Close
Faqja 19 prej 19 FillimFillim ... 9171819
Duke shfaqur rezultatin 361 deri 363 prej 363
 1. #361
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  399
  Faleminderit
  13
  20 falenderime nė 18 postime

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  52. vdekuri ėshtė vėnė nė njė pozicion tė drejtė nė drejtkėndor, me armė pak tė vendosur nė bėrryla dhe tė vendosur nė legen.
  Duart dhe kėmbėt janė vendosur pranė trupit,qė ndoshta tregon se i vdekuri ishte mbėshtjellė nė pėlhurė.
  Analiza antropologjike tregon se njė njeri i varrosur nė varr ėshtė 30-35 vjeē.
  44.Brez mbėrthen me kornizė tė pantallonave drejtkėndore dhe me montim me dy thumba
  Aliazh bakri gjat.. 5,4 cm; Gjerėsia. 3,8 cm - 5,0 cm AA 20598 (PN 244)
  45.Vargonj me formė drejtkėndore tė mbėshtjellura me motiv tė ankoruar antropomorf dhe katėr qoshe tė thumba
  Aliazh bakri gjat. 3.3 cm; h. 3,5 cm AA 20597 (PN 244)
  53.
  varri 68

  46. Pajisje tė brezit tė rrumbullakėt me motive tė rrumbullakosura tė kokės Medusa ), - o Aliazh bakri (3 copė) 0 2,5 cm AA 20594 (PN 224)
  47.Pajisje me formė tė rrumbullakėt nė formė bande me njė motiv tė lulėzuar tė kokės Medusa
  Aliazh bakri (4 copė) 0 1.5 cm AA 20595 (PN 244)
  48.Kornizat me gjerėsi tė rrumbullakėt me perforacione dhe formėn e rozetė me perforacione dhe gjemb nė mes
  Aliazh bakri (4 copė) 0 2,5 cm - 2,6 cm AA 20596 (PN 244)
  54.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 25-02-2018 mė 07:49

 2. #362
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  399
  Faleminderit
  13
  20 falenderime nė 18 postime

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  49.Njė thikė me kofshė dhe dorezė e cila ėshtė zbukuruar me vija tė gdhendura nė mes tė tė cilave janė vija tė prera dhe motive tė qarqeve koncentrike me njė pikė
  Hekuri; asht gjat. 22,0 cm; h. teh 3.3 cm; Gjerėsia. Trajton 2,8 cm - 4,1 cm AA 20599 (PN 244)
  50. Fibula tipit Aliazh bakri gjat. 8,4 cm; h. 2.9 cm; Gjerėsia. 0,9 cm deri 5,9 cm AA 20600 (PN 245)
  55.
  I vdekuri ėshtė vėnė nė njė pozitė tė drejtė nė drejtkėndor tė kėndeve tė rrumbullakosura,me krahė tė palosur nė bėrryla dhe tė vendosura nė bark.
  Analiza antropologjike tregon se njė grua u varros e moshes 40-45 vjet.
  51.Ibrik trup cilindrike e mbuluar me fije qelqi,etj
  Qelqi larts. 16,1 cm; 0 fund 5,1 cm; 0 inē 6.1 cm; h. Trajton 8.0 cm AA 20621 (PN 404)
  52.njė gote me trup tė rrumbullakosur Xham 0 7.8 cm; h. 6,9 cm; AA 20622, (PN 405)
  56.
  53.Byzylyk seksioni katror dhe rajonet e ndara zoomorphic
  Aliazh bakri 0 7,0 cm; sė . koka 1,3 cm AA 20623 (PN 406)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    

 3. #363
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  399
  Faleminderit
  13
  20 falenderime nė 18 postime

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  57.
  I vdekuri ėshtė vėnė nė njė pozicion tė shtrirė nė njė varr tė bėrė nga tulla tė vendosura vertikalisht dhe tė mbuluara nga tulla tė vendosura nė kresht.
  duart janė tė vendosur nė bėrryla dhe vendosen nė legen. Analiza antropologjike tregon se njė fėmijė ėshtė varrosur nė moshen 2,5 - 3,5 vjeē.Nuk ka gjetje
  58.
  I vdekuri ėshtė vėnė nė njė pozitė tė drejtė nė drejtkėndor tė kėndeve tė rrumbullakosura.
  Analiza antropologjike tregon se njė grua u varros nė varr ne moshen 35-40 vjet.varri 85
  54. Ibrik lakuar dhe qafa e ngushtė,
  Qeramikė vis. 25,0 cm; 0 fund 7,5 cm; 0 kullimi 7,0 cm; h. Trajton 13.0 cm AA 20660 (PN 340)
  55.kapse me dy pjesė me njė trup seksion katror qė pėrfundon nė skajet me grepa
  Argjendi gjat. 2,1 cm deri 2,5 cm AA 20666 (PN 362)


  59.
  56. Perlat e formės cilindrike, ovale dhe 59 poliedrike Qelci CR 0 0,5 cm c) AA 20663 (PN 345)
  57.Byzylyk i rrumbullakėt seksion dhe skajet e ndarė zoomorphic
  Aliazh bakri 0 5.8 cm; gjat. kreu 1,1 cm; Gjerėsia. kokat 0,6 cm AA 20664 (PN 343)
  58.Unaza gjysmėrrethor seksion me pllaka rrethore
  Hekuri 0 1,9 cm; 0 kokė 1.4 cm; h. 2.1 cm AA 20665 (PN 344)
  60.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    

Faqja 19 prej 19 FillimFillim ... 9171819

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •