Close
Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 84
 1. #21
  i/e regjistruar Maska e gjirfabe
  Anėtarėsuar
  23-06-2004
  Vendndodhja
  Boston, MA
  Postime
  581
  Faleminderit
  7
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga angelina o2 Lexo Postimin
  Tė na rrojė sa malet udhėheqėsi ynė i dashur!

  TA GEEEZONIIIIII !!!

  E PACI ME JETE, SE E MERITONI !!!

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e drenicaku
  Anėtarėsuar
  06-05-2003
  Postime
  3,279
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga dea_07 Lexo Postimin
  Si shpjegohet qe Sala ka qene i vetmi kantidat per kryetar te PD-se per shume vite? Nuk paska njerez te denje, te rinj, energjitik, intelektual Pd-ja per ta zevendesuar, apo s'ja mban njeri te konkuroje Salen? S'le njeri Sala ti zere vendin, se...
  dr.Sali Berisha eshte lider dhe lideri nuk ka kunder kandidat,tek e fundit perse te ndrrohet kur shkon nga fitorja ne fitore.
  Sa ka logjik te ndrrohet berisha kur po ky berish i qiti ne pension te gjith socialistat,i ka mbet vetem edhe nje shizofren.
  Pra kjo eshte arsyeja nese nuk te vjen merzi.

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e ardis
  Anėtarėsuar
  12-02-2008
  Vendndodhja
  athine
  Postime
  213
  Faleminderit
  1
  0 falenderime nė 0 postime
  mos te flasim me pasione ,kush tjeter mund ta rivalizonte Berishen ne PD,kjo nuk eshte aspak demokratike por eshte me e pranueshme se te gjente nje si Lakrori qe te behej rezil me 5 vota.

 4. #24
  -
  Anėtarėsuar
  21-01-2009
  Vendndodhja
  -
  Postime
  2,095
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Dhe thoni po te doni qe ne PD nuk ndodhin cudira. Kujt i vente qofte edhe si mendim qe Sala do zgjidhej prape kryetar?
  Heq koken qe edhe vete Sala nuk e besonte kur ja thane. Me siguri ka thene "Po shikoni mire se do kete fituar Biberaj me patjeter.".
  -

 5. #25
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-08-2006
  Vendndodhja
  askund
  Postime
  9,058
  Faleminderit
  68
  49 falenderime nė 44 postime
  urime per fitoren brari
  JO SEKS PARA MARTESE

 6. #26
  gone Maska e INFINITY©
  Anėtarėsuar
  08-11-2007
  Postime
  4,376
  Faleminderit
  0
  13 falenderime nė 13 postime
  Apples don't fall far from the tree!

  Urime Z.Berisha dhe e sundofsh Shqiperine edhe per nje 50 vjecar tjeter!

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e davidd
  Anėtarėsuar
  02-09-2009
  Postime
  2,056
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Epo mire se keshtu e kane komunistat, 97% fitore e 5 apstenime. Rrofte Shoku Sali Berisha
  krishti, mesija eshte afer duke ardh,duani dhe ndihmoni njeri tjetrin,faluni qe tju falan mekatet

 8. #28
  Perjashtuar Maska e landi45
  Anėtarėsuar
  10-04-2008
  Postime
  1,776
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  si enveri me 99 per qind

 9. #29
  Kalorės i Lirisė Maska e BlueBaron
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Nė Tironėn e Ondrrave
  Postime
  5,080
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Ja dhe "Doktorri" me idiotesine e rradhes ...


  U mek duke akuzu sumshklymin, enverist, stalinist, i bukerizum me 200 petrita, etj. etj. nga "mehalla" vet nuk luan as teater. Ec mo, te pakten Sala nuk eshte i perjetshem, ndersa PS, alias PPSH, eshte e perjetshme ...
  Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!

 10. #30
  gazetar
  Anėtarėsuar
  06-06-2009
  Postime
  735
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Ne Europe, vetem Berisha dhe Papa jane te perjetshem.

 11. #31
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  PD eshte nje nga qindra partite ne shqiperi.
  Parti te ligjeruara qe zgedhin kryetar ate qe duan.
  Pse po luani komedi me veten tuaj o shok enverista qe thoni per saliun ..si enveri..

  nuku ju vjen zor mo nga vetja..apo ku dini ju.. ceshte zor e turp e faqe..

 12. #32
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  10-12-2009
  Postime
  493
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  me sa perqind fitoi? me 99.99%heh
  urime Berishes po as do ishte mire qe dikush tjter te kishte kete post spaku si kukell.....

 13. #33
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  06-09-2009
  Postime
  181
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Berisha ka ardhe ne kete kuvend si fitues i zgjedhjeve dhe si kryeministri me i suksesshem ne historin e Shqiperise.
  Po ta njohni politiken evropjane do ta dini se nuk ka rast qe fituesi i zgjedhjeve te vihet ne konkurenc me dike tjeter.Ajo "privilegje" i takon humbesit.Karamanlis ka hup dhe ka dhene dorheqjen dhe pastaj eshte hap gara ne mes kandidateve te tjere te partise se tij.
  Keshtu e ka Europa.

 14. #34
  Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
  Anėtarėsuar
  09-09-2007
  Postime
  3,708
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga tias Lexo Postimin
  Berisha ka ardhe ne kete kuvend si fitues i zgjedhjeve dhe si kryeministri me i suksesshem ne historin e Shqiperise.
  ...
  nuk eshte e vertete ... mos na qudit ... nuk ka qene me i suksesshem se Pandeli Majko apo Ilir Meta ... pa le pastaj mehmet shehu ...

  por une them me bindje se kryeministri salis ka qene me mire se tau-tau ...

 15. #35
  Gimi
  Anėtarėsuar
  26-09-2009
  Postime
  184
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Landi ke shume te drejte !

  Citim Postuar mė parė nga landi45 Lexo Postimin
  si enveri me 99 per qind
  "...Pėr mua, kush nervozohet nga krahasimi i rendit tė sotėm tė gjėrave me regjimin gjėmėmadh tė Hoxhės, ėshtė nė grackėn e njė propagande tė ndėrtuar nga kryerrugaēi i historisė mė tė re politike tė shqiptarėve, alias Sali Berisha, i cili, sa herė qė ndodhet nė vėshtirėsi, zė e i kthehet luftės “kundėr diktaturės mė tė egėr qė ka parė bota”. Dhe ne tė tjerėt, pėr tė dėshmuar dhe njėherė se jemi antikomunistė nė kėto mote, kur antikomunizmi nuk ka dalė ende jashtė mode, bėjmė garė kush e kush tė denoncojė mė shumė Enver Hoxhėn e regjimin e tij. Harrojmė se regjimi i tij ėshtė pėrmbysur me kohė. Ndėrsa koha e tij jeton nė njė formė tjetėr. Ėshtė koha e Sali Berishės. Dhe kjo koha e Berishės ta shpif edhe pėr njė arsye tjetėr: nė ndryshim nga ajo e Enver Hoxhės, ėshtė kohė qė s’e ka kohėn e vet. "

 16. #36
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  me tau tau kuptonet adil carcani..

  sdi kush ja vuri kte nofke athere te ngratit adil.

  njerzit qe kan punuar pran tije e tregojne burr serioz e qeveritar te zotin..
  kuptohet ne kushtet e athersdhme..
  adili punoj si zvendes i mehmetit shum vite..
  po dhe mehmetin skem si ta vleresojme se nuk i dime rrethanat si punonin ata athere..
  sa liri kishin me vendos ata e sa u a diktonte planet e vendimet enveri..

  po nje gje dihet se mehmeti ishte gjenial si qeveritar..
  ai kishte nje inteligjence te lindur per te qeverisur e drejtuar..
  mirpo mbeti deri ne fund vazal i sekretarit te pare..pra smund te vleresojme sot ku ai beri mire e ku keq..
  sipas kujtimeve te ali musteqes.. bodygardit te mehmetit.. ai thote se jeshem ne makine kur ne radio mehmeti degjoj se.. e hengri kicua..pra babai i takut..e ai vuri duart ne koke e bertiti.. mi preu krahet.. per enverin.. pra renjen nga fiku te kico ngjeles..ministrit te sukseshem te tregetise mehmeti si kryeminister e perjeton si ..prerje krahesh..
  nejse.. nuk dim shum per ate kohe se ata nuk i shkrujten dot memoaret e tyre..ra qeveritaret tane te kohes enveriste..

  sot pa diskutim qe berisha ne kto vite eshte me i miri i gjithe kohrave..

  qeveritaret ekohes enverit kan pasur nje avantazh..
  fale konukturave te kohes ata nuk e kan ndjere kurre mungesen e finances..
  stalini hrushovi mao e cuni lales.. i kan dendur ne para e mall.. e vec asaj ata skan pasur oponence e kritike..
  pik..
  kurse sot eshte veshtire..
  enverizma e sotme.. eshte nje mafie e tmerrshme qe ne cdo sekond e kudo perpiqet ta asfiksoje berishen..
  ne se nuk do e kishim kte atavizem te djallezuar e te felliqur sot shqiperia do ishte shum lart..

  KADARE i tha dikur PPSH se pra PS-se.. nga vitet 90 e ca.. rrini u tha.. nja 20 vjet larg nga politika..pra mo u perzieni..

  mirpo ata nuk degjuan.. dhe ja ku jemi..

  nuk ka ne bote as ka pasur mafie me te felliqur se ish ppsh-ja..pra kjo ps -ja sot..
  mjer shqiptaret..
  po mir tu benet se.. edvini nuk i merr ne kine a finlande xhaxhkat sekseret mimet e erionet e kloset.. e gjinushet..
  aty i merr ne tirane..
  pra aty jane llumi..


  ..

 17. #37
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  Citim Postuar mė parė nga [Perla] Lexo Postimin
  Kush tjeter ishte ne konkurim?
  Per cfare votohet kur kandidati eshte nje? Apo kujt ja mbante te dilte rival me prijesin lol
  Pak rendesi ka nese eshte 1 apo 100 kandidate qe konkurojne per kreun e partise. Ata qe votojne ne kongres, shume mire mund te kishin votuar kunder, ose mos votonin fare, duke protestuar faktin qe ishte vetem nje kandidat. Fakti qe kryeministri mori gati te gjitha votat e mundshme, tregon qe ai gezon mbeshtetjen e plote te partise se tij ne mandatin e dyte qeverises.

  Kongreset paszgjedhore per partite fituese jane formalitete jo vetem ne Shqiperi por ne mbare boten e qyteteruar. Programi i PD dhe lidershipi i Berishes u testua ne 28 qershor, ku koalicioni qe ai drejtonte doli fitues. Kongresi partiak eshte formalitet pasi vetem sa tregon mbeshtetjen partiake per qeverine e re dhe programin e qeverise qe kryeministri kryeson.

  Kongreset paszgjedhore kane nje rendesi te vecante per partite qe dalin te humbura nga zgjedhjet, sic ishte rasti i PS. Ose sic e tha edhe vete Berisha ne kongresin e tij, qe "nese do te kisha humbur zgjedhjet, do te isha larguar nga kreu i PD". Ne rastin e nje humbjeje, partia analizon humbjen, lideri jep doreheqjen, dhe njerez te rinj me ide e qendrime te reja konkurojne per lidershipin e PD.

  Albo

 18. #38
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-10-2009
  Postime
  50
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Brari Lexo Postimin

  sot pa diskutim qe berisha ne kto vite eshte me i miri i gjithe kohrave..
  Po dal pak jashte temes.

  Brari, sa i perket citimit siper, edhe sic permende Hoxhen ne disa raste ne komentin tend, integriteti territorial i Shqiperise eshte cenuar nen administraten e Berishes me komplete vetdijeni edhe koncensus te Berishes. Administrata tejkaloi procedurat, si presidentin dhe parlamentin. Edhe ta dish ti Hoxha s'besoj se do ti falte toke fqinjeve.

  Sipas teje, si mund te jete me i miri kohrave kur elementet diktatoriale jan present? C'justifikimi mund ti vesh ti tek falja e tokave Shqiptare?
  Me behet cici

 19. #39
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  Kėshilli Kombėtar i PD, 336 emrat nė garė pėr 100 vende, nė listė edhe Ēiljeta

  Pėr 100 vendet e Kėshillit Kombėtar tė PD-sė janė nė garė 336 kandidatė. Nė listėn e gjatė tė PD-sė, tė bie nė sy se kėngėtarja e njohur, Ēiljeta Xhilaga, e cila ishte aktive nė kėngėn e fushatės 28 Qershorit. Nė listėn e PD-sė janė pėrfshirė tė gjithė deputetėt aktualė, duke pėrjashtuar ata qė janė kryetar partie nė rrethe, pasi hyjnė automatikisht nė PD. Nė bazė tė statutit tė PD-sė, tė miratuar dje nga Kuvendi i IX-tė, ėshtė sanksionuar qė 30 pėr qind e tij do tė pėrbėhet nga femrat. Kjo ka bėrė qė njė pjesė e kėshilltarėve tė Kryeministrit, Kuvendit, apo zėvendėsministreve dhe punonjėsve tė administratės tė pėrfitojnė nga pėrfshirja nė kėtė listė. Tė 1267 delegatėt e Kongresit duhet tė pėrzgjedhin 50 emra minimumin dhe si maksimum 100 emra pėr Kėshillin Kombėtar tė PD-sė. Nė listėn e shpallur paraprakisht tė bie nė sy mungesa e ish-ministrit tė Kulturės, Ylli Pango, si dhe i kėshilltarit tė Presidentit, Maksim Cikuli. Ndėrsa ėshtė pėrfshirė zėdhėnėsja e PD-sė, Erla Mėhilli, zėdhėnėsja e kryeministrit, Juela Meēani. Nė listė mungojnė emrat e ish-deputetėve, Preē Zogaj, i cili kandidoi pėr Ligj dhe Drejtėsi nė zgjedhjet e 28 Qershorit, si dhe tė Sali Shehut e Rahim Kalecit. Nė listėn e gjatė tė emrave janė pėrfshirė dhe ata qė njihen si oponentė tė linjės zyrtare sė PD-sė, si Besnik Mustafaj dhe Aleksandėr Biberaj. Nė listėn e kandidatėve pėr nė Kėshillin Kombėtar, edhe pse mungon emri i Eduart Selamit, ai pėrfshihet nė mėnyrė automatike, pasi ka qenė kryetar i Partisė Demokratike.


  1. Sali Berisha, kryetar i PD, Kryeministėr
  2. Admir Drago, kėshilltar i kryeministrit
  3. Admir Sinemati, zv.drejtor i Mjekėsisė Ligjore
  4. Admirim Shehu, sekretar i Degės sė PD, Fier
  5. Adriana Gjoni, deputete e PD-sė
  6. Agim Redhi, kryetar i Komunės Remės
  7. Agron Musaraj, anėtar i Kėshillit Kombėtar
  8. Agron Sharra, Kryetar i Qarkut, Vlorė
  9. Ahmet Omi, nėnkryetar i Bashkisė Shkodėr
  10. Aida Shehu, pedagoge
  11. Albana Vokshi, kryetare e LDGSH, deputete
  12. Albert Avduli, shef i Organizimit tė PDsė
  13. Albert Gajo, ish-zv.ministėr i Integrimit
  14. Albert Jorgji, drejtor Rajonal i Transportit
  15. Albert Kushti, sek. Pėrgj. Ministria e Bujqėsisė
  16. Albert Zefi, kryetar FRPD-sė, Lezhė
  17. Aleksandėr Biberaj anėtar i kryesisė sė PD
  18. Alfred Greca, kryetar i Komunės Gjepalaj
  19. Alfred Olli, Drejtor i Pėrgj. i Emer. Civile
  20. Alfred Rushaj, zv.ministėr i Financave
  21. Ali Tota, Drejtor i ZRPP-sė, Durrės
  22. Ali Turhani, Pedagog
  23. Alie Kokalari, sekretare e degės, Gjirokastėr
  24. Alketa Cena nėnkryetare PD-sė, Kukės
  25. Altin Ndroqi, Drejtor nė Ministrinė e Transportit
  26. Altin Voskopi, student, Korēė
  27. Amantja Cullhaj, specialiste e organizimit tė PD
  28. Antonela Lena, Drejtoria e Bujqėsisė, Gjirokastėr
  29. Antoneta Luli, sek. Pėrgjith. Min. Arsimit
  30. Antoneta Malja, anėtare e Kėshillit Kombėtar
  31. Arben Culli, kryetar Qarku, Tepelenė
  32. Arben Elezi, anėtar i Kėshillit Kombėtar Peqin
  33. Arben Imami, ministėr i Mbrojtjes
  34. Arben Qirjako, Kryeregjistrues i Republikės
  35. Arben Xhiku, anėtar i Kėshillit Kombėtar
  36. Ardian Shkėlqimi, sekretar i Degės, Korēė
  37. Ardian Turku, nėnkryetar Parlamenti, deputet
  38. Ardita Beēolli, gazetare
  39. Ardita Gjyla, drejtoreshė shkolle
  40. Arenca Trashani, deputete
  41. Ariana Ēela, kėshilltare e kryeministrit
  42. Arjan Kruja, sekretare e degės PD, Lezhė
  43. Armand Teliti, Drejt. i Pėrgj. i Gjendjes Civile
  44. Armando Cakrani, zv.regjistrues ZRPP, Vlorė
  45. Arqile Gorea, Drejtor i Pėrgjithshėm i Postave
  46. Arta Sakja, anėtare e Kėshillit Kombėtar
  47. Artur Shehu, anėtar i Kryesisė, Mallakastėr
  48. Astrit Patozi, nėnkryetar i PD-sė
  49. Atrida Ferketi, drejtore e Arsimit Shkodėr
  50. Aurel Bylykbashi, ish-deputet
  51. Avdi Mata, drejtor i Departamentit tė OSSH
  52. Avenir Peka, zėvendėsministėr i Brendshėm
  53. Azgan Haklaj, anėtar i Kėshillit Kombėtar
  54. Baki Shehu, kėshilltar i ministrit tė Drejtėsisė
  55. Bardh Rica, kryetar i Qarkut Lezhė
  56. Bardh Spahia, zėvendėsministėr i Shėndetėsisė
  57. Bardhok Gjini, Drejtor i KESH, Mirditė
  58. Bardhyl Londo, anėtar i Kėshillit Kombėtar
  59. Bardhyl Peka, kryetar i bashkisė Has
  60. Barie Isufi, Shėrbimet qeveritare, Vlorė
  61. Bashkim Vasku, anėtar kryesie, Librazh
  62. Bedri Luku, Drejtoria e Tatimeve, Durrės
  63. Besim Ahmati, sekretar dege PD, Kurbin
  64. Besnik Jaku, Drejtor i QKB-sė
  65. Besnik Mustafaj, ish-deputet
  66. Bexhet Ēobani, Drejtor i Shėrbimit tė Transportit
  67. Bislim Ahmetaj, drejtor nė Min. e Bujqėsisė
  68. Bledi Kasmi, kryeredaktor i RD-sė
  69. Blendi Himēi, kryetar i Kėsh. Qarkut Elbasan
  70. Blerim Ēela, ish-deputet
  71. Blerta Selenica, drejtoreshė e DAP
  72. Brunilda Dulja, drejtoreshė e Postės, Elbasan
  73. Bujar Brovina, Drejtor i Qytetit Studenti
  74. Bujar Hasanpapa, sekretar i degės, Tropojė
  75. Bujar Huqi, kryetar i bashkisė Manėz
  76. Bujar Leskaj, ish-deputet
  77. Bujar Nishani, ministėr i Drejtėsisė
  78. Ēiljeta Xhilaga, kėngėtare
  79. Dan Ngjeci, pėrgjegjės i ZRPP-sė, Has
  80. Dashnor Ēela, Drejtor i Arsimit, Kuēovė
  81. Dashnor Osmani, Kryetar Komune Maminas
  82. Dashnor Sula, deputeti i PD-sė
  83. Dasho Aliko, kryetar i Komunės Lazarat
  84. Daut Sula, nėnprefekt i Lushnjės
  85. Defrim Goma, kryetar i FRPD-sė, Kavajė
  86. Desantila Orizaj, sekretare pėr zgjedhjet, Berat
  87. Dhori Kule, rektori i Universitetit tė Tiranės
  88. Dhurata Ēupi, drejtoreshė Min. e Brendshme
  89. Donika Ēapi, shefe kabinetit Min. Mbrojtjes
  90. Dorian Teliti, drejtor nė Ministrinė e Financave
  91. Dorotea Konomi, anėtare e Kėshillit Kombėtar
  92. Dritan Haznedari, drejtor i OSSH-sė, Berat
  93. Edi Paloka, deputet
  94. Edit Harxhi, zėvendėsministre e Jashtme
  95. Edlira Hykaj, juriste, asistente e Kryeministrit
  96. Edmir Kapedani, drejtor nė Min. e Mbrojtjes
  97. Edmond Spaho, deputet
  98. Eduart Halimi, deputet
  99. Eduart Ndreu, Drejtor Porti Durrės
  100. Eduart Ypi, drejtor nė Min. e Financave
  101. Elfrida Zefi, pedagoge, Korēė
  102. Elsa Gjini, anėtare e kryesisė sė Degės
  103. Elsa Meksi, Drejtoreshė e Shėrbimeve Qeveritare
  104. Elvana Hana, drejtore e ISKSH-sė
  105. Eneida Guria, drejtoreshė e QKL
  106. Engjėll Hysenbegasi, pedagog
  107. Enkelejd Alibeaj, deputet i PD
  108. Eno Bozgo, zėvendėsministėr i Ekonomisė
  109. Eris Hoxha, ish-deputet
  110. Erla Mėhilli, zėdhėnėse e PD-sė
  111. Esat Thaēi, kryetar i FRPD-sė, Kukės
  112. Estela Kondura, kryetare e GRUD, Tiranė
  113. Etion Kapedani, sekretar i Pėrgj. Min. Brendshme
  114. Etrid Teliti, anėtar i Kėshillit Kombėtar, FRPD
  115. Eugen Isaj, Drejtor i Tatimeve, Elbasan
  116. Evelina Koldashi, drejtoreshė e ISSH-sė
  117. Fadil Kapllani, nėnprefekt i Skraparit
  118. Fahri Balliu, botues i gazetės “55”
  119. Fahrie Koldashi, kryetare e LDGSH, dega Kukės
  120. Fatbardh Plaku, kryetar i komunės Farkė
  121. Fatbardh Kadilli, deputeti i PD-sė
  122. Fatmir Neza, drejtor nė Min. e Transporteve
  123. Fatos Beja, deputet i PD-sė
  124. Fatos Hoxha, deputet i PD-sė
  125. Fatos Rexha, kryetar i komunės Paskuqan
  126. Fatos Xhangolli, anėtar kryesie dega Gramsh
  127. Ferdinand Poni, zv.ministėr i Brendshėm
  128. Ferdinand Shehu, nėndrejtor i ALUIZNIT
  129. Ferdinand Xhaferri, ministėr i Kulturės
  130. Fiqiri Ismaili, kryetar i bashkisė Vorė
  131. Flamur Ēollaku, drejtor nė ZRPP
  132. Flamur Noka, deputet
  133. Flamur Shehu, anėtar i Kėshillit Kombėtar
  134. Fliri Mosho, drejtor nė ministrinė e Financave
  135. Florian Mima, deputet i PD
  136. Florian Xhuti, pėrgj. i Administratės PD
  137. Flutura Hasko, anėtar i Kėshillit Kombėtar
  138. Galip Ramadhi, nėnprefekt i Kavajės
  139. Gazmend Dibra, Drejtor i Pėrgj. i Burgjeve
  140. Gazmend Oketa, deputet i PD-sė
  141. Gazmend Sallaku, kryetar i grupseksioni, Tiranė
  142. Genc Juka, ish-deputet
  143. Genc Pollo, ministėr i Reformave
  144. Genc Ruli, ministėr i Bujqėsisė
  145. Gent Strazimiri, deputet i PD
  146. Genti Malko, anėtar i Kryesisė FRPD
  147. Gentian Zere, kryetar i FRPD
  148. Gentiana Boksi, kėshilltare e grupit tė PD
  149. Gert Bogdani, deputet i PD
  150. Gezim Dibra, deputet i PD
  151. Gezim Karapici, ish-deputet
  152. Gezim Ylli, kryetar komune Ishėm
  153. Gjeorgjeta Hila, juriste, kryetare FRPD
  154. Gjergj Bojaxhiu, anėtar i Kryesisė sė PD
  155. Gjokė Vuksani, ish-deputet
  156. Gjergj Lezhja, sekretar i Pėrgj. i Kryeministrisė
  157. Gjokė Uldedaj, deputet i PD
  158. Gjon Ndoi, drejtor Rajonal i Tatimeve
  159. Gjovalin Kolombi, kryetar i K.Qarkut Shkodėr
  160. Gladiola Busulla, anėtare e kryesisė PD, Durrės
  161. Gledis Ēela student, Vlorė
  162. Glori Hysi, kėshilltar i Kryeministrit
  163. Gramoz Qendro, drejtor Min. Transporteve
  164. Hajdar Kurti, sekretar i degės nė Mat
  165. Haki Mustafa, kryetar i Njėsisė Bashkiake 11
  166. Halil Begu, sekretar i degės Bulqizė
  167. Halit Shamata, zėvendėsministėr i Arsimit
  168. Hasan Halili, prefekt i qarkut Vlorė
  169. Hekuran Hoxhalli, drejtor i Insp.Ndėrtimit
  170. Helena Vako, shefe e kabinetit Min.Financave
  171. Helga Vukaj, nėndrejtoreshė e AKKP
  172. Hysen Gashi, kryetar i Komunės Rashbull
  173. Hysen Kuka, anėtar i kryesisė, dega Mat
  174. Hysen Xhura, grupseksioni 4 Tiranė
  175. Idriz Xhomara, ish-deputet
  176. Ilda Lubonja, anėtare e Kėshillit Kombėtar
  177. Ilia Milo, kryetar i qarkut Korēė
  178. Ilir Bano, deputet i PD
  179. Ilir Dervishi, kryetar i FRPD, Elbasan
  180. Ilir Kondi, Drejtor i QPZ
  181. Ilir Rusmali, deputet i PD
  182. Iliriana Herri, n/drejtore shkolle, Elbasan
  183. Islam Qoku, drejtor
  184. Islam Semanaj, anėtar kryesie PD, Shkodėr
  185. Ismail Hoxha, deputet i PD
  186. Ismet Jaku, nėnkryetar i degės sė PD, Has
  187. Ismet Mavriqi, kryetar bashkie Fushė-Krujė
  188. Iva Zajmi, zėvendėsministre e Brendshme
  189. Ivi Kaso, drejtor i Depart. Antikorrupsion nė KM
  190. Jakup Beqiri kryetar i Komunės Kolonjė
  191. Jemin Gjana, deputet i PD
  192. Jonela Spaho, pedagoge, Korēė
  193. Jorgjile Gjini, anėtare i Kryesie i degės PD, Fier
  194. Jorida Tabaku, zėvendėsministre e Integrimit
  195. Jozefina Topalli, kryetare e Parlamentit
  196. Juela Meēani, zėdhėnėse e Kryeministrit
  197. Juna Miluka, kėshilltare e Kryeministrit
  198. Justina Boriēi, anėtare e Kėshillit Kombėtar
  199. Kastriot Sulka, zėvendėsministėr i Punės
  200. Keltis Kruja, prefekt i Tiranės
  201. Klara Bici, regjisore, Korēė
  202. Klodian Datja, kryetar i FRPD-sė, Dibėr
  203. Klodian Pajuni, kėshilltar i ministrit tė Kulturės
  204. Koēo Bello, prefekt, Korēė
  205. Kreshnik Ēipi, deputet i PD
  206. Kujtim Harshova, anėtar i Kėshillit Kombėtar
  207. Lajla Pernaska, deputete e PD
  208. Laureta Bejkosala, drejtoreshe e ZRPP, Vlorė
  209. Ledia Kovaēi, anėtare e kryesie PD, Durrės
  210. Ledina Aliolli, deputete e PD
  211. Lefter Maliqi, deputet i PD
  212. Lek Gjoni, drejtor, Ministria e Transportit
  213. Leonard Demi, deputet i PD
  214. Liri Dibra, anėtare e kryesisė sė PD
  215. Luan Emiri, drejtor i Uj. Kanalizimeve, Krujė
  216. Luan Malltezi, anėtar i Kėshillit Kombėtar
  217. Luan Muēa, kryetar Qarku
  218. Luan Skuqi, deputet i PD
  219. Luigj Gjoka, pedagog
  220. Luigj Isufi, kryetar i bashkisė Laē
  221. Lulzim Basha, ministėr i Brendshėm
  222. Lulzim Guni, kryetar i bashkisė Krujė
  223. Majlinda Bregu, ministre e Integrimit
  224. Margarita Qirko, pedagoge
  225. Margarita Trasha, Drejtoreshe, Lezhe
  226. Mariana Bulku, Drejtoresh e Drejtorisė Arsimore
  227. Mariel Mejdi, drejtor nė Min. Brendshme
  228. Marjeta Zaēe, drejtoreshė nė Min. Drejtėsisė
  229. Mark Maku, deputet i PD
  230. Marsela Cengeli, studente, Elbasan
  231. Maxhid Cungu, prefekt i Shkodrės
  232. Mehmet Ibaj, anėtar i kryesisė dega Elbasan
  233. Mehmet Xheka, deputet i PD
  234. Mesila Doda, deputete e PD
  235. Migena Bakalli, kėshilltare nė Kuvend
  236. Migena Reēi, drejtoreshe nė Min. Kulturės
  237. Milika Jaho, anėtare e Kėshillit Kombėtar
  238. Mimoza Hajdarmata, inxhiniere
  239. Mimoza Hasekiu, drejtoreshe nė Min. Brendshme
  240. Mirela Merlika, kėshilltare nė Kuvend
  241. Mirela Muēaj, sekretare PD, Mallakastėr
  242. Mirela Tabaku, kėshilltare e Kryeministrit
  243. Mirgen Lata, drejtor i Pėrgj. nė Min. e Transp.
  244. Mirjeta Gjongeci, nėnkryetare e PD
  245. Mitro Ēela, anėtar i Kėshillit Kombėtar
  246. Mujė Buēpapaj, anėtar i Kėshillit Kombėtar
  247. Mustafa Martini, nėnkryetar i PD, Kurbin
  248. Myqerem Tafaj, ministėr i Arsimit
  249. Natasha Shehu, anėtare e Kėshillit Kombėtar
  250. Ndriēim Babasi, ish-deputet i PD
  251. Ndue Paluca, deputet i PD
  252. Neim Durdia, drejtor i ISSH, Berat
  253. Neritan Lloshi, kryetar i FRPD-sė, Fier
  254. Nesti Kiri, drejtor i Rrugėve, Shkodėr
  255. Nestor Tereska, shef i Neurologjisė, QSUT
  256. Nevila Bami, ekonomiste, Lushnjė
  257. Nexhmije Xhuveli, kryetare e LDGSH, Vlorė
  258. Nezir Haldeda, zėvendėsministėr i Financave
  259. Nirvana Leka, drejtoreshė shkolle
  260. Njazi Kosovrasti, kėshilltar nė Qeveri
  261. Nuredin Ahmeti, kryebashkiak Bajram Curri
  262. Nurie Hajdari, drejtoreshė nė Posta Shqiptare
  263. Oerd Bylykbashi, shef kabineti i Kryeministrit
  264. Omer Stringa, dekan i Fakultetit Ekonomik
  265. Osman Metalla, deputet i PD
  266. Pal Dajēi, prefekt i Lezhės
  267. Pashk Gjoka, anėtar i Kėshillit Kombėtar
  268. Paulin Stėrkaj, deputet i PD
  269. Paulina Hoti, deputete e PD
  270. Pavllo Jorgaqi, drejtor i ISSH
  271. Pėrparim Caca, kryetar i komunės Synej
  272. Petraq Milo, kėshilltar i Kryeministrit
  273. Pranvera Bajaziti, nėnkryetare e PD, Kavajė
  274. Premtim Kryemadhi, drejtor i Arsimit
  275. Qamil Boja, kryetar i komunės Gostime
  276. Qarshif Hoxha, drejtor i Transportit Rrugor
  277. Rajmonda Bulku, deputete e PD
  278. Ramadan Krasniqi, nėnkryetar i PD, Fier
  279. Redi Saraēi, sekretar i degės sė PD, Shijak
  280. Rexh Biberi, kryetar i komunės Margegaj
  281. Rexhep Uka, ish-deputet
  282. Rezart Kthupi, drejtor nė Min. Transporteve
  283. Ridvan Bode, ministėr i Financave
  284. Ritvana Resuli, studente, Gjirokastėr
  285. Robert Ēela, pedagog, Gjirokastėr
  286. Roland Bejko, drejtor nė Min. e Brendshme
  287. Rovena Muzhaqi, drejtoreshė nė Min. Transp
  288. Rrahim Ēota, deputet i PD
  289. Rajmond Hoxha, deputet i PD
  290. Sabah Stafuka, nėnkryetar i qarkut Durrės
  291. Safet Sula, drejtor i pėrgj. Min. Financave
  292. Sahit Dollapi, drejtor i Ujėsjellėsit Tiranė
  293. Saimir Rustemaj, anėtar i kryesisė FRPD
  294. Seit Kėrtushaj, kryetar qarku, Durrės
  295. Selami Xhepa, deputet i PD
  296. Shaban Memia, drejtor i ALUIZNI-t
  297. Shefqet Bruka, kryetar i qarkut Kukės
  298. Shefqet Deliallisi, prefekt i Elbasanit
  299. Sheferedin Shehu, deputet i PD
  300. Shkėlqim Berisha, drejtor Min. Mbrojtjes
  301. Shkėlqim Hoxha, anėtar i Kėshillit Kombėtar
  302. Skėnder Ēota, zv.drejtor i Rrugėve
  303. Skėnder Duka, Drejtor i Bordit tė Kullimit
  304. Sokol Lekaj, zv.drejtor i Pėrgj. i Doganave
  305. Sokol Olldashi, ministėr i Transportit
  306. Sonila Baka, drejtoreshe nė Min. e Transp.
  307. Spiro Ksera, ministėr i Punės
  308. Suela Dedja, nėnkryetare e FRPD, Durrės
  309. Suzana Guxholli, kėshilltare e kryeministrit
  310. Suzana Numani, drejtoreshė e Arsimit
  311. Sybi Hida, deputet i PD
  312. Tahir Okshtuni, anėtar i kryesisė PD, Kavajė
  313. Tasim Mema, kryetar i Kėshillit Qarkut Tiranė
  314. Taulant Bino, zv.ministėr i Mjedisit
  315. Teuta Kalemi, drejtoreshė e DSHP, Gjirokastėr
  316. Tritan Shehu, deputet i PD
  317. Uran Butka, anėtar i Kėshillit Kombėtar
  318. Valdete Vorpsi, pedagoge nė UB
  319. Vasil Ndreko, biznesmen
  320. Vasillaq, Ngresi, deputet i PD
  321. Veli Rada, anėtar i kėshillit Kombėtar
  322. Viktor Gumi, deputet i PD
  323. Vilson Haxhiraj, biznesmen
  324. Viola Isaku, studente, Durrės
  325. Vjollca Vata, anėtare e kryesie, dega PD
  326. Vullnet Ēika, drejtor Telekomi Kukės
  327. Xhentil Demiraj, drejtor nė Min. Financave
  328. Xhevat Hylviu, sekretar dege, Kavaje
  329. Xhevdet Mehmeti, sek. Pėrgj. Min. Transportit
  330. Ylli Asllani, kėshilltar i Kryeministrit
  331. Ylli Lama, deputet i PD
  332. Yrjan Hasani, kryetar bashkie Sukth
  333. Zamir Ramadani, drejtor i Pėrgj. Hekurudhave
  334. Zana Turku, zėvendėsministre e Kulturės
  335. Zana Xhuka, zėvendėsministre e Mbrojtjes
  336. Zheni Gjergji, anėtare e kryesisė PD, Elbasan

  Panorama

 20. #40
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  Berisha kryetar i PD me 99.2%

  ADI SHKEMBI

  Sali Berisha zgjidhet pėr tė pestėn herė kryetar i Partisė Demokratike. Pas rreth 11 orėsh numėrimi tė votave tė delegatėve, nga tė 12 qarqet e vendit, rezultoi se kreu i demokratėve ėshtė rikonfirmuar nė kėtė post me 99.2% tė votave. Nga 1267 delegatė tė thirrur nė Kuvendin e nėntė Kombėtar kanė marrė pjesė 1248 delegatė. Nga kėta 1208 delegatė kanė votuar pro rizgjedhjes sė Berishės nė kėtė post edhe pėr katėr vitet e ardhshme, pesė kundėr dhe pesė abstenime. 30 vota kanė rezultuar tė pavlefshme. Kuvendit Kombėtar i PD-sė ka votuar dje edhe njė listė me 400 kandidatė pėr Kėshillin Kombėtar, nga tė cilėt do tė zgjidhen 100 anėtarė. Pėr shkak tė numrit tė madh tė delegatėve qė kanė marrė pjesė nė votim, pritet qė rezultatet pėr anėtarėt qė kanė fituar tė drejtėn tė jenė nė Kėshill, tė shpallen pas dy ditėsh. Pak minuta pas shpalljes sė rezultatit tė votimit, nė njė intervistė nė emisionin “Opinion”, kreu i qeverisė tha se “do t’i bind edhe ata qė kanė votuar kundėr qė herėn tjetėr tė votojnė pėr mua”. Berisha ka sqaruar gjithashtu edhe arsyen e vonesės pėr disa minuta pėrpara se tė mbante fjalimin nė Kuvend. Sipas tij, kjo erdhi pėr shkak tė ndėrrimit tė kostumit, pasi ishte i djersitur pas punės nė zyrė. Nė mbledhjen e djeshme tė Kuvendin, i cili ishte edhe faza e dytė e ripėrtėritjes sė partisė, pėr shkak se faza e parė ishte nė maj nė kongresin elektoral, u votuan edhe disa ndryshime nė statutin e PD-sė. Me votim tė hapur tė gjithė delegatėt qė ishin tė pranishėm nė sallė votuan pro ndryshimeve statusore, ndėrkohė qė nė votim nuk u hodhėn propozimet e anėtarit tė kryesisė, Aleksandėr Biberaj. Sipas Sekretarit tė Pėrgjithshėm Ridvan Bode, deri nė momentin e votimit tė ndryshimeve statusore nuk ishin paraqitur amendime tė tjera. Nė statutin e ri ėshtė hequr paragrafi, sipas tė cilit Kėshilli Kombėtar duhet tė mblidhet dy herė nė vit.

  Kriza politike

  Nė njė intervistė tė dhėnė pėr “Zėrin e Amerikės”, kryeministri Sali Berisha pėrjashtoi ēdo mundėsi qė Presidenti Bamir Topi tė ndėrhyjė pėr tė ulur forcat politike nė tryezė pėr tė negociuar kushtin e Partisė Socialiste pėr hapjen e kutive tė votimit. Sipas kreut tė qeverisė, kreu i shtetit nuk mund tė dalė mbi vendimet e gjykatave. “Ka njė problem serioz, ashtu siē e ka shprehur vetė presidenti. Presidenti ėshtė kryetar i Kėshillit tė lartė tė drejtėsisė. Ai dhe ēdo zyrtar i kėtij vendi nuk mund tė pranojė kurrė tė negociojė pėr njė vendim gjykate. Vendimet e gjykatave janė tė panegociueshme”, u shpreh Berisha. Sipas tij “pėr problematikėn tjetėr i kemi bėrė njė paketė dinjitoze opozitės, tė cilėn mendoj se duhet ta shqyrtojė me gjakftohtėsi. Nė kėto zgjedhje ėshtė opozita qė ka pėrcaktuar kodin dhe sistemin. Unė qė flas, kėtu kemi fituar nė kėto zgjedhjet 160 mijė vota mė shumė se nė 2005, por kėto nuk na janė konvertuar me mandate pėr shkak tė sistemit qė zgjodhi Rama”. Ai ka pėrsėritur ftesėn qė PS tė kthehet nė Parlament, duke shprehur gatishmėrinė e tij pėr njė komision hetimor pėr zgjedhjet, por jo pėr tė shkelur vendimet e gjykatave.

  Hap Kuvendin e PD. “Rama s’pranon sistemin demokratik”


  Topalli: Berisha do shndėrrojė vendin nė tokėn e premtuar


  Nėnkryetarja e Partisė Demokratike, Jozefina Topalli ishte e para qė hapi Kuvendin Kombėtar tė PD-sė, duke i uruar mirėseardhjen delegatėve dhe tė ftuarve. Nė fjalėn e saj, Topalli ka deklaruar se “Ky ėshtė Kuvendi i Fitores. I fitores sė mandatit tė dytė.
  Faleminderit ju, tė gjithėve, faleminderit Partisė Demokratike, anėtarėve tė saj, mbėshtetėsve tanė, atyre qė nė 19 vite, ēdo javė, ēdo ditė, punuan, u sakrifikuan pa kėrkuar kurrė asgjė”. “Ne fituam sepse ne ishim tė vėrtetė. Partia Demokratike e drejtuar nga Sali Berisha do tė shndėrroj kėtė vend nė tokėn e premtuar. Nga ky Kuvend, ne duam tė falenderojmė ēdo shqiptar pėr rrugėn e progresit qė bashkė kemi bėrė. Tė jesh nė politikė do tė thotė, ēdo ditė, ēdo orė, ēdo sekondė tė mendosh se ēfarė tjetėr mund tė bėsh pėr to”, deklaroi Topalli. Sipas saj, Shqipėria u bė anėtare e NATO-s falė insistimit tė kryeministrit Berisha. “Nė atė kohė askush nuk mund ta besonte. Se ne mund t’ia arrinim. Sot, ne jemi qytetarė tė NATO-s. Ėndrra u kthye nė realitet. Berisha tejkaloi veten. Pastaj qytetarėt u pajisėn me ID. Dhe mė 28 Qershor bėmė zgjedhjet mė tė mira. Plotėsuam angazhimet e OSBE, siē u certifikua nga ndėrkombėtarėt. Mė 28 Qershor fitoi demokracia. Pėr kėtė ēdo shqiptar ka meritė. Tė gjithė ju keni meritė. Zgjedhjet u bėnė tė lira e tė ndershme. Tė gjithė ishim tė kėnaqur. Ditė e bukur. Shqiptarėt folėn. Na thanė drejtoni Ju. Drejtoni pėrsėri Ju, Z. Berisha”, tha Topalli. Pėr numrin dy tė PD-sė, se tani qytetarėt duan tė lėvizin pa viza. Kryeparlamentarja shtoi se “mė 28 Qershor bėmė zgjedhjet mė tė mira. Plotėsuam angazhimet e OSBE, siē u certifikua nga ndėrkombėtarėt. Mė 28 Qershor fitoi demokracia. Ne fituam sepse ne ishim tė vėrtetė. Guximi ynė pėr ndryshim bėri qė jo vetėm shumica e shqiptarėve, por tė rinjtė, tė parėt e nė mėnyrė masive, tė votonin PD, si forca qė kthen ėndrrėn nė realitet. Pėr kėtė fituam”. “Ndėrsa nė anėn tjetėr. Vetėm njė person nuk do tė pranojė se ka humbur. Nuk pranon 28 Qershorin. Ashtu siē nuk pranon 8 dhjetorin e ‘90. Nuk duron qė nuk ėshtė nė pushtet. Nuk pranon rezultatin e zgjedhjeve tė lira. Ai nuk pranon themelin e sistemit demokratik. Nė fakt, ai nuk ėshtė PS-ja. Ai e ka zaptuar PS-nė, siē zapton rrugėt pėr pallate. Ai nuk ėshtė PS-ja”, tha Topalli. Kryeparlamentarja shtoi “Mė 16 nėntor BE tha: Morėt shkėlqyeshėm provimin e 28 Qershorit. Kapeni ēdo ēast. Kapni ēdo shans. Kapni kohėn. Tani duhet tė vrapojmė. Ndryshime tė tjera do bėjmė nė 4 vitet e ardhshme. Nė korrikun e ardhshėm do lėvizim pa viza. Kjo parti bėri tė mundur MSA; Kjo parti bėri tė mundur NATO-n; kjo parti bėri kėrkesėn pėr BE; kjo parti mori OK nga 27 vende tė BE; kjo parti, e drejtuar nga Sali Berisha do ta shndėrrojė kėtė vend nė tokėn e premtuar”.


  Statuti sipas ndryshimeve nė Kod

  Sekretari i Pėrgjithshėm i Partisė Demokratike, Ridvan Bode tha dje nė kuvendin kombėtar se, ndryshimet nė statut pėrshtatin ligjin themeltar tė kėsaj partie me ndryshimet nė Kodin Zgjedhor tė bėra para zgjedhjeve tė 28 qershorit. “Nė kėtė projekt statut sanksionohet ndryshimi i bėrė nė prag tė fushatės elektorale tė 28 qershorit pėr simbolin e Partisė Demokratike dhe pėrdorimin e tij nė aktet shkresore dhe veprimtaritė propagandistike. Bėhet pėrshtatja e ndėrtimit organizativ tė partisė me organizimin e sistemit elektoral tė zgjedhjeve tė pėrgjithshme dhe atyre vendore”, theksoi Bode. I pyetur mbi mungesėn e Ramės nė kuvendin e demokratėve, sekretari i pėrgjithshėm, tha se: “ne bėmė njė ftesė normale, tė cilės iu pėrgjigjėn pjesa dėrrmuese e partive politike. Edi Rama zgjodhi heshtjen dhe largimin. Kjo ėshtė njė e drejtė e tij”. Ndryshimet nė statut parashikojnė shkrirjen e nėndegėve dhe krijimin e njė strukture tė re drejtuese nė 12 qarqet.


  Astrit Patozi: “Kemi mbi 98 mijė anėtarė”

  Nėnkryetari i PD-sė, Astrit Patozi, theksoi nė kuvendin e demokratė-ve se PD-ja ka anėtarėsuar nė radhėt e saj 98.670 anėtarė nė tė gjithė vendin. Gjatė fjalės sė tij para delegatėve tė Kuvendit tė 9-tė, kreu i grupit parlamentar, i cili gjatė kėsaj periudhe dymujore kryesoi edhe komisionin pėr procedurat operacionale dhe elektorale, komision pėrzgjedhės pėr pėrzgjedhjen e delegatėve, shpjegoi mėnyrėn e pėrzgjedhjes sė kandidatėve pėr anėtarė tė rinj tė Kėshillit Kombėtar. “Kėta delegatė pėrfaqėsojnė anėtarėsinė e PD-sė tė shpėrndarė nė 39 degėt e PD-sė, njėra mė qendėr nė Athinė”, - saktėsoi Patozi. Nė-nkryetari demokrat informoi mė tej se zgjedhjet e brendshme janė zhvilluar nė pėrputhje me statutin e partisė


  “Ndryshimet nė statut formale”

  Anėtari i kryesisė sė Partisė Demokratike, Aleksandėr Biberaj tha se ndryshimet nė statut qė u votuan ishin formale, ndėrsa Kuvendi nuk ishte ai i ndryshimit. Biberaj bėri publike pak ditė mė parė nė media disa ndryshime pėr statutin e partisė, por nuk u propozuan pėr tu votuar. “Kisha dėshiruar qė ky kongres tė ishte jo thjesht kongres i vazhdimėsisė, por tė ishte i ndryshimit. Siē ishte paralajmėruar nga lidershipi nuk ka ndryshime thelbėsore, esenciale. Janė bėrė disa ndryshime formale lidhur me strukturėn pėr t’ia pėrshtatur kodit tė ri elektoral”, tha Biberaj. Sipas tij “unė mendoj qė duhej ndryshuar thelbi i statutit, kryesisht me votimin sipas parimit ‘njė anėtar, njė votė’. Mendoj qė ky parim duhej tė miratohej dhe tė pėrfshinte tė gjithė zgjedhjet nė PD, pra zgjedhjet pėr lidershipin e partisė, zgjedhjet pėr pėrfaqėsuesit pėr zgjedhjet vendore dhe pėr pėrfaqėsuesit nė parlament”.


  Berisha: Gati pėr ēdo betejė pėr votėn e lirė


  ADI SHKEMBI

  “Sot ne jemi gati pėr ēdo betejė nė mbrojtje tė votės sė lirė e tė vullnetit tė lirė tė qytetarėve shqiptarė”. Kėshtu ėshtė shprehur dje kryeministri Sali Berisha nė Kuvendin e nėntė Kombėtar tė Partisė Demokratike. Nė njė fjalim qė zgjati 35 minuta pėrpara 1267 delegatėve nga tė gjitha rrethet kreu i demokratėve ka pėrshėndetur punimet e kėtij forumi. Fjala e Berishės ėshtė pėrqendruar nė momentet e krijimit tė tė parės forcė politike anti komuniste nė vitin 1990, situatėn e fundit politike dhe programin e qeverisė pėr katėr vitet e ardhshme.

  Partia
  Kreu i demokratėve, Sali Berisha tha se kjo forcė politike ėshtė ndėr tė paktat nė vendet e lindjes qė feston kėtė vit rėnien e murit tė Berlinit nė pushtet. “Ne demokratėt shqiptarė tė jemi tė vetmit ndėr vendet ish komuniste qė tė festojmė rėnien e murit tė Berlinit nė pushtet dhe ta festojmė atė mė madhėrishėm se kurrė, ta festojmė atė mė fuqishėm se gjithė Evropa, ta festojmė atė me gjysmė milioni shqiptarė nė sheshet e kryeqendrės sė vendit”, theksoi Berisha. Sipas tij “ne nė kushtet e njė mjerimi total, tė njė hiperkolektivizmi mė tė thellė, tė dyfishojmė ēdo vit tė ardhurat pėr qytetarėt shqiptarė, bėri qė ne ti rezistojmė njė terrori tė paparė tė rebelimit komunist dhe tė largojmė me votėn tonė tė lirė, ata qė nė pushtet erdhėn me dhunė. Liria ėshtė pasioni ynė”.

  Opozita
  Nga foltorja e Kuvendit kombėtar kreu i ekzekutivit i ka bėrė sėrish thirrje opozitės qė ti japė fund bojkotit dhe tė rikthehet nė Kuvend. “Garantoj opozitėn se do tė ketė hapėsirėn mė tė madhe, respektin mė tė thellė, nė misionin e saj, sikundėr i ofroj nė emėr tuaj frymėn e bashkėpunimit, tė mirėkuptimit pėr reformat e mėdha”, theksoi kreu i qeverisė. Por nė tė njėjtėn kohė ai i bėri thirrje pakicės qė tė mos nėpėrkėmbė vullnetin e qytetarėve tė cilėt e thanė fjalėn e tyre nė 28 qershor. “Ju bėj thirrje hiqni dorė nga mentaliteti i etėrve tuaj, hiqni dorė sepse betejėn me ta e bėmė nė vitin 90”, theksoi Berisha. Nga Kuvendi i demokratėve ai tha se beteja e re e maxhorancės ėshtė lufta ndaj mafies, e cila sipas tij, nxin ēdo ditė imazhin e vendit. “Ne, njė betejė e madhe na pret dhe kjo ėshtė beteja me mafien, me mė tė pashpirtėn, me mė shpirtkazmėn, me mė tė rrezikshmen. Ndaj edhe qėndrojmė kėtu mė tė vendosur se kurrė pėr t’i rezervuar asaj darėt dhe gėrshėrėt e ligjit, kudo qė ndodhet. Kjo maxhorancė, ėshtė sot mė e vendosur se kurrė tė zbatojė me vendosmėri ligjin, tė pėrdorė tė gjithė pushtetin qė i ka dhėnė sovrani nė zgjedhjet e 28 qershorit pėr t’i dhėnė pėrgjigjen mė tė merituar mafies, e cila nxin ēdo ditė”, shtoi mė tej kreu i qeverisė.

  Qeveria
  Kryeministri Berisha vlerėsoi para delegatėve demokratė koalicionin me Lėvizjen Socialiste pėr Integrim. Ai tha se sė bashku me kėtė parti dhe aleatėt e tjerė do tė qėndrojė nė pushtet deri nė vitin 2024. “Ndjehemi shumė krenar, qė qėndrojmė nė kėtė ideal, jemi shumė tė kėnaqur qė nė kėtė koalicion kemi njė parti qė pėrfaqėson interesat e vėrteta tė elektoratit tė majtė. Tė vendosur tė ecim sė bashku nė zgjedhjet e 2011, tė ecim sė bashku nė zgjedhjet e 2013, tė ecim sė bashku nė zgjedhjet e 2024”, theksoi Berisha. Ndėrkohė nė njė intervistė pėr Top Channel ai tha se do tė qėndrojė nė politikė edhe 35 vjet, teksa hodhi poshtė pretendimet se do tė lėrė si trashėgimtare vajzėn e tij Argita Malltezi. “A e mendoni ju qė koalicioni PD-LSI e ka tė sigurt fitoren nė Bashkinė e Tiranės e ka tė sigurt 2013, fitoret tona do shkojnė deri nė 2024 po kėtu jemi. E dėgjoja njė ditė unė ku fola pėr fėmijėt e mijė qė e kanė tė hapur rrugėn pėr nė politik. U keqkuptua ajo se pash ata qė thoshin se Berisha po len trashėgimi. Harroje se Argitės i bie me qenė 72 vjeē ku tė iki unė nga politika. Unė kam thėnė edhe 35 vite”. Nė fjalimin para delegatėve kreu i qeverisė premtoi investime nė arsim, shėndeti dhe rritje pagash e pensionesh.


  Tezat e kryeministrit


  Garantoj opozitėn se do tė ketė hapėsirėn mė tė madhe, respektin mė tė thellė, nė misionin e saj, sikundėr i ofroj nė emėr tuaj frymėn e bashkėpunimit, tė mirėkuptimit pėr reformat e mėdha.
  E paralajmėroj se pasioni im pėr lirinė nuk do tė pranojė kurrė qė njė grusht pinjollėsh tė bllokut, tė mund tė nėpėrkėmbin vullnetin e lirisė, vullnetin e lirė tė qytetarėve shqiptarė.
  Sot ne jemi gati pėr ēdo betejė nė mbrojtje tė votės sė lirė e tė vullnetit tė lirė tė qytetarėve shqiptarė.
  Ne e nisim qeverisjen nė vitin e parė tė mandatit tė dytė pasi kemi rritur numrin e studentėve nga 52 mijė studentė nė 120 mijė dhe ne jemi tė vendosur qė brenda kėtij mandati, numri i studentėve nė universitetet e vendit, publike dhe private tė tejkalojė 150 mijė.
  Nė kėtė mandat do tė vazhdojmė tė pėrparojmė cilėsinė e shėrbimit shėndetėsor.
  Ne jemi tė vetmit nė Evropė qė sėrish parashikojmė nė qershor tė vitit qė vjen tė bėjmė rritjen mė tė madhe tė rrogave dhe pensioneve nė tėrė historinė e vendit.
  Ne po reformojė tėrėsisht sistemin e ndihmės shoqėrore dhe unė jam kėtu pėr t’ju dhėnė ju fjalėn se brenda kėtij mandate nuk do tė ketė shqiptarė qė tė marrė mė pak se 2 dollarė nė ditė.
  Qėndrojmė kėtu mė tė vendosur se kurrė pėr t’i rezervuar asaj darėt dhe gėrshėrėt e ligjit, kudo qė ndodhet.
  Nė qoftė se mafia pushton rrugėt e kryeqytetit, po nė qoftė se mafia gllabėron pronat publike nė zemėr tė Tiranės, ku ėshtė shteti, ku ėshtė ligji?
  Projektet e premtuara para shqiptarėve, rruga e Arbrit, Boshti i Jugut, tuneli i Elbasanit, rruga Qafė Plloēė - Qukės, Fierzė - Koman dhe 700 mijė kilometėr rrugė do tė asfaltohen dhe ndėrtohen nė mbarė vendin.
  Shqipėria evropiane do tė jetė Shqipėria e qytetarėve me furnizimin me ujė 24 orė.
  Zotimi i ynė pėr 160 mijė qytetarė tė punėsuar nė fund tė kėtij mandati po jetėsohet ēdo ditė e mė shumė nė Tiranė dhe nė qendra tė tjera tė mėdha tė vendit.
  Ndjehemi shumė krenar, qė qėndrojmė nė kėtė ideal, jemi shumė tė kėnaqur qė nė kėtė koalicion kemi njė parti qė pėrfaqėson interesat e vėrteta tė elektoratit tė majtė. Tė vendosur tė ecim sė bashku nė zgjedhjet e 2011, tė ecim sė bashku nė zgjedhjet e 2013, tė ecim sė bashku nė zgjedhjet e 2024.

  Panorama

Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •