Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 12
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-10-2009
    Vendndodhja
    somewhere over the rainbow
    Postime
    10

    Wink kozmetika, sa kurthe.

    makiazhi eshte nje menyre per te maskuar difektet, per te nxjerre me ne pah tiparet , ose thjesht per tu zbavitur, nuk ka asgje te keqe tek truku, natyisht, duhet te dime ta perdorim, por sot do te me pelqente te flas per nje sasi te madhe perberesish te shume trukeve qe me kalimin e kohes nuk i bejne mire lekures se fytyres sone. ne te gjithe boten flitet per kozmetiket bio dhe kam lexuar shume materiale, une nuk kam nje mendim kaq drastik, sepse shume nga keta kozmetike jane shume te shrenjte. eshte e vertete se nuk duhet te mendojme pse nje produkt ka nje marke te njohur pas shpine apo cmim te llahtarshem dmth se eshte i mire. shume produkte te dior chanel l'oreal garnier jane "bosh", pa perberes te vlefshem ose me konservante, silikone dhe tretes te tjere. ne fillim me dukeshin budallalleqe po e pashe vet ne fytyren time. mendoja qe kisha lekure te yndyrshme dhe e kisha po problemi ishte te produktet agresive qe perdorja dhe tek truku. nuk them ti hedhim te gjithe kozmetiket qe kemipor te kemi kujdes tek te rejat qe do te blejme. cfare duhet te evitojme, varet nga lekura per lekurat e yndyrshme evitojme parafinium liquidum, isopropyl palmitate, mystryl mistriate. keto produkte mbyllin poret, krijojne pika te zeza, pucrra, duhet evituar ne krema per trupin , per fytyren, te fondotintat, te tek fardi, per silikonet (ne perberesit mbarojne me -one psh dimethicone, muhabeti eshte ndryshe, disa mbyllin poret disa jo. me mire ti evitojme ne kremera qe duhet te ushqejne lekuren dhe jo thjesht ta veshin, ne fondotinta jane e mira per efektin mendafsh, si dhe per floket, po mos harrojme, jane thjesht truk, nuk i bejne mire lekures, po nuk i bejne as keq. nuk krijojne probleme te tonet per syte, pervec atyre qe kane alergji. nqs doni te dini me shume mjaftoni te pyesni. dua dhe tju keshilloj nje rutine ne darke per lekurat e cdo lloj,
    1) para se te fleme heqim trukun duke ferkuar mire fytyren dhe syte me vaj misri (ne super market,) vaji per skuqje, lidhet me vajin dhe me te gjitha pislleqet ne lekuren tone.
    2) lajme fytyren me nje sapun delikat me mire se natyral
    3) ne vend te tonikut perdorim uthull molle, e shkelqyer per fytyrat e papastra ose tre gisht uje mineral dhe nje cerek kokrre vitamine c
    kush ka fytyre normale ose te thate mund te perdori edhe kremin idratues.

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Eve
    Anėtarėsuar
    20-06-2002
    Vendndodhja
    albania
    Postime
    1,150
    Kur isha adoleshente lyhesha me make-up gjoja per tu dukur me bukur loool, por jo te rendomte, asnjiher s'kam perdor te rendomte.

    Tani nuk perdor , ose perdor shume pak me raste.
    Lost time is never found again.
    -Benjamin Franklin-

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-10-2009
    Vendndodhja
    somewhere over the rainbow
    Postime
    10
    si lum ti, po nganjehere e bejme me shume per veten sa per te tjeret, na duket vetja te shemtuara dhe oburra)))

  4. #4
    Pasioni pėr shkencėn Maska e Erlebnisse
    Anėtarėsuar
    06-12-2007
    Postime
    3,438
    Une kam nje parfumeri afer shtepise time e keshtu perpara se te blej produkte kozmetike e sidomos qe kane nje fare goxha cmimi shkoj e marr kampioncinat e keshtu me ane te tyre vej re nese jane tamam per llojin e fytyres sime e nese ndihem mire kur i perdor. E di qe me mbajne pak me hater, por me mire per mua
    Jane gjera qe nuk blihen perdite e prandaj me mire kur i blen t'i blesh te sakta.
    Keto te firmave ne fakt si Dior apo clinique me pelqejne sepse kane edhe nje arome te mire kur i vendos, pervec efektit kuptohet.

    p.s. keshilla: perdorni edhe ju ne fillim kampioncinat e jeni me te sigurta per produktin qe do te perdorni.
    La vita č bella...

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-10-2009
    Vendndodhja
    somewhere over the rainbow
    Postime
    10
    Citim Postuar mė parė nga [era] Lexo Postimin
    Une kam nje parfumeri afer shtepise time e keshtu perpara se te blej produkte kozmetike e sidomos qe kane nje fare goxha cmimi shkoj e marr kampioncinat e keshtu me ane te tyre vej re nese jane tamam per llojin e fytyres sime e nese ndihem mire kur i perdor. E di qe me mbajne pak me hater, por me mire per mua
    Jane gjera qe nuk blihen perdite e prandaj me mire kur i blen t'i blesh te sakta.
    Keto te firmave ne fakt si Dior apo clinique me pelqejne sepse kane edhe nje arome te mire kur i vendos, pervec efektit kuptohet.

    p.s. keshilla: perdorni edhe ju ne fillim kampioncinat e jeni me te sigurta per produktin qe do te perdorni.
    bravo ke shume te drejte, pervec efektit edhe vleres qe kane per lekuren tende, sheh perpara nese ke ndonje alergji. ke shume te drejte kur thua se nuk blihen perdite prandaj duhet patur i njejti e mos me shume kujdes se kur zgjedhim nje rrobe.

  6. #6
    i/e larguar
    Anėtarėsuar
    09-11-2005
    Vendndodhja
    France ...
    Postime
    6,159
    Kur isha me e re , co ku lyehesha se ishim si ato kalamojt e lumtur shyqyr qe ishim rritur pak , kishim lejen e familjes dhe o burra gjej truk e vere .
    Tani jam pak me e kujdesshme , spara lyhem shpesh pervecse kur jam ne humor , per fytyren perdor me shum scrub dhe mask , kurse per foundation perdor keto te markave te mira gjithmone pas nje konsultimi me shitset qe jan te shkolluara per ate pune , sthem qe jam e fiksuar me gjerat e shtrenjta ama me mir blej dicka te sakte sesa 100 gjera te lira qe mund te cojn ne prishjen e lekures.

  7. #7
    Lady_feline,

    Mqs edhe vete e paskeni fytyren te yndyrshme me c'lexova, cfare regjimenti perdorni per kete lloj lekure ne mengjes dhe mbremje, dhe po ashtu cilat jane disa nga produktet me te mira qe keni hasur per kete lloj lekure.

    Faleminderit paraprakisht

    P.S. Nuk jam e interesuar per make-up, pasi pervec nje lip gloss nuk para perdor make-up. Edhe ne raste shume te rralla qe mund te ve make-up perdor Bare Minerals dhe me pelqen fakti qe eshte shume natyral dhe nuk t'i bllokon poret.

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-10-2009
    Vendndodhja
    somewhere over the rainbow
    Postime
    10
    Citim Postuar mė parė nga INFINITY© Lexo Postimin
    Lady_feline,

    Mqs edhe vete e paskeni fytyren te yndyrshme me c'lexova, cfare regjimenti perdorni per kete lloj lekure ne mengjes dhe mbremje, dhe po ashtu cilat jane disa nga produktet me te mira qe keni hasur per kete lloj lekure.

    Faleminderit paraprakisht

    P.S. Nuk jam e interesuar per make-up, pasi pervec nje lip gloss nuk para perdor make-up. Edhe ne raste shume te rralla qe mund te ve make-up perdor Bare Minerals dhe me pelqen fakti qe eshte shume natyral dhe nuk t'i bllokon poret.
    une kam nje vit e perdor pak a shuime te njejtat gjera ne kete rend, dhe te them te drejten me eshte normalizuar shume fytyra, ne mengjes laj fytyren me nje detergjent delikat, avene clenance xhel, mendoj se gjendet ne farmaci. gjithmone ne farmaci kam blere vitamine c, ajo qe shkrihet ne uje (keshille e dermatologut) dhe le te tretet nje cerek kokrre ne tre gishta uje dhe e tamponoj ne te gjithe fytyren.hapi i fundit eshte nje krem i lehte per te idratuar pa e ngarkuar lekuren dhe perdor bottega verda crema viso giorno alla rosa mosqueta.
    ne darke per te hequr trukun perdor
    1)vaj orizi (scotti ne supermerkate), ose ne mungese vaj misri ai qe perdoret per skuqje. vaji lidhet mire me trukun dhe papastertite, dhe krijon nje barriere ndaj sapunit.
    2) sapun aleppo ai me vaj dafinash 20%
    3) uthull molle ose uje mineral dhe limon si tonik
    4) aloe vera xhel qe perzjeje ne pellemben e dores me nje pike vaj rosa mosceta e gjen ne eroristeri ose bottega verde.
    per fat te keq une nuk e di nga po me shkruan keshtu qe nuk di sa mundesi ke te gjesh keto produkte. sidoqofte produktet qe te thash kane te githe principe aktiv qe pastrojne, idratojne, dhe rigjenerojne fytyren, dermatologu me shpjegoi se fytyra jone ka nevoje per nje amient acid dhe uthulla e molles eshte e njohur per vetite e mira qe ka per fytyrat e yndyrshmedhe per floket, aloe vera eshte qetesuese riperterin lekuren dhe mbyll poret e hapura per te evituar pikat e zeza
    kurse vaji i rosa moscheta eshte nje nga produktet me ushqyes. shpresoj te kem qene e qarte.

  9. #9
    Citim Postuar mė parė nga lady feline Lexo Postimin
    une kam nje vit e perdor pak a shuime te njejtat gjera ne kete rend, dhe te them te drejten me eshte normalizuar shume fytyra, ne mengjes laj fytyren me nje detergjent delikat, avene clenance xhel, mendoj se gjendet ne farmaci. gjithmone ne farmaci kam blere vitamine c, ajo qe shkrihet ne uje (keshille e dermatologut) dhe le te tretet nje cerek kokrre ne tre gishta uje dhe e tamponoj ne te gjithe fytyren.hapi i fundit eshte nje krem i lehte per te idratuar pa e ngarkuar lekuren dhe perdor bottega verda crema viso giorno alla rosa mosqueta.
    ne darke per te hequr trukun perdor
    1)vaj orizi (scotti ne supermerkate), ose ne mungese vaj misri ai qe perdoret per skuqje. vaji lidhet mire me trukun dhe papastertite, dhe krijon nje barriere ndaj sapunit.
    2) sapun aleppo ai me vaj dafinash 20%
    3) uthull molle ose uje mineral dhe limon si tonik
    4) aloe vera xhel qe perzjeje ne pellemben e dores me nje pike vaj rosa mosceta e gjen ne eroristeri ose bottega verde.
    per fat te keq une nuk e di nga po me shkruan keshtu qe nuk di sa mundesi ke te gjesh keto produkte. sidoqofte produktet qe te thash kane te githe principe aktiv qe pastrojne, idratojne, dhe rigjenerojne fytyren, dermatologu me shpjegoi se fytyra jone ka nevoje per nje amient acid dhe uthulla e molles eshte e njohur per vetite e mira qe ka per fytyrat e yndyrshmedhe per floket, aloe vera eshte qetesuese riperterin lekuren dhe mbyll poret e hapura per te evituar pikat e zeza
    kurse vaji i rosa moscheta eshte nje nga produktet me ushqyes. shpresoj te kem qene e qarte.
    Faleminderit per informacionin. Une jetoj ne Amerike dhe e shoh qe disa nga keto produkte jane italiane, megjithate do shoh t'i gjej ketu.

  10. #10
    ......................... Maska e Pogradecari
    Anėtarėsuar
    15-10-2002
    Vendndodhja
    a
    Postime
    540

    Ka pėsuar djegie tė thella nė fytyrė, sikur tė ishte viktimė e njė aksidenti. Dhe nė fakt Zoe Vernon, 22 vjeēe nga Didsbury pranė Manchester -it, donte vetėm ti ndryshonte ngjyrėn e flokėve tė saj pa shkuar te parukieri. Pasi ka ndjekur tė gjitha kėshillat qė i jepeshin nga udhėzuesi, ka pasur njė reaksion alergjik tė pėrkeqėsuar dhe pėr kėtė ėshtė trasportuar me urgjencė nė spital. Mjekėt qė e vizituan, thanė se nuk kishin parė kurrė njė djegie kaq tė rėndė tė shkaktuar nga njė reaksion alergjik tė kėtij tipi. Pas tre ditėsh nė spital, Zoe tashmė e ka rimarė veten, por ka akoma probleme me shikimin me njė sy dhe plagėt ka tė ngjarė tė jenė tė pėrhershme, duke e bėrė atė praktikisht tė shėmtuar. Nuk ishte hera e parė qė vajza pėrdorte atė llojė ngjyre, por, Zoe u zgjua mė fytyrėn dhe sytė e skuqur dhe tė ėnjtur. Gjendja u pėrkeqėsua mė shumė nė dy ditėt e ardhshme. Kur i dashuri i saj 27-vjeēar Oliver Beddard e pa, ėshtė trėmbur dhe ka lajmėruar ambulancėn. "Ishte e tmerrshme, u trėmba sepse ishte shumė keq dhe mė dhimbte",- ka thėnė 22-vjeēarja pėr "Daily Mail". " Nuk doja tė dilja sepse kisha frikė mos mė shikonte dikush nė atė gjendje. Mendoja se duke ndenjur nė shtėpi me kalimin e kohės do isha shėruar, por nė fakt djegia pėrkeqėsohej me kalimin e orėve". Vajza tashmė nuk do tė pėrdorė mė ngjyra pėr flokėt e saj. Njė zėdhėnės i kompanisė ka pohuar se ėshtė hapur njė hetim i brendshėm pėr tė gjetur se cila ngjyrė mund tė ketė shkaktuar kėtė reagim alergjik me shpresėn se nuk do i ndodh dikujt tjetėr.

    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e martini1984
    Anėtarėsuar
    02-04-2009
    Postime
    5,594
    Kush nuk mendon sipas menyres se tij,nuk ka llogjike!

  12. #12
    back to origin Maska e ☆Angie☆
    Anėtarėsuar
    02-11-2007
    Vendndodhja
    Skyline
    Postime
    2,559
    Tualeti ėshtė atribut femėror. Rimeli, toni i lehtė i syve, buzėkuqi dhe ruoge pėr mollėzat janė pėrditshmėria ime. Mendoj se sot ekziston mundėsia e pėrzgjedhjes sė produkteve kozmetike dhe kujdesit. Kėshtu qė ēdo gjė ėshtė subjektive dhe sipas tipit.
    Elegance is an attitude.

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •