Close
Faqja 6 prej 6 FillimFillim ... 456
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 111 prej 111
  1. #101
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,631

    Për: Historia fillon në "Bellaçao" ...!

    Rrethë ores 15-të Lori ndalo taksin para klinikes së Tubingenit. Me letren në dorë u drejtua tek informacioni i pritjes edhe se nuk e njihte gjermanishten Lori zotronte mirë anglishten, ajo drejtohet tek ashensori, nalet në katin e 3të.

    Në korridorin e gjatë ajo hecë me hapa të shpejtë, sikur kishte frikë se do i ikte mami...dhe ndalet tek salla 5, mbi portë vertetë ishte i shenuar emri i saj M.Zana !

    Dhomen në të cilën shtrihej Zana e kishte pushtua një qetësi e madhe, vetëm se zhurma e aparatures që i rrinte mbi krye dëgjohej, zonja me sytë e mbyllur e shtrirë në shtrat rrinte gatitu e urtë sikur se meditonte në ndonjë manastir.
    Mirëpo Lori, s'e kishte harruar premtimin, posa i afrohet te koka, e shikon mirë njëherë ftyren e saj dhe me një dorë prek ftyren e saj, i fletë në gjuhën frange;
    - "Mama, voala, zh'ë sui ta fij, zh'ë vy savuar, pur kûa ty m'a abandoné" " (nënë, unë jam bija jote e humbur, du ta dij një gjë; pse më kë larguar prej gjinit tân)?
    Asnjë pergjigjie, -i kishin thënë lorit se gjëndet ende në koma por athua e kishte kuptua Lori ?

    Gjaku fillonte t'i ziente në venat e lorit prej sa e sa dekadash pritje, me sa fuqi që kishte- Lori i dha një shuplakë !
    -Ky është për fillim premtimi dhe betimi qe lidha me vetveten-se do te te ta fus ni shpull ate dit qe te te shof ne ftyre ... je ne koma a sje s' intereson !
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  2. #102
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,631

    Për: Historia fillon në "Bellaçao" ...!

    Gati se tetë vite kishin kaluar e Lori ende s'kishte marrur asnjë lajmë  asnjë pregjigjije a  mesazh prej Komunes së Drenasit e as prej ndokujt tjetër rrethë kësaj dosjes. Mentorin e kishte ende në kontakte atje në Kanda, tek Riza në restorantin  Bellaçao në Paris kishte shkuar edhe hera tjera pasi ishte këthyër nga Kosova, e që tani kishte ndrruar edhe emrin e firmes, e kishte bërë  "Dolçe Vita" , kurse Ariun se kishte takuar kurrë më. 
    Provimet i kishte kaluar shkelqyshëm në formacionin e saj për aktrim dhe muzikë, luante shpeshëherë  notat e muzikës mbi piano  si soliste që e adhuronte së tepërmi  në disa shoqata  e koncerte të vogla që organizohëshin nëpërmjes   kishave të  Parisit dhe  aktronte  me knaqësi role të ndryshme  teatrale si dhe recitale.

    Derisa bëhëj gati të dilte me punë ditore kur  rrethë ores 10 të mëngjesit u dëgjua thirrja e interfonit, ishte postjeri që e lajronte për një letër  të porositur. Veri  pallton shpejtë krahëve  dhe doli. 
    Diçka duhet të këtë ndodhur më rëndesi pas festave të fundvitit, thoshte ajo veteme vete, prite ndonjë pages apo faktura  bankare të shpenzimeve të jetes së perditshëme ....Posa e mori letren e hapë dhe lexon se, ishte një ftesë urgjente nga Komesariati i policisë françeze. Mirëpo në letër sytë i shkuan tek një adres e pazakonshme; "me udhëzim jeni e thirrur, të jeni prezente në kliniken e Tubingenit Baden- Vutenberg  Gjermani" !
    Diçka s'ishte në rregull për mendimin e Lorit. Te mirrte trenin me nxitim apo avionin e të nisej në këtë drejtim pa asnjë informat tjetër, asaj si hynte n'krye  dhe vendosi të paraqitej në komesariatin e lagjes  andej nga i kishte ardhur letra.
    Zëvëndës komiseri,  dukej se ishte një agjent  i ri,  e  ftoj Lorin në sallen e pritjes dhe  hyri në zyren, ajo i shpalosi letrën që kishte marrur dhe i kërkon detaje agjentit se, ç'ishte kjo thirrje.
    - Zonjushë, ne  jemi në dijeni dhe bashkëpunim përmes kolegëve gjermanë  këtu në  Paris se, gjatë misionit të pëbashkët me forcat e kfor-it në Kosovë para 7 vitësh juve këni hapur  atje një dosje në lidhje me  kërkesen tuaj  në të drejtat e njohjes legjitime  të paternitetit sipas ligjeve nderkombëtare dhe se, tani më dihet se Kosova është shtet i pamvarun, nga atje, ne jemi të informuar mirë, se, juve keni lënë atje ara ca vitësh mostrat e DNA-së suaj bashkangjitur me adresen tuaj në Paris 
    Mirëpo rastësishtë apo fati e ka dashur kështu, ne kemi marrrur ëto të dhëna me rëndësi për juve, nënën tuaj që ju e keni kuar atje në Kosovë,  tani është identifikua në Gjermani, rastësishtë pas një aksidenti të komunikacionit, hetuesit kanë gjetur në çantën e të lënduarit analizat e DNA-së tuaj dhe të saj.
    Mbeti e habitun Lori, sytë i zgurgullonte para agjentit. 
    -Si është e mundur kjo, më duket e pabesueshme, është emri i saj dhe i imi aty në letrat e idintifikimit të analizave -çka thonë analizat ?
    -Pa dyshim, ju jeni bija e saj. Emri saj është Zana, është e martuar, kaqë, tjerat informime do ti gjëni ju vetë atje prej nënës suaj.
    Rajmondit, këtë herë asgjë si tregon; e kishte vendosur se kjo ishte një qështje personale  e saja, mënjëherë rezervoj bileten e trenit për Shtutgart. E kishte vendosur që të nisej mënjëherë pa humbur kohën prej sa vitësh që ajo priste këtë ditë  më në fund i erdhi një buzqeshje Lorit.

    Rrethë ores 15-të Lori ndalo taksin para klinikes së Tubingenit. Me letren në dorë u drejtua tek informacioni i pritjes edhe se nuk e njihte gjermanishten Lori zotronte mirë anglishten, ajo drejtohet tek ashensori, nalet në katin e 3të.

    Në korridorin e gjatë ajo hecë me hapa të shpejtë, sikur kishte frikë se do i ikte mami...dhe ndalet tek salla 5, mbi portë vertetë ishte i shenuar emri i saj M.Zana !

    Dhomen në të cilën shtrihej Zana e kishte pushtua një qetësi e madhe, vetëm se zhurma e aparatures që i rrinte mbi krye dëgjohej, zonja me sytë e mbyllur e shtrirë në shtrat rrinte gatitu e urtë sikur se meditonte në ndonjë manastir.


    Mirëpo Lori, s'e kishte harruar premtimin, posa i afrohet te koka, e shikon mirë njëherë ftyren e saj dhe me një dorë prek ftyren e saj, i fletë në gjuhën frange;
    - "Mama, voala, zh'ë sui ta fij, zh'ë vy savuar, pur kûa ty m'a abandoné" " (nënë, unë jam bija jote e humbur, du ta dij një gjë; pse më kë larguar prej gjinit tân)?
    Asnjë pergjigjie, -i kishin thënë lorit se gjëndet ende në koma por athua e kishte kuptua Lori ?

    Gjaku fillonte t'i ziente në venat e Lorit prej sa e sa dekadash pritje, me sa fuqi që kishte- i dha një shuplakë !
    -Ky është për fillim premtimi dhe betimi qe lidha me vetveten-se do te te ta fus ni shpull atë dit që te te shof në ftyrë ... je ne koma a sje ky është s'më intereson !
    Mirëpo asnjë reagim nuk erdhi nga Zana,

    E pa Lori se bëri gabim me këtë gjestë brutal, mbeti e ngushtuar, nuk dinte se si të nxirrej prej kësaj situates dhe vendosi të dali prej dhomes e të shfryhej, të pinte një kafe, vijoj të hecte në korridor kur pa që vinin drejtë saj katër veta, një burrë i moshuar dhe tre djem të rinjë, e kthyen kokën kah kjo femër e panjohur e cila dilte prej dhomes së Zanës, por s’thanë asnjë fjalë, hapen deren dhe u futen brenda.

    Dritoni iu afrua Zanës te kryet e saj si ditë më parë dhe fillon ti fliste më zë të ultë i thotë.
    -Erdha sot me tre djemët Zanë, gjetëm kohën e lirë që të vijmi për vizitë së bashku-tuj ia marrur doren e majtë, dëgjoj frymarrjen e saj, kur papritmas ajo-i hapi sytë dhe përshpëriti disa fjalë të pakuptueshme mirë.
    -Driton, çuna, kush ishte këtu në klasë, m’û duk se dëgjova zërin e mësueses së frengjishtës…. !
    Tre djemtë dhe Dritoni mbeten të shtangun në vendë tuj e shikua njëri tjetrin, mbetën të habitun, Zana ishte zgjuar prej komes.
    -Cilën mësuese Zanë-ç’je ka flet ?
    -Po ishte këtu pakë para se ju të hyni në dhomë mësusja ime, më ra shuplakë sepse nuk i kisha bërë mirë detyrat, s’më kujtohet në cilin vitë por e di se isha në shkollen e mesme-e pata thënë një fjalë të rëndë në shqipe, pa e ditur se nxirrte kuptim të keqë edhe në frengjishte dhe për këtë fjalë të ndytë mësusja më ra shuplakë !

    Dritoni dhe djemët e panë se në faqen majtë të Zanës dukeshin kjartë ende gishtat e dorës, u bindet të gjithë tani se vertetë dikush e ka rrafur Zanën.
    -Kush tjetër perveçëse asaj vajzës që e hasem në korridor-foli njëri prej djemve-është e çmendur ndoshta ose ka gabuar dhomen ?
    -Ta shikojmi-thotë Dritoni dhe niset për të dalur në korridor mirëpo sapo e hap derën Lori futët brenda.

    Për disa sekonda mbretnoj në dhomë një qetësi e jashtëzakonshme, u grit Zana prej shtratit, Dritoni gati se mbeti pa frymë me gojen hapur, tre djemt s’dinin ç’të thonin !

    Figura e Lorit iu dukë Dritonit sikur se të kthehej tridhjetë vite mbrapa, ngjajëshmëria e saj me Zanen nuk lente pik dyshimit tek ai !

    -Kush jeni ju zonjush- më në fund gjeti fuqin që ta pyesi Dritoni!
    -Se kuptoj gjermanishten as shipen, -frengjishte ose anglishte nëse dini ndonjëri prej jush, ka ndonjëri ?
    -Qe, Lirimi din anglishtën-pergjigjet Dritoni.

    Lori dhe Lirimi vijuan të zhvillojnë diskutimin në anglishte pasi u prezentuan me njeri tjetrin, Lori nisi dhe po i tregon të gjitha detajet se si kishte ardhur prej Parisit këtu në këtë klinik pasi që ajo ishte e njoftuar për këtë aksident permes konzulates gjermane atje në Francë dhe i fletë edhe arsyen përse kishte ardhur deri këtu, ajo tregon fil-e per pé- krejtë në detaje dhe me data se prej vitësh ajo ishte në kërkim të nënës së saj biologjike, tregon se si kishte ndermarrë para disa vitësh hapat e parë në Drenas dhe se si kishte ardhur tek libri i amzës, ajo iu tregon se si ka hasur në pengesa deri tek kjo njohje e vonuar prej vllaut të Zanës, të gjithë e dëgjonin me kujdes të habitun vetëm se Zana kishte ulur kokën e mbuluar me një dorë e luhatej - e zhytur në mendime.

    -Prit, - i thotë Lirimi, Lorit, - t ‘jua spjegoj në disa pika që ta kuptojnë edhe këta.
    -Lirim, me sa kuptova edhe unë-kjo zonjusha pretendon se është bija e Zanës ?
    -Po babi-por me siguri se kjo vajëza e ka humbur rrugën, është e tréntë ose e ka gabuar personin…

    Mirëpo kur e shikuan Zanën në heshtje iu afruan të gjithë rreth saj- dhe filloj Dritoni ta pyesi.
    -Zanë, shpirtë, trego se çfarë ka ndodhur- a është e vertetë kjo apo është ndonjë gabim prej kësaj vajzës?

    -Driton, -sâ këtu gabimi kësaj vajzës që ka ardhur të kërkoje njohjen nga prinderit e saj natyrel por a fati i yni, se kjo paska kën një provë e dashnis sonë prej atij të Perjetshmit atje naltë !

    -Si moj Zanë, edhe ti e pranon këtë ?- e di ti se kjo paska ardhur me ndez konflikte në familje prej Francës dhe ti pajtohesh me këto kërkesat e saja ?

    -Driton, shife mirë në sy këtë vajzë-është bija jote-kurrë s’kam pasur mundësi që të flasë për këtë aksident që na ka ndodhur ne të dyve që ditën kur u njohëm.

    -Folë të lutëm Zana, -çka ndodhur, te ka dhunuar dikush apo çka-në anën tjetër ti më thua se kjo është vajza jote- e- ti a je në veti a jo ?! -i mllefosur Dritoni iu afrua te shtrati Zanës dhe -vijonte ;
    -Oj Zana ! Je tranua edhe ti apo ç’ke kërshtu ; A u martuam ne të dy pasi unë u kthva nga sherbimi ushtarakë apo mos ndoshta të është shlyer memorja këto ditë çendrimi në koma prej medikamenteve  ?

    Mirepo Zana ia ktheu edhe ajo tuj e ngritur zërin edhe më lartë se Dritoni.
    -Po, o Driton, mirëpo ti paske harrua krejtë se, kur ke ardhur për pushim vjetor nga ushtria ato ditë ne u njoftuam te Konvikti i studentve n’Prishtinë, pastaj më percolle deri në Drenas dhe aty buzë lumit u nalem nër huje të shelgjes u perqafuam, -të nesërmen -s’ka Driton, prit s’ka prit s’ka, sikur të kishte lëshua toka, si paske harrua ?
    -Po, -më kujtohet-por ishte lidhje e shkurtër-menjehere të nesermen unë isha i thirrun për komandë në ushtri, më kanë dergua në front nëntë muaj, atëherë ishte situata e acarraur me Italinë, pershpertitej brenda mes ushtarve se do kallej lufta ; Italia kerkonte zonen A e B atje në Istri, unë isha vetem se një legjioner, duhej ti’u permbaja urdherave ushtarake, kisha dhënë betimin se do vdisnja per vendin tim!

    -Po, edhe unë knej mbeta shtatzënë, edhe unë kisha luftë vetun nëntë muaj kundër të gjithëve !
    Ndryshuar për herë të fundit nga Kreksi : 07-02-2018 më 09:46
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  3. #103
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,631

    Për: Historia fillon në "Bellaçao" ...!

    -Po, edhe unë knej mbeta shtatzënë, edhe unë kisha luftë vetun nëntë muaj kundër të gjithëve !
    - Zana, po de me thënë se...mbete shtatëzënë, vertete ?
    -Po pra, çka kujtove ti se ishte lojë ajo lidhja jonë aty nër hijen e shelgjes ?
    -Tragjike ! -si ta dija unë ?-mos më fajëso të lutem !
    -Askush s’a tuj e fajsua asnjërin, ta zëmi se po e fajsojmi epoken në të cilën në jetonim-jetonim në një planet tjetër pra, faji mbetet jetim, vetem se shpirti im deh I perjetshmi madhnija që është naltë edi se sa kam vuajtur unë, vetem se ai mundet te me gjykoje !

    Lori dhe të tre djem’t iu afruan Zanës e shkrehur në vajë që pershkonin dy faqet. Dritoni mundohej t’ia fshinte lotët herë asaj e herë Lorit.

    -Të dalim tash prej këtu, të kthehemi në shtëpi dhe ta festojmi këtë bashkim familjarë-iu tha Dritoni djemve, kjo është motra juaj pjesë e trupit tonë që na e dergoj perenija në momentet e duhura dhe vetem se ai e di se sa i ka munguar ky bashkim familjar Lorit dhe Zanës !

    Para se ta lëshonin kliniken e Tubingenit Lori e gëzuar si asnjëherë më parë, dy krahët e hapur si shqiponja e lirë në ajër e trupi i pushonte në mes katër burrave derisa Zana fillonte të shkrepte nga ajfo-ni klishe të njëpasnishme…

    -Do ta lajmroj Mentorin, se, e kam gjetur mamin -i thotë Lori Lirimit.
    -Kush është ai Mentori, shqiptarë është-ku e ke takuar ?
    -Po, jeton në Kanada, jemi takuar para ca vitësh kur bëja kërkime për të gjetur mamin...është shumë çun i mirë-me 21 mars të dytë kemi ditlindjen.
    -Si ashtu, keni le të njajten ditë, ku ka lind Mentori ?
    -Aty ku kam le edhe unë, në Drenas…-iu pergjigjë Lori.
    -Sa çudi, dy lindje brenda një nate në një vendë kaqë të vogël ... !-tha Lirimi kurse Zana u bë sikur s’e dëgjoj fare biseden e tyre, u futen të gjithë në vetur me të shpejtë duke lënë Tubingenin.


    ====================funde===========

    shkruajti per forumin shqiptare; kreksi

    ==================================

    Spjegime shtesë;

    Falemenderit të gjithë lexuesve të forumit shqiptare si dhe vizitorve të tjerë e atyre që më kanë shkruar personalishtë dhe janë interesua për këtë rrefim autentik i ditëve tona,
    një vemendje të veçantë për fatin e gruas kosovare të epokave të errta, si rasti i mamit të Lorit, ka patur edhe rasta te shumta, femra shqiptare me shekuj ka kene viktim, lutemi se ma kurre te mos perseriten ato tradita te errta qe lanë pasoja
    me plagë shpirtnore tek njerëzit e pafajshëm !

    lexim të këndshëm !

    Mendoj se mund te flasim lirishtë tash rreth kesaj teme por jo vetem ketij rasti por edhe per raste tjera dhe shpresoj se eshte ne te mire te njerezimit qe ne vete ta pranojmi fajin e jo t'ia hedhim gjithemone dikujt tjeter, gjoja se "pushtuesi i ka fajet e jo ne" ...

    shendet !
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  4. #104
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,631

    Për: E mira nuk ka fund, por as e keqja...!

    Citim Postuar më parë nga salihaj Lexo Postimin
    Dy faqe i lexova me vëmendje. Diç përafërsisht e tillë me ka rastisë që thonë një fjalë popullorçe “ka krisur ke këmbët e mia”. Kemi provoja të hidhura që na i ka imponuar pushteti i paskrupullt, mentaliteti prapanik që shpesh e përmendët Kanunin (po kush e njeh ligjin e kanunin, kur shumëkush nuk e njeh vetën e vet), rrethanat egoiste dhe me plotë urrejtje përsëri në strukturën e popullatës së pa emancipuar, xhelozia, shumë e shumë faktor tjerë. Plotë dy vite jam duke u përpëlitur të shkruaj një ngjarje të tillë tragjike, ku pjesë e kësaj ngjarje jam edhe vet.

    Por jam sakat si prozator (romancier), poet qe hiq, por nuk kam as sens të artit frazeologjik që të shkruaj siç thotë populli me rrotulla dhe emra tjerë. Sikur ti përdorja emrat e imagjinuar me siguri për lexuesin kishin me qenë shumë interesant dhe kishin me dhënë vlerësimet e tyre shumë frytëdhënse, të mira dhe me plotë kriticizëm, por për mua me duket si një shtazë natyrale të fus në kafaz dhe të artificializoi.

    Shumë forumist shkruan fjali të padurimita për të përjetuar përfundimin e kësaj episode tragjike edhe unë doja të citoi fjalën e urtë popullore: “kur e mbytë qenin gjuaje në përrua!” Po ja fjalët e fundit rreth sugjerimit se a duhet shkruar emrat e vërtetë apo të imagjinuar, më bënë që të tërhiqem nga fjalia popullore e cekur më parë. Shpesh me ka shkua mendja të citoi edhe fjalë e popullit “çfarë humbë mos u gjete!”
    Qysh se në shkrimet e Juaja për “sofrën e Drenicës” e kam vërejte se sipas meje jeni shumë real dhe i pa shibla siç thotë populli ynë. Por çfarë të bëjmë, kur unë jam një person që gjithmonë kam kërkuar mekanizëm që ka forcë dhe metodë për të kthye këtë popull në binare të drejta dhe duke flakur njëherë e përgjithmonë veset e prapambetura: lëvdatat, kryeneçësinë, kokëforcinë, përvetësimin e veprave të huaja ose stolisjen me vepra të veprimtarëve të vërtetë, imitimin e njerëzve që çdo gjë kanë dhënë për vatan e vet as kund nuk janë, kërcënimet e në fund edhe vrasjet.
    Kisha me preferua që çdo forumisti që shkruan në gjuhën shqipe të instaloi programin për korrekturën e gjuhës shqipe, i cili program me ka ndihmuar shumë, se edhe për nga gjuha kam qenë shumë sakat. Unë jo që e lexova, por edhe sikur të shkosh deri në fund të kësaj episode të dhimbshme, për mua nuk kishte pasur farë rëndësie përfundim të kësaj episode, pasi që po e imagjinoi përfundimin duke u bazuar në përjetimet e mia që i kam përjetuar që 65 vite.

    Ky rrëfim është një ndër shkëndijat e tragjedive që kemi përjetuar si ato të shkruara edhe më shumë të pa shkruara. Nj lloj tragjedie të tipit të tillë e ke edhe në librin e Dr. Muhamet Shatrit për Ibrahim Graincën. Ju përshëndes

    Pershendetje i nderuari salihaj, ke plotë te drejtë, aty sidomos kur thua per emrat e imagjinuar, eshte pastaj ne fillim veshtir qe ti ndrrosh emrat e tyre por une te ksiha kshillue qe te fillosh ngjarjen ashtu si e ndjen ti me emra te vertete dhe ne fund, kur te perfundosh rrefimin beri nje ndryshim emrave me progam te paisur ne Word keshtuqe ngjarja nuk hup fare vleren...;

    Pasatj edhe aty qe e ceke se ka gabime gramatikore ne kete rrefim, çka eshte e saket dhe nese ke vrejtur me mirë na bjen neve prej drenices me shkrue qysh flasim se sa ne letrare sepse kam dilema edhe une per arsye te thjeshtë une shkruaj si ne hipnoz dhe shumë shpejtë, si vetima....! ... keshtuqe gabimet nuk me interesojne forte se mendfoj qe do i permirsoj me vonë...dhe po ia nisa te mirrem edhe me permirsime drejtshkrimore kurrë nuk kryhet...
    Dy klaset e para ne shkoll ia kam fillue me gjuhen e vjeter pa letrare dhe me ka hy n'tru a teepr veshtir me shly gjuhen e feminisë...eshte diçka tjeter per ata qe jane rrite e shkollua ne shipni...qysh prej vogjlis e flasin te njajten gjuh..kurse te ne sa e sa here a ndryshua mirepo ata qe s'ajne provua me keto ndryshime edhe s'na kuptojne hallin tone...
    Pastaj problemi tjeter eshte se ngjarja zhvillohet ne nje vend ku edhe une e njohe mire kete dialekt dhe po ia nisa e te shkruaj ne gjuhen letrare i humbet kuptimi i i ngjarjes e dialogjeve me se tepermi...

    Pra vendosa ta shkruaj me gabime keshtu live, ndryshe do ishte po te doja qe ta botoja kete rrefim ne liber mirepo se kam kete mendje me perfitue kurrgja prej ketyne ngjarjeve tona tragjike...
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  5. #105
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,631

    Për: Historia fillon në "Bellaçao" ...!

    Citim Postuar më parë nga maratonomak Lexo Postimin
    Kam qendru deri ne ora 4 te mengjesit duke e lezuar kete histori dhe kur arita deri ketu , nuk e gjeta perfundimin.
    kjo eshte sikur te shkosh ne pus dhe te mos pish dot uje .

    I nderuar mik KREKSI
    presim perfundimin e kesaj historie me padurim .
    nje pyetje
    kjo eshte nje histori e vertete apo nje roman imagjinar ?
    maratonomak, na falni per vonesen por; me ne fund Lorit i'a gjetem nënën, ..e tash do ia gjejmi edhe kesaj vajzes qe paska ardh prej Suedisë në Pejë a tuj kerkue nanen e vete;

    JU LUTEMI TI NDIHMOJMI EDHE KESAJ A GJEST HUMAN !
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  6. #106
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,631

    Për: Historia fillon në "Bellaçao" ...!

    Citim Postuar më parë nga Pa_doreza2 Lexo Postimin
    Kreksi bukur interesante ke filluar m' e zegjatur sikur keto serejalet latino-amerikane perfundoje ma o kreksi se te zbulova me emre dhe mbiemer po gutu kalo mir
    Faleminderit Pa_doreza2,
    gati se tana grat dijn te qesin pite mirepo kur vjen te pjekja e pites shpeshehere del e lagët... po mundohemi t'ja lejmi fajin furrres....
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  7. #107
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,631

    Për: Historia fillon në "Bellaçao" ...!

    Citim Postuar më parë nga Kreksi Lexo Postimin
    I B;
    Histori e dhimbeshme ,do te doja te ndihmoj ne kete ngjarje un jam prej vushtrrie,do te duhej te dihej koha ,stina e vitit dhe si ndodhi qe Francesi e ka dite se gjendet atje prane lumit vajza,kush i ka treguar mdonje burim informacioni prej francezit kontaktet me njerezit ketu ne ate kohe dhe nje foto e vajzes tani si duket ndoshta do ti biem ne gjurme per prinderit e saj.
    Dhjetor 02 në orën 6:47.MD · Fshije
    =======================================

    G U:
    kreksi je i vecante, e lexova me sy kritik. Ju faleminderit.
    nëntor 27 në orën 1:57.PD
    ===============================================
    L Q/
    Urime kreksi..Do e lexoj perseri me me vemendje...
    nëntor 27 në orën 12:14.MD

    ================================================== ======

    V Q:
    Nje ngjarje shume interesante.
    Reale !
    Sa e dhembshme dhe tragjike.
    Po ti kushtohet me teper kohe e te punohet me tej,me nje dore te vertete shkrimtari,mendoj se del nje novele e plote dhe teper mbreselenese ...Gjithsesi eshte nje rrefenje e vertete nga jeta dhe si e tille ka mjaft vlera !
    nëntor 30 në orën 10:39.PD
    ================================================== =======
    Ilir Berisha:
    Histori e dhimbeshme ,do te doja te ndihmoj ne kete ngjarje un jam prej vushtrrie,do te duhej te dihej koha ,stina e vitit dhe si ndodhi qe Francesi e ka dite se gjendet atje prane lumit vajza,kush i ka treguar mdonje burim informacioni prej francezit kontaktet me njerezit ketu ne ate kohe dhe nje foto e vajzes tani si duket ndoshta do ti biem ne gjurme per prinderit e saj.
    Dhjetor 02 në orën 6:47.MD
    ================================================== =====

    F K:
    Edhe pse nuk ju njof kreksi, e lexova historikun e jetes, me la pershtypje shume edhe pse heren e pare kurr ka ardhe ne Vushtrri ne Kosove une jam njoftuar me te per te paren here dhe kam jep maksimumin per ti njoftur prinderit e saj. Komplimente.
    Hën ora 10:02.PD

    ================================================== ====
    V Q:
    Bukur kreksi, duket qe ke bere nderhyrje te nevojeshme e qe jane pozitive. Persa i perket titullit,do te rekomandoja ta shkruaje ne italisht " Bella Ciao", mendoj se keshtu eshte me interesante dhe e kuptueshme,per nje rreth me te gjere. Tani,s'mbetet gje tjeter veç ta shohim te botuar,si novele ....
    Urime !
    Sot ora 1:08.MD.

    ================================================== ========
    Kreksi:
    Sa i perkete botimit, kam ndermend njehere te botoj ne internet falas edhe pse me merre kohë ky rrefim, po ia kushtoj An Lorit dhe mamit te saj te shume vuajtur, te dyja viktima te traditave tona te tmerrshme e qorre...sa qe edhe fikcioni do tmerrohej nga kjo ngjarje tronditese... por reale !

    Falemenderit edhe njehere per ndihmen qe me japni.
    11 orë më parë

    ================================================== ====
    kreksi:
    Falemenderit Vasil,
    më duhet nderhyrje e miqeve pse jo, jemi ne epoken e re...shumë me vend e ke, ne fund do e zgjedhi kete titull qe me rekomandoni por per momentin per shkake se ne internet do kete teper kerkime dhe i kam ikur ketij "bumi" se ne te vertete restoranti mbante emrin "çao bella" por i kam ikur edhe ketu reales sepse "ç" te madh nuk e kam ne tastiere dhe njehere me shkaton mundim ta gjeje...dhe u mora me çpikje...si kjo "bellaçao"..lol !
    Sot ora 8:46.MD.
    ================================================== ====
    A V:
    O kreksi une jam nji mik i vjeter i Ixxxx dhe nese don me te vertet ti ndihmoni kesaj vajze keni emisionin ne TV KLAN njerez te humbur dhe mendoj se ata do ju ndihmojne tung.
    nëntor 26 në orën 6:00.MD
    ================================================== ===

    kreksi:
    Ke shumë te drejte i nderuar por ngjarja eshte kryer gati se ne heshtje para 3 vitesh, une po e nxjerri vetem thelbin e ngjarjes. Ështe interesante se edhe une e kam leshuar kosoven ne te njejten kohe me An Lorin dhe per çudi vetem 3 kilometra na ndajne mes nesh...
    Pra, me ka mbetur e vetmja rrugë qe te shkruaj sado pakë kete ndodhi per te mos mbetet totalishte ne injorancen tone, se na perket te gjithve...

    nëntor 29 në orën 8:49.MD
    ================================================== =========
    I N:
    I dashur miku im i vjetër,
    falemnderit për artikullin!
    nëntor 21 në orën 6:41.MD
    =====================================
    kreksi;
    Ke te drejt, por, kjo ngjarje ishte delikate, ka njerz qe edhe nuk deshirojn te dalin ne ekrane...pastaj edhe ka kaluar kjo faza e kerkimeve, fundin e ngjarjes njehere nuk po ua tregoj...te me falni, se shpejti do e perfundoj...mbrenda 10 diteve...falemnderit per propozimin tuaj. kalofshi mirë.
    nëntor 26 në orën 7:02.MD
    ================================================
    kreksi;
    Ke shumë te drejte i nderuar por ngjarja eshte kryer gati se ne heshtje para 3 vitesh, une po e nxjerri vetem thelbin e ngjarjes. Ështe interesante se edhe une e kam leshuar kosoven ne te njejten kohe me An Lorin dhe per çudi vetem 3 kilometra na ndajne mes nesh...
    Pra, me ka mbetur e vetmja rrugë qe te shkruaj sado pakë kete ndodhi per te mos mbetet totalishte ne injorancen tone, se na perket te gjithve...

    nëntor 29 në orën 8:49.MD
    ================================================== =====
    SKIFTERI&12.05:

    -shum interesante dona tregosh perfundimin.
    ================================================== =====
    honest:

    - O Kreksi
    Vazhdo Mor Vlla Se Na Shkatrrove
    ================================================== ========
    bindi:

    - Pershendetje kreksi, histori e dhimbshme!...Po presim si do perfundoj!?...
    ================================================== ========================
    honest:

    -Gjatjeta Kreksi
    Përfundo Vllau Jem Se Marova Shum Ndodhi Interesante
    Porkam Qef Ta Di Përfundimin
    Shpresoj Se Do Mbaron Pozitivisht
    ===============================================
    honest;

    - Tung Kreksi
    Na E Ke Lan Omel
    Osht Ni Fjal Popullore Nga Tokat E Mia
    ===============================================
    Troyan:

    - Vazhdo o Kreksi vazhdo...
    ================================================== =
    Troyan:

    - Brravo Kreksi, histori shume e bukur Mezi e pres fundin..
    ================================================== ==============
    honest;

    - valla bre Kreksi t´lumt
    veq met naj qite...
    kqyr n´t munjsh n fund t javës n´qoft se spunon pëfundo vllau jem se mushknit e bardha t zeza maj bane
    hahahah
    tung mos keqkupto
    ================================================== ==============
    Adaes;

    - Kreksi perfundoje, se na le ne ankth ...

    ================================================== =================
    01-12-2009, 19:11
    Enkeleu;

    Kreksi të përshëndes miqësisht,

    Edhe une me shum kurreshtje e kam përcjellë këtë histori që nga dita e parë dhe po pres me padurim epilogun ....Shpresoj që ti besh detyrat më shpejt
    ================================================== ====================
    honest:

    - shum mir ësht Kreksi
    veq përfundo ma shpejt
    t lodhum edhe na duke kërku ta mbarosh sa më shpejt
    vetëm kuptona !
    tung kalo mir
    MA NE FUND LORI E GJETI MAMIN....U BASHKUAN E TERE FAMILJA ...

    LORI JO VETEM SE E GJETI MAMIN BIOLOGJIK POR AJO GJETI EDHE BABIN DHE TRE VLLAZEN !

    PERENDIA SHPESHEHERE VEPRON KESHTU QELLIMISHTE PER TI PROVU NJEREZIT SE SA KA PESHE ZEMRA E TYRE SI NE ATO PESHORET EGJIPTIANE....

    ZEMRA E LETE A E BARABART ME NI PENDEL...ose SA NI KILOGRAM DUKAT !
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  8. #108
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,631

    Për: Historia fillon në "Bellaçao" ...!

    Citim Postuar më parë nga Kreksi Lexo Postimin
    MA NE FUND LORI E GJETI MAMIN....U BASHKUAN E TERE FAMILJA ...

    LORI JO VETEM SE E GJETI MAMIN BIOLOGJIK POR AJO GJETI EDHE BABIN E SAJ I CILI MARTOHET ME MAMIN E LORIT PASI AI E KISHTE KRYER SHERBIMIN USHTARAK DHE TRE VLLAZEN TE LINDUR PAS LORIT !
    MAMI I LORIT (Zana) NJOFTOHET ME BABAIN E LORIT (Dritoni) kur ky ishte ne pushim një javor gjate sherbimit ushtarak, pas kesaj lidhjes së shkurtër, kontaktet humbin, s'kan as telefon e as adresa, Dritoni kthehet në detyrë edhe për 9 muaj për të perfunduar sherbimin ushtarak në Istri, në kufi me Italiën, (një zonë në konflikt para 35 vitesh)... e kryen sherbimin ushtarak dhe kur kthehet në Kosovë mendja i shkon tek dashuria qe kishin para 9 muajve me Zanen të cilën e gjënë perseri te konvikti i studentve dhe vendosin te martohen, pa e ditur se e dashura Zana kishte mbetur shtatezanë, detyrohet ta fshefi beben, per te ruajtur moralin e familjes, sipas kanunit, ndalohet femija jashte martese, Zana si tregon Dritonit se kishte mbete shtatzanë, nga frika se ky ndoshta s'do i besonte se ai femije ishte legjitim i tyre, keshtu qe e strehon ne një qender te adoptimit dhe humbet gjurma e kesaj bebe (Lori) per më shumë se 27 vite, derisa rritet Lori e adoptuar në Francë, kjo vendos që ta kerkoje nenen e saj biologjike, pa i qua fare mendët se, do të gjëje edhe babain e tre vllëzër, një familje komplete !

    PERENDIA SHPESHEHERE VEPRON KESHTU QELLIMISHTE PER TI PROVUA NJEREZIT SE SA KA PESHE ZEMRA E TYRE SI NE ATO PESHORET EGJIPTIANE....

    ZEMRA E LETE A E BARABART ME NI PENDEL...ose SA NI KILOGRAM DUKAT !
    MA NE FUND LORI E GJETI MAMIN....U BASHKUAN E TERE FAMILJA ...

    LORI JO VETEM SE E GJETI MAMIN BIOLOGJIK POR AJO GJETI EDHE BABIN E SAJ I CILI MARTOHET ME MAMIN E LORIT PASI AI E KISHTE KRYER SHERBIMIN USHTARAK DHE TRE VLLAZEN TE LINDUR PAS LORIT !

    Ngjarja në pika të shkurta;

    MAMI I LORIT (Zana) NJOFTOHET ME BABAIN E LORIT (Dritoni) kur ky ishte ne pushim një javor gjate sherbimit ushtarak, pas kesaj lidhjes së shkurtër, kontaktet humbin, s'kan as telefon e as adresa, Dritoni kthehet në detyrë edhe për 9 muaj për të perfunduar sherbimin ushtarak në Istri, në kufi me Italiën, (një zonë në konflikt para 35 vitesh)... e kryen sherbimin ushtarak dhe kur kthehet në Kosovë mendja i shkon tek dashuria qe kishin para 9 muajve me Zanen të cilën e gjënë perseri te konvikti i studentve dhe vendosin te martohen, pa e ditur se e dashura Zana kishte mbetur shtatezanë, detyrohet ta fshefi beben, per te ruajtur moralin e familjes, sipas kanunit, ndalohet femija jashte martese, Zana si tregon Dritonit se kishte mbete shtatzanë, nga frika se ky ndoshta s'do i besonte se ai femije ishte legjitim i tyre, keshtu qe e strehon ne një qender te adoptimit dhe humbet gjurma e kesaj bebe (Lori) per më shumë se 27 vite, derisa rritet Lori e adoptuar në Francë, kjo vendos që ta kerkoje nenen e saj biologjike, pa i qua fare mendët se, do të gjëje edhe babain e tre vllëzër, një familje komplete !
    Bien këtu në këtë ngjarje dy viktima dy femra te pafajshme prej gabimeve e traditave tona banale qe nuk do iu ngjesim emer as etiketa ...!

    PERENDIA SHPESHEHERE VEPRON KESHTU QELLIMISHTE PER TI PROVUA NJEREZIT SE SA KA PESHE ZEMRA E TYRE SI NE ATO PESHORET EGJIPTIANE....

    ZEMRA E LETE A E BARABART ME NI PENDEL...ose SA NI KILOGRAM DUKAT !

    ===================================

    PRA, TI NDIHMOJMI EDHE KESAJ VAJZES NGA SUEDIJA QE TA GJEJE NENEN E SAJ NE PEJE, TE MOS MBESIM QORRA PARA PADREJTESIVE SE HYJNIJA PREJ S NALTI DO NA DENOJE TE GJITHEVE PER TE KQIJAT TONA QE I KEMI BERE MSHEFTAS ...!

    http://www.forumishqiptar.com/thread...ABn-biologjike !
    https://youtu.be/2vqiudgf73Q
    https://youtu.be/2vqiudgf73Qhttps://youtu.be/2vqiudgf73Q
    Ndryshuar për herë të fundit nga Kreksi : 08-02-2018 më 08:17
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  9. #109
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    30-03-2006
    Postime
    296

    Për: Historia fillon në "Bellaçao" ...!

    ti mo shoku ke firmen me te mire
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  10. Anetarët më poshtë kanë falenderuar aimilius për postimin:

    Kreksi (16-02-2018)

  11. #110
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,631

    Për: Historia fillon në "Bellaçao" ...!

    Citim Postuar më parë nga aimilius Lexo Postimin
    ti mo shoku ke firmen me te mire
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK
    Hahaha, s'te pyet sot askush ç'fare firme ke por sa para ke në xhep....!

    ....Po noj sen rreth temes; "Bellaçao..." ke degjuar ndojhere se ç'është kjo "bellaçao"... ?
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  12. #111
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,631

    Për: Historia fillon në "Bellaçao" ...!

    Citim Postuar më parë nga Kreksi Lexo Postimin
    MA NE FUND LORI E GJETI MAMIN....U BASHKUAN E TERE FAMILJA ...

    LORI JO VETEM SE E GJETI MAMIN BIOLOGJIK POR AJO GJETI EDHE BABIN E SAJ I CILI MARTOHET ME MAMIN E LORIT PASI AI E KISHTE KRYER SHERBIMIN USHTARAK DHE TRE VLLAZEN TE LINDUR PAS LORIT !

    Ngjarja në pika të shkurta;

    MAMI I LORIT (Zana) NJOFTOHET ME BABAIN E LORIT (Dritoni) kur ky ishte ne pushim një javor gjate sherbimit ushtarak, pas kesaj lidhjes së shkurtër, kontaktet humbin, s'kan as telefon e as adresa, Dritoni kthehet në detyrë edhe për 9 muaj për të perfunduar sherbimin ushtarak në Istri, në kufi me Italiën, (një zonë në konflikt para 35 vitesh)... e kryen sherbimin ushtarak dhe kur kthehet në Kosovë mendja i shkon tek dashuria qe kishin para 9 muajve me Zanen të cilën e gjënë perseri te konvikti i studentve dhe vendosin te martohen, pa e ditur se e dashura Zana kishte mbetur shtatezanë, detyrohet ta fshefi beben, per te ruajtur moralin e familjes, sipas kanunit, ndalohet femija jashte martese, Zana si tregon Dritonit se kishte mbete shtatzanë, nga frika se ky ndoshta s'do i besonte se ai femije ishte legjitim i tyre, keshtu qe e strehon ne një qender te adoptimit dhe humbet gjurma e kesaj bebe (Lori) per më shumë se 27 vite, derisa rritet Lori e adoptuar në Francë, kjo vendos që ta kerkoje nenen e saj biologjike, pa i qua fare mendët se, do të gjëje edhe babain e tre vllëzër, një familje komplete !
    Bien këtu në këtë ngjarje dy viktima dy femra te pafajshme prej gabimeve e traditave tona banale qe nuk do iu ngjesim emer as etiketa ...!

    PERENDIA SHPESHEHERE VEPRON KESHTU QELLIMISHTE PER TI PROVUA NJEREZIT SE SA KA PESHE ZEMRA E TYRE SI NE ATO PESHORET EGJIPTIANE....

    ZEMRA E LETE A E BARABART ME NI PENDEL...ose SA NI KILOGRAM DUKAT !

    ===================================

    PRA, TI NDIHMOJMI EDHE KESAJ VAJZES NGA SUEDIJA QE TA GJEJE NENEN E SAJ NE PEJE, TE MOS MBESIM QORRA PARA PADREJTESIVE SE HYJNIJA PREJ S NALTI DO NA DENOJE TE GJITHEVE PER TE KQIJAT TONA QE I KEMI BERE MSHEFTAS ...!

    http://www.forumishqiptar.com/thread...ABn-biologjike !
    https://youtu.be/2vqiudgf73Q
    https://youtu.be/2vqiudgf73Qhttps://youtu.be/2vqiudgf73Q
    Versioni fundit. ..
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

Faqja 6 prej 6 FillimFillim ... 456

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •