Close
Faqja 10 prej 27 FillimFillim ... 8910111220 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 181 deri 200 prej 540
 1. #181
  i/e regjistruar Maska e Mbinjeriu
  Antarsuar
  10-09-2009
  Postime
  399
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  -Akoma nuk po arrij t kuptoj kt njeri,do veprim i tij sht shum i uditshm,dhe l hapsir t kesh shum dyshime rreth deklaratave t tij,sht rast i pa precedent,por m e uditshmja sht se ky njeri nuk ndodhet n paraburgim t pakten,por qa t bjm kto jan organet e drejtsis,dhe prokuroria publike po fle.
  -Ky e kam thn disa her duhet t jet "argat"i dikujt q nprmes tij mundohet t njollos figura t rndsishme t vendit!
  Kjo goje nuk eshte per keta veshe

 2. #182
  Perjashtuar
  Antarsuar
  19-02-2010
  Postime
  126
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Tani Unmiku dhe Eulexi po e angazhojkan ne mpb! Dihet shpk ne sherbim te kujt eshte....

 3. #183
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-01-2010
  Postime
  369
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Pr Deqanin2009


  Vetm mos thuani se nuk e meriton at vend t punes t cilin e ka kerku edhe pse kjo dihet se sht metafor ,por mos mendoni se nuk e meriton sepse edhe ai goxha kish dhn kontribut sidomos ne sektorin e vrasjeve t thesarve siq e ka quajtur Kadri Veseli Ibush Kllokoqin.Me t vrtet e meriton sepse edhe ai kishte qen nji minikriminel bile nje post ne MPB e meriton ndoshta e kish zbulu edhe rastin e vjedhjes s drogs n polici edhe pse kush tja fillon rasteve t tilla , n fillim duhet ta lajmroj ndonje hoxh dhe te kerkoj prej ti qe te rrin afr.

 4. #184
  Mire shte puna mire Maska e PLAKU
  Antarsuar
  19-05-2002
  Postime
  2,463
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime

  Nis gjykimi ndaj shokut t Bllacs
  Nis gjykimi ndaj “shokut” t Bllacs
  Selvije Bajrami | 16-03-2011 09:59 CET

  Hyrije Gashi kishte qen 19-vjeare kur dy persona t veshur n t zeza, kishin shkuar n shtpin e saj n Varigofc t Shtimes dhe n dhomn e ndejs ia kishin vrar baban, Sali Gashin. Pr kt vrasje q sht kryer m 15 qershor t vitin 1999, tashm akuzohen Fahredin Gashi dhe Hysri Rama. Gjykimi ndaj tyre ka filluar t martn n Gjykatn e Qarkut n Prishtin.

  Kta dy persona jan prmendur n deklaratn publike q ka br i vetdeklaruari si antar i Shrbimit Informativ t Kosovs, Nazim Bllaca. Ky i fundit ka prmendur vrasje, plagosje, rrahje e shantazhe, ndrsa njra ndr vrasjet e “rrfyera” publikisht nga Nazim Bllaca, kishte qen edhe ajo e Sali Gashit.

  “Ka qen ora 9:00 e mbrmjes dhe dy persona kan shkuar n shtpin e axhs, e kan marr axhn me vete e kan ardhur te ne n shtpi dhe axhs tim i kan thn q t’i thot babs tim se kan ardhur dy mysafir”, ka nisur rrfimin e bija e t ndjerit, Hyrija.

  Dy personat e veshur n t zeza, njri i pajisur me automatik e tjetri me nj pushk t gjat, sipas Hyrije Gashit, kishin hyr me forc n shtpin e saj, duke e shtyr kunatn e saj q kishte qen shtatzn.

  “Ata kan hyr n dhom, ku baban e pati zn gjumi dhe shum shpejt e kan kryer rastin dhe kan dal jasht”, ka treguar m tej ajo.

  E shokuar dhe trembur nga krismat, ajo kishte dal nga shtpia duke menduar se personat e pajisur me dorza e kapela ia kishin vrar tr antart e familjes. Ajo kishte dgjuar edhe nj krism n rrug, teksa vrassit kishin qen duke u larguar, por nuk sht e sigurt se prej nga ka ardhur ajo krism. Hyrija ishte kthyer n oborr dhe i kishte humbur vetdija ndrsa dy or m von, pas kndelljes kishte kuptuar se i ishte vrar babai, Salih Gashi.

  Si njri nga vrassit akuzohet t ket qen Fahredin Gashi, ndrsa pr dhnie t ndihms kryesit, n bankn e t akuzuarve sht gjendur edhe Hysri Rama. Q t dyt, t martn gjat seancs s par gjyqsore kan deklaruar se nuk jan fajtor pr akuzat q jan ngritur nga prokurori i EULEX-it, Maurizio Salustro. Ata jan paraqitur n kt seanc n masa t rrepta t siguris.

  Dhjetra polic t njsis speciale t Kosovs, por edhe polic t EULEX-it, jan prkujdesur pr sigurin n gjykat. Kjo ngase n t njjtn dit n gjykat ishte i pranishm edhe shoku i dikurshm i Fahredin Gashit, Nazim Bllaca.

  Ky i fundit, i cili m se nj vit m par ka deklaruar se sht pjesmarrs n kt vrasje, sht shpallur dshmitar bashkpunues. Bllaca ishte parapar q gjat seancs t rrfente pr t bmat e tij bashk me shoqrin dhe pr vrasjet q i ka kryer n cilsin e antarit t SHIK-ut.

  Dshmia e Bllacs sht shtyr pr t enjten pr shkak t strzgjatje s procedurave para leximit t aktakuzs. Ai pritet q t dgjohet gjat seancs s radhs, e cila sht caktuar t mbahet kt t enjte, ndrsa n kt seanc prpos Bllacs, pritet t dshmojn edhe bashkshortja e Salih Gashit si dhe djali i tij.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 07-07-2011 m 09:49
  Pa Kosov e amri nuk ka Shqipri

 5. #185
  Mire shte puna mire Maska e PLAKU
  Antarsuar
  19-05-2002
  Postime
  2,463
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  http://www.zeri.info/fotot/23271/main_eulex-2.jpg

  Arrestime pr krime lufte n disa qytete t Kosovs
  16-03-2011 11:44 CET
  N disa regjione t Kosovs policia e EULEX-it ka arrestuar sot n mngjes disa persona t dyshuar pr krime lufte. Sipas burimeve t gazets ‘Zri”, personat e arrestuar dyshohen se jan t prfshir n rastet e keqtrajtimit t personave civil.

  Gjithnj sipas ktyre burimeve, arrestimet e EULEX-it jan br n regjionin e Prizrenit, t Drenics si dhe n at t Malishevs.

  Se jan br disa arrestime e ka konfirmuar edhe EULEX mirpo nuk jan dhn shum detaje nga zyrtar t ktij misioni.

  “Sot Policia ekzekutive e EULEX-it ka kryer disa arrestime. Arrestimet kan t bjn me akuza pr krime lufte. Jan kryer edhe disa bastisje. Arrestimet jan kryer me urdhr t gjykatsit t EULEX-it t procedurs paraprake nga Gjykata e Qarkut t Prishtins. Hetimet jan duke u kryer nn mbikqyrjen e nj prokurori t Prokuroris Speciale t Kosovs (PSRK). Pr momentin nuk mund t thuhet asgj m shum”, kan njoftuar zyrtar t EULEX-it. /Zri/
  Nese keto nuk jan kriminel shkie qe kan masakrue shqyptaret, athere monstrat enveriste kan nis me henger kryet e njeni tjetrit! Shum keqe per Shqypetaret shume keqe per Kosoven.
  Pa Kosov e amri nuk ka Shqipri

 6. #186
  Mire shte puna mire Maska e PLAKU
  Antarsuar
  19-05-2002
  Postime
  2,463
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime

  EULEX: Arrestime nn dyshimet pr krime lufte

  http://www.botasot.info/mesme/polcia-e-eulex-it.jpg

  EULEX: Arrestime nn dyshimet pr krime lufte
  (I plotsuar)-Policia e misionit evropian pr sundimin e ligjit, EULEX, t mrkurn ka arrestuar disa ushtar t UK-s, me akuz pr krime lufte.
  Derisa EULEX-i nuk bn t ditur numrin e t arrestuarve, as identitetin e tyre, bhet e ditur se urdhr-arresti sht lshuar pr njmbdhjet persona, katr prej t cilve tashm jan arrestuar.
  EULEX-i, nprmjet nj komunikate pr media ka njoftuar se arrestimet jan kryer me urdhr t gjykatsit t EULEX-it t procedurs paraprake nga Gjykata e Qarkut t Prishtins.
  Hetimet ndrkaq, jan duke u zhvilluar nn mbikqyrjen e nj prokurori t Prokuroris Speciale t Kosovs.
  Mediet raportojn se urdhr-arresti sht lshuar pr njmbdhjet ushtar t brigads 121- Kumanova t Ushtris lirimtare t Kosovs, ndrsa jan arrestuar katr prej tyre.
  * * * * * * *
  Policia ekzekutive e misionit evropian pr sundimin e ligjit, EULEX, gjat dits s sotme, ka br disa arrestime, n ndrlidhje me akuzat pr krime lufte.
  Ky mision nprmjet nj komunikate ka njoftuar se arrestimet jan kryer me urdhr t gjykatsit t EULEX-it t procedurs paraprake nga Gjykata e Qarkut t Prishtins.
  Hetimet ndrkaq, jan duke u zhvilluar nn mbikqyrjen e nj prokurori t Prokuroris Speciale t Kosovs.
  Informacione tjera nuk jan dhn.
  bota sot  Shum lajme te keqija per Kosoven !
  Ndryshuar pr her t fundit nga PLAKU : 16-03-2011 m 08:23
  Pa Kosov e amri nuk ka Shqipri

 7. #187
  Mire shte puna mire Maska e PLAKU
  Antarsuar
  19-05-2002
  Postime
  2,463
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime

  Filloi gjykimi kundr Fahredin Gashit e Hysni Rams

  http://www.botasot.info/mesme/Fahredini-rama.jpg

  Filloi gjykimi kundr Fahredin Gashit e Hysni Rams
  Teuta Rexhepi Bota sot

  Q t dy t dyshuarit prmenden n rastin Nazim Bllaca e q akuzohen pr krime t kryera pas lufte si pjestar t SHIK-ut.
  N Gjykatn e Qarkut n Prishtin t martn ka filluar gjykimi kundr Fahredin Gashit dhe Hysni Rams. Q t dy t dyshuarit prmenden n rastin Nazim Bllaca e q akuzohen pr krime t kryera pas lufte si pjestar t SHIK-ut.
  Sipas aktakuzs s prokurorit t EULEX-it, i dyshuari Fahredin Gashi (1969) i njohur me nofkn Faruk, i arrestuar m 13 korrik akuzohet pr krime lufte kundr popullats civile sepse n bashkveprim me Nazim Bllacn i deklaruar dshmitar bashkpunues nga Gjykata e Qarkut n Prishtin n cilsin e pjestarve t UK-s kan hyr n shtpin e Salih Gashit dhe e kan vrar at duke e qlluar me arm automatike n Varigovc t Lypjanit m 15 qershor t vitit 1999. Ndrsa, Hysri Rama (1973) i njohur me nofkn Hysi akuzohet pr dhnie t ndihms kryersve pas kryerjes s veprave penale. Ai akuzohet se i ka ndihmuar Fahredin Gashit pr t shmangur zbulimin duke ia dhn babait t Fahredin Gashit nj deklarat t nnshkruar n t ciln i pandehuri n mnyr t falsifikuar ka thn se Nazim Bllaca m 2009 i kishte thn atij se Fahredin Gashi nuk kishte t bnte asgj me vrasjen e Salih Gashit dhe se Bllaca do ta akuzonte Gashin vetm pr t nxjerr para prej tij dhe duke e konfirmuar prmbajtjen e deklarats s till t shkruar me dor para prokurorit kur sht dgjuar si dshmitar n Prishtin m 29 tetor 2010.
  Avokatt paraqiten disa ankesa pr procedurn e ngritjes s aktakuzs dhe t zhvillimit t hetimeve. Gjykimi vazhdon pasnesr.
  Pa Kosov e amri nuk ka Shqipri

 8. #188
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-12-2009
  Postime
  1,600
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  azem syla deputet hahah nuk do ta mbroi imuniteti!
  vet jakup krasniqi do ia shkul imunitetin komandantit te shikut!

  edhe fatmir limes do ia ngul kupa!
  madje madje edhe shume tjereve!

  lufta brenda llojit do ta shperbeje edhe qeverine hajdute qe erdhi ne pushtet me te vdekurit dhe tregishtoret!
  pacolli do te jete ai qe do te ua ngul thelle e me thell thiken bashkepuntorve te qeverise se kosoves!

  lufta brenda llojit do ta shperbeje krimin politik dhe ekonomik ne kosove!
  tash vetem sa kane filluar episodet e para te serialeve kriminale te kriminelve qe vodhen pushtetin dhe plaqkiten kosoven!

  harami kur kthehet eshte me i keq se tsunami!
  me 'dhimsen' di sa milionera te rinj qe nuk do te mund ti gezojne milionat qe i vodhen nga bugjeti i varfer i kosoves!

  gjdo gje ka nje fund por kriminelet e kane nje fund te tmerrshem!
  kjo eshte prova historike e gjithe atyre qe kane bere krime kunder njerzimit!

 9. #189
  Mire shte puna mire Maska e PLAKU
  Antarsuar
  19-05-2002
  Postime
  2,463
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime

  EULEX ka arrestuar zyrtar t lart t policis

  http://www.koha.net/repository/images/16eulex4.jpg

  EULEX ka arrestuar zyrtar t lart t policis
  Publikuar: Sot, m 16 mars 2011  Prizren, 16 mars - (E plotsuar)Burime t pakonfirmuara i than Koha. net se ndr t arrestuarit nga EULEX-i, prve Nexhmi Krasniqit, jan edhe Refki Mazreku – Vandami, i vllai i dshmorit nga Malisheva, Ibrahim Mazreku, pastaj Besim Shurdhaj e Behlul Limaj, si dhe katr t tjer. Arrestimin e Refki Mazrekut e konfirmoi edhe avokati i tij, Haxhi Millaku.
  Ndrkoh agjencia Kosovapress shkruan se urdhr-arresti sht lshuar pr 11 ushtar t brigads 121 - "Kumanova", t Ushtris lirimtare t Kosovs, ndrsa thuhet se jan arrestuar katr prej tyre.
  Policia e EULEX-it ka arrestuar disa zyrtar t lart t Policis s Kosovs n rajonin e Prizrenit, n mesin e t cilve edhe komandantin rajonal Nexhmi Krasniqi. Lajmi sht konfirmuar edhe nga zyrtar t lart t EULEX-it. T arrestuarit, sipas EULEX-it, akuzohen pr krime t lufts. Arrestimet jan kryer me urdhr t gjykatsit t EULEX-it t procedurs paraprake nga gjykata e Qarkut t Prishtins. Hetimet jan duke u kryer nn mbikqyrjen e nj prokurori t Prokuroris Speciale t Kosovs.
  Tre persona jan arrestuar nga policia e EULEX-it n rajonin e Prizrenit. N komunikatn e shkurtr t EULEX-it, thuhet se personat e arrestuar dyshohen pr krime t lufts n Kosov. EULEX-i, njofton se ka pasur bastisje, por nuk ka cekur vendin se ku kan ndodhur bastisjet.

  Koha Net
  Pa Kosov e amri nuk ka Shqipri

 10. #190
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  23-08-2008
  Postime
  85
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Naser Shala ish shofer i Fatmir Limajt gjate luftes dhe pas-lufte i Kadri Veseli d.mth. deri ne keto momente qe po flasim.Ka pershperitur keshtu:- tani qe jemi ne nje situate te brishte si Shiku ashtu edhe PDK-ja plasarritja eshte duke u fuqizuar dhe do te na prapton qerren ne anen e poshtme ngaqe;deshmite qe do dalin jane te pakontestueshme dhe linja e viktimave eshte e gjate dhe ne favor te situates qe eshte krijuar. Naseri i Rufcit te vjeter vazhdon tregimin se gjitha vrasjet e pas-luftes nuk mund te fshihen kam drone se tani eshte nje rast shume i volitshem per Euleksin te na godas si Shikun,Pdk, Qeverine etj institucione ku eshte i shtrire rrjeti i jone (SHIKU)


  Muajt e ardhshem pritet te arrestohen shume nga personazhet e dosjes Bllaca kete e din tanime edhe kryeministri dhe disa tjere prane tij qe nuk jane "pjese" e krimit por qe ne menyre te vazhdueshme orvaten te hedhin pluhur syve opinionit me shpifje alla shikqe ose ala azem sylqe per te krijuar huti dhe mjegulli ne situatat ku Shiku nuk mund t'i kontrolloj me si me rastin e agjentit te tij: Nazim Bllaca i cili eshte ne arrest shtepiak dhe nuk kane shance as me pa keta ish eproret e tij, ngaqe ruhet nga Policia e EU.

  Fahredin Gashi nje element udebesk ne te kaluaren eshte burgosur nga Shukri Buja dhe shoket e tij qe derguar ne Llapushnik me qellim te vuajtjes se denimit si bashkepuntor i regjimit te Millosheviqit . Por kur dihet se dhender i tij ishte Nezir Myrta nje ish i burgosur politik dhe mik i ngusht i Azem Syles ai me dekretin e Azem Syles lirohet nga burgu i Llapushnikut.Azem Syla e liron me faktin se Fahredini/Faruku eshte nje spiun i dyfisht edhe i UCK-se edhe i UDEBES.Pastaj Faruku gradohet ne shef te policise ushtarake ku dhe arreston nje numer shqiptaresh te pafajshem dhe i dergon ca ne burgun e Llapushnikut ca ne Burgun e Kleqkes, ku pastaj per fatin e tyre din me semirti Nexhmi Krasniqi nga Terpeza shef i atij burgu es ot drejtor policije ne Prizeren e rrethe.

  Ne burg-kampin e Kleqkes kane qene 99% shqiptare dhe ata jane maskruar ne forma te ndryshme por SHP thote se kane qene serbe gje qe nuk eshte e vertete.Shef i ketij burgu dmth burgut te Kleqkes ka qene Nexhmi Krasniqi para lufte me profesion ishte shofer Autobuzi dhe pas lufte per kontributin qe kishte dhene ne kuader te SHIKUT ai gradohet si Drejtor policie per qytetin
  e PRIZERENIT. Nen kete Stacion policor gravitojne edhe Suhareka Rahoveci Malisheva etj . DMTH nje shofer eshte shef policie ne nje teritor aq te gjere dhe tani kuptohet se nen thundren dhe diktatin e kujt funsionon drejtesia( SHIKUT)Nexhmi Krasniqi nga Terpeza kondukter autobuzi deri ne vitin 1998 pastaj emrojne shef kamp- burgut te Kleqkes e tani shef Policije ... Luje mace kryet e buallit i thone ketij hesapi.


  Kadri Arifi nje tjeter vegel e SHIKUt me ardhjen ne pushtet te Hashim Thacit ai gradohet ne Drejtor ne dikasterin e krimeve te renda mu aty ku u vodhen dosjet dhe Fatmir Xhelili zevendes i ministrit te brendeshm kjo eshte nje loje te cilen e ka skenuar dhe inxhinjeruar Shiku qe te kete elemenetet e vet ne pikat kyqe te drjtesise qe me mire te mbulohet e verteta e krimeve te tij.. andaj agjenti Bllaca eshte nen perkujdesjen dhe sigurine e organve te EU se drejtesia kosovare eshte nje drejtesi qe ka punuar ne favor te krimit duke shkatruar shtetin ligjor.

  Drejtesia e EU nuk i beson SHPK sepse SHPk eshte ne derivat i SHIKUT edhe kryeprokurori Osman Kryeziu eshte ne doren e Azem Syles > Keto jane arsyet se asnje vrasje politike nuk eshte zbardhur deri me tani... plus u vodhen dosjet ne dhomen e sigurise se policise dhe te gjithe ata qe dikur u suspenduan sa per sy e faqe sot jane vene ne pozitat e meparshme meqense te gjithe ata te suspenduarit ishin vetem alibi per qeverine qe te fshihen mire e mire Fatmir Xhelili, Kadri Arifi, vellai i Fatmir Limajt etj. qe e organizuan skenarin e vjedhjes se provave. Athere pyet njeriu i thjesht sa i sigurt mund te jete qytetari Kosoves kur mu ne polici behen krime si keto e si mund t'i sigurohet jeta e qytetarit ne ambinete tjera si rrugenqytet, fshat etj.Pra drejtesia e Kosoves eeshte nje paradoks rrenqethes i shume te vertettave qe jane ne rrugen e ndriqimit nga EU .  Prandaj edhe ceshtjet kyqe te drejetsise nuk i lihen, nuk i besohen me ne dore qeverise se Shikut, policise se SHIKU, prokurorise se Shikut por me raste te tilla merret misioni i Bashkimit Europian qe eshte i mandaruar te qendroj ne Kosove deri sa te zgjedhen 837 vrasje pas luftes...dhe ka mundesi qe edhe shume burgje e kampe qe kane qene gjate luftes te hetohen tani jo me ne Hage por ne Kosove . Jo nga Pushteti i SHIKUT por nga Drejtesia Euopiane. Pa u ndriquar cdo krim i motivuar politik ne Kosove Kosova nuk mund te aftohet as te dera e Bashkimit Europian keto jane kriteret kyqe qe Kosoves t'i liberlizohen vizat, e pastaj edhe mund te udhetojme drejt Brukselit.

 11. #191
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  23-08-2008
  Postime
  85
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Nexhmi Krasniqi dhe ca te tjere u arrestuan
  Ndryshuar pr her t fundit nga Justiniani : 16-03-2011 m 09:17

 12. #192
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  23-08-2008
  Postime
  85
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Sipas burimeve t sigurta t gazets "Bota sot" njsitet speciale t EULEX-it kan arrestuar sot n ort e mngjesit, komandnatin e Policis s Kosovs t rajonit t Prizrenit Nexhmedin Krasniqi. N mesin e t arrestuarve jan dhe persona t tjer ndrsa kta akuzohen pr krime lufte

 13. #193
  Mire shte puna mire Maska e PLAKU
  Antarsuar
  19-05-2002
  Postime
  2,463
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime

  Si e zbuloi Nazim Bllaca vrasjen e Sali Gashit

  http://www.koha.net/repository/images/rasti-bllaca4.jpg


  Si e zbuloi Nazim Bllaca vrasjen e Sali Gashit
  Publikuar: Sot, m 18 mars 2011  Prishtin, 18 mars Pr tet vjet rresht Afrim Gashi nuk kishte pasur iden se kush ia kishte vrar baban.
  Nj telefonat n nj mbrmje vere e kishte uar te nj zarf, n t cilin ndodhej nj letr e shkruar me dor, n t ciln thuhej se baban e tij Salih Gashi ia kishte vrar Faruk Gashi. Letra i kishte ardhur nga nj person i panjohur, pr t cilin tek pas dy vjetsh kishte kuptuar se autor i saj ishte Nazim Bllaca.
  N seancn gjyqsore t enjten n Gjykatn e Qarkut n Prishtin, djali i Salih Gashit, i vrar m 15 qershor 1999, pr vrasjen e t cilit akuzohet Fahredin Gashi, e ka prshkruar t atin si nj bujk q sht marr me pun toke e bagti dhe se ka qen nj antar i Lidhjes Demokratike t Kosovs.
  Prokurori i rastit, Maorizio Salustro, sht ndalur m shum tek kontaktet e tij t para me Nazim Bllacn pr t cilin nuk kishte ditur se ai po i shkruante.
  Jam kan me gruan tu ardh n autobus prej miqve. Ora ka qen shtat n mbrmje. Ka thirr dikush (n telefon celular) dhe m ka than shko n shtpin tnde n Lypjan n katin e tret t shtpis ndr nj bllok e ke nj letr n zarf. Kjo ka ndodhur n vitin 2007, ka thn ai.
  Jam u hert edhe kam shkuar n shpi. Qysh m ka than e kam gjet letrn ndr bllok. E kam gjet zarfin edhe e kam gjet letrn, ka thn dshmitari.
  Autori i letrs n at koh anonim, i kishte shkruar se babn nuk ia kishte vrar UK-ja, por Faruk Gashi. Autori i saj kishte thn se po t donte UK-ja do ta kishte br kt kur do t kishte dashur.
  Baba yt nuk u kan as spiun, as tradhtar, por pse e ka vra Faruku e din. Ai ve ka ardh edhe m ka than hajde se kemi me shku me vra Salih Gashin. Un kam marr pjes n vrasje, po babn ta ka vra Faruku, thuhej n letr.
  Kjo letr i sht dorzuar trupit gjykues si prov materiale. N letr prshkruhet mnyra se si i sht vrar babai dhe nga kush. Kur Afrimi kishte shkuar e kishte gjetur letrn ashtu si i ishte thn n nj zarf n t cilin shkruhej n kta dy numra me lajmro kur ta marrsh letrn.
  Duhet t ma japsh besn e shqiptarit mos mem qit kurr Afrim, ti duhet ta dish, familja jote, fshati, ka ka ndodh me babn tnd. Sali Gashi nuk ka qen spiun kurr. Mirpo babai yt ka dit dika me rndsi pr nj person n Shtime, i cili para lufte ka bashkpunuar me polici t Serbis, e ai sht Faruk Gashi, thuhet n letr. N letr po ashtu thuhet se, ...deri sot nuk sht zbuluar pse u vra Salihu. Ti duhet me e hap rastin jo n SHPK, por n UNMIK, pr arsyeje se ky person ka gjin n SHPK, n gjykatat tona, nse e lajmron n UNMIK ti fiton, familjes tnde i hiqet emri i tradhtis, thuhet ndr t tjera n letr.
  Afrim Gashi ka shtuar m tej se pasi e ka marr letrn pr tre vjet nuk kishte ndrmarr asnj veprim. Mirpo edhe m von ai kishte pranuar sms t ndryshm, t cilt i kishte kthyer her pas here, por nuk e kishte ditur se kush po i shkruante deri n vitin 2009 kur ishte shfaqur Nazim Bllaca n oborrin e shtpis s tij n Varigovc.
  Ma von, n vitin 2009, jam kan te shpija n Lipjan me tre vllezrit e mi q jetojn n Zvicr. Ka thirr mixha jem Salihi n telefon edhe ka than hajde se kan ardh dy persona me fol me ty. Jemi kthy shpejt n shpi n katun, kur kemi shku e kam pa nj xhip t zi. N xhip u kan Hysri Rama. Nuk ka dal prej kerri e as nuk ka fol kurrgj, ka treguar ai. Dshmitari ka thn se Nazim Bllaca i kishte thn q t shkoj n EULEX pr t denoncuar Fahredin Gashin si autor t vrasjes s babait t tij. Bllaca i kishte thn srish q nse shkon n Policin e Kosovs nuk do t bnte asgj pasi sipas tij Fahredin Gashi kishte para, biznes, avokat e lidhje t forta n Policin e Kosovs. Madje Bllaca i kishte thn se do t jet dshmitar.
  Me gjith kto Afrim Gashi ka thn se nuk iu kishte besuar shum sms-ve q merrte e as letrave me autor t panjohur. Ka thn se dyshonte se mos dikush qllimisht po dshiron ta fus n telashe.
  Dshmitari ka thn se bazuar n sms-t q kishte pranuar nj dit vikendi kishte shkuar n Prishtin n Policin e UNMIK-ut pr ta paraqitur rastin. Ata nuk kishin punuar, ndrsa ishte drejtuar n Policin e Kosovs. Oficer t saj e kishin orientuar t shkonte n Lypjan pr ta paraqitur rastin.
  Jam shku n Lypjan, ju kam kallzue pr Nazimin, e kam dhan nj deklarat, po kurr nuk m kan thirr ata. Policia e Lypjanit ka dasht me fsheh krimin se as nuk m ka marr n pyetje as kurrgj, ka thn Gashi. Dshmitari nuk e ka akuzuar direkt Fahredin Gashin pr vrasjen e babait t tij, pasi ka thn se ka qen me mask. Mirpo n baz t ecjes s tij ka thn se ky mund t jet ai q ia ka vrar t atin.
  Allahu e dnoft at q ma ka vra babn!, ka thn dshmitari
  Afrimi ka thn se kurr n jetn e tij nuk e ka njohur Fahredin Gashin, t cilin e quante vazhdimisht Faruk.
  Dshmin e ka vazhduar motra e Afrimit, Hyrije Gashi, duke prshkruar dy vrassit e babait t saj, njrin m t gjat dhe tjetrin m t shkurtr e m t plot. Ajo ka thn q t dy kan hyr n dhomn ku i ishte vrar babai kur i kishte dgjuar krismat.
  T nesrmen kam shkuar me kerr e me kali me djal t axhs n Lypjan n KFOR. Aty e kam dhan nj deklarat mandej ka ardh KFOR-i n shpi me verifiku trupin e vrar t babs, ka thn ajo duke e prshkruar se si nga t shtnat e arms i ishte ar koka babait t saj.
  Fahredin Gashi i ka shtruar disa pyetje dshmitares. Meq ai sht i majt, sht interesuar se personi m i shkurt q aludohet t ket qen Fahredin Gashi a e kishte armn n dorn e djath apo t majtn, por ajo nuk ka mundur t prgjigjet: Nuk e di n ciln dor e ka pas.
  Gashi e ka pyetur dshmitaren se a kishte pasur ndonj her babai i saj problem me UK-n. Dshmitarja ka treguar se nj her pjestar t UK-s kishin shkuar n shtpin e tyre duke krkuar arm nga babai i saj. Arm nuk kishin gjetur, por e kishin marr vllan e saj t madh, Afrimin, e kishin rrahur shum diku tjetr dhe e kishin liruar.
  Dy ushtar q kan hy brenda jan kan pa maska. Njanin prej tyre e kam ni tu e thirr Voglush. Ajo ka thn se babai i saj nuk ka pasur lidhje me Policin e Serbis duke e prshkruar si nj bujk q ka punuar tokn. Mirpo ka thn se ka qen antar i LDK-s n partin e Rugovs. I akuzuari sht interesuar nse i ati i saj ka pasur ndonj konflikt me dik. Dshmitarja e ka pranuar se ka pasur nj konflikt pr mezhd, por sipas saj nuk ka qen serioz, por vetm nj fjalosje.
  Gjykimi n rastin e Fahredin Gashit vazhdon m 22 mars.
  Pa Kosov e amri nuk ka Shqipri

 14. #194
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-12-2009
  Postime
  1,600
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Rrfehet Nazim Bllaca nazim bllaca paska qen nje luftetar i denj i uck-se!


  I veshur me antiplumb q mbante emblemn e BE-s e n prkujdesjen e dhjetra policve t misionit EULEX, Nazim Bllaca t mrkurn sht paraqitur para trupit gjykues pr t dshmuar kundr shokut, me t cilin e kishin kryer vrasjen e Salih Gashit n Varigofc t Shtimes m 15 qershor t 1999-s.

  Publiku n salln e gjykimit pr rreth gjasht or, sa ka zgjatur dshmia e Bllacs, ka qndruar i heshtur, duke dgjuar krimin q ka rrfyer ta ket br Bllaca me shok. Ai ka thn se bashk me tashm t akuzuarin Fahredin Gashi e kishin vrar Salih Gashin.

  Por, para se t tregonte se si sht kryer vrasja, Bllaca ka rrfyer pr prfshirjen e tij n Ushtrin lirimtare t Kosovs, vend n t cilin ishte njohur e ishte shoqruar ngusht me Fahredin Gashin, t cilin si tha Bllaca n vazhdimsi e kishte thirrur me emrin Faruk.

  N UK Bllaca ishte prfshir n qershor t 1998-s. Katr muaj m pas ishte plagosur rnd dhe ishte shtrir n spitalin ushtarak t Krojmirit, ku edhe e kishte njohur Farukun.

  N spitalin ushtarak t Krojmirit kam qndruar 15 dit dhe aty ka filluar kontakti m i shpesht me Fahredinin. Gati shok t mir jemi br aty, ka treguar Bllaca, i cili qndronte n kmb dhe prgjigjej n seciln pyetje t prokurorit Maurizo Salustro.

  Ai thot se me tu shruar ishte kthyer n batalionin ku kishte vepruar m hert. Me kalimin e ditve, koha ishte ftohur dhe nga pasojat e plagve Nazimi ishte detyruar t merrte pushim mjeksor pr dy muaj dhe at deri n fundin e shkurtit t 1999-s. Pas pushimit Nazimi ishte prfshir n komandn e batalionit, ku edhe prmes Farukut kishte nisur t punonte si shrbyes n brigadn 121, prkatsisht n shrbimin e zbulim kundrzbulimit. Nga aty i kishte raportuar Farukut, me t cilin shoqria vetm sa ishte forcuar edhe m shum.

  Nata e tmerrit

  Kishte prfunduar lufta e Nazimi n qershor kishte nisur punn n Ministrin e Mbrojtjes n Qeverin e Prkohshme. Edhe nga aty i kishte raportuar Farukut, i cili n mbrmjen e 14 qershorit e kishte kontaktuar Bllacn dhe i kishte thn q t nesrmen duhet t takohen te shkolla e fshatit Pjetershtic. T nesrmen n mbrmje ishin takuar e ishin nisur pr te shtpia e Salih Gashit.

  Do t shkojm ta marrim n pyetje nj person, ka cituar Nazimi fjalt e Farukut. Sipas Bllacs, vetm kur kishin arritur aty, e kishte kuptuar se ku kan shkuar. Tash po filloj me nj rrfim t tmerrit q e kemi br at nat, ka thn Bllaca, duke filluar kshtu t tregoj pr vrasjen e Salih Gashit.

  Bllaca ka treguar se si kishin shkuar te shtpia e vllait t viktims. E kishin detyruar at q ta thrriste Salih Gashin dhe me tu hapur dera e shtpis s tij, ata kishin hyr me forc dhe at direkt n dhomn ku po flinte Salih Gashi.

  Faruku i pari, e un i dyti kemi hyr menjher n t majt n dhomn e par. Ka pasur fjal nga pala tjetr (familjart e Salih Gashit), ka po doni ktu, e ne kemi krkuar me kmbngulje se ku sht Salihu, ka treguar Bllaca.

  Ai ka treguar se i kishin thn Salihut se duhet t shkonte me ta, por ai kishte thn se nuk mundet, sepse sht i smur. N kt ast, Bllaca ka treguar se Faruku kishte shtn me automatik n kok t Salihut. Edhe Bllaca kishte qen i armatosur dhe ka treguar se n natn kritike kishte qndruar n gjendje gatishmrie gjithnj konform urdhrave t Farukut.

  Denoncimi i rastit

  Viktima ka qen i shtrir n kau. M kujtohet sikur ju sot. Pasi e kemi ekzekutu, Gashi e ka u automatikun prpjet dhe kemi dal shpejt. Me vrap jemi larguar dhe kemi shkuar n drejtim t fshatit Davidoc t Shtims n kmb. Udhtimi ka zgjat nja nj or e gjysm. Pasi jemi larguar diku 200 metra, e kam pyet Farukun si nuk m tregove q kemi ardh me vra njerin. Ai tha kam pas frik se nuk ke me pranu me hy mrena edhe me vra, ka thn Bllaca.

  Faruku i kishte thn se Doktori na ndihmon tash e tutje, duke iu referuar Fatmir Xhelilit, derisa pr Salih Gashin kishte thn se ka qen kolaboracionist. Raportimi i vrasjes ishte br t nesrmen n Kleqk e Divjak.

  Bllaca ka br t ditur para gjykats se kontaktet e para me familjart e viktims i kishte pasur n 2007-n dhe aty kishte qen bashk me t akuzuarin Hysri Rama, kur familjes s Salih Gashit i kishte shkruar sms.

  Po rren, nuk sht e vrtet, ka reaguar gjat seancs Hysri Rama.

  Bllaca kishte treguar se m pas e kishte shkruar nj letr pr tu treguar t dmtuarve se kush e ka kryer vrasjen. Letrn e kishte ln prmes djalit n shtpin e t dmtuarve n Lipjan dhe vet pr nj koh ishte larguar nga Kosova, ngase e kishte ditur se ishin dhn 100 mij euro pr vrasjen e tij. Ishte kthyer dhe kishte vazhduar kontaktet me familjen Gashi, ndrsa pr Hysri Ramn Bllaca ka thn se i di t gjitha krimet q jan br nga ta.

  Ndryshe, seanca ndaj t akuzuarve Fahredin Gashi e Hysri Rama do t vazhdoj m 12, 13 dhe 14 prill, kur Bllaca pritet t vazhdoj me marrjen n pyetje nga pala mbrojtse dhe trupi gjykues.

  Trhiqet fletarrestimi

  Gjyqtari i EULEX-it ka trhequr fletarrestimin ndaj Hysri Rams ngase ai t mrkurn sht paraqitur n seanc. Ai ka thn se t martn nuk ka qen, ngase i sht ngatrruar orari i seancs. Rama akuzohet se ka ndihmuar Fahredin Gashin, pasi q ky i fundit ka kryer veprn penale

 15. #195
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-12-2009
  Postime
  1,600
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Faruku e vrau

  Nn masa t rrepta t siguris, Nazim Bllaca edhe para gjykats pranoi se ka marr pjes n vrasjen e Sali Gashit n vitin 1999, por jo edhe se ka shtn mbi t. Ai tha se plumbat i ka shkrepur Fahredin Gashi-Faruku, i cili ishte i pranishm n gjykatore. Pr shtat or, Bllaca iu prgjigj pyetjeve t prokurorit.
  Nga Nexhmije Ahmeti m 31 mars 2011 n ora 09:42

  Nazim Bllaca e ka quajtur veten vrass edhe para trupit gjykues. Ai ka pranuar se ka marr pjes n vrasjen e Sali Gashit m 15 qershor t vitit 1999, s bashku me Fahredin Gashin, gjithashtu i akuzuar pr kt vrasje. I veshur me jelek antiplumb dhe i ruajtur nga polic t EULEX-it, t mrkurn Bllaca pr her t par pas 16 muajve, tregoi fill e pr pe se si ka ndodhur ngjarja e 15 qershorit 1999 dhe pas saj. Prokurori Mauricio Salustro pr shtat or ka pyetur Bllacn n detaje pr veprimtarin e tij q nga viti 1998 deri n vitin 2009.

  Ai tregoi se ishte pjestar i UK-s q nga tetori i vitit 1998 e deri m 1999. Gjat ksaj kohe, ai ishte plagosur dhe gjat qndrimit t tij n spitalin ushtarak t Krojmirit, ka treguar se sht njohur me t akuzuarin Fahredin Gashi.

  Bllaca pastaj ka rrfyer se nga marsi i vitit 1999 sht br antar i Zbulim-Kundr-Zbulimit (ZKZ) n kuadr t Brigads 121 Ismet Jashari-Kumanova t UK-s dhe se ishte nn urdhra t Fahredin Gashit.
  Prokurori Salustro sht ndalur m shum te nata e 15 qershorit kur ka ndodhur vrasja e Sali Gashit, q Bllaca pretendon se sht pjesmarrs i atij krimi.

  Dshmitari i gjykats ka rrfyer n trsi ngjarjen, e cila, sipas tij, me urdhr t Fahredin Gashit kan shkuar n fshatin Varigovc n shtpin e Sali Gashit, ku edhe e kan vrar at. N pyetjen e prokurorit se cili ka shtn mbi viktimn, Bllaca n cilsin e dshmitarit bashkpunues t gjykats ka thn se Fahredin Gashi ka shtn me nj rafal automatiku n drejtim t Sali Gashit, derisa ishte i shtrir n dysheme, ndrsa vet e ka vzhguar ngjarjen brenda dhoms.

  Pas ksaj, Bllaca ka rrfyer se bashk me Fahredinin kan shkuar kmb n Davidovc t Shtimes dhe gjat ksaj kohe e ka pyetur Gashin. Pse me vra njerin, ka ka ba, riciton Bllaca veten. Ai m ka thn: Ky njeri ka dit dika dhe ti mos u ba merak se na mbron doktori (Fatmir Xhelili), citon Bllaca bisedn ndrmjet tij dhe Fahredin Gashit. Pas ksaj dshmie, prokurori sht fokusuar n letrn q Bllaca e ka drguar pr familjen e Sali Gashit, n t ciln i bhen me dije autort e vrasjes s familjarit t tyre.

  Ai tregon se at letr, dedikuar Afrim Gashit (djalit t viktims) e ka shkruar vet, por e ka autorizuar vllan e tij, Liman Bllacn dhe nipin Besnik Bllacn q ta drgojn letrn n vendin e duhur. Letra, sipas dshmis s Bllacs, sht fshehur n nj bllok n katin e dyt t shtpis s Gashve q e kan n Lipjan dhe se Afrimi e ka ditur pr kt nprmes nj mesazhi telefonik q ia ka drguar Liman Bllaca.

  Gjat ksaj kohe, Nazim Bllaca ka thn se nuk gjendej n Kosov me arsyetimin se nuk e ndjente veten t sigurt. Prokurori ka dashur sqarim nga dshmitari pse n letr ai ka prmendur tre autor t vrasjes s Gashit, e n deklaratat e tij para prokurorit publik ka thn se ka qen vetm me Fahredin Gashin.

  Kt, sipas tij, e ka br sepse n at koh nuk ka ndjer siguri pr familjen q e kishte n Kosov dhe se nuk dshironte q t afrohej afr me familjen e viktims dhe se nuk i besonte drejtsis s Kosovs. Ai sht rikthyer n Kosov n maj t vitit 2009 dhe pr t parn her sht takuar me familjen e Sali Gashit n qershor t ktij viti. Ai tregon se sht takuar me dy vllezrit e viktims, Shefki dhe Sejdi Gashi n fshatin e tyre dhe u ka treguar se ai s bashku me Fahredin Gashin, e kan vrar Sali Gashin.

  Kt rrugtim ai e ka br s bashku me t akuzuarin tjetr, Hysri Rama, me t cilin kan lidhje miqsore. Qllimi i ksaj vizite te familja Gashi, sipas dshmitarit, ka qen krkim falja pr krimin q sht br m 1999. Bllaca tha se pr t gjitha ato q i ka br dhe i ka deklaruar, i ka ditur Hysri Rama. Ky i fundit ka reaguar ndaj ktyre deklaratave t Bllacs duke e quajtur gnjeshtar. Po rren ky majmun, ka thn Rama.

  Dshmitari shum her sht prgjigjur n vetn e tret, e jo n at t parn. N vrejtjen e gjyqtarit n lidhje me kt, Bllaca u prgjigj Kjo m ka mbet se kshtu jemi thirr ndrmjet vete ne t grupit kriminal. Dshmia e Nazim Bllacs do t vazhdoj m 12, 13 dhe 14 prill.

 16. #196
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-01-2010
  Postime
  369
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Bllaca ju ka ofrue mlladiqit [azem syles] po me duket se boll ky popull ka vuajtur edhe gjat regjimit te millosheviqit edhe gjat regjimit kriminal te Shikut
  Kjo tregon se sa te kriminel kan qen kur e pershkruajti Bllaca kalleshnikovin edhe plumbat n koke

 17. #197
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-12-2009
  Postime
  1,600
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  ja pra komandant faruku paska qen udebash i serbise dhe eshte infiltruar ne uck!
  dil ti trimi i forumit me shum nofka dhe mbroje klysht e serbise tash!


  Nazim Bllaca: Me urdhr t Fahredin Gashit e kemi vrar Sali Gashin


  (I plotsuar)

  N Gjykatn e Qarkut n Prishtin t mrkurn ka vazhduar seanca gjyqsore kundr Fahredin Gashit dhe Hysri Rams t cilt akuzohen pr krime lufte. N kt seanc pr her t par ka dshmuar dshmitari i mbrojtur i prokuroris Nazim Ballaca, i cili nj vit m par bri publike vet t gjitha krimet e kryera nga ai dhe Fahredin Gashi me bashkpuntor t tjer t njohur si pjestar t SHIK-ut. Fillimisht Ballaca ka dshmuar pr lidhjet e tij me Hysri Ramen me t cilin ka thn se ka lidhje miqsore ndrsa me Fahredin Gashin lidhje shoqrore. Me 16 qershor pr her t par kam shkuar t Fahredin Gashi n fshatin Divjak dhe disa ministri ishin n malet e Berishs duke prfshire edhe MB. Arsyeja ishte sepse ende kishte forca serbe q nuk ishin larguar nga Kosova n at koh n drenic dhe regjionin ku dominonte forca jon nuk kishte forca policore serbe por nuk dihej pr Prishtinn. N muajin maj dhe qershor ishin fuqizuar marrdhniet mes meje dhe Fahredin Gshit ku takoheshim pr dit dhe m 14 qershor me 1999 jemi marr vesh dhe m ka urdhruar t dal t shkolla fillore e fshatit Pjetershtic prafrsisht n ora 9 jemi takuar dhe m sht drejtuar m kto fjal: Do t shkojm t marrim nj person n pyetje jasht shtpis s tij kemi shkuar rrugs dhe kemi arritur n fshatin Varigofc. Kemi shkuar me nj shtypin q sipas tradits son nj katshe kemi trokitur n der dhe ka dal nj person dhe kemi marr me dhun pasi q i kemi brtit e kemi pyetur se ku sht shtpia e Sali Gashit. Kemi ecur n drejtim t shtpis s Sali Gashit jemi afruar t dera e personit n fjal e kam dit q po e krkojm Sali Gashin kt e ka marr vesh para ders s vllahut t viktims. Rreth 30 ose 50 metra iu kemi afruar ders s shtpis. Pasi sht hap dera e shtpis i pasi ka hyr Fahredin Gashi i dyti un. Kemi qen t armatosur me automatik. sht hapur dera e shtpis dhe n korridor afr ders personi i par ka qen nj femr m pas ka qen dy vet tjer Gashi i pari e un i dyti kemi hyr n dhomn e par n t majt ku ishte viktima Gashi ka hyr i pari n dhom dhe ishte gjysm e hapur dera na kan thn ka po doni e kemi krkuar m kmbngulje ku sht Salihu kjo ka zgjatur shuam shkurt ndoshta nj minut. Kemi hyr n dhomn kemi br krimin viktima ka qen i shtrir n kauq. I kemi thn hajde me neve, ai ka rn posht dhe ka thn nuk mund t vi, jam i smur. Aty menjher ka shkrep Fahredin Gashi me automatik ku t gjith kan qen t drejtuar n kok t tij, ndrsa un kam qndruar i gatshm , ka thn Bllaca. N kt moment sht shfaqur nj mos marrveshje ndrmjet prokurorit, avokatve dhe trupit gjykues, se si Salih Gashi kishte rn n tok, gj e cila ka br q t ndrpritet seanca pr disa minuta. M pas seanca vazhdoi prsri me dshmin e Bllacs lidhur me momentin e vrasjes. Afr koks s tij (Salihut) ka shkrep automatiki i Fahredin Gashit, nj mashkull n korridor ka thn e vrajtn. Gashi me automatik prpjet un vetm e kam br rrotullimin kemi dal 3 persona kan qen n korridor. Pastaj kemi ikur me vrap. Faruku u dal i pari i dyti un, kemi ikur dhe kemi shkuar n drejtim t fshatit Davidoc n kmb, u shpreh Bllaca. Ai m tutje ka treguar se si e kishte marr vesh se prse ishte ftuar t ishte pjes e atij rasti. Pasi jemi larguar diku 200 metra, un e kam pyetur Farukun si more nuk m tregove se jemi ardh me vra njeriun, Faruku u prgjigj nuk desha t tregoj se friksohesha se nuk do t ishe prezent n vrasje. E kam pyetur ka me ba tash, kush do t na mbroj neve. M ka thn mos u b merak se e kemi doktorin, ky ishte pseudonimi i lufts i Fatmir Xhelilit. E kam pyetur pse kt njeri (Salihun) kush sht ky, ka ka br, m ka thn se din dika, se ka qen kolaboracionist dhe pr kt na mbrojn instancat e larta. Raportimi i vrasjes sht br t nesrmen m 16 qershor. At nat ishim t veshur me tesha t zeza, me maska me bomba dhe disa fishek dhe dy kallashnikov, ka treguar Bllaca. Pas ksaj ai ka treguar se si kishte filluar kontaktet me familjen e t vrarit pr t treguar vrasjen e ndodhur. N vitin 2007 nprmjet komunikimit telefonik dhe prmes letrave, familjes s viktims kisha filluar tia jepja kordinatatat lidhur me vrasjen. S pari sht drguar nj sms n drejtim t familjes s viktims. Un e kam drguar dhe Hysri Rama ishte pran meje, u shpreh Bllaca, ku n kt ast reagon i akuzuari Hysri Rama, duke thn se Po rren. Bllaca vazhdoi dshmin e tij duke treguar prmbajtjen e letrs dhe qllimi pse u drgua letra. Letra sht prpiluar nga Bllaca,un. Letra sht shkruar me shkrim dore dhe iu sht adresuar familjes s viktims n objektin e viktims. E kam autorizuar Besnik Bllacn dhe letra i sht adresuar Afrim Gashit. S pari sht prpiluar nga un dhe i kam autorizuar dy persona Besnik dhe Liman Bllacn (Limani vllai ndrsa Besniku djali i vllait t Nazim Bllacs). I kam bler dy numra t telefonit vala 900 dhe personat q i kam autorizuar, kan pas pr detyre q pasi t vendosin letrn n qytetin e Lipjanit ku aty familja e viktims ka nj shtpi katr katrshe. Letra sht drguar nga Besniku ndrsa Liman Bllaca ka pas pr detyr t vzhgoj shtpin pr rreth t mos hetohet. Vendosja e letrs ka qen iniciativ dhe e dirigjuar nga un, ka qen fundi i vitit 2007. N kt periudh un isha larguar nga Kosova nga nntori 2007 deri n maj 2009 nuk isha n Kosov. Para se t largohesha nga Kosova e kisha prpiluar letrn t ciln ia kam ln gruas sime dhe ajo m pas ia ka dhn Besnikut, un i kam thn pr kt. Letra sht vendosur n katin e dyt t shtpis nn nj bllok pr t mos e humbur era, u shpreh Bllaca. Ai tha se n kt letr kishte qen prshkrim i sakt i asaj ka ka ndodhur natn e 15 qershorit. Duke arsyetuar at se pse kishte br kt, Bllaca tha se pas vrasjes s Salih Gashit ishte i interesuar t dij se kush ishte ai dhe pse ishte quajtur kolaboracionist. Ai po ashtu tha se Fahredin Gashi para lufts kishte qen n fuqi t madhe ekzekutive n qytetin e Shtimes. Faruku m ka thn n shum raste sepse kemi qen shok shtat vjet, mos u merr me kt se ky ka dit dika pr mua tjetr kush na mbron neve, u shpreh Bllaca. Duke iu prgjigjur pyetjes s prokurorit se pse n letr kishte thn se Faruku ka qen spiuni m i madh n Shtime, Bllaca theksoi se krejt Shtimja e kan dit se far fuqie ka pas Fahredin Gashi me regjimin policor t Serbis. Arsyeja pse nuk e kishte lajmruar m hert vrasjen, Bllaca tha se ishte sepse nuk kishte dashur t afrohet afr familjes s viktims derisa t shihte se n Kosov do t vendosej nj trup gjykues i fort q do t merret seriozisht me rastin. Qllimi im ka qen q Afrim Gashi t hap rastin n gjykatn e UNMIK-ut sa m larg policis s Kosovs dhe ombrells s krimit t Prokuroris s Kosovs, u shpreh ai. Ai m pastj foli pr kontaktet e para fizike q i kishte pasur me familjen e Salih Gashit. Kontakti i par fizik me kt familje ishte n fashitin e tyre n Varigoc. Kam shkuar q t prulem dhe t krkoj falje familje pr pjesmarrje n krim. Kt rrug e kam marr me Hysri Ramn. Kemi shkuar n shtpin e tyre, kan dal dy vllezrit e viktims t cilt jan quajtur Shefki dhe Sejdi Gashi, kjo ka ndodhur n qershor 2009. N Varigoc jam shkuar me Hysri Ramen me xhipin e tij t cilin e drejtonte Hysri Rama. Pr her t par kam filluar bisedn me vllezrit e viktims pas 10 viteve. Hyri Rama e dinte se prse kemi shkuar, u shpreh Bllaca, dhe n kt ast ai ndrpritet prsri nga Rama, i cili prsri thot se Edhe ktu po rren. M ka than rri n xhip ske nevoj me dal, tha Rama. Bllaca vazhdoi me dshmin e tij duke thn Jo vetm pr at vrasje po pr t gjitha vrasjet t dy shokt mbrapa meje i din. Ai m pas tregoi se si i kishte vazhduar kontaktet me kt familje edhe pas takimit q kishte pasur n fshatin e tyre n Varigoc. Dshmitari Bllaca vazhdimisht iu referoje vets Bllaca, dhe kjo e detyroi kryetarin e trupit gjykues q ti a trheq vrejtjen. Duke i thn se kur ti referohet vets t thot Un mirpo Bllaca duke qeshur ka krkuar falje dhe shtoi: M falni jam msuar n grupin kriminal ashtu quhemi ne ka prfunduar ai dshmin e tij. Ndrkoh avokati mbrojtsi Fahredin Gashit, Tahir Rrecaj e ka quajtur kundrthnse dhe jo bindse dshmin e Bllacs, t ciln e ka paraqitur t mrkurn para trupit gjykues. Gjat seancs trupi gjykues ka br t ditur se ka shfuqizuar flet- arrestimin ndaj Hysri Rams, t cilin e kishte dhn nj dit m par, pasi t martn Rama nuk ishte paraqitur n gjykat, pasi q ky i fundit mungesn e tij e ka arsyetuar me ngatrres t datave. Fahredin Gashi dhe Hysri Rama akuzohen nga Prokuroria Speciale e Kosovs, pas nj dshmie t dhn nga Nazim Bllaca, pr vrasjen e Sali Gashit.

 18. #198
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-12-2009
  Postime
  1,600
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Nazim Bllaca: Vrasjen e ka kryer Faruk Gashi
  Prishtin, 31 mars Pak or pasi ishte br punonjs i Ministris s Mbrojtjes n Qeverin e Prkohshme, Nazim Bllaca kishte ndihmuar Fahredin Gashin pr vrasjen e nj fshatari t moshuar.
  Pasi kishte prfunduar misionin n Ushtrin lirimtare t Kosovs, ai ishte antarsuar n Ministrin e Mbrojtjes q udhhiqej nga Azem Syla. Kjo kishte ndodhur, si ka thn Bllaca, pr shkak t lojalitetit q kishte ndaj komandantve.
  Dyzetvjeari nga Ribari i Madh i Lypjanit pr her t par q nga dalja publike 16 muaj m par, ka rrfyer n prani t dy t akuzuarve, Fahredin Gashi dhe Hysri Rama pr krimet q kishte br. Pr gjasht or sa ka dshmuar t mrkurn n Gjykatn e Qarkut n Prishtin, Bllaca nuk e ka hequr jelekun antiplumb nga trupi, mbi t cilin shihej flamuri i Bashkimit Evropian. I rrethuar nga polic t EULEX-it, Bllaca ka dshmuar pa u ulur pr asnj ast ngjarjet q nga 26 qershori kur i ishte bashkuar UK-s deri n vitin 2009 kur kishte takuar familjart e Salih Gashit, t cilve u kishte rrfyer se vrasjen e tij e kishte kryer Fahredin Gashi bashk me t.
  Po provoj t qndroj n kmb, ka thn ai kur sht lutur nga kryetari i trupit gjykues q t ulej n karrige.
  Bllaca u sht prgjigjur shum pyetjeve t prokurorit Maorizio Salustro. Marrjen n pyetje ky prokuror e ka ndar n tri etapa: inkuadrimi n UK dhe ngjarjet gjat asaj kohe, vrasja e Salih Gashit dhe kontaktet me familjen e viktims.
  Me kt aktivitet kam vazhduar deri m 12 qershor 1999, koh n t ciln ka prfunduar lufta n Kosov. Pas prfundimit t lufts, si rezultat i lojalitetit tim ndaj komandantve, jam emruar antar i Ministris s Mbrojtjes n Qeverin e Prkohshme m 15 qershor, ka thn ai, pr t shtuar se t nesrmen kishte shkuar s bashku me Fahredin Gashin n fshatin Divjak ku ndodheshin disa ministri prfshir edhe at t Mbrojtjes n Malet e Berishs.
  N maj dhe qershor 1999 ishin fuqizuar marrdhniet me Farukun dhe gati do dit kontaktonim. M 14 qershor 1999 m ka urdhruar q t nesrmen n mbrmje t takohemi te shkolla e fshatit Pjetershtic. Jemi takuar diku kah ora nnt n mbrmje dhe Faruku m sht drejtuar me kto fjal: Do t shkojm ta marrim nj person n pyetje, ka thn Bllaca. Me kt bindje ka thn se ishte nisur pr n fshatin Varigovc, fshat n t cilin, sipas Bllacs, kishte qndruar shum koh Fahredin Gashi, t cilin e quante vazhdimisht Faruk.
  Jemi ofruar te familja Gashi. U jemi ofruar atyre shtpive ku m duket se kan qen katr. Kemi hyr n shtpin e vllait t viktims. Un isha nn urdhrat e Gashit. Fahredini me ka treguar se ku me hy, ka thn ai pr t shtuar: Tash po filloj me nj rrfim t tmerrit q e kemi br at nat.
  E tmerri ka thn se kishte ndodhur n syt e shum antarve t familjes kur kryefamiljari ishte ekzekutuar me rafal automatiku nga afrsia, t cilt e kishin qlluar n kok.
  Nazim Bllaca ka treguar kohn kur kishte hyr n gueriljen q luftonte kundr forcave dhe njohjen me Fahredin Gashin t cilin e kishte br shok t mir. Disa muaj pasi kishte rrokur armn, ai ishte plagosur dhe ishte shtruar pr shrim n nj spital ushtarak t UK-s n fshatin Krojmir. Aty e kishte njohur Farukun, i cili, sipas Bllacs, kishte njerz t njohur n personelin mjeksor, prfshir edhe djalin e axhs.
  Fahredin Gashin e njoh dhe kontaktet e para i kemi pasur nga 1 deri m 3 tetor 1998. Mes ktyre datave e kam par pr her t par fizikisht Fahredin Gashin. Nga fillimi Fahredinin e kemi thirr Faruk, ka thn Bllaca pr t shtuar se n kt spital kishte qndruar 15 dit.
  Aty ka filluar kontakti m i shpesht me Fahredinin. Gati shok t mir jemi pas ba aty, ka thn ai.
  Pasi kishte dal nga spitali, Bllaca ka thn se ishte kthyer n njsi, por kishte marr pushim mjeksor, pr shkak t plagve. M 1 nntor 1999 ishte kthyer n batalionin e tij jo m si ushtar, por n cilsin e antarit t komands s batalionit q n at koh komandohej nga zvendskomandanti Elez Durmishi. Ai ka thn se detyra e tij dhe e Gafurr Dugollit, vllait t ish-ministrit Bujar Dugolli, ishte t vizitonte pikat n regjionin e Zborcit dhe t Blinajs derisa nprmjet Fahredin Gashit ishte br antar i njsis inteligjente t Zbulimit dhe kundrzbulimit n kuadr t Brigads 121 Kumanova.
  Nga 1 marsi 1999 prmes Farukut kam filluar t raportoj. Kemi mbledh informata dhe kemi prpiluar raporte t veanta pr pjes t ndryshme, pr individ, por edhe pr popullatn. Me kt aktivitet kam vazhduar deri m 12 qershor 1999 koh n t ciln ka prfunduar lufta n Kosov, ka thn Bllaca.
  Rrfimin pr at q e ka quajtur tmerrin e asaj nate t 15 qershorit t vitit 1999 n Varigovc, Bllaca e ka vazhduar me shkuarjen n kt fshat dhe hyrjen n lagjen e vllezrve Gashi.

  Kemi shkuar n nj shtpi njkatshe dhe kemi trokitur n der. Doli nj person dhe un e Faruku e kemi marr me dhun pr t na tregu se ku sht shtpia e Salih Gashit. Aty e kam marr vesh q po shkojm te Salih Gashi se deri aty nuk e kam dit se ku po shkojm, ka thn ai.
  I kemi than me na tregu ku sht shtpia e Salih Gashit e edhe ai u tutke se na ishim t armatosur. Kemi ec bashk nja 30-50 metra. Ai ka thirr. E kemi largu e vet i jemi afruar ders s shtpis. N njrn an e kemi prcjell vllain e viktims e n ann tjetr na u sht hap dera e shtpis s Salihut. Kemi qen t armatosur t dy me automatik. Faruku me automatik t shkurtr e un me nj m t gjat. U hap dera e shtpis dhe aty kan qen dy femra e nj mashkull, ka thn me tej Bllaca. Faruku i pari e un i dyti kemi hyr menjher n t majt n dhomn e par... Faruku ka hy i pari un i dyti brenda. Kemi hyr n dhomn ku e kemi br krimin, ka thn me tej dshmitari q tashm ka fituar statusin e dshmitarit bashkpunues.
  Ai ka thn se Salih Gashi, t cilin e quante vazhdimisht viktim, ka qen i shtrir n nj kau nga i cili kishte rn n tok sapo e kishin urdhruar t shkonte me ta. I ndjeri ishte arsyetuar se sht smur dhe kishte rn t tok kur i ishin afruar Faruk Gashi nga koka e Nazim Bllaca nga kmbt.
  N dysheme Faruku e ka shkrep nj automatik n pjesn e siprme t trupit t Salihut, n kok. Un qndroja i gatshm. Faruku ka shti me rafal automatiku dhe ka pas nj 5 a 6 a 7 krisma. Rafali ka qen me disa t shtna pa ndrprerje, ka thn ai duke shtuar se kjo se i gjith aksioni nuk ka zgjatur m shum se nj minut.
  Teksa dshmonte, Bllaca ka folur pr vete n shum raste n vetn e tret. Pr kt i sht trhequr vrejtja nga prokurori, por edhe nga gjyqtari. Ai ka krkuar falje duke u arsyetuar se qeshtu jemi msu na grupi kriminal, pr t shkaktuar qeshje n gjykatore. Bllaca ka thn me tej se pasi sht kryer vrasja, sipas tij, nga Fahredin Gashi, kan dal me vrap. Tek kur kishin ecur nja 200 metra n kmb n drejtim t fshatit Davidoc e kishte pyetur Gashin se pse nuk i kishte treguar se kishin shkuar pr vrasje.
  Pasi jemi larguar diku 200 metra e kam pyet Farukun, si sm tregove q kemi ardh me vra njerin. Ai tha kam pas frik se nuk ke me pranu me hy brenda edhe me vra.
  E kam pyet e ka m ba tash kush m na shptu? Tha doktori na shpton, Fatmir Xhelili i cili sht doktor dhe nofkn n luft e ka pasur kshtu. Tash sht zvendsministr i Punve t Brendshme. E kam pyet ka u ba, pse kt njeri. M ka than ky ka dit dika, ka qen kolaboracionist dhe neve na mbrojn instancat e letrat, ka thn Bllaca.
  Arsyeja pse e kishin vrar kt njeri, sipas Bllacs, se ai ishte kolaboracionist. Kjo sipas tij ka qen e ditur por edhe i ishte thn nga Fahredin Gashi.
  Nazim Bllaca sht ndalur pastaj n kohn kur kishte nisur kontaktet e para me familjen e Salih Gashit pr ti treguar se far kishte ndodhur natn e 15 qershorit n vitin 2007 nprmjet telefonit dhe letrave. Pr her t par ka thn se kishte drguar nj mesazh n telefonin e Afrim Gashit. I pranishm kur e kishte shkruar kishte qen, sipas tij, edhe Hysri Rama.
  Por Rama ka reaguar: Po rren, nuk sht e vrtet, ka thn ai q pr shkak t t cilit t martn kishte dshtuar mbajtja e seancs. Rama nuk ishte paraqitur n gjykat duke e detyruar gjyqtarin t lshoj nj mandat arresti. T e mrkurn ai ka krkuar falje dhe sht arsyetuar se kishte ngatrruar datat e seancs.
  Me gjith kt reagim, Bllaca ka vazhduar dshmin pa u ndalur dhe pa dhn asnj shenj zmbrapsje duke treguar se kishte shkruar nj letr me dor, e cila m von i ishte drguar familjes s viktims.
  I kam autorizuar dy persona, Besnik Bllacn djalin e vllait dhe Limon Bllacn vllan tim. E kam vendosur n zarf, jan bler dy numra t telefonit, Vala 900 dhe personat q kam autorizuar kan pasur detyr ta vendosin letrn n qytezn e Lipjanit, Lagjja e Re ku familja e Salih Gashit ka nj shtpi katrkatshe. Letra sht drguar nga Besnik Bllaca, ndrsa Liman Bllaca i ka vzhguar shtpit q t mos hetohet, ka treguar dshmitari. Bllaca ka thn se letra ishte drguar n kohn kur ai ishte larguar nga Kosova.
  Sikurse kishte dshmuar djali i viktims, Afrimi, edhe Nazim Bllaca ka thn se letra i ishte ln n katin e dyt t nj shtpie t pabanuar n Lypjan nn nj bllok.
  Ne letr q i kam drguar familjes s viktims kam thn se kan qen tre persona at nat. Kt e kam br pr ta mbajtur pak veten larg pasi q n at koh nuk kam besuar se do t ket nj trup gjykues t pavarur. E vrteta sht se ne kemi qen dy por n letr kam thn tre, ndrsa pr veten kam thn se nuk kam marr pjes direkt n vrasje, ka shpjeguar prmbajtjen e letrs Bllaca.
  Dshmitari ka thn se pas vrasjes s Salih Gashit e kishte pyetur veten se pse ishte vrar ky njeri. Prgjigja q i kishte dhn vetes ishte se i ndjeri kishte informacione pr Fahredin Gashin, i cili, sipas Bllacs, ishte bashkpuntor i Serbis.
  Salih Gashi ka qen nj tregtar q ka shit dru n Shtime, ndrsa Fahredin Gashi ka qen bashkpuntor i Serbis dhe ai ka ditur dika pr Farukun. Kt e kam nxjerr nga bisedat me Farukun, ka thn ai.
  Sipas dshmitarit, e gjith Shtimja dhe fshatrat e din se far fuqie ka pasur Faruk Gashi n regjimin policor t Serbis.
  Ka qen nj protest n prkrahje t Ushtris lirimtare t Kosovs n maj 1999. N prezenc t 50 mij njerzve Faruk Gashi e ka nxjerr revolen dhe ka gjujt n drejtim t Zenel Tershans. E ka marr policia dhe pas dhjet minutave e ka liruar, ka treguar Nazim Bllaca, duke konfirmuar se kt e kishte me t dgjuar e jo me t par personalisht pasi q n at koh ndodhej n Zvicr.
  Arsyeja pse i kishte shkruar familjes Gashi, sipas Bllacs, ishte q Afrim Gashi ta hapte rastin n UNMIK si ka thn ai sa m larg Policis s Kosovs dhe Prokuroris s krimit. Ndrkoh n maj 2009 pasi ishte kthyer n Kosov kishte shkuar n oborrin e shtpis se familjes Gashi pr tju prkulur dhe pr ti krkuar falje.
  N kt rrug me vete e kam marr Hysri Ramn me xhip t tij. Ai e ka vozit. Kan dal dy vllezrit e viktims, Sejdi Gashi dhe Shefki Gashi. Hysri Rama e ka dit qllimin qysh n fillim se pse po shkoj, ka thn Bllaca, duke e br t reagonte pr her t dyt Hysri Ramn.
  Po rren se un nuk isha shku me pas dit. Nuk e shti thern n kam t shnosh un. M ka than rri n xhip, ski nevoj me dal, ka thn Rama duke e quajtur Bllacn t mendur. Nazim Bllaca i sht prgjigjur ktij reagimi duke thn se shokt e tij jo vetm pr vrasjen e Salih Gashit por t gjitha krimet din.
  N takimin me vllezrit e viktims s pari ka ardhur Shefkiu m ka lutur t hyj brenda. Hysri Rama ka qen n xhip diku 20 metra distanc. Jemi prshndet sipas traditave dhe kam insistuar q aty t jet edhe nj vlla i tij. Derisa ai ka ardh i kam than a t kujtohet nata e vrasjes s vllaut tnd. Tha po. Thash un jam njri prej atyne dyve, ka vazhduar Bllaca.
  Dshmitari kryesor i ka thn trupit gjykues se ua kishte shpjeguar vllezrve t Salih Gashit motivin e vrasjes dhe autorin e saj q, sipas tij, sht Fahredin Gashi. Ai i kishte garantuar se do t qndronte prapa tyre me dshmi n bashkpunim. Bllaca vazhdon dshmin edhe m 12 prill.

 19. #199
  Perjashtuar
  Antarsuar
  12-05-2009
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  2,944
  Faleminderit
  27
  20 falenderime n 20 postime
  ..............................

 20. #200
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-01-2010
  Postime
  369
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  ooo llap


  Kadri Veseli drejton gishtin kah Azem Syla [mlladiqi Kosoves]


  Global Post 29 mars 2011

  Kadri Veseli madje citohet t ket thn se beson se Bllaca vrtet e ka kryer vrasjen e Ibush Kllokoit, por thot se ai nuk e ka br kt si pjestar i SHIK-ut.

Faqja 10 prej 27 FillimFillim ... 8910111220 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •