Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 11 prej 11
 1. #1
  Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
  Anėtarėsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Atje ku nuk me gjeni dot!
  Postime
  3,667
  Faleminderit
  7
  11 falenderime nė 11 postime

  Filmi i ri per Muhamedin a.s, do te financohet nga Producenti i " Lord of the Rings"

  Nje film i ri eshte ne regjimin e siper lidhur me jeten e Profetit A.s. Muhamed. Ky film do te finansohet nga ana e finansuesit te filmit "Lord Of the Rings".
  Amerikani Barrie Osborne , qe ishte producent i filmit Matrix, i tha rojtersit se ky film do te jete nje epos internacional me qellim qe ti ofroj kulturat e ndryshme sa me afer.
  Filmi do tju permbahet rregullave Islame , dhe ftyra e profetit nuk do te tregohet ne ekrabin e madh. Imazhet e profeteve ne fene islame konsiderohen si akte blasfemike.

  Gjirimi i ketij filmi do te kushtoj 150 milion dollare amerikan dhe to te kete si mesazh qe botes ti kumtoj Islamin e vertete.

  Per me shum lexoni ne linkun e me poshtem:

  http://news.bbc.co.uk/2/hi/entertainment/8337721.stm  Me Respekt
  GV_USA
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Gimi3 : 03-11-2009 mė 08:39
  WE WILL NOT GO DOWN!

 2. #2
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime
  Sigurisht qe nuk mjafton qe permes nje filmi te perkufizohet e gjithe Historia e nje figure te tille, siq eshte Muhamedi a.s, mirpo sa do pak do i jep nje nje pasqyre te vogel, nje Historie gjigande qe nderroi kahjet e kesaj Bote.

  Megjithate, e pres me padurim qe ta shof nje film te tille dhe se pres shume nga ky Film, sidomos,nese marrim parasysh faktin se ky film ka perkrahje dhe mbeshtetje nga regjisor te famshem Hollywoodjan. Thjesht pres nje Bomb te vertet ne aspekin propagandues ne fushen e Kinos.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Gimi3 : 07-11-2009 mė 14:08
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Abdulrrahmani
  Anėtarėsuar
  15-08-2009
  Postime
  129
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Une mendoj qe nje film te tille nuk mund ta bejne Jo Muslimanet. Dihet qe do ket prapavija kundra Islamit. Hollivudi eshte i njohur per tendecen e tij satanike.

  Gjithashto edhe fetyrat e sahabave nuk eshte mire te tregohen me an te aktoreve. Paramendoeni, sa her qe te mendoni per Sahabet u shkon ne mend rrejshem fetyra e aktorit qe e a ka luajtur rolin e ndenjerit prej tyre.

  Une personalisht jam kunder dhe shpresoj qe ki projekt te mos realizohet.

  Selam

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Bani gjk
  Anėtarėsuar
  06-01-2005
  Postime
  550
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Abdurrahman, pa vezvese se ky producenti Barrie M. Osborne, e kishte punesuar edhe dijetarin musliman, Jusuf El Karadavin, per te mbikeqyrur tere projektin gjate xhirimeve. Kshtu qe nuk ma merr menja qe baca Karadav lejon qe filmi i Muhamedit a.s te del negativ.
  Sa per fetyra, hmmm ai filmi me njerz duhet ber mer vlla, nese nuk shfaqen edhe muslimant e asaj kohe, ateher si kishte mu relizu nje film ?!!!!!!!! Shpresoj qe te pakten kater halifeve te pare te mos ju tregohet fetyra me ane te aktorve.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Bani gjk : 07-11-2009 mė 12:59

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Abdulrrahmani
  Anėtarėsuar
  15-08-2009
  Postime
  129
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Bani, nuk don me than qe sheik Karadawi ka mundesi ti pengon apo shton skenat dhe me menyren e presentimit at e marin si keshilltar, dhe jo si producent. Nuk eshte e thene "duhet" me bere filmin. Nuk mund te representohen fetyrat e sahabave me fetyra te te tjerjve, ata jan te pa arytshem, pra le te mes behet filmi (nuk eshte e domosdoshme dhe as me pak e nevojshme per te pasur nje film si ky).

  mes i besoni holivudit.

  Selam

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Bani gjk
  Anėtarėsuar
  06-01-2005
  Postime
  550
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Abdurrahim, a bisedove ti me producentin e keti filmi qe te tregoj se qfar pune do te beje Karadavi a ?!!!!!!!
  iiii abdurrahman gat je ka i bjen mer burr !!!!!!!! Vetem po ta perkujtoj ty edhe atyre si ti, qe jemi ne prag te vitit 2010!
  Muhamedi a.s e ka ndaluar qe te pikturohet fetyra e ti, jo se eshte i pa arritshem per nga pamje (siq thot ajo filozofija yte (: ), por e ka ndaluar qe te mos keqperdoret pamja e tij.
  Edhe ata asehab nermal njerz me fetyra kane qene, dikush ma i dobt dikush ma i shnosh ,dikush me mrrolan diksuh ma i qelen ne fetyr, dikush ma serjoz dikush ma shakagji, dikush ma fukara diksh ma pasanik, dikush ma i ditur dikush ma i pa ditur etj etj.

  p.sh - Askush nuk tha qe eshte e domosdoshme qe te behet filmi i Muhammedit a.s, por ja qe nuk po te pyt kerkush as ty e as mu, e ai film do te behet.
  Ah edhe un gjate e qove ... Selam
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Bani gjk : 07-11-2009 mė 15:32

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Abdulrrahmani
  Anėtarėsuar
  15-08-2009
  Postime
  129
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  bani me keqkuptove dhe mes i perdredh fjalet. nuk thash se jan te pa aritshem nga pamja. Thjesht nuk mund te riprodhohet e gjith qenja e tyre (qe ka shum nen kuptime ne vete) ...

  nuk po e zgjas ma shum.

  Allahu e di me se mir pse eshte ndaluar reprezantimi grafik i Resulullahut salAllahu alejhi we selem.

  Selamu aleikum we rrahmetullah.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Bani gjk
  Anėtarėsuar
  06-01-2005
  Postime
  550
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Abdurrahim citim :Thjesht nuk mund te riprodhohet e gjith qenja e tyre (qe ka shum nen kuptime ne vete) ...
  Abdurrahim edhe ne jemi ne dije per kete, shum mir e ka thene edhe fisniku me lart kur ka thene, fisniku-student citim :Sigurisht qe nuk mjafton qe permes nje filmi te perkufizohet e gjithe Historia e nje figure te tille, siq eshte Muhamedi a.s, mirpo sa do pak do i jep nje nje pasqyre te voge. Pra shum e qart kjo.
  Nese te kam keqkuptuar pra, ateher pa dashje vlla, me bene hallall.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Bani gjk : 07-11-2009 mė 16:31

 9. #9
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime
  Citim Postuar mė parė nga Abdulrrahmani Lexo Postimin
  Bani, nuk don me than qe sheik Karadawi ka mundesi ti pengon apo shton skenat dhe me menyren e presentimit at e marin si keshilltar, dhe jo si producent. Nuk eshte e thene "duhet" me bere filmin. Nuk mund te representohen fetyrat e sahabave me fetyra te te tjerjve, ata jan te pa arytshem, pra le te mes behet filmi (nuk eshte e domosdoshme dhe as me pak e nevojshme per te pasur nje film si ky).

  mes i besoni holivudit.

  Selam
  Vllacko, ky film behet exluzivisht per boten muslimane, dhe eshte e natyrshme qe te supozohet se asnje producent nuk i rrezikon kot £91m (150m $), qe te deshtoj filmi. Sigurisht qe eshte marrur parasysh ky fakt,sepse edijn te gjithe qe qeshtja e "devijimeve" ne boten islame shihet me sy te keq, dhe besoj qe si regjisori, ashtu edhe skenaristet do te mundohen qe te jen ne harmoni te plot me shijen dhe kriteret e Islamit, dhe pasi qe ne nje mase te madhe eshte projekt fitimprures si qdo film tjeter, padyshim qe e marrin parasysh faktin qe mund ti deshtojn ato miliona nese bejne ndonje kiks qe i hidheron Muslimanet.

  Une pres, nje flim te jashtezakonshem, sigurisht shume me te mire se filmi i fundit (Mesazhi) dhe duke pasur parasysh, gjithe keto miliona qe jan dedikuar, ateher sigurisht se do konkuroj edhe per qmim Oskar pse jo.

  Dhe nese marrim anen komerciale te Islamit, qe do ta kete, ateher kjo eshte diqka extra dhe nuk dyshohet ne kete, sepse do te kete me miliona njerez nga e gjithe bota qe do ta ndryshojn perceptimin e tyre negativ ndaj Islamit. Thjesht nje projekt i tille, ne aspektin e dawetit do te mund te kryej punen e nje milion thirreseve te zellshem.

  Mirpo padyshim qe duhet te kihet kujdes nga mbikqyresit e ketij projekti, dhe te ken kujdes neper detaje, sepse vetem nje detaj i vogel, mund te bej nje kaos te madh.

  Ka pasur raste te shumta qe shume figura te medha Njerzore, ia kan mveshur apo etiketuar ndonje te mete, siq ishte Filmi i Alexanderit, ku permes flimit e beren Homosexual, keshtu qe duhet te kete kontroll vigjilent ne qdo detaj, duke filluar prej skenarit e deri tek regjia.

  Shpresojm te kemi nje Film te mrekullueshem
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Abdulrrahmani
  Anėtarėsuar
  15-08-2009
  Postime
  129
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  O vlla fisniku-student. Pik se pari e kam verjetur se je aktiv ne kete forum dhe ke njohuri te thella ne shum lemi, mashallah.

  Ate qe ke thene eshte e llogjikshme, por kie parasysh se per holivudin edhe 500 milion dollar nuk eshte gje ne qofte se dikush mundohet te hudh balte ne menyre direkte, indirekte apo nepermjet imazheve subliminale qe kan efekt psikologjik ne njeriun; sepse lehte e kan te gjejne finansues anti islamic. Efektet subliminale psh. nuk dallohen ne menyre eksplicite ngase ato ndodhin per nje fraksion sekondi dhe truri i njeriut i ripertri me vone, nepermjet endrave apo mendimeve; keshtu qe edhe kjo mund te ket efekt negativ te vet muslimanet.

  Amerika eshte djepi i progandes anti islamike, dhe prandaj nuk kam besim se objektivi i tyre eshte qe te bejne nje film qe i ben marketing Islamit.

  Si do qe te jete, edhe sikur keta te holivudin kaj nje plan te fshehur per te ber nje dem te tillin, Allahu eshte planifikus edhe me i mire, dhe i shenderofte ato plane ne favor te muslimaneve dhe te dinit Islam.

  Bani gj: "Nese te kam keqkuptuar pra, ateher pa dashje vlla, me bene hallall."
  Ska gje Bani

  Selamu Aleikum wa rrahmetullah

 11. #11
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime
  Rreth Filmit

  Filmi nuk ka indikacione t'i paraqesė ndarjet dhe konflikte por i tėri ėshtė i fokusuar nė virtute tė pasura, gjėra tė pėrbashkėta pėr tėrė muslimanėt,si mėshira dhe tolerance,ka thėnė producenti i filmit Oscar Zoghbi nė njė komunikatė.

  Filmi "Lajmėtari i Paqes" do tė paraqesė sekuenca nga jeta e tė Dėrguarit Muhamed pėr ta portretizuar ardhjen e Islamit dhe do tė xhirohet nė vendet e shenjta,nė Meke dhe nė Medine.

  Zoghbi,i cili ka kontribuar edhe nė fimin e vitit 1976 "Mesazhi",vlerėsoi se si njė portretizim epik i Islamit ai e kupton ndjeshmėrinė dhe sfidat qė ndėrlidhen me kėtė subjekt.

  Ai potencoi se nuk do tė ketė paraqitje tė imazhit tė Profetit Muhamed nė ekran.
  Islami ndalon personifikimin e tė gjithė profetėve tė Zotit nėpėr filma dhe drama.

  "Nė shekullin e 21 ėshtė nevoja reale pėr njė film tė kėtillė qė do ti mundėsonte publikut njė udhėtim emotiv nė periudhėn qė ndėrlidhet me ardhjen e Islamit" tha drejtori i Holloiwudit Ramsey Thomas,personi i cili do ta shkruaj skenarin.

  Producenti ekzekutiv i filmit tė ri, Hajja Subhia Abu Elheja,poashtu potencoi se pėr gati tri dekada,vetėm njė film i Hollivudit,filmi "Mesazhi",ka pasė karakter Islam.

  "Vetėm njė film historik ėshtė xhiruar me tematikė Islame,njė religjion me 1.5 miliardė pėrfaqėsues,pėrderisa krishterimi ėshtė subjekt pėr 30 e mė shumė filma" tha ajo.

  Sikur Thomas, edhe Abu Elheja pajtohet se media dhe industria e kinemasė veēanėrisht mund tė ndihmojnė nė tejkalimin e hendekut qė ekziston ndėrmjet botės muslimane dhe shoqėrisė perėndimore.

  "Qė nga 11 shtatori imazhi i Islamit ka pėsuar tmerrėsisht" tha ajo.


  Ndersa regjisori dhe producenti i ketij filmi eshte: Barrie M. Osborne
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fisniku-student : 13-11-2009 mė 05:38
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •