Close
Faqja 61 prej 90 FillimFillim ... 1151596061626371 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1,201 deri 1,220 prej 1792
  1. #1201
    i/e regjistruar Maska e dijetari
    Anėtarėsuar
    30-03-2009
    Postime
    1,189
    Citim Postuar mė parė nga Hillirian-zo Lexo Postimin
    Brari jo nuk pot bojn vesht po krisi edhe automatik ni tshkurt ja dha
    He edhe ty tu duk automatik ,ndoshta ka gjujt .....me vra e mej than e vrau thaqi apo hahaha.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga dijetari : 05-12-2009 mė 20:25
    [COLOR="Blue"][/COLO

    Duart e plakes, jan duar te arta.

  2. #1202
    i/e regjistruar Maska e beni33
    Anėtarėsuar
    27-04-2008
    Postime
    4,230

    Hillirian

    Citim Postuar mė parė nga Hillirian-zo Lexo Postimin
    postuar nga fegi

    ““Se kini kuptu qka du me than kta te pdk po thojn qata qe ikan vra jan udba une nuk jom me pdk.““
    OOOhhh me fal se une nuk e kam kuptuar[/QUOTE]

    UDBASHET JAN VRA NGA POPULLI EDHE PER KET NE MNYR PUBLIKE PER KET KISHTE EDHE KOMUNIKATA NESE KENI HARRU KUJTONI ATO
    EDHE DIQKA PDK NUK KA QEN PARTI PARA LUFTE POR PAS LUFETE

    PRA MOS VAJTONI PER SPIHUN DHE ARGATET E TYRE
    DHE NESE JENI E INTERESUAR ESHT LISTA E UDBASHEVE TE VRAR PARA DHE PAS LUFTE NE KOSOVE
    POR DISA POJ FUTIN EDHE AKTIVISTET E LDK-S NE KET RANG AKTIVISTET E LDK- NUK I VRAU UQK POR KLANI I SAJ SIQ ESHT RASTI ME GANI GECIN AJ KA QEN KORDINATORI I VRASJEVE TE ANTARVE TE LDK-S SIQ E BERI AUTO BOMBEN NDAJ PRESIDENTIT RUGOVA
    KET E BERI ME QELLIM SE PSE KISHTE PROBLEME SERIOSE ME STAFIN E RUGOVE ME ATA TE SIGURIMIT NE RUGOVES

  3. #1203
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anėtarėsuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    nga bisedat me njerz po dhe nga lajmet ne tv e gazeta si dhe nga videot me nazim e faruk etj.. del mes tjerash dhe nji fenomen i cuditshem..

    shum nga vrasesit jan kusherij ose krushqi ose mahallaxhi ose miksi me personat te cilet jan nis me i vra me urdher nga shtabi..

    pra dhe shtabi e ka dit se x vrases po dergohet me vra y "tradhtar" edhe se jan kusheri mes vedi ose nga nji katund e mahall ose kan dhan e marr nuset e motrat e dhandur mes vedi..

    kjo ka pasoja te renda..



    ..

  4. #1204
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anėtarėsuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767
    Tė dėnohen ekzekutorėt dhe urdhėrdhėnėsit e krimeve
    Lirie Hajdari, Bota Sot
    Deputeti Agim Veliu, i gatshėm tė dėshmojė pėr tentim-vrasjen e tij
    Bota sot: Si i vlerėsoni zhvillimet fundit nė Kosovė pėr faktin se edhe emri juaj ka qenė nė ‘listėn’ e SHIK-ut pėr ekzekutim?
    Veliu: Kjo situatė ėshtė mė e tendosur pėr faktin se tashmė ka dalė njė dėshmitar dhe ka dėshmuar pėr krimet qė ne i dimė. Nė Kosovėn e pas luftės ėshtė fakt qė kanė ndodhur vrasje, kanė ndodh vrasje politike, por me kėto dėshmi ky krim tash ėshtė adresuar ....
    (Intervistėn e plotė mund ta lexoni nė numrin e ditės sė diel tė gazetės "Bota sot").http://www.botasot.info/def.php?category=30&id=39444
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 06-12-2009 mė 03:07

  5. #1205
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    02-12-2009
    Postime
    28
    Citim Postuar mė parė nga RiNiKi Lexo Postimin
    B.RR.RR.


    ''Batalioni Atlantiku'', i ardhur nga SHBA dhe Kanadaja, kane luftuar vetem 3 dite ne Z.O. te Pashtrikut, ne malet rrez Bjeshkes se Pashtrikut, perkatesisht ne rajonin e Hasit...
    nese eshte fjala per kete ngjarje, e nese eshte fjala per dicka tjeter, iu kerkoi ndjese...
    ]
    Prap DEZINFORMATE apo nuk dini te verteten per Batalionin Atlantiku ? nqtse nuk din atehere mos shkruaj per nje gje qe nuk din,Batalioni Atlantiku ka qene i formuar nga shqipteret e AMERIKES (jo edhe te kanades) ne mesin e tyre ka pasur shqiptar nga Shqiperija,Kosova,Mali i Zi , Maqedonija Sa e kuptova ju nuk keni qene ne Pashtrik ne vitin 1999, perndryshe do te kishe me shume njohuri se sa dite kane luftuar ushtaret e B. Atlantiku, sipas teje ata paskan shku 3 dite para se te mbaron lufta dhe ne ata 3 dite Haxhi Dervisholli e humbi kemben,Xhem Gocaj,Gani Nikci,Fadil Idrizi, e disa te tjere te gjithe u plagosen shume a pak ne keta 3 dite apo? TE LUTEM KUR NUK DIN NJE GJE MOS SHKRUAJ SE PERNDRYSHE AJO QUHET DEZINFORMATE. Kerkoj falje qe jam jashte temes por askush nuk mundet ti nencmon luftetaret e lirise , sidomo gurbetcaret dhe femijet e tyre qe lan te gjitha te mirat ne gurbet dhe shkuan te luftojne per kombin e tyre ................... PARA VARRIT TĖ KOMANDANTIT.

    (Njė ushtar i batalionit “Atlantiku”)



    Larg nė Amerikė ishim

    Mendjen n`Kosovė e kishim,



    N`jug t`Evropės plakė

    Kosova digjej flakė.



    Formuam “Atlantikun”

    Kaluam Atlantikun,



    Tė veshur me barot

    Kosovės t`i dalim zot.



    Rezezat i shporrėm qiellit

    Pėr rrezet e ngrohta tė diellit,



    Erdha nė Prekaz o trim

    Edhe sot je komandanti im.



    Buza mė dridhet nė vaj

    Mos mė qorto pse qaj,



    Deri nė fund tė kėsaj bote

    S`harrohet lavdia JOTE.
    HALIL XANI

  6. #1206
    i/e regjistruar Maska e RiNiKi
    Anėtarėsuar
    30-01-2006
    Postime
    199
    B.RR.RR.


    GENCI 99,

    Ok, s'kam qene ne pashtrik, por kam qene dikund tjeter...
    As nuk ua humb mundin askujt, gabim e ki.

    As nuk kam shenu se kan qen 3 dite pa mbaru lufta, por lexo mir.

    Dhe ju nuk dhat dicka ma teper sa qe kam dhan une, shpresoj t'a kem gabim une.

  7. #1207
    i/e regjistruar Maska e Llapi
    Anėtarėsuar
    08-08-2002
    Postime
    10,979




    Dosti i SHIK’ut



    Lutfi Haziri i ka kėrkuar falje Kadri Veselit pėr deklaratėn e dhėnė nė emėr tė LDK-sė nė lidhje me SHIK-un.

    Haziri ka drekuar dhjetėra herė me Kadri Veselin. Kėshtu thotė Fatmir Limaj nė njė debat nė Klan Kosova. Lutfi Haziri ka kėrkuar qė kėrkimi i faljes tė dėshmohet

    Nga Nebih Maxhuni mė 05.12.2009 nė ora 8:19

    “SHIK-u ka qenė organizatė ilegale pėr LDK-nė, mbetet ilegale si strukturė. Ajo ka mundur ta ketė njė funksion nė njė periudhė tė caktuar gjatė luftės apo tė periudhės kur ėshtė vendosur tė themelohet si strukturė, por pėr LDK-nė pėrherė mbetet organizatė fantome”.

    Pėr kėtė deklaratė, nėnkryetari i parė i Lidhjes Demokratike tė Kosovės ka marrė nė telefon Kadri Veselin, duke i kėrkuar falje pėr njė deklaratė tė tillė nė opinion.
    Sė paku kėshtu ka thėnė publikisht ministri i Transportit dhe Postė-Telekomunikacionit, Fatmir Limaj gjatė njė debati nė KLAN Kosova, ku thotė se Haziri i ka thėnė Veselit “se ėshtė dashur disi ta them”.

    “Nė mbrėmje, Lufti Haziri i ka kėrkuar falje Kadri Veselit pėr deklaratėn e bėrė nė emėr tė LDK-sė nė lidhje me SHIK-un”, ka thėnė Limaj gjatė debatit nė KLAN Kosova.
    Sipas ministrit Limaj, Lutfi Haziri e politikanė tė tjerė janė takuar disa dhjetėra herė me Kadri Veselin nė kohėn kur Lutfi Haziri ka qenė zėvendėskryeministėr gjatė koalicionit qeverisės LDK –AAK.

    “Dardan Gashi (ish-kėshilltar i Lutfi Hazirit) e di shumė mirė sa herė i ka aranzhuar takime pėr dreka dhe darka Lutfi Hazirit me Kadri Veselin”, ka thėnė mė tej ministri Limaj.
    Nė tė njėjtėn kohė edhe ish-komandanti i UĒK-sė pėr Zonėn Operative tė Llapit, deputeti i PDK-sė nė Kuvendin e Kosovės Rrustem Mustafa – Remi nė njė intervistė nė Interatkiv (KTV) ka thėnė se tė gjithė liderėt politikė tė vendit e njohin Kadri Veselin dhe se shumica prej tyre janė takuar me tė.

    “Edhe Lutfi Haziri edhe tė tjerėt janė takuar disa herė mė Kadri Veselin dhe tė gjithė e njohin atė”, ka thėnė Mustafa gjatė intervistės sė tij.

    Lutfi Haziri i kontaktuar nga Expressi nuk ka dashur tė flasė nėse i ka kėrkuar apo jo falje Kadri Veselit.

    “Le tė ma dėshmojė”, ėshtė pėrgjigjur Haziri duke aluduar nė deklaratėn e Fatmir Limajt.

    Ndėrkohė, tė premten, nė njė konferencė pėr media, kryetari i AAK-sė, Ramush Haradinaj ka apeluar qė tė hetohen tė gjitha tė bėrat e SHIK-ut.

    Haradinaj kėrkoi qė drejtėsia tė hetojė aktivitetet e dyshimta tė Shėrbimit Informativ tė Kosovės, pėrderisa siē tha ai, kjo organizatė kishte vepruar nė mėnyrė ilegale.

    Kreu i AAK-sė tha se hetimet pėr SHIK-un duhet tė bėhen, derisa kjo organizatė kishte vepruar nė mėnyrė ilegale.

    “Organizata SHIK nuk ėshtė njė organizatė kombėtare. Nuk i ka shėrbyer gjithė kombit, por njė grupacioni tė njerėzve. Si e tillė ka qenė joligjore dhe gjithsesi qė duhet tė zbardhen tė bėmat e kėsaj organizate”, ka deklaruar Haradinaj.

    Haradinaj, gjatė njė konference me gazetarė, po ashtu ka thėnė se politika nuk duhet tė pėrzihet dhe tė ketė ndikim nė hetimet pėr dėshmitė e Nazim Bllacės, sepse, sipas tij, kėtė punė duhet ta kryejė drejtėsia dhe organet e tjera tė rendit.

    Ndėrkaq, LDD-ja ka kėrkuar qė tė luftohet krimi i organizuar.

    LDD-ja me kėtė rast shprehu qėndrimin e saj se Kosova duhet tė dėshmojė se askush nuk ėshtė mbi ligjin dhe se angazhohet pėr ta luftuar krimin e organizuar, ngase nė tė kundėrtėn, perspektiva e popullit do tė jetė e rrezikuar.
    Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

  8. #1208
    i/e regjistruar Maska e drenicaku
    Anėtarėsuar
    06-05-2003
    Postime
    3,263
    Citim Postuar mė parė nga Ardi-1 Lexo Postimin
    800 Dosje tė krimeve tė rėnda nė duart e EULEX-it!

    --------------------------------------------------------------------------------
    Tė nderuar bashkbisedues

    Sipas informatave qė po qarkullojnė nė opinion, dhe konfirmimit tė Gazetarit Milaim Zeka, nė emisionin qė udhėheq "PA RROTLLA" u cek sė nė ditėt, javėt gjegjėsisht pas vitit tė Ri do pasojnė arrestimet e Deputetve, ish-deputetve dhe mbase edhe i njė kryetarit tė njė partie i cilli gjithandej trumbeton se do i fiton kėto zgjedhje... ndėrsa, nuk dihet edhe sa javė i kanė ngelur nė liri...

    Ju lutem pėr diskutime tė shtruara, dhe pa spekulime, ...
    ngase ato mė sė paku na duhen tani!

    Pranga pėr tė gjithė kriminelėt, pa dallime paertiake!

    __________________
    Po edhe ti po merresh me lista a,ani bre se rrushi e sheh rrushin e piqet.

  9. #1209
    i/e regjistruar Maska e Llapi
    Anėtarėsuar
    08-08-2002
    Postime
    10,979
    Citim Postuar mė parė nga Brari Lexo Postimin
    kosovellos..

    edhe drin ekremi ish aleat i Natos po ju e vrate..


    brari
    kujt ti besoim a vllaut te komandant Drinit a ty
    fol he burr
    kush din ma mire per ket vrasje




    I besoj Thaēit


    Tė akuzohet PDK’ja pėr vrasjen e vėllait tim, Komandat Drinit, ėshtė marrja e Zotit. Hashim Thaēi e ka pasur bashkėpunėtor shumė tė ngushtė Drinin. Ruzhdi Rexha i LDD’sė flet pėr Express.

    Nga Bekim Greiēevci mė 06.12.2009 nė ora 8:02
    Kryeministri Hashim Thaēi dhe Ramadan Muja garantojnė se programi im ekonomik pėr Prizrenin do tė realizohet. I kam thyer barrierat mes PDK’sė dhe LDK’sė nė Prizren. Fitorja e Ramadan Mujės dhe e imja ėshtė e sigurt. Duhet tė merremi me qytetarin dhe jo me CD tė ndryshme. Tė akuzohet PDK’ja pėr vrasjen e vėllait tim, Komandat Drinit, ėshtė marrja e Zotit. Hashim Thaēi e ka pasur bashkėpunėtor shumė tė ngushtė Drinin. Ruzhdi Rexha i LDD’sė flet pėr Express.

    Express: z. Rexha, pse vendosėt tė pėrkrahni kandidatin e PDK’sė Ramadan Muja pėr kryetar tė Prizrenit?
    Ruzhdi Rexha: Para se tė tregoj pse vendosa ta pėrkrah z. Ramadan Muja mė duhet tė sqaroj ēfarė pėrpjekjesh kam bėrė para se tė pėrkrahė z. Muja. Unė kam qenė kandidat pėr kryetar i “Koalicionit pėr Prizrenin” ku kanė bėrė pjesė shtatė subjekte politike: LDD, AKR, Balli Kombėtar, Partia Boshnjake pėr Aksion Demokratik, Unioni i Boshnjakėve tė Kosovės, Partia Ekologjike e Kosovės dhe Partia Demokratike e Ashkalinjve tė Kosovės. Ėshtė njė koalicion dinjitoz dhe nė garė kemi hyrė si koalicion.
    Pas shpalljes sė rezultateve tė raundit tė parė, deklarata e parė ka qenė e pėrfaqėsuesit tė AKR’sė qė ka thėnė se “thjesht, Ruzhdi Rexha si kandidat e ka kryer punėn”. Mirėpo, unė si kandidat i kam marrė rreth 14 pėr qind tė votave, kurse subjektet politike tė koalicionit nga 4, 5, ose 1 pėr qind, e tė tjera. Dhe, kur kanė filluar negociatat pėr koalicione pėr balotazh, subjektet politike kanė bėrė negociata veē e veē me LDK’nė dhe PDK’nė duke anashkaluar koalicionin ekzistues. Thjesht kanė deklaruar, “Ruzhdiu e ka kryer punėn e vet, dhe pėr tė s’ka mė nevojė”. Gjatė bisedimeve qė kanė pasur ma kanė mohuar tė drejtėn se ku do tė shkojė mė tutje. Hapi i parė ka qenė koalicioni i LDD’sė me LDK’nė nė Prizren, ku LDD i ka marrė disa karrika ose disa poste. Nga ana tjetėr, AKR m’i ka ndaluar bisedimet e mėtutjeshme. Atėherė, nė momentin e nėnshkrimit tė koalicionit ndėrmjet LDK’sė dhe LDD’sė, kam marrė iniciativė, qė unė si ish-kandidat tė bėjė negociata me disa taborre, por para vetės gjithnjė e kam pasur programin tim, qė ėshtė program i zhvillimit ekonomik tė cilin ua kam ofruar qytetarėve tė Prizrenit. Ata qė i morėn karrikat, pėr tė mos thėnė postet, askush nuk e ka marrė me vete kėtė program. Unė kam biseduar me LDK’nė se ēka ėshtė puna me koalicionin pėr Prizrenin dhe kėtė program. Nuk ishte interesant pėr ta pėr arsye se unė nuk kam ulėse nė asamblenė komunale, sepse ulėset i kanė marrė partitė. Nuk kanė qenė tė interesuar pėr programin sa kanė qenė tė interesuar pėr mua si Ruzhdi Rexha. Nga ana tjetėr, po ashtu kam biseduar edhe me pėrfaqėsuesit e PDK’sė nė Prizren. Kam kėrkuar tė bisedoj edhe me Kryeministrin Hashim Thaēi. Ai e ka parė programin tim dhe m’i ka hapur dyert pėr tė pėrkrahur tė gjitha projektet tė cilat i kam prezantuar para qytetarėve tė Prizrenit. Ato projekte janė: rruga Prizren – Tetovė, ėshtė njė drejtori pėr zhvillim ekonomik dhe kujdesin ndaj biznesit, qė kam kėrkuar tė krijohet, drejtoria pėr turizėm, si dhe tė hartohet njė plan pėr rritjen e nivelit tė sigurisė nėpėr shkollat e komunės sė Prizrenit. Me kėtė ėshtė pajtuar edhe z.Ramadan Muja. Mirėpo, kam kėrkuar garanci qė unė tė marrė pjesė pėr zbatimin dhe mbikėqyrjen e kėtij projekti dhe mė ėshtė ofruar posti i nėnkryetarit tė Komunės. Pėr shkak tė respektit, tė hapjes sė dyerve dhe pranimit tė mirė tė projektit nga ana e z. Muja dhe z. Thaēi unė kam vendosur qė si kandidat i Koalicionit pėr Prizrenin, si Ruzhdi Rexha, tė bėj marrėveshje. Kam bėrė marrėveshje me z. Ramadan Muja nė prani tė Kryeministrit Hashim Thaēi dhe disa ministrave.

    Express: Cili ka qenė ndikimi i liderit tė PDK’sė Hashim Thaēi pėr arritjen e kėsaj marrėveshje?
    Ruzhdi Rexha: Ndikimi i Kryeministrit Thaēi ka qenė pėrmes pjesėmarrjes sė tij dhe garancisė sė tij se projekti do tė realizohet. Unė kam besim te z. Muja, por kam kėrkuar qė tė jetė prezent edhe z.Thaēi, qė ėshtė Kryeministėr i Kosovės. Ana tjetėr, pėrfaqėsuesit e LDK’sė, nuk i kanė pranuar kėrkesat e mia.

    Express: Si ėshtė pritur vendimi juaj nė LDD? A keni kontaktuar me z. Daci?
    Ruzhdi Rexha: Nė momentin e nėnshkrimit tė marrėveshjes mes LDD’sė dhe LDK’sė kam dashur tė shohė pėrmbajtjen e marrėveshjes. Qėndrimi i LDD’sė pėr marrėveshje me LDK’nė ėshtė pėrfaqėsuar nga gjashtė anėtarė. Mirėpo, 12 anėtarė tė tjerė kanė qenė pėr tė bėrė marrėveshje me PDK’nė. Thjesht nuk ėshtė respektuar mendimi i shumicės. Unė kam dashur tė bisedojė me kryesinė por kryetari i Degės sė LDD’sė nė Prizren pas nėnshkrimit ka shkuar jashtė Kosovės. Nuk kam pasur kohė ta presė dhe kam ndėrmarrė hapin tim. Nuk jam konsultuar as me qendrėn, pėrkatėsisht me z. Nexhat Daci. Por, mė vonė e kam njoftuar dhe kam kėrkuar falje sepse e kam bėrė pa njoftimin e qendrės. Por sot e kam njoftuar dhe e kam pėrkrahjen si Ruzhdi Rexha. Unė edhe publikisht kam thėnė se marrėveshjen e kam nėnshkruar nė emrin tim. Unė jam, dhe gjithnjė do tė jem anėtar i Lidhjes Demokratike tė Dardanisė. Jam anėtar i kryesisė sė degės sė LDD’sė nė Prizren.

    Express: Por si ėshtė vlerėsuar vendimi juaj?
    Ruzhdi Rexha: Kam edhe lėvdata, ka edhe kritika. Mirėpo, koha do ta tregoj tė vetėn. Ka komente tė mira sepse thjesht ėshtė thyer njė barrierė qė ka ekzistuar nė Prizren ndėrmjet dy taborreve tė mėdha (PDK dhe LDK). Tani duhet tė merremi me zhvillim ekonomik, me projekte konkrete pėr qytetarin, e jo me ēėshtje politike, me CD’ja tė ndryshme, e tė tjera.

    Express: Meqenėse dega e LDD’sė ka bėrė koalicion me LDK’nė nė Prizren si do tė sillen votuesit? A prisni qė ata tash tė votojnė pėr kandidatin e PDK’sė Ramadan Mujėn apo pėr kundėrkandidatin e tij me tė cilin LDD ka bėrė koalicion?
    Ruzhdi Rexha: Votuesit, momentalisht janė tė hutuar. Unė kam dhėnė intervista nė televizione lokale nė Prizren dhe kam dhėnė arsyetimet e mia. Ju po e pėrmendni PDK’nė, por unė po e pėrmendi Ramadan Mujėn dhe Kryeministrin Thaēi si garanci se do tė realizohet projekti. Unė kam pasur rreth 8,300 votues. Po shkoj me njė logjikė tė thjeshtė. LDD ka marrė rreth 3,000 vota. AKR rreth 2,000. Tė tjerėt, partitė e vogla, nuk kanė pasur mė shumė se 500 vota. Pra, 3,000 votues kanė votuar pėr Ruzhdi Rexhėn dhe programin tim. Votuesit janė shumė tė menēur. Aty ku ėshtė programi i zhvillimit ekonomik i Ruzhdi Rexhės, aty edhe do tė votojnė. Ata e dinė fort mirė ēka ėshtė LDK’ja dhe LDD’ja, por e dinė shumė mirė ēka ėshtė Ruzhdi Rexha.

    Express: Do tė thotė gjatė kėsaj jave tė fushatės ju pritet tė dilni sė bashku me Ramadan Mujėn dhe t’u bėni thirrje votuesve tuaj qė tė votojnė kandidatin e PDK’sė?
    Ruzhdi Rexha: Po, sigurisht. Kjo ėshtė pjesė e marrėveshjes. Aty ku ėshtė Ramadan Muja, aty ėshtė edhe Ruzhdi Rexha. Do t’u bėjė thirrje votuesve qė tė votojnė pėr Ramadan Mujėn dhe programin tim tė cilin e ka pranuar z. Muja. Unė do tė dalė nė fushatė me tė, ndoshta qė nga dita e sotme.

    Express: Ēfarė rezultati prisni me 13 dhjetor?
    Ruzhdi Rexha: Partia Demokratike e Kosovės, pėrkatėsisht z.Ramadan Muja e ka mbledhur njė spektėr tė subjekteve politike qė ėshtė karakteristikė pėr qytetin e Prizrenit. Aty janė turqit, boshnjakėt, Partia e Drejtėsisė, aty jam unė, me tė vėrtetė ėshtė edhe pjesė e shumetnicitetit, qė thjeshtė ėshtė karakteristikė e Prizrenit. Nga ana tjetėr e kemi LDK’nė, qė ka njė koalicion, mirėpo, aty ku pėrcaktohet Ruzhdiu, jam i sigurt qė edhe Partia Demokratike do tė fitojė. Me kėtė do tė fitojė sigurisht edhe qytetari i Prizrenit pėr shkak tė integrimit apo bashkimit tė projekteve tė Ramadan Mujės dhe Ruzhdi Rexhės. Jam i sigurt pėr fitore.

    Express: Viteve tė fundit ka pasur spekulime se ju nuk keni raporte tė mira me PDK’nė pėr shkak tė vrasjes sė vėllait tuaj, Komandat Drinit?
    Ruzhdi Rexha: Ato janė fjalė tė njerėzve qė thjesht deklarojnė “jo gjaku, jo gjaku”. Unė kam marrė pjesė nė gjykimin pėr vrasjen e vėllait tim, prej fillimit nė vitin 2001, deri nė pėrfundim, nė vitin 2006. Nė kuadėr tė kėtij gjykimi nuk ėshtė pėrmendur qė ndonjė subjekt politik ka vrarė vėllain tim. Janė pėrmendur saktėsisht emrat dhe mbiemrat e njerėzve qė janė dyshuar se kanė dorė nė vrasjen e vėllait tim. Askush nuk mund tė marrė tė drejtėn tė akuzojė njė subjekt politik, apo tė akuzojė njė pėrqindje tė madhe, 33 pėrqindėshin, se mė kanė vrarė vėllain e unė tash u jam bashkangjitur atyre. Kjo ėshtė me tė vėrtetė marrja e Zotit qė njerėzit tė bartin fjalė kėshtu. Unė jam ai qė e di saktėsisht se ēfarė ka ndodhur me vėllanė tim. Nuk ka kurrfarė lidhje kjo me vrasjen e vėllait tim. Nuk ėshtė e vėrtetė se nuk kam pasur marrėdhėnie tė mira me Partinė Demokratike tė Kosovės. Unė i kam miq, i kam shokė. Unė kam anėtarė tė familjes qė janė pjesė e PDK’sė. A do tė thotė se ajo e ka vrarė vėllain tim? Ajo qė flitet nė emėr tė PDK’sė ose LDK’sė, ose cilitdo subjekt tjetėr pėr vrasjen e vėllait tim, i kisha lutur qė nėse kanė informata le tė kallėzojnė emrin dhe mbiemrin e jo tė pėrfshijnė komplet masėn e njerėzve. Mua mė vjen keq qė njerėzit janė duke u marrė me vrasjen e Komandant Drinit lidhur me njė subjekt politik. E di qė po pėrmenden kohėve tė fundit edhe kėto CD’tė, e tė tjera. Pa marrė parasysh si do tė jetė, Ruzhdi Rexha nuk do tė akuzojė subjekte tė tėra. Unė e kam thyer njė barrierė qė gjithnjė ka ekzistuar, njėra anė ėshtė deklaruar “ta kanė vrarė vėllain”, e ana tjetėr qė heshtet dhe thotė “nuk ėshtė e vėrtetė”. Unė kam hyrė mes tyre pėr t’iu thėnė ejani tė shohim cila ėshtė e mira pėr qytetarėt, ejani t’i realizojmė kėto projekte. Me hapjen e rasteve le tė merret drejtėsia. Mos tė na mbajnė peng neve qytetarėve qė tė ndikojnė te votuesit.

    Express: Ēfarė raportesh ka pasur Hashim Thaēi me Komandat Drinin?
    Ruzhdi Rexha: Do t’i pėrsėris fjalėt e vėllait tim, Komandant Drinit – Ekrem Rexha, kur kam kontaktuar me tė nė vitin 1999. Pasi i kishte lindur djali nė muajin korrik, ka qenė nė Sarajevė, e kam pyetur kush janė kėta njerėz. Dhe kurrė nuk e harroj. Ka thėnė Hashim Thaēi ėshtė njė djalė shumė i mirė. Drini ka qenė mė i vjetėr se Thaēi. Hashim Thaēi e ka pasur bashkėpunėtor shumė tė ngushtė Drinin. Kėtė na e kanė thėnė edhe kolegėt, edhe bashkėluftėtarėt e Drinit. Hashim Thaēi ka fjetur gjatė luftės nė njė dhomė me Drinin, nė Devedak. Ashtu quhet ai fshati. Kanė pasur bashkėpunim shumė tė mirė. Pėr kėtė ju garantoj.
    Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

  10. #1210
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-10-2009
    Postime
    2,629
    Citim Postuar mė parė nga Llapi Lexo Postimin
    brari
    kujt ti besoim a vllaut te komandant Drinit a ty
    fol he burr
    kush din ma mire per ket vrasje




    I besoj Thaēit


    Tė akuzohet PDK’ja pėr vrasjen e vėllait tim, Komandat Drinit, ėshtė marrja e Zotit. Hashim Thaēi e ka pasur bashkėpunėtor shumė tė ngushtė Drinin. Ruzhdi Rexha i LDD’sė flet pėr Express.

    Nga Bekim Greiēevci mė 06.12.2009 nė ora 8:02
    Kryeministri Hashim Thaēi dhe Ramadan Muja garantojnė se programi im ekonomik pėr Prizrenin do tė realizohet. I kam thyer barrierat mes PDK’sė dhe LDK’sė nė Prizren. Fitorja e Ramadan Mujės dhe e imja ėshtė e sigurt. Duhet tė merremi me qytetarin dhe jo me CD tė ndryshme. Tė akuzohet PDK’ja pėr vrasjen e vėllait tim, Komandat Drinit, ėshtė marrja e Zotit. Hashim Thaēi e ka pasur bashkėpunėtor shumė tė ngushtė Drinin. Ruzhdi Rexha i LDD’sė flet pėr Express.

    Express: z. Rexha, pse vendosėt tė pėrkrahni kandidatin e PDK’sė Ramadan Muja pėr kryetar tė Prizrenit?
    Ruzhdi Rexha: Para se tė tregoj pse vendosa ta pėrkrah z. Ramadan Muja mė duhet tė sqaroj ēfarė pėrpjekjesh kam bėrė para se tė pėrkrahė z. Muja. Unė kam qenė kandidat pėr kryetar i “Koalicionit pėr Prizrenin” ku kanė bėrė pjesė shtatė subjekte politike: LDD, AKR, Balli Kombėtar, Partia Boshnjake pėr Aksion Demokratik, Unioni i Boshnjakėve tė Kosovės, Partia Ekologjike e Kosovės dhe Partia Demokratike e Ashkalinjve tė Kosovės. Ėshtė njė koalicion dinjitoz dhe nė garė kemi hyrė si koalicion.
    Pas shpalljes sė rezultateve tė raundit tė parė, deklarata e parė ka qenė e pėrfaqėsuesit tė AKR’sė qė ka thėnė se “thjesht, Ruzhdi Rexha si kandidat e ka kryer punėn”. Mirėpo, unė si kandidat i kam marrė rreth 14 pėr qind tė votave, kurse subjektet politike tė koalicionit nga 4, 5, ose 1 pėr qind, e tė tjera. Dhe, kur kanė filluar negociatat pėr koalicione pėr balotazh, subjektet politike kanė bėrė negociata veē e veē me LDK’nė dhe PDK’nė duke anashkaluar koalicionin ekzistues. Thjesht kanė deklaruar, “Ruzhdiu e ka kryer punėn e vet, dhe pėr tė s’ka mė nevojė”. Gjatė bisedimeve qė kanė pasur ma kanė mohuar tė drejtėn se ku do tė shkojė mė tutje. Hapi i parė ka qenė koalicioni i LDD’sė me LDK’nė nė Prizren, ku LDD i ka marrė disa karrika ose disa poste. Nga ana tjetėr, AKR m’i ka ndaluar bisedimet e mėtutjeshme. Atėherė, nė momentin e nėnshkrimit tė koalicionit ndėrmjet LDK’sė dhe LDD’sė, kam marrė iniciativė, qė unė si ish-kandidat tė bėjė negociata me disa taborre, por para vetės gjithnjė e kam pasur programin tim, qė ėshtė program i zhvillimit ekonomik tė cilin ua kam ofruar qytetarėve tė Prizrenit. Ata qė i morėn karrikat, pėr tė mos thėnė postet, askush nuk e ka marrė me vete kėtė program. Unė kam biseduar me LDK’nė se ēka ėshtė puna me koalicionin pėr Prizrenin dhe kėtė program. Nuk ishte interesant pėr ta pėr arsye se unė nuk kam ulėse nė asamblenė komunale, sepse ulėset i kanė marrė partitė. Nuk kanė qenė tė interesuar pėr programin sa kanė qenė tė interesuar pėr mua si Ruzhdi Rexha. Nga ana tjetėr, po ashtu kam biseduar edhe me pėrfaqėsuesit e PDK’sė nė Prizren. Kam kėrkuar tė bisedoj edhe me Kryeministrin Hashim Thaēi. Ai e ka parė programin tim dhe m’i ka hapur dyert pėr tė pėrkrahur tė gjitha projektet tė cilat i kam prezantuar para qytetarėve tė Prizrenit. Ato projekte janė: rruga Prizren – Tetovė, ėshtė njė drejtori pėr zhvillim ekonomik dhe kujdesin ndaj biznesit, qė kam kėrkuar tė krijohet, drejtoria pėr turizėm, si dhe tė hartohet njė plan pėr rritjen e nivelit tė sigurisė nėpėr shkollat e komunės sė Prizrenit. Me kėtė ėshtė pajtuar edhe z.Ramadan Muja. Mirėpo, kam kėrkuar garanci qė unė tė marrė pjesė pėr zbatimin dhe mbikėqyrjen e kėtij projekti dhe mė ėshtė ofruar posti i nėnkryetarit tė Komunės. Pėr shkak tė respektit, tė hapjes sė dyerve dhe pranimit tė mirė tė projektit nga ana e z. Muja dhe z. Thaēi unė kam vendosur qė si kandidat i Koalicionit pėr Prizrenin, si Ruzhdi Rexha, tė bėj marrėveshje. Kam bėrė marrėveshje me z. Ramadan Muja nė prani tė Kryeministrit Hashim Thaēi dhe disa ministrave.

    Express: Cili ka qenė ndikimi i liderit tė PDK’sė Hashim Thaēi pėr arritjen e kėsaj marrėveshje?
    Ruzhdi Rexha: Ndikimi i Kryeministrit Thaēi ka qenė pėrmes pjesėmarrjes sė tij dhe garancisė sė tij se projekti do tė realizohet. Unė kam besim te z. Muja, por kam kėrkuar qė tė jetė prezent edhe z.Thaēi, qė ėshtė Kryeministėr i Kosovės. Ana tjetėr, pėrfaqėsuesit e LDK’sė, nuk i kanė pranuar kėrkesat e mia.

    Express: Si ėshtė pritur vendimi juaj nė LDD? A keni kontaktuar me z. Daci?
    Ruzhdi Rexha: Nė momentin e nėnshkrimit tė marrėveshjes mes LDD’sė dhe LDK’sė kam dashur tė shohė pėrmbajtjen e marrėveshjes. Qėndrimi i LDD’sė pėr marrėveshje me LDK’nė ėshtė pėrfaqėsuar nga gjashtė anėtarė. Mirėpo, 12 anėtarė tė tjerė kanė qenė pėr tė bėrė marrėveshje me PDK’nė. Thjesht nuk ėshtė respektuar mendimi i shumicės. Unė kam dashur tė bisedojė me kryesinė por kryetari i Degės sė LDD’sė nė Prizren pas nėnshkrimit ka shkuar jashtė Kosovės. Nuk kam pasur kohė ta presė dhe kam ndėrmarrė hapin tim. Nuk jam konsultuar as me qendrėn, pėrkatėsisht me z. Nexhat Daci. Por, mė vonė e kam njoftuar dhe kam kėrkuar falje sepse e kam bėrė pa njoftimin e qendrės. Por sot e kam njoftuar dhe e kam pėrkrahjen si Ruzhdi Rexha. Unė edhe publikisht kam thėnė se marrėveshjen e kam nėnshkruar nė emrin tim. Unė jam, dhe gjithnjė do tė jem anėtar i Lidhjes Demokratike tė Dardanisė. Jam anėtar i kryesisė sė degės sė LDD’sė nė Prizren.

    Express: Por si ėshtė vlerėsuar vendimi juaj?
    Ruzhdi Rexha: Kam edhe lėvdata, ka edhe kritika. Mirėpo, koha do ta tregoj tė vetėn. Ka komente tė mira sepse thjesht ėshtė thyer njė barrierė qė ka ekzistuar nė Prizren ndėrmjet dy taborreve tė mėdha (PDK dhe LDK). Tani duhet tė merremi me zhvillim ekonomik, me projekte konkrete pėr qytetarin, e jo me ēėshtje politike, me CD’ja tė ndryshme, e tė tjera.

    Express: Meqenėse dega e LDD’sė ka bėrė koalicion me LDK’nė nė Prizren si do tė sillen votuesit? A prisni qė ata tash tė votojnė pėr kandidatin e PDK’sė Ramadan Mujėn apo pėr kundėrkandidatin e tij me tė cilin LDD ka bėrė koalicion?
    Ruzhdi Rexha: Votuesit, momentalisht janė tė hutuar. Unė kam dhėnė intervista nė televizione lokale nė Prizren dhe kam dhėnė arsyetimet e mia. Ju po e pėrmendni PDK’nė, por unė po e pėrmendi Ramadan Mujėn dhe Kryeministrin Thaēi si garanci se do tė realizohet projekti. Unė kam pasur rreth 8,300 votues. Po shkoj me njė logjikė tė thjeshtė. LDD ka marrė rreth 3,000 vota. AKR rreth 2,000. Tė tjerėt, partitė e vogla, nuk kanė pasur mė shumė se 500 vota. Pra, 3,000 votues kanė votuar pėr Ruzhdi Rexhėn dhe programin tim. Votuesit janė shumė tė menēur. Aty ku ėshtė programi i zhvillimit ekonomik i Ruzhdi Rexhės, aty edhe do tė votojnė. Ata e dinė fort mirė ēka ėshtė LDK’ja dhe LDD’ja, por e dinė shumė mirė ēka ėshtė Ruzhdi Rexha.

    Express: Do tė thotė gjatė kėsaj jave tė fushatės ju pritet tė dilni sė bashku me Ramadan Mujėn dhe t’u bėni thirrje votuesve tuaj qė tė votojnė kandidatin e PDK’sė?
    Ruzhdi Rexha: Po, sigurisht. Kjo ėshtė pjesė e marrėveshjes. Aty ku ėshtė Ramadan Muja, aty ėshtė edhe Ruzhdi Rexha. Do t’u bėjė thirrje votuesve qė tė votojnė pėr Ramadan Mujėn dhe programin tim tė cilin e ka pranuar z. Muja. Unė do tė dalė nė fushatė me tė, ndoshta qė nga dita e sotme.

    Express: Ēfarė rezultati prisni me 13 dhjetor?
    Ruzhdi Rexha: Partia Demokratike e Kosovės, pėrkatėsisht z.Ramadan Muja e ka mbledhur njė spektėr tė subjekteve politike qė ėshtė karakteristikė pėr qytetin e Prizrenit. Aty janė turqit, boshnjakėt, Partia e Drejtėsisė, aty jam unė, me tė vėrtetė ėshtė edhe pjesė e shumetnicitetit, qė thjeshtė ėshtė karakteristikė e Prizrenit. Nga ana tjetėr e kemi LDK’nė, qė ka njė koalicion, mirėpo, aty ku pėrcaktohet Ruzhdiu, jam i sigurt qė edhe Partia Demokratike do tė fitojė. Me kėtė do tė fitojė sigurisht edhe qytetari i Prizrenit pėr shkak tė integrimit apo bashkimit tė projekteve tė Ramadan Mujės dhe Ruzhdi Rexhės. Jam i sigurt pėr fitore.

    Express: Viteve tė fundit ka pasur spekulime se ju nuk keni raporte tė mira me PDK’nė pėr shkak tė vrasjes sė vėllait tuaj, Komandat Drinit?
    Ruzhdi Rexha: Ato janė fjalė tė njerėzve qė thjesht deklarojnė “jo gjaku, jo gjaku”. Unė kam marrė pjesė nė gjykimin pėr vrasjen e vėllait tim, prej fillimit nė vitin 2001, deri nė pėrfundim, nė vitin 2006. Nė kuadėr tė kėtij gjykimi nuk ėshtė pėrmendur qė ndonjė subjekt politik ka vrarė vėllain tim. Janė pėrmendur saktėsisht emrat dhe mbiemrat e njerėzve qė janė dyshuar se kanė dorė nė vrasjen e vėllait tim. Askush nuk mund tė marrė tė drejtėn tė akuzojė njė subjekt politik, apo tė akuzojė njė pėrqindje tė madhe, 33 pėrqindėshin, se mė kanė vrarė vėllain e unė tash u jam bashkangjitur atyre. Kjo ėshtė me tė vėrtetė marrja e Zotit qė njerėzit tė bartin fjalė kėshtu. Unė jam ai qė e di saktėsisht se ēfarė ka ndodhur me vėllanė tim. Nuk ka kurrfarė lidhje kjo me vrasjen e vėllait tim. Nuk ėshtė e vėrtetė se nuk kam pasur marrėdhėnie tė mira me Partinė Demokratike tė Kosovės. Unė i kam miq, i kam shokė. Unė kam anėtarė tė familjes qė janė pjesė e PDK’sė. A do tė thotė se ajo e ka vrarė vėllain tim? Ajo qė flitet nė emėr tė PDK’sė ose LDK’sė, ose cilitdo subjekt tjetėr pėr vrasjen e vėllait tim, i kisha lutur qė nėse kanė informata le tė kallėzojnė emrin dhe mbiemrin e jo tė pėrfshijnė komplet masėn e njerėzve. Mua mė vjen keq qė njerėzit janė duke u marrė me vrasjen e Komandant Drinit lidhur me njė subjekt politik. E di qė po pėrmenden kohėve tė fundit edhe kėto CD’tė, e tė tjera. Pa marrė parasysh si do tė jetė, Ruzhdi Rexha nuk do tė akuzojė subjekte tė tėra. Unė e kam thyer njė barrierė qė gjithnjė ka ekzistuar, njėra anė ėshtė deklaruar “ta kanė vrarė vėllain”, e ana tjetėr qė heshtet dhe thotė “nuk ėshtė e vėrtetė”. Unė kam hyrė mes tyre pėr t’iu thėnė ejani tė shohim cila ėshtė e mira pėr qytetarėt, ejani t’i realizojmė kėto projekte. Me hapjen e rasteve le tė merret drejtėsia. Mos tė na mbajnė peng neve qytetarėve qė tė ndikojnė te votuesit.

    Express: Ēfarė raportesh ka pasur Hashim Thaēi me Komandat Drinin?
    Ruzhdi Rexha: Do t’i pėrsėris fjalėt e vėllait tim, Komandant Drinit – Ekrem Rexha, kur kam kontaktuar me tė nė vitin 1999. Pasi i kishte lindur djali nė muajin korrik, ka qenė nė Sarajevė, e kam pyetur kush janė kėta njerėz. Dhe kurrė nuk e harroj. Ka thėnė Hashim Thaēi ėshtė njė djalė shumė i mirė. Drini ka qenė mė i vjetėr se Thaēi. Hashim Thaēi e ka pasur bashkėpunėtor shumė tė ngushtė Drinin. Kėtė na e kanė thėnė edhe kolegėt, edhe bashkėluftėtarėt e Drinit. Hashim Thaēi ka fjetur gjatė luftės nė njė dhomė me Drinin, nė Devedak. Ashtu quhet ai fshati. Kanė pasur bashkėpunim shumė tė mirė. Pėr kėtė ju garantoj.
    Kryeministri Hashim Thaēi dhe Ramadan Muja garantojnė se programi im ekonomik pėr Prizrenin do tė realizohet. I kam thyer barrierat mes PDK’sė dhe LDK’sė nė Prizren. Fitorja e Ramadan Mujės dhe e imja ėshtė e sigurt. Duhet tė merremi me qytetarin dhe jo me CD tė ndryshme. Tė akuzohet PDK’ja pėr vrasjen e vėllait tim, Komandat Drinit, ėshtė marrja e Zotit. Hashim Thaēi e ka pasur bashkėpunėtor shumė tė ngushtė Drinin. Ruzhdi Rexha i LDD’sė flet pėr Express.

  11. #1211
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-10-2009
    Postime
    2,629
    Citim Postuar mė parė nga Justiniani Lexo Postimin
    Keto qe i thua jane perrallat e forumit K....derrit i cili per cudi keto dite kinse eshte 'sulmuar' nga hakeret hahah..Ti zoteri je i regjur per te genjyer ..kjo qe une po ta them eshte e vertete .Madje Agron Sylejmani ishte i indi njuar me Ibrahim Kelmendin kur me nje rast i mori disa leke permes Wester Unionit prane skenderbeut me pat then ne me nuk do te perzihem me kta pisa se me kane mashtruar deri ne fund.E kishte fjalen pikrisht per Ibrhaim Kelmendin.Vetem retorika e jote eshte fakt keshtu mendojn ata qe prodhojn huti, dhe mjegullaja qe e verteta te mos zbardhet.Thone secila pyke qane drurin e vet.. edhe ky Nazmi Bllaca eshte pyke e juaj, shikut, andaj edhe u ka qare.Sinan Zhegra kurr nuk ka punuar ne presidence. Kjo eshte fantazia e njefar tarasit te nje forumi qe e ceka me lart i cili ka qene shtepia e shikut .Dhe edhe per presidentin u tregoj Bill Kllintoni kur ishte ne Prishtine .

    po ti masi po dishe biografin e Agron Sylejmanit pse nuk tregon lidhjete kriminale qe ky i kishte me aktivistat e "Sigurimit Te Atdhut" te Rame Mares si ne perendim e ne Kosove dhe konkretishte me personat :
    -Isak Ejupi polic ne ShPK aktualisht komandante ne Stacionin 4 , te cilin e ka edhe mike te shtepis dhe kusheri me Florim Ejupin, si ky i strehoj naten kur u vran policet ne vitin 2004,
    -Salih Murati edhe ky polic i SHPK-se i cili gjate qendrimit ne Zvicer ne vitet 90 ishte njoftue dhe kishte veprue me Agron Sylejmanin si ne shtblerje te droges ashtu bashkpunim me vrasje,
    -Fadil Syleviqin, veq jeni te informuar se ky ishte inspektor ne UDB
    -Baskim Mulolli apo Bashkim Hajni
    -njefar CIga i Dushkollve nga Podujeva
    -Viktor Hoxhen etj.
    keta te gjith aktivista te Sigurimit te atdheut SIA
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Kosovelli : 06-12-2009 mė 06:43

  12. #1212
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-10-2009
    Postime
    2,629
    Deri nje dit ku e pam me syt tona Rame Maren bashk me Gojart Kelmendin duke e takuar Fadil Syleviqin dhe nje her Adem Salihun ne Hotel Grand ne katin e dyt. Nga ajo dit e kuptuam qe dora e zeze e Serbise jan kokat. Tani hulumtuam me thell dhe dul: qe Ram Mara ishte koleg i Fadil Syleviqit dhe shok me Adem Salihajn me dekada. Jam i sigurt 99% qe Ram Mara ka dhen informacionet BIA-se se kush duhet te likfidohet ne LDK!!! Dhe anasjelltas BIA ka then listen djemve te UCKse Genc Kelmendit, Ram Mares.I kan kry punet ne Dukagjin neper mes Ramiz Moriqit, Musajt dhe ne Prishtin me njerz si Enver Sekiraqa etj... Ken tuj shti popullin ne luft civil.

  13. #1213
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-10-2009
    Postime
    2,629
    Citim Postuar mė parė nga fegi Lexo Postimin
    Tė dėnohen ekzekutorėt dhe urdhėrdhėnėsit e krimeve
    Lirie Hajdari, Bota Sot
    Deputeti Agim Veliu, i gatshėm tė dėshmojė pėr tentim-vrasjen e tij
    Bota sot: Si i vlerėsoni zhvillimet fundit nė Kosovė pėr faktin se edhe emri juaj ka qenė nė ‘listėn’ e SHIK-ut pėr ekzekutim?
    Veliu: Kjo situatė ėshtė mė e tendosur pėr faktin se tashmė ka dalė njė dėshmitar dhe ka dėshmuar pėr krimet qė ne i dimė. Nė Kosovėn e pas luftės ėshtė fakt qė kanė ndodhur vrasje, kanė ndodh vrasje politike, por me kėto dėshmi ky krim tash ėshtė adresuar ....
    (Intervistėn e plotė mund ta lexoni nė numrin e ditės sė diel tė gazetės "Bota sot").http://www.botasot.info/def.php?category=30&id=39444
    Kohet e fundit ka dale ne shitje nje album i ri i reperit psikopatik Nazim Bllaca. Autoret e tekstit jane Adem Salihaj dhe Gani Geci . Burime te sigurta bejne te ditur se teksti i Salihajt dhe Gecit eshte kopjuar fjale per fjale nga shefat e ish- UDB-es , BIA-s se sotme te Beogradit.
    Incizimet teknike jane bere ne studion e Salihajt ne Ferizaj. Dirigjimet politike jane bere ne studiot e BIA-s serbe…
    Sponsore jane Milloshevici ne ferr, ish- bosi i famshem i UDB-es Stanishic, Tadiqi, Koshtunica.
    Albumi eshte falas per te gjithe naivet qe kane harruar se cfare eshte UDB-a dhe BIA- serbe. Askush ne Bote nuk i njeh ato me mire se shqiptaret e Kosoves.
    Dhurata e hasmit eshte o helm o thike! Kjo dhurate kobzeze e Beogradit i ka brenda te dyja: edhe helmin edhe thiken!
    Vigjilence vellezxer! Syceltesi!

  14. #1214
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-10-2009
    Postime
    2,629
    Por vrasjet ne krahun e "pacifist" i kan ber njerz qe thirren po ne ate krah. Sepse para ushtrise serbe kemi pasur UCKen. Por para sherbimeve serbe nuk kemi pasur asgje. SIA e Rame Mares , Adem Salihaj,Gani Gecit ka qen drejt i kordinuar me Stanishiqin, Markoviqin. SIA pra Sigurimi i Atdheut ka vrar komandanta te UCKse dhe veprimtar ne shqiperi si Ali Uka, Ilir Konushevci, Xhemal Fetahun etj... Njerzit qe ma von e krijuan SIA (Fadil SYleviqi) vran ne prit te Zahir Pajazitit, Edmond Hoxha, Hakif Zejnulla, Ukshin Hotin etj... SIA-u (SIGURIMI I ATDHUT) ka ber propagand kunder Adem Demaqit,Ramush Haradinaj. Plus asaj jan munduar ta vrasin Ramushin gjate lufte dhe pas lufte. SIA ka ber dosjet kunder krejt djemve te luftes per krime lufte bashk me Ram Maren e LDKse. Ushtaret e UCKse jane ne zorr prej shpiuneve te LDKse, te Serbis, te UNMIKut.Shumica djemve te perndjekur ne kohen e Serbise prap ishin te perndjekur pas lufte.Jan mbush burgjet me ushtar te UCK

  15. #1215
    i/e regjistruar Maska e Preng Sherri
    Anėtarėsuar
    19-02-2007
    Postime
    1,274
    Citim Postuar mė parė nga Justiniani Lexo Postimin
    Keto qe i thua jane perrallat e forumit K....derrit i cili per cudi keto dite kinse eshte 'sulmuar' nga hakeret hahah..Ti zoteri je i regjur per te genjyer ..kjo qe une po ta them eshte e vertete .Madje Agron Sylejmani ishte i indi njuar me Ibrahim Kelmendin kur me nje rast i mori disa leke permes Wester Unionit prane skenderbeut me pat then ne me nuk do te perzihem me kta pisa se me kane mashtruar deri ne fund.E kishte fjalen pikrisht per Ibrhaim Kelmendin.Vetem retorika e jote eshte fakt keshtu mendojn ata qe prodhojn huti, dhe mjegullaja qe e verteta te mos zbardhet.Thone secila pyke qane drurin e vet.. edhe ky Nazmi Bllaca eshte pyke e juaj, shikut, andaj edhe u ka qare.Sinan Zhegra kurr nuk ka punuar ne presidence. Kjo eshte fantazia e njefar tarasit te nje forumi qe e ceka me lart i cili ka qene shtepia e shikut .Dhe edhe per presidentin u tregoj Bill Kllintoni kur ishte ne Prishtine .
    Mua nuk po mė intereson me ditė se ēfarė forumi apo fantazi e kujt hamami ėshtė kjo gjė sepse kam vėrejt qė nėse dikush njė pordhė e bė nė njė forum ajo pordhė shpejt hapet nė gjithė forumet e tjerė!
    Unė nuk e di se kush ėshtė sulmuar nha hakerėt sepse kjo gjė nuk mė intereson por ajo qė dihget s'paku nė Prishtinė dhe kėtė Prishtinasit e dinė mirė ėshtė qė:
    Ky Sinan Zhegra ka punuar nė Presidenc tek Ibrahim Rugova dhe per kėtė gjė shkruajn edhe gazetat kur ndajė tij qe tentuar tė bėhet njė Atentat nė vitin 2004-er kur u tha se Ky " ėshtė Kėshilltar i ibrahim rugoves pėr siguri".
    Aso kohe flitet qė atentatin e kanė pėrgaditur vet me ata qė e kishin punėsuar aty!
    Ky njeri ėshtė nip i Selim Broshės!
    Sa i pėrket atij Agron Sylejmanit e di vetėm kėtė gjė qė; kur e thirrėn dajėn e tij qė tė shkoj pėr varrim, ai u nis dhe kur mbėrrini nė KosoØvė e arrestuan dhe e mbajtėn disa vite burgė gjerė sa nuk e liruan si tė pafajshėm!
    Populli s'ha bar or zotėri!
    KURR' SHQIPERI S'KAM ME T'HARRUE
    EDHE N'VORR ME T'PĖRMENDĖ KAM!

  16. #1216
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    30-11-2009
    Postime
    113

    vllavi i Hashim Thaqit

    Dua tė pėrmend rastin e vėllait tė Hashim Thaēit, Gani Thaēit, i cili ka pasur lokalin «Dardania» nė Skenderaj. Nė kėtė lokal ka ndejtur tėrė kohėn policia serbe dhe aty, shqiptarėt e denuar nga policia e paguanin «haraēin» si pije, dreka, darka etj. Kjo ka zgjatur deri nė vitin 1996. Pastaj Gani Thaēi arrestohet dhe i mban tre muaj burg. Sa del nga burgu, nė vitin 1997, e lajmėrova Adem Jasharin dhe shkuam ta vizitojmė Ganiun nė shtėpi tė vet. Atė ditė kanė ardhur edhe gazetarė. Pastaj Gani Thaēi ka kėrkuar tė takohet me tė gjithė luftėtarėt nė odėn time, me secilin prej nesh veē e veē. Gjatė bisedės Ganiu mė thotė: - Gani ruaju, se pėr ty policia po dijshin ēdo gjė. Po dijshin se ti i ke vrarė policėt nė vitin 1992. Nėse tė zėnė ose kanė me tė vra ose kanė me tė denue 20 vjet burg. Pėr tė gjitha po dijshin por edhe pėr tė gjithė mė kanė pyetur!

    Tė pranishėm nė kėtė takim kanė qenė kėta persona pėrveē meje, Adem Jashari, Abedin Rexha, Sylejman Selimi. Pėr ne ishte pak e ēuditshme se si mund tė lėshohet nga burgu vėllau i njeriut tė parė tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, si i thoshte vetes Hashim Thaēi. Pse nuk u lirua edhe Asllan Selimi, vėllau i Rexhep Selimit? Ne e pyetėm Ganiun nė se donte tė kyēej me ne nė luftė.
    - Tash nuk mundem, ndoshta mė vonė, do tė shikoj!, - na u pėrgjigj.

    Pėr njė kohė tė gjatė Gani Thaēi ka lėvizur lirisht dhe, kur ka dashur, ka shkuar nė Skėnderaj. Pasi ėshtė vrarė Adem Jashari dhe ka ardhur Hashimi nga Zvicra ėshtė kyēur edhe Ganiu nė luftė. Duhet tė theksoj se pasi pėlciti lufta e hapur, Llausha dhe Prekazi kanė pasur raporte shumė tė mira, gjatė tėrė kohės sa ka zgjatur lufta. Raporte tė mira kemi pasur edhe para luftės.

    Kjo dėshmohet me vrasjen e Ilaz Kodrės nė Shtuticė nga shkijet qė nė atė anė tė Drenicės kishin ndėrmarrė disa ofensiva. Atėherė kam shkuar nė Prekaz dhe i kam thėnė vėllait dhe axhės sė Ilazit, «nėse dikush vjen me mua, unė shkoj dhe e marrė kufomen e Ilazit». Pėr fat shkiet nuk e kishin marrė hala kufomėn e Ilazit.

    Po pėrmendi edhe njė rast kur ėshtė vra njė djalė prej Kopiliqi, mė 23 mars tė vitit 1999. Babai i tij vjen nė Llaushė dhe lutet qė tė bėjmė diēka pėr ta tėrhequr kufomėn e djalit tė tij tė vrarė tek shtėpia e Smajl Gjinocit. I them plakut tė na jepte 20 minuta afat. Nisem vetė i katėrti, me Afrim Gecin, njė djalė tjetėr dhe Qerim Zejnullahun. Kufoma ishte afėr 70 metra nga post-blloku i policisė serbe. Rrezikojmė jetėn dhe e tėrheqim kufomėn, e cila u varros nė Kopiliq. Tė nesėrmen nė Prekaz nė odėn e Emin Latit kishin qenė edhe Mujė Shabani, Nagipi e Murati nga Prellofci si dhe Sabiti nga Prekazėt e Qirezit dhe bisedonim sesi nė Prellofc policėt serbė po shkonin kur ua kishte qejfi dhe silleshin si nė shtėpinė e vet.

    - Kėtė punė, thashė, do t'a ndreqim nesėr. Kush po vjen me mua deri nė Oshlan? Nisem pėr Oshlan me Sabitin e Prekazėve tė Qirezit dhe kėrkoj nga Bekim Shyti njė murtajė dore. Bekimi na dha murtajėn 150 metėrshe me dy predha, i premtova se pas dy ditėsh do t'ia ktheja, por pa predha. Bekimi ishte njė luftėtar trim, drejtues i njėsisė Speciale tė Oshlanit. Tė nesermen nė orėn 12.00 kemi shkuar nė Mikushnicė. Sė bashku me luftėtarėt qė i pėrmenda mė lartė, rreth orės 14.00 kemi zėnė pritė te Gojfilet e Prelofcit. Kaluan disa kamionė, por nuk i gjuajtėm sepse nuk e dinim ēka kishin brenda. Pastaj erdhi njė «kombi» i mbushur me policė. Pasi u sigurova se ishin policė, ndeza murtajėn dhe i godita nė mes tė «kombit», i cili filloj tė digjej.

    Tė gjithė sė bashku i zbrazėm karikatorėt e automatikėve duke qėlluar nė drejtim tė tyre. «Kombi» u rrokullis dhe mbeti nė vend. Mujė Shabani e Nagipi shtinin nė ta nga njė largėsi prej tri katėr metrash. Digjeshin edhe policėt nė tė, tė cilėve u shkonin britmat deri nė qiell duke kėrkuar ndihmė. Nė kėtė aksion gueril i kemi vrarė tetė policė shkije dhe i kemi plagosur dy, policė nga ata qė kallnin pamėshirshėm shtėpitė e Drenicės. Kėtė e kanė konfirmuar edhe mjekėt shqiptarė tė cilėt punonin ende nė Skenderaj. Kjo ka ndodhur vetėm dy javė ditė pa hyrė nė Kosovė forcat e KFOR-it.

  17. #1217
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-10-2009
    Postime
    2,629
    Citim Postuar mė parė nga tasjani-ferizaj Lexo Postimin
    Dua tė pėrmend rastin e vėllait tė Hashim Thaēit, Gani Thaēit, i cili ka pasur lokalin «Dardania» nė Skenderaj. Nė kėtė lokal ka ndejtur tėrė kohėn policia serbe dhe aty, shqiptarėt e denuar nga policia e paguanin «haraēin» si pije, dreka, darka etj. Kjo ka zgjatur deri nė vitin 1996. Pastaj Gani Thaēi arrestohet dhe i mban tre muaj burg. Sa del nga burgu, nė vitin 1997, e lajmėrova Adem Jasharin dhe shkuam ta vizitojmė Ganiun nė shtėpi tė vet. Atė ditė kanė ardhur edhe gazetarė. Pastaj Gani Thaēi ka kėrkuar tė takohet me tė gjithė luftėtarėt nė odėn time, me secilin prej nesh veē e veē. Gjatė bisedės Ganiu mė thotė: - Gani ruaju, se pėr ty policia po dijshin ēdo gjė. Po dijshin se ti i ke vrarė policėt nė vitin 1992. Nėse tė zėnė ose kanė me tė vra ose kanė me tė denue 20 vjet burg. Pėr tė gjitha po dijshin por edhe pėr tė gjithė mė kanė pyetur!

    Tė pranishėm nė kėtė takim kanė qenė kėta persona pėrveē meje, Adem Jashari, Abedin Rexha, Sylejman Selimi. Pėr ne ishte pak e ēuditshme se si mund tė lėshohet nga burgu vėllau i njeriut tė parė tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, si i thoshte vetes Hashim Thaēi. Pse nuk u lirua edhe Asllan Selimi, vėllau i Rexhep Selimit? Ne e pyetėm Ganiun nė se donte tė kyēej me ne nė luftė.
    - Tash nuk mundem, ndoshta mė vonė, do tė shikoj!, - na u pėrgjigj.

    Pėr njė kohė tė gjatė Gani Thaēi ka lėvizur lirisht dhe, kur ka dashur, ka shkuar nė Skėnderaj. Pasi ėshtė vrarė Adem Jashari dhe ka ardhur Hashimi nga Zvicra ėshtė kyēur edhe Ganiu nė luftė. Duhet tė theksoj se pasi pėlciti lufta e hapur, Llausha dhe Prekazi kanė pasur raporte shumė tė mira, gjatė tėrė kohės sa ka zgjatur lufta. Raporte tė mira kemi pasur edhe para luftės.

    Kjo dėshmohet me vrasjen e Ilaz Kodrės nė Shtuticė nga shkijet qė nė atė anė tė Drenicės kishin ndėrmarrė disa ofensiva. Atėherė kam shkuar nė Prekaz dhe i kam thėnė vėllait dhe axhės sė Ilazit, «nėse dikush vjen me mua, unė shkoj dhe e marrė kufomen e Ilazit». Pėr fat shkiet nuk e kishin marrė hala kufomėn e Ilazit.

    Po pėrmendi edhe njė rast kur ėshtė vra njė djalė prej Kopiliqi, mė 23 mars tė vitit 1999. Babai i tij vjen nė Llaushė dhe lutet qė tė bėjmė diēka pėr ta tėrhequr kufomėn e djalit tė tij tė vrarė tek shtėpia e Smajl Gjinocit. I them plakut tė na jepte 20 minuta afat. Nisem vetė i katėrti, me Afrim Gecin, njė djalė tjetėr dhe Qerim Zejnullahun. Kufoma ishte afėr 70 metra nga post-blloku i policisė serbe. Rrezikojmė jetėn dhe e tėrheqim kufomėn, e cila u varros nė Kopiliq. Tė nesėrmen nė Prekaz nė odėn e Emin Latit kishin qenė edhe Mujė Shabani, Nagipi e Murati nga Prellofci si dhe Sabiti nga Prekazėt e Qirezit dhe bisedonim sesi nė Prellofc policėt serbė po shkonin kur ua kishte qejfi dhe silleshin si nė shtėpinė e vet.

    - Kėtė punė, thashė, do t'a ndreqim nesėr. Kush po vjen me mua deri nė Oshlan? Nisem pėr Oshlan me Sabitin e Prekazėve tė Qirezit dhe kėrkoj nga Bekim Shyti njė murtajė dore. Bekimi na dha murtajėn 150 metėrshe me dy predha, i premtova se pas dy ditėsh do t'ia ktheja, por pa predha. Bekimi ishte njė luftėtar trim, drejtues i njėsisė Speciale tė Oshlanit. Tė nesermen nė orėn 12.00 kemi shkuar nė Mikushnicė. Sė bashku me luftėtarėt qė i pėrmenda mė lartė, rreth orės 14.00 kemi zėnė pritė te Gojfilet e Prelofcit. Kaluan disa kamionė, por nuk i gjuajtėm sepse nuk e dinim ēka kishin brenda. Pastaj erdhi njė «kombi» i mbushur me policė. Pasi u sigurova se ishin policė, ndeza murtajėn dhe i godita nė mes tė «kombit», i cili filloj tė digjej.

    Tė gjithė sė bashku i zbrazėm karikatorėt e automatikėve duke qėlluar nė drejtim tė tyre. «Kombi» u rrokullis dhe mbeti nė vend. Mujė Shabani e Nagipi shtinin nė ta nga njė largėsi prej tri katėr metrash. Digjeshin edhe policėt nė tė, tė cilėve u shkonin britmat deri nė qiell duke kėrkuar ndihmė. Nė kėtė aksion gueril i kemi vrarė tetė policė shkije dhe i kemi plagosur dy, policė nga ata qė kallnin pamėshirshėm shtėpitė e Drenicės. Kėtė e kanė konfirmuar edhe mjekėt shqiptarė tė cilėt punonin ende nė Skenderaj. Kjo ka ndodhur vetėm dy javė ditė pa hyrė nė Kosovė forcat e KFOR-it.

    ketu po i citon prrallate Gani Gecit a?
    tregona ti si e vrau ky Abedin Rexhen e lej keto erdh shkoj
    e sene pa lidhje trego per vrasjet qe u kryen nga Gani Geci me kopani.

  18. #1218
    i/e regjistruar Maska e Daja-GONI
    Anėtarėsuar
    21-03-2006
    Postime
    1,546
    Citim Postuar mė parė nga Sharri-Liburna Lexo Postimin
    Po une nuk e identifikova thaqin dhe kriminelet me kosoven,por me siguri hala jeni ne shkallen e pare te kursit te gj.gjermane e skeni mujt me perkthy mire.flm.

    Pershendetje


    Nuk e di perse keshillen e merr si kritike , e kritiken si sulm ? Une as nuk te sulmova as nuk te ofendova . Nejse . Merre si te duash dhe si te pelqen .

    Nuk i takoj as te " kuqeve " as te " verdheve " as te tjereve . Jam qytetare i thjeshte qe merakoset per gjendjen e vendit dhe popullit te vet . Shpresoj shume se ne nje dite te afert , te gjithe fajtoret te dalin para gjyqit dhe te denohen pa marre parasyshe se kush jane ata .


    Sa per njohurite e mia ne gjuhen gjermane po te tregoj se nje kohe kam punuar si perkthyes simultan ne gjyqin e qytetit Geilenkirchen .

    Gjith te mirat !

  19. #1219
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-09-2008
    Postime
    8
    Citim Postuar mė parė nga Llapi Lexo Postimin
    brari
    kujt ti besoim a vllaut te komandant Drinit a ty
    fol he burr
    kush din ma mire per ket vrasje




    I besoj Thaēit


    Tė akuzohet PDK’ja pėr vrasjen e vėllait tim, Komandat Drinit, ėshtė marrja e Zotit. Hashim Thaēi e ka pasur bashkėpunėtor shumė tė ngushtė Drinin. Ruzhdi Rexha i LDD’sė flet pėr Express.

    Nga Bekim Greiēevci mė 06.12.2009 nė ora 8:02
    Kryeministri Hashim Thaēi dhe Ramadan Muja garantojnė se programi im ekonomik pėr Prizrenin do tė realizohet. I kam thyer barrierat mes PDK’sė dhe LDK’sė nė Prizren. Fitorja e Ramadan Mujės dhe e imja ėshtė e sigurt. Duhet tė merremi me qytetarin dhe jo me CD tė ndryshme. Tė akuzohet PDK’ja pėr vrasjen e vėllait tim, Komandat Drinit, ėshtė marrja e Zotit. Hashim Thaēi e ka pasur bashkėpunėtor shumė tė ngushtė Drinin. Ruzhdi Rexha i LDD’sė flet pėr Express.

    Express: z. Rexha, pse vendosėt tė pėrkrahni kandidatin e PDK’sė Ramadan Muja pėr kryetar tė Prizrenit?
    Ruzhdi Rexha: Para se tė tregoj pse vendosa ta pėrkrah z. Ramadan Muja mė duhet tė sqaroj ēfarė pėrpjekjesh kam bėrė para se tė pėrkrahė z. Muja. Unė kam qenė kandidat pėr kryetar i “Koalicionit pėr Prizrenin” ku kanė bėrė pjesė shtatė subjekte politike: LDD, AKR, Balli Kombėtar, Partia Boshnjake pėr Aksion Demokratik, Unioni i Boshnjakėve tė Kosovės, Partia Ekologjike e Kosovės dhe Partia Demokratike e Ashkalinjve tė Kosovės. Ėshtė njė koalicion dinjitoz dhe nė garė kemi hyrė si koalicion.
    Pas shpalljes sė rezultateve tė raundit tė parė, deklarata e parė ka qenė e pėrfaqėsuesit tė AKR’sė qė ka thėnė se “thjesht, Ruzhdi Rexha si kandidat e ka kryer punėn”. Mirėpo, unė si kandidat i kam marrė rreth 14 pėr qind tė votave, kurse subjektet politike tė koalicionit nga 4, 5, ose 1 pėr qind, e tė tjera. Dhe, kur kanė filluar negociatat pėr koalicione pėr balotazh, subjektet politike kanė bėrė negociata veē e veē me LDK’nė dhe PDK’nė duke anashkaluar koalicionin ekzistues. Thjesht kanė deklaruar, “Ruzhdiu e ka kryer punėn e vet, dhe pėr tė s’ka mė nevojė”. Gjatė bisedimeve qė kanė pasur ma kanė mohuar tė drejtėn se ku do tė shkojė mė tutje. Hapi i parė ka qenė koalicioni i LDD’sė me LDK’nė nė Prizren, ku LDD i ka marrė disa karrika ose disa poste. Nga ana tjetėr, AKR m’i ka ndaluar bisedimet e mėtutjeshme. Atėherė, nė momentin e nėnshkrimit tė koalicionit ndėrmjet LDK’sė dhe LDD’sė, kam marrė iniciativė, qė unė si ish-kandidat tė bėjė negociata me disa taborre, por para vetės gjithnjė e kam pasur programin tim, qė ėshtė program i zhvillimit ekonomik tė cilin ua kam ofruar qytetarėve tė Prizrenit. Ata qė i morėn karrikat, pėr tė mos thėnė postet, askush nuk e ka marrė me vete kėtė program. Unė kam biseduar me LDK’nė se ēka ėshtė puna me koalicionin pėr Prizrenin dhe kėtė program. Nuk ishte interesant pėr ta pėr arsye se unė nuk kam ulėse nė asamblenė komunale, sepse ulėset i kanė marrė partitė. Nuk kanė qenė tė interesuar pėr programin sa kanė qenė tė interesuar pėr mua si Ruzhdi Rexha. Nga ana tjetėr, po ashtu kam biseduar edhe me pėrfaqėsuesit e PDK’sė nė Prizren. Kam kėrkuar tė bisedoj edhe me Kryeministrin Hashim Thaēi. Ai e ka parė programin tim dhe m’i ka hapur dyert pėr tė pėrkrahur tė gjitha projektet tė cilat i kam prezantuar para qytetarėve tė Prizrenit. Ato projekte janė: rruga Prizren – Tetovė, ėshtė njė drejtori pėr zhvillim ekonomik dhe kujdesin ndaj biznesit, qė kam kėrkuar tė krijohet, drejtoria pėr turizėm, si dhe tė hartohet njė plan pėr rritjen e nivelit tė sigurisė nėpėr shkollat e komunės sė Prizrenit. Me kėtė ėshtė pajtuar edhe z.Ramadan Muja. Mirėpo, kam kėrkuar garanci qė unė tė marrė pjesė pėr zbatimin dhe mbikėqyrjen e kėtij projekti dhe mė ėshtė ofruar posti i nėnkryetarit tė Komunės. Pėr shkak tė respektit, tė hapjes sė dyerve dhe pranimit tė mirė tė projektit nga ana e z. Muja dhe z. Thaēi unė kam vendosur qė si kandidat i Koalicionit pėr Prizrenin, si Ruzhdi Rexha, tė bėj marrėveshje. Kam bėrė marrėveshje me z. Ramadan Muja nė prani tė Kryeministrit Hashim Thaēi dhe disa ministrave.

    Express: Cili ka qenė ndikimi i liderit tė PDK’sė Hashim Thaēi pėr arritjen e kėsaj marrėveshje?
    Ruzhdi Rexha: Ndikimi i Kryeministrit Thaēi ka qenė pėrmes pjesėmarrjes sė tij dhe garancisė sė tij se projekti do tė realizohet. Unė kam besim te z. Muja, por kam kėrkuar qė tė jetė prezent edhe z.Thaēi, qė ėshtė Kryeministėr i Kosovės. Ana tjetėr, pėrfaqėsuesit e LDK’sė, nuk i kanė pranuar kėrkesat e mia.

    Express: Si ėshtė pritur vendimi juaj nė LDD? A keni kontaktuar me z. Daci?
    Ruzhdi Rexha: Nė momentin e nėnshkrimit tė marrėveshjes mes LDD’sė dhe LDK’sė kam dashur tė shohė pėrmbajtjen e marrėveshjes. Qėndrimi i LDD’sė pėr marrėveshje me LDK’nė ėshtė pėrfaqėsuar nga gjashtė anėtarė. Mirėpo, 12 anėtarė tė tjerė kanė qenė pėr tė bėrė marrėveshje me PDK’nė. Thjesht nuk ėshtė respektuar mendimi i shumicės. Unė kam dashur tė bisedojė me kryesinė por kryetari i Degės sė LDD’sė nė Prizren pas nėnshkrimit ka shkuar jashtė Kosovės. Nuk kam pasur kohė ta presė dhe kam ndėrmarrė hapin tim. Nuk jam konsultuar as me qendrėn, pėrkatėsisht me z. Nexhat Daci. Por, mė vonė e kam njoftuar dhe kam kėrkuar falje sepse e kam bėrė pa njoftimin e qendrės. Por sot e kam njoftuar dhe e kam pėrkrahjen si Ruzhdi Rexha. Unė edhe publikisht kam thėnė se marrėveshjen e kam nėnshkruar nė emrin tim. Unė jam, dhe gjithnjė do tė jem anėtar i Lidhjes Demokratike tė Dardanisė. Jam anėtar i kryesisė sė degės sė LDD’sė nė Prizren.

    Express: Por si ėshtė vlerėsuar vendimi juaj?
    Ruzhdi Rexha: Kam edhe lėvdata, ka edhe kritika. Mirėpo, koha do ta tregoj tė vetėn. Ka komente tė mira sepse thjesht ėshtė thyer njė barrierė qė ka ekzistuar nė Prizren ndėrmjet dy taborreve tė mėdha (PDK dhe LDK). Tani duhet tė merremi me zhvillim ekonomik, me projekte konkrete pėr qytetarin, e jo me ēėshtje politike, me CD’ja tė ndryshme, e tė tjera.

    Express: Meqenėse dega e LDD’sė ka bėrė koalicion me LDK’nė nė Prizren si do tė sillen votuesit? A prisni qė ata tash tė votojnė pėr kandidatin e PDK’sė Ramadan Mujėn apo pėr kundėrkandidatin e tij me tė cilin LDD ka bėrė koalicion?
    Ruzhdi Rexha: Votuesit, momentalisht janė tė hutuar. Unė kam dhėnė intervista nė televizione lokale nė Prizren dhe kam dhėnė arsyetimet e mia. Ju po e pėrmendni PDK’nė, por unė po e pėrmendi Ramadan Mujėn dhe Kryeministrin Thaēi si garanci se do tė realizohet projekti. Unė kam pasur rreth 8,300 votues. Po shkoj me njė logjikė tė thjeshtė. LDD ka marrė rreth 3,000 vota. AKR rreth 2,000. Tė tjerėt, partitė e vogla, nuk kanė pasur mė shumė se 500 vota. Pra, 3,000 votues kanė votuar pėr Ruzhdi Rexhėn dhe programin tim. Votuesit janė shumė tė menēur. Aty ku ėshtė programi i zhvillimit ekonomik i Ruzhdi Rexhės, aty edhe do tė votojnė. Ata e dinė fort mirė ēka ėshtė LDK’ja dhe LDD’ja, por e dinė shumė mirė ēka ėshtė Ruzhdi Rexha.

    Express: Do tė thotė gjatė kėsaj jave tė fushatės ju pritet tė dilni sė bashku me Ramadan Mujėn dhe t’u bėni thirrje votuesve tuaj qė tė votojnė kandidatin e PDK’sė?
    Ruzhdi Rexha: Po, sigurisht. Kjo ėshtė pjesė e marrėveshjes. Aty ku ėshtė Ramadan Muja, aty ėshtė edhe Ruzhdi Rexha. Do t’u bėjė thirrje votuesve qė tė votojnė pėr Ramadan Mujėn dhe programin tim tė cilin e ka pranuar z. Muja. Unė do tė dalė nė fushatė me tė, ndoshta qė nga dita e sotme.

    Express: Ēfarė rezultati prisni me 13 dhjetor?
    Ruzhdi Rexha: Partia Demokratike e Kosovės, pėrkatėsisht z.Ramadan Muja e ka mbledhur njė spektėr tė subjekteve politike qė ėshtė karakteristikė pėr qytetin e Prizrenit. Aty janė turqit, boshnjakėt, Partia e Drejtėsisė, aty jam unė, me tė vėrtetė ėshtė edhe pjesė e shumetnicitetit, qė thjeshtė ėshtė karakteristikė e Prizrenit. Nga ana tjetėr e kemi LDK’nė, qė ka njė koalicion, mirėpo, aty ku pėrcaktohet Ruzhdiu, jam i sigurt qė edhe Partia Demokratike do tė fitojė. Me kėtė do tė fitojė sigurisht edhe qytetari i Prizrenit pėr shkak tė integrimit apo bashkimit tė projekteve tė Ramadan Mujės dhe Ruzhdi Rexhės. Jam i sigurt pėr fitore.

    Express: Viteve tė fundit ka pasur spekulime se ju nuk keni raporte tė mira me PDK’nė pėr shkak tė vrasjes sė vėllait tuaj, Komandat Drinit?
    Ruzhdi Rexha: Ato janė fjalė tė njerėzve qė thjesht deklarojnė “jo gjaku, jo gjaku”. Unė kam marrė pjesė nė gjykimin pėr vrasjen e vėllait tim, prej fillimit nė vitin 2001, deri nė pėrfundim, nė vitin 2006. Nė kuadėr tė kėtij gjykimi nuk ėshtė pėrmendur qė ndonjė subjekt politik ka vrarė vėllain tim. Janė pėrmendur saktėsisht emrat dhe mbiemrat e njerėzve qė janė dyshuar se kanė dorė nė vrasjen e vėllait tim. Askush nuk mund tė marrė tė drejtėn tė akuzojė njė subjekt politik, apo tė akuzojė njė pėrqindje tė madhe, 33 pėrqindėshin, se mė kanė vrarė vėllain e unė tash u jam bashkangjitur atyre. Kjo ėshtė me tė vėrtetė marrja e Zotit qė njerėzit tė bartin fjalė kėshtu. Unė jam ai qė e di saktėsisht se ēfarė ka ndodhur me vėllanė tim. Nuk ka kurrfarė lidhje kjo me vrasjen e vėllait tim. Nuk ėshtė e vėrtetė se nuk kam pasur marrėdhėnie tė mira me Partinė Demokratike tė Kosovės. Unė i kam miq, i kam shokė. Unė kam anėtarė tė familjes qė janė pjesė e PDK’sė. A do tė thotė se ajo e ka vrarė vėllain tim? Ajo qė flitet nė emėr tė PDK’sė ose LDK’sė, ose cilitdo subjekt tjetėr pėr vrasjen e vėllait tim, i kisha lutur qė nėse kanė informata le tė kallėzojnė emrin dhe mbiemrin e jo tė pėrfshijnė komplet masėn e njerėzve. Mua mė vjen keq qė njerėzit janė duke u marrė me vrasjen e Komandant Drinit lidhur me njė subjekt politik. E di qė po pėrmenden kohėve tė fundit edhe kėto CD’tė, e tė tjera. Pa marrė parasysh si do tė jetė, Ruzhdi Rexha nuk do tė akuzojė subjekte tė tėra. Unė e kam thyer njė barrierė qė gjithnjė ka ekzistuar, njėra anė ėshtė deklaruar “ta kanė vrarė vėllain”, e ana tjetėr qė heshtet dhe thotė “nuk ėshtė e vėrtetė”. Unė kam hyrė mes tyre pėr t’iu thėnė ejani tė shohim cila ėshtė e mira pėr qytetarėt, ejani t’i realizojmė kėto projekte. Me hapjen e rasteve le tė merret drejtėsia. Mos tė na mbajnė peng neve qytetarėve qė tė ndikojnė te votuesit.

    Express: Ēfarė raportesh ka pasur Hashim Thaēi me Komandat Drinin?
    Ruzhdi Rexha: Do t’i pėrsėris fjalėt e vėllait tim, Komandant Drinit – Ekrem Rexha, kur kam kontaktuar me tė nė vitin 1999. Pasi i kishte lindur djali nė muajin korrik, ka qenė nė Sarajevė, e kam pyetur kush janė kėta njerėz. Dhe kurrė nuk e harroj. Ka thėnė Hashim Thaēi ėshtė njė djalė shumė i mirė. Drini ka qenė mė i vjetėr se Thaēi. Hashim Thaēi e ka pasur bashkėpunėtor shumė tė ngushtė Drinin. Kėtė na e kanė thėnė edhe kolegėt, edhe bashkėluftėtarėt e Drinit. Hashim Thaēi ka fjetur gjatė luftės nė njė dhomė me Drinin, nė Devedak. Ashtu quhet ai fshati. Kanė pasur bashkėpunim shumė tė mirė. Pėr kėtė ju garantoj.
    Kam degjuar se edhe gjaku i vllaut shitet dhe nuk e kam besuar kurre nje gje te till, por per fat te mir apo te keq, dalin njerez si Ruzhdi Rexha dhe e vertetojn nje fenomen te till.
    E di se je anetar i rregullt i forumit andaj besoj se i ke lexu disa shkrime nga Brari dhe disa anetar te tjere, ku shpjegohet se si eshte pergatitur atentati dhe se si eshte festuar vrasja e Drinit, madje ne feste kan marr pjes edhe hierarkia e sotshme institucionale (e din ti se per kend e kam fjalen), andaj: a ka pas jarani a jo mes Drinit dhe Thacit, ma mir mos e hap kete tem fare

  20. #1220
    ASHT E LEKS ANDRRA Maska e Hillirian-zo
    Anėtarėsuar
    29-09-2006
    Postime
    965
    Citim Postuar mė parė nga tasjani-ferizaj Lexo Postimin
    Dua tė pėrmend rastin e vėllait tė Hashim Thaēit, Gani Thaēit, i cili ka pasur lokalin «Dardania» nė Skenderaj. Nė kėtė lokal ka ndejtur tėrė kohėn policia serbe dhe aty, shqiptarėt e denuar nga policia e paguanin «haraēin» si pije, dreka, darka etj. Kjo ka zgjatur deri nė vitin 1996. Pastaj Gani Thaēi arrestohet dhe i mban tre muaj burg. Sa del nga burgu, nė vitin 1997, e lajmėrova Adem Jasharin dhe shkuam ta vizitojmė Ganiun nė shtėpi tė vet. Atė ditė kanė ardhur edhe gazetarė. Pastaj Gani Thaēi ka kėrkuar tė takohet me tė gjithė luftėtarėt nė odėn time, me secilin prej nesh veē e veē. Gjatė bisedės Ganiu mė thotė: - Gani ruaju, se pėr ty policia po dijshin ēdo gjė. Po dijshin se ti i ke vrarė policėt nė vitin 1992. Nėse tė zėnė ose kanė me tė vra ose kanė me tė denue 20 vjet burg. Pėr tė gjitha po dijshin por edhe pėr tė gjithė mė kanė pyetur!

    Tė pranishėm nė kėtė takim kanė qenė kėta persona pėrveē meje, Adem Jashari, Abedin Rexha, Sylejman Selimi. Pėr ne ishte pak e ēuditshme se si mund tė lėshohet nga burgu vėllau i njeriut tė parė tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, si i thoshte vetes Hashim Thaēi. Pse nuk u lirua edhe Asllan Selimi, vėllau i Rexhep Selimit? Ne e pyetėm Ganiun nė se donte tė kyēej me ne nė luftė.
    - Tash nuk mundem, ndoshta mė vonė, do tė shikoj!, - na u pėrgjigj.

    Pėr njė kohė tė gjatė Gani Thaēi ka lėvizur lirisht dhe, kur ka dashur, ka shkuar nė Skėnderaj. Pasi ėshtė vrarė Adem Jashari dhe ka ardhur Hashimi nga Zvicra ėshtė kyēur edhe Ganiu nė luftė. Duhet tė theksoj se pasi pėlciti lufta e hapur, Llausha dhe Prekazi kanė pasur raporte shumė tė mira, gjatė tėrė kohės sa ka zgjatur lufta. Raporte tė mira kemi pasur edhe para luftės.

    Kjo dėshmohet me vrasjen e Ilaz Kodrės nė Shtuticė nga shkijet qė nė atė anė tė Drenicės kishin ndėrmarrė disa ofensiva. Atėherė kam shkuar nė Prekaz dhe i kam thėnė vėllait dhe axhės sė Ilazit, «nėse dikush vjen me mua, unė shkoj dhe e marrė kufomen e Ilazit». Pėr fat shkiet nuk e kishin marrė hala kufomėn e Ilazit.

    Po pėrmendi edhe njė rast kur ėshtė vra njė djalė prej Kopiliqi, mė 23 mars tė vitit 1999. Babai i tij vjen nė Llaushė dhe lutet qė tė bėjmė diēka pėr ta tėrhequr kufomėn e djalit tė tij tė vrarė tek shtėpia e Smajl Gjinocit. I them plakut tė na jepte 20 minuta afat. Nisem vetė i katėrti, me Afrim Gecin, njė djalė tjetėr dhe Qerim Zejnullahun. Kufoma ishte afėr 70 metra nga post-blloku i policisė serbe. Rrezikojmė jetėn dhe e tėrheqim kufomėn, e cila u varros nė Kopiliq. Tė nesėrmen nė Prekaz nė odėn e Emin Latit kishin qenė edhe Mujė Shabani, Nagipi e Murati nga Prellofci si dhe Sabiti nga Prekazėt e Qirezit dhe bisedonim sesi nė Prellofc policėt serbė po shkonin kur ua kishte qejfi dhe silleshin si nė shtėpinė e vet.

    - Kėtė punė, thashė, do t'a ndreqim nesėr. Kush po vjen me mua deri nė Oshlan? Nisem pėr Oshlan me Sabitin e Prekazėve tė Qirezit dhe kėrkoj nga Bekim Shyti njė murtajė dore. Bekimi na dha murtajėn 150 metėrshe me dy predha, i premtova se pas dy ditėsh do t'ia ktheja, por pa predha. Bekimi ishte njė luftėtar trim, drejtues i njėsisė Speciale tė Oshlanit. Tė nesermen nė orėn 12.00 kemi shkuar nė Mikushnicė. Sė bashku me luftėtarėt qė i pėrmenda mė lartė, rreth orės 14.00 kemi zėnė pritė te Gojfilet e Prelofcit. Kaluan disa kamionė, por nuk i gjuajtėm sepse nuk e dinim ēka kishin brenda. Pastaj erdhi njė «kombi» i mbushur me policė. Pasi u sigurova se ishin policė, ndeza murtajėn dhe i godita nė mes tė «kombit», i cili filloj tė digjej.

    Tė gjithė sė bashku i zbrazėm karikatorėt e automatikėve duke qėlluar nė drejtim tė tyre. «Kombi» u rrokullis dhe mbeti nė vend. Mujė Shabani e Nagipi shtinin nė ta nga njė largėsi prej tri katėr metrash. Digjeshin edhe policėt nė tė, tė cilėve u shkonin britmat deri nė qiell duke kėrkuar ndihmė. Nė kėtė aksion gueril i kemi vrarė tetė policė shkije dhe i kemi plagosur dy, policė nga ata qė kallnin pamėshirshėm shtėpitė e Drenicės. Kėtė e kanė konfirmuar edhe mjekėt shqiptarė tė cilėt punonin ende nė Skenderaj. Kjo ka ndodhur vetėm dy javė ditė pa hyrė nė Kosovė forcat e KFOR-it.
    Tasjan Ferizaj,
    mendova se po degjojm diqka me konkret se qka thojshin ne ate kohe per vllaun e hashimit.
    Se aj tha se po i dishin krejt sene shkiet per krejt neve . Realiteti eshte se aj ju tha te gjitha gjerat per gjith at fshat.- Dhe njerzit qe i njofke Gania.

Faqja 61 prej 90 FillimFillim ... 1151596061626371 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •