Close
Faqja 19 prej 19 FillimFillim ... 9171819
Duke shfaqur rezultatin 361 deri 363 prej 363
 1. #361
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  398
  Faleminderit
  13
  20 falenderime n 18 postime

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  52. vdekuri sht vn n nj pozicion t drejt n drejtkndor, me arm pak t vendosur n brryla dhe t vendosur n legen.
  Duart dhe kmbt jan vendosur pran trupit,q ndoshta tregon se i vdekuri ishte mbshtjell n plhur.
  Analiza antropologjike tregon se nj njeri i varrosur n varr sht 30-35 vje.
  44.Brez mbrthen me korniz t pantallonave drejtkndore dhe me montim me dy thumba
  Aliazh bakri gjat.. 5,4 cm; Gjersia. 3,8 cm - 5,0 cm AA 20598 (PN 244)
  45.Vargonj me form drejtkndore t mbshtjellura me motiv t ankoruar antropomorf dhe katr qoshe t thumba
  Aliazh bakri gjat. 3.3 cm; h. 3,5 cm AA 20597 (PN 244)
  53.
  varri 68

  46. Pajisje t brezit t rrumbullakt me motive t rrumbullakosura t koks Medusa ), - o Aliazh bakri (3 cop) 0 2,5 cm AA 20594 (PN 224)
  47.Pajisje me form t rrumbullakt n form bande me nj motiv t lulzuar t koks Medusa
  Aliazh bakri (4 cop) 0 1.5 cm AA 20595 (PN 244)
  48.Kornizat me gjersi t rrumbullakt me perforacione dhe formn e rozet me perforacione dhe gjemb n mes
  Aliazh bakri (4 cop) 0 2,5 cm - 2,6 cm AA 20596 (PN 244)
  54.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 25-02-2018 m 07:49

 2. #362
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  398
  Faleminderit
  13
  20 falenderime n 18 postime

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  49.Nj thik me kofsh dhe dorez e cila sht zbukuruar me vija t gdhendura n mes t t cilave jan vija t prera dhe motive t qarqeve koncentrike me nj pik
  Hekuri; asht gjat. 22,0 cm; h. teh 3.3 cm; Gjersia. Trajton 2,8 cm - 4,1 cm AA 20599 (PN 244)
  50. Fibula tipit Aliazh bakri gjat. 8,4 cm; h. 2.9 cm; Gjersia. 0,9 cm deri 5,9 cm AA 20600 (PN 245)
  55.
  I vdekuri sht vn n nj pozit t drejt n drejtkndor t kndeve t rrumbullakosura,me krah t palosur n brryla dhe t vendosura n bark.
  Analiza antropologjike tregon se nj grua u varros e moshes 40-45 vjet.
  51.Ibrik trup cilindrike e mbuluar me fije qelqi,etj
  Qelqi larts. 16,1 cm; 0 fund 5,1 cm; 0 in 6.1 cm; h. Trajton 8.0 cm AA 20621 (PN 404)
  52.nj gote me trup t rrumbullakosur Xham 0 7.8 cm; h. 6,9 cm; AA 20622, (PN 405)
  56.
  53.Byzylyk seksioni katror dhe rajonet e ndara zoomorphic
  Aliazh bakri 0 7,0 cm; s . koka 1,3 cm AA 20623 (PN 406)
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 3. #363
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  398
  Faleminderit
  13
  20 falenderime n 18 postime

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  57.
  I vdekuri sht vn n nj pozicion t shtrir n nj varr t br nga tulla t vendosura vertikalisht dhe t mbuluara nga tulla t vendosura n kresht.
  duart jan t vendosur n brryla dhe vendosen n legen. Analiza antropologjike tregon se nj fmij sht varrosur n moshen 2,5 - 3,5 vje.Nuk ka gjetje
  58.
  I vdekuri sht vn n nj pozit t drejt n drejtkndor t kndeve t rrumbullakosura.
  Analiza antropologjike tregon se nj grua u varros n varr ne moshen 35-40 vjet.varri 85
  54. Ibrik lakuar dhe qafa e ngusht,
  Qeramik vis. 25,0 cm; 0 fund 7,5 cm; 0 kullimi 7,0 cm; h. Trajton 13.0 cm AA 20660 (PN 340)
  55.kapse me dy pjes me nj trup seksion katror q prfundon n skajet me grepa
  Argjendi gjat. 2,1 cm deri 2,5 cm AA 20666 (PN 362)


  59.
  56. Perlat e forms cilindrike, ovale dhe 59 poliedrike Qelci CR 0 0,5 cm c) AA 20663 (PN 345)
  57.Byzylyk i rrumbullakt seksion dhe skajet e ndar zoomorphic
  Aliazh bakri 0 5.8 cm; gjat. kreu 1,1 cm; Gjersia. kokat 0,6 cm AA 20664 (PN 343)
  58.Unaza gjysmrrethor seksion me pllaka rrethore
  Hekuri 0 1,9 cm; 0 kok 1.4 cm; h. 2.1 cm AA 20665 (PN 344)
  60.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

Faqja 19 prej 19 FillimFillim ... 9171819

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •