Close
Faqja 56 prej 63 FillimFillim ... 6465455565758 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1,101 deri 1,120 prej 1258
 1. #1101
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  13-01-2012
  Postime
  7
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  shkruhet "nuk kalon" apo "nuk kalon" ?

  tung si ja kaloni ,,,,
  kam nje dyshim ,,,,
  Psh kur themi : ai e kalon rrugen ,,, shkruhet keshtu apo ,,,
  sepse nje shok sdi si e permendem kete fjale dhe ai instiston qe fjala kalon shkruhet me "" kurse une them pa ""

  besoj do te marr pergjigje te sakte ,,,

 2. #1102
  i/e regjistruar Maska e Ermedin
  Antarsuar
  15-09-2010
  Postime
  782
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Arben,

  Mir e ke ti, pa - shkruhet.

 3. #1103
  i/e regjistruar Maska e kapllani
  Antarsuar
  11-06-2009
  Postime
  190
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Sami Hyseni Lexo Postimin
  Po pra, me ty jam Jarigas, ne duhet te dijme/mesojme se pari te shkruajme ne gjuhen shqipe, e pastaj (mundesisht) te mesojme ta shkruajm drejt. Mua me shume me pengon perdorimi i fjaleve te huaja ne vend te fjaleve tona, se sa mynyra, forma apo trajta e fjaleve.

  Ne rastin e Kapllanit, p.sh. me lart, per mendimin tim nuk ka fare rendesi, a duhet te shkruhet/thuhet shkurtera apo shkutra, kuptimi eshte i njejt-Shqip, ndersa problem, per mua eshte, te perdoret fjala "cinque" ne vend te "pese apo "komperative" ne vend te "krahasuese", e shume e shume fjale te tjera te huaja...
  asht e randesishme, sepse duhet me pase nji drejtshkrim te sakte...

 4. #1104
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-07-2010
  Postime
  51
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga -BATO- Lexo Postimin
  tigri, mos m thuej mue leri nazet, se sjam cuc un
  apo m ngatrron me vetin?

  qka osht puna me ty bre nieri?
  kaq keq t paskan zn krizat?
  kjo tem nuk osht pr me-me-me
  "Pr t thn t vrtetn, sht vshtir pr t br nj..."

  Sipas standardit t gjuhs shqipe, n kt fjali s'ka me-me-me,
  por ka ---------------...

  Ndoshta fajin e kan prt-prt-t e shpeshta!?

 5. #1105
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  46
  Postime
  5,391
  Faleminderit
  392
  246 falenderime n 210 postime
  Citim Postuar m par nga Ermedin Lexo Postimin
  N gjuhn e pastr shqipe nuk ka fjal "esht" e as "krejt". Mos shit shum mend, se s'kam para t'i blej!
  Gabim n t trija shtjet!
  N radh te par, nuk ka gjuh t pastr apo t pist shqipe, por vetm gjuh shqipe!
  N radh t dyt, n gjuhn shqipe, n t folmen korare, ekziston fjala "esht", ani se i imi qe vetem gabim shtypi!
  N radh t tret, je krejtsisht gabim pr sa i prket qnsis s fjals "krejt" n gjuhn shqipe!
  E s fundi, nuk t'i shes mendt e mija, por t'i jap falas......
  Ndryshuar pr her t fundit nga jarigas : 14-04-2012 m 04:54
  Jarigas

 6. #1106
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  46
  Postime
  5,391
  Faleminderit
  392
  246 falenderime n 210 postime
  Citim Postuar m par nga Sami Hyseni Lexo Postimin
  Po pra, me ty jam Jarigas, ne duhet te dijme/mesojme se pari te shkruajme ne gjuhen shqipe, e pastaj (mundesisht) te mesojme ta shkruajm drejt. Mua me shume me pengon perdorimi i fjaleve te huaja ne vend te fjaleve tona, se sa mynyra, forma apo trajta e fjaleve.
  Do t pajtohesha me ty nse do t ishte ne diskutim prparsia e problemeve ne gjuhn shqipe, por n rastin ton, bhet fjal pr temn e drejtshkrimit t gjuhs!
  Ne rastin e Kapllanit, p.sh. me lart, per mendimin tim nuk ka fare rendesi, a duhet te shkruhet/thuhet shkurtera apo shkutra, kuptimi eshte i njejt-Shqip, ndersa problem, per mua eshte, te perdoret fjala "cinque" ne vend te "pese apo "komperative" ne vend te "krahasuese", e shume e shume fjale te tjera te huaja...
  N drejtshkrim, edhe pozicioni i presjes n nj fjali, sht i rndsishm! Patjetr se problemi q shtroni ju, sht i drejt, por kjo nuk do t thot se duhet t lm mnjan drejtshkrimin!
  Jarigas

 7. #1107
  i/e regjistruar Maska e Ermedin
  Antarsuar
  15-09-2010
  Postime
  782
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Citim Postuar m par nga jarigas Lexo Postimin
  Gabim n t trija shtjet!
  N radh te par, nuk ka gjuh t pastr apo t pist shqipe, por vetm gjuh shqipe!

  N radh t dyt, n gjuhn shqipe, n t folmen korare, ekziston fjala "esht", ani se i imi qe vetem gabim shtypi!

  N radh t tret, je krejtsisht gabim pr sa i prket qnsis s fjals "krejt" n gjuhn shqipe!

  E s fundi, nuk t'i shes mendt e mija, por t'i jap falas...
  Nuk thash se ka gjuh t pastr n kuptimin e pastrtis, por t pastr nga fjalt e huaja e t paprzgjedhura - (ǝpɹɐpuɐʇs).

  N gjuhn e pastr (ǝpɹɐpuɐʇs) shqipe nuk przgjedhen fjalt e t folmeve.

  N gjuhn e pastr (ǝpɹɐpuɐʇs) shqipe ekziston fjala "plotsisht" e jo "krejtsisht".

  Edhe mendt i blej lir, por pa para si marr aspak, sepse nuk jan cilsore ato q jepen falas.


  Ndryshuar pr her t fundit nga Ermedin : 14-04-2012 m 09:55

 8. #1108
  i/e regjistruar Maska e kapllani
  Antarsuar
  11-06-2009
  Postime
  190
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Ermedin Lexo Postimin
  Nuk thash se ka gjuh t pastr n kuptimin e pastrtis, por t pastr nga fjalt e huaja e t paprzgjedhura - (ǝpɹɐpuɐʇs).

  N gjuhn e pastr (ǝpɹɐpuɐʇs) shqipe nuk przgjedhen fjalt e t folmeve.

  N gjuhn e pastr (ǝpɹɐpuɐʇs) shqipe ekziston fjala "plotsisht" e jo "krejtsisht".

  Edhe mendt i blej lir, por pa para si marr aspak, sepse nuk jan cilsore ato q jepen falas.


  Po te jap nji keshill: Lexo artikuj gazetash, romane, revista dhe te gjithe ata libra qe te bien ne duer, dhe do te shohesh se fjala "krejtsisht", jo vec se perdoret dendun ne te tana shkrime publike, por asht shenue edhe ne fjalor, si fjala "krejt".
  Nuk kuptoj, pse aq shume njerez po kane frike nga perdorimi i fjaleve te reja.

 9. #1109
  Perjashtuar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,419
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Citim Postuar m par nga Ermedin Lexo Postimin


  N gjuhn e pastr (ǝpɹɐpuɐʇs) shqipe ekziston fjala "plotsisht" e jo "krejtsisht".
  Nga fjalori shqip:


  KREJT
  I. ndajf.
  1. Plotsisht, trsisht, fare. Harroi krejt. U dogj
  krejt. Humbi krejt.
  2. Prdoret pr t shnuar nj shkall t lart t
  nj tipari cilsor q shprehet nga mbiemri ose nga
  ndajfolja; fare. Krejt i ri. Krejt i lagur. Krejt
  budalla. Krejt t ndryshme. Krejt afr.
  II. pakuf.
  1. Q t gjith, pa asnj prjashtim, tr. Krejt
  populli. Krejt vendi.
  2. Tr, gjith. Krejt lule (bar). Krejt uj.
  3. Prd. pj. Njsoj si dikush tjetr nga vetit fizike
  a morale, gjall, tr. Krejt i ati
  (e ma, i vllai).


  KREJTSISHT ndajf.
  Krejt; plotsisht, fare. Krejtsisht i ri (i vjetr).
  Krejtsisht t ndryshme.

 10. #1110
  i/e regjistruar Maska e kapllani
  Antarsuar
  11-06-2009
  Postime
  190
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga -BATO- Lexo Postimin
  Nga fjalori shqip:


  KREJT
  I. ndajf.
  1. Plotsisht, trsisht, fare. Harroi krejt. U dogj
  krejt. Humbi krejt.
  2. Prdoret pr t shnuar nj shkall t lart t
  nj tipari cilsor q shprehet nga mbiemri ose nga
  ndajfolja; fare. Krejt i ri. Krejt i lagur. Krejt
  budalla. Krejt t ndryshme. Krejt afr.
  II. pakuf.
  1. Q t gjith, pa asnj prjashtim, tr. Krejt
  populli. Krejt vendi.
  2. Tr, gjith. Krejt lule (bar). Krejt uj.
  3. Prd. pj. Njsoj si dikush tjetr nga vetit fizike
  a morale, gjall, tr. Krejt i ati
  (e ma, i vllai).


  KREJTSISHT ndajf.
  Krejt; plotsisht, fare. Krejtsisht i ri (i vjetr).
  Krejtsisht t ndryshme.
  Flm per mbeshtetjen Bato.

 11. #1111
  i/e regjistruar Maska e Ermedin
  Antarsuar
  15-09-2010
  Postime
  782
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Citim Postuar m par nga -BATO- Lexo Postimin
  Nga fjalori shqip:


  KREJT
  I. ndajf.
  1. Plotsisht, trsisht, fare. Harroi krejt. U dogj
  krejt. Humbi krejt.
  2. Prdoret pr t shnuar nj shkall t lart t
  nj tipari cilsor q shprehet nga mbiemri ose nga
  ndajfolja; fare. Krejt i ri. Krejt i lagur. Krejt
  budalla. Krejt t ndryshme. Krejt afr.
  II. pakuf.
  1. Q t gjith, pa asnj prjashtim, tr. Krejt
  populli. Krejt vendi.
  2. Tr, gjith. Krejt lule (bar). Krejt uj.
  3. Prd. pj. Njsoj si dikush tjetr nga vetit fizike
  a morale, gjall, tr. Krejt i ati
  (e ma, i vllai).


  KREJTSISHT ndajf.
  Krejt; plotsisht, fare. Krejtsisht i ri (i vjetr).
  Krejtsisht t ndryshme.
  Fjalor i kohs s komunizmit - e di! E di, por fjalori nuk sht pasqyr e gjuhs s pastr shqipe, sepse aty patjetr t sqarohen edhe fjalt e huaja (barbarizmat) dhe krahinorizmat!

  Sidoqoft, falnderit sepse ke t drejt q ekziston si fjal, por jo n gjuhn e pastr shqipe, sepse sht fjal dialektore (e t folmeve) - krahinorizm.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Ermedin : 14-04-2012 m 10:17

 12. #1112
  i/e regjistruar Maska e Ermedin
  Antarsuar
  15-09-2010
  Postime
  782
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Citim Postuar m par nga kapllani Lexo Postimin
  Po te jap nji keshill: Lexo artikuj gazetash, romane, revista dhe te gjithe ata libra qe te bien ne duer, dhe do te shohesh se fjala "krejtsisht", jo vec se perdoret dendun ne te tana shkrime publike, por asht shenue edhe ne fjalor, si fjala "krejt".
  Nuk kuptoj, pse aq shume njerez po kane frike nga perdorimi i fjaleve te reja.
  Kapllani,

  Mos e merr seriozisht bre burr se e di q ekziston si fjal,
  por "haheshim" (sulmoheshim shoqrisht) me Jarigasin.

  Falnderit e respekt, por me at sulmoheshim n form shakaje.

  Kalofsh mir dosti jem.

 13. #1113
  Perjashtuar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,419
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Citim Postuar m par nga jarigas Lexo Postimin
  E s fundi, nuk t'i shes mendt e mija, por t'i jap falas......
  mendt e mia

 14. #1114
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-07-2010
  Postime
  51
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga arsimtari Lexo Postimin
  "Pr t thn t vrtetn, sht vshtir pr t br nj..."

  Sipas standardit t gjuhs shqipe, n kt fjali s'ka me-me-me,
  por ka ---------------...
  Shikoni edhe shkrimin n:

  Citim Postuar m par nga arsimtari Lexo Postimin
  Prgjigjja ime ishte vetm nj kundrveprim ndaj mnyrs s pasjellshme t
  komunikimit...
  Premri "kush" prdoret pr t pyetur vetm pr
  njerz, por jo edhe pr fjali (shtaz, gjsende) t ndryshme!

  (Ky tekst nuk ndrlidhet me tekstin e mparshm pak m lart nga Bato.
  Prandaj mos t keqkuptohet si ofendim.)
  Ndryshuar pr her t fundit nga arsimtari : 15-04-2012 m 03:38

 15. #1115
  Perjashtuar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,419
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Citim Postuar m par nga arsimtari
  Premri "kush" prdoret pr t pyetur vetm pr
  njerz, por jo edhe pr fjali (shtaz, gjsende) t ndryshme!
  Sigurisht q "kush" prdoret vetm pr njerz.
  N shkrimet e mia serioze nuk do t gjesh asnj rast ku un ta kem prdorur gabim.

 16. #1116
  Perjashtuar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,419
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Citim Postuar m par nga Albo
  Pyetja tende eshte nje pyetje budallacke, dhe me e bukura eshte se ti nuk e kupton kete gje. Eshte njesoj si une te te pyes ty: Ku i gjete parate qe ndertove/bleve shtepine ku banon? Ose me mire akoma: Ku i gjete parate qe shkon ne universitetin ku studion? Ty mund te te duket si pyetje normale, por ne fakt nuk eshte aspak normale, pasi njerezit nuk te japin llogari ty se ku i gjejne parate qe i investojne per te blere nje shtepi apo per te shkolluar femijet. Pergjigjia qe do te merrje po te pyesje njerezit e thjeshte per keto gjera do te ishte: "Ik tutje or budall se nuk te jap llogari ty se si e fitoj buken e gojes apo jetoj jeten time."

  Tani ka njerez budallenj, qe kembengulin ne te tyren ka edhe njerez injorante. Dallimi mes budallait e injorantit eshte se budallai asnjehere nuk pyet per te mesuar, por pyet per te kembengulur ne budallallekun e tij, kurse injoranti pyet pasi nuk di dhe do te mesoje. Shpresoj qe ti te jesh injorant qe vertete do te mesosh, e jo nje cope budall i pandreqshem. Po te jap nje pergjigje per ate qe pyet.

  .......

  Albo

  http://www.forumishqiptar.com/showth...81#post3228281
  pyetja tnde -> pyetja jote

  Kam par q e bn shpesh kt gabim. Premri pronor tnde sht rasa kallzore e premrit pronor jote. Duhet thn pyetja jote dhe pyetjen tnde.

  budall -> budalla
  .
  Ndryshuar pr her t fundit nga -BATO- : 15-04-2012 m 09:13

 17. #1117
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  46
  Postime
  5,391
  Faleminderit
  392
  246 falenderime n 210 postime
  Citim Postuar m par nga -BATO- Lexo Postimin
  mendt e mia
  Ku i ke?!

  Drejt, Bato!
  Jarigas

 18. #1118
  Perjashtuar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,419
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Citim Postuar m par nga Fiori

  Sa me shume kalojne vitet aq me shume e kuptoj se nuk ka gje me te shtrenjte ne Bote se familja. Ne shoqerine e sotme koncepti i familjes ka marre ngjyra te shumellojta per shkak te 'globalizimit shoqeror' ndaj besoj ne kete 'gjullurdi' secili duhet te gjeje balancen dhe te krijoje nje rreth familjar qe i pershtatet dhe e ben te lumtur. Jam plotesisht e mendimit qe femija ka nevoje per nje nene dhe per nje baba, sepse secila pale ka influencat e tij por duhet pasur parasysh se rolet nuk mund te ndahen me gershere. Eshte dicka qe duhet te behet natyrshem.

  Nje nene qe i kushtohet 100% familjes, nuk mund te quhet e pa vlere, gjithsesi mendoj se ne kete mes ajo humb disi vetveten. Cdo prind ne fund te dites eshte nje individ me vete dhe si i tille duhet te vazhdoje te enderroje dhe te realizoje enderrat e tij paralel me detyrimet familjare. Nuk eshte e thene qe kjo te arrihet duke punuar por sidoqofte individualizmi duhet te explorohet ne nje lloj menyre. Femijet do te rriten nje dite dhe si prind per aq kohe sa i shikon mire ja ke arritur qellimit, por kjo nuk do te thote qe t'i vete te vdesesh' ne momentet kur femija rritet dhe largohet nga familja. Duhet pasur parasysh se dhe jo te gjithe kane enderrat e tyre apo egzistojne si njerez jashte guaskes se familjes. Ndaj e permend perseri se vendimet jetike nuk mund te priten me gershere.

  Personalisht pas lindjes se djalit i provova te dyja, qendrimin ne shtepi per dy tre muaj dhe punen. Edhe pse jam shume shtepiake dhe nuk besoj se dua gje tjeter ne Bote aq sa djalin, perseri nuk mund te qendroja dot 24/7 duke qene thjesht nene dhe grua. Ne fund te dites kur kthehem nga puna dhe kam zgjidhur dicka ketu, edhe pse sigurisht qe ankohem se ky dhe ai me ngriti nervat ndihem e plotesuar, pjese e shoqerise. Rolin si nene nuk e kam anashkuar aspak, sepse ato qe duhen bere duhen bere qofte ne pune apo shtepi. Ne kete mes ne ishim dhe me fat qe kemi prinder afer dhe na ndihmojne gjate dites me djalin, ndoshta po te mos ishim ne keto pozita do kishim bere dhe zgjedhje te tjera. Pra ndonjehere zgjidhja me e mire fatkeqsisht nuk eshte ne doren tone.

  Ne fund te dites shpresoj qe te gjithe te jene te lumtur me zgjedhjet qe kane bere ne jete. Ndersa atyre qe nuk jane ende prinder do ju lutesha mos shkruanin me tek ky nenforum. Dallohen me gisht ata qe nuk jane prinder sepse flasim akoma si kalamaj te llastuar me ideale dhe citime librash. Nuk ka me keq se nje dikush qe nuk i ka provuar kepucet tende te te mesoje si te ecesh ne to

  http://www.forumishqiptar.com/showth...13#post3371313
  Bot -> bot
  secila pal ka influencat e tij -> secila pal ka influencat e saj
  e pa vler -> e pavler
  ndrrat -> ndrrat
  explorohet -> eksplorohet
  ja ke arritur -> ia ke arritur
  egzistojn -> ekzistojn
  dy tre -> dy-tre
  do kishim -> do t kishim
  fatkeqsisht -> fatkeqsisht
  atyre do ju lutesha -> atyre do t'u lutesha
  kpuct tnde -> kpuct e tua (sht i njjti gabim si ai i Albos m lart)

 19. #1119
  i/e regjistruar Maska e Ke-ler
  Antarsuar
  16-04-2012
  Vendndodhja
  Bolonje
  Postime
  243
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Nejse,perdhunim qe i bejme ne gjuhes,nuk ma pret mendja t'ia bej ndonje popull tjeter.

 20. #1120
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-05-2006
  Postime
  3,354
  Faleminderit
  249
  46 falenderime n 39 postime
  Postuar m par nga -BATO-

  tigri, mos m thuej mue leri nazet, se sjam cuc un
  apo m ngatrron me vetin?

  qka osht puna me ty bre nieri?
  kaq keq t paskan zn krizat?
  kjo tem nuk osht pr me-me-me
  Bato ,me shkrin mua ti me kete gegrishten tende.Si duket paske hedhur sevdane me ndonje cik prej malesije.Lab qe te flasi gegerisht se si me duket ,sikur i merret goja .Me duhen dhe mua ca leksione ne gegerisht lol


Faqja 56 prej 63 FillimFillim ... 6465455565758 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •