Close
Faqja 90 prej 90 FillimFillim ... 4080888990
Duke shfaqur rezultatin 1,781 deri 1,792 prej 1792
  1. #1781
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-10-2009
    Postime
    2,629
    RASTI BLLACA DHE PDK

    Ilir Sefaj

    Ditė mė parė, para publikut lexues u shfaqa me njė opinion timin nė tė cilin nė njėrėn ose mėnyrėn tjetėr, shfaqja mospajtimin tim nė lidhje me potezin qė bėri Qeveria e Kosovės, ku u krijua njė opinion i pėrgjithshėm se do tė kishim njė modifikim tė qeverisė, gjė e cila megjithatė nuk ngjau. Edhe pse supozohet se Infopress njė e pėrditshme kosovare kjo, ėshtė “gazetė e PDK-sė” ishte e vetmja gazetė kosovare qė kishte botuar atė shkrim. E potencova kėtė detaj pėr faktin se shkrimi i sipėrpėrmendur ishte kryekėput anti-qeveri dhe anti-PDK nė kėtė rast. Ky detaj pra, mė bėri tė kuptoj se mė parė se gazetė e PDK-sė Infopress na qenka gazetė e shprehjes sė lirė, gazetė e zėrit tė qytetarit, dhe gjithsesi pėr kėtė i jam mirėnjohės kolegjiumit redaktues tė kėsaj gazete. Intenca e kėtij paragrafi tė sipėrshėnuar ka pėr qėllim ta bėjė me dije qytetarin e Kosovės se gjėrat duhet shikuar me gjakftohtėsi dhe pa paragjykime. Pra, asnjėherė nuk duhet bėrė me gisht nė drejtim tė dikujt pa i shoshitur mirė gjėrat. Nė rastin Bllaca, ne sikur shumė shpejt bėmė me gisht drejt PDK-sė, a ishte e ngutshme?! T’i kthehemi krye-protagonistit i cili javėn e fundit pushtoi mediet jo vetėm kosovare. Nazim Bllaca emėr i njohur tashmė pėr opinion kosovar, ditė mė parė doli me disa video-incizime ku “dėshmonte” veprimtarinė e tij si agjent i SHIK-ut. Shumė mediume tona shumė shpejt trumbetuan pėr lajmin ekskluziv, shumė shpejt u dhanė gjykime nga mė tė ndryshmet, me njė fjalė gjithēka ngjau shumė shpejt.
    Rasti Bllaca dėshmoi se nė Kosovė nuk ka gjasa tė pėrmirėsimit tė sistemit tė drejtėsisė. Njė “vrasėsi me pagesė” nė kėtė rast i cili gjithsesi do duhej tė ketė pasur dosje nė polici, i lejohet aq publicitet, aq liri, madje edhe i mbajtjes sė konferencave pėr shtyp, si mund tė ndodh kjo. Sipas asaj qė pohon vet ky zotėri, mė parė se dėshmitar ai duhet gjykuar pėr veprimtari kriminale. Mirėpo, Kosova ėshtė vend i paradokseve dhe gjithēka tashmė duket normale nė perceptimin e qytetarit tė vendit. Si do qė tė jetė mėnyra e publikimit tė kėtyre “dėshmive” nga ana e kėtij dėshmitari tregoi se e gjitha ėshtė njė puq politik i organizuar nga individė me tė kaluar tė dyshimtė, tė cilėt pėrpiqen ta destabilizojnė vendin dhe njėkohėsisht mundohen t’i japin njė imazh negativ partisė mė tė madhe nė vend. Situata tė tilla shumė shpejt do tė mund ta pėrsėrisnin Shqipėrinė e 1997-es, dhe Kosova sė cilės i duhet edhe gjatė kohė pėr tė ecur vetėm, do tė gjunjėzohej njėherė e mirė. Ėshtė e vėrtetė se nė Kosovėn e pasluftės janė vrarė njerėz, sigurisht edhe tė pafajshėm, megjithatė ėshtė shumė e padrejtė tė tentohet tė identifikohet njė parti si PDK me krimin, mė shumė se gjithēka tjetėr ky ka qenė qėllimi i publikimit tė kėtij video-incizimi si dhe dalja para publikut tė Nazim Bllacės.
    Nėse thua se kam kryer vepra penale tė ndėshkueshme mė ligj, pa marrė parasysh motivin e tyre, ose tė nxituar nga kushdo, para sė gjithash je kriminel. Kėtu nuk ka asnjė dilemė. Andaj njė pjesė jo tė vogėl tė fajit tė kėsaj drame e bartin edhe mos pėrgjegjėsia e shumė televizioneve e medieve tė tjera tė shkruara, qė i japin rastin njė krimineli tė vetėshpallur tė flet pa kurrfarė kriteresh. Si do qė tė jetė, tani pėr tani gjithēka duhet lėnė organeve tė drejtėsisė dhe tė zbardhet e vėrteta, jam kundėr tė gjithė atyre qė ndjellin vėllavrasje, askujt nuk duhet lejuar njė luks i tillė, i cili shpie nė qorrsokak, i cili do tė jetė tepėr ogurzi pėr tė ardhmen e vendit. Megjithatė, tendenca pėr tė dhėnė epilogė tė ngutshėm ėshtė jo efektive, gjithēka ėshtė shpejt, shumė shpejt. Si postscriptum tė tė gjithė kėsaj, dua ta bėjė me dije lexuesin eventual se autori i kėtyre radhėve nuk ka gėzuar asnjė privilegj nga asnjėri pushtet nė Kosovė, andaj qėllimi i kėtij opinioni nuk ėshtė ta glorifikojė njėrin dhe ta denigrojė tjetrin, thjesht janė pikėpamje tė njė njeriu tė rėndomtė tė Kosovės, i cili ia do tė mirėn vendit tė tij. Paqe...!

  2. #1782
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-06-2005
    Postime
    162
    Citim Postuar mė parė nga Rugova Lexo Postimin
    Grepi,
    Sė pari, unė nuk jam Naser Rugova, prandaj ti edhe Shpetimi luteni qė kėtė njeri ta leni tė qetė nė punėt e tija.
    Sė dyti, gjuha dhe fjalori qė pėrdorė ti bashkė me Shpetimin, tė cilin e paske thirrur nė ndihmė, ndaj gjithė atyre qė kanė mbiemrin Rugova, janė plotė helme, urejtje dhe fund e krye shpifje tė trilluara, gjė qė i mbyllė derėn ēdo debati midis nesh. Me gjuhėn qė flitini ju ndaj rugovistėve, unė nuk do e kisha pėrdorur as ndaj armikut, e lėre mė ndaj shqiptarėve, pa marrė parasysh se ēfarė mendon pėr ta. Tėra ngjarjet e historive shqiptare kanė vetėm njė tė vėrtetė, por mjerisht ato janė manipuluar dhe monopolizuar keq, pikėrishtė nga dhunuesit tė cilėt nuk pajtohen me aktorėt dhe bėrėsit e saj. Ndaj, me ata tė cilėt manipulojnė dhe shtrebėrojnė historinė dhe ngjarjet qė u kanė ndodhur shqiptarėve gjatė shekullit 20-tė, bisedat marrin fund.
    Insistimi juaj i vazhdueshėm se e drejta dhe e vėrteta e shqiptarėve janė vetėm nė anėn tuaj, pa dyshim dhunon dhe shkel brutalisht tė drejtėn e tjetrit deri nė pafund, prandaj aty ku ka dhunė, nuk ka liri, aty ku ka sharje nuk ka demokraci as debat. Kėtu nė Forumin Shqiptar nuk jemi nė tryeza shkencore as seminare ku debatohet dhe gjykohet pėr historinė dhe ngjarjet e saj, kėtu jemi nė njė Forum ku ne nuk njihemi nė mes veti, pra qė tė gjithė jemi me nofka, prandaj si mund ta akuzojmė njėri tjetrin derisa nuk i dimė biografitė e tjetrit. Kjo mėnyrė e debatit ėshtė e pa pranueshme dhe ne shqiptarėt duhet tė mėsohemi tė debatojmė pėr ēėshtjet dhe jo pėr individėt.
    Mos i akuzoni tė tjerėt pėr tradhėti, sepse shqiptarėt janė tė vetmit nė botė qė ende nuk kanė themeluar kritere dhe platformė unike se ēfarė veprash bien nė kategorinė e tradhėtisė. Madje, shumė heronj i kanė shpallur tradhėtarė, dhe shumė tradhėtarė i kanė bėrė heronj. Prandaj, as sot nuk dihet se kush dhe nė tė vėrtetė cilit grup i takon, sidomos ata tė cilėt mendojnė se historia shqiptare fillon dhe mbaron me ta. Historisė shqiptare kurrė nuk i dihet, apo jo ti Grepi?!

    z. Rugova

    mos u fyej dhe aq shum pėr Naserin e Rugoves, une si thash gje qė se ka, thash ate pra qfar kam par gjat studimeve kur ishte naseri i rugov tites me foto te tites ne Bluzen e tij te bardh sa ishte kthyer nga akcionet e kumrovcit pėr ta ndertuar jugosllavin e tites !!
    megjithat pėr grepin ska dhe shume rendesi se kush je ti, a je naseri apo Hasani apo Ka... apo Ornamenti, me rendesi esht se e kishe mbrojt titizmin fund e kry !!
    mbaje pėr veten tende se Shqiptaret jan rrassss me titen dhe brahim titen !!


    grepi, dora vetė

  3. #1783
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-10-2009
    Postime
    2,629
    Opa m'falni une nuk dita qe jeni ju k'tu,une erdha qy qy edhe me shkie po rrini a? qy edhe shkiet po shkruaj shqip a? une deshta me trokit n'der para se te hy po qy qy shume bre po u perqafojshit ju,o ume falni m'falni une nuk erdha me nejt po nejse,skin a,une po shkoj veē qato perde t'dritares lshoni posht se krejt po ju shohin qata puntor qe po e qesin plloqen e Rexhepit t'Fazlis
    Hajt se shkova diten e mire,more kta me siguri kan trauma prej luftes se une e di qe ata nuk e dojne njani tjetrin,qe edhe shiu ja nisi (ispat shiu)

  4. #1784
    i/e regjistruar Maska e drenicaku
    Anėtarėsuar
    06-05-2003
    Postime
    3,263
    Citim Postuar mė parė nga Kosovelli Lexo Postimin
    Opa m'falni une nuk dita qe jeni ju k'tu,une erdha qy qy edhe me shkie po rrini a? qy edhe shkiet po shkruaj shqip a? une deshta me trokit n'der para se te hy po qy qy shume bre po u perqafojshit ju,o ume falni m'falni une nuk erdha me nejt po nejse,skin a,une po shkoj veē qato perde t'dritares lshoni posht se krejt po ju shohin qata puntor qe po e qesin plloqen e Rexhepit t'Fazlis
    Hajt se shkova diten e mire,more kta me siguri kan trauma prej luftes se une e di qe ata nuk e dojne njani tjetrin,qe edhe shiu ja nisi (ispat shiu)
    Koqo
    kush te ka ber nervoz,a ja ke nis edhe me plloqa me qit a,ani se qaj eshte zanati yt,nuk je ti per politik nuk ki kapacitet mendor

  5. #1785
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anėtarėsuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    Sejdiu: Krimet nuk i bėnė jashtėtokėsorėt

    Besim Toska

    “Nė Kosovė kanė ndodhur krime, por nuk ka rezultate pėr ndriēimin e tyre. Gjithmonė e them se ata njerėz nuk janė tretur..., janė bėrė vepra penale, vrasje nė mėnyrė mizore dhe tė paramenduara absolutisht”, thotė presidenti i Kosovės Fatmir Sejdiu.
    Krimi i organizuar, korrupsioni dhe veprat tjera penale, duhet tė luftohen dhe nuk duhet tė ketė mėshirė ndaj kryesve tė tyre. Kompetentėt duhet tė luajnė njė rol tė madh nė luftėn kundėr kriminalitetit tė organizuar deri nė shpartallimin e tij. Goditja dhe lufta ndaj krimit tė organizuar dhe korrupsionit janė edhe kėrkesa kryesore pėr tė shkuar nė procesin e integrimeve nė BE. Kėto, janė hapa negativ nė procesin e integrimeve tė vendit. Segmentet e botės kriminale kanė bashkėjetuar dhe bashkėjetojnė nė harmoni me krimin e korrupsionin. Institucionet janė shndėrruar nė njė “strehė” ku tė dyshuarit e krimeve kanė gjetur tė fshihen dhe lėvizin nga njėri institucion nė tjetrin pėr t’i shpėtuar ndėshkimit tė ligjit. Derisa nga ana tjetėr ekonomitė e tyre zotėrojnė perimetra tė ndryshme, lėvizin nėpėrmjet xhirollogarive bankare nga njė qytet e shtet nė tjetrin, duke investuar nė ndėrmarrje, dyqane, restorante e biznese tė tjera. Janė ata burrat e botės, tė cilėt me paratė e qytetarėve tė Kosovės pushtojnė botėn. Ata dinė si tė pėrballen me rreziqet dhe pse tė pėrballen, por dinė edhe tė nuhasin situatat!

    (Tekstin e plotė mund ta lexoni nė numrin e nesėrm tė gazetės, “Bota sot”)

    bota sot

  6. #1786
    i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
    Anėtarėsuar
    25-01-2004
    Vendndodhja
    Larg vendlindjes i pa shpi..
    Postime
    4,220
    I arrestuari lidhur me rastin “Bllaca” doli para gjyqit


    Prishtinė, 13 janar - I arrestuari Driton Hajdari, nga lagja “Kodra e Trimave” nė Prishtinė, nė lidhje me rastin “Bllaca”, ka dalė sot para gjyqit nė kryeqytet. Nė seancėn, e cila po zhvillohet nė kėto momente, pritet qė kėtij tė dyshuari pėr pjesėmarrje nė dy tentimvrasje t’i caktohet masa e paraburgimit.
    Policia e EULEX-it dje ka njoftuar se e ka arrestuar Driton H., si tė dyshuar pėr pjesėmarrje nė dy tentimvrasje. Driton H. ngarkohet me akuza se ka marrė pjesė nė dy tentimvrasje, njėrėn nė nėntor tė vitit 1999 nė Prishtinė dhe tjetrėn nė qershor tė vitit 2000, nė Ferizaj. Driton H pėrmendet edhe nė rrėfimin e Nazim Bllacės.
    Nė bazė tė rrėfimit tė publikuar nė njė CD nė muajin nėntor tė vitit tė kaluar, Driton H, sipas tė akuzuarit tjetėr, Nazim Bllaca, ka qenė pjesėtar i grupit qė kishin tentuar tė kryenin disa vrasje nė Kosovė qė nga viti 1999.
    Mė gėnjeu pasuria, jeta vrap mė iku shpejt dhe u thinja u dergja u plaka nė dhe tė huaj do tė vdes..

  7. #1787
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2009
    Postime
    69
    Citim Postuar mė parė nga lum lumi Lexo Postimin
    Unė nuk mbroj e as kurrė nė jetėn time nuk kam mbrojtur kriminelė. Kriminel quhet ai qė denohet pėr krime nga gjykata . Kėto janė rregullat e lojės nė demokraci. Lumi nuk i frynė vėllavrasjes.

    As unė nuk i fryj po as tė zezės nuk i them e bardhe!
    Poshtė sllavo-marxisto-komunistet e SHIK-ut

  8. #1788
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2009
    Postime
    69
    lum lumi

    Kriminlet nuk kane vllazen. Pra mos na vllazno me ta, o lum lumi. Ai (ata) qe e ka vra Smajl Hajdarin, Shaban Manin, Uk Bytyēin etj.. Besim Dajakun, Bekim Kastratin e shume e shume tjere per mue jane vllazen tė Milloshit, Arkanit, Sheshelit & Co... hej edhe ma te keqi more ...
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Drityll : 17-01-2010 mė 15:48
    Poshtė sllavo-marxisto-komunistet e SHIK-ut

  9. #1789
    i/e regjistruar Maska e fattlumi
    Anėtarėsuar
    03-01-2010
    Postime
    3,412
    Nazim Blaca do tė mbrohet nga njė avokat ndėrkombėtar

    Lajmin e bėri tė ditur kryetari i Odės sė Avokatėve tė Kosovės Musa Dragusha, i cili ka thėnė se janė nė pėrfundim procedurat ligjore pėr licencimin nga Oda, tė njė avokati qė do tė mbrojė Nazim Bllacėn.

    Bllaca nė nėntor tė viti tė kaluar duke u prezantuar si ish agjent i SHIK-ut kishte akuzuar vetėn duke pohuar se ka marrė pjesė nė disa vrasje enigmatike tė pasluftės. Ai madje kishte pėrmendur si tė pėrfshirė nė kėto raste edhe figura nga jeta politike.

  10. #1790
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anėtarėsuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767
    Nazim Bllacės i afrohen 5 avokatė tė huaj
    Publikuar: E mėrkure 28 Prill 2010,
    Nazim Bllaca, i cili u bė i njohur pas akuzave ndaj vetvetes pėr pėrfshirje nė gjithsej 17 sulme tė ndryshme, ėshtė nė pėrzgjedhje tė avokatit, i cili pritet qė ta mbrojė atė pėr kryerjen e tri veprave penale: vrasje, tentimvrasje dhe krim i organizuar. Edhe burime tė EULEX-it deri mė tani e kanė pranuar se akoma nuk ėshtė caktuar ndonjė avokat pėr Bllacėn, pasi kjo nuk ėshtė nė mandatin e tyre. Lidhur me rastin Bllaca deri mė tani janė tė interesuar gjashtė avokatė pėr ta mbrojtur atė. Bėhet fjalė pėr njė avokat nga SHBA-ja, dy avokatė nga Shqipėria, njė avokat nga Italia dhe njė avokat nga Serbia. Tre nga avokatėt e lartpėrmendur, tė cilėt i kanė dorėzuar aplikacionet, do t’i nėnshtrohen testit tė pėrshtatshmėrisė tė premten. Ėshtė fjala pėr avokatin nga SHBA-ja dhe dy avokatėt nga Republika e Shqipėrisė“, ka thėnė kryetari i Odės sė Avokatėve tė Kosovės, Musa Dragusha. Sa i pėrket testeve nė tė cilat pritet qė tė hyjnė tre avokatėt nė fjalė, Dragusha ka thėnė se nė teste pėrfshihen njohuritė elementare pėr sistemin juridik nė Kosovė, si dhe njohjet e procedurave pėr mbrojtjen e klientit. Ndryshe, hetimet lidhur me rastin Bllaca, si duket, nuk do tė mbesin njė keqinterpretim medial, siē ka mbetur deklarata pėr arrestimin e ‘peshqve tė mėdhenj’. Ndonėse nė disa nga mediet nė vend ėshtė pėrfolur se ėshtė angazhuar njė avokat mbrojtės pėr Bllacėn, njė gjė e tillė ėshtė hedhur poshtė tė martėn nga kryetari i Odės sė Avokatėve tė Kosovės, Musa Dragusha, i cili pėr “Kosova Sot“ ka thėnė se Nazim Bllaca e ka pasur njė listė tė avokatėve, mė ē’rast janė kontaktuar mbi 20 avokatė me kėrkesėn pėr ta mbrojtur Bllacėn. Avokatėt nė fjalė nuk kanė qenė tė gatshėm qė tė angazhohen nė bazė tė detyrės zyrtare pėr ta mbrojtur Bllacėn.
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

  11. #1791
    i/e regjistruar Maska e fattlumi
    Anėtarėsuar
    03-01-2010
    Postime
    3,412
    Prishtinė, 2 maj

    Derisa Nazim Bllacės i ėshtė vazhduar masa e arrestit shtėpiak edhe pėr 60 ditė, kėtij tė fundit ende nuk i ėshtė caktuar njė avokat mbrojtės. Mėsuesi nga Ribari i Madh i Lipjanit, i vetėshpallur fajtor pėr njė vrasje dhe 17 vepra tė tjera tė tentativė vrasjeve, sulmeve e shantazheve, mund tė pėrfaqėsohet nga njė avokat ndėrkombėtar, ngase Oda e Avokatėve tė Kosovės (OAK) ka hasur nė refuzime tė vazhdueshme tė avokatėve vendorė.
    Megjithėse tre avokatė ndėrkombėtarė, njė amerikan dhe dy nga Republika e Shqipėrisė tashmė e kanė kaluar testin e pėrshtatshmėrisė dhe pritet tė licencohen ditėn e martė, ende nuk dihet nėse ndonjėri prej tyre do t’i caktohet Bllacės. Kryetari i OAK-ut, Musa Dragusha, i ka thėnė gazetės Koha Ditore se vetėm avokati amerikan, Linn Clattengren, do tė marrė licencėn pėr ēėshtje penale dhe civile, ndėrsa dy avokatėt e tjerė nga Shqipėria, Sokol Elmazaj dhe Renata Leka, do tė licencohen pėr ēėshtje civile.

  12. #1792
    i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
    Anėtarėsuar
    25-01-2004
    Vendndodhja
    Larg vendlindjes i pa shpi..
    Postime
    4,220

    Bastisja e Azem Syles.

    Prishtinė, 29 korrik – Ish-komandantit tė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, Azem Syla, i janė prishur pushimet tė mėrkurėn. I ndodhur nė njėrin nga plazhet e Shqipėrisė, Syla ėshtė njoftuar nga avokati i tij, Tomė Gashi, se Policia e EULEX-it nėn mbikėqyrjen e prokurorit special, Maurizio Salustro, ka bastisur pėr disa orė shtėpinė e tij nė fshatin Kishnarekė tė Drenasit dhe ia ka lėnė njė ftesė pėr t’u paraqitur nė Prokurorinė Speciale tė Kosovės.
    I kontaktuar nga “Koha Ditore” nėpėrmjet telefonit, ish-komandanti i UĒK-sė ka thėnė se arsye e bastisjes sė shtėpisė sė tij janė, siē i ka quajtur ai, rrenat dhe shpifjet e njė spiuni tė Serbisė.
    “Nė bazė tė avokatit, rrenat dhe shpifjet qė ishin nga spiuni dhe psikopati serb Bllaca qė sa muaj me radhė, d.m.th. ato fjalė dhe shpifje nė bazė tė tyre. Ato janė shpifje dhe rrena”, ka thėnė Syla.
    Azem Syla tashmė ėshtė edhe zyrtarisht i dyshuar pėr vepra tė rėnda penale tė kryera pas luftės, sipas dėshmive qė kishte dhėnė Nazim Bllaca. Tridhjetetetėvjeēari Bllaca kishte thėnė nė njė videoincizim tė publikuar nė dhjetor tė vitit tė kaluar, tė cilėn e patėn shpėrndarė dy deputetėt e Kuvendit tė Kosovės, Gani Geci e Adem Salihaj, se kishte punuar nė strukturėn e ekzekutimit, si shtyllė e veēantė nė SHIK, nėn drejtimin e Azem Sylės dhe tė Xhavit Halitit. Sipas tij, anėtar i SHIK-ut ishte bėrė pas njė bisede ndėrmjet Ekrem Jasharit dhe Azem Sylės nė Lipjan. Bllaca pati thėnė se vrasjen e parė ta ketė kryer mė 15 qershor nė Komunėn e Lipjanit. Bllaca pati thėnė se nė vrasjen e Ibush Kllokoqit nė Prishtinė ka gisht Azem Syla.
    “Nė prill tė 2007-s, Azem Syla mė ka thėnė mua qė unė, Azem Syla, kam pasur gisht direkt te vrasja e Ibush Llokoqit”, kishte thėnė Bllaca.
    Ai pati thėnė se kishte marrė urdhėr nga Azem Syla pėr vrasjen edhe tė Adem Salihajt.
    “Adem Salihajn nuk e kam njohur kurrė. Mirėpo, pėr Adem Salihajn, si njė person me ndikim, urdhri ka ardhur nga Azem Syla dhe Ekrem Jashari, sipas tė cilėve Adem Salihaj duhej tė vritej”.
    Por tė gjitha kėto deklarata tė Bllacės nė bazė tė tė cilave tashmė janė arrestuar katėr persona dhe ėshtė bastisur shtėpia e ish-komandantit tė UĒK-sė, Syla i quan tė ēmendura. Megjithatė Syla ka premtuar se nė ditėt nė vazhdim do tė paraqitet nė Prokurorinė Speciale tė Kosovės.
    “Unė u njoftova nėpėrmjet avokatit, ashtu qė nė kėto ditėt e ardhshme do tė paraqitem sipas ftesės qė e kam. Tė gjitha kėto kohės ia lėmė dhe avokatin e kam pėr tė biseduar mė gjatė. Jam nė pushim”, ka shtuar Syla nėpėrmjet telefonit.
    Syla ka vazhduar t’i quajė si shpifje dėshmitė e Bllacės tė bėra nga njė psikopat dhe spiun serb.
    “Thashė edhe nė fillim, nga shpifjet qė sa muaj me radhė tė njė psikopati dhe tė njė spiuni serb, i cili sa vite kishte qėndruar nė Serbi, janė shpifje dhe rrena dhe mė tutje s’dua as tė komentoj. Faktet janė se ai vetė ka deklaruar se dy vjet ka ndejtur andej, psikopati qė ėshtė shėruar tek mjekėt dhe kaq”, ka pėrfunduar Syla.
    Avokati i Azem Sylės, Tomė Gashi, ndėrkaq ka njoftuar se klienti i tij do tė paraqitet nė prokurori mė 4 gusht, ndėrsa ka kritikuar EULEX-in pėr bastisjen me arsyeje se ėshtė dashur tė njoftohet pėr kėtė aksion.
    “Unė nuk jam njoftuar pėr bastisjet qė i ka bėrė sot EULEX-i edhe pse e kam dorėzuar autorizimin pėr pėrfaqėsimin e tij qysh nė nėntor 2009, atėherė kur ėshtė pėrmendur nga Nazim Bllaca, kinse Azem Syla ka qenė i pėrfshirė nė ato vepra”, ka thėnė Gashi.
    Ndėrkohė sipas dėshmisė sė Nazim Bllacės, Azem Syla e ka pranuar vetė se qėndronte prapa atentatit ndaj Adem Salihajt. Bllaca pati thėnė se njė kushėri i Azem Sylės, Sh. S., e kishte paguar Hysri R. pėr ta vrarė atė.
    Njė audioincizim qė e pati siguruar “Koha Ditore” nė tė cilėn flisnin Nazim Bllaca dhe Hysri R., ky i fundit e pranonte se kishte marrė kapar mbi tre mijė euro nga Sh. S. pėr ta vrarė atė. Nė kėtė incizim, i cili ėshtė bėrė mė 21 qershor tė vitit tė kaluar nė shtėpinė e Hysri R., nė fshatin Sankovc tė Komunės sė Drenasit, ai e pranon se ėshtė paguar 100 mijė euro pėr ta vrarė Bllacėn.
    “Mu m’i ka lėshue, 100 mijė euro janė kanė pėr fillim, pėr start me m’i dhanė, s’i kam marrė krejt ato po dikun nja 3-4 mijė euro, qashtu janė kanė pėr fillim. Shabani m’i ka dhanė me dorė t’vet. Unė e kam thirr Nazimin e i kam thanė me ik prej ktuhit”, thotė Hysri R. nė kėtė incizimin mbi dyzet minutash.
    Sipas familjes Bllaca, pazari pėr vrasjen e Nazimit ndėrmjet Hysri R. dhe Sh. S.– kushėri i afėrt i Azem Sylės, ėshtė bėrė nė gusht tė vitit 2007.
    I vetakuzuari pėr tė paktėn njė vrasje dhe 16 vepra tė tjera penale, Nazim Bllaca, nė prani tė babait tė tij dhe vėllezėrve, nė odėn e Hysri R. e pyet se a i ka pasur borxh diēka Sh. S. Ndėrkaq Hysriu mohon t’i ketė pasur ndonjė borxh.
    “Absolut s’ka pas, kurrfarė obligimi s’ka pas Nazimi ndaj tina. Unė ēka jam i sigurt kush m’i ka dhanė paret, paret m’i ka dhanė Shaban Syla, nuk m’i ka dhanė as Azem Syla, as Fahredin Gashi”, thotė nė kėtė incizim Hysri R., i cili i kishte mohuar kategorikisht akuzat e Bllacės.
    Gazeta ka publikuar edhe njė audioincizim tjetėr nė tė cilin flasin Nazim Bllaca dhe Shpresim Uka, qė pretendon se Bllaca ishte takuar me Azem Sylėn.
    Mė gėnjeu pasuria, jeta vrap mė iku shpejt dhe u thinja u dergja u plaka nė dhe tė huaj do tė vdes..

Faqja 90 prej 90 FillimFillim ... 4080888990

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •