Close
Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 98
 1. #21
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Ne qoftse ky nazar mehmeti ka dhn kt shum parash per kosoven gjat luftes bravo i qoft ktij njeriu

 2. #22
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Gjat gjith historis shqiptare neper rrrmuja e luftra rastin e shfrytzuan q t przihen
  neper vrapime per te marr tiomonin edhe larrierist te pa ndjenja kombtare por vetem per qeshtje personale lavdije dhe pushteti si dhe poashtu edhe disa njerz antikombtar
  Biznesmenet disa edhe dhan kontribut por ka pasur edhe keqperdorime sepse nuk ka pasur rregullla te forta strukte te deshmive .
  Siaspora e gjor qe ishte ne rrolin siq konsiderohej nga disa pisa vetem si nje lope per
  tu m,jelur ndersa sot e qesin nga rdhet e qdo merite ata ishin vetem per tu mjelur dhe shfrytzuar dhe nuk merrej dot me mende se kjo ishte ne fakt ashtu siq po shifet dhe po deshmohet:

 3. #23
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga Enii Lexo Postimin
  Kush jan n t vrtet biznesment shqiptar

  mafiosa ...

  --------------------
  N q kuptim ti thua mafioza dhe si e deshmon e detalizon me fakte ket -
  dihet se format e pasurimit ne sistemine eger feudalo qifligaro kapitalist te pa mshir imponohen forma te ndryshme te pasurimit qe vet sistemi i shoqerise dhe i qdo shteti qe po ashtu quhet demokratik por ne fakt kjo nuk esht demokraci por qifligarizem rend dhe sistem faraonesh vetem forma esht ma moderne

 4. #24
  Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
  Antarsuar
  04-11-2002
  Postime
  5,104
  Faleminderit
  2
  34 falenderime n 31 postime
  Ti duhet ta lesh barin urgjentisht plako... je shume shume shuuuuume rende.

 5. #25
  Perjashtuar
  Antarsuar
  13-09-2009
  Vendndodhja
  zrich.swiss
  Postime
  1,190
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Citim Postuar m par nga GENCI_99 Lexo Postimin
  Nje nga biznismenet shqiptar te Amerikes qe ka dhene kontribut te madh per luften e Kosoves eshte >Nazar Mehmeti, nuk besoj se dikush ne Kosove ka ndegjuar per kete njeri edhe pse dha 1MILION DOLLAR per UCK-ne,
  Nazar Mehmeti
  Banor i shtetit te pasur amerikan te Teksasit, Nazar Mehmeti eshte
  perfaqesues i shqiptareve te ish Jugosllavise qe u transferuan ne SHBA ne
  vitet '60 - te. I lindur ne Prespe, ai u vendos ne SHBA ne nje moshe te re,
  duke arritur qe ne tre dhjete vjecare te behet nje nga shqiptaret me te
  pasur te kontinentit te ri. Pronar restorantesh dhe klubesh nate ne shtetin
  jugor, ka qene gjithmone dhe nje pjestar aktiv i komunitetit. Gjate luftes se pranveres 1999 me Kosove ai ishte i vetmi qe dhuroi 1 milion USD. Shtypi shqiptar i Maqedonise nuk ka harruar te shenoje ne dy vitet e fundit se nje shifer te konsiderueshme ai ka dhene edhe per Universitetin e Tetoves.
  ja edhe nje shqiptar i sukseshem, qe pritet ende me shume te tregoj suksesin e tij ne Amerike ne te ardhmen Ricard Lukaj

  I panjohur deri pak kohe me pare, Ricard Lukaj eshte ylli i ri i komunitetit
  shqiptar ne Nju Jork. Ne fare pak muaj ai ka arritur gjithcka mund te
  arrihej ne nje jete dhe mbi te gjitha kur sapo ka mbushur 31 vjec. Lukaj
  eshte modeli tipik i amerikanit te suksesshem te shekullit te XXI. Eshte
  bere milioner pa mbushur 31 vjec; ka njohur nje sukses te padiskutueshem ne nje nga firmat me te medha amerikane te konsulitimit dhe investimeve; fotoja e tij eshte botuar ne kopertinen e njeres prej revistave me te medha financiare "Investment Dealers' Digest"; eshte zgjedhur Kryetar i shoqates me te madhe te diaspores, Keshilli Kombetar Shqiptaro - Amerikan; eshte martuar ne qershor ne nje dasem luksoze, shpenzimet e te ciles kane befasuar shume vete ne qytetin e luksit; banon ne nje shtepi dhe nje apartament luksoz dhe nuk e ka pasur problem qe si bonus nga kompania e tij te marre disa kohe me pare nje shifer prej 5 milione dollaresh.

  Por sukseset marramendese qe ka arritur ne dhjete vjet nuk e fshehin dot
  femijerine e tij te veshtire. I ftohte ne marredheniet me shtypin, Lukaj i
  ka dhene sidoqofte nje material interesant mbi jeten e tij Kryeredatorit te
  "Illyrias" se Nju Jorkut, Vehbi Bajrami. Ka lindur ne vitin 1969 ne nje kamp refugjatesh ne Itali, nga nje familje qe ishte larguar prej Malit te Zi. Tre vjecar erdhi ne Amerike dhe per shume vite banoi ne nje zone te ashper te Manhatanit. Duket se djali i ri kishte zgjedhur rruge tjeter nga ajo qe besonin prinderit e tij. Mbaroi te gjitha hallkat e shkollimit me rezultate befasuese dhe 21 vjecar u diplomua per ekonomi dhe finance ne NY University. Dhjete vjet me pare filloi te punoje per "Bear Stearns", nje kompani 75 vjecare amerikane e konsultimit.
  Ne fillimet e tij Lukaj kerkoi te ndihmoje Shqiperine. Kryeministri Meksi vizitoi nje here zyren e tij, por pas kesaj, gjithe vemendja e tij ngeli jetime. Kompania u orientua ne Rusi ku me sa duket pati fat. Lukaj eshte aktualisht nje nga njerezit me te rendesishem te saj dhe duket se fama e tij sapo ka filluar. Fati do ta ndjeke pas kete djale 31 vjecar, qe me shume se kushdo tjeter po behet misherues i suksesit
  te vjeter amerikan, ne shekullin e ri. >http://www.islandconnections.com/edit/lukaj.htm


  Qfare thue ti ore po si skemi ndegjuare per Nazar Mehmetin nga prespa e maqedonise i cili gjate luftes ne kosove vetem ne nje tubim mbledhje fondesh per ndihme kosoves dhe UCK se dha 1 milione dollare ..

  Po ashtu eshte edhe nje nga finansuesit e luftes ne Maqedoni

 6. #26
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Antarsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime n 21 postime
  Citim Postuar m par nga Brari Lexo Postimin
  krejt i besoj cka po thue o genc.. por kam nje arsye me pyet se a jan perdor mir kto para apo jan vjedh nga mashtruesit.

  kur shikon kte video te lind ky shqetsim.
  ku i gjejn kto miliona kta persona qe japin e marrin me shuma kaq te habitshme.
  jam milioner thot ky faruki.
  nuk e ka fjalen per qindarka te shqiperise por per miliona euro sepse ne kosove perdoret euro si monedh e shtetit.

  a mkupton or goldian shkodrani..

  http://www.youtube.com/watch?v=dJrQwnFYer4
  Pavarsisht, se cfar eshte fol per rastin e fundit, ne te cilen eshte permend emri i ketij biznismeni, qe padyshim e njof mire personalisht, e verteta eshte ndryshe.

  Ky Fahredin Gashi, pasurin e tij kryesisht e ka te bazuar ne shit-blerje te patundshmerive dhe tash eshte perfaqesusi kryesore per kosove i armatures dhe i disa mallrave te ndertimtaris.

  Eshte partner kryesore me nje poashtu miliarder (nuk jam i sgurt per kete) nga shkupi qe quhet Nuhi, qe mbiemrin nuk ja di.


  Une nuk perjashtoj mundesin qe te ket biznesmen te pasururuar ne menyra te paligjshme, mirpo une poashtu besoj se Biznesmenet jan persona me karakteristika te lindura, qe as shkolla dhe as intelegjenca nuk i kryen pune, por thjesht e kan nje aftesi te lindur qe te jen gjithmon te paraja, nuk mundet te behet qdo kush biznesmen i suksesshem, thjesht edhe nese mund ti kemi parat e tyre.

  Eshte ajo thenja: "Leht eshte ta mbash paran ne dore, mirpo veshtire eshte te menagjosh me t"

  Keshtu qe disi puna e biznesmeneve te suksesshem,eshte aq enigmatike, sa qe veshtire eshte ta definosh filozofin e tyre me vetem nje thenje.
  "Idea sht Kshilltari m i mir i Veprs"

 7. #27
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Gjat gjith historis shqiptare neper rrrmuja e luftra rastin e shfrytzuan q t przihen neper vrapime postesh
  per te marr tiomonin edhe karrierist te pa ndjenja kombtare por vetem per qeshtje personale lavdije dhe pushteti si dhe poashtu edhe disa njerz antikombtar
  POR Biznesmenet disa edhe dhan kontribut por ka pasur edhe keqperdorime sepse nuk ka pasur rregullla te forta strikte te deshmive te dhenjes se parave .
  Diaspora e gjor qe ishte ne rrolin siq konsiderohej nga disa pisa vetem si nje lope per per tu mjelur
  ndersa sot e qesin jasht e largojne nga radhet e qdo merite , ata ishin vetem sa per tu mjelur dhe shfrytzuar u perdoren nje kohe me lajka dhe nuk merrej dot me mende se kjo ishte ne fakt ,ashtu siq po shifet dhe po deshmohet
  ne keto kohra te tmerrshme mosmirnjohese diaspora tmerrsisht u la pas dore nga qeveria shqiptare ne te dy anete kufirit por qeveria e kosoves edhe me keq edhe ma indiferente sillet ndaj diaspores s e vet se sa ajo e shqiperise

 8. #28
  Perjashtuar
  Antarsuar
  13-09-2009
  Vendndodhja
  zrich.swiss
  Postime
  1,190
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Lista e Miliarderve dhe multi milionerve kosovare ne DISAPORE


  Behgjet Pacolli - Zvicerr
  Htem Ramadani - Sloveni
  Vllezrit Osmani Burim Osmani -Gjermani
  Hari Bajraktari -USA
  Xhim Xhema - USA
  Vllezrit Kolaj - Kole kolaj -USA
  Florin Krasniqi - USA

  Ramiz Tafilaj - USA Dubaij
  Remzi Ejupi - Gjermani
  Gjergj Berisha - Gjermani
  Fehmi Fetahi - Zvicerr
  Isni Jemini - Zvicerr
  Simone Kuzhnini - Kroaci

  Naser Kelmendi - bosne- Sarajeve
  Mustafa Bajrami - Dubaj
  Hajdine Sejdia - Abu Dhabi - Dubaij
  Vlezrit viqa Gjermani (Ilmi Viqa www.awr-abbruch.de/ )  Keta jane vetem disa nga miliarderet dhe multi milionert kosovare ne bote pa llogaritur miliardert dhe multi milioneret ne kosove ..

  Ka edhe shume te tjere ne zvicerr gjermani austri suedi danimarke belgjike norvegji holande amerike e te mose flasim per turqi .
  Ka edhe shume te tjere ne sloveni kroaci bosne Japoni ku per momentin nuk po me kujtohen emrate ..
  Eshte edhe nje biznesmene shume i forte nga gjakova ne lugano te zvicrres pronare i fabrikes e cila i prodhone te gjithe bankomatet e bankave me te fuqishme ne bote ndoshta dikushe ja dine emrine per momentin nuk po me kujtohet emri i tij
  Ndryshuar pr her t fundit nga drifilon : 14-12-2009 m 15:09

 9. #29
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Ja se si flasin ne kosov per miliona euro thua se flasin per dis a gogla dushku
  biznesmeni shqiptar nga kosova fahredin gashi tha para gazetarit baton hagjiu se 150000 euro
  qe ja kishte borgj Nazim Bllaca nuk ishin shume e madhe per te a nuk do ishte me mire qe ato para ti sponzorizonte ne libra te autorve shqiptar


  ndersa autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi tri her i denuar politik nuk ka para
  per te botuar nji liber me vargje shqiptare

  ,krahasoni keta tash dhe keto absurde

  se kush jan biznesmenet tane qe askujt as magjen nuk ja kan hapur per miell
  e ndihma ndonji te varfri as nuk kan dhene as nji ndihme per familjet e deshmoreve -

  keta gjaksor te pa ndjenja njerzore nuk sponzorizojne as nje liber te shqiptarve
  as nuk ju bjen nder mend per familjet e varfra qe po e varin vetveten ne litare nga varfria

  ndersa familjet e deshmorve kan mbetur n e mjerime e nuk kujtohen nji thes miell me ua dergua kalmajve te deshmorve as ish te burgosurve politik qe mbajten burgje te gjata dhe jan semure rend e jan te pa aft per pune shumica vuajn nga veshkat te ftofur neper betone e qelija te prishur nga mushkrite dhe nuk ua hap kush deren
  e as nuk mendojn nje liber te autorve shqiptar ta spoonzorizojn kush jan keta triliarder
  dhe nga i marrin triliardat shqiptaret po bejn qudira popull qe po befson boten
  ka njerz qe kan para q ete mbulojn token me to sepse ata flasin per miliona por jam i bindur se mshefin triliarda sepse askurr ketyre njerzve nuk ju besohet as nga i marrin parat e sa i kan e ku i mshefin as se kush jan

  Merreni me mend se ne qfar mjerimi i ln njerzt e artit e te librit e te shkrimeve si dhe si i injorojne te burgosurit politik e familjet e deshmorve dhe shkrimtart e mjere te varfer qe jan njerzit me te pa djallzuar te kombit e qe nuk vjedhin nuk bejn krime
  sepse e kan ndergjegjen e kulluar

  Skandalet dhe vrasjet qe po ndodhin te shqiptart ne shqiperi e ne kosove po e qudisin boten nje vend i vogel ne europe por me ngjarje te mdha

 10. #30
  Perjashtuar
  Antarsuar
  13-09-2009
  Vendndodhja
  zrich.swiss
  Postime
  1,190
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Citim Postuar m par nga angert Lexo Postimin
  Ja se si flasin ne kosov per miliona euro thua se flasin per dis a gogla dushku
  biznesmeni shqiptar nga kosova fahredin gashi tha para gazetarit baton hagjiu se 150000 euro
  qe ja kishte borgj Nazim Bllaca nuk ishin shume e madhe per te a nuk do ishte me mire qe ato para ti sponzorizonte ne libra te autorve shqiptar


  ndersa autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi tri her i denuar politik nuk ka para
  per te botuar nji liber me vargje shqiptare

  ,krahasoni keta tash dhe keto absurde

  se kush jan biznesmenet tane qe askujt as magjen nuk ja kan hapur per miell
  e ndihma ndonji te varfri as nuk kan dhene as nji ndihme per familjet e deshmoreve -

  keta gjaksor te pa ndjenja njerzore nuk sponzorizojne as nje liber te shqiptarve
  as nuk ju bjen nder mend per familjet e varfra qe po e varin vetveten ne litare nga varfria

  ndersa familjet e deshmorve kan mbetur n e mjerime e nuk kujtohen nji thes miell me ua dergua kalmajve te deshmorve as ish te burgosurve politik qe mbajten burgje te gjata dhe jan semure rend e jan te pa aft per pune shumica vuajn nga veshkat te ftofur neper betone e qelija te prishur nga mushkrite dhe nuk ua hap kush deren
  e as nuk mendojn nje liber te autorve shqiptar ta spoonzorizojn kush jan keta triliarder
  dhe nga i marrin triliardat shqiptaret po bejn qudira popull qe po befson boten
  ka njerz qe kan para q ete mbulojn token me to sepse ata flasin per miliona por jam i bindur se mshefin triliarda sepse askurr ketyre njerzve nuk ju besohet as nga i marrin parat e sa i kan e ku i mshefin as se kush jan

  Merreni me mend se ne qfar mjerimi i ln njerzt e artit e te librit e te shkrimeve si dhe si i injorojne te burgosurit politik e familjet e deshmorve dhe shkrimtart e mjere te varfer qe jan njerzit me te pa djallzuar te kombit e qe nuk vjedhin nuk bejn krime
  sepse e kan ndergjegjen e kulluar

  Skandalet dhe vrasjet qe po ndodhin te shqiptart ne shqiperi e ne kosove po e qudisin boten nje vend i vogel ne europe por me ngjarje te mdha


  Deri dikund ke te dreijt por e ke fryre pakez si shume ka edhe biznesmene te ndergjegjshem e humane ..

  Po lereni kete Fahredin Gashi po kushe eshte ky ore ky eshte me siguri ndonje profiter i luftes bashkpuntore i serbise po kush e njefe kete se kategori e lehte eshte ky matrapaze

 11. #31
  Perjashtuar
  Antarsuar
  13-09-2009
  Vendndodhja
  zrich.swiss
  Postime
  1,190
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Edhe diqka ju mendoni se biznesmenet shqiptare jane nenatereza Apo mendoni se biznesmenet shqiptare duhet te bejne biznese vetem me PAPEN dhe vatikanin Per qka jame i sigurte se do ta benin me deshire po ja qe PAPA nuk merret me biznese

 12. #32
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga drifilon Lexo Postimin
  Lista e Miliarderve dhe multi milionerve kosovare ne DISAPORE


  Behgjet Pacolli - Zvicerr
  Htem Ramadani - Sloveni
  Vllezrit Osmani Burim Osmani -Gjermani
  Hari Bajraktari -USA
  Xhim Xhema - USA
  Vllezrit Kolaj - Kole kolaj -USA
  Florin Krasniqi - USA

  Ramiz Tafilaj - USA Dubaij
  Remzi Ejupi - Gjermani
  Gjergj Berisha - Gjermani
  Fehmi Fetahi - Zvicerr
  Isni Jemini - Zvicerr
  Simone Kuzhnini - Kroaci

  Naser Kelmendi - bosne- Sarajeve
  Mustafa Bajrami - Dubaj
  Hajdine Sejdia - Abu Dhabi - Dubaij
  Vlezrit viqa Gjermani (Ilmi Viqa www.awr-abbruch.de/ )  Keta jane vetem disa nga miliarderet dhe multi milionert kosovare ne bote pa llogaritur miliardert dhe multi milioneret ne kosove ..

  Ka edhe shume te tjere ne zvicerr gjermani austri suedi danimarke belgjike norvegji holande amerike e te mose flasim per turqi .
  Ka edhe shume te tjere ne sloveni kroaci bosne Japoni ku per momentin nuk po me kujtohen emrate ..
  Eshte edhe nje biznesmene shume i forte nga gjakova ne lugano te zvicrres pronare i fabrikes e cila i prodhone te gjithe bankomatet e bankave me te fuqishme ne bote ndoshta dikushe ja dine emrine per momentin nuk po me kujtohet emri i tij  -------------------

  Njiher ja kam degjuar emrin ketij njeriu por kam harruar jan b shum
  dhe esht veshtir ti mbash ne mend te gjtih
  por me kujtohet mua me ka thene nje biznesmen shqiptar njiher
  me thot ka aq shum biznesmen dhe njerz te pasur shqiptar sa qe as per se afermi nuk jan zbulur sepse mediat nuk kan arrit feri te ata dhe ata vet bnuk kan shfaqur ndonje intresim qe te zbulohen per arsye se nuk duan per shkak
  sepse e shofin pa mundesine nga politika per te investuar ne atdhe dhe per te be diqka duke qen se situata shqiptare esht komplikim esht e tille mjerane
  prandaj ata heshtindhe shikojn punen etyre e kan kapitalin etyre por nuk e prezentojn nuk flasin nuk e di kush por jan bizesmen edhe me te fuqishem dhe me te pasur
  se keta q e njihen publikisht prandaj nuk tregohen per shkak se politika shqiptare u talle me biznesmenet dhe i deshti vetemper interresa
  te vetat , por jo per interesa kombtare te popullit e te zhvillimit t e kombit e te shtetit pikrisht ketu qendrojne shkaqe t pse shum biznesmenve nuk ju intereson afersia dhe prezantimi ata rrijn anash por kan pasuri dhe mund ta zhvillpjn atdheun e ti punsojn njerzt ne atdhe por jan te zhgenyjer nga politika

 13. #33
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Vendimi i gjykats s Hamburgut pr dy vllezrit nga Kosova, Burim dhe Bashkim Osmanit ishte befasues: Lirim me kaucion dhe detyrim i paraqitjeve t rregullta. Burim Osmani duhet t paguaj nj kaucion prej nj milion, ndrsa vllai i tij Bashkimi 900.000 eurosh. T dy vllezrit duhet t'i dorzojn t gjitha dokumentet e udhtimit dhe t lajmrohen n polici do t mart dhe t premte.

  Parashikohej dnimi i dy vllezrve nga Kosova me gati gjasht dhe katr vjet burg, por pas pagess s kaucioneve t larta ata fillimisht jan t lir.

  Burim Osmani u largua nga gjykata me bashkshorten pr dore, por me nj disponim t keq, duke shar gazetart n afrsi. Vllai i tij Bashkimi i fajson mediat pr vendimin e shqiptuar: "Vendimi sht marr nn presionin e mediave dhe politiks. Ata i kan nisur t gjitha."

  T dnuarit dhe avokatt e tyre nuk kan treguar mirkuptim pr dnimet me burg prej gati gjasht dhe katr vjet. Avokati i Burimit thot se sa i prket keqprdorimeve, thuhet se ai ka marr kredi pa garanca t duhura. "sht gj e re q tani t dnohen edhe kredit dhe garancit e kredimarrsve. Ky sht nj vendim i marr, n kuptimin e plot t fjals." Avokati Tomas Flivie thot se procesi do t vazhdoj. "Ne do t krkojm revizion, sepse jemi t bindur q nj vendim i till nuk qndron."

  Nga ana tjetr, prokuroria sht e bindur se vllezrit Osmani s bashku me nj politikan dhe avokatin e tyre kan br pun ilegale. Osmant kan marr kredi n vlera prej miliona eurosh, pr blerjen e imobilieve n Hamburg, Hanover dhe Kroaci, pa pasur garancit e duhura. Qllimi ishte pasurimi i prbashkt.

  Gjykata mendon se fjala sht pr keqprdorime dhe mashtrime. Kryesuesi i gjykats tha se jan konfirmuar shum prej akuzave t prokuroris. Prokurori Karsten Vegeris sht i knaqur. "Sa i prket prokuroris, mund t jemi shum t knaqur, sepse dnimi sht i afrt me krkesat tona. Ky sht nj sukses jo vetm pr prokurorin, por edhe organet me t cilat kemi bashkpunuar. "


  Gjykatsi bri t ditur se akuzat pr kriminalitetin e organizuar nuk jan konfirmuar. Pr shkak t revizionit, familja Osmani dhe pasuria e tyre edhe m tej do t jen n qendr t vmendjes s mediave. Mbrojtja ka paralajmruar se do t apeloj ndaj vendimeve.

 14. #34
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  kur esht fjala per shqiptar dhe per te ndalur mirqenjen e tyre dhe luften qe bejne shqiptart
  kunder varfrise dhe mejrimit e skamjes qe na e shemtoj jeten

  edhe pse nuk di ne detale t te vllezrit osmani po e them hapur se europa e ka nji far
  tendence dhe gjlozije ndaj shqiptarve q e menjiher shifet dhe reagon kur shqiptaret duan sa do pak te ngriten dhe te perparojn sa do pak ne civilizim ka zmadhime dhe zhurma te mediave te cilat jan media te poshtra qe gjrat aq shum i fryjne sidomos kunder shqiptarve ky lloj sadizmi dhe veprimi antishqiptare duhet te kundershtohet ne europe me peticione dhe shkrime kudo ket e kam vrjtur nga pervoja ime rreth tridhjet vjeqare te qendrimit ne europe europa ka shum gjelozi dhe paragjykime ndaj shqiptarve ,
  dhe kjo shifej gjithnji ne prezantiminqe e ajo bente ne media ku dilte kisha gjamija pastaj gomaret dhe disa njerz te shemtuar qe filmoheshin neper qoshe jevgjit qe
  paraqiteshin si shqiptar para publikut europian mendoj s eme vite ka pasur tendenca
  se edhe ne rastin e behgjet pacollit kishte shum fryrje te mediave europiane
  dhe poshtersi propagande me qka deshmoohet se europa na do ne si sklelver dhe te varfer te mjere dhe per toke qe te tallet me ne siq esht tallur neper shekuj duke na i leshuar qakajt sllav e grek ne shpine europa duhet ti ndrroj sjelljet me ne ajo esht deshmuar edhe kunder zotesise se judejve gjat historise ku judet ne europe u sakatosen dhe u diskriminuan ne te gjitha drejtimet edhe pse u deshmuan si rrace gjeniale per pasuri biznese fizke kimi dituri filozofi e shum e shum drejtime
  mendoj se europa ndaj shqiptarit esht menjiher e ndjeshme shifej se si gjat luftes se kosves i lejonte masakrat dhunimet e femrave nga serbet dhe i bente bisht intervenimit
  ushtarak vetem nderhyrje e fuqishme e amerikes i beri te ndryshojne perndryshe europa
  nuk esht per ata qe shqiptaret te ngriten ne nivelin e lartesive qe te jen te aft te pasurohen
  dhe ti bejne balle sllaveve e grekve .
  Europa na do nen kembet e sllaveve e grekve na do te varfer por kur hrushqovi deshi ti vendosi bazat raketore ne vlore europa dridhej i dridheshin gjunjet sepse raketat do te ktheheshin me kokha kah europa prandaj i them i europes te mos i ngacmoj shqiptart e pasur dhe shqiptart ne pergjithsi sepse garancioni me i madh i europes jan shqiptart
  por shifet te europanet njifar tendence antishqiptare ndrsa ne europe behen skandale
  keqperdorimesh mafioze me triliarda dhe heshten
  heshten edhe nga mediat epolitika gjygjet e gjithqka ndersa per shqiptarin menjiher prite aferen mediat si qakajt dhe zmadhime
  propaganda ma teper se gjysm,a me genjeshtra e shtrembrime dezinformime
  mediat europiane jan shum perdredhare dhe llafazane ne disa raste por ku ato duan ndersa ku nuk duan ato shkruajn ndryshe te shqiptaret mediat europiane jan shum tendencioze dhe ne ratsin e shqiptarve mediave europiane shum pak ose hiq nuk ju besoj

 15. #35
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Dnohen vllezrit Osmani n Hamburg


  Gjykata themelore e Hamburgut n Gjermani dnoi vllezrit Osmani pr vepr penale mashtrim me milion euro me gati 10 vjet burgim.

  Bashkim Osmanin me gati 6 vite burgim dhe Burim Osmanin me 3 vjet e 9 muaj burgim.

  Gjykata e dnoi Bashkim Osmanin (44) me pes vjet e njmbdhjet muaj burg, ndrsa vllain e tij Burimin, pr shkak t ndihmess pr veprn penale “mashtrim”, me tre vjet e nnt muaj burgim.

  Kto vendime, gjykatsi Marc Tully i argumentoi me dshmit e Prokuroris, t cilat i vlersoi si “plotsisht t sakta”. Por, q t dy t dnuarit e lshuan salln e gjykats si perosna t lir, pasi q pr ta ishte paguar nj kaucion, pr Bashkimin prej 900.000 euro, ndrsa pr Burimin, nj kaucion prej 1 milion eurove

  Gjykata themelore e Hamburgut n Gjermani, ka sjell m n fund vendim lidhur me procesin gjyqsor q u zhvillua ndaj vllezrve Bashkim dhe Burim Osmani. Gjat plot shtat muajve t procesit, gjykata n fjal vendosi q vllezrit Osmani t’i dnoj me burgim, pr shkak t akuzs pr mashtrim t miliona eurove.

  sa e sa triliarda ne emer te kredive kan humbur ne europe dhe asnjiher nuk jan gjendur
  por kan humbur pa gjurme ndersa te vllezrit osmani thuhet se kan marr kredi pa garancion per qfar garancioni flitet ktu po garancionet e sa e s akredidorve ku jan
  ka sa e s a raste q ekan marra para pa hesap

  nuk kan paguar rrogat e puntorve dhe i kan mbyll gjoja firmat dhe i kan qit ne emer te dikuj tjeter
  europa ndaj njerzve te vet heshte ndeersa per shqiptarin menjiher urraaaa ne sulm e ne media
  me plot propaganda


  me qindra firma ne europe nga erupianet ka qe hapeshin e mbylleshin gjoja por kalonin ne emer te tjeter kuj,

  ne emer te nji personi tjeter a e kishte veshtir shteti dhe prokuroria te bente hetimet se si u kalua ne emer te tjetrit
  dhe te gjitha humbjet mbulloheshin me at arsyetim se firma tash ma nuk esht e atij personi e ka tjeter kush
  dhe personi qe shkaktoj skandalin nukesht ma ose esht ne ndihme sociale nuk ka para per te paguar
  aspak prokuroria nuk ekishte te veshtire ta gjente e ta denonte por kety nderhyjn duar te forta nga maskat e
  thella ilegale e shum te tjera qe te befasojne nuk ekisha besuar por disa raste skandalesh q e i kam degjuar kam mbetur pa tekst nga regjite e tilla te intrigave disa jan me te vertet djalli vet per ti la parate dhe mafiozitetet e mbuluar gjurmet por ndaj ketyre njerzve mbyllen syte e nese shqiptari perjeton ndonje padrejtesi as te shtypi nuk mund te vjen kurrsesi sepse shtypi nuk shkruan per shqiptarin vetem ne ndonje rast te jashtzakonshem ndrsa per vendasit po menjiher dhe alarmon edhe qiellin , pra ndaj ketyre sjakbdaleve ne europ nga vendasit
  j mbyllten syte ndersa te shqiptart gjithqka shifet mikroskopikisht dhe ka fryrje te prooblemit nga mediat ky esht diskriminim dhe rracizem padrejtesi ndaj nje kombi ndaj nji populli
  po firmat dhe parate qe trabnsferoheshin ne e mer te atyare njerzve
  qe kalonin firmat ne emer te tyre e ata njerz deri ne ato momente as qe ksihin qene dikun aktiv as figuruar ne firmen
  ,a ishte veshtir qe atyre njerzve te je kerkohej llogari prej nga u bene ata pronar me kaq shum para me emra te ri
  -
  por larja e parave behet ne keto forma nga ma te ndyrat e mafioze
  prandaj popujt ebotes jetojne ne mjerim dhe varfri sepse nje elite kriminale dominon mbi ta

  jetoj gjat ne europe dhe i njoh bukur mire rrethat e disa detale dhe veprime mafioze
  te shum firmave qe heshten e nuk skandalizohen ndersa shqiptarin e mbajne ne thumb menjiher
  per ma te voglin skandal dhe prite skandalin e propaganden

  mendoj se rracizmi dhe diskriminimi kunder shqiptarve ne europe duhet te ndalet sepse ne disa raste ngjason me diskriminimin e judejve
  j
  Ndryshuar pr her t fundit nga angert : 15-12-2009 m 06:06

 16. #36
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  kristaq mico esht njeri prej menagjerve te suksesshem i produketeve ushqimore ne shqiperi

  ky esht i firmes sejega dhe mjaft i suksesshem ne aktivitetine biznesit

 17. #37
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  mbi gjasht kompani shqiptare jan mjaft te sukseshem qe jan prezentuar ne panairin e nrnbergut por ketu nuk u prezentuan pronaret e vertet

  nji nder biznesmenet e suksesshem ne shqiperi jan edhe sulo shehu dhe ardian ferra

 18. #38
  Perjashtuar
  Antarsuar
  13-09-2009
  Vendndodhja
  zrich.swiss
  Postime
  1,190
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Citim Postuar m par nga angert Lexo Postimin
  Vendimi i gjykats s Hamburgut pr dy vllezrit nga Kosova, Burim dhe Bashkim Osmanit ishte befasues: Lirim me kaucion dhe detyrim i paraqitjeve t rregullta. Burim Osmani duhet t paguaj nj kaucion prej nj milion, ndrsa vllai i tij Bashkimi 900.000 eurosh. T dy vllezrit duhet t'i dorzojn t gjitha dokumentet e udhtimit dhe t lajmrohen n polici do t mart dhe t premte.

  Parashikohej dnimi i dy vllezrve nga Kosova me gati gjasht dhe katr vjet burg, por pas pagess s kaucioneve t larta ata fillimisht jan t lir.

  Burim Osmani u largua nga gjykata me bashkshorten pr dore, por me nj disponim t keq, duke shar gazetart n afrsi. Vllai i tij Bashkimi i fajson mediat pr vendimin e shqiptuar: "Vendimi sht marr nn presionin e mediave dhe politiks. Ata i kan nisur t gjitha."

  T dnuarit dhe avokatt e tyre nuk kan treguar mirkuptim pr dnimet me burg prej gati gjasht dhe katr vjet. Avokati i Burimit thot se sa i prket keqprdorimeve, thuhet se ai ka marr kredi pa garanca t duhura. "sht gj e re q tani t dnohen edhe kredit dhe garancit e kredimarrsve. Ky sht nj vendim i marr, n kuptimin e plot t fjals." Avokati Tomas Flivie thot se procesi do t vazhdoj. "Ne do t krkojm revizion, sepse jemi t bindur q nj vendim i till nuk qndron."

  Nga ana tjetr, prokuroria sht e bindur se vllezrit Osmani s bashku me nj politikan dhe avokatin e tyre kan br pun ilegale. Osmant kan marr kredi n vlera prej miliona eurosh, pr blerjen e imobilieve n Hamburg, Hanover dhe Kroaci, pa pasur garancit e duhura. Qllimi ishte pasurimi i prbashkt.

  Gjykata mendon se fjala sht pr keqprdorime dhe mashtrime. Kryesuesi i gjykats tha se jan konfirmuar shum prej akuzave t prokuroris. Prokurori Karsten Vegeris sht i knaqur. "Sa i prket prokuroris, mund t jemi shum t knaqur, sepse dnimi sht i afrt me krkesat tona. Ky sht nj sukses jo vetm pr prokurorin, por edhe organet me t cilat kemi bashkpunuar. "


  Gjykatsi bri t ditur se akuzat pr kriminalitetin e organizuar nuk jan konfirmuar. Pr shkak t revizionit, familja Osmani dhe pasuria e tyre edhe m tej do t jen n qendr t vmendjes s mediave. Mbrojtja ka paralajmruar se do t apeloj ndaj vendimeve.


  Une mendoij se i ter procesi ndaij vllezerve osmani ka qene i montuar vetm per faktin se jane shqiptare te cilet kane arritur kulmin e suksesit .
  U muer vesh biznesmen 100% te paster nuk ka askund ne bote por sulmi i cili ju Be vllezerve osmani me shuem ishte i fryer nga gjelozia se sa reale po mier ata arriten te marrine kredina dhe te manipuloijn bankat gjermane per qka hallall ju qofte se nuk jane te paret as te fundite se ne te gjithe e dime se te gjitha bankat jane te korruptuara dhe te manipuluara ..

  Pore ne rastin e vllezreve osmani sikur u alarmua e ter gjermanija jo pse ishte rasti i pare por ketu ka vetem nje probleme se ata ishin shqiptare ..
  Ne e pame edhe tashe se fundi se kush jane bankat dhe si funksionoijn e si veproijn ku e quan pothuaj ter boten ne kolapse me humbje triliona $ ..

  Nuk ishte problemi pse vllezrit osmani nuk kishin mbulese bankare per te garantuar kredite e tyre ata kishin mbulese sepse ishine pronare te mbi 200 objekteve ne hamburge ku eshte edhe zemra e ekonomise gjermane pore komploti qe u be ndaij tyre ishte i pregaditur nga vete shteti gjermane vetem pse keta ishin shqiptare ..


  Me sa edi une kredite e vllezrve osmani ishine dikund afer 15 milione euro shpekulime bankare ..

  Kurese pasuria e vllezrve osmani sipase medijave gjermane varione nga 400 - 600 milione euro e deri ne 1.4 miliarde ..  Sipase gazetes me te madhe ne gjermani (BILD.DE) pasuria e vllezrve osmani eshte 400 milione euro
  In den Casinos rund um die Reeperbahn soll Quazim Osmani (48), der Ende der Siebziger praktisch mittellos aus dem Kosovo nach Deutschland kam, sehr viel Glck im Spiel gehabt haben. Auf seinen Gewinnen basiert demnach das auf 400 Millionen Euro geschtzte Vermgen der Familie, die ihren ltesten Sohn „Felix“ nennt – den Glcklichen.

  http://www.bild.de/BILD/hamburg/aktu...-zusammen.html

 19. #39
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga drifilon Lexo Postimin
  Une mendoij se i ter procesi ndaij vllezerve osmani ka qene i montuar vetm per faktin se jane shqiptare te cilet kane arritur kulmin e suksesit .
  U muer vesh biznesmen 100% te paster nuk ka askund ne bote por sulmi i cili ju Be vllezerve osmani me shuem ishte i fryer nga gjelozia se sa reale po mier ata arriten te marrine kredina dhe te manipuloijn bankat gjermane per qka hallall ju qofte se nuk jane te paret as te fundite se ne te gjithe e dime se te gjitha bankat jane te korruptuara dhe te manipuluara ..

  Pore ne rastin e vllezreve osmani sikur u alarmua e ter gjermanija jo pse ishte rasti i pare por ketu ka vetem nje probleme se ata ishin shqiptare ..
  Ne e pame edhe tashe se fundi se kush jane bankat dhe si funksionoijn e si veproijn ku e quan pothuaj ter boten ne kolapse me humbje triliona $ ..

  Nuk ishte problemi pse vllezrit osmani nuk kishin mbulese bankare per te garantuar kredite e tyre ata kishin mbulese sepse ishine pronare te mbi 200 objekteve ne hamburge ku eshte edhe zemra e ekonomise gjermane pore komploti qe u be ndaij tyre ishte i pregaditur nga vete shteti gjermane vetem pse keta ishin shqiptare ..


  Me sa edi une kredite e vllezrve osmani ishine dikund afer 15 milione euro shpekulime bankare ..

  Kurese pasuria e vllezrve osmani sipase medijave gjermane varione nga 400 - 600 milione euro e deri ne 1.4 miliarde ..  Sipase gazetes me te madhe ne gjermani (BILD.DE) pasuria e vllezrve osmani eshte 400 milione euro
  In den Casinos rund um die Reeperbahn soll Quazim Osmani (48), der Ende der Siebziger praktisch mittellos aus dem Kosovo nach Deutschland kam, sehr viel Glck im Spiel gehabt haben. Auf seinen Gewinnen basiert demnach das auf 400 Millionen Euro geschtzte Vermgen der Familie, die ihren ltesten Sohn Felix nennt den Glcklichen.

  http://www.bild.de/BILD/hamburg/aktu...-zusammen.html
  -----------------------------------------------

  Shqiptart por si judt njejt jan ne shenjestra te shkatrrimeve dhe te plaqkitejeve nen poshtrimin e intrigat e kforit
  mos angazhimit sda duhet te amerikes dhe europes e turqise e cila premton shum por nuk ben ne fakt diqka te vlefshme

  me perjashtim te zhvatjes se disa firmave bakrit rubikut qelikut ne elbaasn

  ndersa amerika sipas te gjitha gjasave ka interes bazen ne bondstil

  jo diqka ma teper anglia ka interes feroniklin dhe grryerjen deri ne themel te minierave te kosoves

  ndersa gjermania esht aty dis si neutrale por ne fakt edhe sikur te mos kishim ne shtet nuk do t e merzitej shum
  sepse per te me rendesi jan mardhenjet me ssllavet dhe ekonomia dhe gazi rus pra shqiptart diskriminohen ne forma te ndryshme

  per qfar demiokracie mund te flitet kur ajo nuk ekziston as demokracia as liria

  me kujtohet njiher ne shtyp kisha hall ta paraqes nji problem as ne shprehje nuk vjen si i huaj per te paraqitur problemin e veqmas si shqiptar per te shkruar diqka

  neper gjithsi bota po thuajse esht kunder zotesis shqiptare dhe aftesimit
  te shqiptarve apo perparimit ne jemi deshmitar se si e sabotojn shqiperine e kosoven ne qfar formash dhe lojrash e talljesh

  shqiptart jan zgjedhur si viktima ku her pas here si copa mishi hudhen ne gojen e qakajve grek e sllav ne menyr qe bota pastaj te flas te thyej monotine gjoja per te drejtat e njjeriut ,
  PERSE NUK E LN ASNJI BIZNESMEN TE INVESTOJ NE TROJET ETNIKE SHQIPTARE POLITIKE E KUJT ESHT KJO

  Vllezrit osmani jan jerz te aft dhe intelegjent si shumm shqiptar q e jan
  neper bote por qellimisht behen keto diskriminime ndaj shqiptarve
  me prapavija te caktuara dhe plane te qellimshme

  mbulesat dhe garancionet e vllezerve osmani ishin te mdha

  e dijme se sa objekte i kishin ata me imobilie por dikush ua ndali turrin

  qellimisht atryre burrave trima sokola te shqiptarise

  sepse ishin ne rruge per tu b triliarder dhe moren hov aq shum

  sa qe do te ishin faktor biznesi me rendesi ne gjith europen

  me nje pasuri gjigande ku do te ndihmonin edhe shqiptar te tjer pastaj

  me qka po shofim qarqe te caktuara rrymash ne europe nuk ia duan te miren as pjestarve te kobit shqiptar ne europe e as atyre ne atdhe

  nuk esht veshtir te shifen veprimet dhe intrigat e prapaskenat


  te mos harrojm poashtu se ruset dhe sllavet ne europ

  jan aq shum aktiv dhe aq shum percjellin levizjet e shqiptarve

  per ti penguar ata ne qdo drejtim dikur ketu ne rrethinen time vinin njerz nga
  rusia me bursa te paguara

  ne banesa moderne me kredi e pune te garantuar ndersa un nuk arrija te marr nji minus sa do te vogel kredie per ne nje aktivitet biznesi per nje piceri te vogel qe kisha deshir te hapja ne qytet ku jetoj qe njizet vite pra

  e kam provuar dhe e kam pa se si jan ndaj shqiptarve ne disa vende e zona disa qarqe e kam rpovuar ne kurrizin tim ne bojkot qe
  te len pa tekst ne asnji iniciative nuk kam pasur sukses vetem jam penguar ndersa vinin ruset brenda dia muajve arrinin qfar suksesi donin

  shkurt ne shqiptarve nuk na ua du an te miren sipas mendimit tim
  me qka kam pa nga pervoja deri me tani me vjen keq per brezat qe vijne
  sepse ndoshta edhe ata do te vuujn nga ky diskriminim sepse brezin tim e dogjen pamshirshem me bojkote te ndryshme e pengesa
  i kam provuar te gjitha format ku nuk arrija sukses as njiher te arrija te biznesi me kurfar forme e metode euroa akoma mbetet e pa drejte me ne shqiptart dhe me shum paragjykime ndaj nesh pa dyshim

 20. #40
  Perjashtuar
  Antarsuar
  13-09-2009
  Vendndodhja
  zrich.swiss
  Postime
  1,190
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Biznesmenet me te fuqishem ne shqiperi


  Rezart Taci
  Kompania:ARMO and Tai Oil
  Rrezidencaier, Tirana, Shqiperi
  Xhiro e biznesit: 181 Milion
  Numri i te punesuarve:1591

Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •