Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Aldi1
    Anėtarėsuar
    30-09-2004
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    401

    Dy linja nga e njejta ISP?

    Pershendetje!

    Kam internet kafe me 12 pc dhe linjen e kam nga abisnet, mirpo eshte goxha e avashte linja dhe mendoj se nese mar dy linja nga e njejta ISP dmth te kem dy modema ne salle por te kem vetem nje swich me te cilin shperndaj internetin ne te gjith pc. A eshte e realizueshme kjo dhe a do mundem te kem shpejtesi me te mire?

    Faleminderit...!
    Aldi Shuli

  2. #2
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    30-06-2009
    Postime
    35
    Citim Postuar mė parė nga Aldi1 Lexo Postimin
    Pershendetje!

    Kam internet kafe me 12 pc dhe linjen e kam nga abisnet, mirpo eshte goxha e avashte linja dhe mendoj se nese mar dy linja nga e njejta ISP dmth te kem dy modema ne salle por te kem vetem nje swich me te cilin shperndaj internetin ne te gjith pc. A eshte e realizueshme kjo dhe a do mundem te kem shpejtesi me te mire?

    Faleminderit...!
    Jo Nuk ke per te patur Shpejtesi me te mire. Rrezikon qe te fusesh pc ne Conflict Ip sepse porta e hapur nga ana Abisnetit eshte vetem nje. Po mund te besh nje Kontrate tjeter qofte me kete firem qofte me firem tjeter per ti bere 2 linja por me nje te vetme eshte e njejta gje.

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-10-2007
    Postime
    833
    Mund te perdoresh Mikrotik ose Router me dy WAN per te bashkura linjat ne nje te vetme!

  4. #4
    Emathia Maska e MaDaBeR
    Anėtarėsuar
    20-05-2003
    Vendndodhja
    Nė ēdo vend ku ka jetė
    Postime
    5,321
    Idea e The Pathfinder eshte shume e mire, Mikrotik ben te mundur qe te bashkosh 2 linja nga e njejta ISP.

    Gjithashtu, mund te rishikosh kontraten aktuale dhe ti kerkosh kompanise shpejtesi me te madhe interneti.
    Pėr inad tė Djallit dhe Shqyptarėvet, Zoti ka me mbajtė Shqypninė mė kambė me nder e me lumni

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e Aldi1
    Anėtarėsuar
    30-09-2004
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    401
    ideja ime eshte qe te mar dhe nje linje tjeter nga e njejta isp se ketu ku jam vetem ajo me ofron sherbim dhe te perdorja njerin modem me default ip psh: 192.168.1.1 dhe tjetri 192.168.1.2 dhe gjysma e kompjuterave i jap 192.168.1.1 dhe pjesa tjeter i jap 192.168.1.2 si default gateway...
    nuk e di nese do kem problem me switchin po ti lidh te dy modemat ne te,dhe pervec kesaj a do me lidhen te gjitha lojrat qe kam ne rrjet nese nje kompjuter ka si default gateway 192.168.1.1 dhe tjetri ka 192.168.1.2????
    Faleminderit cuna
    Aldi Shuli

  6. #6
    Emathia Maska e MaDaBeR
    Anėtarėsuar
    20-05-2003
    Vendndodhja
    Nė ēdo vend ku ka jetė
    Postime
    5,321
    Aldi1, do te kesh shume probleme keshtu siē e mendon ti. Rruga me e mire per kete gje eshte nje nga ato qe te kam shpjeguar me lart. Mikrotik eshte shume e thjeshte per ta realizuar kete gje e gjithashtu ke dhe avantazhe te tjera po perdore mikrotik.
    Pėr inad tė Djallit dhe Shqyptarėvet, Zoti ka me mbajtė Shqypninė mė kambė me nder e me lumni

  7. #7
    [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
    Anėtarėsuar
    28-01-2003
    Vendndodhja
    New York City Haven on Earth
    Postime
    2,679
    Cfare probleme do kete me ate menyre? Jam shume kurjoz ta di. Ajo menyre nuk ka asnje pike shkeputje. Nese ajo setup'et ne saktesi nuk ka asnje pike difekti. Ne pune ne e perdorim te njejten gje per te kaluar 12 linja T1 nga nje godine ne godinen tjeter. Cdo linje e kalojme ne nje switch edhe kete switch e uplinkim me fiber nga nje godine ne tjeteren e ne godinen tjeter cdo rauter mer ip qe ne I caktojme. Pasi switch nuk ben asgje tjeter vetem se se lidh pasije me njeri tjetrin edhe routeri kete gje ben vetem ne nje menyre me te avancuar qe ben drejtimin e paketave. E njejta gj eshte edhe me mikrotik vetem se mikrotik eshte nje router I vetem ne kundeshtim me 2 routera qe ai do vendose.
    Asnje router qofte ky mikrotik nuk bashkon dy linja ne nje per shume arsye nje eshte adresimi I paketave por ca multi wan ben quhet segmentim pra ti cakton ne mikrotik se cilet ip do perdorin nje linje e cilet nje linje tjeter ose cilet protokole do perdorin nje linje e cilet nje linje tjeter ose cilet porta do perdorin nje linje e cilet porta nje linje tjeter. Menyre tjeter eshte backup line nese njera linje bie. Kete gje bejne edhe mbajtja e 2 routerave ne nje switch po kjo eshte me oldschool edhe me e thjeshte per tu bere po do pune per tu mirmbajtur.
    Ardi
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ardi_Pg_ID : 10-12-2009 mė 10:40
    Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
    N. H. Schwarzkopf

  8. #8
    Emathia Maska e MaDaBeR
    Anėtarėsuar
    20-05-2003
    Vendndodhja
    Nė ēdo vend ku ka jetė
    Postime
    5,321
    Ardo, ashtu si thote ky, qe nje pjese e PC te kene defult getway 192.168.1.1 ndersa pjesa tjeter 192.168.1.2 nuk besoj se do lidhen PC me getway te ndryshem.
    Pėr inad tė Djallit dhe Shqyptarėvet, Zoti ka me mbajtė Shqypninė mė kambė me nder e me lumni

  9. #9
    [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
    Anėtarėsuar
    28-01-2003
    Vendndodhja
    New York City Haven on Earth
    Postime
    2,679
    Si nuk mund te lidhen PC me gateway te ndryshme ?

    une jam PC1 kerkoj faqen www.google.com gateway ime eshte x.x.x.2 kush eshte kjo paisje
    Ngrihet Routeri thote me vjen keq une jam x.x.x.1 nuk e pranoj kete kerkese
    Kujtohet Router 2 e thote dale se une jam x.x.x.2 ma jep mua kete informacjon se ja coj une www.google.com ... si e ke adresen ti qe te te kthej pergjigje .... x.x.x.10....PC1 ja ku e ke informacjonin e kerkuar nga www.google.com

    kete gje ben edhe PC 2 i cili ka gateway x.x.x.1.

    Ketu ka disa gjera qe nuk duhen psh ... DNS Servera te ndryshem, Nuk lejohet DHCP te perdoret ne te dy routerat, nuk duhen lidhur te dy Routerat me njeri tjetrin por vetem nepermjet nje switch. etj etj etj.


    Ardi
    Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
    N. H. Schwarzkopf

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •