Close
Faqja 4 prej 35 FillimFillim ... 2345614 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 686
 1. #61
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-09-2009
  Postime
  562
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Pergatitini o te krishtere zemrat,
  sepse Virgjera e Paperlyer do ta linde aty Birin e vet...
  Adoremus in Aeternum Sanctissimum Sacramentum!

 2. #62
  Paqe! Maska e Matrix
  Antarsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  N Zemrn e Hyjit!
  Mosha
  38
  Postime
  3,128
  Faleminderit
  0
  23 falenderime n 23 postime
  Ejani shihni beserisht, ku eshte lindur Zoti Krisht
  Le t’i shkojme te gjithe pas, aty ku ylli udheton
  Bashke me maget, mbreterit e lindjes

  Engjejt plot me mall
  Po e hymnojne pa pushim
  Dhe barinjte plot me gaz
  U bien fyejve
  Dhe lavderojne te Lindurin ne shpelle
  Prej Kryezonjes dhe Virgjereshes
  Ne Betlehem te Judese

  Pse cuditesh Mariam ?
  Per kete cudi qe po te ngjan ?
  “Perendine qe s’ka vite, brenda ne kohe e linda sot
  Dhe nuk e mora vesh kete ngjarje” – pergjigjet
  “Burre nuk kam, edhe nje bir si do ta lind?”
  ”Bir te lindur virgjerisht, cili ka para gjer tani?
  Por kur do Zoti ligjet e natyres permbysen...”
  Na lindi Krishti, prej Virgjereshes, ne Betlehem te Judese

  I panxeni Perendi, si u nxu ne gji tani?
  Bir te Zotit pakufi, si e mban Nena ne peqi?
  Pa fjale e deshi Vete, edhe ashtu e beri
  Se nuk kishte trup, dhe mori trup vullnetarisht
  Dhe u be Ai qe ish, si nuk ishte per boten
  Me dy natyra, na lindi Krishti qe te shpetoje njerezit
  Ndryshuar pr her t fundit nga Matrix : 09-12-2009 m 04:44
  Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

 3. #63
  i/e regjistruar Maska e Bardhi
  Antarsuar
  06-09-2002
  Mosha
  34
  Postime
  730
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Te falem o Krisht
  Ju jeni tek qdo njeri
  Te njeriu i lumtur ju jeni qdo here
  Ashtu seq jeni te njeriu i varfer dhe i mjere
  Te injoranti dhe te i keqi ju jeni duke hequr
  Por si qdo here ju keni triumfuar.
  JU NA KENI MESUAR TIJ DOJME TE GJITHE, TE MIRET , TE LUMTURIT , TE VUAJTURIT POR EDHE TE LIGET, SEPSE TE KQINJEVE , DUHET NDIHMUAR TE KTHEHEN NE RRUGE TE MIRE, SE NE DESHIROJME QE TIJ O KRISHT TE MOS VUASH AS KUND.
  O KRISHT NDIMOJE NJERIUT, EDHE ME SE QDO HERE AJ KA NEVOJ PER JU.
  JU I DINI NEVOJAT TONA ANDAJ TE LUTEM NA PRIJE PARA DHE NA NDIQ MBRAPA. NA RUAJ NGA E KEQJA O KRISHT I MADH JU LUTEM GJITHEMONE. JE SHEMBULLI I JONE SE SI DUHET TE JETOJME NE KETE JETE. JAN TE LUMTUR ATA QE ECIN ME RREGULLAT TUAJA.
  ========================
  JU NJE HAP- PUNA DY...

 4. #64
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,596
  Faleminderit
  35
  58 falenderime n 55 postime
  "o Hyj, Hyji yt t shuguroi.."


  Pasi Hyji her pas here dhe n mnyra t ndryshme, n t kaluarn, u ka folur etrve me an t profetve, s fundi, n kto dit, na foli edhe neve me an t Birit, t cilin e bri trashgimtarin e t gjitha gjrave, npr t cilin edhe e krijoi gjithsin. Biri, q sht pasqyrimi i Lavdis dhe vula e qenies s Hyjit, q me t fuqishmen fjaln e vet mban gjithsin, pasi e kreu pastrimin e mkateve, ndenji n t djathtn e Madhris n qiell; u b aq m i pushtetshm se engjjt sa m t madhrueshm se ata e trashgoi Emrin!

  Biri m i pushtetshm se engjjt

  Dhe vrtet, cilit prej engjjve Hyji i tha ndonjher:
  Ti je im Bir un sot t linda?

  Dhe prap: Un do ti jem At dhe ai do t m jet Bir?

  Dhe prap, kur drgon t Njlindurin Birin e vet n bot, thot:
  Le ta adhurojn t gjith engjjt e Hyjit!

  Kurse pr engjjt Ai thot kshtu:
  Ai i bn engjjt e vet erra, shrbtort e vet flak zjarri.

  Ndrsa pr Birin thot:
  Froni yt, o Hyj, n shekuj t shekujve, dhe skeptr drejtsie - skeptri i Mbretris sate. E ke dashur drejtsin dhe e ke urryer padrejtsin:
  prandaj, o Hyj, Hyji yt t shuguroi me bagmin e gzimit si asnj ndr shokt e tu.


  Edhe:
  Ti, o Zot, n fillim e krijove tokn edhe qiejt jan vepr e duarve t tua. Ata do t zhduken kurse ti qndron, t gjith do t vjetrohen si petku: porsi petk do ti mbshtjellsh - porsi mantel - dhe do t ndrrohen. Ti vetm i vetmi mbetesh i njjt - vitet e tua nuk kan mbarim.

  Po e pr cilin ndr engjj tha ndonjher:
  M rri n t djathtn time derisa ti v armiqt e tu shtroj t kmbve t tua?!

  A nuk jan, thua, t gjith engjjt shpirtra t ngarkuar me ndonj shrbim, t drguar pr tu shrbyer atyre q do ta trashgojn shlbimin? (Hebr 1; 1-14)
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 5. #65
  i/e regjistruar Maska e VOLSIV
  Antarsuar
  14-10-2009
  Postime
  1,071
  Faleminderit
  2
  37 falenderime n 33 postime
  >>> Kam nje pyetje.
  > A ju duket sikur Apokalipsi po merr kuptim ne ditet tona apo eshte nje ndjesi e imja?
  La verita' ti rendera' libero!

 6. #66
  Paqe! Maska e Matrix
  Antarsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  N Zemrn e Hyjit!
  Mosha
  38
  Postime
  3,128
  Faleminderit
  0
  23 falenderime n 23 postime
  A ju duket sikur Apokalipsi po merr kuptim ne ditet tona apo eshte nje ndjesi e imja?
  Sigurisht qe po Volsiv. Megjithate per ne fundi botes nuk eshte mbarimi i universit por fillimi i perjetesise me Krishtin. Merr zemer nga kjo.
  Ne atmosferen e Krishtlindjeve, po ndaj nje kenge me ty dhe te tjeret:

  Qytet i vogel Betlehem

  Qytet i vogel Betlehem,
  sa shume i heshtur je
  Yjet te qete ndricojne nga qiejt,
  Mbi ty ndersa ti fle

  Ne rruget e tua te errta
  Nje drite e re u lind
  Se shpresa e gjithe njerezve
  Ka lindur sot tek ti

  O yje te mengjesit
  T'kendojme me ju dhe ne
  Lavdi ne qiell Atij qe sjell
  Pajtim gjithe njerezve

  U lind nga nje Virgjereshe
  Kete nate Zoti vet
  Me cfare habi kete cudi
  E verenin engjejt krejt

  O Djale i shenjte, O Djale Hyjnor,
  Zbrit poshte ne vatren tone
  Cdo faj debo, cdo gje ndrysho
  Te rrosh me ne gjithmone

  Me gezim ate lajm degjuam
  Qe engjejt na kane sjelle
  Na u zbulo, tek ne bano
  O Zot Emanuel
  Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

 7. #67
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-09-2009
  Postime
  562
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Po afrohet dit' e lume,
  po afrohet dit' e bardhe,
  kur nder ne prej Zoj's bekume
  vet' Shelbuesi ka me ardhe.

  Dil o Diell me rreze drite,
  ket' terrin' menj'her' shendrite,
  eja, eja, sa ma par',
  me ngush'llue boten mbare.
  Adoremus in Aeternum Sanctissimum Sacramentum!

 8. #68
  Paqe! Maska e Matrix
  Antarsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  N Zemrn e Hyjit!
  Mosha
  38
  Postime
  3,128
  Faleminderit
  0
  23 falenderime n 23 postime


  Nate e shenjte

  O Nate e Shenjte! Yjet fort ndricojne
  Eshte nata e lindjes se te shtrenjtit Shpetimtar
  Shume u dergj kjo bote, nen peshen e mekatit
  Gjersa u shfaq Ai qe Shpirti vleresoi
  Nje dritherime shprese pershkon te gjithe boten
  Se aty matane po lind mengjes i ri
  Bini ne gjunje! Oh, degjoni zerat engjellore!
  O nate hyjnore, nata kur Krishti u lind!
  O nate! O Nate e Shenjte! O nate hyjnore!
  O nate! O Nate e Shenjte! O nate hyjnore!

  Drejtuar nga drita e besimit qe rrezaton ne paqe,
  Me zemra ne flakerim, prane djepit te Tij qendrojme,
  Permbi kete bote nje yll ndrit embelsisht
  Njerezit e mencur nga Lindja sot po vijne
  Mbreti i mbreterve shtrire ne nje grazhd,
  Lindur mes mjerimit tone qe Miku yne te behet
  E njeh dobesine tone, jo s’eshte e re per Te
  Shihe Mbretin tend! Para Tij perkulu me perulesi!
  Shihe Mbretin tend! Para Tij perkulu me perulesi!

  Si ligj ka Dashurine, Ungjilli i Tij eshte Paqja!
  Zinxhirret do shkaterroje se skllavi eshte vellai yne,
  Himne te embla gezimi kendojme ne korr mirenjohes,
  Me gjithe zemrat tona lavderojme Emrin e Tij!
  Krishti eshte Zot! Ndaj perjetesisht E lavderojme!
  Lavdine dhe fuqine e Tij e shpallim pergjithmone!
  Lavdine dhe fuqine e Tij e shpallim pergjithmone!


  Origjinali ne anglisht:

  O Holy Night

  O Holy Night! The stars are brightly shining,
  It is the night of the dear Saviour's birth.
  Long lay the world in sin and error pining.
  Till He appeared and the Spirit felt its worth.
  A thrill of hope the weary world rejoices,
  For yonder breaks a new and glorious morn.
  Fall on your knees! Oh, hear the angel voices!
  O night divine, the night when Christ was born;
  O night, O Holy Night , O night divine!
  O night, O Holy Night , O night divine!

  Led by the light of faith serenely beaming,
  With glowing hearts by His cradle we stand.
  O'er the world a star is sweetly gleaming,
  Now come the wisemen from out of the Orient land.
  The King of kings lay thus lowly manger;
  In all our trials born to be our friends.
  He knows our need, our weakness is no stranger,
  Behold your King! Before him lowly bend!
  Behold your King! Before him lowly bend!

  Truly He taught us to love one another,
  His law is love and His gospel is peace.
  Chains he shall break, for the slave is our brother.
  And in his name all oppression shall cease.
  Sweet hymns of joy in grateful chorus raise we,
  With all our hearts we praise His holy name.
  Christ is the Lord! Then ever, ever praise we,
  His power and glory ever more proclaim!
  His power and glory ever more proclaim!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Matrix : 17-12-2009 m 06:27
  Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

 9. #69
  Paqe! Maska e Matrix
  Antarsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  N Zemrn e Hyjit!
  Mosha
  38
  Postime
  3,128
  Faleminderit
  0
  23 falenderime n 23 postime


  Interpretimi i kesaj kenge nga Celine Dion
  Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

 10. #70
  Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
  Antarsuar
  04-11-2002
  Postime
  5,104
  Faleminderit
  2
  34 falenderime n 31 postime
  Cfare Femije eshte Ky?

  Cfare Femije eshte Ky
  Qe fle ne prehrin e Marise?
  Qe Engjejt me himne te embla e pershendesin?
  Dhe qe barinjte syte mbajne mbi Te?

  Ky, Ky eshte Krishti Mbret,
  Qe barinjte e ruajne dhe engjejt i kendojne,
  Nxitoni, nxitoni t’I sillni Atij lavde
  Ketij bebi, Birit te Marise

  Pse valle Ai shtrihet ne nje vend kaq te varfer?
  Aty ku lopet dhe gomeret hane?
  A s’e dini o te krishtere,
  Ai, Fjala, ne heshtje do te shfajesoje mekatare!

  Gozhdet edhe heshta do ta shpojne nje dite,
  Kryqin do te mbaje per mua dhe ty,
  Lavderoni, Lavderoni Fjalen qe u be mish,
  Kete foshnje, Birin e Marise

  Ndaj sillini Atij temjan, ar dhe myrra,
  Ejani njerez te thjeshte dhe mbreter, ta merrni Ate,
  Mbreti i mbreterve sjell shpetimin,
  Ne zemrat qe e duan le ta ngrere fronin,

  Lartesoni kenge per Te
  Teksa Virgjeresha i kendon ninulla,
  Gezohuni, Gezohuni se Krishti u lind
  Ky foshnje, Biri i Marise  Origjinali ne anglisht:

  What Child is This

  What Child is this who, laid to rest
  On Mary's lap is sleeping?
  Whom Angels greet with anthems sweet,
  While shepherds watch are keeping?

  [CHORUS]
  This, this is Christ the King,
  Whom shepherds guard and Angels sing;
  Haste, haste, to bring Him laud,
  The Babe, the Son of Mary.  Why lies He in such mean estate,
  Where ox and ass are feeding?
  Good Christians, fear, for sinners here
  The silent Word is pleading.

  [CHORUS]

  Nails, spear shall pierce Him through,
  The cross be borne for me, for you.
  Hail, hail the Word made flesh,
  The Babe, the Son of Mary.

  [CHORUS]

  So bring Him incense, gold and myrrh,
  Come peasant, king to own Him;
  The King of kings salvation brings,
  Let loving hearts enthrone Him.

  [CHORUS]

  Raise, raise a song on high,
  The virgin sings her lullaby.
  Joy, joy for Christ is born,
  The Babe, the Son of Mary.

  Ne nje version te dyte:

  Ohh, oh, ohh, oh, ohh, oh
  Ohh, oh, ohh, woo, woo

  What child is this
  Who laid to rest
  On Marys lap is sleeping?

  Oh, whom angels greet
  With anthems sweet
  While the good shepherds
  Watch our keeping
  Mmm

  So bring Him incense, gold and myrrh,
  Come peasant, king to own Him
  The King of kings salvation brings,
  Let loving hearts enthrone Him
  Ohh

  This, this is Christ the King,
  Whom shepherds guard and Angels sing;
  Haste, haste, to bring Him laud,
  The Babe, the Son of Mary.

  For raise, for raise this song on high
  His mother sings her lullaby
  Oh joyful, joyful Christ is born
  The Babe, the Son of Mary (Mary)

  What child is this
  What child is this (what child is this yeah)
  This, this is Christ the king
  Whom shepherds guard and Angels sing
  Haste, haste to bring him more
  The Babe (oh the Babe) and the Son (and the Son) of Mary (of Mary, Mary, Mary)

  Of Mary (of Mary)
  Of Mary

  Interpretimi nga Andrea Bocelli:

  Ndryshuar pr her t fundit nga Matrix : 18-12-2009 m 11:20

 11. #71
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Faleminderit
  0
  23 falenderime n 23 postime
  Citim Postuar m par nga Luani33 Lexo Postimin
  Vellezerit dhe motrat ne Kishen tone dergojne shpesh sms njeri tjetrit.Nje menyre per te ndare mes tyre Krishtin.(nje menyre per te ndare Ate qe Fryma ju Flet kur nuk jane prane)
  Kjo ben qe Trupi gjate javes,te jete e lidhur Frymerisht.
  Po sjell dy sms qe nje vella i ka derguar nje vellai tjeter para nje jave.
  E pershendes ne Fryme kete vella pasi para tre ditesh u largua nga kjo jete ,per t'u bashkuar me Krishtin,ne jeten e Perjeteshme!

  "Kishes se ndertuar nga GJaku dhe Palca e Krishtit.
  AI, eshte nje si NE.dhe desheron te jetoje Gjithmone me NE!amen"

  "Kishes,njerez qe rriten si lule me aroma dhe ngjyra te shumellojeshme ,jane motra dhe vellezer pjese e Nuses se KRISHTIT.Ata ne trupin e tyre kane GJAKUN e TIJ dhe kerkojne te jene me te deri ne Fund! amen"

  Une nuk besoj ne nje teme te tille, ku besimtare te denominacioneve te ndryshme te krishtera mund te ndajne eksperiencat e tyre ne Krishtin.
  Tek kuota e mesiperme e them sinqerisht jashte konfliktit me Luan33, une shoh nje shembull ekselent plot me shthurrje psiqike qe vuajne grupime te ndryshme fetare karizmatike. Keni nevoje per psikiater sepse krishti qe ju thoni se besoni eshte nje i rreme. Shikojeni mire, mundohuni te viheni ne psikoze te jetes se ketyre lloj njerezve dhe delirit ne te cilin jetojne.

  Vec shume pikave qe kane nevoje per diagnoze mjeksore, une do vecoja ate me bold, ku keta anetare ushqejne njeri tjetrin me mendime se ne trupet e tyre kane gjakun e Krishtit!!!!!!!!!


  Keto eksperienca ndajini me mire me ndonje psikiater!

 12. #72
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-11-2009
  Postime
  219
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Seminarist Lexo Postimin
  Une nuk besoj ne nje teme te tille, ku besimtare te denominacioneve te ndryshme te krishtera mund te ndajne eksperiencat e tyre ne Krishtin.
  Tek kuota e mesiperme e them sinqerisht jashte konfliktit me Luan33, une shoh nje shembull ekselent plot me shthurrje psiqike qe vuajne grupime te ndryshme fetare karizmatike. Keni nevoje per psikiater sepse krishti qe ju thoni se besoni eshte nje i rreme. Shikojeni mire, mundohuni te viheni ne psikoze te jetes se ketyre lloj njerezve dhe delirit ne te cilin jetojne.

  Vec shume pikave qe kane nevoje per diagnoze mjeksore, une do vecoja ate me bold, ku keta anetare ushqejne njeri tjetrin me mendime se ne trupet e tyre kane gjakun e Krishtit!!!!!!!!!


  Keto eksperienca ndajini me mire me ndonje psikiater!
  Kushje je ti mor skizofren ,histerik,qe mund te pergojosh deklarimin e cdo te krishterit per Gjakun e
  Krishtit.Cfar mostre je ti more qe te pergejosh deklarimin qe ben nje i Krishter per Zotin e Tij !Mor spiun i prape qe ti Jo seminarist ta vesh emrin por cfar te duash ti je nje njeri i zi qe blasfomon Nje nder mesazhet me te fuqishme te Krishtit,cfar llumi mban kjo shqiperi se ti jo I krishter qe nuk je por ti je Anti shqiptar spin i grekeve.femer me mjeker

 13. #73
  i/e regjistruar Maska e VOLSIV
  Antarsuar
  14-10-2009
  Postime
  1,071
  Faleminderit
  2
  37 falenderime n 33 postime
  >>> Mos u nxitoni kur nxirrni konkluzione per njerez qe besojne. Askush nuk mund ta kuptoje besimtarin cfare po thote pervec atyre qe besojne realisht . Gjuha qe perdor besimtari eshte gjuhe pa kuptim per jobesimtarin por kjo nuk i jep aspak te drejten ta gjykoje per te marre apo psikopat.
  (Save your soul)!
  La verita' ti rendera' libero!

 14. #74
  i/e regjistruar Maska e VOLSIV
  Antarsuar
  14-10-2009
  Postime
  1,071
  Faleminderit
  2
  37 falenderime n 33 postime
  >>> Luan mos e trazo shpirtin kaq kollaj se i ligu kete pune ka.
  La verita' ti rendera' libero!

 15. #75
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-11-2009
  Postime
  219
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Seminarist Lexo Postimin
  Une nuk besoj ne nje teme te tille, ku besimtare te denominacioneve te ndryshme te krishtera mund te ndajne eksperiencat e tyre ne Krishtin.
  Tek kuota e mesiperme e them sinqerisht jashte konfliktit me Luan33, une shoh nje shembull ekselent plot me shthurrje psiqike qe vuajne grupime te ndryshme fetare karizmatike. Keni nevoje per psikiater sepse krishti qe ju thoni se besoni eshte nje i rreme. Shikojeni mire, mundohuni te viheni ne psikoze te jetes se ketyre lloj njerezve dhe delirit ne te cilin jetojne.

  Vec shume pikave qe kane nevoje per diagnoze mjeksore, une do vecoja ate me bold, ku keta anetare ushqejne njeri tjetrin me mendime se ne trupet e tyre kane gjakun e Krishtit!!!!!!!!!


  Keto eksperienca ndajini me mire me ndonje psikiater!
  Po ku ke sy dhe zemer dhe Fryme te kuptosh ato perla more skandaloz(ne fakt kot harxhoj kohen me ty)ti je nje hipokrit si ato pemet qe i kacaviten nga fryn era pemeve te larta, per te perfituar vetem te mira materjale, je pa kollone cerebrale je thjesht nje qenje qe zvarritet ! me mire je nje gjarper i neveritshem !Satana!

 16. #76
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Faleminderit
  0
  23 falenderime n 23 postime
  Po e shohim se cfare gjaku ke ti Luan33...!

  Tashti ke dy rruge:

  1. Ose trego bazen biblike qe besimtari i krishter paska gjakun e Krishtit ne trup te vete!

  2. Ose degjo keshillen time e beni nje seance psikoterapie ne ate grupimin tuaj kalamanesk.

 17. #77
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Faleminderit
  0
  23 falenderime n 23 postime
  O me,

  ku eshte pergjigja?!

  A ka ndonje evangjelist qe do guxoje te deklaroje se me baze Biblen, cdo i krishter ka ne trupin e vete gjakun e Krishtit?

  Apo ky vellai i Luanit33 eshte po aq i genjyer per ju ne mendime te tilla sa eshte edhe per mua?!

  Jepini! Pasi e keni per detyre te deshmoni per krishtin kur ju pyesin. Bejeni kete!

 18. #78
  i/e regjistruar Maska e marcus1
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Greqi
  Mosha
  46
  Postime
  2,574
  Faleminderit
  0
  17 falenderime n 17 postime
  Citim Postuar m par nga Seminarist Lexo Postimin
  O me,

  ku eshte pergjigja?!

  A ka ndonje evangjelist qe do guxoje te deklaroje se me baze Biblen, cdo i krishter ka ne trupin e vete gjakun e Krishtit?

  Apo ky vellai i Luanit33 eshte po aq i genjyer per ju ne mendime te tilla sa eshte edhe per mua?!

  Jepini! Pasi e keni per detyre te deshmoni per krishtin kur ju pyesin. Bejeni kete!
  Po t t jap un nj prgjigje Seminarist. "sht Fryma q jep jet; mishi nuk vlen asgj; fjalt q po ju them jan frym dhe jet."
  The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

 19. #79
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,596
  Faleminderit
  35
  58 falenderime n 55 postime
  Citim Postuar m par nga Seminarist Lexo Postimin
  O me,

  ku eshte pergjigja?!

  A ka ndonje evangjelist qe do guxoje te deklaroje se me baze Biblen, cdo i krishter ka ne trupin e vete gjakun e Krishtit?

  Apo ky vellai i Luanit33 eshte po aq i genjyer per ju ne mendime te tilla sa eshte edhe per mua?!

  Jepini! Pasi e keni per detyre te deshmoni per krishtin kur ju pyesin. Bejeni kete!
  Seminarist, un nuk jam antar i kishes evangjeliste por i Kishes katolike, sikurse per sa di un nuk sht as Luani33. Mendova se nuk me takon pergjigjeja dhe per at arsye nuk dhash pergjigje por, pasi qe e ke fjalen per Gjakun e Krishtit, vendosa t jap pergjigjen time, un flas me pergjgjesi dhe besim timin sepse e besoj dhe shpresoj n Gjakun e Krishtit - bile lutna me lutjen; "O gjak dhe uji, qe shpertheve prej zemres s Krishtit, un besoj n ty". Besoj se n gjakun, mishin, frymen dhe tersin e t krishterit sht JETA KRISHT, Jeta sht n Gjakaun e Krishtit - Gjak ky qe vlon n alterin e Krishtit dhe qe ne e marrim duke kujtuar "Korpin dhe Gjakun e Krishtit". Eucharistia Sminarist, sht FRYM, sht JET, sht vet prania e Zotit me Korp. Dikush mendon se s'ka rendesi, po, ka rendesi, e rendesishme sht se Gjakun e Krishtit - JETE e bart i krishteri - sht n gjakun, korpin dhe frymen - tersin e t krishterit (n tersin ton ). AMEN.
  Ndryshuar pr her t fundit nga toni77_toni : 23-12-2009 m 15:49
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 20. #80
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Faleminderit
  0
  23 falenderime n 23 postime
  Nqs te kuptoj sakte, ti (Marcus1) po thua qe interpretimi i shprehjes se besimtari ka gjakun e Krishtit ne trup te vete duhet mare si alegorik, sepse shprehja vete edhe pse e mare shprehimisht eshte gabim, eshte kuptimi frymor ai qe i jep kuptimin e vleren e vertete?!

  Ku eshte pare ne DHR qe dikush mund te kepuse budallalleqe teologjike dhe keto te pranohen te interpretuara ne kuptimin frymor, sic ju pelqen ta quani?

  Asnjehere ne Bibel kuptimi literal dhe ai frymor/alegorik nuk bien ndesh me te verteten dhe me njera tjetren.


  Jua them une, e vetmja mundesi e thenieve te atyre shprehjeve eshte nje mungese serioze e shendetit psiqik. Tek evangjelistet kjo shihet me shumice.


  Shikojeni me vemendje: tek keto grupime autosugjestionuese ka lindur nevoja ta ndajne ne cast me msm mesazhet frymore (psiqike) qe ato ia japin vetes, se ndryshe mesazhi, ne mos u ndafte i fresket, behet bajat...

  ka filluar keshtu nje ekzistence "frymore", qe ne fakt eshte nje ekzistence virtuale edhe jashte ketij forumi.

  Tashme keta njerez kane filluar te pershendeten ne "fryme" (virtualisht) nga forumi ne boten tjeter...

  Rujna Zot!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Seminarist : 23-12-2009 m 16:02

Faqja 4 prej 35 FillimFillim ... 2345614 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •