Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 29
 1. #1
  kuku Maska e brooklyn2007
  Antarsuar
  18-08-2007
  Postime
  3,528
  Faleminderit
  1
  9 falenderime n 9 postime

  Lightbulb Ekspertt pr Reuters: Shqipria n BE, jo prpara vitit 2020

  Lodhja nga zgjerimi mes vendeve antare t Bashkimit Evropian do t thot q do t duhet disa koh prpara se nj vend tjetr t bashkohet me bllokun e 27 vendeve. N kt prfundim arrin nj sondazh i Reuters.

  Kroacia mund t nnshkruaj antarsimin n vitin 2012, ndrsa do jet viti 2016 ai kur Serbia dhe Maqedonia do t bashkohen me unionin, bazuar n nj studim q ka prfshir m shum se 30 ekspert t tregjeve n tranzicion, realizuar javn q shkoi.

  Mali i Zi mund t bashkohet n vitin 2015, por nuk do ket antarsim prpara vitit 2020 pr Shqiprin, Bosnjn dhe Turqinb- edhe pse kjo dat mund t jet optimiste pr Turqin.

  "Pr Evropn Qendrore dhe at Lindore lodhja nga zgjerimi do t ngadalsoj procesin e antarsimit", - thot Nigel Rendell nga RBC.

  Pr sa i prket bashkimit me zonn euro, studimi gjen se Bullgaria, Republika eke dhe Hungaria do pasojn Polonin n Mekanizmin e Kmbimit t BE (ERM-2) n vitin 2012, ndrsa Rumania nuk do t hyj dot deri n vitin 2013. ERM-2 sht pararendsi i adoptimit t EURO-s. /shekulli/
  ABCDDhEFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 grma)

 2. #2
  Pasioni pr shkencn Maska e Erlebnisse
  Antarsuar
  06-12-2007
  Postime
  3,471
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  E mire, kur pritem kaq, cfare jane edhe 11 vjet
  La vita bella...

 3. #3
  Perjashtuar Maska e land
  Antarsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  29 falenderime n 28 postime
  Wow qenkan shume optimiste kta ekspertetMe kte klase politike qe kemi ne une dyshoj dhe ne 2050,kta kane ndermend te rrojne gjate lol.... nuk zbresin nga kali dhe kur te jene 90 vjec.

 4. #4
  kuku Maska e brooklyn2007
  Antarsuar
  18-08-2007
  Postime
  3,528
  Faleminderit
  1
  9 falenderime n 9 postime
  Mos u merzisni djema e vajza, e rendesishme eshte qe do futemi bashke me vellezerit tane turq e boshnjak.
  ABCDDhEFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 grma)

 5. #5
  Perjashtuar Maska e land
  Antarsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  29 falenderime n 28 postime
  Citim Postuar m par nga brooklyn2007 Lexo Postimin
  Mos u merzisni djema e vajza, e rendesishme eshte qe do futemi bashke me vellezerit tane turq e boshnjak.
  e forta e dites..sipas kokes dhe festen do na e vene.

  Hajd te na rrojne partite komuniste ne shqiperi me emra te ndryshem demokratike,socialiste etj etj apo ku di une.
  Ndryshuar pr her t fundit nga land : 15-11-2009 m 10:44

 6. #6
  gazetar
  Antarsuar
  06-06-2009
  Postime
  735
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Nese prespektivat jane keto Shqiperia nuk do te antarsohet kurre. Kjo nuk eshte gje tjeter por vetem mendimi i nje grupi gazetaresh apo ekonomistesh, ku e dime shume mire se 'do gazetar ne raste te tilla shpreh vetem mendimin e tije personal. Nga momenti qe Europe te pranoje kerkesen e Shqiperise si vend kandidat, nuk mund te kalojne me shume se 5 vjet per pranimin me te drejta te plota. Nese Europa e pranon kerkesen e Shqiperise si vend kandidat brenda ketije viti, Shqiperia pranohet ne BE brenda vitit 2014, nese jo atehere flitet per vitin 2015. Por nese gjerat do te zvarriten deri ne vitin 2020 nuk do te kete kurre me antarsim. Kjo te jep te kuptosh se Turqia nuk do te pranohet kurre, per vete faktin se nuk ka nenshkruar as Stabilizim Asocimin.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e saura
  Antarsuar
  07-09-2008
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  3,505
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Nuk e di se fare do te ndodhi por sa me shume te zgjase aq me keq eshte per Europen ,Ballkanin dhe me shume per ne ....
  Europa shprehet qe nuk ka problem per Shqiperin, qe eshte shtet me shumicen e popullsise myslimane (kur dihet shume mire toleranca fetare ne shqiperi dhe eshte e lidhur pikerisht me ate qe nuk kemi qene dhe aq fetar...)
  une nuk e mendoj keshtu e paragjykoj Europen ..
  Kush me ben mua ta paragjykoj ?
  Pikerisht vendimin qe ajo dha tani per liberalizimin e vizave per Serbin (qe beri krime ta papara ...)
  Maqedonin nje shtet i sajuar me nje te ardhme te pasigurt ???(jam e gezuar qe perfituan vellezerit tane shqiptare qe jetojne ne tokat e tyre )
  Mali i Zi me nje popullsi gati 600 mije banore (dhe ketu shume shqiptare qe jetojne ne tokat e tyre )
  qe bashkepunoi me Serbine dhe mori pavaresin pikerisht ne 2006 .
  Europa ja hoqi vizat dhe me shpejt qe vellezerit e tyre te benin krishlindjen ne Europe ...
  shume mire ,por mos te harroje Europa qe shqiptaret i dhane dy perandore bizantit Anastasin dhe Justiljanin .
  Mos te harroje Europa Gjergj Kastriotin(komandantin e ushtrise Europane ) qe nuk i lejoj Turqit te avanconin ne Europe etj etj
  Si standarte jane vendosur lufte korrupsionit ,mbrojtja e kufinjeve etj .
  Nuk kane me pak se ne korrupsion keto shtete ,mbase kane me shume mirqenie dhe kjo e trasheguar nga borxhet qe moren sa andej -ketej ne kohen e Titos ,
  gjithashtu dhe kufinjte nuk i kane me te mbrojtura nga ne ..
  E din mire Europa se sa Moldave ,Ukrahinas e deri dje Bullgare e Rumune kalojne e kane kaluar nga territori i Serbise e shumica pikerisht nga kufiri me Hungarine per te shkuar ne Europe .
  Kontrabanda me e madhe ne Ballkan behet nga deti dhe pikerisht me Malin e zi.
  Kjo me ben mua te mendoj qe ajo punon me dy standarte dhe vazhdon te jete hipokrite .
  Europa i ka borxh popullit shqiptar ndarjen e padrejte qe i beri ne 1913 dhe duhet ta korrigjoje sa me shpejt kete gabim .
  Shqiptaret i kane dhene shume Europes dhe deri tani nuk kane marre asgje dhe ky izolim qe kemi si komb eshte krijuar pikerisht nga lufterate kercenimet e pambarimta qe na kane ardhur ne prag te shtepise dhe na kane detyruar gjithmone te mbrohemi dhe te mbijetojme ...  Pershendes shqiptaret e forumit ,do te futemi ne Europe dhe do te bashkohemi por do na lodhin ....
  Ndryshuar pr her t fundit nga saura : 15-11-2009 m 11:52
  L'invidia e la forma piu sincera di ammmmirazione.

 8. #8
  I love god
  Antarsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,129
  Faleminderit
  112
  64 falenderime n 58 postime
  sa % eshte e sigurte kjo pacavurja e rueters Brook?????

  rritu rini dhe argetohu.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e leci
  Antarsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  Goetheanum,Italy
  Postime
  1,747
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Po i bojn me zemer shqiptaret e shkret.
  Njeri thot 2010,tjetri 2015,ai tjetri 2020.
  Ah sa posht kemi rene,gjith jeten duke vujt e tani duhet me prit ndonje zyrtar te larte te Brukselit qe te na japin nje cope vize.
  Jemi shnderruar ne lypesit e Europes.Eshte normale qe kjo te pasqyrohet tek politikanet tane.
  Berishes per nje foto me Obam gabelin,i shkonin jarget deri ne vesh.  p.s
  saura ku e ke gjet ate firmen se rrezaton si ylberi naten
  Quod timor cladis.
  Sed intuitum amet elit vitae est

 10. #10
  i rregjistruar Maska e LaCosTa
  Antarsuar
  15-02-2007
  Vendndodhja
  Tetov
  Mosha
  26
  Postime
  249
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga brooklyn2007 Lexo Postimin
  Mos u merzisni djema e vajza, e rendesishme eshte qe do futemi bashke me vellezerit tane turq e boshnjak.
  Mos u merrziteni djema dhe vajza , e rendesishme eshte se atje do te bashkohemi me vellezerit tane grek dhe italian.
  Dashuro Nese Done Te Jetosh,Pastaj Jeto Nese Te Lejon Dashuria

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e saura
  Antarsuar
  07-09-2008
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  3,505
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga leci Lexo Postimin
  Po i bojn me zemer shqiptaret e shkret.
  Njeri thot 2010,tjetri 2015,ai tjetri 2020.
  Ah sa posht kemi rene,gjith jeten duke vujt e tani duhet me prit ndonje zyrtar te larte te Brukselit qe te na japin nje cope vize.
  Jemi shnderruar ne lypesit e Europes.Eshte normale qe kjo te pasqyrohet tek politikanet tane.
  Berishes per nje foto me Obam gabelin,i shkonin jarget deri ne vesh.  p.s
  saura ku e ke gjet ate firmen se rrezaton si ylberi naten


  Pse naten o uno ?
  Diten ...
  Sa te pelqen fenomenet natyrore ty ,fotografi e bukur ajo e jotja po mua me jep pak trishtim ....
  L'invidia e la forma piu sincera di ammmmirazione.

 12. #12
  back to origin Maska e ☆Angie☆
  Antarsuar
  02-11-2007
  Vendndodhja
  Skyline
  Postime
  2,575
  Faleminderit
  4
  11 falenderime n 11 postime
  Kujt po ja ndjen pr Evropn, m mir mos t hyjm fare! Ngelm duke ju qepur pas fustanit t saj si fmij qyrraman t pazot pr ta gjetur vet rrugn e tyre.
  Elegance is an attitude.

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Antarsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,823
  Faleminderit
  138
  243 falenderime n 198 postime
  Citim Postuar m par nga angelina o2 Lexo Postimin
  Kujt po ja ndjen pr Evropn, m mir mos t hyjm fare! Ngelm duke ju qepur pas fustanit t saj si fmij qyrraman t pazot pr ta gjetur vet rrugn e tyre.
  Nuk na e ndjen per Europen, por per vizat e saj. E duam se jemi interesaxhinj, dhe kaq.
  Feelings change - memories don't.

 14. #14
  back to origin Maska e ☆Angie☆
  Antarsuar
  02-11-2007
  Vendndodhja
  Skyline
  Postime
  2,575
  Faleminderit
  4
  11 falenderime n 11 postime
  E kuptoj, 1/8 e shqiptarve jan grek. Po a vizash, pse si kemi br deri tani? Pastaj me at nam t mir q kemi ne, nuk na ln t bredhim lirshm edhe sipas qejfit jo... leq ia kan frikn e eksodit; nuk ngel m kmb alboje n Shqipri lol
  Elegance is an attitude.

 15. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-02-2007
  Postime
  389
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  po gjitha shtete e lindjes jan popullsi slave po hyn ne europ per interes se jo me i pa gjermanet e trash e pervers,por vetem pse ekan euron,kshtu qe edhe ne per ket pun e dojme europen d.m.th per interes,por nese behemi ne shqiptaret me u fut ne vitin 2020 bashkimeuropian ateher do ti ngjaj me shume konferences islamike ,e ne ket konferenc vetem jemi anetar e nuk do te na duhet nje tjeter

 16. #16
  Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
  Antarsuar
  09-09-2007
  Postime
  3,708
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga Eros- Lexo Postimin
  e forta e dites..sipas kokes dhe festen do na e vene.

  Hajd te na rrojne partite komuniste ne shqiperi me emra te ndryshem demokratike,socialiste etj etj apo ku di une.
  kjo me duket me bindese ... erdogan e fazlli do te lobojne fuqimisht ... veanerisht me Shqiperine 1 [euro] ...

 17. #17
  Perjashtuar Maska e land
  Antarsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  29 falenderime n 28 postime
  Citim Postuar m par nga Duaje Siveten Lexo Postimin
  kjo me duket me bindese ... erdogan e fazlli do te lobojne fuqimisht ... veanerisht me Shqiperine 1 [euro] ...
  Lol me kujtohet fare mire demagogjia e komunisteve te 91 te transformuar ne demokrate si me magji..parulla e tyre "Ta bejme shqiperine Europe"...po ata plehra ish komuniste i ke ne politike dhe sot,prandaj them une nuk ka shance me kta te na pranoje europa...epo te hyjne ne europe dhe te kene levizje te lire njerezish shtete te kalbura si maqedonia me serbin,kjo eshte tja besh baf.

  hate albanian politics...f'uck 'em all,nga i pari tek i fundit

 18. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  21-04-2007
  Vendndodhja
  KUDO DHE ASGJEKUND
  Postime
  850
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  ne shqipetaret duam te hyjme ne evrope duke bere takime neper bruksel e qytetet e tjera te evropes me leket e taksapaguseve shqipetareve dhe jo duke punuare dhe te leme ligjin te vere rregullat

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e genti1972
  Antarsuar
  20-03-2008
  Vendndodhja
  athine
  Mosha
  46
  Postime
  304
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  po lexoj ketu se shume persona cuditen se si do hyj maqedonia ose serbia perpara shqiperise.....
  jeni te sigurte qe shqiperia eshte me lart nga cdo ane se keto shtete ......??????


  M'KA IK ZARI

 20. #20
  Perjashtuar
  Antarsuar
  03-12-2008
  Vendndodhja
  ATJE KU ME RESPEKTOJN SI SHQIPTAR
  Postime
  1,016
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga OPARI Lexo Postimin
  ne shqipetaret duam te hyjme ne evrope duke bere takime neper bruksel e qytetet e tjera te evropes me leket e taksapaguseve shqipetareve dhe jo duke punuare dhe te leme ligjin te vere rregullat
  Jam dakort me postimin lart dhe do doja te shtoja akoma se;

  Evropa nuk eshte fushe me lule, dhe hyrja ne evrop nuk eshte ashtu sic e mendojn disa se;(po hyrem ne evrop mbarojn vuajtjet tona).Jo jo ore vellezrit e mi, nuk eshte kjo, evropa eshte;

  PUN, NDER, RREGULL, KULTURE, RESPEKT NDAJ LIGJIT, DHE RESPEKT NDAJ NJERIUT.

  Shqiptaret do integrohen ne evrop kure te permbushin keto qe thash me lart,sepse eshte ironia e fatit, dhe shume irrtuese per mua qe te pranoj se;

  Ata qe pollen evropen dhe e ndricuan ate, nder shekuj, te shihen si njerzit e dores se dyte ne ket kontinet plak, ku me plak se jemi ne ketu nuk ka ku te vej me.

  Ps POPULLI JON DUHET TE MESOJ HISTORI eshte e vetmja menyre qe , njerzit te zbulojn vlerat dhe preardhjen e tyre te vertet,se shumica jam i bindur, se mendojn akoma se jan nen zgjedhen turke,ose greko-serbe, dhe e kan te veshtir te kuptojn se si duhet vepruar ne kete sistem te ri per ta.

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •