dhe t krkojn falje shqiptarve,ata insistojn q ndrkombtart tua mundsojn riokopimin e Kosovs,dhe ta administrojn tokn e Kosovs pa shqiptar.Kjo platfom kriminele nuk u ngop me gjenocidin q shkaktoi n Kosov sidomos n vitt 1998-99,kur Serbija sipas programit makabr t quajtur"Patkovica"t Millosheviqit,bashk me kishn ortodokse serbe,vran e masakruan e kidnapuan rreth 2o mij shqiptar dhe afro 800 mij i dbuan nga vatrat e tyre.U bn 10 vite,q nnat shqiptare po i krkojn bijt dhe bijat e veta,t gjall ose t vdekur t kthehen nga Serbija n vendin e vet.Thirrjet e nnave e ngrisin zrin prdit,dhe zri i tyre sht i veqant dhe preks,i cili dhemb deri n shpirt,dhe kjo plag e rnd mbett e hapur pr tr Kosovn.N morgun e Prishtins jan 435 mbetje mortore,t cilat kan mbetur disa koh m hert t zhvarrosura nga vorrezat e Serbis,dhe presin t identifikohen dhe t varrosn n vendlindjet e veta n Kosov.N kt proces ka ngecje edhe n Institucionet e Kosovs t cilat arsytohen se nuk prputhn mostrat e gjakut t familjarve.Thirrjet e nnave jan t vazhdueshme,ato nuk mund t qetsohen,dhe nuk mund t pajtohen me prgjegjet e qeveritarve t vendit.Shum gjra i ka zvarrit UNMIK-u,e nj ndr ato edhe qshtjen e t zhdukurve e ka ln shum anash,ndrsa sot e ka n kompetenc EULEX-i,por gjrat kan mbet pezull,sepse nuk dihet ende fati edhe i 2mij t tjerve,t cilt i mban peng Serbija pr t luajtur ndonj biznes politik me eshtrat e tyre.Nga shoqata"Thirrjet e Nnave",sht krkuar q qeveritar t ken prioritet zbardhjen e t t pa gjeturve dhe t rregullohet ligji pr prkrahjen e familjarve t viktimave ,por kto krkesa n qeverin e sotme kan mbet vetm premtime.Nnat kosovare prdit shprehin brengat e tyre,kur kalojn pran Kuvendit t Kosovs,ku n rrethojn e Kuvendit jan t varura fotografit e t pa gjeturve,t cilt thrrasin me zrin e tyre"Mos na lini kshtu t varur",sepse n kt mnyr "ndjehemi edhe m t vrar".Ka qeveritar q nuk e prekin kto fotografi apo kto dhembje,sepse ka fillue lufta e ka mbarue,as nj pul nuk ju ka dmtuar,prandaj ai nuk e di se qsht jeta me dhembjet e saja,kur t gjitha t mirat i ka sot dhe di t tregoj vetm pr jetn luksoze.Edhe n Kuvendin e Kosovs,fare pak dhe aspak nuk bht fjal pr fatin e t pa gjeturve,sepse kan gjra t tjera dhe m t rndsishme,siq jan problemet partiake,duke e hargjuar kuvendin me thash e t thnme,dhe nuk u bie ndrmend se me gjakun e dshmorve dhe t atyre njerzve t pa gjetur t kombit u fitue lirija dhe u fitue Kuvendi i Kosovs.Por,nnat shqiptare jan shum t forta,ato e ushqejn shpresn se nj dit do t arrihet qllimi i tyre,ti gjejn t dashurit e vet,t cilt i presin me pa durim afro 10 vite me radh.Pas vitit 1999,me largimin e pushtuesit serb nga fuqia ushtarake e NATO-s,u mendue se mbaroi kjo periudh e turpit serb,dhe shum ofshamje ia lam t kaluars,duke thn se tani do t fillon nj e ardhme e mbar pr popullin shqiptar,mirpo ujku e heqi lkurn qengjit dhe u b prsri ujk,sikur ishte m hert.N prag t festave t vitit ,kto nna nuk mund t gzohen dhe t festojn,kur shpirti i tyre sht i mbushur me ankth dhe pritje,pr festn m t madhe q presin pr ta festuar nj dit kur t kthehen eshtrat apo simbolet e liris s Kosovs.Kjo q bn shteti serb me kufomat shqiptare,sht nj fyerje dhe etiketim i tr nj populli,nnmim i vazhduar t identitetit dhe historis kombtare.Kjo situat tragjike nuk mund t qetsohet me nj politik e cila pjell englizhenc,dhe kjo nuk mund t arrihet as me kopromiset e kalbura t cilat qeverija e sotme i bn duke jetuar n iluzione,se ndoshta do t arrihet nj marrveshje me qeverin serbe,nga se ajo do ta ndrron dikur n t ardhmn kursin politik ndaj Kosovs.
  Nnat shqiptare e kan dshmuar fisnikrin e tyre,ajo sht krenarija e kombit ton.Edin bota mbar far trima kan lindur nnat shqiptare.Edin bota kur femra e Ballkanit ishte analfabete,ndrsa Elena Gjika jon kishte nj rrol t veqant.E njohi bota rrolin e Nns Tereze dhe veprn e saj dhe u b Nna e gjithsis.sht vshtir t fashitet deti,dhe m vshtir t pajtohet zemra e nnave kosovare pr bijt dhe bijat e veta,ato derdhin lot prdit e nuk teren kurr ata lot n shpirtin e tyre,duke ruajtur kujtimn e pa vdekshm t lule diejve.sht vshtir t prshkruhet pikllimi i nnave ,dhe pikllimi i nj populli,t cilt nuk krkojn m shum se tu kthehen eshtrat e bijve dhe bijave t tyre n atdhe,n shenj respekti t nderohen dhe t malln nnat dhe familjart e tyre pr her t fundit ,n atdheun e tyre t varrosn dhe t pushojn t qet.Prndryshe,kto nna jetojn me nga nj cop dhembje,me nga nj cop shpres,dhe se cila mundohet t bht e fort,me nga nj varr dhe m shum,t hapur n zemrat e tyre.

  Grafika nga Alba-Davo  Webfaqja *rrezore.com* sht e destinuar pr nj publik t gjr,t t gjitha shtresave dhe moshave,t gjitha kategorive shoqrore,politike e fetare,t gjitha strukturave profesionale,pr nj edukim dhe zhvillim t mirfillt n frymn kombtare dhe integruese,pr kulturn dhe artin (shqiptar) n prgjithsi,pr nj t kaluar,t tashme dhe nj t ardhme t popullit shqiptar kudo q jeton dhe vepron n bot,pr nj komunikim reciprok,njohjen dhe zgjrimin e rrethit,pr nj shoqri q prosperon pr zhvillim ekonomik ,pr biznesin tuaj,pr nj rini mir t edukuar dhe argetimin e saj;pra ne do t jemi edhe aty ku rrezet e diellit mungojn-terrin t bjm drit! -Me rrezore.com , kudo n bot!  Pse, rrezore.com ?!*Rrezore.com,Argetohu me Ne!*Krenaria e KombitArgtohu me Ne!
  Sot sht e Hn, dt. 17.Maj 2004.
  Ora sht 4:00

Faqja 6 prej 10 FillimFillim ... 45678 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •