Close
Faqja 27 prej 27 FillimFillim ... 17252627
Duke shfaqur rezultatin 521 deri 540 prej 540
  1. #521
    I larguar Maska e Enkeleu
    Anëtarësuar
    07-12-2005
    Vendndodhja
    Prane detit i pa lare, prane drites i pa pare, prane sofres i pa ngrene, prane dijes i pa nxene...
    Postime
    4,298
    Citim Postuar më parë nga PLAKU Lexo Postimin
    Bllaca, letër kryeministrit Thaçi

    Bota Sot




    Nazim Bllaca i ka nisur sot një letër kryeministrit Hashim Thaçi.

    Njeriu, i cili pretendon se është ish-agjent i SHIK-ut, përmes kësaj letre kërkon t’i njihen privilegjet si invalid i luftës.



    Më poshtë gjeni letrën e plotë të Nazim Bllacës.





    Letër e hapur për Kryeministrin e Kosovës, z. Hashim Thaçi


    Z. Kryeministër i Kosovës Hashim Thaçi, ndonëse jam i shkolluar për mësimdhënës, fati nuk deshi që të jem shumë i mirë në këtë punë, ani pse atëherë kur shumëkush nuk guxonte të jepte mësim, unë për punën time isha shpallur arsimtar i vitit.

    Z. Kryeministër, e dijë që nuk dijë të thurrë një letër të mirë, siç e meritoni ju, pasi që nuk pata kohë ta mësoj këtë gjë, se eprorët e mijë, njëherazi edhe shokët e tu të luftës e tash bashkë-partiakët tu, më mësuan që të vras, por ti të paktën të lutem gjeje pak kohë që ta lexosh këtë që do të them.

    Z. Kryeministër, duke parë rrethanat në të cilat gjendëm unë, Nazim Bllaca, ish-agjent i Shërbimit Informativ të Kosovës (SHIK), sektori i vrasjeve, dhe autor i një vrasjeje, që qe tash e tri vite i izoluar pasi denoncova krimin time e të shokëve të mijë të skuadrës së lartë cekur, vendos të ju drejtohem juve me anë të kësaj letre që të kërkoj një të drejt timen.

    Z. Kryeministër, si ushtar i UÇK-së jam plagosur në dy pjesë të trupit dhe për këtë kamë dëshmi të lëshuara nga Spitali Ushtarak në fshatin Krojmir (të cilën e keni të bashkangjitur me letrën) dhe për këtë po ju kërkoj që të ma mundësoni mua, Naizm Bllacës, që nëpërmjet Zyrës së Invalidëve të Luftës, në kuadër të zyrës së Kryeministrit, të më pranoni statusin e invalidit të luftës.

    Z. Kryeministër, nuk jam plagosur pas lufte në ndonjë atentat kundër zyrtarëve të larët të LDK-se, zanati të cilin ma mësuan eprorët e mijë, e mbeta pa u mësuar që të shkruaj mirë së paku një letër, prandaj dhe vendosa që të ju drejtohem me këtë kërkesë.

    Z. kryeministër, dikush mund ta mohoj që unë kamë qenë në Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) por plagët i kam dëshmitar kundër tyre, sikurse që dëshmi që isha pjesë e skuadrës së vrasjeve të SHIK-ut, agjencisë që e krijuat me nënshkrimin tua,j që është tash i ndjeri Ibush Kllokoqi.

    Për fund, z. Kryeministër dhe kryetar i partisë për të cilën deri në vitin 2007 isha në gjendje ti vidhja edhe kutitë e votave, pasi që kundërshtarët e saj veç i kisha ndjekur për ti vrarë, nuk po pres që të më përgjigjeni në letër, por shpresoj që kërkesa ime do të shqyrtohet dhe do të kem një përgjigje pozitive.

    Dëshmitë janë, shokët e mi të luftës të, plagosur si unë e gëzojnë këtë të drejt, dhe besoj që kur ta shqyrtoni kërkesën time do ta bënë këtë vetëm mbi bazën e faktetve, pa paragjykime.
    Me respekt:
    Nazim Bllaca.
    Mësimdhënës dhe nuk ditka të shkruajë letër... E cfare mesimi u paska dhënë ky fëmijëve??
    I lumtur është ai që nuk shpreson në asgjë, sepse nuk zhgënjehet asnjëherë...!

  2. #522
    Citim Postuar më parë nga Enkeleu Lexo Postimin
    Mësimdhënës dhe nuk ditka të shkruajë letër... E cfare mesimi u paska dhënë ky fëmijëve??
    Hëm! Nuk është puna kaq e thjeshtë, o Enkele djali. Ky po përdor një ironi të hollë. Ti i ke zënë ato pikat që nuk kanë asnjë vlerë. Tjetër kund po godet ky!

    Unë nuk kisha marrë fare pjesë këtu, por duke të njohur si djalë i sinqertë e një djalë shumë i mirë i dhashë vetes siklet të shkruaj këta dy tre rreshta.
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  3. #523
    I larguar Maska e Enkeleu
    Anëtarësuar
    07-12-2005
    Vendndodhja
    Prane detit i pa lare, prane drites i pa pare, prane sofres i pa ngrene, prane dijes i pa nxene...
    Postime
    4,298
    Citim Postuar më parë nga projekti21_dk Lexo Postimin
    Hëm! Nuk është puna kaq e thjeshtë, o Enkele djali. Ky po përdor një ironi të hollë. Ti i ke zënë ato pikat që nuk kanë asnjë vlerë. Tjetër kund po godet ky!

    Unë nuk kisha marrë fare pjesë këtu, por duke të njohur si djalë i sinqertë e një djalë shumë i mirë i dhashë vetes siklet të shkruaj këta dy tre rreshta.
    Z. Adem , nuk është se une se kuptova ironinë e atyre rreshtave që në fakt i ka shkru dikush tejtër për Bllacën ngase i kam degju disa intervista të tij dhe vokabulari (fjalori) si dhe intelegjenca e tij vertet len për të dëshiruar. Unë jam befasuar se si mundet dikush sikur ai të ket punuar si mësues ?! Por si duket "ata" që ia kan dhënë ditarin në dore ,ata që e kan punësu , ata edhe këtë letër ia kan shkru , ashtu sikur e kan modifiku edhe ditarin e dëshmitarit X dhe që gjyakat nuk e mor fare per bazë në rastin Klecka!
    Mua nuk më befason aspak bllaca , as ata që i mbajnë iso... Më befasojne disa njerëz që pretendojne se kan bagazh dije dhe kulture dhe i besojnë verbërisht, thua se kurre nuk kan dëgju për teori konspirative !
    Ndryshuar për herë të fundit nga Enkeleu : 17-04-2012 më 15:39
    I lumtur është ai që nuk shpreson në asgjë, sepse nuk zhgënjehet asnjëherë...!

  4. #524
    Mire ështe puna mire Maska e PLAKU
    Anëtarësuar
    19-05-2002
    Postime
    2,443
    http://lexoshqip.com/wp-content/them...es/logo222.png



    Bllaca i qon selam kryeministrit Thaçi
    Publikuar më: E Mart, 17 Prill , 2012



    vetëshpalluri agjent i Shërbimit Informativ të Kosovës, Nazim Bllaca, i cili ka pranuar se ka marrë pjesë ne vrasjen e një personi, e që tash është në cilësinë e dëshmitarit bashkëpunues të Prokurorit në dy procese gjyqësore, i është drejtuar me një letër të hapur kryeministrit të Kosovës, me kërkesë që t’i njihet statusi i invalidit të luftës së UÇK-së, meqë ka qenë pjesëtar i UÇK-së.

    Më poshtë po japim në origjinal letrën e Nazim Bllacës, drejtuar kryeministrit Thaçi:

    “Z.Kryeministër i Kosovës Hashim Thaçi, ndonëse jam i shkolluar për mësimdhënës, fati nuk deshi që të jem shumë i mirë në këtë punë, ani pse atëherë kur shumëkush nuk guxonte të jepte mësim, unë për punën time isha shpallur arsimtar i vitit.

    Z. Kryeministër, e dijë që nuk dijë të thurrë një letër të mirë, siç e meritoni ju, pasi që nuk pata kohë ta mësoj këtë gjë, se eprorët e mijë, njëherazi edhe shokët e tu të luftës e tash bashkë-partiakët tu, më mësuan që të vras, por ti të paktën të lutem gjeje pak kohë që ta lexosh këtë që do të them.

    Z. Kryeministër, duke parë rrethanat në të cilat gjendëm unë, Nazim Bllaca, ish-agjent i Shërbimit Informativ të Kosovës (SHIK), sektori i vrasjeve, dhe autor i një vrasjeje, që qe tash e tri vite i izoluar pasi denoncova krimin time e të shokëve të mijë të skuadrës së lartë cekur, vendos të ju drejtohem juve me anë të kësaj letre që të kërkoj një të drejt timen.

    Z. Kryeministër, si ushtar i UÇK-së jam plagosur në dy pjesë të trupit dhe për këtë kamë dëshmi të lëshuara nga Spitali Ushtarak në fshatin Krojmir (të cilën e keni të bashkangjitur me letrën) dhe për këtë po ju kërkoj që të ma mundësoni mua, Naizm Bllacës, që nëpërmjet Zyrës së Invalidëve të Luftës, në kuadër të zyrës së Kryeministrit, të më pranoni statusin e invalidit të luftës.

    Z. Kryeministër, nuk jam plagosur pas lufte në ndonjë atentat kundër zyrtarëve të larët të LDK-se, zanati të cilin ma mësuan eprorët e mijë, e mbeta pa u mësuar që të shkruaj mirë së paku një letër, prandaj dhe vendosa që të ju drejtohem me këtë kërkesë.


    http://www.lexoshqip.com/wp-content/...faksimilja.jpg



    Faksimilja e vërtetimit të lëshuar nga stacioni ushtarak në Krojimir, ku konfirmohet plagosja e Bllacës

    Z. kryeministër, dikush mund ta mohoj që unë kamë qenë në Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) por plagët i kam dëshmitar kundër tyre, sikurse që dëshmi që isha pjesë e skuadrës së vrasjeve të SHIK-ut, agjencisë që e krijuat me nënshkrimin tua,j që është tash i ndjeri Ibush Kllokoqi.

    Për fund, z. Kryeministër dhe kryetar i partisë për të cilën deri në vitin 2007 isha në gjendje ti vidhja edhe kutitë e votave, pasi që kundërshtarët e saj veç i kisha ndjekur për ti vrarë, nuk po pres që të më përgjigjeni në letër, por shpresoj që kërkesa ime do të shqyrtohet dhe do të kem një përgjigje pozitive.

    Dëshmitë janë, shokët e mi të luftës të, plagosur si unë e gëzojnë këtë të drejt, dhe besoj që kur ta shqyrtoni kërkesën time do ta bënë këtë vetëm mbi bazën e faktetve, pa paragjykime.



    Me respekt:

    Nazim Bllaca,

    Ish-agjent i SHIK-ut dhe autorë i një vrasjeje me urdhër të eprorëve të kësaj agjencie”, përfundon letrën Bllaca.

    Vërtetësinë e letrës e ka konfirmuar përmes telefonit për Telegrafin vetë Nazim Bllaca.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   
    Pa Kosovë e Çamëri nuk ka Shqipëri

  5. #525
    Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
    Anëtarësuar
    24-02-2007
    Vendndodhja
    Aty më gjen, nën hijen tënde që më le amanet!Nëse të duket që kam humb,më kerko atje ku fryn uragani i kohës,atje do më gjeshë,duke të kërkua Ty!
    Postime
    7,750
    Kush e ka radhen ta sjell edhe nje leter?Mungon Bahtir Hamza...
    Rëndesia e një personi nuk vlerësohet nga hapësira që zë, por nga boshlleku që le kur nuk është më.

  6. #526
    I larguar Maska e Enkeleu
    Anëtarësuar
    07-12-2005
    Vendndodhja
    Prane detit i pa lare, prane drites i pa pare, prane sofres i pa ngrene, prane dijes i pa nxene...
    Postime
    4,298
    Citim Postuar më parë nga e panjohura Lexo Postimin
    Kush e ka radhen ta sjell edhe nje leter?Mungon Bahtir Hamza...
    ...Ose Kadri Mani
    I lumtur është ai që nuk shpreson në asgjë, sepse nuk zhgënjehet asnjëherë...!

  7. #527
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    04-04-2006
    Vendndodhja
    Tirone
    Postime
    8,398
    Citim Postuar më parë nga PLAKU Lexo Postimin
    http://lexoshqip.com/wp-content/them...es/logo222.png



    Bllaca i qon selam kryeministrit Thaçi
    Publikuar më: E Mart, 17 Prill , 2012



    vetëshpalluri agjent i Shërbimit Informativ të Kosovës, Nazim Bllaca, i cili ka pranuar se ka marrë pjesë ne vrasjen e një personi, e që tash është në cilësinë e dëshmitarit bashkëpunues të Prokurorit në dy procese gjyqësore, i është drejtuar me një letër të hapur kryeministrit të Kosovës, me kërkesë që t’i njihet statusi i invalidit të luftës së UÇK-së, meqë ka qenë pjesëtar i UÇK-së.

    Më poshtë po japim në origjinal letrën e Nazim Bllacës, drejtuar kryeministrit Thaçi:

    “Z.Kryeministër i Kosovës Hashim Thaçi, ndonëse jam i shkolluar për mësimdhënës, fati nuk deshi që të jem shumë i mirë në këtë punë, ani pse atëherë kur shumëkush nuk guxonte të jepte mësim, unë për punën time isha shpallur arsimtar i vitit.

    Z. Kryeministër, e dijë që nuk dijë të thurrë një letër të mirë, siç e meritoni ju, pasi që nuk pata kohë ta mësoj këtë gjë, se eprorët e mijë, njëherazi edhe shokët e tu të luftës e tash bashkë-partiakët tu, më mësuan që të vras, por ti të paktën të lutem gjeje pak kohë që ta lexosh këtë që do të them.

    Z. Kryeministër, duke parë rrethanat në të cilat gjendëm unë, Nazim Bllaca, ish-agjent i Shërbimit Informativ të Kosovës (SHIK), sektori i vrasjeve, dhe autor i një vrasjeje, që qe tash e tri vite i izoluar pasi denoncova krimin time e të shokëve të mijë të skuadrës së lartë cekur, vendos të ju drejtohem juve me anë të kësaj letre që të kërkoj një të drejt timen.

    Z. Kryeministër, si ushtar i UÇK-së jam plagosur në dy pjesë të trupit dhe për këtë kamë dëshmi të lëshuara nga Spitali Ushtarak në fshatin Krojmir (të cilën e keni të bashkangjitur me letrën) dhe për këtë po ju kërkoj që të ma mundësoni mua, Naizm Bllacës, që nëpërmjet Zyrës së Invalidëve të Luftës, në kuadër të zyrës së Kryeministrit, të më pranoni statusin e invalidit të luftës.

    Z. Kryeministër, nuk jam plagosur pas lufte në ndonjë atentat kundër zyrtarëve të larët të LDK-se, zanati të cilin ma mësuan eprorët e mijë, e mbeta pa u mësuar që të shkruaj mirë së paku një letër, prandaj dhe vendosa që të ju drejtohem me këtë kërkesë.


    http://www.lexoshqip.com/wp-content/...faksimilja.jpg



    Faksimilja e vërtetimit të lëshuar nga stacioni ushtarak në Krojimir, ku konfirmohet plagosja e Bllacës

    Z. kryeministër, dikush mund ta mohoj që unë kamë qenë në Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) por plagët i kam dëshmitar kundër tyre, sikurse që dëshmi që isha pjesë e skuadrës së vrasjeve të SHIK-ut, agjencisë që e krijuat me nënshkrimin tua,j që është tash i ndjeri Ibush Kllokoqi.

    Për fund, z. Kryeministër dhe kryetar i partisë për të cilën deri në vitin 2007 isha në gjendje ti vidhja edhe kutitë e votave, pasi që kundërshtarët e saj veç i kisha ndjekur për ti vrarë, nuk po pres që të më përgjigjeni në letër, por shpresoj që kërkesa ime do të shqyrtohet dhe do të kem një përgjigje pozitive.

    Dëshmitë janë, shokët e mi të luftës të, plagosur si unë e gëzojnë këtë të drejt, dhe besoj që kur ta shqyrtoni kërkesën time do ta bënë këtë vetëm mbi bazën e faktetve, pa paragjykime.



    Me respekt:

    Nazim Bllaca,

    Ish-agjent i SHIK-ut dhe autorë i një vrasjeje me urdhër të eprorëve të kësaj agjencie”, përfundon letrën Bllaca.

    Vërtetësinë e letrës e ka konfirmuar përmes telefonit për Telegrafin vetë Nazim Bllaca.
    Ky eshte krenar qe eshte nje PIS NJERI dhe kerkon ti beje pis te gjithe.
    Unë jam njeri i thjeshtë.
    Kënaqem me pak.
    Më mjafton më e mira.

  8. #528
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    30-12-2009
    Postime
    1,594
    pse kush nga eproret e bllaces eshte me i dijeshem se bllaca?

    azem syla i njohur per mashtrues dhe keqberes ,'doktor 'distanca qe blen diploma nga universitete qe nuk ekzistoin fare!


    letra e bllaces ka nje domethenie te madhe dhe kete kryparet e krimit e kuptoin mire fare!


    nazim bllaca per nga dija dhe zgjuarsia ua kalon te gjithe mentorve te krimit dhe korrupsionit!

    letra e bllaces eshte e thelle dhe kuptimplote kete nuk mund ta mohoi askush!
    ka goditur aty ku duhet goditur dhe sigurisht kjo leter eshte inicuar nga vet hashim thaci !
    ashtu sic eshte inicuar edhe dalja e bllaces nga ai per ti ndihmuar thacit ne luften brenda lloit!

    kjo vetem sa e ndihmon thacin per te luftuar garden e vjeter brenda pdk!

  9. #529
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-12-2010
    Vendndodhja
    ne boten e çudirave
    Postime
    3,776
    Citim Postuar më parë nga projekti21_dk Lexo Postimin
    Hëm! Nuk është puna kaq e thjeshtë, o Enkele djali. Ky po përdor një ironi të hollë. Ti i ke zënë ato pikat që nuk kanë asnjë vlerë. Tjetër kund po godet ky!

    Unë nuk kisha marrë fare pjesë këtu, por duke të njohur si djalë i sinqertë e një djalë shumë i mirë i dhashë vetes siklet të shkruaj këta dy tre rreshta.
    Nuk di nese me lejohet nderhyrja, z. Adem por mu kjo me duket me shume ironi e "trashe" ,ama fare e trashe. Sepse ky ka bere ne fakt nje dyzine gabimesh ne kete "letren" e tij, e persona te tille smund te perdorin ironi te holle.


    Citim Postuar më parë nga Enkeleu Lexo Postimin
    Z. Adem , nuk është se une se kuptova ironinë e atyre rreshtave që në fakt i ka shkru dikush tejtër për Bllacën ngase i kam degju disa intervista të tij dhe vokabulari (fjalori) si dhe intelegjenca e tij vertet len për të dëshiruar. Unë jam befasuar se si mundet dikush sikur ai të ket punuar si mësues ?! Por si duket "ata" që ia kan dhënë ditarin në dore ,ata që e kan punësu , ata edhe këtë letër ia kan shkru , ashtu sikur e kan modifiku edhe ditarin e dëshmitarit X dhe që gjyakat nuk e mor fare per bazë në rastin Klecka!
    Mua nuk më befason aspak bllaca , as ata që i mbajnë iso... Më befasojne disa njerëz që pretendojne se kan bagazh dije dhe kulture dhe i besojnë verbërisht, thua se kurre nuk kan dëgju për teori konspirative !
    Kushdo qe ia ka shkru duhet te kete qene nxenes i tij. Ose do te kete pasur ndonje mesues si ky. Une ne fakt tash kuptova qe ka ka qene mesues dhe te mos ishte tragjike do te qeshja me kete fakt.
    [QUOTE]
    Citim Postuar më parë nga PLAKU Lexo Postimin
    Bllaca, letër kryeministrit Thaçi[B]

    Bota Sot


    Letër e hapur për Kryeministrin e Kosovës, z. Hashim Thaçi

    Z. Kryeministër i Kosovës Hashim Thaçi, ndonëse jam i shkolluar për mësimdhënës, fati nuk deshi që të jem shumë i mirë në këtë punë, ani pse atëherë kur shumëkush nuk guxonte të jepte mësim, unë për punën time isha shpallur arsimtar i vitit.

    Z. Kryeministër, e dijë që nuk dijëthurrë një letër të mirë, siç e meritoni ju, pasi që nuk pata kohë ta mësoj këtë gjë, se eprorët e mijë, njëherazi edhe shokët e tu të luftës e tash bashkë-partiakët tu, më mësuan që të vras, por ti të paktën të lutem gjeje pak kohë që ta lexosh këtë që do të them.

    Z. Kryeministër, duke parë rrethanat në të cilat gjendëm unë, Nazim Bllaca, ish-agjent i Shërbimit Informativ të Kosovës (SHIK), sektori i vrasjeve, dhe autor i një vrasjeje, që qe tash e tri vite i izoluar pasi denoncova krimin time e të shokëve të mijë të skuadrës së lartë cekur, vendos të ju drejtohem juve me anë të kësaj letre që të kërkoj një të drejt timen.

    Z. Kryeministër, si ushtar i UÇK-së jam plagosur në dy pjesë të trupit dhe për këtë kamë dëshmi të lëshuara nga Spitali Ushtarak në fshatin Krojmir (të cilën e keni të bashkangjitur me letrën) dhe për këtë po ju kërkoj që të ma mundësoni mua,
    ´

    Me tutje s'kam as durim as nerva per te korigju kete "mesuesin" qe te ngjall dhimbje per nxenesit e tij. Te gjoret prinder , qe e kane kuptu kush ua ka mesu femijet.
    Ato paragrafet tjera shfaqin sa paditurine, aq edhe karakterin e dobet te ketij burri ,kushdo qe te kete qene.
    Ndryshuar për herë të fundit nga anita340 : 17-04-2012 më 16:57
    AUTOCHTHONOUS

  10. #530
    Mire ështe puna mire Maska e PLAKU
    Anëtarësuar
    19-05-2002
    Postime
    2,443
    Cfare mendim keni,si i logjikoni,konsideroni bosat, pune dhenesit e Bllaces, cfare niveli intelektual dhe njerzore kan,kishen qe e punesuan regrutuan, mobilizuan ne radhet e tyne?!
    Pa Kosovë e Çamëri nuk ka Shqipëri

  11. #531
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-12-2010
    Vendndodhja
    ne boten e çudirave
    Postime
    3,776
    Citim Postuar më parë nga PLAKU Lexo Postimin
    Cfare mendim keni,si i logjikoni,konsideroni bosat, pune dhenesit e Bllaces, cfare niveli intelektual dhe njerzore kan,kishen qe e punesuan regrutuan, mobilizuan ne radhet e tyne?!


    Llum jane edhe ata si Bllaca. Kushdo qofshin....
    AUTOCHTHONOUS

  12. #532
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-05-2002
    Vendndodhja
    Oslo , Norway
    Postime
    472
    Citim Postuar më parë nga mebybe Lexo Postimin
    Azemi eshte ankuar nga shteti Zvicerran qe mos t'ja marrin çertifikaten qe eshte i semure psiqikisht. Ky eshte daja i Taqit.....

    Pse, ku i paska Thaqi dajtë?

    Pse po i rrenë lexuesit moj mebybe?!!

    Thaqi nuk ka nevejë për mbrojtjen time, por nderhyra sa për t'a demantue një gënjeshter!!

    Thaqi është nip i Vojnikut e jo i Azem Sylës.

    Mos rreni, aman!!

  13. #533
    [QUOTE=anita340;3392962]Nuk di nese me lejohet nderhyrja, z. Adem por mu kjo me duket me shume ironi e "trashe" ,ama fare e trashe. Sepse ky ka bere ne fakt nje dyzine gabimesh ne kete "letren" e tij, e persona te tille smund te perdorin ironi te holle.




    .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. ..............................................

    Përshëndetje Anitë, unë enkeleut iu përgjigja në një formë të zbutur, sepse ti ke plotësisht të drejtë. Këtu nuk ka kurrfarë ironie as të hollë as të trashë, ai po e thotë haptazi çka është kah do. Shkurt po e do Hashimin.

    Unë po i marr vetëm dy paragrafët e parë të letrës së tij:

    1.
    “Z.Kryeministër i Kosovës Hashim Thaçi, ndonëse jam i shkolluar për mësimdhënës, fati nuk deshi që të jem shumë i mirë në këtë punë, ani pse atëherë kur shumëkush nuk guxonte të jepte mësim, unë për punën time isha shpallur arsimtar i vitit.
    1. të cilin e kuptoj: Z. Kryeministër, unë kam mbaruar një shkollë për mësues që të bëhesha i bobishëm për brezat e rinj, siç është misioni i mësuesit. Kam qenë i dalluar në punë, madje në një vit shkollor jam shpallur arsimtari më i mirë i vitit, por je ti( bashkë me shokët e tu ) ai që ma devijove rrugën e jetës, më dhe rrugën e turpit e të krimit, sepse....

    2.
    Z. Kryeministër, e dijë që nuk dijë të thurrë një letër të mirë, siç e meritoni ju ( këtu e ka përdorur ironinë, bile sarkazmën ), pasi që nuk pata kohë ta mësoj këtë gjë, se eprorët e mijë, njëherazi edhe shokët e tu të luftës e tash bashkë-partiakët tu, më mësuan që të vras, por ti të paktën të lutem gjeje pak kohë që ta lexosh këtë që do të them.
    2. ... pra ti ma devijove rrugën dhe nga një mësues i mirë më bëre kriminel ordiner. Ti bashkë me shokët e tu ( dikur të luftës e tash bashkëvprues) më mësuat të vras njerëz të pafajshëm!!

    Kështu pra unë e kuptoj këtë thirrje të Bllacës. Qofsha i gabuar!
    Ndryshuar për herë të fundit nga projekti21_dk : 17-04-2012 më 19:37
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  14. #534
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-12-2010
    Vendndodhja
    ne boten e çudirave
    Postime
    3,776

    Përshëndetje Anitë, unë enkeleut iu përgjigja në një formë të zbutur, sepse ti ke plotësisht të drejtë. Këtu nuk ka kurrfarë ironie as të hollë as të trashë, ai po e thotë haptazi çka është kah do. Shkurt po e do Hashimin.

    Unë po i marr vetëm dy paragrafët e parë të letrës së tij:
    Pershendetje z Adem!

    Une nuk i besoj ketij mesuesit "te dalluar" dhe kam arsye per kete, por kjo nuk eshte ne kontekstin e debatit tone.

    Do te ndalem ne gjerat qe ju i keni kuptu ne thirrjen e Bllaces.


    1.


    1. të cilin e kuptoj: Z. Kryeministër, unë kam mbaruar një shkollë për mësues që të bëhesha i bobishëm për brezat e rinj, siç është misioni i mësuesit. Kam qenë i dalluar në punë, madje në një vit shkollor jam shpallur arsimtari më i mirë i vitit, por je ti( bashkë me shokët e tu ) ai që ma devijove rrugën e jetës, më dhe rrugën e turpit e të krimit, sepse....

    2.


    2. ... pra ti ma devijove rrugën dhe nga një mësues i mirë më bëre kriminel ordiner. Ti bashkë me shokët e tu ( dikur të luftës e tash bashkëvprues) më mësuat të vras njerëz të pafajshëm!!

    Kështu pra unë e kuptoj këtë thirrje të Bllacës. Qofsha i gabuar!


    Z Adem,
    une kam qene mesuese per pak vite ne Kosove por asnjehere mesuese e dalluar,per dallim prej Bllaces ( sdo ta kuptoje kurre kush e shpalli mesues te dalluar nje qe sdi te shkruaje foljen kam).

    Ta zeme se gjithe sa thote mesuesi jane te verteta.

    Jam shume me e re ne moshe se ky mesuesi ,por kurre, kurre asnjehere, asnje njeri sdo te mund te me devijoje rrugen time per te me bere vrases. As Hashim Thaqi, as Azem Syla, as babi, as burri im. As zoti vete.

    A eshte per ti besuar nje person qe duke qene mesues i dalluar,ka marre pjese ne vrasjen e figurave te shquara te popullit te tij. Spo flas per Ibush Kllokoqin ,sepse tek e fundit ai spiun ishte dhe e kishte hak vrasjen ,por per te tjeret, per vrasjet e cileve ky zoteria dinte por kish heshtur vite te tera.

    Po e zeme pra se jane te verteta krejt ca thote ky. Une do ti kisha besuar po te ishte pendu si njeri. Te thonte une kam vrare sepse me kane detyruar ,ose me kane paguar,por jam pendu per gjithe sa kam bere. Nuk ishte as 18 vjec te terhiqej nga kapistalli zotria e tij, por po ia falim se gaboi. Une skam lexu te kete kerku falje ky njeri qofte nga familjaret qofte nga shqiptaret tekefundit. Ky tallet, dhe shpik gjera dita dites.

    Te letra drejtuar Thaqit,paska kerku ti njihet e drejta e invalidit te luftes se paska plage ne trup. Cudi qe nuk e paska marre kete status duke qene nje nder figurat kyce te SHIK-ut! Apo nuk akuzohej Thaqi dhe kompania e tij per shpalljen invalid a pjestar i UCK-se a deshmor te njerzve qe ata donin?!


    Jo vetem keto po edhe shume sjellje e deklarime te tjera prej psikopati i bejne te pabesueshme xhevahiret qe nxjerr ne drite "mesuesi i dalluar".

    Dhe me vie shume ,shume keq te ve ne dyshim bindjet e juaja z Adem ,por une besoj qe jeni gabuar ne lidhje me kete tipin. Ndoshta besimi me vie nga deshira per te qene ju gabim. Sepse edhe ju u lutet "qofsha i gabuar".
    AUTOCHTHONOUS

  15. #535
    Mire ështe puna mire Maska e PLAKU
    Anëtarësuar
    19-05-2002
    Postime
    2,443
    Citim Postuar më parë nga fegi Lexo Postimin


    Faruk Gashi përfundon në psikiatri
    Njëri prej të akuzuarve në rastin Bllaca 2, Faruk Gashi ia ka arritur qëllimit. Ai tashmë është shtruar në spitalin psikiatrik. Gjatë seancave të fundit gjyqësore, Gashi i dënuar me 18 vjet burgim në procesin e parë, ankohej për probleme shëndetësore psiqike përderisa avokati tij, Tahir Rrecaj disa herë ka kërkuar ekzaminime mjekësore.
    Sic duket, ai tashmë ka marrë tretman dhe është shtruar në njërin prej pavioneve të spitalit psikatrik. Thuhet se ai po përjeton halucinacione dhe ka filluar të mos i njoh njerëzit. (io)



    Shqyptare mendoni ne cfare niveli kemi ra, kujt i kem besu me na udheheq e kujt ia kemi besu te vete thirren clirimetar te Kosoves dhe te shqyptareve, azem syles,ali ahmetit te smund mentalisht me vertetime nga shteti zvicres. Tashe dhe ushtaret ndjekin komandantat e tyne! Kush nai imponoi keta kriminel psikopata dhe kush i perkrahe,jan te nji niveli me ta. Advokatet rrecet e tyne hajduto kriminelve, pasunohen ne hak te popullit, ne dhimbjet e te afermeve viketimave! Dijeni o Advokata rrece se ne Kosove nuk mund te jetohet me stadarde te dyfishta. Dikush me standarde Amerikane e dikush nen ethet se kush ma vrau djalin, baben, vllaun, nuk mund dikush te pasunohet mbi jeten e tjeterit e dikush te pervlohet nga dhimbja!Kosova ashte e vogel per kesi dallaveresh te pista.

    Vetem pyes kote:
    Ka ardhe koha qe shqypetaret ti dallojn Luftaret e vertete nga bandat kriminele?!
    Pa Kosovë e Çamëri nuk ka Shqipëri

  16. #536
    Mire ështe puna mire Maska e PLAKU
    Anëtarësuar
    19-05-2002
    Postime
    2,443
    Azem Syla përzgjedhës i veteranëve të luftës
    Publikuar: 22.04.2012 - 19:23

    Azem Syla vendos kush është veteran i luftës

    Prishtinë, 22 prill - Deputeti Azem Syla është në krye të Komisionit që do të bëjë verifikimin e listave të veteranëve. Për ironi, ai do të duhet të verifikojë edhe lëndën e njërit prej të akuzuarve në rastin Bllaca, Driton Hajdari, që dyshohet se fitoi statusin e veteranit pa qenë pjesëtar i UÇK-së dhe në krah të vetë Azem Sylës. Këto akuza vijnë nga Nazim Bllaca, i cili së fundi i ka kërkuar kryeministrit Thaçi që t’ia njohë statusin e veteranit, pasi ka qenë ushtar i UÇK-së. Qeveria nuk ka dashur të komentojë letrën e Bllacës, njofton KTV.

    Madje, sipas Bllacës, Azem Syla është kryesori që ka bërë të mundur që Driton Hajdari të fitojë statusin e veteranit.

    Faik Fazliu nga Zyra për Çështjen e Veteranëve në kryeministri i ka thënë KTV-së nëpërmjet telefonit se komisioni është konsoliduar dhe shpejt do të nisë punën në terren për të verifikuar gjithçka deri në muajin shtator.

    Sipas tij, objekt verifikimi do të jetë edhe kjo dosje si dhe të gjitha të tjerat, ndërsa për rastin e letrës së Nazim Bllacës drejtuar kryeministrit ai ka thënë se aplikimi për statutin e veteranit duhet të bëhet në Ministrinë e Punës e të Mirëqenies Sociale.

    Por letrën e Bllacës për Thaçin, ku i kërkohet t’i njihet statusi i veteranit, nuk e ka komentuar Qeveria e Kosovës me arsyetimin se është çështje e drejtësisë.
    Koha net
    Ndryshuar për herë të fundit nga PLAKU : 22-04-2012 më 20:50
    Pa Kosovë e Çamëri nuk ka Shqipëri

  17. #537
    Mire ështe puna mire Maska e PLAKU
    Anëtarësuar
    19-05-2002
    Postime
    2,443
    Bllaca pohon se urdhrat për vrasje i jepnin “të mëdhenjtë”
    Publikuar: 26.04.2012 - 09:37 Koha net


    Prishtinë, 26 mars - I veshur me jelek antiplumb dhe me tri çanta me dokumente, dy prej të cilave ia mbanin policët e EULEX-it, Nazim Bllaca ka hyrë i qetë të mërkurën në seancën e radhës në procesin gjyqësor “Bllaca II”, që po zhvillohet, siç i quan ai, kundër ish-bashkëpunëtorëve me të cilët kishte kryer një vrasje dhe dy tentim vrasje.

    Për më shumë se pesë orë, dëshmitari Bllaca i vetëshpallur pjesëtar i SHIK-ut dhe vrasës, ka treguar dje në detaje para trupit gjykues për përgatitjet që ai me Faruk Gashin, Shpresim Ukën, Shaban Sylën, Driton Hajdarin, Bekim Sylën e Sadik Abazin, i kishin bërë për ta kidnapuar ish-aktivistin e LDK-së, Ismet Arifi, dhe për ta vrarë kryetarin e Degës së LDK-së në Ferizaj gjatë vitit 2000, Adem Salihaj. Për t’i kryer këto “detyra”, Bllaca ka thënë se kishin marrë urdhër nga njerëzit e mëdhenj të cilët edhe po u bënin presion pasi që në atë kohë LDK-ja e PDK-ja kishin raporte të acaruara. Me këtë rast, Bllaca ka deklaruar se pasi kishin marrë urdhrin për kidnapimin e Arifit, ai së bashku më Shpresim Ukën, kishte qëndruar në hyrje të korridorit ku po jetonte në atë kohë Arifi, kurse Bekim Syla, Sadik Abazi e Driton Hajdari i ishin ofruar derës së banesës së Ismet Arifit me qëllim që ta tërhiqnin atë dhe ta merrnin me vete. Por plani i tyre kishte dështuar pasi që Arifi nuk ishte dorëzuar dhe se në përleshje e sipër ishte plagosur Driton Hajdari ka kujtuar dëshmitari Bllaca. Pas kësaj të gjithë ishin larguar nga kompleksi ku po jetonte Arifi.




    Plani për Arifin - të dërgohej në Shqipëri



    Gjatë dëshmisë së tij, Bllaca ka kujtuar se te banesa e Ismet Arifit kishin shkuar me një qëllim.

    “Po më vjen keq me thanë, por do ta them. Ismet Arifi ishte punëtor i Shërbimit Sekret Ushtarak të Serbisë, kështu na kishin konfirmuar neve”, ka thënë Bllaca. “Ne e kishim përcjellë atë dhe pasi që nuk kishim mundur me qitë në kurth vendosëm me i shku te banesa. Qëllimi ynë ka qenë me kidnapu dhe me nxjerr të gjallë nga banesa e tij”, ka rrëfyer Bllaca, shumë i qetë, derisa herë pas here deklaratat e tij kanë qenë kundërthënëse me ato që i kishte deklaruar më herë.

    Por, kjo nuk e ka penguar Bllacën që të tregojë vazhdimin e planit pas kidnapimit të Arifit.

    “Pastaj e kemi ditë relacionin që kemi pas me qu në fshatin Rusinovc në Lipjan e prej aty në Shqipëri e këta e dinë qysh kanë pas me qu në Shqipëri”, është përgjigjur Bllaca, derisa ka shikuar nga të akuzuarit.

    Dhe me këtë rast ka qenë avokati mbrojtës i Shaban Sylës, Haxhi Millaku, ai që e ka provokuar Bllacën, duke i thënë se po rren. Kjo ndërhyrje e ka nervozuar dëshmitarin Bllaca, i cili iu ka kthyer avokatit Millaku, duke i thënë “mshele gojën ti, nuk je që i vërteton deklaratat e mia”.

    Situata është qetësuar nga kryetari i trupit gjykues, Torre Tomassen, dhe më pas Bllaca ka vazhduar rrëfimin e tij duke bërë me dije se grupi i angazhuar për kidnapimin e Arifit e kishte vizituar më herët fshatin Rusinovc ku kishin marrë urdhër ta dërgonin atë pas kidnapimit.

    “Atje ishte presoni i cili do ta strehonte dhe do ta rehatonte diku tjetër Ismet Arifin. Nuk më vjen marre për këtë sepse jam tu fol për një mik të familjes së tyre”, është shprehur Bllaca, duke aluduar në Shpresim Ukën, i cili ka lidhje familjare me Ismet Arifin.

    Por, ky plan u kishte dështuar dhe Bllaca me shokë kishte vendosur të tërhiqeshin përkohësisht.

    “Pasi që na dështoi ky plan, jemi tërhequr, por të vendosur për t’iu kthyer prapë Ismet Arifit. Por, pas kësaj ngjarjeje më kurrë nuk e kam parë Ismet Arifin”, ka thënë Bllaca.

    Në seancën e së mërkurës, Bllaca ka dëshmuar edhe për planin për ta vrarë ish-kryetarin e Degës së LDK-së në Ferizaj, Adem Salihaj, gjatë vitit 2000. Urdhrin për këtë, Bllaca ka thënë ta kenë marrë nga deputeti aktual në Kuvendin e Kosovës, Azem Syla, e të cilin ia kishte përcjellë, Shpresim Uka.

    “Në kuadër të vëzhgimeve kishte dalë në skenë edhe emri i Adem Salihajt. Për këtë, takimet e para i nisëm në prill-maj të 2000 dhe urdhri për këtë kishte ardhur nga Azem Syla të cilin na kishte përcjell Shpresim Uka. Paraprakisht ishim takuar në Ekrem Jasharin dhe Azem Sylën në Prishtinë dhe prej aty kemi filluar ta përcillnim Adem Salihajn”, ka treguar Bllaca.

    Ky i fundit, sipas planit të bërë, ishte angazhuar që të bënte transportimin e armëve në depon e Fauk Gashit prej ku çdo ditë ishin furnizuar me armë pasi që për shkak të kontrolleve të mundshme nga KFOR-i i kthenin armët herë pas herë në depo.

    “Unë personalisht i kam përcjell armët deri në depon e Faruk Gashit në Ferizaj. Së pari i kemi stacionu armët, pastaj kemi filluar ta vëzhgojmë unë Nazim Bllaca, Shpresim Uka, Sadik Abazi, Faruk Gashi, Driton Hajdari e për Bekim Sylën nuk jam i sigurt a ka qenë”, ka deklaruar Bllaca.

    Ky i fundit e kishte përcjellë Salihajn çdo hap, por ka pranuar se në disa raste kishte munguar pasi që në të njëjtën kohë, Bllaca punonte edhe arsimtar në një shkollë në Komunën e Lipjanit.

    “E kemi përcjellë hap pas hapi, por kuptohet që ndonjëherë kam munguar se kam punuar në atë kohë arsimtar i biologjisë në shkollë në Lipjan”, e ka arsyetuar mungesën e tij, dëshmitari Bllaca.

    Por, sipas tij, plani për Adem Salihajn ka qenë krejtësisht tjetër.

    “Për Ademin situata ka qenë ndryshe që mundësia e parë si të na jepej ta vrajmë. I kemi shku mbrapa e kemi përcjellë gjithë kohën nëpër qytet, i kemi shku edhe te shpija e kemi këqyrë për dritare. Pra i ofroheshim çdo ditë e më shumë”, ka thënë Bllaca.





    Urdhri për Salihajn - të vritej menjëherë



    Për të kryer punë siç ka theksuar Bllaca, ata e kishin pritur Salihajn që të kthehej në shtëpi nga një tubim në të cilin kishte marrë pjesë.

    “Ishte 12 qershor edhe kishte një tubim në Ferizaj dhe ne e përcollëm vazhdimisht. Ndërkohë që kur u kry tubimi unë bashkë me Shpresim Ukën me veturë të tipit BMW ngjyrë të zezë dhe Shaban Syla e Driton Hajdari u ndamë në dy grupe dhe shkuam në rrugën ku jeton Adem Salihaj e cila ka dy hyrje”, ka kujtuar Bllaca.

    Aty kishin pritur ardhjen e Salihajt dhe, sipas tij, marrëveshja kishte qenë që cili ta kishte më afër të qëllonte mbi të.

    “U ndalëm aty me pritë dhe plani ishte që kush e ka më afër kah ana që hyn ai me kry punë. Ai kur erdhi, unë e Shpresimi ishim pak më larg e në anën tjetër ishin Shaban Syla e Driton Hajdari. Ai hyri në oborr dhe kështu dështuam. Pas kësaj u nisëm për në Prishtinë dhe u mbajt një takim ku u dhanë dy versione ai i Shaban Sylës që tha se ju ka koqit arma dhe versioni i Driton Hajdarit që Shaban Syla është frikësuar dhe nuk ka guxoftë më shkrep armën”, ka potencuar Bllaca.

    Edhe për këtë dështim Bllaca ka treguar se është dashur të njoftoheshin të mëdhenjtë.

    “Për këtë është deshtë me raportu, e Azem Syla e Ekrem Jashari e dinin se më 12 qershor u ba kjo punë, këtë e kanë ditë krejt stafi i PDK-së”, është shprehur Bllaca, duke treguar se Shaban Syla kishte pasur në ato momente një pistoletë të tipit TT, kurse Driton Hajdari, një skoropion me të cilin ishte vrarë Ibush Kllokoqi. Ky dështim i planit e kishte sistemuar Bllacën me një pozitë tjetër në SHIK. Ai ka treguar se tani më vetëm po hartonte raporte të cilat në cak kishin njerëzit e LDK-së. Ndërsa, më 2002 kishte vendosur që të tërhiqej nga SHIK-u, edhe pse takimet me bashkëpunëtorët e tij i kishte vazhduar në baza ditore. Ndërkohë që së bashku me Faruk Gashin kishte filluar të bënte biznes me patundshmëri. Dhe pikërisht për shkak të mosmarrëveshjeve në biznes, Bllaca ka thënë se u prishën raportet e tij me Faruk Gashin, pasi që Gashi në 2006 nuk ia kishte bërë një pagesë prej 150 mijë eurosh të një parcele të cilën Bllacës ia kishte falur Habib Cakaj edhe pse ajo ishte pronë e “Auto Prishtinës”. Nga ky moment Bllaca kishte kërkuar ndihmë nga Azem Syla, i cili i kishte premtuar atij se do ta detyronte Gashin që t’ia bënte pagesën. Ndërkohë që në takimin me Azem Sylën në 2007, Bllaca ka thënë se ia kishte treguar Azem Sylës edhe listën me emrat e qytetarëve që ishin pikasur për t’u vrarë, por ajo listë nuk kishte ngjallur farë kureshtje te Syla, i cili, sipas Bllacës, kishte theksuar se vrasja e Sali Gashit dhe Adem Lahut nuk i interesojnë, ndërsa për Ismet Arfin kishte propozuar që të vazhdonin aksionin. Pas këtij takimi, Bllaca kishte dalë me plot dyshime dhe kishte vendosur që të raportonte në Polici të Kosovës për këto dy vrasje, ndërkohë që e kishte kuptuar se bashkëpunëtorët e tij e kishin paguar Hysri Ramën për ta vrarë Bllacën. Madje, për këtë e kishin njoftuar edhe familjen e Bllacës. Dhe pas kësaj Bllaca ka thënë se ishte detyruar që ta njoftonte UNMIK-un dhe se për një moment kishte menduar që të largohej nga Kosova.

    Procesi gjyqësor “Bllaca II”, do të vazhdojë nesër dhe pasnesër.



    Legjenda: Në seancën e së mërkurës, Bllaca ka dëshmuar edhe për planin për ta vrarë ish-kryetarin e Degës së LDK-së në Ferizaj, Adem Salihaj, gjatë vitit 2000. Urdhrin për këtë, Bllaca ka thënë ta kenë marrë nga deputeti aktual në Kuvendin e Kosovës, Azem Syla, nëpërmjet Shpresim Ukës
    Pa Kosovë e Çamëri nuk ka Shqipëri

  18. #538
    Mire ështe puna mire Maska e PLAKU
    Anëtarësuar
    19-05-2002
    Postime
    2,443
    Bllaces një milion euro, ta qepte gojën
    Bota Sot

    Nazim Bllaca kishte shantazhuar pjesëtarët e grupit të tij, siç i quan ai, që t’i jepnin 600 mijë euro në mënyrë që ai të mos fliste për krimet e kryera. Krejt kjo, sipas Bllacës, kishte ndodhur në një takim mes tij, Shpresim Ukës e Hysri Ramës. Bllaca ka cituar Shpresim Ukën të ketë thënë se mund t’i ofrojnë deri në 1 milion euro, vetëm që ai t’i harrojë ato çfarë kanë ndodhur. Dëshmitari bashkëpunues ka thënë se raportet e tij sa ishte në SHIK ia dorëzonte Fahredin Gashit e Shpresim Ukës, por edhe Fatmir Xhelilit e Ferat Shalës. Nga njëri prej tyre ka thënë se madje e kishte marrë edhe rrogën. I dëmtuari në këtë rast, Ismet Arifi, e ka pyetur Bllacën se kush kishte urdhëruar kidnapimin e tij, e Bllaca është përgjigjur se urdhrat i kishte marrë nga Shpresim Uka e Azem Syla. Trupi gjykues edhe një herë ka vlerësuar se Fahredin Gashi është në gjendje të rregullt psikike për të vazhduar pjesëmarrjen në gjykim.
    Pa Kosovë e Çamëri nuk ka Shqipëri

  19. #539
    i/e regjistruar Maska e Llapi
    Anëtarësuar
    08-08-2002
    Postime
    10,979
    VALLJA E BLLACËS

    Nazim Bllaca në dëshminë e tij, futi në valle edhe persona të tjerë. Ai përmendi Avdyl Mushkolajn e Rasim Selmanajn. Në seancën e së mërkurës, gjatë marrjes në pyetje nga avokatët e të akuzuarve, Bllaca shpeshherë është vënë në siklet. Ai më parë kishte thënë se ka takuar Hashim Thaçin, por të mërkurën e mohoi këtë. Ai u pyet edhe për shkuarjen e tij në Serbi në vitin 2007, kontaktet me KFOR’in dhe disa serbë të Kosovës.

    Nazim Bllaca në kohën sa pretendon se ishte në Shërbimin Informativ të Kosovës, ishte në gjendje të vrasë nga dy njerëz në ditë.

    Njeriu, dëshmia e të cilit deri më tani i ka hapur dy procese gjyqësore, njëri i përfunduar, të mërkurën ka deklaruar se në vitin 1999, vrasjet i konsideronte normale.

    “Në atë kohë, ishte normale të vrasësh njerëz, e sidomos për njerëzit që mendonim se ishin tradhtarë”, ka thënë Bllaca, kur avokati Tahir Rrecaj e ka pyetur për vrasjen e Ibush Kllokoqit.

    Por sipas dëshmisë së Nazim Bllacës, nuk janë vetëm **** **** dhe Adem Salihaj që ai i takoi para se të dalë publikisht me akuza ndaj vetes dhe shumë njerëzve për vrasje.

    Bllaca kishte udhëtuar deri në Deçan për t’u takuar me njerëz nga rajoni i Dukagjinit. Gjatë dëshmisë së tij, Bllaca ka përmendur Avdyl Mushkolajn, kryetar i veteranëve nga ky rajon dhe kryetarin aktual të Komunës së De]anit, Rasim Selmanaj.

    Në interesimin e Haxhi Millakut, avokat i Shaban Sylës, Bllaca pranoi se është takuar me Mushkolajn, e aty rastësisht ka qëlluar edhe Rasim Selmanaj.

    Por Bllaca mohon se këto takime kanë pasur për qëllim shkaktimin e një klime të rivalitetit politik në mes partive opozitare dhe asaj në pushtet.

    “Qëllimi im ka qenë që edhe njerëzit në Dukagjin mos t’i mbështesin krimet që janë bërë pas luftës”, ka thënë Bllaca.

    Gjatë seancës të së enjtes, Bllaca është ballafaquar edhe me deklaratat e tij që i ka dhënë në prokurori në vitin 2009.

    Në njërën nga to, Bllaca kishte thënë se kur është kthyer në Kosovë, pas dy vitesh që ka qëndruar jashtë, është takuar me Azem Sylën, por edhe me kryeministrin Hashim Thaçi. Por në dëshminë e tij të mërkurën, Bllaca tha se asnjëherë nuk është takuar me Thaçin. “Me Hashim Thaçin jam takuar vetëm në tubime përkujtimore, ndërsa diku tjetër jo”, deklaroi Bllaca.

    Po ashtu, Bllaca është pyetur edhe rreth dëshmisë së tij dhënë para një prokurori amerikan të EULEX-it në një ditë me Adem Salihajn.

    Ndonëse Bllaca e ka mohuar se atë ditë e ka takuar Salihajn, avokati i ka paraqitur dëshminë se Bllaca dhe Salihaj janë takuar të njëjtën ditë në prokurori.

    Nazim Bllaca gjatë seancës së paradites është marrë në pyetje nga avokati Tahir Rrecaj, pyetjet e të cilit e kanë vënë dukshëm në siklet Bllacën, e sidomos me ato që kishin të bëjnë me shkuarjen e tij në Serbi në vitin 2007.

    Avokati Rrecaj e pyeti se si ka pasur guxim që si pjesëtar i UÇK-së dhe i SHIK-ut, të shkojë në një vend siç është Serbia, që ende i kërkon për ‘t’i arrestuar ish-pjesëtarët e UÇK-së”.

    Duke mos dashur të përgjigjet, Bllaca e quajti avokatin Rrecaj si ish-prokuror të regjimit të kaluar.

    Por kur avokati e përmirësoi duke i thënë se nuk ka qenë asnjëherë prokuror në atë regjim, Bllaca sqaroi se në Serbi, ka shkuar me dokumente të falsifikuara, e më vonë e ka marrë edhe familjen e tij dhe të vëllait, për t’u kthyer në vitin 2009 në Kosovë.

    Rrecaj po ashtu e ka pyetur edhe për kontaktet e tij me KFOR-in finlandez, kontaktet më të cilët ia ka mundësuar Sasha Rashiq, aktualisht zëvendësministër i Punëve të Brendshme, e në atë kohë, përkthyes në KFOR.

    Ai është pyetur edhe rreth një personi me emrin Lubomir, për të cilin Bllaca tha se ka qenë ose gjerman ose çek, por që e ka ditur shumë mirë gjuhën shqipe.

    Bllaca nuk ka dhënë përgjigje edhe rreth shoqërisë së tij me një person me emrin Ceka nga fshati Grackë.

    Rëndësia e pyetjes, sipas avokatit Rrecaj, është se ai njeri njihet si paramilitar i Serbisë dhe se avokati mendon se i tërë ky rrëfim i Bllacës është dizajnuar nga Sigurimi Shtetëror i Serbisë.

    Bllaca nuk është përgjigjur as në pyetjen e avokatit nëse ka marrë pagë nga Serbia, por ka pranuar se ka marrë pagë si anëtar i SHIK-ut.

  20. #540
    i/e regjistruar Maska e beni33
    Anëtarësuar
    27-04-2008
    Postime
    4,230

    Llapi

    Citim Postuar më parë nga Llapi Lexo Postimin
    Kur nji pro-serb me shan dhe e
    kritikon punen time per mua kjo
    eshte nje mirenjohje e larte.
    MIR pse sdel me emer dhe me mbiemer dhe ta dim me kon kem pun ta shofim biografin tuaj patriotiko kriminale

Faqja 27 prej 27 FillimFillim ... 17252627

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •