Close
Faqja 1 prej 7 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 124
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
  Antarsuar
  25-01-2004
  Vendndodhja
  Larg vendlindjes i pa shpi..
  Postime
  4,277
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime

  Post Rezultatet e zgjedhjeve lokale n Kosov, 15 nentor 2009

  Votuan 45.36%

  Nga Express m 15.11.2009 n ora 20:55
  Kto jan rezultatet prfundimtare t daljes s qytetarve n zgjedhje, sipas Komisionit Qendror t Zgjedhjeve. Sipas KQZ-s, n votime kan dal 709 mij e 362 votues ose 45. 36 pr qind.

  Dean 41. 93 %
  Gjakov 49.49%
  Drenas 58.85 %
  Gjilan 46.51 %
  Dragash 37.57 %
  Istog 43.73%
  Kaanik 50.45 %
  Klin 48.35 %
  Fush Kosov 45.73 %
  Kamenic 46.51 %
  Mitrovica 35.26 %
  Leposaviq 0.83 %
  Lipjan 55.28 %
  Novo Brd 25.64%
  Obiliq 46.57 %
  Rahovec 45.55 %
  Pej 42.68 %
  Podujev 48.21 %
  Prishtin 46.76 %
  Prizren 43.54 %
  Skenderaj 66.56 %
  Shtime 51.94 %
  Shtrpc 30.91 %
  Suharek 50.08 %
  Ferizaj 44.49 %
  Viti 47.43 %
  Vushtrri 43.99 %
  Zubin Potok 6.64 %
  Zvean 0.75 %
  Malishev 52.52 %
  Junik 45.97%
  Mamush 65.71 %
  Hani i Elezit 57.27 %
  Graanic 23.62 %
  Ranillug 13.89%
  Kllokot 25.39 %
  Ne zgjedhje kan dal 45. 36 pr qind t votuesve (me video)


  Prishtin, 15 Nntor 2009 (Kosovapress) Koha 22:05

  Drejtues t Komisionit Qendror Zgjedhor kan br t ditur se n zgjedhjet e sotme komunale, t parat kto n Kosovn e pavarur kan dal n votime gjithsej 709.362 votues ose 45.36 pr qind, ndrsa kan ln t hapur mundsin q sonte t publikohen edhe rezultatet preliminare.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 16-11-2009 m 14:27

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
  Antarsuar
  25-01-2004
  Vendndodhja
  Larg vendlindjes i pa shpi..
  Postime
  4,277
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  Haziri: Mostrat e para, pozitive pr LDK-n

  Shefi i shtabit zgjedhor t LDK-s, Lutfi Haziri ka thn se mostrat e para q kan ardhur nga numrimi i votave flet pr rezultat shum pozitiv pr kandidatin e LDK-s pr Prishtinn, Isa Mustafa.

  Haziri, edhe pse ka thn se rezultatet jan fillestare, LDK-ja nga mostrat e para sht e bindur se ka rezultate pozitive edhe n nj mori komunash t tjera t Kosovs.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
  Antarsuar
  25-01-2004
  Vendndodhja
  Larg vendlindjes i pa shpi..
  Postime
  4,277
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  Gashi: Mustafa prin me rreth 59-60 pr qind

  15 Nntor 2009 | 21:00

  Shtabi Zgjedhor i kandidatit t Lidhjes Demokratike t Kosovs pr kryetar t Prishtins ka br t ditur se nga 10 pr qind t numrimit t votave kandidati i ksaj partie Isa Mustafa ka fituar 59 pr qind t votave.

 4. #4
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  PDK: Fituam tr Kosovn, LDK: Fituam Prishtinn pa balotazh

  Nga Jeton Musliu m 15.11.2009 n ora 23:06
  Partit politike n vend, japin rezultate n lidhje me zgjedhjet, duke proklamuar fitore n komuna t ndryshme n vend.

  Kto rezultate nuk jan zyrtare, por vetm partiake ndrkoh q festimet nga simpatizantt e partive politike, n qytete t ndryshme t vendit, tashm kan filluar t festojn.

  T part q kan dal n konferenc pr media jan zyrtart e LDK-s.

  Lutfi Haziri nga kjo parti, deklaroi se nga 67% t votave t numruara n Prishtin, 57% i takojn kandidatit t tyre Isa Mustafa, 20% t Vegim Gashit dhe 12.5 % Astrit Salihut nga PDK-ja.

  Sipas ksaj partie, pa balotazh, ata kan fituar edhe n Podujev dhe Istog kurse n balotazh kandidati i tyre do t jet n komunat e Gjilanit, Prizrenit dhe Mitrovics.

  Hajredin Kuqi nga PDK-ja, doli n konferenc pr media dhe deklaroi se kjo parti ka fituar n nivel t Kosovs duke arritur t mbaj komunat aktuale q ka.

  Sipas Kuqit, ata kan arritur t fitojn nj numr aq t madh t votave saq n nivel t Republiks, diferenca e PDK-s me LDK-n sht 20 %.

  Disa nga qytetet q kjo parti tashm ka shpallur fitore jan n Gjilan, Prizren e Ferizaj.

  Edhe AAK-ja, prmes Sekretarit t Prgjithshm t ksaj partie tha se ky subjekt politik sht duke fituar vota n shum komuna.

  Ramadani tha se ata jan duke prparuar ne komunat Pej, Gjakov, Junik, Dean, Suharek, Vushtrri, Obiliq, Istog, Prizren, Dardan dhe Gjilan.

  Duke br thirrje q t mos prishet tr ky proces zgjedhor me publikimin e rezultateve t tilla jo zyrtare, Ibrahim Gashi, nnkryetar i AKR-s, tha nuk sht fare e vrtet se Isa Mustafa ka fituar n Prishtin, pa balotazh.

  Sipas Gashit, AKR-ja ka rezultate shum t mira n Viti dhe Kamenic kurse pret q t shkoj n balotazh n Mitrovic dhe Gjakov.

  Duke folur pr Gjakovn, Ibrahim Gashi tha se nuk sht fare e vrtet se kandidati i AAK-s ka fituar atje.

  Gashi tha se diferenca ndrmjet kandidatit t AAK-s dhe kandidates s koalicionit AKR-LDD, Mimoza Kusarit, sht vetm 1 pr qind.

  Pa dhn prqindje, nnkryetari i AKR-s tha se diferenca e votave n Prishtin ndrmjet Vegim Gashit nga koalicioni AKR-LDD dhe Isa Mustafs nga LDK-ja sht fare e ngusht dhe as q bhet fjal se kandidati i ksaj t fundit ka fituar pa balotazh.

 5. #5
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime


  Kui: Kemi fituar edhe 20 pr qind m shum se zgjedhjet e kaluara

  Prishtin, 15 Nntor 2009 (Kosovapress) Koha 22:28

  Nnkryetari i Partis Demokratike t Kosovs (PDK), Hajredin Kui ka theksuar se ky subjekt politik ka fituar n nj prqindje edhe m t madhe se zgjedhjet e kaluara, pasi q npr t gjitha komunat q ka qen fituese sht rritur prqindja, ndrsa q shum prej tyre pret ti fitoj pa balotazh.

 6. #6
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Thai: PDK shnon fitore n 70 pr qind t komunave  Thai: PDK shnon fitore n 70 pr qind t komunave (me video)
  Prishtin, 16 Nntor 2009 (Kosovapress) Koha 01:56

  Partia Demokratike e Kosovs (PDK) ka shpallur fitoren e saj n 20 komuna t Kosovs, tri prej tyre pa balotazh, prderisa n nivel t Kosovs ka fituar 43 pr qind t votave. Kreu i PDK-s, Hashim Thai gjat adresimit t tij para antarve dhe simpatizantve t PDK-s n sheshin 21 n ort e para t s hns, ka thn se qytetart e Kosovs n procesin e sotm i dhan kuptim liris, pavarsis dhe demokracis n shtetin e Kosovs.

 7. #7
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Thai: Fitore e PDK-s n 70% t komunave

  Lideri i Partis Demokratike t Kosovs, Hashim Thai ka shpallur fitoren e PDK-s n 70% t komunave t Kosovs.

  N nj konferenc pr media, n ort e hershme t s hns, Thai ka thn se PDK-ja ka fituar 38-43% t votave n nivel t Kosovs, respektivisht ka fituar bindshm apo ka arritur suksese t mdha n 20 komuna t Kosovs.

  Sipas Thait, PDK-ja ka fituar n

  Mitrovic,
  Prizren,
  Ferizaj,
  Gjilan,
  Kamenic,
  Skenderaj,
  Rahovec,
  Klin,
  Kaanik,
  Drenas,
  Obiliq,
  Dragash,
  Malishev,
  Suharek,
  Vushtrri,
  Lipjan,
  Shtime,
  Shtrpc,
  Han t Elezit
  dhe n Viti.

  Sidoqoft, Thai nuk ka specifikuar n trsi se n cilat komuna jan fituar nga PDK-ja q n raundin e par t zgjedhjeve prpos Ferizajt dhe bastioneve t ksaj partie n Drenas dhe Skenderaj dhe n cilat do t ballafaqohet PDK-ja n balotazh me parti t tjera. /Telegrafi/

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
  Antarsuar
  25-01-2004
  Vendndodhja
  Larg vendlindjes i pa shpi..
  Postime
  4,277
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  Rezultatet preliminare t KQZ-s

  Komisioni Qendror Zgjedhor ka arritur q n ort e hershme t s hns t’i jap rezultatet preliminare pr vetm 9 komuna t Kosovs – dhe ato kryesisht komuna t vogla, apo t sapokrijuara n baz t procesit t decentralizimit.

  Rezultatet preliminare jan prezantuar n orn 04:00 t mngjesit nga kryetarja e KQZ-s, Nesrin Lushta, e cila ka rikujtuar faktin se kto rezultate edhe mund t psojn ndryshime, pasi aty nuk prfshihen votat me kusht, votat e personave me nevoja t veanta, dhe votat prmes posts.

  Rezultatet m t plota jan paralajmruar pr sot n orn 19:00, ndrsa rezultatet preliminare t KQZ-s jan si vijon:

  Klin
  Enver Berisha, AAK - 5.337 vota
  Haki Morina, PSK - 162 vota
  Sokol Bashota, PDK - 6.153 vota
  Pjeter Coli, PSHDK - 459 vota
  Zenun Zeqa, LDD - 706 vota
  Adem Gashi, 98 vota
  Fadil Gashi, LDK - 3.555 vota
  Ibish Rraci, PSD - 118 vota

  Shtime
  Hetem Pajaziti, AAK - 382 vota
  Naim Ismajli, PDK - 5.400 vota
  Enver Ademi, LDD - 1477
  Ismail Hasani, LDK - 2.655 vota
  Halil Halili, PSD- 545 vota

  Obiliq
  Enver Gashi, AAK - 1.965 vota
  Haki Mjekiqi, PDK - 2.850 vota
  Hamdi Tovrlani, AKR - 358 vota
  Aziz Bici – 183 vota
  Shukri Klinaku, LIB – 1.238 vota
  Mehmet Krasniqi, LDK - 2.160 vota
  Sejdi Halimi, PEK - 15 vota
  Sanije Graiqevci, PSD - 68 vota

  Dragash Burim Piraj, AAK - 878 vota
  Salim Jonuzi, PDK - 4.962 vota
  Fitim Tefiku, AKR - 392 vota
  Qasip Kushi, Vakat - 1.609 vota
  Halim Shemsedini, LDK - 4.652 vota

  Junik
  Agron Kui, AAK - 1.081 vota
  Nimon Tofaj, PDK - 127 vota
  Ali Kasumi, AKR - 23 vota
  Shpejtim Gacaferri, LDD - 231 vota
  Tahir Isufaj, LDK - 622 vota

  Hani i Elezit
  Rufki Suma - 1.833 vota
  Menduh Vllashi, AAK - 214 vota
  Mehmet Ballashi, PDK - 1.519 vota
  Myzafer Dernanji, LDK - 583 vota

  Mamusha
  Berzad Morina, PDK - 333 vota
  Arif Bytyqi, KDTP - 1.402 vota
  Mehmet Mazrek, AKR - 197 vota

  Ranillug
  Perica Andjelkovic, SKMS – 167 vota
  Dragimir Mikic, GIOR - 397 vota

  Leposavic
  Ardita Hasani, AAK - 30 vota

  /Telegrafi/
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 16-11-2009 m 14:49

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
  Antarsuar
  25-01-2004
  Vendndodhja
  Larg vendlindjes i pa shpi..
  Postime
  4,277
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  DV: LDK fiton n Podujev, PDK n Malishev, Suhareka n balotazh

  Koalicioni i OJQ-ve vendore “Demokracia n Veprim”, ka dhn rezultatet paraprake t zgjedhjeve lokale pr 4 komuna t Kosovs. Sipas rezultateve t ktij koalicioni – t cilat u publikuan n ort e hershme t s hns – n Podujev ka fituar LDK-ja, n Malishev PDK-ja, n Suharek do t ket balotazh mes AAK-s dhe PDK-s, ndrsa n Graanic ka fituar Boban Stojanoviq.

  Kshtu, sipas ktij koalicioni, n Podujev Lidhja Demokratike e Kosov, respektivisht kandidati i saj pr kryetar Agim Veliu ka shnuar fitore qysh n raundin e par me 51.91% t votave, i pasuar nga PDK me 28.95%, AAK 11.91%, LDD-AKR 0.76% dhe t tjera 6.47%.

  Po ashtu, bhet e ditur se edhe n Asamblen komunale t ksaj komune LDK-ja do ta ket shumicn, pasi ka fituar 49.71%, e pasuar nga PDK me 26.83%, AAK 13.87%, LDD-AKR 1.91% dhe t tjer 7.67 %.

  N Malishev ndrkaq, kandidati i PDK-s pr kryetar t ksaj komune ka fituar 50.09%, i pasuar nga kandidati i LDK-s me 34.43%, AAK 2.85%, LDD-AKR 2.55% dhe kandidati i pavarur me 10.06%.

  N Suharek ndrkaq, sht e sigurt se fituesi pr kryetar t komuns do t dihet pas raundit t balotazhit, ku do t ndeshet kandidati i AAK-s me at t PDK-s. N raundin e par, kandidati i AAK-s ka fituar 35.59%, ai i PDK-s 31.80%, ai i LDK-s 31.30%, ai i LDD-s 1.02% dhe kandidati i PS-s 0.29 %.

  N komunn e Graanics, fitues sht Bojan Stojanoviq me 57.41% t votave. /Telegrafi/

 10. #10
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  KQZ: Rezultatet e para t zgjedhjeve t djeshme lokale pritet t shpallen sonte n ora 19:00

  Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nuk arriti ta prmbush zotimin se gjat nats do t publikoj rezultatet e para pr zgjedhjet e djeshme pr pushtetin lokal n Kosov, t parat q nga shpallja e pavarsis s shtetit t ri. Pak para ors pes t mngjesit, komisioni bri t ditur se ka numruar votat e rregullta n disa komuna m t vogla, ndrsa rezultatet e para do t shpallen sonte n orn 19:00. ...

  Postuar: 09:19:17 / 16.11.2009
  Mbrm Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) shpalli t mbyllura t gjitha vendvotimet n Republikn e Kosovs, duke konfirmuar kshtu prfundimin e zgjedhjeve t sivjetme lokale me nj pjesmarrje prej 45.36 pr qind t zgjedhsve kosovar, ndrsa konfirmoi pjesmarrje shum t ult t serbve lokal n zgjedhje.

  N kto votime pr pushtetin lokal, t parat pas shpalljes s pavarsis, 1 milion e 563 mij e 741 qytetar me t drejt vote kan patur mundsi t votojn pr qeverisjet e ardhshme lokale me mandat katrvjear, n 36 komuna, gar kjo n t ciln kan marr pjes 74 subjekte politike me gjithsej 6 mij e 787 kandidat, prej t cilve 205 kan garuar pr kryetar komune.  | s.b & RTK staff |

 11. #11
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime

  Fitore nacionale

  Partia Demokratike e Kosovs humbi n Prishtin, por fitoi shumicn drrmuese t komunave t Kosovs. Lideri i PDK’s, Hashim Thai ka deklaruar se kjo parti, jo vetm q ka ruajtur pushtetin n komunat q i mori para dy vitesh, por i ka n grusht edhe tri t reja. Ai tha se prqindja e PDK’s n nivel nacional sht mes 38 dhe 43 pr qind.

  Nga Bekim Greievci m 16.11.2009 n ora 8:24
  Zhgnjimi i antarve dhe simpatizantve t Partis Demokratike t Kosovs me garn pr Kryeqytet sht zvendsuar me fest pr rezultatin e arritur n pjesn drrmuese t komunave t Kosovs.

  Lideri i PDK’s Hashim Thai ka deklaruar se ka fituar q n raundin e par ose n balotazh n 20 komuna dhe prqindja e saj n nivel nacional sht mes 38 dhe 43 pr qind.

  Nse kjo konfirmohet edhe zyrtarisht nga Komisioni Qendror Zgjedhor, ather PDK betonon edhe m shum pozitn numr nj n Kosov dhe rrit diferencn me rivalin e saj kryesor, Lidhjen Demokratike t Kosovs.

  PDK ka filluar festn fillimisht n komuna t mdha t vendit t cilat i mori para dy vitesh si n Mitrovic, Ferizaj, Prizren dhe Gjilan, por edhe n komuna tjera m t vogla.
  Por, Partia Demokratike ka festuar edhe n Prishtin.

  Pas nj fjalimi triumfues t Liderit t saj Hashim Thai n “Sheshin 21”, qielli i Kryeqytetit sht ndriuar me fishekzjarr.

  “Fitorja e Partis Demokratike t Kosovs sht edhe fitore pr qeverisjen e mir n Republikn e Kosovs”, ka thn Thai, para prkrahsve t tij dhe zyrtarve t lart t ksaj partie.

  Ai ka prgzuar nj nga nj kandidatt e tij t cilt korrn sukses n shum komuna t Kosovs. Kreu i PDK’s u krenua me suksesin dhe fitoren edhe n Vushtrri, Obiliq, Skenderaj, Drenas, Malishev, Lipjan, Shtime, Rahovec, Therand, Klin, Kaanik, Hanin e Elezit, Kamenic, Viti, Novo Brd dhe Shtrpce.

  N vitin 2007 ajo ka fituar 17 komuna, tani pret fitore n tri komuna t reja.

  “Partia Demokratike e Kosovs tregoi se ka kaluar kornizat e ngushta partiake”, ka thn Thai.

  “Dua t prgzoj edhe t gjitha partit politike dhe kandidatt e pavarur pr garn e tyre t ndershme, demokratike, t qet dhe konkurrencs s lir pr garn e tyre t dinjitetshme dhe q po e pranojn verdiktin e sovranit q shpalli Partin Demokratike t Kosovs fituese bindse edhe n kto zgjedhje lokale”, ka shtuar ai.

  N pjesn m t madhe t t fjalimit t tij Lideri i PDK’s foli si Kryeministr i Kosovs.
  “Sot t gjith jemi fitues, t gjitha partit politike. Sot fitoi demokracia, fitoi shtetit i Kosovs. Ju sot i dshmuat bots s qytetruar se jeni pjes e identitetit t fuqishm perndimor dhe europian”, ka thn ai.

  Ai ka krkuar nga antart, simpatizantt dhe t gjith qytetart q kt entuziazm t fitores ta kthejm n pun.

  “Nga nesr t gjith duhet t vazhdojm angazhimet tona edhe m fuqishm. Duhet t vazhdojm punn ton pr nj Kosov edhe m t zhvilluar, demokratike dhe shumetnike”.

  Ai theksoi se tani e gjitha klasa politike ka obligim bashkrisht q vullnetin e qytetarve dhe votn e dhn ta shndrrojn n pun, sukses, optimizm dhe shpres pr t ardhmen si dhe pr t uar prpara shtetin e Kosovs.

  Thai foli madje edhe pr prioritetet e tij si Kryeministr.

  “Ne kemi nj sfid t rndsishme qytetar t duruar t Kosovs, at t integrimeve europiane. Un sonte zotohem para jush se integrimi europian i Kosovs do t jet prioriteti im kryesor dhe qeveris q udhheq un”.

  Thai nuk harroi t shpreh falnderim edhe pr Komisionin Qendror Zgjedhor, vzhguesit vendor dhe ndrkombtar si dhe diplomatt dhe prfaqsuesit tjer ndrkombtar n Prishtin q u angazhuan q Kosova t kaloj testin n zgjedhjet e para n shtetin e pavarur.

  Kryeministri Thai ka hedhur votn n qendrn e votimit n shkolln fillore “Faik Konica” n Prishtin, s bashku me bashkshorten e tij, Lumnije Thai. Si n votimet e mhershme, ata kan marr me vete djalin e tyre, Endritin.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Llapi : 16-11-2009 m 05:13

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2008
  Postime
  1,283
  Faleminderit
  3
  4 falenderime n 3 postime
  DV: PDK prin n 7 komuna, AAK 3, LDK 1

  Nga Ardian Jasiqi m 16.11.2009 n ora 9:59

  (Updated) Kandidati i LDK-s, Isa Mustafa ka fituar garn pr kryetar t Prishtins duke marr 56. 22 % t votave.

  Kshtu s paku ka thn rrjeti i organizatave joqeveritare, “Demokracia n veprim”, t cilt kan br edhe shpalljen e rezultateve preliminare pr 10 komuna t tjera, shumicn e t cilave prin PDK, ndrkaq AAK ka siguruar fitoren n Gjakov dhe n Dean.

  Isa Mustafa pr kryetar t komuns ka marr 56 22 % t votave, Vegim Gashi 20.46 pr qind t votave, Astrit Salihu 19.22 %, psuar nga partit e tjera.

  Fitoren q n raundin e par, n Dean, e ka siguruar edhe Rasim Selmanaj nga AAK q ka fituar 64.35 %. Pas tij sht renditur kandidati i LDK-s me 26.61 %, i PDK-s 3.89 % psuar nga parti t tjera.

  Ndrkaq, n komunn e Prizrenit pritet q t kt balotazh n mes t PDK-s dhe LDK-s. Ramadan Muja nga PDK n kt komun prin me 33.3 %, i psuar nga Hanefi Muharremi i LDK me 29.3 %.

  Edhe n komunn e Mitrovics pritet q t kt balotazh - por beteja do t zhvillohet n mes t PDK-s dhe koalicionit LDD-AKR. Kandidati i PDK-s Avni Kastrati n raundin e par ka marr 39.29 %, kurse Nexhmedin Spahiu nga AKR-LDD, 26.9 %.

  PDK n balotazh do t luftoj edhe n komunn e Klins ku do t prballet me AAK-n. N kt komun kryetari aktual ka marr 39.45 % ndrkaq ai i AAK-s, 31.60 %.

  PDK do ta takoj n balotazh LDK-n n Rahovec pasi q n kt komun kandidati i PDK-s pr kryetar ka fituar 33.50 % t votave ndrkaq ai LDK-s 23.12 %.

  Kryetari aktual i Gjakovs, Pal Lekaj ka siguruar fitoren n Gjakov q n raundin e par duke fituar 50.84 %, ndrkaq kandidatja e AKR-LDD, Mimoza Kusari – Lila nuk ka arritur t shkoi as n balotazh por ka arritur t’i marr 41.10 %.

  N balotazh n Gjilan kan arritur q t shkojn kandidatt e PDK-s dhe LDK-s. Kryetari aktual i Gjilanit, Qemajl Mustafa ka arritur t fitoi 37.34 % t votave, duke ln pas at t LDK-s me 29.33 %.

  N Peja pasi q n kt komun n balotazh sht AAK-ja me AKR-LDD. Ali Berisha ka nj eprsi t leht n prqindje ndaj kandidatit t AKR-LDD, Ilmi Berisha para se t shkoj n balotazh.

  N Mamush, KDTP ka fituar qysh n roundin e par duke marr 72.36 % t votave.

  Kandidati i PDK-s pr Ferizaj, Bajrush Xhemajli ka fituar n Ferizaj duke siguruar 51.56 % t votave, ndrkaq n Obiliq PDK po ashtu prin me 32.40 % psuar nga kandidati i AAK-s me 28.93 % t votave.

  KQZ dhe DV japin rezultatet e para preliminare

  Komisioni Qendror i Zgjedhjeve dhe rrejti i organizatave joqeveritare “Demokracia n veprim” kan dhn rezultatet e tyre preliminare pr disa komuna t vogla t Kosovs, prderisa nuk kan qen n gjendje t japin rezultate pr komunat e mdha.

  Sipas, Komisionit Qendror t Zgjedhjeve (KQZ), ata kan arritur q t nxjerrin rezultatet preliminare pr nnt komuna t Kosovs, q jan kryesisht t vogla, shumica e t cilave jan krijuar n baz t procesit t decentralizimit.

  Kryetarja e KQZ-s, Nesrin Lushta, n orn katr t mngjesit ka rikujtuar se rezultatet mund t ndryshojn pr shkak se ende nuk jan prfshir n procesin e numrimit votat e personave me nevoja t veanta dhe ato prmes posts elektronike dhe me kusht.

  Ajo po ashtu ka paralajmruar se sot n orn 19:00 pritet q t jepen rezultate t tjera.

  N rezultatet e KQZ, n komunn e Klins, kandidati i PDK-s, Sokol Bashota ka fituar 6 153 i psuar nga kandidati i AAK, Enver Berisha me 5 337 vota. Fadil Gashi i LDK-s sht i treti n list me 3 555 vota. Kjo do t thot se kandidati i PDK-s dhe ai i AAK-s do t shkojn n balotazh.

  N Shtime, kandidati i PDK-s, Naim Ismajli duket se ka fituar q n raundin e par pasi ka t fituar 5 400 vota duke ln pas kandidatin e LDK-s q ka fituar 2 655 vota dhe at t LDD-s, Enver Ademi q ka t fituar 1 477 vota.

  N Obiliq, pritet q t kt balotazh pasi q kandidatt e PDK-s dhe LDK-s do t presin raundin e dyt pr t kuptuar se kush do t fitoi. Momentalisht, Haki Mjekiqi nga PDK prin me 2850 vota, i psuar nga kandidati i LDK-s, Mehmet Krasniqi me 2 160 vota.

  Edhe n Dragash, dy partit n koalicion, PDK dhe LDK duket se do t’i matin forcat edhe njher pasi q kandidatt e ktyre dy partive kan shkuar n balotazh. Selim Jonuzi i PDK ka fituar 4 962 vota ndrkaq ai i LDK, Halim Shemsedini, 4 652 vota.

  Komuna e re e Junikut po ashtu do t jet n balotazh pasi q asnjri nga kandidatt nuk ka arritur q t fitoj votat e nevojshme pr t fituar. Momentalisht kandidati i AAK-s, Agron Kui prin me 1 081 vota, kurse pas tij sht kandidati i LDK-s, Tahir Isufaj q ka 622 vota.

  N komunn e re t Hanit t Elezit sht nj befasi e kndshme pasi q kandidati i pavarur, Refki Suma prin me 1 833 vota, duke ln pas kandidatin e PDK-s, Mehmet Ballashi q ka 1 519 vota. Edhe kjo komun do t prjetoj pr her t par balotazhin.

  Ndrkaq, komuna tjetr, q ka shumic turke, Mamusha, kandidati i KDTP, Berzad Morina, ka fituar qysh n raundin e par, duke fituar 1 402 vota.

  N Ranillug, Dragimir Mikic nga partia GIOR ka fituar 397 vota duke munduar qysh n raundin e par kundr-kandidatin nga partia SKMS.

  KQZ ka thn se n Leposavic kandidatja e AAK-s, Ardita Hasani ka fituar 30 vota por nuk ka dhn rezultate t tjera.

  Rezultate preliminare ka dhn edhe “Demokracia n Veprim”.

  Sipas tyre LDK tashm ka siguruar fitoren n Podujev, PDK n Malishev ndrkaq Suharek sht n balotazh. Po ashtu DV ka thn se n Graanic ka fituar Boban Stojanoviq.

  DV ka thn se Agim Veliu kandidat i LDK-s pr Podujevn ka fituar 51.91% t votave, i pasuar nga PDK me 28.95%, AAK 11.91%, LDD-AKR 0.76% dhe t tjera 6.47%.

  LDK ka fituar edhe n Asamblen komunale t ksaj komune, ku LDK-ja do ta ket shumicn, pasi ka fituar 49.71%, e pasuar nga PDK me 26.83%, AAK 13.87%, LDD-AKR 1.91% dhe t tjer 7.67 %.

  Kandidati i PDK-s pr kryetar t Malishevs ka fituar 50.09%, i pasuar nga kandidati i LDK-s me 34.43%, AAK 2.85%, LDD-AKR 2.55% dhe kandidati i pavarur me 10.06%.

  Suhareka po ashtu ka befasuar ksaj radhe duke mos votuar pr partin q tradicionalisht kan votuar pr t, LDK. Sipas Demokracia n Veprim n balotazh n kt komun do t shkojn AAK dhe PDK.

  “N raundin e par, kandidati i AAK-s ka fituar 35.59%, ai i PDK-s 31.80%, ai i LDK-s 31.30%, ai i LDD-s 1.02% dhe kandidati i PS-s 0.29 %” .

  N komunn e Graanics, fitues sht Bojan Stojanoviq me 57.41% t votave.

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
  Antarsuar
  25-01-2004
  Vendndodhja
  Larg vendlindjes i pa shpi..
  Postime
  4,277
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  Rezultatet n 16 komuna
  Koalicioni i OJQ-ve vendore “Demokracia n Veprim”, pas rezultateve preliminare pr 4 komuna, ka dhn rezultatet paraprake edhe pr 12 komuna t tjera t Kosovs. Sipas ktyre rezultateve, n pjesn drmuese t komunave fituesi do t dihet pas mbajtjes s raundit t dyt t zgjedhjeve - balotazhit.

  Sipas rezultateve t ktij koalicioni,

  n garn pr kryetar t Prishtin ka fituar kandidati i LDK-s Isa Mustafa me 57.79%;
  n Dean kandidati i AAK-s me 64.35%;
  n Prizren do t ket balotazh mes kandidatit t PDK-s (33.01%) dhe atij t LDK-s (29.88%);
  n Mitrovic do t ket balotazh mes kandidatit t PDK-s (39.29%) dhe atij t LDD-AKR-s (25.95%);
  n Klin do t ket balotazh mes kandidatit t PDK-s (39.45%) dhe atij t AAK-s (31.60%);
  n Rahovec do t ket balotazh mes kandidatit t PDK-s (33.50%0 dhe atij t LDK-s (23.12%);
  n Gjakov ka fituar kandidati i AAK-s me 50.84%;
  n Gjilan do t ket balotazh mes PDK-s (37.34%) dhe LDK-s (29.33%);
  n Pej do t ket balotazh mes kandidatit t AAK-s (41.14%) dhe atij t koalicionit LDD-AKR (14.55%);
  n Mamush ka fituar kandidati i partis turke KDTP me 72.36%;
  n Ferizaj ka fituar PDK me 51.56%;
  n Obiliq do t ket balotazh mes kandidatit t PDK-s (32.40%) dhe atij t AAK-s (28.93%).


  Ndrkaq ky koalicion n ort e para t dits s hn kishte dhn rezultatet preliminare edhe pr katr komuna t tjera t Kosovs. Sipas ktij koalicioni,
  n Podujev Lidhja Demokratike e Kosov, respektivisht kandidati i saj pr kryetar Agim Veliu ka shnuar fitore qysh n raundin e par me 51.91% t votave, i pasuar nga PDK me 28.95%, AAK 11.91%, LDD-AKR 0.76% dhe t tjera 6.47%.
  N Malishev ndrkaq, kandidati i PDK-s pr kryetar t ksaj komune ka fituar 50.09%, i pasuar nga kandidati i LDK-s me 34.43%, AAK 2.85%, LDD-AKR 2.55% dhe kandidati i pavarur me 10.06%.

  N Suharek ndrkaq, sht e sigurt se fituesi pr kryetar t komuns do t dihet pas raundit t balotazhit, ku do t ndeshet kandidati i AAK-s me at t PDK-s. N raundin e par, kandidati i AAK-s ka fituar 35.59%, ai i PDK-s 31.80%, ai i LDK-s 31.30%, ai i LDD-s 1.02% dhe kandidati i PS-s 0.29 %.

  N komunn e Graanics, fitues sht Bojan Stojanoviq me 57.41% t votave. /Telegrafi/
  Ndryshuar pr her t fundit nga Nice_Boy : 16-11-2009 m 06:27

 14. #14
  Perjashtuar
  Antarsuar
  08-02-2008
  Postime
  1,220
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime

  KQZ dshton n shpalljen e rezultateve

  KQZ shpalli rezultatet preliminare t votimeve n vetm nnt komuna t vogla t Kosovs. Rezultate t pjesshme ka shpallur dhe Demokracia n Veprim. Kurse, PDK, LDK e AAK e shohin veten fituese t zgjedhjeve.

  KQZ nuk ka arritur t shpall rezultatet preliminare pr komunat kryesore t Kosovs, edhe pse nj gj t till ka premtuar se do ta bnte pak or pas mbylljes s vendvotimeve.

  Pas shtyrjeve t njpasnjshme t shpalljes s rezultateve preliminare, KQZ-ja, pas ors 4 t mngjesit, ka br t ditur rezultatet vetm pr nnt komuna t vogla t Kosovs.

  Sipas KQZ-s, Komunn e Klins e ka fituar kandidati i Partis Demokratike t Kosovs, i pasuar nga ai i Aleancs pr Ardhmrin e Kosovs, por pa sqaruar nse duhet raund i ri zgjedhor.

  N Obiliq ka fituar kandidati i PDK-s, i pasuar nga ai i LDK-s. N Junik prin AAK-ja, ndrsa n Dragash PDK-ja.

  N Mamush udhheq kandidati i Partis Demokratike Turke. Ndrsa, n Ranillug, komunn e re t banuar me shumic serbe, udhheq kandidati i Iniciativs Qytetare pr Komunn e Ranillugut.

  N Shtime, sipas KQZ-s, fiton srish PDK-ja, ndrsa n Han t Elezit prin kandidati i pavarur, Rufki Suma. N Leposaviq prin kandidati i AAK-s.

  Kryetarja e KQZ-s, Nesrin Lushta, ka shpjeguar mbi pamundsin e shpalljes s rezultateve pr komunat e mdha.

  Ne nuk kemi pasur koh t mjaftueshme q t prgatisim rezultate pr t gjitha, andaj kemi punuar intensivisht dhe kemi arritur q ti bjm kto rezultate, sht shprehur Lushta.

  Por, rezultate preliminare pr katr komuna tjera ka dhn rrjeti i Organizatave Joqeveritare Demokracia n Veprim.

  Sipas ktij rrjeti, n Suharek prin AAK-ja, n Malishev PDK-ja, n Podujev fiton pa balotazh LDK-ja, ndrsa Graanicn do ta drejtoj Bojan Stojanoviq. Drejtuesi i koalicionit Demokracia n Veprim, Ismet Kryeziu, dha t dhna t detajuara pr seciln komun:

  N Malishev, sipas rezultateve pr kryetar t komuns, me 50.09 pr qind avancon PDK-ja, LDK-ja me 34.43 pr qind. N Suharek, PDK-ja ka 31.8 pr qind, LDK-ja ka 31.30 pr qind, AAK-ja 35.59 pr qind.

  Sipas Demokracis n Veprim, Komunn e Podujevs e ka fituar pa balotazh Lidhja Demokratike e Kosovs, prkatsisht kandidati Agim Veliu.

  Ndrsa, komunn e re me shumic serbe, t krijuar tash, Graanicn, sipas rezultateve t Demokracis n Veprim, do ta drejtoj kandidati serb, Bojan Stojanoviq, i cili ka marr 57.41 pr qind t votave.

  Ndryshe, rezultatet preliminare, pas mbylljes s vendvotimeve, i kan shpallur edhe partit politike.

  Partia Demokratike e Kosovs ka thn se ka fituar n 20 komuna t Kosovs. Kryeministri Hashim Thai, q drejton kt parti, ka thn se ndr qendrat e mdha, PDK-ja ka fituar n Prizren, Mitrovic, Gjilan e Ferizaj.

  Ndryshe, kryeministri Hashim Thai ka falnderuar dhe uruar edhe subjektet tjera politike pr fushatn e br gjat katr javve t fundit.

  Urime t gjitha partive politike, urime t gjith kryetarve t zgjedhur t t gjitha partive politike. Faleminderit t gjithve pr fushatn e qet, t lir dhe demokratike, ka thn Thai.

  N ann tjetr, Lidhja Demokratike e Kosovs, sipas nnkryetarit Lutfi Haziri, ka fituar bindshm n kryeqytet.

  LDK-ja ka shnuar fitore t madhe n Prishtin. Kryeqyteti ka dominuar me vot absolute, ka thn Haziri.

  Lidhja Demokratike e Kosovs ka br t ditur se ka fituar q n raundin e par n 4 komuna, ndrsa n 10 t tjera do t shkoj n balotazh.

  Aleanca pr Ardhmrin e Kosovs ka br t ditur se prve tri komunave q ka udhhequr deri m tash, Pejs, Gjakovs, Deanit, ka fituar edhe n komunn e katrt, n Junik.

  Ndrkoh, partit tjera, Aleanca Kosova e Re dhe Lidhja Demokratike e Dardanis, kan kritikuar subjektet politike q kan dal me rezultate para se ato ti shpallte Komisioni Qendror Zgjedhor.

 15. #15
  Shqiptar Maska e EdiR
  Antarsuar
  24-05-2002
  Vendndodhja
  Madison, WI, U.S
  Postime
  963
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ju lutem sillni rezultatet paraprake te zgjedhjeve ne kete teme. Diskutimet e tjera per situaten e berlogut apo gjithcka tjeter nuk kane vend ketu.
  Shpresoj te kuptehemi.
  Eduard Rusi
  Think. Laugh. Live.
  Mendo. Qesh. Jeto.

 16. #16
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime  Kryeministri Thai: Republika e Kosovs kampion i demokracis n rajon

  Prishtin, 16 nntor 2009

  Fillimisht falnderoj ju gazetar pr prcjelljen e vazhdueshme dhe t pandrprer gjat tr ksaj periudhe, edhe fushatn elektorale, edhe ditn e votimit, edhe procesin e shpalljes s rezultateve. Ju falnderoj shum pr punn e palodhshme dhe t shklqyeshme t ciln e keni br, falnderoj personalisht, por edhe n emr t Qeveris s Republiks s Kosovs.

  Sot, secili shtetas i Republiks s Kosovs duhet t ndihet shum krenar pr suksesin e shtetit ton, pr suksesin q arritm n zgjedhjet lokale, t parat kto n Kosovn e pavarur, sovrane, demokratike dhe shumetnike, zgjedhje kto lokale t para n Kosovn e pavarur, t organizuara me standardin m t lart perndimor, me standardin m t lart evropian. Nj organizim i shklqyeshm, e kam theksuar edhe dit m par dhe ritheksoj edhe sot, se Kosova u dshmua si kampion i demokracis n rajon.

  Kto zgjedhje lokale tejkaluan definitivisht kornizat e kuptimit elektoral lokal.

  N kto zgjedhje morn pjes t gjith. Prezantuan projekte pr t mirn e qytetarve t gjith, gjith spektri politik, i t gjitha komuniteteve.

  Kto zgjedhje marrin kuptimin e referendumit dhe besimit pr qeverisjen e mir n Republikn e Kosovs.

  Qytetart dhe institucionet e Republiks s Kosovs dhan provimin e demokracis n Kosovn e pavarur dhe demokratike.

  Zgjedhjet lokale t 15 nntorit, ishin zgjedhje fer, zgjedhje t lira, demokratike, t konkurrencs s lir, dshmuan pjekurin m t lart gjat gjith fushats elektorale, gjat dits s votimit, por edhe t administrimit t vots, t shpalljes s rezultateve dhe pranimit unanim t rezultatit zgjedhor nga gjith spektri politik.

  Pra, fitoi Kosova, fituan qytetart e Republiks s Kosovs, fitoi shteti i Kosovs.

  sht jashtzakonisht inkurajuese dhe falnderoj t gjith qytetart e Kosovs pr pjesmarrje, n prqindje m t madhe sesa n vitin 2007, pra, sht nj rritje e pjesmarrjes n kto zgjedhje n raport me vitin 2007.

  Dua ti falnderoj t gjith qytetart dhe t gjitha partit politike, kandidatt e pavarur, pr pjesmarrje n zgjedhje t t gjitha komuniteteve.

  Falnderoj posarisht dhe inkurajoj tash n qeverisje t re, autoritetet lokale, legjitime tanim, t komunitetit serb q do t jen n disa komuna dhe un si kryeministr I Kosovs, Qeveria e Kosovs, institucionet e Republiks s Kosovs, jan t zotuara t implementojn dokumentin e presidentit Ahtisaari.

  Kosova n kto zgjedhje tregoi kultur shum t lart shtetndrtuese dhe demokratike.

  Kosova tregoi standard t lart, sepse kto zgjedhje u organizuan nga ne vendort, me kshillat dhe mbshtetjen e plot ndrkombtare.

  Suksesi sht i Republiks s Kosovs i shtetit t Kosovs dhe falnderojm miqt ndrkombtar pr mbshtetje t jashtzakonshme.

  Falnderoj gjith komunitetin ndrkombtar n emr t Qeveris s Republiks s Kosovs, Shtetet e Bashkuara t Ameriks, bashkimin Evropian, t gjith monitoruesit vendor dhe ndrkombtar.

  Un sot, kam marr prgzimet m t mira pr shtetin e Kosovs, pr institucionet vendore, pr kulturn e lart demokratike t qytetarve t Kosovs, mesazhe prgzimi edhe nga Uashingtoni, edhe nga Bashkimi Evropian, edhe nga autoritetet ktu q punojn n Kosov, ICO. T gjith i vlersojn zgjedhjet si zgjedhje t standardeve m t larta evropiane, t standardeve m t larta perndimore, si zgjedhje t shklqyeshme.

  Dshiroj t falnderoj pr punn e mrekullueshme, Komisionin Qendror Zgjedhor. sht br nj pun model edhe pr t tjert, sht br nj pun q ka krijuar baz tepr t mir edhe pr t ardhmen demokratike t Kosovs.

  Falnderoj n kt rast edhe Policin e Kosovs pr punn shum profesionale.

  Falnderoj pr kshillat, sugjerimet, pr pjesmarrjen aktive n kt proces t rndsishm shtetror e gjith qytetar, shoqrin civile kosovare, mediat e pavarura, q treguan profesionalizm, vendosmri dhe guxim n punn e tyre, me korrektsin m t lart.

  Dshiroj t theksoj se ne po tregojm shembullin m t mir t angazhimeve tona, t konsolidimit t shtetit ton t ri.

  Kto zgjedhje kan konsoliduar shum fuqishm Qeverin e Republiks s Kosovs dhe t gjitha institucionet e saj.

  Me suksesin e plot dhe shum t fuqishm t institucioneve tona, t popullit ton, me kto zgjedhje, ne e kemi ofruar republikn e Kosovs, shtetin ton, edhe m afr integrimit n Bashkimin Evropian dhe n NATO.

  Ne do t vazhdojm me reforma demokratike n t gjitha aspektet, edhe n politik, ekonomi dhe legjislacion.

  Pr Kosovn se shpejti do t ket edhe liberalizim t vizave pr t gjith qytetart e Republiks s Kosovs, Marrdhnie Tregtare dhe dialog pr asociim-stabilizim.

  Ne do t vazhdojm me standardin m t lart t qeverisjes, me qeverisje t mir, me sundim t ligjit, n luftn e pakompromis kundr dukurive negative, zero toleranc ndaj korrupsionit, me nj bashkpunim t ngusht me t gjitha autoritetet ndrkombtare.

  Un pres me padurim prioritetet tona q kemi edhe n nivel qendror, por edhe n nivel lokal, me autoritetet legjitime, autoritetet kto q do t vazhdojn implementimin e projekteve n interesin e t gjith qytetarve kudo q jetojn ata.

  Prandaj, sht nj sukses historik i Republiks s Kosovs dhe t gjith qytetarve t Kosovs dhe institucioneve t saj.

  Falnderoj edhe nj her t gjitha partit politike, t gjith qytetart pr gjith kt sukses t jashtzakonshm.

  Faleminderit!

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
  Antarsuar
  25-01-2004
  Vendndodhja
  Larg vendlindjes i pa shpi..
  Postime
  4,277
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  Rezultatet sipas “Demokracia n Veprim”

  Koalicioni i OJQ-ve vendore “Demokracia n Veprim”, ka dhn rezultatet paraprake pr t gjitha komunat Kosovs. Sipas ktyre rezultateve, n pjesn drmuese t komunave fituesi do t dihet pas mbajtjes s raundit t dyt t zgjedhjeve - balotazhit.

  Sipas rezultateve t ktij koalicioni, n garn pr kryetar t Prishtin ka fituar kandidati i LDK-s Isa Mustafa me 57.79%; n Dean kandidati i AAK-s me 64.35%; n Prizren do t ket balotazh mes kandidatit t PDK-s (33.01%) dhe atij t LDK-s (29.88%); n Mitrovic do t ket balotazh mes kandidatit t PDK-s (39.29%) dhe atij t LDD-AKR-s (25.95%); n Klin do t ket balotazh mes kandidatit t PDK-s (39.45%) dhe atij t AAK-s (31.60%); n Rahovec do t ket balotazh mes kandidatit t PDK-s (33.50%0 dhe atij t LDK-s (23.12%); n Gjakov ka fituar kandidati i AAK-s me 50.84%; n Gjilan do t ket balotazh mes PDK-s (37.34%) dhe LDK-s (29.33%); n Pej do t ket balotazh mes kandidatit t AAK-s (41.14%) dhe atij t koalicionit LDD-AKR (14.55%); n Mamush ka fituar kandidati i partis turke KDTP me 72.36%; n Ferizaj ka fituar PDK me 51.56%; n Obiliq do t ket balotazh mes kandidatit t PDK-s (32.40%) dhe atij t AAK-s (28.93%).

  Ndrkaq ky koalicion n ort e para t dits s hn kishte dhn rezultatet preliminare edhe pr katr komuna t tjera t Kosovs. Sipas ktij koalicioni, n Podujev Lidhja Demokratike e Kosov, respektivisht kandidati i saj pr kryetar Agim Veliu ka shnuar fitore qysh n raundin e par me 51.91% t votave, i pasuar nga PDK me 28.95%, AAK 11.91%, LDD-AKR 0.76% dhe t tjera 6.47%.
  N Malishev ndrkaq, kandidati i PDK-s pr kryetar t ksaj komune ka fituar 50.09%, i pasuar nga kandidati i LDK-s me 34.43%, AAK 2.85%, LDD-AKR 2.55% dhe kandidati i pavarur me 10.06%.

  N Suharek ndrkaq, sht e sigurt se fituesi pr kryetar t komuns do t dihet pas raundit t balotazhit, ku do t ndeshet kandidati i AAK-s me at t PDK-s. N raundin e par, kandidati i AAK-s ka fituar 35.59%, ai i PDK-s 31.80%, ai i LDK-s 31.30%, ai i LDD-s 1.02% dhe kandidati i PS-s 0.29 %.

  N komunn e Graanics, fitues sht Bojan Stojanoviq me 57.41% t votave.

  Sipas rezultateve t koalicionit “Demokracia n Veprim” pr komunat tjera, n Drenas ka fituar kandidati i PDK-s me 89.36%; n Kaanik ka fituar kandidati i PDK-s me 55.84%; n Fush Kosov kandidati i LDK-s me 57.68%; n Skenderaj kandidati i PDK-s me 85.29%; n Shtime kandidati i PDK-s me 69.71%; n Vushtrri kandidati i PDK-s me 51.74%; n Kllokot duke qen se ka garuar vetm nja kandidat, ai i SLS, Sasha Mirkoviq, sht fitues.

  Ndrkoh, n Istog do t shkojn n balotazh kandidati i LDK-s me 47.96% dhe ai i AAK-s me 21.38%; n raundin e dyt ne Kamenic do t garoj kandidati i PDK-s me 42.65% dhe ai i LDK-s me 29.22%; n Lipjan do t shkojn n balotazh kandidati i PDK-s me 43.72% dhe ai i LDK-s me 38.60%; n Shtrpc do t garojn kandidati i SLS-s me 39.67% dhe ai i PDK-s me 25.07%; n viti do t shkojn n balotazh kandidati i koalicionit AKR/LDD me 33.58% dhe ai i PDK-s me 29.76% ; n Han t Elezit prin kandidati i pavarur Rufki Suma me 44%, i cili n raundin e dyt do t garoj me kandidatin e PDK-s i cili ka fituar 37% t votave; n Dragash do t ket balotazh ndrmjet kandidatit t PDK-s me 41.53% dhe atij t LDK-s me 37.18%. /Telegrafi/

 18. #18
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,900
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  KQZ shpalli rezultatet preliminare

  Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shpalli rezultatet preliminare pr zgjedhjet lokale. Prishtinn e fiton LDK, Ferizajn-PDK, Gjakovn -AAK, Prizreni, Peja, Mitrovica dhe Gjilani shkojn n balotazh....


  Postuar: 20:17:37 / 16.11.2009


  Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i Kosovs publikoi n ort e mbrmjes rezultatin preliminar t zgjedhjeve lokale.

  Nga qendrat e mdha, Prishtinn e fiton pa balotazh Lidhja Demokratike e Kosovs, Partia Demokratike e Kosovs fiton n Ferizaj, ndrsa Aleanca pr Ardhmrin e Kosovs fiton n Gjakov.


  N katr qendrat tjera t mdha, n Prizren, Pej, Mitrovic e Gjilan shkohet n balotazh.

  rtklive.com
  Ndryshuar pr her t fundit nga Rina_87 : 16-11-2009 m 14:46

 19. #19
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,900
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  KQZ: Shumica e komunave n balotazh  Nga Express m 16.11.2009 n ora 20:33

  Komisioni Qendror Zgjedhor ka publikuar rezultatet preliminare pr kryetar t komunave, sipas t cilave n nj pjes t konsiderueshme do t ket balotazh, derisa rezultatet prfundimtare pritet t publikohen brenda dy-tri ditsh. Sipas rezultateve preliminare PDK-ja ka fituar n Drenas, Skenderaj, Ferizaj, Shtime, Zubin Potok, LDK n Prishtin, Besian, Fush Kosov, AAK n Dean, Gjakov, Zvean, Albanik, KDTP n Mamush, SLS n Graanic, Kllokot, Iniciativa Qytetare pr komunn e Ranillukut, parti kjo serbe q ka fituar n komunn e re t Ranillukut.

  N nj konferenc pr media kryetarja e KQZ-s Nesrin Lushta ka thn se n votat e numruara deri m tash nuk jan prfshir ato me kusht, t personave me nevoja t veanta dhe votave me post.

  Sipas saj, publikimi i rezultateve prfundimtare pritet t bhet brenda dy-tri ditve t ardhshme.

  • N Gjilan do t shkojn n balotazh PDK me LDK, sikurse edhe n Prizren, Sharr, Lipjan, Kastriot, Rahovec, Malishev.
  • N Mitrovic n balotazh shkojn PDK me AKR-LDD-n,
  • n Kaanik PDK me AAK-n,
  • n Burim LDK me AAK-n,
  • n Klin PDK me AAK-n,
  • n Dardan PDK me AKR-n,
  • n Pej AAK me koalicionin AKR-LDD,
  • n Shtrpc SLS me PDK-n,
  • n Therand AAK me PDK-n,
  • n Viti LDD me PDK-n,
  • n Vushtrri PDK me AAK-n,
  • n Junik AAK me LDK-n,
  • n Hanin e Elezit Rufki Suma kandidat i pavarur me kandidatin e PDK-s dhe,
  • n Artan LDK me kandidatin serb Radovan Teniq.

  Lushta ka thn se mungojn t dhnat nga disa vendvotime, 5 n Drenas, nj n Fush Kosovs, nj n Gjilan, 12 n Prishtin, 10 n Prizren, 9 n Skenderaj dhe dy n Vushtrri. Sipas saj nj gj e till ka ndodhur pr shkak t parregullsive t ndryshme n kt vendvotime.

  Sa i prket fillimit t fushats pr balotazh, Lushta ka thn se pr nj gj t till do t vendos Komisioni Qendror Zgjedhor.

  Konferenca e radhs e KQZ-s, n t ciln do t publikohen rezultatet pr asamble komunale, do t mbahet nesr n ora 19.00. /Kosovapress/

  P.S. Llapi na fal se ta kena mar zanatin
  Ndryshuar pr her t fundit nga Rina_87 : 16-11-2009 m 14:45

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e liridoni703
  Antarsuar
  17-02-2007
  Postime
  212
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Vertet komisioni zgjedhor ka deshtuar ne numrimin e votave,,kete e ka deshmuar edhe sante krytarja e kqz..nsrin lushta me shume folke serbishe se sa shqipe..
  A sipas rezultatit te zgjedhjeve paraprake ne shumicen e komunave del fituse PDK,ne mbi 20 komuna
  Pa ballotazhe
  N Skenderaj,Drenas,Malishev,Vushtrri,Ferizaj,Malishe v,Zubin Potok,etj dhe ne shumicen e komunave eshte me nje rezultat te fovoredhem bindes ne epersi em partit tjera,,dhe kjo tregon me se miri se ne nivel nacional ka shtuarr rritje prej vitit 2007 36 perqinde, tani ne vitin 2009 ne 43 perqinde...

Faqja 1 prej 7 123 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •