Close
Faqja 6 prej 63 FillimFillim ... 456781656 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 120 prej 1258
  1. #101
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar më parë nga gloreta Lexo Postimin
    Bato edhe ata njerez qe e kane shkruar kete fjalor bejne dhe gabimet e tyre, mos harro te gjithe gabojme ne dicka.
    Ne fakt keto librat qe jane botuar vitet e fundit jane plot gabime. Shiko librat per femije. Eshte e pamundur te mos gjesh gabime ne te shtypur. Me perpara kane qene me te sakta.
    Feelings change - memories don't.

  2. #102
    don't bother me Maska e Apollyon
    Anëtarësuar
    07-11-2007
    Vendndodhja
    periferi
    Postime
    8,589
    Fjale e urte kjo?

    lol
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

  3. #103
    i/e regjistruar Maska e K.i EPERM
    Anëtarësuar
    09-03-2009
    Postime
    924
    sulioti
    ZOTI VET FLET SHQIP---citim:

    UNE PER VETE GJYSMEN E FJALEVE I KUPTOJ FALE EVOLIMIT QE DISA FJAL SHQIPE KAN BERE NE GJUHE TE TE TJERA,dhe si njohes i tyre i marr vesh, se perndryshe as qe behet fjal ti kaptoja keto gjera.
    Pajtohem me ty plotësishtë,mirëpo shumë e shofin si pasurim të gjuhë Shqipe!!!!!unë e kam thënë dhe vazhdoj ta mbaj qendrimin tim se Mediat tona po bëjnë KRIM të madh ndaj gjuhës Shqipe per ne dhe brezat e ardhshem ,se këto bastardime do të futen më vonë edhe në Fjalorin e gjuhës Shqipe ;kohëve të fundit e degjojmë shpesh fjalënAUZA-KAUZË ka edhe shummmmmë të tjera ,ndoshta dikush do të këtë mirëkuptim të na e shpjegoj pse u fut kjo fjalë në Fj.e gjuhës tonë

    Përshendetje F.SH

  4. #104
    Citim Postuar më parë nga -BATO- Lexo Postimin
    NGA FJALORI I GJUHËS SHQIPE 1984




    Adem, atë fjalor që ke , hidhe në koshin e plehrave.

    Ai është si abetarja e klasës së parë, që është plot me gabime. Pas viteve '90, akademitë janë mbushur më njerëz të paaftë, që nuk kanë njohuri, por vendosen nëpër poste me miqësira.

    Abetaren me gabime dhe fjalorin me gabime, i kanë bërë të njëjtët njerëz
    BATO ja edhe dy shembuj me "ç't'i " po nga i njëjti Fjalor.

    1. Ç't'i bënte atij, pa për të tjerët nuk pyeste fare
    2. Flet ç't'i vijë në mendje

    P.S. Fatkeqësisht nuk kam skaner këtu dhe për telefon më mungon gajtani, por:
    për shembullin e parë shiko në faqe 829, te pjesëza "pa", pjesa e majtë, rreshti i 15-të nga poshtë lart, ndërsa për shembullin e dytë shiko faqe 1345, fjala drejtuese VIJASH, rreshti i 5-të nga lart.

    P.S. Ajo e miut, në këtë fjalor është pa apostrof, por është gabim teknik, ndërsa në fjalorin elektronik është e shkruar mirë, ashtu siç e dhashë për ju.
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  5. #105
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-11-2009
    Postime
    2,382
    Citim Postuar më parë nga ademgashi_dk Lexo Postimin
    BATO ja edhe dy shembuj me "ç't'i " po nga i njëjti Fjalor.P.S. Ajo e miut, në këtë fjalor është pa apostrof, por është gabim teknik, ndërsa në fjalorin elektronik është e shkruar mirë, ashtu siç e dhashë për ju.
    Adem, une gjeta edhe shembuj të tjerë ku diku ka apostrof dhe diku nuk ka. Ndoshta janë të gjitha gabime drejtshkrimore, sepse unë në shkollë e kam mësuar që shkruhet vetëm me një apostrof. Me një apostrof e kam parë kudo, në libra dhe televizor, që kur kam qenë i vogël.

    Megjithatë, nuk ka shumë rëndësi kjo, e lemë këtë debat. Nuk do rrimë e të merremi pafundësisht me një apostrof.
    Këtu bëhet fjalë për gabime të rënda drejtshkrimore.

  6. #106
    el kafirun Maska e chino
    Anëtarësuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    I kam dy probleme:

    I pari:
    Kam pare se ekziston edhe fjala "lart" edhe fjala "larte".
    Pyetja ime: Kur perdoret e para, kur e dyta? Ka ndoshta te bej me kategorine gramatikore, ne te cilen perdoret (p.sh. ndajfolje, mbiemer)?

    I dyti:
    Kam problem te ndertoj disa folje ne disa raste.
    Marr shembull foljen "duhet".
    Si duhet te them: "U deshkam te degjoj mire" apo "u duakam te degjoj mire" apo si tjeter?

    Problemi i dyte ka te bej me problemet e mia si gegfoles me gjuhen e njesuar. Ne Gegerishte di te perdor foljen sakte. P.sh. tek ne thuhet "U dukam me ndegju mire" ose "M'u duka me ndegju mire".





    *

  7. #107
    Rising Star and Legend Maska e Davius
    Anëtarësuar
    20-04-2003
    Vendndodhja
    Underground
    Postime
    11,956
    -BATO-,

    Vërej që njeh gramatikën e gjuhës shqipe bukur mirë dhe kisha një pyetje që çdo ditë has pengesa kur shkruaj dhe do kërkoja mendimin tënd:

    Më trego ku është dallimin në mes TI, T'I dhe TY.

    Të faleminderit paraprakisht.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Davius : 12-12-2009 më 19:28
    My silence doesn't mean I am gone!

  8. #108
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar më parë nga chino Lexo Postimin
    I kam dy probleme:

    I pari:
    Kam pare se ekziston edhe fjala "lart" edhe fjala "larte".
    Pyetja ime: Kur perdoret e para, kur e dyta? Ka ndoshta te bej me kategorine gramatikore, ne te cilen perdoret (p.sh. ndajfolje, mbiemer)?

    I dyti:
    Kam problem te ndertoj disa folje ne disa raste.
    Marr shembull foljen "duhet".
    Si duhet te them: "U deshkam te degjoj mire" apo "u duakam te degjoj mire" apo si tjeter?

    Problemi i dyte ka te bej me problemet e mia si gegfoles me gjuhen e njesuar. Ne Gegerishte di te perdor foljen sakte. P.sh. tek ne thuhet "U dukam me ndegju mire" ose "M'u duka me ndergju mire".





    *
    U ngjitem lart ne mal.
    E larte- Kjo godine eshte e larte.
    Feelings change - memories don't.

  9. #109
    el kafirun Maska e chino
    Anëtarësuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar më parë nga dea_07 Lexo Postimin
    U ngjitem lart ne mal.
    E larte- Kjo godine eshte e larte.
    Ok, flm.
    Mendoj se u be e qarte se "lart" eshte ndajfolja, ndersa "i/e larte" mbiemri.

    Damn, e sofistikuar Shqipja.
    Nje shkronje dallon fjalet.




    *

  10. #110
    Larguar..
    Anëtarësuar
    31-08-2009
    Postime
    4,530
    Citim Postuar më parë nga chino Lexo Postimin
    I kam dy probleme:

    I pari:
    Kam pare se ekziston edhe fjala "lart" edhe fjala "larte".
    Pyetja ime: Kur perdoret e para, kur e dyta? Ka ndoshta te bej me kategorine gramatikore, ne te cilen perdoret (p.sh. ndajfolje, mbiemer)?

    I dyti:
    Kam problem te ndertoj disa folje ne disa raste.
    Marr shembull foljen "duhet".
    Si duhet te them: "U deshkam te degjoj mire" apo "u duakam te degjoj mire" apo si tjeter?

    Problemi i dyte ka te bej me problemet e mia si gegfoles me gjuhen e njesuar. Ne Gegerishte di te perdor foljen sakte. P.sh. tek ne thuhet "U dukam me ndegju mire" ose "M'u duka me ndegju mire".





    *
    Thuhet:
    Duhet te degjoj mire.--- Dashkam
    Me duhet te degjoj mire.----- U dukam

  11. #111
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar më parë nga Davius Lexo Postimin
    -BATO-,

    Vërej që njeh gramatikën e gjuhës shqipe bukur mirë dhe kisha një pyetje që çdo ditë has pengesa kur shkruaj dhe do kërkoja mendimin tënd:

    Më trego kur dallimin e TI, T'I dhe TY.

    Të faleminderit paraprakisht.
    Ti perdoret si peremer vetor. Ti me ke thene...
    T'i kur eshte bashkim i trajtave te bashkuara ty( te) dhe ate( i) T'i kam shkruar
    Ty eshte trajte e shkurter. Perdoret p.sh Ty te kam shkruar nje leter.
    Feelings change - memories don't.

  12. #112
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-11-2009
    Postime
    2,382
    Citim Postuar më parë nga Davius Lexo Postimin
    -BATO-,
    Më trego ku është dallimin në mes TI, T'I dhe TY.
    Po ta shpjegoj thjesht me tre shembuj:

    TI MË NJEH

    TY TË NJOH

    DO T'I NJOH

  13. #113
    Citim Postuar më parë nga -BATO- Lexo Postimin
    Adem, une gjeta edhe shembuj të tjerë ku diku ka apostrof dhe diku nuk ka. Ndoshta janë të gjitha gabime drejtshkrimore, sepse unë në shkollë e kam mësuar që shkruhet vetëm me një apostrof. Me një apostrof e kam parë kudo, në libra dhe televizor, që kur kam qenë i vogël.

    Megjithatë, nuk ka shumë rëndësi kjo, e lemë këtë debat. Nuk do rrimë e të merremi pafundësisht me një apostrof.
    Këtu bëhet fjalë për gabime të rënda drejtshkrimore.


    Mirë se nuk e paske lexuar një postim të mëhershëm, atëherë po jap këtë sqarim: kjo ç't'i vjen nga bashkimi i një përemri pyetës ç' ( që shkruhet gjithmonë me apostrof ) dhe nga bashkimi i trajtës së shkrutët të përemrit vetor ( të+i=t'i )

    ja edhe skema:

    ç' - përemër pyetës ( që shkruhet me apostrof) dhe
    t'i - trajtë e shkurtër e përmrit vetor të vetës së dytë njejës "ti" ( të + i = t'i )
    dhe kur t'i afrojmë këto pranë njëra tjetrës duken kësi soji:

    ç' + t'i = ç't'i
    Ndryshuar për herë të fundit nga projekti21_dk : 12-12-2009 më 19:55
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  14. #114
    el kafirun Maska e chino
    Anëtarësuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Po o Adem, e logjikshme eshte kjo qe thua, por nganjehere gjuha njeh edhe forma te cilat jane te vendosura ndryshe, pra perkunder asaj qe duket e logjikshme.

    P.sh. e logjikshme me duket eshte qe tek fjala "lart" mos dallohet fare ne mes te "larte" dhe "lart". E logjikshme, per shkak se do ishte me lehte te kete vetem nje forme te saj. Por ja qe dallohet. Ky ishte vetem nje shembull spontan qe me bie ndermend. Edhe gjuhet tjera degjenerojne nganjehere nga e "logjikshmja".





    *

  15. #115
    el kafirun Maska e chino
    Anëtarësuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar më parë nga dea_07 Lexo Postimin
    U ngjitem lart ne mal.
    E larte- Kjo godine eshte e larte.
    Edhe nje pyetje, mentorja ime gjuhesore, para se te me ikesh.

    A vlen e njejta qe me the edhe tek fjala "jasht"?
    A perdoret edhe kjo nganjehere me "ê"?




    *

  16. #116
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar më parë nga chino Lexo Postimin
    Edhe nje pyetje, mentorja ime gjuhesore, para se te me ikesh.

    A vlen e njejta qe me the edhe tek fjala "jasht"?
    A perdoret edhe kjo nganjehere me "ê"?




    *
    Jashte, asnjehere nuk perdoret pa e-ne me pika te koka.
    Ndryshuar për herë të fundit nga mia@ : 12-12-2009 më 19:43
    Feelings change - memories don't.

  17. #117
    el kafirun Maska e chino
    Anëtarësuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar më parë nga gloreta Lexo Postimin
    Thuhet:
    Duhet te degjoj mire.--- Dashkam
    Me duhet te degjoj mire.----- U dukam
    Flm per pergjegjen. Qe te jem i sigurt, a ben te ndertosh fjaline e tere me dy perdorimet qe i jape..




    *

  18. #118
    el kafirun Maska e chino
    Anëtarësuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar më parë nga dea_07 Lexo Postimin
    Jashte, asnjehere nuk perdoret pa e-ne me pika te koka.
    Tani qe e the, duket e logjikshme.
    Sepse kjo fjale as nuk ndahet ne ndajfolje dhe mbiemer..
    Te perdora kot si joker.

    Flm




    *

  19. #119
    Citim Postuar më parë nga chino Lexo Postimin
    Po o Adem, e logjikshme eshte kjo qe thua, por nganjehere gjuha njeh edhe forma te cilat jane te vendosura ndryshe, pra perkunder asaj qe duket e logjikshme.

    P.sh. e logjikshme me duket eshte qe tek fjala "lart" mos dallohet fare ne mes te "larte" dhe "lart". E logjikshme, per shkak se do ishte me lehte te kete vetem nje forme te saj. Por ja qe dallohet. Ky ishte vetem nje shembull spontan qe me bie ndermend. Edhe gjuhet tjera degjenerojne nganjehere nga e "logjikshmja".





    *
    Po prandaj fola kaq shumë, bile edhe tepër pak. Difekti qëndron gjetkë. Morfologjia. Po s'e njohe morfologjinë do flasësh fajë në hava.
    fjalët që ke marrë ti shembull nuk i përkasin të së njëjtës pjesë të ligjëratës: lart dhe i,e lartë.
    e para është ndajfolje dhe shkruhet pa "ë", p.sh. Ngjitu lart! dhe
    e dyta i,e lartë është mbiemër, p.sh. dru i lartë, mal i lartë, shtëpi e lartë etj etj.
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  20. #120
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-11-2009
    Postime
    2,382
    Citim Postuar më parë nga pranvera bica
    Interesante si teme!E pershendes hapesin e temes dhe te gjithe se bashku te korigjojme c'te mundim.Drejtshkrimi i gjuhes shqipe mesohet qe ne fillore ,por duhet kujdes ne te foluren e saj.Shume prej nesh nuk perdorin germen e madhe aty ku duhet,te tjere nuk perdorin shenjat e pikesimit aty ku jane te nevojeshme dhe me e keqja eshte se flasin dhe shkruajne nen ndikimin e dialekteve te ndryshme.Krahinorizmat jane te pranishme ne cdo shkrim.Te pranishme jane edhe dialektolizmat.Nje rol thelbesor i forumit eshte edhe drejtshkrimi i gjuhes sone te bukur,shqipes.Suksese!
    nevojëshme - nevojshme
    dialektolizmat - dialektizmat

Faqja 6 prej 63 FillimFillim ... 456781656 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •