Close
Faqja 5 prej 35 FillimFillim ... 3456715 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 686
  1. #81
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anëtarësuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Toni,

    e kam kuotuar sakte qe te mos le vend per keqkuptime. Ai ben fjale per besimin se besimtari ka ne trupin e vete gjakun e Krishtit, dhe JO ne beson ne shenjterine e gjakut te Krishtit!

    Ti je duke fol per pjesen e dyte te fjalise. Por edhe ketu ka dallim mes teologjise se lindjes edhe asaj te perendimit, por kjo eshte tjeter teme.

  2. #82
    i/e regjistruar Maska e marcus1
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    2,574
    Citim Postuar më parë nga Seminarist Lexo Postimin
    Toni,

    e kam kuotuar sakte qe te mos le vend per keqkuptime. Ai ben fjale per besimin se besimtari ka ne trupin e vete gjakun e Krishtit, dhe JO ne beson ne shenjterine e gjakut te Krishtit!

    Ti je duke fol per pjesen e dyte te fjalise. Por edhe ketu ka dallim mes teologjise se lindjes edhe asaj te perendimit, por kjo eshte tjeter teme.
    Jo, luani e ka fjalën për shenjtërinë e Gjakut të Krishtit!

    Nuk më thua ti? Në kungim a nuk merr ti vetë gjakun e Krishtit? (personalisht nuk e besoj këtë gjë, por nuk kam problem me këtë besim) A nuk bashkohet gjaku i Krishtit me gjakun e njeriut? Atëhere çfarë problemi ke ti me thënjen e luanit?
    The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

  3. #83
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anëtarësuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    "Kishes,njerez qe rriten si lule me aroma dhe ngjyra te shumellojeshme ,jane motra dhe vellezer pjese e Nuses se KRISHTIT.Ata ne trupin e tyre kane GJAKUN e TIJ dhe kerkojne te jene me te deri ne Fund! amen"

    Ja ku eshte edhe njehere mesazhi ne fryme qe presupozohet qe keta njerez marrin mesazhe nga Zoti dhe i ndajne menjehere me msm...!

    Ne radhe te pare, kemi te bejme me nje evangjelist qe refuzon ne menyre kategorike konceptin e kungates si tek ortodokset e katoliket.

    Se dyti edhe ne ortodokset, megjithe besojme literalisht se marrim ne kungim trupin dhe gjakun e Krishtit, nuk guxojme te shprehemi se gjaku yne dhe trupi yne jane te njejte me trupin dhe gjakun e Krishtit. Ne besojme se ato shenjterohen dhe secili ne baze te progresit shpirteror behet i ngjashem me Krishtin me ane te hirit. Por kjo nuk do te thote qe nje qe kungohet = me vete Krishtin!

  4. #84
    Paqe! Maska e Matrix
    Anëtarësuar
    02-11-2002
    Vendndodhja
    Në Zemrën e Hyjit!
    Postime
    3,123
    Seminarist,
    Ne fakt nuk doja te hyja ne kete bisede, por dje duke lexuar dhe medituar pjeset biblike te oreve te Krishtlindjes, lexova kete pjese:

    10 Sepse ai që shenjtëron dhe ata që shenjtërohen janë të gjithë prej një; prandaj as nuk turpërohet t'i quajë vëllezër,

    11 duke thënë: ''Vëllezërve të mi do t'ua shpall emrin tënd, do të të lavdëroj në mes të kishës''.

    12 Edhe më: ''Do të shpresoj në të''. Dhe përsëri: ''Ja unë, dhe fëmijët që m'i dha Perëndia''.

    13 Sepse, duke qenë se bijtë kanë marrë pjesë prej mishi dhe gjaku, po ashtu edhe ai u bë pjestar në po ato gjëra, që të shkatërronte, me anë të vdekjes, atë që ka pushtetin e vdekjes, domethënë djallin,

    14 edhe të çlironte të gjithë ata që nga frika e vdekjes i ishin nënshtruar robërisë për tërë jetën.

    15 Sepse ai nuk kujdeset për engjëjt, por ndihmon pasardhjen e Abrahamit.

    16 Prandaj ai duhej t'u ngjante në çdo gjë vëllezërve, që të mund të ishte i mëshirshëm e kryeprift besnik në ato që i përkasin Perëndisë, për për t'u bërë pajtim për mëkatet e popullit.

    17 sepse, duke qenë se ai vetë hoqi kur u tundua, mund t'u vijë në ndihmë atyre që tundohen.
    18 Prandaj, o vëllezër të shenjtë, pjestarë të thirrjes qiellore, vështroni apostullin dhe kryepriftin e rrëfimit të besimit tonë, Jezu Krishtin,

    (Nga Hebrenjte 2)

    A nuk do te thote kjo se te krishteret (duke qene vellezer me Krishtin) kane gjakun e Tij?
    Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

  5. #85
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anëtarësuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Ne ate pjese te Hebrejve kuptimi eshte qe Krishti u be me te vertete njeri. Kaq!

    Por nuk identifikon gjakun e Krishtit me ate te cdo individi.

    Se po qe per natyre te njejte njerezore, mund te thuhet se ne kemi edhe gjakun e Budes, Muhametit, Ratherfordit, Rusellit, Joseph Smithit etj.

    Por tjeter eshte psikoza qe e con nje evangjelist (mos e harroni kete) te shprehet ne ate forme. Eshte nje delir i demshem psiqik ne te cilin jetojne keta njerez.

    Ata kane frike nga ambienti ne te cilin jetojne, duke e identifikuar ne menyre te semure boten, sic e quan bibla, me paaftesine e tyre per te komunikuar me ambienetin rreth e rrotull.
    Keshtu qe keta fillojne te jetojne ne nje realitet te ri jo real, qe e quajne jeta ne fryme; komunikojne ore e minut me msm per ta bere realitet kete ekzistence "frymore", duke dhene mesazhe autosugjestionuese se tashme keta jane krishta...
    Madje nqs e mbani mend, ne kete forum, nje permase frymore po ashtu e ekzistences per keta tipa, keta kane dashur te krijojne kishen elektronike (rujna Zot!!!).

    Eshte nje psikopati e tere, qe nderthurr shume te keqija.

  6. #86
    i/e regjistruar Maska e marcus1
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    2,574
    Seminarist, po ndiqja debatin tuaj tek forumi ortodoks në lidhje me ato "protestat" e Ilia Spiros.

    Desha të them se nëse është dikush që ka nevojë për psikiatër, jeni juve ortodoksët (të lutem mos ma merr për ofendim). Ishte me të vërtetë për të qeshur dhe për të qarë se si iu hodhët në fyt dikujt që pati disa pyetje njerëzore në gjëra që bëjnë muuuuuuuuuuu që nuk janë të krishtera. Dhe ai vetë i shkreti, kishte arritur deri aty sa ta zinte frika se mos po bënte ndonjë mëkat ndaj kishës dhe Krishtit.

    Po lëre tjetri, aty ishte me të vërtetë për të qeshur dhe për t'u gajasur. Fliste për përulësinë me një pompozitet dhe arrogancë kaq të madhe, saqë pyesja veten: Nëse këta persona nuk kanë nevojë për psikiatër, kush ka atëhere?

    Ndërsa ti seminarist, justifikoje të pajustifikueshmen. E kam fjalen për hipokrizinë që ndodh në ato kisha kur një qeveritar apo VIP futet brënda. Nejse, thjeshtë i thashë këto, që para se të rrish e merresh me "sektet evangjeliste" do ishte më mirë të merreshe me trarin në syrin tënd.

    Ajo që kam vënë re unë është se në kishat institucionale besimtari i thjeshtë mbahet duke u përdorur frika, gjykimi dhe ndjenja e fajit. Për sa kohë besimtari do jetë i lidhur nga këto, do jetë rob i këtyre dhe i fesë së vdekur. Me zemër do e urrejë Perëndinë, një Perëndi gogol, por ndjenja e frikës, e gjykimit dhe e fajit do jetë aq e madhe sa do mundohet t'i mbushë mendjen vetes se ai e do me zemër Perëndinë.

    Kështu pra sa herë që dikush ka ndonjë pyetje të sinqertë, menjëherë i hidhet akuza se ai po ndjek qoftlargun dhe menjëherë i shkreti do kthehet në pozicionin e mëparshëm.
    Ndryshuar për herë të fundit nga marcus1 : 24-12-2009 më 13:00
    The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

  7. #87
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    03-11-2009
    Postime
    219
    Citim Postuar më parë nga Seminarist Lexo Postimin
    Ja ku eshte edhe njehere mesazhi ne fryme qe presupozohet qe keta njerez marrin mesazhe nga Zoti dhe i ndajne menjehere me msm...!

    Ne radhe te pare, kemi te bejme me nje evangjelist qe refuzon ne menyre kategorike konceptin e kungates si tek ortodokset e katoliket.

    Se dyti edhe ne ortodokset, megjithe besojme literalisht se marrim ne kungim trupin dhe gjakun e Krishtit, nuk guxojme te shprehemi se gjaku yne dhe trupi yne jane te njejte me trupin dhe gjakun e Krishtit. Ne besojme se ato shenjterohen dhe secili ne baze te progresit shpirteror behet i ngjashem me Krishtin me ane te hirit. Por kjo nuk do te thote qe nje qe kungohet = me vete Krishtin!
    Semi-narist!
    Ne fakt nuk meriton te te pergjigjem ty personalisht.Ti nuk ke as edukate as njerzillek dhe cilesi te mira,fare e keqe qe germon neper faqet e forumit per te me bere akuza mua !
    Per Krishtin dhe kishen e vertete te tij jane ato deklarata plot arome qe kenaqin Krishtin per bukurine,dhe dashurine qe shpreh Nusja per Dhendrin (eh por jo per ty more jo..ti s'je fare pjese e kesaj gjeje!Hajde .hajde ...po ironizon ti! Perlat Frymore qe i drejtohen Krishtit!
    -Ti pastron te jashtemen e kupes dhe te pjates,ndersa brendine tende e ke plot grabitje e ligesi!
    Jo me kot kam bindjen,se jo cdo njeri qe studjon Biblen...ja vlen te merresh me te.
    Por per te krishteret qe jane pjestar ne forum.Po!
    Besoj se me coptic je shume afer.
    Ti mund te shkosh ne shume seminare...dhe te shtegtosh kishe me kishe por....
    -Edhe grenxat shkojne lule me lule.
    Merr edhe nektar por nuk prodhon dot mjalte,duket e ngjashme me bleten,por trupi saj nuk mundet,eshte ndryshe....
    Keshtu ndodh me ty ti lexo e fol sa te duash por ti nuk do te kesh kurre mjalt(Fryme)ne trupin tend.(te mungon nje gje e "vockel")-Je maja tjeter.
    Sepse ti je fare tjeter ,je fare e Farisejve ,ti je pjes e mesuesve te ligjit, dhe ndjek mesuesit e ligjit.
    Mosha jote eshte me shume se 2000vjecare! sa edhe eshte doktrina jote.
    Mesuesi im eshte 33vjec! Aq jam une aq eshte edhe Kisha me te cilen eshte Beslidhja Tij.
    Ata mesues qe ty te kane bere gardjan te ligjit,bashku me ty edhe sot do ta kishin Kryqezuar prap Jezus krishtin!(po te kishin mundesi ,per te mbajtur pushtetin)!
    -Mjere ju farisej (te sotem) pjella neperkash!hipokrite!
    Vazhdoni te jeni si varre qe njerzit nuk ju shohin dhe ecin mbi to pa ditur gje!
    -Mjer ti dhe fara jote e mesuesve te ligjit,sepse juve ju dha prap celsi i dijes,ju vete nuk hyni, por pengoni hyrjen aty, ata qe mund te hyne!
    -"kush ha mishin tim dhe pi gjakun tim,mbetet ne mua dhe une ne te..."
    -Por kjo nuk u tha per ty....
    "-kur degjuan keto,shume nga ndjekesit e tij thane,"kush mund ta kuptoje?"
    -Ketij grupi i perket ti.!
    Ne me miqte e mij i perkasim grupit te njerezve te thjeshte,marangoz,tregtare,peshkatare te tipit ,te vella Pjetrit..te zgjedhur nga vet Ai
    Te tipit te vella Palit qe cdo gje me vlere ne syte te njerezve i quajti "pa vlere".
    Dhe mbajti per vlere vetem nje gje te "vockel".....Ndjekjen me thjeshtesi rrugen e ngushte, ate te sherbimit me perulje dhe Dashuri ndaj vellezerve te lene ne perkujdesje nga Zoti Jone!
    Dhe jo e hedhjen e akuzave dhe shigjetave vellezerve te Krishtere(qe nuk jane prone as e jotja as e Sistemeve fetare kushdo qofshin por vetem te nje Presoni Jezus Krishtit!
    Ku e gjen te drejten ti ,qe guxon te akuzosh te krishteret e thjeshte pavarsisht se ku duan ata te ndjekin Jezus krishtin qofshin ortodoks ,katolik apo evangjeliste?
    A e kupton qe je fara e atyre inkujzitorve qe persekutonin ne mesjete te krishteret qe besonin ne Zotin e Tyre ndryshe nga dogmat e kalbura ty mykura me felliqesira pagane(dhe mua s'me kercet fare te ta them prap : -Se Zoti Im(Jezus Krishti) jo i joti! s'ka te beje fare me ato hedhjen e nje kryqi ne nje lume a deti ne mes te ngrices nga njerez qe se kane haberin e besimit!
    Mesoje mire Semi-Narist : KISHA e Jezus Krishtit per inat tend dhe armikut te Tij shekullor,eshte e gjalle si nje Trup i Vetem ne Fryme ,me te gjithe te Krishteret kudo ne bote qe kane besuar tek Ai! Tek Gjaku i Tij tek Trupi i Tij.Tek Kryqi qe u Kryqezuan bashke me Te!Dhe Fituan Lirine ndaj Mekati, dhe Perjetesine! Dhe presin Diten e Madhe diten e ardhjes se Tij(qe nuk duket e larget)!
    - Ne Jemi Kisha Ne jemi Nusja e Perjetesise,Ne jemi Jeruzalemi i Ri.Guret e Cmuar qe po e formon dhe skalit Jezus Krishti,me Dashuri dhe Besnikeri!
    -Te Krishteret kudo ne bote,pa dallime,doktrinash katolk,ortodoks .apo protestant,vellezer e motra ky eshte populli i Zotit.Ai jeton ne Ta, dhe Ata ne Te!
    Ti je i verber se i sherben mesuesve te ligjit(njerezve)!Ti do pushtet dhe ke frike nga cfare po te deklaroj : Ti jeton duke germuar ne humnera 2000 vjecare,dhe po dole ne driten e Diellit verbohesh .
    Prandaj ke frike nga e Verteta,nga cdo gje qe te them une. Drita ndricon ata qe e duan! Ata qe duan erresiren rrine ne erresire!
    Por sot nuk i ndalojne dot mekush!
    Ata qe duan ta ndjekin Zotin e tyre ne te Vertete,shkak per te cilin Ai vete zgjodhi te ngrihesh ne kryq!
    - Po nuk folen te zgjedhurit e Tij do te ulerasin malet!
    Ne Besojme dhe ndjekim vetem nje Person rrugen e Ngushte dhe te Vertete qe te con tek Ati!
    Ps.lexo keto vargje dhe germo(merr dhe profesoret ta zberthejne) se mos gjeni gje : Gjoni .kap6.vargj48-70.lexoje me vemendje vargun 70 se eshte per ty!
    Ndryshuar për herë të fundit nga Luani33 : 24-12-2009 më 13:25

  8. #88
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anëtarësuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Citim Postuar më parë nga Luani33 Lexo Postimin
    Semi-narist!
    A e kupton qe je fara e atyre inkujzitorve qe persekutonin ne mesjete te krishteret qe besonin ne Zotin e Tyre ndryshe nga dogmat e kalbura ty mykura me felliqesira pagane(dhe mua s'me kercet fare te ta them prap : -Se Zoti Im(Jezus Krishti) jo i joti! s'ka te beje fare me ato hedhjen e nje kryqi ne nje lume a deti ne mes te ngrices nga njerez qe se kane haberin e besimit!

    Nga ky pasazh kuptohet lehte qe ti po blasfemon Krishtin!

    Keshtu nga te dyja rruget qe une te parashtrova: 1. Ose te shpjegohesh biblikisht per brockullat qe thua 2. Ose te pranosh qe je i semure psiqik qe pranon te identifikohesh me nje besim ndaj te cilit ti blasfemon,

    ti zgjodhe piken2.

    Une nuk prisja ne fakt te zgjidhje tjeter gje!

  9. #89
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anëtarësuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Ju hodhem ne fyt thote!!! Sa mire qe shihni elektronikisht=fryme, more aman! te habisni!

    Ilia Spiro e ka gabim ne lidhje me VIP-at!

    Por, harrova te te them, qe bie dakord, qe ne cdo fe, perfshi edhe ate ortodokse, psikopatia eshte nje obsion i mundshem. Askush nuk eshte imun. Megjithate ne evangjelizem ajo qe dallon eshte se kjo semundje bie me teper ne sy per shkak te individualizmit!
    Ndryshuar për herë të fundit nga Seminarist : 25-12-2009 më 08:06

  10. #90
    i/e regjistruar Maska e marcus1
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    2,574
    Citim Postuar më parë nga Seminarist Lexo Postimin
    Ju hodhem ne fyt thote!!! Sa mire qe shihni elektronikisht=fryme, more aman! te habisni!

    Ilia Spiro e ka gabim ne lidhje me VIP-at!

    Por, harrova te te them, qe bie dakord, qe ne cdo fe, perfshi edhe ate ortodokse, psikopatia eshte nje obsion i mundshem. Askush nuk eshte imun. Megjithate ne evangjelizem ajo qe dallon eshte se kjo semundje bie me teper ne sy per shkak te individualizmit!
    Mos u kap nga një shprehje e ime, por shih thelbin e asaj që kam thënë.

    Për sa i përket individualizmit, jam plotësisht dakort me ty. Por, ki në mëndje diçka; ndërsa ti je kundër individualizmit në teori, gjë e theksuar kjo në kishat ungjilloro-protestante, ti, ose kisha ortodokse nuk ja ka haberin jetës së kishës, pra jetës kolektive në praktikë.
    The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

  11. #91
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    03-11-2009
    Postime
    219
    Citim Postuar më parë nga Seminarist Lexo Postimin
    Nga ky pasazh kuptohet lehte qe ti po blasfemon Krishtin!

    Keshtu nga te dyja rruget qe une te parashtrova: 1. Ose te shpjegohesh biblikisht per brockullat qe thua 2. Ose te pranosh qe je i semure psiqik qe pranon te identifikohesh me nje besim ndaj te cilit ti blasfemon,

    ti zgjodhe piken2.

    Une nuk prisja ne fakt te zgjidhje tjeter gje!
    Edhe une nuk prijsja ndonje pergjigje nga ti! e theksova qe do te shkruaja per te Krishteret e Forumit! Sipas mendimit tim njerez te fares tende ka me bollek dhe do te kete deri ne fund te kesaj kohe.....deri ne ardhjen e Atij qe ndan grurin nga egjri!
    Semi-narist+Semi-coptic=1
    Eresira dhe humnera ku eshte shpirti dhe mendja sigurisht keto pergjigje do te kete.
    Me coptic me dukeni si dy vellezer binjak,te tille qe Jezus Krishti i kishte shume "qef"dhe sa here i dilnin perballe dhe e ngacmonin me akuza, i leshonte "komplimente te forta"

    Gezuar Krishtelindjet!

  12. #92
    i/e regjistruar Maska e marcus1
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    2,574
    Citim Postuar më parë nga Seminarist Lexo Postimin
    Por, harrova te te them, qe bie dakord, qe ne cdo fe, perfshi edhe ate ortodokse, psikopatia eshte nje obsion i mundshem. Askush nuk eshte imun. Megjithate ne evangjelizem ajo qe dallon eshte se kjo semundje bie me teper ne sy per shkak te individualizmit!
    Pikërisht, këtë besoj edhe unë. Po ta marrim nga e kundërta mund të them se në çdo kishë (jo fe, si i quan ti) ka njerëz që kanë një besim të vërtetë në Zotin. Ndërsa problemi me ty dhe fanatikët e çdo kishe institucionale (jo vetëm atë ortodokse) është se ju besoni se vetëm kishat tuaja kanë besimtarë të vërtetë, të tjerët janë heretikë. Këta fanatikë ndodhen edhe në kishat ungjilloro-protestante.

    Kjo quhet elitizëm! Njerëz të tillë, nuk e kanë njohur me të vërtetë Krishtin. Ata din shumë për Të, por nuk njohin zemrën e Tij.
    The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

  13. #93
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anëtarësuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Jo, une nuk besoj se vetem kisha ortodokse ka besimtare te vertete. Kjo do te thote se ti nuk me ke kuptuar ndoshta kurre, megjithese me ke ndjekur neper postime.

    Une them NJE gje vetem: Ortodoksia ka te verteten, gje qe nuk do te thote se besimtaret e saj jane te krishtere ekselent, por po ashtu do te thote se, duke pasur te verteten ajo zoteron mundesine per shenjterim te njeriut, per ate qe do.

    Ndersa Evangjelizmi eshte levizje me pak fjale Heretike, eshte nje mashtrim qe permbledh ne vetvete shume te keqija mesjetare dhe moderne. Si rrjedhoje, edhe pse ne evangjelizem mund te kete njerez me sinqeritet besimi te jashtezakonshem, mundesia per shenjterim nuk ekziston, madje zelli i mire kalon shume lehte ne vetemashtrim/psikopati.

  14. #94
    i/e regjistruar Maska e marcus1
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    2,574
    Citim Postuar më parë nga Seminarist Lexo Postimin
    Jo, une nuk besoj se vetem kisha ortodokse ka besimtare te vertete. Kjo do te thote se ti nuk me ke kuptuar ndoshta kurre, megjithese me ke ndjekur neper postime.

    Une them NJE gje vetem: Ortodoksia ka te verteten, gje qe nuk do te thote se besimtaret e saj jane te krishtere ekselent, por po ashtu do te thote se, duke pasur te verteten ajo zoteron mundesine per shenjterim te njeriut, per ate qe do.

    Ndersa Evangjelizmi eshte levizje me pak fjale Heretike, eshte nje mashtrim qe permbledh ne vetvete shume te keqija mesjetare dhe moderne. Si rrjedhoje, edhe pse ne evangjelizem mund te kete njerez me sinqeritet besimi te jashtezakonshem, mundesia per shenjterim nuk ekziston, madje zelli i mire kalon shume lehte ne vetemashtrim/psikopati.
    Me pak fjalë beson atë që edhe unë thashë në fillim. Dëgjo Seminarist, e Vërteta nuk është një diçka, një doktrinë apo një mësim teologjik. E Vërteta është një Person dhe kush ka këtë Person, ka edhe të Vërtetën. Gjithashtu ky Person nuk kufizohet në kufinjtë e njërës apo tjetrës kishë. Asnjë kishë nuk e ka privilegjin e të pasurit të Tij ekskluzivisht. Ky Person nuk kufizohet as nga pamundësia e dikujt për të pasur një njohuri teologjike të përkryer. Dhe kush ka këtë Person, ka vetë shenjtërinë. Kur ta kuptosh këtë gjë, do e kesh më kollaj të shohësh të gjithë ata që kanë të Vërtetën (Jezu Krishtin) si vëllezërit dhe motrat e tu, pavarësisht dogmës së ciës i takojnë.
    The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

  15. #95
    i/e regjistruar Maska e VOLSIV
    Anëtarësuar
    14-10-2009
    Postime
    1,069
    >>> Ca bohet kendej nga sofra jone? Keni pase shume vizita?
    > Nuk e di a u uruam per krishtelindje me njerit-jetrin.
    > Gezuar Krishtlindjet.
    > E mira qofte me ju.
    La verita' ti rendera' libero!

  16. #96
    i/e regjistruar Maska e VOLSIV
    Anëtarësuar
    14-10-2009
    Postime
    1,069
    >>> Kam vene re qe disa te krishtere luftojne me shume per lavdine tyre se per ate te Krishtit.
    > Nese dikush deshiron te jete mbi te tjeret mjafton te jete sherbetori i tyre. (Jezu Krishti).
    La verita' ti rendera' libero!

  17. #97
    Citim Postuar më parë nga Matrix Lexo Postimin
    Kjo temë eshte konceptuar si nje sofer ku besimtare te krishtere te kishave te ndryshme te marrin pjese per te ndare me njeri-tjetrin besimin dhe eksperiencen e tyre ne Krisht. Pjesemarrje te kendshme.
    OW...
    Pse s'thoni ju qe u realizua ekumenizmi tek ne...
    Kjo po qe eshte arritje, urra,urra,urra...
    Po kapo kush do vihet, presidenti...?!

  18. #98
    Paqe! Maska e Matrix
    Anëtarësuar
    02-11-2002
    Vendndodhja
    Në Zemrën e Hyjit!
    Postime
    3,123
    JO s'kemi nevoje per president, sepse tashme e kemi Nje Mbret.
    Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

  19. #99
    Jo mu be sikur te isha ne Angli..., ne ate moment, ndaj thashe ashtu...
    Po ku i dihet..., mendja nje kokerr gruri eshte..., pastaj kur flitet per bashkim midis nesh, harrojme edhe te hame buke...

  20. #100
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    03-11-2009
    Postime
    219
    Citim Postuar më parë nga arbereshi_niko Lexo Postimin
    Jo mu be sikur te isha ne Angli..., ne ate moment,
    A mundet nje pyetje sqaruese : simboli nen arbereshi-niko,eshte flamuri Shqiperise apo i ortodoksise? se e kam pare edhe tek kisha ortodokse greke, tek serbet edhe tek ruset?

Faqja 5 prej 35 FillimFillim ... 3456715 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •