Close
Faqja 2 prej 6 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 117
  1. #21
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    18-05-2002
    Vendndodhja
    Ypsilanti Twp, MIēigan, SH.B.A.
    Postime
    226
    U kėnaqa me bisedat tuaj. Shpresoj se edhe unė mund tė shtoj diēka. Si katalizator tė fėrkimeve fetare shėrbeu 11 shtatori. Ai u shndėrrua nė kulm tė pėrēarjeve fetare qė ne shqiptarėt natyrshėm nuk e kemi quajtur vehten palė. Kjo sepse u rrit njė gjeneratė ateiste nga njė shoqėri qė kurrė nuk u bė fundamentaliste, tė cilėsdo fe qė i pėrket. Vetėm emrat qė ia kemi pėrtėrirė baballarėve a gjyshallarėve na bėjnė tė dallohemi si musliman me shumicė, qė s'do tė thotė se jemi tė krishterė tė mirė. Edhe nė paēim pasur ua kemi dhėnė tė tjerėve, si gjithherė pėr gjithēka. Kur u pėrmbys komunizmi nė Shqipėri, vetėm pleqtė pėr nostalgji deshėn tė shkojnė nė xhami, se ne tė rinjtė as nuk kishim qenė ndonjėherė. Edhe sa pėr kuriozitet, mjaftonte njė e vajtur pėr tė falur Bajramin a edhe ndonjė tė premtje pėr tė falur xhumanė dhe nuk la ndonjė mbresė tė madhe qė tė bėnte tė shkoje prapė.
    Unė pėr vehte pėr herė tė parė nė xhami nė jetėn time kam shkuar nė Amerikė, nė xhaminė shqiptare-Harper Woods, Miēigan.
    Ajo qė mė tėrhiqte tė shkoja nuk ishte xhamija se sa shqiptarėt si i vetmi vend pėr t'u takuar.
    Pra, ka njė tė vėrtetė nė atė studim francez se ishin arabėt ata qė u munduan ta ēfrytėzojnė vakumin fetar nė Shqipėri pėr ta riislamizuar atė. Pėr hir tė sė vėrtetės duhet pohuar po ashtu se ishte akoma mė i shėmtuar fenomeni i dyndjes sė lloj-lloj basureti edhe perėndimor nė Shqipėri, duke filluar qė nga mormonėt e Utah-s sė Amerikės tek Anglikanėt e Anglisė a turli protestanti llutheran nga Gjermania. Brenda njė kohe rekord, Shqipėria, nga njė lulishtė me tri fe kryesore, u bė zabel ferrash fetare. 45 fe tė ndryshme ka sot nė Shqipėri! Ku dreqin e u gjind edhe ajo Bahai? (Se mos ka ndonjė kėtu nė forum bahai. Ej, ēa quhesh kur ke pranuar Bahain? Terrorist, Bahaist? Ēa osht ajo i her?!)
    Pra, tė bėsh njė analizė mbi ecurinė e islamizmit nė shqipėri nuk besoj se ėshtė mė e vėshtirė se tė analizosh atė kristian. Ja, mu pėr kėtė ndoshta do t'ia vlente tė merreshin ata studiuesit francezė. Por, meqė ajo punė kėrkon tru, ua ka bėrė Amerika mė tė thjeshtė:
    Futi njė mbiemėr Islamit dhe e bėn terrorist. Kaq mjafton!
    Pėr tė gjitha trojet Shqiptare nėn njė tėrėsi Shtetėrore Shqiptare, t'i shkrijmė ēdo energji!

  2. #22
    Moderatore
    Anėtarėsuar
    09-06-2002
    Postime
    1,812
    Pse duhet thene qe islamizmi perben rrezik boteror? Eshte tjeter gje terrorozmi islamik!
    Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

  3. #23
    Student Shqiptar Maska e Enri
    Anėtarėsuar
    26-04-2002
    Vendndodhja
    Nė ėndėrrim pėr njė botė ideale
    Postime
    604

    Edi76

    Pergezimet e mia per nivelin tuaj te mendimeve.
    Me pelqyen dhe s'do te mund te shprehesha as vete me mire se ju.
    Mirupafshim.
    Rregullorja e Forumit Shqiptar | Te Drejtat e Anetareve | Pyetje - Pergjigje |

    Verejtje dhe Keshilla| Te Drejtat e Stafit | Probleme? Klikoni ketu...
    |
    __________________

    Feja e Shqiptarit ėshtė Shqiptaria !
    __________________
    Ah moj Shqipni e mjera Shqipni!
    Kush t'ka qit me krye ne hi?
    Ti ke pas ken nje zonj e rand...
    Burrat e dheut te thirrshin NANE...
    (Pashko Vasa)

  4. #24
    i/e larguar Maska e Honezmi
    Anėtarėsuar
    13-05-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    287
    Mendime te tilla duhet te dominojne midis nesh -SHQIPTARVE-
    Si perfundim po fillone te dominoi mendimi realist per gjendjen fetare ne Shqiperi!
    E cfar munde te thuash me teper, se sa nje JU LUMTE..E.E te madhe per mendimet tuaja.

  5. #25
    Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
    Anėtarėsuar
    07-11-2002
    Postime
    3,393
    Islamizmi nuk eshte rrezik boteror, por terrorizmi fundamental i tipit Bin Laden eshte rrezik boteror.
    Une e di qe vete Amerika ka nje popullsi dhjetra milioneshe myslimanesh, dhe poashtu te gjitha vendet europiane, por nga ta nuk ka asnje rrezik, pervec atyre te tipit Bin Laden te cilet jane duke i ndjekur te gjithe si SHBA, vendet europiane duke perfshire ketu edhe Shqiperine dhe Shqiptaret.
    Une kam shume respekt per fene myslimane (edhe pse nuk i perkas nje besimi te tille) ashtu sic kam edhe fete tjera , dhe jam kunder cdo fundamentalizmi fetar qofte mysliman apo i krishtere pa dallim.
    Une me sa di nga statistikat Shqiperia nuk ka pasur me shume se 65 perqind te popullates se saj myslimane para luftes se dyte boterore, kurse Kosova dhe trojet tjera shqiptare te ish-Jugosllavise ka pasur diku rreth 90 perqind deri vone duke pasur parasysh se popullsia shqiptare e krishtere ne ate kohe u pat asimiluar shume vecmas ne Maqedonine e sotme, por ne Kosove dhe Serbi., ne Cameri e di qe shqiptaret kane qene 50% me 50% mysliman dhe te krishtere ne fillim te ketij shekulli dhe tani ka ndryshuar edhe me shume ne favor te krishterimit, kurse tani nuk e di nese mund te na sjell ndokush ndonje te dhene nga statistikat shteterore ne lidhje me perqindjen e shqiptareve qe i perkasin feve te ndryshme.
    Ne Shqiperine e sotme te cunguar, une nuk mendoj se mund te kete me shume se 20 me se shumti 30 perqind myslimane duke pasur parasysh se gjate komunizmit nje pjese e madhe e popullsise ka kaluar ne ateizem, nje pjese e madhe nga martesat e ndryshme jane kthyer prape ne te krishtere si dhe nje pjese e madhe kane perqafuar kane perqafuar edhe kishen protestante te krishtere, budizem etj.
    Edhe ne Kosove dhe ne viset tjera shqiptare te ish-Jugosllavise mendoj se popullsia shqiptare myslimane eshte zvogeluar shume ne keto dy dekadat e fundit (pervec ne viset shqiptare te Malit te Zi ku edhe me pare shumica kane qene te krishtere), dhe nuk mendoj se mund te jene me shume se 50 perqind tani qe i perkasin besimit mysliman. Ketu duhet pasur parasysh edhe shume qe gjate ketyre viteve te okupimit sllav ka pasur nje asimilim edhe te popullates shqiptare myslimane psh. ne Maqedoni nje pjese e saj sot e quan veten turke, boshnjake etj, keshtu edhe ne Mal te Zi dhe Sanxhakun e Pazarit te Ri, se bashku edhe me shume te krishtere tjere qe sot e quajne veten serb, malazez, maqedon duke perfshire edhe greket etj.
    Kurse ne Cameri ne fillim te shekullit ka qene 50-50 mysliman me te krishtere por kjo perqindje ka ndryshuar hala me shume tani ne favor te te krishtereve, si dhe ne pjeset tjera te Greqise ku shqiptaret si edhe ata Italise jane te gjithe te krishtere, mirepo edhe ketu duhet pasur parasysh faktin qe nje pjese e madhe jane asimiluar.
    Pra, ne si komb ja u kemi pare sherrin feve me shume se cdo komb tjeter ne bote dhe nuk eshte per tu cuditur se jemi kombi me jofetar ndoshta edhe ne bote.
    Prape po e cek ketu se kam shume respekt per te gjitha fete edhe pse nuk aderoj ne asnjeren (besoj shume ne Zotin, por ne nje fe te krijuar nga vet une qe une e quaj shqiptare), por mua me duket keshtu, dhe neqoftese ka dikush ndonje te dhene statistikore nga te gjitha trojet shqiptare ne lidhje me fete, te na sjell ketu.
    Sa i perket artikullit eshte shume me vend qe eshte botuar sepse ky eshte nje raport i gabuar qe na serviret ndoshta nga ndonje i paguar per te bere nje pune te tille (e kam fjalen per autoret e raportit) dhe ne duhet ta kundershtojme ate raport dhe ato dezinformata qellimkeqia, nepermjet deklaratave dhe botimeve e shkrimeve te ndryshme qe do ti jepnin botes pasqyren e vertete dhe reale ne lidhje me kete ceshtje.
    Pershendetje
    Rrofshin Shqiptaret e Bashkuar dhe Shqiperia e Bashkuar
    Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

    Rrofte Shqiperia Etnike

  6. #26
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-02-2003
    Vendndodhja
    gr
    Postime
    4
    Me te vertete me vjen keq kur shikoj gjera te tilla nga vellezerit e mi shqipetare.
    Duhet tju kujtoj nje gje qe Allahu s'ka nevoje per askend por jemi ne qe kemi nevoje per ate.Dhe dicka qe gjithcka ka ne kete bote eshte sepse ai e deshiron kete gje.
    Ju lutem
    Ju lutem
    Lexoni njehere Kuranin sepse do ta shikoni rrugen e drejte,
    do ta njihni krijuesin e vertete' dhe do ti njihni shkrimtaret e Bibles.
    Sa per arabet do te deshiroja te thoja qe eshte nje informacion qe ka si synim te largoje mendjen nga politika e sotme e cila me shume thellohet e thellohet ne pellgje korrupsioni te cilen e shikojne dhe e vuajne te gjithe shqipetaret, si dhe te degradoje shoqatat bamirese qe kane dhene ato mundesi qe kane pasur ne perhapjen e fese e cila njihet aq pak ne shqiperi.
    Nuk do te doja te ofendoja askend por kjo mendoj qe eshte nje paaftesi e atij qe e fut veten ne rruge te tilla.
    Sa per revisten klan mendimi im personal eshte qe eshte nje leve nder kryesoret e pushtetit aktual.
    Me rrespekt per te gjithe shqipetaret :
    Elgert Vladi thess gr 00306978160107
    me rrespekt
    selam ualejkum

  7. #27
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-02-2003
    Vendndodhja
    gr
    Postime
    4
    Me te vertete me vjen keq kur shikoj gjera te tilla nga vellezerit e mi shqipetare.
    Duhet tju kujtoj nje gje qe Allahu s'ka nevoje per askend por jemi ne qe kemi nevoje per ate.Dhe dicka qe gjithcka ka ne kete bote eshte sepse ai e deshiron kete gje.
    Ju lutem
    Ju lutem
    Lexoni njehere Kuranin sepse do ta shikoni rrugen e drejte,
    do ta njihni krijuesin e vertete' dhe do ti njihni shkrimtaret e Bibles.
    Sa per arabet do te deshiroja te thoja qe eshte nje informacion qe ka si synim te largoje mendjen nga politika e sotme e cila me shume thellohet e thellohet ne pellgje korrupsioni te cilen e shikojne dhe e vuajne te gjithe shqipetaret, si dhe te degradoje shoqatat bamirese qe kane dhene ato mundesi qe kane pasur ne perhapjen e fese e cila njihet aq pak ne shqiperi.
    Nuk do te doja te ofendoja askend por kjo mendoj qe eshte nje paaftesi e atij qe e fut veten ne rruge te tilla.
    Sa per revisten klan mendimi im personal eshte qe eshte nje leve nder kryesoret e pushtetit aktual.
    Me rrespekt per te gjithe shqipetaret :
    Elgert Vladi thess gr 00306978160107
    me rrespekt
    selam ualejkum

  8. #28
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    01-08-2002
    Vendndodhja
    N.Y.
    Postime
    660
    Shume faleminderit DODONIT per ato shifra<< shume te sakta>> qe na dhe. Po une po pyes veten pse Dodoni ben keto bilance? Thjeshte per statistike apo ka ndonje qellim tjeter...??

  9. #29
    madmoiselle Maska e angeldust
    Anėtarėsuar
    08-06-2002
    Vendndodhja
    Michigan
    Postime
    1,368
    Ndryshimi midis islamizmit "te mire" dhe atij terrorist per mua qendron keshtu:

    Shumica derrmuese e shqiptareve muslimane (per te mos thene te gjithe) jane muslimane te rregullt, vleresojne nderet qe Amerika i ka bere Shqiperise dhe shqiptareve dhe respektojne fene e komshinjve te tyre te krishtere.

    Ata muslimanet e tjere pastaj, qe vijne nga Lindja e Mesme ku shtetet kane Kuranin si kushtetute, dhe s'mund ta shohin fene te ndare nga politika sic jemi ne ne Shqiperi, ata jane me te rrezikshmit. Muslimanet shqiptare e kane shpallur veten te pavarur nga keta menjehere pasi Fan S. Noli e shpalli fene Orthodokse te pavarur nga Patriarkana e Kostandinopojes per te pakesuar ndikimin grek (nder te gjitha). Ja nje link ku mund te lexoni:

    "1923
    Albania's Sunni Muslims break last ties with Constantinople
    and pledge primary allegiance to native country."

    Tani kur shqiptaret jane te pavarur nga ata, pse duhet qe te degjojne se c'thone ata? Ata nje dite mund te thone, hajt le ta bejme Shqiperine shtet me qeverisje muslimane.

    http://www.angelfire.com/ma3/allforyou/page6.html

    Edhe Dodon, po jo mor djale, se s'jemi aq pak muslimane sa c'thua ti, si shume e pabesueshme, se po te ishte ashtu, nuk do ta fuste Sali Berisha Shqiperine ne Organizata e Shteteve Islamike. Vetem te futej ne cdo organizate qe i dilte perpara dinte dhe ai Saliu!

    Hajt shendet!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga angeldust : 06-02-2003 mė 12:34
    In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

  10. #30
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Une habitem me mendime te tilla, megjithese nuk eshte here e pare:

    "Cdo gje qe del nga Franca, nuk duhet besuar" etj

    Po mire tashti, ndoshta nuk duheni marre seriozisht, mosha e shume faktore, megjithese me habit niveli i "arrogances" ne autoritet.

    Kush duhet marre para sysh, e besuar, shfajesimet e Berishes? Apo perdredhjet e tij per te prishur cdo gje qe eshte ne kundershtim me interesin e tij politik, qofte edhe sikur shkaterrimi i popullit te vijonte nga interesat e tij?

    *******

    Ore zoterinj, po shume prej jush po shkelyheni ne forum, duke pergojuar pa asnje fakt direkt Figura fetare si Kryepiskopi i Ortodokseve, e perseris: pa asnje fakt, qofte edhe te vetem, direkt, ne adrese te tij. Ndersa ky artikull qe flet me fakte, meqe eshte francez, na qenka gabim!!!!

    E Djathta shqiptare i eshte qepur problemeve te pafaktuara Kishtare ortodokse, sa ta shpifin sidomos kur ne komente hyjne amatore si EDSH-ja, me nje tufe te paditurish ne punet e fese (e me gjere), e me pas gazetare po amatoresk pseudo-nacionaliste, e jo perkatesisht ortodokse. Ndersa kur vjen puna ne fakte ndaj terrorizmit, asnje nga te Djathtet nuk degjohet!

    Une do te bija dakort qe Franca, jo se genjen, por me dhenien e ketyre fakteve te verteta, do te nxjerre fitimet e veta politike ne rajon, por kjo serish nuk ka te beje me vertetesine efakteve, qe dihen prej kohesh, madje Franca po nxjerr fakte qe jane bere bajate tashme!!!!

    ******

    Une habitem me nivelin qe shprehin te djathtet, se kush duhet besuar e kush jo!

    Ne kete mes nuk po diskutohet feja Islame, ne asnje menyre, por po diskutohet islami politik i rrymave tashme te mirenjohura ne te gjithe boten, qe enderrojne per krijimin konkret te Kalifatit islamik, si rendi perfundimtar i historise se botes, para fundit te saj.

    Kjo eshte nje enderr eskatologjike qe eshte realitet, edhe qe per sforcimin e realizimit te saj, po merr permasa jo natyrale , prej personave qe pretendojne se jane te therritur ta bejne kete gje, si Bin Ladeni.

    Une bie dakort qe mbi Sali Berishen, bie nje pergjegjesi jashtezakonisht e madhe, qe ai me dashje (qofte edhe pa dashje) ka mbeshtetur grupe te tilla, edhe eshte ai shkaktari kryesor mbi te cilin bie pergjegjesia e destabilizimit te Shqiperise se ketyre 7-8 viteve te fubdit.

    Ai e plotesoi me sukses, rolin qe ia ngarkuan, per tia futur me vone, duke e ditur mire se si malsor ambicioz, do ti rrente menja se ai eshte Shpetimtari i Shqiperise, edhe keshtum nje personi te tille, nuk eshte e veshtire ta sorrollatesh deri aq sa te duhet.....

    Eshte logjike qe ne Shqiperi kane hyre grupimet e Bin Ladenit ne nje perpjekje qofte edhe per nje Taliban Europian, per aq sa kjo do te ish e mundur ne nje zone te tille.

    shendet!

  11. #31
    madmoiselle Maska e angeldust
    Anėtarėsuar
    08-06-2002
    Vendndodhja
    Michigan
    Postime
    1,368
    Me pelqejne shume shumica e shkrimeve, pervec Lures qe nuk po e trajton ne koke pyetjen qe eshte ngritur, por po i bie anash.
    In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

  12. #32
    i/e regjistruar Maska e alex1
    Anėtarėsuar
    30-09-2002
    Vendndodhja
    I tretur...
    Postime
    11

    PA FE S'KA ATDHE

    te nderuar bashkfoles

    do tju sugjeroja qe po te kishit mundesi te blinit me ane te internetit apo ndonje menyre tjeter nje nder librat me te famshem qe po qarkullon ne librarite amerikane

    libri eshte shkruar nga ROBERT SCHWARTZ

    titullohet : TWO FACES OF ISLAM

    per ju qe kuptoni anglisht dhe keni mundesi ta lexoni, me besoni se do te jete i nje vlere te jashtzakonshme.

    ky liber eshte 100% i paanshem ne cdo te vertete historike dhe eshte vleresuar si libri me i arrire nga lexuesit dhe studiuesit prominente amerikane te te gjitha feve.

    Dijeni te verteten, dhe e verteta do t'ju beje te lire!!!

    ZOTI PASTE MESHIRE PER SHQIPTARET!!!

  13. #33
    Moderatore
    Anėtarėsuar
    09-06-2002
    Postime
    1,812
    Ne Shqiperi kane bashkejetuar per mrekulli muslimane, katolike dhe ortodokse! Kush i fryn ketij zjarri? Pse perben rrezik islamizmi! Gjithkush eshte i lire te beje zgjedhjen e vet! Cdo musliman, e ka adhuruar fene e vet edhe kur nuk kishte objekt kulti, i ka permbushur ritualet me fanatizem, ashtu si cdo katolik, i rritur me edukate fetare, e ka gjetur rrugen per ne Kishen e Shnanoit! Nje shoqja ime perjetoi situate kritike kur e bija 19 vjec vuri nje shami ne koke! Madje ky problem eshte diskutuar gjere ne media! Dikush adhuron Krishtin, dikush Muhametin! Deshirat jane personale!
    Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

  14. #34
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Une nuk do te bija dakort me titullin e temes per shembell. Nuk duhet edhe as nuk mund te titullohet kjo teme: "Rreziku Islam per shqiperine"

    Pikerisht, ne kete lloj kendveshtrimi, qendron edhe keqinterpretimi i ketyre lloj debateve.

    tjeter gje eshte terrorizmi islamik, e tjeter gje feja islame.

    Eshte nje lloj si te perzihesh natyren fetare te ndonje ekstremiteti te krishtere me vete fene!

  15. #35
    madmoiselle Maska e angeldust
    Anėtarėsuar
    08-06-2002
    Vendndodhja
    Michigan
    Postime
    1,368
    Per faktin qe terrorizmi islamik eshe ndryshe nga feja Islame besoj se kemi rene dakord te gjithe. Puna eshte se si e ben secili prej nesh ndarjen midis ketyre te dyjave ne mendjen e tij. P.sh. per mua ne nje fare menyre kjo ndarje eshte nje vije gjeografike ne veri te se ciles qendron Ballkani dhe Turqia, patjeter Itali, France, Spanje, Malte... Ne jug te saj gjenden Afganistan, popujt e Lindjes se Mesme, Egjipt, Morocco...

    Si duhet te dallojme keto dy lloje te Islamit? Ftoj te gjithe qe marrin pjese ne kete teme te japin mendimin e tyre se si duhet t'i dallojme keto.
    In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

  16. #36
    i/e regjistruar Maska e Vajzė_Mistrece
    Anėtarėsuar
    28-11-2002
    Vendndodhja
    Florida, USA
    Postime
    47
    "Studiuesit e njohur Francez"- priten te ndodhte tragjedia e 12-shtatorit te publikonin "Kercenimin islam per Shqiperine?" Apo ishte revista Klan qe di te kurdise vetem klane? Usa nje kontinent me vete eshte por kontrollon te gjithe kontinentet e tjera ama, nuk i nevojitet zeri i Frances. Jam e sigurte qe ju qe postoni artikuj te tille nga revista klan keni me shume se une njohuri ne kete fushe, por sikur s'tingellojne mire zerat qe tentojne te bejne Shqiperine "placke ne prang"-gegerisht.
    Nuk eshte hera e pare qe revista klan publikon komente te tilla per B.Gazideden prandaj s'eshte per tu cuditur. Jane pak ato veta qe njohin Gazideden dhe domosdo pak dine se kush eshte Gazidede.
    Eshte mire te komentohen zera qe na bashkojne dhe jo zera qe perpiqen te na ndajne, se s'kane per t'ja arritur kurre jo per gje.
    Mbahu, Nėno, mos ki frikė,
    se ke djemtė n'Amerikė!

  17. #37
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Ja pershembell, me parashtrimin tend une nuk do te bija ne asnje pike dakort, Vajze Mistrece!

    Nga menyra, ne dukje asnjanese, se si ti shkruan, une dalloj fare qarte nje mbrojtje te qyteteruar partiake, edhe asgje me shume.

    Per kete vetembrojtje ti kritikon me pa te drejte keto pika:

    1) Revista Klan. 2) Franca 3) Gazidede (person i panjohur, dmth njohjet edhe te dhenat e Klanit jane thashetheme).

    Se fundmi do te shtoja nje pike te katert (4), ku ti, ne emer te asaj qe ti e quan unitet e bashkim, kerkon te mbulosh ndasite.

    *********
    Tashti Vajze Mistrece, une mendoj se duhet kuptuar nje gje se pari. Politika nuk eshte moral, as ushtrim ndershmerie, por eshte nje mjet qe perdoret me sa me teper mjeshteri, per te arritur perfitime ekonomi edhe pushtetdhenese. Keshtu qe te gjitha faktet qe politika nxjerr ne arene, kane kete natyre, me teper se ate te zemerbardhesise, ndershmerise, parimeve etj ("budallalleqe" si keto).

    Ne kete kuptim, te nderuar, Franca (nje politkane e vjeter interesash) nuk ka perse te nxjerre fakte atehere kur juve u duken te sinqerta. Qe te mso zgjatemi shume ne llojin e politikes Franceze, po themi se rendesi ka vertetesia e fakteve.

    Se dyti. Revista Klan eshte po ashtu nje organ shtypi politik, edhe ka te drejten e rregullave te veta te lojes politike.. Te kritikosh, si me Francen, dike sepse nuk i nxorren me pare apo me pas disa fakte te verteta, mua me duket pak si naivitet.

    Se treti, bashkimi edhe uniteti nuk vijne duke mbuluar plage te renda qe rrezikojne thelle qenesine shqiptare, mentalitetin e saj te brishte pos-komuniste, i cili duke qene bosh e i zbrazur nga zhgenjimi 50-vjecar, ka hapesira qe shume lehte mund te dalin jashte kontrollit, edhe nqs keto hapesira mentaliteti do te mbushen nga ideologji te huaja e te rrezikshme, atehere i bie jo vetem qe te kemi shkuar prapa me dekada si vend, por qe ne kemi lejuar ndertimin e nje karakteri te ri shqiptar qe veshtire se do te riparohet me.

    Se katerti, Amerika as qe vihet ne diskutim ne kete llj teme. Franca, edhe pse ndoshta jo aq e fuqishme si Amerika, eshte nje Fuqi qe qendron ne kembet e veta, e ka poltikat e strategjite e veta. Keshtu qe nuk ka vend ndonje verejtje ne kete drejtim.

    *******

    Ju kujtoj pak, se Franca, sikurse edhe Anglia (shume lojeshe), ishte ajo qe filmonte Pleniumet e Enverit, edhe me pas po ajo ia jepte PD-se per ti nxjerre ne RTVSH.....!

    Bravo i qofte!

  18. #38
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    09-11-2002
    Postime
    35
    FANATIKET keshtu do ti quhaja ata qe mrojne me fanatizem fene cilado qofte
    ne duhet te jemi fanatik vetem per nje qje SHQIPERIN
    kur lexova artikullin ne fjal te revista "KLAN" u befasova nga moria e fakteve qe permendeshin ne te dhe me lindi pyetja "feja duhet te na ndaj apo bashkoj?" me te cilen hapa edhe nje teme me te njejtin emer
    pra islamizmi arab perse tek ne te kete kaq rrenje te thella?
    s'ka shqiptar ta bejne ket pun?
    kisha ortodokse pse duhet ti ndertoj kishat me stil GREK?
    kur kishat ortodokse shqiptare (ato qe i shpetuan shkatrimit komunist) jane krejt ndryshe dhe me me shume art (psh. kishat e VOSKOPOJES, manastiret etj)
    pra keto gjera duhet te na shqetesojn neve si shqiptar helenizimi i kishave te reja qe po ndertohen
    apo edhe nderhyrja e arabeve ne ISLAMIN shqiptar
    me respekt pertaci

  19. #39
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    25-02-2003
    Vendndodhja
    Londer
    Postime
    17
    Pse kercenimi islam per Shqiperine dhe shqiptaret?!

    Para se te bej nje pyetje do te doja te komentoj ne letren e"fabi"-t, ose ne porosine e tij, quote "if you don`t like me.....blah-blah.."
    Do te ishte shume lehte po te ishim ata qe do te pergjigjeshim ne ate menyre. Por per fat te keq jemi ne meshiren e te tjereve e Franca edhe pse nuk e pelqej eshte nje fuqi qe ka peshe...

    Megjithate argumenti im do te sillej rreth pyetjes qe do te kisha deshire te parashtroj e ne te njejten kohe te ftoj trimat e shkresave te marrin guximin e te pergjigjen me argumente e jo me fjale boshe!
    Pse te vetmit ne shqiptaret u detyruam ta nderrojme fene ne "emer te rujatjes se identitetit ose ruajtjes nga asimilimi"? Cka ndodhi me spanjollet, greket, sicilianet, serbet, bullgaret?Pse ata nuk e nderruan fene edhe pse ishin te nenshtruar nga arabet(spanjollet) dhe nga turqit (te tjeret). E kemi nderruar fene, per mendimin tim vetem per te iu nenshtruar turkut sepse e kemi natyren e servilit!Ku ishte krenaria e shqiptarit?Pse nuk e pohojme kete fakt por merremi me dokrra kinse e kemi bere per ta ruajtur gjuhen, identitetin e pallavra tjera...
    nak

  20. #40
    Perjashtuar Maska e ABUJIHAD
    Anėtarėsuar
    03-03-2003
    Vendndodhja
    jug
    Postime
    18
    une nuk e kuptoj perse e keni shprehur te gjithe mllefin dhe urrejtjen tuaj kunder muslimaneve dhe islamit ne shqiperi te pakten,mire per binladenin e talibanet ...cka po ndodh keshtu,mos doni te shpallni ndonje revolucion te tipit marksist-leninist,por me retorike tjeter"islami eshte opium per popullin".
    A ka kush qe mund te justifikohet per ate atmosfere fashiste antiislame qe po mbizoteron tek mbare shaiptaret?

Faqja 2 prej 6 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Ēfarė mendoni pėr Ahmet Zogun?
    Nga honzik nė forumin Elita kombėtare
    Pėrgjigje: 242
    Postimi i Fundit: 03-03-2014, 08:03
  2. Diaspora shqiptare nė mbrojtje tė ēėshtjes sonė kombėtare
    Nga altin55 nė forumin Ēėshtja kombėtare
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 09-10-2012, 09:20
  3. Mocioni, Berisha flet pėr gjithēka, por jo pėr Fazlliē
    Nga njemik nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 47
    Postimi i Fundit: 19-12-2008, 10:44
  4. Jezuiti italian qė adhuronte Shqipėrinė
    Nga PLaku-i-Detit nė forumin Elita kombėtare
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 06-08-2004, 06:50

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •