Close

Rezultati i Sondazhit: Shkollat publike apo private?

Votues
21. Nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh
 • Shkolla private

  6 28.57%
 • Shkolla publike

  15 71.43%
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 46 prej 46
 1. #41
  Happy Maska e milanistja_el
  Anėtarėsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  ne krahet e dashurise... por me mendje ne Elbasanin tim te dashur...
  Postime
  2,066
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Nese flasim per nje Shqiperi pergjigja ime eshte se si ne shkollat private dhe ato publike t'i ēojme femijet, prape me humbje dalim..

  Ne shkollat publike mesimi nuk behet (se mesimi behet tek shpia e mesuesit privatisht)
  E dime shume mire nivelin e mesuesve... ku 75% e tyre e kane marre shkollen neper kafene... e vetem nje pjese e vogel e mesuesve (qe kane mbaruar para shume vitesh) ruajne akoma pasionin per mesimdhenien dhe per edukimin e brezave. Dime dhe sa leke duhet te paguaje nje person per te gjetur nje vend pune... per ēudi para viteve 90 te gjithe mesuesit donin te trasferoheshin ne qytet, tani ndodh e kunderta, te gjithe duan te shkojne te punojne neper fshatra LooL

  Per shkollat private, (nese shohim shkollat me drejtues te huaj) kerkesa e llogarise eshte me e larte si tek nxenesit dhe tek personeli mesimdhenes dhe eshte e veshtire te te falet nota dhe pse ke paguar, sepse kontrolli i Ministrise se Arsimit eshte me i rrepte.

  Ne shkollat private me drejtues shqiptare (ku shume pak jane emra te njohur te pedagogjise shqiptare... sepse s'eshte ēudi qe shkolle private te kete hapur dhe nje ish berber apo biznesmen qe s'merr vesh fare nga mesimdhenia, madje mund te jete dhe vete me gjimnaz e shkon hap universitet privat...)
  Eshte per te ardhur keq por ne Shqiperi ka humbur kultura e mesimdhenies... Ministria eshte me tolerante per shkollat private te hapura nga shqiptaret, i jep lejet sikur te jene duke dhene leje per te hapur nje kanal... jane bere shkollat private si puna e parukerive i gjen ēdo 10 metra... ne kete rast jo vetem qe nuk merr formimin e duhur, por ne rastet e disa universiteteve private del dhe me humbje ekonomikisht se merr nje diplome qe eshte per ta zier e per t'i pire ujin.

  Po patet leke shkoni ne shkollat private (ndoshta per kushtet pak me te mira te ambjenteve) sepse mesimdhenia le shume per te deshiruar ne te dy anet.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga milanistja_el : 24-10-2009 mė 05:23
  Mos ua bej te tjereve ē'ka s'do te doje qe te tjeret te ta benin ty...

 2. #42
  i/e regjistruar Maska e rita.11
  Anėtarėsuar
  14-10-2009
  Postime
  12
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga cherry Lexo Postimin
  Varet ku jeton. Ne Shqiperi s'ja vlen. Femija qe vjen nga nje familje e edukuar dhe intelektuale pritet te shkelqeje kudo qe te jete si ne privat school, ashtu edhe ne public. Per filloren nuk jam dakort, dhe as per te mesmen nese jeton ne nje lagje te mire. Pastaj po pate mundesi ti perballosh tjeter gje. Shume veshtire per familjet Shqiptare, te perballoj te coje dy-tre femije ne shkollat private qe ne fillore.

  Jam shume dakort me mendimin e cherry-t. Ne fakt ne Shqiperi edhe per universitetet nuk ja vlen te studiosh ne privat me perjashtim te 2 ose 3 prej tyre. Ndersa nese jeton ne nje vend te zhvilluar jam e bindur qe ja vlen ne privat, se pari per kushtet e mesimdhenies, se dyti per cilesine e mesimdhenies, se treti per komoditetin e femijes ne nje klase me pak nxenes dhe se fundmi per prestigjin qe ajo shkolle mund te kete.
  Sapere Aude

 3. #43
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Anėtarėsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,823
  Faleminderit
  138
  243 falenderime nė 198 postime
  [QUOTE=milanistja_el;2461062]Dime dhe sa leke duhet te paguaje nje person per te gjetur nje vend pune... per ēudi para viteve 90 te gjithe mesuesit donin te trasferoheshin ne qytet, tani ndodh e kunderta, te gjithe duan te shkojne te punojne neper fshatra LooL[/ QUOTE]


  E kush do te iki ne fshatra milaniste! Si rregull eshte qe mesuesi i ri te punoje vitet e para ne fshat, sa te marri nje fare eksperience, por kam pare te kunderten. U shqyen mesuesit e sapodal nga bankat e shkolles tuj gjet mik e paguar miliona per te filluar ne qytet brenda apo rrethinat. Su ve faj. Neper fshatra qe jane larg qytetit kushtet e shkollave lene per te deshiruar. Edhe ato qe ke ne fshatra jane nga e keqja se s'po gjejne nje mundesi per tu afruar. Vetem ato qe e dine qe nuk jane te afta per te dhene mesim ne qytet, su pelqen te punojne e te lodhen, duan te rrine fshatrave.
  Feelings change - memories don't.

 4. #44
  Dominus Albanae Maska e Geri Tr
  Anėtarėsuar
  17-08-2009
  Vendndodhja
  Tirana the Shitty Metropolis
  Postime
  1,877
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  nese flasim per ne shqiperi patjeter publike,kam pasur ne klase ne gjimnaz disa nxenes qe vinin prej shkollave private,dhe nga 10 ata rane tek 4,pergjigja eshte e thjeshte tek rpivatete shkojne kalamajte e familjeve te pasura dhe qe nuk mesojne,mesuesit e shkollave private vetem leke kerkojne,perdite e me shume,jo te gjitha mesueset e shkollave publike kane arsim te mesem dhe nuk dijne te japin mesim,varet se cfare shkole shef,se ne shkollat me te mira te Shqiperise gjen mesuesit me te kualifikuar dhe me te zotet qe ke pare.
  Tė gjitha gjėrat qė ne shohim apo duken, janė vetėm njė ėndėrr brenda njė ėndrre

 5. #45
  18 scudetti Maska e Gjinokastra
  Anėtarėsuar
  29-08-2009
  Mosha
  28
  Postime
  1,164
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Dolėn edhe tė pa aftėt qė nuk e muarrin dot shkollėn me trurin e tyre !

  Edhe futen nė shkolla private edhe i thonė mėsuesve "mos guxo tė mė ngelėsh se kam dhėnė gjithė ato lekė pėr tu regjistruar tek kjo shkollė" !  Nuk ka nevoj t'ju them se ēfarė jeni , se do e fshinin moderatorėt pastaj !

 6. #46
  i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
  Anėtarėsuar
  25-01-2004
  Vendndodhja
  Larg vendlindjes i pa shpi..
  Postime
  4,277
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  Mendoj se nė shkollat private mė mirė , pasi kush shkon nė privat nuk iken me u tall sic me ka ndodh mua vet nė shkoll publike qė kam ik vetėm me pa goca e me zon dicka haha. Kurse nė privat kur unė paguaj/hargjoj nė Kosovė mbi 2500/3000 euro nė vit atėher i caj syt dhe mesoj shum shum.

  Pra mendoj se nė privat gjithcka ėshtė mė mirė por mos tė harroj se ka edhe rregull mė shum nė privat se nė atė publik.

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •