Close
Faqja 16 prej 63 FillimFillim ... 6141516171826 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 301 deri 320 prej 1258
 1. #301
  Perjashtuar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,419
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Citim Postuar m par nga jarigas Lexo Postimin
  chatonte=chat-onte
  Nuk e kuptoj far krkon t thuash ktu!
  Un e di q sht fjal e huaj dhe nga vjen, por i thash atij q nse e prdor, t paktn ta shkruaj me .

  ja = ja
  Ja dhe ia jan dy gjra t ndryshme.
  Po t jap dy shembuj pr ta kuptuar: "ja ku erdhi" dhe "ia mori dorn"

  simbas=simbas=sipas (perdoren te dyja)
  Fjala mbas sht nj fjal m e vjetr dhe m pak e prdorshme se fjala pas.
  Fjaln "mbas" fjalori e prmban, ndrsa fjaln "simbas", jo.

  lusja=lutesha(ashtu si lus=lut)
  Un i shkrova t dyja, edhe lutem edhe lutesha. N rastin e msiprm mund t prdoret edhe "do t'ju lutem"

  refleks=reflektim=pasqyrim (jo pasqyre)
  Fjala "refleks" prdoret dhe me kuptime t tjera n shqip, por duke u nisur nga kuptimi i pasqyrimit, un e prktheva "pasqyr". Ktu un nuk shoh ndonj gabim. Nuk ka pse t prkthehen domosdoshmrisht pasqyrim t dyja, edhe refleks edhe reklektim.

  Megjithat, kjo nuk ka shum rndsi. Pr mua kto fjal nuk duhen prdorur fare, kshtu q nuk ia vlen t merremi me to.

  ignorance=padituri (jo padije=akt akuze, por mosdije)
  Padija dhe padia jan dy gjra t ndryshme.
  Padija dhe padituria jan e njjta gj, ndrsa ajo pr t ciln e ke fjaln ti, quhet "padi". N trajtn e shquar shkruhet "padia".

  praktike=perdorim i shpeshte apo i zakonshem
  Edhe kjo q thua ti qndron, por edhe ato q thash un nuk jan gabim. Varet se me 'kuptim dhe n far fjalie prdoren.

  Un i dhash atij disa shembuj se si mund ta prkthejm, por kjo nuk do t thot se nuk mund t ket t tjer.

  forum=shesh tregu apo kuvendi
  Fjaln e huaj "forum" mund ta prkthejm edhe mbledhje, edhe kuvend.

  N kuptimin e forumit t internetit, m e prshtatshme pr ta zvendsuar sht fjala kuvend, domethn nj vend ku flitet dhe shqyrtohen shtje t ndryshme.

  Fjala "shesh tregu" nuk m duket e sakt, sepse forumi nuk sht nj vend ku shitet dhe blihet.
  "Shesh kuvendi" dhe "kuvendi" jan e njjta gj, sht e panevojshme q t'i shtojm "shesh" prpara.

  gabim te dyja;frytdhenese (fryt jo e njejte me frut ne gjuhen shqipe)
  Nuk jan gabim, pasi fjalori i prmban t dyja, edhe frytdhnse, edhe frutdhnse. "Fryt" dhe "frut" jan e njjta gj. Un e prdora "frutdhnse" sepse ashtu u prdor m lart.

  Arsyet???
  Kto ishin arsyet.

 2. #302
  bubbly
  Antarsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime n 226 postime
  kete fjalen refleks ne cfare konteksi e perktheni ju ne reflektim apo pasqyrim ? Se ka shume rendesi vendi dhe si perdoret.

  E zeme une do thoja - Batos i eshte bere refleks qe sa here ndonjeri shkruan gabim, fap e korrigjon.

  Si perfundim varet shume se si eshte perdorur ajo fjale dhe ku. Se shume kollaj eshte per ti pershtatur pastaj fjalen e duhur. LoL
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 3. #303
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  46
  Postime
  5,391
  Faleminderit
  392
  246 falenderime n 210 postime
  Citim Postuar m par nga -BATO- Lexo Postimin
  Nuk e kuptoj far krkon t thuash ktu!
  Un e di q sht fjal e huaj dhe nga vjen, por i thash atij q nse e prdor, t paktn ta shkruaj me .
  Eshte gabim te shqiperosh nje fjale te huaj duke shkruar shqiptimin e saj me korrispondueset ne shqip, ashtu si e bere ti: chat=at.....ose e perkthejme ne shqip me "bejme llogje" ose e lejme ne origjinal dhe zgjedhojme me prapshtesen "oj": chat-oj, chat-on, chat-ova....etj...

  Ja dhe ia jan dy gjra t ndryshme.
  Po t jap dy shembuj pr ta kuptuar: "ja ku erdhi" dhe "ia mori dorn"
  ..ose "ja mori doren".....

  Fjala mbas sht nj fjal m e vjetr dhe m pak e prdorshme se fjala pas.
  Fjaln "mbas" fjalori e prmban, ndrsa fjaln "simbas", jo.
  Fjalori shqiptar eshte fryt i njerzve dhe si i tille nuk eshte i persosur.....perderisa perdoret fjala "mbas" , egziston edhe fjala "simbas".....

  Un i shkrova t dyja, edhe lutem edhe lutesha. N rastin e msiprm mund t prdoret edhe "do t'ju lutem"
  Ti i bere analize mendimit te tij, ndersa flasim per gjuhen....
  Shprehja ishte "do t'ju lusja" dhe ti ja nxore gabim, kurse une them se mund te perdoren te dyja format ne kushtezore:"do t'ju lusja" dhe " do t'ju lutesha"...

  Fjala "refleks" prdoret dhe me kuptime t tjera n shqip, por duke u nisur nga kuptimi i pasqyrimit, un e prktheva "pasqyr". Ktu un nuk shoh ndonj gabim. Nuk ka pse t prkthehen domosdoshmrisht pasqyrim t dyja, edhe refleks edhe reklektim.
  "refleks" dhe "reflektim" jane dy emra te rrjedhur nga folja "reflektoj", qe ne shqip perkthehet "perthyej"....."refleks" ka kuptimin e "perthyerjes"dhe "kunderpergjigjes", kurse "reflektim" ka kuptimin e "pasqyrimit" dhe "thellimit ne mendime".....ne asnje rast nuk mund te perkthehen "pasqyre"....

  Megjithat, kjo nuk ka shum rndsi. Pr mua kto fjal nuk duhen prdorur fare, kshtu q nuk ia vlen t merremi me to.
  Shume e drejte...!

  Padija dhe padia jan dy gjra t ndryshme.
  Padija dhe padituria jan e njjta gj, ndrsa ajo pr t ciln e ke fjaln ti, quhet "padi". N trajtn e shquar shkruhet "padia".
  Perdoret edhe "padije" ne kuptimin e "akuzes" apo "denoncimit"....
  "padija" ne shqip ka dy kuptime, si "veshi"......edhe "danoncim", edhe "mosdije"....


  Un i dhash atij disa shembuj se si mund ta prkthejm, por kjo nuk do t thot se nuk mund t ket t tjer.


  Fjaln e huaj "forum" mund ta prkthejm edhe mbledhje, edhe kuvend.

  N kuptimin e forumit t internetit, m e prshtatshme pr ta zvendsuar sht fjala kuvend, domethn nj vend ku flitet dhe shqyrtohen shtje t ndryshme.

  Fjala "shesh tregu" nuk m duket e sakt, sepse forumi nuk sht nj vend ku shitet dhe blihet.
  "Shesh kuvendi" dhe "kuvendi" jan e njjta gj, sht e panevojshme q t'i shtojm "shesh" prpara.
  Kur themi se "bejme kuvend", nuk kemi parasysh sheshin apo sallen.....percaktojme veprimin dhe jo vendin....
  Kurse fjala "forum", ka pikerisht kuptimin e vendit ku tubohen(mblidhen) njerezit, per tregti apo per kuvend...
  Per sa i perket internetit, ke te drejte, pasi "sheshi" eshte virtual, keshtu qe ngel vetem kuptimi i "llogjeve".....

  Nuk jan gabim, pasi fjalori i prmban t dyja, edhe frytdhnse, edhe frutdhnse. "Fryt" dhe "frut" jan e njjta gj. Un e prdora "frutdhnse" sepse ashtu u prdor m lart.
  Jane gabim, pasi fjala "frut" nenkupton frytin e pemeve, por jo ate te domates!!
  Pra, fryt perdoret ne pergjithesi per te percaktuar prodhimin e lules se nje bime, e pastaj edhe ne menyre figurative per te pershkruar prodhimtarine ne pergjithesi......
  Ndryshuar pr her t fundit nga jarigas : 14-04-2010 m 18:09
  Jarigas

 4. #304
  I love god
  Antarsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,129
  Faleminderit
  112
  64 falenderime n 58 postime
  paska ardhur Bato???

 5. #305
  18 scudetti Maska e Gjinokastra
  Antarsuar
  29-08-2009
  Mosha
  28
  Postime
  1,164
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  "Simbas" nuk ekziston, ka "sipas" n jug, edhe "simas" n veri.
  [QUOTE =puroshkodran;2654864]Roma del kampion[ /QUOTE]

 6. #306
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  46
  Postime
  5,391
  Faleminderit
  392
  246 falenderime n 210 postime
  Citim Postuar m par nga Gjinokastra Lexo Postimin
  "Simbas" nuk ekziston, ka "sipas" n jug, edhe "simas" n veri.
  Dhe "simbas" ciper Shkuminit......
  E harrove mesin???
  Jarigas

 7. #307
  Perjashtuar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,419
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Citim Postuar m par nga jarigas Lexo Postimin
  Eshte gabim te shqiperosh nje fjale te huaj duke shkruar shqiptimin e saj me korrispondueset ne shqip, ashtu si bre ti. chat=at.....ose e perkthejme ne shqip me "bejme llogje" ose e lejme ne origjinal dhe zgjedhojme me prapshtesen "oj": chat-oj, chat-on, chat-ova....etj.
  Ky sht rregull i koks tnde. Fjalt e huaja q prmban fjalori, jan t shqipruara.
  Si ta lexojn ata q nuk din gjuh t huaj, chatoj apo atoj?  ..ose "ja mori doren".....
  Kmbngul kot. Meq ti nuk shkon dot tek fjalori, po e sjell un fjalorin ktu q t msosh se far jan ia dhe ja:

  IA

  Trajt e shkurtr e shkrir e premrit vetor e formuar nga bashkimi i trajts s shkurtr t vets s tret n rasn dhanore t numrit njjs (i) me trajtn e shkurtr t vets s tret n rasn kallzore t numrit njjs (e) ose t numrit shums (i). Ia dhash dorn. Ia mora librin. Ia dhash t gjitha. S’ia kam frikn. S’ia fal gabimet.


  JA I pj.

  1. Prdoret pr t treguar dik a dika, q gjendet zakonisht afr, q kalon pran, q shfaqet papritur etj.; prdoret pr t dftuar dika ose pr t trhequr vmendjen pr dika q ndodh n afrsi, prpara syve a n kohn q flasim. Ja shtpia (shkolla, rruga, fshati) Ja shokt! Ja ku qenka! Ja ku po vjen! Ja, shih ktu! Ja, zbardhi dita. Kur, ja, u duk...

  2. Prdoret me kuptim dftor, kur z fill tregimi, ligjrimi etj., kur ndryshojm temn e biseds ose kur duam t trheqim vmendjen pr ato q do t themi. Ja si ndodhi ...Ja ’pash ...Ja ’m shkruan...

  3. Prdoret kur shprehim nxitim, shpejtim etj., afrsisht me kuptimin: menjher, tashti, kt ast. Ja, tashti! Ja, vajta e erdha! Ja, sa t shoh (sa t vishem, sa ta lajmroj)! Ja, sa erdhi!

  4. Prdoret prpara premrave vetor e dftor, si edhe prpara disa ndajfoljeve, me kuptimin: pikrisht. Ja, ai e shptoi! Ja, kjo sht e gjitha. Ja, ksaj i thon pun. Ja, ky sht burri. Ja, kt desha t them. Ja, kshtu bhet puna. Ja, kshtu duhet menduar (duhet msuar).

  5. Prdoret pr t shprehur qndrimin e folsit ndaj asaj q dgjon, q v re etj. (zakonisht pr t shprehur habi, knaqsi, zemrim, prmim etj.). Ja `na qenka! Ja dhe puna (shpikja) jote! Ja, si t them, s’di! Ja, thoni edhe ju! Ja ’vete bn!

  6. Prdoret zakonisht me nj parafjal a me nj lidhz kur prmbyllim nj mendim, kur nisim t nxjerrim prfundimin, kur shpjegojm arsyet e dikaje, kur kumtojm dika me rndsi ose kur fillojm nj numrim, kur flasim pr dika prfundimin e s cils mezi e presim etj. Ja ku na doli! Ja tek e solli fjaln! Ja dhe ky! Ja edhe dika tjetr... Ja pse u menit ai! Ja pra pse veprova kshtu! Ja dhe kjo pun mbaroi. Ja ku e ke, merre! Ja ku po ta them.


  JA II lidh.

  (vetm e prsritur). Ose... ose..., a... a... Ja vdekje, ja liri. Ja fol, ja rri. Ja di, ja s`di. Ja n qytet, ja n fshat. Ja e marr, ja s`ka. Ja i binte, ja s’i bnte pes or gjum (pun). Ja ishim ja s’ishim pes vet. Ja me ne, ja me ata.

  Fjalori shqiptar eshte fryt i njerzve dhe si i tille nuk eshte i persosur.....perderisa perdoret fjala "mbas" , egziston edhe fjala "simbas".....
  njerzve - njerzve

  Nga bashkimet e fjalve mund t krijosh fjal pafundsisht, por ne duhet t'i prmbahemi fjalorit.

  T thash q, fjala mbas sht m e vjetr dhe nuk prdoret shum. sht e panevojshme q t kemi dy, edhe sipas edhe simbas. Gjuha letrare duhet t jet sa m e thjesht, jo ta ndrlikojm e t shtojm fjal t panevojshme.


  Ti i bere analize mendimit te tij, ndersa flasim per gjuhen....
  Shprehja ishte "do t'ju lusja" dhe ti ja nxore gabim, kurse une them se mund te perdoren te dyja format ne kushtezore:"do t'ju lusja" dhe " do t'ju lutesha"...
  Un e shkrova "do t'ju lutesha", ndrsa "do t'ju lusja" sht gabim. M gjej nj shmbull nga gramatika ose fjalori ku shkruhet "do t'ju lusja".  Perdoret edhe "padije" ne kuptimin e "akuzes" apo "denoncimit"....
  "padija" ne shqip ka dy kuptime, si "veshi"......edhe "danoncim", edhe "mosdije"
  Shkruhet padia dhe jo padija. Msoje edhe kt fjal, se nuk e dike.  PADI f. sh. drejt.

  Krkesa q i bn dikush gjykats kundr nj tjetri pr t mbrojtur nj t drejt ose pr t krkuar zgjidhjen e nj shtjeje; akti q prmban kt krkes. Padi civile. Padi shkurorzimi. Padi trashgimore. Rrzimi i padis. Ngriti padi.


  PADIJE f.

  1. Mungesa e t dhnave pr dika ose njohja e pakt e rrethanave dhe e gjendjes s vrtet. E bri nga padija.


  2. Mungesa e arsimit dhe e kulturs s prgjithshme, t qent i pashkoll, padituri; gjendja e till e nj njeriu ose e nj populli; njohja e pamjaftueshme ose e dobt e nj pune, e nj mjeshtrie ose e nj fushe t veprimtaris. Jetonin n padije. E ka nga padija. Ishin t zhytur n padije. E mbanin popullin n padije.


  PADIJE mb.

  I paditur. Njeri i padije.  Jane gabim, pasi fjala "frut" nenkupton frytin e pemeve, por jo ate te domates!!
  Pra, fryt perdoret ne pergjithesi per te percaktuar prodhimin e lules se nje bime, e pastaj edhe ne menyre figurative per te pershkruar prodhimtarine ne pergjithesi
  Un e prdor frytdhns, por n rastin m sipr ashtu e kishte shkruar ai. Un shtova vetm zanoren q mungonte.

 8. #308
  Perjashtuar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,419
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Citim Postuar m par nga eldushka
  p.s. Paint jo ne thonjeza, sepse nuk eshte emertim, por emer programi.

  http://www.forumishqiptar.com/showth...35#post2723335
  Solla kt shkrim t Eldushks nga nj tem tjetr n mnyr q t mos e prishim temn atje.

  Nuk ka rndsi nse sht program apo emrtim. "Paint" sht fjal e huaj dhe nse prdoret, vihet n thonjza.

 9. #309

  Antarsuar
  17-11-2005
  Postime
  797
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga -BATO- Lexo Postimin
  Solla kt shkrim t Eldushks nga nj tem tjetr n mnyr q t mos e prishim temn atje.

  Nuk ka rndsi nse sht program apo emrtim. "Paint" sht fjal e huaj dhe nse prdoret, vihet n thonjza.
  Ai eshte emri qe ka programi. Rrjedhimisht duhet shkruar thjesht Paint, gjykoj une. Thonjezat ne gjuhen shqipe perdoren me aq sa mbaj mend une ne rastet kur:
  -po thua dicka ne ligjerate te drejte apo
  -po thua emertimin e nje vepre.


  P.S.: Gjithsesi uroj te mos harroj edhe me te shkuar ne shtepi do shikoj me teper mbi kete teme tek ndonje nga librat e gjuhes shqipe.

 10. #310

  Antarsuar
  17-11-2005
  Postime
  797
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Paska edhe ne internet artikuj mbi shenjat e pikesimit.
  Nje nder to:
  http://www.letersia.fajtori.com/Gjuh..._pikesimit.php
  Thojzat dhe vizat .

  Thonjzat dhe viza shrbejn pr t rrethuar fjalt e nj ose m shum bashkbiseduesve n nj ligjrat t drejt .
  (") Zemra e prindit nuk gnjehet aq kollaj(") , - tha plaku .

  Thojzat shrbejn gjithashtu pr t shnuar emertimet e rrugve , institucioneve, titujt e librave , revistave , gazetave etj .:
  Banon n rrugn (")Naim Frashri(").

 11. #311
  Perjashtuar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,419
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Ka shum raste kur prdoren thonjzat, jo vetm kto q solle ti.
  "Paint" sht fjal e huaj dhe nuk mund ta prdorim ashtu si sht. Po t shqiprohej ta zm, t bhej peint dhe t hynte n fjalor, mund t shkruhej pa thonjza.

  "Paint" do t thot lyej ose pikturoj, kshtu q nuk ka nevoj t shqiprohet kur i kemi kto fjal.


  .
  Ndryshuar pr her t fundit nga -BATO- : 19-05-2010 m 19:14

 12. #312

  Antarsuar
  17-11-2005
  Postime
  797
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga -BATO- Lexo Postimin
  Ka shum raste kur prdoren thonjzat, jo vetm kto q solle ti.
  "Paint" sht fjal e huaj dhe nuk mund ta prdorim ashtu si sht. Po t shqiprohej ta zm, t bhej peint dhe t hynte n fjalor, mund t shkruhej pa thonjza.

  "Paint" do t thot lyej ose pikturoj, kshtu q nuk ka nevoj t shqiprohet kur i kemi kto fjal.


  .
  Paint eshte emri i programit ne mos gaboj. Rrjedhimisht eshte e njejta gje sikur te vendosesh ne thonjeza togfjaleshin Microsoft Office apo fjalen Photoshop.

 13. #313
  Perjashtuar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,419
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Sipas rregullave, t gjitha duhen vendosur n thonjza, mirpo kt nuk e bn askush.
  Ti pret q t shkruhet gjuh e sakt dhe me gramatik n internet dhe forume?
  Sot shkatrrimtart m t mdhenj t gjuhs jan gazetart dhe redaktort e paaft, q glojn kudo.
  Si e kan zn, nuk sht udi q n nj t ardhme t afrt t mos flasim m shqip.

 14. #314

  Antarsuar
  17-11-2005
  Postime
  797
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga -BATO- Lexo Postimin
  Sipas rregullave, t gjitha duhen vendosur n thonjza, mirpo kt nuk e bn askush.
  Ti pret q t shkruhet gjuh e sakt dhe me gramatik n internet dhe forume?
  Sot shkatrrimtart m t mdhenj t gjuhs jan gazetart dhe redaktort e paaft, q glojn kudo.
  Si e kan zn, nuk sht udi q n nj t ardhme t afrt t mos flasim m shqip.
  Jo, jo une nuk nisem nga gjuha shqipe qe perdoret aktualisht neper media. Nisem nga gjuha shqipe qe kam bere ne shkollen e mesme edhe ate tetevjeare. Aq sa mbaj mend ende, kuptohet.
  Kete rastin do e shoh, ne mos harrofsha, tek librat e dikurshem te gjuhes shqipe.

 15. #315
  bubbly
  Antarsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime n 226 postime
  Paint nuk ka nevoje per thojza. Se kane qef njerezit te perdorin thojzat vend e pa vend eshte histori me tjeter.

  Eldushka, u r absolutely right !!
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 16. #316
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 18 postime
  Veriu = Qky , Qaji, Qekjo, Qato
  Shqipria e mesme = Kyna, Aina, Njajo, Njato
  Jugu = Qy, Ai, Qo, lab = ki
  Per te mos folur per
  Kosoven
  Maqedonin dhe Malin e zi
  Letrare = Ky , Ai , Ajo , Ato ,
  Ose , une , ti , ai , ajo , ne , ju ,ata , ato.

  Pikesimet mbi germen (E,e) nuk i kam vendosur , sepse me mungojn ne tastiere

 17. #317
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  46
  Postime
  5,391
  Faleminderit
  392
  246 falenderime n 210 postime
  Citim Postuar m par nga eldushka Lexo Postimin
  Jo, jo une nuk nisem nga gjuha shqipe qe perdoret aktualisht neper media. Nisem nga gjuha shqipe qe kam bere ne shkollen e mesme edhe ate tetevjeare. Aq sa mbaj mend ende, kuptohet.
  Kete rastin do e shoh, ne mos harrofsha, tek librat e dikurshem te gjuhes shqipe.
  Eldushka...kerkoji profesorit te te tregoje nese duhet te veme ne thonjeza 50% te fjaleve te huaja qe perdoren ne shqipen e sotme!!!!
  Ke plotesisht te drejte .......
  Jarigas

 18. #318
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  46
  Postime
  5,391
  Faleminderit
  392
  246 falenderime n 210 postime
  Citim Postuar m par nga EuroStar1 Lexo Postimin
  Veriu = Qky , Qaji, Qekjo, Qato
  Shqipria e mesme = Kyna, Aina, Njajo, Njato
  Jugu = Qy, Ai, Qo, lab = ki
  Per te mos folur per
  Kosoven
  Maqedonin dhe Malin e zi
  Letrare = Ky , Ai , Ajo , Ato ,
  Ose , une , ti , ai , ajo , ne , ju ,ata , ato.

  Pikesimet mbi germen (E,e) nuk i kam vendosur , sepse me mungojn ne tastiere
  Vendosja e "q" perpara peremrit ne rastin e Veriut apo e "nj" ne rastin e Shqiperise se mesme(une qe jam nga e mesmja, them: ky, ai. kjo, ato), ka per synim perpikesimin e objektit ne fjale, prandaj nuk jane te njejtet peremra!!!!!
  qaji=njai= ja+ai=>pikerisht ai......e me radhe....!!!!
  "kyna, aina"=> lakim dialektor i peremrit.....
  Ndryshuar pr her t fundit nga jarigas : 20-05-2010 m 01:34
  Jarigas

 19. #319
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  46
  Postime
  5,391
  Faleminderit
  392
  246 falenderime n 210 postime
  [QUOTE=-BATO-;2678490]
  Ky sht rregull i koks tnde. Fjalt e huaja q prmban fjalori, jan t shqipruara.
  Si ta lexojn ata q nuk din gjuh t huaj, chatoj apo atoj?
  Si e shqiptojne ata qe nuk dine gjuhe te huaj:"Lenin"????"Beethoven"???
  Kmbngul kot. Meq ti nuk shkon dot tek fjalori, po e sjell un fjalorin ktu q t msosh se far jan ia dhe ja:
  IA
  .... Sia kam frikn. Sia fal gabimet.....
  Po ti, verteti shqipton ndryshe:"s'ia" dhe "s'ja"!!!!!!!!
  T thash q, fjala mbas sht m e vjetr dhe nuk prdoret shum. sht e panevojshme q t kemi dy, edhe sipas edhe simbas. Gjuha letrare duhet t jet sa m e thjesht, jo ta ndrlikojm e t shtojm fjal t panevojshme.
  Teori e bukur kjo....t'i fshijme nga perdorimi fjalet e vjetra shqip, se keshtu zbukurohet gjuha!!!!
  Varferimi i gjuhes na qenka zbukurim.....hajde Bato, hajde...!!!!!
  Un e shkrova "do t'ju lutesha", ndrsa "do t'ju lusja" sht gabim. M gjej nj shmbull nga gramatika ose fjalori ku shkruhet "do t'ju lusja".
  Bato!
  Cila eshte veta e pare deftore e foljes "me lut" ose sipas "rregullores", "te lutem"???
  Shkruhet padia dhe jo padija. Msoje edhe kt fjal, se nuk e dike.
  .."dike" apo "ditke"????
  "padia" dhe "padija", shqiptohen njesoj dhe per kete, edhe mund te shkruhen njesoj!!!!
  Jarigas

 20. #320
  Gjurm n Pentagram ♪... Maska e symphony
  Antarsuar
  04-06-2009
  Vendndodhja
  N luginn e dashuris.
  Postime
  2,627
  Faleminderit
  48
  56 falenderime n 44 postime
  Mendoj se tek parafjalt pas dhe mbas luan rol dialekti i gjuhs toske dhe gege porse kan kuptimin e njjt t fjals. Prshembull, pas prdoret n dialektin e toskrishtes, ndrsa mbas n at t gegrishtes, sikurse prapa-mbrapa.
  Love has no limits

Faqja 16 prej 63 FillimFillim ... 6141516171826 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •