Close
Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 83
 1. #41
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,513
  Faleminderit
  274
  38 falenderime n 37 postime
  Citim Postuar m par nga drenicaku Lexo Postimin
  Prej kushteve te mira qe ju ka ofru qeveria jan ik nga kjo jet,edhe pas kesaj tragjedie politikajt tan kan ftyr me dal e me rrejt ne pik dites qytetaret e kosoves.
  Nese vazhdohet keshtu shume shqipetar do te tentoin te ikun nga kosova sepse politikajt tan e kan ber jeten ferr.
  Jan ber super milionera me parat e popullit e vet populli po kerkon rrug te ndryshme me ik nga kjo katrahur.
  Qka do te na thon keta politikajt tan per kete tragjedi,a do vazhdoin fushaten me genjeshtra qe as ata vet nuk ju besoin.
  Per qdo komun hashim thaqi po i premton nga 150 milion evro investime,pa harru qe po ky hashim thaqi ishte edhe me par ne pushtet dhe nuk beri asgje,kur them asgje me te vertet asgje.
  Per ket gje une them qe te mos dilet ne votime,sepse nuk kemi ken ta votoim i provuam te gjith tani,keta na dhan me kuptua se nuk e duan vendin.
  Nuk ka fjale tjeter per ti shtuar drenicaku, jemi ne meshiren e perbindeshve...
  Pas dhete vitesh me ne fund u instaluan dy motorra elektrike per ngritjen e ujit neper shtepi ne nje lagje te harruar te Pejes, pasi erdhi uji tani rryma iu eshte kputur tere kesaj lagjes; shkaku eshte se nuk kane mundesi te paguajne rrymen qe ngitet permbi 400 euro per shtepi.. kurse une ketu ne perendim paguaj vetem 500 euro ne vite per rryme !
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 2. #42
  Falko Maska e Falco115
  Antarsuar
  03-09-2009
  Postime
  623
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Tragjedi e madhe!
  Ngushllime familjareve te te mbyturve,,u ndihmoft Zoti q ta perballojn ket dhimje te madhe t tyre dhe te mbare Kosoves,, te mbyturit shpresojm q t gjenden sa m par trupat e tyre dhe te varrosen ne token e tyre..pushofshin n paqe.

 3. #43
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-02-2007
  Postime
  440
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga drenicaku Lexo Postimin
  Tani ne qdo tragjedi egziston edhe fajtori,por jam i bindur se keta te mjer jan me se paku fajtor,perse ta zem nje polak apo hungarez apo maqedon apo edhe serb nuk vdes ne rrug te tilla?
  Sepse keta kan shtetin qe kujdeset per qytetaret e vet,kurse ne jemi jetima,me thuani mua qe une si shtetas i kosoves kujt duhet ti drejtohem nese kam nevoj per nje ndihme.Jemi qytetaret me te pa mbrojtur ne rruzullin tokesor.
  Shteti jo qe nuk ka arrit qe te permisoi kushtet por e ka perkeqesu gjendjen edhe me shume sepse duke vjedhur edhe ate pak bugjet normal qe nuk del edhe per politikaj edhe per qytetar.
  Po te ndodhte diku ne nje shtet tjeter kjo tragjedi jam i bindur qe e ter qeveria do binte,e kjo jo qe ra por rastin e mshefi deri sa kojshit na treguan se 15 shqipetar u mbyten,me gjith ket nuk u ndal ahengu i partive duke ber muzik e gjymysh thua se te gjitha punet i kemi kry na ka mbet vetem muzika.
  Sot po ti ipej rasti me shume 50% te shqipetarve do te iknin nga kosova sepse jeta eshte ber e pa durushme.
  Ky shtet qe per mua nuk eshte shtet duhet te mendoi edhe per qytetaret e vet,sepse ky popull duron por edhe din te reagoj.
  Ne vend qe ky rast ta senzibilizoi te gjitha instancat nderkombetare qe edhe ne te udhtojm te lir,politikajt tan shahen ner veti ne fushat zgjedhore si me ken gabel,mjerimi eshte edhe vet populli qe lejon te luhet me fatin e tij nga analfabet qe deri dje ka shku me bageti e sot kan ra ne prishtin dhe po ju duket qe edhe zotin mund ta kapin per fyti.
  turp te ken
  e ti filosof ska me poltikan ton sa tragjedia sagerdeci sa gomonet jan fundos sa emigrimi ne vitet e 90,politikanet tone sjapin doreheqje deri sa te vdesin

 4. #44
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,513
  Faleminderit
  274
  38 falenderime n 37 postime
  A tua nenshkruajmi nje Peticion qe te japin dorheqje ?

  A thu sa veta do te nenshkruajn...
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 5. #45
  Perjashtuar
  Antarsuar
  12-05-2009
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  3,074
  Faleminderit
  27
  20 falenderime n 20 postime
  NJeriu ska se si ndjehet me keq se kure ndegjon per nji tragjedi si kjo.Ngushllimet e mia gjith familjarve.Ne raste te tilla jemi ne sprova po ne si shoqri kemi nji pjes te fajit ,qe atyre sju afruam mbeshtetje ne jete duke ju i len ne meshiren e fatit. Ata u percaktuan per nji rruge se skishin tjeter Zoti i shperbleftdhe, neve na e ndriqoft rrugen per me tej .dhe qoft e fundit kjo tragjedi per ne shqiptaret Mos marrshim me rruge prej skamje.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ganimet : 25-10-2009 m 12:50

 6. #46
  Perjashtuar
  Antarsuar
  12-05-2009
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  3,074
  Faleminderit
  27
  20 falenderime n 20 postime
  Citim Postuar m par nga daja shneq Lexo Postimin
  o pisi i karit po ne ket tragjei po te bjen men per qeveri se qeveria i ka fajet ,pas fajet i ka rugoviqi e politika e tij bamirese per serbin qe ju shishmoi shqiptareve kurbetin,sa per qeverin e sodit ma se paku kan faj se qe 2 vite jan ne pushtet,po kjo eshte efekti i ati coftine qe plus prehet me deshmoret e kombit
  njeriu nuke merr rruge as per at apo ket po per nji jet me te mire .seshte mire ne kto raste te fajsojm po kjo eshte nji vrejtje per gjith ata qe ne nji menyre mund ta kishin shpetuare . Rugova si tha kuj dil amose dil po shkau i ndoqi mose u shit pariot se gjdo njeri qe ishte i pa pershtatshem serbi e ndiqte ,ky eshte raliteti te gjith ishim ne liste po dikush me heret e dikush me vone .tek Zoti qofshim te paster se te daja shneq te paster si duket qenkan te flliqrit. turp ta akuzoni nji njeri qe shkaut guxoi ti thote ti je sllav e une Dardan dhe popullin e drejtoj p[er opcione per te dale nga zgjedha e shkaut. NE sjemi popull qe bejm mrekullira.Ne shkruajm historin veq ateher kure se lexo me kushe. Denimi ne varreza i pret njerzit pa driten e nurit,dhe ata qe i fyjn per se vdekuri njerzit Tung daja shneq se as kta sjon me te mire se ai.

 7. #47
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Antarsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,881
  Faleminderit
  12
  108 falenderime n 84 postime
  Citim Postuar m par nga daja shneq Lexo Postimin
  e ti filosof ska me poltikan ton sa tragjedia sagerdeci sa gomonet jan fundos sa emigrimi ne vitet e 90,politikanet tone sjapin doreheqje deri sa te vdesin
  daja shneq mos u merr me njerez hipokrita si puna e kti drenicalis qe ni pordh me u ba ne kosov bertet me te madhe se duhet te japi dorheqje qeveria

  e kur ne shqipni kercet dinamiti e tritoli i baxhanakut te sal berishes e medi gerdecit ky bahet avokat kryesor mbrojts e bertet vdekje e socialistave.

  ani ai braruci tjeter thot te shkojn kosovaret ne shqipni kisha shqipnia asht fush me lule e nuk e shef se vet shqiptaret e shqipnis po cajn ferrat maleve, e deteve me hik sa ma par prej atje. biles ne vet asht ne suedi


  ngushllime familjeve shqiptaret ksi tragjedish kanper te pas perher deri kur te kena njerez en pushtet e jo shtaz.
  JO NEGOCIATA VETVENDOSJE

 8. #48
  Perjashtuar
  Antarsuar
  22-01-2009
  Postime
  163
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  N gjurm t trafikantve

  Katr t dyshuarit pr kontrabandim n rastin Tisa, jan nga rajonet e Prishtins, Pejs, Gjilanit dhe Mitrovics. Drejt Subotics, pr t marr trupin e pajet t vajzs s tij, Elvirs, t hnn ka udhtuar Vesel Jahaj. N polici sht vetdorzuar me para n dor, ndrmjetsuesi i dyshuar i pazarllkut. Ai nuk sht arrestuar.

  Nga Jeton Musliu m 27.10.2009 n ora 9:29
  Katr personat, t cilt Policia e Kosovs i ka identifikuar si t dyshuar pr prfshirje n kontrabandim ilegal t njerzve drejt shteteve t Perndimit, jan nga rajonet e Prishtins, Pejs, Mitrovics, dhe Gjilanit.

  N fakt, s paku dy prej tyre u takojn qyteteve m t vogla t ktyre rajoneve, por tash pr tash sht i vshtir identifikimi i vendbanimit t sakt pr shkak se ata kan disa adresa.

  Fletarrestimet pr kta katr persona jan lshuar nga gjyqtari i procedurs paraprake t Gjykats s Qarkut n Prishtin, kan konfirmuar t hnn zyrtar t policis pr Express.

  Burimet e gazets sqarojn se personi i pest i cili sht vetlajmruar me nj grumbull parash n duar, para kto t dhna nga personat q dyshohet se kan humbur jetn n lumin Tisa, n kufirin serbo-hungarez, sht i pesti me radh.

  Ky person ka pasur me vete nj sasi prej m shum se 10 mij eurosh para t gatshme, t cilat i jan konfiskuar nga policia, thot burimi i gazets, i afrt me hetimin e ktij rasti.

  Megjithkt, i vetlajmruari n polici, i cili sht gjithashtu nga rajoni i Prishtins, nuk sht arrestuar nga policia dhe i njjti, pasi ka dhn deklaratn, sht ln i lir, deri n ndonj vendim tjetr t organeve prkatse.

  Ky person ka qen edhe m hert nn hetim nga policia n lidhje me kt shtje, para se ai t vetdorzohet, sqaron ky zyrtar pr Express, sipas t cilit, n kt biznes, ky person dyshohet se ka pasur detyrn e ndrmjetsuesit ndrmjet kontrabanduesve dhe viktimave.

  Vetlajmrimin e ktij personi n polici, e konfirmojn edhe zyrtar t misionit t EULEX-it, t cilt sqarojn se ata kan filluar hetimet n lidhje me kontrabandimin e emigrantve, ku prfshihet numri prej 19 kosovarve, nga t cilt supozohet se 16 kan gjetur vdekjen n lumin Tisa.

  T shtunn mbrma, nj person erdhi vet n Policin e Kosovs dhe e dha nj deklarat t rndsishme lidhur me prfshirjen e tij n kt rast. I dyshuari i dorzoi policis parat q i ishin dhn nga viktimat si garanci e pagess (kapar) pr organizimin e kontrabandimit t tyre, thuhet n njoftimin e lshuar nga misionin evropian pr sundimin e ligjit n Kosov.

  Hetimet tregojn q t dyshuarit i jan paguar nga 6 mij deri 8 mij euro pr secilin grup t familjeve, shpjegojn zyrtart e EULEX-it, sipas t cilve, hetimet aktualisht jan t prqendruara n identifikimin e personave jasht vendit q ishin t lidhur me organizatort e kontrabandimit, e t cilt ndihmonin gjat kalimit transit t personave prtej kufijve.

  Hetimet n lidhje me kt rast sht duke i kryer Njsiti Kundr Trafikimit me Qenie Njerzore t Policis s Kosovs dhe prokurorve t EULEX-it.

  Pr kt tragjedi, s cils ende nuk i dihet fundi, dy polict hetues t Policis s Kosovs, nga dita e diel, jan n Hungari s bashku me prokurorin e EULEX-it, Francesko Mandoi.

  Por derisa Policia e Kosovs ka filluar t krkoj katr personat e dyshuar pr prfshirje n kt rrjet kontrabanduesish, drejt qytetit Subotica, q ndodhet n kufirin ndrmjet Serbis dhe Hungaris, t hnn sht nisur Vesel Jahaj.

  Veseli sht babai i Elvira Jahajt, e cila sht identifikuar si viktima e tragjedis s Tiss, s cils nga mbytja i kan shptuar burri i saj, Blerim Rama, q edhe ka lajmruar pr kt rast dhe dy fmijt e saj, 1 dhe 3 vje.

  Udhtimin e Veselit drejt Subotics e konfirmojn pr Express familjart e tij, t cilt megjithat nuk japin shum detaje pr mnyrn e udhtimit t tij.

  Ndrkoh, sipas Policis s Kosovs, ende nuk sht arrestuar asnj person n lidhje me kt rast, ashtu si edhe n Serbi dhe Hungari nuk sht arrestuar asnj i dyshuar.

  Deri m tash, nga 15 tetori kur ka ndodhur rasti, nuk ka ende nj konfirmim zyrtar pr numrin e personave q dyshohen si t mbytur n lumin Tisa. Nga ky rast jan gjetur tre trupa t pajet q dyshohet si i takojn Elvira Jahajt dhe Brahim Kocit, si dhe nj trup tjetr femre, i paidentifikuar.

 9. #49
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-02-2007
  Postime
  440
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga derjansi Lexo Postimin
  daja shneq mos u merr me njerez hipokrita si puna e kti drenicalis qe ni pordh me u ba ne kosov bertet me te madhe se duhet te japi dorheqje qeveria

  e kur ne shqipni kercet dinamiti e tritoli i baxhanakut te sal berishes e medi gerdecit ky bahet avokat kryesor mbrojts e bertet vdekje e socialistave.

  ani ai braruci tjeter thot te shkojn kosovaret ne shqipni kisha shqipnia asht fush me lule e nuk e shef se vet shqiptaret e shqipnis po cajn ferrat maleve, e deteve me hik sa ma par prej atje. biles ne vet asht ne suedi


  ngushllime familjeve shqiptaret ksi tragjedish kanper te pas perher deri kur te kena njerez en pushtet e jo shtaz.
  pershendetje derjansi e dhe gjithe patrioteve shqiptar,puna e ktyne komunistave si ky qe paaraqitet si drenicali e brarovit meshok eshte si puna e gomarit qe hante ujku e kujtonte qe ander eshte,edhe kta i ka hanger ujku brarin ket te ashtuquajturin brari e albosa

 10. #50
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-02-2007
  Postime
  440
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga ganimet Lexo Postimin
  njeriu nuke merr rruge as per at apo ket po per nji jet me te mire .seshte mire ne kto raste te fajsojm po kjo eshte nji vrejtje per gjith ata qe ne nji menyre mund ta kishin shpetuare . Rugova si tha kuj dil amose dil po shkau i ndoqi mose u shit pariot se gjdo njeri qe ishte i pa pershtatshem serbi e ndiqte ,ky eshte raliteti te gjith ishim ne liste po dikush me heret e dikush me vone .tek Zoti qofshim te paster se te daja shneq te paster si duket qenkan te flliqrit. turp ta akuzoni nji njeri qe shkaut guxoi ti thote ti je sllav e une Dardan dhe popullin e drejtoj p[er opcione per te dale nga zgjedha e shkaut. NE sjemi popull qe bejm mrekullira.Ne shkruajm historin veq ateher kure se lexo me kushe. Denimi ne varreza i pret njerzit pa driten e nurit,dhe ata qe i fyjn per se vdekuri njerzit Tung daja shneq se as kta sjon me te mire se ai.
  e hashimi e fatmir sejdiu po ju thojne lshone vendin ti ganimet krenaria dardane,edhe rugova i ka than shkaut lem rahat se gjyse jam kosovar gjys dardan gjyse turk e gjyse sllav se per at e kan dasht e se kan nguc kur derisa sja mur zoti shpirtin si e mas keqi tu hjek si coftin

 11. #51
  i/e regjistruar Maska e busavata
  Antarsuar
  22-10-2008
  Vendndodhja
  Gjilan
  Postime
  4,065
  Faleminderit
  68
  85 falenderime n 69 postime
  Citim Postuar m par nga Kreksi Lexo Postimin
  A tua nenshkruajmi nje Peticion qe te japin dorheqje ?

  A thu sa veta do te nenshkruajn...
  une nenshkruaj...

 12. #52
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  19,547
  Faleminderit
  51
  114 falenderime n 104 postime
  shneq a mos nana jote ka qen shkin qe po te knon zemra pse u smur rugova..
  patjeter je zan me ndoj shka ti shnuq.. sepse rraca e paster shqiptare ..( e kan filmue krejt kamerat e botes.. ) u cue e shkoj ne minus 25 grad me e nderue udhheqsin e saj te urte..
  erdhen dhe krejt perfaqsusit e vendeve te natos (natos qe e shpetoj at popullin shqiptar pi asgjesimit) aty ne at nderim.. bile dhe hashimi i limi e xhaviti shkuan aty.
  mos i morri kush me polic aty.
  jo jo .. vet shkuan.

  ti shneq dreq je idhnue kur ka nderhy nato.
  se ju kini ba fest kur kini pa se kosova po shprazet nga shqiptaria..
  e po nuk ju eci deri ne fund plani i zi juaji.
  ti je nje coftin qe kundermon era shka i flliqt..
  ti je nji vrases luftetaresh e perdhnues i shqiptareve..

  ---


  tash ne teme..

  aka shku ndoj gazetar me hulumtue se kush jan viktimat.. se cfar ekonomie kan pasur.. aishin te pa buk e te pastreh a jo..
  keshtu behet gazetaria..me kuptue se ku eshte halli.  ..

 13. #53
  Manitu Maska e kiniku
  Antarsuar
  08-07-2005
  Vendndodhja
  Mos t na vij cudi se cdo frymor nga vete natyra priret t kerkoj ushqim; Lukreci
  Postime
  896
  Faleminderit
  33
  12 falenderime n 10 postime
  Tragjedite e ketilla, sado te dhimbshme, me keqardhje e them kete, jane normale - keto ndodhin kur populli harrohet, kur populli vidhet, mashtrohet dhe terrorizohet.


  Me taksat me te medha ne rajon, me rrymen me te shtrenjte ne rajon, me sistemin shendetsor dhe arsimor ne rajon, me pagat me te ulta ndersa cmimet me te larta ne rajon, me papunsine me te madhe, me krimin dhe korrupcionin me te madh, me politikanet me te pashkolluar ne rajon, me nivelin e ulet te vetedijes ne rajon, me rruget dhe ambientin me te ndotur ne rajon: keto gjera jane te pashmangshme tek populli poltron i Kosoves.

  Deri kur keshtu?

  Deri atehere, votoni per Thaqin, Kupen, HAradinaj and CO.
  Where have all the good men gone
  & where are all the gods?

 14. #54
  Perjashtuar
  Antarsuar
  22-01-2009
  Postime
  163
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga kiniku Lexo Postimin
  Tragjedite e ketilla, sado te dhimbshme, me keqardhje e them kete, jane normale - keto ndodhin kur populli harrohet, kur populli vidhet, mashtrohet dhe terrorizohet.


  Me taksat me te medha ne rajon, me rrymen me te shtrenjte ne rajon, me sistemin shendetsor dhe arsimor ne rajon, me pagat me te ulta ndersa cmimet me te larta ne rajon, me papunsine me te madhe, me krimin dhe korrupcionin me te madh, me politikanet me te pashkolluar ne rajon, me nivelin e ulet te vetedijes ne rajon, me rruget dhe ambientin me te ndotur ne rajon: keto gjera jane te pashmangshme tek populli poltron i Kosoves.

  Deri kur keshtu?

  Deri atehere, votoni per Thaqin, Kupen, HAradinaj and CO.
  qy sa interesant koke mundue te thuash diqka po hiq sen spaske than
  thaqi koka fajtor qe po shkoikan ne perendim disa qe nuk po munden te adaptohen ne kosove pasi qe i kan kthye nga perendimi

  o zotni po a te kujtohet koha kur u moren vesh millosheviq-rugova per zbrazjen e kosoves kur mbi 500.000 shqiptar i derguan ne perendim azil
  ishin vitet 1990-98 dhe prej asaj kohe kan mbet ende disa kriminel qe i mashtroin ende popullin e painformuar

 15. #55
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-02-2007
  Postime
  440
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  jo brarov qaq sa jon shku ne vorim coftines qaq shkojn per ni luftetar te thjesht te UCK,e ti je ai pisi qe u thoje kosovareve pse qohni kunder serbit ju jep makina keni levis lirshem neper europ me pasaporta serbe,une jam shqiptar ti je pjelle malazeze apo ku ta di qka,se une diten qe eshte bombarduar beogradi zoti me ka dal ne qiell dhe me ka thene qe ta plotsova deshiren e jetes,i jam falemnderu zotit shum dhe i jam lut nje ashtu qe armiqt e mbrenshem jo me vdek po me cof si rasti i rugoviqit millosheviqit e ati shkaut te kroacise,e ki me pa si kan me vdek edhe sala e tosi edhe ty ko me te shti ne list te zeze te zoti,e kon e shti un ne list te zeze ska pshtim se jam shqiptar e zotit i lutna dhe zoti eshte me sy vetem kah shqiptaret e kah une

 16. #56
  i/e regjistruar Maska e Drenica 97
  Antarsuar
  19-07-2009
  Vendndodhja
  KOSOVE
  Postime
  1,188
  Faleminderit
  1
  10 falenderime n 8 postime
  Pse e fajsoni qeverin, a kan udhtu kta patriotet per Serbi me ndonj agjenci t licencuar nga qeveria
  ku donin te shkonin,cili vend europian pranon azilkerues politik apo ekonomik nga Kosova,a ishin t varfer, ku i moren ga 2500 euro per person qe tua paguajn kontrabandistve,a kishin dokumente Serbe, a deklarohen si rom,serb kta azilkerkues.
  Deri kur Shqiptaret do te mendoin se n perendim sht parajsa, n Kosv ka varfri, por t gjith ata qe kan mundsi te paguajn shuma te majme kontrabandistve udbash, me ato lek mund te punoin ne Kosov.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Drenica 97 : 28-10-2009 m 11:21 Arsyeja: gabim shkrimi

 17. #57
  i/e regjistruar Maska e drenicaku
  Antarsuar
  06-05-2003
  Postime
  3,878
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  keta njerz i vrau shteti,sepse shteti jeten ua ka ber ferr,sot secilit qe ti ipet rasti do ta leshonin kosoven.
  Dikur kur hashimi dhe kompani e leshuan kosoven e kishin nje aresye,edhe so shqiptaret e kan nje arsye,hashimi iku nga shkau e shqiptaret po ikun nga hashimi.

 18. #58
  Perjashtuar
  Antarsuar
  22-01-2009
  Postime
  163
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Edhe nj i mbijetuar i Tiss?

  Policia e Kosovs bn t ditur se nj person, q dyshohet se ishte n grupin e t zhdukurve n tragjedin e lumit Tisa, sht i gjall. Ai thuhet se sht nj adoleshent, i cili gjendet n nj qendr paraburgimi n Austri.

  Nj person, q gjendej n mesin e t zhdukurve n tragjedin e lumit Tisa, mund t jet i gjall. Kt e konfirmoi pr Radion Evropa e Lir, ndihmsdrejtori pr hetime n Policin e Kosovs, Kadri Arifi.

  Nj e kemi t konfirmuar nga autoritetet austriake, nj sht n Austri nga ajo lista me 16 persona. Domethn, nj sht gjall n Austri dhe ai sht n qendr paraburgimi n Austri, pr shkak t kalimit ilegal. Por, sht gjall, sht i konfirmuar, tha Arifi.

  Arifi, prvese bri t ditur se bhet fjal pr nj adoleshent, nuk dha detaje tjera mbi identitetin e t arrestuarit.

  Autoritetet austriake nuk kan dashur t komentojn n lidhje me kt rast.

  Varka e prmbysur, dit m par, n lumin Tisa n Hungari, bartte 19 persona. Policia hungareze dhe ajo serbe kan konfirmuar vdekjen e 5 personave; tre jan gjetur t gjall n Hungari dhe t tjert konsiderohen t zhdukur.

  Nse konfirmohet se adoleshenti n Austri i prket ktij grupi, ather t zhdukur mbesin edhe 10 persona.

  Por, edhe pse tashm viktima e par e ksaj tragjedie, Elvira Jaha, sht varrosur n Prishtin, vdekja e saj si dhe e katr t tjerve nuk sht konfirmuar zyrtarisht nga autoritetet shqiptare.

  Zdhnsi i Policis, Baki Kelani, tha:

  Kjo vjen n vij shtetrore dhe fillimisht informohen familjart nga autoritetet e jashtme. Por, konfirmim zyrtar nuk kemi. Pritet t na vij n mnyr diplomatike nga shteti prej nga vijn, nga Hungaria. Prderisa nuk kemi dokumente, sht vshtir konfirmimi.

  Autoritetet e Hungaris dhe t Serbis kan thn sot se nuk kan gjetur trupa t tjer. N kto dy vende nuk ka asnj t arrestuar.

  Ndrkaq, Kosova po i krkon katr t dyshuar n lidhje me kt rast t trafikimit t qenieve t gjalla. Personi i pest i dyshuar, i vetdorzuar n polici, tashm gjendet n shtpi.

  Kadri Arifi tha se vendimi pr lirimin e tij sht marr nga prokurori i EULEX-it.

  T pestin e kemi intervistuar dhe ai sht n shtpi pr momentin. Por, edhe ai sht n pjesn e atyre q dyshohen, por roli i tyre ndoshta nuk ka qen primar. Mbetet t shihet prgjegjsia e tij, eventualisht penale. sht vendim i prokurorit t EULEX-it. Ai ka krkuar q t lirohet n procedur t rregullt, sqaroi Arifi.

  Por, kryeprokurori publik i Prishtins, Osman Kryeziu, tha se po t kishte dyshime t bazuara, i vetdorzuari do t gjendej prapa grilave.

  Varet se sa ka qen dyshimi i bazuar. Kjo vlersohet nga prokurori, far deklaratash ka thn. Por, po t ishte ashtu si ka dal n mjetet e informimit, ai sot do t ishte i ndaluar. Me vet faktin q e kan lshuar, nuk kan pasur dyshim t bazuar, tha Kryeziu.

  Bhet fjal pr personin, pr t cilin EULEX-i ka konfirmuar se sht dorzuar vullnetarisht n Policin e Kosovs, duke pranuar prfshirjen e tij n rastin e lumit Tisa. Ai i ka thn policis se u ka marr familjeve q ishin kontrabanduar prtej kufijve nga 6 deri n 8 mij euro. (rel)

 19. #59
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,190
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Kshtu ndodhi Tragjedia e Tisas

  Nga Jeton Musliu m 30.10.2009 n ora 17:13
  (Update) Me personat q do ti drgonin n perndim, ishte marr vesh t mos i binin andej nga ka uj. Iu kam thn se nse kam me kalu diku ujin, nuk vij. Por m kan thn se nuk do t kaloni askund ujin, shpjegon Blerim Rama, me pamje t lodhur, duke mos dhn detaje pr mnyrn ose shumn e pagess.

  Kemi kaluar nga Gjilani. Me vetur kemi shkuar deri n Subotic, shpjegon i mbijetuari i Tragjedis s Tisas.

  Nga Prishtina deri atje, vozitsit kan qen t ndryshm. Atje prijsit kan folur serbisht e far kan qen nuk e di, tregon babai i dy fmijve.

  Intervistn e plot me Blerim ramin, t mbijetuarin Tragjedis s lumit Tisa n Hungari, mund ta lexoni t plot nesr n Gazetn Express.

  Blerimi rrfen ngjarjen e tmerrshme t 15 tetorit, mnyrn si ka arritur ti shptoj dy fmijt e tij, arsyen prse nuk e ka shptuar gruan, dhe tr mbijetesn e asaj nate.

  Tragjedia e Tisas-varrosen edhe dy viktima

  Dafina Myrtaj

  Jan identifikuar edhe dy kufoma t tragjedis s Tiss, t cilat tashm jan sjell n Kosov.Bhet fjal pr bashkshortt Florim dhe Elfete Ademi nga fshati Karaq t komuns s Vushtrris, varrimi i t cilve bhet sot.

  T dy bashkshortt humbn jetn n tragjedin e lumit Tisa, derisa ende nuk dihet pr dy fmijt e tyre, Albertin dhe Florianin, t cilt konsiderohen ende t zhdukur.

  Ndrkoh Policia Rajonale e hetimeve, ka realizuar nj kontroll me bastisjen e katr lokaleve n Vushtrri. Bastisjet jan realizuar mbrm n krkim t provave ose arsyeve t tjera n lidhshmri me informatat e mbledhura operative n parandalimin e trafikimit t qenieve njerzore.

  Policia nuk bn t ditur nse ky kontroll ka t bj me rastin Tisa. (RTK)

  Tragjedia e Tisas, edhe nj i mbijetuar


  Policia e Kosovs bn t ditur se nj person, q dyshohet se ishte n grupin e t zhdukurve n tragjedin e lumit Tisa, sht i gjall. Ai thuhet se sht nj adoleshent, i cili gjendet n nj qendr paraburgimi n Austri.

  Nj person, q gjendej n mesin e t zhdukurve n tragjedin e lumit Tisa, mund t jet i gjall. Kt e konfirmoi pr Radion Evropa e Lir, ndihmsdrejtori pr hetime n Policin e Kosovs, Kadri Arifi.

  Nj e kemi t konfirmuar nga autoritetet austriake, nj sht n Austri nga ajo lista me 16 persona. Domethn, nj sht gjall n Austri dhe ai sht n qendr paraburgimi n Austri, pr shkak t kalimit ilegal. Por, sht gjall, sht i konfirmuar, tha Arifi.

  Arifi, prvese bri t ditur se bhet fjal pr nj adoleshent, nuk dha detaje tjera mbi identitetin e t arrestuarit.

  Autoritetet austriake nuk kan dashur t komentojn n lidhje me kt rast.

  Varka e prmbysur, dit m par, n lumin Tisa n Hungari, bartte 19 persona. Policia hungareze dhe ajo serbe kan konfirmuar vdekjen e 5 personave; tre jan gjetur t gjall n Hungari dhe t tjert konsiderohen t zhdukur.

  Nse konfirmohet se adoleshenti n Austri i prket ktij grupi, ather t zhdukur mbesin edhe 10 persona.

  Por, edhe pse tashm viktima e par e ksaj tragjedie, Elvira Jaha, sht varrosur n Prishtin, vdekja e saj si dhe e katr t tjerve nuk sht konfirmuar zyrtarisht nga autoritetet kosovare.

  Zdhnsi i Policis, Baki Kelani, tha:

  Kjo vjen n vij shtetrore dhe fillimisht informohen familjart nga autoritetet e jashtme. Por, konfirmim zyrtar nuk kemi. Pritet t na vij n mnyr diplomatike nga shteti prej nga vijn, nga Hungaria. Prderisa nuk kemi dokumente, sht vshtir konfirmimi.

  Autoritetet e Hungaris dhe t Serbis kan thn sot se nuk kan gjetur trupa t tjer. N kto dy vende nuk ka asnj t arrestuar.

  Ndrkaq, Kosova po i krkon katr t dyshuar n lidhje me kt rast t trafikimit t qenieve t gjalla. Personi i pest i dyshuar, i vetdorzuar n polici, tashm gjendet n shtpi.

  Kadri Arifi tha se vendimi pr lirimin e tij sht marr nga prokurori i EULEX-it.

  T pestin e kemi intervistuar dhe ai sht n shtpi pr momentin. Por, edhe ai sht n pjesn e atyre q dyshohen, por roli i tyre ndoshta nuk ka qen primar. Mbetet t shihet prgjegjsia e tij, eventualisht penale. sht vendim i prokurorit t EULEX-it. Ai ka krkuar q t lirohet n procedur t rregullt, sqaroi Arifi.

  Por, kryeprokurori publik i Prishtins, Osman Kryeziu, tha se po t kishte dyshime t bazuara, i vetdorzuari do t gjendej prapa grilave.

  Varet se sa ka qen dyshimi i bazuar. Kjo vlersohet nga prokurori, far deklaratash ka thn. Por, po t ishte ashtu si ka dal n mjetet e informimit, ai sot do t ishte i ndaluar. Me vet faktin q e kan lshuar, nuk kan pasur dyshim t bazuar, tha Kryeziu.

  Bhet fjal pr personin, pr t cilin EULEX-i ka konfirmuar se sht dorzuar vullnetarisht n Policin e Kosovs, duke pranuar prfshirjen e tij n rastin e lumit Tisa. Ai i ka thn policis se u ka marr familjeve q ishin kontrabanduar prtej kufijve nga 6 deri n 8 mij euro. (RFE)

  Na tradhtuan trafikantt

  Pas kthimit n Kosov, Blerim Rama, i mbijetuari n tragjedin e ndodhur n lumin Tisa, ndihet i tradhtuar nga trafikantt. Ai pohon se rrugn ilegale pr n perndim t Evrops e kishte marr duke mos ditur q bashk me bashkshorten dhe dy fmijt e vegjl do ti duhej t kalonte mbi uj.

  Na kan pre n bes. Nuk e kam ditur q ne do t kalojm lumin, ka deklaruar Blerim Rama pr Radiotelevizionin e Kosovs (RTK).

  Me kt rast, ai ka pohuar se n barkn me t ciln po lundronin mbi lumin Tisa kan qen 18 persona, nnt fmij dhe nnt t rritur.

  Ndrsa, Fadil Mirena, kushriri i t zhdukurit Rrahim Mirena, ka konfirmuar se nga biseda q ka pasur me t mbijetuarin, Blerimin, ka kuptuar se familja pesantarshe e kushririt t tij, ka qen n barkn e fundosur.

  Un jam takuar me Blerimin. Ai m ka thn se e njeh Rrahimin dhe vajzat e tij. Ai m ka thn se nj nat kan fjetur bashk n nj shtpi n Serbi, ndrkaq t nesrmen ata jan nisur me bark pr t kaluar lumin. Nuk e di nse ata kan mundur t mbijetojn nga prmbytja, thot Fadil Mirena.

  Ndrkoh, edhe gjat dits s enjte autoritetet kosovare nuk kan zbuluar ndonj detaj lidhur me kt rast, pasi q sipas tyre me kt shtje ka kaluar n kompetenc t prokurorit t EULEX-it.

  Ne e zbatojm at q krkon prokurori dhe hetimet i udhheq prokurori. Dhe sigurisht n kt fush ne do ti marrim veprimet e nevojshme q duhet . Ju lutem, ne po bjm punn ton, u ka thn mediave drejtori i Prgjithshm i Policis s Kosovs, Sheremet Ahmeti.

  Ai thot se informatat t cilat posedon PK-ja, jan nga EULEX-i dhe Interpoli, e jo nga Serbia. Ato informata kryesisht i marrim nga kolegt tan nga EULEX-i dhe Interpoli, sepse me Serbin nuk kemi nj miqsi t bjm, shtoi Sheremeti.

  Ndrsa zdhnsi i Policis s Kosovs, Baki Kelani tha se hetimet e policis pr kapjen e personave t dyshuar jan duke vazhduar me intensitet. Deri m tani, ai e cilson si sukses punn e PK-s, e cila ka arritur ti identifikoj katr persona t dyshuar si trafikant t qenieve njerzore.

  Hetuesit policor jan n ndjekjen e arrestimin personave, ndaj t cilve sht lshuar fletarresti. sht sukses q jan identifikuar kush jan ata persona. Tani, detyr e hetuesve sht t din nse kta persona jan ende n Kosov, apo kan ikur jasht vendit, tha Kelani.

  Express t enjten ka kontaktuar zyrtart e Ministris s Punve t Jashtme. Megjithat asnj detaj rreth tragjedis nuk sht dhn me arsyetimin se kjo shtje ka kaluar n kompetenc t PK-s.

  T gjitha punt tona shkojn n polici. Policia i ka t gjitha informacionet. Ne kemi folur deri n momentet q policia ka marr rastin n dor. MPJ sht kyur pr rastin n fjal, vetm pse kjo u ka ndodhur qytetarve jasht Kosovs, tha zdhnsja e MPJ-s,
  Albana Beqiri

  Tragjedia e kosovarve n lumin Tisa dhe informacionet e pakta lidhur me kt rast, pr zyrtart e KMDLNJ-s, tregojn brishtsin diplomatike t Kosovs dhe pafuqin e saj pr t ndikuar n vendet, t cilat edhe e kan pranuar Kosovn si shtet.

  Institucionet e Kosovs jan munduar t bjn at q ka qen n mundsin e tyre. N fakt, kto tragjedi e qet n pah pafuqin e Kosovs, pr t ndikuar n vendet t cilat edhe e kan pranuar Kosovn si shtet. Meq lumi Tisa sht n mes t Hungaris dhe Serbis, ka qen e pamundur t vendoset nj kontakt i drejtprdrejt me Serbin, tha Behxhet Shala nga KMDLNJ.

  Megjithat Shala kritikoi partit politike t Kosovs, t cilat as pr nj dit nuk e kan ndrprer fushatn politike, pr t`u solidarizuar me viktimat e ksaj tragjedie dhe me familjet e tyre.

  Natyrisht, sht dashur q s paku nj dit ta ndrpresin fushatn. S paku, n mnyr simbolike, t solidarizohen me viktimat, tha Shala.

  Lidhur m kt rast, t enjten pr media sht prononcuar edhe zvendskryeministri i Kosovs, Hajredin Kui. Ai thot se pr shkak t informatave ende t paverifikuara, deri tani nuk sht shpallur dit zie pr personat e humbur.

  Kui ka mohuar se institucionet e Kosovs nuk jan interesuar pr kt tragjedi. Me kt rast ai ka prmendur vizitn e ambasadorit t Kosovs n Vjen, Sabri Kimari, i cili ka shkuar n Hungari me krkes t kryeministrit Hashim Thai dhe vizitn e hetuesis nga Policia e Kosovs dhe prokurort e Kosovs.

  Fatkeqsia ka ndodhur n nj shtet tjetr. Institucionet e Kosovs nuk kan pasur kompetenca direkte q t merren me kt rast. Por, un jam i bindur q kemi pasur kapacitete t plota dhe jemi t gatshm q t merremi me at fatkeqsi, e cila ka rnduar edhe institucionet dhe qytetart e Republiks, ka thn Kui.

  Numri i viktimave t konfirmuara n tragjedin e lumit Tisa ka shkuar n pes.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 20. #60
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,190
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime


  Nata e prmbytjes

  Varka sht fundosur sapo i sht ndezur motori. Ka dgjuar britma e piskama t grave e fmijve q mbyteshin n lum. Dy fmijt e tij mezi i ka shptuar. Nuk ka menduar se mund ti mbytet gruaja, ngase ajo ka ditur not. Blerim Rama, i mbijetuari i tragjedis s Tiss, rrfen pr Express tmerrin e nats s 15 tetorit.

  Nga Jeton Musliu m 31.10.2009 n ora 8:23
  Duket ende si i mpir nga far i ka ndodhur atij, gruas dhe dy fmijve. Blerim Rama nga Prishtina, s bashku me fmijt, 2 dhe 3 vje, mendohet se jan t vetmit t mbijetuar nga tragjedia n lumin Tisa n Hungari.

  N bised pr Express, Blerimi tregon ngjarjen e llahtarshme t nats ndrmjet 15 dhe 16 tetorit. Me personat q do ti drgonin n Perndim, ishte marr vesh t mos i binin andej nga ka uj.

  U kam thn se, nse kam me kalu diku ujin, nuk vij. Por m kan thn se nuk do t kaloni askund ujin, shpjegon Blerimi, me pamje t lodhur, duke mos dhn detaje pr mnyrn ose shumn e pagess.

  Kemi kaluar nga Gjilani. Me vetur kemi shkuar deri n Subotic, shpjegon i mbijetuari i tragjedis s Tiss.

  Nga Prishtina deri atje, vozitsit kan qen t ndryshm. Atje prijsit kan folur serbisht, e far kan qen nuk e di, tregon babai i dy fmijve.

  Nga Subotica jemi nisur n orn 8 t mbrmjes. Kemi menduar se do t ecim npr mal dy or. Kemi ecur 15 minuta n mal. Un kam qen i fundit n rresht, ve kur e kemi par ujin dhe varkn aty, thot Blerimi, duke sqaruar se me personat e tjer nuk sht njohur m par. T kundrshtoja, isha i fundit n rresht dhe gruaja e djali ve kishin hipur n vark, se jam tut boll. Por meq hipn gruaja dhe djali, nuk kisha tjetr rrug, tregon Blerimi.

  Blerimi rrfen se nga bregu i lumit n ann serbe t kufirit, ata kan mundur t shikojn bregun e lumit Tisa, n ann hungareze. Gjithka shkoi mir deri n momentin q nuk e ndezn motorin e varks, shpjegon dshmitari i ksaj ngjarje t rnd. Pjesa e prparme e varks nuk ka qen e zakonshme, por ka qen n form katrore. Si e ka marr hazin, varka sht mbushur me uj. Un i pari kam rn n uj, e ikn e kisha n dor, deklaron Blerimi.
  Kur i kam dgjuar zrat e fmijve, m ka ndihmuar Zoti dhe jam ngritur. E kam kapur ikn, e kam u lart, e kam dgjuar gruan tuj brtit, djali, djali. E kam kap djalin edhe i kam thn gruas, shptoje veten se fmijt i marr un, rrfen Blerimi, astet ku dyshohet se kan humbur jetn 15 persona.
  Gruaja ka dit not. E kam kap djalin, jam kthyer e kam kap ikn. Me dy fmijt n duar, i kam thn gruas shptoje veten edhe jam nisur me dal n breg. Kur kam dal aty, i kam dgjuar disa zra, por kam sharruar n balt, kujton Blerimi me emocione at moment t mbijetess.

  Deri n bel sharrova n balt. As nuk dalsha, as nuk mund t kthehesha, prve fmijve q jua kam dhn ndihmn e par pasi ata kishin pir uj dhe mundohesha tua nxjerr ujin, thot ai. Dikur dola nga balta, u kapa pr nj dege. Fmijt mundohesha ti qes nalt, por ata rrshqitnin prap posht. U mundova t ndez nj zjarr, por nuk ndizej, binte shi. I kam mbshtet fmijt pr nj lisi q t mos i rrihte era dhe kam brtit, kam krkuar ndihm, rrfen Blerimi ngjarjen e asaj nate.

  Nuk e dija as ku jam. I shikoja fmijt q donin t vdisnin, e nuk dija ka t bj. I mora her njrin e her tjetrin edhe i largova nga mali, sepse mendoja se nse i l aty, nuk do ti gjej m kurr, shpjegon Blerimi, i trishtuar e i prhumbur.

  Fmijt i lash n nj breg t mos i rrihte era. Djali ka qen pa vetdije, ve q merrte frym. Edhe kam filluar t vrapoj e t krkoj ndihm. Rreth dy or fmijt kan qndruar vetm aty, vazhdon rrfimin ai.

  Kam hyr te nj shtpi, pronari mi lshoi qent. Kam shkuar te nj tjetr, i kam rn ziles, ai m doli me pistolet. Pas dy orve, kam gjetur policin, t cilt pas dhjet minutave kan ardhur e mi kan marr fmijt, shprehet Blerimi.

  Sipas tij, policia hungareze i ka drguar n spital, duke i ln s bashku derisa ka kuptuar se djali i tij sht kthyer srish n jet. M pr gruan nuk kam ditur asgj, deri pas nnt ditve, kur policia m ka lajmruar. Vetm un kam pasur pasaport t Serbis. Gruaja dhe fmijt kan pasur pasaporta t Kosovs. Hungaria vet m ka dhn azil, sepse nuk kam dashur t largohem nga aty pa e ditur se far do t bhet me gruan time, thot Blerimi.

  Sa i prket t ardhmes, ai shpjegon se e di vet nse do t krkoj ose jo drejtsi.

  Sipas Blerim Rams, n at vark kan qen 18 persona, 9 fmij e 9 t rritur. I kam lajmruar t gjith t afrmit e atyre familjeve q kan qen n at vark. E din kush jan ata dhe nuk ka nevoj t dihen emrat publikisht, thot Blerimi.

  I pyetur se cilat jan shkaqet q e kan shtyr at t niset n kt rrug, ai thot shkurt. Jan arsye personale. 29-vjeari nuk dshiron t tregoj as pr emrat e mundshm t prgjegjsve t ksaj tragjedie. Nuk jan me rndsi kto pyetje, mbyll rrfimin e tij Blerim Rama.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •