Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-02-2009
  Postime
  58
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Poezi nga Julia Gjika

  Julia Gjika u lind me 11 Korrik 1949 nė qytetin e Gjirokastrės.
  Ka kryer gjimnazin Ajet Xhindole nė Berat .
  Studimet e larta i kreu nė Tiranė ne degen e Finances (Akademia Ushrarake) dhe ka ndjekur me korespondencė pranė Universitetit ne Fakultetin Histori Filologji degėn Gjuhė-LetėrsiShqipe.
  Ka punuar si redaktore nė revistėn 10 Korriku e mė vonė shefe finance nė reparte tė ndryshme ushtarake nė Korcė dhe ne Tiranė.
  Qysh heret u dashurua me poezine, qe ze vendin kryesor ne krijimtarine e saj, shume prej te cilave i ka botuar ne organe te ndryshme. Ne duart e lexueseve jane vellimet poetike Ditelindje(1971) dhe Ku gjej poezinė(1978)
  Ne vitin 1996 u vendos ne ShBA, ku vazhdon te jetoje se bashku me familjen e vet. Krahas punės pėr tė mbijetuar ne kete vend ka vijuar tė shkruajė e tė botojė poezi, portrete e kronika nė gazetėn shqiptaro-amerikane “Ilyria”dhe organe te tjera.
  Ka ne shtyp vellimin poetik”Muzg”

  TE RIFILLOSH JETEN

  Pas cdo lufte
  kur vendi shkretohet,
  urrejtja mbetet gjallė.
  Kaq shumė egėrsohet,
  nuk ka Zot ta ndalė.
  Dashuria e trėmbur arratiset.
  Dikush fillon tė rindėrtojė.
  Duhen vite,
  tė bėhen gjėrat pėrsėmbari.
  Qė tė mos kthehet njė luftė e re,
  duhet varrosur urrejtja mė parė.
  Duhen djegur rrėnjėt e saj.
  Nė se jo,
  mė e egėr , mė cfarosėse vjen
  se nė fillim tė saj.
  Duhet pėrgatitur gjithcka,
  qė dashuria tė kthehet nė vatra.
  Po si tė kthehet,
  ku rrėndon tragjedia,
  ku zemrat janė cveshur,
  nga ndjenjat njerėzore?
  Ku egzistenca mallkohet
  Te rifillojė jeta, s’e ka tė lehtė.
  Sa e vėshtirė,
  dashuria provon tė ngjizet.
  nė akuj dhe acar,
  e brishtė, lėkundet,
  sa nuk thyhet.
  Tė ngrihet, tė rritet,
  do duar e zemra nėnash,
  ato qė pėrkundin paqen.

  PRANVERA ESHTE KTHIM

  Gjithmone kendoj per nje cati
  Ku dallendyshet perseri ngriten folete
  mengjeset zgjojne me cucuritje
  Per ison llafazane qe ngrihet lart ne rete.
  Gjithmone mendoj kthimin tim.
  Nje ze nga larg me peshperit ne vesh
  Gjaku yt, eshte yni.
  Eja, pragu te therret
  Te pret, sic e ke lene.
  Gjithmone kendoj nje kenge
  Qe pikellimin mund.
  Eshte shpresa, nuk jam vetem,
  Dhe syri nenes hapur
  Te lule radhiqja e Marsit
  era e perkund.
  Pranvera eshte kthim,
  Gjithmone na therret.

  TE NGUJUAR

  Duhet ngritur zeri.
  duhen bashkuar zerat
  Per te ngujuarit,
  Ne veri te vendit tone.
  per shkak te gjakmarrjes.
  Edhe pse bie ne vesh te shurdher.
  Diku do te degjohet zeri.
  Per ata,
  qe me ankth presin pas xhamit.
  Ne prite, pertej xhamit gjakmarresit.
  Mbremjet gelltitin lotet e grave
  Dhe friken e femijve,
  Qe pergjojne,
  me koken mbeshtetur parvazit
  Me henen, ndajne kupen e dhimbjes.
  Mengjeset te zymta gdhihen.
  Ata, kane humbur kalendaret
  Nuk dine c’muaj hyri
  U duket vehtja pa emer
  Jetojne, pa jete.
  Trimeria than lote
  Nuk derdh lumenj gjaku.
  Te Falim gjakun!

  PRANVERA ESHTE KTHIM

  Gjithmone kendoj per nje cati
  Ku dallendyshet perseri ngriten folete
  mengjeset zgjojne me cucuritje
  Per ison llafazane qe ngrihet lart ne rete.
  Gjithmone mendoj kthimin tim.
  Nje ze nga larg me peshperit ne vesh
  Gjaku yt, eshte yni.
  Eja, pragu te therret
  Te pret, sic e ke lene.
  Gjithmone kendoj nje kenge
  Qe pikellimin mund.
  Eshte shpresa, nuk jam vetem,
  Dhe syri nenes hapur
  Te lule radhiqja e Marsit
  era e perkund.
  Pranvera eshte kthim,
  Gjithmone na therret.

  NUK I SHEH SI FLUTURAT VDESIN?

  Mos i mbyll
  dritaret qiellit.
  Fluturat vdesin.
  Nuk i sheh
  si fluturat vdesin?
  Kur s’kanė ajėr,
  Krahėt thahen.
  Pa rrėnkime,
  pa nxjerrė zė,
  ato mpaken.
  Fluturat vdesin.
  Mos i mbyll,
  dritaret shpirtit.
  Shpirti vdes.
  Pa liri,
  krahėthyer
  s’fluturon.
  I burgosur,
  pa hapėsirė,
  nuk jeton.

  I VETEM BRENDA KATER MUREVE

  Kushtuar babait tim
  Brenda katėr murreve babai,
  Qėndron me orė tė tėra.
  I shtrirė nė divan.
  Ngrihet, sa pėr tė shmpirė kėmbėt,
  Hedh sytė nga ballkoni
  Tulla tė kuqe tė pallatit tjetėr.
  Shkon nė dhomat e fjetjes,
  Tė ftohta,
  Flet me objektet memece.
  Del nė ballkon
  Prek gjethet e gjelbėra tė mėllagave
  I gėzohet lules qė cel.
  Kėput piperkat e kuqe djegėse
  Nė dimėr do ti shijoje me fasulet.
  Shikon orėn qė nuk ecen
  Minutė pas minute.
  Kur i telefonon dikush
  Flet si femijė i braktisur, gati qan
  -Me kė je atje?- e pyes nė telefon
  -Vetėm, vetėm, me kė tjetėr.
  -Te vizitoi njeri sot?
  -Njė javė mė parė ime moter
  me pleqėrinė e saj.
  -Si i shtyn ditėt?
  -Me albumet, thotė dhe qesh.
  Ju kam tė gjithėve nė albume
  Gruan, fėmijėt, fėmijėt e fėmijėve,
  Mė duhen ca albume te tjere…
  Kur dikush i troket nė derė,
  Ai nuk e dėgjon,
  Dhe po tė dėgjojė
  Nuk beson
  Se dikush troket pėr tė.
  Babai jetim nė pleqėri


  ***

  Ne pranine tende
  Nuk ndjehem mire
  Sepse nuk mendoj njesoj si ty
  Per shume gjera qe ti thua
  Me mire t’a mbaj gojen kycur
  Kycur me dyzet kyce
  Se po te flas e di
  Nje lufte e re do te pelcase
  Po t’a filloj
  E di qe do t’a humbas
  E kuptoj, ti di t’a vertitesh kaq mire gjuhen
  Me ty cdo beteje e imja eshte e humbur


  PRILLI

  Kushtuar vellait tim qe u vra
  aksidentalisht nga shembja e nje ballkoni te nje
  ndertese pesekatshe ne Korce ne 7 Prill 1992

  Vetėm jam kėtu,
  Nė kėtė qytet qė nuk ka zgjim,
  Ftohtėsi e mermerit tė bardhė,
  Eshtė muaji Prill,
  Ditėt e fundit tė tij,
  Majit i thotė Mirėsevjen.
  Pėrpara meje, njė mal me dhimbje,
  Njė zė dua tė dėgjoj,
  Asgje s’pipėtin, vec frymės sime.
  Me vehte flas:
  Kthehu, kthehu serish,
  Unė jam kėtu, kam kohė qė pres,
  Ngrihu, bėhu Llazar vėllai im Vladimir.
  Gurin ledhatoj,
  Kam frikė se tė lėndoj
  Nga fotografia dy syte e tu
  Me shohin ne sy
  Bota s’qėnka e plotė pa ty,
  Derdh lotė,
  Kujtimi yt mė prek ne cdo qelize
  Nga malli petalja hapet,
  Dheu a ėshtė i lehtė?

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-02-2009
  Postime
  58
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga artisti. Lexo Postimin
  Julia Gjika u lind me 11 Korrik 1949 nė qytetin e Gjirokastrės.
  Ka kryer gjimnazin Ajet Xhindole nė Berat .
  Studimet e larta i kreu nė Tiranė ne degen e Finances (Akademia Ushrarake) dhe ka ndjekur me korespondencė pranė Universitetit ne Fakultetin Histori Filologji degėn Gjuhė-LetėrsiShqipe.
  Ka punuar si redaktore nė revistėn 10 Korriku e mė vonė shefe finance nė reparte tė ndryshme ushtarake nė Korcė dhe ne Tiranė.
  Qysh heret u dashurua me poezine, qe ze vendin kryesor ne krijimtarine e saj, shume prej te cilave i ka botuar ne organe te ndryshme. Ne duart e lexueseve jane vellimet poetike Ditelindje(1971) dhe Ku gjej poezinė(1978)
  Ne vitin 1996 u vendos ne ShBA, ku vazhdon te jetoje se bashku me familjen e vet. Krahas punės pėr tė mbijetuar ne kete vend ka vijuar tė shkruajė e tė botojė poezi, portrete e kronika nė gazetėn shqiptaro-amerikane “Ilyria”dhe organe te tjera.
  Ka ne shtyp vellimin poetik”Muzg”

  TE RIFILLOSH JETEN

  Pas cdo lufte
  kur vendi shkretohet,
  urrejtja mbetet gjallė.
  Kaq shumė egėrsohet,
  nuk ka Zot ta ndalė.
  Dashuria e trėmbur arratiset.
  Dikush fillon tė rindėrtojė.
  Duhen vite,
  tė bėhen gjėrat pėrsėmbari.
  Qė tė mos kthehet njė luftė e re,
  duhet varrosur urrejtja mė parė.
  Duhen djegur rrėnjėt e saj.
  Nė se jo,
  mė e egėr , mė cfarosėse vjen
  se nė fillim tė saj.
  Duhet pėrgatitur gjithcka,
  qė dashuria tė kthehet nė vatra.
  Po si tė kthehet,
  ku rrėndon tragjedia,
  ku zemrat janė cveshur,
  nga ndjenjat njerėzore?
  Ku egzistenca mallkohet
  Te rifillojė jeta, s’e ka tė lehtė.
  Sa e vėshtirė,
  dashuria provon tė ngjizet.
  nė akuj dhe acar,
  e brishtė, lėkundet,
  sa nuk thyhet.
  Tė ngrihet, tė rritet,
  do duar e zemra nėnash,
  ato qė pėrkundin paqen.

  PRANVERA ESHTE KTHIM

  Gjithmone kendoj per nje cati
  Ku dallendyshet perseri ngriten folete
  mengjeset zgjojne me cucuritje
  Per ison llafazane qe ngrihet lart ne rete.
  Gjithmone mendoj kthimin tim.
  Nje ze nga larg me peshperit ne vesh
  Gjaku yt, eshte yni.
  Eja, pragu te therret
  Te pret, sic e ke lene.
  Gjithmone kendoj nje kenge
  Qe pikellimin mund.
  Eshte shpresa, nuk jam vetem,
  Dhe syri nenes hapur
  Te lule radhiqja e Marsit
  era e perkund.
  Pranvera eshte kthim,
  Gjithmone na therret.

  TE NGUJUAR

  Duhet ngritur zeri.
  duhen bashkuar zerat
  Per te ngujuarit,
  Ne veri te vendit tone.
  per shkak te gjakmarrjes.
  Edhe pse bie ne vesh te shurdher.
  Diku do te degjohet zeri.
  Per ata,
  qe me ankth presin pas xhamit.
  Ne prite, pertej xhamit gjakmarresit.
  Mbremjet gelltitin lotet e grave
  Dhe friken e femijve,
  Qe pergjojne,
  me koken mbeshtetur parvazit
  Me henen, ndajne kupen e dhimbjes.
  Mengjeset te zymta gdhihen.
  Ata, kane humbur kalendaret
  Nuk dine c’muaj hyri
  U duket vehtja pa emer
  Jetojne, pa jete.
  Trimeria than lote
  Nuk derdh lumenj gjaku.
  Te Falim gjakun!

  PRANVERA ESHTE KTHIM

  Gjithmone kendoj per nje cati
  Ku dallendyshet perseri ngriten folete
  mengjeset zgjojne me cucuritje
  Per ison llafazane qe ngrihet lart ne rete.
  Gjithmone mendoj kthimin tim.
  Nje ze nga larg me peshperit ne vesh
  Gjaku yt, eshte yni.
  Eja, pragu te therret
  Te pret, sic e ke lene.
  Gjithmone kendoj nje kenge
  Qe pikellimin mund.
  Eshte shpresa, nuk jam vetem,
  Dhe syri nenes hapur
  Te lule radhiqja e Marsit
  era e perkund.
  Pranvera eshte kthim,
  Gjithmone na therret.

  NUK I SHEH SI FLUTURAT VDESIN?

  Mos i mbyll
  dritaret qiellit.
  Fluturat vdesin.
  Nuk i sheh
  si fluturat vdesin?
  Kur s’kanė ajėr,
  Krahėt thahen.
  Pa rrėnkime,
  pa nxjerrė zė,
  ato mpaken.
  Fluturat vdesin.
  Mos i mbyll,
  dritaret shpirtit.
  Shpirti vdes.
  Pa liri,
  krahėthyer
  s’fluturon.
  I burgosur,
  pa hapėsirė,
  nuk jeton.

  I VETEM BRENDA KATER MUREVE

  Kushtuar babait tim
  Brenda katėr murreve babai,
  Qėndron me orė tė tėra.
  I shtrirė nė divan.
  Ngrihet, sa pėr tė shmpirė kėmbėt,
  Hedh sytė nga ballkoni
  Tulla tė kuqe tė pallatit tjetėr.
  Shkon nė dhomat e fjetjes,
  Tė ftohta,
  Flet me objektet memece.
  Del nė ballkon
  Prek gjethet e gjelbėra tė mėllagave
  I gėzohet lules qė cel.
  Kėput piperkat e kuqe djegėse
  Nė dimėr do ti shijoje me fasulet.
  Shikon orėn qė nuk ecen
  Minutė pas minute.
  Kur i telefonon dikush
  Flet si femijė i braktisur, gati qan
  -Me kė je atje?- e pyes nė telefon
  -Vetėm, vetėm, me kė tjetėr.
  -Te vizitoi njeri sot?
  -Njė javė mė parė ime moter
  me pleqėrinė e saj.
  -Si i shtyn ditėt?
  -Me albumet, thotė dhe qesh.
  Ju kam tė gjithėve nė albume
  Gruan, fėmijėt, fėmijėt e fėmijėve,
  Mė duhen ca albume te tjere…
  Kur dikush i troket nė derė,
  Ai nuk e dėgjon,
  Dhe po tė dėgjojė
  Nuk beson
  Se dikush troket pėr tė.
  Babai jetim nė pleqėri


  ***

  Ne pranine tende
  Nuk ndjehem mire
  Sepse nuk mendoj njesoj si ty
  Per shume gjera qe ti thua
  Me mire t’a mbaj gojen kycur
  Kycur me dyzet kyce
  Se po te flas e di
  Nje lufte e re do te pelcase
  Po t’a filloj
  E di qe do t’a humbas
  E kuptoj, ti di t’a vertitesh kaq mire gjuhen
  Me ty cdo beteje e imja eshte e humbur


  PRILLI

  Kushtuar vellait tim qe u vra
  aksidentalisht nga shembja e nje ballkoni te nje
  ndertese pesekatshe ne Korce ne 7 Prill 1992

  Vetėm jam kėtu,
  Nė kėtė qytet qė nuk ka zgjim,
  Ftohtėsi e mermerit tė bardhė,
  Eshtė muaji Prill,
  Ditėt e fundit tė tij,
  Majit i thotė Mirėsevjen.
  Pėrpara meje, njė mal me dhimbje,
  Njė zė dua tė dėgjoj,
  Asgje s’pipėtin, vec frymės sime.
  Me vehte flas:
  Kthehu, kthehu serish,
  Unė jam kėtu, kam kohė qė pres,
  Ngrihu, bėhu Llazar vėllai im Vladimir.
  Gurin ledhatoj,
  Kam frikė se tė lėndoj
  Nga fotografia dy syte e tu
  Me shohin ne sy
  Bota s’qėnka e plotė pa ty,
  Derdh lotė,
  Kujtimi yt mė prek ne cdo qelize
  Nga malli petalja hapet,
  Dheu a ėshtė i lehtė?
  KOSOVE, VJESHTE

  Po vij tek ty dhe humb
  Nė luadhet e gjelbra
  Nė luginat ku krihen zanat
  Fytyren te laj me to
  Nė ujrat e bardha.
  Janė trembur –thonė
  Fshehur rrinė nė Bjeshkėt e Namuna.
  Po vij tek ty
  Tė dėgjoj trokitjen e zemrės
  Dhe fjalėn e burrave tė mėncur.
  Gryka e Rugovės
  Tė flladit faqet
  Dekori maleve tė pushton
  Stuhitė shekullore
  Trazuan paqen e lumenjve
  Por nuk ua ndruan dot shtratin
  Nga goja tėnde dua tė dėgjoj
  Dielli, dielli, tė do e tė ka dashur
  Shkėlqimin u fali vajzave
  Fytyra jote, hėnė e plotė
  Duart mėkojnė pėllumba
  Kur yjet buzėqeshin nė qiellin tėnd Kosovė
  Vezullimet reflektohen tek Nėna.


  KUFIRI

  Eshtė e njėjta tokė
  Toka ime ku kam lindur
  Ku kam jetėn time.
  Unė i njoh kėta gurė shekullorė
  Nė kėto luadhe bari zgjatej
  Nga gėzimi im
  Kufiri ndau pjesėn time
  Nga ty…
  Kėtu ka dritė, ka ajėr, ka zogj, njėsoj
  Ka tinguj, ka policė
  (Ata mė buzėqeshin kur u jap pashaportėn)
  Kufiri
  Ka qiell kėtu
  Dhe unė mbrrita nė mesditė
  Kur dielli ishte nė zenith…
  E kapėrxeva kufirin dhe erdha
  Nė zemrėn tėnde, Kosovė,
  Bash nė zemrėn time, njėsoj
  Do fle tek ty, e shkela kufirin
  Pėrtej kufirit
  Nėn qiellin qė dje ish ndarė mė dysh.
  Do fle nė qytetin
  Rrethuar nga Bjeshkėt
  Fytyrėn do t’ja kthej dritės sė natės
  Dhe do tė pres zgjimin me ty.

  NE KRUSHEN E VOGEL

  Pranvera atė vit u ngatėrrua
  Stinėt e tjera nuk u takuan me tė
  Pėr t’a ndjekur me shpėrthime
  Me ngrohtėsi
  Fėmijėt nuk rendėn nė luadhe
  Nata kish rrėmbyer burrat e Krushės sė vogėl
  Ishin thyer trarėt e shtėpive…
  300 burra i vranė,
  300 palė krahėsh u ndenė
  U ndenė sa mbuluan dhenė
  Tė nesėrmen,
  Fėmijėt vunė fotografite nė korniza
  Ne ikona baballarėt u kthyen.

  GEZIMI I FITORES

  Mezi e pe ditėn
  Mezi e ndave nga nata e gjatė
  Mezi erdhi Fitorja
  S’ishin pak tragjeditė
  Humbjet, dhimbjet s’ishin pakė.
  Kjo ditė Kosovė
  I ngjan stinės sė pranverės
  Gėzimin sjell
  Me kthimin e dallėndysheve
  Me kthimin e yjeve nė qiell.

  Si njė trup i vetėm ke dalė
  Nuk tė nxėnė sheshet
  Nėpėr botė,
  me kohė u shitėn biletat
  pėr tė ardhur te ty,
  rrugė tė reja gjejnė dasmorėt.

  Eshte e diel
  Qielli ėshtė i kaltėr
  Fytyra jote shkėlqen
  Pritja ishte gjatė, pėrtej durimit.
  Me zė te plotė, me zė tė fortė shpėrthen
  Me korrin e ėngjėjve
  Me fuqinė e dallgėve tė oqeanit
  Rruga e gjatė e mundimeve
  Mbeti pas.

  Fitorja ėshtė ulur
  Pranė sofrės sė madhe
  Buzėqesh me fytyrėn e heronjve.
  Eshtė e diel,
  Shpirtrat gėzojnė
  Toka dhe Qielli ka festė
  Nė varrezat ,martirėt shtrijnė eshtrat
  tė qetė janė tani
  Asgjė nuk vajti dėm
  As gjaku i derdhur.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •