Close
Faqja 1 prej 21 12311 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 411
 1. #1
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,066
  Faleminderit
  56
  44 falenderime n 43 postime

  Aksidentet n Shqipri, do dit nj viktim

  Aksidentet n Tiran, do dit nj viktim

  Drguar m: 26/11/2009 - 15:09

  Aksidentet rrugore shkaktojn do dit nj viktim. Kryeqyteti renditet n krye t lists s qyteteve q ka numrin m t madh t tragjedive automobilistike. Viktimat, n 60 pr qind t rasteve jan kmbsort. Nj studim i Institutit t Shndetit Publik i realizuar n Tiran, duke iu referuar shifrave t Qendrs Kombtare t Traumatologjis, tregon se nga 1860 persona q dmtohen nga aksidentet, rreth 300 humbasin jetn. Duke iu referuar shifrave, ISHP-ja hedh alarmin ndaj aksidenteve, ka konfirmon se Shqipria ka 10 t vdekur pr 15 mij banor, nj numr q sht 3.5 her m i lart se vendet e tjera. Numri m i madh i aksidenteve shnohet n kryeqytet, pasi ka m shum automjete n qarkullim. Ndrsa jan meshkujt e moshs 25 deri n 45 vje, q kapin numrin m t madh t autorve t aksidenteve, t ndjekur nga meshkujt e moshs 18 deri 25 vje. Ora q shnon m shum aksidente n Tiran sht 12:00 deri n orn 20:00, ndrsa periudha q shnon pikun e rasteve me pasoj vdekjen sht stina e vers. Ndr shkaqet e aksidenteve sht shpejtsia tej normave t parashikuara n kodin rrugor dhe pakujdesia e kmbsorve.

  Fmijt

  Tirana regjistron edhe numrin m t madh t aksidenteve, por m shqetsues sht fakti se mes viktimave bie n sy shifra e lart e fmijve. N kto aksidente jan plagosur 146 fmije ose 8 pr qind e gjith t dmtuarve si dhe kan vdekur 31 fmij ose 10 pr qind e gjith t vdekurve. Ndrkaq, vihet re se grupmosha 5-10 vje sht ajo m e prekura nga dmtimet prej aksidenteve rrugore. Kjo grupmosh dominon si pr fmijt kmbsor, ashtu edhe pr ata pasagjer. Pr sa i prket specifikimit, vrehet se mbizotrojn kmbsort, t cilt prbjn 74 pr qind, pjesa m e madhe e t cilve jan mosha t reja. Por, n listn e t rrezikuarve hyjn edhe pasagjert apo biiklistt. Sipas statistikave t ISHP-s, q i referohen informacioneve t marra nga Drejtoria e Policis s Qarkullimit Rrugor, gjate tre viteve t fundit ka prirje t rritjes s t dmtuarve, ndrsa sht rritur bilanci i viktimave. Meshkujt me mosh 25-45 vje prbjn numrin m t madh t autorve t aksidenteve, t ndjekur nga ata me mosh nga 18-25 vje.

  Gazeta Shqiptare

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e diita
  Antarsuar
  16-10-2007
  Vendndodhja
  De
  Postime
  283
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Nuk po cuditem, pasi vete e pash se sa te pa kujdesshem ishin vozitesit atje ne Shqiperi.
  Duhej syte ti beje 6 atje, se mos po te bjen ky e mos aj tjetri.
  Keq se humbin jeten shum veta e sidomos shumica jane femije.
  Heimat ist Heimat!

 3. #3
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,686
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Aksidentet, dhunimi i ligjit q vret
  29/12/2009
  Andrea Stefani
  Gazeta Shqip

  Dy njerz n dit humbasin jetn nga aksidentet automobilistike! Nse kjo statistik e policis e publikuar n media sht e vrtet, ather mund t thuhet se n Shqipri rreth 700 njerz n vit vriten npr rrug nga prplasjet apo rrokullisjet e makinave. sht pa fjal nj bilanc alarmant lufte. Ndoshta shum m pak civil vriten n vende ku vlojn betejat si Afganistani apo Iraku. Por numri tepr i lart i vdekjeve n aksidente automobilistike sht prov e nj tjetr t vrtete t hidhur q fshihet n rrnj t ktyre vdekjeve. sht prova e mungess s zbatimit t ligjit. N radh t par nga organet e policis rrugore. N kt kuptim aksidentet e shumta q prgjakin rrugt dhe jett e njerzve nuk jan aksidente, por nj kosto q shfaqet si domosdoshmria e tmerrshme q na godet si ndshkim pr dhunimin q i bjm ligjit. Aksidentet rrugore bhen kshtu trthorazi indeks i prgjakshm i korruptimit t shrbimeve policore. Pas nj aksidenti t sapondodhur n qendr t Tirans, n bulevardin m t gjer dhe m komod t vendit ku humbn jetn tre vet, drejtues t lart t policis rrugore deklaruan: Policia do t reagoj jashtzakonisht rrept! Jan deklarata hipokrite q sikur tentojn t fshehin me alarme e betime populiste, at q prej shum vitesh mbetet shkaku kryesor i aksidenteve, mungesn e zbatimit t ligjit. Sepse pr t parandaluar vdekjet n trafik nuk lipset ndonj reagim me rreptsi t jashtzakonshme, por vetm rreptsia e zakonshme, e prditshme dhe pakorruptueshme e ligjit.

  ***

  Nse ndonj polic do t kishte ndaluar ndonjrin nga automjetet q vrtitej pandalshm me shpejtsi t ndaluar rrugve t Tirans, aksidenti n qendr t saj nuk do t kishte ndodhur. Nse ndonj polic rrugor do kishte ndaluar personat q ngisnin automjetin ende nn avujt e alkoolit t fests dhe do tju kishte marr patentn, ata sot do ishin ende gjall. E njjta gj mund t thuhet edhe pr qindra e qindra aksidente q kan ndodhur do vit. Zbatimi i ligjit dhe i rregullave t qarkullimit do kishte shptuar qindra jet. Qindra familje nuk do t ishin sot n zi. Vetm kaq duhet t na bj t kuptojm forcn shptuese t respektimit t ligjit. Dhe jo vetm pr kt rrafsh q po flasim, jo vetm pr trafikun. Por mos vall ata q shkelin rregullat, vet personat q aksidentohen jan pa faj? A nuk jan vet ata q, n kundrshtim me rregulla t njohur tashm botrisht, ngasin makinn pasi kan pir alkool ose jo, tej shpejtsive t lejuara? Ska dyshim q kan prgjegjsi dhe mjerisht, jo pak her t paguar me jetn. Por tendenca pr t shkelur rregullat do t ishte shum m e vogl, nse tendenca pr t zbatuar ligjin nga ana e policis, do t ishte m e lart. T kalosh prgjegjsin te qytetart, dhe aq m tepr te viktimat e aksidenteve, do t ishte cinizm i bazuar edhe n t pavrtetn e ekzistencs s qytetarve t prsosur, t ekzistencs n shumic t njerzve q i zbatojn ligjet dhe rregullat (edhe ato t qarkullimit rrugor) n mnyr t vetvetishme. Por realitetet nuk jan t tilla. Ndryshe, n nj shoqri nuk do t kishte nevoj as pr ligj dhe ndoshta, as edhe pr shtet e polici. Koht tregojn se shumica e njerzve jan m t prirur t zbatojn nj ligj nse edhe mundsia e ndshkimit, n rast t moszbatimit t ligjit, sht m e madhe. Kur shanset e mosndshkimit t thyerjes s nj rregulli t trafikut rriten, po ashtu rritet edhe shpeshtsia e shkeljes s ktij rregulli dhe bashk me t, edhe aksidentet si ndshkim i trthort i moszbatimit t rregullit. Kjo mund t thuhet pr do ligj apo rregull dhe jo vetm pr ato q rregullojn trafiqet e makinave.

  ***

  Kjo sht dialektika e brendshme e marrdhnies s qytetarve dhe policis me ligjin, dialektik q, n nj kuptim, nuk mund t mos e nxjerr policin bashkfajtore pr aksidentet e shtuara q po ndodhin npr rrugt e Shqipris. Dhe nuk duhet shum ekspertiz, por mjafton t hedhsh vshtrimin n trafikun e kryeqytetit, pr t kuptuar se ai q quhet qarkullim sht nj kaos i vrtet. Semafort nuk funksionojn kurr gjithandej. Ajo q dominon, si dukuri, nuk sht zbatimi, por dhunimi i rregullave. Tashm sht br e zakonshme t shohsh qytetar q ngasin motoikleta mbi trotuare, nj zakon q nuk ekzistonte vite m par, pra edhe ather kur mendohej se shteti ishte m n anarki. Diku m posht sheh nj automjet luksoz q turret me shpejtsi t ndaluar, por edhe policin q ndodhet aty pran dhe q nuk e ndalon. E prse t ngatrrohet dhe t hyj n telash me dik q mund t ket miqsi me epror t tij duke vn rrezik edhe vendin e puns, t vetmin burim financiar me t cilin ushqen kalamajt? Kto dhe t tjera arsyetime e llogari si kto, enden n kokat e jo pak policve rrugor duke i br t mbyllin syt para dhunimit t ligjit. Por ka edhe motive e rrethana t tjera q e bjerrin forcn e ligjit pr parandalimin e aksidenteve. Jo pak polic, sikundr sht treguar me fakte edhe n media, nuk e ndshkojn thyerjen e rregullave t qarkullimit, por e mjelin at. N vend q t penalizojn shkelsit sipas ligjit, ata preferojn t vjelin prej tyre ryshfete ku e ku m t vogla se gjoba e sanksionuar me ligj. Por duket se ligjet e trafikut jan m t ngjashme me ligjet natyrore n ndshkimin q u bjn shkelsve t tyre. Ligji i rndess nuk fal nse hidhesh nga nj lartsi e madhe dhe po ashtu duket edhe ligji i shpejtsis n trafik. Prandaj ndoshta jo pak nga ata shkels t ligjit q i shptojn gjobs s ligjit shpejtsis me an t nj ryshfeti, nuk i shptojn m pas vdekjes nga aksidentet q vjen si ndshkim natyror nga shkelja e ligjit t shpejtsis. Prandaj themi se korrupsioni i vogl i policis q zbut ndshkime q jan miratuar pr t nxitur zbatimin e rregullave t trafikut, sht nj nga shkaqet kryesore t aksidenteve t djeshme, t sotme dhe t nesrme. Nj qytetar q e di se nuk do ti hiqet patenta, sepse e nget makinn i dehur apo mbi shpejtsin e lejuar, q e di se thjesht mund ta kaloj lumin duke i paguar policit t radhs nj 1 mij apo 2 mij lek, sht m i predispozuar ti shkel rregullat e qarkullimit dhe pra, m i ekspozuar ndaj mundsis s nj aksidenti me kosto jetn. Kshtu, korrupsioni dhe ryshfeti duke zbutur forcn goditse dhe penalizuese t shkeljes s ligjit, bhen burim i pasojave edhe m t rnda t shkeljes s ligjit q jan aksidentet. Numri i lart i aksidenteve denoncon kshtu mungesn e fryms s ligjit n Shqipri, denoncon ekzistencn e nj prirjeje m t fuqishme pr ta dhunuar sesa pr t respektuar ligjin, prirje q fuqizohet edhe m shum nga korrupsioni dhe varfria. Gj q na provon edhe nj her se ligjet dhe rregullat e mira jan br pr t mbrojtur jetn e njerzve dhe se do mekanizm korruptiv q on n dhunimin e tyre, sht nj mekanizm kundr jets.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e juanito02
  Antarsuar
  09-07-2007
  Postime
  2,993
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Jemi kapadai te gjithe ne rruge.
  Te gjithe turren me te parakalu e ku ne nje vend qe koha nuk kushton fare.
  Ti pret ne sira frrap kapadiau radhes te vjen nga korsia tjeter per me fitu 4 m rruge.
  Harxhon gjith ate karburant me gaz te larte per me fitu 4m
  Per mua policia atje i ka pak dekoratat me keta palo shofera qe jemi ne.
  Le kur vin nga jashte shqipot. Kan nji makine luksoze qe e perdorin vetem kur vine ne Shqiperi e vu ketu e vu aty qe te duken sa te bukur e kane makinen.
  Anej jashte rrine si pulat ne trafik me gjith ato teknologji qe kane ato vende, ketu si gjela te zgjidhem nga fija.
  Albania Uber Alles

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Eve
  Antarsuar
  20-06-2002
  Vendndodhja
  albania
  Postime
  1,158
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Nuk habitem me then te drejten, me ato sisteme sinjalistikash rrugore qe kemi, me ato semafore qe me shume s'punonjne dhe nuk respektohen si nga njerezit edhe nga shoferet, por mbi te gjitha jemi popull pa kulture dhe kjo duket tek menyra se si qarkullojne makinat ne Tirane, pa kurrfare rregulli, chaos. Nejse edhe sistemi i rrugeve te le shume per te deshiruar. Duhen me shume rruge te degezuara, me shume roundabouts etc etc. Ne ende s'kemi teknologji rrugore, pa kamera , rruget pa tabela ehuuuu te ze koka...
  Lost time is never found again.
  -Benjamin Franklin-

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e K.i EPERM
  Antarsuar
  09-03-2009
  Postime
  928
  Faleminderit
  9
  17 falenderime n 16 postime
  juanito02--Jemi kapadai te gjithe ne rruge-------80% PO!!!!!

  Edvin83--- Gj q na provon edhe nj her se ligjet dhe rregullat e mira jan br pr t mbrojtur jetn e njerzve dhe se do mekanizm korruptiv q on n dhunimin e tyre, sht nj mekanizm kundr jets.
  ---rreth 700 njerz n vit vriten npr rrug nga prplasjet apo rrokullisjet e makinave. sht pa fjal nj bilanc alarmant
  Nse respektohen Ligjet dhe rregullat vetem 50% numri i t vdekurve n rrug do t ishte 7e jo 700 ? n vit.
  -----Prshendetje F.SH

 7. #7
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,686
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Aksidentet dhe ndshkimi
  Anila Dushi | 30/12/2009 |
  Shekulli
  N kaosin q mbizotron n qarkullimin rrugor me t cilin donjri prej nesh prballet, nj rol t madh luan dhe moszbatimi i rregullave prkatse t miratuara me ligj.
  Thuajse kujtdo i ka takuar t shoh nj sken aksidentesh, t cilat n vendin ton, veanrisht vitet e fundit, jan shtuar shum. Prmirsimet n infrastrukturn rrugore duket se kan ndikuar n uljen e siguris n rrug dhe pse duhej t ishte e kundrta.
  Rrug t vijzuara, vendosja n to e sinjalistiks prkatse, dhe profesionalizmi e mosabuzimi nga ata q paguhen pr t garantuar normalitet n qarkullimin rrugor, patjetr q do bnin q numri i aksidenteve rrugore n rrugt e Shqipris t ishte shum m i vogl.
  Por, ndrsa pr sinjalistikn jan pushtetet vendore dhe ai qendror q duhet t bj punn e vet, n rritjen e numrit t aksidenteve ndikon dhe puna e dobt e strukturave t qarkullimit rrugor.
  Shum prej nesh kan pasur rastin t shohin patrulla apo polic rrugor q ndalin mjetet dhe si ato abuzojn hapur me mosndshkimin e atyre q i shkelin rregullat e qarkullimit rrugor.
  Por, situata bhet m e rnd, kur ka aksidente dhe rrugt mbulohen me gjak nga t plagosur apo dhe viktima, q shpeshher si "faj "t vetm t tyre kan se u ndodhn n kohn e vendin e gabuar.
  Punonjsit e qarkullimit rrugor, ato q paguhen nga taksapaguesit shqiptar, duket se n kto raste kan dhe mundsin m t madhe pr abuzime.
  Ekspertt prkats, kundrejt prfitimeve personale hartojn dokumentacionin prkats shpesh jo sipas gjendjes reale, por ngaq pala q ka shkaktuar aksidentin, me faj ose jo i afron "dika".
  Dhe ekspertt hartojn procesverbale, ku fajin e ka viktima, dhe pse ai po ecte n kmb apo me biiklet n krahun e vet t lvizjes, dhe pse ka dashur t pres rrugn pa vijzime, ndrsa makina q e aksidenti ishte larg, por erdhi shum shpejt.
  Dhe bhen letrat, ku i vdekuri nuk flet, dshmitart nuk pyeten fare ose pyetn ato q do shkaktari i aksidentit, dhe prokuroria nuk lodhet m shum pr t zbardhur t vrtetn.
  Ai q shkaktoi aksidentin, q mori jet njerzish, qoft dhe nj t vetm, "nuk ka faj", "nuk ecte me shpejtsi", edhe viktimn e hodhi disa metra m larg.
  N kt situat, shteti bhet bashkfajtor, ndrsa qytetari viktim e korrupsionit q fillon nga polici n rrug, eksperti, drejtuesi i policis (ather kur ky sht "vigjilent" dhe krkon m shum shpjegim), prokurori e gjykatsi.
  Prball ktij zinxhiri korruptiv shtetror, qytetari i zakonshm, ai q e ka psuar, nuk ka fuqi as t mbrohet dhe as t reagoj. Ndshkimin duhet ta jap shteti, por ai nuk e bn.
  Nuk e bn, pasi i punsuari i tij sht i korruptuar dhe abuzon me detyrn. Nj fakt tjetr q e pohon kt sht dhe masat e dnimit q jepen nga gjykata pr vepra penale si shkelja e rregullave t qarkullimit rrugor.
  N t shumtn e rasteve jan dnime me kusht q shoqrohen me ndalim t drejtimit t automjetit pr nj koh t caktuar, mas kjo q nuk zbatohet, ose kur ka aksidente tepr t rnda me disa viktima, mund t jet dnim minimal q gjithsesi nuk bhet i tri.
  Dhe "viktim" ktu sht prsri qytetari. Jo vetm ai q humbi jetn apo u gjymtua, por t gjith ato q lvizin n rrug, q ndihen t pasigurt kur ecin dhe kur zbatojn rregullat e qarkullimit rrugor, por q ato q lvizin me makin nuk i prfillin, madje se edhe po ndodhi dika , "i gjendet zgjidhja".

 8. #8
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,686
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Festat prgjaken nga aksidentet, harrohen fishekzjarrt
  Eglantina Bardhi | 05/01/2010

  Shekulli

  Sipas shefit t Traumatologjis, Olldashi, ka pasur fluks aksidentesh. M pak lndime se asnjher nga fishekzjarrt

  Fluks aksidentesh automobilistike, helmime nga produktet ushqimore dhe ndryshe nga vitet e mparshme shum m pak t lnduar nga fishekzjarrt. Ky sht bilanci i t lnduarve ditt e festave, t cilt jan pritur nga bluzat e bardha q kan qen n shrbim kto dit.


  Shefi i Shrbimit i Qendrs Kombtare t Traums n Spitalin Ushtarak, Fatos Olldashi, shpjegoi pr gazetn mbi fluksin e pacientve q kan pritur ditt e festave.


  Aksidentet


  Aksidentet po bhen gjithnj m problematike dhe pr fat t keq as ditt e festave nuk jan kursyer aksidentet automobilistike. Kshtu u shpreh shefi i Traumatologjis, Fatos Olldashi, i cili theksoi se n kto dit festash rrugt e vendit jan prgjakur nga aksidentet.


  "Pr gjith personelin e shrbimit q drejtoi, problematike kan qen aksidentet, pasi fluksi i peronave t dmtuar ka qen i lart.


  Mund t them se ka pasur shum, ditt e festave kemi pritur mbi 50 pacient n dit, ku nj pjes e mir e tyre kan qen t dmtuar nga aksidentet", - pohon Olldashi, duke shtuar se stafi i tij ka treguar gatishmri t plot pr t'i pritur pacientt dhe trajtuar n mnyr korrekte.


  Ndrkoh, ai shpjegoi se shkaku kryesor i numrit t madh t aksidenteve kan qen emigrantt, t cilt t paambientuar me terrenin shkaktojn prplasje, duke sjell dmtime deri n vdekje t udhtarve.


  Ndrkoh, shkak tjetr mbetet edhe prdorimi pa kriter i pijeve alkoolike nga drejtuesit e mjeteve, t cilt nuk arrijn t jen t prgjegjshm n drejtimin e automjeteve.


  "Mendoj se duhet t merren masa q aksidentet t mos shkaktojn kaq shum viktima as n dit festash dhe as n dit t zakonshme. Mund t them se numri i t vdekurve sht gjithnj e m i madh nga aksidentet ka ardhur koha q ky problem t evitohet dhe pr kt duhet t punojn strukturat prkatse, por t ndrgjegjsohen edhe vet njerzit", - theksoi Olldashi.


  Fishekzjarrt


  Ndryshe nga vitet e tjera, kt vit fishekzjarrt kan qen problemi m i vogl i bluzave t bardha te Spitali Ushtarak. Sipas shefit t shrbimit t Traumatologjis, Fatos Olldashi, kt vit ka pasur m pak se asnjher tjetr t lnduar nga fishekzjarrt dhe kjo jo pr shkak se fishekzjarrt nuk paraqesim m rrezik, por prdorimi i tyre ka qen m i pakt se vitet e tjera. "N fakt, kt vit ka rn n mnyr t ndjeshm numri i t dmtuarve nga fishekzjarrt.


  Vitet e kaluara kemi pasur me dhjetra t lnduar, madje edhe n gjendje t rnd nga fishekzjarrt", - pohon Fatos Olldashi, duke ritheksuar se problem pr traumat vazhdojn t mbeten aksidentet automobilistike dhe fatkeqsisht jo m e theksuar n dit festash.  Spitali Infektiv, fluks t helmuarish nga ushqimet


  Helmimet nga produktet ushqimore n ditt e festave kan qen nj problem q ka shoqruar festuesit. Burime pran spitalit Infektiv n Qendrn Spitalore Universitare "Nn Tereza" bjn t ditur se ka pasur fluks pacientsh t helmuar nga ushqimet, por pa pasoja t rnda pr shndetin.


  Sipas mjekve, konsumimi i ktyre produkteve nuk ka qen n mnyr korrekte duke sjell edhe intoksikacione. Ndrkoh, mjekt e urgjencs pohojn se problematik kan qen edhe pacientt diabetik, pasi ata kan prishur dietn e tyre duke iu shkaktuar rregullime n organizm.

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-08-2006
  Vendndodhja
  askund
  Postime
  9,058
  Faleminderit
  68
  49 falenderime n 44 postime
  e tmerrshme eshte
  edhe ne shkoder shume aksidente por shyqyr jo me viktima
  JO SEKS PARA MARTESE

 10. #10
  Perjashtuar
  Antarsuar
  17-02-2009
  Vendndodhja
  DTs
  Postime
  406
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Tirana eshte katastrof, sa hap televizorin do degjosh ndonje te vdekur nga aksidentet automobilistike. Dhe aksi i rruges Tirane - Shkoder eshte tmerresisht shume keq, perdite do ndodhi ndonje aksident. Per aq kohe sa policet e trafikut apo policia rrugore nuk zgjidh problemet ndervete, nuk do ket ndonje permiresim ne gjendjen e krijuar. Sa te ket polic me 4 klas qe drejtojn dhe cifuta te lekut, nuk mendoj se do bien aksidentet rrugore. Mos na rraft per risk, se jemi dhe kembesor, e bejm nga shkolla ne shtepi me kemb.

 11. #11
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,686
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  SI U BN SHQIPTART KAMIKAZ?
  08/01/2010
  Erion Kristo
  Gazeta Shqip

  Mos u habisni fare pr kt! Ndodhin transformime t mdha brenda shpirtit t nj populli dhe kamikazllku sht nj ndr to dhe brenda nesh. A nuk i quajm me kt emr, prdit dhe disa her n dit, bashkqytetart tan q mund t bjn gjithka, po vetm nj gj skan msuar ende: si ti ngasin makinat. Dhe kjo nuk do shum mund pr tu shpjeguar. Problemi nuk qndron te sjellja jon q ia bn muuu, por te ndryshimi i saj. Ndrkoh q jemi n bisedime pr t barazuar patentat shqiptare me patentat europiane, nuk mund t mos bjer n sy q ngarsit e makinave te ne, vetm se europian nuk mund t quhen. Ndoshta duhet vn n dijeni qytetari italian q po barazohet me qytetarin shqiptar, se t paktn pr ne shkon ajo thnia e tmerrshme: Arma m vdekjeprurse n bot sht njeriu.

  Nse do t bjm nj tipologji t thjesht t ngarsit shqiptar, do t bindemi katriprisht se n vend q t japim patenta, duhet t heqim patenta; n vend q ti barazojm duhet ti margjinalizojm. Gjithka te ne ka pamjen e fasads, dhe sado q pamja e patentave tona sht e mrekullishme, asaj nuk i bashkngjitet nj prvoj rrugore po aq e mrekullueshme. U desh prmbytja e rrugve me gjak, q disa njerzve t rndsishm t medias tu hapeshin syt pr rrezikun potencial dhe real t makinizmit n Shqipri. Dhe nuk bhet fjal pr shofert, se ata ende kan ndonj ndjesi pr rrugn dhe njerzit n rrug, por pr ngarsit e zakonshm t makinave. Ndrkoh q targat e makinave kan mbaruar edhe numri i viktimave sht shtuar.

  Mjafton t kujtojm se gjat diktaturs u vran n 40 vjet rreth 5000 vet, ndrsa n 20 vjett e tranzicionit vetm n rrug kan humbur jetn rreth 7000 vet, pr t vn alarmin jo te ne, se ne nuk kemi vesh, po te t huajt, sidomos tek ata t huaj q po tregohen dashamirs me ne pr pun patentash. Ndrkoh q duhet t thon stop, ata vet po shtojn rrezikshmrin pr qytetart e tyre, duke lejuar nj mas njerzish q vetm t marr mund t quhen, t ngasin auto-bombat e tyre n territore europiane, ndrkoh q duhen izoluar njlloj si bhej dikur me t smurt me murtaj.

  Le ti kthehemi tipologjis ngarse, se ajo edhe pse n terma letrar e deskriptiv, prsri mund t shpjegoj shumka. A nuk jemi ne q ndalojm makinn n mes t rrugve tona t projektuara vetm pr mushka, pr t br nj dor muhabet me baxhanakun e dajs, sepse na ka marr shum malli pr t, ndrsa radha e makinave prapa bhet e pamas.

  Dhe nse dikush i bie boris i nervozuar, ata q kan ndaluar dalin si bllok nga makina n mnyr krcnuese, sa ta ngrijn buzqeshjen n buz. A nuk na ndodh n rrugt tona, q sapo parakalon dik me shpejtsi normale, ky t riparakalon me shpejtsi anormale, pr t ndaluar vetm pak sekonda pas parakalimit gjith tym n nj kthes aty pran, dhe pikrisht prpara syve tuaj t terrorizuar q nuk e kuptojn dot psen e gjith ktij raptus-i. A mund t shpjegoj dikush prse te ne dhe vetm te ne makinat jan t gjitha homoseksuale.

  Ato t ngjeshen n prapanic edhe kur je me 1 km n or dhe kur je me 100 n or. Ndrsa duhej t rrinin larg teje 1 metr pr do kilometr shpejtsi. Nse t takon t kthehesh apo t bsh ndonj manovr, mundsia nuk ekziston se ndrkoh je ngushtuar kaq shum dhe t tjert pas teje jan ngushtuar edhe m shum, sa e vetmja rrugzgjidhje sht t bsh at ka duan t ndrkryerit dhe jo ti q ke hallin. Si shpjegohet q kur nj mori makinash jan n radh, nj mori tjetr makinash i bie anash teje me shpejtsi marramendse, dhe mbi t gjitha si shpjegohet q kta ikin n pun t vet duke kaluar nga krahu i kundrt, ndrsa ti pret edhe m shum n radh.

  Kush sht n gjendje ta shpjegoj se prse n do or t dits dhe t nats posht pallatit tnd dhe brenda veshit tnd, mijra njerz u bien njkohsisht mijra borive, madje dhe kur sht polici n semafor, a thua se njerzit jan elefant q merren vesh me njri-tjetrin me bori? A thua se mjafton akti krcnues i boris pr t zgjidhur problemin rrugor? Vetm ideja q njerzit i bien boris n zona t banuara, duhet t mjaftonte pr kdo q ne nuk kemi asnj t drejt t quhemi europian. Po ky sht diskutim i gjat dhe n kt pik patriotizmi fals mund t fitoj debatin, ndaj le t shkojm m tutje.

  Nse jemi katil me veten, prse duhet t jemi katil me fmijt, q i mbajm trplotsisht n sedilen e par dhe t palidhur me rrip. Nse do t numrohen kokat e fmijve q shihen jasht dritares s makins, do t duhej t kishte me dhjetra dorheqje t krerve m t lart t Policis Rrugore. Por kta smund t bhen me faj. Gjith ditn e lume u rrin para-prapa pushtetarve, duke u hapur rrugn; detyr q e kryejn me zell t madh dhe me saktsi t habitshme. Dhe gjithashtu jan tatimort m t uditshm n bot, sidomos kur shpallin fushatn e gjobvnies, kur shqetsohen m shum pr rripin e pavn, kur jan t dypunsuar si taksist t palicencuar dhe t trepunsuar kur i shrbejn mafies s karrotrecve. Ka muaj kur numri i gjobave e tejkalon at t muajit pararends, ndrkoh q n sjelljen ton rrugore nuk ka ndryshuar asgj.

  Ndrsa dasmort shqiptar jan dasmort m ekstremist n bot. Ata prgjithsisht bllokojn rrugt tona dhe trupat e tyre prgjithsisht gjenden jasht dritareve. Jan t gjith t gzuar q po at nat, dikush mund t humb ligjrisht virgjrin. Dhe me kt rast, na bjn t gjithve pjes t t njjtit gzim. Vetm se ne nuk dalim nga dritarja pr shkak se kt pun mund ta kemi kryer koh m par. Por jo se nuk jemi t gzuar.

  Sa her ju ka rn rasti t prisni me minuta t tra derisa nj femr t parkoj makinn n nj vend ku mund t parkohet edhe nj kamion? Nse nuk ju ka rn rasti, si duket nuk jetoni n krthiz t Shqipris. Por do keni rast ta shuani kuriozitetin tuaj. Cili sht ai institucion q lshon patenta pr detonator t till? Hajde merre vesh. Dhe mbi t gjitha, prse kur dikush sht n vshtirsi n rrug, ndihma jon e prnjhershme sht shtypja deri n drras e boris. Psikologt thon q kjo e ndihmon njeriun t kthjellohet. Edhe kinezt e thon: turbullohu se kthjellohesh.

  Prse njerzit msojn n autoshkolla gjith ato gjra q n jetn ton as jan par as jan dgjuar, si p.sh. tabela e kafshve t egra ose ca t tjera edhe m t uditshme. Pjesa m e madhe e njerzve q ecin n rrug kundratabel jan nevrik patologjik. Kshilla e prgjithshme sht t mos kundrshtohen aty pr aty. Mund t shkaktojn dme t pamatshme. Shajini pasi t jen larguar t paktn 25 kilometra. N kt pik sht e sigurt q nuk ju dgjojn. Ti q je n rrugn tnde nuk arrin t inatosesh dot aq shpejt dhe aq fort sa ata q t kan zn rrugn dhe t detyrojn ty t ecsh mbrapsht si zgjidhja m efikase dhe m europiane.

  sht nj fakt i pamohueshm q qytetari kmbsor t falnderon kur i hap rrugn. Ai i shkreti preket nga ky gjest kalorsiak prej Mesjete. Por ja q Mesjeta nuk ka qen krejt e keqe. Po ndodh n rrugt tona kur bie shi? Jo nuk bhet fjal pr prmbytjen, por pr mendjen e makinave, jo t njerzve kuptohet. Sa her q bie shi, bie menduri. Makinat ecin me shpejtsi edhe m t madhe. Ka edhe m shum makina n rrug, se askush nuk do t laget. Po kjo dihet. Ajo q nuk dihet sht se prse ngarsit e makinave shkruajn mesazhe n celular. A nuk mund t mjaftoheshim vetm me t folmen e paligjshme telefonike? Jo, pa tjetr duhet kthyer prgjigje n celular, madje me humor. Ndrsa n ort e vona t nats, t gjith t pasionuarit pas Formula 1, mund t knaqen me spektaklin e ofruar. Semafort nuk respektohen, dhe kjo sht e keqja m e vogl. Shpejtsia e ofruar sht mbreslnse.

  Veturat q shkaktojn m shum kaos n rrugt tona jan ato me targa CD. Ato nuk pyesin pr asnj lloj rregulli, sidomos kur i ngasin jo t huajt. Pastaj n vendin e dyt jan furgont e shprndarjes s mallrave. Ata jan pronart e vrtet t rrugs. Ata mund t ndalojn kudo dhe kurdo. Dikur ishte nj fjal, i plotfuqishm i lagjes. Mund t prdorim rishtas pr kt kategori, q pr m tepr nuk i ka as makinat personale. Pastaj vijn motorinot e picave dhe ata motort q bjn zhurm m shum sesa tankset e komunizmit. Kta jan si elektronet e lira brenda atomit. N radh vijn taksistt q kan nj marifet t jashtzakonshm. Ata i fitojn gjithmon betejat rrugore, me kdo. Hunda e makins s tyre sht m e shpejta n bot. Fuoristradat prepotente nuk do ti prmendim. Me ato nuk ia vlen t kruhesh. As polict nuk e bjn. Pastaj, n radh menjher vijn t gjith kmbsort. A duhen patentuar kmbsort? Po! T gjith! Kmbsort jan shkaku kryesor i trafikut qytets. Ata ecin vend e pa vend. Ata nuk e duan jetn. Ata jan m t rrezikshm sesa makinistt. Ata jan kandidat pr vetvrass. Dhe pikrisht ktu ndodh, q fillon kundrshtimi me iden. Por nuk duhet kundrshtuar ideja, duhet kundrshtuar realiteti. Ai sht i hidhur, jo ideja.

  Pra, rreziku nuk jan ata t shkret q tashm e kan kryer gjakderdhjen, por ajo mas qindra mijshe q jan n list pritjeje. Kjo mas eksplozive duhet ndaluar. N mos nga ne, nga ata q han paret e Europs dhe kndojn kngn ton. Nuk mund t pajtohemi me mendsin e nj vendi ku nj njeri kushton m pak sesa nj tabel. Zgjidhjet jan shum t lehta e t shpejta.

  Mjafton t bhet pyetja si i bhet hallit. Kryesorja sht t kujdesemi t gjith, kto dit, pr makinat me targa t huaja. Ata q i ngasin jan n rrezik. Edhe ne t tjert.

 12. #12
  krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
  Antarsuar
  21-07-2005
  Vendndodhja
  diku neper bote
  Postime
  2,683
  Faleminderit
  12
  69 falenderime n 55 postime

  paska fole andrea...

  Citim Postuar m par nga Edvin83 Lexo Postimin
  Aksidentet, dhunimi i ligjit q vret
  29/12/2009
  Andrea Stefani
  Gazeta Shqip

  Dy njerz n dit humbasin jetn nga aksidentet automobilistike! Nse kjo statistik e policis e publikuar n media sht e vrtet, ather mund t thuhet se n Shqipri rreth 700 njerz n vit vriten npr rrug nga prplasjet apo rrokullisjet e makinave. sht pa fjal nj bilanc alarmant lufte. Ndoshta shum m pak civil vriten n vende ku vlojn betejat si Afganistani apo Iraku. Por numri tepr i lart i vdekjeve n aksidente automobilistike sht prov e nj tjetr t vrtete t hidhur q fshihet n rrnj t ktyre vdekjeve. sht prova e mungess s zbatimit t ligjit. N radh t par nga organet e policis rrugore. N kt kuptim aksidentet e shumta q prgjakin rrugt dhe jett e njerzve nuk jan aksidente, por nj kosto q shfaqet si domosdoshmria e tmerrshme q na godet si ndshkim pr dhunimin q i bjm ligjit. Aksidentet rrugore bhen kshtu trthorazi indeks i prgjakshm i korruptimit t shrbimeve policore. Pas nj aksidenti t sapondodhur n qendr t Tirans, n bulevardin m t gjer dhe m komod t vendit ku humbn jetn tre vet, drejtues t lart t policis rrugore deklaruan: Policia do t reagoj jashtzakonisht rrept! Jan deklarata hipokrite q sikur tentojn t fshehin me alarme e betime populiste, at q prej shum vitesh mbetet shkaku kryesor i aksidenteve, mungesn e zbatimit t ligjit. Sepse pr t parandaluar vdekjet n trafik nuk lipset ndonj reagim me rreptsi t jashtzakonshme, por vetm rreptsia e zakonshme, e prditshme dhe pakorruptueshme e ligjit.

  ***

  Nse ndonj polic do t kishte ndaluar ndonjrin nga automjetet q vrtitej pandalshm me shpejtsi t ndaluar rrugve t Tirans, aksidenti n qendr t saj nuk do t kishte ndodhur. Nse ndonj polic rrugor do kishte ndaluar personat q ngisnin automjetin ende nn avujt e alkoolit t fests dhe do tju kishte marr patentn, ata sot do ishin ende gjall. E njjta gj mund t thuhet edhe pr qindra e qindra aksidente q kan ndodhur do vit. Zbatimi i ligjit dhe i rregullave t qarkullimit do kishte shptuar qindra jet. Qindra familje nuk do t ishin sot n zi. Vetm kaq duhet t na bj t kuptojm forcn shptuese t respektimit t ligjit. Dhe jo vetm pr kt rrafsh q po flasim, jo vetm pr trafikun. Por mos vall ata q shkelin rregullat, vet personat q aksidentohen jan pa faj? A nuk jan vet ata q, n kundrshtim me rregulla t njohur tashm botrisht, ngasin makinn pasi kan pir alkool ose jo, tej shpejtsive t lejuara? Ska dyshim q kan prgjegjsi dhe mjerisht, jo pak her t paguar me jetn. Por tendenca pr t shkelur rregullat do t ishte shum m e vogl, nse tendenca pr t zbatuar ligjin nga ana e policis, do t ishte m e lart. T kalosh prgjegjsin te qytetart, dhe aq m tepr te viktimat e aksidenteve, do t ishte cinizm i bazuar edhe n t pavrtetn e ekzistencs s qytetarve t prsosur, t ekzistencs n shumic t njerzve q i zbatojn ligjet dhe rregullat (edhe ato t qarkullimit rrugor) n mnyr t vetvetishme. Por realitetet nuk jan t tilla. Ndryshe, n nj shoqri nuk do t kishte nevoj as pr ligj dhe ndoshta, as edhe pr shtet e polici. Koht tregojn se shumica e njerzve jan m t prirur t zbatojn nj ligj nse edhe mundsia e ndshkimit, n rast t moszbatimit t ligjit, sht m e madhe. Kur shanset e mosndshkimit t thyerjes s nj rregulli t trafikut rriten, po ashtu rritet edhe shpeshtsia e shkeljes s ktij rregulli dhe bashk me t, edhe aksidentet si ndshkim i trthort i moszbatimit t rregullit. Kjo mund t thuhet pr do ligj apo rregull dhe jo vetm pr ato q rregullojn trafiqet e makinave.

  ***

  Kjo sht dialektika e brendshme e marrdhnies s qytetarve dhe policis me ligjin, dialektik q, n nj kuptim, nuk mund t mos e nxjerr policin bashkfajtore pr aksidentet e shtuara q po ndodhin npr rrugt e Shqipris. Dhe nuk duhet shum ekspertiz, por mjafton t hedhsh vshtrimin n trafikun e kryeqytetit, pr t kuptuar se ai q quhet qarkullim sht nj kaos i vrtet. Semafort nuk funksionojn kurr gjithandej. Ajo q dominon, si dukuri, nuk sht zbatimi, por dhunimi i rregullave. Tashm sht br e zakonshme t shohsh qytetar q ngasin motoikleta mbi trotuare, nj zakon q nuk ekzistonte vite m par, pra edhe ather kur mendohej se shteti ishte m n anarki. Diku m posht sheh nj automjet luksoz q turret me shpejtsi t ndaluar, por edhe policin q ndodhet aty pran dhe q nuk e ndalon. E prse t ngatrrohet dhe t hyj n telash me dik q mund t ket miqsi me epror t tij duke vn rrezik edhe vendin e puns, t vetmin burim financiar me t cilin ushqen kalamajt? Kto dhe t tjera arsyetime e llogari si kto, enden n kokat e jo pak policve rrugor duke i br t mbyllin syt para dhunimit t ligjit. Por ka edhe motive e rrethana t tjera q e bjerrin forcn e ligjit pr parandalimin e aksidenteve. Jo pak polic, sikundr sht treguar me fakte edhe n media, nuk e ndshkojn thyerjen e rregullave t qarkullimit, por e mjelin at. N vend q t penalizojn shkelsit sipas ligjit, ata preferojn t vjelin prej tyre ryshfete ku e ku m t vogla se gjoba e sanksionuar me ligj. Por duket se ligjet e trafikut jan m t ngjashme me ligjet natyrore n ndshkimin q u bjn shkelsve t tyre. Ligji i rndess nuk fal nse hidhesh nga nj lartsi e madhe dhe po ashtu duket edhe ligji i shpejtsis n trafik. Prandaj ndoshta jo pak nga ata shkels t ligjit q i shptojn gjobs s ligjit shpejtsis me an t nj ryshfeti, nuk i shptojn m pas vdekjes nga aksidentet q vjen si ndshkim natyror nga shkelja e ligjit t shpejtsis. Prandaj themi se korrupsioni i vogl i policis q zbut ndshkime q jan miratuar pr t nxitur zbatimin e rregullave t trafikut, sht nj nga shkaqet kryesore t aksidenteve t djeshme, t sotme dhe t nesrme. Nj qytetar q e di se nuk do ti hiqet patenta, sepse e nget makinn i dehur apo mbi shpejtsin e lejuar, q e di se thjesht mund ta kaloj lumin duke i paguar policit t radhs nj 1 mij apo 2 mij lek, sht m i predispozuar ti shkel rregullat e qarkullimit dhe pra, m i ekspozuar ndaj mundsis s nj aksidenti me kosto jetn. Kshtu, korrupsioni dhe ryshfeti duke zbutur forcn goditse dhe penalizuese t shkeljes s ligjit, bhen burim i pasojave edhe m t rnda t shkeljes s ligjit q jan aksidentet. Numri i lart i aksidenteve denoncon kshtu mungesn e fryms s ligjit n Shqipri, denoncon ekzistencn e nj prirjeje m t fuqishme pr ta dhunuar sesa pr t respektuar ligjin, prirje q fuqizohet edhe m shum nga korrupsioni dhe varfria. Gj q na provon edhe nj her se ligjet dhe rregullat e mira jan br pr t mbrojtur jetn e njerzve dhe se do mekanizm korruptiv q on n dhunimin e tyre, sht nj mekanizm kundr jets.
  ky i di te gjitha...nuk ka fushe te jetes qe nuk merr vesh..ku nuk e gjen..ku nuk shkruan..ku nuk llap...eh kur te dali ndonje dite te na flase edhe per gjinokologjine se veq ajo fushe i ka mbete pa mbuluar...eksperti i leshit me lesh....

 13. #13
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,686
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Faktort e aksidenteve, q na solln bilanc lufte
  25/01/2010
  Bledi Gila
  Gazeta Shqip

  Siguria Rrugore
  Flasin ekspertt Berti Koxhaj e Mitat Tola: Si mund t zgjidhet

  Aksidentet rrugore jan kthyer n nj makth, jo vetm pr policin, e cila vazhdon punn pr parandalimin e tyre, por pr t gjith qytetart. Shifrat alarmante jan ekspozuar do dit, ku numrohen t vdekur e t plagosur nga kto ngjarje tragjike. Por deri tani, duket se ende nuk sht gjetur nj strategji pr ti parandaluar kto shifra q rriten nga dita n dit. Ekspert t siguris rrugore shpjegojn disa nga faktort kryesor q kan ndikuar n rritjen e aksidenteve rrugore. Ish-drejtori i Policis Rrugore, tashm kreu i qendrs s studimeve t siguris rrugore, Berti Koxhaj, dhe eksperti tjetr i ksaj qendre, Mitat Tola, kan shpjeguar disa nga kta faktor q po ndikojn n rritjen alarmante t aksidenteve, duke u shprehur se ve tyre ndikojn edhe nj sr faktorsh t tjer.

  Pse ekziston nj rritje e till e aksidenteve n vendin ton?

  Shtimi i aksidenteve n vendin ton, sidomos gjat vitit 2009, ku kan sjell nj numr t lart t viktimave dhe t t plagosurve rnd, vjen nga nj sr faktorsh. Ndr arsyet kryesore do t rendisja q nga shtimi i shpejt i popullsis n raport me at t vendeve me t ardhura t larta, migrimin prej 19 vjetsh t popullsis nga zonat rurale n ato urbane, ka e bn kt shtres t shoqris m t varur dhe m t rrezikuar nga transporti i motorizuar. Automatikisht, e lidhur me arsyen e lartprmendur vjen edhe shtimi deri n 15 her ose me rreth 390 mij mjete i parkut t automjeteve me targa regjistrimi vendi, n krahasim me numrin prej rreth 20 mij automjetesh deri n vitin 1990. Pra, shtimi i automjeteve n rrugt tona me shifra kaq t mdha, detyrimisht ka sjell edhe nj situat m t ekspozuar prball aksidenteve. Gjithashtu, duhet prmendur se arsye t tjera, po kaq t rndsishme, jan edhe ndrtimi i rrugve t reja e rikonstruksioni i atyre ekzistuese pr t mbshtetur zhvillimin ekonomik t vendit, i pashoqruar me elementt e siguris pasive dhe aktive, si dhe shtimi n progresion gjeometrik me numrin e mjeteve n qarkullim i shtetasve q aftsohen pr drejtimin e automjeteve npr kto rrug, ku numrohen m se 780 mij shtetas t pajisur me leje drejtimi automjeti, i realizuar n mjaft raste me amatorizm t theksuar dhe lnia e ktij aktiviteti mjaft t rndsishm n dor t strukturave t paspecializuara dhe t mbrthyera nga nj korrupsion evident e i vazhdueshm. Po ti shtosh ksaj situate edhe prgatitjen e kontingjenteve t drejtuesve t rinj t mjeteve dhe mungesn e madhe t prvojs s ksaj kategorie n drejtimin e mjeteve, q rrjedh nga mungesa e familjarizimit me mjetin e rrugn, pasi si dihet deri n vitin 1990 drejtimi i mjetit ka qen profesion, me mungesn e theksuar n elementt e siguris rrugore n rrugt tona si dhe t elementve t edukats rrugore, situata bhet m tragjike. Kto ndryshime t shpejta fatkeqsisht nuk mund t ecin gjithnj paralelisht me shtimin e masave t siguris rrugore e t siguris s jets s shtetasve, pr t cilat prgjegjs kryesor sht shteti me strukturat e agjencit prkatse t zbatimit dhe t kontrollit t ligjit.

  A mund t zgjidhet kjo situat?

  Fluksi n rritje i aksidentalitetit rrugor nuk mund t zgjidhet menjher, as me deklarata apo urdhra mediatik t strukturave prgjegjse, q pr fat t keq edhe mediatikisht jan gjithnj e m pak prezent koht e fundit. Kjo situat krkon ndrgjegjsim e prgjegjshmri t ktyre strukturave pr gjetje e akordim instrumentesh mbshtets, me aksione energjike dhe strategji t prbashkta afatmesme dhe afatgjata t t gjith aktorve t siguris rrugore. Shkaqet e aksidenteve jan mjaft komplekse, ndrsa analiza e tyre evidenton problematikn q lidhet me disa faktor q do ti cilsonim kritik e q ndikojn direkt n sigurin rrugore.

  Mund t na thoni ndonj nga kta faktor?

  Nj prej tyre sht administrimi i t dhnave mbi aksidentet rrugore dhe kryerja e analizs pr shkaqet e ndodhjes n nivel vendor, t dikastereve prgjegjse deri n Komitetin Ndrministror t Siguris Rrugore. Nuk mund t justifikohet me asnj lloj arsyeje mungesa e analizs dhe prezantimit nga strukturat prgjegjse t Ministris s Transportit dhe Ministris s Brendshme, pran Komitetit Ndrministror t Siguris Rrugore, t problematiks alarmante n shtimin e numrit t aksidenteve, t viktimave dhe t plagosurve e gjymtuarve jasht do parashikimi. Ne na lind pyetja se si sht e mundur q nuk mblidhet ky komitet prej 5 vjetsh?! Si sht e mundur q Kryeministri i vendit nuk planifikon nj dit nga axhenda e tij pr t mbledhur qoft dhe pr efekt mediatik, pasi shum veprime bhen vetm pr efekt mediatik, kt struktur t rndsishme q me rregullore duhet t mblidhet do 3-mujor. far duhet t ndodh m shum se mbi 400 t vdekur n vit pr t vn alarmin pr bilancin tragjik t jets njerzore t humbur nga krimi i rrugs?! T mos harrojm se viktimat e vetme n ditt e katastrofs s Shkodrs ishin nj grua dhe nj fmij fatkeq, q humbn jetn, jo nga prmbytjet, por n aksidente rrugore. Ne vazhdojm t jemi i vetmi vend i Europs, ku nuk mund t gjesh asnj t dhn pr termat dhe numrin e aksidenteve rrugore n buletinet e enteve publike ose t organeve policore. Faqet zyrtare t internetit jan t zbrazura dhe asnj koment, numr aksidentesh apo analiz nuk gjendet. Ky hermetizm n lidhje me administrimin e aksidenteve rrugore ka lidhje me nj kultur t fshehjes s ktyre ngjarjeve, duke harruar se do dit, t gjith jemi nn nj presion t madh t raportimit nga ana e medias elektronike vizive dhe asaj t shkruar. Dhe t mos harrojm q kjo situat bhet absurde po t kemi parasysh q investimi n krijimin e database-it pr administrimin, analizn e raportimin e t dhnave t aksidenteve rrugore krijon mundsi t shklqyera pr t informuar n do koh, jo vetm strukturat qeveritare, por edhe mediat e publikun pr situatn reale t siguris n rrugt tona.

  Si ndikon rritja e transportit rrugor dhe ajo e motorizimit?

  Nj tjetr faktor i rndsishm pr aksidentet rrugore sht edhe rritja e vrullshme e vllimit t transportit rrugor dhe motorizimi mjaft i shpejt i vendit; kontroll i pakt dhe jo serioz i ngarkesave dhe transporteve t lndve t rrezikshme dhe mjeteve t tonazhit t rnd. N 19 vjet ndryshime e reforma demokratike t ekonomis s tregut t lir, vendi yn sht prballur me nj rritje agresive t kapacitetit t transportit rrugor. sht fakt rritja 15 her m e lart se n 1990 e parkut t mjeteve. Numrit prej rreth 300 mij automjetesh n qarkullim me targa regjistrimi vendase (nga rreth 390 mij t regjistruara, diferenca sht pjesa e dal nga qarkullimi pr shkak t amortizimit), po ti shtosh rreth 70-100 mij automjete q qarkullojn transit, prbn nj shtim t konsiderueshm, por gjithsesi shum m t ult n raport me vendet e tjera t BE-s apo rajonit, krahasuar me numrin e popullsis. Reagimi i strukturave t kontrollit t zbatimit t ligjit, prkatsisht policis rrugore, ushtrohet rndom n mnyr t panevojshme, kryesisht ndaj drejtuesve t veturave. T gjith, n cilsin e drejtuesit t mjetit, besojm se kan vn re q kontrollet vend e pa vend n form rutin t strukturave policore n rrug pr verifikim dokumentacioni, verifikim gjobash t pa arktuara etj., pa objekt specifik apo konstatim kundrvajtje, arrijn deri n bezdisje, aq sa shpesh qllon q pr t mbrritur n destinacion nga Tirana n Vlor e gjetiu, t ndalesh edhe 5-10 her. N nj koh q nuk tregohet e njjta vmendje ndaj mjeteve q transportojn ngarkesa t rrezikshme apo ngarkesa mbi norm, kundrvajtjet e t cilave mund t shkaktojn ngjarje me prmasa krejtsisht t paparashikuara. Vlen t nnvizohet fakti se akoma pas dhjet vjetsh nga hyrja n fuqi e Kodit Rrugor vazhdon t mungoj nj akt nnligjor pr t br efektiv kontrollin e shpejtsis s mjeteve t tonazhit t rnd gjat qarkullimit t tyre nprmjet aparateve t montuara n to, t quajtur Tahografe, kur n vendet e BE-s po shkohet n evidentimin e mbikqyrjen e tyre nprmjet kontrollit satelitor. Akoma, edhe pse ekzistojn instrumentet mats, nuk procedohet me verifikimin e ngarkesave mbi norm pr mjetet e rnda. sht e domosdoshme q strukturat prgjegjse t prpilojn aktet prkatse pr implementimin e ktyre standardeve, tani q jemi n koh dhe jo t kujtohemi si ndodh rndom, vetm pasi t ndodhin ngjarje me pasoja t rnda.

 14. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  21-04-2007
  Vendndodhja
  KUDO DHE ASGJEKUND
  Postime
  850
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Kame 10 vjet ne kete qytet dhe vetem 3 viktima kame degjuare te vriten aksidentalisht ne qytet ndersa ne TR diskutohet se ku do ndodhi sot
  nuk eshte faji i shtimit te popullsise apo i makinave por nuk zbatohet rregullorja dhe ligji plus sinjalistikat ,ka dhe njerez qe nuk ja kane iden nga qarkullimi por n q se ti si shofer respekton rregulloren nuk aksidenti nuk do kete viktima

  Pastaj ne shqiperi me sa di une siguracioni eshte i njejte si per 18 vjecarin ashtu dhe per 30,40,50,60 vjecarin,si per ate qe ben aksidente 2-3 here ne vite ashtu dhe per ate qe ska bere kurre ,si ai qe ben 2000km ne vite dhe ai qe ben 50000km qe per mendimin time kane rendesi shume per te eliminuar aksidentet pasi do mendohesh 2 here kur siguracionin e shikon qe te rritet

  tiranen e kemi si indi nga mynyra se si eshte qarkullimi

 15. #15
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,686
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Studimi, Banka Botrore: Nj aksident i kushton vendit ton 200 mij euro
  Shekulli Online | 18/04/2010

  N nj raport t prbashkt t Banks Botrore dhe Organizats Botrore t Shndetsis, Shqipria renditet ndr vendet q kan numrin m t madh t aksidenteve rrugore. Studimi i ktyre dy organizatave q mban titullin "Vdekja mbi rrota", merret me kostot e aksidenteve n vendet me t ardhura t ulta, nj kategori ku radhitet edhe vendi yn, prodhimi bruto i s cils nuk e kalon limitin 1,2 pr qind. Sipas ktij raporti, kostoja e nj aksidenti me pasoj vdekjen n vendin ton, mund t shkoj n shifrn 195 mij euro. Ndrsa lloji tjetr i aksidentit, i cili nuk prfundon me vdekje, por me lndimin e qytetarve llogaritet t ket nj kosto q arrin deri n 75 mij euro. Statistikat tregojn se vetm gjat vitit 2009-t, n vendin ton ka ndodhur rreth 1465 aksidente rrugore, gjat t cilave ka humbur jetn rreth 491 njerz. Nga nj llogari e thjesht e ktyre shifrave BB, ka nxjerr si prfundim nj shifr t prafrt t kostos s aksidenteve rrugore n vendin ton. Kshtu, n fund t nj viti, fatura e shtetit shqiptar vetm pr aksidentet shkon rreth 100 milion euro. Banks Botrore n kto kushte i krkuar Shqipris t ndrhyrje n mnyr emergjente pr t financuar n sigurin rrugore, pasi kosto e dmeve t shkaktuara nga aksidente sht shum her m e lart se shpenzimet q duhet t kryej qeveria pr t mbrojtur jetn e qytetareve. Dhe pr BB, kjo sht nj kosto e papranueshme.
  Rritja n nj far mase e t ardhurave n shum nga vendet n zhvillim, n t cilat radhitet edhe Shqipria, ka uar n shtimin e mjeteve motorike dhe vllimin e trafikut, por kapaciteti menaxhues i siguris rrugore, infrastruktura rrugore dhe prforcimi i rregullave t siguris s trafikut nuk kan ndryshuar me t njjtin ritm. Si rezultat, aksidentet e trafikut rrugor jan kthyer n nj sfid madhore t shndetit publik.


  T rrezikuarit
  Raporti nnvijzon se rreth 30-40 pr qind e viktimave kan qen njerz, t cilt nuk prdorin automjetet, por lviznin n kmb. M t rrezikuar ndaj aksidenteve jan grupmoshat me produktivitet ekonomik. Kshtu 55 pr qind e t vdekurve nga trafiku rrugor n vendet e Europs lindore i prkasin moshs 15 deri 44 vje, dhe m shum se 80 pr qind e t vdekurve jan meshkuj. Fmijt dhe t moshuarit jan gjithashtu vulnerabl ndaj aksidenteve, veanrisht kur jan n rolin e kmbsorit, dhe kan mundsi 7 deri n 9 her m shum t vdesin n nj aksident n krahasim me pasagjert n makin. Raporti i vdekjeve midis prdoruesve t ndryshm t linjave rrugore ndryshon nga njeri vend n tjetrin, duke reflektuar kshtu diferencat ndaj ekspozimit dhe siguris. "Shumica e vdekjeve n trafikun rrugor ndodh me pasagjert e mjeteve t motorizuara me katr rrota. Gjithsesi, dhe vdekjet e kmbsorve mbeten shum t larta n disa, vende duke prbr 40 pr qind ose m shum t totalit t vdekjeve n linjat rrugore n vende si Shqipria, Bjellorusia e Kirgistani" thuhet n raport. Nj faktor pr rritjen e numrit t vdekjeve n rrug sht edhe keqprdorimi i alkoolit nga ata q drejtojn nj automjet. N fund t raportit Banka Botrore rendit nj list me sugjerime, q autoritete vendore duhet t marrin parasysh, n mnyr q t prmirsojn disi situatn.

 16. #16
  Perjashtuar
  Antarsuar
  17-05-2009
  Vendndodhja
  Dallas Texas
  Postime
  774
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Kush e di ate historin e fatos kriminel nanos ne nje fshat te durresit. e shtypi fshatarin e varfer dhe as qe e mbajti makinen fare. ashtu i dehur tap. sja beri syri tert

 17. #17
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,656
  Faleminderit
  633
  177 falenderime n 162 postime
  Citim Postuar m par nga Brari Lexo Postimin
  sonush.. je sic te kam pikturuar une..
  shiko se me cilet puthesh ne mendime e urrejtje..
  me enveristet.. si ki drituku..
  se ashtu je ne fakt..


  --

  ja te shohim pak sharllatanin dhe kryecubin enverist por dhe kryehajdut.. edvin ramen.. se kush eshte.. si "urbanist"..

  ----
  Premtimet e prezantuara nga Bashkia pr qendrn e Tirans nuk jan t projektuara n planin belg


  Zbardhen 9 mega-mashtrimet e Rams n Sheshin "Sknderbej"


  Paligjshmrit e planit belg pr qendrn e Tirans nxjerrin n pah nj sr mashtrimesh t kryetarit t Bashkis, Edi Rama lidhur me prezantimin e ktij projekti prpara qytetarve. N planin belg jan fshir plot 9 premtime pr projektin e sheshit q Rama propagandonte. Megjithse, sipas planit, asnj nga ndrtesat ekzistuese nuk do t shembet, monumenti Sknderbeu n kal, Teatri i Opers dhe i Baletit, Muzeu Kombtar, Banka e Shqipris dhe Xhamia do t jen t gjitha aty, lehtazi konstatohet se n krah apo pas ktyre ndrtesave, Rama ka projektuar ngritjen e kullave t larta, ndrtuesit e t cilave do t jen njerz t afrt t tij. Kullat q Rams i interesonin q t ngriheshin prapa Pallatit t Kulturs, n krah t 15-katshit apo edhe n vendin ku 20 vite m par qndronte busti i diktatorit famkeq Enver Hoxha, bn q t miratohej ky plan i jashtligjshm. Plani i Rams proklamon ta shkpus trafikun nga sheshi dhe t krijoj nj shesh kmbsorsh me konstruksione t reja, por e vrteta sht se ky plan dhe ndrtimi i ktyre kullave do t rndoj trafikun dyfishin e atij ekzistues. Plani belg ndryshon n mnyr t uditshme skemn e qarkullimit t planit francez, i cili iu shit shqiptarve pikrisht duke ofruar nj infrastruktur t re, at t tramvajit. uditrisht Bashkia hoqi dor nga kjo infrastruktur, ka ngre dyshime t arsyeshme q nuk ishte ky qllimi i planit francez, por ishte vetm mnyra pr t fituar besimin e qytetarve n at koh. Sipas planit belg, n sheshin qendror do t ndrtohet edhe nj kull, e cila bllokon bulevardin apo ndan Bulevardin "Zogu I" me Sheshin "Sknderbej" dhe e shndrron at n nj rrug qorre, nga nj bulevard me hapsir madhshtore. Ndrtimi i nj kulle qytetare q nnkupton Bashkin e qytetit dhe q parashikohet t ndrtohet ndrmjet Muzeut Historik Kombtar dhe hotelit 15-katsh, mbyll hapsirn e Bulevardit "Zogu I" q sht hap fatal i ktij projekti. Mbyllja e hapsirs s bulevardit t madh konsiderohet nga specialistt e mjedisit dhe urbanistiks nj atentat kundr qytetit. Projekti parashikon q sheshi para monumentit t Heroit Kombtar, Gjergj Kastrioti Sknderbeu, t grmohet 9 metra pr t br t mundur krijimin e dhoms teknike me pompat e ujit. Vendosja e ktyre pompave fshin projektin francez t trumbetuar nga Rama, i cili parashikonte parking dhe trafik nntoksor. Ndryshimet nga plani francez jan t thella me planin belg dhe, pr m tepr, ato jan kryesisht klienteliste.

  Elis KUI


  Premtimi pr godinat 9-katshe u zvendsua me ato 25-katshe

  Plani francez i Rams parashikon moslejimin e godinave t banimit m t larta se 9 kate. N at koh Rama u premtoi qytetarve t Tirans se me zbatimin e planit francez nuk do t lejohet ngritja e godinave m t larta se 9 kate. Sipas planit belg, Sheshi "Sknderbej" do t rrethohet nga 13 kullat e biznesmenve t Rams, do t pajiset me nj seri tiparesh ujore t prbra nga pellgje t shkputura me pamjen e disa njollave reflektuese. Projekti belg pr Sheshin "Sknderbej" fsheh barbarin e ndrtimit t disa kullave 25-katshe q do t minojn hapsirat pr qytetart. Qendra e Tirans sht konceptuar si nj park ose si nj shmangie e kaosit, si e cilson Bashkia e Tirans prmes planit belg. Por, faktet paraqesin nj situat krejt t kundrt, sipas t cilave, fati i sheshit kryesor t kryeqytetit do t shkoj drejt bunkerizimit.


  Nuk planifikohet futja e trenit urban n sistemin e transportit

  Plani francez parashikonte futjen n sistemin e transportit publik t nj treni urban (tramvaje), me dy-tri vagon, tepr ekologjik pr ambientin. Plani belg ndryshon n mnyr t uditshme skemn e qarkullimit t planit francez, i cili iu shit shqiptarve pikrisht duke ofruar nj infrastrukture t re, at t tramvajit. uditrisht, Bashkia hoqi dor nga kjo infrastruktur, ka tregon qart se qllimi i planit francez t trumbetuar nga Rama ishte vetm mnyra pr t fituar besimin e qytetareve n at koh. Plani belg nuk ka asnj studim pr organizimin n qendr t lvizjes s automjeteve dhe t kmbsorve pr shkak t moscenimit t interesave klienteliste t Rams. Projekti parashikon q sheshi para monumentit t Heroit Kombtar, Gjergj Kastrioti Sknderbeu, t grmohet 9 metra pr t br t mundur krijimin e dhoms teknike me pompat e ujit. Vendosja e ktyre pompave fshin projektin francez t trumbetuar nga Rama, i cili parashikonte parking dhe trafik nntoksor.


  Zbehja e vlerave t monumenteve t kulturs

  Me planin ligjor gjen zgjidhje edhe ndrtimi i xhamis pr Komunitetin Mysliman, duke krijuar kshtu bashk me Katedralen Ortodokse dhe at Katolike, nj trekndsh t t tria religjioneve. Sipas planit, asnj nga ndrtesat ekzistuese nuk do t shembet. Monumenti Sknderbeu n kal, Teatri i Opers dhe i Baletit, Muzeu Kombtar, Banka e Shqipris dhe Xhamia do t jen t gjitha aty. Me zbatimin e planit belg konstatohet se n krah apo pas ktyre ndrtesave, Rama ka projektuar ngritjen e kullave t larta, ka do t zbeh vlerat e ktyre monumenteve.


  Plani aspak aksesibl pr kmbsort, minon hapsirat e gjelbra

  Rama trumbetoi se plani francez parashikonte q Sheshi "Sknderbej" do t jet aksesibl vetm pr kmbsort, me shum gjelbrim dhe hije pr qytetart. N shesh u jepet prgjigje hapsirave social-kulturore. Krejt e kundrta ka ndodhur n planin belg q po vihet n zbatim nga Bashkia e Tirans. Plani belg, q i sht prshtatur interesave t kryebashkiakut Rama, parashikon rrethimin e sheshit me 13 kullat e biznesmenve t Rams, i cili do t pajiset me nj seri tiparesh ujore t prbra nga pellgje t shkputura me pamjen e disa njollave reflektuese. Ndryshe nga sa u sht premtuar qytetarve, plani pr Sheshin "Sknderbej" nuk synon aspak t jet aksesibl vetm pr kmbsort, me shum gjelbrim dhe hije pr qytetart.


  Zhduken projektet pr ndrtimin e parqeve

  Plani francez parashikonte formimin e Parkut t Madh n qendr t Tirans, q do t vij nga shkrirja e Parkut Rinia dhe Parkut t Namazgjas, si dhe ndrtimin e parkut matan Stacionit t Trenit. Krejt e kundrta sht menduar nga Rama n planin belg. Premtimet pr shum parqe ishin thjesht fasada e radhs e kreut t Bashkis, q nuk synon gj tjetr vese t mbuloj gjoja premtimet false pr hapsira relaksuese pr qytetart e kryeqytetit. Dukshm, plani belg l t nnkuptohet mungesn e hapsirave t blerta, t cilat mbeten t shkruara vetm n letr pasi n pamjen q vet Bashkia ofron pr sheshin e "s ardhmes", qendra sht totalisht e zhytur n beton dhe e sinkronizuar nga ndrtime shumkatshe. N plan nuk projektohet asnj park, asnj lulishte apo ambient n shrbim t qytetarve.


  Devijimi i projektit pr unazn e vogl

  Ndr t tjera, plani francez i kishte detajuar t gjitha ndrtesat dhe rrugt e kryeqytetit. Ndrsa me zbatimin e planit belg, Rama ka devijuar unazn e vogl pr interesa t ndrtimeve aktuale. Sipas planit belg, unaza e vogl kalon prpara pallatit t ngritur mbi rrug nga kunati i Dash Pezs. Kalimi i rrugs do t'i shtoj vlern objektit t paligjshm t Dash Pezs. Plani belg nuk ka asnj studim pr organizimin n qendr t lvizjes s automjeteve dhe t kmbsorve pr shkak t moscenimit t interesave klienteliste t Rams.


  Mungesa e studimit pr rehabilitimin e trafikut

  Plani francez kishte parashikuar t zgjidhte trafikun me disa rrug t shkurtra. Plani francez kishte br nj studim mbi trafikun n kryeqytet. N planin belg nuk sht parashikuar devijimi i trafikut. Plani i Rams parashikon q t gjitha makinat e qendrs s Tirans t kalojn mbi dy korsi t unazs s vogl. Plani belg nuk ka asnj studim pr organizimin n qendr t lvizjes s automjeteve dhe t kmbsorve. N planin belg merren si t mirqena ndrtimi i tre unazave n kryeqytet, ndrkoh q aktualisht Tirana ka vetm nj unaz funksionale.


  Betonizohen hapsirat hyrse dhe dalse me rrugt qendrore

  Plani francez nuk e parashikonte ndarjen e Bulevardit "Dshmort e Kombit". Sipas planit francez, ndarja e bulevardit nuk prshtatej me qendrs si nga ana estetike, edhe nga ana mjedisore. Sipas planit belg, n sheshin qendror do t ndrtohet edhe nj kull, e cila bllokon bulevardin apo ndan Bulevardin "Zogu I" me Sheshin "Sknderbej" dhe e shndrron at n nj rrug qorre, nga nj bulevard me hapsir madhshtore. Ndrtimi i nj kulle qytetare q nnkupton Bashkin e qytetit, q parashikohet t ndrtohet ndrmjet Muzeut Historik Kombtar dhe hotelit 15-katsh, mbyll hapsirn e Bulevardit "Zogu I", q sht hap fatal i ktij projekti.


  Zona e ish-Bllokut pa rrug pedonale

  N mbledhjen e Kshillit t Rregullimit t Territorit t Bashkis s Tirans, Rama u shpjegoi antarve t ktij kshilli disa nga pikat kye t planit francez pr qendrn e kryeqytetit. Sipas Rams, plani francez do t konservoj me pak ndryshime zona e ish-Bllokut, e cila do t bhet aksesibl vetm pr kmbsort, si dhe zona e vilave n Rrugn e Elbasanit. Ky ishte mashtrimi i radhs i Rams, pasi n planin belg nuk parashikohet q blloku t jet rrug pedonale. Madje, Bashkia me zbatimin e planit belg e sheh urn e Shallvareve aktualisht t bllokuar, si pik kue pr trafikun n kryeqytet. Plani belg, i cili mbrohet me fanatizm nga Rama, parashikon zhbllokimin e rrugs t zn nga miku i tij Kokdhima n zonn e ish-Bllokut.


  RD
  W.W.W.W
  yes

 18. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime n 93 postime
  Ore keni dale jashte teme. Dydrinas e kishte hallin te shante Ramen, ju keni hallin e viktimave dhe si te rregullohet gjendja.

 19. #19
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,504
  Faleminderit
  68
  179 falenderime n 165 postime
  Citim Postuar m par nga Edvin83 Lexo Postimin
  Studimi, Banka Botrore: Nj aksident i kushton vendit ton 200 mij euro
  Shekulli Online | 18/04/2010

  N nj raport t prbashkt t Banks Botrore dhe Organizats Botrore t Shndetsis, Shqipria renditet ndr vendet q kan numrin m t madh t aksidenteve rrugore. Studimi i ktyre dy organizatave q mban titullin "Vdekja mbi rrota", merret me kostot e aksidenteve n vendet me t ardhura t ulta, nj kategori ku radhitet edhe vendi yn, prodhimi bruto i s cils nuk e kalon limitin 1,2 pr qind. Sipas ktij raporti, kostoja e nj aksidenti me pasoj vdekjen n vendin ton, mund t shkoj n shifrn 195 mij euro. Ndrsa lloji tjetr i aksidentit, i cili nuk prfundon me vdekje, por me lndimin e qytetarve llogaritet t ket nj kosto q arrin deri n 75 mij euro. Statistikat tregojn se vetm gjat vitit 2009-t, n vendin ton ka ndodhur rreth 1465 aksidente rrugore, gjat t cilave ka humbur jetn rreth 491 njerz. Nga nj llogari e thjesht e ktyre shifrave BB, ka nxjerr si prfundim nj shifr t prafrt t kostos s aksidenteve rrugore n vendin ton. Kshtu, n fund t nj viti, fatura e shtetit shqiptar vetm pr aksidentet shkon rreth 100 milion euro. Banks Botrore n kto kushte i krkuar Shqipris t ndrhyrje n mnyr emergjente pr t financuar n sigurin rrugore, pasi kosto e dmeve t shkaktuara nga aksidente sht shum her m e lart se shpenzimet q duhet t kryej qeveria pr t mbrojtur jetn e qytetareve. Dhe pr BB, kjo sht nj kosto e papranueshme.
  Rritja n nj far mase e t ardhurave n shum nga vendet n zhvillim, n t cilat radhitet edhe Shqipria, ka uar n shtimin e mjeteve motorike dhe vllimin e trafikut, por kapaciteti menaxhues i siguris rrugore, infrastruktura rrugore dhe prforcimi i rregullave t siguris s trafikut nuk kan ndryshuar me t njjtin ritm. Si rezultat, aksidentet e trafikut rrugor jan kthyer n nj sfid madhore t shndetit publik.


  T rrezikuarit
  Raporti nnvijzon se rreth 30-40 pr qind e viktimave kan qen njerz, t cilt nuk prdorin automjetet, por lviznin n kmb. M t rrezikuar ndaj aksidenteve jan grupmoshat me produktivitet ekonomik. Kshtu 55 pr qind e t vdekurve nga trafiku rrugor n vendet e Europs lindore i prkasin moshs 15 deri 44 vje, dhe m shum se 80 pr qind e t vdekurve jan meshkuj. Fmijt dhe t moshuarit jan gjithashtu vulnerabl ndaj aksidenteve, veanrisht kur jan n rolin e kmbsorit, dhe kan mundsi 7 deri n 9 her m shum t vdesin n nj aksident n krahasim me pasagjert n makin. Raporti i vdekjeve midis prdoruesve t ndryshm t linjave rrugore ndryshon nga njeri vend n tjetrin, duke reflektuar kshtu diferencat ndaj ekspozimit dhe siguris. "Shumica e vdekjeve n trafikun rrugor ndodh me pasagjert e mjeteve t motorizuara me katr rrota. Gjithsesi, dhe vdekjet e kmbsorve mbeten shum t larta n disa, vende duke prbr 40 pr qind ose m shum t totalit t vdekjeve n linjat rrugore n vende si Shqipria, Bjellorusia e Kirgistani" thuhet n raport. Nj faktor pr rritjen e numrit t vdekjeve n rrug sht edhe keqprdorimi i alkoolit nga ata q drejtojn nj automjet. N fund t raportit Banka Botrore rendit nj list me sugjerime, q autoritete vendore duhet t marrin parasysh, n mnyr q t prmirsojn disi situatn.
  Sipas ktij raporti, kostoja e nj aksidenti me pasoj vdekjen n vendin ton, mund t shkoj n shifrn 195 mij euro.Si e kane llogaritur?Aksident trafiku 195 mije euro?Eshte shume,nuk ka mundesi.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 20. #20
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,686
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Citim Postuar m par nga benseven11 Lexo Postimin
  Sipas ktij raporti, kostoja e nj aksidenti me pasoj vdekjen n vendin ton, mund t shkoj n shifrn 195 mij euro.Si e kane llogaritur?Aksident trafiku 195 mije euro?Eshte shume,nuk ka mundesi.
  Makina e prishur-20 000 euro
  Kostoja e transportit te kufomes dhe shpenzime spitalore-500 euro
  Kostoja ligjore e mbylljes se ceshtjes-5000 euro
  Kostoja e fitimeve qe personi i vdekur mund te merrte po te jetonte, plus taksat nga shteti dhe fitime te tjera te padeklaruara--165 500 euro
  _____________________________________________

  Totali: 195 000 euro


  Kostoja e parandalimit te aksidentit duke vendosur semafore, sinjalistike dhe mjete te tjera paralajmeruese plus edukim--1000 euro....

Faqja 1 prej 21 12311 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •