Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 57
 1. #1
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,066
  Faleminderit
  56
  44 falenderime n 43 postime

  Kopshti zoologjik n Tiran, vetm me 6 kafsh

  Ne Kabul edhe pse ka dekada qe nuk ka qetesi, prapseprap ka nje Park Zoologjik qe funksionon.

  http://www.demotix.com/news/kabul-zoo

  Po ne Tiranen europiane?


  Kopshti Zoologjik,vetm me 6 kafsh

  15/10/2009

  Ermelinda Hoxhaj

  Kopshti Zoologjik i Tirans pr vizitort nuk ofron m asnj gj, ve nj ambienti t pastr dhe me gjelbrim, pasi kafsht jan drejt zhdukjes n kt kopsht. Deri tani jan vetm gjasht lloje kafshsh. Midis t cilave ariu, luani, tigri, ujku, dhelpra dhe disa lama. Por ambienti brenda ku jan pjesa m e madhe e ktyre kafshve, sht e pamundur t hysh pr shkak t ers s keqe. Edhe pse dritaret jan gjith kohn hapur, n pjesn ku sht luani, ujku dhe tigri sht e pamundur q t shkosh sepse mban er e rnd dhe ka mjaft insekte. Edhe pse fmijt kan shum dshir t shikojn luanin dhe tigrin, prindrit e tyre nuk i ojn pr t'i vizituar pr shkak t ndotjes. Ata mjaftohen vetm duke par lamat, pasi ato jan edhe m t shumta, si dhe nuk jan vetm nga nj lloj si kafsht e tjera...!

  Gjendja e parkut

  Parku Kombtar Zoologjik prbri Liqenit Artificial t Tirans, dikur tepr i populluar me kafsh e shpend t egra, sot sht "tkurrur" e ln n harres. Parku Zoologjik i Tirans sht krijuar n vitin 1966, afro katr dekada me par, ndrkoh q nga ajo dit nuk sht vn dor. Mjediset ku rrin kafsht e shpendt e egra jan po ato. Mes problemeve t shumta q ndeshin punonjsit e ktij parku sht dhe mungesa e ujit. Luanve t parkut duket se u merret "fryma" n nj hapsir prej 150 metra katror, n t njjtat kushte sht edhe majmuni Silva, t cilit nuk i mungon gj pr t ngrn, por n at hapsir t vogl nuk ka privilegjet e t qenit i lir. Por pavarsisht numrit shum t pakt t llojeve t kafshve, interesi i qytetarve sht shum i madh, sidomos n fundjav. Sipas biletashitsit n Kopshtin Zoologjik, vetm ditn e diel fitimi nga biletat kap rreth 30 mij lek t reja, pasi u shkojn m shum se 300 vizitor. Por edhe ditt e tjera t javs kur dhe koha sht e mir, nuk mungojn vizitort; gjat nj dite shkojn mesatarisht 40-70 persona. Bukuria e ktij kopshti ka filluar t zbehet ndjeshm sidomos me pallatet shumkatshe q po ndrtohen rreth tij. Kto ndrtesa "gjigante" jo vetm q po i zn frymn ktij parku, por pr shkak t ndrtimeve t shumta dhe mungess s kanalizimeve t ujrave t zeza, ato q m par njiheshin si liqeni i mjelmave tashm jan kthyer n kneta. Frekuentuesit m t shumt t tyre jan bretkosat dhe disa rosa, ndrsa nga mjelmat e shumta tani ka mbetur vetm nj, e cila futet shum rrall n uj pr shkak se ai sht shum i ndotur. Por ajo q sht ln n harres t plot sht godina e cila m par, kur Kopshti Zoologjik ishte n ditt e lulzimit, prdorej vetm pr ekspozimin e shpendve. N kt godin kishte nga llojet m t ndryshme t tyre, prfshi edhe fazant. Por tani ajo sht vetm nj ndrtes e amortizuar e cila nuk prdoret pr asnj gj, pasi sht drejt shembjes. Vizitoret e ktij parku tregojn se vijn n kto ambiente jo m pr kafsht, pasi ato kan mbetur shum pak, por pr t kaluar disa or n qetsi. N kt mnyr funksioni i Kopshtit Zoologjik ka ndryshuar dukshm, duke ln mnjan qllimin kryesor, argtimin e fmijve dhe familjeve q vizitojn kt park n kryeqytet.

  Gazeta Shqiptare
  Ndryshuar pr her t fundit nga DYDRINAS : 15-10-2009 m 15:21

 2. #2
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,066
  Faleminderit
  56
  44 falenderime n 43 postime

  Bashkia e Tirans: Si do ndryshoj Kopshti Zoologjik

  Bashkia e Tirans: Si do ndryshoj Kopshti Zoologjik

  15/10/2009

  Prej kohsh funksioni argtues i Kopshtit Zoologjik ka marr fund. Por, e gjith kjo situat pritet t ndryshoj shum shpejt. Nj nism e Bashkis s Tirans ka menduar pr t ndryshuar imazhin e Kopshtit Zoologjik. Projekti nprmjet nj vizioni t ri parashikon zgjerimin e hapsirave ku jan akomoduar kafsht dhe shpendt si dhe mirmbajtjen e tyre, kjo duke akorduar n t ardhmen m shum fonde drejt ktij institucioni. Me an t nj masterplani pritet q Bashkia t ndrhyj duke e nxjerr Kopshtin Zoologjik nga situata kritike ku ndodhet. "Bashkia do t shoh mundsin pr zgjerimin e kopshtit dhe t ndaloj ndrtimet ilegale prreth tij. Do t shihet mundsia e hapsirave pr Kopshtin Zoologjik, jo vetm pr kafsht por edhe pr lehtsira t tjera si zyra, rrug pr shrbime rreth kopshtit, magazin, shrbime pr vizitort si parkime, bar-restorante", - thuhet n projektin e Bashkis. N projekt parashikohet q Kopshti Zoologjik i Tirans t bhet pjes e Unionit Zoologjik Evropian, me qllim q t prfitohet nga eksperienca e kolegve evropian, t trajnohen nga kujdestart me prvoj, madje edhe t ofrohen kafsh t reja q nuk ekzistojn m n park, apo t rinovohen disa prej tyre q prej vitesh jan plakur. Ky projekt do t realizohet edhe fal bashkpunimit me vullnetar t Eden Center, q do t ndihmojn n zbatimin e ktij masterplani. Kopshti Zoologjik sht i vetmi i llojit t vet jo vetm n Tiran, por n t gjith Shqiprin, dhe gjendet i prqendruar n nj siprfaqe prej 7 hektarsh tok dhe ndodhet n pjesn jugore t qytetit. N kohn q u ndrtua ai konsiderohej i mir, madje model, por "shkrettirzimi" i kopshtit po ndodh ngadal dhe do ta kuptojm kt vetm ather kur edhe ato pak kafsh q jan n kopsht t mos jetojn m.


  Gazeta Shqiptare

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  kur u ndertua kopshti zologjik ishte disa kilometer larg shtepise me te afert.
  nga te kater anet rrethohej me parqe kodrina te gjelberuara e liqen e bahce e prane tij shtrihej kopshti botanik dhe ai me shum vlera.

  me kalimin e viteve njeriu me pallatet e tij pe betoni i erdhi mu ke dera kopshtit zologjik.

  edvini po i afrohet dhe me nji batalion shumkatshash qe po i ben me mafien aty tek diga e liqenit.

  dhe jam i bindur se ky ngacmin i hallit te kopshtit nga gsh e bollinos do ket ndoj prapavije..
  un parashikoj se ai ..pra pashai i tiranes e i gjith shqiperis de facto.. edvin ver rama.. ka me i fut fshesen kopshtit per te bere pallate..

  ktu do jemi..
  ai tani taton pulsin e opinionit e te qeverise..me kto shkrime ..

  kopil i madh eshte..

  ta kish fut enveri edvinin ne biro qe ne 85 sen.. ala do ishte ppsh ne pushtet dhe pa e ndryshuar as emrin fare..

  ..

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  31-01-2010
  Vendndodhja
  Albania
  Postime
  15
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  pershkrim per gjirafen

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Antarsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,492
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Shqiptaret nuk kane shume nevoje per kafshe te egra.

  Ne mesin e shqiptareve ka mjafte bisha te egra qe ecin ne dy kembe dhe te pijne gjakun e ulerisin neper rruge e mitingje.

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-08-2006
  Vendndodhja
  askund
  Postime
  9,058
  Faleminderit
  68
  49 falenderime n 44 postime
  i ka marre parlamenti ato tjeret
  JO SEKS PARA MARTESE

 7. #7
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Antarsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,110
  Faleminderit
  54
  148 falenderime n 128 postime
  Me kujtohet ita "Liza ka morra"... Kujt i kujtohet..., flas per ata qe nuk kane zdryp nga bjeshket aksidentalisht ...
  Oh sa vjet kane kaluar..., sa keq sot si qenka katandisur..., mor e di qe se kane keq keta ketu siper..., egersirat sot kane marre rruget e Tiranes dhe me fatlumet jane debuteter ..., neser do te shkojne ne Bruksel,shtazet e liqenit te liruar nga demokracia...

 8. #8
  yep Maska e Izadora
  Antarsuar
  11-09-2008
  Vendndodhja
  ne zemren e atij qe ka "zemer"
  Postime
  8,891
  Faleminderit
  24
  39 falenderime n 37 postime
  Ndonjeher duhet te jemi te lumtur qe jane gjalle dhe ato 6 kafshe
  Jeto sot se neser nuk i dihet

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Marya
  Antarsuar
  10-05-2009
  Postime
  4,698
  Faleminderit
  106
  126 falenderime n 91 postime
  Citim Postuar m par nga Izadora Lexo Postimin
  Ndonjeher duhet te jemi te lumtur qe jane gjalle dhe ato 6 kafshe
  hahahaha
  te shkretet u paskan shpetuar kthetrave te atyre me 2 kembe

  e Pse po u shtroka tani ky problem?
  Apo ja paskan vene syrin edhe ketij territori per te ngritur ndonje pallat tjeter....?
  Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  edvini e ka populluar ate zone me bordele e hotele e grataciele me qindra e qindra rreth e prane ketij Kopshtit.
  dikur atje ishte nje OAZ i bukur i gjelberuar vet kopshti por dhe qindra hektare rreth e rreth kopshtit.
  Tani se fundi i pangopuri edvin vendosi posht diges se liqenit te ndertoje perseri dhjetra gjigande betoni.
  Pra ai qe do shetise ne rrugen mbi dige te liqenit nuk do shohe me.. DAJT e KRUj e BRAr e Tiranen.. por murin gjigand qe po ngre mafiozi edvin.

  edhe ne se do ndryshoj dicka ne ZO-Park.. ky hajdut ka hall te vjedhe meleona..

  por.. Nese do kishin dashur banoret e tiranes.. me shum AJER nuk do ja kishin dhene voten edvin hajnit.
  Ashtu e duan tiranen beton e pluhur e zallamahi.
  Le ta mbajn edvin shalsin.

 11. #11
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-01-2010
  Vendndodhja
  Hamburg Reperbahn
  Mosha
  34
  Postime
  468
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Pse i paska 6 ahahhaha un menova se osht myll.

 12. #12
  Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
  Antarsuar
  09-09-2007
  Postime
  3,708
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  pse, edhe per kopshtin e kafsheve, e shpezeve dhe e peshqve etj, qeverria e salik ka pergjegjesi?!?

  ato kafshe qe kane mbetur jane per zoofilistat, zooastrianet ... jane plot nur e hijeshi ... do ti ojme ne et partizone ... ose matan detit, tek berluskoni ... me ndihmen e salis pimpit ...

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Jeto_Jeten
  Antarsuar
  05-11-2002
  Vendndodhja
  "20 mije lega nen det" ...duke eksploruar...
  Postime
  345
  Faleminderit
  9
  4 falenderime n 3 postime
  nuk na duhen mo shum. kena krytarin e bashkis qe mjafto e tepro
  He who learns but does not think, is lost! He who thinks but does not learn is in great danger.

 14. #14
  Larguar Maska e The Clown
  Antarsuar
  19-01-2010
  Postime
  756
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Kjo tregon sa funksional eshte shteti dhe sa kemi interesim ne si shqiptare.

  Kopshti zoologjik eshte nje kulture e qytetrimit modern.

  Kerkah sjemi!

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Antarsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,492
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Nese shteti shqiptare ka mungese te shtazeve te egra dhe nuk mund te gjej bisha andej tek shteti lirisht mund te dal dhe te kerkoj ndihme edhe ne Kosove sepse jam i bindur se nuk do kthehen duarthate.
  Mos kerkoni njerez te ndershem e menqur,se sa per bisha...

 16. #16
  fillimi i gjithckaje Maska e JestersWorld
  Antarsuar
  23-01-2006
  Vendndodhja
  ata ketu ne qiell ne toke
  Postime
  685
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Brari Lexo Postimin
  kur u ndertua kopshti zologjik ishte disa kilometer larg shtepise me te afert.
  nga te kater anet rrethohej me parqe kodrina te gjelberuara e liqen e bahce e prane tij shtrihej kopshti botanik dhe ai me shum vlera.

  me kalimin e viteve njeriu me pallatet e tij pe betoni i erdhi mu ke dera kopshtit zologjik.

  edvini po i afrohet dhe me nji batalion shumkatshash qe po i ben me mafien aty tek diga e liqenit.

  dhe jam i bindur se ky ngacmin i hallit te kopshtit nga gsh e bollinos do ket ndoj prapavije..
  un parashikoj se ai ..pra pashai i tiranes e i gjith shqiperis de facto.. edvin ver rama.. ka me i fut fshesen kopshtit per te bere pallate..

  ktu do jemi..
  ai tani taton pulsin e opinionit e te qeverise..me kto shkrime ..

  kopil i madh eshte..

  ta kish fut enveri edvinin ne biro qe ne 85 sen.. ala do ishte ppsh ne pushtet dhe pa e ndryshuar as emrin fare..

  ..
  Uo Brari lejet e ndertimeve ne dere te kopshtit zoologjik i dha Kryebashkiaku para tij prit si e ksihte Emrin dhe njehere ... hemo ai qe e beri Parkun Rinia Hale; Ndertoi Lanen nga te krahet me lokale e motele;
  Hemo ai qe e mbushi Tiranen me ndertime me dhe pa leje; i njeti qe la pronaret e tokes ne Bathore me gisht ne ... goje tek shihnin si ndertohej nje lagje me vete ne toke te tyre.

  Po s'po me kujothet Emri.


  Kopshtet zoologjike kane probleme ne te gjithe Boten; pasi nuk kane vizitore te mjaftueshem.
  Cdo pergjithsim eshte i gabuar, ky gjithashtu!

 17. #17
  yep Maska e Izadora
  Antarsuar
  11-09-2008
  Vendndodhja
  ne zemren e atij qe ka "zemer"
  Postime
  8,891
  Faleminderit
  24
  39 falenderime n 37 postime
  Citim Postuar m par nga Marya Lexo Postimin
  hahahaha
  te shkretet u paskan shpetuar kthetrave te atyre me 2 kembe

  e Pse po u shtroka tani ky problem?
  Apo ja paskan vene syrin edhe ketij territori per te ngritur ndonje pallat tjeter....?

  Gjeja me fantastike do ishte kur te te pyesin ,ku banoni ?
  Tek pallati kopshti zoologjik :-D


  Prit ndonje dite kur te thajne liqenin dhe ta kthejne ne toke buqesore :-D
  Jeto sot se neser nuk i dihet

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Antarsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,492
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Ne Kosove eshte nje kopsht zoologjik mirepo ka me shume kafshe ne te sesa ne kete te Tiranes.Gjindet ne Prizren dhe egziston qe 6 vite.
  Eshte themeluar dhe mbahet krejt ne forme private nga ata qe e themeluan.
  Nje kopsht zoologjik eshte pasuri per nje vend dhe duhet te investohet me shume.

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Linda5
  Antarsuar
  03-10-2007
  Postime
  7,301
  Faleminderit
  70
  80 falenderime n 70 postime
  Kopshti zoologjik n Tiran, vetm me 6 kafsh

  Kush thot qe jan vetem 6 kafshe

  Ja edhe kafshet e tjere "Luanet "

  Wir leben alle unter dem gleichen Himmel, aber wir haben nicht alle den gleichen Horizont.

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Linda5
  Antarsuar
  03-10-2007
  Postime
  7,301
  Faleminderit
  70
  80 falenderime n 70 postime
  Citim Postuar m par nga gloreta Lexo Postimin
  rri urte ti mi
  Kisha harruar Ujqerit mi ...tani do rri urte

  Wir leben alle unter dem gleichen Himmel, aber wir haben nicht alle den gleichen Horizont.

Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •