Close
Faqja 18 prej 20 FillimFillim ... 81617181920 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 341 deri 360 prej 396
  1. #341
    i/e regjistruar Maska e fegi II
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Postime
    622

    Për: Gjetjet arkeologjike në Kroaci

    Mbetjet e antikese se fundit të tipit rurale janë përcaktuar, në një masë të madhe, në një sipërfaqe prej rreth 12.000 m2, dhe përveç objekteve të ndryshme të lashta banimit janë të vendosura në vende të tjera brenda zonës kerkimit.


    Përcaktuar definitivisht mbi 600 gropa të ndryshme varrimi: kanale themelore objekt drejtkëndëshe, varre e shtyllave të objekteve të ndërtimit lart, punës dhe mbeturinave gropa dhe kanale, rreshtave të rregullta të varrimit për aksione ish gardh, zjarrit të shumta, puset dhe kanalet e kullimit.
    Ndër më të rëndësishmet janë në vend që ne të përfshijë mbetjet e vendbanimeve mesjetare që shtrihej mbi një sipërfaqe prej 15.000 m2.
    Ato datohen nga shek. IX deri në shekullin e 15-të.
    Është kompleksi më i eksploruar i kësaj periudhe në Kroaci.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura     

  2. #342
    i/e regjistruar Maska e fegi II
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Postime
    622

    Për: Gjetjet arkeologjike në Kroaci

    Përcaktuar më shumë se 800 gropë të ndryshme të madhe varrimi, shumë prej të cilave i përket varrime për shtyllat, ndërsa të tjerët janë të mesme në gropa të mëdha të funksioneve të ndryshme
    (banimi, puntori, mbeturinat, zjarrit, furrat e bukës, puse, kanalet e drenazhimit).
    Katër llojet e objekteve janë të specifikuara sipas paraqitjes dhe kombinimit të shtyllave dhe gropës së ndërlidhur.

    Gjetje një sasi të madhe të qeramikës, kryesisht tenxhere, e cila fragmente të shumta të zbukuruar me një motiv të valëzuar - krehër dhe të vetme, dekoratë që rrjedhin rrota apo vijave paralele të inçizuara.
    Përveç qeramikës se gjetur një sasi të madhe të eshtrave të kafshëve, nga të cilat një pjesë i takon kafshët zhdukur bos primigenius (tur) pas të cilit, sipas traditës, Turopoje ka marre emrin .
    Përveç kësaj, gjetjet një sasi më të madhe të objekteve metalike, thika hekuri dhe mjete, dy bronzi S-unaza, vathë te tipit volinjar hedhur një bronzi varëse pluhur në formën e këmbanave.

    Rezultatet e para të vendeve të studimit Šepkovčica po shfaqet në ekspozitë Ndiqni gjurmët tona, të mbajtur në Muzeun e Qytetit të Zagrebit në janar te vitit 2007.



    Lokacioni arkeologjik i Okujës ndodhet në zonat bujqësore të vendbanimeve Okuja dhe Mraclin.

    Hulumtimet arkeologjike ka konfirmuar se ky është një vend i banuar që nga Epoka e Bronzit, neper Latene, periudhës së lashtë antike të Mesjetës,gjë që rezultoi në gjetje të shumta të rëndësishme.
    Si një riinterpretim, ngjashëm me vendin Šepkovčica, gjejmë zbulimet e pesë puseve me ndërtime prej druri periudhes antike.

    Kishte një sasi më të madhe te qeramike, enëve dhe, në një masë më të vogël, objekte litike(litičkih).
    Ajo që është veçanërisht interesante dhe e rëndësishme është se një pjesë e varrimit të periudhës së antike dhe përmban janë shumë karakteristika La tene, dhe për këtë arsye është një periudhë shek. 1 pes dhe shekullit 1. AD, një kohë të trazirave të mëdha, pushtimit romak dhe fillimet e romanizimit.
    GrupI prej 13 varreve varrimi të vendosura brenda sistemit jarack drejtkëndëshe datojnë që në fillim të shekullit të 1 para Krishtit. Cr. në shekullin e 1 pase Krishtit.
    Varreza tjetër është një vend varrimi me gjithsej 14 varre.datimi nga shekulli i parë në shekullin e dytë.
    Përcaktuar janë mbetjet e një fshati të lashtë të tipit rural me varrime të ndryshme për shtyllat e objekteve të ndërtimit lart, punës dhe mbeturinave gropa dhe kanale, rreshtave të rregullt të varrimit për aksione i rrethojave të vjetra, zjarrit dhe puse.

    Shumë prej qeramikës, në një më të vogël mjete mase hekuri dhe disa objekte prej bronzi - pjesë e fibula, monedha, mozaik,, etj

    Është e rëndësishme dhe zbulimi mbetjet të një rruge të vjetër antike që është konsideruar pjesë e lashtë via publica Emona-Siscia.
    Ndër gjetjet më të këndshme në këtë vend janë mbetjet e një vendbanimi mesjetar datuar nga shekulli 10 deri në shekullin e 15-të.
    Është përcaktuar nga një numër i ndryshëm shpellave varrimit, shumë prej të cilave i takon varrime për shtyllat, ndërsa të tjerët janë të mesme në gropa të mëdha të funksioneve të ndryshme (banimi - pjesë të shtëpisë,dhe deponitë e mbeturinave, zjarrit, kanalet e kullimi).
    Jan gjetur një sasi të madhe të kuzhinës dhe sendeve qeramike (enë, kapak, gota, kana, etj.).
    Kështu, duke interpretuar gjetjet, kontekstualizimin e artefakteve të gjetura, dëshmitë materiale të historisë sonë te shumëfishohen.
    Të gjitha të gjeturat janë ende në fazën e përpunimit, si dhe përgatitja e raporteve dhe formave të tjera të prezantimit të rezultateve (botim në shtypin profesional dhe ekspozita).
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura      
    Ndryshuar për herë të fundit nga fegi II : 18-12-2017 më 14:59

  3. #343
    i/e regjistruar Maska e fegi II
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Postime
    622

    Për: Gjetjet arkeologjike në Kroaci

    10
    Necropoli i vonë antik në Zmajevic

    Përkundër një numri relativisht të vogël të hulumtim dhe rishikime në terren, një numër vendesh arkeologjike nga të gjitha periudhat u regjistruan në pjesën verilindore të Baranjës kroate.
    Nuk është për t'u habitur,, pasi ajo është një nga zonat më pjellore të Pannonia jugore, e cila është në të njëjtën kohë dhe në një drejtim shumë të rëndësishëm të komunikimit evropian që pasoi Danubin.

    Kjo veçanërisht vlene për shpatet lindore të kodres Bansko, e cila gradualisht zbrese drejt Danubit, mbi të cilat pjerrësia e pjerrët përfundon me një buzë të pjerrët, pothuajse vertikalisht të prerë
    e cila është shumë e madhe thellë prerje ose rritje.
    Mbi një nga këto gryka(shkurtime), në Várhegy në Zmajevac, në një numër të shtresave parahistorike, në fillim të shekullit te pare 1,u ngrit një kështjellë (castellum) ushtarake romake, e cila supozohet të jetë nën emrin e Ad Novas në burimet e lashta të shkruara.
    Kalaja ishte pjesë e sistemit të mbrojtjes përgjatë kufirit të pushtimeve të Augustit në fund të shekullit të 1 pes. Cr. dhe rënia e kryengritjes pannoniane-dalmatine në fillim të shekullit të parë pas Krishtit themeluar në Danub - ripa Pannonica.
    Rrethe fortesë u zhvillua gradualisht vendbanim civil, ndërsa në anën tjetër të kështjellës përreth kështjellës kishte disa ndërtesa.
    Njëri prej tyre, në Mocsolasu, për dhjetë vitet e fundit i është nënshtruar hulumtimit mbrojtës të kryer nga Muzeu i Slavonisë në Osijek.

    Të shumta te zbuluar gjatë hulumtimeve përsëri kanë tërhequr vëmendjen e ekspertëve në vendet arkeologjike në Zmajevac që janë të vendosura në fund të shekullit të 19-të, kur ata parara mbjelljes hardhise artefaktet që kanë ardhur në koleksionet prestigjioze të muzeut evropian, dhe deri më sot ka mbetur synonime për periudha të caktuara.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura    

  4. #344
    i/e regjistruar Maska e fegi II
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Postime
    622

    Për: Gjetjet arkeologjike në Kroaci

    faqe 12
    Nga shumë te kohes romake në rajonin e Baranja atë në buzë të rrafshin e Danubit ishin pjesë e sistemit të mbrojtjes - limesa, i përbërë nga kalatë dhe kullat e vëzhgimit te lidhur me rrugë.
    Njëri prej kalasë ishte vendosur në Zmajevacin e sotme , një kodër shquar Vrhegy, të cilat janë ende të njohura mbetjet e fort formë drejtkëndëshe në të cilit sipërfaqja mund të gjeni fragmente të shumta të qeramikës dhe materialeve të ndërtimit që dëshmojnë për jetën e një niveli të lartë të qytetërimit, edhe pse ishte një vendbanim large kufirit perandorisë së madhe.
    Duke marrë parasysh se fortesa ishte ngritur nga mbetjet e vendbanimeve të hershme parahistorike dhe se imazhi kaligrafik i faqes është më i thellë se 5 metra, kërkime ende nuk janë ndërmarrë.
    Megjithatë, gjatëLuftës së II. të në vendet fqinje, u kryen gërmime më të vogla të tentuara në të cilat u gjetën mbetjet e varreve, të ngjashme me ato jo large Kamences, ndërsa arkeologët hungareze ne Suzi gjetën varre parahistorike.





    faqe 14
    Nga tre shekujve të parë të sundimit romak ka pak të dhëna arkeologjike të grumbulluara dhe rreth një fortese ushtarake dhe vendbanimit civile që me siguri shpejti u zhvillua aty pranë.
    Depozitat më të hershme të parave i përkasin kohës së perandorit Klaudij, dmth. fundi i gjysmës së parë dhe mesit të shekullit të parë.

    Fortesa është përmendur në guidat itineraret e mëvonëshem, dhe rëndësia, si dhe i gjithë pjesa limesa Pannoniane, është fituar gjatë antikitetit të vonë, kur për shkak të presionit të shumë komuniteteve të banuara në lindje të Danubit për Perandorinë, ajo bëhet një kontroll jashtëzakonisht i rëndësishëm i bregdetit të Danubit të djathtë.
    Pastaj si ekipet ushtarake në të janë përmendur Auxilia Novensia Arsaciana dhe Equites Dalmatae Novas.
    Bazuar në vendndodhjen e tullave me shenja në vendin e kështjellës mund të pohohet se gjatë shekullit të 4 ka ndoshta një nga legjionet e trashëgimisë së Herculia VI .
    Megjithatë, rëndësia e fortesese në Wrhegyu gjatë shekullit të 4-t sot
    është dëshmia më e qartë e rezultateve të shumë viteve të hulumtimit mbi Mocsolasu, nekropoli më i madh i hulumtuar i kohes romak se vonëshem në pjesën kroate të limes.
    Me këtë rast ata janë të përfaqësuar vetëm pjesërisht, dhe arsyeja është në një numër të madh të gjetjeve të grumbulluara që janë ende në konservim dhe restaurim, kështu që gjetjet e hulumtimit të zgjedhura nga viti 1999 deri në 2005 u përgatitën për prezantimin, të cilat në një masë të madhe ofrojnë një pasqyrë në të gjitha tiparet që janë regjistruar gjatë hulumtimit.
    Po ashtu, rezultatet e paraqitura sugjerojnë se është e nevojshme të vazhdohet me hulumtimin jo vetëm të nekropolës në Mocsolsa, por edhe të pozicioneve të tjera rreth fortesës në Varhegy, me qëllim që të mblidhen njohuri edhe më të gjera të së kaluarës së pasur, e cila bazohej në frutet e tokese Baranja dhe rrjedhjet që ato janë solli ujin e Danubit nga të gjitha drejtimet e pellgut Karpate.
    Pamje Satelit (pozicionin Varhegy - Mocsolas)
    Satellite image (VArhegy - MocsolAs as site)
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura    

  5. #345
    i/e regjistruar Maska e fegi II
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Postime
    622

    Për: Gjetjet arkeologjike në Kroaci

    faqe 16

    Si zakonisht ndodh me zbulime të mëdha, kjo është ajo që ndodhi në Zmajevac me një rast të thjeshtë.
    Në janar të vitit 1998, gjatë punimeve në bodrumin e verës dhe për shkak të reshjeve të rënda, ka pasur një rënie të rrënojave në ullishten e Antal Molnar në Mocsomsu.
    Në hapje, ata u shfaqën janë mbetjet e tre varreve romake me skelete dhe varret të që vuri në dukje vendet me rëndësinë e jashtëzakonshme .
    Hulumtimi sistematik arkeologjik filloi në vjeshtën e vitit 1999 dhe vazhdoi deri në vitin 2008, kur shpresuam shkurtimisht dhe u ndalëm.
    Në gërmimet e deritanishme, u zbulua një sipërfaqe prej rreth 1700 m2, ku u gjetën 175 varre të rregulluara në më shumë ose më pak rreshta të rregullta të orientimit thelbësor verilindor-jugperëndimor.
    Se varret kishin disa shenja të jashtme, përveç pozicionit në radhët, dëshmohet gjithashtu një prerje shumë të shquar të varreve.
    Duke marrë parasysh paraqitjen e dokumentuar të varreve, në kerkim ne Mocsomsu, percaktohet është buza jugore e varrezave e cila është në shpatin e një lartësie të butë,
    ndërsa perëndimi është përcaktuar nga buza e surdusit që e ndan atë nga Wrhegy ngjitur, pjesa perëndimore e së cilës ka edhe varret ndërsa perëndimi është përcaktuar nga buza e surdusit që e ndan atë nga Wrhegy ngjitur, pjesa perëndimore e së cilës ka edhe varret.
    Qëllimi i hulumtimit të ardhshëm është të përcaktojë kufirin lindor të nekropolës në Mocsol dhe të verifikohet supozimi i ekzistencës së një stratigrafie të varrimit horizontal ku varrezat më të reja do të vendoseshin në pjesën perëndimore të nekropolit.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   

  6. #346
    i/e regjistruar Maska e fegi II
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Postime
    622

    Për: Gjetjet arkeologjike në Kroaci

    18

    Të gjitha varrezat e gjetura janë skeletore, dhe të vdekurit u hedhur në gropë apo në varret e bërë nga tulla të cilat u varrosën në të.
    Analiza tregon se ngarkesat në racks janë mbizotëruese, të cilat janë kryesisht qoshet drejtkëndëshe dhe të rrumbullakosura.etj
    Studimet e mëparshme kanë dokumentuar vetëm 17 varre me varre në varrezat, të cilat janë bërë me tulla bërë pirg vertikalisht, ndërsa pjesa e sipërme ishte e tulla të vendosura në kresht.
    Kur varrosur në varre ka pasur raste që janë mbetjet e portierit origjinale të të ndjerit u zhvendos në varret anësore për të bërë rrugën për një tjetër vend e të ndjerve.
    Në hulumtim, ka pasur edhe disa varre në të cilat u gjetën gjurmët e strukturës prej druri.etj
    Gjithashtu, në disa varr është vënë në dukje se kockat e të vdekurit u mbishtyp që do të tregonte zakonin e veshjes së të vdekurit në pëlhurë dhe vendosjen e saj në fund të varrit.
    Varret janë të orientuara kryesisht në veri-jugperëndim, me vërejtje të shtrembërimeve të ndryshme, por mund të jenë të kundërta, në jug-perëndim-verilindje.
    Vetëm një numër i vogël i varreve brenda rendit tregojnë orientimin veriperëndimor-juglindor.
    Në numrin më të madh të varreve (149) ekzistonin mbetjet e një të vdekuri, ndërsa varret me dy (në 16 varre) ose tre të vdekur (në 9 varre) ishin jashtëzakonisht të mëdha.

    Te varret me dy të vdekur, është më së shumti varrimin e një nëne me një fëmijë.
    Rezultatet e analizës antropologjike kanë treguar nekropolinë
    në të njëjtin në të njëjtënm raport ka varre të të dy gjinive por një numër i madh i fëmijëve janë varrosur.
    Kjo dëshmon se të gjithë anëtarët e komunitetit u varrosën në nekropol,
    përmes së cilës varret në Momboms ofrojnë një pasqyrë në strukturën e komunitetit që gjatë shekullit të 4-të jetonin në fortesë në Wrhegy dhe rreth saj.
    Në numrin më të madh të varreve (125), të vdekurit janë hedhur në një pozitë të zgjeruar në shpinë,me duar të vendosura në mënyrë të ndryshme: me trup ose shkel të vendosur në bërryla dhe pëllëmbat e bashkangjitura në legen ose në bark.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura    

  7. #347
    i/e regjistruar Maska e fegi II
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Postime
    622

    Për: Gjetjet arkeologjike në Kroaci

    20
    Jane gjetur varre (7) në të cilat të vdekurit u vendosën në një pozicion të rrëzuar,për të cilat krahasohen krahasimet hapësinore më të afërta në anën tjetër të Danubit,në Bačka, ku qëndronte bashkësia e Sarmatëve, e cila është pikërisht një mënyrë e tillë e varrimit.
    Megjithatë, përpara analizave të hollësishme antropologjike në varre me varreza në Zmajevac, nuk duhet të shikojmë individët që vijnë nga anët e tjera të lumit, edhe pse kontakte me siguri ekzistonin.

    Në hulumtimin e nekropolës në Mocsolssu, janë mbledhur një sërë gjetjesh të jashtëzakonshme që dëshmojnë për anëtarët e komunitetit, edhe pse në kohë të pasigurta ata ishin në buzë të mbrojtjes së Perandorisë ka pasur shumë gjëra të mira në të ashtuquajturat mjedise urbane në brendësi.
    Gjetjet u regjistruan në numrin më të madh të varreve (142), ndërsa vetëm më pak se një e pesta e varreve nuk i përmbante ato (33).
    Është interesante të vërehet se gjetjet janë më të zakonshme në varret e grave dhe fëmijëve, ndërsa ato rrallë shfaqen në varret e meshkujve.
    Është interesante, zbulimi i varreve ku u gjetën gjurmët e të ndjerit, por gjetjet më shpesh i atribuohen varrimit të fëmijëve.
    Në varret e grave dhe fëmijëve,ka shumë të ngjarë që varrosen vajzat,
    janë gjetur shumë sende bizhuterish, ndërsa artikujt e tualetit (pincë, krehër kockash) gjenden në një numër të vogël varre.
    Forma të ndryshme të byzylykëve, vathëve, unazave dhe qafore ku objekte të caktuara janë bërë nga metale të çmuara.

    Varri 90 varre 90
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   

  8. #348
    i/e regjistruar Maska e fegi II
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Postime
    622

    Për: Gjetjet arkeologjike në Kroaci

    faqe 22
    Decoratat të ndajë një numër të rruaza të ndryshme me ngjyra perla qelqi shumë forma, me të cilat janë të bashkangjitura, dhe ka argjend ose kapëse bronzi me një trup të seksionit katror me grepa në skajet e qafës së poshtme.
    Në një numër më të vogël, gjithashtu ishin të izoluara edhe rruaza bakri, ari dhe qelibar, të cilat ishin gjithashtu në një pikë të ulët.
    Copa të vogla të përbëra prej margaritar të materialeve të ndryshme janë veçanërisht karakteristike për varre e fëmijëve.

    Arti i krijimit të dal dhe ka unaza me kurora bërë prej qelqi ose qelibar dhe forma të ndryshme argjendi, bronzi dhe byzylyk si më të shumtët
    formë bizhuterish.

    Edhe pse kjo mundësi nuk është e mundur për të paraqitur të gjithë varret e gjetur , sipas llojeve dhe numri i gjetjeve të mund të nxirren disa varre luks të grave dhe vajzave që do të lejojë të depërtojë në të gjithë madhështinë dhe pasurinë e bizhuterive të tanishme.
    Një prej tyre është e varri 67, në të cilën një grua e varrosur ishte e pajisur me një shtupë hekuri dhe bimëve, dhe e stolisnin atë me një copë të vogël ari dhe rruaza perla , e cila ishte e vulosur me një shtrëngim argjendi dhe një unazë ari.
    Krahasimet për seksion kryqëzuar janë veçanërisht të shumta në nekropolet romake së vonëshme në Transdanubinë fqinje.
    Ne varre hedhur kavanoza qelqi dhe monedha
    Varri i një gruaje 141 është gjithashtu i jashtëzakonshëm me mbetjet e një blloku hekuri me një mekanizëm të komplikuar lëkundës.

    Megjithatë, një zbulim i veçantë është gjetja e varrit 60, në të cilin një vajzë është varrosur me objekte, origjina e të cilave gjendet në trashëgiminë materiale të Goteve.
    Për ta, bazuar në formën,i atribuohen argjendit gjysmën e dritës së hënës dhe një fibulë argjendi të harkuar me këmbë të ngritur dhe një strukturë spirale monolitike.
    Në varr jane gjendur objekte të tjera argjendi të bëra me argjend dhe me ngjyra të shumë ngjyrësh.
    Varr daton në fund të shekullit të 4-të dhe tregon lëvizjet që preken në pjesën jugore të Panonisë dhe çoi në fluksin e banorëve të rinj, përfshirë Gothet.
    Eshte e mundshm Ekuipazhi gjerman në Wrhegy nga disi kohët e mëvonshme dëshmuan gjetjet e shiritave të rripit të vargut si dhe të solidta Theodosius II,që daton në gjysmën e parë të shekullit të 5-të, kur kufiri i Baranjës u rrëzua midis Panonia Valeria, i që ishte qeverisur nga Hunet, dhe e dyta, e cila ishte ende nën sundimin romak.
    Hulumtimi i ardhshëm me siguri do të jetë më i theksuar në ngjarjet dinamike që preken në zonën e limes, veçanërisht ato nga fundi i shekullit të 4-të deri në fillim të shekullit të 5-të, për të kontrolluar supozimet rreth vazhdimësisë së pjesës së popullsisë të regjistruar, p.sh. rreth Keszthely, ose përkundrazi, dhe duke lënë organizuar
    duke mbrojtur kufijtë e Danubit me mjeshtra të rinj që marrin përparimet e përparuara të qytetërimit romak në agim të zhvillimit të saj.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   

  9. #349
    i/e regjistruar Maska e fegi II
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Postime
    622

    Për: Gjetjet arkeologjike në Kroaci

    faqe 24
    Sunduesit e rinj ende ruajnë strukturën e tyre sociale, me njërin nga mbajtësit e atij autoriteti i përkisnin koret shpatave të humbura , të cilat mund të mbeteshin të gërmuara diku në Wrhegyu.
    Varret e hetuara të meshkujve në Mocsousu përmbajnë një numër më të vogël gjetjesh dhe ato i përkasin një pjese të konsiderueshme të varreve pa rrugdalje.
    Në varre janë fibula bronzale lobulare dhe kopsat dhe rripa prej bronzi,
    të cilat shpesh shoqërohen me forma të formave të ndryshme, nga të disa prej të cilave janë zbukuruar mjaft.
    Veçanërisht interesante është varri 86 me një rrip të zbukuruar plot me figura figurative që besohet se përfaqësojnë skena nga simbolet e krishtera por edhe pagane.
    Në varre gjenden ende fibula sferike Keller 6 dhe shishe qelqi, ndërkohë që gjetjet e rralla të njohura rrallë mund të konsiderohen si një bojë me bronz me mbetjet e lëngshme që dikur përdorën për të regjistruar këto dy pajisje prej bronzi
    Kjo do të theksohet nga gjetjet e pasura te praruara, por mosha e të ndjerit në varrin e vlerësuar në 11-13 vjet ajo nuk shkon në favor, nëse nuk është një fëmijë që i përket një familjeje të shquar.
    varri 155 Varrya 155
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   
    Ndryshuar për herë të fundit nga fegi II : 27-01-2018 më 17:36

  10. #350
    i/e regjistruar Maska e fegi II
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Postime
    622

    Për: Gjetjet arkeologjike në Kroaci

    26
    Në varret e të dy sekseve ka një rekord prej të cilave mund t'i atribuohen gjetjet e qelqi dhe enëve qeramike.
    Janë të pranishëm më shumë ene qelqi, të cilat janë forma të ndryshme të kavanoza, shishe, gota , dhe balsami.
    Pothuajse të njëjtat forma u regjistruan në nekropole të njëkohshme në zonat fqinje,që tregon se banorët e kështjellave dhe vendbanimeve të Zmajevacit ishin të furnizuar mirë për të gjitha pasuritë e tilla atëherë prestigjioze,të cilat ata kanë marrë dhe nga pjesët e largëta të Perandorisë, të degëzuara nga një rrjet rrugësh, njëra prej të cilave është gëlqereja, që kalon nën kalatë.
    Pllakat qeramike dallohen nga vendndodhja e rubinetave me sipërfaqe okulare,të cilat janë gjetje të shumta në nekropolet e tjera të vonshme romake,por kishte të dhëna për forma të tjera qeramike, më së shumti gota.
    Në mënyrë të ngjashme, në varre janë vërejtur gjithashtu thika hekuri me dorrza që ka një kockë ose një rreshtim prej druri.
    Ne Varre janë gjetur edhe monedha perandorëve që sunduan në shekullin e 4-t, i cili mbështet takim të pjesës së gërmuar të nekropolit, i cili bazohet në analizën tipologjike të gjetjeve dhe përgjigjet në të njëjtën kohë.
    Duke pasur parasysh rezultatet e paraqitura, pjesa më e afërt e nekropolit të gërmuar në Mocsomsu në Zmajevac që daton në shekullin e 4 krahasimet më të afërta gjenden në gjetjet e gjetura gjatë Luftese II. në Kamencu.
    Krahasime të shumta, si në arkitekturën e varrit dhe në ritualin e varrimit, kështu që në gjetjet, u regjistruan në të njëjtat nekropole të eksploruara në Slavonij lindor dhe qendror (Štrbinci, Sladojevci, Orešac, Tekić, Radovanci).
    Duke pasur parasysh faktin se fortesa në Zmajevac vendosur në Limes, kjo nuk është për t'u habitur se analogjia është ngritur dhe për varrezat që janë të vendosura përgjatë fortesat e veriut të përcaktuara përgjatë Danubit në Hungari dhe atyre në Srijem dhe Serbinë veriore.
    Krahasime të shumta janë bërë me varret e vonshme romake në gjetjet e qendrave të rëndësishme urbane në sfondin e limesit si Murse dhe Cibalae.
    Sidoqoftë, për shumicën e objekteve analoge, ato mund të gjenden në të gjithë pjesën Pannonian të Perandorisë Romake, gjë që e bën gjetjen e gjetjeve të një kohëzgjatjeje të gjatë, por njohja e fituar në këtë mënyrë dëshmon më besnikërisht banorët e mëparshëm të Zmajevës, jetën e tyre të përditshme, por edhe besimet kur e lanë atë.
    Vështrime të ndryshme të mbledhura gjatë gërmimit të nekropoleve ne Mocsolsu, këtu vetëm pjesërisht të ekspozuara, janë një nxitje e fuqishme për të punuar në një paraqitje sistematike të rezultateve dhe theksojnë nevojën për të bërë hulumtime sa më shpejt që të jetë e mundur, pasi shumë nga sekretet që ende gjendet në Zmajevo mbetet të zbulohen.
    Mund të zbulohet nga rënia e një bodrum tjetër të verës, por pse të prisni kaq shumë kohë!
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   
    Ndryshuar për herë të fundit nga fegi II : 27-01-2018 më 17:39

  11. #351
    i/e regjistruar Maska e fegi II
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Postime
    622

    Për: Gjetjet arkeologjike në Kroaci

    32

    I vdekuri është vendosur në një pozicion të hapur në një varr të bërë nga tulla të vendosura vertikalisht dhe është e mbuluar me tulla të vendosur në kurriz.
    Duart vendosen pranë trupit.
    Analiza antropologjike tregon se në varre u varros gruaj e vjeter 30 deri në 35 vjet.

    1
    Kreri përbëhet nga tre pllaka, me dy rreshta dhëmbësh.
    Pllakat lidhen me pesë thumba hekuri.
    Kocke, hekuri së gjatesia 9,3 cm; Gjerësia. 2,4 cm AA 20420 (PN 51)

    Të vdekurit u vendosën në një varr të bërë nga tulla të vendosura vertikalisht dhe të mbuluara me tulla të vendosura në kresht.
    Skeleti i mashkullit u zhvendos në buzë të varrit dhe një grua u shtri në një pozitë të zgjeruar, me krahët e saj të palosur në bërryla dhe të vendosur në barkun e saj.
    Analiza antropologjike tregon se një njeri i varrosur në varr është 40-45 vjeç dhe një grua më e vjetër se 60 vjeç.
    Byzylyk seksion kryq si dhe skajet e thyera dhe të zgjeruara që mbivendosen dhe ku mbahen gjurmët e tekstileve
    3
    Hekuri 0 6,0 cm AA 20429 (PN 65,66)
    Byzylyk i ngushtë kryq seksional dhe mbivendosja e skajeve distale me perla të rruaza
    Aliazh bakri 0 5.4 cm AA 20430 (PN 67)
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   

  12. #352
    i/e regjistruar Maska e fegi II
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Postime
    622

    Për: Gjetjet arkeologjike në Kroaci

    VAZHDIMI NGA LART
    34

    4. Unaze me prerje me 2 ulluk me vesak pllakë ovale , kurora e ngulitur e xhamit të gjelbër
    Argjend, qelqi 0 2.0 cm; 0 kokë 1,1 cm; h. 2,1 cm; wt. 3.27 g Varri 27 AA 20431 (PN 68) varri 27


    5.Një shtrëngojse me një kornizë që përfundon përballë e cila përfundon përballë grupit të koka të formës zoomorfe zmadhore të cilat janë të lidhura nga një aks (boshe)rreth të cilit baza e përkulur e gjembit është e përk
    Aliazh bakri së bashku. Gjerësia5,0 cm; .gjatsia 3,4 cm; së bashku. 3,8 cm AA 20432 (PN 69)
    6.dy pjese shtrëngoj gjerdanpjesë me një trup seksion kryq katror që përfundon në skajet e grepa
    Argjendi gjersia . 6.0 pesha. 2.79 g AA 20433 (PN 70).
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   

  13. #353
    i/e regjistruar Maska e fegi II
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Postime
    622

    Për: Gjetjet arkeologjike në Kroaci

    fig 7.Unaze ovale që zbukurohet me motive të rrethit me një pikë
    Argjend (1.8 cm, gjerësi 0.4 cm - 1.1 cm, pesha 1.16 g AA 20434 (PN 71)
    36 I vdekuri është vendosur një kthesë e qosheve të rrumbullakosura, të vendosur në legen, me këmbët e vendosura nën kokë.
    Analiza antropologjike tregon se një fëmijë 12-14 vjeçar u varros në një varr.
    8.Fibula e një lloji sferik të zbukuruar me një fushë të portretit në fund të thikës 5
    Ari i veshur me aliazh bakri gjersia. 6.0 cm; gjats. 1,0 cm deri 3,5 cm; h. 2.1 cm AA 20487 (PN 190)


    37.
    I vdekuri është vënë në një pozicion të shtrirë në një varr të bërë nga tulla të vendosura vertikalisht dhe të mbuluara nga tulla të vendosura në kurriz.
    Analiza antropologjike tregon se fëmija i varrosur është 4,5-5,5 vjeç në varr.
    9.Gotë trup i rrumbullakosure e vogël e tërhequr që ndodhet në katër vende të kundërta të vendosura me pika me ngjyrë blu të rregulluar në rregulluar në formën e rrushit trekëndor
    Xham 0 7.5 cm; h. 7,8 cm AA 20494 (PN 132)

    38 I vdekuri është vendosur në drejtkëndor,në anën e majtë me krahë të palosur në bërryla dhe këmbët e vendosur në gjunjë.
    Analiza antropologjike tregon se një fëmijë u varros në një varri 11,5-12,5 vjeç.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura    

  14. #354
    i/e regjistruar Maska e fegi II
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Postime
    622

    Për: Gjetjet arkeologjike në Kroaci

    10.Byzylyk të seksionit të rrumbullakët dhe skajet e ndara prej të cilave ruhet një formë zoomorfike
    Aliazh bakri 0,4 cm; Gjerësia. kokat 0,6 cm AA 20528 (PN 240)
    11.Pjesë e një byzylyk të rrumbullakët
    Hekuri 0 5,4 cm AA 20529 (PN 241)
    39
    12. Vathë me tela rrethore me grep dhe lak.
    Aliazh bakri, qelqi 0 loop 1.6 cm; së bashku. varëse 2,5 cm AA 20530 (PN 242)

    13. Vathe me tela janë varëse zgjatur me formë konike. 
    Aliazh bakri, qelqi (gjatësi 1,7 cm, varëse e gjatë 2,3 cm AA 20531 (PN 243)
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   

  15. #355
    i/e regjistruar Maska e fegi II
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Postime
    622

    Për: Gjetjet arkeologjike në Kroaci

    40
    I vdekuri është vënë në një pozicion të shtrirë në një varr të bërë nga tulla të vendosura vertikalisht dhe të mbuluara nga tulla të vendosura në kresht.
    Analiza antropologjike tregon se një fëmijë u varros në një i moshes 4-5 vjet.
    14. Qafore të rrumbullakëta me mbërthyes me majë
    Argjend 9.6 cm; wt. 5,76 g AA 20546 (PN 193)
    15. Rruaza cilindrike dhe ovale
    Ashte (214 kocka, 2 lidhjet e bakrit) 0 0,2 cm - 0,5 cm AA 20538 (PN 192)

    41
    16. Rruaza(perla) në formë rozeje 41
    Aliazh bakri me madhësi të ndryshme AA 20552 (PN 205)
    1 7.Rruaza të formës ovale, bikonike dhe amfore
    Qelq, qelibar me madhësi të ndryshme AA 20538 (PN 192)
    18.Rrathë të rrumbullakët seksional dhe skajet e pambuluara që mbivendosen
    Aliazh bakri 0 4.3 cm AA 20540 (PN 194)
    C) * - s 0 Cr 0 ") 0
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   

  16. #356
    i/e regjistruar Maska e fegi II
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Postime
    622

    Për: Gjetjet arkeologjike në Kroaci

    42
    19.Fragmente e gishtërinjve të seksionit të brezit me tre uluk
    r. 9 r <.- Silver o o- -. 1.3 cm; Gjerësia. 0,6 cm; wt. 0.24 g
    43.
    22. Fragment unazor i trungut 43 me tri uluk
    c) Argjend, - 23. Unaze e rrumbullakët me skajet e mbivendosur
    Aliazh bakri 0 2.2 cm AA 20549 (PN 202)
    24.Fragment Copë thikë Hekuri gjat. 7,0 cm; Gjerësia. 1.6 cm AA 20541 (PN 195)
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   

  17. #357
    i/e regjistruar Maska e fegi II
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Postime
    622

    Për: Gjetjet arkeologjike në Kroaci

    44.
    c
    25. Copë thikë
    Hekuri .gjat. 3,4 cm; Gjerësia. 0,3 cm deri 0,8 cm AA 20542 (PN 196)
    26 .vargonjtë me dy gjemba dhe dy perforacione
    Aliazh bakri, së bashku. 8.3 cm; Gjerësia. Fletë 1,0 cm AA 20543 (PN 197)
    27.Varëse e formës së gjysmë të hënës dhe fundeve të rrumbullakosura
    Argjendi gjat.. 2,0 cm; wt. 0.30 g AA 20544 (PN 198)
    45.
    28.Varëset formë gjysmë rrethore dhe 45 skajra të mprehtë
    Argjendi më shume: gjerësia. 0.4 cm; së gjat. 2,6 cm; wt. 1.30 g
    më të vogla: gjerësi. 0.4 cm; gjat. 2,2 cm; wt. 0.53 g AA 20551 (PN 204)
    29.Vula në krye që është në njërën anë në formën e rosettes, ndërsa në anën tjetër të formës ovale
    Aliazh bakri së bashku. 3,4 cm; Gjerësia. 2,8 cm AA 20545 (PN 199)
    30.Varëse me formë të rrumbullakët
    Argjendi gjat. 1.8 cm; Gjerësia. 1,5 cm; wt. 0.84 AA 20553 (PN 206)
    1 deri në 0 er rn
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   

  18. #358
    i/e regjistruar Maska e fegi II
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Postime
    622

    Për: Gjetjet arkeologjike në Kroaci

    46.
    31.Fibula me hark një seksion të ulët gjysmë të rrumbullakët dhe një pin që përfundon rreth harkut,dhe spirale dhe spirale hark kornizë
    Argjendi gjat. 4.5; Gjerësia. 0,3 cm deri 3,6 cm; h. 1.3 cm; wt. 6.50 g AA 20554 (PN 207)
    47.Të vdekurit u vendosën në një varr të bërë nga tulla të vendosura vertikalisht dhe të mbuluara me tulla të vendosura në kresht.
    Analiza antropologjike tregon se një grua e varrosur është 25 deri 30 vjeç në një varr, një burrë 16-18 vjeç dhe një fëmijë 4-5 vjeç.
    32.Perla
    Ari gjat. 0.8 cm deri 0.9 cm; 0.5 cm deri 0.6 cm; wt. 0.48 g AA 20565 (PN 213)
    33.Ibrik trup i rrumbullakosurdhe një qafë të ngushtë cilindrike të mbështjellur me fije xhami, me një buzë të jashtme, një dorezë në formë bande dhe një fund të ulët konik
    Qelqi lart.. 21,9 cm; 0 në fund 8.0 cm; 0 inç 8.3 cm; h. Trajton 12.0 cm AA 20566 (PN 214)
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   

  19. #359
    i/e regjistruar Maska e fegi II
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Postime
    622

    Për: Gjetjet arkeologjike në Kroaci

    48.
    34.Rripi me kornizë trungu drejtkëndëshe që ka ndërprerje dhe një fund të shkurtuar zoomorfe.Ka dy thumba në nyje drejtkëndore.
    Aliazh bakri gjat. 5,7 cm; Gjerësia. 1.8 cm - 2.9 cm AA 20567 (PN 215)
    35.Varrse ne forme shufër veshe në skajet.
    Hekuri gjat. 2,5 cm - 4,1 cm AA 20568 (PN 216, 217)

    49.I vdekuri është vënë në një pozitë të drejtë në drejtkëndor të këndeve të rrumbullakosura,me krahë të palosur në bërryla dhe të vendosura në gjoks.
    Analiza antropologjike tregon se një varre u varros në varr nje grua 30 - 35 vjet.
    36.ibrik këmbë të profilizuar me një qafë të lartë dhe të ngushtë dhe një dorezë të profilizuar
    Qelqi larts. 33,5 cm; 0 në fund 8.0 cm; 0 lindi 8.0 cm, vis. trajton 17.5 cm AA 20578 (PN 223)
    37.Spiner seksion katror
    Hekuri gjats. 20,5 cm; Gjerësia. 0.4 cm - 0.7 cm AA 20581 (PN 226)
    50.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   

  20. #360
    i/e regjistruar Maska e fegi II
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Postime
    622

    Për: Gjetjet arkeologjike në Kroaci

    38.qerthull ne form disku
    Asht 0 3,7 cm; Deb. 1.0 cm AA 20579 (PN 224)
    39.Mbërtheck me një trup seksion që përfundon në skajet me grep
    Argjendi gjat. 2,7 cm;pesha 0.94 g AA 20588 (PN 233)
    40.Kapëse me një trup seksion katror që përfundon në skajet me grepa
    Argjendi gjat. 2.9 cm;pesha . 0.69 g AA 20589 (PN 234)
    51.
    41 Rruaza tuba të seksionit gjashtëkëndor 51 dhe formë fuçi
    Qelqi,ari (34 copë, 25 9 ari) rn 0 0,2 cm - 0,5 cm; ari; wt. 3.59 g AA 20587 (PN 232)
    42. Unazë me seksion rrethore me pllakë katrore
    Ari 0 2,2 cm; Gjerësia. 0.3 cm deri 0.5 cm; së gjers.. kreu 0.6; Gjerësia. kreu 0.7 cm; wt. 6,01 g AA 20586 (PN 231)
    43 Monedhe
    Aliazhi i bakrit i perandorit Valentinianus I ose Valens, 364-378, AE3,?, RIC?, Av.: Uncross. Pop.: Ref.: SECVRITAS REIPVBLICAE. Lloji: Victoria shkon në të majtë. Pozicioni i mykut: 12. dim. 18 x 16 mm; wt. 2.36 g AA 20580 (PN 225)
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   

Faqja 18 prej 20 FillimFillim ... 81617181920 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •