Close
Faqja 4 prej 26 FillimFillim ... 2345614 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 508
 1. #61
  i/e regjistruar Maska e Anesti_55
  Antarsuar
  22-10-2005
  Postime
  2,678
  Faleminderit
  23
  14 falenderime n 14 postime
  Citim Postuar m par nga RinorZ Lexo Postimin
  S imendoni ju Zoteri...

  Jetojme ne shekullin e 21, ndersa sllavet erdhen ne shekullin e 6-7, dhe qe nga ajo kohe asnje te mire nuk kemi perfituar nga ky popull fqinje, vetem e vetem, s'e n'a kane vrare, torturuar e cdo gje te kece qe egzistone ne kete bote e kemi shijuar nga ky populle...
  ...dhe prape nuk eshte ngopur me ate qe ka bere!!!

  E tash...nje tip koke boshi si soji yt, del dhe n'a flete qe duhet thyre kjo tabu, dhe duhet ndertuat raporte te mira me kete popull, pasi e kemi fqinje...
  Si munde te krijojme raporte te mira me Serbet, kur duhet te lejme nje bagazh tejet te madhe te historise se hidhur...
  S'i mendon ti, se eshte lehte te harrohet ajo e kaluar...e kaluar qe sot e kesaj dite nuk vshihet nga mendja e atyre qe perjetuan ato te bema nga Serbet!!!

  Ti thua lehte...sepse kur vellezerit e tu shqipetare nga Kosva e me gjere masakroheshin para syve te grave te tyre, e me pas ato perdhunoheshin nga vete ajo dore qe vrau burrat e tyre...ndersa nena yte ate kohe, nuk kishte fatin e hidhure e atyre grave, por e bente te kunderten...perdhunonte burrat e lagjes!!!


  Nje pyetje kam per ju Zoteri, si dhe per te gjithe ata qe mendojne si soji juaj:

  A keni vuajtur ndonjehere ne jete...nuk eshte fjala te vuash per dashuri, por per ate qe u ceke me larte, apo a keni perjetuar ndonje lufte per te thene me shkurte???

  A i keni shijuar ndonjehere tregimet e gjyshes apo te familjareve te tjere...e cila me lote ne sy dhe denese, tregone per bemat e serbeve gjate lufterava qe lame pas, per masakrat qe perjetoi ajo, per vrasjen e familjes para syve te saje...
  per te gjitha ato te keqija qe perjetoi para syve te saje!!!

  ...Koke derre, a i keni perjetuar keto!!!

  Kur te i keshe perjetuar se paku keto qe ceka me larte, gje qe afer ndonje familjeje as qe duhet cekur, ngase ka perjetuar shume e me shume...

  ...Me pas, eja dhe posto ketu!!!

  A keni vuajtur ndonjehere ne jete...nuk eshte fjala te vuash per dashuri, por per ate qe u ceke me larte, apo a keni perjetuar ndonje lufte per te thene me shkurte???
  Po zonjushe une kam vuajtur dhimbjet me mizore nga shqipetaret e mi ne 50 vjet diktature.Si tja beje, te mos pajtohem me me to?Peridte neper kembe i kam dhunuesit , si thua ti, te shkoj neser ne mengjes e ti marr hak?SORRY


  QUOTE] ndersa sllavet erdhen ne shekullin e 6-7, dhe qe nga ajo kohe asnje te mire nuk kemi perfituar nga ky popull fqinje, vetem e vetem, s'e n'a kane vrare, torturuar e cdo gje te kece qe egzistone ne kete bote e kemi shijuar nga ky populle...
  [/QUOTE]

  Eshte e vertete kjo qe thua , por eshte po aq e vertete, se kur u bashkuam me turqine dhe ne nuk lame koke malazezi , serbi, e veneciani ,pa prere dhe pa vare ne kalane e shkodres .Lexo Kara Mahmut Pasha.Bushatlinjte, Lexo Ai Tepelena misore , personifikim i ligesise.Lexo-Mehmet Aliu, nje tjeter injorant ne krye te egjyptit, po aq mizore sa te paret, i ftoi per drake dhe i vrau mamluket kundershtare.Lexo-Ibrahimi , biri i tij masakroi greket , kur u ngriten kunder pushtuesit turk.Kemi pra te njeten histori te mbushur me gjak, pabesi e urejtje.Thirrja ime ishte PAQE, me duket se eshte perzgjedhja me e mire.Nuk di kush e ka koken plot, ai qe aspiron per lufte e urejtje, apo ai qe kerkon tesillet ne menyre biblike.Natyrisht une e kuptoj se ku ndryshojme ne te dy.Ne kuranin tend keshtu thuhet ktheja me te njeten mase Mire u ndigjofshim!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Anesti_55 : 21-10-2009 m 19:43

 2. #62
  mall Maska e bili99
  Antarsuar
  05-04-2007
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  53
  Postime
  1,813
  Faleminderit
  180
  38 falenderime n 29 postime
  Paragjykimi eshte kollaj, njashtu edhe aprovimi , sanimi i problemit eshte tjeter pune!
  Do te thote dikush c'primitivizem? ku sheh ky problem? eshte nje problem shoqerore qe me mijera qytetare te nje vendi te martohen ne nje vend tjeter.

  Nuk eshte teme fetare, me sakt nuk eshte teme per mbrojtjen me fanatizem te ortodoksise greko-serbe.
  Eshte nje problem shoqeror dhe kombetar i te dy paleve,pasi ne jemi ne anen e "c'nderimit" eshte hapur nje teme vajtimi dhe gjykimi .
  C'ka lidhje Ali pashe Tepelena ketu? aq thelle ortodoksogrekeria ka shti rrenje sa qe nje shqiptar ortodoks mban kujtese hasmerie me Ali Pashen,dhe vajton edhe sot pas tre shekujsh pse Ali Pashai paska pre ndonje koke greku!!!? s'ka pre gje mos u merzit, edhe ai me Vasiliqet e la trupin e vet pa koke ne Janine!!!
  Civilizimi e thote ate qe e ke armik historikisht nese nuk i hakmerresh per ate qe ta ka bere si ne "Kuranin e Gostivarit"( se civilizimi ta thote!!te kujtohet?) ,a thua c'thote e jotja !? ti kethesh faqen tjeter apo ti kethesh prapanicen !(kjo jo bukfalisht per ty mos u tremb- por per haracin me "mish te bardhe" te temes)

  Eshte fakt brengoses gjithesesei per shume arsye por edhe per nje arsye te thjeshte njerezore: gjithesecila (ose shumica absolute)do te martohet ne vendin e vet, madje bukfalisht ne qytetin e vet per shkaqe praktike jetese me te sigurt dhe me me pak stres, duke llogaritur vendin qe e njeh , kulturen e vet, familjen per rreth per te mire dhe per te keq,si dhe rrethin e gjere shoqeror.
  Martesa mbrenda sojit, mbrenda vendit dhe krahines eshte me e lehte , me pa stres dhe me praktike, dhe mos te permend faktin qe e kane permendur shumicaartesen me armikun historik te kombit tend eshte edhe me e komplikuar,eshte nje jete, dhe nje martese(kryesisht)asgje nuk ka ndryshuar ne Ballkanin e cmendur, nje te neserme te afert nuk i dihet ........
  Ne Bosnje une kisha shok qe ju ndane prinderit pas 3 dekadash martese, dhe plot raste me qindra raste ne ish Jugosllavi,eshte interesant se nga ndarjet qe beheshin perqindja absolute me e madhe ishte mes nje serbi ose serbje me nje tjeter kombesi ne ish Jugosllavi!
  Ne pergjithesi jane shkaqet praktike pra dhe jo raciste, nese jane raciste dihet nga vijne nga Serbia dhe idenditeti i tyre i pa shpelare nga barbarizmi , dhe jo nga ne.
  Nga ana e sanimit: shteti,komuna dhe shoqeria ne pergjithesi duhet te japi kontributin e vet mos te largohen qytetaret e vet nga vendi per cfardoqoft arsye!!
  Specifika nuk di sa per sanimin e ketij problemi per vajzat e pamartuara : ndoshta nje do te ishte agjencion martese ne komune dhe ndihme ne martesa dhe pajtime ciftesh mbrenda shtetit, me agjencione simotra ne vend!!!  bili99
  Ndryshuar pr her t fundit nga bili99 : 21-10-2009 m 20:34
  I Ilirides jam Iliri,
  dhe i lire dua me mbet.
  Per cfardo xhevahiri,
  Shqiperine se jap per jete

 3. #63
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-05-2009
  Postime
  355
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Komentet e lexuesve t gazets ditore "Express" q del n Prishtin t bra n temn: "Serbt n krkim t vajzave shqiptare".
  Lexoni deri n fund:

  Gjakova (SHBA): 22.10.09 n ora:16:37
  Nuk vlen te komentohet aspak! Shpresoj qe ky eshte nje rast i rralle. Gjithkund egzistojne marrezi kombetare, kjo eshte nje gje e tille. Por, mos harroni shoke se kjo fare Diana Isufi nuk ka me ja pa hajrin kesaj martese. Kurse ketij fare Gezim Gjokes ka per tju gjind ilaci se shpejti.
  E rekomandoj (+46) Nuk e rekomandoj (-2)

  Enis (Prizren): 22.10.09 n ora:14:54
  Neka nam bude "per hajr".
  E rekomandoj (+12) Nuk e rekomandoj (-32)

  Fatmiri (PRISHTINE): 22.10.09 n ora:13:17
  Ky eshte tmerr i tmerrit kur nje shqiptare [he mos kofte] deklaron se ma mire asht me u martu me serb se sa shqiptar.
  E rekomandoj (+53) Nuk e rekomandoj (-5)

  Gzim (Shkup): 22.10.09 n ora:12:44
  Eshte shume e qarte se vellezerit tane shqiptar ne Shqiperi nuk kane aspak ndjenja kombetare dhe patriotike. Rralle kam takuar njerez qe duan shqiptarine.
  E rekomandoj (+42) Nuk e rekomandoj (-11)

  Dritoni (Klin): 22.10.09 n ora:01:59
  Per keto raste duhet te lutemi qe Zoti mos me ma marr shpirtin,! Tmerr!
  E rekomandoj (+42) Nuk e rekomandoj (-5)


  lejla leti (prishtina): 22.10.09 n ora:00:27
  Pa qellim qe te bej dallim ne mes te shqiptareve te Shqiperise dhe atyre te Kosoves, por megjithate si mos te konstatoj per te njeqinden here se sa shume jane te xhveshur keta te Shqiperise nga ndjenja kombetare, turp, e dhimbshme kjo qe po ndodh.
  E rekomandoj (+92) Nuk e rekomandoj (-13)

  coys (nyc): 21.10.09 n ora:23:39
  Po kjo nuk vjen rasisht. Shqiptaret i trajtojne femrat (grate) si prone e tyre. Kjo nuk qendron me kojshit tane, sadopak jane me liberal se ne. 2. Ato familje jetojne ne fund te botes, qe as Qeveria, as kerkush nuk qan koken per ta. Ju kan mbet vajzat ne shtepi dhe medeomos se duhet nje zgjedhje. Sikur te kishin nje shtet me te mire, perkrahje me te madhe, nje pune sado per te mbijetuar keto fenomene do zhdukeshin. Andaj gjykoni nga syte e tyre, mos rrini rat e paragjykoni nje situate qe nuk e njifni
  E rekomandoj (+45) Nuk e rekomandoj (-62)

  KAQANIKU (GJENEVE): 21.10.09 n ora:18:11
  NUK KA KOMENT PR KTO RASTE!!!
  E rekomandoj (+54) Nuk e rekomandoj (-10)

  Zana (Prishtine): 21.10.09 n ora:16:52
  Idiotizmi nuk ka kufi, ne kuptim te plot te fjales. Katastrofe.
  E rekomandoj (+127) Nuk e rekomandoj (-13)  mendimi (ferizaj): 21.10.09 n ora:16:48
  Une jam i shokuar me kete cka jam duke lexuar, ju lutem mediave qe mos kemi keso shkrime se po du me kup per se gjalli, mallkuar qofte ajo familje.
  E rekomandoj (+132) Nuk e rekomandoj (-16)


  Patrioti (kosove): 21.10.09 n ora:16:12
  Ku eshte patriotizmi i shqiptarve te Shqiperise!!!!
  E rekomandoj (+121) Nuk e rekomandoj (-16)

  Toni (PR): 21.10.09 n ora:16:11
  Ndegjone nga minuti 1:00. Femra shqiptare (e re, e bukur) thote se me mire te martohet me serbe se me shqiptare!
  E rekomandoj (+100) Nuk e rekomandoj (-11)

  Ngucakeqi (fshati Serrnisht): 21.10.09 n ora:15:52
  Euuuu breeee!!! Pasi q nuk sht nj prilli, s'po kam qare pa besue. Veq hiq mir nuk po m vjen. Por analiza e koks time prej katunari po m thote se m mir sht q vajza shqiptare me u martue me nj mashkull serb se sa nj mashkull shqiptar me u martue me nj vajz serbe. Analizoni edhe ju se ku po vret kjo pun se u shashtrisa.!!!!
  E rekomandoj (+63) Nuk e rekomandoj (-11)

  Shqyptar i Shqypnis Etnike (Shqypnia Etnike): 21.10.09 n ora:15:48
  mendi q s'do koment. thurrje totale e kombit shqiptar n t gjitha aspektet, fetare e kombtare. Ndryshe nuk shuhet kombi, me shthurrje t tilla. Zoti na ndihmoft, inshAllah.
  E rekomandoj (+135) Nuk e rekomandoj (-10)

  Besimi (Drenice): 21.10.09 n ora:13:57
  PA KOMENT!!!!!!!
  E rekomandoj (+106) Nuk e rekomandoj (-7)

 4. #64
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,511
  Faleminderit
  18
  253 falenderime n 228 postime
  ore,

  fshesaxhinj,

  dje ishte nji koment i nji antari qe thoshte qe pjesa me e madhe e ketyre qe martohen me serbe, jane nga zona e minoritetit malazez nga zona e Vrakes...

  pra jane malazez qe martohen me serbe,

  po shtypi i ben jehone sikur po martohen serbet me shqiptare...

  tani kush nga ju fshesaxhijte i vret syte nji postim i tille, qe leni lloj lloj sharjesh dhe fshini nji koment objektiv?
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 5. #65
  Happy Maska e milanistja_el
  Antarsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  ne krahet e dashurise... por me mendje ne Elbasanin tim te dashur...
  Postime
  2,067
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga saura Lexo Postimin
  ju djemte sa beni patriotet neper forume ,shkoni kerkojani doren ketyre vajzave ,mos te dalin serbet me te zgjuar .
  saura keta "patriot te flakte" kur vjen puna per t'u martuar vete nuk i hedhin syte te femrat shqiptare, por shohin interesin e vet. Per nje cope pashaporte dhe per nje jete me te mire nuk ngurojne te martohen me gjermane, zvicerane, angleze, amerikane, me plaka nga 80 vjee... ndersa shqiptaret s'jane patriot kur perziejne rracen.
  Ndonjehere para se te gjykoni te tjeret shihni veten dhe kujtohuni te shihni dhe raportet djem e vajza ne Shqiperi: 1 mashkull me 5 femra... per te mos llogaritur se 50% e meshkujve jashte Shqiperise martohen me femra te huaja... Apo juve ju lejohet te martoheni me te huaj e femrave jo???
  Une jam pro marteses me shqiptar, por nese djemte shqiptare preferojne te huajat, fare do bejne femrat? Normal qe do i hedhin syte gjetke se s'do rrime te hapim manastire per t'i mbyllur ato qe s'gjejne burra apo t'i bajme femrat lesbike pse s'ju pelqen juve te martohen me te huaj.
  Fundja secili ka jeten e vet dhe e jeton si te doje: me mysliman apo katolik, me te bardhe apo te zi, me turk, grek, serb, italian, shqiptar... secili i merr vete persiper pergjegjesite e veprimeve te veta... fare hyn martesa ketu me patriotizmin?
  Mos ua bej te tjereve 'ka s'do te doje qe te tjeret te ta benin ty...

 6. #66
  i/e regjistruar Maska e agas
  Antarsuar
  22-05-2009
  Postime
  263
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Postimin tim e paskan fshire .Pse? sepse thashe nje te vertete?E ritheksoj se qellimisht per te futur ne konflikt shqiptaret e shqiperise me shqiptaret e kosoves dhe trevat e tjera shqiptare,dezinformohet nepermjet shtypit se jane krijuar lidhje martesore midis serbeve dhe shqiptareve.Ne rrethinat e shkodres jeton nje komunitet sebo-malazes qe kerkon te mbaje lidhje me te paret e tyre dhe ne kete menyre krijon ura te reja nepermjet lidhjeve martesore midis tyre.Martesat e serbo malazezeve po u mvishen shqiptareve,duke perfituar nga ndonje rast i shkeputur .Shqiptaret e moralshem as kane bere dhe as kane per te bere ndonje here miqesi me serbet.
  Jetoni pr Shqipri dhe vdisni pr t.

  N.Frashri

 7. #67
  Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
  Antarsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Atje ku nuk me gjeni dot!
  Postime
  3,696
  Faleminderit
  7
  11 falenderime n 11 postime
  Citim Postuar m par nga milanistja_el Lexo Postimin
  saura keta "patriot te flakte" kur vjen puna per t'u martuar vete nuk i hedhin syte te femrat shqiptare, por shohin interesin e vet. Per nje cope pashaporte dhe per nje jete me te mire nuk ngurojne te martohen me gjermane, zvicerane, angleze, amerikane, me plaka nga 80 vjee... ndersa shqiptaret s'jane patriot kur perziejne rracen.
  Ndonjehere para se te gjykoni te tjeret shihni veten dhe kujtohuni te shihni dhe raportet djem e vajza ne Shqiperi: 1 mashkull me 5 femra... per te mos llogaritur se 50% e meshkujve jashte Shqiperise martohen me femra te huaja... Apo juve ju lejohet te martoheni me te huaj e femrave jo???
  Une jam pro marteses me shqiptar, por nese djemte shqiptare preferojne te huajat, fare do bejne femrat? Normal qe do i hedhin syte gjetke se s'do rrime te hapim manastire per t'i mbyllur ato qe s'gjejne burra apo t'i bajme femrat lesbike pse s'ju pelqen juve te martohen me te huaj.
  Fundja secili ka jeten e vet dhe e jeton si te doje: me mysliman apo katolik, me te bardhe apo te zi, me turk, grek, serb, italian, shqiptar... secili i merr vete persiper pergjegjesite e veprimeve te veta... fare hyn martesa ketu me patriotizmin?
  Ndoshta ke te drejte kur thua qe shqiptaret ikin ne perendim dhe martohen me femra te huaja, se raporti mashkull femer ne shqiperi eshte 1 ndaj 5 , por gabimi i yt eshte se ti mbron martesen e ketyre vajzave me serb!!!
  Shum vajza shqiptare nga shqiperia jane martuar me italian , nuk e kam verejtur qe dikush te ankohet pse keto vajza jane martuar me italian!!!
  Por ama te martohesh me serb, eshte kulmi.
  Shqiptaret duhet te kene parasysh dicka dhe mos ta harojne kurre, se me racen sllave, me grek dhe me bullgare, neve kurre nuk duhet te martohemi, as te marrim prej tyre e as tu japim vajza atyre.
  Keta popuj kane qene , dhe do te jene armiqet tane!!!
  Neser me ndodh nje lufte midis Shqiperise dhe Serbise , ta garantoj me koke qe nese atij "dhenderushit" serb i jepet shanca me pre shqiptare ne Shkoder , te paret kane per te qene anetaret e familjes se gruas se tij!!!
  Nuk ka bese shkau!!!
  Nqs se vajzat nuk mund te martohen me shqiptar , martohuni me cte doni , vetem me njerez qe kane la duart e tyre me gjak shqiptari mos u martoni !!!

  GV_USA
  WE WILL NOT GO DOWN!

 8. #68
  i/e regjistruar Maska e saura
  Antarsuar
  07-09-2008
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  3,519
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Gostivari_usa Lexo Postimin
  Ndoshta ke te drejte kur thua qe shqiptaret ikin ne perendim dhe martohen me femra te huaja, se raporti mashkull femer ne shqiperi eshte 1 ndaj 5 , por gabimi i yt eshte se ti mbron martesen e ketyre vajzave me serb!!!
  Shum vajza shqiptare nga shqiperia jane martuar me italian , nuk e kam verejtur qe dikush te ankohet pse keto vajza jane martuar me italian!!!
  Por ama te martohesh me serb, eshte kulmi.
  Shqiptaret duhet te kene parasysh dicka dhe mos ta harojne kurre, se me racen sllave, me grek dhe me bullgare, neve kurre nuk duhet te martohemi, as te marrim prej tyre e as tu japim vajza atyre.
  Keta popuj kane qene , dhe do te jene armiqet tane!!!
  Neser me ndodh nje lufte midis Shqiperise dhe Serbise , ta garantoj me koke qe nese atij "dhenderushit" serb i jepet shanca me pre shqiptare ne Shkoder , te paret kane per te qene anetaret e familjes se gruas se tij!!!
  Nuk ka bese shkau!!!
  Nqs se vajzat nuk mund te martohen me shqiptar , martohuni me cte doni , vetem me njerez qe kane la duart e tyre me gjak shqiptari mos u martoni !!!

  GV_USA


  Puna nuk eshte vetem sa kane qene armiqte tane ,po me e rezikshmja eshte sepse keto jane shtete qe ne kufizohemi dhe krijohen ''minoritete artificiale ''si jane krijuar,jane te zgjuar serbet dhe greket ato punojne per kombin per tani dhe per te ardhmen.
  Mbase dikujt nga shqiperia qe nuk i njeh mire zonat shqiptare ne veri i duket primitivizem kjo gje ,ose ben sikur .....por shqiptaret ne keto troje vetem keshtu nuk jane asimiluar ....
  L'invidia e la forma piu sincera di ammmmirazione.

 9. #69
  abc Maska e POKO
  Antarsuar
  05-03-2009
  Postime
  1,657
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Me mbiemer isufi na dilkan malazez-serb ???...Po te themi qe jan malcore katolike shqipetar,e besoj se kam pa raste edhe te kunderta...por qe ishte malazeze ajo vajza, kurreee...

  e si tha si thaa,nana dakort,baba dakort,daja dakort e ma mire me serb se me shqiptar si ka ardh koha...oo toke hapu e perpij keto njerz bagti

 10. #70
  i/e regjistruar Maska e JUSTINIAN
  Antarsuar
  24-10-2008
  Vendndodhja
  ILIRID
  Postime
  67
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  O burr ato i martojn kinse per nuse e i shesin me pare ore,(Prostitucion)mjer ajo qe mendojn se e xhen nje e mir nga serbet,kjo esht nje krim i organizuar ne menyr legale flas per kto te beogradit,po edhe te tjeret.
  Nuk ka raste ku martesat behen me qelim te mir,edhe ato te mjerat apo te cmendurat martohen me invalida,budall,ata qe kan semundje te renda psiqike apo fizike,me ato qe vuajn nga epilepsia martohen me degjena apo mutanta te gjall,eshte turp per te gjith
  Mendoj se duhet te jepet nje pasqir e realt e asaj qe ndodh me ato te mjerat flas per femrat qe martohen ne servi,po them jasht SHQIPRIS..
  Per aspira et astra

 11. #71
  i/e regjistruar Maska e drenicaku
  Antarsuar
  06-05-2003
  Postime
  3,878
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  E pash web ballkan nje ceremoni martese te nje shkau me nje shqipetare,ketu ishte nje matrapaz qe lidhte martesa ai dul hapur e tha se me mijra martesa kishte lidhur.
  Kurse vajza qe kishte lidh kuror me nje shka deklaroi hapur se me mire me u martu me shka se me shqipetar.
  Pa dasht ta fyej askend por kam nje bindeje sikur shqiptaret e shqiperis jan shum labil sa i perket patriotizmit.

 12. #72
  albania is the best Maska e ismani
  Antarsuar
  14-06-2009
  Vendndodhja
  tetova
  Postime
  607
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  sa keq une kerkoj jam shqiptar nuk me gjejne kurse serbeve po ja ku jemi ne shqipet e brishta
  100 vite shtet 100 VJET KRENARI 100 VITE SAKRIFIC TERE JETEN TE BASHKUM KOSOV ILIRD CAMERI MALSI

 13. #73
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-05-2009
  Postime
  355
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Lexim t kndshm "kozmopolitve" shqiptar:
  ------------------------------------------------------------

  Iljasa Salihu: Nuse pr shkijet e Shumadis
  E Shtune, 24-10-2009, 06:41pm (GMT+1)Marr nga: "zemrashqiptare.net"

  Nuse pr shkijet e Shumadis

  Nga Iljasa Salihu

  Nevojat e njeriut jan t shumta dhe t ndryshme. Njra prej shum nevojave t rndsishme, padyshim sht edhe martesa. Njeriu prmes martess, mton ta gjej dhe arrij lumturin e prkohshme t ksaj bote, duke e siguruar kshtu knaqsin e prjetshme t bots s pastajme. Shijimi i erdhes s ngroht familjare dhe respekti i ndrsjell, nuk mund t arrihet ndryshme, prpos se me an t martess. Knaqsit e pa prshkruar q arrihet pas martes jan pasardhsit e pastr (fmijt), t cilt i japin shije dhe arsye ktij planeti.

  Por si duket, prindrit dhe vajzat shqiptare t Shqipris Londineze, ngrohtsin e ktij akti t begatshm, mtojn ta arrijn duke u martuar me serb t Serbis, q deri dje e sot, mjet komunikimi ndrmjet nesh ka qen dhe sht vetm tyta e pushks. Pothuajse u shtangm trsisht, kur dgjuam se n vazhdimsi, si dhe tash s fundi serbt krkuan 8000 nuse shqiptare. Pr t qen tmerri edhe m i madh, nj krkes e till barbare po miratohet prej prindrve pa kurrizor shqiptar. Serbt q nuk po mundkan t gjejn vajza t etnis dhe fes s vet, ia msyn Shqipris (mmdheut e atdheut ton t dashur), njkohsisht duke qen tejet t vetdijshm pr marrdhniet jetsore t brishta me ta. Kta iu drejtuan vajzave shqiptare, sepse vajzat serbe tashm paskan filluar ta marrin botn n sy, duke krkuar djem m t pashm dhe m t pasur se tepricat e "dhndurve tan". Pr ta nuk ishte kjo ndonj risi, kur e dim se, q moti atyre u ka pernduar morali. Por, t'i ngjaj nj gj e till mmdheut ton nuk e besuam assesi, q t part tan me xhelozin m t madhe t mundshme e kishin ruajtur dhe kultivuar nderin dhe moralin fare pa njolla. Prindrit shqiptar pa kurrizor me kt akt barbar, kriminal dhe anormal do arrijn t'ia hijeshojn shmtin serbve prmes vajzave t tyre shqiptare t bukura. Si do jet, pastaj halli i pasardhseve t cilt si t till lindin t pastr? Fatkeqsisht, ata nuk do t jen as mish as peshk, padyshim q as shqiptar t kompletuar. A nuk na vjen fare inat, q pas pes vitesh me "niprit tan", kuptohet me prejardhje shqiptar t komunikojm n gjuhn serbe? A nuk turprohen fare, prindrit dhe vajzat shqiptar q n vend t fjalis, "Shptim t dua" t thon, "Spase volim te". Sigurisht q nuk i vjen turp, ngase si po shihet turpi moti i paska humbur!

  Prpos rakis n tavolin dhe n disa raste t kryqit, kta shqiptar tashm t miqsuar me serbt ortodoks, nuk ndrlidhen me asnj send tjetr. Me t drejt Faik Konica kishte thn se, "feja islame e kishte ruajtur kombin shqiptar prej shprbrjes". Autenticitetin e ktij citati, fatkeqsisht po shohim n praktik! Paramendoni sikur vajzat shqiptare t ishin martuar me turq mysliman!? I gjit opinioni jon ishte ngritur n kmb, se u b kijameti, kurse tash ky akt i till, nuk gjykohet e dnohet por prshndetet e propagandohet nga disa media kryesisht t Shqipris. M vie n dyshim kjo pun, 'po krkojn kto vajza kur burrat shqiptar akoma nuk i ka tradhtuar potenca burrrore.

  Nga paramendimi n fjal q nuk po m hiqet dot nga mendja, m doln prpara debatet e strmbushura n t gjitha kanalet televizive shqiptare me mysafir llomotits t tipit Maks Velo, q fatkeqsisht ka shum. H more Maks Velo, dhe ju t cilt thirreni kinse n shqiptari, ku e keni mendjen, gjuhn dhe trupin n kt rast tmerrues. Mos ndoshta, prher t par n jetn e juaj doni ta manifestoni nj toleranc njerzore! Apo prej ktij rasti skandaloz, doni realisht t bheni demokrat dhe ta sendrtoni nj strategji afatgjate, ku nga niprit "as mish as peshk", t'i prisni q ndonjri prej tyre t bhet kryeministr apo kryetar i Serbis, e tek pastaj t bhet i mundur ndrtimi i marrdhnieve t mira diplomatike me Kosovn dhe me gjith shqiptarin.

  Ju nnat q do ngelni vetm me prejardhje shqiptare, ju vajza t bukura shqiptare q prisni t fejoheni me serb, ua rikujtoj se, simbioza shqiptaro-serb pjell vetm armiqsi dhe shkatrrim t ardhmris. Mos i merrni n qaf fmijt t cilt nuk kan asnj faj q do bhen m shum serb, e me identitet t pshtjelluar, mos veproni ashtu si dshirojn t bjn prindrit e juaj me ju, ngase ata i ka mbuluar perdja e injorancs dhe prve parave dhe ndjenjave t liga nuk njohin gj tjetr, mos na e prdhunoni me bisha mmdheun ton, mos e lejoni q t bheni ara mbjellse t sllavit i cili prpos urrejtjes dhe shovinizmit nuk di asgj tjetr t mbjell. Ndoshta ju arsyetoheni se Qeveria shqiptare, gradualisht po u jep t drejta dhe prparsi homoseksualizmit, e pastaj frikoheni se do t mbeteni me gishta n goj, pra me meshkuj pa potenc. Ju kujtojm se ligji n fjal sht vetm sa pr t'ia br qejfin disa homoseksualve evropian, ndrkaq realiteti sht krejt ndryshe. Shqiptart n aspektin e trajtimin dhe plotsimit t dshirave ndaj bashkshortve n nivel ndrkombtar kan qen dhe jan n rangje t larta.

  Kujtoni prdhunimet dhe masakrimet e serbve ndaj vajzave shqiptare t Kosovs. Kini pak mshir ndaj motrave t gjakut tuaj. Kujdes! Bashkshorti i juaj mund t jet nj ish-prdhunues i motrave tuaja! Pra, kujdes dhe zgjohu, edhe ti qeveritar, edhe ti intelektual, edhe ti ish-ushtar i luftrave lirimtare, edhe ti hoxh si dhe, edhe ti prift shqiptar.
  Pr ZSH: Koli

 14. #74
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-05-2009
  Postime
  355
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Editorial

  Dibran Demaku: Vajza shqiptare, kujdes!
  E Shtune, 24-10-2009, 10:00pm, "zemrashqiptare.net" (GMT+1)


  VAJZA SHQIPTARE, KUJDES!

  Nga Dibran Demaku

  Q nga prfundimi i lufts s dyt botrore kur Kosova srish mbeti nn tuteln serbe dhe jugosllave, shum t rinj shqiptar ishin t detyruar q pr kafshatn e gojs t shkonin dhe t punonin npr vise t ndryshme t Serbis, prkatsisht Jugosllavis. Dhe thn t drejtn bnin punt m t rnda, ato pun q vet serbt nuk i bnin.
  Dhe domosdo ndonjri nga ata djem, edhepse n raste shum t rralla, edhe martohej me ndonj vajz serbe apo t kombeve tjera n Jugosllavi. Rastet,si e ceka edhe m lart, ishin shum t rralla, por se kishte raste t tilla, thn t drejtn kishte.
  Lind pyetja se si bheshin kto martesa dhe si funksiononin ato?! Dhe prgjigja mbase sht e ashpr dhe shum e vrazhd, por e vrteta ishte se ato martesa n njfar mnyre pr t rinjt shqiptar t Kosovs ishin nj ferr i llojit t vet.
  Pse themi kshtu?! Themi kshtu sepse serbt edhe kur bjn martesa me kombe t tjera,ato martesa i bjn sipas planeve dhe programeve t tyre.Ata n martesa t tilla hyjn me plane dhe programe q dhndrri apo nusja e ardhur nga nj komb tjetr, m e pakta sht q krkesave t tyre t`u prulet domosdo. Dhe pas pruljes njeriu natyrisht q e humb dinjitetin edhe njerzor e edhe kombtar dhe pastaj sht i lakueshm n do tek t padronit!E padroni n kt rast sht serb q edhe martesn me t huajin apo me t huajn e bn pr shtje t vet kombtare.Q i ardhuri apo e ardhura s pari t psoj pruljen e pastaj dalngadal me kalimin e kohs tek ai t zhduket si ndjenja fetare ashtu edhe ajo kombtare.
  Si ilustrim t ksaj q u tha m lart do ta paraqesim vetm nj shembull t nj t riu shqiptar nga Kosova i zn me pun n kryeqytetin e Serbis-Beograd dhe i martuar me nj t re serbe.Ngjarja e martess s ktij t riu shqiptar me nj t re serbe ka ndodhur n vitet e tetdhjeta t shekullit t kaluar.N fillim t riut shqiptar martesa me nj t re serbe i ngjante n nj mrekulli.Por,me kalimin e stinve dhe t viteve ajo martes atij ju shndrrua n ferr! Fill pas martess s tij me t ren serbe,n Kosov ndodhn demonstratat e studentve t Universitetit t Prishtins.U ngritn studentt shqiptar n demonstrata pr t drejta dhe liri t shqiptarve t Kosovs she shqiptarve n vise t tjera t Jugosllavis.Vetm ather i riu shqiptar e kuptoi se far do t thoshte t ishe i martuar dhe t kishe edhe fmij me nj serbe.
  Edhe sot pas kaq vitesh autorit t ktyre rreshtave i kujtohet ndodhia e atij t riu dhe t ciln ndodhi e kishte rrfyer njri nga kolegt e puns n Radiotelevizionin e athershm t Prishtins.
  Ishin vitet e stuhishme pak parat t nntdhjetave t shekullit q lam prapa.Ishin ato vite kur nacionalizmi serb kishte ngrit krye dhe i prkrahur edhe nga strukturat shtetrore t Serbis(me Sllobodan Mollosheviqin n krye),shkatrronte fate njerzish dhe popujsh t ish Jugosllavis n prgjithsi dhe t shqiptarve t Kosovs n veanti.
  I riu shqiptar i tregimit t kolegut tim t puns,i martuar me serbe,vetm ather e kupton gabimin e vet jetsor.Duke jetuar n kryeqendrn serbe n Beograd ai do t prjetoj presione psikike she fizike nga serbt,nga m t ndryshmet.Por,jo vetm ai,por edhe gruaja e tij serbe.Nacionalistt e ndezur serb n fillim nprmes krcnimesh me letra t ndryshme por edhe nprmes telefonatash do t krkojn q t ndahet nga serbja dhe t shkoj nga ka ardhur,nse sado pak i dhimbset koka.Ata do ta krcnojn dhe shantazhojn edhe gruan e tij serbe duke iu krcnuar se do ta vrasin ate s bashku me ata bastard q i ka lindur me nj shqiptar!
  Nn presionin e tyre ata do t jen t detyruar q nj nat npr terr t iknin nga Beogradi dhe t ia msynin Prishtins.Por,as n Prishtin nuk do t gjenin rehati,sepse dora e zgjatur serbe do t`i gjente edhe atje.Se far ka ndodhur me fatin e tyre,autori i ktyre rreshtave nuk e di,sepse nuk do t kalonte shum koh dhe pushteti hegjemon serb do ta mbyllte Televizionin e Prishtins dhe puntort shqiptar do t`i flakte n rrug.
  Lind pyetja se far desha t them me kt hyrje paksa t gjat dhe pse i shkrova tr kto radh?!
  Q t`i shkruaj kto radh m nxiti nj kaset filmike tek Yutube,t ciln tek lexuesit e nxori „ZemraShqiptare“. Dhe n at kaset jo m t gjat se 3 minuta e 38 sekonda,bhej fjal se si shum t reja shqiptare nga Shkodra dhe vise t tjera t Shqipris s veriut po e lidhin fatin e tyre t jets dhe po martohen me t rinj serb npr vise t ndryshme t Serbis.
  N shikim t par, pr botn demokratike,kjo do t ishte krejt normale.Por kur t`i referohesh marrdhnieve konfliktuale shekullore n mes t kombit shqiptar dhe atij serb,domosdo q e tr kjo nuk do t t lej aq indiferent.Dhe kur njeriu i referohet edhe s kaluars konfliktuale n mes t ktyre dy popujve,domosdo q martesat e tilla nuk do t duken edhe aq normale!
  Na e merr mendja se s pari kta dy popuj t hasmuar me shekuj(arsyet dhe shkaqet dihen nga t gjith ata q duan t`i din) duhet t pajtohen dhe t respektohen n mnyr reciproke e tek pastaj t`u vij radha martesave t t rinjve t ktyre dy kombeve.
  Lind pyetja tjetr pse themi kshtu?! Prgjigjja do t ishteur dy popujt n fjal kan aq hasmri n mes vete si do t mund t jen t shndosha kto martesa?!
  Pastaj,nse nj sy i strvitur do ta shikoj at kaset dhe deklaratat e t rinjve serb q martohen me t reja shqiptare,do ta kuptoj q n fillim se ato martesa nuk bhen n kondita t barabarta dhe nga dashuria,por nga interesi!Dhe kur fati i jets lidhet nga interesi dhe jo nga dashuria reciproke,ather nj martes e till vshtir se do t funksionoj.Nga deklaratat e t rinjve serb,do njeri normal do ta kuptoj se lidhja e tyre me t rejat shqiptare q n fillim bhet n kondita jo t barabarta rinjt serb deklarojn se dshirojn q t martohen me t rejat shqiptare,sepse ato na qenkan shtpiake t mira?!Se ato kujdesen pr shtpin dhe punt rreth shtpis?!A nuk sht ky q n fillim nj nnmim i llojit t vet?!Dhe at jo vetm nga ana e dashuris,por edhe nga ana kombtare?!
  N ann tjetr t rejat shqiptare t verbuara nga shklqimi i jashtm serb q e shohin nprmes te ekraneve televizive,t entuziazmuara nga ky shklqim i jashtm deklarojn se jan t lumtura dhe krenare q po martohen me t rinjt serb?!A nuk sht kjo nj hipokrizi dhe nj tragjedi e llojit t vet?!Vall kto t reja shqiptare jan aq t paarsimuara dhe nuk e dallojn shklqimin e jashtm t rrejshm?!Sikur ta kishin lexuar spaku nj libr t Kadares ,ather do ta msonin t vrtetn jetsore se:“Shklqimi i jashtm sht helmi m i rrezikshm!“.
  Apo t verbuara nga ky shklqim i jashtm,vrapojn dhe bjn martesa me t rinj serb?!Vall nuk jan n gjendje q t arsyetojn me mendje t ftoht se nga martesat e tilla nuk do t fitojn at lirin e dshiruar?!Vall nuk e kuptojn fjalorin e t rinjve serb kur ata deklarojn:Se po martohen me shqiptare, pasiq ato jan shtpiake t mira?!Nse nuk e kuptojn kt,ather e paqin vetn n qaf!Do t kalojn jet t robruar npr shtpit serbe t viseve t ndryshme t Serbis!Mbase kjo fjali sht shum e ashpr,por kjo sht e vrteta!
  Andaj m e pakta q mund t`u thuhet ktyre vajzave sht:Vajza shqiptare,kujdes!Kujdes se me kend po e lidhni jetn!Sepse ata po ju marrin vetm e vetm q t lindni fmij pr ta!Q t shtohet kombi serb!Sepse vajzat e tyre t shkolluara nuk duan t lindin! Edhe martesat e tyre me ju nuk bhen rastsisht!Ata i kan planet dhe programet e tyre!Duan q me do kusht t ken shum fmij! A nuk po e kuptoni hilen e tyre?! Duan q kombi serb t dominoj n ballkan!Q t regjenerohet dhe t rritet qoft edhe me fmij t lindur nga femrat shqiptare!...

  Lexoni edhe kto komente:

  Bukur, Dibran i dashur!
  Gjergji 25-10-2009, 06:22pm

  Dibran,
  E ke shpjeguar mir kt dukuri t rrezikshme kombtarisht, q vije si pasoj e mungess s kulturs shtetrore t shtetit dhe mungess s emancipimit brendashqiptar t kombit ton. Ne, Dibran, s pari kemi probleme t brendshme t pazgjidhura pr munges s shkolls s vrtet kombtare n Shqipri-Kosov e gjetiu. Ke shqiptar t prkatsis religjioze islame,-kombtarisht t pa emancipuar, q m par do ta martonte vajzn me turk (thuajse sht ajo prona e tij private!),shqiptar t prkatsis religjioze ortodokse q m par do ta martonte me grek dhe pjestar t kombit ton q e praktikojn besimin katolik q m par do ta martonte vajzn e tij me serb e malazez sesa me shqiptar t besimit "musliman"... Pr shum probleme brenda nesh ne shpesh e drejtojm gishtin nga t tjert thuajse jan t tjert q na i shtojn problemet e jo vetja jon e mbrapsht dhe e oroditur!! Esht absurde q n botn bashkkohore t pengohet dashurija e kujtdo qoft me kdoqoft, pra edhe t shqiptares me serbin, por ktu nuk sht fjala pr asnj lidhje me baz dashurije, por pr tregti "dashurije" ku matrapazi i gjor shqiptar sht n mes si dorzon q msitnin ne till t kobshme e bn n llogari t xhepit t vet pa i interesuar pasojat. N do shtet demokratik njerzit e till do t vendoseshin prpara prgjegjsis ligjore e morale, por kjo tek ne ende nuk ndodh se jemi popull ende me nj vetdije t bastardhuar folklorike e i paemancipuar e vetrespektues. Sado q paraqitemi tolerant ne e kemi krimbin brenda vets son se ka,pr fatin e keq, shqiptar t prkatsis religjioze islame q vllain e motrn e vet t besimit t krishter e quan me prbuzje me gjuhn armiqsore t trashguar nga Perandoria Osmen si "kaurr", "kryqali" etj, etj. N kushtet e varfris s Shqiptaris son, pra edhe t Shkodrs me rrethin, aranzhimet (jo imponimet!) q nj shqiptare "muslimane" apo "katolike", apo "ortodokse" t martohej me nj dukagjinas, drenicar, anamoravas etj; do t kishte kuptim shumfish human dhe t homogjentitetit dhe njoehjes brendakombtare, por t martohen pr pun shpiej n viset e serbis t shkretuara pr shak t ideve mbi 100 vjeare serbomdha, jan tepr t rrezikshme n aspekte t shumta, denigruese pr ne si komb se kshtua femna e mjerueme ekonomikisht deri n prulje nga shqiptarija i ban t gjitha n shtpin e serbit dhe e knaqur nga mirqenja e rrejshme, e ul kryet si amvise e familjare para ideve serbizuese, e knaqur e lumtur se,sidoqoft, dashurija qoft edhe e till i jep frytet jetsore krahasuar me t kaluern e vuiajtur e t ngujuar prej nga ka shkuar atje. Shqiptart, edhe ata t viseve t Shkodrs e rrethins, jan n pozit t mjerueshme sociale dhe do shprthim i shtegut larg shtpis e fshatit ku rrin t ngujuar nga varfria, sht shptim i jashtzakonshm...
  Kjo sht tragjedi kombtare!!
  N fshatin Zogaj t rrethins s Shkodrs, si duhet ta dini, nuk kapen sinajlet e asnj radio-televizioni shqiptar, kshtu q shqiptart n vendin e vet jan t detyruar t'i prcjellin t gjitha radio-televizionet e Crna Gores dhe t dijn ma shum pr gjithka t malit t Zit sesa pr Shqiprin e vet...
  Edhe kjo sht tragjedi, apo jo, Dibran Demaku...
  Banort e Zogaj ankohen kot se fmijt kan nisur t flasin serbisht me njri tjetrin pasi asnj parti politike apo askush nga pushteti i Shkodrs a Qeveria Shqiptare nuk do t dgjoj se ata jan t shurdhr e miop krahasur me politikat agresive kombtarisht t fqinjve...
  E njjta tragjedi ndodh edhe n pjes t Shqipris s sotshme t Jugut, ku ma mir din "pr Greqin" sesa pr Shqiprin?!
  E kush i ka fajet pr kt o Dibran demaku?
  Sigurisht fajet ma t mdha jan brenda vets son...
  Kabashi, mik dhe shok nga studimet...

  Strategjit serbe
  Lulzim Straka 25-10-2009, 04:55pm

  E pershendes autorin e ketij shkrimi shum te qelluar dhe autoret e komenteve per shqetesimet e tyre dhe ne shqipetareve tjere. Per strategjite serbe dhe veprimet e tyre gjate shekullit XIX qe arriten me genjeshtra te bejne shtet dhe te pervetsojne historin e shqiptareve dhe te asimilojne shqiptar kam lexuar mjaft.kam lexuar dhe per gjenocidin dhe spastrimin e rreth 700 fshaterave ne toplic, kam mesuar per pushtimin e trevave shqiptare ne prag te luftes se par botrore.kam lecuar dhe degjuar nga deshmitar okular per masakrat fill pas luftes se par botrore dhe konolizimin e kosoves, shpernguljet me dhun ne turqi, kam lexuar dhe degjuar per vuajtjet e shqiptareve ne kohen e rankoviqit,i kam perjetuar vete demostratat be vitit 1981 si student ne prishtine, i kam perjetuar dhe par lloj lloj dhune gjate viteve 80 dhe 90 te dhekullit XX. Por me e veshtira per mua eshte kjo te degjoj se si realizohet strategjia e planifikuar mir ne mes kishes serbe pushtetit-perkatsidht ministrise se punve te jashtme te serbise dhe intelegjences serbe. Kur permenda keto 3 komponenta serbe te fundit nuk mundem pa e cek se jam teper i zhgenjyar me intelegjencen tone.Po shiqoni qka bejne propfesoret tane ka sa vende pune i mbajne si ju ka humb autoriteti duke treguar kravatat e tyre ne televizion sa te pa skrupullt dhe te pa ndergjegjshem me nga deri 10 vende pune e studentet e tyre te diplomuar duke shitur pem ose perime ne treg pa pune e ca prej tyre te diplomuar mbyten duke e braktisur ket toke. A nuk eshte strategji serbe qe te kemi ksi lloj administrate qe kush ban qka don na dualen shum bosa qe bajn qka dojn po si eshte e mundur mor shqiptar qe nji doktor shkence qw ka doktoruar jasht kosove paguhet me koficient 7 ndersa nji "bukuroshe" me shkoll te mesme me koficient 10 e me shum plus benificionet tjera se sa per dreka dhe darka me ksi vipa te shkret nuk po i zene edhe restoranet ne Prishtin. Ne shqiptaret duhet te vedijsohemi se po te kishim intelegjenc te moralshme qe mendon per kete popull do te kishim dhe shpresen se nji dite do te zgjohen para ketyre dukurive qe po e shkatrrojne popullin shqiptar.
  Me kete arganizim dhe intelegjence do te vazhdojn serbet te marin nuse shqiptare dhe femijet tane do te mbyten neper kufij te evropes dhe azise per me muajt me gjete shpetim. Thjesht sherbimet serbe dhe te huaja veprojn ne Shqipri dhe Kosove ne kordinim me bosa shqiptar!
  Turp ju qoft per jet e mot se nuk ka gja me te tmerrshme se sa te shohesh nji gjendje te till brenda nji populli qe me mija vite ishte viktim e bosave te vet dhe pushtuesve te huaj!


  Te martohesh me nj Serb, do te thot te pjellsh kriminel
  Zef Ndrecaj 25-10-2009, 04:20pm

  Te martohesh me nj Serb, do te thot te pjellsh kriminel. Do te thot te kalosh jetn me nj vrass nj armik (shekullor), do te thot ta pertrijesh nj popull qe s’ka as ndjenja dhe as fe.

  Mjer aj Shqiptar qe e ben ket, dhe kurr Zoti ne konakun e tij mos i falet as vajz as djal.
  Ndrsa ata matrapaz qe bjn ket ndrlidhje e meritojn dnimin dhe mallkimin e perjeteshem.

  Veshtrim shume real i ne dukurie te frikshme
  Isa Mulaj 25-10-2009, 08:35am

  Nganjehere femrat shqiptare nuk martoheshin as me meshkujt e ndonje fisi tjeter shqiptar nese keto dy fise ishin te hasmeruara ndermjet vete, ose ishin ne gjak.
  Hilen e serbeve sic thote z. Demaku po e kuptojme mjaft mire. Ata po e thone shume qarte se po u duhen nuse shqiptare vetem per punet e shtepise, dhe natyrisht per te lindur sa me shume femije serb qe te jete e mundur. Kesi poshterimi te skajshem eshte veshtire te gjendet sot ne shekullin 21. Duke e lene krejteisht anash nacionalitetin, kjo dukri eshte perdhosja me e eger e te drejtave te femrave ne shekullin 21, qe do te thote: "Femrat shqiptare jane si lope qe duhet te bejne punet e shtepise, dhe natyrisht te pjellin sa te mundin, ne kete rast me shume serb". Edhe sikur ky kualifikim te ishte i lidhur vetem me shqiptar dhe ndermjet shqiptareve, perseri eshte poshterim i skajshem kur thuhet "nuset shqiptare jane te mira vetem per punet e shtepise".

  Nuk e di si po ndihen femrat, jo vetem shqiptare por edhe te huaja, kur u thuhet se jeni te mira vetem per punet e stepise. A mos eshte dicka e pamoralshme qe po puneve te shtepise femrat te jene te mire edhe si aktore, edukatore, mjeke, shkencetare, shkrimtare, studente, manekene, dizajnere, gazetare, ambasadore, politikane, ekonomiste, madje edhe pilote?

  Nshshtrimi
  Jusufi 25-10-2009, 08:29am

  T prshndes s pari o Dibran Demaku e tevonashi t them ty, vetes dhe t gjith atyre q mendojn si ne: Shkau nuk na nnshtroi as me tanksa e tash do t na nnshtroj me vajzat tona, q i shkojn n'goj si qengji ujkut!!!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Rugova : 25-10-2009 m 16:32

 15. #75
  i/e regjistruar Maska e toni karlosi
  Antarsuar
  24-10-2005
  Postime
  374
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  besoj se keto jane rome apo serbe por tash identifikohen si shqiptare .Kjo eshte merite e xha Enverit,qe te gjithe i beri te flasin shqip.

 16. #76
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-08-2006
  Vendndodhja
  askund
  Postime
  9,095
  Faleminderit
  68
  48 falenderime n 43 postime
  pse ifshini postimet aman
  une nuk flas kur nuk di
  dhe lexoj me vemendje anetaret e forumit qe postojne gjera nga ku une mund te mesoj dicka
  por kete gja une e di vrakacoret nje pjese e tyne mbahen si grupim malazez biles dhe ne shtoj ka te tille
  shoqata rozafa morava e drejtuar me perpara nga ish futbollisti millan vaso(past rahmet)ka luftu per te drejtat e tyre ne shkoder e shqipri
  se kuptoj kujt i djegu kjo?????
  e nese une kam pasaporten austriake e vras 10 veta ne rruge
  sbesoj se do me thonin austriaku po shqiptari me pasaporte austriake
  pra dhe kjo pune keshtu i bie se jeton kjo ne qarkun shkoder sdo thote ta mbushim gojen plot e te themi shkodranja
  JO SEKS PARA MARTESE

 17. #77
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,511
  Faleminderit
  18
  253 falenderime n 228 postime
  Citim Postuar m par nga goldian Lexo Postimin
  pse ifshini postimet aman
  une nuk flas kur nuk di
  dhe lexoj me vemendje anetaret e forumit qe postojne gjera nga ku une mund te mesoj dicka
  por kete gja une e di vrakacoret nje pjese e tyne mbahen si grupim malazez biles dhe ne shtoj ka te tille
  shoqata rozafa morava e drejtuar me perpara nga ish futbollisti millan vaso(past rahmet)ka luftu per te drejtat e tyre ne shkoder e shqipri
  se kuptoj kujt i djegu kjo?????
  e nese une kam pasaporten austriake e vras 10 veta ne rruge
  sbesoj se do me thonin austriaku po shqiptari me pasaporte austriake
  pra dhe kjo pune keshtu i bie se jeton kjo ne qarkun shkoder sdo thote ta mbushim gojen plot e te themi shkodranja
  gold djali,

  kerkoja nji prej ktyre,


  prandaj shtypi o force e madhe ne manipulimin e mendjeve te lehta!!!
  Ndryshuar pr her t fundit nga EdiR : 28-10-2009 m 17:32 Arsyeja: Ai mund te lexoje vetem cilet jane moderatoret.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 18. #78
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-05-2008
  Postime
  673
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Citim Postuar m par nga Anesti_55 Lexo Postimin
  I lumte ketyre vajzave qe thyejne tabute.Natyrisht qe kosovareve i ben pershtypje kjo pasi ato jane viktimie e nje kotradikte te trsheguar.Ne shqipetaret bejme mire te liberalizohemi ne kete ceshtje ,pasi eshte nje nga mundesite e pajtimit te popujve eshte nje kontribut paqeje.Por kjo qe ndodh me te huajte, nuk po ndodh me mardhejet e shqipetareve brenda vendit.Zor se mund te gjeshe nje martese veri- jug. Prandaj levizjet demografike te zonave te thella, prane qyteteve kryesore, ishin nje kerkese e kohes, per nje unifikim te mentalitetit te famijles shqipetare.
  Anesti ,sincerisht me zgjenjeve me kete shkrim!
  Nese kete e quan liberalizim ,mjere per liberalizimin.
  Liberalizim e thyerje tabush nuk eshte te martohesh me pjesen me llum te nje populli qe me shekuj e kemi pas armik,por eshte veprim i deshperuar i atyre vajzave,qe ne mungese te kushteve ekonomike e sociale zgjedhin ta kene kete fat,dhe kjo nuk eshte per lavderim por mjerim dhe te siguroj qe liberalizmi e emancipimi nuk kane te bejen aspak ketu.
  Te kuptoj qe je i mllefosur me popullin tone per zgjedhjet qe ka bere nder shekuj por edhe mllefi ndonjehere duhet te jete i aryeshem .
  Pershendetje dhe te uroj te reflektosh me shume ne te ardhmen.

 19. #79
  Perjashtuar
  Antarsuar
  07-07-2009
  Postime
  1,004
  Faleminderit
  0
  13 falenderime n 13 postime
  Vajzat shqiptare qe martohen me serbe jane ambasadore te paqes ne Ballkan, zoti le t'i fale e ti jape bekimin e tij ketyre shqiptareve te paqes!
  Amin!

 20. #80
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,872
  Faleminderit
  0
  35 falenderime n 35 postime
  Kta te shqiperis si njohin serbet,ata jane pianeca te gjithe. Ato leta dine mir, marin vesh ma von por dote jete von,kan me u pendu teke e fundi mu sme pengon kurgjo.
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 04-11-2009 m 14:29

Faqja 4 prej 26 FillimFillim ... 2345614 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •