Close
Faqja 18 prej 18 FillimFillim ... 8161718
Duke shfaqur rezultatin 341 deri 342 prej 342
 1. #341
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  374
  Faleminderit
  13
  20 falenderime n 18 postime

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  Mbetjet e antikese se fundit t tipit rurale jan prcaktuar, n nj mas t madhe, n nj siprfaqe prej rreth 12.000 m2, dhe prve objekteve t ndryshme t lashta banimit jan t vendosura n vende t tjera brenda zons kerkimit.


  Prcaktuar definitivisht mbi 600 gropa t ndryshme varrimi: kanale themelore objekt drejtkndshe, varre e shtyllave t objekteve t ndrtimit lart, puns dhe mbeturinave gropa dhe kanale, rreshtave t rregullta t varrimit pr aksione ish gardh, zjarrit t shumta, puset dhe kanalet e kullimit.
  Ndr m t rndsishmet jan n vend q ne t prfshij mbetjet e vendbanimeve mesjetare q shtrihej mbi nj siprfaqe prej 15.000 m2.
  Ato datohen nga shek. IX deri n shekullin e 15-t.
  sht kompleksi m i eksploruar i ksaj periudhe n Kroaci.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura     

 2. #342
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  374
  Faleminderit
  13
  20 falenderime n 18 postime

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  Prcaktuar m shum se 800 grop t ndryshme t madhe varrimi, shum prej t cilave i prket varrime pr shtyllat, ndrsa t tjert jan t mesme n gropa t mdha t funksioneve t ndryshme
  (banimi, puntori, mbeturinat, zjarrit, furrat e buks, puse, kanalet e drenazhimit).
  Katr llojet e objekteve jan t specifikuara sipas paraqitjes dhe kombinimit t shtyllave dhe grops s ndrlidhur.

  Gjetje nj sasi t madhe t qeramiks, kryesisht tenxhere, e cila fragmente t shumta t zbukuruar me nj motiv t valzuar - krehr dhe t vetme, dekorat q rrjedhin rrota apo vijave paralele t inizuara.
  Prve qeramiks se gjetur nj sasi t madhe t eshtrave t kafshve, nga t cilat nj pjes i takon kafsht zhdukur bos primigenius (tur) pas t cilit, sipas tradits, Turopoje ka marre emrin .
  Prve ksaj, gjetjet nj sasi m t madhe t objekteve metalike, thika hekuri dhe mjete, dy bronzi S-unaza, vath te tipit volinjar hedhur nj bronzi varse pluhur n formn e kmbanave.

  Rezultatet e para t vendeve t studimit epkovčica po shfaqet n ekspozit Ndiqni gjurmt tona, t mbajtur n Muzeun e Qytetit t Zagrebit n janar te vitit 2007.  Lokacioni arkeologjik i Okujs ndodhet n zonat bujqsore t vendbanimeve Okuja dhe Mraclin.

  Hulumtimet arkeologjike ka konfirmuar se ky sht nj vend i banuar q nga Epoka e Bronzit, neper Latene, periudhs s lasht antike t Mesjets,gj q rezultoi n gjetje t shumta t rndsishme.
  Si nj riinterpretim, ngjashm me vendin epkovčica, gjejm zbulimet e pes puseve me ndrtime prej druri periudhes antike.

  Kishte nj sasi m t madhe te qeramike, enve dhe, n nj mas m t vogl, objekte litike(litičkih).
  Ajo q sht veanrisht interesante dhe e rndsishme sht se nj pjes e varrimit t periudhs s antike dhe prmban jan shum karakteristika La tene, dhe pr kt arsye sht nj periudh shek. 1 pes dhe shekullit 1. AD, nj koh t trazirave t mdha, pushtimit romak dhe fillimet e romanizimit.
  GrupI prej 13 varreve varrimi t vendosura brenda sistemit jarack drejtkndshe datojn q n fillim t shekullit t 1 para Krishtit. Cr. n shekullin e 1 pase Krishtit.
  Varreza tjetr sht nj vend varrimi me gjithsej 14 varre.datimi nga shekulli i par n shekullin e dyt.
  Prcaktuar jan mbetjet e nj fshati t lasht t tipit rural me varrime t ndryshme pr shtyllat e objekteve t ndrtimit lart, puns dhe mbeturinave gropa dhe kanale, rreshtave t rregullt t varrimit pr aksione i rrethojave t vjetra, zjarrit dhe puse.

  Shum prej qeramiks, n nj m t vogl mjete mase hekuri dhe disa objekte prej bronzi - pjes e fibula, monedha, mozaik,, etj

  sht e rndsishme dhe zbulimi mbetjet t nj rruge t vjetr antike q sht konsideruar pjes e lasht via publica Emona-Siscia.
  Ndr gjetjet m t kndshme n kt vend jan mbetjet e nj vendbanimi mesjetar datuar nga shekulli 10 deri n shekullin e 15-t.
  sht prcaktuar nga nj numr i ndryshm shpellave varrimit, shum prej t cilave i takon varrime pr shtyllat, ndrsa t tjert jan t mesme n gropa t mdha t funksioneve t ndryshme (banimi - pjes t shtpis,dhe deponit e mbeturinave, zjarrit, kanalet e kullimi).
  Jan gjetur nj sasi t madhe t kuzhins dhe sendeve qeramike (en, kapak, gota, kana, etj.).
  Kshtu, duke interpretuar gjetjet, kontekstualizimin e artefakteve t gjetura, dshmit materiale t historis son te shumfishohen.
  T gjitha t gjeturat jan ende n fazn e prpunimit, si dhe prgatitja e raporteve dhe formave t tjera t prezantimit t rezultateve (botim n shtypin profesional dhe ekspozita).
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura      
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 18-12-2017 m 14:59

Faqja 18 prej 18 FillimFillim ... 8161718

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •