Close
Faqja 6 prej 6 FillimFillim ... 456
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 103 prej 103
  1. #101
    Mjedisor Maska e Edvin83
    Anėtarėsuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Tallinn
    Postime
    4,670
    Shekulli
    Serbėt
    Arben I. Kastrati | 05/12/2009 |
    Dhe ky 28 nentor, nuk u festua, madje u injorua teresisht nga "institucionet e pavarura shteterore te Republikes se Kosoves". Per hater te serbeve, atyre qe bene historine tone te mbushet me tragjedira. Atyre qe sot ne Gjykaten Nderkombetare te Drejtesise, mohojne ate qe disa quajne - fitore, berjen e shtetit te Kosoves, qe tani me edhe zyrtarisht me mohon te drejten e te qenit - Shqiptar. Serbet ende bejne ligjin. Ndersa ne ende jemi te friksuar, se mos na degjon njeri te kerkojme ate qe eshte mese e natyrshme, bashkimin kombetar. Shqiperine - atdhe tonin.

    Diku nga mesi i viteve te 80-ta, kur jetoja ne Amerike, ne pyetjet e miqve te mi te posakrijuar se kush isha e nga vija, pergjigjesha se jam Shqiptar, vij nga Kosova, qe gjindet ne Jugoslavi, ndersa Jugoslavia s'eshte atdheu im. Eshte nje atdhe i imponuar te cilin se pranoj. Ne te vertete e pranoj si atdhe armik. Shqiperine kisha e njihja atdhe, gjuha shqipe qe gjuha ime, Kosova qe pjese e Shqiperise e qe padrejtesisht i takonte Jugoslavise qe nje dite do c'behej e ne do bashkoheshim...I tere shpjegimi im ishte shume i ngaterruar, i paqarte e konfuz per shumicen miqeve te mi qe njihnin Europen si nje shtet...Pastaj vazhdoja t'u deftoja se qe populli serb qe kishte perparesi e privilegje etnike, e se une trajtohesha brenda Federates se Barabarte Jugoslave me "identitet te gabuar", vetem se qesh shqiptar. Se per shkak te identitetit tim "te gabuar" e kerkesave "jolegjitime" e "te gabuara", ndaj popullit tim kryeshin masakra, tortura, vrasje makabre, ne emer te drejtesise e barazise. Se kerkonim te flisnim shqip, te kendonim shqip, te lexonim shqip...

    U deftoja se vetem Shqiperia si shtet qe (eshte) e kufizuar me Shqiptar...Vetem Shqiperia si shtet qe (eshte) e kufizuar me shtete armike. Se me shume shqiptar jetonin jashta Shqiperise se ne Shqiperi. Se qe coptuar e tera e ne qem derdhur neper bote...

    Pastaj numeroja listen e gjate te krimeve e llojet e krimeve qe kishin bere serbet ndaj popullit tim, ndersa ata shprehnin habine duke mos ditur se si te reagonin ndaj deftimeve te mia, si ti pranonin, si genjeshtra, pjese se fantazise sime, si skena te filmave horror, se cdo gje mund te ishin, por te verteta s'mund t'ishin deftimet e mia.

    U deftoja se regjimi okupues serb kishte zevendesuar Zotin, ishte jetdhenes e jetmarres. Ndersa ne s'kishim identitet, ne ishim vetem nr dosjesh ne stacionet policore serbe, ku ne dergoheshim per te vuajtur denimet se ishim shqiptar.

    Nderkohe qe ne krijonim heronj ndersa serbet krijonin kriminel.

    Serbet, silleshin si te ishin komb hyjnor, ne te vertete ashtu dhe quanin veten. Kishin cdo privilegj te mundshem, qe asnje njeri ne bote s'mund as ta imagjinonte lere me ta jetonte. Ata s'kishin enderra se s'kishin nevoje. Te gjitha i kishin ne realitet.

    Tere ato vite te qendrimit tim ne Amerike, ata s'kuptuan problemin tim (te cilin e trajtoja). Te gjithe ata dhe prinderit e tyre kishin prejardhje nga ndonje vend, por se vendi nga vinin kishte emer, gjuhe, kulture e identitet te pranuar dhe donin e pranonin shtetin e tyre...Shume vite pas, une u ktheva tek "rrenja" (ndersa ata s'arriten te kuptonin ate qe u kisha thene).

    Kaq vite (dekada) pas, te gjithe njohin Kosoven e problemin e saj, jo nga ajo c'kemi bere, por si protagonist te tragjedise qe ishim, e qe kishin shikuar ne ekranet televizive.

    Kaq vite pas, Kosova ka shpallur Pavarsine. Shume njerez u gezuan fillimisht, por shpejt u deshperuan, se humben serish mundesine e te qenit Shqiptar ndersa u "shnderruan ne Kosovar" (ne dic te pakuptimte). Qe per rrjedhoje na u rishfaq edhe me e madhe dhe me e shpejte nevoja per Bashkim Kombetar. Fundja ne Ish Jugoslavi, quheshim shqiptar. Nderkaq, edhe pse ne numer shume (fare) te pakte, ka dhe nga ata qe e kundershtojne bashkimin kombetar ne emer te kosmopolizmit e perfitimeve materiale qe s'jell "te qenit kosmopolit" e kundershtia qe i behet bashkimit kombetar.

    Ne Kosove jetojne edhe serbet si minoritar, e te tjera minoritete qe as permenden e as qe merzitet ndokush per ta. Nderkaq serbet vazhdojne te mbesin te privilegjuar, vazhdojne te jetojne pa kontoll qeveritar, vazhdojne te thithin te mirat materiale, qe sjell me vete - te qenit serb.

    Sot, te qenit serb ne Republiken e Kosoves (e qe se njohin e ia thithin te gjitha te mirat), perpos qe do te thote te jesh i privilegjuar, do te thote dhe te keshe trajtim te vecante. Mjafton te thuash "Jam Serb" dhe te trajtojne si personazhet ne veshtersi te filmave Amerikan, qe sapo thone "jam Amerikan", te gjithe stepen, ndalen te shtenat, vijne helikopteret, marrin personazhin, e dergojne ne ambasaden e saj, vjen limuzina e merr, e dergon ne parajse...

    Ngasin me targa te vjetra me dekada (qe s'ekzistojne as ne Serbi), as ndalohen nga policia rrugore qe per mrekulli funksionon me ne shqiptaret e qe na shqiptojne gjoba edhe ne qofte se na mungon gjilpera ne kutine e ndihmes se pare...as gjobiten (e as qe guxon te marr guximin ti gjobis kush)...

    Ne mes te Drenices ku kurr s'ka shkelur kembe serbe dhe ku jane kryer krime masive, mbishkrimet Drenica, rruga Adem Jashari shkruhen ne cirilike. Ndersa ne Presheve ende shqiptarit i shkruhet emri ne cirilike e s'ka te drejta as sa nje kafshe shtepie...

    S'paguajne taksa, as paguajne korrentin, ujin...marrin ndihma...kerkesat u plotesohen me automatizem...(do e perfundoj ketu se nuk mjaftojne faqet e gazetes Tuaj per te pershkruar privilegjet e serbeve)... dhe vazhdojne te mos njohin shtetin e Kosoves e vazhdojne ta bojkotojne cdo nisme qe ka te bej me vet ata...

    Nderkohe qe ne qendrojme me dite te tera para sporteleve per punesim e para sporteleve ku shperndahen triskat per ndihma sociale, qe s'mjaftojne as per te plotesuar nevojat elementare te nje personi (ndihmat zgjasin sa menstruacionet). Ne jemi vetem per te qene (ashtu kot). Per te deshmuar se ekzistuam ne kohen te cilen e jetojme.

    Ndersa mu keta serb, brezave te tere te shqiptareve, u kane mohuar ekzistencen, te drejtat, gjuhen, kulturen, identitetin...ndaj nesh eshte eksperimentuar e kryer cdo krim i mundshem ekzistues...Shume shqiptare kane perjetuar e jetuar vetem burgun.

    Pas kaq permbledhjesh (me mija faqe) te KLDMNJ-se, perjetimeve te mia, deftimeve te gjata vuajtjesh te tim eti, te gjyshit, babait te tij, babait te babit te gjyshit...vellimeve te tera te histories, legjendave, miteve, folklorit, rapsodeve, teksteve te kengeve te ndaluara, kujteses koletive te dhunes, ende kerkohet nga une ti degjoj, t'ua plotesoj kerkesat e shumta e pa arsye...madje dhe ti dua.

    Privilegjet e tyre jane te gjata sa edhe krimet qe kane shkaktuar. Krime te cilat as te diagnostifikuar me Alzheimer, s'mund ti harrojne.

    E tere klasa politike punon vetem per serbet e kosoves, te tera OJQ-te, te tera ndihmat jane te destinuara vetem per ta. Mjafton nje serb te kthehet dhe e tere qeveria do te ngritet ne kembe me urgjence ti ndertoj shtepine, ti jap ndihme sociale e ti siguroj qe enderrat ti shnderrohen ne realitet. (mjafton te quhesh - serb, kaq nevoitet). Ndersa luftetaret e lirise, invalidet e luftes, deshmoret e kombit e te tjere qytetare te rendomte, kaq vite pas, perkunder kerkesave e meritave te shumta, mbesin nen meshiren e fatit.

    Pse jemi shnderruar ne luftetare e bajraktar te respektimit te te drejtave te serbve, te autoreve te tragjedise sone kombetare, ndersa permendim luftetaret tane te lirise vetem kur denohen per "krime kunder njerzimit". Pse shtiremi, kur jo vetem qe s'duhemi, por urrehemi...dhe urrehemi shume.

    Une per veten time, e pranoj haptas, As nuk i dua serbet, as qe i kam dashur ndonjehere e as qe do ti dua. As qe dua ti shoh, as ti takoj, as t'ua degjoj emrin, gjuhen...as t'ua shijoj rakine, djathin apo veren. Asgje qe tingellon serbisht nuk dua. Madje cdo gje qe identifikohet me serbine, me bene te vjelle. Pse me duhet ti dua, Pse me duhet ti duroj, Pse kerkohet nga une ti respektoj, Me ipni nje arsye te vetme.

    Me duhet te jem i moderuar, kosmopolit e per hater te berjes se shtetit te Kosoves (gjysmeatdheut tim qe me tjeterson ligjerisht) me duhet te duroj tere ato bajga e tu marr ere e te them se mbajne ere parfumi disenjatoresh.

    Pse me duhet te kem frike te them te verteteten, te them ato qe thash. Pse. Ti trajtoj ende si te priviligjuar, te vecante, hyjnor (per nga krimet) pas kaq shekujsh ushtrimi dhune. S'lejohet ti kritikosh ashtu sic s'lejohet te kerkosh bashkimin kombetar. Ata jane "the untouchables" (te paprekshmit). Jane keta serbet, populli hyjnor. Jemi ne keta qe jemi. Viktima te inferioritetit. Edhe pse sezoni (shekullor) serb i gjuetise ndaj shqiptareve ka perfunduar...

    Nderkohe qe kerkohet nga une qe as te mos e mendoj bashkimin kombetar, madje ta rrefuzoj...Pse te kem frike te trajtoj bashkimin kombetar. Per hater te Europes, per hater te te tjereve. Po kur me duhet ta trajtoj "Hatrin tim".

    Pse kosmopolitanizmi qenkeshka trend. Pse te qenit shqiptar duhet trajtuar si primitivizem, si dicka te shkuar kohe.

    Cili gjerman bene tifo per ekipin francez. Cili voton e kerkon ne eurovizion fitoren e tjetrit, ose lufton per filmin e tjetrit ne festivalet internacionale ne Europen e bashkuar...Pothuajse cdo film qe prodhohet ne Amerike, 50 vite pas ende trajton fatin tragjik te cifuteve nga nazistet...

    Ky eshte gjysmeatdheu im e keshtu funksionon. Marria ka kohe qe ka metastazuar nder ne. Deri sa te gjindet vaksina kunder marrise kolektive (inferiore institucionale) ne do te vazhdojme te perballemi me te tilla gjera.

    Ndodhe kjo ne vendin e quajtur Kosove, vendin ku asgje s'funksionon, as CD-ja e himnit. Ne te vertete himni sherben per te te nervozuar e te liruar nga kapslleku...ndersa flamuri i saj, ngjet ne program kompjuterik per fillestar per ndertim llogosh e lejuar per perdorim nga femijet nen 10 vjec.

    Asnje gazete Prishtinase (se them dot Kosovare) nuk do e botoje kete shkrim timin. Se te gjitha jane te varura. Ashtu sic eshte Kosova e varur. Te pavarur jane vetem te huajt qe sundojne ende por tani me te akredituar zyrtarisht. Ata bejne ligjet, ndersa ne jemi figurante... Po refuzove, terbon klasen inferiore politike shqiptare (te quajtur kosovare) e mbikqyresit e saj.

    Dhe nese prisni nga une te respektoj, nderoj e zbatoj urdherat qe te trajtoj serbin si te privilegjuar e me taksat e mia t'i rregulloj shtepine qe (do) ua shes shqiptareve pas perfundimit te ndertimit, e keni gabim. Serbi mbetet armik imi. Tani dhe ne te ardhmen. Kete ma ka deftuar e shkuara, e sotmja, historia, gojdhenat, mitet, legjendat, perrallat, folklori, rapsodet, plaget, viktimat, invalidet e luftes, te zhdukurit, vdekjet... Kete do t'ia deftoj s'ime bije...

    Kjo eshte e verteta, e deshen aktoret e roleve kryesore apo jo. Askush s'mund te me detyroj ta dua Serbine e serbet. Askush. Dhe askush s'ka te drejte te ma kerkoj nje nder te tille. Askush. As Perendia (qe lejoi te tilla tragjedi ndaj popullit tim).

    Multietniciteti s'do funksionoj kurre. Eshte kunder vullnetit tone qe e mbajme te fshehur brenda vetes me dhune (e detyrim te imponuar). Fundja, multietniciteti (vellazerim-bashkimi) nuk funksionoi as nen diktatin komunist ish Jugoslav. Gjeneroi me luftra. E gjitha qe do funksionoj eshte shteti mono-etnik. Kosova mbetet gjysme atdheu im, gjuha shqipe eshte gjuha ime, Shqiperia eshte atdheu im dhe nje dite do bashkohemi. Bashkimi kombetar eshte nje domosdo. Eshte denesa e brezave te tere, eshte denesa e atdheut.

  2. #102
    mall Maska e bili99
    Anėtarėsuar
    05-04-2007
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    1,804
    Rrofsh Edvin83 qe solle kete shkrimin e lezecem te Arben Kastratit, nje meditim normal dhe i zakonshem shqiptari.
    Kush e di ne eshte ky Arbeni ,aktor i teatrit Kosoves!?


    S'ka edhe aq rendesi, ka rendesi se ne jemi shqiptare kudo qe jemi,te jap nje gjykim llogjik per ata qe nuk e perdorin logjiken" Teritori nuk percakton kombesine" apo nje tjeter molla eshte molle edhe ne Kosove,edhe ne Shqiperi edhe ketu ne Amerike...

    me nderime per ardhmerine tone te bashkuar ,

    bili99
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga bili99 : 14-12-2009 mė 15:55
    I Ilirides jam Iliri,
    dhe i lire dua me mbet.
    Per cfardo xhevahiri,
    Shqiperine se jap per jete

  3. #103
    i/e regjistruar Maska e Llapi
    Anėtarėsuar
    08-08-2002
    Postime
    10,979

    Pėr: 28 nentori nuk perben feste shteterore ne Kosove

    Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

Faqja 6 prej 6 FillimFillim ... 456

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •